skylt-liten.bmp (3560 bytes)

    SVENSK HISTORIA

Kopiera  texten om den bok du vill köpa och gå vidare till Beställ
 

Tillbaka till bokhyllan Beställ
A B C D E F G H IJ K L MN O PQ R S TU VW XYZ ÅÄÖ

A

Ahnlund, Nils. Tradition och historia. Norstedts 1956. Halvklotband. Skyddsomslag. 259 sid. Exlibris. Blåstämpel. Något slitet skyddsomslag. (H20094). 70:-

Ahnlund, Nils. Tradition och historia. Norstedts 1956. Häftad. 259 sid. Något nött. Exlibris. Namnteckning på försättbladet. Fåtal understrykningar med blyerts. (H30762). 50:-

Alopaeus, Marianne. Drabbad av Sverige. Brombergs 1983. Förlagsband. Skyddsomslag. 368 sid. (H34077). 80:-

Altstadt, Ann Charlott. Strejken på Toys "R" Us. En sommar som skakade Sverige. Ordfront 2001. Dekorerat förlagsband. 139 sid. Överstruken namnteckning på insidan av främre pärmen. (H17730). 80:-

Andberg, Leif - Wadström, Anders. Se till din marknad - utveckling för företag. Liber 1987. Inbunden. 161 sid. Illustrerad. (H25090). 50:-

Anderson, Sven - Sven i Rosengård. Porträttmedaljonger i riksdagen. Riksdagsbiblioteket 2000. Häftad. 22 x 21 cm. 155 sid. Illustrerad. Minibiografi över alla de ledamöter som förekommer på medaljongerna. (H11150). 100:-

Andersson, Gunder. Fotoalbum. LT 1984. Inbunden. 154 sid. Illustrerad. (H22801). 70:-

Andersson, Ingvar. Uddeholms herrgård under tre sekler. Källpublikationer och studier till Uddeholms historia. Del II. 1968. Pappband. 95 sid. Illustrerad med foton och reproduktioner. (H1313). 70:-

Andersson, J Gunnar - Gunnarsson, Olov. Svenska öden i fjärran land. Saxon & Lindström 1957. Klotrygg. 301 sid. Fotoillustrerad. (H1282). 90:-

Andersson, Karl-Olof. Vårt dramatiska sekel - från sekelskifte till 20-tal. Brevskolan 1993. Förlagsband. Skyddsomslag. 272 sid. Illustrerad. Märke efter prislapp på bakpärmen. (H24311). 100:-

Andersson, Leif. Beslut(s)fattarna. Socialdemokratiska riksdagsgruppen 100 år. PM Bäckströms förlag 1996. Förlagsband. Inget skyddsomslag. 653 sid. Fotoillustrerad. (H19372). 150:-

Andersson, Stefan. Assyrierna - en bok om präster, lekmän, om politik och diplomati kring den assyriska invandringen till Sverige. Tiden 1983. Häftad. 167 sid. (H25461). 100:-

Andrée, Torsten m fl. Idéerna som drivkraft. En vänbok till Tage Erlander. Tiden 1969. Pappband. 287 sid. Fotoillustrerad. (H1889). 70:-

Andrén, Nils. Från kungavälde till folkstyre. Liber 1965. Andra upplagan. Ryggklotband. 241 sid. (H24684). 60:-

Arvidsson, Hans - Olson, Jan-Erik - Palmström, Uno. Ådalen. Glöm dem aldrig. Arbetarkultur 1981. Limhäftad. 24 x 16 xm. 95 sid. Fotoillustrerad. (H1322). 80:-

Aspegren, Ebbe. Helga de la Brache. Riksspöket. 1800-talets stora bedrägeriaffär på kunglig nivå. Norstedts 1979. Pappband. Skyddsomslag. 382 sid. Illustrerad med foton och reproduktioner. (H1896). 90:-

 

 

B        pil.bmp (982 bytes)

