skylt-liten.bmp (3560 bytes)

    UTLÄNDSK TOPOGRAFI

Kopiera texten om den bok du vill köpa och gå vidare till Beställ
 

Tillbaka till bokhyllan Beställ
A B CD E F G H IJ K L M NO PQ R S TU VW XYZ ÅÄÖ

A  

Ahlstedt, Ivar. Flanör i Fjärran Östern. Folket i Bild 1962. Inbunden. Skyddsomslag. 241 sid. Skyddsomslaget slitet. (To20676). 80:-

Ahrne, Marianne. Äventyr, vingslag. Norstedts 1993. Häftad. 256 sid. Dedikation från författaren. (To25386). 80:-

Alberich, Joan, foto. Reencontrar Tarragona. Lunwerg 1990. Dekorerat klotband. 30 x 29 cm. 229 sid. Illustrerad kassett. Rikt färgillustrerad. Spansk text. (To4996). 200:-

Altmann, Gunnar - Moholdt, Bjørn. The Fascinating Land. 1. En reise i Vest-Finnmark. A journey in West Finnmark. Naturen/Nature. 1995. Klotband. Skyddsomslag. 29 x 27 cm. 187 sid. Rikt illustrerad. Text på norska och engelska. Namnteckning på försättsbladet. (To13096). 150:-

Altmann, Gunnar - Moholdt, Bjørn. The Fascinating Land. 2. Mennesker i Vest-Finnmark. People in West Finnmark. Folket/ThePeople. 1996. Klotband. Skyddsomslag. 29 x 27 cm. 203 sid. Rikt illustrerad. Text på norska och engelska. Namnteckning på försättsbladet. (To13097). 150:-

Amerika, Amerika. Grube, Frank - Richter, Gerhard (red) - Steinbeck, John - Faulkner, William - Olsson, JanOlof - Moberg, Vilhelm - Nin, Anaïs - Melville, Herman - Kerouac, Jack m fl. Forsbergs 1982. Förlagsband i kassett. 304 sid. Rikt illustrerad. Kassetten något nött. 34 x 27 cm. (To31931). 300:-

Amin, Mohamed - Willetts, Duncan - Marshall, Peter. Maldiverna. Förlagshuset Fyris 1992. Klotband. 32 x 25 cm. Skyddsomslag. 192 sid. Rikt fotoillustrerad. (To8773). 120:-

Amin, Mohamed - Willetts, Duncan, foto - Skerrett, Adrian och Judith, text.
Seychellerna. Majornas Förlags AB 1994. Konstskinnband. Skyddsomslag. 32 x 24 cm. 192 sid. Rikt fotoillustrerad. Nr 889 av 999 numrerade ex. (To 3956). 150:-

Amin, Mohamed – Willetts, Duncan – Kiley, Sam. Jordanien. Majornas förlag. 1995. Konstskinnband. Skyddsomslag. 31 x 24 cm. Rikt illustrerad med färgbilder. 192 sid. Numrerad bibliofilupplaga tryckt i 999 ex. Nyskick. To 37137. 150:-

Anderson, Hans. Till Labrador. LT 1970. Pappband. Illustrerat skyddsomslag. 24 x 18 cm. 115 sid. Illustrerad av författaren. Skyddsomslaget nött i överkanten. (To4742). 60:-

Anderson, Hans. Till Labrador. LT. 1970. Inbunden. Skyddsomslag. 24 x 18 cm. 115 sid. Illustrerad av författaren. To 37904. 60:-

Anderson, Hans. Till Labrador. LT 1970. Pappband. Illustrerat skyddsomslag. 24 x 18 cm. 115 sid. Illustrerad av författaren. (To4843). 60:-

Andrée, S A - Strindberg, Nils - Fraenkel, Knut. Med Örnen mot polen. Andrées polarexpedition år 1897. Utgiven på grundval av S A Andrées, Nils Strindbergs och Knut Fraenkels sommaren 1930 på Vitön funna anteckningar av Svenska sällskapet för antropologi och geografi. Halvfranskt band. Fyra upphöjda bind. Övre guldsnitt. 485 sid. Fotoillustrerad. Utvikbar karta. Tillskrift på försättsbladet. (To17794). 150:-

Andrén, Arvid. Capri - från stenåldern till turiståldern. Svenska humanistiska förbundet 1975. Häftad. 235 sid. Illustrerad. Exlibris. (To23725). 60:-

Andrews, Ralph W. Redwood Classic. Bonanza Books 1958. Klotband. Skyddsomslag. 27 x 21 cm. 174 sid. Rikt fotoillustrerad i svart-vitt. Tillskrift på försättsbladet. (To18124). 100:-

Arne, T J. Europa upptäcker Ryssland. Natur och Kultur 1944. Privatinbunden. Klotrygg med titeln i guld. Marmorerade pärmar. (To5298). 100:-

Arnéra, Catherine (fransk text) - Gyr, Walter (foto). The light of Geneva - Lumière de Genève. Geneva news 1987. Klotband. Skyddsomslag. 127 sid. Rikt illustrerad. 28 x 21 cm. Anteckning på försättsbladet. (To32737). 120:-

Attenborough, David. Drakjakt på Komodo. FiB 1959. Förlagsband. Skyddsomslag. 249 sid. Fotoillustrerad. (To16500). 80:-

Auguet, Roland m fl. På strövtåg i Paris. Bonniers 1979. Inbunden. Skyddsomslag. 120 sid. Rikt illustrerad. (To21271). 80:-

Aurén, Sven. Hallarna i Paris. Fotoillustrerad av Tore Johnson. Wahlström & Widstrand 1967. Klotband. Skyddsomslag. 21 x 16 cm. 132 sid. (To4676). 80:-

Avenstrup, William. På djungelstigar. Lindqvists 1956. Halvfranskt band. 253 sid. Fotoillustrerad. (To4798). 90:-

 

 


B        pil.bmp (982 bytes)

Backlund, Percy. Människor kring Nilen. Norstedts 1962. Inbunden. Skyddsomslag. 142 sid. Fotografier av Sven Åsborg. Exlibris. (To20114). 80:-

Baedeker, Karl. Baedeker’s Paris. Nebst einigen Routen durch das nördliche Frankreich. Handbuch für Reisende. Verlag von Karl Baedeker. 1905. Rött gulddekorerat klotband. 432 + appendix med utvikbara kartor. Bra skick. (To 38421) 200:-

Bahnsen, Svend. Dagar i Wien. W & W 1961. Privatband, handskriven ryggtitel. 195 sid. Illustrerad. Enstaka blyertsunderstrykningar. (To31651). 60:-

Barthel, Sven. Atlant med en återkomst. Bonniers 1963. Klotband. Skyddsomslag. 294 sid. Illustrerad. Ljusa fläckar på pärmarna. (To33356). 250:-

Béchervaise, John. Australia. World of Difference. Rigby 1983. Skinnimitation. Skyddsomslag. 31 x 23 cm. 328 sid. Rikt illustrerad. Tillskrift. (To4995). 150:-

Beckwith, Lillian. The hills is lonely. Hutchinson 1965. Inbunden. 207 sid. Illustrerad av Douglas Hall. (To25035). 70:-

Bergman, Sten. Det fagra landet. Strövtåg i Japan. Bonniers 1964. Förlagsband. Skyddsomslag. 229 sid. Fotoillustrerad. (To12583). 60:-

Bernadotte, Lennart - Bernadotte, Sonja. Insel Mainau - unser Blumenparadies im Bodensee. Mainauverwaltung [1974]. Inbunden. [68] sid. Illustrerad. Parallelltext på tyska, franska och engelska. Skadade hörn. (To28075). 70:-

Bertram, Hans. Per flyg till Fasornas land. Lindqvists 1956. Halvfranskt. 251 sid. Illustrerad. (To2941). 90:-

Bertram, Hans. Per flyg till fasornas land. Lindqvists 1956. Halvfranskt band. 251 sid. Fotoillustrerad. (To4757). 100:-

Björkstén, Ingmar. Tre veckor i Kina - reseanteckningar. Liber 1979. 272 sid. Illustrerad. (To24231). 70:-

Björnberg, Arne, red. Norge – broderland – Tolv uppsatser.Lindblads. 1942. Ryggklotband. Bägge omslagen medbundna. 22 sid. Fotoillustrerad. To 37057. 100:-

Blenck, E & H. Det färgglada Finland. En bok i ord och bild om Olympialandet 1952. Bildkonst 1952. Klotband. Skyddsomslag. 25 x 19 cm. Opaginerad. Rikt illustrerad med färgbilder. Tillskrift. Skyddsomslaget naggat i överkanten. (To4664). 80:-

Bodley, R V C. Från Sahara till Nippon. Skoglunds 1950. Halvklotband. 341 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. (To25132). 80:-

Bodson, Philippe, m fl. Belgique - Unité et diversité. Duculot 1987. Gulddekorerat klotband. Transparent skyddsomslag. Kassett. 29 x 25 cm. 208 sid. Rikt färgillustrerad. Nyskick. (To12832). 150:-

Bolin, Johan. Beskrifning öfwer Nord-Amerikas Förenta Stater - med naturhistoriska och andra underrättelser, jemte särskilda upplysningar och råd för dem, som wilja dit inflytta. Rediviva 1970. Inbunden. 364 sid. Faksimil av 1853 års upplaga. Stämpel och reva på försättsbladet. (To28898). 80:-

