|
UTLÄNDSK HISTORIA |
Kopiera texten om
den bok du vill köpa och gå vidare till Beställ
| Tillbaka till bokhyllan | Beställ |
| A | B | C | D | E | F | G | H | IJ | K | L | M | NO | PQ | R | S | TU | VW | XYZ | ÅÄÖ |
A Adams, Alexander B. Sitting
Bull. An Epic of the Plains.New English Library. 1975. Limhäftad.
446 sid. B 37029. 40:- Adelman, Paul.
Gladstone, Disraeli & Later Victorian Politics. Third Edition.
Seminar Studies in History. Longman. 1997. Häftad. 127 sid. En del
anteckn med blyerts. (H 38491) 60:- Adler Karlsson, Gunnar. Adrenalinstinna hannar. Om männens makt i samhället. Zindermans 1985. Kartonnage-band. 160 sid. (H10448). 100:- Ahlberg, Harry. Legenden som aldrig slutar. En skönlitterär dokumentation av Sacco-Vanzetti-affären. Tiden 1981. Häftad. 249 sid. (H7375). 70:- Alkoholpolitik för bättre folkhälsa. Edwards, Griffith (red). Natur och Kultur 1996. Inbunden. 315 sid. (H21756). 100:- Allard, Sven. Ryskt utspel i Wien. Norstedts 1965.
Inbunden. Skyddsomslag. 303 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget
något nött. (H27809). 70:- Allen, Frederick Lewis. Den
stora förändringen. Amerika blir annorlunda. 1900-1950.
Berghs. 1955. Klotryggband. Skyddsomslag. 239 sid. Exlibris.
Namnstämpel. . H 37430. 30:- Alley, Rewi & Miller,
Hans. Förord av Jan Myrdal. Västerlandets imperialism
i Kina under 400 år. Gidlunds. 1973. Pocket. 405 sid.
Läsveck i ryggen. Anteckn på försättsbladet. (H
38099) Historia. 40:- Allsop, Kenneth. Gangsterväldet i Chicago. Prisma 1980. Förlagsband. Skyddsomslag. 395 sid. Illustrerad. (H31902). 80:- Andersson, J G. Hur vi
erövrade jorden. De geografiska upptäckterna genom
tidsåldrarna. Saxon & Lindström 1953. Två volymer.
Klotband. 614 + 608 sid + register. Illustrerade. Skyddsomslagen lite
nötta. (H19351). 150:- Andersson, J G. Under
brinnande krig. Saxon & Lindströms 1938. Privatbunden.
Prydligt klotryggband med marmorerade pärmar. Främre omslaget
medbundet. Fotoillustrerad. Utvikbar karta. 382 sid. Tillskrift
på försättsbladet. Bra skick. (H 38495) 90:- Andersson, J Gunnar - Gunnarsson, Olov. Svenska öden i fjärran land. Saxon & Lindström 1957. Ryggklotband. 300 sid. Illustrerad. (H35517). 90:- Anebäck, Lennart.
Det nya Europa. En faktabok om EG. Norstedts 1990. Klotband. Inget
skyddsomslag. 374 sid. Illustrerad. (H15320). 60:- Applebaum, Anne.
Gulag. A History. Allen Lane. 2003. Klotryggband. Skyddsomslag.
Illustrerad. 677 sid. Nyskick. (H 50466) 170:- Arnberg, Teddy m fl. Vietnam i dokument. Prisma 1968. Pocket. 287 sid. Något nött. (H28541). 60:- Aronson, Theo. Victoria and Disraeli - the making of a romantic partnership. Cassell, 1977. Inbunden. Skyddsomslag. 212 sid. Illustrerad. (H24142). 120:- Arvidsson, Ingrid.
Öden i vår tid. Rabén & Sjögren 1987.
Förlagsband. Skyddsomslag. 212 sid. (H17232). 90:- Aubry, Octave. Franska
revolutionen. Republiken.S koglunds. 1948. Klotband. Bägge
omslagen medbundna. 438 sid. Ryggen blekt. Bra skick. E 37025. 50:- Augusta, Josef. Urtidens människa. Arena 1960.
Linneband. 35 x 26 cm. 61 sid + 52 färgplanscher. (H16693). 150:-
Bailey,
Catherine. Black Diamonds. The Rise and Fall of an English
Dynasty. Viking. 2007. Inbunden. Skyddsomslag. Illustrerad. 518 sid.
Nyskick. (H 50477) 200:- Bainville,
Jacques. Napoleon. Natur och Kultur 1933. Klotband. 512 sid.
Namnteckning på titelsidan. (H6463). 70:- Bauer, Johan Christian. Adertonde
Århundradets Märkvärdigaste Händelser i
Sammandrag. En läsebok för Borgare och Landtmän,
af Johan Christian August Bauer. Efter Tredje och förbättrade
Upplagan Öfversatt af Carl Eric Rademine. Henrik A.
Nordström. 1814. Skinnryggband med marmorerade pärmar. 230 +
236 sid. Pärmarna och ryggen nötta. Namnteckningar på
insidan av pärmen. En flik, 1 x 3 cm, av försättsbladet
bortskuren. Inlagan i bra skick. (H 38456) 200:- Baumann, Hans. Guld och gudar i Peru. Svensk Läraretidnings Förlag 1963. Klotryggband. 188 sid. Fotoillustrerad. Tillskrift på smutstitelbladet. (H16524). 70:- Beckman, Staffan. Palestina och Israel. En analys från vänster. Rabén & Sjögren 1969. Pocket. 152 sid. (H13757). 50:- Beresford, Maurice Warwick - St Joseph, J K S. Medieval England - an aerial survey. 2 uppl. CUP 1979. Förlagsband. Skyddsomslag. 286 sid. Illustrerad. (H34390). 200:- Berg, Marcus. Beskrifning öfver barbariska slafveriet uti kejsardömet Fez och Marocco. Bokgillet 1961. Häftad. Ouppskuren. 136 sid + planscher. (H12315). 80:- Berggrav,
Eivind. Staten och människan. Ljus 1945. Häftad. 319
sid. Osprättad. Något nött. (H25440). 70:- Bergquist, Mats – Johansson, Alf W. Säkerhetspolitik
och historia. Essäer om stormaktspolitiken och Norden under
sjuttio år. Hjarlmarson & Högberg. 2007. Inbunden.
Skyddsomslag. 498 sid. Nyskick. (H 50519) 150:- Berlitz,
Charles. Dödens triangel. Askild & Kärnekull 1976.
Förlagsband. Skyddsomslag. 189 sid. Efterskrift av Eugen Semitjov.
(H33950). 80:- Bernstein, Carl - Woodward, Bob. Och alla presidentens män. Rabén & Sjögren 1974. Förlagsband. Skyddsomslag. 319 sid. Något nött skyddsomslag. (H31687). 100:- Bernstein, Carl - Woodward, Bob. Och alla presidentens män. Rabén & Sjögren 1974. Förlagsband. Skyddsomslag. 319 sid. Något gulnat skyddsomslag. Exlibris. (H33956). 100:- A besieged culture - Czechoslovakia ten years after Helsinki. Heneka, A m fl (red). Charta 77/International Helsinki federation for human rights 1985. Häftad. 300 sid. Illustrerad. (H25100). 60:- Big men (and LA women). Granta, nr 51. Jack, Ian (red). Penguin 1995. Häftad. 255 sid. Illustrerad. (H21750). 60:- Björnberg, Arne. Stormakten Kina i närbild. Bonniers 1975. Klotband. Skyddsomslag. 239 sid. Illustrerad. En liten flik av skyddsomslagets framsida bortriven. (H7604). 50:- Björnberg, Arne. Stormakten Kina i närbild. Bonniers 1975. Klotband. Skyddsomslag. 239 sid. Illustrerad. (H17585). 60:- Black, Jeremy - Porter, Roy. A Dictionary of Eighteenth-Century History. Penguin 2001. Mjuk pärm. 880 sid. (H803). 120:- Blair,
Tony. Min dröm - idéer för tjugohundratalet.
Hjalmarson & Högberg 1999. Inbunden. Skyddsomslag. 273 sid.
(H20926). 70:- Blake, Robert. The Conservative
Party from Peel to Major. Arrow. 1997. Häftad. Illustrerad. 450
sid. Nyskick. (H 50482) 100:- Blotrick, Srully. Karriärloppet - varför några vinner och andra inte. Prisma 1986. Inbunden. 353 sid. Något nött. (H21609). 60:- Bohman, Agneta. På månens obelysta sida. Bilder och röster från intifadans Gaza. Norstedts 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 260 sid. Fotoillustrerad. Kartor. (H17036). 80:- Bolang, Olle. Plogen från Formosa - om värdeskalor, välstånd och vapenmakt. Bonniers 1989. Inbunden. Skyddsomslag. 226 sid. (H22971). 80:- Bredin, Jean-Denis. The Affair - The Case of Alfred Dreyfus. Sidgwick & Jackson 1987. Klotband. Skyddomslag. 628 sid. Illustrerad. (H34744). 200:- Breitner, Erhard. Madame du Barry. Fritzes 1939. Klotrygg. 317 sid. Illustrerad. (H934). 90:- Breytenbach,
Breyten. Bokslut Sydafrika. Norstedts 1987. Inbunden.
Skyddsomslag. 184 sid. (H912). 80:- Brode, Iles. Gone with the Windsors.The John G. Winston Company. 1953. Klotband. Illustrerad. 327 sid. H 37282. 90:- Brodin, Katarina. Finland 1956-1966.
Världspolitikens dagsfrågor. 1966. Nr 11. . Utrikespolitiska
institutet. 1966. Klammerhäftad. 32 sid. (H 38386) 40:- Bueler, Gladys R. Colorado´s
Colorful Characters. The Smoking Stack Press. 1975. Limhäftad. 115
sid. Bra skick. . H 37432. 100:- Burchett, Willfred. Saigon är befriat!
Ordfront 1977. Kartonnage-band. 271 sid. (H10238). 80:- Bäcklund, Birgitta. Sekreterare i världen. Liber 1990. Förlagsband. 120 sid. Illustrerad. (H31380). 100:- Bäckström, P O. De grekiska folken. Historisk läsebok för äldre och yngre. Abr Bohlin 1871-74. Fyra volymer. Ryggklotband. 432 + 400 + 492 + 341 sid. Nötskador på pärmkanterna. 2 cm lång spricka i främre falsen på del 4. Exlibris. En del understrykningar med blyerts i del 1. (H12720). 300:-
Castro, Fidel. History will absolve me. Cooperativa Obrera 1960. Tredje tryckningen. Häftad. 79 sid. Något nött. (H22978). 150:- Ceram, C W. Efter 4000 år - hettiternas gåta löses. Forum 1956. Ryggklotband. Saknar skyddsomslag. 238 sid. Illustrerad. Fläck på bakpärmen. Namnteckning på frampärmens insida. (H35531). 70:- Ceram, C. W. Så talade fynden. Arkeologins frammarsch i text och bild. Forum 1958. Klotband. 23 x 18 cm. Inget skyddsomslag. 360 sid. Illustrerad. (H7453). 80:- Chledowski, Kasimir. Rokokomänniskorna i Rom och Italien. Hugo Gebers 1917. Halvskinnband, Nordiska kompaniet (etikett). 499 sid. Illustrerad. Exlibris. (H20127). 120:- Chledowski, Kasimir. De sista Valois - renässansen i Frankrike. Gebers 1923. Halvskinnband. 368 sid. Illustrerad. (H36263). 300:- Chomsky,
Noam. 11/9. Ordfront 2001. Häftad. 141 sid. (H22563). 80:- Chomsky, Noam. Propagandans makt.
