skylt-liten.bmp (3560 bytes)

    TEATER OCH FILM

Kopiera texten om den bok du vill köpa och gå vidare till Beställ
 

Tillbaka till bokhyllan Beställ
ABC DEF G-J K-N O-R STU VW X-Ö

ABC

Adolphson, Edvin. Edvin Adolphson berättar om sitt liv med Fru Thalia, Fru Filmia och andra fruar. Bonniers 1972. Pappband. Skyddsomslag. 255 sid. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget lite nött i överkanten. (TF3700). 100:-

Armstrong, Margaret. Fanny Kemble - ett dramatiskt geni. Medéns 1940. inbunden. 370 sid. Illustrerad. (TF119) 80:-

Asplund, Gunnar m fl. E G Asplund - Skandiabiografen Stockholm 1923 - en appell. Vänföreningen Asplund/Skandiabiografen 2000. Klammerhäftad. 23 sid. Illustrerad. (TF31071). 70:-

Bainbridge, John. Garbo. Doubleday & Company, 1955. Inbunden. 256 sid. Fotoillustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (TF20988). 80:-

Basinger, Jeanine. The Star Machine.Alfred A. Knopf. 2007. Förlagsband. Skyddsomslag. 586 sid. Nyskick. TF 37130. 170:-

Bergendorff, Stig. En ridåhalares memoarer. ABC-bok för Casino-vänner. Elbe 1980. Limhäftad. 112 sid. Fotoillustrerad. (TF3751). 60:-

Bergman, Gösta M. - Brunius, Niklas. Dramaten 175 år. Studier i svensk scenkonst. Norstedts 1963. Ryggklotband. 24 x 17 cm. Inget skyddsomslag. 356 sid. Illustrerad. Namnteckning. En del understrykningar med blyerts. (TF6446). 100:-

Bergman, Ingmar. Laterna magica. Norstedts 1987. Pappband. Skyddsomslag. 337 sid. (TF6352). 40:-

Bergman, Ingrid - Burgess, Alan. Ingrid Bergman. Mitt liv. Norstedts 1980. Pappband. Skyddsomslag. 541 sid. Fotoillustrerad. (TF3698). 80:-

Bergman, Ingrid - Burgess, Alan. Ingrid Bergman, mitt liv. Norstedts 1980. Inbunden. Skyddsomslag. 542 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. (TF20570). 70:-

Björkman, Stig. Gena Rowlands - en kvinna för alla årstider. Pajazzo Förlag 1999. Förlagsband. Skyddsomslag. 110 sid. (TF2661). 80:-

Cederborg, Christer. Cirkusliv. En etnologisk studie av en ambulerande yrkesgrupp i vår tid. Gidlunds 1981. Limhäftad. 155 sid. (TF7360). 100:-

Challen, John. Drama Casebook - a Chronicle of Experience. Methuen Educational 1973. Inbunden. Skyddsomslag.162 sid. (TF2645). 50:-

 

 


DEF        pil.bmp (982 bytes)

Dahlström, Gil - Enblom, Hans. Kungliga Dramatiska Teatern. 1788-1988. Jubileumsföreställning i fyra akter. Bra Böcker 1988. Pappband. Skyddsomslag. 29 x 22 cm. 280 sid. Illustrerad. (TF15459). 110:-

Duprez, Leif - Ekstrand, Gerth. Se på film. Historia - Teknik - Genrer - Påverkan. Prisma 1975. Limhäftad. 208 sid. Fotoillustrerad. (TF19737). 70:-

Eklund, Ernst. Sicksack. Norstedts 1962. Klotrygg. Iinget skyddsomslag. 247 sid. Fotoillustrerad. (TF3703). 60:-

Ekman, Hasse. Gösta Ekman. Bonniers 1938. Klotband. 244 sid. Illustrerad. (TF154). 70:-

Ekman, Hasse. Gösta Ekman. Albert Bonniers 1938. Privatinbundet kalvskinnband. 244 sid. Främre omslag medbundet. (TF20455). 200:-

Ericson, Uno Myggan. Från scen och cabaret. Stegelands 1978. Inbunden. Skyddsomslag. 207 sid. Illustrerad. (TF20514). 100:-