Brehm, Alfred Edmund. Reseskisser från Nordostafrika - eller du under egyptisk överhöghet stående länderna Egypten, Nubien, Sennar, Rosseeres och Kordofan, samlade under hans åren 1847-1852 företagna resor, del 1-2. 2 vol. Världslitteraturens förlag 1931. Halvskinnband. 185 + 174 sid. Nötta kanter, hörn och rygg. (To31896). 200:-

Brosing, Gustav. Bergen - en by i vekst - Bidrag til husbyggingens og trelasthandelens historie i Bergen. Bergen 1964. Halvskinnband. Sjkyddsomslag. 207 sid. (To20581). 150:-

Brown, Archie, red. The Cambridge Encyclopedia of Russia and the Soviet Union. Cambridge University Press 1982. Inbunden. 492 sid. Illustrerad. Skyddsomslag. 2908

Brown, Leslie. Africa - a natural history. Hamish Hamilton 1965. Klotband. Skyddsomslag. 32 x 25 cm. Rikt illustrerad. Skyddsomslaget slitet. (To33200). 250:-

Bruce, F. F. Antikens sällsamma städer som Jesus såg dem. Ark Publishing 1981. Klotband. Skyddsomslag. 27 x 20 cm. 128 sid.  Fotoillustrerad. Kartor. (To5449). 80:-

Bryson, Bill. I'm a stranger here myself - notes on returning to America after twenty years away. Broadway books 2000. Häftad. 288 sid. (To33466). 60:-

Bryson, Bill. Notes from a Small Island. Harper Perennial. 2001. Häftad. 324 sid. Nyskick. (To 50529) 50:-

Byrd, Richard Evelyn. Little America. Areial Exploration in the Antarctic - The Flight to the South Pole. With 74 illustrations and maps. Putnam´s Sons 1930. First Edition. Blått gulddekorerat klotband. Inget skyddsomslag. 422 sid. Tillskrift på försättsbladet. (To16398). 350:-

 

 


CD         pil.bmp (982 bytes)

Cassel, Hjalmar. Det nya Östasien. Bonniers 1906. Halvskinnband. 364 sid. Illustrerad. Exlibris. (To24299). 120:-

Chatwin, Bruce. Drömspår. Brombergs 1999. Pocket. 326 sid. Diskret läsveck i ryggen. Namnteckning på försättsbladet. (To31041). 20:-

Chatwin, Bruce. Drömspår. Brombergs. 1999. Pocket. 327 sid. Bra skick. To 37797. 20:-

Chesi, Gert. De sista afrikanerna. Kulturhistoriska Förlagen 1979. Konstskinnband. 32 x 23 cm. 245 sid. Rikt fotoillustrerad. Kassett. (To 3962). 130:-

Cohrs, Edvard - Torpson, Nils. Geografisk handatlas öfver jorden. 36 kartblad med 40 hufvudkartor och 33 bikartor i färgtryck samt 116 statistiska kartor, stadsplaner m. m.  i svarttryck jämte geografisk-statistiska notiser och fullständigt namregister. Bonniers. 1905. Halvfranskt band. Marmorerade pärmar. (To 38463) 50:-

Cubitt, Gerald, foto - Stewart-Cox, Belinda, text. Thailand. Majornas Förlags AB 1996. Konstskinnband. Skyddsomslag. 31 x 25 cm. 208 sid. Rikt fotoillustrerad. Sex kartor. Nr 0669 av 1999 numrerade ex. (To 3954). 150:-

Danielsson, Bengt. Söderhavets glömda öar - reseskildring från Marquesaöarna. Saxon & Lindströms 1956. Ny omarbetad upplaga. Ryggklotband. Skyddsomslag. 223 sid. Fotoillustrerad. Slitet skyddsomslag. (To32293). 80:-

Davis, Tom och Davis, Lydia. Praktik på Söderhavsöarna. Bonniers 1956. Häftad. 280 sid. Delvis ouppskuren. (To11407). 70:-

De Witt Talmage, T. Från pyramiderna till Acropolis. Bohlins 1892. Häftad. 153 sid. Signumetikett på ryggen. Blindstämpel och anteckning på titelbladet. Pärmtiteln felaktig: Fårn pyramiderna till Acropolis. Fåtal understrykningar med blyerts. (To28600). 70:-

Duc de La Force Cordonnier - Détrie, Paul. Chateaux de la Sarthe. J Delmas et Cie 1961. Klotband. Skyddsomslag. Transparent plastkasett. 29 x 22 cm. Opaginerad. Rikt fotoillustrerad. Texten på franska. (To4718). 110:-

Durrell, Lawrence. Prospero's cell - a guide to the landscape and manners of the island of Corcyra. Faber and Faber 1960. Klotband. 142 sid. (To25172). 80:-

 

 


E         pil.bmp (982 bytes)

Ehrenpreis, Marcus. Österlandets själ. Upplevelser och tankar. Gebers 1926. Klotryggband. Främre omslaget medbundet. 210 sid. Illustrerad. (To16158). 80:-

Ehrensvärd, Augustin. Augustin Ehrensvärds anteckningar under en resa i Kymmene älvdal 1747. Augustin Ehrensvärdin muistiinpanot matkastaan Kymenlaaksossa 1747. Kymmene älvdals museiförening 1938. Häftad. 28 x 20 cm. 60 sid. Ehrensvärds text i faksimil. Introduktionstext av R Rosén på svenska och finska. Illustrerad med Ehrensvärds teckningar. Omslaget ngt nött i kanterna. (To4663). 70:-

Ehrensvärd, Carl August. Resa til Italien, 1780, 1781, 1782. Skrifven 1782 i Stralsund. Sällskapet Bokvännerna 1948. Upplaga 500 ex, varav detta är nr 15. Häftad. 24 x 20 cm. 98 textsidor + 38 planscher. (To17873). 150:-

Ehrensvärd, Carl August. Resa til Italien 1780, 1781, 1782 - skrifven 1782 i Stralsund. Rediviva 1978. Faksimilutgåva av 1786 års utgåva, med 30 tidigare ej publicerade avbildningar av Ehrensvärds akvarellerade teckningar från resan. Dekorerad skinnimitation i 1700-talsstil. 105 sid + 30 färgplanscher. 29x23 cm. Illustrerad. Efterskrift av Holger Frykenstedt. Namnteckningar på försättsbladet och vid Företal. (To34650). 250:-

Eje, Anders. Folk, fä och fakirer - första Jorden-runtboken ; Färgade friherrar - andra Jorden-runtboken. Två verk i en volym. Bonniers 1922, 1923. Gulddekorerat halvfranskt band. 23 x 16 cm. 293 + 238 sid. Fotoillustrerad. (To5008). 150:-

Ekenborn, Lars. Från vägar och gator. Mellanösterns förlag 1983. Dekorerat förlagsband. 25 x 21 cm. 91 sid. Fotoillustrerad. (To15389). 60:-

Ekstrand, Eric Einar. Strövtåg i Orienten och Sydamerika. Ljus 1946. Klotrygg. 258 sid. Fotoillustrerad. (To4764). 70:-

Ellis, Bengt. Landet närmast solen - en resa i Ecuador. Tiden 1971. Inbunden. Skyddsomslag. 133 sid. Illustrerad. (To28592). 120:-

Erichsen, John. Et andet København - sociale fotografier fra århundredskiftet. Gyldendal 1978. Häftad 167 sid. Illustrerad. Läsveck i ryggen. (To21516). 100:-

Eriksson, Daniel - Mäkelä, Charlotte. 36 stunder - en reportagebok om Åland. Mariehamn 2000. Inbunden. Skyddsomslag. Rikt illustrerad. Stort format. (To27370). 220:-



 


F        pil.bmp (982 bytes)

Falk-Rønne, Arne. Djävulens diamanter - genom Guayanas djungler i conquistadorernas spår. Forum 1962. Klotband. Skyddsomslag. 185 sid. Illustrerad. (To24065). 80:-

Farb, Peter. Nordamerika. Natur och djurliv. Bra Böcker 1970. Klotband. Skyddsomslag. 28 x 21 cm. 197 sid. Rikt illustrerad. (To5451). 80:-

Farb, Peter. Eurasien. Natur och djurliv. Bra Böcker 1970. Klotband. Skyddsomslag. 28 x 21 cm. 196 sid. Rikt illustrerad. (To5453). 80:-

Ferrner, Bengt. Resa i Europa - en astronom, industrispion och teaterhabitué genom Danmark, Tyskland, Holland, England, Frankrike och Italien 1758-1762. På uppdrag av Lärdomshistoriska samfundet utgiven med inledning och register av Sten G Lindberg. Almqvist & Wiksell 1956. Ryggskinnband. 572 sid. Exlibris. Liten fläck på frampärmen. (To26714). 400:-

Finlands riksdag. Jäppinen, Jussi (red). Gummerus 1979. Klotband. Skyddsomslag. 92 sid. Rikt illustrerad. (To31657). 100:-

Forbes, Leslie. Till bords i Toscana - en kulinarisk resa i hjärtat av Italien. Forum 1989. Inbunden. 159 sid. Illustrerad av författaren. (To28631). 90:-

Frankl, A - Maule, D - m fl. Ur äventyrens värld Reseskildringar Ur djurens liv Jakter Vildmarksliv. Holmquists förlag 1928. Dekorerat pappband. 308 sid. Illustrerad med teckningar och fotografier. (To5012). 100:-

Fredriksen, Thomas. Grönländska dagboksblad - En grönländsk fångstmans vardagsliv i text och teckningar. Tiden 1980. Inbunden. 149 sid. (To2898). 80:-

