|
SVENSK SKÖNLITTERATUR |
Kopiera texten om den bok du vill köpa och gå vidare till
Beställ
| Tillbaka till bokhyllan | Beställ |
| A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | PQ | R | S | TU | V | W | XYZ | ÅÄÖ |
A Acharius
- pseud för Fredrik Wilhelm Scholander. Luisella. En
qvinnomodells öden. Skildringar ur konstnärslifvet. Bonniers
1867. Brunt klotband med ryggtitel i guld. 21 x 13 cm. 178 sid.
Exlibris. Bra skick. (Sk17326). 200:- Adolfsson, Eva. Till skilda orter.
Berättelser. Bonniers. 1998. Inbunden. Skyddsomslag. Nyskick. (Sk
38383) 60:- Ahlgren, Ernst. Folkliv och småberättelser samt valda berättelser ur Från Skåne. Vårt Hems Förlag 1930. Förlagsband. Inget skyddsomslag. 239 sid. (Sk10264). 50:- Ahlgren,
Ernst. Folkliv och småberättelser samt valda
berättelser ur Från Skåne. vårt hems förlag
1929. Dekorerat klotband. 239 sid. (Sk31632). 50:- Ahlgren, Kerstin, m fl. Novesi.
Poesiantologi. Novellantologi. 1996. Bläckfisken. 1996.
Häftad. 80+80 sid. Nyskick. (Sk 38401) 40:- Ahlin, Lars. Min död är
min. Bonniers. 1962. Häftad. Delvis ouppskuren. 380 sid. Bra
skick. Sk 38061. 40:- Ahlin, Lars. Sjätte munnen.
Bonniers. 1985. Inbunden. Skyddsomslag. 204 sid. Bra skick. (Sk
38108) 40:- Alfredson, Hans. Avbrott. Berättelser. Gedins 1994. Klotband. Skyddsomslag. 262 sid. (Sk7175). 70:- Alfredson, Hans. Den befjädrade
ormen. En roman om indianer och vita. Wahlström & Widstrand
1979. Förlagsband. Skyddsomslag. 229 sid. Vinjetter av
författaren. (Sk10105). 70:- Alfredson, Hans. Gummitummen - skizzer ur en fren dagbok. Bonniers 1966. Dekorerat pappband. 100 sid. Illustrerad av författaren. (Sk32190). 60:- Alfredson, Hans. Rosa rummet eller Operabaren eller dylikt. Bonniers 1968. Pocket. 122 sid. Något nött. (Sk25009). 30:- Alfredson, Hans. Tiden är
ingenting. En släktsaga. Wahlström & Widstrand 1981.
Förlagsband. Skyddsomslag. 308 sid. (Sk16439). 40:- Alfvén, Inger. Judiths
teater. Bonniers. 1989. Inbunden. Skyddsomslag. 497 sid. Nyskick.
Skönlitteratur. (Sk 38192) 40:- Alfvén, Inger. s/y Glädjen. Bonniers 2001. Dekorerat förlagsband. 322 sid. (Sk13263). 50:- Alfvén,
Inger. s/y Glädjen. Bonniers 1979. Häftad.
Skyddsomslag. 321 sid. Märke efter etikett på
smutstitelbladet. Etikett längst ner på sista sidan.
(Sk34958). 50:- Alinge, Kjell. Kyss. Bo Ejeby
förlag. 1994. Limhäftad. 143 sid. Nyskick. Sk 37883. 40:- Almqvist, Carl Jonas Love. Det
går an. En tavla ur livet. Norstedts 1964. Pappband. 142 sid.
Illustrationer av Gunnar Brusewitz. Bra skick. (Sk 38486) 40:- Almqvist, Carl Jonas Love. Det
går an. Bokorama. 1986. Gulddekorerat konstskinnband. Guldsnitt.
142 sid. Nyskick.. Sk 37425. Skönlitteratur. 40:- Almquist,
Carl Jonas Love. Det går an - faksimil av 1839 års
upplaga med författarens egna kommentarer. Bokgillet 1965. 227
sid. Delvis osprättad. (Sk30101). 100:- Almquist, Carl Jonas Love. Drottningens juvelsmycke. Romaunt i tolf böcker. Valda romaner af C J L Almqvist utgifna av Ruben G:son Berg. Bonniers 1904. Grönt klotband. Röd ryggtiteletikett. 378 sid. Exlibris. (Sk17382). 80:- Almquist, Carl Jonas Love. Folklifsberättelser : Kapellet - Skällnora kvarn - Målaren - Grimstahamns nybygge - Ladugårdsarrendet (Valda skrifter av C J L Almqvist: Törnrosens bok 2). Bonniers 1914. Dekorerat klotband. 333 sid. Etikett på försättsbladet. Namnteckning på titelbladet. (Sk31630). 80:- Almquist, Carl Jonas Love. Gabrièle Mimanso. Sista mordförsöket emot konung Ludvig Filip i Frankrike, hösten 1840. Roman. Valda romaner af C J L Almqvist utgifna av Ruben G:son Berg. Bonniers 1905. Grönt klotband. Röd ryggtiteletikett. 587 sid. Exlibris. (Sk17394). 80:- Almquist, Carl Jonas Love. Hermitaget. Romaunt i tolv böcker. Med efterskrift av Bertil Romberg. Norstedts 1977. Förlagsband. Skyddsomslag. 191 sid. (Sk15639). 60:- Almquist, Carl Jonas Love. Jaktslottet - Folklifsberättelser. Romantisk berättelse ut närvarande tid. Törnrosens bok af C J L Almqvist i urval utgifven av Ruben G:son Berg med en essay öfver förf af Ellen Key. Bonniers 1902. Grönt klotband. Röd ryggtiteletikett. 239 + 333 sid. Exlibris. (Sk17383). 80:- Almquist, Carl Jonas Love. Jaktslottet (Valda skrifter av C J L Almqvist: Törnrosens bok 1). Bonniers 1914. Dekorerat klotband. 238 sid. Etikett på försättsbladet. (Sk31629). 80:- Almqvist,
Carl Jonas Love. Målaren. Wilh Becker 1965.
Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 133 sid. Illustrationer av Eric
Palmquist. (Sk36236). 60:- Almquist,
Carl Jonas Love. Tre fruar i Småland. Roman. Valda romaner af
C J L Almqvist utgifna av Ruben Almquist, C.J.L. Drottningens juvelsmycke eller Zouras Lazuli Tintomara. Berättelse om händelser näst före, under och efter konung Gustaf III:s mord. Norstedts. 1967. Inbunden. Illustrerade pärmar. Skyddsomslag. Illustrerad av Svenolov Ehrén. 259 sid. Bra skick. Sk 37689. 30:- Almström, Rolf. Vanans makt.
Norstedts. 1993. Häftad.103 sid. Gallrad-stämpel på
försättsbladet. F ö nyskick. (Sk 38391) 40:- Alving, Barbro. Bang talar ut. Bonniers 1976. Häftad. 121 sid. (Sk35377). 70:- Alving, Barbro (Bang). Sol över torpet. FiB 1963. Förlagsband. Skyddsomslag. 194 sid. Nött skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. (Sk35590). 70:- Ancker, Bo. Lykttändarens
dotter. Wiken 1988. Klotband. Skyddsomslag. 24 x 17 cm. 80 sid.
Teckningar av Hasse Erikson. (Sk11682). 80:- Andersson, Dan. Posthuma
noveller. Samlade skrifter. Minnesupplaga. IV. Korta historier.
Efterlämnade noveller. Chi-Mo-Ka-Ma. Litteraturkritik..Tiden.
1941. Halvfranskt band. 387 sid. Bra skick. Sk 37320. 40:- Andersson, Dan. Samlade Skrifter 2.
Enskilda dikter. Tiden 1978. Klotband. Skyddsomslag. 252 sid. (Sk7684).
70:-
Andersson,
Dan. Samlade skrifter 5 - Efterskörd av vers och prosa.
Tiden 1930. Halvskinnband. 236 sid. Något nött. (Sk40215).
60:- Andersson, Gunder – Johansson, Kjell –
Jönsson, Reidar – Lagerberg, Hans. Vägarbete.
Berättelser. Carlssons. 1985. Kartonnageband. 190 sid. Bra skick.
Sk 37880. 40:- Ardelius, Lars. Barnsben. Norstedts.
2000. Limhäftad. 322 sid. Nyskick. Sk 37857. 40:- Arehn,
Mats - Engström, Staffan. Gamla lejon vet när det
är dags att dö - berättelsen om en man som
försvann. Forum 1999. Inbunden. Skyddsomslag. 281 sid. (Sk29752).
80:- Arlert, Jonas. Den stora
lättnaden. Noveller. Bonniers. 2002. Inbunden. Skyddsomslag. 136
sid. Gallrad-stämpel på försättsbladet, f ö
nyskick. (Sk 38362) 50:- Aschberg, Robert. Nyklippt - sanna berättelser ur livet. Norstedts 1991. Inbunden. Skyddsomslag. 335 sid. (Sk29473). 90:- Aschberg, Robert. Omklippt.
Norstedts 1997. Dekorerat förlagsband. 258 sid. (Sk17745). 60:- Askestad, Einar. Ögon för
paradiset. Mbm förlag. 2001. Kartonnageband. 91 sid. Nyskick. (Sk
38389) 60:- Aspenström, Werner. Bäcken. Bonniers 1958. Inbunden. Skyddsomslag. 127 sid. Något nött skyddsomslag. Smärre anteckning på försättsbladet. (Sk30461). 70:- Aspenström,
Werner. Teater, 1. Bonniers 1959. Häftad. 131 sid.
Osprättad. (Sk30077). 80:- Atterbom, Per Daniel Amadeus - Hedborn, Samuel. Lycksalighetens ö samt dikter och prosastycken. Romantikens mästare 1. Urval, inledningar och förklarande noter av Bernhard Risberg. Halvskinnband. 336 sid. (Sk21554). 60:- Augustsson, Lars Åke. Bakom
ryggen.Ordfront. 1996. Förlagsband. Skyddsomslag. 235 sid.
Nyskick. Sk 37104. 50:- Axelsson, Majgull. Den jag aldrig
var. Prisma. 2004. Inbunden. Skyddsomslag. 352 sid. Nyskick. Sk
37847. 50:- Axelsson, Majgull. Slumpvandring.
Prisma 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. 351 sid. (Sk19686). 60:- Axelsson, Roland. Överilat
beslut. Zon förlag. 2008. Häftad. 124 sid. Nyskick. (Sk
38370) 70:-
Bargum, Johan. Avsked.
Söderströms/Atlantis 2003. Förlagsband. Skyddsomslag.
167 sid. Nyskick. (Sk11946). 70:- Beck, Ingamaj. Kärlekens
benämningar. Alba. 1983. Häftad. 158 sid. Dedikation på
försättsbladet. Nyskick. (Sk 38369) 50:- Beckman, Staffan.Till Jerusalem.
Arbetarkultur. 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. 274 sid. Bra
skick. Sk 37169. 60:- Bengtsson, Frans G. För nöjes skull - Essayer. Norstedts 1947. Halvklotband. Skyddsomlag. 215 sid. Exlibris. Något gulnat skyddsomslag. (Sk20042). 100:- Bengtsson,
Frans G. Litteratörer och militärer - essayer. Albert
Bonniers 1941. Klotband. Saknar skyddsomslag. 291 sid. (Sk35817). 80:- Bengtsson, Frans G.
Silversköldarna och andra essäer. Bonniers. 1931.
Originalupplagan. Skinnryggband. Främre omslaget medbundet. 330
sid. Bra skick.. Sk 37350. 100:- Bengtsson, Frans G. Silversköldarna och andra essayer. Bonniers 1944. Elfte-trettonde tusendet. Halvfranskt band med marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. 277 sid. (Sk14718). 80:- Bengtsson, Frans G. Silversköldarna. Essayer. Norstedts 1982. Förlagsband. Skyddsomslag. 282 sid. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. (Sk16012). 70:- Bengtsson, Frans G. Silversköldarna och andra essayer. Albert Bonniers 1948. Klotband. Skyddsomlag. 289 sid. Exlibris. Något gulnat skyddsomslag. (Sk20035). 100:- Bengtsson, Frans G. Sällskap för en eremit. Essayer. Bonniers 1944. Elfte-trettonde tusendet. Halvfranskt band med marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. 277 sid. (Sk14647). 40:- Bengtsson,
Frans G. Tankar i gröngräset. Vingförlaget 1955.
Halvklotband. Skyddsomslag. 261 sid. (Sk29313). 70:- Berglund, Björn. Trampstenar - nittionio korta prosastycken. Atlantis 1987. Inbunden. 146 sid. (Sk29925). 70:- Bergman,
Bo. Från den långa resan. Bonniers 1959.
Häftad. Skyddsomslag. 221 sid. Något gulnad. Skyddsomslaget
något nött. (Sk20442). 70:- Bergman, Bo. Predikare. Bonniers 1967. Nionde-tionde tusendet. Klotband. Skyddsomslag. 121 sid. (Sk15681). 60:- Bergman, Bo. Trasmattan. Bonniers 1964. Häftad. 180 sid. (Sk6056). 50:- Bergman,
Bo. Trasmattan. Bonniers, 1964. Halvklotband. 181 sid.
(Sk24136). 60:- Bergman, Hjalmar. Swedenhielms och
”Patrasket”. Två komedier. Bonniers. 1963. Häftad. 184 sid.
Bra skick. (Sk 38324) 40:- Bergman, Hjalmar. Clownen Jac. Bra Böcker 1982. Förlagsband. Skyddsomslag. 299 sid. (Sk12906). 60:- Bergman, Hjalmar. Hans nåds testamente. Litteraturfrämjandet 1990. Dekorerat pappband. 235 sid. (Sk8032). 50:- Bergman, Hjalmar. Jag, Ljung och Medardus. Bonniers 1961. Ryggklotband. Skyddsomslag. 235 sid. (Sk11663). 60:- Bergman, Hjalmar. Jonas och Helen. Svalan/Bonniers 1946. Klotryggband. 324 sid. Något nötta hörn. (Sk34622). 60:- Bergman,
Hjalmar. Mor i Sutre. Bonniers 1965. Förlagsband.
Skyddsomslag. 162 sid. (Sk34117). 60:- Bergman, Hjalmar. Jonas och Helen.
En studie över fantasi och ungdom. Bonniers. 1926. Inbunden.
Privat prydligt klotryggband. Ryggtitel i skinn. 324 sid. Bra skick.
(Sk 38321) 50:- Bergstrand-Poulsen, Elisabeth. Se människan! - livsfragment. Norstedts 1943. Halvskinnband. Anteckning på bakpärmens insida: "Bunden av Charles Friberg". 280 sid. Illustrerad av författaren. Exlibris. Anteckning på smutstitelbladet. (Sk31528). 150:- Berättelser
i juletid - noveller, sagor och romanavsnitt,
dikter och tankar kring midvinterveckor för länge länge
sedan. Lundh, Ylva (urval). Semic 2001. Förlagsband. 192 sid.
(Sk31488). 60:- Beskow, Bo. Rösten är
Jakobs. Bonniers. 1980. Inbunden. Skyddsomslag. 210 sid. Bra skick. Sk
37898. 40:- Bjarnhof, Karl. Den korta dagen
är ändå lång. Bonniers. 1960. Häftad. 182
sid. Ouppskuren. Bra skick. (Sk 38485) 60:- Björklund, Ingeborg. Våren. Bonniers 1936. Halvskinnband. 221 sid. (Sk27429). 80:- Björkman-Goldschmidt,
Elsa. Jag begär efterlysning. Norstedts 1951. Ryggklotband.
259 sid. Exlibris. (Sk31637). 70:- Blanche, August. En prästmans anteckningar. Vår bok 1963. Inbunden. 244 sid. Illustrerad av Gösta Kriland. (Sk29612). 50:- Blanche, August. En skådespelares äventyr. Niloe 1984. Förlagsband. Skyddsomslag. 320 sid. Illustrationer av Vicke Andrén och Jenny Nyström. Skyddsomslaget något nött. (Sk31635). 60:- Blomqvist, Anni. I stormens spår. LT 1974. Pappband. Skyddsomslag. 171 sid. (Sk6077). 40:- Blomqvist,
Anni. I stormens spår. LT 1975. Pappband. Skyddsomslag. 171
sid. (Sk6081). 40:- Boëthius,
Maria-Pia - Helsing, Helena - Johansson, Kjell - Malmsten, Bodil -
Ohlsson, Bengt - Palm, Anna-Karin - Rådström, Niklas.
Udda begär - sju författare funderar kring dagstidningen.
Nerikes Allehanda, 1993. Häftad. Skyddsomslag. 69 sid.
Illustrerad. (Sk32532). 50:- Boge, Anne-Lise. Malin på
Granlunda - Kärleksbarnet. Richters. 2003. Kartonnageband. 253
sid. Nyskick. Sk 37569. 40:- Bojer,
Johan. Den siste vikingen. Vårt hems förlag 1930.
Halvskinnband. 336 sid. Något nött rygg. (Sk25631). 70:- Boye, Karin. För lite. Svalan/Bonniers 1949. Ryggklotband. 243 sid. (Sk33191). 70:- (Bremer, Fredrika) Oterdahl, Jeanna. Levande låga - Ur Fredrika Bremers brev och skrifter. Lindblads 1951. Häftad. 328 sid. Ouppskuren. (Sk15740). 70:- Brodin, Linus. De sista kavaljererna. Nybloms 1959. Häftad. 179 sid. Något nött. (Sk29326). 90:- Brunius, Agneta. Fadershuset. Pirat
2001. Förlagsband. Skyddsomslag. 264 sid. (Sk19677). 70:- Brunner, Ernst. Passionata. En
stockholmsroman. Bonniers. 1994. Förlagsband. Skyddsomslag. 238
sid. Bra skick.. Sk 37457. 50:- Burman,
Carina. Islandet. Bonniers 2001. Förlagsband. Skyddsomslag.
343 sid. (Sk31636). 60:- Bäckman,
Anna-Lisa. Blodnäva. Ord & visor förlag 1998.
Förlagsband. Skyddomslag. 320 sid. Dedikation från
författaren. (Sk34887). 80:- Bäckman, Anna-Lisa.
Blodnäva. Ord & visor. 1998. Inbunden. Skyddsomslag. 320 sid.
Bra skick. (Sk 38106) 40:- Böhme, Chris. Kryss i rutan. Askelin & Hägglund. 1982. Inbunden. Skyddsomslag. 185 sid. (Sk27594). 60:-
Callahan, Richard Force. Lingonens
och jaktens tid. Noveller. h:ström. 2005. Häftad. 172 sid.
Rec-stämpel på försättsbladet. Fö bra skick.
(Sk 38382) 60:- Carpelan, Bo. Axel. Bonniers 1986. Förlagsband. Skyddsomslag. 421 sid. (Sk40309). 90:- Cato,
Åke. Slow motion. Askelin & Hägglund 1986.