Samtal med David Barsamian. Ordfront. 2003. Pocket. 264 sid. Bra
skick H 37794. 30:- Chrichton, Michael. Det stora tågrånet - om kuppen i England 1855. Vår bok/Norstedts 1975. Förlagsband. Skyddsomslag. 281 sid. Något nött skyddsomslag. (H31947). 60:- Churchill, Winston. Att vinna freden - tal hållna efter kriget. Skoglunds 1949. Klotband. 289 sid. (H23095). 120:- Churchill,
Winston S. Historia, del 1: Britanniens födelse. Skoglunds
1956. Halvskinnband. 518 sid. Illustrerad. (H24798). 90:- Churchill,
Winston S. Historia, del 3: Revolutionernas tidsålder.
Skoglunds 1958. Halvskinnband. 418 sid. Illustrerad. (H24721). 90:- Churchill, Winston. Förenade
Europa. Tal hållna 1947 och 1948. Skoglunds. 1950. Klotband.
Bägge omslagen medbundna. Inget skyddsomslag. 367 sid. Bra skick.
. H 37414. 80:- Clark, Champ. The Civil War – The
Assassination. Death of the President.Time-Life. 1988. Konstskinnband.
28 x 23 cm. Rikt illustrerad. 176 sid. Nyskick. H 37052.110:- Clark, Kenneth. Civilisation - a personal view. Harper & Row 1969. Häftad. 359 sid. Ill. Något nött. (H20099). 100:- Cleaver, Eldridge. Fråga inte ditt land. Prisma 1968. Inbunden. Skyddsomslag. 231 sid. Skyddsomslaget slitet. Anteckning på försättsbladet. (H25261). 60:- Cles-Reden,
Sibylle von. Folket som försvann - etruskernas liv och
värld. Allhems 1958. Inbunden. Skyddsomslag. 181 sid. Illustrerad.
Exlibris. Skyddsomslaget något nött. (H24042). 110:- Collins, Larry – Lapierre, Dominique.
Freedom at Midnight. Simon and Schuster. 1975. Inbunden. Skyddsomslag.
Illustrerad. 532 sid. Bra skick. (H 50471) 150:- Collis, Maurice. Cortés och Montezuma. Mexikos erövring. Tiden 1956. Pappband. Inget skyddsomslag. 224 sid. Illustrerad. (H236). 70:- Commynes, Philippe de. Hågkomster om konung Ludvig och hertigen av Burgund. N&K 1962. Inbunden. 286 sid. (H809). 70:- Cornuelle, Richard C. Reclaiming the American dream. Vintage 1965. Häftad. 171 sid. (H26242). 80:- Cotterell, Arthur. Kejsaren av Kina.
Vår tids största arkeologiska upptäckt. Forum 1981.
Klotband. Skyddsomslag. 25 x 19 cm. 207 sid. Rikt illustrerad.
(H14550). 100:- Crankshaw, Edward. The shadow of The Winter Palace - the drift to revolution 1825-1917. MacMillan 1976. Förlagsband. Skyddsomslag. 429 sid. Något nött skyddsomslag. (H32673). 100:- Crisswell, Colin N. The Taipans. Hong Kong´s Merchant Princes. Oxford University Press 1982. Klotband. 249 sid. Illustrerad. (H784). 100:- Curtis, Gerald L. Election Campaigning Japanese Style. Kodansha International 1983. Pocket. 273 sid. (H11073). 50:-
Damsholt, Tine. Faedrelandskaerlighet
och borgerdyd. Politisk diskurs og militaere reformer i Danmark i
sidste del af 1700-tallet.Museum Tusculanums forlag Københavns
universitet. 2000. Illustrerat kartonnageband. Illustrerad. 369 sid.
Dansk text. Namnteckning på försättsbladet. Tilskrift.
Bra skick. H 37290. 120:- Dalrymple, Theodore. Livet på
samhällets botten. Världsbilden som skapar underklassen. Fri
Förlag. 2008. Inbunden. Skyddsomslag. 262 sid.
Gallrad-stämpel på försättsbladet. F ö
nyskick. (H 38347) 90:- Davidson, Basil. Afrikanerna - En
inkörsport till kulturhistorien. Rabén & Sjögren
1972. Pocket. 301 sid. (H16080). 50:- Davis, William C. The Civil War –
Death in the Trenches. Grant at Petersburg.Time-Life. 1987.
Konstskinnband. 28 x 23 cm. Rikt illustrerad. 176 sid. Nyskick. H
37054. 110:- de Lisle, Linda. After Elizabeth.
How James, King of Scots Won the Crown of England in 1603.Harper
Collins. 2005. Förlagsband. Skyddsomslag. Illustrerad. 359 sid.
Nyskick. H 37066. 160:- Desroches-Noblecourt, Christiane. Tutanchamon. En faraos liv, död och återuppståndelse. Bonniers 1967. Klotband. Inget skyddsomslag. 26 x 19 cm. 312 sid. Rikt illustrerad. (H14516). 90:- Deutscher,
Isaac. Den ofullbordade revolutionen 1917-1967 -
föreläsningar hållna vid University of Cambridge
januari-mars 1967. Aldus/Bonniers 1967. Pocket. 109 sid. Anteckning
på smutstitelbladet. (H25750). 50:- Dixon, Nancy M. Common knowledge - how companies thrive by sharing what they know. Harvard Business Scool Press 2000. Inbunden. Skyddsomslag. 188 sid. (H23545). 120:- Dolci, Danilo. Ensam är inte stark. Gummessons 1969. Klotband. Inget skyddsomslag 472 sid. (H15734). 60:- Dolci, Danilo. Slöseri.
Röster och dokument kring några former av
misshushållning på västra Sicilien. Gummessons 1967.
Klotband. Inget skyddsomslag. 176 sid. (H15761). 90:- Dorigo, Joe. Mafia. A Chilling
Illustrated History of the Underworld. Chartwell Books 1992. Klotband.
Skyddsomslag. 33 x 24 cm. 112 sid. Rikt fotoillustrerad. Skyddsomslaget
lite nött. (H10339). 130:- Dumrath, O H. Från Andra kejsardömets fall till seklets slut. 1870-1900. Politisk och kulturhistoria. Efter de bästa källor bearbetad för svenska förhållanden. Gebers. Inget tryckår. Rött gulddekorerat klotband. 29 x 21 cm. 420 sid. Illustrerad. Del III i serien Det XIX. Århundradet. Exlibris. (H16894). 110:- Dumont, René. Afrikas dåliga start. Rabén & Sjögren - Utrikespolitiska institutet 1964. Häftad. 244 sid. Ouppskuren. (H16081). 70:- Duncan. David Ewing. Kalendern - människans 5000-åriga kamp att rätta klockan efter himlen - och vart de tio försvunna dagarna tog vägen. W&W 1999. Förlagsband. Skyddsomslag. 315 sid. Illustrerad. (H31906). 100:-
Edey, Maitland A. Lost World of the Aegean. Time-Life International 1979. Klotryggband. 26 x 23 cm. 160 sid. Rikt illustrerad. Ingår i serien The Emergence of Man. (H16208). 100:- Edey, Maitland A. The Sea Traders.
Time-Life International 1976. Klotryggband. 26 x 23 cm. 160 sid. Rikt
illustrerad. Ingår i serien The Emergence of Man. (H16205). 100:- Edling, Stig - Nestius, Hans (red). Vad är en politiker?. Pockettidningen R, nr 4, årg 5, 1975. 112 sid. Illustrerad. (H25743). 40:- Edris, Karl-Erik. Vision eller vanmakt - en tolkning av den västerländska civilisationens historia och tankar inför framtiden. Hallgren & Fallgren Studieförlag 1987. Häftad. 246 sid. Stämpel på titelbladet och på pärmarnas insidor. (H28387). 80:- Ehrenberg,
Johan. Globaliseringsmyten - hurusom kapitalet skulle frälsa
världen. Pan/Norstedts 2000. Pocket. 329 sid. (H28221). 50:- Ekendahl, Staffan. Amerikanerna.
Sådana är de, så tänker de. Månpocket.
2005. Pocket. 274 sid. Nyskick H 37841. 30:- Ekmark-Rydfors. Läsebok i
allmän historia för realskolan. Klass 4 och 5. I. Medeltiden
och nya tiden till år 1650. Fritzes. 1919. Klotband. Illustrerad.
399 sid. Bra skick.(H 38227) 50:- Elgklou,
Lars. Tsarernas Ryssland. Wiken 1992. Inbunden. 272 sid.
Illustrerad. (H22865). 70:- Elgklou, Lars. Tsarernas Ryssland.
Wiken. 1992. Inbunden. Illustrerad. Bra skick. (H 50509) 70:- Engels, Friedrich. I bostadsfrågan - I bondefrågan. Arbetarkulturs Förlag 1946. Klotryggband. Två skrifter samlade i en volym. 132 + 53 sid. (H8485). 80:- Engels,
Friedrich. The peasant war in Germany. Progress 1969. Inbunden.
Skyddsomslag. 208 sid. Skyddsomslaget nött. (H25704). 70:- Englund, Peter. Brev från nollpunkten. Historiska essäer. Atlantis 1996. Förlagsband. Skyddsomslag. 293 sid. Illustrerad. (H16969). 100:- Englund, Peter. Förflutenhetens landskap - historiska essäer. Atlantis 1993. Förlagsband. Skyddsomslag. 278 sid. Illustrerad. (H33955). 80:- Englund, Peter. Tystnadens historia och andra essäer. Atlantis 2003. Förlagsband. Skyddsomslag. 271 sid. Illustrerad. (H32426). 120:- Engman, Max. Lejonet och dubbelörnen - Finlands imperiella decennier 1830-1890. Atlantis 2000. Inbunden. Skyddsomslag. 402 sid. Illustrerad. Exlibris. Namnteckning på försättsbladet. Understrykningar med blyerts. (H30057). 80:- Enzensberger, Hans
Magnus.
Studenterna och makten. En antologi. Pan 1968. Pocket. 231 sid.
(H12172). 40:- Evans, Harold. Good Times, Bad
Times. The explosive inside story of tycoon Rupert Murdoch and the
battle for The Times. Coronet. 1984. Pocket. Fotoillustrerad. 525 sid.