Ericson, Uno Myggan. I Myggans vänkrets. Rabén & Sjögren 1984. Dekorerat pappband. 198 sid. Illustrerad. (TF6805). 100:-

Eriksson, Erling - Larsson, Mona. Om tecknad film - att berätta med ord, bild, rörelse och ljud. UR 1985. Häftad. 24 sid. Illustrerad. (TF23787). 60:-

Fredriksson, Gustaf. Teaterminnen. Bonniers 1918. Inbunden. 230 sid. Illustrerad. (TF2658). 100:-

Fylkeson, Eric och Ellinor. På tredje bänk. Ett antal besökare förklarar sig besatta av biograffilm. En hjärteblodshistoria. Janus 1986. Limhäftad. 223 sid. Omslagsbild av Stig Claesson. (TF3722). 50:-

 

 


G-J        pil.bmp (982 bytes)

Gerhard, Karl. Om jag inte minns fel. Bonniers 1957. Pappband. Skyddsomslag. 277 sid. Fotoillustrerad. (TF3708). 50:-

Gronowicz, Antoni. Garbo. Berättelsen om hennes liv. Rabén & Sjögren 1990. Förlagsband. Nött skyddsomslag. 413 sid. Fotoillustrerad. (TF8204). 100:-

Guinness, Alec. A Positively Final Appearance. A Journal 1996-98. Penguin 2000. Limhäftad. 246 sid. (TF6793). 90:-

Göthe, Staffan. En natt i februari och fyra andra teaterstycken för barn. Entré 1980. Häftad. 115 sid. (TF25936). 50:-

Haskell, Arnold. L Baron´s Ballet Finale. With a Commentary by Arnold L. Haskell. Klotband. Skyddsomslag. 28 x 22 cm. 192 sid. Rikt illustrerad av fotoartisten Baron. Skyddsomslaget lite naggat i över- och underkant. Kungl. Teaterns stämpel på försättsbladet. (TF6442). 200:-

Henrikson, Alf. Kungliga teatern - En återblick. Bra Böcker 1994. Inbunden. 227 sid. Illustrerad. (TF2666). 100:-

Henrikson, Anders. Den vita fläcken. En skådespelares anteckningar. Bonniers 1963. Klotrygg. Skyddsomslag. 143 sid. Skyddsomslaget trasigt i överkanten. (TF3704). 80:-

Hilleström, Gustaf. Drottningholmsteatern förr och nu. The Drottningholm Theatre Past and Present. Natur och Kultur 1956. Dekorerat pappband. 28 x 21 cm. 66 sid. Rikt illustrerad med fotografier av Lennart av Petersens. Huvudtexten på svenska och engelska. Bildtexter på svenska, engelska, franska och tyska. Exlibris. Tillskrift. (TF3839). 110:-

Hood, Robin - Idestam-Almquist, Bengt. Svensk balett. The Ballet in Sweden. With English text. Orbis 1951. Limhäftad. 29 x 22 cm. 106 sid. Fotoillustrerad. (TF19393). 100:-

Hoogland, Claes. Den briljante Anouilh. Radiotjänst 1952. Limhäftad. 80 sid. Fotoillustrerad. (TF3714). 40:-

Hyltén-Cavallius, Ragnar. Teaterbiten. Hökerbergs 1958. Inbunden. 258 sid. Illustrerad. (TF2654). 70:-

Idestam-Almquist, B (Robin Hood). Filmens stjärnor. Veckotidningen liv 1937. 15 sid. Album med inklistrade samlarbilder på dåtidens stora svenska och utländska skådespelare. Komplett antal bilder. Enstaka anteckningar med blyerts. (TF30647). 500:-

Jerring, Sven. Radioman. Farbror Sven berättar sina minnen. Natur och Kultur 1970. Pappband. Skyddsomslag. 189 sid. Illustrerad. Ett par revor i skyddsomslaget. (TF6813). 80:-

Josephson, Erland. Föreställningar. Brombergs 1991. Inbunden. Skyddsomslag. 256 sid. Bra skick. (TF45A). 90:-