Inbunden. 155 sid. (Sk27548). 100:- Cederborgh, Fredrik. Jaques Pancrace. Bokgillet 1959. Häftad. 109 sid. (Sk6097). 60:- Claeson, Stewe. Ouvertyr till en luffarbegravning. Norstedts 1981. Häftad. 205 sid. (sk22692). 80:- Claeson, Stewe. Rönndruvan glöder - en roman om Tegnér. Norstedts 2002. Inbunden. Skyddsomslag. (Sk20346). 80:- Claeson, Stewe. Rönndruvan glöder - en roman om Tegnér. Norstedts 2002. Förlagsband. Skyddsomslag. 328 sid. (Sk34095). 80:- Claesson, Stig. En mörts drömmar. Bonniers 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 209 sid. (Sk23359). 80:- Claesson, Stig. En mörts
drömmar. Bonniers 1990. Första upplagan. Förlagsband.
Skyddsomslag. 210 sid. Namnteckning på försättsbladet.
(Sk16462). 80:- Claesson, Stig. Ni har inget liv att försäkra. Bonniers 1980. Delvis osprättad. 190 sid. (Sk31647). 80:- Claesson, Stig. På palmblad och rosor. Bonniers 1975. Häftad. 190 sid. Fläck på frampärmen. (Sk40227). 60:- Claesson, Stig. Svart asfalt grönt gräs. Bonniers 2003. Förlagsband. Skyddsomslag. 273 sid. Illustrerad av författaren. (Sk19943). 80:- Claesson, Stig. Västgötalagret. Bonniers 1988. Pocket. 146 sid. (Sk21693). 40:- Coelho Ahndoril, Alexandra.
Stjärneborg. Bonniers 2003. Förlagsband. Skyddsomslag. 199
sid. Namnteckning. Enstaka understrykningar. (Sk17963). 60:- Crona, Åsa. Västerbrogatan 7. En uppstigning i helvetet 2 tr. Prisma 1993. Förlagsband. Skyddsomslag. 121 sid. (Sk17064). 70:- Crusenstolpe, M J. Karl Johan och svenskarne. Del 1-4 i två volymer. Bonniers 1881. Klotband. 303 + 268 + 240 + 358 sid. Några fläckar på pärmarna. (Sk29305). 160:-
Dagerman, Stig. Tusen år hos gud. Norstedts 1954. Häftad. 43 sid. (Sk34287). 100:- Dagerman, Stig. Den yttersta dagen.
Radiotjänsts teaterbibliotek 112. 1952. Häftad. 94 sid.
(Sk16799). 40:- Dahlbeck, Eva. Serveto och den eviga
elden. Bokförlaget Korpen 1988. Dekorerat förlagsband. 314
sid. (Sk15498). 60:- Dalin, Olof von. Sagan om hästen och annan prosa. Norstedts 1977. Förlagsband. 320 sid. Illustrerad. Något nötta hörn. Anteckning på frampärmens insida. (Sk33242). 50:- Danielsson, Tage. Tage Danielssons paket. W&W 1993. Förlagsband. 596 sid. Illustrerad. Namnstämpel på försättsbladet. (Sk31642). 90:- Davidsson, Cecilia. Utan pengar,
utan bikini. Bonniers. 1998. Inbunden. Skyddsomslag. 119 sid. Bra
skick. Sk 37934. 50:- Delblanc, Sven. Agnar. Bonniers 1993. Inbunden. Skyddsomslag. 181 sid. (Sk26791). 70:- Delblanc,
Sven. Agnar. Bonniers 1994. Förlagsband. Skyddsomslag. 181
sid. (Sk34284). 70:- Delblanc, Sven. Ifigenia. Bonniers 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 172 sid. (Sk22447). 70:- Delblanc, Sven. Kanaans land. Bonniers 1984. Inbunden. Skyddsomslag. 375 sid. (Sk26790). 70:- Delblanc,
Sven. Kanaans land. Bonniers 1984. Inbunden. Skyddsomslag. 375
sid. Bilagd är häftet Minnen från Kanada av Delblanc,
30 sid. (Sk28773). 80:- Delblanc, Sven. Kära farmor. Bonniers 1979. Inbunden. Skyddsomslag. 306 sid. (Sk29638). 60:- Delblanc, Sven. Kära farmor. Bonniers 1979. Inbunden. Skyddsomslag. 306 sid. (Sk31681). 60:- Delblanc, Sven. Moria land. Svalan 1988. Inbunden. Skyddsomslag. 259 sid. Märke efter prislapp på skyddsomslagets baksida. (Sk24163). 60:- Delblanc, Sven. Moria land. Bonniers 1987. Inbunden. Skyddsomslag. 259 sid. Något nött skyddsomslag. (Sk31669). 60:- Delblanc, Sven. Primavera. Bonniers
1973. Häftad. 159 sid. Något nött. (Sk17875). 50:- Delblanc, Sven. Stenfågel - en berättelse från Sörmland. Bonniers 1976. Inbunden. Skyddsomslag. 240 sid. Anteckning på försättsbladet. (Sk26792). 70:- Dickson, Walter. Fabler och småstycken från öst och väst. Zindermans 1971. Inbunden. Skyddsomslag. 118 sid. Märken efter prislappar på skyddsomslagets baksida. (Sk25427). 50:- Donner, Jörn. Angelas krig. W & W 1976. Inbunden. Skyddsomlsag. 301 sid. (Sk24324). 60:- Donner, Jörn. Angelas krig. W & W 1976. Förlagsband. Skyddsomslag. 301 sid. Något nött skyddsomslag. (Sk34283). 50:- Donner, Jörn. Sverigeboken. W & W 1973. Förlagsband. Skyddsomslag. 275 sid. (Sk34282). 80:- Drougge, Unni. Lutherska badet. Pirat 2003. Recensions-stämpel på övre snittet. Förlagsband. Skyddsomslag. 361 sid. (Sk16862). 70:- Drougge, Unni. Meningen med män. Bra böcker 1999. Förlagsband. Skyddsomslag. 204 sid. Illustrationer av Emma Hamberg. Anteckning på försättsbladet. (Sk33262). 80:- Dyvling, Per. Tiger rag. CKM 1999. Pocket. 326 sid. (Sk33337). 60:-
Edeland H-G. Cougar – amerikansk
resa. Vivere. 1988. Häftad. 131 sid. Gallrad-stämpel på
försättsbladet. F ö nyskick. (Sk 38356) 40:- Edfelt,
Johannes. Årens spegel. Bonniers 1963.
Häftad. Ouppskuren. 122 sid. (Sk6111). 60:- Edwardson,
Åke. Jukebox. Norstedts 2003. Inbunden. Skyddsomslag. 398
sid. (Sk25863). 80:- Eggehorn, Ylva. Kvareteret
Radiomottagaren. Bonniers. 1994. Inbunden. Skyddsomslag. 106 sid.
Nyskick. (Sk 38365) 40:- Eggehorn,
Ylva - Svedelid, Olov - Forsberg, Joakim - de Geer, Carl Johan -
Malmsten, Bodil. Förvandlingen (Eggehorn) - Viskningar och
skrik (Svedelid) - Bara en Barbara (Forsberg) - Flosklernas rike (de
Geer) - Det finns inga lyckopiller (Malmsten).
Informationsförlaget 2000. 5 vol i en kassett. Förlagsband.
73 + 71 + 59 + 87 + 63 sid. (Sk19096). 250:- Ekelund, Vilhelm. Det andra ljuset. Bonniers 1935. Första upplagan. Häftad. 257 sid. (Sk17473). 100:- Ekelund, Vilhelm. Passioner emellan
- Flykten till naturen - Tydlighetens genius. Bonniers 1927.
Första upplagan. Häftad. 264 sid. Ouppskuren. (Sk17524). 100:- Ekman,
Kerstin. Den brinnande ugnen. Bonniers 2002. Inbunden.
Skyddsomslag. 204 sid. (Sk25688). 70:- Ekman, Kerstin. De tre små
mästarna. Bonniers. 1964. Inbunden. 209 sid. Sk 37308. 30:- Ekman, Kerstin. Guds barmhärtighet. Del 1 av Vargskinnet. Bonniers 1999. Förlagsband. Skyddsomslag. 399 sid. (Sk34330). 70:- Ekman, Kerstin. Gör mig levande igen. Bonniers 1999. Förlagsband. Skyddsomslag. 525 sid. (Sk31797). 40:- Ekman, Kerstin. Gör mig levande igen. Bonniers 1999. Förlagsband. Skyddsomslag. 525 sid. (Sk31828). 40:- Ekman, Kerstin. Händelser vid vatten. Bonniers 1994. Förlagsband. Skyddsomslag. 466 sid. (Sk32540). 80:- Ekman, Kerstin. Kvinnorna och staden. Häxringarna - Springkällan. Två romaner i en volym. Bonniers 1994. Kartonnage-band. 271 + 300 sid. (Sk8505). 80:- Ekman, Kerstin. Rövarna i Skuleskogen. Bonniers 1988. Förlagsband. Skyddsomslag. 434 sid. (Sk31795). 100:- Ekman, Kerstin. Urminnes tecken. Bonniers 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. 204 sid. Adressetikett på försättsbladet. (Sk40043). 80:- Ekman, Kerstin. Änglahuset. Bonniers 1981. Förlagsband. Skyddsomslag. 302 sid. Skyddsomslaget något nött. (Sk33992). 60:- Ekman,
Kerstin. Änglahuset. Bonniers 1979. Förlagsband.
Skyddsomslag. 302 sid. Skyddsomslaget något nött. (Sk34332).
60:- Ekström, Johanna. Vad vet jag
om hållfasthet. Noveller. W&W. 2000. Inbunden. Skyddsomslag.
143 sid. Gallrad-stämpel på försättsbladet, f
ö nyskick. (Sk 38376) 60:- Elensky, Torbjörn. Döda
vinklar. Bonniers. 2002. Inbunden. Skyddsomslag. 158 sid.
Gallrad-stämpel på försättsbladet, f ö
nyskick. (Sk 38402) 40:- Englund, Peter. Brev från nollpunkten - historiska essäer. Atlantis 1996. Förlagsband. Skyddsomslag. 293 sid. Illustrerad. (Sk33979). 100:- Engström, Albert. Det starka och det sköna - Vettigt och ovettigt folk. Två verk i en volym. Albert Engströms Gubbar, teckningar med text. Bonniers 1924. Halvskinnband. 222 + 222 sid. Illustrerad av författaren. (Sk35661). 80:- Engström, Albert. Grandet och bjälken - Tråkmånsar och gyckelbockar. Två verk i en volym. Albert Engströms Gubbar, teckningar med text. Bonniers 1923. Halvskinnband. 224 + 224 sid. Illustrerad av författaren. (Sk35660). 80:- Engström, Albert. Hemspånad och taggtråd. Bonniers 1924. Halvskinnband. 228 sid. Illustrerad av författaren. Något nött. Blekt rygg. (Sk30215). 60:- Engström, Albert. Hemspånad och taggtråd. Bonniers 1921. Dekorerat klotband. 258 sid. Illustrerad av författaren. Något bleknad rygg. (Sk27530). 200:- Engström, Albert. Kolingens moder och andra medmänniskor - Känn dig själv!. Två verk i en volym. Albert Engströms Gubbar, teckningar med text. Bonniers 1923. Halvskinnband. 222 + 222 sid. Illustrerad av författaren. (Sk35662). 80:- Engström, Albert. Läsebok för svenska folket. Bonniers 1940. Halvfranskt band. 310 sid. Illustrerad av författaren. (Sk13471). 80:- Engström, Albert. Läsebok för svenska folket. Skrifter. Bonniers 1941. Halvskinnband. 310 sid. Illustrerad av författaren. Något nött. (Sk28220). 80:- Engström, Albert. Med Kaaparen till Afrika. Bonniers 1941. Halvfranskt band. 315 sid. (Sk13472). 80:- Engström, Albert. Med penna och tallpipa. Bonniers 1965. Häftad. 255 sid. Illustrerad av författaren. Ingår i serien Albert Engström, berättare och konstnär. Till största delen osprättad. (Sk35402). 70:- Engström, Albert. Medan det jäser. Bonniers 1918. Halvklotband. 275 sid. Illustrerad av författaren. Genomgående fuktrand i överkanten. Något nött. Namnteckning på försättsbladet. (Sk30217). 70:- Engström, Albert. Min 5:te bok
- Genom mina guldbågade glasögon. Två böcker i en
volym. Bonniers 1939. Halvfranskt band. 166 + 168 sid. (Sk13463). 80:- Engström, Albert. Mitt liv och leverne - En bok. Två verk i en volym. Samlade berättelser. Bonniers 1922. Halvskinnband. 206 + 196 sid. Illustrerad av författaren. (Sk35658). 80:- Engström, Albert. Ränningehus. Bonniers 1920. Dekorerat klotband. 186 sid. Illustrerad av författaren. (Sk27527). 300:- Engström, Albert. Siktat och sammalet. Bonniers 1952. Halvklotband. 223 sid. Illustrerad av författaren. Namnteckning på försättsbladet. (Sk30220). 90:- Engström, Albert. Sjöfolk och landkrabbor - Glad och god. Två verk i en volym. Albert Engströms Gubbar, teckningar med text. Bonniers 1924. Halvskinnband. 222 + 222 sid. Illustrerad av författaren. (Sk35664). 80:- Engström, Albert. Svenska folket - Frälse och ofrälse. Två verk i en volym. Albert Engströms Gubbar, teckningar med text. Bonniers 1923. Halvskinnband. 222 + 222 sid. Illustrerad av författaren. (Sk35659). 80:- Engström, Albert. Tokar, kloka och som folk är mest - Bland kolingar, bönder och herremän. Två verk i en volym. Albert Engströms Gubbar, teckningar med text. Bonniers 1922, 1924. Halvskinnband. 224 + 222 sid. Illustrerad av författaren. (Sk35663). 80:- Engström, Albert. Vid en milstolpe - Bouppteckning. Två böcker i en volym. Bonniers 1939. Halvskinnband. 240 + 249 sid. Illustrerad av författaren. (Sk30219). 80:- Engström, Albert. Åt Häcklefjäll. Bonniers 1941. Halvfranskt band. 149 + 171 sid. (Sk13473). 80:- Engström, Albert. Åt Häcklefjäll, 1-2. Bonniers 1946. Halvskinnband. 149 + 171 sid. (Sk35571). 80:- Engström, Albert. Åt Häcklefjäll - minnen från en Islandsfärd. Samlade berättelser. Bonniers 1920. Halvskinnband. 149 + 171 sid. Fläck på ryggen. (Sk35657). 70:- Engström, Albert. Äventyr och hugskott - En bok till. Två verk i en volym. Bonniers 1939. Halvskinnband. 161 + 166 sid. Illustrerad av författaren. (Sk35572). 70:- Enquist,
Anna. Språnget - monologer. Natur och Kultur 2006.
Förlagsband. Skyddsomslag. 107 sid. (Sk35837). 80:- Enquist, Per Olov. Boken om Blanche och Marie. Norstedts 2004. Inbunden. Skyddsomslag. 257 sid. (Sk29911). 80:- Enquist, Per Olov. Livläkarens besök. Norstedts 1999. Inbunden. Skyddsomslag. 387 sid. Anteckning på försättsbladet. (Sk24184). 70:- Enquist,
Per Olov. Magnetisörens femte vinter. Bra böcker 1975.
Inbunden. Skyddsomslag. 261 sid. (Sk31670). 30:- Eriks, Gustaf Rune. Stadens
ljus.Folket i Bild. 1957. Förlagsband. Skyddsomslag. 172 sid.
Namnstämpel. Bra skick. Sk 37128. 40:- Eriksson, Erik. En vanlig historia.
Rabén Prisma 1994. Förlagsband. Skyddsomslag. 112 sid.
(Sk18571). 70:- Eriksson, Leif. Columbus. Lind & Co. 2008. Inbunden. Skyddsomslag. 279 sid. Gallrad-stämpel på försättsbladet, f ö nyskick.. Skönlitteratur. (Sk 38589) 40:- Eriksson, Maj-Britt. Från skären. Lt 1958. Inbunden. Skyddsomslag. 149 sid. (Sk24843). 110:- Eriksson, Maj-Britt. Martall och plommonträd i Nämdö. Askild & Kärnekull 1981. Förlagsband. Skyddsomslag. 144 sid. Illustrerad av Eric Palmquist. (Sk13246). 100:- Eriksson,
Maj-Britt. Martall och plommonträd i Nämdö. Askild
& Kärnekull 1981. Förlagsband. Skyddsomslag. 144 sid.
Illustrerad av Eric Palmquist. Något nött skyddsomslag. (Sk34324). 90:- Eriksson,
Maj-Britt. Dagboksblad från Ekholmen.A&K. 1977.
Förlagsband. Skyddsomslag. 122 sid. Nyskick. Sk 37105. 90:- Eriksson, Martin. Sveakampen - ett litet äventyr en sommar för några år sedan. BonnierCarlsen 1999. Dekorerat förlagsband. 247 sid. (Sk33448). 90:- Erkelius, Lina. Tio meter luft. Bonniers 1990. Förlagsband. Skyddsomslag. 136 sid. Överstruken namnteckning på insidan av främre pärmen. (Sk17729). 60:- Erkelius, Nina. Kanske i mogon.
Bonniers. 2003. Inbunden. Skyddsomslag. 259 sid. Bra skick. Sk 37795.
40:- Espmark, Kjell. Béla Bartók mot Tredje riket. Norstedts 2004. Förlagsband. Skyddsomslag. 127 sid. Enstaka understrykningar. (Sk17969). 70:- Espmark,
Kjell. Motvilliga historier. Norstedts 2006. Förlagsband.
Skyddsomslag. 162 sid. (Sk34094). 80:-
Fant, Kenne. R. En
dokumentärroman. (Om Raoul Wallenberg). Norstedts. 1988.
Förlagsband. Skyddsomslag. 328 sid. Bra skick. Sk 37319. 40:- Florin, Magnus. Cirkulation. Bonniers 2001. Inbunden. Skyddsomslag. 154 sid. (Sk25336). 80:- Flygare-Carlén, Emilie. En natt vid Bullarsjön - en tendensroman, 1-2. 2 delar i en volym. Bonniers 1912. Femte upplagan. Halvskinnband, bundet hos Hedberg, Stockholm. Främre omslaget medbundet. 305 + 323 sid. Något nött rygg och hörn. (Sk34645). 120:- Flygare-Carlén,
Emilie. Pål Värning, en skärgårdsynglings
äfventyr - Skjutsgossen. 2 verk i en volym. Bonniers 1909.
Fjärde upplagan. Halvskinnband, bundet hos Hedberg, Stockholm.
Främre omslaget till Skjutsgossen medbundet. 266 + 263 sid.
Illustrerade av Jenny Nyström-Stoopendaal. Något nött
rygg och hörn. (Sk34643). 120:- Foerster, Svante. Klasskämpen.
Rabén & Sjögren. 1981. Inbunden. Skyddsomslag.366 sid.
Bra skick. Skönlitteratur. (Sk 38205 40:- Fogelström, Per Anders. En natt ur nuet. Litteraturfrämjandet 1975. Inbunden. 221 sid. (Sk31179). 70:- Fogelström, Per Anders. Erövrarna - unga män, 1946-1947. Bonniers 1975. Förlagsband. Skyddsomslag. 281 sid. (Sk32619). 60:- Fogelström, Per Anders. Hem till sist. Bonniers 1993. Förlagsband. Skyddsomslag. 270 sid. (Sk34339). 60:- Fogelström, Per Anders. Komikern. Roman om en teaterfamilj. Bonniers 1989. Klotband. Skyddsomslag. (Sk11593). 80:- Fogelström, Per Anders. Mina drömmars stad. Bonniers 1964. Dekorerat förlagsband. Saknar skyddsomslag. 255 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk18041). 60:- Fogelström, Per Anders. Minns du den stad. Bonniers 1964. Sextioförsta-sextiofemte tusendet. Häftad. 314 sid. Ouppskuren. Dedikation från författaren. (Sk13948). 160:- Fogelström, Per Anders. Minns
du den stad.Bonniers. 1982. Förlagsband. Skyddsomslag. 316 sid.