Fredriksson, Gunnar. Indien - tragedi eller revolution. Prisma 1969. Inbunden. Skyddsomslag. 324 sid. Namnteckning på försättsbladet. Reva i skyddsomslaget. (To25895). 60:-

Freuchen, Peter. I all uppriktighet. Svalan/Bonniers 1957. Inbunden. Skyddsomslag. 287 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget slitet. Namnteckning på försättsbladet. (To26832). 60:-

Freuchen, Peter. Ivalu - en roman från polareskimåernas land. Bonniers 1946. Halvklotband. 266 sid. (To32294). 100:-

Freuchen, Peter. Min grönländska ungdom. Bonniers 1944. Ryggklotband. 398 sid. Exlibris. (To25198). 60:-

Fries, Carl. Arkadien. Värld i förvandling. Wahlström & Widstrand 1970. Klotband. Skyddsomslag. 22 x 18 cm. 299 sid. Fotoillustrerad. (To6489). 110:-

Fries, Carl. Vägen till Rom. Wahlström & Widstrand 1953. Ryggklotband. Inget skyddsomslag. 204 sid. Illustrerad med bilder av Jöran Fries och författaren. Anteckning på försättsbladet. (To31656). 70:-

Fries, Carl. Europa och tjuren. Wahlström & Widstrand 1961. Klotryggband. Skyddsomslag. 22 x 18 cm. 225 sid. Fotoillustrerad. Pärmarna något skeva. (To4716). 60:-

Friis, Achton. De danskes land. 1-3. Tre band. Gyldendalske Boghandel København 1943. Svarta halvfranska band. 28 x 20 cm. 528 + 494 + 497 sid + register och utvikbara kartor i alla delarna. Bra skick. (To14962). 400:-

Funcke, Otto. Resebilder från England. A L Normans Förlag 1883. Halvklotband. 17 x 12 cm. XVI + 384 sid. (To4707). 90:-

Furuhagen, Birgitta, red. Utsikt mot Europa. Bra Böcker 1991. Klotband. Skyddsomslag. 28 x 23 cm. 324 sid. Rikt illustrerad. (To4993). 100:-

Fynden på Vitön - minnesutställning över S A Andrée, Nils Strindberg och Knut Fraenkel - Anordnad i Liljevalchs konsthall januari 1931. Liljevalchs katalog nr 90. Häftad. 120 sid. Illustrerad. (To22072). 50:-

Färnström, Nils. Med krok och spö i paradisfiskarnas vatten. W&W 1955. Ryggklotband. 118 sid. Illustrerad. Något nött. (To26986). 100:-

 

 


G         pil.bmp (982 bytes)

Gadolin, Carl Axel Johan. Finland av igår och idag - en politisk-ekonomisk översikt. Kooperativa förbundet 1938. Klotband. 304 sid. Illustrerad. Solblekta pärmar. (To26610). 90:-

Gentleman, David. David Gentleman's London. Weidenfeld and Nicolson 1985. Häftad. 192 sid. Rikt illustrerad. Engelsk text. (To35187). 150:-

Gerlach, Christer. Stuvat piggsvin till lunch och en kyss av en hyena. Forum 1997. Inbunden. Skyddsomslag. 260 sid. Illustrerad. (To26523). 110:-

Ghinsberg, Yossi. Tillbaka från Tuichi. Bra böcker 1989. Inbunden. Skyddsomslag. 363 sid. (To27415). 60:-

Giæver, John - Schytt, Valter. Antarktisboken - med Norsel till Maudheim och Antarktis - den norsk-brittisk-svenska vetenskapliga expeditionen till Antarktis 1949-1952. Forum 1952. Klotband. Skyddsomslag. 381 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Nött skyddsomslag. (To26627). 110:-

Gillsäter, Sven. Våg för våg - en resa bland polcirkelns djur. Forum 1962. Förlagsband. 147 sid. Fotoillustrerad. Anteckning på försättsbladet. (To31709). 50:-

Gillsäter, Sven. Ö efter ö - djurvärldens oaser på västra halvklotet. Bonniers 1967. Förlagsband. Skyddsomslag. 219 sid. Illustrerad. Något nött skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. (To31825). 50:-

Gillsäter, Sven. Öga mot öga. Bonniers 1962. Pappband. Skyddsomslag. 240 sid. Fotoillustrerad. (To4786). 50:-

Gohl, Heinrich. Alaska-Mexico. Från Anchorage i Alaska till Oaxaca i Mexico. IPC. 1970. Klotband. 25 x 22 cm. Skyddsomslag. Illustrerad. 180 sid. Skyddsomslaget lite nött. Topografi. (To 3818 80:-

Golt, Rick. Eternal Saudi Arabia. Elk publications 1980. Klotband. Skyddsomslag. 150 sid. Rikt illustrerad. 27 x 31 cm. (To32733). 200:-

Gordon, René. Afrika - en kontinent i färg. Förlagshuset Fyris 1980. Gulddekorerat linneband. Skyddsomslag. 32 x 25 cm. 280 sid. Rikt fotoillustrerad. (To10834). 150:-

Grimble, Arthur. Migrations, myth and magic from the Gilbert Islands - early writings. Routledge & Kegan 1972. Klotband. Skyddsomslag. 316 sid. Illustrerad. 25 x 19 cm. Revor i skyddsomslaget. (To35111). 180:-

Grundule, I. Gaujas nacionalais parks - Gauja National Park - Nationalpark Gauja. Avots 1990. Inbunden. 212 sid. Illustrerad. (To27523). 200:-

Guggisberg, C A W. Bland lejon och elefanter - upplevelser i Afrika bland stäppernas och skogarnas människor och djur. Lindblads 1955. Inbunden. Skyddsomslag. 221 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött. (To29012). 100:-

Gullers K W. England. Kooperativa Förbundets Bokförlag 1951. Illustrerat klotryggband. Inget skyddsomslag. 28 x 22 cm. 110 sid. Inledning av Eyvind Johnson. Mycket bra skick. (To5000). 150:-

Gunnarson, Karl. Som emigrant i Kanada. Hökerbergs 1949. Häftad. 256 sid. Ouppskuren. (To18147). 150:-

Gunnarsson, Sören - Sveningson, Ulf. Upp och ner i USA. LT 1988. Förlagsband. 20,5 x 20,5 cm. Illustrerad.

Gustafsson, Lars. Kinesisk höst. Norstedts. 1978. Inbunden. Skyddsomslag. Illustrationer av Sven Ljungberg. 228 sid. Skyddsomslaget lite nött i kanterna. To 38020. 40:- (To31917). 80:-

Guth, Lars – Olls, Bert. Transsibirisk resa. Settern. 1986. Illustrerat förlagsband. 21 x 24 cm. 144 sid. Illustrerad med fotografier, och teckningar av EWK. Nyskick. To 37329.5 0:-


 


H         pil.bmp (982 bytes)

Haastorp, Helge. Pavia - fortælling om en grønlænderdreng. Gyldendal 1948. Inbunden. 110 sid. Illustrerad. (To22755). 40:-

Hagelin, Gösta. Kyrkovandringar i Rom. Lindblads 1961. Inbunden. Skyddsomslag. 126 sid. FotoIllustrerad. Exlibris. Något slitet skyddsomslag. (To20025). 50:-

Hallman, Adolf. Mest om Paris. Bonniers 1969. Pappband. 152 sid. Illustrerad. Namnteckning. (To4711). 70:-

Hallström, Per. Våren till mötes. Resebrev. Bonniers 1925. Halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Upphöjda bind. Främre omslaget medbundet. 116 sid. Fotoillustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Ryggen blekt. (To16149). 130:-

Hamar, Haraldur J. Island Överraskningarnas ö i Atlanten. Iceland Review 1982. Illustrerat pappband. 20  x 20 cm. 96 sid. Rikt fotoillustrerad. Tillskrift på försättsbladet. (To4685). 60:-

Hammenhög, Waldemar. I en sydengelsk by - Buckfast. W & W 1962. Inbunden. Skyddsomslag. 138 sid. Illustrerad. (To25861). 100:-

Hamnström, Erik. De geografiska upptäckterna genom tiderna. Vol 1-2. Hökerbergs 1927-1928. Halvklotband. 1 051 sid. Ill. Kartor. Exlibris i första volymen. (To20045). 300:-

Hamrin, Agne. Hem till Grekland. Bonniers 1975. Inbunden. 249 sid. Illustrerad. Skyddsomslag. (To2937). 80:-

Hamrin, Agne. Italienarnas Italien. Albert Bonniers förlag 1965. Inbunden. Skyddsomslag. 295 sid. Något slitet skyddsomslag. Exlibris. (To20023). 50:-

Hamrin, Agne. Murslev och svärd. En bok om Israel. Bonniers 1955. Klotrygg. Nött skyddsomslag. 222 sid. Fotoillustrerad. (To4775). 80:-

Hamrin, Agne. Året runt i Rom. Albert Bonniers förlag 1958. Inbunden. Skyddsomslag. 238 sid. Något slitet skyddsomslag. Exlibris. (To20024). 90:-

Han, Suyin. Lhasa - den öppna staden - en resa till Tibet. Norstedts 1978. Inbunden. Skyddsomslag. 176 sid. Illustrerad. (To21127). 60:-

Hanneberg, Peter. Seychellerna - fristad i oceanen - en bok om unik natur på isolerade öar. Liber 1985. Inbunden. Skyddsomslag. 143 sid. Illustrerad. (To22831). 80:-

