|
SVENSK TOPOGRAFI |
Kopiera texten om den bok du vill köpa och gå vidare till
Beställ
| Tillbaka till bokhyllan | Beställ |
| A | B | CD | EF | G | H | IJ | K | L | M | NO | PQ | R | S | TU | VW | XYZ | ÅÄÖ |
A Aarsrud, Christian, red. Dalslands kanal. Dalslands Fornminnes- och Hembygdsförbund 1972. Klotryggband. 159 sid. Fotoillustrerad. (To19728). 100:- Adelswärd, Gösta (text) - Brusewitz, Gunnar (illustrationer). Varaktigare än kopparn - Åtvidaberg 1413-1963. Åtvidabergs industrier 1963. Förlagsband. Skyddsomslag. 63 sid. Illustrerad. Något nött skyddsomslag. (To32502). 180:- Agnes -53 och andra västeråsare. Västerås kulturnämnd 1993. Inbunden. 94 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. (To2861). 80:- Ahlqvist, David. Utsikt från Bringsarve. Wessman och Peterssons bokhandel 1952. Halvskinnband. 200 sid. Illustrerad. Smärre fläckar på ryggen. (To29516). 150:- Ahlström, Gunnar. De mörka bergen - en krönika om de lappländska malmfälten. Norstedts 1966. Häftad. 336 sid. Illustrerad. Delvis osprättad. Något nötta kanter. (To32364). 80:- Aldestam, Gunnar. Ölands guldålder - romersk järnålder och folkvandringstid med en liten öländsk historiebok, en studieguide. Bildningsförlaget [2000]. Dekorerat förlagsband. 160 sid. Vikt karta saknas. (To6593). 120:- Alfons, Sven. Gustav Vasa och Verginius. Ett romerskt tema på Gripsholm. Natur och Kultur 1962. Klotryggband. Inget skyddsomslag. 24 x 20 cm. 133 sid. Illustrerad. (To32911). 80:- Algard, N. Göran. Dalarna. Sveriges hjärta. Gerhards Försäljnings AB 1987. Blått klotband. Skyddsomslag. 30 x 22 cm. Opaginerad. Den svenska texten sammanfattad på engelska och tyska. (To5341). 100:- Alling-Engstedt, Margaretha - Larsson, Hans Albin. Småländska kulturbilder 1999-2000 - Länet i bild - Jönköpings län under 100 år. Meddelanden från Jönköpings läns hembygdsförbund och Stiftelsen Jönköpings läns museum LXIX. 2000. Dekorerat förlagsband. 22 x 20 cm. 318 sid. Rikt fotoillustrerad. Understrykningar med blyerts. (To15026). 80:- Andersson, Hans. Borg Mesch. Drömmen om fjällen. Berättelsen om en tid då allt blev annorlunda. Prisma 1986. Klotband. Skyddsomslag. 25 x 22 cm. 223 sid. Rikt fotoillustrerad. (To13319). 200:- Andersson, Ingvar. Skånes historia, 1-2: Till Saxo och Skånelagen - Senmedeltiden. 2 vol. Norstedts 1947, 1974. Klotband. Skyddsomslag. 497 + 476 sid. Illustrerade. Exlibris. (To27063). 300:- Andersson, Ingvar. Uddeholms herrgård under tre sekler - källpublikationer och studier till Uddeholms historia, del 2. Norstedts 1968. Förlagsband. 95 sid. Illustrerad. (To33306). 50:- Andersson, Ingvar. Uddeholms historia - människor, händelser, huvudlinjer från äldsta tid till 1914. Norstedts 1960. Klotband. 599 sid + utvikbar karta. Illustrerad. Fläck på ryggen. (To28893). 150:- Andersson, Jan. Från korsvirkesmagasin till modern förvaltningsbyggnad. Karlshamns kommun 1996. Inbunden. 112 sid. Illustrerad. (To30406). 90:- Andersson, Karl H. Arholma. LT 1955. Ryggklotband. Inget skyddsomslag. 157 sid. (To15560). 180:- Andersson, Stellan - Svensson, Rolf. Det vilda Sverige. Bra Böcker 1980. Förlagsband. Skyddsomslag. 28 x 22 cm. 216 sid. Illustrerad med teckningar av Rolf Svensson. (To8872). 100:- Andersson, Yngve. Nya historier
från Mariefred. Sanningsvittnen på ljugarbänk. Axplock
1989. Dekorerat förlagsband. 24 x 17 cm. 107 sid. Illustrerad av
Harry Karlsson. (To14359). 100:- Annerud, Nils, m fl.
Östergötland. En läsebok om hembygden. Sparbanken
Östergötland. 1974. Klotryggband. Illustrerad. 330 sid. Bra
skick. To 37956. 40:- Areskog, Carl. En bok om Öland. Gleerups 1946. Halvklotband. 268 sid. (To23415). 100:- Areskog, Carl. En bok om Öland. Gleerups 1957. Halvklotband. Skyddsomslag. 268 sid. Illustrerad. Utvikbar karta. Nött skyddsomslag. (To35212). 110:- Arkeologi i Västergötland. Hjohlman, Birgitta (red). Västergötlands fornminnesförenings tidskrift 1975-1976, sjätte delen, tionde häftet. Häftad. Skyddsomslag. 333 sid. Illustrerad. 7 kartor i pärmficka. Utsuddad anteckning på försättsbladet. Något nött skyddsomslag. (To32501). 120:- Arvidson, Gunnar - Gullers, Peter. Vad händer på slottet. Gullers Förlag 1991. Kartonnage-band. 25 x 21 cm. 96 sid. Rikt fotoillustrerad. (D8403). 90:- Arvidsson, Björn. Taavavuoma.
Myr och tundra i nordligaste Sverige. Forum. 1979. Inbunden.
Skyddsomslag. 27 x 23 cm. Fotoillustrerad. 115 sid. En liten reva i
skyddsomslaget. (To 38122) 60:- Arvidsson, Yngve, red. Hovmanstorps kyrka. Minnesskrift. 1947 och 1972. Hovmanstorps församling 1975. Häftad. 189 sid. Fotoillustrerad. (To13391). 60:- Asklund,
Erik (text) - Ljunggren, Reinhold (teckningar). Söder om
Trosa. Rabén & Sjögren/Vi 1956. Ryggklotband. Inget
skyddsomslag. 140 sid. Illustrerad. Anteckning på
försättsbladet. Något stötta hörn. (To32464).
90:- Asklund, Bror. Frösöns
submoräna avlagringar. Preliminärt meddelande. Sveriges
geologiska undersökning. 1936. Klammerhäftad. Illustrerad. 8
sid. Bra skick.. Topografi. 30:- Astin, Claes. Hämtat ur mitt minne - bilder och berättelser. Eget förlag 2004. Dekorerat förlagsband. 175 sid. Illustrerad. 24 x 24 cm. (To35297). 150:- Attman, Artur. Forsmark och vallonjärnet. Forsmarks kraftgrupp 1987. Förlagsband. Skyddsomslag. 288 sid. Illustrerad. (To40308). 90:- Attman, Artur. En verkstad i Majorna - göteborgsk industriell företagsamhet. Esselte Wezäta 1981. Inbunden. Skyddsomslag. 80 sid. Illustrerad. (To29757). 100:- Axel-Nilsson, Göran. Gunnebo - vägledning. Oscar Isacsons boktryckeri 1955. Häftad. 76 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladets baksida. (To32500). 60:-
Bager, Einar - Bengtsson, Rickard - Andersson, Helge - Sandström, Sven. Malmö förskönings- och planteringsförening 100 år - 1881-1981. Malmö förskönings- och planteringsförening 1981. Häftad. 101 sid. Illustrerad. (To35611). 80:- Bager, Einar. Malmöhistoria i sten, 2 - beskrivning och avritning av nyfunna gravstenar i S:t Petri kyrka. Allhems 1964. Dekorerat klotband. Skyddsomslag. 61 sid. Illustrerad. 28 x 19 cm. Märke efter prislapp på skyddsomslagets framsida. (To35617). 100:- Bager, Einar. Strövtåg i tid och rum - malmöhistoriska skisser. Malmö Fornminnes förening och Malmö Förskönings- och Planteringsförening 1977. Häftad. 178 sid. Illustrerad. (To34019). 90:- Barthel, Sven (ord) - Svensson, Roland (bild). Skärgård - en rapsodi. Bonniers 1952. Klotband. 191 sid. Illustrerad. (To33358). 600:- Bekå, Alfred. Smålandsoriginal - en skildring på vers ur Smålänningars liv och äventyr under gången tid. Gummessons 1969. Häftad. 87 sid. Namnteckning på sista sidan. (Ly29929). 150:- Bengtson Ivar -
Heggestad, Börje. Ekon från byn.
Fågelsjömålet, en dialekt från Orsa finnmark.
Talsesätt och härm, ortnamn, byberättelser. Uppsala
1992. Klotband. Skyddsomslag. 25 x 18 cm. 103 sid. Illustrerad.
(To16112). 120:- Bengtsson, Signar N. Gårdar & hus i Karlshamn. Karlshamns konstförening 1984. Klammerhäftad. [7] sid. Illustrerad. (To32072). 50:- Berg, Erik. Vargaland. FiB 1964. Inbunden. Skyddsomslag. 162 sid. Illustrerad. (To26979). 60:- Bergbom, Gunnar - Westling, Erik - Berglund, Sture. Piteå. Piteå kommun 1976. Inbunden. Skyddsomslag. [72] sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (To22857). 80:- Bergkvist, Sven O (text) - Olls, Bert (bild). Det gamla fiskeläget. Rabén & Sjögren 1969. Förlagsband. Skyddsomslag. Opaginerad. Illustrerad. Slitet skyddsomslag. (To32357). 100:- Bergquist, Eric Harry. Gamla Tälje i bild. Östra Södermanlands kulturhistoriska förening 1973. Tredje upplagan. Linneband. 24 x 19 cm. 111 sid. Rikt fotoillustrerad. Dedikation. (To11103). 100:- Bergstrand-Poulsen, Elisabeth. Värendsfolk Värendskvinnor, Värendsmän. Livets och årets festdagar. Folkupplaga. Norstedts 1948. Ryggklotband. 112 sid. Illustrerad av författaren. (To15648). 50:- Bergström, Lars. Västernorrland med Höga Kusten. Cewe-förlaget 1976. Dekorerat förlagsband. 19 x 21 cm. 208 sid. Illustrerad med teckningar och fotografier. Namnetikett på försättsbladet. (To13572). 50:- Berättelsen om Hammars kommun - minnesskrift. Kjerrström, Joh (red). Hammars hembygdsförening 1971. Ryggklotband. 225 sid. Illustrerad. Något nötta kanter. (To32460). 130:- Bexell, Vilhelm. Gamla prästhem i Småland och på Öland. Gleerups 1955. Häftad. Osprättad med löst rättelseblad. 335 sid. Illustrerad. (To20668). 120:- Billow, Anders, red. Sverige - Fyrahundraåttio bilder belysande natur och kultur i gången tid och nutid. Nordisk Rotogravyr 1931. Klotband. 284 sid. Illustrerad. (To2856). 150:- Birke, Birger. Barndomsminnen
från Örkelljungabygden. Skrifter utgivna av Örkelljunga
Hembygdsförening 8. 1980. Limhäftad. 219 sid.