Nyskick. Sk 37243. 40:- Fogelström, Per
Anders.
Mödrar och söner. Bonniers 1993. Förlagsband.
Skyddsomslag. 324 sid. (Sk18568). 70:- Fogelström, Per Anders. Revoltörerna - (Ynglingar, 1936). Bonniers/Svalan 1974. Klotband. Skyddsomslag. 248 sid. (Sk34341). 60:- Fogelström, Per Anders. Svenssons. Bonniers 1981. Inbunden. Skyddsomslag. 253 sid. (Sk29416). 70:- Fogelström, Per Anders. Svenssons. Bonniers 1983. Förlagsband. Skyddsomslag. 253 sid. (Sk31836). 70:- Fogelström, Per Anders. Upptäckarna (Pojkar 1927). Bonniers 1974. Klotband. Skyddsomslag. 264 sid. (Sk40251). 60:- Fogelström, Per Anders. Vävarnas barn - en roman från Stockholm på 1700-talet. Bonniers 1988. Förlagsband. Skyddsomslag. 404 sid. Nött skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. (Sk4146). 60:- Franzén,
Lars-Olof. Instrumentmakarna. Wahlström & Widstrand 1981.
Första upplagan. Pappband. Skyddsomslag. 258 sid. skyddsomslaget
lite nött i överkanten. (Sk6154). 70:- Fredriksson,
Marianne. Anna, Hanna och Johanna. Wahlström & Widstrand
1995. Förlagsband. Skyddsomslag. 342 sid. Namnetikett på
försättsbladet. (Sk35896). 40:- Fredriksson, Marianne. Anna, Hanna
och Johanna. Bonniers. 1995. Inbunden. Skyddsomslag. 342 sid. Bra
skick. Sk 37531. 40:- Fredriksson, Marianne. Flyttfåglar.
W&W. 2000. Inbunden. Skyddsomslag. 231 sid. Nyskick. Sk 38087. 50:- Fredriksson,
Marianne. Flyttfåglar. W & W 1999. Förlagsband.
Skyddsomslag. 230 sid. (Sk34323). 40:- Fridegård, Jan. Arvtagarna.
Wahlström & Widstrand 1957. Klotryggband. Främre omslaget
medbundet. 265 sid. (Sk19687). 70:- Fridegård, Jan. Gryningsfolket. Folket i Bild 1947. Ryggklotband. 240 sid. (Sk14031). 50:- Fridegård, Jan. Gryningsfolket. Wahlström & Widstrand 1973. Ljusbrunt gulddekorerat förlagsband med blått ryggtitelfält. 203 sid. Namnteckning på försättsbladet. Märke efter namnetikett på insidan av främre pärmen. (Sk12227). 50:- Fridegård, Jan. Här är min hand. Wahlström & Widstrand 1973. Ljusbrunt gulddekorerat förlagsband med blått ryggtitelfält. 203 sid. Namnteckning på försättsbladet. Märke efter namnetikett på insidan av främre pärmen. (Sk12243). 50:- Fridegård, Jan. Lars Hård. W & W 1976. Pocket. 213 sid. (Sk25535). 40:- Fridegård, Jan. Lars Hård. FiB 1950. Förlagsband. Skyddsomslag. 477 sid. Slitet skyddsomslag. (Sk34354). 60:- Fridegård,
Jan. Lars Hård går vidare. FiB 1957.
Förlagsband. Skyddsomslag. 435 sid. Slitet skyddsomslag.
(Sk34357). 60:- Fridegård, Jan. En natt i juli.
Wahlström & Widstrand 1972. Ljusbrunt gulddekorerat
förlagsband med blått ryggtitelfält. 181 sid. Nyskick.
(Sk19648). 70:- Fridegård, Jan. Offer. Bra böcker 1968. Inbunden. 182 sid. (Sk29392). 50:- Fridegård, Jan. Offerrök. Wahlström & Widstrand 1973. Ljusbrunt gulddekorerat förlagsband med blått ryggtitelfält. 189 sid. Namnteckning på försättsbladet. Märke efter namnetikett på insidan av främre pärmen. (Sk12246). 50:- Fridegård, Jan. Porten kallas trång. Wahlström & Widstrand 1972. Ljusbrunt gulddekorerat förlagsband med blått ryggtitelfält. 198 sid. Nyskick. (Sk10852). 70:- Fridegård, Jan. Soldatens kärlek. Wahlström & Widstrand 1973. Ljusbrunt gulddekorerat förlagsband med blått ryggtitelfält. 217 sid. Namnteckning på försättsbladet. Märke efter namnetikett på insidan av främre pärmen. (Sk12244). 50:- Fridegård, Jan. Svensk soldat.
Wahlström & Widstrand 1972. Ljusbrunt gulddekorerat
förlagsband med blått ryggtitelfält. 206 sid.
Namnteckning på försättsbladet. Märke efter
namnetikett på insidan av främre pärmen. (Sk12232). 50:- Fridegård, Jan. Sommarorgel.
Wahlström & Widstrand. 1954. Originalupplaga. Häftad. 277
sid. (Sk 38621) 60:- Fridegård, Jan. Äran och hjältarna. Wahlström & Widstrand 1972. Ljusbrunt gulddekorerat förlagsband med blått ryggtitelfält. 169 sid. Nyskick. (Sk19650). 70:- Fridegård, Jan. Äran och
hjältarna. Wahlström & Widstrand 1973. Ljusbrunt
gulddekorerat förlagsband med blått ryggtitelfält. 169
sid. Namnteckning på försättsbladet. Märke efter
namnetikett på insidan av främre pärmen. (Sk12245). 50:- Fridegård, Jan. Lard
Hård. Wahlström & Widstrand. 1960. Sjätte upplagan.
Häftad. 163 sid. Bra skick. (Sk 38620) 30:- Fröding,
Gustaf. Brev till en ung flicka. Bonniers 1952. Häftad. 125
sid. Delvis osprättad. (Sk24877). 60:-
Gierow,
Karl Ragnar. Av hjärtans lust - komedi i tre akter. Norstedts
1944. Häftad. 195 sid. (Sk26491). 60:- Giöbel-Lilja, Ingrid. Tegeltaket.
Norstedts. 1991. Inbunden. Skyddsomslag. 152 sid. Bra skick. Sk 37912.
50:- Goldman, Anita. Mållös. Natur och Kultur 2000. Inbunden. Skyddsomslag. 244 sid. (Sk29277). 70:- Goldman, Anita. Mållös. NoK 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. 244 sid. Namnetikett på försättsbladet. (Sk31848). 70:- Golrang, Akbar. Själar i skymundan. Berättarförlaget 2006. Häftad. 328 sid. (Sk28349). 80:- Grünewald, AnnBritt. Den förlorade sonen och andra berättelser. Gidlunds 1999. Dekorerat förlagsband. 149 sid. (Sk19416). 70:- Guillou, Jan. Arvet efter Arn. Pirat 2002. Inbunden. 424 sid. (Sk22397). 100:- Guillou, Jan. Arvet efter Arn. Pirat 2001. Förlagsband. Skyddsomslag. 424 sid. (Sk34386). 100:- Guillou, Jan. Ondskan. Norstedts 1999. Inbunden. 284 sid. (Sk23268). 80:- Guillou,
Jan. Riket vid vägens slut. Piratförlaget 2000.
Förlagsband. Skyddsomslag. 431 sid. (Sk40201). 70:- Guillou, Jan. Tjuvarnas marknad.
Pirat. 2005. Limhäftad. 389 sid. Sk 37296. 30:- Guillou, Jan. Vägen till Jerusalem. Norstedts 1998. Förlagsband. Skyddsomslag. 366 sid. Namnetikett på försättsbladet. (Sk33736). 70:- Guillou, Jan. Vägen till Jerusalem. Norstedts 1999. Dekorerat förlagsband. 366 sid. (Sk34385). 70:- Guillou, Jan. Vägen till Jerusalem. Norstedts 1999. Dekorerat förlagsband. 366 sid. Exlibris. (Sk40177). 70:- Gunnarsson,
Gunnar. Ett riktigt manfolk. Norstedts 1931. Halvskinnband.
320 sid. Nött. (Sk21025). 50:- Gustafsson,
Lars. Sigismund - ur en polsk barockfurstes minnen. Norstedts 1976.
284 sid. (Sk31742). 80:- Gustafsson, Lars. Bernard Foys
tredje rockad. Norstedts. 1986. Inbunden. Skyddsomslag. 428 sid. Bra
skick. Sk 37915. 40:- Gustafsson, Marcus. En
överlevnadsdagbok. Natur och Kultur 2005. Inbunden. Skyddsomslag.
122 sid. Bra skick. (Sk 38346) 60:- Gustavsson, Anita. Salong Eivor. LT.
1988. Inbunden. Skyddsomslag. 181 sid. Skyddsomslaget anongen nött
i underkanten. (Sk 38240) 50:- Gustavsson,
Per. Mickels sagor. Karin Almlöfs 1996. Ryggklotband. 174
sid. Trägravyrer av Sven Ljungberg. (Sk22460). 200:- Gyllensten, Lars. Juvenilia. Alba 1978. Inbunden, skyddsomslag. 228 sid. (Sk24171). 60:- Gyllensten, Lars. Lotus i Hades. Bonniers 1966. Inbunden. 131 sid. (Sk22657). 50:- Gyllensten,
Lars. Senilia - mimisk essay. Bonniers 1956. Häftad. 271
sid. Exlibris. Osprättad. (Sk30445). 60:- Göransson, Lars. Nu skriar
påfågeln och andra noveller. Rabén &
Sjögren. 1974. Pocket. 245 sid. Nyskick. Sk 37727. 40:- Görling, Lars. Hela apparaten. Noveller. Bonniers 1964. Första upplagan. Häftad. 119 sid. Omslag av Svenolov Ehrén. Ouppskuren. Mycket bra skick. (Sk11375). 100:-
Hagen,
Cecilia. Inte bara barnsligheter. Förlags AB Marieberg
1982. Inbunden. 163 sid. Illustrationer av Björn Berg. (Sk28877).
90:- Hagen, Cecilia. Några skvättar ut ett vällingsfläckat liv. Förlags AB Marieberg 1981. Inbunden. 159 sid. Illustrationer av Björn Berg. (Sk28878). 120:- Hallström, Per. En gammal historia. Allhem 1956. Häftad. Pappkassett. 131 sid. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. (Sk15684). 70:- Hallström,
Per. Erotikon - lustspel i fyra akter. Bonniers 1908. Andra
upplagan. Klotband. 157 sid. Något nött. Namnteckning
på smutstitelbladet. (Sk22718). 70:- Hammarlund, Olle. Årsringar.
Rabén & Sjögren 1978. Häftad. 168 sid. Illustrerad
av Hasse Erikson. (Sk14752). 80:- Hammenhög,
Waldemar. Pettersson & Bendel. Natur & Kultur 1983.
Inbunden. 432 sid. Missfärgning på frampärmens insida.
(Sk21105). 60:- Hedberg, Olle. Att få tillhöra dig. Norstedts 1935. Halvklotband. 294 sid. Namnteckning på försättsbladet. Kanterna något nötta. (Sk29741). 90:- Hedberg, Olle. Att få tillhöra dig. Norstedts 1935. Första upplagan. Halvklotband. 294 sid. (Sk33137). 90:- Hedberg, Olle. Blenda Heurmansviten: Dan före dan - Mera vild än tam - Häxan i pepparkakshuset - Då bleknar bruden. Fyra verk i två volymer. Bra klassiker 1984. Förlagsband. Skyddsomslag. 353 + 406 sid. Skyddsomslagen något nötta. (Sk22018). 140:- Hedberg, Olle. Dan före dan. Norstedts 1948. Halvklotband. 309 sid. Fläckar på ryggen. Något nött. (Sk33223). 50:- Hedberg,
Olle. Djur i bur. Norstedts 1975. Förlagsband. Skyddsomslag.
151 sid. Något nött skyddsomslag. (Sk33823). 50:- Hedberg, Olle. Foto von Blomberg. Norstedts 1953. Fjärde upplagan. Ryggklotband. 406 sid. (Sk33052). 70:- Hedberg, Olle. Häxan i pepparkakshuset. Norstedts 1950. Första upplagan. Ryggklotband. 411 sid. (Sk33139). 80:- Hedberg, Olle. I barnens närvaro. Norstedt 1961. Klotryggband. 295 sid. (Sk23862). 60:- Hedberg, Olle. Josefine eller säg det med blommor. Norstedts 1940. Första upplagan. Ryggklotband. 417 sid. (Sk33064). 80:- Hedberg, Olle. Och den mörknande framtid är vår. Norstedts 1966. Ryggklotband. 190 sid. (Sk33197). 60:- Hedberg, Olle. Stopp - tänk på något annat. Norstedts 1939. Första upplagan. Ryggklotband. 311 sid. (Sk33062). 100:- Hedberg, Olle. Större än du nånsin tror. Norstedts 1946. Första upplagan. Ryggklotband. 578 sid. (Sk33046). 80:- Hedberg, Olle. Större än du nånsin tror. Norstedts 1946. Halvklotband. 587 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk624). 70:- Hedberg, Olle. Vänstra kinden. Norstedts 1954. Inbunden. 442 sid. (Sk2399). 50:- Heidenstam, Verner von. Dagar och händelser: tal, uppsatser och fantasier - Från Col di Tenda till Blocksberg. Två verk i en volym. Bonniers 1926. Halvskinnband. 238 + 199 sid.Något nötta hörn. Namnteckning på smutstitelbladet. (Sk30811). 80:- Heidenstam, Verner von. Folkungaträdet. Bonniers 1986. Förlagsband. Skyddsomslag. 573 sid. (Sk33901). 90:- Heidenstam,
Verner von. Hans Alienus. Bonniers 1910. Andra upplagan.
Halvskinnband. 238 + 302 sid. (Sk29770). 120:- Heidenstam, Verner von. Sankt Göran och draken - Skogen susar. En volym. Samlade skrifter. Bonniers 1921. Halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. 130 + 181 sid. (Sk9221). 80:- Heidenstam,
Verner von. Sankt Göran och draken - och andra
berättelser. Vårt hems Nobelbibliotek 1929. Halvskinnband.
288 dif. Blekt rygg. (Sk30448). 70:- Heineman,
Hans-Erland. Barbara. Brombergs 1979. Förlagsband.
Skyddsomslag. 207 sid. Namnteckning på försättsbladet.
(Sk34039). 60:- Hellström, Gustaf. I morgon är en skälm. Bonniers 1952. Klotband. Saknar skyddsomslag. 409 sid. Fläckar på frampärmen. (Sk21519). 80:- Hellström, Gustaf. Polismästaren och riddaren Carl Heribert Malmros. Svalan/Bonniers 1951. Klotband. Skyddsomslag. 352 sid. Nött skyddsomslag. Missfärgning på försättsbladet. (Sk30439). 60:- Henmark, Kai. Novellkrut. Zindermans 1977. Häftad. 139 sid. Ouppskuren. Reva på frampärmen. (Sk21958). 60:- Henmark, Kai. Den som älskar sover inte - en resa i det kristna språket. Zindermans 1975. Häftad. 214 sid. Reva på frampärmen. (Sk21962). 60:- Henmark, Kai. Johan utan land - en ABC-bok. Rabén & Sjögren 1966. Pocket. 409 sid. Något nött. (Sk27284). 60:- Henmark, Kai. Kärleken är ett träd - en övning i det kristna språket. Zindermans 1976. Häftad. 257 sid. (Sk21964). 60:- Hermansson, Christer. Pappa Luigi betraktade mina smala handleder. Symposion 2006. Förlagsband. Skyddsomslag. 182 sid. Recensionstämpel på titelbladet. (Sk35623). 100:- Hermanson,
Marie. Mannen under trappan. Bonniers 2005. Förlagsband.
Skyddsomslag. (Sk31834). 90:- Hessérus, Madeleine. Inte
vackrare än Valparaiso. Forum. 1997. Inbunden. Skyddsomslag. 167
sid. Gallrad-stämpel på försättsbladet. F ö
nyskick. (Sk 38388) 60:- Hillbäck, Ella. Det tvåfaldiga livet. Bonniers 1964. Häftad. 180 sid. (Sk28577). 50:- Hjertén, Kristina. Kod 4 - en dokumentärroman om bröstcancer. Alba 1980. Häftad. 175 sid. Dedikation från författaren. (Sk24304). 60:- Hjertén,
Kristina. Vita activa. Alba 1983. Häftad. 156 sid.
Dedikation från författaren. (Sk24303). 60:- Holmberg, Åke. En frukost i Aquileia. Rabén & Sjögren 1967. Dekorerat ryggklotband. 166 sid. (Sk30792). 70:- Holmer, Per. Svindel. Wahlström & Widstrand 1997. Pappband. Skyddsomslag. 500 sid. (Sk31791). 70:- Holmgren, Susanne. Verklighetsmaskineriet. Kabusa 2007. Häftad. 110 sid. (Sk35300). 100:- Holmström, Ragnar. Benjamin. Folket i bild 1943. Första upplagan. Ryggklotband. 238 sid. (Sk22307). 70:- Holmström, Ragnar. Ensamma människor. Bokförlaget Norden 1945. Andra upplagan. Klotband. 243 sid. (Sk21060). 60:- Holmström,
Ragnar. Oväder. Norden 1945. Andra upplagan. Halvskinnband.
272 sid. (Sk27494). 60:- Holmqvist Petter & Lindström Sofia.
I en stund som denna & Plats, spela död. Natur och Kultur.
1999. Två volymer. Häftade Kassett. 128 + 89 sid. Nyskick.
(Sk 38336) 70:- Hornborg,
Harald. Den okände karolinen. W&W 1942. Klotband. 326
sid. Exlibris. Anteckning på försättsbladet. (Sk30682).
70:- Hristova, Stoika. Danaë & Dylan. Rye 2002. Häftad. 221 sid. Svensk text. (Sk35334). 60:- Hägg, Göran. Framgångens frukt. W&W 1992. Förlagsband. Skyddsomslag. 395 sid. (Sk33783). 80:- Hägg, Göran. Lejontecknet. Wahlström & Widstrand 1977. Pappband. Skyddsomslag. 212 sid. Namnteckning. Skyddsomslaget lite nött i överkanten. (Sk6410). 50:- Hägg, Göran. Agneta hos
kannibalerna. W&W. 1986. Inbunden. 242 sid. Bra skick.
Skönlitteratur. (Sk 38178) 40:-
Isaksson, Ulla. De två saliga. Bonniers 1966. Förlagsband. Skyddsomslag. 249 sid. (Sk34452). 60:- Isaksson, Ulla. Dit du icke vill.