Bra skick. (H 38504) 60:- Evensmo, Sigurd. Öster om väst, väster om öst - Jugoslavien under Tito. Folket i Bild 1957. Inbunden. 196 sid. Illustrerad. (H25044). 80:-
Faludi, Susan. Ställd - förräderiet mot mannen. Ordfront 2000. Inbunden. Skyddsomslag. 645 sid. (H23319). 120:- Farjeon, Eleanor & Herbert. Kings and Queens. With 41 coloured plates by Rosalind Thornycroft. JM Dent 1953. Klotband. Skyddsomslag. 25 x 18 cm. 87 sid. Teckningar på alla brittiska monarker från William I till Elizabeth II. (D8424). 90:- Fenby,
Jonathan. On the Brink. The Trouble with France. Warner Books 1999.
Limhäftad. 448 sid. Nyskick. (H6535). 80:- Ferro, Marc. Nicholas II. The Last
of the Tsars. Viking. 1991. Klotband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad.
305 sid. Nyskick. (H 50534) 120:- Fisher, Frederick B. Gandhi och vi. Natur och Kultur 1934. Privatinbunden. Klotrygg. 232 sid. Fotoillustrerad. Exlibris. (H543). 80.- FN - globalt uppdrag - fakta, historia, framtid. Eriksson, Lars m fl (red). Svenska FN-förbundet/SNS 1995. Inbunden. 368 sid. Illustrerad. (H28210). 100:- Forbis,
William H. Cowboys. Bra böcker 1978. Häftad. 237 sid.
Illustrerad. Stort format. (H31307). 90:- Forsberg, Wåge. En annorlunda vikingafärd i modern tid till Estonia - ett framtidsland i Europa - en verklighetsskildring från svenskt entreprenörsskap i en f d Sovjet-republik. Wåge Forsberg 2003. Häftad. 158 sid. Dedikation från författaren på titelbladet. (H23930). 50:- Franzén,
Nils-Olof. Dreyfusaffären. Ordfront 1983. Dekorerat
förlagsband. 280 sid. Illustrerad. Skyddsomslagets framsida
utskuret och inklistrat på frampärmens insida. Fåtal
anteckningar och understrykningar med blyerts. (H9840). 90:- Fraser, Flora. Princesses. The Six
Daughters of George III.John Murray. 2005. Limhäftad. Illustrerad.
476 sid. Nyskick. H 37068. 100:- Freccero, Agneta - Montserrat, Dominic. Mumieporträtt. Nationalmusei årsbok 46. 2000. Inbunden. 22 x 17 cm. 222 sid. Illustrerad. (H1019). 110:- Freeman, Hjördis och Lars. 20 år med FN. Rabén & Sjögren 1965. Förlagsband. Skyddsomslag. 23 x 21 cm. 151 sid. Fotoillustrerad. (H16273). 80:- Friedrich, Carl J. En introduktion till den politiska teorin. Sex centrala problemställningar. Wahlström & Widstrand 1968. Pocket. 174 sid. (H11993). 40:- From
policy takers to policy makers - adapting EU cohesion policy
to the needs of the new member states. Eriksson, Jonas m fl (red).
Sieps 2005: 5. Inbunden. 258 sid. (H21763). 70:- Furuhagen, Hans. Grekernas värld. Bonniers världshistoria, del 3. Erling Bjöl - Jarl Torbacke (red). Bonniers 1982. Klotband. Skyddsomslag. 336 sid. Rikt illustrerad. Något nött skyddsomslag. Anteckning på frampärmens insida. (H33441). 70:- Färm, Göran - Wallström, Margot. Folkens Europa eller varför är det så svårt att älska EU? Hjalmarson & Högberg 2004. Häftad. 222 sid. (H11014). 70:-
Galbraith, John Kenneth. Den nya industristaten. Wahlström & Widstrand 1967. Häftad. 369 sid. Ouppskuren. Tillskrift på försättsbladet. (H12174). 70:- Galbraith, John Kenneth. Triumfen. En fabel om modern diplomati. Wahlström & Widstrand 1968. Förlagsband. Skyddsomslag. 187 sid. (H14114). 80:- Galtung, Johan - Nishimura, Fumiko. Vad kan vi lära av Kinas folk? Prisma 1976. Inbunden. Skyddsomslag. 177 sid. (H25696). 40:- Gascoigne, Bamber. Kina - kejsare, dynastier och konstskatter. Bonniers 1974. Inbunden. Skyddsomslag. 256 sid. Illustrerad. (H30226). 120:- Gatewood, Elizabeth J, m fl. Women entrepreneurs, their ventures and the venture capital industry - an annotated bibliography. Stockholm 2003. Häftad. 214 sid. (H21214). 70:- Genders
& sexualities in modern Thailand. Jackson, Peter A -
Cook, Nerida M (red). Silkworm 1999. Häftad. 289 sid. Enstaka
marginalanteckningar. (H23678). 100:- Gibbon,
Edward. Romerska rikets nedgång och fall - i sammandrag 1-2.
Bokfrämjandet 1970. 2 volymer. Ryggskinnband med gulddekor. 363 +
384 sid. Illustrerad. Namnteckning på smutstitelbladet. (H28239).
200:- Gibbon, Edward. The Decline and Fall of
the Roman Empire. Wordsworth Classics. 1998. Limhäftad. 1089 sid.
H 37127. 70:- Gjötterberg, Tore. Tyskt 1700-tal - Kulturhistoriska bilder från tyska furstehov och universitet samt deras svenska förbindelser. Carlssons 1996. Inbunden. 232 sid. Illustrerad. (H759). 90:- Glans, Sigurd. På första sidan 1900-1999. Århundradets nyheter i århundradets tidningar. En historisk krönika. Tidningsmakarna 1999. Klotband. Skyddsomslag. 30 x 24 cm. 320 sid. Rikt illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (H13184). 120:- Glemme, Ingemar - Rosenblad, Dorotea. Kungar och fariseer. Verbum 1984. Förlagsband. Skyddsomslag. 123 sid. Namnteckning på försättsbladet. (H8831). 80:- Golendorf, Pierre. Kuba - misstänksamhetens ö. Coeckelberghs 1979. Förlagsband. Skyddsomslag. 322 sid. (H16390). 100:- Gollwitzer, Helmut. Dit du icke vill. Som fånge i Sovjet. Verbum 1966. Pocket. 209 sid. (H16903). 40:- Gorbatjov, Michail. Perestrojka. Ett nytt sätt att se på vårt land och världen. Forum 1988. Inbunden. 245 sid. (H929). 80:- Gorkin, Julian. Mordet på Trotskij. Forum 1972. Häftad. 176 sid. Illustrerad. (H31894). 70:- Graninger, Göran m fl. Emigranter - en bok om den stora utvandringen till Amerika. Bra böcker 1971. Inbunden. Skyddsomslag. 143 sid. Illustrerad. Exlibris. Skyddsomslaget något nött. (H24218). 100:- Graves, Robert - Hodge, Alan. Vår långa week-end - England mellan krigen 1918-1939. Tiden 1941. Halvklotband. 403 sid. (H32999). 80:- Gray, Jack - Cavendish, Patrick. Chinese Communism i Crisis. Maoism and the Cultural Revolution. Pall Mall Press 1968. Förlagsband. Skyddsomslag. 279 sid. En del understrykningar. (H16388). 80:- Grosse-Oetringhaus, Hans-Martin. När elden bröt ut - dokumentärroman om ett skoluppror i Sydafrika. Hjulet 1985. Andra upplagan. Häftad. 171 sid. Illustrerad. (H30007). 60:- Guds färdemän - på korståg med Jean de Joinville, till storkanen med Vilhelm av Ruysbroek, islams resenär Ibn Batuta. Schildt, Göran (urval). Biblioteksförlaget 1961. Inbunden. Skyddsomslag. 229 sid. Slitet skyddsomslag. Försättsbladet utskuret. (H22973). 80:- Guillain,
Robert. Japan - den tredje stormakten. Rabén &
Sjögren 1970. Häftad. 223 sid. (H23668). 50:- Gunnarsson, Gunnar. Ryssland 1917. En revolutionskrönika månad för månad. Tiden 1967. Klotband. 295 sid. Illustrerad. Revor i skyddsomslaget. Namnteckning på försättsbladet. (H30608). 100:- Guorko,
Basil. Minnen och intryck från kriget och revolutionen
i Ryssland 1914-1917. Norstedts 1919. Häftad. 368 sid. Något
nött. (H22977). 120:-vårt att älska EU? Hjalmarson
& Högberg 2004. Häftad. 222 sid. (H11014). 70:- Gustafsson, Lars & Myrdal, Jan. Den
onödiga samtiden. Manifest. 2002. Pocket. 343 sid. Bra skick
H 38007. 30:-
Hamblin, Dora Jane. The Etruscans.
Time-Life International 1978. Klotryggband. 26 x 23 cm. 160 sid. Rikt
illustrerad. Ingår i serien The Emergence of Man. (H16210). 100:- Hamblin, Dora Jane. That was the
Life (En skildring av livet på tidskriften Life). Andre Deutsch.
1977. Klotryggband. Fotoillustrerad. 320 sid. Bra skick. (H 38511) 150:- Hamilton, WR. The Yukon Story - A Sourdough´s record of Goldrush Days and Yukon Progress. Mitchell Press 1964. Inbunden. Skyddsomslag. 261 sid. Illustrerad. (H849). 120:- Han, Suyin. Morgonens flod - Mao Tse-tung och den kinesiska revolutionen. Norstedts 1972. Inbunden. Skyddsomslag. 495 sid. (H22823). 80:- Handel och samfärdsel under medeltiden. Brønsted, Johannes - Schück, Adolf (red). Nordisk kultur, del XVI. Bonniers 1933. Häftad. 360 sid. (H21277). 150:- Harding,
Bertita. Skymning över Habsburg. Medéns 1940.
Halvskinnband. 310 sid. Illustrerad. Namnstämpel på
försättsbladet. (H16069). 130:- Harris, Geraldine. Gudar &
Faraoner i den egyptiska mytologin. Askild & Kärnekull. 1983.
Inbunden. Skyddsomslag. 28 x 22 cm. Illustrerad av David O´Connor
och John Sibbick. 132 sid. Namnteckning på
försättsbladet. Bra skick H 38067. 80:- Harris, Nathaniel. History of ancient Greece. Hamlyn 2000. Inbunden. Skyddsomslag. 192 sid. Rikt illustrerad. Stort format. (H28428). 250:- Harrison, Dick. Skapelsens geografi - föreställningar om rymd och rum i medeltidens Europa. Ordfront 1998. 244 sid. Illustrerad. Exlibris. Namnteckning på försättsbladet. Enstaka förstrykningar med blyerts.(H33512). 60:- Harrison, Paul. The third revolution - population, environment and a sustainable world. Penguin 1993. Häftad. 377 sid. (H23559). 80:- Heckscher, Gunnar. Asiatiskt maktspel. Akademilitteratur 1986. Dekorerat pappband. 434 sid. Fotoillustrerad. (H7219). 80:- Hedlund, Stefan. Hur många
Ryssland efter Sovjet? Fischer & Co 1993. Förlagsband.
Nött skyddsomslag. 306 sid. (H11161). 80:- Hedewig Eleonora. Kongl: Mayst:s
Placat, om Tree Allmenne Solenne Tacksäyelse- Faste och
Böne-Dagar.Tryckt i Stockholm aff Georg Hantsch Kongl: Boktr.
Åhr 1666. Häftad. 19 x 15 cm. 9 sid. Namnteckning på
omslaget. Bra skick. H 37276. 400:- Helander, Gunnar. Svart Napoleon. Om zuluernas historia. Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Förlag 1957. Andra upplagan. Klotryggband. Skyddsomslag. 181 sid. (H6190). 80:- Henrikson, Alf - Berg,
Björn. Alla tider. Kronologisk översikt av
världshistorien. Bra Böcker 1978. Gulddekorerat
konstläderband. Skyddsomslag. 30 x 22 cm. Opaginerad. Rikt
illustrerad med teckningar av Björn Berg. (H14502). 150:- Henrikson, Alf. Alla Tider. En
världshistoria.Trevi. 1996. Kartonnage. 24 x 17 cm. Illustrerad
med teckningar av Björn Berg. Opaginerad. Mycket bra skick. H
37071. 60:- Henrikson, Alf - Berg, Björn. Alla Tider - Kronologisk översikt av världshistorien. Bra Böcker 1978. Gulddekorerat konstläderband. Skyddsomslag. 30 x 22 cm. Opaginerad. Rikt illustrerad med teckningar av Björn Berg. Namnteckning och stämpel på försättsbladet. (H13117). 140:- Henrikson, Alf. Antikens historier. Bonniers 1981. Klotband. Två volymer. 320 + 431 sid. Teckningar av Håkan Bonds. Nötta skyddsomslag. (H30893). 100:- Henrikson, Alf. Antikens historier. Bonniers 1992. Två delar i en volym. Inbunden. 319 + 430 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. (H30756). 120:- Henrikson,
Alf. Biblisk historia - ett referat. Bonniers 2005. Inbunden.
Skyddsomslag. 514 sid. Illustrerad av Hasse Erikson. (H33949). 110:- Henriksson,
Alf - Hwang, Tsu-Yü. Kinesisk historia. Bonniers 1992.
Inbunden. 470 sid. Illustrerad. Rester av tejp på
försätts- och eftersättsbladen. Namnteckning på
försättsbladet. (H22870). 50:- Henriksson,
Alf - Hwang, Tsu-Yü. Kinesisk historia. Bonniers 1978.
Inbunden. Skyddsomslag. 470 sid. Illustrerad. (H30758). 50:- Henrikson, Alf. Pytheas resa till Thule. Bra Böcker 1985. Förlagsband. Skyddsomslag. 196 sid. Namnteckning. (H30757). 60:- Henrikson, Alf. Resa i antiken. Med teckningar av Stig Henrikson. Gebers 1956. Första upplagan. Klotryggband. Främre omslaget medbundet. Inget skyddsomslag. 154 sid. (H14894). 100:- Henrikson, Alf. Det västliga Hellas. Bonniers 1980. Inbunden. Skyddsomslag. 276 sid. Illustrationer av Björn Berg. (H30262). 100:- Herodotos. Herodotos historia. 2 vol. Pan/Norstedts 1968. Pocket. 279 + 262 sid. Anteckning på smutstitelbladen. (H22974). 80:- Hesse-Wartegg, Ernst von. Indien och dess furstehof. Gebers 1907. Inbunden. 460 sid. Illustrerad. (H847). 120:- Hickman, Katie. Courtesans. Harper perennial 2003. Häftad. 363 + 16 sid. Illustrerad. (H35311). 70:- Hill, Christopher. Uppochnervända världen. Radikala idéer under engelska revolutionen. Ordfront. 1990. Inbunden. 410 sid. (H754). 100:- Hindley, Geoffrey. The royal families of Europe. McGraw-Hill 1979. Förlagsband. Skyddsomslag. 160 sid. Illustrerad. 30 x 24 cm. Ett par små revor i skyddsomslaget. (H35094). 140:- Hjärne, Harald. Karl XII - Omstörtningen i Östeuropa 1697-1703. Ljus Förlag 1902. Inbunden. 219 id. Illustrerad. (H853). 100:- Hochschild, Adam. Kung Leopolds vålnad. Ordfront 2002. Pocket. 447 sid. Illustrerad. (H27586). 50:- Hochschild, Adam. Spräng bojorna - kampen mot slavhandeln. Ordfront 2006. Inbunden. Inget skyddsomslag. 435 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Anteckningar och understrykningar i blyerts. (H29892). 120:- Holdt, Jacob. Amerikanska bilder - en personlig resa genom det svarta Amerika. Liber 1978. Häftad. 272 sid. Rikt illustrerad. (H29792). 200:- Holland,
Jerome H. Svart framtid? - om negrernas möjligheter i
framtidens värld. Lagerström 1970. Inbunden. Skyddsomslag.
268 sid. (H29644). 70:- Holmberg, Paul. Gyllene halvmånen
- Narkotika till döds. Fischer & Co 1992. Dekorerat
förlagsband. 202 sid. Illustrerad. (H17660). 80:- Horne, Alistair. The Fall of Paris.
The Siege and the Commune 1870-71. Papermac. 1990. Limhäftad.
Illustrerad. 458 sid. Nyskick. (H 50567) 70:- Horn, Fr. Winkel. Mennesket i den
forhistoriske tid. Populaere skildringer af oldtidens kulturliv. P.G.
Philipsens Forlag, Kjøbenhavn. 1874. Halvfranskt band med fyra
upphöjda bind och ryggtitel i guld. Marmorerade snitt.
Illustrerad. 522 sid. Dansk text. Mycket bra skick.. H 37464. 200:- Horn,
Siegfried H. Resa i forntid. Skandinaviska bokförlaget
1983. Inbunden. Skyddsomslag. 218 sid. Små tejprester på
försätts- och eftersättsbladen och skyddsomslaget.
(H22858). 100:- Hornborg, Eirik.
Världshistorien. 5. Världskrigens tidevarv. Sohlmans 1962.
Skinnryggband. Illustrerad. 280 sid. Mycket bra skick.. H 37380. 40:- Hosking, Geoffrey. Ryssland. Folk
och imperium 1552-1917. Historiska Media. 2003. Inbunden. Skyddsomslag.
647 sid. Nyskick. (H 50549) 120:- Huberman, Leo. Människans rikedomar. Rabén & Sjögren 1973. Pocket. 285 sid. Namnteckning på försättsbladet. (H33185). 50:-
Isaac, Alan - Monk, Jennifer, red. The Cambridge Illustrated Dictionary of British Heritage. Klotband. Skyddsomslag. 23 x 16 cm. 484 sid. Illustrerad med foton, kartor och reproduktioner. Fläck på försättsbladet. (H557). 120:- Isakson, Börje. 1905 - de glömda revolutionernas år. Ordfront 2005. Förlagsband. Skyddsomslag. 346 sid. Illustrerad. (H32688). 150:- Isaksson, David. Ideologiernas farväl. Om det civila samhället i nittiotalets Centralamerika. Sydpunkten 1994. Häftad. 148 sid. (H16866). 50:- Isaksson,
Folke. 72 dagar i Paris. Pan 1971. Pocket. 126 sid. Illustrerad.
(H25703). 60:- Jacquard, Roland. Usama bin Ladin.
Fischer & Co. 2001. Limhäftad. 280 sid. Nyskick H 37980.
60:- Jambresic Kirin, Renata – Povrzanovic,
Maja. War Exile. Everyday Life. Cultural Perspectives.Institute
of Ethnology and Folklore Research Zagreb. 1996. Limhäftad. 305
sid. Bra skick. H 37283. 120:- Janson,
Tore. Romare och romarinnor - livet i antiken. W & W 2006.
Inbunden. Skyddsomslag. 239 sid. (H33002). 140:- Janssen-Jurreit. Sexism.
Manssamhällets ideologi och historia. Norstedts. 1979.
Häftad. 423 sid. Namnteckning på titelsidan. Bra skick. (H
38303) 90:- Johansson, Ulf, red. Vem vet vad.
Tävla, trivs och testa dina kunskaper med nära 8000
frågor.Det Bästa. 2003. Kartonnageband. 28 x 22 cm.
Illustrerad. 350 sid. Nyskick. H 37141.110:- Johnson, Paul. De intellektuella.
Människorna, myterna, moralen. Timbro. 1989. Inbunden.
Skyddsomslag. 437 sid. Bra skick. (H 50489) 110:- Josephy, Alvin M. Jr. The Civil War
– The War on the Frontier. The Trans-Mississippi West.Time-Life. 1991.
Konstskinnband. 28 x 23 cm. Rikt illustrerad. 176 sid. Nyskick. H
37053. 110:-
Kelly, Kevin. New rules for the new economy - 10 radical strategies for a connected world. Viking 1998. Inbunden. Skyddsomslag. 179 sid. (H21749). 90:- Kennedy,
Rose F. Tid att minnas. Norstedts 1974. Förlagsband.
Skyddsomslag. 309 sid. Fotoillustrerad. Namnteckning på
försättsbladet. (H30752). 80:- King, David.Vienna 1814. How the
Conquerors of Napoleon Made Love, War, and Peace at the Congress of
Vienna.Harmony Books. 2008. Förlagsband. Skyddsomslag.
Illustrerad. 434 sid. Reva i skyddsomslaget, f ö i mycket bra
skick. H 37065. 120:- Kissinger, Henry. Diplomacy. Simon & Schuster 1994. Ryggklotband. Skyddomslag. 912 sid. Illustrerad. (H32159). 220:- Kissinger, Henry A. Försvar och utrikespolitik. Amerika vid skiljevägen. 1962. Klotrygg. Skyddsomslag. 343 sid. (H958). 80:- Kissinger, Henry A. Försvar och utrikespolitik - Amerika vid skiljevägen. Militärlitteraturföreningen Nr 235. 1962. Privat linneband. Bägge omslagen medbundna. 343 sid. Exlibris. (H19224). 150:- Kjölstad, Torbjörn - Rystad, Göran. 5000 år. Epoker och utvecklingslinjer. Corona 1980. Andra upplagan. Dekorerat förlagsband. 19 x 21 cm. 254 sid. Illustrerad. (H13845). 100:- Klinge,
Matti. En blick på Finlands historia. Otava 1977.
Häftad. Skyddsomslag. 117 sid. Illustrerad. (H22985). 50:- Kochan, Miriam. The Last Days of
Imperial Russia. Weidenfeld and Nicolson. 1976. Klotband. Skyddsomslag.