Fotoillustrerad. (To8628). 60:- Blekingeboken
1998. Blekinge Hembygdsförbunds förlag 1999.
Dekorerat förlagsband. 202 sid. Illustrerad. (To15023). 70:- Borchert, Peter. Sydafrika. Majornas förlag 1995. Konstskinnband. 29x22 cm. 160 sid. Illustrerad. Nr 398 av 1499 numrerade ex. (To2921). 150:- Borg, Georg. Skånings-Åsaka sockens historia. Skara 1978. Dekorerat linneband. 25 x 18 cm. 477 sid. Illustrerad. Mycket bra skick. (To10622). 350:- Borkeby, Bengt. Ner över ängarna - möten med en kindabonde. Alvby 2001. Dekorerat förlagsband. 25 x 18 cm. 173 sid. Illustrerad. (To15143). 100:- Brusewitz, Gunnar. Historier från Roslagen. Norrtälje tidning 1993. Häftad. Skyddsomslag. 59 sid. Illustrerad av författaren. (To33323). 200:- Brusewitz,
Gunnar. Älgtämjaren som slog på pukor och
andra historier från Roslagen. Norrtelje tidning 1993.
Häftad. 93 sid. Illustrerad av författaren. (To23386). 200:- Burman, Edor. Hemma i fjällen. Rabén & Sjögren 1970. Förlagsband utan skyddsomslag. 229 sid. Teckningar av Harald Wiberg. (To8214). 80:- Burman, Eva - Eriksson, Henry. I Dan Anderssons fotspår. Strövtåg i Grangärde finnmark. Bonniers 1979. Dekorerat pappband. 22 x 23 cm. 93 sid. Rikt fotoillustrerad. (To13485). 80:- Bylund, Erik - Bäcklund, Dan m fl - Baudou, Evert (red). Att leva vid älven - åtta forskare om människor och resurser i Lule älvdal. Cewe 1996. Förlagsband. 254 sid. Illustrerad. (To32363). 150:- Böök, Fredrik. Resa i Sverige - från Smygehuk till Pajala sommaren 1924. Norstedts 1928. Halvskinnband. 242 sid. (To32576). 80:-
Carlsson, Ingemar - Ohlsson, Bror-Erik. I vikingarnas spår - en färd till runorna i Eskilstuna kommun. Publicist-Duktor 1983. Klammerhäftad. 56 sid. Illustrerad. (To27098). 80:- Carlsson, Lena. Tapethandlare Svenssons Göteborg 1898-1923. Forum 1976. Inbunden. Skyddsomslag. 112 sid. Illustrerad. Något nött. (To25007). 80:- Carpelan,
Bo - Jæger, Frank - Moberg, Vilhelm - Vesaas, Tarjei - Clausen,
Ernst (illustrationer). Året i Norden. Häftad, i
kassett. 94 sid. Skyddsomslaget och kassetten nötta. (To22731).
140:- Clemensson, Per - Sjögren, Bengt, red. Grafskrifter på Göteborgs stads och närliggande församlingars begrafningsplatser. Utgifne för välgörande ändamål. Göteborg 1993. Häftad. 14 x 8 cm. 193 sid + register. Faksimilupplaga av originalet från 1869. (To5485). 80:- Cnattingius, B - Romdahl, Axel L. Maerten Heemskercks Laurentiusaltare i Linköpings domkyrka. Nordisk rotogravyr 1953. Häftad. 57 sid + 24 planschblad. Illustrerad. (To28059). 110:- Colbing, Sören. Skärgårdsliv. Wahlström & Widstrand / Skärgårdsstiftelsen 2004. Klotband. Skyddsomslag. 28 x 22 cm. 191 sid. Rikt färgfotoillustrerad. (To33370). 300:- Crottet, Robert - Mendez, Enrique. I sameland. LT 1968. Dekorerat förlagsband. 24 x 21 cm. 32 sid text + 112 sid planscher. Recensions-etikett på försättsbladet. (To19798). 90: Crottet, Robert - Mendez, Enrique. I sameland. LT 1968. Dekorerat förlagsband. 24 x 21 cm. 32 sid text + 112 sid planscher. (To32360). 90:-- Curry-Lindahl, Kai. Natur i Lappland. Del 1. Svensk Natur 1963. Klotryggband. Inget skyddsomslag. 27 x 20 cm. 498 sid. Illustrerad. (To17920). 200:- Dahlbäck, Ebo, red. 54 år i Lappland. Om Luossavaara-Kiirunavaara Aktiebolag 1903-57. Nordisk Rotogravyr 1957. Ryggklotband. Inget skyddsomslag. 25 x 20 cm. 140 sid. Rikt illustrerad. (To7489). 100:- Danielsson, Rolf - Norheim, Svein. Granit - Stenhoggernes historie i grenselandet. Strömstads Museums Förlag 2003. Dekorerat förlagsband. 24 x 23 cm. 206 sid. Fotoillustrerad. Texter på svenska och norska. (To13276). 150:- Davidson, Hans. Mötesplatser. En bok om bygdegårdsrörelsen i Sverige. Utgiven inför Bygdegårdarnas Riksförbunds 50-årsjubileum 1994. Dekorerat pappband. 21 x 16 cm. 232 sid. Fotoillustrerad. (To3468) 70:- De Geer, Gerard. Sveriges naturrikedomar. Bonniers 1946. Halvfranskt band. Övre guldsnitt. Bägge omslagen medbundna. 332 sid + utvikningsbara kartor och tabeller. Illustrerad. (To12620). 150:- Det brinner, det brinner! - Torshälla före, under och efter den stora branden år 1798, ett 200-års minne. Lindén, Margaretha m fl (red). Lokalhistoriska sällskapet i norra Södermanland, årsbok 1998. Ryggklotband. 212 sid. Illustrerad. (To32462). 100:- Dhejne, Hans. Skåne i vindrutan. Kåserier och skisser. Gleerups 1939. Häftad. 198 sid. (To10843). 60:- Dickson, Robert. Malmöhus län år 1800. Norstedts 1914. Häftad. 25 x 17 cm. 96 sid. (To12667). 70:- Djurklou, G. Nerikes folkspråk och folklif. Liber 1978. Faksimilutgåva av 1860 års upplaga. 136 sid. Understrykningar med blyerts. (To40139). 60:-
Edberg, Rolf. De glittrande vattnens land. Wiken 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 29 x 21 cm. 254 sid. Rikt illustrerad. (To15899). 80:- Ebeling, Fredrik - Curry-Lindahl, Kai. Natur i Västerbotten och Norrbotten. Svensk Natur 1956. Halvfranskt band med fem upphöjda bind och övre guldsnitt. 27 x 20 cm. 432 sid. Illustrerad. Tillskrift på försättsbladet. (To7486). 350:- Ehlers, Chad. I snigelns spår - vandringar och reflexioner i våra sista vildmarker. Rabén & Sjögren 1978. Förlagsband. Skyddsomslag. 124 sid. Rikt illustrerad. 27 x 22 cm. (To32452). 100:- Ek, Sven B. Nöden i Lund - en etnologisk stadsstudie. Liber 1982. Häftad. 246 sid. Illustrerad. (To27188). 100:- Eklundh, Albert. Skåningar jag minns. Gleerups 1955. Andra upplagan. Häftad. 142 sid. (To34178). 60:- Elgström, Ossian. Hyperboréer - reseliv och forskningar bland jukkasjärvilapparna 1919-1920. Bonniers 1922. Klotband. 313 sid. Illustrerad. (To29335). 600:- En bok om Skåne. Två volymer. Carlquist, G (red). Malmö grafiska anstalt 1936-1937. Halvskinnband. 400 + 362 sid. Illustrerade. Ryggarna lite fläckiga. Bakpärmarna något blekta. (To31989). 220:- Engström, Albert. Smålandshistorier - ur samlade berättelser. Vårt hem 1929. Dekorerat klotband. 271 sid. Illustrerad av författaren. (To27533). 50:- Ericsson, Birgitta. Bergsstaden Falun 1720-1769. Akademisk avhandling. Uppsala 1970. Häftad. 351 sid. Illustrerad. (To11630). 100:- Ericsson, Birgitta. Bergsstaden Falun 1720-1769. Akademisk avhandling. Uppsala 1970. Häftad. 351 sid. Illustrerad. (To2822). 120:- Eriksson, Åke. Fornstig och gammel väg - historiska strövtåg i Stockholmstrakten. Norstedts 1982. Häftad. 202 sid. Illustrerad. (To40041). 80:- Erixon, Sigurd. Strövtåg i svenska bygder. John Kroon 1941. Blått skinnband med gulddekor. 321 sid. Illustrerad. Stort format. Nummer 553 av 700 numrerade exemplar. Bandet något nött. (To27295). 250:- Eskeröd, Albert. Skånes kust. LT 1975. Inbunden. Skyddsomslag. 222 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. (To26528). 90:- Fahlgren, Karl. Skellefte sockens historia. På uppdrag av socknens kommunfullmäktige. 1953-56. Två volymer. Klotband. 27 x 19 cm. 456 + 376 sid. Illustrerade. (To2796). 400:- Fahlgren, Karl. Skellefteå stads historia. På uppdrag av Skellefteå stad skriven till 100-årsjubileet. 1945. Halvfranskt band. 26 x 19 cm. 471 sid. Fotoillustrerad. Tillskrift på försättsbladet. (To15379). 250:- Fahlgren,
Karl. Skellefteå stads historia - på uppdrag av
Skellefteå stad skriven till 100-årsjubileet. Almqvist
& Wiksell 1945. Halvskinnband från Arvid Nygrens bokbinderi
(etikett). 26 x 19 cm. 471 sid. Fotoillustrerad. Inklistrat kort
på försättsbladet. (To32450). 250:- Fahlgren, Karl, red. Skellefte
sockens historia. På uppdrag av socknens
kommunalfullmäktige. Del 1 och 1-2.. 1953-1956. Del 1 och 1-2.
Två volymer. Klotband. 27 x 19 cm. 356 + 376 sid. Illustrerade.
Bra skick.. Topografi. 250:- Fahlström, JM. The History of a Gothenburg House of Merchants. En historik om Ekman & Co AB. Göteborg 1952. Klotrygg. 27 x 18 cm. 72 sid. Fotoillustrerad. (To3446). 100:- Falckman, J D. Duncker och Lilla Malma 1769. Sörmländska handlingar, n:o 6. Södermanlands hembygdsförbund 1939. N:r 15 av 15 numrerade exemplar. Halvpergamentband. 36 sid. Bleka fläckar på frampärmen. (To32461). 150:- Falkengård, Christina. Inlandsbanan. En resehandbok. Turismutveckling 1985. Limhäftad. 232 sid. Illustrerad med kartor och teckningar. (To2875). 80:- Farfars Malmö - en berättelse i ord och bild. Janstad, Hans - Lundström, Johnnie (red). Arbetet 1971. Häftad. 64 sid. Illustrerad. 30 x 21 cm. (To35614). 70:- Fehr, Isak. Vägledning för besökande i Strängnäs domkyrka. Oskar Eriksons bokhandel 1916. Andra upplagan. Klammerhäftad. 38 sid. Illustrerad med plankarta och bilder. (To28187). 50:- Forss, Harald. Skomakarstan. Rabén & Sjögren 1985. Tredje upplagan. Förlagsband. Skyddsomslag. 189 sid. Märke efter prislapp på skyddsomslaget. (To32459). 60:- Fredriksson, Karl G - Fredriksson, Lilian. Där själva kajorna tala latin - litterära strövtåg i Uppsala. Rabén Prisma 1995. Förlagsband. Skyddsomslag. 265 sid. Illustrerad. Recensionsstämpel på försättsbladet och på snitten. (To33725). 100:- Fries, Carl. Gammalsverige. Från Lagastigen till Hälsingskogen. Carl Fries Sverigeböcker. Wahlström & Widstrand 1978. Klotband. Skyddsomslag. 319 sid. Fotoillustrerad. (To5501). 100:- Fries,
Carl. Mot väster- och österhav. Carl Fries
Sverigeböcker. Wahlström & Widstrand 1978. Klotband.