Rabén & Sjögren 1956. Ryggklotband. Skyddsomslag. 309
sid. (Sk9967). 60:- Isaksson, Ulla. Klänningen. Bonniers/Bokklubben Svalan 1962. Dekorerat pappband. Skyddsomslag. 233 sid. (Sk7765). 40:- Isaksson, Ulla. Kvinnohuset. Alba 1980. Förlagsband. Skyddsomslag. 335 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk18134). 60:- Isaksson,
Ulla. Kvinnohuset. Rabén & Sjögren/Vi 1952.
Första upplagan. Ryggklotband. 334 sid. (Sk34445). 60:-
Jacques (bearbetning). Revolutionens offer. Tidningen Jorden rundt 1890. Dekorerat klotband. 560 sid. Blekt rygg. Gulnad inlaga. Något lös i bindningen. (Sk33449). 60:- Jersild, P C. Babels hus. Bonniers 1978. Inbunden. Skyddsomslag. 329 sid. (Sk25728). 60:- Jersild, P C. Babels hus. Bonniers 1978. Inbunden. Skyddsomslag. 329 sid. Något nött skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. (Sk34446). 60:- Jersild, P C. Barnens ö. Bonniers/Svenska klassiker 1996. Dekorerat förlagsband. 302 sid. (Sk12258). 60:- Jersild, P C. Calvinols resa genom världen. Rövarroman. Bonniers 1965. Fjärde-sjätte tusendet. Häftad. 212 sid. Namnteckning. (Sk6421). 50:- Jersild, P C. Efter floden. Bonniers 1983. Inbunden. Skyddsomslag. 266 sid. (Sk27576). 70:- Jersild, P C. En levande själ. Bonniers 1981. Inbunden. Skyddsomslag. 234 sid. Slitet skyddsomslag. (Sk30443). 60:- Jersild, P C. Den femtionde frälsaren. Bonniers 1984. Förlagsband. Skyddsomslag. 248 sid. Cm-lång reva i skyddsomslaget. (Sk12898). 50:- Jersild, P C. Den femtionde frälsaren. Bonniers 1984. Förlagsband. Skyddsomslag. 248 sid. (Sk34450). 50:- Jersild, P C. En gammal kärlek. Bonniers 1995. Första upplagan. Pappband. Skyddsomslag. 278 sid. (Sk8594). 60:- Jersild, P C. En gammal kärlek. Bonniers 1996. Pappband. Skyddsomslag. 278 sid. Namnteckning. (Sk4071). 50:- Jersild, P C. Geniernas återkomst. Krönika. Bonniers 1987. Förlagsband. Skyddsomslag. 399 sid. (Sk18335). 60:- Jersild P C. Grisjakten. Bonniers 1970. Inbunden. Skyddsomslag. 198 sid. (Sk21870). 50:- Jersild, P C. Holgerssons. Bonniers 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 287 sid. Några fläckar på skyddsomslaget. (Sk35712). 60:- Jersild, P C. Sena sagor. Bonniers 1998. Förlagsband. Skyddsomslag. 372 sid. (Sk17694). 60:- Jersild, P C. Vi Ses i Song My.
Författarförlaget 1970. Pocket. 136 sid. (Sk12179). 40:- Johansson, Elsie. Nancy. Bonniers.
2002. Kartonnageband. 283 sid. Nyskick. (Sk 38090) 40:- Johansson,
Elsie. Näckrosträdet. Bonniers 2004. Förlagsband.
Skyddsomslag. 245 sid. (Sk31871). 40:- Johansson,
Jens M. Tröst. Forum 2006. Inbunden. Skyddsomslag. 387 sid.
Stämpel ovansnittet. (Sk28342). 100:- Johnson, Eyvind. Kommentar till ett
stjärnfall. Bonniers. 1950. Häftad. 380 sid. Sk 37743. 40:- Johnson, Eyvind. Kommentar till ett stjärnfall. Bonniers 1936. Halvklotband. 315 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk35714). 40:- Johnson, Eyvind. Lägg undan solen. Bonniers 1951. Första upplagan. Klotryggband. Inget skyddsomslag. 313 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk13853). 100:- Johnson, Eyvind. Några steg mot
tystnaden. En roman om fångna. Bonniers 1974.
Trettionionde-fyrtiosjunde tusendet. Förlagsband. Nött
skyddsomslag. 462 sid. (Sk13237). 40:- Johnson, Eyvind. Några steg
mot tystnaden. En roman om fångna. Bonniers. 1992.
Förlagsband. Skyddsomslag. 462 sid.. Sk 37389. 40:- Johnson, Eyvind. Olibrius och gestalterna. Tidiga berättelser. Bonniers 1986. Förlagsband. Skyddsomslag. 189 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk13538). 70:- Johnson, Eyvind. Se dig inte om. Bonniers 1936. Första upplagan. Häftad. 269 sid. (Sk18700). 200:- Johnson, Eyvind. Slutspel i ungdomen. Bonniers 1937. Första upplagan. Häftad. 389 sid. (Sk18693). 100:- Johnson, Eyvind. Soldatens återkomst. Bonniers 1950. Klotryggband. Inget skyddsomslag. 212 sid. Exlibris. Namnteckning. (Sk18624). 70:- Johnson, Eyvind. Spår förbi Kolonos - en berättelse. Bonniers 1961. halvklotband. Skyddsomslag. 324 sid. Exlibris. (Sk20080). 100:- Johnson,
Eyvind. Timans. Folket i bild 1944. Inbunden. Skyddsomslag.
237 sid. (Sk21982). 70:- Johnson, Eyvind. Timans. Folket i
Bild. 1944. Klotryggband. 237 sid. Bra skick. Sk 37226. 40:- Johnson, Eyvind. Vägar över Metaponto. Svalan/Bonniers 1959. Inbunden. 78 sid. Liten skada vid ryggens huvud. (Sk30444). 50:- Josephson, Erland. Färgen - den borgerliga kulturens envisa överlevande. Brombergs 1988. Inbunden. Skyddsomslag. 291 sid. (Sk27329). 80:- Josephson, Erland. Kameleonterna. Brombergs 1987. Inbunden. Skyddsomslag. 267 sid. (Sk21304). 60:- Julberättelser från gamla tider. Lindh, Carin (urval). Semic 1996. Inbunden. 194 sid. (Sk30810). 100:- Julkvällen och andra midvinterberättelser. Lindh, Ylva (Urval). Semic 2000. Inbunden. 194 sid. (Sk20950). 50:- Jönsson,
Reidar. En borgares död. Norstedts 1971. Första
upplagan. Häftad. 205 sid. Osprättad. (Sk36220). 70:-
Kallifatides, Theodor. Vem var
Gabriella Orlova?. Bonniers. 1993. Inbunden. Skyddsomslag. 323 sid. Bra
skick. Skönlitteratur. (Sk 38191) 40:- Kallifatides, Theodor. En fallen ängel. Bonniers 1981. Förlagsband. Skyddsomslag. 213 sid. Något nött skyddsomslag. (Sk34486). 70:- Kallifatides,
Theodor. En kvinna att älska. Bonniers 2003.
Förlagsband. Skyddsomslag. 160 sid. (Sk34474). 80:- Kallifatides, Theodor. Vem var
Gabriella Orlova? Bonniers 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 323
sid. (Sk12390). 40:- Kaltiala, Nina. Midsommar. Norstedts 1994. Pappband. Skyddsomslag. 167 sid. (Sk6431). 60:- Kempe, Mats. I ett fönster
nära solen. Norstedts 2004. Förlagsband. Skyddsomslag. 94
sid. (Sk17966). 40:- Kernell, Yngve. Blå vandringsman. Norstedts 1950. Ryggklotband. Skyddsomslag. 315 sid. Skyddsomslag och titelvinjett av författaren. Nött skyddsomslag. (Sk33899). 100:- Kernell,
Yngve. Blå vandringsman. Norstedts 1950. Häftad. 315
sid. Något nött. (Sk33994). 50:- Kieri, Gunnar. Varför skulle jag ljuga. Arbetarkultur 1983. 203 sid. Inbunden. Stämpel och anteckning på bakpärmens insida. (Sk22852). 50:- Klippvik, Ola. Sportsmän. Bonniers 2005. Förlagsband. Skyddsomslag. 150 sid. Recensionsstämpel på toppsnittet. (Sk35848). 60:- Koch, Martin. Arbetare - en historia om hat. Rabén & Sjögren / Trend pocket 1975. Pocket. 268 sid. (Sk31131). 40:- Koch,
Martin. Guds vackra värld - en historia om rätt och
orätt. 2 volymer. Rabén & Sjögren / Trend pocket
1976. Pocket. 321 + 307 sid. (Sk31125). 90:- Koch, Martin. Mauritz. Gidlunds.
1987. Fotodekorerat kartonnageband. 262 sid. Nyskick. Sk 37214. 40:- Krauklis, Martin. Den ensamme? Larson 1976. Häftad. 161 sid. Något nött. (Sk25832). 50:- Krusenstjerna, Agnes von. Av samma blod. Alba 1988. Inbunden. 496 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk24782). 90:- Krusenstjerna,
Agnes von. Den blå rullgardinen - Kvinnogatan.
Två romaner i en volym. Alba 1986. Inbunden. 261 + 272 sid.
Namnetikett på försättsbladet. (Sk21244). 90:- Kullberg, Karl. Samlade smärre
berättelser och skizzer. Östlund & Berling. 1848.
Halvfranskt band. 160 sid. Pärmarna och ryggen nötta.
Namnteckning. Exlibris. (Sk 38466) 100:- Kvellestad, Anders. Arvet. Svenska Journalen 1946. Inbunden. 207 sid. Något gulnad. (Sk20625). 40:-
Lagercrantz, Olof. Mina egna ord - ett urval DN-artiklar från 1952 till 1975. W&W 1994. Förlagsband. Skyddsomslag. 229 sid. Liten repa på skyddsomslaget. (Sk34182). 70:- Lagerkvist,
Pär. Ahasverus död. Bonniers 1960. 1 upplaga.
Klotband. Skyddsomslag. 131 sid. Exlibris. (Sk20192). 80:- Lagerkvist, Pär. Ahasverus död. Bonniers 1960. Tjugoandra-tjugonionde tusendet. Förlagsband. Skyddsomslag. Främre omslaget medbundet. 132 sid. (Sk17523). 70:- Lagerkvist, Pär. Barabbas. Bfb 1955. Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 238 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk33093). 60:- Lagerkvist, Pär. Bödeln. Radiotjänsts teaterbibliotek 101. 1950. Klammerhäftad. 48 sid. (Sk16797). 40:- Lagerkvist, Pär. Bödeln. Bonniers 1943. Häftad. 155 sid. Något snedläst. (Sk28482). 70:- Lagerkvist, Pär. Bödeln - Gäst hos verkligheten. Två verk i en volym. Bonniers 1951. Häftad. 248 sid. Något nött. (Sk30355). 60:- Lagerkvist, Pär. Han som fick leva om sitt liv. Radiotjänsts teaterbibliotek 99. 1951. Klammerhäftad. 53 sid. (Sk16819). 40:- Lagerkvist, Pär. Det heliga landet. Bonniers 1964. 1 upplaga. Klotband. Skyddsomslag. 98 sid. Exlibris. (Sk20191). 80:- Lagerkvist, Pär. Konungen. Radiotjänsts teaterbibliotek 100. 1950. Klammerhäftad. 57 sid. (Sk16796). 40:- Lagerkvist, Pär. Mannen utan själ. Radiotjänsts teaterbibliotek 102. 1951. Klammerhäftad. 49 sid. (Sk16798). 40:- Lagerkvist, Pär. Mannen utan själ. Radiotjänsts teaterbibliotek 102. 1951. Klammerhäftad. 49 sid. (Sk16845). 40:- Lagerkvist,
Pär. Mariamne. Bonniers 1967. Häftad. Skyddsomslag.
Första upplagan. 118 sid. Något nött. Anteckning
på försättsbladet. (Sk27572). 100:- Lagerkvist, Pär. Pilgrim på havet. Bonniers 1962. Första upplagan. Häftad med skyddsomslag. 150 sid. Ouppskuren. Mycket bra skick. (Sk14958). 150:- Lagerkvist, Pär. Pilgrimen. Innehåller Ahasverus död, Pilgrim på havet och Det heliga landet. Bonniers 1966. Inbunden. Skyddomslag. 272 sid. Exlibris. Skyddsomslaget något nött. (Sk24096). 120:- Lagerkvist, Pär. Prosa: Kämpande ande. Bonniers 1949. Klotband. Skyddsomslag. 241 sid. (Sk29598). 120:- Lagerkvist, Pär. Sibyllan. Bonniers
1956. Första upplagan. Häftad. Skyddsomslag. 222 sid.
(Sk16700). 100:- Lagerkvist, Pär. Sista mänskan.
Bonniers 1917. Första upplagan. Häftad. 15 x 12 cm. 97 sid.
Ryggen blekt. Omslaget lite nött. (Sk14728). 250:- Lagerlöf, Selma. Jerusalem
I-II. I Dalarne - I det heliga landet. Bonniers. 1960. Klotryggband.
Omslaget medbundet. Inget skyddsomslag. 490 sid. Bra skick. (Sk 38676)
40:- Lagerlöf, Selma. Jerusalem.
I-II. Bägge delarna i en volym. Bonniers. 1999. Kartonnageband.
491 sid. Nyskick. . Sk 37535. 40:- Lagerlöf, Selma. Gösta Berlings saga. Svenska klassiker. Semic 1994. Gulddekorerat förlagsband. Inget skyddsomslag. 336 sid. (Sk15170). 70:- Lagerlöf,
Selma. Herr Arnes penningar - En herrgårdssägen. 2
verk i 1 volym. Bonniers 1947. Klotryggband. 255 sid. Illustrationer av
Eric Palmquist. (Sk26877). 60:- Lagerlöf, Selma. Jerusalem.
Bonniers. 1997. Kartonnageband. 491 sid. Tillskrift på
försättsbladet. F ö nyskick. Sk 37136. 40:- Lagerlöf, Selma. Liljecronas hem. Bonniers 1911. Tjugusjätte-trettionde tusendet. Klotband. främre omslaget medbundet. Ryggtiteletikett i skinn. Marmorerade snitt. (Sk17432). 70:- Lagerlöf, Selma. Liljecronas hem. Bonniers 1911. Tjugusjätte-trettionde tusendet. Dekorerat klotband. Något gulnade pärmar och rygg. Namnteckning på försättsbladet. (Sk35197). 60:- Lagerlöf, Selma. Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige. Bonniers 1996. Förlagsband. 631 sid. Lång anteckning på försättsbladet. (Sk23393). 80:- Lagerlöf, Selma. Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige. BonniersJunior 1988. Förlagsband. Skyddsomslag. 595 sid. Illustrerad av Bertil Lybeck. (Sk40182). 100:- Lagerlöf, Selma. Osynliga länkar. Bonniers 1904. Inbunden. 405 sid. Exlibris. (SK28489). 100:- Lagerlöf, Selma. Osynliga länkar. Skrifter. Bonniers 1950. Gulddekorerat, rött skinnband med helt guldsnitt. 252 sid. Nötta hörn och rygg. (Sk35201). 60:- Lagerlöf, Selma. Zachris Topelius - utveckling och mognad. Bonniers 1920. Klotband. 362 sid. (Sk28500). 100:- Langer, Bibi. Den röda filten. Bra böcker 1988. Inbunden. Skyddsomslag. 174 sid. (Sk26939). 70:- Larsmo,
Ola. Odysséer - essäer. Bonniers 1990. Häftad.
195 sid. (Sk30349). 80:- Larsson, Björn. Den sanna
berättelsen om Inga Andersson. Norstedts. 2002. Inbunden.
Skyddsomslag. 331 sid. Bra skick. Skönlitteratur. (Sk 38161) 50:- Larsson, Hans. Hemmabyarna - världsbetraktelser i femton kapitel. Bonniers 1962. Inbunden. Skyddsomslag. 227 sid. (Sk25862). 70:- Larsson, Jesper. Hundarna - roman. Bonniers 2007. Förlagsband. Skyddsomslag. 488 sid. Recensionsstämpel på toppsnittet. (Sk35317). 90:- Larsson, Zenia. Lång är gryningen. Bra böcker 1969. Inbunden. 241 sid. (Sk22819). 70:- Larsson, Zenia. Åter till Babel. Bra Böcker 1970. Inbunden. Skyddsomslag. 287 sid. (Sk2428). 40:- Leopold,
Carl Gustaf. Samlade skrifter: Avd 1, D 3 - Teaterstycken
1785-1829, 1: text. Torkel Stålmarck (red). Svenska
vitterhetssamfundet 2005. Inbunden. 485 sid. Exlibris. Namnteckning
på försättsbladet. (Sk29952). 80:- Levertin,
Oscar. Rococonoveller. Bonniers 1899. Dekorerat halvskinnband.
316 sid. Blekt rygg. Bunden av G Hedberg, Hofbokbinderi, Stockholm.
(Sk30339). 280:- Levin, Susanne. Skriver till dig
igen. Natur och Kultur. 2003. Förlagsband. Skyddsomslag. 266 sid.
Nyskick. Sk 37237. 60:- Lewenhaupt, Ebba L. God afton, vackra mask. W&W 1953. Klotryggband. 318 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk30337). 90:- Lidbo, Ulrika. Decembergatans
hungriga andar. Alfabeta. 2009. Häftad. 175 sid. Okorrigerat
förhandsex. Nyskick. Skönlitteratur. (Sk 38587) 40:- Lidman, Sara. Bära mistel. Bonniers 1963. Förlagsband. Skyddsomslag. 256 sid. (Sk8268). 50:- Lidman, Sara. Bära mistel.
Bonniers 1960. 1 uppl. Inbunden. Skyddsomslag. 264 sid. Anteckning
på försättsbladet. (Sk20098). 70:- Lidman,
Sara. Hjortronlandet. Bonniers 1965. Häftad. 251 sid. Delvis
osprättad. (Sk33050). 50:- Lidman, Sara. Järnkronan.
Bonniers. 1985. Förlagsband. Skyddsomslag. 212 sid. Bra skick.. Sk
37454. 40:- Lidman, Sara. Med fem diamanter.
Bonniers 1964. Första upplagan. Klotband. Skyddsomslag.
Främre omslaget medbundet. 283 sid. (Sk15719). 70:- Lidman, Sara. Nabots sten. Bonniers.
1983. Inbunden. Skyddsomslag. 273 sid. Bra skick. Sk 37914. 40:- Lidman, Sara. Oskuldens minut. Bonniers 1999. Förlagsband. Skyddsomslag. 222 sid. (Sk34806). 60:- Lidman, Sara. Samtal i Hanoi. Bonniers 1966. Klotband. 174 sid. (Sk22997). 60:- Lidman, Sara. Den underbare mannen. Bonniers 1983. Första upplagan. Förlagsband. Skyddsomslag. 280 sid. Exlibris på försättsbladet. (Sk34803). 90:- Lidman, Sara. Vredens barn. Bonniers 1979. Första upplagan. Förlagsband. Skyddsomslag. 330 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk16460). 80:- Lidman, Sven. Stensborg. Svenska klassiker utgivna av Svenska Akademien. Atlantis 1995. Förlagsband. Skyddsomslag. 191 sid. Inledning av Knut Ahnlund. (Sk9492). 100:- Lilius,
Carl-Gustaf. Metsytiska boken - en roman om tanken.
Samspråk 1990. Häftad. 303 sid. Illustread. (Sk23716). 70:- Lindberg, Stefan. Tusen nålar.