Barr, Knut - Wigforss, John. Då vi lågo i Uppsala och Lund - studier hos Alma mater. Siléns 1906. Halvklotband, bundet hos Wilh Johanssons bokbinderi, Uppsala. 328 sid. Illustrerad. (H33300). 150:-

Bengtsson, Frans G. Karl XII:s levnad. Norstedts 1980. Dekorerat klotband. Skyddsomslag. 342 + 319 sid. Slitet skyddsomslag. (H32471). 80:-

Bergenstråhle, Edvard. Svenskt porträttgalleri III. Konungens statsråd, Konungens högsta domstol, Kungl. Maj:ts kansli, Kungl. Maj:ts beskickningar till främmande makter samt svenska och norska aflönade generalkonsuler, konsuler och vice konsuler. Hasse W Tullbergs förlag 1899. Grönt gulddekorerat klotband. 22 x 15 cm. 93 sid. Illustrerad med foto-porträtt. (H7080). 150:-

Bergsten, Magnus, red. Stormaktstid. En antologi om svenskt 1600-tal. Historiska Media 1998. Kartonnage-band. 142 sid. Texter av Magnus Bergsten, Katarina Schoerner, Sverker Oredsson, Eva Strömberg Krantz, Ulla Britta Ramklint, Börje Magnusson, Lars Ericson, Hans Norman, Ulf Zander, John Chrispinsson. (H30609). 80:-

Bergsten, Magnus, red. Stormaktstid. En antologi om svenskt 1600-tal.Historiska media. 1998. Kartonnageband. Illustrerad. 142 sid. Nyskick. H 37113. 50:-

Bergsten, Magnus. Svenska krig och krigiska svenskar. Historisk antologi - Svenska kungar och mäktiga män. (Två böcker i en) Bonniers 2002. Inbunden. 142 + 141 sid. Illustrerad. (H726). 100:-

Bergsten, Magnus, red. Svenska kungar och mäktiga män. Tio historiska porträtt. Historiska Media 2001. Dekorerat förlagsband. 143 sid. Illustrerad. Namnteckning. (H19083). 70:-

Bergstrand, Carl-Martin. Fångar på Nya Elfsborg under 1700-talet. Gumperts 1959. Häftad. 107 sid. (H35052). 70:-

Bergstrand, Carl-Martin. Ur västgötaprästers bouppteckningar från tiden för 1761. 1977. Häftad. 189 sid. (H34035). 90:-

Bergström, Göran. Jämlikhet och kunskap - debatter och reformstrategier i socialdemokratisk skolpolitik 1975-1990. Symposion 1993. Häftad. 269 sid. (H28360). 100:-

Bermant, Chaim. The Walled Garden. The Saga of Jewish Family Life and Tradition. Weidenfeld and Nicolson 1974. Klotband. 25 x 20 cm. 270 sid. Inget skyddsomslag. (H7239). 140:-

Bjelle, Anders E. Satt och osatt. Fyra decennier i och runt Jordbrukarnas Föreningsblad. Land/LT 1973. Pappband. 21 x 19 cm. 480 sid. Fotoillustrerad. (H1321). 120:-

Björk, Barbro - Schnell, Jan-Bertil. Sundsvallsstrejken 1879. Samtida dokument och historisk belysning. Sundsvalls Museum 1979. Dekorerat förlagsband. 297 sid. Illustrerad. (H11472). 100:-

Björk, Barbro - Schnell, Jan-Bertil. Sundsvallsstrejken 1879. Samtida dokument och historisk belysning. Sundsvalls Museum 1979. Dekorerat förlagsband. 297 sid. Illustrerad. Dedikation. (H11473). 100:-

Björklund, Stefan, red. Kring 1809. Om regeringsformens tillkomst. W&W. 1965. Pocket. 193 sid. Nyskick. (H 38413) 40:-

Bock, Henry. Att bli med aktier. Trygg-Hansa 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. 110 sid. Illustrerad. Något nött skyddsomslag. (H40039). 70:-