Hanström, Bertil. Sydafrika av i dag. Vildmark och civilisation. Bokförlaget Svensk Natur 1949. Ryggklotband. 22 x 16 cm. 267 sid. Fotoillustrerad. (To5294). 80:-

Harding, Dennis, foto – Maclean, Roddy, text. The Splendour of Tasmania. D&L Books. 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. 31 x 24 cm. Rikt illustrerad med färgbilder.128 sid. Bra skick. To 37174. 80:-

Harris, Bill. New England. A Picture Memory. Crescent Books1995. Illustrerat pappband. Skyddsomslag. 29 x 23 cm. 64 sid. Rikt illustrerad. Lång tillskrift på försättsbladet. (To5003). 70:-

Harris, Lester E. Galapagos - de förtrollade öarna. Skandinaviska bokförlaget 1982. Inbunden. 190 sid. Illustrerad. (To27529). 60:-

Haslund-Christensen, Henning. Jabonah - äventyr och upplevelser bland Centralasiens nomader. Bonniers 1932. Dekorerat klotband. 423 sid. Illustrerad. Namnstämpel på försättsbladet. Ryggen blekt och med en fläck. (To32298). 130:-

Hass, Hans. Bland hajar och bläckfiskar - illustrerad med unika undervattensfotografier. Lindqvists 1951. Halvklotband. 186 sid. Illustrerad. (To31824). 70:-

Hass, Hans. Manta - med spjut och kamera under Röda havet. Saxon & Lindström 1953. Ryggklotband. 215 sid. Illustrerad. Något nötta hörn. (To27403). 90:-

Hedin, Sven. Bagdad, Babylon, Nineve. Bonniers 1917. Första upplagan. Halvskinnband, bundet hos Nils Ericsons bokbinderi, Stockholm (avriven etikett). 806 sid. Illustrerad. (To29556). 300:-

Hedin, Sven. Grand Canyon. Bonniers 1925. Klotband. 295 sid. Illustrerad. Lång anteckning på försättsbladet. (To31918). 200:-

Hedin, Sven. Mina hundar i Asien. Bonniers 1952. Sjätte-sjunde tusendet. Ryggklotband. Skyddsomslag. 238 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget nött. (To9975). 100:-

Hedin, Sven. Tsangpo Lamas vallfärd. Pilgrimerna. Bonniers 1920. Halvfranskt band. Upphöjda bind. Marmorerade pärmar. 301 sid. (To9974). 100:-

Hedin, Sven. Öfver land till Indien - genom Persien, Seistan och Belutjistan, 1-2. 2 vol. Bonniers 1910. Första upplagan. Halvskinnband, bundna hos Nils Ericsons bokbinderi, Stockholm. 564 + 553 sid. Illustrerade. (To29553). 700:-

Heimerson, Staffan. Rösten från Östern. Wahlström & Widstrand 1993. Dekorerat pappband. 235 sid. (To6321). 70:-

Henriksen, Aage. Bali. Indonesiens pärla. Lindqvists. Inget tryckår. Klotryggband. Marmorerade pärmar. 162 sid + kartor. Fotoillustrerad. (To14072). 80:-

Henrikson, Gunnar. Människans ö - Grönland. 1992. Inbunden. 87 sid. Illustrerard. (To21987). 90:-

Hentzel, Roland, red. Mitt Grekland. Natur och Kultur 1958. Dekorerat förlagsband. 215 sid + utvikbar karta. Fotoillustrerad. (To14877). 70:-

Hes, Lex – Mountain, Alan. Sydafrika. Kulturhistoriska förlaget. 1998. Konstskinnband. 31 x 24 cm. Rikt illustrerad med färgbilder. 203 sid. Numrerad bibliofilupplaga tryckt i 999 ex. Nyskick.To 37138. 150:-

Heyden A, van der. The glory of Amsterdam. An explorer´s guide. Elsevier 1975. Pappband. Inget skyddsomslag. 28 x 22 cm. 128 sid. Rikt färgfotoillustrerad. Text av Ben Kroon. (To4724). 110:-

Hides, Margaret (text) - Bloemendal, F A H (foto). Holland in cameracolour. Ian Allan Ltd 1975. Förlagsband. Skyddsomslag. 110 sid. Rikt illustrerad. 30 x 23 cm. (To31753). 80:-

Hirdman, Arne. Med äventyret i ryggsäcken. Folket i bild 1954. Ryggklotband. 207 sid. Illustrerad. (To23092). 110:-

Holland, C. Belgien. Wahlström & Widstrand 1927. Gulddekorerat pergamentband. Övre guldsnitt. 21 x 16 cm. 148 sid. Fotoillustrerad. Pärmarna något skeva. (To4706). 300:-

Holm, Ingvar. Häxan Sycorax. Sången från Västerhavet. Liber 1984. Pappband. Skyddsomslag. 293 sid. (To4721). 60:-

Holmberg, Olle. Visit hos Voltaire och andra litterära reseskisser. Bonniers 1961. Häftad. 211 sid. (To4720). 60:-

Holt, Kåre. Kapplöpningen. Amundsen och Scott mot Sydpolen. Bra Böcker 1977. Pappband. Skyddsomslag. 242 sid. (To4735). 50:-

Hommerberg, Sigge. Om ni reser till Frankrike. Allhem 1966. Förlagsband. Skyddsomslag. 328 sid. Illustrerad. Något nött skyddsomslag. (To31466). 80:-

Hommerberg, Sigge. Om ni reser till Österrike. Allhems 1951. Andra upplagan. Klotband. 306 sid. Illustrerad med foton. Teckningar av Elli Rolf. Kartor. Inget skyddsomslag. (To4712). 80:-

Hommerberg, Sigge. Tillhopa i Europa. Oss turister emellan. Allhem 1961. Illustrerat pappband. Inget skyddsomslag. 137 sid. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. (To4695). 100:-

Hongkong. Karabuda, Barbro (text) - Karabuda, Günes (foto). Tiden 1962. Förlagsband. 120 sid. Rikt illustrerad. Namnteckning på smutstitelbladet. (To31935). 80:-

Horn-Heybroek, Brita. Folk och färg. Hugo Gebers 1939. Häftad. 205 sid. Illustrerad av författaren. (To24861). 70:-

Håkansson, Lo. Längtan till Paris. Steinsvik 1944. Pappband. 171 sid. Laveringar av Toye Sandberg. Tillskrift. (To4722). 80:-

 

 


IJ         pil.bmp (982 bytes)

Indebetou, Govert Adolf. Resa till Levanten med ångkorvetten “Danzig” år 1853. Bonniers 1952. Illustrerat pappband. 17 x 13 cm. 211 sid. Illustrerad med teckningar. (To4690). 80:-

Indebetou, Gustaf Adolf. Resa till Levanten med ångkorvetten Danzig år 1853. Bonniers 1952. Illustrerat pappband. 17 x 13 cm. 211 sid. Illustrerad med teckningar. (To4762). 80:-

Jelling - det gamle kongesæde. Vejle amt historiske samfunds festskrift 1905-6 januar 1955. Hansen, Arnold m fl (red). Ejnar Munksgaards forlag 1955. Häftad. 206 sid. Illustrerad. Namnteckning på smutstitelbladet. (H22733). 110:-

Johansson i Backe, Karl Erik. Leva med vulkaner - Island, eld och is, sill och saga. Bonniers 1966. Häftad. 61 sid. Illustrerad. (To35858). 60:-

Johnson, Paul C, red. Los Angeles. Portrait of an extraordinary city. Lane Magazine & Book Company 1968. Förlagsband. Skyddsomslag. 28 x 22 cm. 304 sid. Rikt illustrerad. (To15652). 100:-

Johnson, Martin. Safari. Äventyr från Afrikas fria vidder. . Lindqvists. 1929. Tredje upplagan. Privatinbunden. Halvfranskt band. Fem upphöjda bind. Marmorerade pärmar. 23 x 16 cm. 280 sid. Fotoillustrerad. Namnteckning. Ett par små nötskador på pärm och rygg. (To 38460) 100:-

Jotunheimen. Raabe, Gunnar (forord). Bruns billedhefter 1948. Ryggklotband. 10 sid + 44 planschblad. Rikt illustrerad. Parallelltext på norska och engelska. (To33806). 60:-

 


K  

Kalliola, Reino. Finlandia. Ett bildverk om Finlands natur. Werner Söderström. 1959. Dekorerat klotband med infälld bild på pärmen. Liggande format. 23 x 26 cm. Rikt illustrerad med bl a inlimmade färgbilder. Texterna på svenska och finska. Förordet på svenska, finska, franska och tyska. 182 sid. Nyskick. To 37121  130:-

Karabuda, Barbro. Turkiet - mitt andra hemland. Tiden 1959. Dekorerat pappband. 24 x 19 cm. 184 sid. Illustrerad med bilder av Günes Karabuda. (To4710). 70:-

Karlsson, Eric. Israel - bibelns land som resmål, från biblisk tid till idag. Spektra 1994. Förlagsband. 369 sid. Illustrerad. (To34197). 80:-

Katz, Richard. Bland vita män och färgade. Schildts 1928. Dekorerat klotband. 295 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (To3682). 100:-

Krarup Nielsen, Aage. Återseende med Östern. Bonniers 1948. Halvklotband. Inget skyddsomslag. 24 x 18 cm. 178 sid. (To4752). 60:-