Noveller. Bonniers. 1999. Inbunden. Skyddsomslag. 163 sid.
Gallrad-stämpel på försättsbladet, f ö
nyskick. (Sk 38366) 50:- Lindblad, Kjell. Resa runt solen.
Schildts. 1994. Häftad. 172 sid. Gallrad-stämpel på
försättsbladet. Bra skick. (Sk 38345) 50:- Lindgren, Torgny. Hummelhonung. [Bonnierförl] 1996. Förlagsband. Skyddsomslag. 166 sid. (Sk31850). 60:- Lindhe, Thorbjörn. Stockholmshusen. Bonniers 1987. Inbunden. Skyddsomslag. 140 sid. (Sk30341). 60:- Lindqvist,
Birgitta. Eldfast skål - berättelser. Norstedts
1990. Inbunden. Skyddsomslag. 226 sid. (Sk23313). 40:- Lindqvist, Birgitta. Eldfast
skål. Berättelser. Norstedts. 1990. Inbunden. Skyddsomslag.
227 sid. Nyskick. (Sk 38243) 40:- Lindqvist, Sven. En älskares dagbok. Bonniers 1981. Inbunden. Skyddsomslag. 258 sid. (Sk31005). 70:- Lindqvist, Sven. Ett förslag. Bonniers 1981. Häftad. 161 sid. (Sk31132). 50:- Lindqvist, Sven. Myten om Wu Tao-tzu. Bonniers 1967. Häftad. 158 sid. (Sk2436). 70:- Lindqvist, Sven. Myten om Wu Tao-tzu. Bonniers 1968. Häftad. 158 sid. Anteckning på förtitelbladet. (Sk34505). 70:- Lindström, Fredrik. Vad gör alla superokända människor hela dagarna?. Bonniers 2003. Häftad. 214 sid. Illustrerad. Anteckning på smutstitelbladet. (Sk26601). 50:- Linton-Malmfors, Birgit. Tre stycken
om instängda. Carlssons. 2004. Inbunden. Skyddsomslag. 128 sid.
Nyskick. (Sk 38351) 70:- Ljungberg,
Sven. På Öland. Med 45 trägravyrer av
författaren. Bonniers 1980. Dekorerat förlagsband.
Skyddsomslag. 141 sid. Slitet skyddsomslag. (Sk31060). 70:- Lodalen,
Mian. Smulklubbens skamlösa systrar. Forum 2003. Pappband.
Skyddsomslag. 208 sid. Stämpel “Recensionsexemplar” på
främre snittet. (Sk5942). 40:- Lo-Johansson, Ivar. Asfalt. Bonniers 1979. Inbunden. Skyddsomslag. 464 sid. (Sk2446). 60:- Lo-Johansson, Ivar. Att skriva en roman - ett självbiografisk avsnitt. Svalan 1957. Inbunden. 60 sid. Illustrerad av Nisse Zetterberg. Något nött rygg. (Sk30328). 50:- Lo-Johansson, Ivar. Frihet - memoarer. Bonniers 1985. Inbunden. Skyddsomslag. 456 sid. Något nött skyddsomslag. (Sk30333). 50:- Lo-Johansson, Ivar. Furstarna - en krönika från Gustav Vasa till Karl XII. Bonniers 1974. Klotband. 289 sid. (Sk23941). 60:- Lo-Johansson, Ivar. Journalisten. Självbiografisk berättelse. Bonniers 1958. Förlagsband. Skyddsomslag. 254 sid. (Sk16992). 50:- Lo-Johansson, Ivar. Kvinna år 2070. Bonniers 1985. Förlagsband. Skyddsomslag. 316 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk13022). 40:- Lo-Johansson, Ivar. Noveller. Svenska bokförlaget/Bonniers 1955. Häftad. 117 sid. Två klisteretiketter på bakpärmen. (Sk30335). 50:- Lo-Johansson, Ivar. Ordets makt. Historien om språket. Atlantis 1982. Dekorerat förlagsband. 269 sid. Illustrerad med trägravyrer av Sven Ljungberg. (Sk12223). 70:- Lo-Johansson,
Ivar. Passioner i urval. Bra böcker 1976. Inbunden.
Skyddsomslag. 382 sid. Illustrerad av svenska konstnärer. Revor i
skyddsomslaget. (Sk30330). 60:- Lo-Johansson, Ivar. Passionerna.
Bonniers. 1981. Inbunden. Skyddsomslag. 281 sid. Nyskick. (Sk 38642)
40:- Lo-Johansson, Ivar. Pubertet. Bonniers 1978. Inbunden. Skyddsomslag. 449 sid. (Sk2445). 60:- Lo-Johansson, Ivar. Statarnoveller. Forum 1975. Förlagsband. Skyddsomslag. 340 sid. Exlibris. (Sk10982). 70:- Lo-Johansson, Ivar. Statarnoveller - andra samlingen. Litteraturfrämjandet 1975. Inbunden. 281 sid. (Sk24542). 70:- Lo-Johansson, Ivar. Statarnoveller - tredje samlingen. Litteraturfrämjandet 1975. Inbunden. Skyddsomslag. 340 sid. (Sk24365). 70:- Lo-Johansson, Ivar. Tröskeln. Bonniers 1982. Inbunden. Skyddsomslag. 438 sid. (Sk2447). 60:- Lo-Johansson,
Ivar. Under de gröna ekarna i Sörmland -
berättelser från ett landskap. Forum 1976. Inbunden. 209
sid. Illustrerad med trägravyrer av Sven Ljungberg. (Sk30331). 70:- Lundegård, Axel. Drottning
Margareta. Valdemar Danekonungs dotter. Nordiska förlaget 1912.
Tredje upplagan. Klotband från Östermalms bokbinderi.
Marmorerade snitt. 384 sid. Exlibris. En smal remsa av smutstitelbladet
bortskuren. Bra skick. (Sk17331). 80:- Lundegård, Axel. Elsa Finne. Bonniers 1913. 2 delar i en volym. 3 upplagan. 133 + 195 sid. (Sk40310). 120:- Lundell, Ulf. Hjärtats ljus. W & W 1983. 1 upplaga. Inbunden. Skyddsomslag. 447 sid. (Sk25865). 90:- Lundell, Ulf. Saknaden. W&W 1993. Inbunden. 552 sid. Etikett på frampärmens insida. (Sk2449). 60.- Lundell, Ulf. Sömnen. Wahlström & Widstrand 1977. 1 upplagan. Häftad. 330 sid. (Sk40070). 80:- Lundell,
Ulf. Sömnen. W&W 1977. Inbunden. Skyddsomslag. 331 sid.
Något nött skyddsomslag. Några fläckar.
(Sk27582). 80:- Lundell, Ulf. Tårpilen.
W&W. 1987. Inbunden. Skyddsomslag. 324 sid. Namnteckning. Bra
skick. Sk 37918. 40:- Lundell,
Ulf. Tårpilen. Wahlström & Widstrand 1987. Pappband.
Skyddsomslag. 324 sid. (Sk4014). 40:- Lundell, Ulf. Vinter i paradiset. W & W 1983. Inbunden. 328 sid. (Sk25864). 70:- Lundgren, Arne. En lek i rött. Fabians 2007. Häftad. 189 sid. (Sk26012). 60:- Lundgren, Arne. Oceanernas oro, bergens tystnad. Portugisisk 1900-talslitteratur. Fabians Förlag. 1997. Häftad. 352 sid. Nyskick. (Sk 38392) 60:- Lundgren, Arne. Sprickorna i fars
händer. Fabians Förlag. 2006. Häftad. 215 sid.
Gallrad-stämpel på försättsbladet, f ö
nyskick. Skönlitteratur. (Sk 38593) 40:- Lundgren, Maja. Pompeji - roman. Bonniers 2001. Mjuk pärm. 241 sid. (Sk35822). 50:- Lundgren, Max. Torsten och Greta. Alba 1983. Pappband. Skyddsomslag. 356 sid. (Sk6212). 60:- LLundkvist, Artur. En gång i Nineve. Coeckelberghs 1977. Inbunden. Skyddsomslag. 287 sid. Dedikation från författaren. (Sk22431). 100:- Lundkvist,
Artur. Flykten och överlevandet. Bonniers 1977. Häftad.
214 sid. Något nött rygg. (Sk31455). 60:- Lundkvist, Artur. Komedi i Hägerskog. Tiden 1959. Första upplagan. Häftad. Skyddsomslag. 324 sid. Något nött skyddsomslag. (Sk30324). 60:- Lundkvist, Artur. Krigarens dikt - en sannolik framställning om Alexander den stores handlingar och levnadsöden. Bonniers 1976. Inbunden. Skyddsomslag. 229 sid. Lätt missfärgning i skyddsomslagets övre kant. (Sk30323). 70:- Lundkvist, Artur. Sida vid sida - en livsfris. Tiden 1962. Häftad. 284 sid. Nött rygg. (Sk31136). 60:- Lundkvist, Artur. Skrivet mot kvällen. Bonniers 1980. Häftad. 190 sid. Till största delen osprättad. (Sk31456). 60:- Lundkvist, Artur. Slavar för Särkland. Bonniers 1979. Inbunden. Skyddsomslag. 243 sid. (Sk28761). 60:- Lundkvist,
Artur. Slavar för Särkland. Bonniers 1979.
Förlagsband. Skyddsomslag. 243 sid. (Sk34516). 60:- Lundkvist, Artur. Tvivla, korsfarare! - en sannolik berättelse. Bonniers 1974. Inbunden. Skyddsomslag. 241 sid. Något nött skyddsomslag. (Sk30319). 70:- Lundkvist, Artur. Ur en befolkad ensamhet. Tiden 1958. Häftad. 257 sid. Ett par små revor i pärmarna. (Sk31135). 60:- Lundkvist,
Artur. Världens härlighet - Elegi för Pablo Neruda.
Bonniers 1975. Häftad. 236 sid. Delvis osprättad. (Sk32106).
60:- Lundkvist, Pontus. Okända djur.
Galago. 2008. Pocket. 323 sid Rec-stämpel på övre
snitttet, f ö nyskick. Skönlitteratur. (Sk 38590) 40:- Lysholm,
Gustaf Adolf. Anno 1792. Ur löjtnant Gustaf Rosenborgs
efterlämnade papper. Bonniers 1961. Häftad. 170 sid.
(Sk2452). 70:- Lyttkens, Alice. Blandat sällskap. Bonniers/Svalan 1982. Inbunden. Skyddsomslag. 237 sid. (Sk21284). 40:- Lyttkens, Alice. Dygdeövning. Bonniers 1954. Femtonde-nittonde tusendet. Ryggklotband. Främre omslaget medbundet, illustrerat av Gunnar Brusewitz. Inget skyddsomslag. 320 sid. (Sk7576). 70:- Lyttkens, Alice. Falskt vittnesbörd. Bonniers 1939. Tredje tusendet. Klotband. Bägge omslagen medbundna. Inget skyddsomslag. 565 sid. (Sk7573). 70:- Lyttkens, Alice. Ljug mej en saga. Bonniers 1971. Inbunden. Skyddsomslag. 306 sid. (Sk21283). 60:- Lyttkens, Alice. Nya stjärnor tändas. I-II: Gustav Tollmans anfäktelse, Tro på hennes ögas glans? Bonniers 1958. Ryggklotband. Skyddsomslag. 240 + 251 sid. Illustrerade av Stig Södersten. (Sk21420). 110:- Lyttkens, Alice. Omaka blir makar.
Roman från sjuttonhundratalets slut. Bra Böcker 1986.
Förlagsband. Nött skyddsomslag. (Sk11179). 30:- Lyttkens, Alice. Omaka blir makar.
Roman från sjuttonhundratalets slut. Bra Böcker. 1986.
Inbunden. Skyddsomslag. 245 sid. Nyskick. Sk 37897. 40:- Lyttkens, Alice. Statt upp min
älskade. Bonniers 1959. Ryggklotband. Skyddsomslag. 264 sid.
Illustrerad av Stig Södersten. (Sk11269). 30:- Lyttkens, Alice. Fader: okänd.
En berättelse från 1700-talets senare del. Bonniers. 1977.
Inbunden. Skyddsomslag. 221 sid. Nyskick. Sk 37769. 30:- Lärn, Viveca. Livet på
marken är inte lika lätt. Bonniers. 1998. Inbunden.
Skyddsomslag. 256 sid. Skyddsomslaget lite nött. Sk 38017. 30:- Lärn, Viveca. Den blå vänthallen. Wahlström & Widstrand 1997. Förlagsband. Skyddsomslag. 229 sid. (Sk18825). 70:- Lärn, Viveca. Den blå vänthallen. Wahlström & Widstrand 1996. Förlagsband. Skyddsomslag. 229 sid. Något nött skyddsomslag. Anteckning på försättsbladet. (Sk34509). 60:- Lärn, Viveca. Midsommarvals. W&W 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. 249 sid. (Sk32305). 90:- Lärn, Viveca. Midsommarvals. W&W 2001. Dekorerat förlagsband. 249 sid. Namnetikett på försättsbladet. (Sk35887). 70:- Lärn,
Viveca. Sol och vår. W&W 2003. Dekorerat
förlagsband. 231 sid. (Sk32304). 60:-
Magnell, Carl Jacob. Ingeniör Münchhausens berättelser från Amerika. Carlssons 1985. Faksimilutgåva av 1893 års upplaga. Dekorerat förlagsband. Illustrerad. 124 sid. Förord av Bengt Nyström. Teknikhistoriska kommentarer av Sigvard Strandh. Inledning av Jan Garnert. (Sk11691). 80:- Malmsten, Bodil.
Svartvita bilder - berättelser. Tiden 1988. Förlagsband.
Skyddsomslag. 152 sid. (Sk36023). 80:- Martinson, Harry. Nässlorna blomma. Ingår i serien Harry Martinson berättar. Bonniers 1961. Ryggklotband. Saknar skyddsomslag. 271 sid. (Sk34533). 80:- Martinson, Harry. Resor utan mål. Bonniers 1943. Häftad. Skyddsomslag. 157 sid. Skyddsomslaget något nött och fläckigt. Ljus fläck på framsnittet. (Sk30315). 100:- Martinson, Harry. Svärmare och harkrank - Midsommardalen - Det enkla och det svåra. Bonniers 1956. Serien Harry Martinson berättar. Ryggklotband. Skyddsomslag. 300 sid. (Sk11672). 90:- Martinson, Harry. Svärmare och harkrank - Midsommardalen - Det enkla och det svåra. Tre verk i en volym. Ingår i serien Harry Martinson berättar. Bonniers u å. Ryggklotband. Saknar skyddsomslag. 300 sid. (Sk34532). 60:- Martinson, Harry. Tre knivar från Wei. Albert Bonniers 1964. Inbunden. Skyddsomslag. 127 sid. Exlibris. Namnteckning på försättsbladet. (Sk20057). 90:- Martinson, Harry. Utsikt från en grästuva - småprosa. Albert Bonniers 1963. Inbunden. Skyddsomslag. 115 sid. Exlibris. Namnteckning på försättsbladet. (Sk20056). 40:- Martinson, Harry. Vägen till Klockrike. Aldus 1974. Pocket. 244 sid. (Sk16520). 40:- Martinson, Harry. Vägen ut. Delfinserien 1974. Pocket. 318 sid. (Sk17366). 40:- Martinson, Harry. Vägen ut - berättelse. Bonniers 1949. Klotband. Skyddsomslag. 423 sid. Något nött skyddsomslag. (Sk20475). 70:- Martinson, Moa. Kungens rosor. Folket i
Bild 1946. Klotryggband. 256 sid. (Sk14055). 70:- Martinson, Moa. Kungens rosor. Bra
Böcker. 1974. Inbunden. Skyddsomslag. 232 sid. Nyskick. (Sk 38277)
40:- Mattsson, Eva. Hundarna i Ask.
Noveller. Bonniers. 2000. Inbunden. Skyddsomslag. 212 sid.
Gallrad-stämpel på försättsbladet. F ö
nyskick. (Sk 38343) 40:- Mazetti, Katarina. Det är slut mellan Rödluvan och vargen. Alfabeta 1998. Dekorerat förlagsband. 149 sid. (Sk18914). 70:- Mazetti, Katarina. Grabben i graven
bredvid. AlfabetaAnamma 2002. Dekorerat pappband. 192 sid. Nyskick.
(Sk8856). 60:- Mazetti, Katarina. Tyst! Du är
död! Alfabeta 2001. Förlagsband. Skyddsomslag. 212 sid.
(Sk18857). 70:- Melander, Richard. Styrbjörns äntring - berättelse från 1808. Norstedts 1908. Andra upplagan. Dekorerat klotband. 162 sid. Etikett på frampärmens insida. Diskret stämpel på bakpärmen. Anteckning på försättsbladet. (Sk29254). 100:- Moberg, Björn. Glaukom. Henki Tisen u å. 82 sid. Tecknad serie. (Sk29544). 50:- Moberg, Vilhelm. Romanen om Adolf i
Ulvaskog. II. De knutna händerna. Bonniers. 1961. Klotband.
Skyddsomslag. 239 sid. Bra skick. Sk 37287. 40:- Moberg, Vilhelm. Brudarnas
källa. Folket i Bild. 1959. Inbunden. Skyddsomslag. 254 sid. Bra
skick. Sk 37930. 40:-
Moberg, Vilhelm. Det gamla riket.
Bonniers. 1953. Första upplagan. Elfte-femtonde tusendet.
Häftad. 208 sid. Omslagsvinjett av Roland Svensson. Bra skick. Sk
37250. 60:- Moberg, Vilhelm. Berättelser ur min
levnad. Bonniers 1970. Förlagsband. Skyddsomslag. 337 sid.