Boëthius, Axel. Bland svenska minnen i Rom - en skiss. Svenska spår i främmande land. Riksföreningen för svenskhetens bevarande i utlandet 1946. Pappband. 91 sid. Illustrerad. Något nötta pärmar. (H25225). 100:-

Boëthius, Erland. Målarettan 100 år. 1984. Klotband. Skyddsomslag. 448 sid. Illustrerad. (H18787). 100:-

Boëthius, Maria-Pia. Makt och ärlighet. Bonnier Alba 1994. Förlagsband. Skyddsomslag. 162 sid. (H12008). 80:-

Boëthius, Maria-Pia. Makt och ärlighet. Bonnier Alba 1994. Förlagsband. Skyddsomslag. 162 sid. Namnteckning på försättsbladet. (H12177). 80:-

Boëthius, Maria-Pia. Makt och ärlighet. Bonnier Alba 1994. Förlagsband. Skyddsomslag. 162 sid. Namnteckning på försättsbladet. (H17628). 80:-

Boom - Bäst of Ordfront magasin - Artiklar 1991-2002. Eklund, Björn (red). Ordfront 2002. Pocket. 334 sid. Illustrerad. (H21024). 30:-

Borelius, Maria m fl. Till min dotter. Brombergs 1994. Inbunden. Skyddsomslag. 176 sid. (H20645). 90:-

Borgström, Aug. Jungfrutalare i riksdagen. Berömda riksdagstal från Engelbrekt till Per Albin. Natur och Kultur. 1947. Klotryggband med gulddekorerad pärm. Bägge omslagen medbundna. Illustrerad. 361 sid. Mycket bra skick.. H 37344. 100:-

Branting, Hjalmar. Tal och skrifter. I-XI. Elva volymer. Tiden 1926-30. Blå gulddekorerade klotband. Bra skick. (H12165). 350:-

Brantingson, Charlie. Investor 1916-1991. Investor 1991. Klotband. Skyddsomslag. 206 sid. Illustrerad. Svensk text. Stort format. (H27660). 120:-

Broberg, Rolf. Så formades tryggheten. Socialförsäkringens historia 1946-1972. Försäkringskasseförbundet 1973. Pappband. 316 sid. Fotoillustrerad. (H1324). 80:-

Broman, Ivar. Om befruktningen samt om fruktsamhet och sterilitet från rassynpunkt. Svenska sällskapets för rashygien skriftserie,nr 5/6. Gleerup 1922. 2 upplagan. Häftad. 62 sid. Illustrerad. Fläckar på pärmarna. (H40088). 80:-

 Speglingar av det förflutna. Bra Böcker 1986. Klotband. Skyddsomslag. 30 x 24 cm. 351 sid. Rikt fotoillustrerad. (H12776). 120:-

Böök, Fredrik. Det rika och det fattiga Sverige. Bonniers 1936. Klotband. 24 x 18 cm. 254 sid. Fotoillustrerad. (H13423). 100:-

 


C        pil.bmp (982 bytes)

Carlsson, Dan - Liebe-Harkort, Carola - Widerström, Per. Gård, hamn och kyrka - en vikingatida kyrkogård i Fröjel. Center for Baltic Studies 1999. Häftad. 146 sid. Illustrerad. (H23154). 120:-

Carlsson, Gottfrid. Från Erik Segersäll till Gustav Vasa - undersökningar och rön. Kungl Vitterhets Historie och Antikvitets Akademiens handlingar, historiska serien 6. Almqvist & Wiksell 1961. Häftad. 182 sid. Namnteckning på titelbladet. Något nött. (H34040). 110:-

Carolus .Kongl. May:ts Placat om Fyra Allmänne / Solenne, Tacksäyelse- Faste: Boot och Bönedagar.Sal. Wankijfs Äncia, Stockholm. 1703. Häftad. 19 x 15 cm. 6 sid. Bra skick. H 37275. 400:-

Casparsson, Ragnar. LO under fem årtionden, 1898-1947, del 1-2. 2 volymer. Tiden 1951. Klotband. 576 + 626 sid. Illustrerade. Ryggarna något nötta. (H24683). 100:-