Skyddsomslag. 319 sid. Fotoillustrerad. (To35211). 100:- Fries, Carl. Svensk kust - några naturbilder. Svensk litteratur 1944. Halvskinnband. 473 sid. Illustrerad. Stort format. Något nötta kanter och hörn. (To27296). 120:- Fries, Carl. Svensk natur från hav till fjäll. 1-2. Två volymer. Svenska Bokförlaget/Bonniers 1950. Dekorerade klotryggband. 434 + 398 sid. Illustrerade av Eric Palmquist. (To14539). 150:- Fries, Carl. Den svenska södern. Carl Fries Sverigeböcker. Wahlström & Widstrand 1978. Klotband. Skyddsomslag. 306 sid. Fotoillustrerad. (To5500). 100:- Frisk-Bånge, Torgny. Gotlandsänget förr och nu. 1977. Inbunden. Skyddsomslag. 89 sid. Illustrerad. (To26533). 120:- Frislid, Ragnar. Natur mellan två hav - Skandinavien, de stora kontrasternas halvö. Bra böcker 1990. Förlagsband. Skyddsomslag. 206 sid. Rikt illustrerad. 28 x 23 cm. (To35290). 120:- Från Dragarbrunn till Fyrislund - Uppsalas 100-åriga brandkårshistoria. Örth, Curt Evald (red). Brandförsvaret 1992. Inbunden. 143 sid. Illustrerad. (To25491). 100:- Från Kulturdagarna i Bonäs bygdegård den 24-26 juni 1974 under medverkan av Kungl Gustav Adolfs akademien. Björklund, Stig (red). Häftad. 118 sid. Illustrerad. (To32458). 50:- Funck,
Elsbeth. Gestalter och öden - en krönika kring
porträtten på Övedskloster. Allhems 1953. Klotband.
Skyddsomslag. 299 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget något
nött. (To28435). 300:- Furuland, Lars. Bergslagen i
litteraturen. Kommenterad bibliografi med en inledande
litteratursociologisk uppsats. Gidlunds/Ekomuseum Bergslagen. 1998.
Kartonnageband. 264 sid. Bra skick. (To 38378) 120:- Furuskog, Jalmar. Vårt land. Sveriges geografi i populär framställning. Bonniers 1944. Elfte-femtonde tusendet. Gulddekorerat halvfranskt band. Övre guldsnitt. 407 sid + utvikbar karta. Bägge omslagen medbundna. (To12626). 150:- 40 år med Uppsala domkyrka - skydds- och restaureringsarbeten utförda av byggnadsfirman Anders Diös AB 1936-1976. Björklund, Stig (red). Anders Diös 1976. Ryggklotband. 161 sid. Illustrerad. (To33667). 70:-
Gelotte, Göran. Timat i Tälje. Östra Södermanlands kulturhistoriska förening 1980. Häftad. 93 sid. Illustrerad med teckningar av Lennart Wahlström. Dedikation från tecknaren. (To11987). 60:- Gelotte, Göran. Timat i Tälje. Östra Södermanlands kulturhistoriska förening 1980. Häftad. 93 sid. Illustrerad med teckningar av Lennart Wahlström. (To35209). 50:- Gidstam, Björn. Öland - sommarvandringar. Norstedts 1975. Inbunden. Skyddsomslag. 207 sid. Illustrationer av författaren. (To26706). 100:- Gierow, Karl Ragnar - H:son-Ericson, Stig - Palmstierna, Karl-Fredrik - Gréen, Sven. Boken om Sofiero. Ett kungligt sommarresidens vid Sundets strand skildrat i ord och bild vid hundraårsjubileet av slottets tillblivelse, Allhems förlag 1965. Grönt gulddekorerat klotband. Skyddsomslag. 27 x 19 cm. 240 sid. Fotoillustrerad. (D17623). 120:- Goland, Erik. En gång i Värmland. Rabén & Sjögren 1978. Inbunden. Skyddsomslag. 124 sid. (To21111). 60:- Granberg, Georg. Boken om Funäsdalen. MHF:s förlag 1950. Ryggklotband. 79 sid. Illustrerad. Enstaka fläckar på pärmarna. (To32361). 50:- Grapenson, Jöran. Anteckningar till Gellivare sockens tidigare historia. Till 200-årsminnet 1742 11/10 1942. Göteborg 1942. Marmorerat ryggklotband. 22 x 15 cm. 142 sid. Illustrerad. Mycket bra skick. (To7484). 200:- Greider, Göran. Fucking Sverige - byn, bruket, skogen - en modern Dalaresa. Ordfront 2001. (To23318). 120:- Grundström, Helmer. De vitnade benen på Gallo fjäll. Cewe-pool 1980. Inbunden. Skyddsomslag. 90 sid. Illustrerad. Slitet skyddsomslag. (To27658). 80:- Gulbrandsen, Kerstin - Gummerus, Teddy - Yvell, Erik. Dalkulan - lyrik och prosa - 34 dalaförfattare 1994. Bokboden 1994. Inbunden. 254 sid. Illustrerad. (To27103). 90:- Gullers, K W - Strandell, Birger. Linnés Sverige. Bra böcker 1977. Häftad. Opaginerad. Rikt illustrerad. (To31625). 100:- Gustafson, K G Jan - Holdar, Carl Gustav. På jakt efter en hembygd. LT 1980. Inbunden. 168 sid. Illustrerad. Dedikation från Gustafson. (To21439). 120:- Gustafsson, Jan - Kusán, Frank. Bilder av Västerås. Västerås 1989. Inbunden. Skyddsomslag. 159 sid. Illustrerad. Ett par fläckar på skyddsomslaget. (To27900). 100:- Gustafson, Olle m fl. Sverige i våra hjärtan. Det bästa 1986. Inbunden. Skyddomslag. 320 sid. Illustrerad. Revor i skyddsomslaget. Stort format. (To27372). 150:- Gustafson, Ragnar. Malmöbilden - kvartseklet före Baltiskan. Sydsvenska dagbladet [1981]. Häftad. 124 sid. Rikt illustrerad. (To27185). 60:- Gustafsson, Barbro. Tvärgränder till Vintergatan - en bok om diktens Uppsala. Zindermans 1980. Förlagsband. Skyddsomslag. 202 sid. Illustrerad av Birgitta Liljencrantz. (To33478). 80:- Gustavsson, Per. Mickels sagor. Karin Almlöfs 1996. Ryggklotband. 174 sid. Trägravyrer av Sven Ljungberg. 28,5 x 21,5 cm. (To34383). 200:- Göteborg förr och nu. Nelson, Kjell m fl (red). Göteborgs hembygdsförbunds skriftserie XXVIII, 2000. Häftad. 183 sid. Illustrerad. (To32494). 50:- Göteborgsmosaik - en göteborgsrapsodi i ord och bild. Bååth, A U - Linné, Carl von - Taube, Evert - Segerstedt, Torgny m fl - Hallberg, Peter (red). Larsson, Seaton & Co 1954. Ryggklotband. 130 sid. Illustrerad av bl a Tore Ahnoff, Torsten Billman och Baengt Dimming. Illustrationerna presenterade av Nils Ryndel. (To32519). 50:-
Hagberg, Knut. Gotland sommaren 1933. W & W 1933. Ryggklotband. 162 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (To20726). 70:- Haglund, Sven. Mitt lappliv. På vårflyttning med Köngämälappar. W&W 1934. Linnerygg. 224 sid. Illustrerad. (To2808). 150:- Hagman, Tore. Naturbilder från Västergötland. Liber 1981. Inbunden. 108 sid. Illustrerad. Dedikation från författaren. (To28426). 120:- Hammarsten, Karl Erik. Från Adolfs källare till Bäverns gränd. Posten i Uppsala genom 350 år. Utgiven av Uppsala postregion 1986. Dekorerat pappband. 30 x 21 cm. 80 sid. Illustrerad. Etikett med dedikation på försättsbladet. (To7601). 90:- Hammarö - en hembygdsbok. Wiklundh, Leif M fl (red). Hammarö Köping 1957. Klotband. 803 sid. Blekt rygg. (To28953). 180:- Handell, Bernhard - Rosén, Eric. Norrköping - härs och tvärs i bild och vers. Sörlins 1955. Ryggklotband. Inget skyddsomslag. 63 sid. Illustrerad. (To32517). 50:- Hanneberg,
Peter. Levande älv - längs Kalixälven
från fjäll till hav. Streiffert 1991. Inbunden.
Skyddsomslag. 120 sid. Illustrerad. (To23383). 90:- Hanneberg, Peter. Levande älv.
Längs Kalixälven från fjäll till hav.. Streiffert.
1991. Inbunden. Skyddsomslag. 120 sid. Illustrerad. Bra skick.
(To37337)
Topografi. 50:- Hanse, Gösta m fl. Tibble - bygemenskap - tradition. Tibble bycrikel u å. Inbunden. 240 sid. Illustrerad. (To22860). 200:- Hansson, Hugo. Uppväxtår i brytningstid - Göteborgsskildringar från 1910-20-talen. Tryckförlaget 1984. Inbunden. 255 sid. (To2873). 80:- Harnesk, Helena. I händelsernas centrum. Uppsala under tusen år. Hallgren & Fallgren 2003. Dekorerat förlagsband. 28 x 21 cm. 67 sid. Illustrerad. (To15133). 70:- Harnesk, Paul. Svenska stadsmonografier: Falun - Säter - Hedemora - Ludvika - Avesta - Borlänge. Ringström & Ringström 1957. Inbunden. 355 sid. Illustrerad. (To2818). 160:- Heathcote, Dudley. Sweden. A & C Black 1927. Dekorerat klotband. 21 x 15 cm. 228 sid. Illustrerad med färgplanscher. Namnteckning. Några fläckar på pärmarna. (To5797). 150:- Heathcote, Dudley. Sweden. A & C Black 1927. Dekorerat klotband. 21 x 15 cm. 228 sid. Illustrerad med färgplanscher av A Heaton Cooper. Anteckning på försättsbladet. Något nött rygg. (To35219). 150:- Hedenstierna, Bertil. Skärgårdsöar och fiskekobbar - natur, bygd och näringsliv, del 1: Norra skärgården genom tiderna. Rabén & Sjögren 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. 255 sid. Illustrerad. (To33481). 300:- Hedin, Anders. Lysande skärgård. Max Ström 2005. Dekorerat klotband. 383 sid. Illustrerad. Namnteckning på smutstitelbladet. Informationsblad intejpat på frampärmens insida. (To33355). 300:- Hedin, Lars-Håkan. Spår av det
förflutna - Borlängebygdens historia under 5000 år.
Nyvalls bokhandels förlag 1993. Förlagsband. Skyddsomslag.
195 sid. Illustrerad. (To11989). 100:- Hela Sverige - en antologi. Asklund, Erik (urval). Rabén & Sjögren 1969. Inbunden. 280 sid. Illustrationer av Gunnar Brusewitz. (To21393). 80:- Hellström, Lena - Högberg, Sune. De blå bergen - liv och drömmar i Kilsbergen. Himlajorden 1999. Dekorerat förlagsband. 280 sid. Rikt illustrerad. 27 x 24 cm. (To34794). 250:- Hemtrakter i stadens ljus. Lindberg, Gunilla (red). Bygd och natur årsbok 1995. Häftad. 204 sid. Illustrerad. (To32574). 50:- Herdin, K W. Gammalt och nytt - en samling kulturbilder från skilda tiders Uppsala. A & W 1935. Halvklotband. 235 sid. Illustrerad. (To33480). 170:- Hermanns, Ralph -
Hammarskiöld, Hans. Det levande slottet.
Bonniers 1978. Gulddekorerat klotband. 25 x 25 cm. Inget skyddsomslag.