(Sk19454). 30:- Moberg, Vilhelm. Giv oss jorden (Knut Toring). Bonniers 1942. Klotband. 330 sid. (Sk24872). 80:- Moberg, Vilhelm. Hundra gånger gifta - komedi. Bonniers 1965. Häftad. 101 sid. Något nött. (Sk28502). 100:- Moberg, Vilhelm. I egen sak - Obekväma inlägg i det offentliga samtalet. Ordfront 1984. Inbunden. Skyddsomslag. 313 sid. (Sk2461). 100:- Moberg, Vilhelm. I egen sak - obekväma inlägg i det offentliga samtalet. Ordfront 1984. Inbunden. Skyddsomslag. 315 sid. (Sk21103). 100:- Moberg, Vilhelm. Invandrarna. Romanen om utvandrarna. Andra delen. Bfb 1954. Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 539 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk35188). 60:- Moberg, Vilhelm. De knutna händerna. Radiotjänsts teaterbibliotek 105. 1951. Häftad. 71 sid. (Sk16801). 40:- Moberg, Vilhelm. De knutna händerna. Radiotjänsts teaterbibliotek 105. 1951. Häftad. 71 sid. Namnteckning på titelsidan. (Sk16802). 40:- Moberg, Vilhelm. De knutna händerna. Radiotjänsts teaterbibliotek 105. 1951. Häftad. 71 sid. (Sk16803). 40:- Moberg, Vilhelm. De knutna händerna. Bonniers 1942. Inbunden. 305 sid. Något nött. (Sk25901). 50:- Moberg, Vilhelm. Komplotterna - affärerna Unman och Selling. Bonniers 1956. Häftad. 59 sid. Ett par fläckar på frampärmen. Namnteckning på smutstitelbladet. (Sk28505). 80:- Moberg, Vilhelm. Lea och Rakel. Radiotjänsts teaterbibliotek 128. Häftad. 69 sid. (Sk30238). 40:- Moberg, Vilhelm. Långt från landsvägen. Folket i Bild 1953. Ryggklotband. 448 sid. (Sk33140). 60:- Moberg, Vilhelm. Mans kvinna. Folket i bild 1955. Inbunden. 238 sid. (Sk22031). 30:- Moberg, Vilhelm. Nybyggarna. Bonniers 1956. Första upplagan. Halvklotband. Saknar skyddsomslag. Främre omslaget medbundet. 627 sid. Anteckning på frampärmens insida. (Sk35190). 80:- Moberg, Vilhelm. Rid i natt - roman från Värend 1650. Bonniers 1941. Klotband. 357 sid. (Sk24871). 80:- Moberg, Vilhelm. Sista brevet till Sverige. Romanen om utvandrarna. Fjärde delen. Bonniers 1959. Halvklotband. Saknar skyddsomslag. 366 sid. Anteckning på försättsbladet. (Sk35191). 70:- Moberg, Vilhelm. Soldat med brutet gevär - en människa ur det förgångna, rannsakad och hörd om sina levnadsomständigheter. Romaner i folkupplaga. 3 vol. Bonniers 1946-1947. Halvklotband. 937 sid. Gulnade ryggar. (Sk40226). 120:- Moberg, Vilhelm. Sänkt sedebetyg, 1-2. 2 vol. Bonniers 1946. Halvklotband. Saknar skyddsomslag. 403 sid. (Sk35542). 120:- Moberg, Vilhelm. Sömnlös. Bra böcker 1972. Klotband. 354 sid. (Sk31733). 60:- Moberg, Vilhelm. Utvandrarna. Romanen om utvandrarna. Första delen. Bonniers folkbibliotek 1951. Inbunden. 508 sid. Blekt rygg. För- och eftersättsblad missfärgade av tidningspapper. (Sk28374). 50:- Moberg, Vilhelm. Våld. Radiotjänsts teaterbibliotek 123. Häftad. 67 sid. Illustrerad. (Sk30236). 40:- Molin,
Lars. Träkusten. Alba 1979. Inbunden. Skyddsomslag. 248
sid. (Sk22442). 60:-29917 Molin,
Pelle. Ådalens poesi. Bonniers 1958. Ryggklotband.
Skyddsomslag. 174 sid. Gulnat skyddsomslag. (Sk34772). 60:- Morén, Jane. Kaneltimmen.
Migra. 2007. Häftad. 188 sid. (Nyskick. Sk 38390) 70:- Munthe, Axel. En gammal bok om människor och djur, del 1. Husmoderns presentbok. Åhlén & Åkerlund 1935. Dekorerat klotband. 171 sid. Diskret fläck på bakpärmen. Märken efter tejp på försättsbladet. (Sk30823). 50:- Myrdal, Jan. Karriär. Norstedts 1975. Inbunden. Skyddsomslag. 220 sid. Skyddsomslaget något nött. Exlibris. (Sk28630). 70:- Myrdal, Jan. Moraliteter. Norstedts 1967. Häftad. 145 sid. (Sk23710). 70:- Myrdal,
Jan. Söndagsmorgon. Norstedts 1965. Häftad. 199 sid.
Osprättad. (Sk28844). 80:- Myrdal, Jan. Söndagsmorgon.
Norstedts. Limhäftad. 1989. 239 sid. Bra skick. Sk 38008. 30:- Myrdal, Jan. Skriftställning 2.
Pan. 1969. Pocket. 247 sid. Bra skick. (Sk 38219) 30:-
Naumann, Cilla. Vad ser du nu.
Bonniers. 2007. Inbunden. Skyddsomslag. 272 sid. Nyskick. (Sk
38157) 60:- Nesser, Håkan. Och Piccadilly Circus ligger inte i Kumla. Bonniers 2002. Förlagsband. Skyddsomslag. 336 sid. (Sk18938). 80:- Niemi, Mikael.
Populärmusik från Vittula. Norstedts 2000. Förlagsband.
Skyddsomslag. 237 sid. (Sk34567). 70:- Niemi, Mikael. Populärmusik från Vittula. Norstedts 2002. Förlagsband. Skyddsomslag. 237 sid. (Sk40279). 60:- Nilsson, Johan. Två
sjöar. W&W. 2009. Inbunden. Skyddsomslag. 323 sid.
Rec-stämpel på övre snittet, f ö nyskick.
Skönlitteratur. (Sk 38597) 50:- Nilsson Piraten, Fritiof. Flickan
med bibelspråken och andra historier. Bonniers. 1964. Dekorerat
förlagsband. Inget skyddsomslag. 221 sid. Bra skick. Sk 37292. 30:- Nilsson Piraten, Fritiof. Bombi Bitt och Nick
Carter. Bonniers 1950. Klotryggband. Inget skyddsomslag. 256 sid.
(Sk19644). 70:- Nilsson Piraten, Fritiof. Vers på växel och andra bankhistorier. På uppdrag av Skandinaviska Banken samlade och utgivna av Fritiof Nilsson Piraten med teckningar av Stig Claesson. Skandinaviska Banken 1964. Dekorerat pappband. Klotförstärkta kanter. 21 x 19 cm. 156 sid. Liten fläck på övre snittet och pärmen. (Sk14580). 150:- Nisser, Peter.
Slaget. Bonniers 1957. Halvklotband. 252 sid. Nött ryggetikett.
(Sk30211). 60:- Norborg, Kerstin. Missed abortion.
Norstedts. 2005. Inbunden. Skyddsomslag. 162 sid. Gallrad-stämpel
på försättsbladet. F ö nyskick. (Sk 38334) 50:- Nordh, Bernhard. Fjällfolk. Wahlströms 1964. Förlagsband. Skyddsomslag. 254 sid. Revor i skyddsomslaget. Namnteckning på försättsbladet. (Sk33918). 60:- Nordh, Bernhard. Fjällfolk. Wahlströms 1967. Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 254 sid. (Sk40098). 60:- Nordh, Bernhard.
Flickan från fjällbyn. Wahlströms 1970. 3 upplagan.
Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 254 sid. (Sk40094). 60:- Nordh, Bernhard. Tillbaka till
jorden.Wahlströms. 1973. Konstskinnband. 256 sid. Nyskick. Sk
37311. 40:- Nordiska guda- och
hjältesagor. Ohlmarks, Åke (red). Sagas berömda
böcker. Norstedts 1986. Inbunden. 250 sid. (Sk25241). 80:- Nordström,
Ludvig. Herrar. Valda noveller del 6. Bonniers 1923.
Häftad. 200 sid. Osprättad. (Sk26240). 60:- Norman, Birger - Brusewitz, Gunnar (teckningar). Kalenderblad från Korsnäsgården. Rabén & Sjögren 1973. Inbunden. Skyddsomslag. 82 sid. Illustrerad. Trasigt skyddsomslag. (sk23881). 90:- Novak, Helga Maria. Kollektivet. Bonniers 1970. Panacheserien. Häftad. 104 sid. Delvis osprättad. (Sk26545). 90:- Den nya prosan -
30 författare. Jordahl, Anneli - Steinsaphir, Marianne (red).
Tiden 1993. Inbunden. Skyddsomslag. 167 sid. (Sk23945). 50:- Nyblom Elsa.
Strängt personligt. Ljus 1945. Första upplagan. Häftad.
311 sid. Stämpel från Ljus förlag på
försättsbladet. (Sk6575). 80:- Nyman, Anders. Cirkus Medici. Drama i två akter. Almlöfs 1998. Förlagsband. Skyddsomslag. 152 sid. (Sk10347). 80:- Nyman, Anders. Cirkus Medici - drama i två akter. Almlöfs 1998. Förlagsband. Skyddsomslag. 152 sid. (Sk34566). 80:-
Ohlsson, Bengt. Hennes mjukaste
röst. Bonniers. 2008. Pocket. 390 sid. Bra skick. H 37042. 20:- Oljelund, Ivan. Eros i förhör. Noveller. Bonniers 1936. Privatinbunden. Ryggklotband med marmorerad pärm. Främre omslaget medbundet. 207 sid. (Sk6577). 80:- Olofsson, Rune Pär. En kung i varje tum. Roman om Oscar II. Bra Böcker 1987. Förlagsband. Skyddsomslag. 212 sid. (Sk8274). 60:- Olofsson, Rune
Pär. En kung i varje tum - roman om Oscar II. Bra
Böcker 1987. Förlagsband. Skyddsomslag. 212 sid. (Sk34575).
60:- Olofsson, Rune Pär. Lejonet från Norden - roman kring trettioåriga kriget. Vår bok 1985. Förlagsband. Skyddsomslag. 344 sid. Skyddsomslaget något nött. (Sk34032). 70:- Olofsson, Rune Pär. Min hjärtans aller käraste fränka - roman om Ebba Brahe och Gustaf II Adolf. Bra böcker 1981. Inbunden. Skyddsomslag. 287 sid. (Sk25070). 60:- Olofsson, Rune Pär. Min hjärtans aller käraste fränka - roman om Ebba Brahe och Gustaf II Adolf. Bra böcker 1981. Förlagsband. Skyddsomslag. 287 sid. (Sk35670). 60:- Olofsson, Rune Pär. Och. Norstedts 1969. Dekorerat pappband. Skyddsomslag. 204 sid. (Sk6582). 60:- Olofsson, Rune Pär. Och. Norstedts 1969. Dekorerat pappband. Skyddsomslag. 204 sid. (Sk34574). 60:- Olofsson, Rune Pär. Ärans tinnar - en familjeroman om ätterna Brahe och Sparre 1594-1599. Vår Bok/Norstedts 1975. Förlagsband. Skyddsomslag. 331 sid. Något nött skyddsomslag. (Sk35535). 60:- Olsson, Hagar. Rövaren och jungfrun. Radiotjänst teaterbibliotek, nr 109. 1952. Häftad. 61 sid. Anteckning på frampärmen. Exlibris. Något gulnad. (Sk30966). 40:- Sjögren-Olsson, Margareta. Aldrig mer. Bonniers 1975. Inbunden. 151 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk30031). 70:- Olsson, Jan Olof -
Sjögren, Margareta. Drottningens England.
Bonniers 1955. Elfte-tolfte tusendet. Förlagsband. Inget
skyddsomslag. Diskret fläck på ryggen. Fotoillustrerad.
(Sk15817). 70:- Olsson, Jan Olof. Jolo i Sverige. Bonniers 1976. Klotband. Skyddsomslag. 209 sid. (Sk2473). 60:- Olsson, Jan Olof (Jolo). Någonstans i Sverige. Bonniers 1974. Inbunden. Skyddsomslag. 255 sid. Illustrerad. Exlibris. Något nött skyddsomslag. (Sk24648). 50:- Olsson, Jan Olof (Jolo). Och deras fall blev stort. Bonniers 1961. Inbunden. 250 sid. Illustrerad. Namnstämpel på frampärmens insida. (Sk30128). 90:- Olsson, Jan Olof. Slipsen i Krakow.
Bonniers 1971. Inbunden. 173 sid. Illustrerad. (Sk16324). 80:- Olsson, Linda. Nu vill jag sjunga
dig milda sånger. Bonniers. 2006. Inbunden. Skyddsomslag. 268
sid. Nyskick. (Sk 38111) 40:- Olsson, Vibeke. Koltrasten i
Tegnérlunden. Bonniers. 2002. Inbunden. Skyddsomslag. 301 sid.
Nyskick. Sk 37981. 40:- Olsson, Vibeke. Vinden går över gräset. Bonniers 1997. Inbunden. Skyddsomslag. 238 sid. (Sk30080). 50:- Ossiannilsson, K G. Den store vävaren. Svenska journalen 1940. Halvskinnband. 192 sid. Ryggen blekt och något fläckig. (Sk33895). 80:- Oswald, Gösta. Christinalegender. Bonniers 1963. Häftad. 242 sid. Något nött. (Sk28271). 120:- Oterdahl, Jeanna. Inger Skram. Lindblads 1919. Halvfranskt band. 399 sid. Tillskrift på försättsbladet. (Sk15708). 80:- Oterdahl, Jeanna. Lyckofåglarna - valda noveller. Lindblads 1959. Klotband. 202 sid. (Sk29517). 70:- Otter, Birgitta von. Personligt meddelande. Alba 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. 217 sid. (Sk16729). 70:- Oudhuis, William. Hemtjänsten - en kärlekshistoria. Axplock 2006. Häftad. 145 sid. Recensionsetikett på bakpärmen. (Sk31024). 80:-
Palm, Anna-Karin.
Målarens döttrar. Bonniers 1997. Inbunden. Skyddsomslag. 390
sid. (Sk30872). 40:- Palm, Anna-Karin. Målarens
döttrar. Månpocket. 1998. Pocket. 391 sid. Bra skick. Sk
37732. 20:- Palmblad, Wilhelm Fr. Den hemlighetsfulle gästen. Bokvännerna. Bokgåvan 1964. Pappband. 93 sid. Illustrerad av Hasse Erikson. (Sk9234). 60:- Palmers, Anne. Weekend
i Santa Eulalia. Bonniers 1978. Inbunden. Skyddsomslag. 231 sid.
Fläckigt skyddsomslag. (Sk25953). 60:- Palmgren Rosenqvist, Christina. En uppkomlings dagbok - dokumentärroman. Carlssons 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 158 sid. (Sk34591). 60:- Palmkvist, Conny. Hej då, allihopa. Forum 2005. Förlagsband. Skyddsomslag. 282 sid. Recensionsstämpel på toppsnittet. (Sk35845). 80:- Persson, John. Tomma fotsteg - roman. Debutantförlaget 2007. Förlagsband. Skyddsomslag. 137 sid. (Sk26006). 80:- Peterson, Marie.
Du tror du vet allting. AlfabetaAnamma 2004. Inbunden.
Skyddsomslag. 192 sid. (Sk23589). 80:- Pettersson, Astrid. Faderlösa –
roman om 1600-talets Valloninvandring. Tre Böcker. 1985.
Kartonnageband. 226 sid. Namnteckning på titelsidan. (Sk 38352)
70:- Pettersson, Waltraut. När
året gått. Bonniers. 1987. Inbunden. Skyddsomslag.
152 sid. Nyskick. (Sk 38397) 40:- Pirinen, Joakim. Den svenska apan. Ordfront 2001. Inbunden. Skyddsomslag. 176 sid. Illustrerad. (Sk30842). 70:- Platen, Magnus von. Skandalen på
Operakällaren och andra essayer. Fischer & Co 1996.
Förlagsband. Skyddsomslag. 168 sid. (Sk19966). 70:- Pleijel, Agneta. Fungi. En roman om
kärleken. Norstedts. 1993. Inbunden. Skyddsomslag. 306 sid. Bra
skick. (Sk 38373) 40:- Pleijel, Agneta. Fungi - en roman om kärleken. Norstedts 1993. Inbunden. Skyddsomslag. 306 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk30602). 40:- Pleijel, Agneta. Hundstjärnan. Norstedts 1989. Inbunden. Skyddsomslag. 209 sid. (Sk23958). 60:- Pleijel, Agneta.
Hundstjärnan. Norstedts 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. 209
sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk34595). 60:- Pleijel, Agneta. Lord Nevermore. Norstedts 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. 492 sid. (Sk32445). 70:-
Ranelid, Björn. David Puma och drottning Silvia. Ordfront 2002. Förlagsband. Skyddsomslag. 416 sid. (Sk32867). 100:- Ranelid, Björn. Krigaren. Bonniers 2001. Inbunden. Skyddsomlag. 493 sid. (Sk30102). 100:- Ranelid, Björn.
Krigaren. Bonniers 2001. Förlagsband. Skyddsomlag. 493 sid.
(Sk34625). 100:-
Ranelid, Björn. Min son fäktas mot världen. Bonniers 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. 489 sid. (Sk31766). 80:- Ranelid, Björn.
Mitt namn skall vara Stig Dagerman. Bonnier Alba 1993.
Förlagsband. Skyddsomslag. 323 sid. (Sk31805). 70:- Ranelid, Björn. Till alla människor på jorden och i himlen. Bonnier Alba 1997. Förlagsband. Skyddsomslag. 381 sid. (Sk34627). 40:- Richter, Erland. Sameflickan - Skildringar från vaknande ödemarker och snötäckta fjäll. Lindqvists, 1960. Inbunden. 234 sid. (Sk20864). 90:- Ring, Carl Valdemar. Curriculum vitae - från utbrändhet till livskvalitet - roman. Hägglunds 2003. Inbunden. 159 sid. Dedikation från författaren på försättsbladet. (Sk22370). 90:- Rode, Edith.
Tre små flickor. W & W 1944. Privatbundet ryggskinnband.
På frampärmen landskapsillustration målad på
klot. På bakpärmen en abstrakt figur. 214 sid. (Sk20434).
100:- Rosendahl, Sven. Frid på jorden. Noveller. Gebers 1945. Häftad. 255 sid. (Sk6590). 50:- Rosendahl, Sven. Gud fader och tattaren. Tiden 1951. Häftad. 327 sid. Osprättad. (Sk26236). 60:- Rosendahl, Sven.
Jordens fägring. Bonniers 1978. Häftad. 227 sid. Delvis
osprättad. (Sk33471). 70:- Rosendahl, Sven. Lämlarna. Bonniers 1970. Häftad. 216 sid. Osprättad. (Sk33470). 60:- Rosendahl, Sven. Midsommardomen. Bonniers 1964. Förlagsband. Skyddsomslag. 253 sid. (Sk35511). 60:- Rosendahl, Sven. Någon har rest bort. Bonniers 1961. Klotband. Skyddsomslag. 441 sid. (Sk33497). 70:- Rosendahl, Sven. Nära jord och himmel - en antologi. Gebers 1960. 302 sid. Inbunden. Skyddsomslag. (Sk26243). 70:- Rosendahl, Sven. Rådrum. Gidlunds 1983. Dekorerat pappband. 128 sid. (Sk34621). 50:- Rosendahl, Sven.
Räven från Krackberget. Lindqvist 1951. Ryggklotband. 192
sid. (Sk35514). 60:- Rudberg, Denise. Jenny
S. Bonniers 2005. Inbunden. Skyddsomslag. 402 sid. (Sk26882). 80:- Ruin, Hans. Det sjunkna hornet. W & W 1956. Ryggklotband. Skyddsomslag. 273 sid. Slitet skyddsomslag. (Sk20441). 70:- Ruin, Hans. Det skönas förvandlingar - essäer. Wahlström & Widstrand 1962. Ryggklotband. Saknar skyddsomslag. 299 sid. (Sk34613). 50:- Ruin, Hans. Det skönas
förvandlingar. Wahlström & Widstrand 1962. Klotryggband.
Skyddsomslag. 299 sid. (Sk15664). 70:- Runa. Vid
skiljevägen - En tonskapelse. 2 verk i en volym. Gummessons 1960.
