|
UTLÄNDSK SKÖNLITTERATUR |
Kopiera texten om den bok du vill köpa och gå vidare till
Beställ
| Tillbaka till bokhyllan | Beställ |
| A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | QR | S | T | U | V | W | X-Ö |
A Aamund, Jane. Coloradodrömmar.
Bilda förlag. 2000. Inbunden. Skyddsomslag. 299 sid. Nyskick. Sk
37884. 40:- Adams, Richard. Traveller. En roman
från amerikanska inbördeskriget. Bonniers. 1990. Inbunden.
Skyddsomslag. 308 sid. Skyddsomslaget nött i ena hörnet. Sk
37673. 40:- Adams,
Richard. Pesthundarna. Bonniers 1979. Förlagsband.
Skyddsomslag. 373 sid. Illustrerad av A Wainwright. Namnteckning
på försättsbladet. (Sk34084). 90:- Aesop -
Grimm, William & Jakob - Andersen, H C. Folke-lore and Fable:
Aesop - Grimm - Andersen. With introduction and notes. The Harvard
Classics, nr 17. Ed Charles W Eliot. P F Collier & Son 1909. Svart
klotband. Gulddekorerad rygg. Övre guldsnitt. 383 sid. (Sk7011).
100:- Aksakov, Sergej. En familjekrönika. Tidens ryska klassiker 1948. Häftad. Skyddsomslag. 191 sid. (Sk36229). 50:- Aksjonov, Vasilij. Stjärnbiljetten. W & W 1966. Pocket. 179 sid. Namnteckning på smutstitelbladet. Något nött rygg. (Sk36215). 50:- Alcott, Louisa M. An old-fashioned girl. Heirloom library u å. Dekorerat klotband. 288 sid. Illustrerad av Ann Buckmaster. (Sk36258). 90:- All världens kärlek. Siwertz, Sigfrid (red). Bonniers 1951. Halvklotband. 668 sid. Något nötta pärmar. (Sk33995). 100:- Allen, Hervey. Anthony Adverse. 1-3. Tre volymer. Norstedts 1936-1937. Första delen: fjärde upplagan. Andra och tredje delen: tredje upplagan. Halvfranska band. Fyra upphöjda bind. Omslagen medbundna. 408 + 441 + 558 sid. (Sk17839). 300:- Allende, Isabel. Den oändliga planen. Norstedts 1993. Pappband. Skyddsomslag. 481 sid. (Sk34089). 80:- Allende,
Isabel. Porträtt i sepia. Norstedts 2001. Förlagsband.
Skyddsomslag. 319 sid. (Sk31852). 70:- Allende, Isabel. Eva Luna.
Norstedts. 1988. Inbunden. Skyddsomslag. 337 sid. Bra skick. Sk
38077. 40:- Allende, Isabel. Ödets dotter. Norstedts 2000. Pappband. Skyddsomslag. 394 sid. (Sk4507). 60:- Alther, Lisa. Arvsynder. Trevi 1981. Förlagsband. Skyddsomslag. 551 sid. (Sk40281). 50:- Alther, Lisa. Fast mark. Trevi 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 345 sid. (Sk34081). 80:- Alther, Lisa. Närbilder. Trevi 1977. Förlagsband. Skyddsomslag. 452 sid. Slitet skyddsomslag. (Sk34082). 60:- Amado, Jorge. Guldfrukternas land. Tiden 1974. Nr 4 i serien Arbetarberättare. Dekorerat förlagsband. 320 sid. (Sk11372). 60:- Amiredzjibi,
Chabua. Den fredlöse - en roman om georgiernas uppror. W
& W 1978. Inbunden. Skyddsomslag. 561 sid. (Sk21970). 120:- Anantha Murthy, U. R. Samskara – rit
för en död man. Otdfront. 2001. Limhäftad. 174 sid.
Nyskick. Sk 37681. 70:- Andersen, H C. Bara en speleman. Svenska Diakonistyrelsens Bokförlag 1953. Häftad. 319 sid. Illustrerad av Rune Lindström. Namnteckning. (Sk4512). 60:- Andersen,
H C. De båda baronessorna. Saxon & Lindström 1959.
Inbunden. Inget skyddsomslag. 303 sid. Namnteckning på
försättsbladet. (Sk30845). 60:- Andersen Nexö, Martin. Den förlorade generationen. Arbetarkultur 1952. Andra upplagan. Halvklotband. 357 sid. (Sk30846). 80:- Andrejev, Leonid. En berättelse om sju hängda. Tiden 1946. Häftad. Skyddsomslag. 139 sid. Anteckning på försättsbladet. (Sk25155). 50:- Andrejev, Leonid. En berättelse om sju hängda. Tidens ryska klassiker 1946. Häftad. Skyddsomslag. 139 sid. (Sk36232). 50:- Andrews,
Virginia. Blomblad för vinden. Forum 1988. Dekorerat
pappband. 423 sid. Anteckning på försättsbladet.
Namnteckning på förtitelbladet och titelbladet. (Sk34088).
70:- Andrews, Virginia. Flickan som
försvann. Bonniers. 1995. Inbunden. Skyddsomslag. 323 sid. Bra
skick. Sk 37605. 40:- Andrzejewski, Jerzy. Kain och Abel.
Coeckelberghs. 1988. Pocket. 125 sid. Nyskick. Sk 37882. 30:- Andric, Ivo. Jelena och andra berättelser. Bonniers 1966. Första svenska upplagan. Häftad. 219 sid. Något snedläst. (Sk21854). 80:- Antunes, António Lobo. Tingens naturliga ordning. Forum 1995. Inbunden. Skyddsomslag. 256 sid. (Sk3086). 60:- Arguedas,
José María. Utstött. Nordan 1983. Häftad.
176 sid. Läsveck i ryggen. (Sk31346). 70:- Arjouni, Jakob. Önska dig vad
du vill. 5 sagor för vuxna. Bonniers. 2005. Inbunden.
Skyddsomslag. 154 sid. Rec-stämpel på övre snittet, f
ö nyskick. (Sk 38361) 50:- Arnow, Harriette. Dockmakerskan. Bra böcker 1987. Inbunden. Skyddsomslag. 617 sid. (Sk30002). 60:- Asher, Jane. Dödlig
längtan. W&W. 2000. Inbunden. Bra skick. 206 sid. Bra skick.
(Sk 38158) 40:- Asturias, Miguel Angel. Maladrón - de gröna Andernas epos. Bonniers 1971. Häftad. 241 sid. Något nötta kanter. (Sk31232). 70:- Asturias, Miguel Angel. Mulattkvinnan. Prisma 1967. Häftad. 313 sid. (Sk23440). 60:- Asturias, Miguel Angel. Presidenten. Tiden 1965. Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 279 sid. (Sk35807). 60:- Asturias, Miguel Angel. Stormvind. Tiden 1965. Förlagsband. Skyddsomslag. 231 sid. Slitet skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. (Sk33819). 70:- Asturias,
Miguel Angel. Weekend i Guatemala. Prisma 1967. Pocket. 238 sid.
Gulnad rygg. Märken efter prislapp på bakpärmen.
(Sk31230). 50:- Atkins, Eileen – Marsh, Jean. Huset
Eliott. Richters. 1993. Inbunden. Skyddsomslag. 308 sid. Ett par
små riss i skyddsomslagets baksida. Sk 37565. 30:- Atkinson, Kate. Behind the Scenes
at the Museum. Black Swan. 1996. Limhäftad. 382 sid. (Sk 38494)
40:- Atkinson, Kate. I museets dolda
vrår – En familjesaga. Forum. 1996. Förlagsband.
Skyddsomslag. 323 sid. Nyskick.. Sk 37358. 40:- Atwood, Margaret. Den blinde
mördaren. Prisma. 2000. Inbunden. Skyddsomslag. 544 sid. Nyskick.
(Sk 38151) 50:- Atwood, Margaret. Alias Grace.
Månpocket. 1998. Pocket. 502 sid. Bra skick. Sk 37793. 20:- Atwood, Margaret. Den blinde mördaren. Prisma 2002. Förlagsband. Skyddsomslag. 544 sid. (Sk12846). 40:- Atwood, Margaret. Rövarbruden. Prisma 1994. Pappband. Nött skyddsomslag. 504 sid. (Sk7182). 60:- Atwood,
Margaret. Rövarbruden. Prisma 1994. Pappband. Skyddsomslag.
504 sid. (Sk34079). 70:- Auel, Jean M. Mammutjägarna.
Tiden 1990. Kartonnageband. 841 sid. Bra skick. Sk 37952. 40:- Austen, Jane. Emma. Penguin 1985. Häftad. 471 sid. Engelskt text. (Sk32866). 40:- Austen,
Jane. Mansfield Park. Penguin 1985. Häftad. 463 sid.
Engelskt text. (Sk33789). 40:- Auster,
Paul. Det låsta rummet. New York-trilogin, del 3.
Hammarström & Åberg 1989. Inbunden. Inget skyddsomslag.
182 sid. (Sk26399). 100:- Ayala, Franciso. Tillvarons ironier. Symposion 2006. Förlagsband. Skyddsomslag. Recensionsstämpel på titelbladet. (Sk36127). 120:- Ayckbourn, Alan. Relatively speaking. Evans 1978. Häftad. 86 sid. (Sk22840). 50:- Aymé, Marcel. Det gröna stoet. Bra klassiker 1981. Inbunden. Skyddsomslag. 233 sid. (Sk30120). 70:-
Balzac, Honoré de. Eugénie Grandet. Bokfrämjandet 1970. Inbunden. Skyddsomslag. 187 sid. (Sk31003). 60:- Balzac, Honoré de. Eugénie Grandet. Lindqvists 1968. Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 187 sid. (Sk34127). 50:- Balzac, Honoré de. Kusin Pons. Forum 1974. Häftad. 319 sid. (Sk33892). 80:- Balzac, Honoré de. Pappa Goriot. Lindqvists 1969. Inbunden. Skyddsomslag. 246 sid. (Sk31140). 80:- Balzac, Honoré de. Pappa Goriot. Natur och kultur 2000. Pocket. 298 sid. Något gulnad. (Sk40290). 40:- Banbury, Jen. Hål i huvet. Rabén prisma1998. Häftad. 282 sid. (Sk14039). 80:- Bang,
Herman. Tine. Bokorama 1986. Skinnimitation med gulddekor. 216
sid. Illustrerad. (Sk22014). 80:- Barber, Noel. Ljus & skugga.
Bonniers. 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 457 sid. Bra skick.. Sk
37486. 40:- Barnard,
Christiaan - Stander, Siegfried. Men du svarar icke. Bra
böcker 1981. Inbunden. Skyddsomslag. 286 sid. (Sk21955). 50:- Beattie,
Ann. Djupt i vinterkylan. Bonniers 1977. Panacheserien.
Häftad. 300 sid. Delvis ouppskuren. Stämpel på
eftersättsbladet. (Sk21408). 60:- Bellow, Saul. Han med foten i
klaveret. Bra Böcker 1985. Inbunden. Skyddsomslag. 315 sid. Bra
skick. . Sk 37906. 30:- Bellow, Saul. Humboldts gåva.
Bra klassiker. 1984. Inbunden. Skyddsomslag. 514 sid. Bra skick. (Sk
38657) 30:- Ben Jelloun, Tahar. Den tjugosjunde natten. Alfabeta 1989. Inbunden. Skyddsomslag. 229 sid. (Sk34103). 70:- Benedetti, Mario. Nådatiden. Nordan 1981. Häftad. 169 sid. (Sk31190). 90:- Benjamin, René. Balzacs underbara liv. Biografi i romanform. Norstedts 1927. Ryggklotband med marmorerade pärmar. Främre omslaget medbundet. 572 sid. Exlibris. Bra skick. (Sk9225). 80:- Bennett, Arnold. Grand Hotel Babylon. Saxon & Lindström 1929. Halvskinnband. 332 sid. Något nött. (Sk22415). 90:- Bennett, Arnold. Grand Hotel Babylon. Lindqvist 1955. Ryggskinnband. 187 sid. Namnteckning på förtitelbladet. (Sk35597). 90:- Bennett, Arnold. Stadens stolthet. Forum 1946. Häftad. 268 sid. Något nött. Namnteckning på försättsbladet. (Sk33193). 50:- Bennet, Arnold. Systrarna. Två volymer. Natur och Kultur 1944. Halvklotband. 308 + 332 sid. (Sk22009). 150:- Bennet,
Arnold. Systrarna. Två volymer. Natur och Kultur 1944.
Halvklotband. 308 + 332 sid. Namnteckning på förtitelbladen.
(Sk34118). 150:- Benoît, Pierre. Atlantis - två franska officerares upplevelser i Sahara. Åhlén & söner 1933. Klotband. 306 sid. Exlibris. Anteckning på försättsbladet. (Sk34129). 70:- Berberova,
Nina. Kyparen och slinkan. Bonniers 1992. Inbunden. Skyddsomslag.
197 sid. (Sk3105). 50:- Berömda ryska berättare från Tjechov till Sjolochov. Nilsson, Nils Åke (urval). Folket i bild 1958. Klotband. 270 sid. Illustrerad av Kerstin Abram-Nilsson. Anteckning på frampärmens insida. (Sk23142). 70:- Bilston, Sarah. Sängläge. Norstedts 2007. Förlagsband. Skyddsomslag. 262 sid. (Sk35321). 80:- Bjarnhof, Karl. Den korta dagen är ändå lång. Bonniers 1960. Ryggklotband. Skyddsomslag. Försättbladet utrivet. (Sk31447). 30:- Bjarnhof,
Karl. Denna sista sommar. Bonniers 1968. Häftad. 157 sid.
Namnteckning på smutstitelbladet. (Sk33811). 50:- Björnson, Björnstjerne. På guds vägar. Norstedts 1929. Ryggklotband. 325 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk29514). 50:- Blixen, Karen. Den afrikanske farm. Gyldendal 1947. Halvskinnband. 383 sid. Dansk text. Namnteckning på försättsbladet. (Sk27674). 150:- Blixen, Karen. Sju romantiska berättelser. Bonniers 1955. Förlagsband. 411 sid. (Sk31409). 70:- Blixen, Karen. Sju romantiska berättelser. Bonniers 1955. Förlagsband. 411 sid. (Sk34110). 70:- Bode, Richard. Vid Miramar väntar jag på livet. Svenska förlaget 1998. Häftad. 164 sid. (Sk23133). 80:- Boccaccio.
Decamerone. Urval av Knut Hagberg. Forum 1947. Halvklotband.
316 sid. Pärmarna har slagit något. (Sk31374). 70:- Boccaccio. Decamerone. I urval av
Knut Hagberg. Forum. 1958. Häftad. 287 sid. Bra skick. Sk 38658)
40:- Boo,
Sigrid. En dag kom hon tillbaka. Gebers 1937. Halvklotband.
292 sid. (Sk21495). 70:- Bradford, Barbara Taylor.
Störst är kärleken. Viva. 1991. Inbunden. Skyddsomslag.
426 sid. Märke efter prislapp på försättsbladet.
Bra skick. Skönlitteratur. (Sk 38203) 40:- Bragg,
Melvyn. Miraklet och svärdet. Forum 1997. 708 sid. Inbunden.
Skyddsomslag. (Sk28815). 100:- Brantenberg, Gerd. Sången om S:t Croix. Prisma 1980. Inbunden. Skyddsomslag. 287 sid. (Sk23613). 110:- Brasch, Thomas. Före fäderna dör sönerna. Bonniers 1978. Panacheserien. Häftad. 130 sid. Ouppskuren. (Sk21407). 90:- Brecht, Bertolt. Två
skådespel. Mor Courage - Den kaukasiska kritcirkeln. LT 1955.
Häftad. 208 sid. Översättning av Brita och Johannes
Edfelt. Namnteckning på fördättsbladet. (Sk12321). 70:- Breslin, Jimmy. Öster om Manhattan. Forum. 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. 419 sid. Ett par små riss i skyddsomslaget.. Sk 37461. 40:- Brink, André. Sandslottet.
Forum. 1997. Inbunden. Skyddsomslag. 376 sid. Bra skick. Sk 37894. 40:- Britto García, Luis. Vidräkning. Nordan 1985. Häftad. 203 sid. (Sk31189). 90:- Brontë, Anne. The Tenant of Wildfell Hall. Penguin 1996. Häftad. 377 sid. Något nött.(Sk21540). 50:- Brontë, Emily. Stormvindar. Natur och Kultur 1944. Halvklotband. 368 sid. Tidig översättning av Wuthering heights/Svindlande höjder. (Sk31004). 100:- Brontë, Emily. Svindlande höjder. Natur och Kultur 1965. Förlagsband. Inget skyddsomslag. (Sk13162). 60:- Brøgger, Susanne (text) - Herrström, Merete (bilder). Edvard och Elvira - ett spektakel. Bra lyrik 1988. Förlagsband. 42 sid. Illustrerad. (Sk33074). 70:- Brøgger, Susanne. Ett fritt
och muntert lik - Anteckningar. Norstedts. 1999. Förlagsband,
Skyddsomslag. 89 sid. Bra skick.. Sk 37396. 40:- Brøgger, Suzanne. Ja.
W&w. 1984. Förlagsband. Skyddsomslag. 366 sid.. Sk 37148. 30:- Brögger, Suzanne. Kväve. Wahlström & Widstrand 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 366 sid. (Sk14376). 60:- Brøgger, Suzanne. Det pepprade suset - flytande fragment och fixeringar. W&W 1987. Förlagsband. Skyddsomslag. 276 sid. (Sk36115). 110:- Brøgger,
Suzanne. Sejd. Norstedts 2002. Förlagsband. Skyddsomslag.
369 sid. (Sk32756). 100:- Buck, Pearl S. Brevet från Peking. Bonniers 1962. Förlagsband. Skyddsomslag. 218 sid. (Sk33645). 60:- Buck, Pearl S. Gudinnan väntar. Bonniers 1972. Klotband. Skyddsomslag. 215 sid. (Sk8252). 60:- Buck, Pearl S. Kvinnan du gav mig. Bra Böcker [1965]. Inbunden. Skyddsomslag. 307 sid. Namnteckning på titelbladet. Slitet skyddsomslag. (Sk24940). 50:- Buck, Pearl S. Kvinnopaviljongen. Bonniers/Svalan 1949. Ryggklotband. Skyddsomslag. 359 sid. Något nött skyddsomslag. (Sk33054). 70:- Buck, Pearl S. Livets middagshöjd. Albert Bonniers 1967. Inbunden. Skyddsomslag. 294 sid. Något snedläst. Något nött skyddsomslag. (Sk20706). 40:- Buck, Pearl S. Madame Liangs tre döttrar. Bonniers 1972. Klotband. Skyddsomslag. 245 sid. (Sk7462). 50:- Buck, Pearl S. Madame Liangs tre döttrar. Svalan/Bonniers 1972. Klotband. Skyddsomslag. 245 sid. (Sk34114). 50:- Buck,
Pearl S. Pion. Bonniers 1954. Inbunden. 330 sid. Något
nött. (Sk27562). 50:- Buck, Pearl S. Regnbågen. Bonniers 1976. Klotband. Skyddsomslag. 231 sid. (Sk7757). 60:- Buchan, John. Afrikas siste
konung.Saxon & Lindströms. 1939. Gulddekorerat klotband. 240
sid. Bra skick. Sk 37151. 30:- Bulwer-Lytton, Edward. Pompejis sista dagar. Niloe 1970. Inbunden. Inget skyddsomslag. 320 sid. Illustrerad. Ryggtrycket något nött. (Sk30915). 80:- Burgess, Anthony. Järn i elden. Brombergs 1989. Klotband. Skyddsomslag. 374 sid. Skyddsomslaget lite nött. (Sk5808). 60:- Burgess, Anthony. Nattens musikanter. Brombergs 1986. Inbunden. 256 sid. (Sk3115). 50:- Burgess, Anthony. Syndarnas rike. Brombergs 1985. Inbunden. Skyddsomslag. 570 sid. Något nött skyddsomslag. (Sk22140). 90:- Burroughs, Edgar Rice. The mucker. Methuen 1921. Second edition. Dekorerat klotband. 201 sid. Stötskada på ryggen. Något nött. (Sk26653). 80:- Burroughs, Edgar Rice. The outlaw of the torn. Methuen 1927. Dekorerat klotband. 250 sid. Ett par sidor slarvigt sprättade. Ett av eftersättsbladen är skadat. (Sk34148). 100:- Butler,
Samuel. Landet Ingenstans (Erewhon). NoK 1957. Förlagsband.
Skyddsomslag. 265 sid. (Sk33917). 70:- Byatt, A S. De besatta. PocketExpress 1993. Pocket. 504 sid. (Sk23411). 50:- Byatt,
A S. Fjärilar och änglar. Wahlström & Widstrand
1993. Pappband. Skyddsomslag. 296 sid. (Sk4556). 50:- Bødker, Cecil. Marias barn.
1. Pojken. Rabén & Sjögren. 1983. Inbunden.
Skyddsomslag. Illustrerad med teckningar. 285 sid. Bra skick. Sk 37873.
60:- Böll, Heinrich. Hus utan väktare. Norstedts 1975. Dekorerat pappband. 252 sid. (Sk7122). 50:- Böll, Heinrich. Hus utan väktare. Vår Bok/Norstedts 1975. Förlagsband. Skyddsomslag. 252 sid. (Sk17661). 60:- Böll, Heinrich. Inte ett enda ord. Pan/Norstedts 1973. Pocket. 150 sid. (Sk27502). 40:- Böll,
Heinrich. Rapporter om nationens opinionsläge. Aldus 1976.
Pocket. 61 sid. Något nött rygg. (Sk27514). 50:-
Cabot, Meg. Babbeldrottningen. Prisma 2007. Förlagsband. Skyddsomslag. 309 sid. (Sk35305). 70:- Caine, Hall. Skuggan av ett brott. Bohlin 1923. Halvklotband. 435 sid. Exlibris (även på bakpärmens insida, felsatt). Anteckning på försättsbladet. (Sk30989). 100:- Calderon
De La Barca, Pedro - Corneille, Pierre - Racine, Jean Baptiste -
Molière - Lessing, Gotthold Ephraim - Schiller, J C F von.
Continental Drama: Calderon - Corneille - Racine - Moliere - Lessing -
Schiller. With introduction and notes. The Harvard Classics, nr 26. Ed
Charles W Eliot. P F Collier & Son 1910. Svart klotband.
Gulddekorerad rygg. Övre guldsnitt. 474 sid. (Sk7008). 100:- Campbell, Naomi. Swan.
Wahlströms. 1998. Kartonnageband. 329 sid. Nyskick. Sk 37785. 40:- Campion,
Anna - Campion, Jane. Holy smoke - avprogrammeringen. Norstedts
2000. Inbunden. Skyddsomslag. 239 sid. (Sk26301). 80:- Cardinal, Marie. Som om ingenting hade hänt. Trevi 1991. Inbunden. Skyddsomslag. 171 sid. (Sk20307). 60:- Carpentier, Alejo. Harpan och skuggan. Bonniers 1981. Panacheserien. Häftad. 213 sid. (Sk31170). 80:- Carroll, Jonathan. Skrattets rike. Bra Böcker 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 267 sid. (Sk20851). 70:- Carvalho, Bernardo. Medo de Sade. Tranan 2001. Häftad. 118 sid. (Sk19911). 60:- Castillo, Michel del. Ett barn i vår tid. Bonniers 1961. Förlagsband. Skyddsomslag. 270 sid. (Sk11564). 60:- Castillo, Michel del. Ett barn i vår tid. Bonniers 1961. Förlagsband. Skyddsomslag. 270 sid. Skyddsomslaget något nött. (Sk34336). 60:- Cather,
Willa. Min Antonia. FiB 1961. Förlagsband. Saknar
skyddsomslag. 245 sid. (Sk9904). 70:- Cela, Camilo José. Mazurka för två döda. Atlantis 1989. Inbunden. 288 sid. (Sk3122). 80:- Cela, Camilo José. Mazurka för två döda. Atlantis 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. 288 sid. (Sk34265). 80:- Cela,
Camilo José. Mrs Caldwell talar med sin son. Atlantis
1992. Inbunden. Skyddsomslag. 169 sid. (Sk21575). 60:- Cervantes, Miguel de. The first part of the delightful history of the most ingenious knight Don Quixote of the Mancha by Miguel de Cervantes. The Harvard Classics, nr 14. Ed Charles W Eliot. P F Collier & Son 1909. Svart klotband. Gulddekorerad rygg. Övre guldsnitt. 545 sid. (Sk7014). 100:- Chadwick, Elizabeth. Bröllopstunikan. Wahlströms 1995. Inbunden. Skyddsomslag. 330 sid. (Sk25761). 80:- Chadwick, Elizabeth. Bröllopstunikan. Wahlströms 1995. Förlagsband. Skyddsomslag. 330 sid. (Sk34281). 80:- Chateaubriand, F R de. Atala. Nordiska förlaget 1912. Klotband. 122 sid. Illustrerad av Gustave Doré. Exlibris. Nött rygg. (Sk30919). 110:- Chaucer,
Geoffrey. The Canterbury Tales. A verse translation with an
Introduction and Notes by David Wright. OUP 1998. Häftad. 482 sid.
(Sk31633). 90:- Clancy, Ambrose. Blind pilot. Macmillan 1981. Inbunden. Skyddsomslag. 384 sid. Engelsk text. (Sk26276). 80:- Claretie,
J. Amerikanskan. Homquists 1920. Inbunden. 240 sid. Något
nött. Anteckning på försättsbladet. (Sk28259). 60:- Clavell, James. Gai-Jin - en roman om Japan. Norstedts 1994. Förlagsband. Inget skyddsomslag. 1149 sid. (Sk32627). 60:- Clavell,
James. King Rat. Michael Joseph 1963. Inbunden. Skyddsomslag. 396
sid. (Sk29146). 150:- Cobbold Hjörne Marika. Fjärilsjakten. Bonniers 2003. Förlagsband. Skyddsomslag. 349 sid. (Sk34302). 70:- Coetzee, J.M. Ungdomsår.
Månpocket. 2003. Pocket. 189 sid. Bra skick. Sk 37803. 20:- Coetzee, J M. Den långsamme. Brombergs 2005. Förlagsband. Skyddsomslag. 286 sid. (Sk32140). 100:- Coetzee, J M. Onåd. Brombergs 2003. Förlagsband. Skyddsomslag. 246 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk18930). 70:- Colin, Gerty. Hennes stora kärlek - romanen om Marie Mancini och Ludvig XIV. Bonniers 1960. Klotband. Skyddsomslag. 377 sid. Något nött skyddsomslag. (Sk33825). 80:- Collins, Wilkie. Man och hustru. Haeggströms 1870. Halvskinnband. 312 + 524 sid. Något nött rygg och pärmar. Namnstämpel på försättsbladet. (Sk35760). 150:- Conrad, Joseph. Lord Jim. Bra Klassiker 1976. Förlagsband. Skyddsomslag. 340 sid. Illustrerad av Svend Otto S. (Sk12812). 60:- Conrad,
Joseph. Med andra ögon. Tiden 1979. Förlagsband.
Skyddsomslag. 331 sid. Något nött skyddsomslag. (Sk35367).
90:- Conrad, Joseph. An outcast of the islands. J M Dent & sons Ltd 1949. Klotband. 368 sid. Inget skyddsomslag. (Sk22965). 100:- Conran, Shirley. Lace. AWE/Gebers 1984. Inbunden. 499 sid. (Sk22056). 70:- Conran,
Shirley. Lace. Norstedts 2005. Dekorerat förlagsband. 499
sid. (Sk34266). 70:- Conran, Shirley. Vildinnor. AWE/Gebers. 1988. Inbunden. Skyddsomslag. 611 sid. Skyddomslaget slitet. (Sk29715). 80:- Conroy, Frank. Ung man med piano. Bra böcker 1994. Inbunden. Skyddsomslag. 513 sid. Anteckning på försättsbladet. Reva i skyddsomslaget. (Sk25451). 60:- Conti,
Haroldo. Mascaró och den amerikanske jägaren. Nordan
1982. Häftad. 276 sid. Något missfärgade för- och
eftersättsblad. (Sk31342). 90:- Cookson, Catherine. Millie. Bonniers
1991. Inbunden. Skyddsomslag. 297 sid. Bra skick. Sk 37577. 30:- Cooper, Jilly. Omaka par.
Wahlströms. 1999. Kartonnageband. 221 sid. Nyskick. Sk 37834. 30:- Cooper, James Fenimore. Den siste mohikanen.
Förlagshuset Norden 1969. Gulddekorerad grön skinnimitation.
252 sid. Illustrationer av Elviro Michael Andriolli. Nyskick. (Sk7625).
60:- Cordelier, Jeanne. Saras resa. Norstedts 1982. Förlagsband. Skyddsomslag. 278 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk12976). 70:- Cordelier, Jeanne. Utbrytningen. Norstedts 1981. Inbunden. Skyddsomslag. 393 sid. Något nött. Anteckning och stämpel på försättsbladet. (Sk28258). 70:- Cordelier,
Jeanne. Utbrytningen. Norstedts 1981. Förlagsband.
Skyddsomslag. 393 sid. Något nött skyddsomslag. (Sk34295).
70:- Corman, Avery. 50. Wahlström
& Widstrand. 1988. Förlagsband. Skyddsomslag. 262 sid. Bra
skick.. Sk 37395. 40:- Coward, Noel. Orm i paradiset. Saxon & Lindström 1961. Ryggklotband. Inget skyddsomslag. 349 sid. (Sk7628). 60:- Crossman, Sylvie - Gabrysiak, Michel. Valvets hemlighet. Ordfront 1990. Inbunden. 306 sid. (Sk20332). 70:- Crossman,
Sylvie - Gabrysiak, Michel. Valvets hemlighet. Ordfront 1990.
Dekorerat förlagsband. 306 sid. (Sk34274). 70:- Cruise, Jennifer. Fula fiskar.
Richters. 2004. Inbunden. Skyddsomslag. 395 sid. Bra skick. Sk 37576.
40:-
Dahle, Gro. Pälsjägarliv.
Ödesdigra berättelser. Zelos. 1995. Kartonnageband. 124 sid.
Rec-stämpel på titelsidan. F ö nyskick. (Sk 38349) 60:- Dahl,
Roald. Min farbror Oswald. Ur
en Don Juans memoarer. Trevi. 1991. Inbunden. Skyddsomslag. 245 sid.
Bra skick. Sk 37724. 40:- Dam,
Albert. Dag så lång. Bonniers
1968. Häftad. 193 sid. (Sk21967). 60:-
Daudet, Alphonse. Tartarin
från Tarascon. Forum. 1977. Inbunden. Skyddsomslag. 121 sid. Bra
skick. Sk 37665. 40:- Daudet, Alphone. Brev från min kvarn. Bokfrämjandet 1971. Inbunden. 189 sid. (Sk30400). 80:- Daudet, Alphonse. Tartarin från Tarascon. Ahlén & Åkerlund. Inget tryckår (1925). Serien Bundna Böcker. Rött dekorerat klotband. 223 sid. (Sk7632). 40:- Daudet, Alphonse. Tartarin från Tarascon. Bonnier 1926. Halvklotband. Bunden hos Isbergs, Norrköping. 155 sid. Illustrerad av Kurt Jungstedt. (Sk24963). 150:- Davies,
Robertson. I köttet buret. W & W 1990. Inbunden.
Skyddsomslag. 440 sid. (Sk25360). 90:- Davies, Robertson. Medicinmannen.
W&W. 1997. Inbunden. Skyddsomslag. 372 sid. Bra skick. Sk 37640.
50:- Davies,
Robertson. Orfeus lyra. W & W 1992. Inbunden. Skyddsomslag.
438 sid. (Sk25369). 70:- de Bruyn, Günter. Buridans åsna. Coeckelberghs 1979. Pappband. Skyddsomslag. 260 sid. (Sk7651). 60:- Defoe,
Daniel. Sjömannen Robinson Crusoe från York - ... hans
liv och sällsamma förundransvärda äventyr
berättade av honom själv / nedskrivna av Daniel Defoe. Tiden
1974. Dekorerat förlagsband. 343 sid. Illustrerad av Eric
Palmquist. Namnteckning på försättsbladet. (Sk40200).
80:- Deighton, Len. Farväl, Mickey
Mus. Norstedts. Inbunden. Skyddsomslag. 379 sid. Bra skick.
Skönlitteratur. (Sk 38190) 40:- Defoe,
Daniel. Sjömannen Robinson Crusoe från York. Tiden
1955. Dekorerat ryggklotband. 343 sid. (Sk34338). 70:- Devine, Laurie. Nilen. Forum. 1993.
Kartonnageband. 560 sid. Tillskrift på försättsbladet.
Bra skick. Sk 37860. 40:- Devine, Thea. Secret Pleasures.
Kensington Books. 2000. Limhäftad. 378 sid. Nyskick.
Skönlitteratur. (Sk 38159) 50:- Dickens, Charles. The Pickwick
Papers. Collins. Inget tryckår. (1930-tal?) Rött klotband.
827 sid. Illustrationer av J. Eyre. Tillskrift på
försättsbladet. Bra skick. (Sk 38562) 70:- Dickens,
Charles. David Copperfield, 1-4. 4 vol. Scandinavia 1924.
Dekorerade klotband. 224 + 240 + 208 + 240 sid. Illustrerade av H K
Browne (Phiz). Banden något nötta och något lösa
i bindningen. (Sk30902). 80:- Dickens, Charles. David
Copperfield den yngres levnadshistoria och erfarenhet av livet.
Två volymer. Bonniers. 1923. Fjärde upplagan. Vackra
halvfranska band från Ivar Hanssons Bokbinderi. Marmorerade
pärmar, försättsblad och snitt. Fem upphöjda bind.
Ryggtitel i guld. 527 + 611 sid. Perfekt skick. Sk 37708. 200:- Dickens, Charles. David Copperfield. 2 delar i 1 volym. Bonniers 1961. Halvskinnband. 458 + 438 sid. Övre guldsnitt. Svensk text. Illustrationer av Halbot K Browne ("Phiz"). (Sk22021). 100:- Dickens,
Charles. Dombey and Son. Wordsworth classics 2002. Häftad. 815
sid. Illustrerad. (Sk27824). 60:- Dickens, Charles. Mysteriet Edwin Drood. Natur och Kultur 1957. Inbunden. Skyddsomslag. 304 sid. (Sk24516). 40:- Dickens,
Charles. The Old Curiosity Shop. Wordsworth Classics 2001.
Häftad. 570 sid. Illustrerad. (Sk33719). 60:- Dickens, Charles.Två
städer. Norden 1942. Klotryggband. Två volymer. 319 + 320
sid. Bra skick. Sk 37097. 50:- Dickens, Charles. Oliver Twist. Wahlströms 1929. Halvskinnband. 286 sid. Nött rygg och hörn. (Sk20897). 70:- Dickens,
Charles. Oliver Twist, 1-2. Två volymer. Bra klassiker
1977. Förlagsband. Skyddsomslag. 280 + 295 sid. Illustrerad av
George Criukshank. (Sk35636). 100:- Dickens, Charles. Pickwickklubben.
Skandinavia. 1925. Gulddekorerade klotband. Två volymer. Bra
skick. (Sk 38582) 70:- Dickens, Charles. Den gamla
antikvitetshandeln. Nordiska förlaget. 1913. Tre delar i en volym.
Gulddekorerat klotband. 480 sid. Bra skick. (Sk 38583) 60:- Dickens,
Charles. Pickwickklubbens efterlämnade papper. 2 vol.
Bonniers 1921. Halvskinnband, bundna hos Ivar Hansson, Stockholm. 460 +
454 sid (Sk35644). 80:- Dickens, Charles. Pickwickklubben.
Hela verket. Två volymer. Bra Böcker. 1982. Inbundna.
Skyddsomslag. 433 + 431 sid. Bra skick. Sk 37796. 40:- Dickens, Charles. Pickwickklubbens efterlämnade papper. Björck & Börjesson 1907. Inbunden. 753 sid (Sk3145). 60:- Dickens, Charles. Syrsan vid härden. Harriers 1957. Inbunden. 238 sid. (Sk3149). 50:- Dickens, Charles. Två städer. Lindqvists förlag 1953. Ryggklotband. 223 sid. (Sk23151). 70:- Dickens, Charles. Två städer. Ljus 1913. Klotband. 448 sid. Anteckningar på titelbladet. Gulnat snitt. (Sk30900). 70:- Didion, Joan. The Year of Magical Thinking. Vintage Books. 2005. Limhäftad. 227 sid. (Sk 38132) 60:- Dimoula, Kiki. Var hälsad
aldrig. Axion Edition. 2002. Häftad. 230 sid. Grekisk
parallelltext. Nyskick. (Sk 38344) 60:- Ditlevsen, Tove. Barndomens gata. Folket i bild 1955. Inbunden. 238 sid. (Sk21849). 40:- Ditlevsen, Tove. Barndomens gata. Folket i bild 1955. Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 238 sid. (Sk34290). 40:- Ditlevsen, Tove. Gift - hågkomster. Rabén & Sjögren 1973. Häftad. 171 sid. (Sk34291). 50:- Ditlevsen,
Tove (urval). Jag lever på dina besök -
kärleksberättelser från hela världen. Bra
böcker 1981. Inbunden. Skyddsomlsag. 312 sid. (Sk25470). 50:- Doctorow,
E L. Billy Bathgate - gangsterns lärling. Norstedts 1989.
Inbunden. Skyddsomslag. 383 sid. (Sk3154). 50:- Doctorow,
E L. Ragtime. Norstedts 1976. Inbunden. Skyddsomslag. 249 sid.
(Sk3152). 40:- Doctorow, E L. Världsutställning. Norstedts 1986. Inbunden. Skyddsomslag. 243 sid. (Sk3151). 40:- Donati, Sara. Förbjuden
kärlek. Del två . Richters. 1997. Inbunden. Skyddsomslag.
314 sid. Nyskick. Sk 38057. 50:- Dostojevskij, Fjodor. Bröderna
Karamazov. Nyöversatt av Staffan Dahl. W&W. 1992. Pocket. 843
sid. Bra skick. (Sk 38218) 30:- Dostojevskij, Fjodor. Brott och straff. W&W 1993. Förlagsband. Skyddsomslag. 632 sid. Namnetikett på försättsbladet. (Sk35891). 80:- Dostojevskij, Fjodor. Döda huset. Sohlmans 1960. Förlagsband. 299 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk36096). 90:- Dostojevskij,
Fjodor. Farbrors dröm och andra noveller. Forum 1958.
Ryggklotband. Skyddsomslag. 350 sid. Skyddsomslaget något
nött. Anteckning på försättsbladet. (Sk33141). 80:- Dostojevskij, Fjodor. Idioten. 3 vol. Bonniers 1936. Häftade. 779 sid. Namnteckning på försättsbladet. Gulnade. (Sk20050). 90:- Dostojevskij, Fjodor. Idioten. W & W 1997. Förlagsband. Inget skyddsomslag. 585 sid. (Sk32701). 70:- Dostojevskij,
Fjodor. Idioten. W & W 1992. Förlagsband. Saknar
skyddsomslag. 584 sid. Översättning av Staffan Dahl.
(Sk36262). 70:- Doyle, Arthur Conan. Brigadgeneralens bravader. Bonniers 1959. Ryggklotband. 196 sid. Illustrerad. Fläckar på pärmarna. (Sk25682). 60:- Doyle,
Arthur Conan. Rodney Stone. Åhlén &
Åkerlund 1925. Dekorerat klotband. 335 sid. Blekt rygg. Svensk
text. (Sk40267). 70:- Doyle, Arthur Conan. Foreword by
Tony Robinson. The Tragedy of the Korosko. Hesperus Press. 2003.
Pocket. 117 sid. Nyskick. Sk 37699. 50:- Doyle,
Roddy. Den sista razzian, del 1 : En stjärna kallad Henry.
W&W 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. 381 sid. Reva i
skyddsomslaget. (Sk40250). 60:- Doyle, Roddy. En stjärna
kallad Henry. W&W. 2000. Inbunden. Skyddsomslag. 382 sid. Bra
skick. Sk 38005. 40:- Doyle, Roddy. The Van. Minerva.
1994. Pocket. 311 sid. Bra skick. Sk 37184. 40:- Drabble,
Margaret. Allt livets goda. Forum 1997. Inbunden. Skyddsomslag.
284 sid. (Sk3159). 60:- Drabble, Margaret. En naturlig nyfikenhet.
Trevi 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. 315 sid. (Sk16068). 40:- Drabble, Margaret. En naturlig
nyfikenhet. Trevi. 1989. Förlagsband. 315 sid. Bra skick. Sk
37222. 40:- Drabble, Margaret. Mellanläge. Trevi 1981. Inbunden. Skyddsomslag. 274 sid. Nött skyddsomslag. (Sk30905). 60:- Drabble, Margaret. Mörk fjäril. Forum 2002. Förlagsband. Skyddsomslag. 383 sid. (Sk13841). 70:- Drakulic, Slavenka. Marmorhud. Ordfront 1995. Pappband. Skyddsomslag. 158 sid. (Sk6107). 60:- Dryden, John - Sheridan, Richard Brinsley - Goldsmith, Oliver - Shelley, Percy Bysshe - Browning, Robert - Byron, Lord. Modern English Drama. The Harvard Classics, nr 18. Ed Charles W Eliot. P F Collier & Son 1909. Svart klotband. Gulddekorerad rygg. Övre guldsnitt. 444 sid. (Sk7017). 100:- Dubus, Andre. Ett hus av sand och dimma. W & W 2002. Inbunden. Skyddsomslag. 389 sid. (Sk26537). 90:- Dudintsev, Vladimir. Icke av bröd allenast. Tiden 1960. Inbunden. 328 sid. (Sk22238). 60:- Dudintsev, Vladimir. De vita kläderna. W & W 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 672 sid. Något nött skyddsomslag. (Sk21945). 70:- Dudintsev, Vladimir. De vita kläderna. W & W 1990. Förlagsband. Skyddsomslag. 672 sid. (Sk34335). 70:- Dumas, Alexander. Greven av Monte
Cristo. Bonniers Folkbibliotek. 1954. Inbunden. Skyddsomslag. 367 sid.
Skyddsomslaget nött i kanterna, f ö bra skick. (Sk 38579) 40:- Dumas, Alexander d ä. Den svarta tulpanen. FIB 1955. Inbunden. 284 sid. (SK21682). 50:- Dumas,
Alexander. Vícomte de Bragelonne. Norden 1931.
Halvklotband. 799 sid. Illustrerad. (Sk29092). 100:- Dunn,
Nell. Stackars flicka. Forum 1968. Klotband. Skyddsomslag saknas.
172 sid. (Sk36219). 50:- Durrell, Gerald. Rosy. Bra böcker 1974. Inbunden. Skyddsomslag. 273 sid. Försättsbladet saknas. (Sk30808). 50:- Dürrenmatt, Friedrich. Domaren och hans bödel. Tiden 1958. Inbunden. 158 sid. (Sk21950). 70:- Dybfest, Arne. En ensom/One alone. Scandinavian Works, nr 12. Forlaget Geelmuyden Kiese/SAS 1999. Pocket. 171 sid. Parallelltext på norska och engelska. (Sk21591). 40:-
Echenoz,
Jean. Jag går. Fischer & Co. 2001. Inbunden.
Skyddsomslag. 138 sid. Nyskick. Sk 38049. 50:- Eco, Umberto. Rosens namn.
Brombergs. 1984. Kartonnageband. 559 sid. Bra skick. Sk 37017. 40:- Effel, Jean. Förord och svensk
text av Brabro Lindgren. Världens skapelse eller hur allting
började. Brombergs. 1960. Klotband. 207 sid. Illustrerad. Sk
37182. 40:- Eggers, Dave. A Heartbreaking Work
of Staggering Genius. Picador. 2001. Pocket. 437 sid. Bra skick.. Sk
37480. 40:- Eliade,
Mircea. Den gamle mannen och officeren. Coeckelberghs 1978.