Cederholm, Charlie. Vattenfall på Vilhelm Hansens tid. Vattenfall 1909-1928 - en krönika. Vattenfall 1983. Häftad. 23 x 23 cm. 234 sid. Rikt illustrerad. (H14811). 100:-

Cederström, Rudolf. De svenska riksregalierna och kungliga värdighetstecknen. Kungliga Livrustkammaren 1942. Halvfranskt vackert dekorerat band. Övre guldsnitt. 32 x 24 cm. 351 sid. Rikt illustrerad. Numrerat ex. Nr 935, för fröken Hedvig Ulfsparre. (H14710). 500:-

Connery, Donald. The Scandinavians. Eyre & Spottiswood 1966. Klotband. Skyddsomslag. 589 sid. Sveriges Radio- och utgallrad-stämpel på försättsbladet. Skyddsomslaget nött i kanterna. (H6755). 80:-

Culture and crisis - the case of Germany and Sweden. Witoszek, Nina - Trägårdh, Lars (red). Berghahn books 2002. Dekorerat förlagsband. 250 sid. (H3359). 500:-

Curman, Sigurd - Nerman, Birger - Selling, Dagmar. Tiotusen år i Sverige. Statens historiska museum 1945. Gulddekorerat linneband. Röd ryggtiteletikett. 32 x 24 cm. 488 sid. Rikt illustrerad. Ryggen lite mörknad. Bra skick. (H14658). 250:-

 

 


D         pil.bmp (982 bytes)

Dahlgren, Lotten. Nordenfeldtarna på Björneborg - en värmländsk släkthistoria. W & W 1922. Halvklotband, privatinbunden med handskriven ryggetikett. 352 sid. Illustrerad. (H24801). 100:-

Dahlgren, Lotten. Norrländska släktprofiler. I-II. Episoder och minnen ur Fredrika och Per Erik Svedboms bref och familjepapper. Två volymer. Wahlström & Widstrand 1911. Gulddekorerade klotband. 379 + 280 sid. Illustrerade. Namnteckning på försättsbladen. (H13703). 200:-

Dahlgren, Lotten. En svensk herrgårdssläkt - familjepapper ur Baldersnäs arkiv. Norstedts 1910. Klotband. 356 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (H20735). 90:-

Dahlström, Edmund - Eriksson, Kjell - Gardell, Bertil - Hammarström, Olle - Hammarström, Rut. LKAB och demokratin. Rapport om en strejk och ett forskningsprojekt. Wahlström & Widstrand 1971. Pocket. 332 sid. (H11063). 50:-

Dahlström, Ingvar. Kampen mot fattigdomen. Zindermans 1976. Häftad. 203 sid. (H12191). 60:-

Danielsson, Axel. Urval av Axel Danielssons skrifter. Fram 1908. Klotryggband. 764 sid. Namnetikett på insidan av främre pärmen. (H19166). 80:-

Djerf-Pierre, Monika - Weibull, Lennart. Spegla, granska, tolka - aktualitetsjournalistik i svensk radio och TV under 1900-talet. Prisma 2001. Förlagsband. Skyddsomslag. 447 sid. Illustrerad. DVD:n saknas. (H35637). 160:-

Drake, G. Vårt fosterland. Stockholm 1909. Inbunden. 352 sid. Illustrerad. (H20736). 200:-

 

 


E        pil.bmp (982 bytes)

Ehrenberg, Johan. Mera pengar - en bok om ekonomi och döden och det vansinniga i att bli galen. Norstedts 1996. Häftad. 229 sid. (H22691). 70:-

Ehrenkrona, Olof. En öppen tid. Moderaterna/Medborgarskolan 1996. Dekorerat förlagsband. 161 sid. (H11893). 70:-

Ejdestam, Julius - Hedin, Nathan - Nygren, Erik. Bilder ur lanthandelns historia. ICA-förlaget 1965. 2 uppl. Ryggklotband. 437 sid. Illustrerad. (H40143). 80:-