Jungstedt, Torsten. Kapten Grogg och hans vänner. Om Victor Bergdahl, Emil Åberg, M R Liljeqvist och Paul Myrén, som alla var med om den tecknade svenska stumfilmen. Sveriges Radios förlag i samarbete med Svenska Filminstitutet. Skrifter från SFI:s dokumentationsavdelning nr 14. 1973. Häftad. 23 x 20 cm. 272 sid. Rikt illustrerad. (TF9672). 100:-

Järvefelt, Göran. Operaregi - ett sökande efter människan. Bonniers 1990. Förlagsband. Skyddsomslag. 212 sid. Illustrerad. Etikett på försättsbladet. (TF32166). 160:-

Jönsson, Reidar - Lindgren, Torgny - Lundgren, Max - Wahlgren, Anna - Åkerlund, Eric. Fem pjäser för amatörteaterbruk. Författarförlaget 1977. Häftad. 199 sid. Något nött. (TF25929). 50:-

 


K-N        pil.bmp (982 bytes)

Kahn, Albert E. Days with Ulanova. Ett bildverk om Bolshoi-dansösen Galina Ulanova. Collins 1962. Klotband. 28 x 21 cm. 236 sid. Rikt fotoillustrerad. (TF3443). 220:-

Kavli, Karin - Ericson, Uno Myggan. Karin Kavli - Från Kassandra till Farmor. Bonniers 1984. Klotband. Skyddsomslaget nött i kanterna. 334 sid. Fotoillustrerad. (TF7202). 90:-

Kirkpatrick, Sidney. Död i drömfabriken. Den sensationella - men sanna - berättelsen om Hollywoods värsta skandal genom tiderna. Mordmysteriet som gäckat polisen i över sextio år. Till sist löst av mästerregissören King Vidor. Forum 1988. Klotband. Skyddsomslag. 273 sid. Fotoillustrerad. (TF4905). 100:-

Kongsrud, Leif - Rosdahl, Ejner. Dramik. Lärobok i pedagogiskt drama. Natur och Kultur 1970. Limhäftad. 211 sid. Illustrerad med teckningar. (TF7351). 70:-

Laestadius, Lars-Levi. Torsten Hammarén och hans tid. En epok i göteborgsk teaterhistoria. Zindermans 1976. Dekorerat pappband. skyddsomslag. 24 x 16 cm. 93 sid. Fotoillustrerad. (TF3750). 70:-

Lindberg, Per. Gösta Ekman. Skådespelaren och människan. Natur och Kultur 1943. Klotrygg. Inget skyddsomslag. 311 sid. Fotoillustrerad. (TF3692). 100:-

Lindberg, Sven - Sörenson, Elisabeth. Sven Lindberg. Ett skådespelarliv. Brombergs 1987. Pappband. Skyddsomslag. 174 sid. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget nött. (TF6826). 80:-

Lindfors, Viveca. Viveka - Viveca. Everest house 1981. Förlagsband. Skyddsomslag. 313 sid. Illustrerad. Något nött skyddsomslag. Engelsk text. Anteckning på försättsbladet. (TF32155). 70:-

Lindfors, Viveca. Viveka - Viveca. Bonniers 1978. Förlagsband. Skyddsomslag. 271 sid. Illustrerad. (TF33049). 70:-

McCann, Colum. Dansare. Bonniers 2004. Förlagsband. Skyddsomslag. 342 sid. (TF31883). 80:-

McLeish, Kenneth. The theatre of Aristophanes. Thames & Hudson 1980. Inbunden. Skyddsomslag. 192 sid. Illustrerad. (TF26640). 90:-

Nordensvan, Georg. Svensk teater och svenska skådespelare från Gustav III till våra dagar. Två volymer. Bonniers 1917-1918. Blå gulddekorerade klotband. 25 x 19 cm. 370 + 504.  sid. Ilustrerade. Namnteckning på försättsbladen. Understrykningar i innehållsförteckningen i bägge volymerna, men inte för övrigt. (TF6443). 370:-

Norlander, Emil. Mest brända mandlar - V:e Don Basuno Boken. Åhlén & åkerlund 1913. Klotband. 181 sid. Nötta hörn och kanter. (TF29410). 80:-

 


O-R        pil.bmp (982 bytes)