Häftad. 121 sid. Läsveck i ryggen. (Sk28535). 70:- Elstad, Anne Karin. Såsom dina dagar. Bonniers 1999. Förlagsband. Skyddsomslag. 310 sid. Skyddsomslaget lite nött i överkanten. (Sk13677). 40:- Elstad, Anne Karin. Såsom dina dagar. Forum 1999. Dekorerat förlagsband. 310 sid. (Sk19692). 40:- Elster
d y, Kristian. Min bror Harris. Hökerbergs 1922. Inbunden.
208 sid. (Sk28643). 80:- Ennis, Michael . Hertiginnan av
Milano. Bonnier Alba. 1994. Kartonnageband. 564 sid. Bra skick. Sk
37579. 40:- Epstein, Seymour. På spaning efter Fred Schmidt. Askild & Kärnekull. 1975. Pappband. Skyddsomslag. 328 sid. (Sk4565). 50:- Erckmann-Chatrian.
Efter Moskwas brand: roman från Napoleons dagar -
Waterloo: skildringar från Napoleons dagar. Två verk i en
volym. Ljus 1899, 1900. Dekorerat klotband. 151 + 172 sid. Illustrerad.
(Sk29048). 120:- Etcherelli,
Claire. Elise eller det riktiga livet. Prisma 1975.
Förlagsband. Skyddsomslag. 236 sid. (Sk34328). 60:- Evanovich, Janet. Fångat byte.
Richters 1999. Förlagsband. Skyddsomslag. 299 sid. (Sk16252). 60:- Evans, Nicholas. Mannen som kunde
tala med hästar. Forum. 1997. Inbunden. Skyddsomslag. 370 sid. Bra
skick. Sk 37810. 30:- Ewald, Carl. Danska drottningar utan
krona. I. Dyveke. II. Kirstine Munk. Två böcker i en volym.
Bohlin & Co 1917. Halvfranskt band. 351 + 323 sid. Pärmarna
lite nötta. (Sk7713). 80:-
Fadjev, Alexander. Det unga gardet. Arbetarkulturs förlag 1950. Halvklotband. 661 sid. (Sk24589). 60:- Fairbairns,
Zoë. Pappas flickor. Bra böcker 1993. Förlagsband.
Skyddsomslag. 597 sid. (Sk40288). 80:- Faldbakken, Knut. Till
världens ände. Forum. 1991. Inbunden. Skyddsomslag. 225 sid.
Nyskick. Sk 37902. 50:- Fallaci, Oriana. En man. Alba 1981. Förlagsband. Skyddsomslag. 483 sid. Namnteckning på frampärmens insida. Skyddsomslaget något nött. (Sk35325). 70:- Fallaci, Oriana. Inshallah. Alba 1992. Inbunden. Skyddsomslag. 640 sid. Stämpel på försättsbladet. (Sk3174). 70:- Fallaci,
Oriana. Inshallah. Alba 1992. Inbunden. Skyddsomslag. 640 sid.
(Sk32310). 70:- Faulkner, William. Intruder in the
Dust. Chatto & Windus. 1949. Klotband. Andra upplagan.
Skyddsomslag. 247 sid. Namnteckning på försättsbladet.
Ryggen blekt. Sk 37947. 80:- Faulkner, William. En legend. Atlantis väljer ur världslitteraturen. 1978. Dekorerat pappband. 464 sid. (Sk7470). 100:- Faulkner, William. De obesegrade. Tiden 1965. Inbunden. 211 sid. (Sk22663). 70:- Faulkner,
William. The wild palms. Zephyr books 1947. Häftad.
Skyddsomslag. 314 sid. Liten reva i skyddsomslaget. Namnteckning
på förtitelbladet. (Sk36019). 50:- Faulkner, William. The Reivers. A
Reminiscence. Random House. 1962. Rött gulddekorerat klotband i
perfekt skick. Skyddsomslag. 305 sid.. Sk 37478. 130:- Faulks,
Sebastian. Charlotte Gray. Forum 2000. Inbunden. Skyddsomslag.
541 sid. (Sk31263). 70:- Fielding,
Helen. Bridget Jones dagbok. Richter 2002. Dekorerat
förlagsband. 295 sid. (Sk40286). 60:- Fielding, Helen. Cause Celeb.
Viking. 2001. Förlagsband. Skyddsomslag. 342 sid. Engelsk text.
Nyskick.. Sk 37377. 70:- Fitzgerald, F Scott. Natten är ljuv. Wahlström & Widstrand 1986. Dekorerat förlagsband. 308 sid. Namnteckning. (Sk33179). 60:- Fjärran
ifrån och nära - önskenoveller från radions
P1 valda av sina översättare. Ekroth, Gun (förord).
Sveriges radio 1996. Inbunden. Skyddsomslag. 154 sid. (Sk26122). 60:- Flaubert, Gustave. Ett enkelt hjärta - tre berättelser. Prisma 1967. Pocket. 127 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk33187). 60:- Flaubert, Gustave. Madame Bovary - sedeskildring från landsorten. Bonniers 1975. Klotband. Skyddsomslag. 386 sid. Exlibris. (Sk31875). 80:- Flaubert, Gustave. November. W & W 1976. Pocket. 126 sid. Illustrerad. (Sk23845). 50:- Fløgstad, Kjartan. Eld och
lågor. Forum 1982. Dekorerat Förlagsband. 471 sid.
(Sk19678). 70:- Fontane, Theodor. Effi Briest. NoK 1986. Förlagsband. Skyddsomslag. 280 sid. (Sk33981). 90:- Forster, Margaret. Kammarjungfrun. Forum 1992. Pappband. Skyddsomslag. 476 sid. (Sk5884). 60:- Forster, Margaret. Kammarjungfrun. Forum 1992. Pappband. Skyddsomslag. 476 sid. (Sk34343). 60:- Fowles,
John. Samlaren. W & W 1974. Förlagsband. Saknar
skyddsomslag. 240 sid. (Sk34345). 30:- Fowles, John. Samlaren. W&W.
1988. Kartonnageband. 241 sid. Bra skick. Sk 37548. 30:- France,
Anatole. Drottning Gåsfot. Lindqvists 1955. Inbunden. 215
sid. Reva på frampärmens insida. Försättsbladen
utskurna. (Sk28245). 50: France, Anatole. Gyckelspel. Litteraturfrämjandet 1968. Häftad. 222 sid. (Sk 4570). 40:- France, Anatole. Gyckelspel. Litteraturfrämjandet 1968. Dekorerat förlagsband. Saknar skyddsomslag. 221 sid. Översatt av Hjalmar Söderberg. (Sk35552). 60:- France, Anatole. Lille Pierre. Norstedts 1961. Inbunden. 244 sid. Illustrerad. Något nött. (Sk27561). 50:- France,
Anatole. Lille Pierre. Norstedts 1961. Dekorerat klotband. 244
sid. Illustrerad av Lars Wellton. Namnteckning på
försättsbladet. (Sk34351). 70:- France,
Anatole. Sylvestre Bonnards brott. Sohlmans förlag 1960.
Pappband. Skyddsomslag. 280 sid. Namnteckning. (Sk4567). 40:- France, Anatole. Sylvestre Bonnards
brott.Bokorama. 1988. Dekorerat konstskinnband. Guldsnitt. 270 sid.
Nyskick. Sk 37224. 40:- France, Anatole. Under almen. Provdockan. Ametistringen. Monsieur Bergeret i Paris. Norstedts 1962. Klotband. 21 x 20 cm. 385 sid. Inget skyddsomslag. (Sk4572). 80:- Franzen, Jonathan. Den tjugosjunde staden. Forum 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 477 sid. (Sk9275). 70:- Franzen, Jonathan. Tillrättalägganden. Forum 2003. Förlagsband. Skyddsomslag. 537 sid. (Sk22410). 90:- French, Marilyn. Det blödande hjärtat. Askild & Kärnekull 1980. Inbunden. Skyddsomslag. (Sk20375). 70:- French, Marilyn. Det blödande hjärtat. Askild & Kärnekull 1980. Förlagsband. Skyddsomslag. 433 sid. Slitet skyddsomslag. (Sk34350). 50:- French, Marilyn. Kvinnorummet. Askild & Kärnekull 1983. Förlagsband. 461 sid. Gulnade sidor. (Sk32077). 90:- French,
Marilyn. Kvinnorummet. Askild & Kärnekull 1978.
Förlagsband. Skyddsomslag. 461 sid. Något nött
skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet.
(Sk33746). 90:- Fuentes, Carlos. Aura. Nordan 1982. Häftad. 81 sid. För- och eftersättsblad missfärgade. (Sk31187). 70:- Fuentes,
Carlos. Bränt vatten - kvartett av berättelser. Nordan
1981. Häftad. 150 sid. Illustrerad. (Sk31351). 110:- Földi, Michael. I nöd och lust. W&W 1941. Halvskinnband. 511 sid. Nötta hörn och kanter. Delvis blekt rygg. En del fläckar. (Sk28649). 80:-
Gallegos, Rómulo. Doña Bárbara. FiB 1960. Ryggklotband. 302 sid. (Sk31344). 80:- Gallegos,
Rómulo. Stackars neger. Lärjungar till Rómulo
Gallegos i Venezuela 1961. Häftad. 315 sid. (Sk31357). 120:- Galsworthy, John. Förmöget
folk. Forsytesagan, 1. Bonniers. 1967. Kartonnageband. Bra skick. (Sk
38091) 40:- Galsworthy, John. Aristokrater. Modern världslitteratur - de levande mästerverken utvalda av Knut Hagberg och E N Tigerstedt. Natur och Kultur 1943. Halvklotband. 345 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk22703). 70:- Galsworthy, John. Att hyra. Forsytesagan, 3. Bonniers 1968. Förlagsband. 277 sid. Blekt rygg. Stämpel på fotsnittet. (Sk31673). 50:- Galsworthy, John. Bojor. Forsytesagan, 2. Bonniers 1967. Förlagsband. 319 sid. Stämpel på framsnittet och på fotsnittet. (Sk31672). 50:- Galsworthy, John. Forsytesagan, 1-6: Förmöget folk - Bojor - Att hyra - Den vita apan - Silverskeden - Svanesång. Sex vol. Bonniers 1968-1969. Dekorerade, gröna förlagsband. 314 + 319 + 277 + 259 + 259 + 288 sid. Blekta ryggar. (Sk33813). 200:- Galsworthy,
John. Förmöget folk. Forsytesagan, 1. Bonniers 1967.
Förlagsband. 314 sid. Stämpel på framsnittet och
på fotsnittet. (Sk31671). 30:- Galsworthy,
John. Den vita apan. Forsytesagan, 4. Bonniers 1968.
Förlagsband. 259 sid. Blekt rygg. Stämpel på
fotsnittet. (Sk31674). 50:- Ganman, Jens. Blod och död.
MånPocket. 2006. Pocket. 361 sid. Bra skick. Skönlitteratur.
(Sk 38193) 30:- García
Marquez, Gabriel. Mamá Grandes begravning och andra
berättelser. Tiden 1982. Häftad. 141 sid. (Sk31371). 80:- García
Márquez, Gabriel. Virvlande löv. W & W 1983.
Förlagsband. Skyddsomslag. 173 sid. (Sk32556). 80:- Gatiss, Mark. The Vesuvius Club. A
Bit of Fluff. Simon & Schuster. 2005. Häftad. 240 sid. Bra
skick. (Sk 3828) 90:- Gedge, Pauline. Drömmarnas hus. W&W 1996. Dekorerat förlagsband. 384 sid. (Sk33488). 90:- George,
Margaret. Maria av Skottland - roman om en drottning. Forum 1993.
Förlagsband. Skyddsomslag. 679 sid. Liten anteckning på
frampärmens insida. (Sk35006). 120:- George, Margaret. Henrik VIII:s
självbiografi. Kärlek och överdåd. Söndra och
härska. Forum. 1991. Illustrerat förlagsband. 966 sid.
Bägge delarna i en volym. Bra skick. Sk 37315. 50:- Gertler, Stephanie. Den hemliga ön. Forum 2002. Inbunden. Skyddsomslag. 304 sid. (Sk26304). 70:- Ghisalberti, Mario. Guldet och korset - en roman om Christofer Columbus. Bonniers 1948. Häftad. 537 sid. Illustrerad. Nött. Namnteckning på titelbladet. (Sk21965). 80:- Giacobbe,
Maria. Öar. Norstedts 1994. Inbunden. Skyddsomslag. 238 sid.
(Sk28539). 90:- Gingrich, Arnold, red. The Bedside
Esquire. Heinemann. 1948. Klotband. 625 sid. Namnteckning. Bra skick.
(Sk 38418) 80:- Glyn, Elinor. His hour. Tauchnitz 1910. Klotband. 296 sid. Blekt och något nött rygg. Namnteckning på försättsbladet. (Sk26077). 100:- Goethe, Ann. När himlen rämnar. Bonniers 1995. Förlagsband. Skyddsomslag. 262 sid. (Sk9362). 60:- Gogol, Nikolaj. Bröllopsbesvär. Föreningsvaror AB 1954. Häftad. 46 sid. (Sk25930). 50:- Golding, William. Elden inombords. Bonniers 1990. Pappband. Inget skyddsomslag. 287 sid. (Sk7745). 70:- Golding, William. Sjöfarares riter. Bonniers 1982. Inbunden. Skyddsomslag. 238 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk27598). 70:- Golding, William. Spiran. Bonniers 1983. Klotband. Skyddsomslag. 203 sid. (Sk15705). 60:- Goldsmith, Oliver. The vicar of Wakefield. Everyman's library, no 295. J M Dent/Dutton 1923. Gulddekorerat konstskinnband. 222 sid. Ryggen något nött. (Sk29829). 120:- Golon, Sergeanne. Angélique och kungen. Wahlströms 1961. Klotband. 444 sid. Blekt rygg. (Sk29669). 60:- Gordimer, Nadine. Burgers dotter.
Bonniers 1980. Förlagsband. Skyddsomslag. 326 sid. (Sk12221). 60:- Gordimer, Nadine. Julys folk. Bonniers 1991. Inbunden. Skyddsomslag. 204 sid. Anteckning på försättsbladet. (Sk21315). 70:- Gordimer, Nadine. Lögnens dagar.
Bonniers 1955. Klotryggband. Skyddsomslag. 389 sid. (Sk15610). 70:- Gordimer, Nadine. Min sons historia. Bonnierförlagen 1992. Inbunden. Skyddsomslag. 261 sid. Något gulnad. (Sk20752). 70:- Gorkij, Maxim. En mor. Två delar i en volym. W & W 1907. Inbunden. 225 + 265 sid. Exlibris. (Sk24275). 80:- Gorkij, Maksim. Min barndom. Forum
1989. Dekorerat pappband. 224 sid. Förlagsstämpel på
försättsbladet. (Sk7753). 60:- Grace,
Jim. Kontinent. Forum 1988. Inbunden. Skyddsomslag. 168 sid.
Skyddsomslaget något nött. (Sk21056). 60:- Graham,
Laurie. Framtidens hemmafruar. Bonniers 2002. Inbunden.
Skyddsomslag. 367 sid. Något nött skyddsomslag. (Sk31077).
80:- Graham, Laurie. Framtidens
hemmafruar. Bonniers. 2002. Inbunden. Skyddsomslag. 367 sid. Bra skick.
Sk 37816. 30:- Grass, Günter. Flundran. Bonniers 1979. Inbunden. Skyddsomslag. 424 sid. (Sk25157). 70:- Grass,
Günter. Flundran. Bonniers 1979. Förlagsband.
Skyddsomslag. 424 sid. (Sk33142). 70:- Grass, Günter. Lokalbedövad. Bonniers 1970. Häftad. 232 sid. (Sk4586). 50:- Grass, Günter. Mötet i Telgte. En berättelse. Bonniers 1980. Första svenska upplagan. Klotband. Skyddsomslag. 194 sid. (Sk10221). 70:- Green,
Jane. Trollbunden. Wahlströms 2004. Inbunden. Skyddsomslag.
287 sid. (Sk26187). 100:- Green, Jane. Trollbunden.
Wahlströms. 2004. Inbunden. Skyddsomslag. 287 sid. Nyskick.. Sk
37509. 50:- Green, Jane. Babyfeber.
Wahlströms. 2003. Förlagsband. Skyddsomslag. 335 sid. Bra
skick.. Sk 37487. 40:- Greene, Graham. Brighton Rock. Albatross/Norstedts 1949. Pappband. Saknar skyddsomslag. 316 sid. Svensk text. (Sk35221). 50:- Greene, Graham. Brighton Rock - The Third Man - The Power and the Glory - The Heart of the Matter. BCA 1994. Förlagsband. Skyddsomslag. 764 sid. Inklistrad klapp på försättsbladet. (Sk32987). 120:- Greene, Graham. The confidential agent - an entertainment. Heinemann 1952. 247 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk32849). 80:- Greene, Graham. Doktor Fischer, Genève eller Bombpartyt. Norstedts 1980. Pappband. Skyddsomslag. 188 sid. (Sk4593). 50:- Greene, Graham. Ett slagfält. Norstedts 1979. Inbunden. 235 sid. Något nött. (Sk28264). 60:- Greene, Graham. Hjärtpunkten. Litteraturfrämjandet 1987. Dekorerat pappband. 272 sid. (Sk4590). 40:- Greene, Graham. Honorärkonsuln. Norstedts 1975. Förlagsband. Skyddsomslag. 258 sid. (Sk8582). 60:- Greene, Graham. Kaptenen och fienden. Norstedts 1988. Inbunden. Skyddsomslag. 191 sid. (Sk3217). 40:- Greene, Graham. Kaptenen och fienden. Norstedts 1988. Pappband. Skyddsomslag. 191 sid. (Sk4595). 50:- Greene, Graham. Makten och härligheten. Vingförlaget 1964. Ryggklotband. 260 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk34387). 50:- Greene, Graham. Monsignore Quijote. Norstedts, 1983. Inbunden. Skyddsomslag. 249 sid. (Sk22063). 70:- Greene, Graham. Den mänskliga faktorn. Norstedts 1978. Inbunden. Skyddsomslag. 289 sid. (Sk22569). 60:- Greene, Graham. Orientexpressen. Bonniers 1982. Förlagsband. Skyddsomslag. 277 sid. Något nött skyddsomslag. (Sk33830). 60:- Greene, Graham. Resor med moster Augusta. Norstedts, 1970. Inbunden. Skyddsomslag. 262 sid. (Sk27434). 70:- Greene, Graham. Slutet på historien. Norstedts 1951. Häftad. 280 sid. (Sk14520). 60:- Greene, Graham. Den tionde mannen.
Norstedts 1985. Pappband. Skyddsomslag. 204 sid. (Sk8577). 60:- Grisham, John. Det målade huset. Bonniers 2002. Dekorerat pappband. 416 sid. (Sk4598). 60:- Grisham, John. Det målade huset. Bonniers 2001. Förlagsband. Skyddsomslag. 416 sid. (Sk34379). 60:- Grisham, John. Julfritt. Bonniers. 2002. Inbunden. Skyddsomslag. 178 sid. Nyskick. Sk 37686. 30:- Grosman, Ladislav. Butiken vid
Storgatan. Fripress. 1981. Kartonnageband. 176 sid. Bra skick. Sk
37929. 40:- Grøndahl, Jens Christian. Indiansommar. W & W 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. 190 sid. (Sk34394). 60:- Grøndahl,
Jens Christian. Lucca. W & W 2000. Förlagsband.
Skyddsomslag. 400 sid. Svensk text. Stämpel och liten anteckning
på försättsbladet. (Sk34377). 80:- Gün,
Güneli. På vägen till Bagdad - en roman om
magiska äventyr, tiggd, lånad och stulen från Tusen
och en natt. Tiden 1993. Förlagsband. Skyddsomslag. 377 sid.
(Sk34382). 70:- Gunnarsson, Gunnar. Den oerfarne
resenären. Tredje självständiga delen i romantrilogin
Kyrkan på berget. LT 1955. Första svenska upplagan.
Klotband. Skyddsomslag. 308 sid. Teckningar av Gunnar Gunnarsson dy.
(Sk14590). 150:-
Habe, Hans. Christoph och hans far. Bra Böcker. Pappband. Skyddsomslag. 533 sid. (Sk4599). 40:- Habe, Hans. Christoph och hans far. Bra Böcker 1981. Pappband. Skyddsomslag. 288 sid. (Sk34419). 40:- Halldór Kiljan Laxness. Land till salu. Vingförlaget 1955. Ryggklotband. Skyddsomslag. 215 sid. (Sk26292). 80:- Halldór Kiljan Laxness. Olafur Karason. Rabén & Sjögren/Vi 1956. Ryggklotband. 479 sid. Namnteckning på försättsbladet. Något nött. (Sk31810). 70:- Halldór Kiljan Laxness. På tunet därhemma. Norstedts 1975. Inbunden. Skyddsomslag. 219 sid. (Sk23422). 70:- Halldór Kiljan Laxness. På tunet därhemma. Norstedts 1979. Förlagsband. Skyddsomslag. 219 sid. (Sk34429). 70:- Halldór Kiljan Laxness. Salka Valka. Rabén & Sjögren/Vi 1956. Ryggklotband. Saknar skyddsomslag. 426 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk34416). 80:- Halldór Kiljan Laxness. Världens ljus. Folket i bild 1955. Klotband. 476 sid. Saknar skyddsomslag. (Sk21979). 80:- Halldór Kiljan Laxness. Världens ljus. Folket i bild 1955. Klotband. Saknar skyddsomslag. 476 sid. (Sk34433). 80:- Hamsun, Knut. Pan. Forum 1986. Dekorerat förlagsband. 132 sid. Svensk text. Liten anteckning på frampärmens insida. (Sk34921). 70:- Hamsun,
Knut. Pan - ur löjtnant Thomas Glahns papper. Bokorama 1988.
Dekorerat förlagsband. 175 sid. (Sk34417). 70:- Handl,
Irene. Pärlan - Den kinesiska enbusken. Trevi 1987.
Förlagsband. Skyddsomslag. 479 sid. (Sk32921). 100:- Hardy, Thomas. Tess av
d´Urberville. Saxon & Lindström 1959. Halvfranskt band.
234 sid. (Sk12120). 40:- Hardy, Thomas. Tess
d´Urberville.Saxon & Lindströms. 1935. Halvfranskt band.
319 sid. Bra skick. Sk 37307. 40:- Harris,
Joanne. Underströmmar. Pan 2004. Inbunden. 455 sid.
(Sk26192). 80:- Harris, Joanne. Underströmmar.
Månpocket. 2003. Pocket. 456 sid. Bra skick. Sk 37779. 20:- Harrison, Kathryn. Glöd. Bonnier Alba 1995. Inbunden. Skyddsomslag. 379 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk21236). 70:- Harrison, Stuart. Snöfalken. Bonniers 2000. Inbunden. Skyddsomslag. 351 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk24781). 60:- Harrison,
Stuart.- Snöfalken. Bonniers 2000. Dekorerat förlagsband.
351 sid. (Sk34408). 60:- Hasek, Jaroslav. Den tappre soldatens Svejks äventyr. Tiden 1975. Förlagsband. Skyddsomslag. 563 sid. Revor i skyddsomslaget. (Sk34422). 60:- Hauge, Alfred. Mysterium. Verbum 1968. Häftad. 194 sid. Osprättad. Namnteckning på smutstitelbladet. (Sk25992). 60:- Hauptmann, Gerhart. Före soluppgången - Vävarna. Världslitteraturens förlag 1930. Halvskinnband. 220 sid. (Sk23805). 50:- Hauptmann, Gaby. Impotent livskamrat sökes. Bonniers 1997. Häftad. 317 sid. Namnteckning på smutstitelbladet. (Sk18192). 70:- Hávamál - vikingarnas visdomsord. Johansson, Karl G (övers). Gudrun 2002. Inbunden. Skyddsomslag. 92 sid. (Sk23342). 110:- Hearn,
Lafcadio. Natalika (stray leaves from strange literature). W
& W 1905. Häftad. 187 sid. Svensk text. Nött. (Sk35648).
80:- Hearn, Lian. Över
näktergalens golv – Sagan om klanen Otori. Månpocket. 2005.
Pocket. 314 sid. Nyskick. Sk 37734. 20:- Hemer,
Oscar. Coyote. Nordan 1983. Häftad. 297 sid. Läsveck i
ryggen. (Sk31199). 80:- Hemingway, Ernest. Farväl till
vapnen. Bonniers. 1953. Dekorerat pappband. 335 sid. Bra skick. Sk
37710. 40:- Hemingway, Ernest. Farväl till
vapnen. Bonniers 1975. Klotband. Skyddsomslag. 281 sid. (Sk12112). 40:- Hemingway, Ernest. Öar i strömmen. Bonniers 1986. Dekorerat förlagsband. Saknar skyddsomslag. 408 sid. (Sk34439). 70:- Hemingway,
Ernest. Över floden in bland träden. Svalan/Bonniers
1954. Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 277 sid. (Sk34425). 60:- Hemingway, Ernest. Farväl till
vapnen. Bonniers. 1975. Klotband. Skyddsomslag. 281 sid. Sk 37754. 40:- Hemingway, Ernest. Farväl till
vapnen. Bonniers. 1975. Klotband. Skyddsomslag. 281 sid. (Sk 38493) 40:- Henry, O. Den rätta blandningen - noveller. Atlantis 1979. Inbunden. 114 sid. Liten skada av bortriven etikett på titelbladet. (Sk31083). 100:- Henry,
O - Hawthorne, Nathaniel. Stadens stämma - Den eldröda
bokstaven. Två verk i en volym. Natur och Kultur 1944.
Halvklotband. 462 sid. (Sk34434). 100:- Hergel, Olav. Flyktingen.
Pocketförlaget. 2007. Pocket. 494 sid. Bra skick. Sk 38070. 30:- Hesse,
Hermann. Stäppvargen. Forum 1971. Pocket. 194 sid.
Namnteckning på smutstitelbladet. (Sk33338). 40:- Hobson, Laura. Publikfavoriten. Forum 1952. Klotryggband. 237 sid. Något blekt rygg. (Sk29423). 80:- Hobson, Laura. Publikfavoriten. Forum 1952. Klotryggband. 237 sid. Något blekt rygg. Namnstämpel på frampärmens insida. (Sk34410). 80:- Hoffman, Alice. En helt vanlig familj. Bokklubben Svalan 1989. Inbunden. Skyddsomslag. 213 sid. (Sk22593). 60:- Hoffman, Alice. Flickorna Owens. Bonnier Alba 1995. Förlagsband. Skyddsomslag. 273 sid. (Sk19515). 70:- Hoffman, Alice. Majmåne. Bonnier Alba 1993. Förlagsband. Skyddsomslag. 254 sid. (Sk19551). 70:- Hoffman, Alice. Sjunde himlen. Svalan 1992. Förlagsband. Skyddsomslag. 268 sid. (Sk10766). 60:- Hoffman, Alice. Sjunde himlen. Svalan 1992. Förlagsband. Skyddsomslag. 268 sid. (Sk34423). 60:- Holden, Craig. Den frusna floden.
Norstedts 1997. Förlagsband. Skyddsomslag. 340 sid. (Sk8783). 60:- Holland, Isabelle. Det hemliga
arvet. W&W. 1998. Inbunden. Skyddsomslag. 388 sid. Bra skick.
Skönlitteratur. (Sk 38172) 40:- Holland,
Isabelle. Frigörelsen. W & W 1982. Inbunden. 254 sid.
Namnteckning på försättsbladet. Inget skyddsomslag.
(Sk24498). 50:- Hollertz, Malte. Dramatiska etyder.
Opus 12. Fem enaktare. 1968. Limhäftad. 179 sid. Dedikation. Bra
skick.. Sk 37349. 50:- Holm, Siv (pseud för Thomsen, Agnete). Jag - en kvinna 1-2. 2 volymer. Termac 1965. Inbundna. Skyddsomslag. 280 + 192 sid. (Sk23696). 150:- Holst, Hanne-Vibeke. Min mosters migrän eller Hur jag blev kvinna. Bonniers 2002. Häftad. 414 sid. Läsveck i ryggen. (Sk16854). 50:- Holzhausen, Carl Johan. Achilles häl. Bra böcker 1968. Klotband. Inget skyddsomslag. 250 sid. (Sk31082). 60:- Homeros. Iliaden. Kritisk översättning från danskan efter Otto Gelsteds prosaversion av Birger Stolpe. Niloe 1973. Förlagsband. Skyddsomslag. 475 sid. Illustrerad. Reva i skyddsomslaget. (Sk33934). 90:- Homeros. Iliaden. W&W 1999. Förlagsband. 391 sid. Från grekiskan av Erland Lagerlöf. Bearbetning och inledning av Gerhard Bendz. Namnteckning på försättsbladet. (Sk36132). 70:- Homeros. Odysséen. Bonniers/Världslitteraturen 1926. Halvfranskt band. Marmorerade pärmar och snitt. 391 sid. (Sk17571). 100:- Homeros. Odysséen.
Wahlström & Widstrand. 1997. Kartonnageband. 308 sid. Bra
skick. . Sk 37417. 40:- Homes, A M. Timmarna med Jody. Forum 1995. Inbunden. Skyddsomslag. 375 sid. Något snedläst. (Sk31206). 60:- Hope, Anthony. Fången på Zenda. Niloe 1989. Inbunden. 222 sid. Illustrerad av Michael Godfrey. (Sk25392). 70:- Horatius - Bond, Joannis. Qvinti Horatii Flacci Opera. Cum novo commentario ad modum Joannis Bond. Pariisis ex Typographia Firminorum Didot MDCCCLV. Privat linneband. 13 x 9 cm. 299 sid. Exlibris. Ryggen blekt. Kommentarer och biografi på franska. Horatius texter på latin. (Sk8779). 300:- Horatius Flaccus, Quintus - Stamberg, Anders Henrik (utg). Quintus Horatius Flaccus - med historiska, mythologiska och philologiska anmärkningar af And Henr Stamberg. Westerås, tryckt hos T R Björkbom 1817. Tredje öfversedda upplagan. Ryggskinnband. 28 + 744 sid. Text på svenska och latin. Nött och fläckigt exemplar. (Sk40159). 150:- Horatius. Satirer och epoder. Forum 1959. Ryggklotband. 186 sid. (Sk36123). 60:- Hornby,
Nick. En god människa. Forum 2003. Dekorerat förlagsband.
296 sid. (Sk34427). 70:- Hornby,
Nick. High Fidelity. Forum 1998. Förlagsband. Skyddsomslag.
249 sid. Svensk text. (Sk34428). 70:- Hornby, Nick. Fever Pitch. En i
laget. Forum. 1997. Inbunden. Skyddsomslag. 292 sid. Nyskick. Sk
37928. 50:- Hotakainen,
Kari. Löpgravsvägen. Forum 2004. Förlagsband.
Skyddsomslag. 297 sid. (Sk32090). 40:- Hotakainen, Kari. Löpgravsvägen.
Månpocket. 2004. Pocket. 298 sid. Nyskick. Sk 37840. 20:- Hotakainen, Kari.
Löpgravsvägen. Forum. 2002.Inbunden. Skyddsomslag. 298 sid.
Bra skick. Sk 37878. 40:- Hsin-Hai,
Chang. Konkubinen. Rabén & Sjögren 1983.
Inbunden. 249 sid. Anteckning på försättsbladet.
(Sk31204). 60:- Hugo,
Victor. Ringaren i Notre-Dame. Trevi 1979. Förlagsband. 359
sid. Namnteckning på frampärmens insida. (Sk34411). 80:- Hugo, Victor. Samhällets
olycksbarn Samlade skrifter. Del 3-5. Minnesupplaga.
.Världslitteraturens förlag. 1927. Skinnryggband. Tre volymer
292 sid. Bra skick. Sk 37094. 40:- Hunter, Evan. För Sarahs skull. Bokhuset 1982. Inbunden. Skyddsomslag. 270 sid. Skyddsomslaget slitet. (Sk29824). 70:- Hunter, Evan. Jag behöver dig. Hökerbergs 1960. Klotband. 282 sid. (Sk29823). 80:- Hustvedt,
Siri. Det jag älskade. Norstedts 2003. Korrekturupplaga.
Häftad. 406 sid. (Sk34139). 50:- Hyde-Chambers, Fredrick R. Laman och den röda draken. Berghs/Lettura 1988. Inbunden. Skyddsomslag. (Sk23414). 70:- Hyde-Chambers, Fredrick R. Laman och den röda draken - en roman om Tibet. Berghs/Lettura 1988. Förlagsband. Skyddsomslag. 533 sid. (Sk34409). 70:- Härkönen,
Anna-Leena. Tjurdödarvapnet. AWE/Gebers 1985. Inbunden.
Skyddsomslag. 255 sid. Något gulnad. Namnetikett på
försättsbladet. (Sk21484). 70:- Høeg,
Peter. Fröken Smillas känsla för snö.
Brevskolan 1995. Förlagsband. Skyddsomslag. 445 sid. (Sk34431).
40:- Høeg, Peter.
Föreställning om det 20:e århundradet.Norstedts. 1996.
Kartonnageband. 416 sid. Mycket bra skick. Sk 37088. 50:-
Ibanez, Vicente Blasco. Blod och sand. Bokorama 1987. Dekorerat förlagsband. 347 sid. (Sk34461). 70:- Ibsen, Henrik. Når vi döde våkner/When we dead awaken. Scandinavian Works, nr 6. Forlaget Geelmuyden Kiese/SAS, 1998. Pocket. 203 sid. Parallelltext på norska och engelska. (Sk22495). 40:- Ingemann,
Bernhard Severin. Valdemar Seier. Bokfrämjandet 1971.
Inbunden. 347 sid. (Sk30402). 90:- Irving, John. Änka
i ett år. W&W. 1998. Inbunden. Skyddsomslag. 536 sid. Ett par
mindre revor i skyddsomslaget. Sk 37879. 30:- Irving, John. Den fjärde
handen. Wahlström & Widstrand 2001. Förlagsband.
Skyddsomslag. 304 sid. (Sk9361). 60:- Irving, John. Garp och hans
värld.W&W. 1983. Kartonnageband. 474 sid. Nyskick. Sk 37089.
40:- Istrati, Panait. Huset Thüringer. Coeckelberghs 1978. Häftad. 152 sid. (SK28483). 50:- Istrati, Panait. Huset Thüringer. Coeckelberghs 1978. Häftad. 152 sid. (Sk34463). 50:- Istrati,
Panait. Platsbyrån. Coeckelberghs 1979. Inbunden.
Skyddsomslag. 168 sid. (Sk28537). 60:- Iwasaki, Mineko – Brown, Rande. Den
sanna historien. Mineko Iwasaki berättar med egna ord om sitt liv
som geisha i det beryktade Giondistriktet i Kyoto. Bra Böcker.
2003. Inbunden. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 291 sid. Nyskick. Sk
37888. 60:-
Jackson, Charles. The lost weekend. The Continental book company 1946. Zephyr books 114. Häftad. Skyddsomslag. 269 sid. Namnteckning på förtitelbladet. (Sk40297). 100:- Jackson, Shirley. Liv bland vildarna - Mina små demoner. Två verk i en volym. Bra böcker 1990. Förlagsband. Skyddsomslag. 327 + 219 sid. Något nött skyddsomslag. (Sk32435). 50:- Jackson, Shirley. Liv bland vildarna - Mina små demoner. Två verk i en volym. Bra böcker 1990. Förlagsband. Skyddsomslag. 327 + 219 sid. Något nött skyddsomslag. (Sk35101). 50:- Jacobsen, Roy. Huggarna. Norstedts 2007.
Förlagsband. Skyddsomslag. 175 sid. (Sk33728). 100:- Jacobsen, Roy. Segerherrarna. Norstedts 1993. Inbunden. Skyddsomslag. 540 sid. (Sk31208). 80:-
Jacques
(bearbetning). Revolutionens offer. Tidningen Jorden rundt 1890.
Dekorerat klotband. 560 sid. Blekt rygg. Gulnad inlaga. Något
lös i bindningen. (Sk33849). 60:- James, Elizabeth. Claudia och Amy - en roman från 30-talets Berlin. Bra Böcker 2000. Inbunden. Skyddsomslag. 523 sid. (Sk22523). 80:- Japrisot, Sébastien. En långvarig förlovning. Pan 2005. Dekorerat förlagsband. 334 sid. (Sk40000). 100:- Jardin, Alexandre. Lille vilden. Brombergs 1994. Inbunden. Skyddsomslag. 244 sid. (Sk23565). 80:- Jensen, Johannes V.
Den långa resan. 2 volymer. Forum 1979. Pocket. 469 + 515 sid.
Läsveck i ryggen på del 1. (Sk31207). 80:- Jevtusjenko, Jevgenij. Bärmarker.
W&W. 1982. Inbunden. Skyddsomslag. 308 sid. Skyddsomslaget lite
nött. Sk 37815. 30:- Jevtusjenko, Jevgenij. Dö inte
före din död. En rysk saga. Gedins 1994. Förlagsband.
Skyddsomslag. 445 sid. (Sk19369). 70:- Jong, Erica. Fallskärmar och kyssar. Norstedts 1985. Förlagsband. Skyddsomslag. 471 sid. Fläck på skyddsomslaget. Namnetikett på förtitelbladet. (Sk34455). 50:- Jong, Erica. I ljusaste minne. Brevskolan 1999. Inbunden. Skyddsomslag. 278 sid. (Sk3246). 50:- Jong, Erica. I ljusaste minne - en berättelse om mödrar och döttrar. Brevskolan 1999. Förlagsband. Skyddsomslag. 277 sid. Något nött skyddsomslag. (Sk34457). 70:-- Jong, Erica. Rädda livet!. Norstedts 1977. Inbunden. Skyddsomslag. 328 sid. Slitet skyddsomslag. (Sk21305). 70:- Jong, Erica. Rädda livet!. Norstedts 1977. Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 328 sid. Överstruken namnteckning på försättsbladet. (Sk34459). 60:- Jong, Erica.
Serenissima - en Venedig-roman. Bra Böcker 1987. Förlagsband.
Skyddsomslag. 243 sid. (Sk34460). 60:- Jong, Oek de.
En cirkel i gräset. Norstedts 1987. Förlagsband.
Skyddsomslag. 376 sid. Skyddsomslget något nött. (Sk33150).
80:- Jooste, Pamela. Som
vatten på vilda platser. W & W 2002. Inbunden. Skyddsomslag.
292 sid. (Sk26170). 70:- Joyce, James. Porträtt av konstnären som ung. Atlantis 1988. Förlagsband. 277 sid. Namnteckning. (Sk3248). 120:-
Kadaré,
Ismaïl. Bergens Homeros. Bonniers 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 194
sid. (Sk3254). 60:- Kades, Hans. Den stora frestelsen. Rabén & Sjögren 1958. klotryggband. 343 sid. Namnteckning på frampärmens insida. (Sk30279). 90:- Kafka, Franz. I straffkolonien och andra berättelser. W & W 1969. Häftad. 129 sid. Blekt rygg. (Sk33095). 80:- Kalevala - Finlands nationalepos. Lönnrot, Elias (red). Atlantis 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. 383 sid. (Sk40277). 150:- Kaminski, André. Nästa år i Jerusalem. Bra Böcker 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 255 sid. (Sk10324). 60:- Kaminski, André. Nästa år i Jerusalem. Bra Böcker 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 255 sid. (Sk34490). 60:- Kardos, György. Vart tog alla blommor vägen? Coeckelberghs 1978. Häftad. 181 sid. (Sk28484). 60:- Katajev, Valentin. Försnillare. FiB 1963. Förlagsband. Skyddsomslag. 205 sid. Namnteckning på försättsbladet. Något nött skyddsomslag. (Sk33094). 60:- Kawabata, Yasunari. Snöns rike. Aldus/Bonnier 1969. Häftad. 4 uppl. 141 sid. Något nött rygg. (Sk40007). 50:- Kay, Patricia. Familjehemligheter.
Forum. 2004. Kartonnageband. 290 sid. Nyskick. Skönlitteratur. (Sk
38169) 40:- Kazakov, Jurij. Längs vägen. Tiden 1964. Tellusserien. Häftad. 174 sid. Läsveck i ryggen. (Sk31210). 70:- Kazan, Elia. Kärlekar. Vår Bok 1986. Inbunden. Skyddsomslag. 343 sid. (Sk3258). 40:- Kazan, Elia. Mördarna. Bra böcker 1973. Inbunden. Skyddsomslag. 331 sid. (Sk31209). 60:- Keane, Molly. Nicandra. Rabén & Sjögren 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. 233 sid. (Sk8241). 60:- Keane, Molly. Återkomsten. Rabén & Sjögren 1986. Förlagsband. Skyddsomslag. 265 sid. Cm-lång reva i skyddsomslaget. Namnteckning. (Sk8240). 60:- Keillor,
Garrison. Dagar i Lake Wobegon. Forum 1987. Inbunden.
Skyddsomslag. 335 sid. Skyddsomslaget något nött. (Sk22345).
70:- Kelly, Lauren. Tag mig, tag mig med
dig. W&W. 2005. Förlagsband. Skyddsomslag. 239 sid. Nyskick..
Sk 37504. 40:- Kemal, Yasar. Hav av eld. Gidlunds 1989. Inbunden. 630 sid. Ett par fläckar på frampärmen. (Sk22864). 80:- Kemal, Yasar. Hittebarnet. Ordfront 1998. Pappband. Skyddsomslag. 401 sid. (Sk5231). 70:- Kemal,
Yasar. Vredgat hav. Gidlunds 1985. Inbunden. 324 sid. (Sk28814).
100:- Kennedy, William. Quinns bok.
Legenda 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. 312 sid. Namnteckning
på försättsbladet. (Sk16867). 60:- Kertész,
Imre. Fiasko. Norstedts 2002. Inbunden. Skyddsomslag. 334 sid.
(Sk24765). 90:- Keyes, Marian. Sista chansen. Pan 2002. Dekorerat förlagsband. 493 sid. (Sk34485). 70:- Keyes, Marian. Sushi för nybörjare. Norstedts 2003. Förlagsband. Skyddsomslag. 502 sid. (Sk17427). 70:- Khashoggi, Soheir. Bortförda. En roman om en mors kamp för sina barn. Richters 2004. Förlagsband. Skyddsomslag. 349 sid. (Sk8963). 70:- Kidd, Sue Monk. Honungsbiets hemliga liv. Bra böcker 2004. Inbunden. Skyddsomslag. 325 sid. (Sk29560). 100:- Kielland,
Alexander L. Skeppar Worse. Folket i Bild 1956. Förlagsband.
285 sid. (Sk31460). 60:- King, Tabitha. Pearls val. Vår bok 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 348 sid. (Sk29635). 80:- Kingsolver,
Barbara. Sommarens rikedom. Bra böcker 2003. Inbunden.
Skyddomslag. 396 sid. 1 sida bucklad. (Sk20606). 60:- Kipling, Rudyard. Då ljuset försvann. Världslitteraturens förlag 1929. Halvklotband. 316 sid. Pärmarna lite nötta. (Sk15146). 50:- Kipling, Rudyard. Höglandsbilder från Hindustan. Albert Bonniers 1936. Inbunden. 281 sid. Exlibris. Fläck på framsnittet. (Sk20108). 50:- Kipling, Rudyard. Höglandsbilder och andra berättelser. Natur och Kultur 1945. Halvklotband. 308 sid. (Sk22003). 90:- Kipling, Rudyard. Kim, hela världens lille vän - berättelse från Indien. Vårt hems förlag 1928. Halvskinnband. 384 sid. (Sk34479). 70:- Kipling, Rudyard. Ljuset som försvann. Saxon & Lindström 1959. Halvfranskt band. 350 sid. (Sk12117). 70:- Kipling, Rudyard. Mörker - en lifsbild. C & E Gernandts 1897. Halvklotband. 340 sid. Något nötta kanter. Namnteckning på försättsbladet. (Sk34492). 80:- Kipling, Rudyard. Mörker - en
livsbild. Albert Bonniers 1937. Inbunden. 320 sid. Exlibris. (Sk20109).
50:- Kipphardt, Heinar. März. Alba 1980. Förlagsband. Skyddsomslag. 264 sid. Svensk text. (Sk34495). 70:- Klima, Ivan. Inga helgon, inga änglar. Brombergs 2000. Inbunden. Skyddsomslag. 299 sid. (Sk3260). 60:- Klima, Ivan. En kärlekssommar. Coeckelberghs 1976. Förlagsband. Skyddsomslag. 222 sid. (Sk34491). 70:- Klima, Ivan. En kärlekssommar. Coeckelberghs 1976. Inbunden. Saknar skyddsomslag. 222 sid. Försättsbladet utskuret. (Sk23538). 60:- Klitgaard, Mogens. Den gudomliga vardagen. Bonniers 1945. Häftad. 167 sid. Ouppskuren. Något gulnad. (Sk20480). 70:- Knowles, James. The Legends of King Arthur and his Knights. Compiled and arranged by Sir James Knowles. Frederick Warne and Co 1930. Rött gulddekorerat klotband. 308 sid. (Sk18141). 70:- Kock,
Paul de. Barberaren i Paris. Hansen 1901. Klotband. 116 + 216
sid. (Sk28976). 80:- Koestler, Arthur. Thieves in the night - chronicle of an experiment. MacMillan & co 1947. Klotband. Saknar skyddsomslag. 353 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk33757). 80:- Kohout, Pavel. Den heliga Klaras
infall. Bra Böcker 1983. Klotband. Skyddsomslag. 322 sid.
(Sk8245). 60:- Konn, Henry. Född i en lövhydda. Bonniers 1973. Förlagsband. Skyddsomslag. 246 sid. Reva i skyddsomslaget. Namnteckning på försättsbladet. (Sk33196). 80:- Korolenko, Vladimir. Makars dröm och andra noveller. Tidens ryska klassiker 1947. Häftad. Skyddsomslag. 179 sid. (Sk36237). 50:- Korschunow,
Irina. Malenka. Tiden 1988. Inbunden. Skyddsomslag. 271 sid.
Adressetikett på försättsbladet. (Sk20330). 60:- Kotzwinkle, William. Doktor Råtta. Forum 1978. Häftad. 217 sid. (Sk8247). 70:- Kourouma,
Ahmadou. Allah gör som han vill. Tranan, 2000.
Häftad. 208 sid. (Sk20899). 70:- Krantz, Judith. Dazzle. Bonniers.
1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 461 sid. Bra skick.. Sk 37510.
30:- Krantz, Judith. Scruples 2.
Bonniers. 1994. Inbunden. Skyddsomslag. Bra skick. Skyddsomslaget
aningen nött i kanterna. Sk 37513. 30:- Krüger,
Michael. Himmelfarb. Brombergs 1996. Häftad. 189 sid.
(Sk20591). 40:- Kujala, Kalervo. Myggans död. Tiden 1986. Förlagsband. Skyddsomslag. 204 sid. (Sk34498). 60:- Kundera, Milan. Odödligheten. Bonniers 1991. Inbunden. Skyddsomslag. 383 sid. Namnetikett på försättsbladet och bakpärmens insida. (Sk21833). 100:- Kundera, Milan. Skrattets och glömskans bok. Bonniers 1981. Förlagsband. Skyddsomslag. 252 sid. Något nött skyddsomslag. (Sk35543). 140:- Kunzru, Hari. Imitatören. Bonniers 2002. Förlagsband. Skyddsomslag. 516 sid. (Sk34496). 80:- Kunzru, Hari. Imitatören. Bonniers 2002. Förlagsband. Skyddsomslag. 516 sid. (Sk16859). 80:- Kuprin, Aleksander. Sjösjuka. Tidens ryska klassiker 1949. Häftad. Skyddsomslag. 130 sid. (Sk36238). 50:- Kureishi, Hanif. Kärlek i en
blå tid. Norstedts 1998. Häftad. 240 sid. (Sk17201). 60:-
Lambert, Angela. Septemberpassionen.
Forum. 1997. Inbunden. Skyddsomslag. 248 sid. Nyskick. Sk 37954. 40:- Lawrence, D H. Flickan som sjönk. Tiden 1957. Förlagsband. 438 sid. (Sk31376). 80:- Lawrence, D H. Lady Chatterleys älskare. Bra klassiker 1981. Inbunden. SKyddsomslag. 299 sid. (Sk27517). 80:- Lawrence, D H. Lady Chatterleys älskare. Tiden 1957. Förlagsban. Saknar skyddsomslag. 382 sid. (Sk34500). 60:- Lawrence, D H. Lawrence
- en samlingsvolym: Räven och andra berättelser, noveller,
brev, lyrik, essäistik. Rabén & Sjögren 1959.
Inbunden. 382 sid. Nött. (Sk25900). 80:- Lawrence, D.H. Kvinnor som
älskar. Bonnier Alba. 1993. Kartonnageband. 566 sid. Bra skick. Sk
37893. 40:- Legh-Jones, Alison. Jag sökte ett liv. Prisma 1976. Inbunden. Skyddsomslag. 274 sid. 2 revor i skyddsomslaget. (Sk26343). 60:- Lehne, Friedrich. När kärleken vållar tårar - Dolores Renoldis provår. 2 verk i en volym. Chelius 1929. Halvskinnband. 256 + 228 sid. Exlibris. Anteckning på försättsbladet. (Sk30990). 80:- Leighton, Marie
Connor. På äfventyrlig stråt. Stopckholm
1919. Inbunden. 352 sid. Nött. Anteckning på
försättsbladet och frampärmens insida. (Sk23096). 60:- Lennox, Judith. Alla mina systrar.
Forum. 2006. Inbunden. Skyddsomslag. 442 sid. Bra skick. (Sk 38215) 40:- Lennox, Judith. Alla mina systrar.
Forum. 2006. Inbunden. Skyddsomslag. 442 sid. Nyskick. Sk 37994. 40:- Leonov, Leonid. Gräshopporna. Tidens ryska klassiker 1947. Häftad. Skyddsomslag. 142 sid. (Sk36239). 50:- LeRoy, J T. Hjärtat är bedrägligast av allt. Modernista 2003. Häftad. 211 sid. (Sk26197). 70:- Leroy, Margaret. Regnbågsrummet.
Wahlströms 2001. Inbunden. 335 sid. (Sk26064). 60:- Lessing, Doris. Ingen trolldom till salu. Forum 1969. Förlagsband. Skyddsomslag. 173 sid. Något nött skyddsomslag. (Sk36098). 70:- Lessing, Doris.
Äkta vara - noveller. Trevi 1991. Förlagsband. Skyddsomslag.
158 sid. (Sk8293). 60:- Lette, Kathy. Bröllopsfeber.
Richters. 2003. Kartonnageband. 335 sid. Nyskick.. Sk 37497. 30:- Lewis, Sinclair.
Konstverket - roman. Saxon & Lindströms 1942. Ryggklotband.
368 sid. Nötta hörn. (Sk35804). 60:- Lévy, Bernard-Henry.
Ängel och demon. Legenda. 1988. Limhäftad. 420 sid. Bra
skick. Sk 37764. 30:- Lindbergh, Anne Morrow. I nöd och lust. Norstedts 1968. Dekorerat pappband. Inget skyddsomslag. 209 sid. (Sk7405). 50:- Linnankoski, Johannes. Flyktingarna. LT 1955. Ryggklotband. Skyddsomslag. 141 sid. (Sk22134). 50:- Linnankoski, Johannes. Sången om den eldröda blomman. Folket i bild 1947. Inbunden. Skyddsomslag. 239 sid. (Sk22245). 60:- Linnankoski, Johannes. Sången om den eldröda blomman. Folket i bild 1947. Ryggklotband. Saknar skyddsomslag. 239 sid. Liten anteckning på frampärmens insida. (Sk35019). 50:- Ljeskov, Nikolaj. Katarina Ismajlova - Mästersmeden från Tula. Tiden 1956. Häftad. Skyddsomslag. 127 sid. (Sk22665). 50:- Ljeskov, Nikolaj.
Katarina Ismajlova - Mästersmeden från Tula. Tidens ryska
klassiker 1956. Häftad. Skyddsomslag. 127 sid. (Sk36240). 50:- Llamazares, Julio. Minnets film.
Natur och Kultur. 1995. Inbunden. Skyddsomslag. 171 sid. Nyskick. (Sk
38353) 60:- Llewellyn, Richard. Jag minns min gröna dal. Bfb 1953. Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 420 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk34522). 60:- Llewellyn, Richard. Upp bland de sjungande bergen. Bonniers 1963. Häftad. 318 sid. (Sk30645). 60:- Locke, William J. Den glade vagabonden. Saxon & Lindström 1937. Ryggklotband. 270 sid. Exlibris. Anteckning på försättsbladet. (Sk31001). 50:- Locke, William J. Inkräktaren. Wahlströms 1928. Halvskinnband. 318 sid. Något nötta hörn och kanter (Sk30152). 80:- Locke, William J.
Den röda planeten. Skoglunds 1919. Tredje upplagan. Ryggklotband.
295 sid. Anteckning på försättsbladet. Något
nött. (Sk28402). 60:- Lodge, David. Paradiset tur och
retur. Bonniers. 1992. Inbunden. Skyddsomslag. 330 sid.
Namnstämpel. Bra skick. (Sk 38415) 40:- Loe, Erlend. Expedition L.
Alfabeta. 2004. Pocket. 366 sid. Nyskick. (Sk 38093) 30:- London, Jack. Hans fäders gud - berättelser från Klondyke. FiB 1959. Inbunden. Inget skyddsomslag. 259 sid. (Sk29740). 40:- London, Jack. Kungen
av Klondyke. Folket i bild 1958. Inbunden. 323 sid. (Sk27406). 50:- London, Jack. Nordlandets dotter. Folket i bild 1959. Inbunden. 263 sid. (Sk27405). 50:- London, Jack. Varghunden. Folket i bild 1959. Inbunden. 275 sid. (Sk27407). 50:- London, Jack.
Varg-Larsen. Forum 1982. Inbunden. 298 sid. (Sk29023). 80:- Loon, Karel G van. Passionsfrukten.
Norstedts. 2001. Inbunden. Skyddsomslag. 254 sid. Bra skick. Sk 38047.
50:- Lord, Bette Bao. Mittens hjärta. Rabén Prisma 1997. Förlagsband. Skyddsomslag. 399 sid. (Sk40118). 80:- Lundbye, Vagn. Vargens tid. Atlantis/Lettura 1988. Förlagsband. Skyddsomslag. 144 sid. (Sk11916). 70:- Lundbye, Vagn.
Vargens tid. Atlantis/Lettura 1988. Förlagsband. Skyddsomslag. 144
sid. Skyddsomslaget nött i nederkant. (Sk34518). 70:- Lytle Croutier, Alev. Drömmarnas
hus. Brombergs. 2000. Inbunden. Skyddsomslag. 299 sid. Bra skick. . Sk
37776. 40:- Løkken, Thomas Olesen. Klaus Bjerg och Bodil. Nordisk rotogravyr 1938. Halvskinnband. 192 sid. Ryggen blekt och något fläckig. (Sk33894). 80:- Løn, Anne Marie. Dvärgarnas dans. Bilda Förlag 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. 293 sid. (Sk15267). 60:-
Maalouf, Amin. Leo afrikanen. Wiken 1991. Inbunden. Skyddsomslag. 341 sid. (Sk25540). 80:- Maalouf,
Amin. Leo afrikanen. Wiken 1991. Förlagsband. Skyddsomslag.
341 sid. Stämpel på titelbladet. (Sk34555). 70:- Maclean, Norman. Där floden
flyter fram. Forum. 1993. Inbunden. Skyddsomslag. 186 sid. Nyskick. Sk
37976. 40:- Magris, Claudio. Mikrokosmos. Forum 1998. Pappband. Skyddsomslag. 260 sid. (DT6384). 70:- Magris, Claudio. Mikrokosmos. Forum 1998. Pappband. Skyddsomslag. 260 sid. (Sk17414). 70:- Mailer,
Norman. Evangelium enligt Jesus. N&K 1998. Inbunden. 224 sid.
(Sk3275). 60:- Mailer, Norman. Fjärran nätter. Bra Böcker 1984. Förlagsband. Skyddsomslag. 667 sid. (Sk34552). 30:- Mailer, Norman. Hårda killar dansar inte. Bra böcker 1985. Inbunden. Skyddsomslag. 272 sid. Något gulnad. (Sk31212). 30:- Mailer, Norman.
De nakna och de döda. Bfb 1955. Förlagsband. Skyddsomslag
saknas. 656 sid. Fläck på frampärmens insida.
(Sk32905). 70:- Mailer, Norman. Fjärran
nätter. Bra Böcker. 1984. Inbunden. Skyddsomslag. 667 sid.
(Sk 38643) 30:- Mamin-Sibirjak, Dmitrij. Straffångar. Tidens ryska klassiker 1974. Limhäftad. 128 sid. (Sk19573). 40:- Mamin-Sibirjak, Dmitrij. Straffångar - två berättelser. Tidens ryska klassiker 1974. Limhäftad. 128 sid. (Sk34544). 40:- Man och kvinna - tjugofyra berättelser om kärlek. Andræ, Stefan (författarpresentationer). Bonniers folkbibliotek 1962. Inbunden. Skyddsomslag. 305 sid. Skyddsomslaget något gulnat. (Sk25224). 60:- Mann, Thomas. Buddenbrooks - Verfall einer Familie. Fischer 1932. Klotband. 728 sid. Tysk text. Anteckning på försättsbladet. (Sk34219). 120:- Mann, Thomas. Den helige syndaren. Bonniers 1952. Ryggklotband. 298 sid. (Sk21101). 70:- Mann, Thomas. Den helige syndaren. Bfb 1956. Förlagsband. Skyddsomslag. 246 sid. Stämpel på eftersättsbladet. (Sk34524). 60:- Mann, Thomas. Lotte i Weimar. Bonniers 1946. Fjärde-sjätte tusendet. Klotryggband. Inget skyddsomslag. Främre omslaget medbundet. 464 sid. (Sk17802). 100:- Manzoni,
Alessandro. I Promessi Sposi (The Betrothed) by Alessandro
Manzoni. The Harvard Classics, nr 21. Ed Charles W Eliot. P F Collier
& Son 1909. Svart klotband. Gulddekorerad rygg. Övre
guldsnitt. 668 sid. Engelsk text. (Sk7021). 100:- Marholm, Leonhard. Johann Reinhold
Patkul. Tragödie in zwei Theilen. Verlag von J. Deubner.
1878-1880. Två volymer. Halvfranska band med marmorerade
pärmar. 239 + 183 sid. Exlibris. Stämpel från
Bibliothek zu Türpsal på titelsidorna. Pärmarna och
ryggarna nötta. (Sk 38465) 150:- Markish,
David. Den första och sista dagen. Forum 1977. Inbunden.
Skyddsomslag. 309 sid. Anteckning på frampärmens insida.
(Sk21349). 50:- Márky, Ildikó. Om något händer. Norstedts 1993. Förlagsband. Skyddsomslag. 216 sid. (Sk8346). 60:- Mason,
Daniel. Pianostämmaren. Bonniers 2003. Förlagsband.
Skyddsomslag. 403 sid. Anteckning på försättsbladet.
(Sk32306). 40:- Mason, Daniel. Pianostämmaren.
Bonniers. 2005. Inbunden. Skyddsomslag. Nyskick. Sk 37767. 50:- Matsuoka, Takashi. Sparvmolnet.
Richters. 2004. Kartonnageband. 461 sid. Nyskick. Sk 37578. 40:- Maugham, W Somerset. Fotspår i djungeln och andra noveller. Bonniers 1960. Inbunden. Skyddsomslag. 262 sid. Något nötta hörn. (Sk31213). 40:- Maugham, W Somerset. Fotspår i djungeln och andra noveller. Bonniers 1960. Inbunden. Skyddsomslag. 262 sid. Slitet skyddsomslag. (Sk32081). 40:- Maugham, W. Somerset. Fyra världar. Liza från Lambeth - Bortom all ära och redlighet - Teater - en villa vid Florens. Bonniers 1956. Halvfranskt band. Övre guldsnitt. Bägge omslagen medbundna. 538 sid. Mycket bra skick. (Sk7443). 150:- Maugham, W. Somerset. Fyra världar. Liza
från Lambeth - Bortom all ära och redlighet - Teater - en
villa vid Florens. Bonniers 1956. Halvfranskt band. Övre
guldsnitt. 538 sid. (Sk7444). 100:- Maugham, W. Somerset. Magikern. Wahlströms 1955. Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 255 sid. (Sk35532). 60:- Maugham, W Somerset. Månen och silverslanten. Svalan/Bonniers 1950. Ryggklot. Saknar skyddsomslag. 261 sid. (Sk32953). 50:- Maugham, W Somerset. Månen och silverslanten. Svalan/Bonniers 1950. Ryggklot. Saknar skyddsomslag. 261 sid. (Sk34551). 50:- Maupassant, Guy de. Préface
de Marcel Prévost. Contes choisis. Édition pour la
Jeunesse. Jan förlag. 1945. Klotryggband med marmorerade
pärmar. 384 sid. Bra skick. (Sk 38616) 40:- Maupassant, Guy de. Allouma och andra noveller. Forum 1974. Pocket. 232 sid. (Sk31130). 50:- Maupassant, Guy de. Allouma och andra noveller. Forum 1968. Häftad. 232 sid. Namnteckning. (Sk40175). 50:- Maupassant, Guy de. En kvinna biktar och andra noveller. Prismaserien 1976. Pocket. 217 sid. (Sk31128). 50:- Maupassant, Guy de. Olivdungen och andra noveller. Prismaserien 1976. Pocket. 187 sid. (Sk31129). 50:- Mauriac, Francois. Den fariseiska kvinnan. Tiden 1952. Inbunden. 181 sid. (Sk20824). 50:- Maurier,
Daphne du. My cousin Rachel. Victor Gollancz Ltd 1951. 1 edition.
Klotband. Inget skyddsomslag. 352 sid. (Sk22967). 300:- Mayle, Peter. Cirkus Cézanne.
Richters. 2000. Kartonnageband. 283 sid. Nyskick. Skönlitteratur.
(Sk 38182) 40:- Mayle,
Peter. Hotel Pastis. Mahish Hamilton 1993. Inbunden. Skyddsomslag.
312 sid. Engelsk text. Stämpel på nedre snitt. (Sk27016).
90:- McCracken, Elizabeth. Jättens hus. Forum
1998. Förlagsband. Skyddsomslag. 294 sid. (Sk19858). 70:- McKinnon, K C. Sista dansen på Harvest Moon. Forum 1997. Inbunden. Skyddsomslag. 204 sid. Skyddsomslget något nött. (Sk24348). 60:- McKinnon, K C. Sista dansen på Harvest Moon. Forum 1997. Inbunden. Skyddsomslag. 204 sid. (Sk34541). 70:- McLiam Wilson, Robert. Ripley
Bogle. Bonniers. 1999. Pocket. 440 sid. Ägarstämpel. Bra
skick. Sk 37963. 30:- McLeay, Alison. Längtans
förtrollade land. Forum. 1996. Kartonnageband. 480 sid. Bra skick.
Sk 37604. 40:- Michener, James A. Miljardärerna. Rabén & Sjögren 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. 523 sid. Skyddsomslaget något nött. Namnetikett på frampärmens insida. (Sk33787). 80:- Michener, James A. Mot rymden. Bra Böcker 1986. Två volymer. Förlagsband. Skyddsomslag. 682 sid. (Sk19357). 80:- Michener,
James A. Polen. Bra böcker 1988. Förlagsband.
Skyddsomslag. 731 sid. (Sk34553). 80:- Miller, Arthur. De missanpassade. Bonniers 1961. Inbunden. 179 sid. (Sk23689). 80:- Miller,
Henry. Kräftans vändkrets. W & W 1964. Pocket. 257
sid. Fläck på ryggen. (Sk31463). 50:- Miller,
Henry. Sexus 1. W & W 1962. Ryggklotband. 296 sid.
(Sk20839). 70:- Miller,
Henry. Stenbockens vändkrets. Wahlström & Widstrand
1964. Pocket. 324 sid. Något nött. (Sk27285). 70:- Minot, Susan. Ungar. Brombergs 1986.
Förlagsband. Skyddsomslag. 195 sid. Försättsbladet
skadat. (Sk8786). 50:- Mitchard, Jacquelyn. Där havet
slutar. Norstedts. 1998. Inbunden. Skyddsomslag. 384 sid. Bra skick. Sk
37817. 40:- Mitchell, Margaret. Borta med vinden. Medéns 1941. Dekorerat klotband. Båda omslagen medbundna. 1199 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk33620). 50:- Mitford, Nancy. Don't tell Alfred. Hamish Hamilton 1960. 1 ed. Inbunden. 248 sid. (Sk27927). 100:- Mitford,
Nancy. Don't tell Alfred. Hamish Hamilton 1960. 1 ed.
Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 248 sid. (Sk34525). 100:- Moloney, Susie. Torka. Richters.
1998. Inbunden. Skyddsomslag. 335 sid. Nyskick. Sk 37530. 30:- Montherlant, Henry de. Beundrarinnorna. Coeckelberghs 1977. Häftad. 214 sid. Något snedläst. (Sk28515). 70:- Montherlant,
Henry de. Medlidande med kvinnor. Coeckelberghs 1977. Häftad.
189 sid. Något snedläst. (Sk28540). 60:- Moran,
Thomas. Den osynlige doktor Weiss. Bra Böcker 1998.
Förlagsband. Skyddsomslag. 244 sid. (Sk34523). 60:- Moravia, Albert. Människan som mål och andra essayer. Bonniers 1965. Häftad. 169 sid. Ouppsprättad. (Sk25794). 60:- Moravia, Alberto. Roboten och andra noveller. Bonniers 1964. Första svenska upplagan. HäftFad. 253 sid. (Sk11366). 80:- Moravia, Alberto. Romerska berättelser. Bonniers 1959. Häftad. 273 sid. Något nött. (Sk22234). 70:- Moravia,
Alberto. Två kvinnor. Bonniers 1961. Förlagsband.
Saknar skyddsomslag. 322 sid. (Sk32958). 60:- Müller, Heiner. Cement. Symposion 1989. Häftad. 124 sid. (Sk25926). 80:- Münchhausen, baron. Baron Münchhausens märkvärdiga äventyr till lands och vatten. Bokorama 1983. Skinnimitation med gulddekor. 199 sid. Illustrationer av Gustave Doré. (Sk23267). 80:- Muntz, Hope. Den gyllene krigaren - berättelsen om Harald och Vilhelm. Norstedts 1950. Klotband. Saknar skyddsomslag. 443 sid. Något nötta hörn. Något snedläst. Namnteckning på frampärmens insida. Förtitelbladet saknas. (Sk35625). 70:- Murdoch, Iris. Rött och grönt. Norstedts 1969. Förlagsband. Skyddsomslag. 256 sid. Slitet skyddsomslag med märke efter prislapp. (Sk34546). 60:- Muschler, Reinhold Conrad. Den okända - novell. NoK 1936. Häftad. 63 sid. Anteckning på smutstitelbladet. (Sk33239). 60:- Musset, Alfred de. Bekännelser av ett seklets barn. Gebers 1949. Ryggklotband. 353 sid. Illusterad av Ebbe Sadolin. (Sk25149). 80:- Mykle,
Agnar. Lasso kring fru Luna. Bfb 1958. Förlagsband. Saknar
skyddsomslag. 457 sid. (Sk34549). 60:- Mørch, Dea Trier. Innerstaden. Tiden 1981. Inbunden. Skyddsomslag. 325 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (Sk24341). 60:-
Naipaul, V.S. Ett halvt liv.
W&W. 2001. Inbunden. Skyddsomslag. 215 sid. Nyskick. . Sk 37801.
40:- Naylor, Gloria. Mama Day. Bonniers.
1989. Inbunden. Skyddsomslag. 346 sid. Nyskick. Sk 37901. 50:- Németh, Lászlo. Den ensamma. Förlagsband. Skyddsomslag. 248 sid. (Sk8374). 40:- Neverov, Aleksander. Tasjkent - brödets stad. Tidens ryska klassiker 1949. Limhäftad. Skyddsomslag. 179 sid. (Sk19574). 50:- Neverov, Aleksander. Tasjkent - brödets stad. Tidens ryska klassiker 1949. Häftad. Skyddsomslag. 179 sid. (Sk34581). 50:- Neverov, Aleksander. Tasjkent - brödets stad. Tidens ryska klassiker 1949. Häftad. Skyddsomslag. 178 sid. (Sk36245). 50:- Nichols, Linda. När katten är borta. Bonniers 2001. Förlagsband. Skyddsomslag. 316 sid. (Sk15860). 60:- Nossack, Hans Erich. Senast i november. Norstedts 1964. Ryggklotband. Skyddsomslag. 236 sid. (Sk7761). 60:-
Oates, Joyce Carol. Brudgummen. Natur och
Kultur 2002. Förlagsband. Skyddsomslag. 298 sid. Namnetikett
på försättsbladet. Skriven under pseudonymen Rosamund
Smith. (Sk18887). 80:- Oates, Joyce Carol. Marya - ett liv. Bonniers 1987. Klotband. Skyddsomslag. 318 sid. (Sk8542). 60:- Oates, Joyce Carol. Mitt i livet - en roman om kärlek. Bonniers 2003. Förlagsband. Skyddsomslag. 539 sid. (Sk34580). 100:- Oates, Joyce Carol. Mitt i livet - en roman om kärlek. Bonniers 2002. Förlagsband. Skyddsomslag. 539 sid. (Sk33739). 100:- Odödliga berättelser ur Tidens klassiker. Tiden/Litteraturfrämjandet 1986. Inbunden. 565 sid. (Sk22826). 60:- Oe, Kenzaburo. M/T och
berättelsen om skogens under. Bonniers. 1994. Förlagsband.
Skyddsomslag. 304 sid. Sk 37087. 40:- Ondaathe,
Michael. The English patient. Bloomsbury 1996. Förlagsband.
Skyddsomslag. 301 sid. (Sk40019). 100:- Ondaatje, Michael. Den engelske
patienten. Bonnier Alba. 1997. Kartonnageband. 310 sid. Sk 37514. 30:- O'Neill,
Eugene. Ah, Wilderness - Days without end. Två verk i en
volym. Jonathan Cape 1958. Klotband. 164 + 108 sid. (Sk20464). 100:- O´Neill, Eugene. Blodet ropar under almarna. Radiotjänsts teaterbibliotek 106. 1951. Häftad. 73 sid. Namnteckning på titelsidan. (Sk16805). 40:- O'Neill, Eugene. Bortom horisonten. Sveriges Radio teaterbiblioteket, nr 153. 1957. Klammerhäftad. 59 sid. Anteckning på titelbladet. (Sk30982). 40:- O'Neill, Eugene. The Great God Brown - The Fountain - The Dreamy kid - Before breakfast - Lazarus Laughed - Dynamo. 6 verk i en volym. Jonathan Cape Ltd 1960. Klotband. Fåtal anteckningar. (Sk22930). 90:- O'Neill,
Eugene. Kejsar Jones. Sveriges Radio teaterbiblioteket, nr 152B.
1957. Klammerhäftad. 28 sid. Anteckning på titelbladet.
(Sk30981). 40:- Oppenheim, E Phillips. En statshemlighet - roman. F C Askerbergs 1900. Klotband. Främre omslaget medbundet. 342 sid. Något nött. Liten anteckning på frampärmens insida. (Sk35768). 200:- Orczy, baronessan. Den gudarna älska. Saxon & Lindström 1937. Ryggklotband. 240 sid. (Sk23085). 80:- Orczy, baronessan. Den gudarna älska. Saxon & Lindström 1937. Ryggklotband. 240 sid. Exlibris. Liten anteckning på försättsbladet. (Sk34576). 70:- Orczy, baronessan. Gäckande nejlikan. Lindqvist 1954. Halvklotband. 186 sid. (Sk25906). 70:- Orwell, George. Dagar i Burma. Rabén & Sjögren 1975. Inbunden. Skyddsomslag. 257 sid. Slitet skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. (Sk22443). 80:- Oterdahl, Jeanna. Grekiska sagor. Svenska bokförlaget / Bonniers 1957. Inbunden. 193 sid. Illustrerad. Exlibris. Anteckning på försättsbladet. Något nött. (Sk30685). 50:- The Oxford library of classic English short stories. Sharrock, Roger (introd). Två vol. Guild publishing 1990. Dekorerade förlagsband. Skjutfodral. 394 + 497 sid. Namnteckning på frampärmens insida. (Sk40238). 220:-
Paasilinna, Arto. Adam och Eva. Brombergs 2000. Inbunden. Skyddsomslag. 216 sid. (Sk30720). 90:- Paasilinna, Arto. Hoppsan, jag är död! Brombergs 2001. Förlagsband. Skyddsomslag. 195 sid. (Sk3460). 140:- Panduro, Leif. En man från Danmark. Månadens bok/Norstedts 1970. Inbunden. Skyddsomslag. 178 sid. (Sk29237). 70:- Panduro, Leif. Den obetänksamme älskaren. Norstedts 1974. Inbunden. Skyddsomslag. 205 sid. Något nött skyddsomslag. (Sk31028). 70:- Parise, Goffredo. Den vackre
prästen. Bonniers 1956. Häftad. 270 sid. (Sk11438). 60:- Parsons, Tony. Mannen och hustrun. Prisma 2003. Förlagsband. Skyddsomslag. 311 sid. (Sk16863). 70:- Parsons, Tony. Mannen och pojken. Prisma 2001. Inbunden. Skyddsomslag. 311 sid. (Sk26538). 70:- Pasternak, Boris. Brev till georgiska vänner. Norstedts 1968. Inbunden. Skyddsomslag. 170 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk24668). 60:- Pasternak, Boris. Försök till självbiografi. Bonniers. Panache-serien. 1958. Häftad. 114 sid. (Sk14231). 60:- Pasternak, Boris.
Försök till självbiografi. Bonniers 1958. Ryggklotband.
113 sid. (Sk34608). 70:- Pasternak, Boris. Ljuvers barndom. Forum 1958. Forumbiblioteket 106. Häftad. 106 sid. (Sk8610). 60:- Paustovskij,
Konstantin. Det gamla husets invånare. Urval och
översättning av Asta Wickman. Rabén & Sjögren
1978. Pocket. 104 sid. (Sk24580). 40:- Paustovskij, Konstantin. Det svarta svalget. W & W 1965. Pocket. 138 sid. (Sk24583). 30:- Paustovskij, Konstantin. Under en lycklig stjärna. Bokfrämjandet u å. Gulddekorerat skinnimitationsband. 339 sid. (Sk35155). 70:- Pauwels, Louis.
Kärlekens vrångbild. Bonniers 1957. Panache-serien.
Häftad. 227 sid. Ouppskuren. (Sk5389). 80:- Pearse, Leslie. Rosie. Del 2.
Kärleken kan överleva allt. Richters. 1998. Inbunden.
Skyddsomslag. 320 sid. Nyskick. Sk 37758. 30:- Peri Rossi, Cristina.
De övergivna museerna. Nordan 1984. Häftad. 172
sid. (Sk31188). 100:- Piercy, Marge. Den långa natten. Bonniers. 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 810 sid. Bra skick. Skönlitteratur. (Sk 38209) 40:- Pierre, DBC. Ludmilas brytning.
Alfabeta. 2006. Inbunden. Skyddsomslag. 304 sid. Nyskick.
Skönlitteratur. (Sk 38598) 50:- Pilcher, Rosamunde. I Tvillingarnas tecken. Forum 1992. Förlagsband. Skyddsomslag. 242 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk31870). 100:- Pilcher, Rosamunde.
Midvinter. Forum 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. 450 sid.
(Sk34601). 80:- Pilcher, Rosamunde. När stormen kom - När ljungen blommar. Två verk i en volym. Forum 1998. Dekorerat förlagsband. 206 + 164 sid. (Sk33258). 80:- Pilcher, Rosamunde. När stormen kom. Forum 1997. Förlagsband. Skyddsomslag. 206 sid. (Sk34602). 30:- Pilcher, Rosamunde. September. Forum 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 478 sid. Namnetikett på titelbladet. (Sk31842). 80:- Pilcher, Rosamunde. Sommarens röster. Forum 1994. Pappband. Skyddsomslag. 232 sid. (Sk5398). 60:- Pilcher, Rosamunde. Sommarens röster. Forum 1994. Förlagsband. Skyddsomslag. 231 sid. (Sk34605). 60:- Pilcher, Rosamunde. Vildhonung. Forum 1993. Förlagsband. Skyddsomslag. 239 sid. (Sk32446). 60:- Pilcher, Rosamunde. Vägen
hem. Bonniers 1996. Inbunden. Skyddsomslag. 679 sid. Något
nött skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet
överstruken med Tippex. (Sk25308). 60:- Pilcher, Rosamunde. I
pinjeträdens skugga. Bonniers. 1998. Inbunden. Skyddsomslag. 181
sid. Nyskick. Sk 37517. 40:- Pilcher, Rosamunde.
Snäcksamlarna. Forum. 1996. Inbunden. Skyddsomslag. 541 sid.
Nyskick. (Sk 38580) 40:- Pinsent, John.
Grekiska myter och sagor. Forum 1971. Pocket. 160 sid. Illustrerad.
Något nött. (Sk30276). 50:- Plain, Belva. Som systrar.
Wahlströms. 2002. Inbunden. Skyddsomslag. 286 sid. Sk 38011. 40:- Pontoppidan,
Henrik. Borgmester Hoeck og hustru/Burgomaster Hoeck and his
wife. Scandinavian Works, nr 11. Forlaget Geelmuyden Kiese/SAS 1999.
Pocket. 186 sid. Parallelltext på danska och engelska. (Sk22509).
30:- Popovic, Zvonimir. Mörkriket.
Natur och Kultur. 1998. Inbunden. Skyddsomslag. 176 sid. Nyskick. Sk
37907. 60:- Posse, Abel.
Den onde. Rabén & Sjögren 1982. Förlagsband.
Skyddsomslag. 270 sid. (Sk70181). 90:- Power, Brian. Den siste kejsaren av
Kina. Forum. Kartonnageband. 278 sid. Bra skick. (Sk 38567) 40:- Prisjvin, Michail.
Livets rot. Tidens ryska klassiker 1947. Häftad. Skyddsomslag. 150
sid. (Sk36247). 50:- Purcell, Deirdre. I känslornas
våld. Bonniers. 1996. Kartonnageband. 503 sid. Namnteckning. Bra
skick.. Sk 37501. 30:- Pusjkin, Aleksander. Spader dam och andra noveller. Tidens ryska klassiker 1948. Häftad. Skyddsomslag. 163 sid. (Sk36248). 50:- Pyle, Howard.
Robin Hood. Niloe 1986. Inbunden. 318 sid. Illustrationer av
författaren. (Sk23513). 110:-
Quindlen, Anna. Nattens ljus. W&W. Inbunden. Skyddsomslag. 240 sid. Bra skick. Sk 38033. 40:- Raabe, Wilhelm. Hungerprästen. Modern världslitteratur - de levande mästerverken utvalda av Knut Hagberg och E N Tigerstedt. Natur och Kultur 1945. Halvklotband. 462 sid. Namnteckning på försättsbladet och på förtitelbladet. (Sk34633). 70:- Ray, Jeanne. Julie och Romeo. Bonniers 2002. Förlagsband. Skyddsomslag. 239 sid. Namnteckning. (Sk19095). 60:- Raymond, Ernest. Förlåt oss våra skulder. Hökerbergs 1945. Halvklotband. 422 sid. (Sk26641). 60:- Raymond, Ernest. Ingen är vanlig. Hökerbergs 1956. Ryggklotband. 243 sid. (Sk24474). 120:- Remarque, Erich Maria. Himlen har inga favoriter. Bonniers 1964. Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 274 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk33684). 60:- Remarque, Jean Marie. Skuggor i paradiset. Bonniers 1972. Klotband. Saknar skyddsomslag. 327 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk34152). 70:- Remarque, Erich Maria. Tid att älska dags att dö. Bonniers 1983. Pappband. Skyddsomslag. 325 sid. (Sk3378). 50:- Remarque, Erich Maria. Tid att älska dags att dö. Svalan/Bonniers 1955. Förlagsband. Skyddsomslag. 345 sid. Något nött skyddsomslag. (Sk34635). 50:- Remarque, Erich
Maria. Vrakgods. Bonniers / Svalan 1944. Ryggklotband. 417 sid.
Liten anteckning på frampärmens insida. (Sk34800). 100:- Resjetnikov, Fjodor. Pråmdragarna. Tidens ryska klassiker. Tiden 1949. Häftad. Skyddsomslag. 140 sid. (Sk34629). 50:- Resjetnikov, Fjodor. Pråmdragarna. Tidens ryska klassiker 1949. Häftad. Skyddsomslag. 140 sid. (Sk36251). 50:- Rhodes, Evan H. En armé av barn - historien om barnkorståget A D 1212. Läsabra 1981. Förlagsband. Skyddsomslag. 405 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk40006). 50:- Ribeiro,
João Ubaldo. Ödlans leende. Tranans förlag
2002. Häftad. 489 sid. (Sk21546). 70:- Ribeiro, Joao Ubaldo. Brasilien
Brasilien. Bra Böcker. 1991. Inbunden. Skyddsomslag. 680 sid. Bra
skick. (Sk 38247) 40:- Rice, Elmer. Försvarsadvokaten. Radiotjänst teaterbibliotek, nr 21. 1936. Klammerhäftad. 84 sid. Anteckning på frampärmen. Något gulnad. (Sk30967). 40:- Richardson, Howard -
Berney, William. När månen gick i moln.
Radiotjänst teaterbibliotek, nr 94. 1950. Klammerhäftad. 78
sid. Anteckning på frampärmen. Exlibris. Något gulnad.
(Sk30970). 40:- Riel, Jørn. Före morgondagen. Corona 1979. Förlagsband. Skyddsomslag. 144 sid. (Sk34027). 60:- Riel, Jørn. Sången
till livet - en tusenårig släktkrönika från
Grönland. Bra böcker 1987. Inbunden. Skyddsomslag. (Sk27577).
90:- Riley, Judith Merkle. En vision av
ljus. Bra Böcker. 1991. Inbunden. Skyddsomslag. 507 sid.
Skyddsomslaget lite nött i överkanten. Sk 38015. 30:- Roberts, Kenneth. Nordvästpassagen. Två volymer. Bonniers 1981. Förlagsband. Skyddsomslag. 273 + 231 sid. (Sk8665). 80:- Robinson, Elisabeth. Den sanna och
enastående berättelsen om systrarna Hunt. Norstedts 2005.
Förlagsband. Skyddsomslag. 361 sid. (Sk18332). 70:- Rodoreda, Mercè. Kameliagatan. Fischer 1992. Inbunden. Skyddsomslag. 234 sid. (Sk24780). 80:- Rolland, Romain. Jean-Christophe, 1-10. 10 delar i 9 volymer. Bonniers 1913-1922. Halvskinnband. (Sk30175). 400:- Rollin, Betty. Sista önskan. Brombergs 1986. Förlagsband. Skyddsomslag. 210 sid. (Sk10452). 60:- Romanov, Pantelejmon.
Tre par silkesstrumpor. Tiden 1956. Inbunden. 254 sid. (Sk24673). 50:- Roth, Joseph. Radetzkymarschen.
Aldus/Bonniers. 1966. Pocket. 329 sid. Bra skick. Sk 37318. 30:- Rowan, Edward. Napalmgudinnan. Författarförlaget 1970. Häftad. 157 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk31220). 50:- Roy, Arundhati. De små tingens gud. Bonniers 1999. Inbunden. 331 sid. (Sk25712). 80:- Rushdie, Salman. Fury. QPD 2001. Häftad. 259 sid. Engelsk text. (Sk32681). 80:- Rushdie, Salman.
Marken under hennes fötter. Bonniers 1999. Förlagsband.
Skyddsomslag. 591 sid. (Sk34637). 70:- Rushdie, Salman. Ursinne. Bonniers 2002. Förlagsband. Skyddsomslag. 282 sid. (Sk9429). 40:- Rushdie, Salman.
Överskrid denna gräns - essäer och artiklar 1992-2002.
Bonniers 2004. Förlagsband. Skyddsomslag. 403 sid. (Sk32767). 120:- Russell, A J. For sinners only. Hodder & Stoughton 1937. Förlagsband. 347 sid. Fläck på bakpärmen. Blekt rygg. (Sk26993). 250:- Rutherfurd, Edward. Russka. Forum.
1992. Förlagsband. Skyddsomslag. 710 sid. Bra skick.. Sk 37370.
40:- Ryska berättare. Edfelt, Johannes (urval). Bonniers 1949. Halvklotband. 806 sid. Inledning av Nils Åke Nilsson. Tackkort inklistrat på frampärmens insida. (Sk25066). 80:-
Saah Baehr, Consuelo. Döttrar. Richters. 1991. Inbunden. Skyddsomslag. 360 sid. Nyskick. Sk 37520. 30:- Saeterbakken, Stig. Siamesisk. Vertigo
2002. Limhäftad. 165 sid. (Sk11603). 100:- Saah Baehr, Consuelo. Döttrar.
Richters. 1991. Inbunden. Skyddsomslag. 360 sid. Nyskick. Sk 37520. 30:- Sagan, Françoise. Kryssningen. Bonniers 1984. Förlagsband. Skyddsomslag. 359 sid. Ett par revor i skyddsomslaget. (Sk33731). 60:- Sagan,
Françoise. Sträcka vapen. Bonniers 1968.
Inbunden. Skyddsomslag. 219 sid. (Sk24031). 50:- Saltykov, Michail. Oskyldiga berättelser. Tidens ryska klassiker 1949. Häftad. Skyddsomslag. 129 sid. (Sk36252). 50:- San-Antonio. Den gamla damen som vadade i havet. Bra Böcker 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 343 sid. (Sk8681). 60:- San-Antonio. Den gamla damen som vadade i havet. Bra Böcker 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 343 sid. (Sk34658). 60:- Sandburg, Carl. De unga främlingarna. NoK 1953. Häftad. 367 sid. Delvis osprättad. Något nötta hörn. (Sk31221). 70:- Sandburg, Carl.
De unga främlingarna. NoK 1953. Ryggklotband. Skyddsomslag 367
sid. Namnteckning på försättsbladet. Nött
skyddsomslag. (Sk34660). 80:- Sandemose, Aksel. En sjöman går i land. FiB 1958. Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 236 sid. (Sk33690). 50:- Sandemose, Aksel.
Varulven. Forum 1991. Dekorerat förlagsband. 464 sid. Anteckning
på frampärmens insida. (Sk32868). 100:- Saramago,
José. Baltasar och Blimunda. W & W 1998.
Förlagsband. Skyddsomslag. 349 sid. Reva i skyddsomslaget.
(Sk33796). 70:- Sassoon,
Siegfried. Memoirs of a fox-hunting man. Faber and Faber 1948.
Klotband. 255 sid. Blekt rygg. (Sk22940). 80:- Savage, Tom. Okänd fiende.
Richters. 1994. Inbunden. Skyddsomslag. 319 sid. Nyskick. . Sk 37519.