Fotoillustrerad. 224 sid. Bra skick. (H 50537) 100:- Koivisto, Mauno. Den ryska idén - min syn på Rysslands historia. Atlantis 2002. Inbunden. Skyddsomslag. 254 sid. Namnteckning på försättsbladet. Understrykningar med blyerts. (H30053). 80:- Korn, Jerry. The Civil War – Pursuit
to Appomattox – The Last Battles.Time-Life. 1991. Konstskinnband. 28 x
23 cm. Rikt illustrerad. 176 sid. Nyskick. H 37049. 110:- Krugman, Paul. En tid av minskade förväntningar. USAs ekonomi mellan Reagan och Clinton. Tiden 1993. Klotband. Skyddsomslag. 252 sid. (H11450). 80:- Kuczynski, Jürgen. Arbetarklassens uppkomst. Aldus/Bonniers 1967. Limhäftad. 253 sid. Illustrerad. (H676). 80:- Kumlien, Gunnar D. Italien då. Galärslavar, pilgrimer, kurtisaner. A&K 1976. Klotband. 25x19 cm. 184 sid. Illustrerad. (H924). 100:- Kumpe, Frederick. Divorcing the Dictator - America's bungled affair with Noriega. GP Putnam´s Sons 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 470 sid. (H770). 120:- Kurlansky, Mark. 1968 - de gränslösa drömmarnas år. Ordfront 2005. Inbunden. Skyddsomslag. 415 sid. Illustrerad. (H30106). 150:- Kylävaara, Keijo. Finland 1917 - ett reportage. Helsingin Sanomat 1967. Klotband. Skyddsomslag. 236 sid. Illustrerad. Reva i skyddsomslaget. (H32420). 140:-
Lampell,
Sven. Mitt i stormen. Med Röda korset i fält. Sellin.
1996. Förlagsband. Skyddsomslag. 294 sid. Illustrerad. Dedikation.
(H 50553) 150:- Lang, H Jack. The Wit and Wisdom of Abraham Lincoln as Reflected in His Briefer Letters and Speeches. The World Publ Co 1946. Inbunden. Något nött skyddsomslag. 265 sid. (H844). 80:- Lapp,
Ralph E. Lyckliga drakens resa. Rabén & Sjögren
1959. Häftad. 235 sid. Illustrerad. Något nött.
(H24727). 90:- Latourette, Kenneth Scott. The
History of Japan. Macmillan. 1947. Klotband. Illustrerad. 290 sid.
Skyddsomslagets flikar inlimmad på bakre försättsbladet
och pärmen. (H 38423) 90:- Laurin, Carl G. Folklynnen. Norstedts 1917. Sjunde upplagan. Halvskinnband. 396 sid. Illustrerad med foton, teckningar och reproduktioner. (H20521). 80:- Laurin, Carl G. Stamfränder. Norstedts 1925. Halvskinnband. 283 sid. Illustrerad. (H20526). 100:- Lawrence, D H. Resa i etruskernas land. Tidens bokklubb 1954. Ryggklotband. Skyddsomslag. Illustrerad. Förord av professor Gösta Säflund. Stämpel på försättsbladet. Nött skyddsomslag. (H29276). 70:- Leakey, Mary. Olduvai Gorge - my search for early man. Collins 1979. Förlagsband. Skyddsomslag. 187 sid. Illustrerad. (H23851). 120:- Leakey, Richard E. Människans ursprung. BonnierFakta 1981. Inbunden. Skyddsomslag. 255 sid. Illustrerad. (H30414). 100:- Le Hardy, William. The Coronation Book. The History and Meaning of the Ceremonies at the Crowning of the King & Queen. Hardy & Reckitt 1937. Klotband. Skyddsomslag. 24 x 19 cm. 61 sid. Illustrerad. Ett par små revor i skyddsomslaget. Boken i mycket bra skick. (D8418). 120:- Leijonhufvud, Göran. Kinesisk vardag - livet i en folkkommun. Askild & Kärnekull 1973. Inbunden. Skyddsomslag. 197 sid. Illustrerad. (H21117). 60:- Leino, Olle. Vem tackar Yrjö Leino? - ett mänskligt och politiskt dokument om Finlands kommunistiske inrikesminister 1945-48. Askild & Kärnekull 1973. 283 sid. Illustrerad. (H22282). 120:- Léon, Abraham. Marxismen och judefrågan. Partisan/Marxismens klassiker 4, 1970. Häftad. 233 sid. (H24071). 80:- Leuchtenburg, William E. Franklin D Roosevelt and the new deal - 1932-1940. The new American nation series. Harper torchbooks 1963. Häftad. 390 sid. Exlibris. (H34224). 90:- Levine, Baruch A. The Israelites. Time-Life International 1978. Klotryggband. 26 x 23 cm. 160 sid. Rikt illustrerad. Ingår i serien The Emergence of Man. (H16209). 100:- Lewis, Michael. The new new thing - a Silicon Valley story. Norton 2000. Inbunden. Skyddsomslag. 268 sid. (H21748). 90:- Lewis,
Norman. Maffian. Forum 1965. Klotband. 227 sid. Illustrerad.
(H26369). 150:- Lewis, W H. Det lysande seklet - Ludvig XIV:s Frankrike. Lars Hökenbergs 1955. Halvklotband. 315 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (H21046). 120:- Lhote, Henri. Klippmålningarna i Sahara. Upptäckten av en svunnen ökenkultur. Tiden 1959. Pappband. Skyddsomslag. 190 sid. Fotoillustrerad. Revor i skyddsomslaget. (H238). 80:- Lindgärde, Valborg - Mansén, Elisabeth. Ljuva möten och ömma samtal. Om kärlek och vänskap på 1700-talet. Atlantis.1999. Inbunden. 303 sid. Illustrerad. (H716). 100:- Linnér,
Sture. Hellenika. Rubicon 1986. Inbunden. 175 sid. Illustrerad.
Något gulnad. (H25998). 90:- Lindsey, Karen. Divorced, Beheaded,
Survived. A Feminist Reinterpretation of the Wifes of Henry
VIII.Addison-Wesley. 1995. Limhäftad. 231 sid. Namnteckning. Bra
skick. H 37240. 100:- Linnane, Fergus.The Life of the
English Rakes.Portrait. 2006. Förlagsband. Skyddsomslag.
Illustrerad. 342 sid. Nyskick. H 37156. 110:- Livius. Roms kungatid. W&W 2002. Förlagsband. Skyddsomslag. 135 sid. (H32139). 140:- Lolilér, Frédéric. En kejsardröm. Napoleon III. En levnadsteckning. Hökerbergs 1919. Klotrygg. 352 sid. Illustrerad med reproduktioner. (H 1173). 100:- Loomis,
Stanley. Den farliga vänskapen - Marie Antoinette, Axel von
Fersen och flykten till Varennes. Bonniers 1973. Förlagsband.
Skyddsomslag. 319 sid. Illustrerad med reproduktioner. Något
nött skyddsomslag. (H32311). 100:- Lönborg, Sven - Ambrosius, Märta. Aten på Perikles´ och Sokrates´ tid, del 1-2. Två delar i en volym. Norstedts 1916. Klotband. 296 sid. Namnteckning. Illustrerad. (H1174). 100:- Löwenberg, Anders. Rökridåer - en kritisk granskning av tobaksindustrin. Prisma 1992. Inbunden. 237 sid. (H26298). 80:-
Macaulay, Lord. Historical essays. Collins' pocket classics. Collins' clear-type press u å. Klotband. Skyddsomslag. 887 sid. Nött skyddsomslag. (H32655). 80:- MacQueen,
Donald S. Window on the United States - a university primer. 3
ed. Studentlitteratur, 2002. Häftad. 278 sid. Illustrerad.
(H20863). 150:- Macrae, Norman. Rapport från
2024 – en kortfattad historik över framtiden 1974-2024. Timbro.
1985. Inbunden. Skyddsomslag. 260 sid. Bra skick. H 37645. 60:- Mao Tse-tung. Politiska skrifter. I
urval och med inledning av Bo Gustafsson. Rabén &
Sjögren 1970. Andra upplagan. Pocket. 290 sid. (H10544). 70:- Maroger,
Dominique, red. Katarina II:s memoarer. Hökerbergs 1954.
Klotrygg. 287 sid. (H551). 90:- McNeal, Shay. The Plots to Rescue
the Tsar. The Truth Behind the Disappearance of the Romanovs. Arrow.
2002. Häftad. Fotoillustrerad. 345 sid. Nyskick. (H 50538) 100:- Medvedev, Roy A. Stalin och
stalinismen. Prisma. 1981. Inbunden. Skyddsomslag. 234 sid. Bra
skick H 37846. 60:- Mills, Geoffrey. On the board. George Allen & Unwin 1985. Inbunden. Skyddsomslag. 290 sid. (H23799). 120:- Montet, Pierre. Dagligt liv i det gamla Egypten. Prisma Magnum 1987. Häftad. 338 sid. Illustrerad. (H34212). 100:- Moore, Michael. Korkade vita män - och andra billiga svepskäl för tillståndet i nationen. Ordfront 2005. Förlagsband. Skyddsomslag. 310 sid. (H36007). 90:- Morgan, Kenneth O. The people's peace - British history 1945-1990. Oxford U P 1992. Häftad. Illustrerad. (H24204). 60:- Morgan, Robin - Whitaker, Brian. Greenpeace - ett dramadokument. Svenska Dagbladet 1986. Kartonnage-band. 270 sid. Fotoillustrerad. (H8819). 100:- Morgan, Robin - Whitaker, Brian. Greenpeace - ett dramadokument. Svenska Dagbladet 1986. Kartonnage-band. 270 sid. Fotoillustrerad. Exlibris överstruket med bläck. (H33953). 70:- Morris,
James. Pax Britannia - the climax of an empire. Faber and Faber
1968. Klotband. Saknar skyddsomslag. 544 sid. Illustrerad. Något
nötta hörn. (H5143). 100:- Morton, Frederic. I elfte timmen.
Wien 1913-1914. Bonnier Alba. 1992. Inbunden. Skyddsomslag.
Fotoillustrerad. 383 sid. Exlibris. Namnteckning. Bra skick. (H 38265)
80:- Moscati, Sabatino. Gamla semitiska kulturer. Natur och Kultur 1958. Klotband. Inget skyddsomslag. 208 sid. Illustrerad. (H15116). 110:- Mounteney-Jephson,
A J. Emin Pascha och de upproriske i Sudan. Norstedts 1891.
Halvklotband. 441 sid. Illustrerad. Liten reva i kartan, faksimilen
något stukad. (H26069). 200:- Moynahan, Brian. Rasputin. The
Saint who Sinned. Random House. 1997. Klotryggband. Skyddsomslag.
Fotoillustrerad. 400 sid. Nyskick. (H 50535) 140:- Murphy, Richard W. The Civil War –
The Nation Reunited. War´s Aftermath.Time-Life. 1987.
Konstskinnband. 28 x 23 cm. Rikt illustrerad. 176 sid. Nyskick. H
37051.110:- Myrdal,
Jan - Kessle, Gun. Indien väntar. Norstetds1980.
Inbunden. Skyddsomslag. 403 sid. Illustrerad. (H22800). 40:- Myrdal, Jan. Det nya Stor-Tyskland. Hägglunds 1992. Inbunden. 218 sid. (H26553). 100:- Myrdal, Jan. Rapport från kinesisk by. Pan 1967. Häftad. 328 sid. Illustrerad. (H24517). 60:- Myrdal,
Jan - Kessle, Gun. Sidenvägen - en resa från
Höga Pamir och Ili genom Sinkiang och Kansu. Norstedts 1977.