Krarup Nielsen, Aage. På valfångst i södra Ishavet - Till Österland jag for - Från Mandalay till Moskva. Gebers 1922. Vackert halvfranskt band med gulddekoration och upphöjda bind. Främre omslagen medbundna. 163 + 234 + 235 sid. Fotoillustrerade. (To5777). 350:-

Kristensen, Monica. Mot 90 grader syd. Vår bok 1988. Inbunden. Skyddsomslag. 203 sid. Illustrerad. (To23369). 80:-

Kristiansson, Bo. I Björnland. Forum 1978. Klotband. Skyddsomslag. 26 x 23 cm. 109 sid. Rikt fotoillustrerad. (To7977). 100:-

Kumlien, Bertil. Grekernas Makedonien - glimtar från norra Grekland. Rubicon 1999. Klotband. Skyddsomslag. 159 sid. Illustrerad av författaren. Dedikation från författaren. (To32772). 250:-

Künkel, Reinhard. Serengeti. En av Afrikas sista vildmarker. Forsbergs Förlag 1981. Linneband. Skyddsomslag. Kassett. 33 x 27 cm. 94 textsidor + omfattande bildddel med 130 färgbilder. Nyskick. (To5426). 200:-

Kuylenstjerna, Alexis. Mina resor i Orienten. Gernandts 1900. Halvklotband. 495 sid. Illustrerad. Slitet. (To239084). 100:-

 


L         pil.bmp (982 bytes)

LaBrucherie, Roger A. Puerto Rico. Borinquen Querida. A loving portrait of an island. Imágenes Press 1993. Klotband. Skyddsomslag. 28 x 26 cm. 155 sid. Rikt färgillustrerad. (To15904). 100:-

Ladberg, Bo Teddy. På promenad i Wien. Med teckningar av Gösta Kriland och Yngve Svalander. Gebers 1960. Dekorerat halvklotband. 203 sid. (To14890). 70:-

Langberg, Harald, red. Hvem byggede hvad. Tre volymer. 1: København. 2: Øerne. 3: Jylland. Politikens Forlag 1968-1971. Dekorerade förlagsband. 356 + 366 + 400 sid. Illustrerade. (To19456). 200:-

Langer, Bibi. Utanför grinden - en upptäcksfärd till en zambisk by. Bra böcker 1986. Förlagsband. 166 sid. Illustrerad av författaren. Namnetikett på försättsbladet. (To31413). 50:-

Larsen, Thor. Med Espen i polarisen. Awe-Gebers 1982. Illustrerat pappband. 26 x 21 cm. 92 sid. Rikt fotoillustrerad. (To4743). 80:-

Lawrence, D H. Resa i etruskernas land. Tidens bokklubb 1954. Klotryggband. Skyddsomslag. 23 x 16 cm. Illustrerad. Förord av professor Gösta Säflund. (To4694). 80:-

Leningrad - art and architecture. Gubanov, Gennady - Zykov, Leonid (red). Aurora art publishers 1990. Klotband. Skyddsomslag. 299 sid. Rikt illustrerad. 34 x 29 cm. (To32735). 200:-

Lewenhaupt, CAC. Bland morer och andalusier. Norstedts 1911. Halvfranskt. 271 sid. Illustrerad. (To2919). 110:-

Lewenhaupt, C A C. En färd till Indien. Ombord Canton till Indien, Ceylon och Burma. Baltiska förlaget 1928. Halvfranskt band. 22 x 16 cm. 256 sid. Fotoillustrerad. Ryggen blekt och skavd. Pärmarna lite skeva. (To4889). 100:-

Lindblom, Gerhard. Afrikanska strövtåg - två års folklivsstudier i engelska och tyska Ost-Afrika. Å & Å 1926. Klotband. 211 sid. Illustrerad. (To26575). 60:-

Lindgren, Ida. Vår resa till Amerika 1870. Dagboksanteckningar. Stockholm 1958. Häftad. 17 x 10 cm. 49 sid. Tillskrift. (To4850). 40:-

Lindhé, Curt. Mina sjöar. LT 1962. Klotband. Skyddsomslag. 141 sid. Rikt fotoillustrerad. (To5060). 80:-

Lindqvist, Herman. Christofer Columbus - var han riktigt klok? Fischer & Co 1992. Klotband. Skyddsomslag. 192 sid. Illustrerad. (To28673). 100:-

Lindqvist, Sven. Hemmaresan. ldus/Bonniers 1965. Pocket. 189 sid. Något sliten rygg. (To26233). 40:-

Lindqvist, Sven. Hemmaresan. Aldus/Bonniers 1965. Pocket. 189 sid. Något nött rygg. (To32290). 40:-

Lindqvist, Sven. Terra nullius. En resa genom ingens land. Bonniers. 2006. Pocket. 191 sid. Bra skick. To 37891. 30:-

Liversidge, Douglas. Den vita världen. Tiden 1973. Förlagsband. Inget skyddsomslag. 28 x 21 cm. 177 sid. Rikt illustrerad. (To18330). 90:-

Lobsenz, Norman. Afrika. FiB:s gyllene bildatlas, 1. Folket i bild 1962. Klotryggband. 96 sid. Rikt illustrerad. (To21907). 70:-

Lundgren, Stefan - Carlsson, Olle - Forsberg, Mats. Antarktis i hela mänsklighetens intresse. Wiken 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 160 sid. Illustrerad. (To27373). 150:-

Lundkvist, Artur. Hägringar i handen - en resa i Israel. Tiden 1964. Förlagsband. Skyddsomslag. 203 sid. Försättsbladet utskuret. (To34513). 60:-

Lundqvist, Eric. Mitt Indonesien - öar att älska. Bra böcker 1972. Klotband. Skyddsomslag. 268 sid. (To29976). 70:-

Löfdahl, Karin. Mitt i Tyskland - Rhendalen, Düsseldorf, Frankfurt, Trier, Kassel - sevärdheter, nöjen, hotell. Aldus 1968. Pocket. 120 sid. Illustrerad. Etikett på bakpärmen. (To31692). 40:-

Löfgren, Svante. Kalifornien inifrån. Läse- och resebok för nytto- och nöjesresenärer. Dagens Nyheters Förlag 1989. Dekorerat pappband. 20 x 16 cm. 180 sid. Illustrationer av Ulla-Stina Karlsson. (To5511). 60:-

Löfgren, Svante. Rivieran inifrån - och hur man flyttar dit. Förlags AB Marieberg 1985. Dekorerat förlagsband. 195 sid. Illustrerad. Namnetikett på försättsbladet. (To32242). 70:-

 

 


M        pil.bmp (982 bytes)

Mannerheim Sparre, Eva. Öken, sol och sand. Schildts 1957. Häftad. 155 sid. Illustrerad. Något nött. (To25136). 100:-

Masson, Georgina. Italian villas and palaces. Thames and Hudson 1966. Häftad. 288 sid. Illustrerad. Läsveck i ryggen. (T35973). 80:-

Matussek, Hans Joachim. Afrikas mörka hemlighet. Fjärde upplagan. Skandinaviska bokförlaget 1986. Förlagsband. 271 sid. Illustrerad. (To35324). 70:-

Mayle, Peter. Ett år i Provence. Richters 1992. Dekorerat förlagsband. 239 sid. Illustrerad. (To35215). 70:-

Mayle, Peter. A year in Provence. Hamish Hamilton 1992. Förlagsband. Skyddsomslag. 191 sid. Illustrationer av Paul Hogarth. (To35860). 120:-

McCormick, Howard, illustrationer. Norton Hall. Established to commemorate the service and the loyalty of the men and women of Norton Company - Worcester. Norton Company Worcester Massachusetts 1927. Pappband. 28 x 22 cm. Opaginerad. Illustrerad med träsnitt av Howard McCormick. (To7694). 100:-

McDowell, Jack. Discovering the California Coast. Its people, places, ways of life. Scenic beauty, natural history. Lane Publishing 1975. Dekorerat pappband. 28 x 22 cm. 288 sid. Rikt färgillustrerad. (To5767). 100:-

Melander, E. Finska dagar. Norstedts 1926. Halvklotband. 201 sid. Illustrerad. Namnteckning på frampärmens insida. Nötta kanter. (To3236). 80:-

Melchior-Bonnet, Sabine. Chateaux of the Loire. Librairie Larousse 1991. Dekorerat förlagsband. 29 x 23 cm. 141 sid. Rikt illustrerad. Tillskrift på försättsbladet. (To16375). 100:-

Michler, Ian. Mocambique. Kulturhistoriska Förlaget 1999. Konstskinnband. 29x22 cm. 160 sid. Illustrerad. N r027 av 999 numrerade ex. (To2909). 200:-

Moore, Rowan – Lloyd, Sampson. Panoramas of London. Phoenix. 1993. Häftad. Liggande format. 19 x 29 cm. Rikt illustrerad med färgbilder. 158 sid. To 37118. 100:-

Morton, H V. Upptäckstresa i England. Inledning av Göran Schildt. Biblioteksförlaget 1961. Dekorerat förlagsband. 280 sid + karta. (To14552). 50:-

Mowat, Farley. Aftermath - travels in a post-war world. Key porter books 1995. Förlagsband. Skyddsomslag. 239 sid. Fåtal anteckningar med bläck. (To33484). 50:-

Munnecke, Wilhelm. Med Hagenbeck i djungeln. Natur och Kultur 1932. Klotrygg. 22 x 16 cm. 213 sid. Fotoillustrerad. (To4750). 90:-

Murray, W H. Kampen om Mount Everest. Bonniers 1953. Halvklotband. 201 sid.Illustrerad. (To23086). 120:-

Myrdal, Jan - Kessle, Gun. Indien väntar. Norstedts 1980. Inbunden. Skyddsomslag. 403 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (To32287). 40:-

Mårtenson, Gunnar, red. Helsingfors. Vår huvudstad. Utgiven av Helsingfors stad. Inget tryckår. Förordet daterat 1950. Halvfranskt gulddekorerat band. 25 x 19 cm. 348 sid. Illustrerad. Ark med maskinskriven tillskrift inlimmad på försättsbladet. (To4659). 150:-

Mörne, Håkan. Den forgylte fattigdommen - en reise i Sentral-Amerika. Steensballes 1949. Inbunden. 243 sid. Illustrerad. Norsk text. Något nött vid ryggens huvud och fot. (To29469). 90:-

Mörne, Håkan. Vulkaner och bananer. Lindqvists 1956. Halvfranskt. 240 sid. Illustrerad. (To2942). 90:-

Mörne, Håkan. De äventyrliga vägarna. Schildts 1929. Andra upplagan. Klotband. 320 sid. Fotoillustrerad. Exlibris. (To18589). 70:-

Mörne, Håkan. Väderbitet sagoland. Schildts 1962. Dekorerat pappband. Skyddsomslag. 204 sid. Tillskrift. Skyddsomslaget nött i överkanten. (To4727). 70:-

 


NO         pil.bmp (982 bytes)

Nansen, Fridtjof. På skidor över Grönland. Niloe 1989. Gulddekorerad skinnimitation. 315 sid. Illustrerad. Mycket bra skick. (To8160). 120:-

Nathorst, A G.
Två somrar i norra Ishafvet. Kung Karls land. Spetsbergens kringsegling. Spanande efter Andrée i nordöstra Grönland. Beijers Bokförlag 1900. Två volymer. Skinnrygg. 352  + 414 sid. Rikt illustrerad. Exlibris: Bernh. Mally. Pärmarna ngt nötta. (To2788). 900:-

Nawrath, Alfred - Sigurdur Thorarinsson - Halldór Kiljan Laxness. Island - Impressionen einer heroischen Landschaft. Kümmerly & Frey 1959. Dekorerat förlagsband. Saknar skyddsomslag. 54 sid + 40 planscher. 31 x 24 cm. Illustrerad. Tysk text. (To35576). 120:-

Newby, Eric. Vid Medelhavets stränder. Forum 1984. Inbunden. Skyddsomslag. 264 sid. (To20015). 90:-

Nicolson, James R. Traditional Life in Shetland. Robert Hale. 1978. Klotband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 206 sid. To 38055. 80:-

Nielsen, Aage Krarup. Kimono och kaki. Albert Bonniers 1950. Halvklotband. 172 sid. Fotoillustrerad. (To20264). 70:-

Nielsen, Aage Krarup. I doktorbaad og karriol. Gyldendal 1947. Halvskinnband. 109 sid. Illustrerad. (To22732). 150:-

Nikula, Oscar. Jakobstad. Ett bildverk utgivet med anledning av stadens 300-årsjubileum. Jakobstads Tryckeri 1952. Klotryggband. 28 x 21 cm. 149 sid. Rikt fotoillustrerad. (To4658). 100:-

Nordenskiöld, Erland. Indianliv i El Gran Chaco. Å & Å 1926. Klotband. 251 sid. Illustrerad. (To26574). 60:-

Norge. Scandinavian film group 1996. Förlagsband. Skyddsomslag. 135 sid. Rikt illustrerad. 30 x 24,5 cm. CD:n "The 16 best of Edvard Grieg" medföljer. Namnteckning på försättsbladet. (To31723). 120:-

Norrman, Lars. Inok. Bonniers 1949. Klotband. 234 sid. Med tre utvikbara kartor samt målningar, teckningar och fotografier av författaren. (To2949). 120:-

Norrman, Lars. Sagans kust - Bretagne. Tiden 1960. Förlagsband. 61 sid. Illustrerad av författaren. Anteckning på smutstitelbladet. Pärmarna något fläckiga. (To31722). 60:-

Nyblom, Carl Rupert. Ett år i södern. Bilder från Italien. Tecknade av Carl Rupert Nyblom. Ny tillökt upplaga. Med åtta illustrationer. W. Schultz 1883. Ryggklotband med marmorerade pärmar. 22 x 16 cm. 254 sid. Mycket bra skick. (To7594). 250:-

Ole Saibull, Solomon - Carr, Rachel. Herd and spear - the Maasai of East Africa. Collins and Harvill 1981. Klotband. Skyddsomslag. 141 sid. Illustrerad. Fläckar på framsnittet. (To40258). 100:-

Oljelund, Ivan. Dagar i Grekland och Rom. LT 1955. Häftad. 248 sid. Exlibris. Liten anteckning på försättsbladet. (To35214). 70:-

Olsen, Örjan. I Söderhavets paradis. Natur och Kultur 1931. Halvskinnband. 281 sid. Illustrerad. Något nött rygg. (To24903). 120:-

Othman, Hans. Kymenlaakso - Kymmenedalen. WSOY 1957. Förlagsband. Skyddsomslag. 123 sid. Illustrerad. Parallelltexter på finska, svenska och engelska. Anteckning på försättsbladet. Slitet skyddsomslag. (To31728). 100:-

Oulton, Jenny (text) - Paterson, David (photos). London - dawn to dusk. New Holland 2005. Förlagsband. Skyddsomslag. 160 sid. Rikt illustrerad. 30 x 24,5 cm. (To32559). 200:-

 


PQ         pil.bmp (982 bytes)

Pandy, Calman de. Vackra vita silkeslandet - Thailand. Rabén & Sjögren 1974. Pappband. Skyddsomslag. 242 sid. Fotoillustrerad. (To4754). 70:-

Pecchioli, Arrigo. La repubblica di Siena. Editalia 1976. Inbunden. Skjutfodral. 182 sid. Rikt illustrerad. Nr 1775 av 2999 numrerade exemplar. Stort format. Italiensk text. Anteckning på titelbladet. (To27685). 200:-

Pedersen, Alwin. Polardjur. Åhlén 1936. Klotband. 176 sid. Illustrerad. (To2809). 130:-

Percy, Harriet och Gösta. Åland - en bok för seglare och andra turister. Bonniers 1968. Andra upplagan. Dekorerat förlagsband. 241 sid. Illustrerad. Tillskrift på försättsbladet. (To18679). 150:-

Perl, Henry. Venezia. Wahlström & Widstrand 1903. Pampigt gulddekorerat blått klotband. 32 x 25 cm. 226 + VII sid. Originalteckningar av Ettore Tito, Tony Grubhofer, Luigi Cima, Mainardo Pagani, Cesare Laurenti, Egisto Lancerotto, Guglielmo Berti, Emanuele Brugnoli och Millo Bortoluzzi. (To7525). 250:-

Persson, Lars. Motilonernas berg. Vandringar och meditationer i Colombias bergsdjungler. Norstedts 1972. Dekorerat pappband. Skyddsomslag. 215 sid. Fotoillustrerad. (To4828). 60:-

Philips' Imperial Atlas of the World - a series of eighty maps, illustrating every aspect of geographical science - engraved from original drawings compiled from the last surveys and the works of eminent travellers and explorers - each map, with the exception of the physical and orographical maps is accompanied by a complete index in which the latitude & longitude of every place is given. George Philip & son 1898. Rött halvskinnband med gulddekor. Ryggen med sex upphöjda bind. 80 kartor med index. 57 x 41 cm. Nötta hörn, pärmar och rygg något nötta. Pärmarna har slagit sig något. Några fläckar på försättsbladet. Cm-lång reva i försätts- och titelblad. Några små veck i de första bladen. (To1). 5000:-

Platen, Gustaf von - Tecknar-Anders (Andersö, Anders). Orientexpressen. Svenska dagbladet 1985. Inbunden. 124 sid. Illustrerad. Liten skada i ryggen. (To26065). 90:-

Polvall, Tomas. Köpenhamn - äventyrets stad. Ordfront 1991. Inbunden. 198 sid. Illustrerad. (To23473). 80:-

Post, Laurens van der. Japanskt panorama. Norstedts 1968. Klotband. 28 x 21 cm. 154 sid. Fotoillustrerad av Burt Glinn. Skyddsomslaget något nött. (To4776). 80:-

Post, Laurens van der. Vågspel i det inre. Norstedts 1952, Ryggklotband. 213 sid. (To27810). 70:-

 


R         pil.bmp (982 bytes)

Rabben, Jan. Makkevika - rasteplassen ved havet. Grøndahl 1984. Inbunden. Skyddsomslag. 110 sid. Rikt illustrerad. Norsk text. Stort format. Något nött skyddsomslag. (To27077). 100:-

Ralling, Christopher. Thor Heyerdahl - tillbaka till paradiset - Thor Heyerdahls äventyrliga liv, resor och upptäckter. Roth 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 335 sid. Illsutrerad. (To22956). 150:-

Raymond, Robert, text - Morrison, Reg, foto. Australia. The Greatest Island. Landsowne Press 1980. Gulddekorerat pappband. 37 x 26 cm. 352 sid. Rikt färgillustrerad. Tillskrift. (To5427). 120:-

Reichelt, K L. Mot Tibets gränser - resebrev. Svenska kyrkans diakonistyrelses bokförlag 1933. Halvklotband. 204 sid. Illustrerad. Något nötta hörn. (To25960). 70:-