30:- Savage, Tom. Arvet. Richters. 1999.
Inbunden. Skyddsomslag. 295 sid. Bra skick. Sk 37757. 30:- Schallück, Paul. Den osynliga porten. Panacheserien. Bonniers 1956. Häftad. 209 sid. Ouppskuren. (Sk11374). 90:- Schiller, Friedrich von. Valda verk. Lyrik, prosa och dramatik i urval av Johannes Edfelt. Forum 1970. Pocket. 367 sid. (Sk27543). 70:- Schumacher, H V. Lady Hamilton. Hennes
levnad och kärleksöden. Ljus 1915. Gult klotband med
pålimmad pärmbild. 455 sid. Illustrerad. Namnteckning
på försättsbladet. (Sk16043). 100:- Scorza, Manuel. Det tysta kriget : 1, Trumvirvel för Rancas - 2, Garabombo, den osynlige - 3, Den sömnlöse ryttaren - 4, Sången om Agapito Robles. 4 volymer. W & W 1975, 1977, 1981, 1983. Häftade. 189 + 229 + 174 + 175 sid. (Sk31360). 150:- Scott, Walter. The heart om Midlothian. Collins 1952. Klotband. Skyddsomslag. 480 sid. (Sk25151). 100:- Scott, Walter. Ivanhoe. Niloe 1977. Inbunden. Skyddsomslag. 320 sid. illustrerad. (Sk24233). 80:- Scott, Walter. Ivanhoe, 1-2. 2 vol. Bokfrämjandet 1981. Dekorerade förlagsband. 211 + 216 sid. Illustrerade. (Sk34699). 80:- Scott, Walter.
Midlothians hjärta. Bonniers 1926. Halvskinnband. 659 sid.
Något blekt rygg. (Sk30662). 80:- Selinko, Annemarie. Désirée - en drottnings roman. Bonniers 1963. Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 654 sid. (Sk40284). 60:- Serafimovitj,
Alexander S. Sällsam natt. Rabén &
Sjögren 1978. Pocket. 190 sid. (Sk24582). 40:- Seth, Vikram. En lämplig ung
man. Forum. 1995. Limhäftad. 1239 sid. Bra skick.. Sk 37489. 30:- Sevela, Efraim. Legender från
Invalidgatan. Fabel 1994. Förlagsband. Skyddsomslag. 181 sid.
(Sk13364). 80:- Shakespeare, William. Shaksperes
dramatiska arbeten. Öfversatta av Carl August Hagberg. Timon av
Athen. Så tuktas en argbigga. Trettondagsafton. Titus Andronicus.
Troilus och Cressida. En vinter-saga. Gleerups. 1920. Blått
gulddekorerat klotband. Bra skick. (Sk 38529) 60:- Shakespeare, William. Dramatiska arbeten. 6 volymer. Gleerups 1950. Blå klotband med guldtryck. Exlibris. Små fläckar på pärmarna. (Sk20016). 500:- Shakespeare, William. Hamlet. J M Dent & Sons. Inget tryckår. Rött klotband. 13 x 10 cm. 196 sid. Exlibris. Engelsk text. (Sk19294). 80:- Shakespeare, William. Henry V. Julius Caesar. Atlantis 1984. Inbunden. (Sk3327). 150:- Shakespeare, William. Macbeth. Sällskapet Bokvännerna 1954. Pappband. 124 sid. Illustrerad. (Sk20379). 80:- Shakespeare, William. The Merchant of Venice. Edited by A W Verity. Cambridge at the University Press 1935. Dekorerat klotband. 200 sid. (Sk15733). 100:- Shakespeare, William. Muntra fruarna i Windsor. som ni behagar. Atlantis 1984. Inbunden. 244 sid. (Sk3328). 150:- Shakespeare, William. Richard II - Julius Caesar - Hamlet - Macbeth. Bonniers 1925. Halvskinnband. 385 sid. Översättning av Per Hallström. Ryggen något blekt. (sk24836). 80:- Shakespeare, William. Richard III. Redigerad och kommenterad av Ingvar Holm och Göran Lindström. Bokförlaget Universitet och Skola. 179 sid. C A Hagbergs översättning, reviderad av Nils Molin. (Sk8255). 70:- Shakespeare, William. Shakespeares dramatiska
arbeten - Krönikespel - Henrik den fjärde. Gleerups 1964.
Häftad. 228 sid. Översättning av Carl August Hagberg.
Omslaget lite nött. (Sk13168). 60:- Shakespeare, William. Dramatiska
arbeten.Gleerups. 1861-1879. Klotryggband med marmorerade pärmar.
12 delar i fyra volymer. Bundna hos Ömanssons Bokbinderi i
Uppsala. Innehåller: En midsommarnattsdröm. Coriolanus.
Hamlet. Konung Henrik den femte. Konung Henrik den sjette. När
slutet är godt, är allting godt. Romeo och Julia. Othello.
Timon av Athen. Så tuktas en argbigga. Trettondagsafton.
Översättning: Carl August Hagberg. Namnteckning på
försättsbladet i varje volym. Bra skick. Sk 37026. 400:- Shalev, Meir. Det blå berget. Norstedts 1992. Inbunden. Skyddsomslag. 414 sid. (Sk28732). 70:- Shaw, George Bernard.
Artistkärlek. Saxon & Lindström 1934. Halvfranskt. 344
sid. (Sk3332). 50:- Shaw, George Bernard.
Sankta Johanna. Radioteaterns bibliotek 174. Sverige radio
1960. Häftad. 78 sid. (Sk25954). 40:- Sherlock, John.
Den gyllene vägen. Bonniers 1987. Förlagsband. Skyddsomslag.
406 sid. (Sk33220). 60:- Sherwood, Frances. Mary. Bonniers.
1994. Inbunden. Skyddsomslag. 421 sid. Bra skick. (Sk 38145) 40:- Shute, Nevil. Schackbrädet. Gebers 1961. Inbunden. Skyddsomslag. 309 sid. Skyddsomslaget nött och fläckigt. Anteckning på försättsbladet. (Sk29091). 80:- Shute, Nevil.
Till minnet av Janet. AWE/Gebers 1984. Dekorerat förlagsband. 270
sid. (Sk34677). 70:- Sienkiewicz, Henryk.
Quo vadis. Bra böcker 1975. Förkortad utgåva. Inbunden.
Skyddsomslag. 299 sid. (Sk30265). 80:- Sienkiewicz, Henryk. Quo Vadis?
Berättelse från Neros dagar. Världslitteraturens
förlag. 1930. Skinnband med mjuka pärmar. 300 sid. Exlibris.
Bra skick. (Sk 38526) 40:- Sillanpää, Frans Eemil. Finskt folk. Svenska journalen 1940. Halvskinnband. 171 sid. Ryggen blekt och något fläckig. (Sk33896). 100:- Sillanpää, Frans Eemil. Livet och solen. Saxon & Lindström 1941. Ryggklotband. 272 sid. (Sk25208). 50:- Sillanpää, Frans Eemil. Livet och solen. Saxon & Lindström 1941. Ryggklotband. 272 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk34674). 50:- Sillanpää,
Frans Eemil. Människor i sommarnatten. Föreningen
Norden 1959. Häftad. 143 sid. (Sk22746). 50:- Sillitoe, Alan. Sergeantens son. Atlantis 1979. Kartonnageband. 324 sid. (Sk8691). 70:- Sillitoe, Alan. Utvägen. Legenda 1988. Inbunden. Skyddsomslag. 131 sid. Anteckning på eftersättsbladet. Stämpel på bakpärmens insida. (Sk22957). 40:- Silone, Ignazio.
Fontamara. Tiden 1946. Klotband. 259 sid. Anteckning på
frampärmens insida. (Sk33443). 70:- Simenon, Georges. Biktfadern. Bonniers
1968. Häftad. 172 sid. Namnteckning på
försättsbladet. (Sk8693). 60:- Simenon, Georges. Katten. Bonniers.
1073. Förlagsband. Skyddsomslag. 194 sid. . Sk 37455. 40:- Simenon, Georges. November. Bonniers 1975. Förlagsband. Skyddsomslag. 189 sid. (Sk8692). 60:- Simenon, Georges. November. Bonniers 1975. Förlagsband. Skyddsomslag. 189 sid. Liten reva i skyddsomslaget. (Sk34655). 60:- Simenon, Georges. Om något skulle hända. Bonniers 1963. Förlagsband. Skyddsomslag. 219 sid. (Sk9455). 50:- Simenon, Georges. Om något skulle hända. Bonniers 1963. Förlagsband. Skyddsomslag. 219 sid. (Sk33292). 50:- Simenon, Georges. Le président. Presses de la cité 1961. Förlagsband. 248 sid. Fransk text. Blekt rygg. (Sk21824). 70:- Simenon, Georges. Tre rum på Manhattan. Bonniers 1970. Förlagsband. Skyddsomslag. 220 sid. (Sk16591). 50:- Simenon, Georges. Tre rum på Manhattan. Bonniers 1970. Förlagsband. Skyddsomslag. 220 sid. Anteckning på försättsbladet. (Sk40206). 50:- Simon, Claude.
Georgica. AWE/Gebers 1983. Häftad. 274 sid. (Sk34654). 40:- Simon, Claude. Georgica. AWE/Gebers.
1985. Häftad. 274 sid. Bra skick. Sk 37312. 40:- Simons, Paulina. Tully. Bra Böcker 1995. Förlagsband. Skyddsomslag. 515 sid. Överstruken namnteckning på försättsbladet. (Sk12862). 50:- Sinclair, Upton. De sådde vind. Berättelsen om Lanny Budd. Acacia 1990. Förlagsband. Skyddsomslag. 799 sid. (Sk10803). 70:- Sinclair, Upton. Ett problem. Rasmusson & Hansén 1913. Förlagsband. 190 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk10009). 50:- Sinclair, Upton. Jimmie Higgins - social roman. FiB 1950. Ryggklotband. Saknar skyddsomslag. 325 sid. Något nött vid ryggens huvud och fot. (Sk35534). 60:- Singer, Isaac Bashevis. Fiender - en berättelse om kärlek. Bra Böcker 1974. Klotband. Skyddsomslag. 250 sid. (Sk30001). 50:- Singer, Isaac Bashevis. Godset. Bra Böcker 1982. Förlagsband. Skyddsomslag. 339 sid. (Sk8709). 60:- Singer, Isaac Bashevis. Jacobys hus. Bra
Böcker 1981. Förlagsband. Skyddsomslag. 386 sid. Omslag av
Martin Lamm. (Sk12848). 60:- Singer, Isaac Bashevis. Shosha. Bra böcker 1979. Förlagsband. Skyddsomslag. 263 sid. (Sk32118). 60:- Singer, Isaac Bashevis. Trollkarlen från
Lublin. Brombergs 1990. Kartonnage-band. 333 sid. (Sk8710). 60:- Siodmak, Curt. Död mans minne. Lindqvist 1971. Inbunden. 256 sid. (Sk25277). 50:- Sittenfeld, Curtis.
I en klass för sig. W&W 2006. Förlagsband. Skyddsomslag.
443 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk33160). 90:- Sjolochov, Michail. Nyplöjd
mark.Tiden 1959. Dekorerat kartonnageband. 344 sid. Bra skick. Sk
37158. 40:- Sjolochov, Michail. Nyplöjd mark. Tiden 1965. Förlagsband. Skyddsomslag. 344 sid. (Sk8713). 50:- Sjolochov, Michail. Nyplöjd mark. Tiden 1965. Förlagsband. Skyddsomslag. 344 sid. Något nött skyddsomslag. (Sk34719). 50:- Skármeta, Antonio. Frispark. Nordan 1832. Häftad. 180 sid. Något gulnad i ovankant. (Sk31186). 100:- Skjelbred, Margaret. Lärkhjärtan.
Forum 2002. Inbunden. Skyddsomslag. 201 sid. (Sk26498). 30:- Smith, Deborah. Äppeldalen.
Wahlströms. 2004. Inbunden. Skyddsomslag. 285 sid. Nyskick.
Skönlitteratur. (Sk 38175) 50:- Smith, Lee. Mississippi börjar
i lobbyn på Peabody Hotel. Bonniers. 2004. Inbunden.
Skyddsomslag. 441 sid. Nyskick. Sk 38084. 50:- När
änglar gråter. Wahlströms 2000. Dekorerat
förlagsband. 543 sid. (Sk35526). 90:- Smith, Zadie. The autograph man. QPD 2002. Häftad. 419 sid. (Sk40020). 80:- Smith, Zadie. On beauty - a novel. QPD 2005. Häftad. 445 sid. (Sk40021). 80:- Smith, Zadie. White teeth. QPD 2001. Häftad. 461 sid. (Sk40022). 80:- Snellman, Anja.
Rädslans geografi. Norstedts 2000. Förlagsband. Skyddsomslag.
425 sid. (Sk33519). 70:- Solsjenitsyn, Alexander. Den
första kretsen. W&W. 1970. Pocket. 615 sid. Namnteckning. Bra
skick. (Sk 38573) 30:- Solsjenitsyn, Alexander. Arbetets republik. W&W 1973. Pocket. 127 sid. (Sk32908). 50:- Solzhenitsyn, Alexander. August 1914. Bodley Head 1974. Klotband. Skyddsomslag. 645 sid. Engelsk text. Något gulnad. (Sk21198). 60:- Solsjenitsyn, Alexander. Augusti fjorton.
Wahlström & Widstrand 1972. Förlagsband. Skyddsomslag.
500 sid. Skyddsomslaget nött. (Sk8723). 50:- Solsjenitsyn, Alexander. Cancerkliniken. W&W 1970. Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 479 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk33170). 70:- Solsjenitsyn, Alexander. En kalv med eken
stångades. Wahlström & Widstrand 1975. Förlagsband.
Skyddsomslag. 450 sid. (Sk12851). 70:- Solsjenitsyn,
Alexander. En kalv med eken stångades. Wahlström &
Widstrand 1975. Förlagsband. Skyddsomslag. 449 sid. (Sk31489). 70:- Sontag, Susan. I Amerika. Natur och
Kultur. 2001. Inbunden. Skyddsomslag. Bra skick. (Sk 38246) 40:- Sontag, Susan. I Amerika. Natur och Kultur 2001. Pappband. Skyddsomslag. 376 sid. (Sk12540). 40:- Soyinka, Wole. Mannen dog.
Anteckningar från fängelset. Wahlström & Widstrand
1986. Förlagsband. Skyddsomslag. 318 sid. (Sk16975). 70:- Spencer, Scott. Minnet av Sarah.
W&W. 1987. Inbunden. Skyddsomslag. 322 sid. Skyddsomslaget lite
nött. Sk 37863. 40:- Stacpoole, H de Vere.
Tuan. Svenska pressbyrån 1949. Häftad. 212 sid.
Namnteckning på förtitelbladet. Läsveck i ryggen.
(Sk34996). 50:- Steel, Danielle. Kyssen.
Wahlströms. 2004. Inbunden. Skyddsomslag. 315 sid. Nyskick.
Skönlitteratur. (Sk 38202) 60:- Steel, Danielle. Att våga
älska igen. Wahlströms. 1998. Kartonnageband. 240 sid. Mycket
bra skick. Sk 37536. 30:- Steel, Danielle. Löftet.
Wahlströms. 1999. Inbunden. Skyddsomslag. 236 sid. Bra skick. Sk
37822. 30:- Steinbeck, John. Buss på
villovägar. Litteraturfrämjandet 1987. Dekorerat
förlagsband. 224 sid. Exlibris. (Sk19279). 40:- Steinbeck, John. Buss på
villovägar. Bonniers. 1975. Klotband. Skyddsomslag. 224 sid. Bra
skick. Sk 37657. 40:- Steinbeck, John. Den långa dalen. Bonniers 1990. Dekorerat förlagsband. 291 sid. (Sk34682). 80:- Steinbeck, John. En underbar torsdag. Bonniers 1982. Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 250 sid. (Sk35568). 50:- Steinbeck, John. Riddarna kring Dannys bord. Forum 1986. Dekorerat förlagsband. 190 sid. (Sk19280). 70:- Steinbeck, John. Öster om Eden. Bonniers 1985. Dekorerat förlagsband. 493 sid. (Sk34681). 80:- Steinbeck, John. Öster om Eden.
I-II. Bonniers 1977. Två volymer. Förlagsband. Skyddsomslag.
577 sid. (Sk16939). 80:- Steinunn Sigurdardottir. Jökelteatern. Wahlström & Widstrand 2003. Förlagsband. Skyddsomslag. 249 sid. Recensions-stämpel på främre snittet. (Sk11943). 70:- Stendahl (pseudonym för Henri Beyle). Italienska berättelser. Natur & Kultur 1962. Inbunden. 195 sid. Namnteckning på frampärmens insida. Exlibris. (Sk20754). 70:- Stendahl (pseudonym för Henri Beyle). Lucien Leuwen. Norstedts 1993. Inbunden. Skyddsomslag. 668 sid. Skyddsomslaget något nött. (Sk25716). 80:- Stendahl (pseudonym för Henri Beyle). Lucien Leuwen. Norstedts 1993. Inbunden. Skyddsomslag. 668 sid. Skyddsomslaget något nött. Anteckning på frampärmens insida. (Sk32928). 80:- Stendahl (pseudonym för Henri Beyle). Rött och svart - en berättelse från nittonde seklet. Forum 1991. Förlagsband. 506 sid. (Sk33232). 100:- Sterchi, Beat. Blösch. Fischer 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 351 sid. (Sk23652). 80:- Stevenson,
Robert Louis. Catriona. Saxon & Lindström 1944.
Ryggklotband. 351 sid. (Sk21542). 60:- Stevenson, Robert Louis. Dr Jekyll och mr Hyde - Markheim. Två verk i en volym. Bra böcker 1979. Förlagsband. Skyddsomslag. 116 sid. (Sk33627). 70:- Stevenson, Robert Louis. Kidnappad. Förlagshuset Norden 1972. Röd gulddekorerad skinnimitation. 319 sid. Illustrerad. (Sk8731). 70:- Stevenson, Robert Louis. Kidnappad - David Balfours äventyr. Bonniers 1962. Dekorerat förlagsband. 219 sid. Illustrerad av Stig Södersten. Något nött rygg. (Sk34685). 70:- Stevenson, Robert Louis. Skatten i Franchard. Svenska andelförlaget 1918. Inbunden. 136 sid. Illustrerad. Något nött. Anteckning på försättsbladet. (Sk29098). 70:- Stevenson, Robert Louis. Skatten i Franchard och Paviljongen på sandheden. Två kortromaner med teckningar av Erik Prytz. Rabén & Sjögren 1977. Förlagsband. Skyddsomslag. 171 sid. (Sk14525). 70:- Stevenson, Robert
Louis. Skattkammarön. Sagas berömda böcker/A&W
1976. Inbunden. 253 sid. Illustrerad av Erik Prytz. Initialer på
titelbladet. Något nött rygg. (Sk29742). 60:- Stubbs, Jean. Som det var en
gång. Forum. 1996. Kartonnageband. 379 sid. Nyskick.. Sk 37488.
40:- Stuparich, Sergio. Den som inte känner oss, känner inte Chile. Barrikaden 1978. Häftad. 181 sid. (Sk31353). 70:- Stuparich, Sergio. Häxkonster. Barrikaden 1981. Häftad. 110 sid. (Sk31161). 100:- Styron, William. Den långa marschen. W & W 1963. Häftad. 97 sid. (Sk22314). 50:- Sudermann, Hermann. Åtrå.
Lindströms 1928. Halvskinnband. 415 sid. Något nött.
(Sk25566). 70:- Süskind, Patrick. Parfymen - en mördares historia. W&W 1986. Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 244 sid. (Sk35801). 60:- Swift, Jonathan. Gullivers resor (Resor till flera avlägset belägna länder i världen). Tiden 1964. Förlagsband. Skyddsomslag. 370 sid. Illustrationer av Mark Sylwan. Något nött skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. (Sk4803). 80:- Swift, Jonathan. Sex tidningsartiklar. Bibliofila klubben 1949. Häftad. 64 sid. (Sk20383). 250:-
Tademy, Lalita. Kvinnorna
vid Cane River. Dokumentärroman. Bonniers. 2002. Inbunden.
Skyddsomslag. 414 sid. Fotoillustrerad. Nyskick. Sk 37871. 40:- Tan, Amy. Köksgudens hustru.
Bonniers. 1993. Kartonnageband. 503 sid. Bra skick.. Sk 37406. 40:- Tan, Amy. Köksgudens hustru. Bonniers 1993. Förlagsband. Skyddsomslag. 503 sid. (Sk19386). 40:- Tan, Amy. Köksgudens
hustru.Bonniers 1993. Förlagsband. Skyddsomslag. 503 sid.
Namnteckning. Sk 37206. 40:- Taylor, Andrew. Den amerikanske
pojken. Forum. 2005. Inbunden. Skyddsomslag. 492 sid. Nyskick.
Skönlitteratur. (Sk 38176) 40:- Taylor Bradford, Barbara. Där
du hör hemma. Bonniers. 2002. Inbunden. Skyddsomslag. 351 sid.
Nyskick. Sk 37870. 30:- Thackeray, William M. Den stora Hoggartydiamanten. Lindqvists 1955. Inbunden. 188 sid. (Sk30540). 70:- Thackeray, William M. Fåfängans marknad. Bonniers 1968. Förlagsband. Förkortad upplaga. Namnteckning på försättsbladet. (Sk36121). 60:- Theroux, Paul.
O-zonen. Bra böcker 1988. Förlagsband. Skyddsomslag. 512 sid.
(Sk40282). 50:- Thomas, Rosie. Främlingars
möte. Forum. 1990. Kartonnageband. 318 sid. Nyskick. (Sk
38137) 40:- Tjechov, Anton. En okänd människas berättelse och andra noveller. 1981. Klotband. 258 sid. Blekta pärmar. (Sk31112). 80:- Tjechov, Anton. Häxan och andra noveller. Prisma 1972. Pocket. 166 sid. (Sk31399). 50:- Tjechov, Anton. Ravinen -
Bönderna. Tidens ryska klassiker 1974. Häftad. 124 sid.