Inbunden. Skyddsomslag. 117 sid. Nött skyddsomslag. (Sk29511). 70:- Rydberg, Viktor. Dikter. Skrifter I. Bonniers 1903. Fjärde upplagan. Grönt gulddekorerat klotband. 305 sid. Mycket bra skick. (Sk7513). 80:- Rydberg, Viktor. Filosofiska
föreläsningar. Materialism och idealism. (I filosofins
förgård). Skrifter I. Bonniers 1900. Grönt
gulddekorerat klotband. 367 sid. Fuktfläck på
försättsbladet. (Sk7522). 80:- Rydberg, Viktor. Konst och litteratur - Kultur och politik. Skrifter. Bonniers 1954-1946. Privatbunden. Blått halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. 261 + 305 sid. Mycket bra skick. (Sk14660). 80:- Rydberg, Viktor. Kulturhistoriska föreläsningar - romerska kulturen under de två första århundradena efter Kristus, hållna vid Stockholms högskola höstterminen 1884. 2 vol. Bonniers 1903. Gulddekorerade klotband. 337 + 277 sid. Namnteckning på försättsbladet i del 1. Bortskrapad namnteckning på titelbladen. Något nötta ryggar. Fläck på frampärmen till del 1. (Sk35856). 80:- Rydberg, Viktor.
Positivspelarne. Lindblads 1957. Häftad. 330 sid. Namnteckning med
blyerts. (Sk6603). 40:- Rydberg, Viktor. Singoalla. Bonniers
1894. Fjärde upplagan. Första illustrerade. Grönt
klotband, dekorerat i guld och rött. 25 x 18 cm. 231 sid.
Illustrerad med planscher av Carl Larsson. Namnteckning på
försättsbladet och smutstitelbladet. Mycket bra skick.
(Sk16703). 400:- Rydberg, Viktor. Den siste atenaren. Första och andra boken. Två volymer. Skrifter V och VI. Bonniers 1914. Fjortonde upplagan. Gröna gulddekorerade klotband. 318 + 382 sid. Mycket bra skick. (Sk7518). 120:- Rydberg, Viktor. Sägner, berättelse och skizzer. Skrifter VIII. Bonniers 1897. Tredje upplagan. Grönt gulddekorerat klotband. 318 sid. (Sk7523). 80:- Rydberg, Viktor. Sägner,
berättelse och skisser - Romerske kejsare i marmor. Skrifter.
Bonniers 1945-1953. Privatbunden. Blått halvfranskt band.
Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. 300 + 228 sid. Mycket bra
skick. (Sk14661). 80:- Rydberg, Viktor. Varia: Filosofiska,
historiska, språkvetenskapliga ämnen. Skrifter XIII.
Bonniers 1898. Grönt gulddekorerat klotband. 381 sid. Mycket bra
skick. (Sk7519). 80:- Rydsjö, Elsi.
Allra kärestan min! Bonniers 1985. Förlagsband. Skyddsomslag.
262 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk13634). 60:- Rydsjö, Elsi. Röd är ryttarens häst. Bonniers 1984. Förlagsband. Skyddsomslag. 277 sid. Skyddsomslaget något nött. (Sk34615). 60:- Rydsjö, Elsi. Spelar min lind. Litteraturfrämjandet. 1987. Inbunden. 276 sid. (Sk23985). 70:- Rydsjö, Elsi. Spelar min lind. Svalan 1987. Förlagsband. Skyddsomslag. 276 sid. Något nött skyddsomslag. (Sk34623). 70:- Rynell, Elisabeth. Hohaj. Bonniers 1997. Förlagsband. Skyddsomslag. 293 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk22299). 70:- Rådström,
Niklas. Medan tiden tänker på annat. Gedins 1992.
Förlagsband. Skyddsomslag. 297 sid. (Sk34986). 80:- Rådström,
Niklas. Månen vet inte. Gedins 1989. Förlagsband.
Skyddsomslag. 238 sid. (Sk34628). 70:- Rådström, Niklas. Vad du
vill. Gedins. 1995. Inbunden. Skyddsomslag. 386 sid. Bra skick.
Skönlitteratur. (Sk 38171) 40:- Rådström, Pär. Men inga blommor vissnade. Bonniers 1946. Första upplagan. Häftad. 153 sid. Något nött rygg. (Sk20449). 450:- Rådström, Pär. Mordet - en sörmländsk herrgårdsroman. Norstedts 1962. Ryggklotband. 209 sid. (Sk23626). 70:- Rådström, Pär. Mordet - en sörmländsk herrgårdsroman. Norstedts 1962. Ryggklotband. Skyddsomslag. 209 sid. Gulnat skyddsomslag. (Sk34619). 80:- Rådström, Pär. Sommargästerna - Ro utan åror. Bokklubben Vår bok 1962. Inbunden. 238 sid. Pärmarna felvända. (Sk22327). 30:-
Salje, Sven Edvin. Dessa dina bröder. Bonniers 1969. Inbunden. Skyddsomslag. 325 sid. (Sk30164). 60:- Salje, Sven Edvin. De flyendes eldar. FiB 1959. Inbunden. 473 sid. (Sk30166). 50:- Salje, Sven Edvin.
Man ur huse. LT 1958. Häftad. 454 sid. Namnteckning på
försättsbladet. Något nött. (Sk30165). 70:- Samuelsson, Tony. Tal till bruden.
W&W. 1996. Inbunden. Skyddsomslag. 259 sid. Gallrad-stämpel
på försättsbladet, f ö nyskick. (Sk 38338)
40:- Sandelin, Peter.
Vedhuggaren i natten. Forum 1995. Inbunden. Skyddsomslag. 158 sid.
(Sk22456). 70:- Scherer, Maria. Än en gång - Maria Scherers bästa 1979-1991. Bonniers 1991. Inbunden. Skyddsomslag. (Sk27200). 80:- Schoultz,
Solveig von. Nästa dag - noveller i urval. Alba 1991.
Inbunden. Skyddsomslag. 216 sid. Namnetikett på
försättsbladet. (Sk21249). 90:- Schulze, Anna. Ge mig en
människa. Bonniers. 2008. Inbunden. Skyddsomslag. 392 sid.
Rec-stämpel. F ö nyskick. Skönlitteratur. (Sk 38595) 50:- Schück, Henrik.
En äfventyrare - värklighetsroman från det
trettioåriga krigets tid. Gebers 1918. Andra upplagan. Inbunden.
217 sid. Rygg, kanter och hörn nötta. Spricka i falsen.
(Sk30168). 80:- Setterlind, Bo.
Ett underligt sällskap och andra noveller. Bonniers 1955.
Första upplagan. Häftad. 151 sid. (Sk6620). 60:- Setterlind, Bo. Pandoras ask. Bonniers 1957. Klotband. 309 sid. (Sk2487). 70:- Setterlind, Bo. Paus i snöskottningen och andra noveller. Bonniers 1958. Häftad. 169 sid. Liten reva i frampärmen. (Sk30169). 60:- Setterlind, Bo.
Pojken som trodde på Djävulen. Bonniers 1962. Första
upplagan. Häftad. 254 sid. Ouppskuren. Tillskrift på
titelsidan. (Sk6619). 60:- Siwertz, Sigfrid. Mälarpirater. Bonniers 1959. Inbunden. Skyddsomslag. 126 sid. Illustrerad av Torsten Schonberg. Något nött skyddsomslag. (Sk22769). 50:- Sjöberg, Birger. Kvartetten som sprängdes. Bonniers 1929. Sjuttonde upplagan. 3 volymer. Halvskinnband. 750 sid. Något nötta. (Sk36122). 50:- Sjöberg, Birger.
Kvartetten som sprängdes. Bonniers 1961.
Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 527 sid. Anteckning på
försättsbladet. (Sk40273). 30:- Sjödén, Stellan. Uno
ocensurerad. Författarhuset. 1998. Kartonnageband. Opaginerad.
Illustrerad med författarens teckningar. Bra skick. Sk 37099. 40:- Sjögren, Johannes. Krig i hela
Sverige. Berättelser. Ordfront 2007. Inbunden. Skyddsomslag. 196
sid. Rec-stämpel på övre snittet, gallrad-stämpel
på försättsbladet. F ö bra skick. (Sk 38367) 40:- Sjögren, Johannes. Krig i hela Sverige - berättelser. Ordfront 2007. Förlagsband. Skyddsomslag. 195 sid. (Sk34092). 40:- Sjögren-Olsson,
Margareta. Bli kvar. Bonniers 1983. Inbunden. 136 sid. (Sk24804).
60:- Sjöström, Henning. Kvinnorna i byn. Bonniers 1974. Förlagsband. Skyddsomslag. 241 sid. Namnteckning på försättsbladet. Liten reva i skyddsomslaget. (Sk31379). 80:- Skantze, Alexander. Tribut. Bonniers 2001. Häftad. 236 sid. (Sk28346). 50:- Skugge, Linda. Akta er killar, här kommer gud och hon är jävligt förbannad och andra texter. Pirat 2003. Häftad. 274 sid. (Sk24623). 70:- Sparre, Anna. Knektens dotter. En
släktroman från 1800-talet. VårBok 1986.
Förlagsband. Skyddsomslag. 235 sid. (Sk7919). 60:- Sparre, Birgit Th.
Den starkaste viljan (Maria del Carmen). Wahlströms 1951.
Ryggklotband. Saknar skyddsomslag. 254 sid. Tidigare utgiven med
titeln: Maria del Carmen - roman från landet av i går.
(Sk35533). 40:- Stark, Sigge. Kärlek på
Hällebäck.Kometförlaget. 1971. Förlagsband. Inget
skyddsomslag. 255 sid. Mycket bra skick. Sk 37010. 40:- Stark, Sigge. Bara
en vanlig flicka. Bonniers 1945. Halvklotband. 244 sid. (Sk23245). 80:- Stark, Sigge. Britt-Maries dagbok. Bonniers 1942. Halvklotband. 198 sid. (Sk24616). 60:- Stark, Sigge. Cirkus Demonio. Bonniers 1945. Halvklotband. 211 sid. (Sk23246). 80:- Stark, Sigge. Dig som jag älskat. Bonniers 1945. Halvklotband. 212 sid. (Sk23242). 80:- Stark, Sigge. Flickor på egen hand. Bonniers 1945. Halvklotband. 259 sid. Fläckar på bakpärmens insida och eftersättsbladet. (Sk23238). 70:- Stark, Sigge. Guldkungen. Cora Bergös gåta. Två romaner i en volym. Lindqvists 1965. Skinnimitation. Skyddsomslag. 188 + 158 sid. Mycket bra skick. (Sk8232). 70:- Stark, Sigge. Hon sände ett bud. Bonniers 1945. Halvklotband. 200 sid. (Sk23244). 40:- Stark, Sigge. Pröva lyckan. Lindqvists 1946. Inbunden. 159 sid. Fläckar på ett par sidor. (Sk24617). 40:- Stark, Sigge. Trollmakt - Kärlekens stormar. Två verk i en volym. Harriers 1971. Pappband. Inget skyddsomslag. 191 + 171 sid. (SK6627). 60:- Stark, Sigge. Spelet om kärleken. Bonniers 1945. Halvklotband. 159 sid. (Sk23239). 80:- Stark, Sigge.
Ödesmärket. Bonniers 1945. Halvklotband. 192 sid. (Sk23240).
80:- Stiernstedt, Marika. Attentat
i Paris. Bonniers 1942. Häftad. 388 sid. läsveck i ryggen.
Några små revor. (Sk27806). 30:- Stiernstedt, Marika. Attentat i
Paris.Saxon & Lindströms. 1952. Klotryggband. 287 sid. Sk
37213. 40:- Stiernstedt, Marika. Banketten. Bonniers 1950. Klotryggband. 374 sid. Något nött. (Sk30107). 50:- Stiernstedt, Marika. Banketten. Bonniers 1950. Klotryggband. 374 sid. (Sk35808). 60:- Stiernstedt, Marika. Fröken Liwin. Albert Bonniers 1927. Ingår i De nya berättarna - Ur Sveriges litteratur 1900-1925, urval och redigering av Fredrik Böök. Häftad. 344 sid. Ouppskuren. (Sk20541). 40:- Stiernstedt, Marika. Indiansommar 39. Bonniers 1944. Klotband. Inget skyddsomslag. 392 sid. (Sk6633). 60:- Stiernstedt, Marika. Lilas äktenskap. Åhlén & Åkerlund 1927. Klotband. 309 sid. Något nött rygg. (Sk30163). 80:- Stiernstedt, Marika.
Ullabella. Bonniers 1965. Dekorerat förlagsband. 231 sid.
Illustrerad av Nils von Dardel och Kurt Jungstedt. (Sk34686). 70:- Stolpe, Sven. Lätt, snabb och öm. A&K 1976. Förlagsband. Skyddsomslag. 277 sid. Revor i skyddsomslaget. (Sk34075). 50:- Strindberg, August. August Strindbergs brev XV. April 1904-april 1907. Utgivna av Torsten Eklund. Bonniers 1976. Klotrygg. Skyddsomslag. 377 sid. 24 x 16 cm. (Sk 15368). 220:- Strindberg, August. Dramer av Strindberg -
Mäster Olof - Fadren - Till Damaskus I - Till Damaskus II - Erik
XIV - Gustav Adolf - Ett drömspel - Brända tomten -
Spöksonaten. Pjäsabok till Radioteaterns huvudserie
1961-1962. Sveriges Radio 1961. Två volymer. Häftade. 194 +
226 sid. Exlibris. (Sk19910). 80:- Strindberg, August. Giftas -
Utopier i verkligheten. Strindbergs samlade skrifter. Fjortonde och
femtonde delen. Två verk i en volym. Bonniers. 1926. Linneband
från Leonard Gustafssons Bokbinderi. Ryggtiteletikett av skinn.
447 + 254 sid. Exlibris. Namnteckning. Bra skick. (Sk 38496) 60:- Strindberg, August. Dramer I - Fritänkaren - Hermione - I Rom - Den fredlöse - Anno fyrtioåtta - Gillets hemlighet. Bonniers 1962. Inbunden 482 sid. (Sk2509). 100:- Strindberg, August. Dödsdansen. Samlade skrifter, del 34. Bonniers 1921. Klotband. 217 sid. Något blekt rygg. Något nött. (Sk28440). 60:- Strindberg, August. Dödsdansen. Samlade skrifter, del 34. Bonniers 1921. Klotband. 217 sid. Något blekt rygg. Något nött. (Sk25465). 60:- Strindberg, August. En blå bok. I urval av Daniel Andræ. Litteraturfrämjandet 1967. Förlagsband. 166 sid. (Sk32755). 70:- Strindberg, August. Fagervik och Skamsund - Ordalek och småkonst. Samlade skrifter, del 37. Faksimil av Samlade skrifter, 1912-1920 (Landquistupplagan). Bonniers 1987. Inbunden. 381 sid. Fåtal anteckningar och understrykningar med blyerts. Namnteckning på försättsbladet. (Sk23205). 60:- Strindberg, August. Folk-komedin Hemsöborna - Himmelrikets nycklar. Nationalupplagan. Norstedts 1987. Klotband. Skyddsomslag. 305 sid. Två cm-långa revor i skyddsomslaget. (Sk15427). 130:- Strindberg, August. Första varningen. Radiotjänst teaterbibliotek, nr 84b. 1948. Klammerhäftad. 19 sid. Anteckning på frampärmen. (Sk30976). 40:- Strindberg, August. Giftas - äktenskapshistorier. Bonniers 1928. Halvskinnband. 416 sid. (Sk30187). 80:- Strindberg, August. Giftas - äktenskapshistorier I-II. Bonniers 1972. Förlagsband. Skyddsomslag. 263 sid. Något nött skyddsomslag med blekt rygg. (Sk32935). 60:- Strindberg, August. Götiska rummen - släktöden från sekelskiftet. Oktoberförlaget 1977. Häftad. 202 sid. (Sk3109). 70:- Strindberg, August. Historiska miniatyrer. Samlade skrifter. 42. Bonniers 1917. Grönt gulddekorerat klotband. 328 sid. John Landquists edition. (Sk6658). 90:- Strindberg, August. En häxa - De lycksaliges ö - Kungshamns-gisslan - Paul och Per - Sorgespelet på Örbyhus - En triumf - Hemsöborna. Bonniers 1912, 1914, 1913. Privatbundet klotband. 125 + 157 + 159 sid. Del av titelbladet till En häxa lagat. (Sk22568). 60:- Strindberg, August. Hövdingaminnen. Samlade skrifter. 43.Bonniers 1917. Rött klotband. 392 sid. John Landquists edition. Ryggen blekt. (Sk6646). 90:- Strindberg, August. I Bernadottes land. Brombergs 1981. Inbunden. Skyddsomslag. 151 sid. Märke efter prislapp på skyddsomslaget. (Sk27508). 70:- Strindberg, August. I havsbandet - Blomstermålningar och djurstycken, tillägnade ungdomen. 2 verk i en volym. Bonniers 1928. Halvskinnband. 243 + 81 sid. (Sk30186). 80:- Strindberg, August. I röda rummet och Han och hon. Bonniers 1938. Halvfranskt. 367 sid. (Sk2515). 80:- Strindberg, August. I vårbrytningen. Nationalupplagan. Almqvist & Wiksell 1984. Klotband. Skyddsomslag. 229 sid. (Sk16131). 120:- Strindberg, August. Kammarspel. Samlade skrifter, del 45. Faksimil av Samlade skrifter, 1912-1920 (Landquistupplagan). Bonniers 1987. Inbunden. 351 sid. Fåtal anteckningar och understrykningar med blyerts. Namnteckning på försättsbladet. (Sk23214). 60:- Strindberg, August. Komedier och enaktare. Samlade skrifter, del 25. Faksimil av Samlade skrifter, 1912-1920 (Landquistupplagan). Bonniers 1987. Inbunden. 493 sid. Fåtal anteckningar och understrykningar med blyerts. Namnteckning på försättsbladet. (Sk23191). 60:- Strindberg, August. Mäster Olof - Till Damaskus. Två verk i en volym. Bonniers 1922, 1924. Klotband. Exlibris. Namnteckningar på titelbladen. (Sk21431). 110:- Strindberg, August. Mäster Olof. Samlade skrifter, del 2. Faksimil av Samlade skrifter, 1912-1920 (Landquistupplagan). Bonniers 1987. Inbunden. 358 sid. Fåtal anteckningar och understrykningar med blyerts. (Sk23220). 60:- Strindberg, August. Mäster Olof - Gustav Vasa. Wihlke 1974. Inbunden. 248 sid. (Sk30134). 70:- Strindberg, August. Det nya riket - skildringar från attentatens och jubelfesternas tidevarv. Wihlke 1973. Inbunden. 175 sid. (Sk30135). 70:- Strindberg, August. Ordalek och småkonst. Albert Bonniers förlag 1985. Pappband. 169 sid. Bläckanteckning på försättsbladet. (Sk20006). 70:- Strindberg, August. Ordalek och småkonst. Bonniers 1985. Faksimilutgåva av 1905 års upplaga. Dekorerat klotband. 169 sid. Illustrationer av Arthur Sjögren. (Sk32776). 80:- Strindberg, August. Prosabitar från 1880-talet. Del 22 av Samlade skrifter. Bonniers 1918. Halvskinnband. 329 sid. Något nött. (Sk23903). 80:- Strindberg, August. Röda rummet - skildringar ur artist- och författarlivet. FiB 1962. Inbunden. 303 sid. (Sk28440). 70:- Strindberg, August. Röda Rummet. Bonniers 1995. Dekorerat pappband. 316 sid. (Sk6640). 70:- Strindberg, August. Röda Rummet - skildringar ur artist- och författarlivet. Bonniers 1928. Halvskinnband. 374 sid. (Sk30184). 80:- Strindberg, August. Språkvetenskapliga studier. Samlade skrifter, del 52. Faksimil av Samlade skrifter, 1912-1920 (Landquistupplagan). Bonniers 1987. Inbunden. 499 sid. (Sk23218). 60:- Strindberg, August. Stridsskrifter. Askelin & Hägglund 1981. Inbunden. 227 sid. Illustrerad. Något nött. (Sk27497). 80:- Strindberg, August. Svenska folket. 2 volymer. Samlade skrifter, del 7-8. Faksimil av Samlade skrifter, 1912-1920 (Landquistupplagan). Bonniers 1987. Inbundna. 508 + 483 sid. Fåtal anteckningar och understrykningar med blyerts. (Sk23235). 120:- Strindberg, August. Svenska folkets öden och äventyr. Två volymer. Wihlke 1973. Inbunden. 294 + 287 sid. (Sk30137). 150:- Strindberg, August. Svenska öden och äfventyr - berättelser från alla tidehvarf. Fyra delar i en vol. Centraltryckeriet 1907. Ryggskinnband. 547 sid. Med dekorationer av Arthur Sjögren. Bleknad rygg. (Sk40165). 80:- Strindberg, August. Svenska
öden och äfventyr. Ljus 1907. Klotband. 547 sid. Något
nött. (Sk28333). 80:- Strindberg, August. Svenska
öden och äventyr I. Berättelser från alla
tidevarv. Nationalupplagan.. Almqvist & Wiksell. 1985. Rött
dekorerat klotband. 283 sid. Nyskick.. Sk 37361. 70:- Strindberg, August. Taklagsöl - Syndabocken. Samlade skrifter, del 44. Faksimil av Samlade skrifter, 1912-1920 (Landquistupplagan). Bonniers 1987. Inbunden. 215 sid. Fåtal anteckningar och understrykningar med blyerts. (Sk23215). 60:- Strindberg, August. Till Damaskus - Ett drömspel. Wihlke 1974. Inbunden. 198 sid. (Sk30132). 70:- Strindberg, August. Tjänstekvinnans son och Jäsningstiden. Bonniers 1938. Halvfranskt. 450 sid. (Sk2513). 80:- Strindberg, August.