136 sid. Rikt färgillustrerad. (D16238). 80:- Hesselstedt, Jan-Olof - Lunnemar, Mats. Skoghallstanken - från Stjernfors till Skoghall. Lunden 1991. Inbunden. 263 sid. Illustrerad. (To32885). 200:- Hjelm, PJ. Yxtaholmsdagboken. Dagbok hållen vid Yxtaholm år 1791 i Juli och Augusti månader. 1970. Inbunden. 100 sid. Illustrerad. (To722). 110:- Hjelmérus, Alfred. Skelleftebygden - Umeå stad: föreläsning, hållen den 2 mars 1911 inom föreningen Minerva - Från en föreläsningsfärd till Nordmalings socken och Hörnefors - Hörnefors församlingsfråga: till belysning av sockenuppdelningen inom Västerbottens län - Till Västerbottens läns historia och beskrifning: kring Västerbottens läns nedre terassland, tredje häftet, Degerfors - Fisket i de norrländska älvarna: ett tillägg till skriften "Från en föreläsningsfärd till Bygdeå socken, ett litet resebrev såsom bidrag till en beskrivning över Västerbottens län i dess mellersta kustlandsdel" - Ur Västerbottens läns arkiv: originaljordebok över Lappmarkerna i Västerbottens Hövdingedöme anno 1695 och allt framgent - Till Västerbottens läns historia och beskrivning: utdrag ur Konung Karl XI:s dagbok rörande resan till Västerbotten 1694 - Ryssarnas frammarsch i Västerbotten 1809. 8 verk i 1 volym. 1909, 1910, 1911, 1914, 1915. Halvklotband. 96, 32, 46, 55, 40, 18, 10, 54 sid. Sista häftet: förf ded. (To29380). 800:- Hofberg, Herman. Genom Sveriges bygder - Skildringar af vårt land och folk. Rediviva 1981. Facsimileupplaga av 1896 års utgåva. Svart gulddekorerad skinnimitation. Skyddsomslag. 22 x 16 cm. 543 sid. Illustrerad. Namnteckning och tillskrift på försättsbladet. (To17942). 120:- Holm, Hans Axel. Lyssna till Sverige - ett pikareskt reportage eller ett försök att hitta hem. Liber 1977. Förlagsband. 165 sid. Illustrerad. Anteckning på frampärmens insida. (To32573). 70:- Holmström, C T - Lignell, Ivar - Lundberg, Adolf. Bohuslän - Landskapet vid västerhavet. Aktiebolaget Svensk Litteratur 1951. Andra upplagan. Halvfranskt band. Övre guldsnitt. 30 x 22 cm. 457 sid. Fotoillustrerad. (To10575). 250:- Hovstadius, Barbro. Brudkronor i Linköpings stift. Nordiska Museet 1976. Mjuk pärm. 300 sid. Illustrerad. (To1223). 80:- Hundra år av rörelse - Jönköpings läns museum 1901-2001. Londos, Eva (red). Småländska kulturbilder 2001. Meddelanden från Jönköpings läns hembygdsförbund och Stiftelsen Jönköpings läns museum LXX. Förlagsband. 191 sid. Illustrerad. (To32515). 220:- Häger, Olle - Hälsinge akademi. Min bild av Hälsingland - en ny kärleksförklaring. Ekeströms Förlag 1993. Förlagsband. Skyddsomslag. 22 x 22 cm. 140 sid. Illustrerad. (To14888). 100:- Hörnell, Sven. Sven Hörnell. Eget förlag 1993. Förlagsband. 40 sid. Rikt illustrerad. 21 x 30 cm. (To33711). 120:- Hörnell, Sven. Sverige sett från luften. Inledande text av Jolo. Bonniers 1972. Dekorerat förlagsband. 23 x 21 cm. 172 sid. Rikt illustrerad med flygbilder från hela Sverige. (To32572). 100:-
Ingmarsson, Niklas. Inte som förr. Hembygd i rörelse. Gidlunds/Kulturen 2002. Häftad. 205 sid. Fotoillustrerad. Recensions-stämpel på övre snittet. (To11939). 80:- Iser, Carl. Genealogiske och biografiske Anteckningar hörande till Norrköpings Stads Historia. Första delen. Rediviva 1969. Facsimile av originalupplagan som utgavs 1806. Marmorerat förlagsband. 19 x 11 cm. 88 + XX sidor med register. (To9949). 100:- Jacobsson, John. Göteborgs och Bohus läns kyrkor i ord och bild. Eget förlag 1933. Häftad. 25 x 18 cm. 169 sid. Fotoillustrerad. (To19449). 100:- Janson, Sverker - Janson, Bengt. Forsmarks bruk. En uppländsk herrgårdsmiljö. LT 1984. Inbunden. Skyddsomslag. 155 sid. Illustrerad. (To2085). 120:- Jansson, Torsten. Historien om en stad. Västerås historia från 1000-talet till i dag. VLT 1997. Dekorerat förlagsband. 24 x 17 cm. 144 sid. Rikt illustrerad. Dedikation. (To11988). 100:- Jisland, Mayvor. Göteborgsprofiler. Tre böcker 1985. Förlagsband. 302 sid. Illustrerad. (To32512). 80:- Joelsson, Svante - Magnusson, Lars. Södertörns natur. Liber 1986. Dekorerat förlagsband. 24 x 21 cm. 184 sid. Fotoillustrerad. (To15363). 100:- Johannes, Per. Siljansbygden. Norstedts 1948. Inbunden. 82 sid. Illustrerad. Något nött. (To23624). 50:- Johansson, Anders (text och foto). Kalmarbilder. Eget förlag 1994. Förlagsband. Skyddsomslag. 54 sid. Illustrerad. (To32513). 90:- Johansson, Anders. Småland under stjärnorna. Barometerns förlag 1986. Klotband. Skyddsomslag. 187 sid. Illustrerad. (To22378). 110:- Johansson, Hilding, red. Boken om Gudhem - Bygden mellan bergen invid Hornborgasjön. Gudhems kommunalfullmäktige 1971. Klotband. Skyddsomslag. 24 x 17 cm. 423 sid. Illustrerad. (To10621). 150:- Johansson, Lennart, red. Landen kring sjöarna. En historia om Kronobergs län i mångtusenårigt perspektiv. Kronobergsboken 1999-2000. Dekorerat förlagsband. 26 x 21 cm. 542 sid. Illustrerad. (To14801). 150:- Johanson-Thor, Emil. Från slätt och backafall - illustrerade berättelser. Gebers 1948. Andra upplagan. Häftad. Transparent skyddsomslag. 126 sid. Illustrerad av författaren. Fläckar på frampärmen. (To35757). 50:- Jonsson, Sune - Alrenius, Carl Axel, m fl. Inlandsbanan - En dokumentation sammanställd av Svenska Järnvägsmännens Fritidsförbunds fotoutskott. LT 1979. Kartonnage-band. 24 x 18 cm. Opaginerad. Rikt fotoillustrerad. (To10395). 150:- Julius, Arvid. Sverige med främlingsögon - utdrag ur främmande resenärers skildringar före 1800. W & W 1930. Häftad. 150 sid. Illustrerad. Något nött rygg. (To20854). 130:- Jägerstad, Hans - Föreningen Strengnenses. Strängnäs stads historia. 1959. Klotband. 25 x 19 cm. 940 sid. Illustrerad. (To14109). 200:- Jönsson, Gabriel. Minnen från kustland och betland. Sockerbolaget 1975. Häftad. 42 sid. Något nött. (To32511). 50:- Jönsson, Gabriel. Än sjunger Öresund. Bonniers 1954. Halvklotband. Skyddomslag. 188 sid. Illustrerad. (To24820). 100:-
Kardell, S J. Östersunds stads uppkomst och utveckling till och med år 1830. Östersunds stads drätselkammares förlag 1920. Häftad. 119 sid. Illustrerad. 3 utvikbara kartor. Något nött. (To21912). 120:- Karlshamn i förvandling. Sparbanken i Karlshamn m fl 1976. Häftad. 52 sid. Illustrerad. (To30616). 80:- Karlshamnsbilder från anno dazumal till nutid. Del 1. Karlshamns fotoklubb 1982. Inbunden. 96 sid. Illustrerad. Något nötta hörn. (To30408). 150:- Karlsson, Bengt - Karlsson, Conny. Glimtar av Lund. Kultursmedjan Lundensis 2006. Dekorerat förlagsband. 128 sid. Illustrerad. (To2980). 170:- Kempe, Arvid - Apelqvist, E - Sjögren, Otto. Sverige. Geografisk topografisk statistisk beskrifning. Andra delen. Kronobergs, Jönköpings, Kalmar, Gotlands och Östergötlands län. Wahlström & Widstrand 1917. Skinnrygg. Linnepärmar. 1073 sid. Fotoillustrerad. Mycket bra skick. (To15565). 250:- Kindblom, Maria - Kindblom, John - Karlsson, Jonas (bild). Klassiska hotell äkta pensionat - Resehandbok.Bonniers / STF 1995. Inbunden. Skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. (142 sid. Illustrerad. (To23355). 100:- Kjellgren, Lennart. Utblick från stugfönstret. LT 1978. Förlagsband. Skyddsomslag. 157 sid. Illustrerad av Torbjörn Stålmarck. Något nött skyddsomslag. (To32509). 50:- Kloth, Jens-Henrik - Lovén, Ulf. Gotlands natur - en reseguide. Bonniers 1987. Förlagsband. 168 sid. Rikt illustrerad. (To32495). 100:- Kom till Göteborg. Lundström, Evert - Mossfeldt, Lars - Svenson, Curt (red). Göteborgsregionens kommunalförbund 1987. Inbunden. Skyddsomslag. 143 sid. Rikt illustrerad. Karta på insidan av skyddsomslaget. (To30188). 100:- Kraft, Salomon. Linköpings historia. 1: Från äldsta tid till 1567. Linköping 1975. Klotband. 24 x 17 cm. 402 sid. Illustrerad. (To2798). 120:- Krahn, Margit. När Sundet gav silver och guld - en roman från medeltidens Skanör. Scania 1963. Ryggklotband. 225 sid. (To32508). 140:- Krantz, Claes: I krinolinernas tidevarv - en kulturkrönika i Göteborgs perspektiv. Gumperts 1937. Inbunden. 319 sid. Illustrerad. (To1210). 90:- Krantz, Claes. Vinterland. W & W 1957. Ryggklotband. Inget skyddsomslag. 228 sid. Illustrerad av författaren. Något nötta hörn. (To32507). 70:- Kristiansson, Bo. I Björnland. Forum 1978. Klotband. Skyddsomslag. 26 x 23 cm. 109 sid. Rikt fotoillustrerad. (To17083). 100:- Kumlin, Ingrid. Kålhagen - en berättelse om det bortglömda Brynäs. Cewe/Pool 1977. Förlagsband. Skyddsomslag. 81 sid. Något nött skyddsomslag. (To32369). 80:- Kuylenstierna-Wenster, Elisabeth. Ekon ur de skånska herrehusen - berättelser. Gleerups 1931. Häftad. 258 sid. Något nött. (To32506). 80:- Kågén, Elis. Från Tranåsbygden. Åren 1780-1930. Elis Kågéns Förlag 1975. Häftad. 408 sid. Illustrerad. (To14581). 80:-
Lahall,
Jan-Peter (foto) - Thor, Clas (text). Nyansriket - ett Sverige i
miniatyr. Gullers 1994. Förlagsband. Skyddsomslag. 144 sid. Rikt
illustrerad. 28,5 x 22 cm. 8-sidig bilaga med sammanfattning på
engelska medföljer. (To34792). 120:- Landell, Nils-Erik - Holmåsen, Ingmar.
Fårö. Bonniers. 1975. Kartonnageband. 22 x 24 cm. 93 sid.
Rikt fotoillustrerad. Bra skick. (To 38679) 40:- Landell, Lars-Erik. Besjälad natur. Carlssons 1998. Dekorerat förlagsband. 200 sid. Fotoillustrerad. Nyskick. (To11940). 80:- Landell, Nils-Erik. Grönlingens marker. Berättelsen om Igelbäcken. Carlssons 1998. Kartonnageband. 76 sid. Illustrerad. Bra skick. (To37a). 60:- Landell, Nils-Erik - Holmåsen, Ingmar. Sjaunja. Stormyr, urskog, fjäll. Bonniers 1973. Klotband. Inget skyddsomslag. 27 x 23 cm. 80 sid. Rikt fotoillustrerad. (To16691). 80:- Larsson i By, Carl. Bergsmanshistorier, 1-2. 2 vol. LT 1976-1977. Faksimilutgåvor av 1915 och 1918 års upplagor. Häftade. 114 + 97 + VIII sid. Efterskrift av Lars Furuland. Böckernas dekorativa utstyrsel av Arthur Sahlén. Illustrationer i första samlingen av Hjalmar Strååt, i andra samlingen av Arthur Sahlén. (To35741). 100:- Larsson i By, Carl. En dalasockens historia - kulturhistorisk beskrivning av By i Folkare härad. LT 1968. Två volymer. Klotband. 287 + 303 sid. Illustrerade. (To40319). 300:- Larsson, Curt - Sjöblom, Ann. Bruket - Hallsta pappersbruk. Fyra förläggare 1981. Dekorerat förlagsband. 95 sid. Rikt illustrerad med Curt Larssons bilder. 28 x 21 cm. Stämpel på frampärmens insida som även kladdat av sig till motstående sida. Stämpel och anteckning på försättsbladets baksida. (To33669). 110:- Lauring, Palle. Danmark i Skåne - en usentimental rejse. Steen Hasselbalchs forlag 1952. Ryggklotband. 209 sid. Dansk text. Illustrerad. (To32505). 110:- Lehman, Math. Kungasäsonger i Marstrand. Fritzes 1931. Halvfranskt. 280 sid. Illustrerad. Nötta hörn och rygg. (To1264). 150:- Leonardsson, Patrik. Halland - landet innanför Hallarna. Annaförlaget 2002. Förlagsband. Skyddsomslag. 139 sid. Rikt illustrerad. 29 x 23 cm. (To35578). 120:- Lidman, Hans. Kamrat i norr. LT 1966. Inbunden. Skyddsomslag. 286 sid. Illustrerad. (To26226). 120:- Lidman, Hans. Lapplands stjärna - berättelser från Nordkalotten. A & K 1975. Inbunden. Skyddsomslag. 203 sid. Illustrerad. (To26224). 80:- Lidman, Hans. Lapplands stjärna - berättelser från Nordkalotten. A & K 1975. Förlagsband. Skyddsomslag. 203 sid. Illustrerad. (To35248). 80:- Lidman, Hans. Lapplands stjärna. A&K 1975. Förlagsband. Skyddsomslag. 203 sid. Illustrerad. Namnetikett på försättsbladet. (To36225). 80:- Lidman, Hans. Mångmilaskog. Folket i Bild 1958. Dekorerat förlagsband. 22 x 15 cm. 195 sid. Fotoillustrerad. (To14561). 80:- Lidman, Hans. Mångmilaskog. Folket i Bild 1958. Dekorerat förlagsband. Skyddsomslag. 22 x 15 cm. 195 sid. Fotoillustrerad. Nött skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. (To35247). 90:- Lidman, Hans. Nådasmulor. LT 1968. Häftad. 137 sid. Illustrerad av Sven Rydén. (To26222). 90:- Lidman, Hans. Resa in i solen - möte med Nordkalotten. A & K 1973. Inbunden. Skyddsomslag. 223 sid. Illustrerad. (To26223). 120:- Lidman, Hans. Under silverbågen - nya vandringar på Nordkalotten. LT 1969. Inbunden. Skyddsomslag. 333 sid. Illustrerad. (To26225). 120:- Liman, Ingemar. Upptäck Sverige - Descubra Suecia. Colour library books 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. 190 sid. Parallelltext på svenska och spanska. Rikt illustrerad. 36 x 25 cm. (To32586). 120:- Lindal, Harald. För hundra år sedan och mera - kulturbilder från Trelleborg och Söderslätt. Lindal 1944. Häftad. 160 sid. Fläckiga pärmar. (To25043). 60:- Lindberg, Folke. Linköpings historia. 2: 1567-1862. Näringsliv och förvaltning. Linköping 1975. Klotband. 24 x 17 cm. 400 sid. Illustrerad. (To2799). 120:- Lindberg, Frans. Den gamla tiden är mig kär. Signum 1978. Inbunden. 111 sid. Illustrerad. Något nött. Fläckar på frampärmen. (To28236). 120:- Lindberg, Gunilla, red. Hembygdsliv i klassrummet - En bok om hembygdsrörelsen och skolan. Riksförbundet för hembygdsvård 1982. Häftad. 111 sid. Illustrerad. (To13224). 50:- Lindberg, Gunilla, red. Vägen till Soltvet och den lokalhistoriska forskningen. Riksförbundet för Hembygdsvård 1989. Häftad. 188 sid. Illustrerad. (To13566). 50:- Lindberg, Henry - Rask, Lars. Jokkmokk. Natur och Kultur 1965. Dekorerat pappband. 184 sid + utvikbar karta. Illustrerad. (To11464). 100:- Lindblad, Eric. Gräsön - minnen kring en skärgårdsö. Natur och Kultur 1971. Förlagsband. 196 sid. Illustrerad. (To33536). 200:- Lindeberg, Märta. Gästrikland - Hembygdsbok. Lindblads 1946. Halvskinnband. 368 sid + utvikbar karta. Främre omslag medbundet. Illustrerad. (To20776). 130:- Lindeblad, Åke. Gamla Värö i text och bild. Biografik 1988. Förlagsband. 24 sid. Illustrerad av författaren. 20,5 x 29,5 cm. (To32497). 60:- Linder, Ulf. Levande fjäll. LT 1974. Klotband. Skyddsomslag. 94 sid. Illustrerad. Något nött skyddsomslag. (To32368). 80:- Lindgren, Sigurd. Norrahammars Folkets hus-förening 80 år. 1908-1988. Jubileumsskrift. Klammarehäftad. 96 sid. Illustrerad. (To11237). 50:- Lindholm, Valdemar. Fjället, skogen och myren - tre norrlandssägner. Bonniers 1930. Häftad. 220 sid. Ouppskuren. Något gulnad rygg. (To20469). 90:- Lindroth, Sten. Uppsala Universitet 1477-1977. Uppsala Universitet 1976. Inbunden. Skyddsomslag. 251 sid. Illustrerad. (To2905). 90:- Lindstam, Carl Sigfrid. Göteborgs gatunamn. Göteborgs drätselkammares gatunamnsberedning 1945. Häftad. 279 sid. Blekt rygg. (To32907). 100:- Lindström, Rune. Järnbruksliv - Om bruksbefolkningens liv och miljö kring Bergslagens hyttor och småbruk. Bok och Bild 1970. Inbunden. 134 sid. Illustrerad. (To1228). 100:- Linné, Carl von. Lappländska resan 1732 (Iter lapponicum). W & W 1995. Pocket. 211 sid. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. (To32367). 40:- Linné, Carl von. Lappländska resan 1732 (Iter lapponicum). W & W 1977. Förlagsband. Skyddsomslag. 276 sid. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Liten anteckning på frampärmens insida. (To35183). 120:- Linné i Lappland - Utdrag ur Carl Linnéus dagbok från resan till Lappland 1732, ur hans lapska flora och reseberättelsen till Vetenskaps-Sociteten i Uppsala, ur anteckningar och brev m.m. Gullander, Bertil (red). Forum 1969. Inbunden. Skyddsomslag. 166 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget slitet. Namnteckning på försättsbladet. (To30249). 90:- Linné, Carl von. Resor - Ur öländska och gotländska, västgötska samt skånska resorna. Gleerups 1934. Häftad. 123 sid. (To26475). 60:- Linné, Carl von. Carl Linnaeus skånska resa år 1749. Wahlström & Widstrand 1959. Klotrygg. 563 sid. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Ryggen ngt sliten. (To2957). 120:- Linné, Carl von. Västgöta resa år 1746. W & W 1996. Dekorerat förlagsband. 364 sid. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Utvikbara planscher. (To35208). 120:- Linné, Carl von. Carl von Linnés öländska resa förrättad 1741. Natur och Kultur 1957. Förlagband. Inget skyddsomslag. 17 x 11 cm. 176 sid. (To10827). 50:- Linné,
Carl von. Öländska resa förrättad 1741. Natur
och Kultur 1957. Förlagsband. Skyddsomslag. 175 sid. Utvikbar
karta. Anteckning på försättsbladet. Nött
skyddsomslag. (To32504). 60:- Linnerydboken - årsbok 1977. Linneryds Hembygdsförening (utg). Häftad. 127 sid. Illustrerad. (To40293). 60:- Linnman, Gunnel. Stora Karlsö. Visby 1975. Häftad. 207 sid. Illustrerad. Något nött. (To26530). 50:- Lo-Johansson,
Ivar. Under de gröna ekarna i Sörmland -
berättelser från ett landskap. Forum 1976. Inbunden. 209
sid. Illustrerad med trägravyrer av Sven Ljungberg. (To30332). 70:- Lundberg, Allan - Hedin, Svante (foto).
Ett 4faldigt leverne. Snitt ur samtiden i fyra svenska orter.
Norstedts. 1968. Kartonnageband. Inget skyddsomslag. Rikt
fotoillustrerad. 232 sid. Bra skick. (To 38565) 150:- Lundberg, Arne - Malmsten, Erik. Magasinskvarteret i Göteborg - ett grosshandelskvarter under hundra år. 1967. Inbunden. 99 sid. Illustrerad. (To2874). 80:- Lundberg, Birger. Längst i norr. Rabén & Sjögren 1966. Ryggklotband. Skyddsomslag. 110 sid. Illustrerad. (To26308). 70:- Lundberg, Erik - Thäberg, Carl-Th. Vadstena slott - En bilderbok tillägnad Gerda Boëthius. Nordisk Rotogravyr 1940. Halvfranskt. 157 sid. (To2920). 150:- Lundberg, Erik - Andersson, Ingvar - Nihlén, John - Boberg, Ferdinand (illustrationer). Visbybilder från forntid och hansevälde. Nordisk Rotogravyr 1939. Linneband. 25 x 20 cm. 251 sid + utvikbar karta. (To2837). 200:- Lundberg, Wlly-Maria. Träslottet. R&S 1966. Häftad. 100 sid. Teckningar av Mats Nilsson. (To1201). 70:- Lundegårdh, Per H - Lundqvist, Jan - Lindström, Mauritz. Berg och jord i Sverige. Almqvist & Wiksell 1964. Dekorerat förlagsband. 344 sid. Illustrerad. Utvikbar karta i pärmficka. Förlagsstämpel på försättsbladet. (To11155). 100:- Lundgren, Max - Swahn, Sigbrit. Goddag Skåne - 35 inflyttade författare berättar om sitt nya landskap. Bernces 1978. Häftad. 190 sid. (To34186). 100:- Lundgren, Svante. Padjelanta och andra lappländska ödemarker. Folket i bild 1964. Inbunden. Skyddsomslag. 165 sid. Illustrerad. (To27954). 90:- Lundgren,
Svante. Stiglöst land - fjäll och tundramarker i
nordligaste Sverige. Nordisk rotogravyr 1952. Tredje upplagan.