Namnteckning på försättsbladet. (Sk8741). 40:- Tjechov, Anton. Herdepipan.
Noveller i urval och översättning av Asta Wickman. Bonniers.
1960. Häftad. 213 sid. Bra skick. (Sk 38628) 50:- Tjechov, Anton. Ravinen - Bönderna. Tidens ryska klassiker. Tiden 1957. Häftad. Skyddsomslag. 124 sid. (Sk34728). 40:- Tjechov, Anton. Ravinen - Bönderna. Tidens ryska klassiker. Tiden 1949. Häftad. Skyddsomslag. 141 sid. Skyddsomslaget något gulnat på ryggen. (Sk40276). 40:- Tjechov, Anton. Tre år och andra noveller. Forum 1955. Ryggklotband. 269 sid. Anteckning på försättsbladet. (Sk26647). 70:- Tjechov, Anton. Tre år och andra noveller. FOrum 1971. Pocket. 253 sid. (Sk31117). 50:- Tjechov, Anton. Tre år och andra noveller. Bokfrämjandet 1971. Gulddekorerat skinnimitationsband. 301 sid. (Sk35157). 80:- Tjechov, Anton. Noveller.
Stäppen. Lilla vännen. En egoist. På skjutsen. I
Sibirien. Kärlek. M fl. Forum. 1954. Klotryggband. 245 sid. (Sk
38624) 40:- Tóibín,
Colm. Mästaren. Bonniers 2005. Förlagsband.
Skyddsomslag. 343 sid. (Sk35706). 100:- Tolstoj, Leo - Strindberg, August. Furst Nechljudof - Hemsöborna. 2 verk i en volym. Nordiska förlaget 1913. Halvklotband. 158 + 159 sid. Något nött. (Sk22243). 50:- Tolstoj, Leo. Kosackerna. 2 vol. Forumbiblioteket 1956. Häftade. 194 + 197 sid. Något nötta. (Sk23145). 70:- Tolstoj, Leo.
Kosackerna och andra berättelser. Bokfrämjandet 1972.
Gulddekorerat skinnimitationsband. 285 sid. (Sk35166). 70:- Tolstoj, Leo. Polikusjka - Efter balen. Tidens ryska klassiker 1952. Häftad. Skyddsomslag. 124 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk8746). 50:- Tolstoj, Leo. Uppståndelse. Saxon & Lindström 1935. Halvskinnband. 333 sid. Illustrerad av Bertil Lybeck. Nötta hörn. (Sk34724). 100:- Tolstoj, Leo. Uppståndelse. Två volymer. Baltiska förlaget 1927. Halvskinnband. 318 + 320 sid. Namnteckning på försättsbladen. Nötta ryggar. (Sk30036). 140:- Torday, Paul. Laxfiske i Jemen. Brombergs 2007. Förlagsband. Skyddsomslag. 336 sid. Recensionsstämpel på toppsnittet. (Sk35307). 90:- Tors skalder och Vite-Krists - trosskiftestidens isländska furstelovsskalder 980-1013. Ohlmarks, Åke (tolkning och kommentar). Gebers 1958. Häftad. 537 sid. Delvis osprättad. (Sk26149). 140:- Townsend, Sue.
Adrian Mole - 30 1/4 - i cappucinoåldern. Natur och kultur 2000.
Inbunden. Skyddsomslag. 371 sid. (Sk20200). 60:- Townsend, Sue. Drottningen och jag.
Natur och Kultur. 1993. Förlagsband. Skyddsomslag. Illustrerad med
teckningar. 267 sid. Bra skick.. Sk 37460. 80:- Traba, Marta.
Samtal i söder. Nordan 1981. Häftad. 179 sid. (Sk31350). 80:- Tremain, Rose. Musik & tystnad. Bonniers 2001. Förlagsband. Skyddsomslag. 453 sid. (Sk34726). 80:- Trollope, Anthony. Barchester Towers. BCA 1999. Förlagsband. Skyddomslag. 453 sid. (Sk32439). 90:- Trollope, Anthony. Can you forgive her? Penguin 1993. Pocket. 511 sid. (Sk25702). 60:- Trollope,
Anthony. The warden. Everyman's 1991. Inbunden. Plastomslag.
203 sid. (Sk22945). 70:- Tryzna, Tomek. Gå,
älska!. Bonniers. 2004. Inbunden. Skyddsomslag. 301 sid. Nyskick.
Sk 38004. 50:- Tucholsky, Kurt. Tyskland - vårt Tyskland. Norstedts klassiker 1977. Förlagsband. Skyddsomslag. 340 sid. (Sk19503). 70:- Turgenjev, Ivan. Min första kärlek. Tidens ryska klassiker 1948. Häftad. Skyddsomslag. 135 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk36257). 50:- Turgenjev, Ivan. Senilia. Forum 1972. Pocket. 100 sid. (Sk31118). 60:- Tuten, Frederic. Tintin i nya världen. Leander Malmsten 1994. Förlagsband. Skyddsomslag. 237 sid. Skyddsomslaget något nött. (Sk36008). 70:- Twain, Mark. Brev från jorden. Rabén & Sjögren 1966. Klotband. 317 sid. Saknar skyddsomslag. Några fläckar på pärmarna. (Sk34050). 100:- Twain, Mark. En droppe negerblod. Ruhnförlaget 1959. Häftad. Skyddsomslag. 210 sid. Delvis osprättad. Något nött skyddsomslag. (Sk40225). 50:- Twain, Mark. Mark Twain
berättar. Redigerad av Mårten Edlund. Folket i Bild 1961.
Förlagsband. Inget skyddsomslag. 312 sid. (Sk14522). 60:- Twain, Mark. Nya humoresker. Adolf Johnson 1889. Klotband. 187 sid. Bandet fläckigt. (Sk34213). 80:- Twain, Mark. Tom Sawyer. Bokorama 1983. Gulddekorerad skinnimitation. Helt guldsnitt. 306 sid. Illustrerad av Eric Palmquist. Förord av Nils Erik Baehrendtz. Namnteckning på försättsbladet. (Sk13138). 70:- Twain, Mark. Tom Sawyer. Bokorama 1983. Dekorerat förlagsband. 305 sid. Illustrationer av Eric Palmquist. (Sk40247). 60:- Twain, Mark. Tom Sawyer. Bokorama 1983. Dekorerat förlagsband. 305 sid. Illustrationer av Eric Palmquist. (Sk40248). 60:- Twain, Mark. Tom Sawyer. Tiden 1974. Förlagsband. 259 sid. Illustrationer av Eric Palmquist. Namnteckning på frampärmens insida. (Sk35291). 50:-
Ullman, Linn.
Nåd. Norstedts 2003. Förlagsband. Skyddsomslag. 151 sid.
(Sk33452). 70:- Ullmann, Linn. Ett välsignat
barn. Norstedts. 2006. Inbunden. Skyddsomslag. 332 sid. Bra skick. Sk
37996. 40:- Ullmann, Linn.
Når jag er hos deg. (Norsk text). Tiden norsk forlag, 2003.
Inbunden. Skyddsomslag. 306 s. Liten reva i skyddsomslaget. (Sk22065).
40:- Ullmann, Linn. När jag är
hos dig. Norstedts. 2002. Förlagsband. Skyddsomslag. Bra skick..
Sk 37440. 40:- Undset, Sigrid. The bridal wreath. Alfred A Knopf 1923. Inbunden. Skyddsomslag. 337 sid. Slitet skyddsomslag. (sk22944). 70:- Undset, Sigrid. Kristin Lavransdotter. Del 2. Husfrun. Norstedts 1960. Klotband. Inget skyddsomslag. 420 sid. (Sk8758). 50:- Undset, Sigrid. Kristin
Lavransdotter. Alla tre delarna i en volym: Brudkronan – Husfrun -
Korset. Norstedts. 1996. Kartonnageband. 864 sid. Nyskick. Sk 37518.
40:- Undset, Sigrid. Olav Audunsson och
hans barn. Norstedts 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. 585 sid.
(Sk11051). 70:- Undset, Sigrid. Olav Audunssøn i Hestviken, 1-2. Två delar i en volym. H Aschehoug & Co 1925. Första upplagan. Dekorerat klotband. Främre omslaget medbundet. 362 + 276 sid. Norsk text. Något nött rygg. (Sk34735). 70:- Undset, Sigrid. På livets skuggsida. Norstedts 1923. Klotband. Främre omslaget medbundet. Ryggtiteletikett i skinn. Marmorerade snitt. (Sk17433). 70:- Undset, Sigrid. På livets skuggsida. Vårt hem 1931. Halvskinnband. 319 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk34734). 70:- Updike, John. The same door - stories. Andre Deutsch 1962. First British edition. Förlagsband. Skyddsomslag. 241 sid. Några små revor i skyddsomslaget. (Sk26937). 150:- Urquhart, Jane. Övermålningar. Norstedts, 1999. Inbunden. Skyddsomslag. 293 sid. (Sk22558). 70:- Uspenskij, Gleb. Den förlorade gatan. Tiden 1974. Häftad. 141 sid. (Sk28436). 50:-
Valdés, Ana
Luisa. Albatrossernas krig. Nordan 1984. Häftad. 108 sid.
Illustrerad. (Sk31349). 80:- Vargas Llosa, Mario.
Den sanna berättelsen om kamrat Mayta. Norstedts 1987. Inbunden.
Skyddsomslag. 323 sid. Reva i skyddsomslaget. (Sk31159). 90:- Vera, Yvonne. Under tungan.
Ordfront. 1999. Inbunden. Skyddsomslag. 157 sid. Nyskick. (Sk 38341)
50:- Vine, Barbara. Gräshoppan. W&W 2000. Inbunden. Skyddsomslag. 440 sid. (Sk28968). 100:- Vine, Barbara. Sotarens pojke. Wahlström & Widstrand 1999. Dekorerat förlagsband. 377 sid. (Sk17311). 70:- The Vintage book of
Indian writing 1947-1997. Rushdie, Salman - West, Elizabeth (red).
Vintage 1997. Häftad. 578 sid. Något nött. (Sk32679).
90:- Vincenzi, Penny. Helt
övergiven. Bonniers. 2006. 560 sid. Nyskick. Sk 38081. 40:- Virgil. Virgil's Aeneid. With introduction and notes. Translated by John Dryden. The Harvard Classics, nr 13. Ed Charles W Eliot. P F Collier & Son 1909. Svart klotband. Gulddekorerad rygg. Övre guldsnitt. 432 sid. (Sk7005). 100:- Vittorini,
Elio. Den röda nejlikan. Tiden 1954. Häftad. 306
sid. Något nött. (Sk21980). 60:- Vizinczey, Stephen. Lovsång
till den mogna kvinnan. Forum. 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 186 sid.
Nyskick. (Sk 38499) 60:- Vonnegut, Kurt. Burfågel. Norstedts 1980. Förlagsband. Skyddsomslag. 245 sid. (Sk35391). 60:- Vonnegut, Kurt. Dead Eye Dick.
Norstedts 1983. Förlagsband. Skyddsomslag. 205 sid. (Sk8921). 60:- Voranc, Prezihov. De lottlösa.
”Samorastniki”. Arbetarkultur. 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 75 sid.
Rec-stämpel på försättsbladet, f ö nyskick.
(Sk 38396) 40:-
Wain, John.
Nuncle and other stories. MacMillan 1960. Förlagsband.
Skyddsomslag. 245 sid. Något nött skyddsomslag. (Sk34149).
120:- Wallace, Irving. Miraklet.
Richters 1984. Inbunden. Skyddsomslag. 358 sid. (Sk26996). 60:- Wallace, Lewis. Ben Hur - en berättelse från Kristi tid. Baltiska förlaget 1927. Halvskinnband. 319 sid. Illustrerad med bilder från filmen "Ben Hur". (Sk21881). 80:- Wallace, Lew. The
illustrated Ben-Hur. Bonanza books 1978. Inbunden. Skyddsomslag. 853
sid. Rikt illustrerad. Skyddsomslaget något nött. (Sk24968).
100:- Walls, Jeanette. Glasborgen.
W&W. 2005. Inbunden. Skyddsomslag. 360 sid. Nyskick. (Sk 38214) 40:- Walpole, Hugh. Familjens
ära. Saxon & Lindström 1959. Klotband. 254 sid.
(Sk24480). 80:- Waltari, Mika. Karin Månsdotter. W & W 1993. Inbunden. 259 sid. (Sk25841). 70:- Warner, Rew. Caesar. 2 delar i en volym. Norstedts 1990. Inbunden. 316 + 322 sid. Försättsbladet utrivet. (Sk31225). 70:- Wassmo, Herbjørg. Hudlös himmel. Vår Bok 1988. Förlagsband. Skyddsomslag. 302 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk8768). 60:- Waters, Mary Yukari. Kvällens
lagar. Forum. 2003. Inbunden. Skyddsomslag. 163 sid. Rec- stämpel
på övre snittet. F ö nyskick. (Sk 38339) 50:- Weldon, Fay, m fl. Storia. Om
kvinnor av kvinnor. Illustris. 1989. Inbunden. Skyddsomslag. 370 sid.
(Sk 38443) 40:- Wells, H. G. Herr Lewisham och kärleken. Åhlén & söner 1934. Klotband. 279 sid. (Sk34759). 70:- Wells, H G. Mr Pollys historia. Tidens engelska klassiker 1960. Pocket. 249 sid. Läsveck i ryggen. (Sk35750). 50:- Wells, H. G. Ann Veronica.
Wahlströms. 1948. Klotryggband. 256 sid. Bra skick. Sk 37091. 40:- Westmacott, Mary (pseudonym för Christie, Agatha). Ofullbordat porträtt. Deckarförlaget 1992. Inbunden. Skyddsomslag. 264 sid. (Sk22565). 80:- Wharton, Edith. Lyckligt ogift. Åhlén & Åkerlund 1932. Inbunden. 269 sid. Något gulnad. (Sk28578). 80:- Wharton, Edith. Oskuldens tid. Trevi 1993. Dekorerat förlagsband. 315 sid. (Sk40302). 90:- White, Patrick. The Cockatoos - shorter novels and stories. Jonathan Cape 1974. Förlagsband. Skyddsomslag. 307 sid. (Sk33147). 140:- White, Patrick. En frans av löv. Forum 1979. Förlagsband. Skyddsomslag. 412 sid. Fläck på framsnittet. (Sk33650). 100:- White, Patrick. Voss - a novel. Cape 1980. Förlagsband. Skyddsomslag. 478 sid. Engelsk text. (Sk32269). 100:- Wiazemsky, Anne. En handfull människor. Grate 2004. Häftad. 181 sid. (Sk17423). 70:- Wied, Gustav. To
satyrspil/Two satirical dramas. Scandinavian Works, nr 8. Forlaget
Geelmuyden Kiese/SAS 1999. Pocket. 184 sid. Parallelltext på
danska och engelska. (Sk22519). 30:- Williams,
Niall. Kärlekens alfabet. Albert Bonniers 1998. Inbunden.
Skyddsomslag. 313 sid. (Sk21087). 90:- Wilson, Angus. Anglo-saxon attitudes. Secker & Warburg 1956. Klotband. Skyddsomslag. 412 sid. Nött skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. (Sk26885). 100:- Wilson, Angus. The
middle age of mrs Eliot. Secker & Warburg 1958. Inbunden.
Skyddsomslag. 430 sid. (Sk25152). 100:- Winsor, Kathleen. Alltid Amber. Bra böcker 1979. Häftad. 677 sid. (Sk32082). 70:- Winton, Tim. Glömskans musik. Forum 2001. Inbunden. Skyddsomslag. 382 sid. (Sk26086). 80:- Wodehouse, P G. Jeeves klarar skivan. Bonniers 1982. Förlagsband. Skyddsomslag. 252 sid. (Sk31866). 80:- Wodehouse, P G.
Piccadilly Jim. Herbert Jenkins Ltd u å [1918?]. Klotband. 316
sid. Engelsk text. Något nött. Liten fläck på
bakpärmen. (Sk27116). 70:- Wohmann, Gabriele. Kärlekshormon.
Zelos. 1196. Kartonnageband. 175 sid. Rec-stämpel på
titelsidan. F ö nyskick. (Sk 38379) 40:- Wolf, Christa. Hotets dag. Norstedts
1987. Häftad. 121 sid. (Sk17062). 60:- Wolfe, Tom. En riktig man. Pan.
2000. Pocket. 755 sid. Bra skick. Sk 37780. 20:- Wood, Barbara. Det gåtfulla skrinet. Wahlström & Widstrand 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. 395 sid. (Sk15871). 60:- Wood, Barbara. Marimis gåva. Wahlström & Widstrand 2001. Förlagsband. Skyddsomslag. 343 sid. (Sk12865). 60:- Wood, Barbara. Marimis gåva. Wahlström & Widstrand 2001. Förlagsband. Skyddsomslag. 343 sid. 2 cm lång reva i skyddsomslaget. (Sk12351). 50:- Wood, Barbara - Wootton, Gareth.
Nattåg. Wahlström & Widstrand 1995. Förlagsband.
Skyddsomslag. 307 sid. (Sk13881). 60:- Wood, Barbara. Regnbågsormens land. Viva 1993. Förlagsband. Skyddsomslag. 465 sid. Skyddsomslaget något nött. (Sk33265). 70:- Wouk, Herman.
Innanför, utanför - Berättelsen om ett liv. W & W
1985. Inbunden. Skyddsomslag. 603 sid. (Sk20257). 70:- Wouk, Herman. Hoppet. W&W. 1997.
Kartonnageband. 694 sid. Nyskick. Sk 37575. 40:- Wouk, Herman. Myteriet på
Caine. Bonniers 1953. Ryggklotband. Inget skyddsomslag. 584 sid.
Exlibris. (Sk8930). 50:- Wright, Richard. Såsom en
eldstod. Radiotjänst. 1949. Klammerhäftad. 33 sid. Exlibris..
Sk 37383. 20:-
Yates, Edmund. Nobody's fortune. 2 vol. Collection of British authors, Tauschnitz edition, vol 1193. Tauschnitz 1872. Halvskinnband. 318 + 320 sid. Nötskador på ryggarna. Fläckiga. (Sk28390). 200:- Zahn, Ernst. Clari-Marie. Världslitteraturens förlag 1930. Halvskinnband. 222 sid. (Sk23804). 50:- Zetnik, K. De
skära husen. Forum 1956. Inbunden. Skyddsomslag. 238 sid.
Skyddsomslaget slitet och fasttejpat på pärmarnas insidor.
(Sk27122). 50:- Zola, Émile. Abbé Mourets felsteg. Fröléen & Co 1911. Dekorerat klotband. 240 sid. Namnteckning på försättsbladet. Nötta kanter. Något lös i inbindningen. (Sk31227). 60:- Zola, Émile. Dagbräckning. Fröléen 1927. Halvskinnband. 582 sid. Med akvareller av Kurt Jungstedt. 25 x 17 cm. Något nötta hörn, rygg och kanter. (Sk34999). 100:- Zola, Émile. Drömmen. Med en inledande uppsats om Zola och hans livsgärning. Fröléen & Comp 1927. Rött gulddekorerat klotband med marmorerat snitt. 25 x 17 cm. 381 sid. Illustrerad med akvareller av Kurt Jungstedt. Några ljusa fläckar på pärmarna. (Sk3890). 90:- Zola, Émile. Drömmen. Med en inledande uppsats om Émile Zola och hans livsgärning av O H D. Fröléen 1927. Halvskinnband. 246 sid. Med akvareller av Kurt Jungstedt. 25 x 17 cm. Något nötta hörn, rygg och kanter. (Sk35174). 100:- Zola, Émile. Ett blad ur kärlekens bok. Fröléen & Comp 1927. Rött gulddekorerat klotband med marmorerat snitt. 25 x 17 cm. 381 sid. Illustrerad med akvareller av Kurt Jungstedt. (Sk3883). 90:- Zola, Émile. Ett blad ur kärlekens bok. Fröléen 1927. Halvskinnband. 380 sid. Med akvareller av Kurt Jungstedt. 25 x 17 cm. Något nötta hörn, rygg och kanter. (Sk35175). 100:- Zola, Émile. Hans Excellens - Rovet. Två verk i en volym. Fröléen 1927. Halvskinnband. 445 + 366 sid. Med akvareller av Kurt Jungstedt. Något nötta hörn och kanter. (Sk35176). 100:- Zola, Émile. Hans excellens. Fröléen & Comp 1927. Rött gulddekorerat klotband med marmorerat snitt. 25 x 17 cm. 445 sid. Illustrerad med akvareller av Kurt Jungstedt. (Sk3885). 90:- Zola, Émile.
Pengar. Fröléen 1927. Halvskinnband. 442 sid.
Med akvareller av Kurt Jungstedt. 25 x 17 cm. Något nötta
hörn, rygg och kanter. (Sk35179). 100:- Zola, Émile. Rougonernas uppkomst. Fröléen & Comp 1927. Rött gulddekorerat klotband med marmorerat snitt. 25 x 17 cm. 402 sid. Illustrerad med akvareller av Kurt Jungstedt. Några små fläckar på pärmarna. (Sk3888). 90:- Zola, Émile.
Rougonernas uppkomst. Fröléen 1927.
Halvskinnband. 402 sid. Med akvareller av Kurt Jungstedt. 25 x 17 cm.
Något nötta hörn, rygg och kanter. (Sk35001). 100:- Zola, Émile.
Rovet. Fröléen 1927. Halvskinnband. 366 sid. Med
akvareller av Kurt Jungstedt. Något nötta hörn och
kanter. (Sk35003). 100:- Zweig, Stefan. Den outgrundliga hemligheten - romantiska och andra berättelser. Skoglunds 1936. Klotband. 367 sid. Något nötta pärmar. (Sk34026). 70:-
|
| A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | P | QR | S | T | U | V | W | X-Ö |
| Till toppen av Utländsk skönlitteratur | Beställ |