Tjänstekvinnans son. Skrifter av August Strindberg, del 7.
Bonniers 1952. Halvklotband. 437 sid. (Sk40171). 80:- Strindberg, August. Samlade
skrifter. Tjugosjunde delen. Prosabitar från 1890-talet. Svensk
natur – Historiska uppsatser – Naturvetenskapliga skrifter – Varia.
Bonniers. 1917. Skinnryggband. 734 sid. Bra skick. Sk 37676. 60:- Strindberg, August. Ungdomsdramer (Fritänkaren, Hermione, I Rom, Den fredlöse, Anno fyrtioåtta) - Mäster Olof. Del 1-2 av Samlade skrifter. Bonniers 1916. Halvskinnband. 362 + 358 sid. (Sk33886). 90:- Strindberg, August. Ur Ockulta dagboken - äktenskapet med Harriet Bosse. Bonniers 1963. Klotband. Inget skyddsomslag. 175 sid. Blekt rygg. (Sk32646). 110:- Strindberg, August. Utopier - Sagor. Bonniers 1941. Halvfranskt. 345 sid. (Sk2510). 80:- Strindberg, August. Vid högre rätt. Samlade skrifter, del 30. Faksimil av Samlade skrifter, 1912-1920 (Landquistupplagan). Bonniers 1987. Inbunden. 249 sid. Fåtal anteckningar och understrykningar med blyerts. Namnteckning på försättsbladet. (Sk23196). 60:- Strindberg, August. Öppna brev till Intima Teatern. Samlade skrifter. 50. Bonniers 1919. Rött klotband. 308 sid. John Landquists edition. Ryggen blekt. (Sk6649). 90:- Ström, Fredrik.
Rebellerna. Ordfront 1978-80. Fem volymer. Inbundna,
382+341+339+421+382 sid. (Sk2528). 150:- Strömstedt, Margareta. Natten
innan de hängde Ruth Ellis och andra berättelser ur mitt liv.
Bonniers. 2007. Pocket. 187 sid. Nyskick. Sk 37867. 20:- Sundman, Per Olof. Ingenjör
Andrées luftfärd. Norstedts. 1969. Kartonnageband. 306 sid.
Bra skick. Sk 37022. 40:- Swartz, Richard. Ett hus i Istrien. Norstedts 1999. Inbunden. Skyddsomslag. 222 sid. (Sk23338). 70:- Swartz, Richard.
Ett hus i Istrien. Norstedts 1999. Förlagsband. Skyddsomslag. 222
sid. (Sk34718). 70:- Swärd, Anne.
Polarsommar. W&W 2003. Förlagsband. Skyddsomslag. 206 sid.
(Sk33145). 70:- Säfve, Torbjörn. Molza,
älskaren. Pan. 2000. Pocket. 472 sid. Nyskick. (Sk 38092)
30:- Sällström,
Marianne. Allt vi
har. Bonniers 2002. Förlagsband. Skyddsomslag. 296 sid.
Namnteckning på försättsbladet. (Sk16856). 70:- Söderberg,
Hjalmar. Martin Bircks ungdom. Svalan/Bonniers 1950. Ryggklot.
Saknar skyddsomslag. 227 sid. (Sk32960). 90:- Söderberg, Hjalmar. Skrifter.
Fjärde delen. Samtidsnoveller. Bonniers. 1921. Häftad. 251
sid. (Sk 38659. 40:-
Taube, Evert. Strövtåg i
Ranrike. Rabén & Sjögren/Vi 1955. Ryggklotband. Inget
skyddsomslag. 184 sid. Illustrerad av författaren. (Sk10637). 100:- Taube, Evert. Don Diego Karlsson de
la Rosas roman. Bonniers. 1962. Klotband. Skyddsomslag. 245 sid. Bra
skick. (Sk 38639) 40:- Taube, Evert. Vallfart till Trubadurien och Toscana. Tidningen Vi 1957. Första upplagan. Ryggklotband. Saknar skyddsomslag. 209 sid. Illustrationer av Ulla Sundin-Wickman. Anteckning på försättsbladet. (Sk35182). 120:- Tegnér, Esaias. Fritjofs saga och andra större dikter - Smärre dikter, tal och brev. Två volymer. Saxon och Lindström 1935. Halvskinnband. 304 + 336 sid. Något nötta. (Sk30155). 150:- Tegnér, Esaias. Samlade skrifter, del 2 - skrifter på prosa: akademiska tal, skoltal, kyrkliga tal, blandade skrifter på prosa, brev. Norstedts 1923. Halvskinnband. 560 sid. Blekt rygg. (Sk30156). 70:- Thorvall, Kerstin. Din lycka är min. Bonniers 1981. Förlagsband. Skyddsomslag. 286 sid. (Sk33255). 100:- Thorvall, Kerstin.
Ensam dam reser ensam. Bonniers 1979. Inbunden. Skyddsomslag. 239 sid.
Skyddsomslaget något nött. Överstruken namnteckning
på försättsbladet. (Sk30159). 70:- Thorvall, Kerstin. Den försvunna mamman. Bonniers 1985. Klotband. Skyddsomslag. 271 sid. Namnteckning. Skyddsomslaget lite naggat i över- och underkanterna. (Sk6682). 60:- Thorvall, Kerstin. I skuggan av oron - roman. Bonniers 1995. Förlagsband. Skyddsomslag. 301 sid. (Sk9782). 40:- Thorvall, Kerstin. Jag minns alla mina älskare och hur de brukade ta på mig. Bonniers 2000. Inbunden. Skyddsomslag. 221 sid. Anteckning och Författarens namnteckning på försättsbladet. (Sk22666). 150:- Thorvall, Kerstin. När man skjuter arbetare. Bonniers 1993. Inbunden. Skyddsomslag. 309 sid. (Sk23530). 70:- Thorvall, Kerstin.
Oskuldens död. Bonniers 1977. Inbunden. Skyddsomslag. 213 sid.
(Sk2536). 60:- Thoursie, Ragnar. Igelkottsfrid. Bonniers 2007. Förlagsband. Skyddsomslag. 164 sid. Illustrerad. Recensionsstämpel på toppsnittet. (Sk35849). 120:- Tibblin, Gösta.
Glastaket - en berättelse i 65 stycken. 1994. Häftad. 118
sid. (Sk34179). 50:- Tikkanen, Henrik. Efter hjältedöden. Alba 1980. Förlagsband. Skyddsomslag. 136 sid. Illustrerad av författaren. Något nött skyddsomslag. Stämpel på bakpärmens insida. (Sk34725). 70:- Tikkanen, Henrik. Mariegatan 26, Kronohagen. Bonniers 1977. Inbunden. Skyddsomslag. 126 sid. Försättsblad och smutstitelblad ihopklistrade. (Sk30878). 80:- Tikkanen, Märta.
Män kan inte våldtas. Trevi 1979. Häftad. 183
sid. (Sk28579). 60:- Tilling, Lars. Hjärnvägar.
Nio noveller. Författares Bokmaskin. 2005. Häftad. 87 sid.
Nyskick. (Sk 38354) 40:- Topelius,
Zacharias. Ljungars saga. Vårt hem 1928. Klotband. 352
sid. (Sk21426). 50:- Tunström, Göran. Krönikor
ur Dagens Arbete och Metallarbetaren. Dagens Arbete. 2000. Häftad.
191 sid. Gallrad-stämpel på försättsbladet. F
ö nyskick. (Sk 38342) 40:- Tunström, Göran. Familjeliv. En berättelse från Tobobac. Bonniers 1964. Första upplagan. Häftad med skyddsomslag. 209 sid. Ouppskuren. Ryggen lite blekt. Mycket bra skick. (Sk11435). 250:- Tunström, Göran. Försök med ett århundrade. Bonniers 2003. Inbunden. Skyddsomslag. 462 sid. (Sk28731). 100:- Tunström, Göran. Försök med ett århundrade. Bonniers 2003. Förlagsband. Skyddsomslag. 462 sid. (Sk34720). 100:- Tunström,
Göran. Juloratoriet. Bonniers
1996. Kartonnage-band. 329 sid. (Sk8501). 60:- Törnqvist, Göran.
Fadersarvet. Skärgårdsliv under 1700-talet. Roman från
Gräsö i Upplands skärgård utifrån samtida
dokument. Hembygdsförlaget. 1995. Kartonnageband. 190 sid.
Nyskick. (Sk 38136) 70:- Unnerstad, Edith. Susann. Vingförlaget 1953. Ryggklotband. 236 sid. (Sk24806). 60:- Utvik, Magnus. Anna, min älskade. W & W 2005. Inbunden. Skyddsomslag. 224 sid. (Sk29250). 90:-
Vallquist, Gunnel. Texter
i urval. Cordia. 2008. Inbunden. Skyddsomslag. 314 sid. Nyskick. (Sk
38333) 100:- Voors, Barbara. Mina döttrars systrar. Bonniers 2004. Inbunden. Skyddsomslag. 413 sid. (Sk26183). 90:- Voors, Barbara.
Mina döttrars systrar. Bonniers 2004. Förlagsband.
Skyddsomslag. 413 sid. (Sk34768). 90:- Voors, Barbara. Sömnlös. Wahlström & Widstrand 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. 338 sid. (Sk11094). 40:- Voors, Barbara.
Sömnlös. Bonniers 2001. Förlagsband. Skyddsomslag. 337
sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sk34769). 40:- Voors, Barbara.
Sömnlös.Wahlström & Widstrand. 2001.
Förlagsband. Skyddsomslag. 338 sid. Nyskick. Sk 37231. 50:- Väring, Astrid. Frosten - skildring från 1860-talets Västerbotten. Vårt hems gyllene bibliotek 1929. Klotband. 276 sid. (Sk24714). 50:- Väring, Astrid. Katinka. W&W 1942. Klotband. 319 sid. Exlibris. Anteckning på försättsbladet. (Sk31002). 60:- Västgöta-Bengtsson, Sixten. I all evighet. Wahlström & Widstrand 1951. Häftad. 215 sid. Ouppskuren. (Sk11414). 70:-
Wahlén, Jan
Eric. Skälmar och filurer. Smålänningens
Förlag. 1971. Häftad. 245 sid. Bra skick. (Sk 38487) 50:- Wahlenberg, Anna. Tolf
- skisser. Bonniers 1893.
Halvklotband. 178 sid. Namnetikett på försättsbladets
andra sida. (Sk25003). 100:- Wallert,
Evert. Roslag. Smålänningens förlag. 1974.
Förlagsband. Skyddsomslag. Illustrerad med teckningar av Bibbe
Lindström. 253 sid. Mycket bra skick. Sk 37106. 50:- Wennerberg, Gunnar. Samlade skrifter 1-4. 4 volymer. Seligmann 1881-1885. Halvskinnband. Vol. 4 reva på frampärmen. (Sk21720). 400:- Werup, Jacques. Casanovas senare resor - roman tillägnad minnet av Jacques Giacomo Casanova de Seingalt (1725-1798). Bonniers 1979. Förlagsband. Skyddsomslag. 394 sid. Skyddsomslaget slitet. (Sk33198). 60:- Werup,
Jacques. Oldboy. Bonniers 2000. Inbunden. 231 sid. (Sk2551). 60:- Werup, Jacques. Shimonoffs längtan. Bonniers 1983. Första upplagan. Pappband. Skyddsomslag. 313 sid. (Sk10085). 70:- Werup, Jacques. Den sjungande kroppen. En prosaversion illustrerad av Madeleine Pyk. Alba 1991. Klotband. Skyddsomslag. 28 x 21 cm. 85 sid. (Sk16029). 150:- Werup,
Jacques. Streber. Roman om en hjälte. Bonniers 1972. Tredje
tusendet. Häftad. 158 sid. (Sk6884). 80:- Widding,
Lars. 1812. Bonniers 1970. Klotband. Skyddsomslag. 445 sid.
Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Slitet skyddsomslag. Namnteckning
på försättsbladet. (Sk34750). 70:- Widding, Lars. En afrikansk affär. Norstedts 1985. Förlagsband. Skyddsomslag. 369 sid. Illustrationer av Gunnar Brusewitz. (Sk10860). 60:- Widding, Lars. En afrikansk affär. Norstedts 1985. Förlagsband. Skyddsomslag. 369 sid. Illustrationer av Gunnar Brusewitz. (Sk34751). 60:- Widding, Lars. En tid för hjältar. Bonniers 1975. Förlagsband. Skyddsomslag. 297 sid. (Sk36118). 70:- Widding, Lars. En tid för vreden. AWE/Gebers 1975. Klotband. Skyddsomslag. 442 sid. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Skyddsomslaget slitet. (Sk36134). 60:- Widding, Lars. Galgfågeln - en berättelse från 1800-talets Sverige. Gebers 1970. Inbunden. Skyddsomslag. 147 sid. Illustrationer av Gunnar Brusewitz. Något nött skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet.(Sk30149). 70:- Widding, Lars. Gyllene vingar. Gebers 1954. Häftad. Första upplagan. 240 sid. Något nött. (Sk36140). 110:- Widding, Lars. Herrskapet och evigheten - en småstadskrönika. Norstedts 1981. Förlagsband. Skyddsomslag. 277 sid. (Sk36117). 30:- Widding, Lars. Leoparderna. Bra
Böcker 1986. Förlagsband. Skyddsomslag. 212 sid. (Sk14017).
60:- Widding, Lars. Längesen förbi. En småstadskrönika. Norstedts 1980. Förlagsband. Skyddsomslag. 372 sid. (Sk16320). 70:- Widding, Lars. Majors avsked. Bonniers 1973. Förlagsband. Skyddsomslag. 271 sid. (Sk32425). 60:- Widding, Lars. På ryttmästarns tid. Norstedts 1979. Förlagsband. Skyddsomslag. 273 sid. (Sk34756). 60:- Widding, Lars. Rovfågeln - en berättelse från tiden för mordet på Gustaf III. Expressen 1972. Förlagsband. Skyddsomslag. 224 sid. Illustrationer av Gunnar Brusewitz. (Sk36116). 70:- Widding, Lars. Röster från Årsta. Expressen 1973. Inbunden. Skyddsomslag. 190 sid. Illustrationer av Gunnar Brusewitz. Anrteckning på försättsbladet. (Sk30147). 80:- Widding, Lars. Svanesång. Vår Bok 1979. Pappband. Skyddsomslag. 290 sid. (Sk6895). 50:- Widding, Lars. Två berättelser. Flykten från Moskva - Pojken med hakkorset. Norstedts 1982. Förlagsband. Skyddsomslag. 261 sid. (Sk19065). 70:- Widding,
Lars. Visst gör det ont. Vår bok/Norstedts 1974.
Inbunden. Skyddsomslag. 232 sid. (Sk30148). 50:- Widding, Lars. Då tystnar
sången. Norstedts. 1983. Inbunden. Skyddsomslag. 294 sid.
Nyskick. Sk 37773. 40:- Widerberg,
Bo. Erotikon - roman. Bonniers 1957. Ryggklotband. Saknar
skyddsomslag. 298 sid. (Sk34757). 70:- Wägner,
Elin. Svalorna flyga högt. Bonniers 1952. Häftad. 282
sid. Nr 7 i Valda skrifter. Ett par fläckar på
bakpärmen. (Sk33195). 50:- Wägner, Elin. Åsa-Hanna.
Bonniers. 1943. Dekorerat klotband. 393 sid. Bra skick. Sk 37760. 30:- Wästberg, Per. Arvtagaren.
Wahlström & Widstrand 1958. Första upplagan. Häftad.
417 sid. Omslag av Per Beckman. Delvis ouppskuren. (Sk11675). 60:- Wästberg, Per. Eldens skugga. W&W 1986. Inbunden. Skyddsomslag. 409 sid. Överklistrad namnteckning på försättsbladet. (Sk30141). 60:- Wästberg, Per. Förbjudet område. Bonniers 1963. Inbunden. Skyddsomslag. 248 sid. (Sk30142). 50:- Wästberg,
Per. Jordmånen. Vår bok/Norstedts 1974. Inbunden.
Skyddsomslag. 333 sid. Skyddsomslaget nött. (Sk26837). 60:- Wästberg, Per. Ljusets hjärta. Wahlström & Widstrand 1991. Klotband. Skyddsomslag. 349 sid. (Sk7256). 60:-
Östergren, Klas. Ankare. Litteraturfrämjandet 1990. Inbunden. 238 sid. (Sk20601). 50:- Östergren, Klas. Gentlemen. Bonniers 2005. Inbunden. Skyddsomslag. 514 sid. (Sk26524). 80:- Östergren, Klas. Gentlemen. Bonniers 2005. Förlagsband. Skyddsomslag. 514 sid. (Sk34765). 80:- Östergren, Klas.
Giganternas brunn. Radikal 1981. Förlagsband.
Skyddsomslag. 138 sid. (Sk23651). 70:- Östergren, Klas. Gangsters.
Bonniers. 2005. Inbunden. Skyddsomslag. 440 sid. Nyskick. Sk 37849. 50:- |
| A | B | C | D | E | F | G | H | I | J | K | L | M | N | O | PQ | R | S | TU | V | W | XYZ | ÅÄÖ |
| Till toppen av Svensk skönlitteratur | Beställ |