Dekorerat klotband. 180 sid. Illustrerad. 25 x 20 cm. (To31628). 120:- Lundgren, Tyra. Fagert i Fide - årstiderna på en gammal Gotlandsgård. Nordisk rotogravyr 1961. Inbunden. 86 sid. Illustrerad av författaren. Anteckning på försättsbladet. (To29520). 90:- Lundh, E S. Äventyret bortom bergen. Några glimtar ur en Dalapojkes liv och leverna. Transtrands Hembygdsförening 1986. Limhäftad. 185 sid. (To19486). 70:- Lundquist, Gösta - Hammarskjöld, Dag (förord). Lappland - Rentiere, Lappen und Mitternachtssonne. Bonniers 1960. Förlagsband. Skyddsomslag. 124 sid. Tysk text. Rikt illustrerad. (To32366). 80:- Lyttkens, Alice. Hven - en bok om ön i Öresund. Bonniers 1958. Häftad. Skyddsomslag. 94 sid. Illustrerad. Något nött. Namnteckning på försättsbladet. (To32537). 80:- Löfgren,
Rolf. Nationalparksplan för Sverige. Naturvårdsverket
1989. Inbunden. 125 sid. Illustrerad. Stort format. Något
böjda pärmar. (To28938). 120:- Lönnbom, Ingemar. Blekinge.
Bilda Förlag. 2005. Kartonnageband. 24 x 17 cm. Fotoillustrerad.
144 sid. Nyskick. To 37842. 60:- Lönnqvist, Ulf.
Samhällsbyggarna. Tyresös moderna historia.Tyresö
Nyheter. 2004. Förlagsband. Skyddsomslag. Illustrerad. 184 sid.
Dedikation från författaren. Mycket bra skick. To 37302. 80:-
Madsén, Lars. Sverige från ovan. Bra Böcker 1972. Skinnimitation. Skyddsomslag. 24 x 24 cm. 235 sid. Rikt illustrerad med flygbilder i färg. (To11619). 80:- Magnusson, Roine. Vindelälven.
Sex årstider.1997. Förlagsband. Skyddsomslag. 30 x 25 cm.
Rikt illustrerad med färgbilder. 127 sid. Nyskick. To 37123.1 20:- Manker, Ernst. Lappmark. Ett urval skildringar. LT 1953. Grönt gulddekorerat klotband. Inget skyddsomslag. 25 x 18 cm. 230 sid. Fotoillustrerad. (To16662). 120:- Manker,
Ernst. Lappmark. LT 1953. Klotband. 230 sid. Illustrerad.
Namnteckning på frampärmens insida. (To21114). 150:- Manker, Ernst. Markens gudar.
Lappmarksepisoder. Medéns. 1948. Klotryggband. Fotoillustrerad.
224 sid. Bra skick. (To 38570) 80:- Manker, Ernst. Markens gudar. Lappmarksepisoder. Medéns 1948. Häftad. 225 sid. Fotoillustrerad. (To15649).80:- Manker, Ernst. Markens människor. Medéns 1944. Ryggklotband. 23 x 16 cm. Bägge omslagen medbundna. 218 sid. Fotoillustrerad. Bra skick. (To10332). 200:- Manker, Ernst. Under samma himmel - strövtåg och studier bland samer söderut. Lars Hökerbergs 1939. Halvklotband. 221 sid. Ill. Exlibris och inklistrad lapp. (To20122). 160:- Manker, Ernst. De åtta årstidernas folk. Tre Tryckare 1963. Klotband. Skyddsomslag. 28 x 28 cm. 215 + 16 sid. Illustrerad. (To18158). 250:- Manker,
Ernst. Över vidderna - skisser och studier från
landet i norr. LT 1952. Ryggklotband. 301 sid. Illustrerad. Anteckning
på försättsbladet. (To21115). 130:- Martling, Carl Henrik. Den leende madonnan och andra märkligheter i Karlstads stift. Cordia 1999. Förlagsband. Skyddsomslag. 214 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Recensionsstämpel. (To14721). 70:- Matanle,
Ivor. Skåne. Colour library book 198 Förlagsband.
Skyddsomslag. Opainerad. Rikt illustrerad. Engelsk text. (To34201).
100:- Mead, William. Sweden - the land of today - Sverige - ett land i tiden. Colour library books 1987. Inbunden. Skyddsomslag. 142 sid. Rikt illustrerad. Parallelltext på engelska och svenska. Stort format. Något nött skyddsomslag. (To28094). 120:- Med kungen och folket - på Eriksgata genom svenska bygder, 1-2. 2 vol. Munthe, Gustaf (red). Barnens Dags Förening 1957. Halvskinnband. 565 + 522 sid. Illustrerade. 27,5 x 21 cm. (To32585). 300:- Medeltid. Utgiven till utställning på Läckö slott 1988. Vogel-Rödin, Gösta (red). Västergötlands turistråd 1988. Häftad. 191 sid. Illustrerad. Stämpel på försättsbladet och på sid 155. Märke efter klisterlapp på frampärmen. (To34231). 50:- Mitt Uppsala - tjugo Uppsalavänner ser på stan. Hentzel, Roland (red). Natur och Kultur 1965. Halvklotband. 226 sid. Illustrerad. (To33522). 90:- Mogensen, Lone. Kosmisk by. Ärkebiskoparnas Lund. Corona 2003. Dekorerat förlagsband. 20 x 19 cm. 53 sid. Illustrerad. (To11935). 80:- Mokvist, Åke - Schwartzkopf, Karl-Aage - Svahnström, Annika. 15 000 mil genom Sverige. Tiden 1974. Inbunden. 110 sid. Rikt illustrerad. (To29547). 80:- Murath, Lisbet - Norén-Brunbäck, Barbro. Malmö bygger under hundra år - 1889-1989 : Byggmästareföreningen i Malmö. Byggförlaget 1989. Förlagsband. 105 sid. Illustrerad. (To34012). 120:- Möller, Ingegerd. Nära marken. Bilder från fjäll och myr. LT 1980. Dekorerat förlagsband. 20 x 20 cm. 96 sid. Illustrerad av författaren. (To18905). 70:- Möllevången i våra hjärtan - en berättelse i ord och bild. Blomquist, Elise (red). 1985. Häftad. 151 sid. Illustrerad. (To34177). 70:-
Nationshusen i Uppsala - illustrerade skildringar af flera författare. Roosval, Albin (red). Lundquists 1915. Halvklotband. 298 sid. Illustrerad. 28 x 23 cm. Missfärgning av tidningspapper på sid 272-273. Något nötta kanter. (To33668). 200:- Nilson, Allan T. Livsberättelser om familjer och levnadsöden i Västergötland. Föreningen för Västgötalitteratur 2002. Häftad. 167 sid. Illustrerad. Dedikation på försättsbladet. (To15024). 70:- Nilsson, Edvin. De vilda djurens Sarek. Bonniers 1974. Klotband. Skyddsomslag. 27 x 24 cm. 116 sid. Rikt illustrerad. (To6492). 110:- Nilsson, Edvin. Sarek - vandringar i vår sista vildmark. Bonniers 1973. Klotband. Skyddsomslag. 27 x 24 cm. 116 sid. Rikt illustrerad. Slitet skyddsomslag. (To32451). 100:- Nilsson, Nils J. Karlsöarna. Norstedts 1968. Dekorerat pappband. 20 x 16 cm. 148 sid. Rikt illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (To6536). 80:- Nilsson, Nils J. Öland - natur och bygd. Nordisk rotogravyr/Norstedts 1966. Inbunden. 179 sid. Illustrerad. (To26624). 80:- Nordan - illustrerad tidskrift berörande Norrland, dess naturrikedomar samt om norrländska företag och arbeten på industriens, kulturens, konstens och litteraturens fält med bidrag af våra främste författare och konstnärer, årgång 1 1902. Ring, J (red). Dekorerat klotband. 127 sid. Illustrerad. Något blekta pärmar och rygg. Diskreta fläckar på frampärmen. (To32365). 250:- Nordin, Rune. Brunnsvik och arbetarrörelsen. Brunnsvikarnas Förbund 1981. Klotband. Skyddsomslag. 479 sid. Fotoillustrerad. (To11226). 110:- Nordström, Alf - Calissendorff, Karin - Olofsson, Sven Ingemar - Bergquist, Eric Harry. Södertälje stads historia. I-II. Södertälje stads drätselkammare 1968. Två volymer. Dekorerade klotband. 24 x 16 cm. 1217 sid. Illustrerade. (To11228). 250:- Nordström, Alf. Uppland. AWE/Geber 1983. Dekorerat förlagsband. 255 sid. Illustrerad. (To40065). 100:- Nordström, Ludvig. Bottenhavsfiskare. Bonniers 1934. Dekorerat klotband. 273 sid. Nött rygg. (To26264). 70:- Norman, Birger. Speleka - nya dikter på ångermanländska. Cewe-Pool 1980. Inbunden. Skyddsomslag. 82 sid. Illustrerad av Thage Nordholm. (To27654). 80:- Norrbottensförfattare - en antologi. Lindgren, Rune M (red). Cewe-Pool 1977. Förlagsband. Skyddsomslag. 157 sid. 19 x 21 cm. Anteckning på frampärmens insida. (To32926). 100:- Nycop, Carl-Adam (bildurval). Svenskar - människor i Sverige ser på sig själva genom kameraögat. Sveriges Radio 1970. Inbunden. Opaginerad. (To23056). 60:- Näsström, Gustaf. Dalarna som svenskt ideal. Wahlström & Widstrand 1937. Klotband. 258 sid. Illustrerad av Bertil Bull Hedlund. Exlibris. (To40133). 100:- Näsström, Gustaf. Mitt Dalarna. Askild & Kärnekull 1972. Inbunden. Skyddsomslag. 141 sid. Slitet skyddsomslag. (To20102). 50:- Näsström, Gustaf. Det gamla Medevi. Kulturhistoriska anteckningar. Walter Ekstrand Bokförlag 1978. Facsimil av 1928 års upplaga. Inbunden. 283 sid. Illustrerad. (To2846). 120:- Näsström, Gustaf. Mitt Dalarna. Askild & Kärnekull 1972. Inbunden. Skyddsomslag. 141 sid. Stämpel på titelbladet. Slitet skyddsomslag. (To32488). 50:- Odelberg, Maj, m fl. Värt att se i Sverige - En reseguide. Bonniers 1978. Dekorerat förlagsband. 24 x 15 cm. 335 sid.. Fotoillustrerad. (To18415). 60:- Olls, Bert. I bergsmäns rike. Rabén & Sjögren 1968. Förlagsband. Skyddsomslag. Opaginerad. Illustrerad av författaren. 20 x 25,5 cm. Dedikation från författaren. Något nött skyddsomslag. (To32487). 130:- Olls, Bert. Året i byn. Rabén & Sjögren 1978. Inbunden. Skyddsomslag. 183 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget nött. (To27022). 70:- Olsheden, Jan - Olsson, Stellan. Vad gjorde farfar i Mölle - Stämningar kring en liten bit av verlden åren 1886-1914 med bilder ur Peter P. Lundhs efterlämnade arkiv. Norstedts 1967. Förlagsband. 165 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. (To21825). 140:- Olsson, Albert. En bildbok om Halland. Allhems 1964. Klotband. Skyddsomslag. 26x20 cm. Klotband. Opaginerad. (To2842). 140:- Olsson, Jan Olof (Jolo). Jolo i Sverige. Bonniers 1976. Klotband. Skyddsomslag. 208 sid. Reva i skyddsomslaget. (To30209). 60:- Olsson, Nils. Ystadiensiskt 1800-tal. Ystads fornminnesförening XVI, 1971. Häftad. 98 sid. Illustrerad. (To32521). 50:- Olsson, Åke. Fjällbygd i Bohuslän. Liber 1979. Kartonnage-band. 20 x 18 cm. 172 sid. Illustrerad av Staffan Lundstedt. (To10021). 100:- Overland, Viveka - Uddén, Jan. Bohuslän. Kustnatur. Årsbok 2002. Årgång 24. Bohusläns museum / Bohusläns hembygdsförbund 2003. Dekorerat förlagsband. 191 sid. Illustrerad. (To13565). 60:-
Palm, Göran. Landskapens röster - en antologi. En bok för alla 1992. Förlagsband. 414 sid. Illustrerad. (To35207). 90:- Palm, Göran.