Inbunden. 387 sid. Illustrerad. Något gulnad. (H20960). 70:- Möller, Per. Indokina efter
1965. Världspolitikens dagsfrågor. 1961. Nr 3.
Utrikespolitiska institutets broschyrserie. Utrikespolitiska
institutet. 1961. Klammerhäftad. 32 sid. (H 38387) 40:- Mörner, Birger. Maria Aurora Königsmarck. En krönika. Norstedts 1914. Halvfranskt band. Ryggförgyllning. Fem upphöjda bind. Övre guldsnitt. Marmorerade pärmar. 33 x 25 cm. 287 sid. Illustrerad. Bra skick. (H7092). 250:- Møst, Annemor - Gulbrandsen, Roy. Familien på Skaugum. Tre år med kronprinsparet. Gyldendal Norsk Forlag 1971. Blått gulddekorerat klotband. Skyddsomslag. 28 x 22 cm. 126 sid. Tillskrift på försättsbladet. (D10629). 120:-
Nestius,
Hans (red). Den gemena marknaden - om ekonomisk tillväxt, EEC
och social utstötning. Pockettidningen R, nr 4, årg 2, 1972.
144 sid. Illustrerad. Anteckning på titelbladet. (H25742). 40:- Nilson, Ulf. Ulf Nilson, utrikeskorrespondent. Bra böcker 1976. Häftad. 216 sid. Illustrerad. (H31668). 70:- Nordensvan, C O. August den starke. En tidsbild från Karl XII:s tid. Åhlén & Åkerlund 1923. Privat klotband. 254 sid. Illustrerad. Namnteckning och stämpel på försättsbladet. (H19165). 80:- Nordkvist, Karl Rune. Spanska zigenare. Månadens bok/Norstedts 1970. Inbunden. Skyddsomslag. 192 sid. (H29241). 50:- Norlind,
Arne. Det senmedeltida Rom. Världsstat och gudsstat. Norstedts
1924. Klotband. 164 sid. (H699). 90:- Obeyesèkere, Donald. Sketches of Ceylon´s History. W E Bastian & Co 1923. Klotband. 22 x 14 cm. 60 sid. Utvikbar karta. (H4851). 100:- Ohlmarks, Åke. Nobelpristagarna. En
bokfilm. Stureförlaget 1970. Andra bearbetade och utökade
upplagan. Blått skinnband. Guldsnitt. 30 x 22 cm. 766 sid.
Illustrerad. (H17887). 150:- Osborne, David - Gaebler, Ted. Sluta ro börja styra! Förvandla den offentliga sektorn. Tiden 1994. Förlagsband. Skyddsomslag. 296 sid. (H11187). 90:-
Paine, Thomas. Människans rättigheter. Ordfront 1992. Förlagsband. Inget skyddsomslag. Skyddsomslaget inklistrat på pärmarnas insidor. Namnteckning på försättsbladet. (H33449). 60:- Paloczi-Horvath, George. Fången och fri - En berättelse från Ungern om omvändelse och landsflykt. Natur och Kultur 1962. Förlagsband. Skyddsomslag. 295 sid. (H11995). 80:- Pankin, Boris. De sista hundra dagarna. Bra böcker 1992. 380 sid. Förlagsband. Skyddsomslag. (H35673). 100:- Papandreou, Andreas G. Dödsdömd
demokrati? Politiska memoarer. Norstedts 1970. Pappband. Skyddsomslag.
319 sid. (H19499). 80:- Parkinson, C Northcote. Lagen och profiterna - för finansministrar, oppositionsledare, byråkrater och vanliga skattskyldiga. Bonniers 1960. Häftad. 201 sid. Illustrationer av Robert C Osborn. Delvis ouppskuren. Något nött. (H32199). 70:- The Pelican book of English prose, nr 1. Elizabethan and Jacobean prose 1550-1620. Muir, Kenneth (red). Penguin 1956. Pocket. 276 sid. Något gulnad. (H26152). 50:- Pepys,
Samuel. Samuel Pepys dagbok - i urval och översättning
av Jane Lundblad. Forum 1953. Halvklotband. 300 sid. Anteckning
på försättsbladet. (H33741). 60:- Perry, John Curtis - Pleshakov, Constantine.
The Flight of the Romanovs. A Family Saga. Basic Books. 1999.
Häftad. Fotoillustrerad. 427 sid. Nyskick. (H 50540) 140:- Persson, Per. Kennedy.
Världspolitikens dagsfrågor. 1961. Nr 6. Utrikespolitiska
institutets broschyrserie. Utrikespolitiska institutet. 1961.
Klammerhäftad. 32 sid. (H 38385) 40:- Persson, Lars. De dödsdömda indianerna - de sydamerikanska indianernas situation idag. Aldus 1971. Pocket. 120 sid. Namnteckning på smutstitelbladet. (H27288). 60:- Petersen, Kai, red. När hände vad? Världshistorisk uppslagsbok 1500-1977. Forum 1978. När?Var?Hur?Serien. Dekorerat förlagsband. 454 sid. Illustrerad. (H18869). 100:- Petersen, Kai. När hände vad? Världshistorisk uppslagsbok 1500-1992. Forum 1993. Klotryggband. 478 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. (H33947). 100:- Petersen, Kai. När hände vad? Världshistorisk uppslagsbok 1500-1997. Forum 1998. Klotryggband. 491 sid. Illustrerad. (H30089). 130:- Peterson, Carl Fredrik. Spansk-amerikanska kriget. Runeberg, Johan Ludvig. Fänrik Ståls sägner, illustrerade af August Malmström. Tegnér, Esaias. Frithiofs saga, illustrerad af August Malmström. I en volym. Svenska amerikanaren, Chicago, 1899. Dekorerat klotband. 108 + 166 + 174 sid. Stämpel på försättsbladet. Något nött. (H20846). 120:- Petersson, Sven Plex. Olympiska sommarspelen
1976 Montreal. SDCAB 1976. Dekorerat guldfärgat förlagsband.
30 x 22 cm. 286 sid. Rikt färgillustrerad. Signerad av Anders
Gärderud. (I11804). 700:- Petrakos, Basil. Marathon. Archaelogical guide. Athen 1996. Häftad. 197 sid. Illustrerad. (H22472). 120:- Planitz, Hans. Die deutsche Stadt im Mittelalter. Von der Röhmerzeit bis zu den Zunftkämpfen. Böhlau-Verlag 1954. Svart gulddekorerat klotband. Skyddsomslag. 520 sid. Illustrerad med kartor. (H14887). 200:- Pollock, J C. Utlämnade - avslöjande fakta om protestanternas öde i Sovjetunionen. EFS-förlaget 1964. Inbunden. Skyddsomslag. 193 sid. Illustrerad. Nedre högra hörnet av försättsbladet utskuret. (H23076). 90:- Power, Brian. Den siste kejsaren av Kina. Forum 1986. Inbunden. Skyddsomslag. 278 sid. (H20064). 80:- Power, Jonathan. Som droppen urholkar stenen - historien om Amnesty International. Ordfront 2001. Inbunden. Skyddsomslag. 372 sid. (H23510). 120:- Prendergast, Christopher. Paris och 1800-talet. Kulturhistoriskt Bibliotek Symposion 2000. Limhäftad. 277 sid. Illustrerad. (H6439). 90:- Priestley, JB. The Prince of Pleasure and his Regency. Heinemann 1970. Klotband. Skyddsomslag. 304 sid. Illustrerad. Något nött skyddsomslag. (H824). 130:- Priestley, JB. Victoria´s Heyday. Heinemann 1972. Klotband. Skyddsomslag. 296 sid. Illustrerad. Något nött skyddsomslag. (H823). 150:-
Radzinskij,
Eduard. ”Herre, fräls och försona Ryssland” Nikolaj II -
hans liv och död. Norstedts. 1992. Klotband. Inget skyddsomslag.
Illustrerad. 475 sid. Bra skick. (H 50532) 150:- Ramklint, Ulla Britta. Bilden som blev kvar. Konstspår i historien. Historiska Media 1996. Inbunden. 175 sid. Illustrerad. (H1043). 100:- Rayner,
Robert M. British democracy - an introduction to citizenship.
Longmans, Green & Co 1947. Förlagsband. SKyddsomslag. 223 sid.
Exlibris och namnteckning på försättsbladet.Något
nött skyddsomslag. (H32148). 80:- Read, Anthony – Fisher, David. The
Proudest Day. India´s Long Road to Independence. W.W. Norton
& Company. 1998. Häftad.Illustrerad. 565 sid. Nyskick. (H
38294) 100:- Reed,
John. Mexiko i uppror och andra reportage. Norstedts 1981.
Inbunden. Skyddsomslag. 222 sid. (H21848). 90:- Reimers, Gerd. Maka och omaka. 20
porträtt av berömda mäns mindre kända hustrur.
Legenda. 1984. Inbunden. Skyddsomslag. Illustrerad. 218 sid.
Skyddsomslaget lite nött i överkanten. (H 38300) 50:- Rieber-Mohn, Hallvard. Forraedere? Streiflys over landssvikets problem. Aschenhoug & Co 1969. Klotryggband. Skyddsomslag. 109 sid. (H4920). 70:- Robie, David. Och världen blundar - kampen för frihet i Stilla Havet. Wiken 1989. Inbunden. Skyddsomslag. 284 sid. (H24887). 90:- Rockberger, Nicolaus. Det nya Europa - centraleuropeisk och baltisk historia och politik. SNS 2004. Inbunden. 363 sid. Illustrerad. Enstaka understrykningar med blyerts. Namnteckning på försättsbladet. (H30086). 120:- Rodén, Nils. Abessiniens historia. Evangeliska Fosterlandsstiftelsen 1930. Inbunden. 148 sid. Illustrerad. (H817). 60:- Roots, Ivan. The great rebellion 1642-1660. Alan Sutton Publ Ltd, 1995. Häftad. 326 sid. (H24160). 100:- Roselius,
Staffan. Global ekonomi mellan Börsen & Bushen. Futurum
2000. Förlagsband. 269 sid. (H31311). 200:- Rubinstein, Harald. Klasserna och
demokratin. Arbetarkultur 1955. Klotband. Inget skyddsomslag. 224 sid.
Namnteckning. (H12615). 50:- Runes, Dagobert D. Crosscuts through history. Wisdom library 1965. Inbunden. 118 sid. Gulnad inlaga. (H24876). 60:- Rystad, Göran - Sallnäs, Birger - Kahnberg, Alf. Ögonvittnen berättar - historisk läsebok 1720 - våra dagar. Gleerups 1958. Ryggklotband. 256 sid. Illustrerad. (H24873). 80:-
Sacharov, Andrej D. Mitt land och världen. Pan/Norstedts 1975. Pocket. 138 sid. (H24999). 50:- Salinger, Pierre - Laurent, Eric. Secret dossier - the hidden agenda behind the Gulf war. Penguin 1991. Häftad. 241 sid. (H32988). 60:- Salisbury, Harrison E. I Kinas kraftfält. Natur och Kultur 1967. Häftad. 214 sid. (H8824). 70:- Sandström,
Anders Z. Maktens ansikte och andra utflykter i den franska
kulturhistorien. Lutetia 1995. Förlagsband. Skyddsomslag. 235 sid.
Illustrerad. (H40131). 110:- Schama, Simon. Citizens. A Chronicle
of the French Revolution. Vintage Books. 1990. Häftad.
Illustrerad. 949 sid, Nyskick. (H 50497) 140:- Schapiro,
Leonard. Sovjetstaten - politik och förvaltning. Natur
och Kultur 1967. Pocket. 188 sid. (H23979). 40:- Schauman, Aug. Från sex
årtionden i Finland. Senare delen. Ny illustrerad upplaga.Holger
Schildt. 1922. Häftad. 318 sid. Illustrerad. Omslaget ngt
nött. H 37234. 60:- Schlesinger
Jr, Arthur M. De 1000 dagarna - boken om John F Kennedy.
Wahlström & Widstrand 1965. Ryggklotband. Skyddsomslag. 896
sid. (H23302). 110:- Schreiber, Hermann. Från Sinai till FN. En bok om de mänskliga rättigheterna. Gummessons 1964. Pappband. Skyddsomslag. 422 sid. Illustrerad med foton och reproduktioner av gamla bilder. (H237). 100:- Sculley, Arthur B - Woods, W William A. B2B exchanges - the killer application in the business-to-business internet revolution. ISI 1999. (H20687). 90:- Seierstad,
Åsne. Bokhandlaren i Kabul - ett familjedrama. Pan/Norstedts
2003. Inbunden. 286 sid. Författarens namnteckning på
smutstitelbladet. Exlibris. (H27310). 100:- Seierstad, Åsne. Bokhandlaren i Kabul. Månpocket. 2004. Pocket. 287 sid. Bra skick H 37800. 20:- Seierstad, Åsne. Med ryggen
mot världen. Serbiska porträtt. Pan. 2005. Pocket. 345 sid.
Bra skick. (H 38675) 30:- Semjonow, Juri. Jordens rikedomar - om varornas ursprung och den ekonomiska utvecklingens banbrytare. Kooperativa förbundets bokförlag 1938. Klotband. 464 sid. (H34001). 70:- Seth, Ronald. Första gången det hände. Höjdpunkter i människans historia. Bra Böcker 1969. Dekorerat pappband. Skyddsomslag. 26 x 18 cm. 224 sid. Rikt illustrerad. (H5450). 100:- Shachar, Nathan. Vilsenhetens förklädnader - essäer om myter, modernitet och tradition i Mellanöstern. Atlantis 1996. Inbunden. Skyddsomslag. 271 sid. Enstaka understrykningar med blyerts. Namnteckning på försättsbladet. (H30098). 110:- Simon, Edith. Reformationen. Serien
De stora epokerna. Svalan/Bonniers 1967. Dekorerat förlagsband. 27
x 22 cm. 190 sid. Rikt illustrerad. (H14546). 70:- Sjöberg, Ragnar. Henrik VIII och hans sex hustrur. Hökerbergs 1927. Halvfranskt. 251 sid. (H765). 100:- Sjöberg, Wilhelm. För arbetsfred. 50 år samarbete mellan arbetsgivare. Helsingfors 1958. Linneband. 25 x 19 cm. 449 sid. En historik över Arbetsgivarnas i Finland Centralförbunds verksamhet. (H6691). 120:- Sjögren, Bengt. Karibien med öppna ögon. Ordfront 1986. Dekorerat pappband. 303 sid. Fotoillustrerad. (H11206). 50:- Sjögren,
Otto. Det nittonde århundradets historia i
öfversigtligt sammandrag. 2 vol. Fritzes 1891. Ryggskinnband med
gulddekor. 450 + 636 sid. Namnstämpel på
försättsbladen. (H21607). 250:- Smith, Douglas. The Pearl. A True
Tale of Forbidden Love in Catherine the Great´s Russia.Yale
University Press. 2008. Förlagsband. Skyddsomslag. Illustrerad.
328 sid. Nyskick. H 37239. 150:- Snow, Edgar. Röd stjärna över Kina. Askild & Kärnekull 1973. Inbunden. Skyddsomslag. 573 sid. Illustrerad. (H29468). 80:- Southern Africa - the escalation of a conflict. Almqvist & Wiksell 1976. Inbunden. Skyddsomslag. 235 sid. (H23657). 90:- Spence, Jonathan D. Matteo Riccis minnespalats. Ordfront 1989. Klotband. Skyddsomslag. 315 sid. (H23331). 80:- Spindler, Konrad. Mannen i isen. Natur och Kultur 2000. Dekorerat förlagsband. 376 sid. Fotoillustrerad. Några få understrykningar med blyerts. (H15016). 120:- Steffen,
Gustaf F. Från det moderna England - Ett urval bilder och
intryck. Bonniers 1893. Halvfranskt. 415 sid. Illustrerad. (H850). 120:- Steinberg, Mark D - Khrustalëv,
Vladimir M. The Fall of the Romanovs. Yale University Press.
1995. Häftad. Fotoillustrerad. 444 sid. Nyskick. (H 50530) 150:- Steinert, Harald. Guldsökare i
vår tid. De moderna metallernas äventyr. Tiden 1958. Andra
upplagan. Klotband. Inget skyddsomslag. 334 sid. Exlibris. (H17381).
80:- Strachey, Lytton. Drottning Elisabeth och Greven av Essex. Hökerbergs 1929. Inbunden. 292 sid. (H802). 60:- Ström, Fredrik. Ryska revolutionens historia. Del 1-5 i en volym. Ljungbergs & Ryska revolutionens historias förlag, 1924, 1927. Del 1: tredje reviderade och tillökade upplagan. Del 2-3, 5: Andra upplagan. Del 4: Första upplagan. Halvskinnband. Illustrerad. (H23136). 150:- Stuart, Gene S. The mighty Aztecs. National Geographic Society 1981. Inbunden. Skyddsomslag. 199 sid. Rikt illustrerad. (H27891). 120:- Suetonius. Kejsarbiografier - Tiberius - Nero. NoK 1961. Inbunden. Skyddsomslag. 269 sid. (H26365). 80:- Suetonius. The twelve Caesars. Översättning av Robert Graves. Allen Lane 1979. Inbunden. Skyddsomslag. 287 sid. Illustrerad. (H29866). 150:- Sulzberger,
CL. Fädernearvet. Hur historiens berömda ledare blev
influerade av sina fäder. Annaförlaget 1988. Inbunden. 381
sid. (H757). 100:- Summers, Anthony - Mangold, Tom. The
File on the Tsar. Harper & Row. 1978. Klotband. Inget skyddsomslag.
Illustrerad. 416 sid. Bra skick. (H 50531) 120:- Svanström,
Ragnar. Kejsarens arvtagare - en bok om Weimarrepublikens
Tyskland 1919-1933. Norstedts 1982. Inbunden. Skyddsomslag. 317 sid.
Illustrerad. Exlibris. Namnteckning på försättsbladet.
(H30052). 80:- Svanström, Ragnar. Kejsarens
arvtagare. En bok om Weimarrepublikens Tyskland. Norstedts. 1982.
Inbunden. Skyddsomslag. Illustrerad. 318 sid. Namnteckning på
försättsbladet. Bra skick. (H 38293) 80:- Svanström,
Ragnar. Urspårningen - London-Berlin tur och retur under
1900-talets fyra första decennier. Norstedts 1987. Inbunden.
Skyddsomslag. 208 sid. Illustrerad. Exlibris. Namnteckning på
försättsbladet. Enstaka understrykningar med blyerts.
(H30051). 70:- Swartz, Richard. Room service - berättelser från det östra Europa. Norstedts 1997. Inbunden. Skyddsomslag. 293 sid. (H25197). 30:- Säve-Söderbergh, Torgny. Faraoner och människor - kulturbilder från det gamla Egypten. Norstedts 1958. Klotband. 203 sid. Illustrerad. (H897). 120:- Säflund, Gösta. Heraklidernas återkomst. Bonniers 1963. Klotband. Skyddsomslag. 134 sid. Illustrerad. (H16019). 70:- Söderhjelm, Alma. Napoleons syskon. Bonniers 1917. Halvfranskt. 261 sid. Illustrerad. Dedikation från författaren. (H881). 100:-
Tagore, Rabindranath. Nationalismen. Norstedts 1918. Häftad. 112 sid. Ouppskuren. (H17488). 90:- Talbot Rice, Tamara. Skyterna. Förord av professor T J Arne. 62 fotografier. 65 teckningar. 4 kartor. Natur och Kultur 1958. Klotband. Inget skyddsomslag. 247 sid. Ryggen blekt. (H15114). 80:- Talmage, T. De Witt.
Jorden rundt. Världen sådan den är i dag. Bohlin &
Co Förlag 1897. Rött gulddekorerat klotband. 23 x 16 cm. 496
sid. Liten skada på bakre pärmens överkant. (H5725).
100:- Tannenbaum, Edward R. Västerlandets
historia. 7. Demokrati, socialism och nationalism. Förenta
staterna och Japan som världsmakter. Kolonialismens
konsekvenser.Wahlström & Widstrand. 1983. Konstskinnband.
Fotoillustrerad. 139 sid. Nyskick. H 37031. 50:- Tannenbaum, Edward R.
Västerlandets historia. 2. Europeisk expansion på andra
sidan haven. Europa i kris. Den moderna statsbildningen. Wahlström
& Widstrand. 1983. Konstskinnband. Fotoillustrerad. 151 sid.
Nyskick.. H 37445. 50:- Taylor, A J P. The Course of German History - a survey of the Development of German History since 1815. Methuen 1968. Häftad. 271 sid. Exlibris. Något nött rygg. (H33018). 70:- Theodorakis, Mikis. Dagbok från en motståndsrörelse. Bonniers 1972. Häftad. 307 sid. Bra skick. (H7477). 90:- Therry White, Anne. Människan före Adam - Forskarnas äventyr i sökandet efter människans ursprung. N&K 1949. Inbunden. 217 sid. (H874). 60:- Thomas, Hugh. Spanska
inbördeskriget. Rabén & Sjögren 1978.
Förlagsband. Skyddsomslag. 806 sid. Fotoillustrerad.
Skyddsomslaget lite nött. (H10259). 140:- Thomson, Oliver. Easily Led. A
History of Propaganda. Sutton Publishing. 1999. Inbunden. Skyddsomslag.
Illustrerad. 360 sid. Nyskick. (H 50476) 150:- Thulstrup, Åke. Friheten och välståndet - amerikanska essayer. Bonniers 1931. Häftad. Skyddsomslag. 206 sid. Illustrerad. Osprättad. (H24922). 70:- Thylander,
Hilding. Den grekiska världen. Svenska Humanistiska
Förbundets skriftserie nr 96-97, 1985. Inbunden.. 546 sid.
Illustrerad. (H24135). 100:- Tilly, Charles. Coercion, Capital,
and European States, AD 990-1992. Blackwell. 1990. Häftad. 271
sid. Nyskick. (H 38272) 140:- Tingsten, Herbert. Tyranniet begär förtroende. Urval och inledning av Per Ahlmark. Timbro 1992. Pappband. Skyddsomslag. 355 sid. Fotoillustrerad. (H6531). 100:- Tingsten, Herbert. Viktoria och viktorianerna. Aldus/Bonniers 1965. Pocket. 378 sid. (H23508). 60:- Toynbee, Arnold J.
Kulturernas historia - i sammandrag av D C Somervell. Bonniers 1950.
Halvskinnband. 677 sid. Illustrerad. Revor i skyddsomslaget. (H31425).
200:- Trachtman, Paul. Wild West -
Revolvermännen. Bokorama. 1984. Konstskinnband. 28 x 21 cm. Rikt
illustrerad. 238 sid. Nyskick. (H 38405) 100:- Trevelyan, George Macaulay. Engelska kulturbilder. I-IV. Fyra volymer. Skoglunds 1951. Halvfranska band. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. 23 x 16 cm. 304 + 331 + 334 + 284 sid. Illustrerade. Lätt blekta ryggar. (H6737). 400:- Trevelyan, Raleigh. The shadow of Vesuvius - Pompeii A D 79. Michael Joseph 1976. Inbunden. Skyddsomslag. 128 sid. Illustrerad. Exlibris. (H26958). 120:- Trippett, Frank. The First Horseman.
Time-Life International 1978. Klotryggband. 26 x 23 cm. 160 sid. Rikt
illustrerad. Ingår i serien The Emergence of Man. (H16206). 100:- Tuchman, Barbara
W. Bibeln och svärdet - England och Palestina från
bronsåldern till Balfour. Atlantis 1992. Inbunden. Skyddsomslag.
406 sid. (H23329). 130:- Tuchman, Barbara W. En fjärran
spegel. Det stormiga 1300-talet. MånPocket. 1983. Pocket. 669
sid. Bra skick. (H 38225) 30:- Tuchman, Barbara W. Det stolta
tornet. Världen före första världskriget:
1890-1914. Atlantis. 1994. Kartonnageband. Illustrerad. 522 sid.
Nyskick. (H 50490) 50:- Täckholm, Vivi. Faraos blomster. Generalstabens litografiska anstalt 1976. Inbunden. 307 sid. Illustrerad. (H25186). 70:- Täckholm, Vivi. Levande
forntid - strövtåg i Kairomuseet. Generalstabens
litografiska anstalt 1976. Inbunden. 267 sid. Illustrerad. (H25181).
70:- Utrio, Kaari. Evas döttrar. Kvinnans, barnens och familjens historia. Prisma. 1985. Inbunden. Skyddsomslag. Illustrerad. 465 sid. Bra skick. (H 50569) 90:- Custer
Battlefield National Monument. Montana. Office of Publications.
National Park Service. 1969. Limhäftad. Illustrerad med
fotografier, kartor och teckningar. 94 sid. Bra skick.. H 37431. 80:-
Vaksberg, Arkadij. Lubjanka - sanningen om Stalins skräckvälde : dess torterare, bödlar och miljontals offer. Norstedts 1993. Förlagsband. Skyddsomslag. 254 sid. Illustrerad. (H35873). 80:- Vaksberg, Arkadij. Skjut de galna hundarna - berättelsen om Stalins åklagare Vysjinsjkij och hans tid. Norstedts 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 356 sid. Illustrerad. (H28596). 160:- Valentin, Hugo. Den fjättrade Clio - sju essäer till belsyning av historikerns tidsbundenhet. Natur och Kultur 1958. Halvklotband. 187 sid. Exlibris. (H25859). 80:- Vandal, Albert. Bonaparte och Brumaire. Norstedts 1906. Halvfranskt band från Nanna Grönvall Bokbinderi i Malmö. Gulddekorerad rygg med fem upphöjda bind. 567 sid. Namnteckning på titelsidan. Några få understrykningar med blyerts. Mycket bra skick. (H6459). 200:- Vysjeslavskyi, Glib - Osadtjuk, Petro. Maidan Svobody - Freedom Maidan. Opattman 2005. Inbunden. 159 sid. Rikt illustrerad. Ukrainsk text. (H28449). 150:- Vårt kulturarv, 1-5. 5 vol, ej komplett. Gierow, Krister - Krarup, Per - Holmboe, Haakon (red). Förlaget för facklitteratur 1961, 1963, 1965, 1966, 1970. Dekorerade förlagsband. 464 + 582 + 528 + 525 + 482 sid. Illustrerade. Namnteckning på försättsbladen i del 3 och 4. (H35944). 250:- Waite, Terry.
Gisslan. Forum 1993. Pappband. Skyddsomslag. 357 sid. Fotoillustrerad.
(H6504). 100:- Wallraff, Günter -
Engelmann, Bernt. Ni däruppe - vi
härnere. Günter Wallraff samlar material förklädd
som metallarbetare, vaktmästare, munk. Pan 1976. Pocket. 291 sid.
(H10570). 40:- Wallraff, Günter. Reporter hos Springer. Norstedts 1978. Förlagsband. Skyddsomslag. 200 sid. Fotoillustrerad. (H10542). 80:- Wallraff, Günter. Reporter hos Springer.
Norstedts 1977. Förlagsband. Skyddsomslag. 200 sid.
Fotoillustrerad. (H9922). 80:- Watson, J W - Witt, C
de (bild). En gyllene bok om folkens öden och äventyr.
FiB 1956. Ryggklotband. 153 sid. Rikt illustrerad. Skadat rygghuvud och
-fot. Nötta hörn och kanter. (H28430). 100:- Watson, William - Gyllensvärd, Bo.
Arkeologiska fynd från Folkrepubliken Kina. Östasiatiska
museet. 1974. Kartonnageband. 24 x 21 cm. 139 sid. Fotoillustrerad.
Namnteckning. Bra skick. (H 38575) 40:- Watt, Richard M. Europeisk tragedi.
Versailles och den tyska revolutionen. Rabén & Sjögren.
1970. Inbunden. Skyddsomslag. 531 sid. Exlibris. Skyddsomslaget lite
nött. (H 38317) 80:- Wedgwood, C V. The King´s Peace 1637-1641 - The King´s War 1641-1647. 2 vol. Collins 1955, 1958. Inbunden. 510 + 703 sid. Illustrerade. (H830). 200:- Weir, Alison. Katherine Swynford.
The Story of John Gaunt and his Scandalous Duchess.Jonathan Cape. 2007.
Förlagsband. Skyddsomslag. Illustrerad. 366 sid. Nyskick. H
37159.1 50:- Wells, H G. The new world order. Secker and Warburg 1940. Klotband. Anteckningar med bläck på försättsbladet. Enstaka förstrykningar med bläck. Nött. (H20602). 100:- Wells, John.
The House of Lords - from Saxon wargods to a modern senate. Sceptre,
1997. Pocket. 298 sid. Illustrerad. (H22537). 60:- Wertheimer, Eduard von. Napoleons son. En lifsbild efter nya källor. Gebers 1915. Dekorerat rött klotband. 348 sid. Illustrerad. Exlibris. Fint skick. (H6909). 120:- Wetter, Erik - Östenberg, Carl Eric - Moretti, Mario. Med kungen på Acquarossa. Den arkeologiska utgrävningen av en etruskisk stad. Allhems 1972. Rött gulddekorerat klotband. Inget skyddsomslag. 27 x 19 cm. 199 sid. Rikt illustrerad. Tillskrift på försättsbladet. (H8477). 90:- What life was like on the banks of the Nile - Egypt, 3050-30 BC. Dersin, Denise (red). Time-Life 1997. Förlagsband. Skyddsomslag. 192 sid. Rikt illustrerad. (H32479). 120:- What life was like on the banks of the Nile - Egypt 3050 - 30 BC. Dersin, Denise, (red). Time-Life Books 1997. Förlagsband. Skyddsomslag. 26 x 26 cm. 192 sid. Rikt illustrerad. (H17006). 120:- What life was like
in the age of chivalry - Medieval Europe, AD 800-1500. Dersin,
Denise (red). Time-Life 1997. Förlagsband. Skyddsomslag. 168 sid.
Rikt illustrerad. (H32480). 120:- Widqvist,
Ulf-Göran. Tankar om EG. Trädet 1993. Häftad. 96
sid. Illustrerad. (H27094). 50:- Wilson, A. N. The Victorians.
Hutchinson. 2002. Klotband. Skyddsomslag. Illustrerad. 724 sid.
Nyskick. (H 50494) 170:- Woman, Culture & Society. Rosaldo, Michelle Zimbalist - Lamphere, Louise (red). Stanford University Press 1974. Häftad. 352 sid. Något nött. (H28709). 100:- Wood, Roger, foto. An Introduction: Saudi Arabian Antiquities. Department of Antiquties and Museums, Ministry of Education Kingdom of Saudi Arabia 1975. Klotband. Skyddsomslag. 30 x 24 cm. 176 sid. Rikt fotoillustrerad. Tillskrift från saudiska handelskammaren. (H671). 150:-
Yawitch, Joanne. Betterment - The myth of homeland agriculture. South African institute of race relations 1982. Häftad. 102 sid. (H21212). 40:- Ylikangas, Heikki. Vägen till Tammerfors - striden mellan röda och vita i finska inbördeskriget 1918. Atlantis 1997. Förlagsband. Skyddsomslag. 503 sid. Illustrerad. (H40045). 200:- Young, Hugo -
Silcock, Bryan - Dunn, Peter. Maktspelet kring månen.
Norstedts 1970. Inbunden. Skyddsomslag. 288 sid. Illustrerad. (H24595).
80:- Zakaria, Fareed. The future of freedom - illiberal democracy at home and abroad. W W Norton & Co 2003. Förlagsband. Skyddsomslag. 286 sid. Stämpel på försättsbladet, titelbladet och sid 125. (H32801). 200:- Zeldin, Theodore. An intimate history of humanity. HarperCollins, 1995. Häftad. 488 sid. (H24147). 90:- Zinovjev, Alexander. Den ljusa framtiden. Coeckelberghs 1979. Inbunden. Skyddsomslag. 302 sid. (H24925). 90:- Zschietzschmann,
W. Hellas och Rom - antikens kulturhistoria i bilder. Allhems
1960. Inbunden. Skyddsomslag. 304 sid. Illustrerad. Exlibris. (H24217).
150:-
Åberg, Alf. Klanernas krig - med Bonnie Prince Charlie i det skotska högländerna. LT 1963. Ryggklotband. 131 sid. Illustrerad. Något nött. (H25135). 80:- Öste, Sven. Afrikas ansikte. Tolv
ledare i närbild. Bonniers 1962. Klotband. Nött skyddsomslag.
259 sid. Fotoillustrerad. (H11108). 80:-
|
| A | B | C | D | E | F | G | H | IJ | K | L | M | NO | PQ | R | S | TU | VW | XYZ | ÅÄÖ |
| Till toppen av Utländsk historia | Beställ |