Retzius, Gustaf. Bilder från Nilens land. Adolf Bonnier 1891. Klotband. 374 sid. Slitet band. Fläck på frampärmen. (To25190). 100:-

Rideland, Finn. Rapport från antipoderna. Norstedts 1969. Dekorerat pappband. Nött skyddsomslag. 22 x 15 cm. 187 sid. Fotoillustrerad. Lång personlig dedikation från Rideland. (To4785). 70:-

Robertson, R B. Valen och hans överman. Tiden 1957. Dekorerat pappband. 23 x 16 cm. 224 sid. Fotoillustrerad. Exlibris. (To5009). 60:-

Rogberg, Martin. Följ med till framtidslandet. Gebers 1945. Häftad. 349 sid. Illustrerad. (To24955). 90:-

Rosén, Bo. Italien Mångfaldens land. LT 1979. Illustrerat pappband. 24 x 18 cm. 208 sid. Fotoillustrerad. (To4708). 70:-

Rosen, Björn von. Berget och solen. Bonniers 1949. Klotband. 393 sid. Illustrerad. (To2899). 180:-

Rosen, Eric von. Från Kap till Alexandria - reseminnen från svenska Rhodesia-Kongo-expeditionen. Andra upplagan. Alberts Bonniers 1913. klotband. 219 sid. Ill. Exlibris. Snedläst. Bläckanteckning på försättsbladet. (To20047). 150:-

Roth, Magnus. Geografisk atlas för allmänna läroverken - tillökad och reviderad av Otto Nordenskjöld och Sixten Samuelsson. Roths skolatlas No 1. A V Carlsons 1930. Femtonde upplagan. Ryggklotband. 60 sid. Kartor. Namnteckning på frampärmens insida. Frampärmen något fläckig och repig. Nötta kanter och hörn. Ryggens huvud och fot slitna. (To32284). 110:-

Rugoff, Milton, utg. Stora resenärer genom tiderna. Reseupplevelser nedtecknade av berömda färdmän till lands och sjöss, i rymden och djupen från 1000-talet till våra dagar. Natur och Kultur 1963. Klotryggband. Inget skyddsomslag. 23 x 16 cm. 486 sid. Illustrerad. Namnteckning. (To5036). 90:-

Ruhnbro, Rune. Möte med Island. Ett hem i Nordatlanten. Carlssons 1995. Dekorerat förlagsband. 175 sid. Nyskick. (To15257). 100:-

Runwall, Anders - Hagert, Bertil. Delaware, USA. Timbro 1981. Dekorerat pappband. 28 x 21 cm. 79 sid. Rikt illustrerad. (To5768). 90:-

Ryman, Anders. Söderhav. Människor och kulturer i Stilla havets övärld. Kulturhistoriska förlaget. 1998. Inbunden. Skyddsomslag. 28 x 24 cm. Rik illustrerad med färgbilder. 240 sid. Nyskick. (To 38509) 90:-

Rösiö, Hilding. Från Benadirkusten till Giuba. Strövtåg och äventyr i italienska Somaliland. Bonniers 1937. Klotband. Inget skyddsomslag. 229 sid + utvikningsbar karta. 23 x 16 cm. Illustrerad med författarens teckningar. Namnteckning på titelbladet. (To4822). 100:-

 


S         pil.bmp (982 bytes)

Sadolin, Ebbe. Från Florens till Rom. Gebers 1956. Ryggklotband. Skyddsomslag. 163 sid. Illustrationer av författaren. (To24847). 100:-

Sadolin, Ebbe. På vandring i Paris. Gebers 1953. Klotryggband. Småfläckigt och lite nött skyddsomslag. 166 sid. Illustrerad av författaren. (To14892). 70:-

Sadolin, Ebbe. På vandring i Venedig. Gebers 1957. Inbunden. Skyddsomslag. 171 sid. Exlibris. Illustrerad. Bläckanteckning på försättsbladet. Liten reva i skyddsomslaget. (To20019). 90:-

Sadolin, Ebbe. Tivoli. Carit Andersens Forlag u å. 169 sid. Illustrationer av författaren. Dansk text. Ett par i skyddsomslaget. osprättad. (To34020). 110:-

Saeter, Jon Arne. Naturen i Trøndelag. Saeter 1996. Kartonnage-band. 29 x 27 cm. 189 sid. Rikt fotoillustrerad. Norsk text. Tillskrift på försättsbladet. (To10900). 100:-

Schembs, Hans-Otto. Kaiserkrönungen im historischen Frankfurt. BeRing Verlag 1987. Gulddekorerat och illustrerat pappband. 25 x 24 cm. 160 sid. Rikt illustrerad. (To4725). 150:-

Schildt, Göran. I Odysseus kölvatten. Bonniers 1959. Förlagsband. 283 sid. Illustrerad. Anteckning på frampärmens insida. (To33243). 70:-

Schildt, Göran. Ikaros hav. Bonniers 1965. Förlagsband. Skyddsomslag. 258 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (To40054). 40:-

Schildt, Göran. Resandets stora äventyr - trettiofyra ögonvittneskskildringar från olika tider och länder. Natur och kultur 1965. Klotband. Skyddsomslag. 582 sid. Ill. Exlibris. (To20044). 120:-

Schildt, Göran. Solbåten - med Daphne på Nilen. W & W 1956. halvklotband. Skyddsomlag. 281 sid. Slitet skyddsomlsag. (To20084). 70:-

Schulthess, Emil. Amazonas. Ett bildverk. IPC 1962. Klotryggband. Övre guldsnitt. Tvärformat. 35 x 21 cm. Opaginerad. (To15213). 200:-

Schück, Adolf. Historisk Atlas. Skolupplaga. Svenska Bokförlaget. 1937. Andra upplagan. Inbunden. 31 x 21 cm. 32 sid. Omslaget blekt. För övrigt i mycket bra skick. To 37075. 80:-

Shachar, Nathan. Den gåtfulla passionen. Essäer om den spanska världen. Atlantis. 1998. Inbunden. Skyddsomslag. 408 sid. Nyskick. (To 50487) 70:-

Shark, Bill (pseud för Pehr W Sundström). Söderhavets pärla - skildringar från Nya Zeeland. Eget förlag 1925. Häftad. 190 sid. Illustrerad. Något nött. (To35851). 120:-

Sharpe, Alan. Nostalgia Australia. Your Memory Album of the 1920´s & 1930´s. Over 300 photograps. Dominion Publishing 1975. Svart klotband. Skyddsomslag. 28 x 21 cm. 187 sid. Skyddsomslaget nött i över- och underkanten. (To5429). 90:-

Sheehy, Terence J. Ireland. John Hinde 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. Opaginerad. Rikt illustrerad. 28 x 24 cm. (To40316). 500:-

Sherrill, Clarence O. The Grant Memorial in Washington. Prepared under the direction av The Grant Memorial Commission. Washington 1924. Blått gulddekorerat klotband. 30 x 24 cm. 78 sid. Illustrerad. Exlibris. (To17625). 110:-

Sjögren, Bengt. Karibien med öppna ögon. Ordfront 1986. Förlagsband. 303 sid. Illustrerad. (To32283). 50:-

Sjögren, Per. Norge. Brevskolan 1992. Förlagsband. 134 sid. Illustrerad. Namnetikett och namnteckning på smutstitelbladet. (To31695). 70:-

Skinnarmo, Ola - Tell, Johan. Ensam mot Sydpolen - ett iskallt äventyr. Forum 1999. Inbunden. Skyddsomslag. 165 sid. Illustrerad. (To26532). 200:-

Skrede, Wilfred. Över världens tak. Lindqvists 1956. Ryggklotband. Skyddsomslag. 232 sid. Illustrerad. Skyddomslaget nött. (To26794). 60:-

Smolan, Rick - Cohen, David. A day in the Canada - photographs by 100 of the world's photojournalists on June 8, 1984. Collins 1984. Klotband. Skyddsomslag. Skjutfodral. 221 sid. Rikt illustrerad. Stort format. (To22161). 250:-

Soviet Union in maps. Fullard, Harold (red). Philip 1972. Häftad. 33 sid. Rikt illustrerad. (To23446). 50:-

Soviet union in maps - its origin and development. Fullard, Harold (red). George Philip & son 1961. Klammerhäftad. 32 sid. Kartor. Något nött rygg. (To33847). 50:-

Sparre, Birgit Th. Ön av eld och lava. Gebers 1925. Halvskinnband, bundet hos Ivar Hanssons bokbinderi, Stockholm. 186 sid. Illustrerad. Smärre nötningar på ryggen. (To29043). 200:-

Spence, Jonathan D. Matteo Riccis minnespalats. Ordfront 1989. Klotband. Skyddsomslag. 315 sid. (To6511). 100:-

Stave, Erik. Israel i helg och söcken. Till Bibelläsarens tjänst. Lindblads 1928. Halvfranskt band. 272 sid. Illustrerad med foton och teckningar. Andra översedda upplagan. Del I och II i samma band. (To4748). 100:-

Ströyer, Poul. Ströyers skissbok från Paris. Marieberg 1982. Limhäftad. 20 x 20 cm. Opaginerad. (To9954). 50:-

Stybe, Svend Erik. Copenhagen University - 500 Years of Science and Scholarship. The Royal Danish Ministry of Foreign Affairs 1979. Inbunden. 219 sid. Illustrerad. (To1214). 120:-

Suber, Margareta. Med Bellina i Nordafrika. Norstedts 1949. Ryggklotband. Inget skyddsomslag. Bägge omslagen medbundna. 296 sid. Illustrerad av Hans Ripa. Namnteckning på försättsbladet. (To12565). 70:-