Röster i Uppland - en antologi. En bok för alla 1997.
Förlagsband. 253 sid. Illustrerad. (To32725). 30:- Palm,
Göran, red. Röster i Uppland – en antologi. En bok
för alla. 1997. Förlagsband. 253 sid. Illustrerad. Nyskick.
To 37750. 30:- Palmborg, Nils. Anteckningar vid Åsnens strand - fiskesjö och kulturbygd. Settern 1989. Förlagsband. 136 sid. (To32534). 60:- Perman, Sam. Lule stift i ord och bild. Stockholm 1953. Halvfranskt band. 30 x 22 cm. 938 + XV sid. Illustrerad. Bra skick. (To7524). 200:- Petersens, Lennart af - Edqvist, Dagmar. Gotland - medelhavsön i Östersjön. Bonniers 1960. Förlagsband. Skyddsomslag. [64] sid. Rikt illustrerad. 27 x 21 cm. Slitet skyddsomslag. (To10708). 60:- Pettersson, Karl-Henrik. Groveda. Om en bondsgårds ekonomiska historia 1786-1950. Skogs- och lanbrukshistoriska meddelanden nr 28. Supplement till Kungl. Skogs- och lanbruksakademiens Tidskrift. 2002. Dekorerat förlagsband. 25 x 17 cm. 255 sid. Illustrerad. (To13890). 150:- Pira, Sigurd. De medeltida målningarna i Säby kyrka. Försök till tolkning. Tranås 1940. Häftad. 40 sid.. Fotoillustrerad. Dedikation om omslaget. (To14509). 50:- Porträttgalleri från Västmanland. Skånetryckeriet 1934. Halvskinnband. 659 sid. Illustrerad. Nötta kanter. (To32486). 200:- Pålsson, Elis. Utan krusiduller. Klipp ur minnet och Annonsbladet. Rapsodi från Örkelljunga. Öreklljunga Hembygdsförening 1995. Dekorerat förlagsband. 148 sid. Fotoillustrerad. Tillskrift på försättsbladet. (To19840). 80:-
Raihle, Jan - Rentzhog, Sten. Hus att vårda - byggnadskultur i Jämtland, Härjedalen. Fornvårdaren, nr 13. Jämtlands läns museum 1975. Häftad. 83 sid. Illustrerad. (To35058). 60:- Rehnberg, Mats. Småländsk bystämma - Östraby och Västraby i Lenhovda socken. Svenskt liv och arbete, nr 12. Nordiska museet 1951. Häftad. 197 sid. Till största delen osprättad. Något nött rygg. (To40130). 70:- Reiher, Carl Henric. Dalaröleden - Skärgårdsstiftelsens årsbok 1998. Dekorerat förlagsband. 256 sid. Fotoillustrerad. (To11138). 100:- Resa till Norden. Sveriges Hembygdsförbund 1996. Häftad. 144 sid. (To20548). 50:- Richter, Bengt E -
Jakobsen, Vagn. Flanör i Malmö. Sydsvenska dagbladet
1979. Häftad. 119 sid. Illustrerad. (To27187). 50:- Rinehart, Mary Roberts. Nomadernas land. Bonniers 1927. Ryggklotband. Främre omslaget medbundet. 23 x 16 cm. 211 sid. Illustrerad. (To10811). 150:- Roosval, Albin,
red. Svenska slott och herresäten. Ny följd. 1920.
Skåne, Småland, Nerike. Skinnband. 32 x 25 cm. 484 sid.
(To1249). 800:- Rosell, Ingrid. Venngarns slottskapell. Volym 206 av Sveriges kyrkor, konsthistoriskt inventarium. A&W 1988. Inbunden. 93 sid. Illustrerad. (To1239). 110:- Rudberg, Sten. Ödemarken och den perifera bebyggelsen i inre Nordsverige. En diskussion av vissa orsakssamband bakom fördelningen bygd-obygd. Geographica Nr 33. Skrifter från Upsala universitets Geografiska institution. Uppsala 1957. Häftad.190 sid. Illustrerad. Utvikbara kartor i pärmficka. Omslaget lite nött. En del understrykningar. (To11126). 200:- Ruin, Hans. Rummet med de fyra fönstren. W & W 1966. Klotband. 114 sid. Illustrerad. (To24864). 60:- Rydberg, Sven. Det stora kopparberget - en tidsresa. Stora Kopparbergs Bergslags AB/Gidlunds 1988. Inbunden. Skyddsomslag. 254 sid. Illustrationer av Fibben Hald. (To28863). 80:- Rydsjö, Daniel. Agor och fälad. Gleerups 1950. Häftad. 121 sid. Osprättad. Frampärmens nedre högra hörn trasigt. (To32533). 80:- Röster i Blekinge. Olofsson, Tommy (red). En bok för alla 1994. Inbunden. 251 sid. Illustrerad. (To30250). 50:- Röster i Värmland. Hallgren, Bengt (red). En bok för alla 1994. Inbunden. 251 sid. Illustrerad. (To22214). 40:- Röstlund, Lars och Holger. Bollnäs under tusen år - 1000-2000. Bollnäs historia del VII. Bollnäs Sockens Hembygdsförening 1999. Inbunden. Skyddsomslag. 344 sid. Illustrerad. (To2876). 250:-
Sacrum - almae matri carolinae societas civium academiae lundensis. Österling, Anders - Böök, Fredrik - Ahlberg, Alf m fl. Berlingska boktryckeriet 1918. Nr 185 av 1000 numrerade exemplar. Halvskinnband. 157 sid. Illustrerad. Musiknoter. 29,5 x 23 cm. Exlibris. Namnteckning på försättsbladet. Rygg och hörn slitna. (To32568). 150:- Samling af Göteborgs Stads privilegier med därtil hörande Handlingar Från 1683 til närwarande tid. Norberg, Samuel, tryck. Tryckt genom Stadens Äldstes Föranstaltande År 1783. Marmorerat pappband. 21 x 17 cm. 364 + 46 sid. (To7224). 800:- Scherfig, Hans - Karlinsky, Elisabeth (illustrationer). Den långa dagen. Alba 1979. Häftad. 75 sid. Illustrerad. (To26437). 70:- Schiller, Harald. Västgötaland. De vida vyernas landskap. AB Svensk Litteratur 1947. Halvfranskt. 31x23 cm. 255 sid. Illustrerad. (To2838). 250:- Schneiders, Toni - Liljeroth, Erik, foto. Sverige. En bildrapsodi med inledning av prins Wilhelm. Allhems 1959. Illustrerat ryggklotband. 28 x 22 cm. 84 sid + bildkommentarer. Tillskrift på försättsbladet. (To10696). 120:- Schwerin, H H von. Skånska herrgårdar under svensk tid. En konsthistorisk undersökning av den skånska herrgårdsarkitekturens utveckling efter provinsens övergång till Sverige och fram till det nittonde seklets inbrott. Bokförlaget Ardor 1934. Häftad. 25 x 18 cm. 424 sid + utvikbar karta. Fotoillustrerad. Omslagets kanter nötta. Läsveck i ryggen. (To12670). 150:- Schånberg, Sven. En bok om Bohuslän. Uddevalla 1963. Dekorerat förlagsband. 24 x 17 cm. 100 sid. Fotoillustrerad. Exlibris. (To19296). 80:- Selander, Tom. Annorlunda mil med bil. Rabén & Sjögren 1968. Inbunden. 167 sid. Illustrerad av Sven Rydén. Skada vid ryggens fot. (To29470). 50:- Sjöberg, Sven. Söderfors - en historisk framställning på uppdrag av Söderfors kommun. Kooperativa förbundet 1956. Klotband. Skyddsomslag. 496 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. (To22888). 180:- Sjöholm, Olof Richard. Verksamhet och tidsfördrif vid Fyris. Uppsala 1994. Limhäftad. 30 x 21 cm. 114 sid. Fotoillustrerad. (To7602). 100:- Skoglund, Gösta, red.
Norrhälsningar från 400-årigt Hudiksvall. Rabén
& Sjögren 1981. Dekorerat förlagsband. 19 x 16 cm. 326
sid. Rikt illustrerad. (To15675). 100:- Staav, Roland – Öhman, Peter.
Stockholms skärgård. Djur och natur. Forum. 1978. Klotband.
Skyddsomslag. 26 x 23 cm. 114 sid. Fotoillustrerad. Bra skick. (To
38123) 70:- Staden vid Helgeå - en bok i anledning av Kristianstads 350-årsjubileum. Kroon, Axel m fl (red). Kristianstads boktryckeri 1964. Häftad. Skyddsomslag. 380 sid. Illustrerad. Läsveck i ryggen. (To32529). 90:- Stjernswärd, Brita. Skånskt herrgårdsfolk. Nordiska museet 1983. Tredje upplagan. Förlagsband. Skyddsomslag. 270 sid. Illustrerad. (To40134). 70:- Stolpe, Sven. Mitt Värmland. Teknos kultur 1985. Dekorerat förlagsband. 197 sid. (To19879). 80:- Stoltz, Elof. Som liten i Ravlunda prästgård 1898-1908. Norstedt 1949. Andra upplagan. Inbunden. Skyddsomslag. 173 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött. (To26248). 90:- Strandberg, O M. Bygden kring Gripsholm och Pax Mariae. Eget förlag 1940. Häftad. 135 sid. Illustrerad. (To24856). 70:- Strandberg, Rolf. Med tonvikt på Skåne - historiska berättelser. Eget förlag 1960. Förlagsband. Inget skyddsomslag. 158 sid. (To32525). 80:- Sucksdorff, Arne. Gryning. Strövtåg med filmkamera. Nordisk Rotogravyr 1951. Dekorerat linneband. Inget skyddsomslag. 25 x 20 cm. 223 sid. Rikt fotoillustrerad. Tillskrift. Exlibris. (To17671). 150:- Sundström J R. "Ja ä inte dö än", sa Janne Vängman. Bonniers 1947. Ryggklotband. Saknar skyddsomslag. 253 sid. Liten anteckning på frampärmens insida. (To35026). 60:- Sundström J R. "Ljuger gör jag inte", sa Janne Vängman - bygdeberättelser från gränstrakterna mellan Medelpad och Ångermanland. Bfb 1948. Ryggklotband. 248 sid. Liten anteckning på frampärmens insida. (To35220). 80:- Svensk vår - tjugofem författare skildrar sin hembygd möte med våren. Wahlén, Ingvar (red). Saxon & Lindström 1961. Klotband. Skyddsomslag. 263 sid. Illustrerad. (To28405). 100:- Svensson, Vitalis. Sunne kyrka genom tiderna - kulturfragment samlade av V S. Ramströms boktryckeri [1960]. Dekorerat klotband. 187 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Liten fläck på frampärmen. (To32485). 90:- Svärdström, Svante. Dalmålningar i urval. Bonniers 1994. Dekorerat förlagsband. 27 x 22 cm. 59 sid. Rikt illustrerad. Bildtexterna översatta till engelska och tyska. (To13352). 80:- Söderberg, Bengt G (text) - Hemlin, Hans (foto). Kyrkorna på Gotland - The churches of Gotland. Gotlandskonst 1980. Nr 1071 av 2000 numrerade exemplar. Förlagsband. Skyddsomslag. 192 sid. Parallelltext på svenska och engelska. Illustrerad. Något snedläst. Skyddsomslaget något nött i överkanten. (To32516). 150:- Söderström, Weimar (foto) - Lothigius, Carl-Wilhelm (text). Änglamark i Vätterbygd. Rydheims tryckeri 1987. Andra upplagan. Förlagsband. Skyddsomslag. [96] sid. Rikt illustrerad. 30 x 21 cm. (To34789). 90:- Sörenson, Ulf. Resan till sevärdheten. STF - Riksantikvarieämbetet - Sveriges Turistråd 1989. Inbunden. 176 sid. Illustrerad. (To2850). 80:-
Taube, Evert (text) - Jungstedt, Kurt (bild). Västlig horisont. Forum 1974. Klotband. Skyddsomslag. 165 sid. Illustrerad. Något nött skyddsomslag. (To32528). 120:- Thagaard, Anna-Margrethe. Backarna - liv och historia i en förstad. Kejse 1992. Förlagsband. 255 sid. Illustrerad. (To21517). 150:- Tham, Pehr. Anteckningar under och i anledning af en resa ifrån Westergöthland til Stockholm gjord åren 1796 och 1797 av Pehr Tham, Hof-Intendent. Bokförlaget Rediviva 1980. Facsimileupplaga efter originalupplagan som utgavs 1797. Förlagsband. 26 x 21 cm. 92 + 4 sid + 8 planscher. Nyskick. (To14984). 190:- Thor,
Clas (text) - Westerborn, Magnus (foto). Örebro - den
fantastiska staden. Gullers 1992. Förlagsband. 95 sid. Rikt
illustrerad. 30 x 23 cm. (To32490). 80:- Svärdfejare och själamord - en festskrift till Malmö nation. Allhems 1962. Klotband. Skyddsomslag. 236 sid. Illustrerad. (To34013). 140:- Thunander, Peder - Lundström, Johnny. Mönsterkortsbyggarna i Kumla 40 år mellan 1962 och 2002. Multek 2002. Dekorerat förlagsband. 20 x 20 cm. 59 sid. Fotoillustrerad. (To11936). 80:- Tigerström, Harald. S:t Larskyrkan i Linköping under 900 år. Linköping 1958. Inbunden. 127 sid. Illustrerad. (To2843). 100:- Tolonen, Gustaf. Svappavaara 300
år. Med glimtar från kringliggande byar i Vittangi
församling. Hembygdsbok. 1954. Häftad. 150 sid. Illustrerad.