Ollén, Gunnar. Svensk amatörteaterhistoria. LT 1979. Inbunden. 279 sid. Illustrerad. (TF2633). 110:-

Pemberton-Billing, R N - Clegg, J D. Teaching Drama. An approach to educational drama in the secondary school. University of London Press 1973. Limhäftad. 159 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (TF9948). 60:-

Petterson, Hjördis. Rosor & ruiner. Prisma 1983. Förlagsband. Skyddsomslag. 204 sid. Illustrerad. (TF40040). 60:-

Platen, Gustaf von. Premiärer - succéer och fiaskon, triumfer och tragedier. Fischer [2001]. Inbunden. Skyddsomslag. Inbunden. Skyddsomslag. 352 sid. Illustrerad. (TF29910). 100:-

Reeve, Christopher. Still Me. Random House 1998. Förlagsband. Skyddsomslag. 307 sid. Fotoillustrerad. (TF10035). 100:-

Riley, Lee - Shumacher, David. The Sheens. Martin, Charlie, and Emilio Estevez. Robson Books 1991. Pappband. Skyddsomslag. 177 sid. Fotoillustrerad. (TF3748). 100:-

Rock, Freddie. Tradition och förnyelse. Svensk dramatik och teater från 1914-1922. Akademisk avhandling. Akademilitteratur 1977. Limhäftad. 200 sid. Illustrerad. Namnteckning. (TF3716). 60:-

Roosval, Albin. Scenisk konst 1905. Fröléen & Comp 1905. Komplett årgång. Elva nummer, varav ett dubbelnummer. Klammerhäftade. 28 x 22 cm. Blå gulddekorerad klotmapp. Mycket bra skick. (TF7424). 150:-

Roslund, Bengt. Till kungen fram. Personliga minnesanteckningar från TV-inspelningar. Harriers 1980. Klotband. Skyddsomslag. 166 sid. Fotoillustrerad. (D8412). 80:-

Rydeberg, Georg. Ridån går alltid ner - memoarer. Bonniers 1970. Förlagsband. Skyddsomslag. 232 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. (TF35895). 90:-

Rönnberg, Margareta. Varför är Disney så populär?. Filmförlaget 2001. Häftad. 228 sid. (TF22336). 90:-

 


STU        pil.bmp (982 bytes)

Sagan, Francoise. Sarah Bernhardt. Det oförstörbara skrattet. Biografi. Forum 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. 169 sid, Fotoillustrerad. Röda för- och eftersättblad med tryckt text: För bokhandeln - Läseexemplar. (TF8678). 100:-

Schildt, Jürgen. Intryck och uttryck. Filmkritik 1960-1980. Askelin & Hägglund 1984. Häftad. 171 sid. (TF10876). 50:-

Schiller, Harald - Lindenbaum, Arne. En bok om Oscar Winge. Viktor Petterssons Bokindustriaktiebolag 1944. Halvskinnband. 192 sid. Illustrerad. (TF25887). 100:-

Schulman, Allan. I underhållningens kvarter. Rabén & Sjögren 1974. Dekorerat pappband. 141 sid. Fotoillustrerad. (TF3723). 60:-

Sjöman, Vilgot. Hollywood flyger till Pentagon - ett publicerat kapitel ur "I Hollywood". Julhälsning från Borlänge bokhandel 1968. Häftad. Skyddsomslag. 41 sid. (TF35608). 50:-

Skoglund, Urban. Teater trots allt. LT 1976. Häftad. 207 sid. Illustrerad. (TF25925). 60:-

Sundgren, Nils Petter. Samtal i Hollywood. Pan 1970. Pocket. 156 sid. (TF3745). 40:-

Swanberg, Lena Katarina - Peterson, Jens. Vägen till Änglagård - en resa med Colin Nutley. Bonnier Alba 1994. 191 sid. Illustrerad. (TF24346). 120:-

Swanson, Gloria. Gloria - Min självbiografi. Norstedts 1981. Inbunden. Skyddsomslag. 399 sid. Illustrerad. (TF20701). 80:-

Taube, N. E. De Delandska teatersällskapen i Uppsala. En kulturbild från romantikens tid. Skrifter utgivna av Föreningen Drottningholmsteaterns Vänner. I. Almqvist & Wiksell 1940. Privat ryggklotband. 25 x 19 cm. 226 sid. Fotoillustrerad. Mycket bra skick. (TF7322). 120:-

Teater. Bergman, Gösta (red). Tiden 1954. Häftad. 183 sid. Streck på nedre snittet. (TF25923). 50:-

Therén, Karin. Marionetteatern. En bok om Marionetteatern. Liber 1983. Dekorerat pappband. 30 x 21 cm. 143 sid. Rikt illustrerad. Mycket bra skick. (TF7370). 100:-

Tidblad, Inga. Då och då. Bonniers 1973. Dekorerat pappband. 159 sid. (TF3720). 50:-

Timm, Mikael. Dröm och förbannad verklighet. Spelet om svensk film under 40 år. Brombergs 2003. Inbunden. Skyddsomslag. 206 sid. Illustrerad. (TF2638). 100:-

Tjerneld, Staffan.
Södra Teatern. Riksteatern 1977. Inbunden. 190 sid. Illustrerad. (TF2634). 70:-

Torsslow, Stig. Dramatenaktörernas republik - Dramatiska teatern under associationstiden 1888-1907. Kungliga Dramatiska Teatern 1975. Häftad. 346 sid. Illustrerad. Dedikation från författaren. Blekt rygg. (TF29788). 120:-

Trier, Lars von. Trier om von Trier - samtal med Stig Björkman. Alfabeta 1999. Förlagsband. Skyddsomslag. 240 sid. Illustrerad. (TF40062). 160:-

Trilse, Christoph - Hammer, Klaus - Kabel, Rolf. Theaterlexikon. Henschelverlag 1978. 2, unveränderte Auflage. Klotband. Skyddsomslag. 624 sid. Något nött skyddsomslag. (TF28365). 150:-

Ullman, Liv. Förändringen. Forum 1984. Inbunden. 239 sid. (TF20993). 50:-

Ullman, Liv. Tidvatten. Atlantis 1984. Dekorerat pappband. 214 sid. (TF3694). 70:-

Ullman, Liv. Tidvatten. Atlantis 1984. Inbunden. Skyddsomslag. 216 sid. (TF20679). 50:-

 


VW

Vadim, Roger. Bardot, Deneuve & Fonda. Norstedts 1986. Pappband. Skyddsomslag. 323 sid. Fotoillustrerad. (TF3718). 80:-

Verneuil, Louis. Sarah Bernhardt. Bonniers 1947. Halvklotband. 367 sid. Illustrerad. (TF26644). 110:-

Wahlund, Per Erik. Sortirepliker - teaterkritik i urval. Alba 1986. Inbunden. 237 sid (TF2650). 60:-

Wallman, Hasse - Svedelid, Olov. För nöjes skull. Sellin 1998. Inbunden, skyddsomslag. 285 sid. Rikt illustrerad. Stort format. (TF24174). 120:-

Wennerholm, Eric. Anders de Wahl. Människan bakom maskerna. Bonniers 1974. Pappband. Skyddsomslag. 230 sid. Fotoillustrerad. (TF3707). 100:-

Wennerholm, Eric. Flit och flärd. Minnen. Bonniers 1971. Förlagsband. Skyddsomslag. 252 sid. Fotoillustrerad. (TF12874). 70:-

Wettergren, Erik. Scenerier. Resor - Konst - Teater. Norstedts 1927. Privatinbunden. Klotrygg. 292 sid. En del svaga understrykningar. (TF3740). 50:-

Wheeler Snow, Lois. Kina på scen. En amerikansk skådespelerska i Folkrepubliken Kina. Askild & Kärnekull 1974. Pappband. Skyddsomslag. 304 sid. Fotoillustrerad. (TF3711). 80:-

Wieselgren, Oscar.
Teaterets historie. Mortensens 1971. Inbunden. Skyddsomslag. Nött skyddsomslag. 193 sid. Illustrerad. (TF25940). 90:-

Zierold, Norman. Garbo. Stein and Day 1969. Ryggklotband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (TF20992). 90:-



ABC DEF G-J K-N O-R STU VW X-Ö
Till toppen av Teater och film Beställ