Ekdahl, Mats. Människan, mediemångfalden och det öppna samhället. Historien om massmediernas pluralism och dess labyrintiska processer. Styrelsen för psykologiskt försvar 2003. Häftad. 363 sid. (H11938). 100:-

Ekerling, Leif. Byråkrater berättar - minnen, hågkomster och anekdoter berättade av tjänstemän hos skatte- och kronofogdemyndigheten. Riksskatteverket 1996. Inbunden. 252 sid. (H30367). 80:-

Eklund, Klas. Hur farligt är budgetunderskottet? SNS 1993. Häftad. 155 sid. Ljusa fläckar på frampärmen. (H34895). 70:-

Elgeskog, Valter. Svensk torpbebyggelse från 1500-talet till laga skiftet - en agrarhistorisk studie. LT 1945. Häftad. 446 sid. Dedikation från författare på frampärmen. (H22808). 300:-

Elldin, Harald. Klipp och bakgrunder till kooperativt fostringsarbete under ett halvsekel. KF 1950. Häftad. 412 sid. Osprättad. (H23938). 80:-

Elmbrant, Björn. Dom där uppe - dom där nere. Om demokratin i Sverige. Atlas 1997. Förlagsband. Skyddsomslag. 190 sid. Understrykningar med blyerts. (H10568). 70:-

Elwin, Göran - Heckscher, Sten - Nelson, Alvar. Den första stenen. Studiebok  i kriminalpolitik. Tiden 1971. Limhäftad. 321 sid. (H4938). 50:-

Englund, Peter. Förflutenhetens landskap. Historiska essäer. Atlantis 2001. Pocket. 280 sid. (H17755). 40:-

Englund, Peter. Förflutenhetens landskap - historiska essäer. Atlantis 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 278 sid. Illustrerad. (H32307). 80:-

Englund, Peter. Den oövervinnerlige - om den svenska stormaktstiden och en man i dess mitt. Atlantis 2000. Inbunden. Skyddsomslag. 797 sid. Illustrerad. (H25242). 100:-

Englund, Peter. Den oövervinnerlige - om den svenska stormaktstiden och en man i dess mitt. Atlantis 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. 797 sid. Illustrerad. (H40124). 70:-

Ericsson, Alf. Vetenskaplig verksamhetsplan för UV Öst. Arkeologiskt program 2000-2002. Rapport UV Öst 2000:21. Riksantikvarieämbetet 2000. Häftad. 30 x 21 cm. 80 sid. Illustrerad med fotografier och kartor. Tillskrift på titelsidan. (H13581). 60:-

Eriksson, Erik. Riktlinjer för revolutionen i Sverige. Jämte försök till blixtbelysning av några därmed sammanhängande ekonomiska problem. Riktlinjers Förlag 1922. Häftad. 22 x 18 cm. Ouppskuren. 208 sid. Bra skick. (H7118). 150:-

Eriksson, Runa - m fl. Svältornas fornminnesförening 1905-2005 - Västergötlands äldsta Hembygdsförening. 2005. Inbunden. 208 sid. Illustrerad. (H20534). 120:-

Erlander, Tage, m fl. Idé och handling. Till Ernst Wigforss på 80-årsdagen den 25 januari 1961. Tiden 1960. Klotband. Nött skyddsomslag. 221 sid. (H12189). 80:-

 

 


F        pil.bmp (982 bytes)

Fackföreningsrörelsen och familjepolitiken - rapport utarbetad av LO:s råd för familjefrågor 1969.  LO (utg). Klammerhäftad. 63 sid. (H35972). 50:-

Fahlborg, Birger. Sveriges yttre politik 1660-1664. Akademisk avhandling. Norstedts. 1932. Häftad. 597 sid. Ouppskuren. Bra skick. (H 38462) 120:-

Fleetwood, Carl Edvard, utg. Arte et Marte. Årsskrift utgiven af Adelsklubben. 1909-1911. Tre nummer. Halvfranskt rött Hedberg-band med marmorerade pärmar. