skylt-liten.bmp (3560 bytes)

    TEKNIK

Kopiera texten om den bok du vill köpa och gå vidare till Beställ
 

Tillbaka till bokhyllan Beställ
AB CD EF GH I-L MN OPQ RS T-Ö

AB

Absolutely mad inventions compiled from the records of the United States Patent Office. Brown, A E - Jeffcott, H A (red). Dover 1970. Faksimil av 1932 års upplaga. Häftad. 125 sid. Illustrerad. (Z26123). 60:-

Allander, Bertil - Bergström, Sten Sture. Kameran och ögat. Sveriges Radios förlag 1982. Inbunden. 100 sid. Illustrerad. Namnetikett på försättsbladet. (Z21618). 100:-

Alling-Ode, Bitte - Tubin, Eino. Falska kort - bilden i dataåldern. Styrelsen för Psykologiskt Försvar 1993. 181 sid. Häftad. (Z21474). 80:-

Andersson, J Holger - Bäckström, Ingemar - Lundegård, Erik - Åkermark, Bo E. SL 100 - en historik om Storstockholms Lokaltrafik. Gullersproduktion och SL 1976. Dekorerat pappband. 21 x 26 cm. 128 sid. Fotoillustrerad av K. W. Gullers, Peter Gullers, och SL:s arkiv. (Z35033). 90:-

Andersson, Åke E - Strömquist, Ulf. K-samhällets framtid. Prisma 1988. Häftad. 280 sid. Illustrerad. Diskreta läsveck i ryggen. (Z35344). 90:-

Ansdale, R F. Automobile Engineering - Automatic Transmissions. G T Foulis & Co 1964. Klotband. Lite nött skyddsomslag. 128 sid. Illustrerad med fotografier, ritningar och diagram. Några små fläckar på försättsbladet. (Ö14929). 100:-

Bailey, Adrian - Holloway, Adrian. Fotografera i färg. Forum 1979. Inbunden. 212 sid. Illustrerad. Skada i rygghuvudet. (Z28588). 60:-

Barth, Otto. Lärobok i metallhyttkonst. 2 vol. Tekniska högskolans studentkår 1952. Häftade. Opaginerade. Anteckningar. Nötta. (Z21149). 150:-

Berggren, Bo - Ahlqvist, Berndt. Samtal om Stora. Stora 1985. Inbunden. 64 sid. Illustrerad. (Z29414). 60:-

Bilen som hobby. Ortlieb, Folke, red. NärVarHurSerien. Forum 1970. Dekorerat förlagsband. 331 sid. Illustrerad med teckningar och fotografier. (Ö14926). 80:-

Billerud 1883-1983 - en kort resumé över de hundra åren och en blick mot framtiden. Höök, Svante (sammanställning). Billeruds 1983. Förlagsband. 109 sid. Illustrerad. 30 x 21 cm. (Z32623). 70:-

Biskopens ring - saga och sanning om en svensk storindustri. Åtvidabergs industrier 1952. Ryggklotband. 22 sid. Illustrerad. (Z31348). 80:-

En bok om Saab-Scania. Olson, Björn (red). Streiffert 1987. Förlagsband. Skyddsomslag. 167 sid. Illustrerad. 28 x 21,5 cm. (Z32285). 100:-

Boken om uppfinningar. Bergfors, Kerstin (red). Forum 19884. Inbunden. 319 sid. Illustrerad. Något gulnad. (Z26661). 120:-

Brochmann, Georg - Linton, Otto. Människan och maskinen. Två volymer. NoK 1938. Häftade. 191 + 238 sid. Illustrerade. Något nötta. (Z28587). 200:-

Byggnadsindustrien - Byggnadskonstens historia, Byggnadsteorien, Byggnadspraktiken, Byggnadsjuridiken. Löfroth, Carl (red). 4 verk i 2 volymer. Nordiska bokförlaget 1924, 1918, 1924, 1924. Halvskinnband. 240 + 576 + 572 + 103 sid. Något blekta. (Z25564). 500:-

Byggteknik I-II:2. Tre volymer. Hökerberg, Otar (huvudred). Institutet för tekniska kurser 1959. Klotband. 795 + 1192 sid. Illustrerade. Något nötta hörn och kanter. (Z29564). 450:-

 


CD        pil.bmp (982 bytes)

Canby, Courtlandt. Raketer & rymdfart. Wahlström & Widstrand 1966. Dekorerat pappband. 27 x 17 cm. 111 sid. Illustrerad. (Ö6035). 70:-

Christensen, Poul S - Wille, Herulf. Brille- og instrumentoptik. Håndbog og laerebog for optikere. Del II. Odense 1946, Bremers Forlag. Halvfranskt band. Marmorerade pärmar och snitt. Upphöjda bind. 26 x 19 cm. 256 sid. Illustrerad.  (Ö9358). 200:-

Cronström, Anders. Himmerfjärdsanläggningen - från idé till verklighet. Syvab 1988. Förlagsband. Skyddsomslag. 267 sid. Illustrerad. Stämplar på för- och eftersättsblad samt på bakpärmens insida. (Z33625). 180:-

Damkier, Mogens H. Tekno´s Lilla bilboken. Teknografiska institutet 1975. Dekorerat förlagsband. 240 sid. Illustrerad med fotografier, teckningar och ritningar. Liten stämpel - Demonstrationsex - på titelsidan. (Ö14933). 200:-

 


EF        pil.bmp (982 bytes)

Ekström, Sven, m fl. Svenska Gjutareförbundet sjuttio år. 1893-1963. Stockholm 1963. Klotband. 369 sid. Illustrerad. Fläckar på bakre pärmen. (Z3045). 90:-

Ellis, Hamilton. The pictoral encyclopedia of railways. Paul Hamlyn 1968. Klotband. 591 sid. Illustrerad. (Z27339). 200:-

En bok om sand. Axel H Ågren AB 1958. Illustrerat klotryggband. 29 x 21 cm. 104 sid. Fotoillustrerad. (Ö18125). 200:-

Eriksson, Per R. Från mörker till ljus : Svenska elektrikerförbundet 1906-1981. Stockholm 1980. Förlagsband. 520 sid. Illustrerad. (Z40102). 90:-

Ett världsföretag växer fram - Alfa-Laval 100 år. Öberg, Sven - Edsund, Göte (red). Esselte Wezäta 1983. Inbunden. 80 sid. Illustrerad. Stort format. (Z27423). 120:-

Flygäventyr från hela världen. Sundström, Lennart (red). Lindqvists 1947. Andra upplagan. Ryggklotband. 405 sid. Illustrerad. (Z28990). 110:-

Franzon, Lennart (text) - Hansson, Göran (foto). År av spänning - tjugofem år med Forsmarks kraftgrupp. Forsmarks kraftgrupp 1998. Inbunden. Skyddsomslag. 126 sid. Rikt illustrerad. 26,5 x 21 cm. (Z31578). 80:-

Freeman, Michael. Collins concise guide to photography - the professional manual for the amateur photographer. Collins 1985. Mjuk pärm. 176 sid. Illustrerad. (Z29569). 80:-

Från kusk till autopilot. En minnesskrift utgiven i samband med Spårvägspersonalens Samorganisations 50-årsjubileum. Johansson, Gösta, red. 1966. Blått klotband. 24 x 16 cm. 122 sid. Illustrerad. (Ö6019). 100:-

Företagsekonomisk handbok 1-2. 2 vol. Strömberg, C A (utg). Nordisk Rotogravyr 1945. Halvskinnband. Övre guldsnitt. 800 + 847 sid. Något nötta hörn. (Z2494). 300:-

 

 


GH        pil.bmp (982 bytes)

Geer, Gerard de. Järnet i Sveriges näringsliv. Kooperativa Förbundets Bokförlag 1932. Dekorerat klotband. 20 x 14 cm. 206 sid. Illustrerad. Namnteckning. (Ö6026). 200:-

Gullers, KW - Karlsson, Lars Olov. SJ 125 år. 1981. Inbunden. 272 sid. 27 x 19 cm. 144 sid. Illustrerad. (Ö2050). 100:-

Gullers, K W - Karlsson, Lars Olov - Alrenius, Carl-Axel. SJ 125 år. 1981. Dekorerat förlagsband. 27 x 19 cm. 144 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (Ö13121). 80:-

Hagel III, John - Armstrong, Arthur G. Netgain - Expanding markets through virtual communities. Harvard Business School Press 1997. Inbunden. Skyddsomslag. 235 sid. (Z21022). 60:-

Handbok för driftspersonal vid statens kraftverk. 1-4. Kungl Vattenfallsstyrelsen 1950. Tredje upplagan. Fyra volymer. Röda klotband. 316 + 282 + 343 + 419 sid. Illustrerade med fotografier, tabeller och ritningar. Bra skick. (Ö14831). 500:-

Handbok för driftspersonal vid statens kraftverk. Del 1. Elektricitetslära. Kungl Vattenfallsstyrelsen 1963. Fjärde upplagan. Rött klotband. 435 sid. Illustrerad med tabeller och ritningar. Stämpel - Tjänstemannaexemplar - på insidan av främre pärmen. Bra skick. (Ö14832). 100:-

Hansson, Sven A. Birger och Fredrik Ljungström - uppfinnare. Svenska turbinfabriksaktiebolaget Ljungström 1955. Halvklotband. 194 sid. Pärmarna har slagit sig och är fläckiga. Genomgående fuktfläckar. (Z28392). 80:-

Hedlund, Oscar. Galen i prylar. Norstedts 1995. Inbunden. Skyddsomslag. 310 sid. Skyddsomslaget något nött. (Z30434). 90:-

Hellström, Bo - Granholm, Hjalmar - Eriksson, Axel. Betong. Natur och Kultur 1945. Halvfranskt band. 26 x 20 cm. 715 sid. Försättsbladet bortskuret. Överstruken namnteckning på insidan av främre pärmen. (Ö8859). 150:-

Hermod, H S. Geometrisk ritning. 128 sid. 12 brev. Klotband. Nött. (Nv29906). 100:-

Hildebrand, Karl. Sieverts Kabelverk. Minnesskrift över de första 50 åren. Hasse W Tullbergs Boktryckeri/Esselte 1938. Dekorerat linneband. 27 x 21 cm. 396 sid. Illustrerad. Mycket bra skick. (Ö9552). 150:-

Hinn, Lars - Sihlberg, Henry. Industrireklam inifrån. Liber 1986. Inbunden. 151 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. (Z21630). 70:-

Holm, Hans. Tryckluftteknik. Mecman handbok del 1. Klotband. 300 sid. Illustrerad. (Z26922). 90:-

Husberg, John. ASEA:s Verkstadsklubb Stockholm 50 år. Historik. Stockholm 1949. Häftad. 116 sid. (Ö10978). 60:-

 


IJ        pil.bmp (982 bytes)

Jangsjö, Jan. Lek med strömmen. Lindqvist 1949. Häftad. 139 sid. Illustrerad. Anteckning på frampärmens insida. (Z32915). 60:-

Jonsson, Rune - Noll, Werner - Olsheden, Jan. Fotografi. Bild och teknik. Liber 1980. Klotband. Skyddsomslag. 24 x 21 cm. 272 sid. Illustrerad med fotografier och teckningar. (Ö13801). 120:-

Jörgensen, W. Teknos Stora räkneboken. Teknografiska institutet 1958. Femte upplagan. Klotband. 627 sid. (Z27897). 170:-

 


KL        pil.bmp (982 bytes)

Knutson-Ek, Bo - Peterson, Poul Ettrup - Strömberg, Johan. Bågsvetsning - bågsvetsmetoder samt grundmaterialets beredning. LT 1970. Inbunden. 448 sid. Illustrerad. (Z27291). 300:-

Knutson-Ek, Bo. Svetsning, lödning samt grundmaterialets beredning. LT 1973. Häftad. 208 sid. Illustrerad. Något nött. (Z27292). 120:-

Leonard, Norton Jonathan. Rymdflygning. Gebers. 1956. Klotryggband. Främre omslaget medbundet. Skyddsomslag. 257 sid. Skyddsomslaget nött i överkanten. Inalagan i bra skick. (Te43A) 40:-

Lindbergh, Charles A. "Vi" - min maskin och jag. Bonniers 1933. Ryggklotband. 183 sid. Illustrerad. Nött. (Z27387). 90:-

Ljungberghs Åkdonsfrabrik (Industri & Handels A.-B. Oscar Ljungbergh). Ljungberghs åkdon. Hjuldon - Släddon. Axlar - Fjädrar - Trähjul. Värnamo. 1937. Klammerhäftad. 25 x 16 cm. 125 sid. Rikt illustrerad + data om företagets alla slädar och vagnar. Prislista. 16 sid. Från 1943. Allt i bra skick. (Z 38503) 200:-

Lundqvist, Pär. Foto - min hobby. Fotograferingsteknik - Mörkrumsteknik - Bildteknik. Spektras handboksserie 1978. Dekorerat förlagsband. 199 sid. Rikt illustrerad. (Ö13826). 80:-

 

  


MN        pil.bmp (982 bytes)

Mau, Karl. Aus der Praxis des Gummifachwerkers. Berliner Union Stuttgart 1951. Andra upplagan. Klotband. 332 sid. Illustrerad. Fläckar på pärmarna. Namnteckning på försättsbladet. (Z29606). 200:-

Meijer, Gustaf E. Teknisk termodynamik. 1948. Klotband. 190 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (Ö15332). 70:-

Meurling, John - Jeans, Richard. The Ericsson Chronicle. 125 Years in Telecommunications. Informationsförlaget 2000. Klotband. Inget skyddsomslag. 26 x 21 cm. Illustrerad. (Ö15145). 150:-

Meurling, John - Jeans, Richard. Den fula ankungen. Hur Ericsson tog steget in i konsumentvarubranschen - med mobiltelefoner. Ericsson Mobile Communications AB 1997. Dekorerat förlagsband. 183 sid. (Ö13175). 60:-

Meyer. S. Jern-Kontorets Annaler. XVIII. Häfte 2. Jern-Kontoret. Inget tryckår. Gulddekorerad skinnrygg. 26 x 21 cm. Opaginerad. 25 sid + planscher. Innehåller ett flertal tabeller, t ex ”Tabell som visar Fallhöjden då Tiden är gifven uti tusendels sekunder, och uti hundradels sekunder till en hel sekund.” Pärmarna ngt nötta.. Z 37336. 100:-

Mörkrum 2. Lewis, Eleanor (huvudred). Fyra förläggare, Lustrum 1981. Häftad. 183 sid. Rikt illustrerad. Läsveck i ryggen. (Z28829). 130:-

Nordberg, Nils. Resa kungligt. Rabén & Sjögren 1976. Klotband. Skyddsomslag. 226 sid. Fotoillustrerad. (Z8416). 80:-

Det nya svenska kontoret. Ericsson information systems (utg). [1985]. 207 sid. Rikt illustrerad. 30 x 21 cm. (Z31749). 120:-

Nørgaard, Erik. Titta en ballong. Bra böcker 1971. Inbunden. Skyddsomslag. 198 sid. Rikt illustrerad. Reva i skyddsomslaget. (Z29903). 100:-

 


OPQ        pil.bmp (982 bytes)

Ostelius, Hans. På luffen i luften. Natur och Kultur 1947. Andra upplagan. Ryggklotband. 211 sid + utvikbar karta. (Ö6047). 110:-

Ottosson, Jan. En bok om Gust Carlsson 1880-1990 - agenturfirma och leverantör till den grafiska industrin under etthundratio år. Klotband. Anteckning på titelbladet. 116 sid. Illustrerad. (Z29602). 100:-

Petersson, Walfr. - Leffler, J. A. - Johansson, Arvid. De tekniska vetenskaperna. Avdelning bergsvetenskap. Band I. Gruvvetenskap. Bonniers 1931. Rött gulddekorerat klotband. 25 x 18 cm. 882 sid. Illustrerad. Ryggen och en del av främre pärmen blekta. (Ö6203). 300:-

Petersson, Walfr. - Leffler, J. A. - Johansson, Arvid. De tekniska vetenskaperna. Avdelning bergsvetenskap. Band II. Allmän metallurgi. Bonniers 1930. Rött gulddekorerat klotband. 25 x 18 cm. 584 sid. Illustrerad. Namnteckning. Ryggen och en del av främre pärmen blekt. (Ö5677). 200:-

Pursell, Carroll. White Heat. People and Technology. BBC Books. 1994. Limhäftad. Illustrerad. 224 sid. Bra skick. Teknik. Z 37650. 100:-

 

 


RS        pil.bmp (982 bytes)

Radford, William A. Framing. House Framing. Barn Framing. Roof Framing. Radford Architectural Company1919. Illustrerat klotband. 338 sid. Illustrerad med skisser och ritningar. (Ö5328). 120:-

Radio, radar, television, ljudteknik, del 1-2. 2 vol. Elektroteknisk handbok, del [5]. Norell, Ove (red). Natur och Kultur 1959-1960. Andra upplagan. Klotband. 1346 sid. Illustrerad. (Z24405). 200:-

Ritchin, Fred. Bildens förändrade värld - den kommande revolutionen inom fotografin. Journal mediaproduktion 1991. Häftad. 156 sid. Illustrerad. (Z27057). 120:-

Röhsman, Björn. Bilder på vägg - diabildvisning med en, två eller flera projektorer med eller utan ljud. Spektras handboksserie 19982. Förlagsband. 146 sid. Illustrerad. (Z33115). 100:-

Sandvik - inför ett nytt sekel. Sandvikens Jernverks AB (utg). 1962. Klotband. Skyddsomslag. [168] sid. Rikt illustrerad. (Z32963). 120:-

Schieldrop, Edgar B. Teknikens underverk i fartens tidsålder, 1-2. 2 vol. Bonniers 1953. Dekorerade klotband. 619 + 629 sid. Illustrerade. Stort format. (Z27042). 230:-

Sjöström, K O. Amatörfotografen - en praktisk handledning. Andra upplagan. Saxon & Lindström 1951. Ryggklotband. 285 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (Z35594). 70:-

Soesphy, Alvin M m fl. Flygets världshistoria - från Ikaros till John Gleen. Allhems 1966. Inbunden. 417 sid. Illustrerad. (Z27764). 200:-

Stevens, E M G. Know thy beast - a book for the Vincent rider. Vincent publishing company 1977. Klotband. Skyddsomslag. 194 sid. Illustrerad. Fläck på försättsbladet. (Z28070). 600:-

Stora bilhandboken [1] - bilens delar och funktioner. Wallmark, Folke (red). Natur och Kultur 1968. Fjärde omarbetade upplagan. Inbunden. Inget skyddsomslag. 573 sid. Illustrerad. (Z21936). 180:-

Stora bilhandboken [2] - service, reparationer, säkerhet, juridik och utbildning. Wallmark, Folke (red). Natur & Kultur 1971. Fjärde omarbetade upplagan. Inbunden. Skyddsomslag. 580 sid. Illustrerad. Slitet skyddsomslag. (Z21219). 200:-

Stora och miljön. Stora [1988?]. Häftad. 98 sid. Illustrerad. (Z31518). 50:-

Strömberg, CA. Ingenjörshandboken - I: Allmänna delen. Nordisk rotogravyr 1947. Klotband. 1046 sid. Häfte med rättelser och tillägg till första upplagan del 1-5 medföljer. Exlibris och namnteckning. Enstaka bläckanteckningar. (Z21247). 150:-

Strömberg, C A (red). Svensk teknisk uppslagsbok - för teknisk orientering och tekniskt-ekonomiska beräkningar. 3 volymer. Nordisk rotogravyr 1944-1945. Klotband. 767 sid + 976 + 700 sid. Illustrerade. Gulnade. Något nötta ryggar. (Z29667). 750:-

Svensk tågpoesi - ett lyrikspår genom 125 år. Andersson, Roland (urval). Bokomotiv 1981. Dekorerat ryggklotband. 131 sid. Illustrerad. (Z35619). 100:-

Sveriges industri. Översikt utgiven av Sveriges Industriförbund till dess tjugofemte årsmöte den 7 maj 1935. Stockholm Vilhelm Lundvik 1935. Klotryggband. 24 x 19 cm. 472 sid. Illutrerad. (Ö6044). 120:-

Sveriges järnvägar 100 år, SJ 1856-1956 - minnesskrift utgiven av Kungl Järnvägsstyrelsen med anledning av Statens järnvägars 100-årsjubileum 1/12 1956. Lindskog, N G (red). Halvskinnband. 663 + 15-sidig kartbilaga. Illustrerad. 27 x 18 cm. Liten anteckning på frampärmens insida. (Z35012). 200:-


T-Ö

Tanner, Hans. Ferrari. Tredje upplagan. Foulis 1968. Inbunden. Skyddsomslag. 396 sid. Illustrerad. (Z28894). 500:-

Teknik som kultur. Tekniska museet 75 år. Höjeberg, Mats, red. Daedalus 1999. 1998. Dekorerat pappband. 320 sid. Illustrerad. (Ö5998). 90:-

Teknos handelsteknik och bokföring. 2 volymer. Bergstrand, K G (m fl red). Teknografiska institutet 1958. Klotband. 984 sid. (Z29900). 400:-

Ullén, Jan. Prisma bilhandbok - 1 Bilens konstruktion, att köpa bil - 2 Bilägarens bok. 2 vol. Prisma 1963-1965. Inbundna. 191 + 143 sid. Illustrerade. Gulnad. (Z20348). 80:-

Välj rätt motor. Elektromekano u å. Klammerhäftad. 16 sid. Illustrerad. (Z28197). 50:-

Westerlund, Lars. Varde ljus. Historien om Skellefteå Kraft. Skellefteå Kraft 1995. Dekorerat pappband. 25 x 21 cm. 202 sid. Illustrerad. (Ö6031). 100:-

Wickbom, Ulf. Den goda kraften. GullersBild 1995. Klotband. Skyddsomslag. 21 x 22 cm. 159 sid. Illustrerad. Utgavs till Ångpanneföreningens 100-årsjubileum. (Ö5999). 40:-

Wickbom, Ùlf. Den goda kraften.GullersBild 1995. Klotband. Skyddsomslag. 21 x 22 cm. 159 sid. Illustrerad. Utgavs till Ångpanneföreningens 100-årsjubileum. Z 37330. 40:-

Zamore, Karl Otto. Hur avstånden krymper. Bilder ur samfärdsmedlens historia. Harriers 1964. Pappband. Skyddsomslag. 203 sid. (Ö6016). 50:-

 

AB CD EF GH I-L MN OPQ RS T-Ö
Till toppen av Teknik Beställ