Sullam, Joanna - Waite, Charlie - Ardagh, John. Villages of France. Weidenfeld and Nicolson 1988. Förlagsband. Skyddsomslag. Tvärformat. 20 x 26 cm. 160 sid. Rikt fotoillustrerad. (To16272). 100:-

Sundelin, Anders - Söderberg, Maria. Vägen från Champaran. Resa bland Indiens bönder. Ordfront 1988. Kartonnage-band. 23 x 17 cm. 201 sid. Fotoillustrerad. (To10906). 80:-

Sundell, Gunnar. Med Fredrika Bremer i Amerika. Carlssons 1993. Dekorerat förlagsband. 151 sid. Illustrerad. (To15825). 80:-

Sundman, Per Olof. Ingenjör Andrées luftfärd. Wahlström & Widstrand 1980. Pappband. Skyddsomslag. 329 sid. (To19508). 80:-

Svensén, Emil. Jorden och människan. Ny omarbetad upplaga med 550 bilder i texten. Fahlcrantz & C:o 1913. Dekorerat linneband. 26 x 20 cm. 747 + XXIX sid. (To7528). 110:-

Svenson, Sven. Kontrasternas kontinent. Harriers 1955. Klotband. 190 sid. Illustrerad. (To25041). 60:-

Svenson, Sven. Världen är så stor, så stor. En skildring om en resa jorden runt. Harriers 1956. Dekorerat konstskinnband. Främre omslaget medbundet. 342 sid. Fotoillustrerad. Tillskrift på försättsbladet. (To17846). 90:-

Söderblom, Anna. En Amerikabok. Svenska kyrkans diakonistyrelses förlag 1925. Klotryggband. 282 sid. Fotoillustrerad. (To12582). 70:-

Söderlund, Björn. Regnskogens andar - möte med urtidsmänniskor. Liber 1982. Inbunden. 141 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (To30770). 80:-

 


TU         pil.bmp (982 bytes)

Tengbom, Ulf. Amiral Byrd. Bragdernas man. Förord av amiral Richard E Byrd. Ungdomsbok. Natur och Kultur 1951. Dekorerat klotryggband. 130 sid. Fotoillustrerad. Exlibris. (To4740). 100:-

Tengbom, Ulf. Nordens flygande örn. Harriers 1945. Klotband. 175 sid. (To23988). 100:-

Thiis, Helge. Nidarosdomen i billeder. Bruns Bokhandels Forlag. Inget tryckår. Klotryggband. 26 x 21 cm. Opaginerad. Rikt fotoillustrerad. (To4682). 70:-

Thor, Clas. Berlin, Berlin. Ordfront 1987. Inbunden. 288 sid. Illustrerad. (To23477). 80:-

Thulin Kindblom, Maria. Klassiska semesterorter i Europa. Arena 2007. Mjukpärm. 178 sid. Rikt illustrerad. (To36022). 120:-

Tiger Books. Great Homes of England. 1991. Kartonnageband. 30 x 23 cm. Opaginerad. Riktillustrerad med färgbilder. Nyskick. (To 38453) 80:-

Tikkanen, Henrik. Min älskade skärgård. Natur och kultur 1984. Inbunden. Skyddsomlag. 140 sid. Rikt illustrerad av förf. (To20349). 150:-

Troll, Thaddäus. Romantik in Europa. Stürtz Verlag 1976. Klotband. Skyddsomslag. 27 x 31 cm. 204 sid. Rikt illustrerad med färgbilder. Text på engelska, tyska och franska. (To4689). 130:-

Ulvenstam, Lars. Harlem Harlem. Litteraturfrämjandet 1971. Illustrerat pappband. 252 sid. Fotoillustrerad. (To4847). 60:-

Upptäck mitt Afrika. Bolling, Per (red). Skandinaviska bokförlaget 1990. Inbunden. 201 sid. Illustrerad. (To23170). 60:-

 


VW         pil.bmp (982 bytes)

Valdemarsson, Bengt - Malmström-Valdemarsson, Cecilia. Leva och bo i Spanien - allt du behöver veta och lite till. Sellin & Blomquist 1989. Inbunden. 223 sid. (To30626). 50:-

Vieira, José Luandino - Åsberg, Sven. Landet är vårt, broder. En bok om Angola. Fyra Förläggare 1979. Dekorerat förlagsband. 28 x 21 cm. 112 sid. Rikt fotoillustrerad. (To15004). 70:-

Viksten, Albert. Pirater och pälsjägare. Folket i bild 1944. Ryggklotband. 237 sid. Författarens dedikation. (To27396). 100:-

Vinding, Andreas. Resa i Frankrike. Gebers 1950. Klotryggband. Skyddsomslag. 280 sid. Teckningar av Arne Ungermann. (To14889). 70:-

Wachtmeister, Hugo. Trinakria - sicilianska strövtåg. Bonniers 1920, Halvskinnband. 267 sid. Illustrerad. Något nötta hörn och kanter. (To33999). 100:-

Wahlberg, Mikael. Grekland. Brevskolan. 1983. Kartonnageband. Fotoillustrerad. 142 sid. Bra skick. Topografi. (To 38181) 50:-

Wallace, Donald Mackenzie. Ryssland - land och folk, seder och bruk, 1-2. 2 vol. Gebers 1905. Ny och betydligt tillökad upplaga, genomsedd och till stor del omskrifven. Halvskinnband, bundet av Gustaf Hedbergs bokbinderi. 656 sid. (To35975). 250:-

Wallmark, Patrik. Hos begafolket vid Blå Nilen. Natur och Kultur 1978. Klotband. Skyddsomslag. 160 sid. Fotoillustrerad. (To4795). 80:-

Wallström, Tord. Rastagänget - en reseskildring från Belize; Mexico och Jamaica. Norstedts 1983. Inbunden. Skyddsomslag. 206 sid. Illustrerad. (To26214). 90:-

Wallström, Tord. Svenska upptäckare. Bra Böcker 1983. blå silverdekorerad skinnimitation. 29 x 22 cm. 294 sid. Rikt illustrerad. (To12763). 120:-

Wallström, Tord. Öar i solen. Kakao Förlag 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. 26 x 23 cm. 111 sid. Rikt illustrerad. Nyskick. (To17442). 80:-

Ward, Sadie. The Countryside Remembered. Select Editions 1994. Dekorerat förlagsband. Skyddsomslag. 25 x 23 cm. 96 sid. Rikt illustrerad. (To12773). 110:-

Wendell, Henning. Vår underbara värld. Med 319 illustrationer. Lindblads 1913. Gulddekorerat klotband. 24 x 18 cm. 920 sid. Namnteckning. Småfläckar på pärmarna. Falsen skör. (To4983). 150:-

Widengren, Geo. Ryttarfolken från öster och andra artiklar. Bonniers 1960. Häftad. 141 sid. Illustrerad. (To24927). 80:-

Widstrand, Carl Gösta, red. Afrikaresenärer. En antologi av Carl Gösta Widstrand. Bonniers 1965. Illustrerat pappband. 223 sid. Illustrerad. Namnteckning. (To5326). 100:-

Wilhelm, prins. Sydfranskt. Skildringar av strövtåg i Provence. Norstedts 1926. 298 sid. Fotoillustrerad. nr 126 av den bibliofilupplaga på 150 ex som är tryckt på linnelumppapper. Privatinbunden. Halvklot. Ryggdekoration i guld. (To4730). 100:-

Wilhelm, prins. Vid vattenhålen. Bilder ur Afrikas djurliv. Gunnar Tisells tekniska förlag 1923. Ryggklotband. 28 x 22 cm. 118 sid. Fotoillustrerad. (To6296). 90:-

Wille, Werner W. New York - resa på annat sätt. Alfabeta 1988. Förlagsband. 314 sid. Illustrerad. (To31926). 100:-



 


XYZ         pil.bmp (982 bytes)

Zetterholm, Tore. Kina - drömmen om människan. Bra böcker 1977. Inbunden. 237 sid. Illustrerad. (To28336). 90:-

Zetterholm, Tore. Kina - drömmen om människan. Bra böcker 1977. Förlagsband. 237 sid. Illustrerad. 28 x 21 cm. (To32224). 90:-

Zetterholm, Tore - Zetterholm, Stoika. Stenarna ropa. Bra Böcker 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 224 sid. Illustrerad. (To23948). 100:-

Zetterholm, Tore. Tibet. Mellan Buddha och Marx. Bra Böcker 1981. Förlagsband. Skyddsomslag. 29 x 21 cm. 175 sid. Rikt fotoillustrerad. (To16254). 80:-

Zoppi, Giuseppe. Mon beau Tessin. A la Baconniere. Inget tryckår. Dekorerat linneband. 28 x 21 cm. 154 sid. Fotoillustrerad. (To4704). 100:-

 


ÅÄÖ

Åkesson, Bengt. Det nya Spanien - guide till Sevilla, Barcelona, Madrid - design, konst, film, mat, mode, media, nattliv, människor, ekonomi, arkitektur. Norstedts 1992. Häftad. 203 sid. Illustrerad. (To31711). 100:-

Ögon av sten och vatten - en karibisk antologi. Julien, Nancy - Landelius, Peter (red). En bok för alla 1994. Inbunden. 318 sid. (To30879). 60:-


A B CD E F G H IJ K L M NO PQ R S TU VW XYZ ÅÄÖ
Till toppen av Utländsk topografi Beställ