(To7483). 150:- Torgny, Ove. Skåneboken.
Resenärer i Skåne. Skåneförlaget. 1989. Inbunden.
Skyddsomslag. Illustrerad. 160 sid. Skyddsomslaget lite nött. (To
38424) 50:- Torgny, Ove. I Linnés spår genom Sverige. Bilda Förlag 2001. Klotband. Nött skyddsomslag. 264 sid. Fotoillustrerad. (To11158). 120:- Tunander, Britt och Ingemar. Livet i gamla Sundsvall - en fotografisk krönika. Bonniers 1962. Inbunden. 121 sid. Illustrerad. (To2860). 120:- Tusen år på Kyrkudden - Leksands kyrka, arkeologi och byggnadshistoria. Leksands församling (utg). Dalarnas fornminnes- och hembygdsförbunds skrifter 25. Falun 1982. Inbunden. Skyddsomslag. 178 sid. Rikt illustrerad. (To22402). 250:- Tvede-Jensen, Jörgen. Från packhus till länslasarett. Eget förlag 1990. Klammerhäftad. 84 sid. Illustrerad. (To32074). 50:- Uppland i bilder - med förklarande text. Roosval, Albin m fl (red). Fröléen 1927. Halvskinnband. 386 sid. Rikt illustrerad. 34 x 25 cm. Något nötta kanter. (To33663). 300:- Uppsala stads historia, 1-4: 1 - Östra Aros, stadens uppkomst och dess utveckling intill år 1300 ; 2 - Uppsala under yngre medeltid och Vasatid ; 3 - Uppsala under merkantilismens och statskontrollens tidsskede 1619-1789 ; 4 - Uppsala under de dominerande landshövdingarnas tid, bilder från åren 1786 till 1862. 4 vol. Sundquist, Nils - Ljung, Sven - Petré, Torsten - Lundh, Herbert (red). Uppsala stads historiekommitté/Almqvist & Wiksell 1953, 1954, 1958, 1977. Dekorerade klotband. 463 + 463 + 507 + 603 sid. Illustrerade. Utvikbar plansch. (To33565). 500:-
Vennersten, Oskar Vilh. En ny bok om Visby. J Ridelius Bokhandel 1913. Klotrygg. 17 x 10 cm. 78 sid. Illustrerad. Kartor. (To2950). 90:- Vifot, B-M. Äldre stenålder i Wemmenhögs härad. Wemmenhögs härads fornminnes- och hembygdsförening, 2, 1943. Häftad. 24 sid. Illustrerad. Pärmarna något blekta. (To32523). 50:- Viksten, Albert (red). Hälsingehumor. FiB 1945. Ryggklotband. 223 sid. Något nött hörn. (To35855). 80:- Viksten, Albert. Mitt paradis. LT 1977. Andra upplagan. Förlagsband. Skyddsomslag. 23 x 18 cm. 224 sid. Fotografier av Hilding Mickelsson. Liten reva i skyddsomslaget. (To14423). 100:- Vår ungdoms Lund - minnen nedtecknade av äldre lundensare. Blomqvist, Ragnar - Löwegren, Yngve (red). Föreningen Det gamla Lund, årsskrift XXXVI, 1954. Häftad. 80 sid. Illustrerad. Något nötta kanter. (To32538). 60:- Vårt Uppsala - en halvsekelkrönika, 1-5 : Del 1, 1910-1918 - Del 2, 1918-1927 - Del 3, 1928-1937 - Del 4, 1938-1950 - Del 5, 1951-1964. 5 vol. Scharp, Dag W (red). Axelsson & Lundberg 1964. Förlagsband. Skyddsomslag. 944 + register. Illustrerade. 30 x 22 cm. Något nötta skyddsomslag. (To33710). 300:- Värmlands folkblads jubileumskavalkad 1918-1978. Larsson, Evert (red). Värmlands folkblad 1978. Dekorerat förlagsband. 224 sid. Illustrerad. (To35738). 80:- Västergötland i litteraturen - västgötaförfattare från 1700-talet till nutid. Arnborg, Gunnar (red). Sober 1978. Förlagsband. Skyddsomslag. 352 sid. (To33991). 70:- Wagnér, Gottfrid. Småländska
folkminnen. Anteckningar från Östra härad. 1934. Privat
klotryggband. 182 sid. (To19398). 100:- Waldén, Bertil - Holmström, Richard - Svensson, S Artur - Liljeroth, Erik. Närke. Ett bildverk. Allhems förlag 1960. Halvfranskt band. 30 x 23 cm. Övre guldsnitt. Inget skyddsomslag. 480 sid. Fotoillustrerad av Erik Liljeroth. (To11537). 200:- Wallin, Hugo. Minnen från en skogsbygd. Skrifter utgivna av Örkelljunga Hembygdsförening 32. 2001. Kartonnage-band. 23 x 20 cm. 171 sid. Fotoillustrerad. Tillskrift pa försättsbladet. (To8625). 80:- Wallström, Tord. Svenska upptäckare. Bra Böcker 1983. Blå silverdekorerad skinnimitation. 29 x 22 cm. 294 sid. Rikt illustrerad. (To13624). 120:- Werin, Algot. Skånes fyra hörn - natur och poesi. Nyårshälsning från Gleerups 1966. Klammerhäftad. 21 sid. Illustrerad av Hans Dhejne. (To32800). 60:- Westerberg, Agnes - Eldvik, Berit (red). Arholma - skärgårdskultur i förändring, Agnes Westerbergs uppteckningar. Nordiska museet 1992. Dekorerat förlagsband. 313 sid. Illustrerad. 28 x 24 cm. (To40107). 450:- Westin, Gunnar, red. Övre Norrlands historia. Del II. Tiden 1600-1721. Norrbottens och Västerbotten läns landsting 1965. Klotband. Skyddsomslag med ett par små revor. Bägge omslagen medbundna. 431 sid. Illustrerad. (To11482). 100:- Wetterholm, Allan. Medeltid och förändringstid i en bergslagssocken - det medeltida Noraskog. Norabok, Hembygdsfören Noraskog, Örebro läns museum 1993 Dekorerat förlagsband. 149 sid. Illustrerad. (To34206). 140:- Wide, Gustaf (pseud för Axel Kerfve). Helsingelif. Wilh Siléns förlag 1903. Dekorerat klotband. 751 sid. Illustrerad. Något nött rygg. (To27472). 250:- Wieland, Arthur. Berättelser från min kust. LT 1966. Klotband. Skyddsomslag. 182 sid. Illustrerad av Ragnar Falk. (To32522). 90:- Wilhelm, prins. Inom egna gränser - svenska bildrutor. Norstedts 1944. Andra upplagan. Linneband. 297 sid. (To32577). 100:- Wilhelm, prins. Svenskt land. Norstedts 1952 Femte upplagan. Klotryggband. Skyddsomslag. 28 x 22 cm. 414 sid. Fotoillustrerad. (To17329). 100:- Wingborg, Olle. Litteratur om Dalarna. Del I-IV. Dalarnas fornminnes- och hembygdsförbunds skrifter, del 15, 17, 20, 27. Dalarnas biblioteksförbund 1969-83. Klotband. Författarens dedikation i del 1 och 2. (To20520). 100:- Wollin, Nils G. Industrierna vid Hargs ström under fyra sekler. Minnesskrift utgiven till Hargs Fabrikers Aktiebolags hundraårsjubileum 1943. Häftad. 26 x 20 cm. 381 sid + utvikbara tabeller. Illustrerad. (To6693). 200:- Wrangel, Ewert. Gamla studentminnen från Lund. W& 1918. Inbunden. 224 sid. (To1217). 90:- Wrangel, Ewert - Gierow, A. Sverige i färg och bild. Allhem 1936. Skinnimitation. 24 x 18 cm. 229 sid. Rikt illustrerad. Tillskrift på försättsbladet. (To10623). 100:- Wåhlin, Lars. Göteborgs stadsbibliotek 1890-1915. Minnesskrift. Göteborg 1915. Häftad. 25 x 20 cm. 63 sid + ett uppslag med inlimmade exlibris från biblioteket. (To8641). 100:- Wåhlin, Theodor. Ystads S:ta Maria kyrka - kyrkans och dess fasta inventariers historia samt plan för deras återställande - utredning som på uppdrag af kyrkostämman i Ystads S:ta Maria och S:t Petri stadsförsamling blifvit verkställd. Gleerupska 1916. Häftad. 104 sid. Illustrerad. Anteckning på titelbladet. Nötta pärmar. (To32520). 100:- Zetterberg, Elisabet (text) - Larsson, Curt (foto). Ung i Hallstavik. Fyra förläggare 1986. Förlagsband. 111 sid. Rikt illustrerad. (R33027). 100:-
Ågren, Carl. Emmaboda. Ett
småländskt samhälle, dess uppkomst och utveckling.
Utgiven av Emmabodaortens Hembygdsförening inför
samhällets hundraårsjubileum 1974. Röd gulddekorerad
skinnimitation. 26 x 18 cm. 510 sid. Fotoillustrerad. Nyskick.
(To10940). 300:- Åmark, Mats.
Uppsala domkyrka genom åtta århundraden. Lindblads 1938.
Klotband. 191 sid. Illustrerad. (To26247). 80:- |
| A | B | CD | EF | G | H | IJ | K | L | M | NO | PQ | R | S | TU | VW | XYZ | ÅÄÖ |
| Till toppen av Svensk topografi | Beställ |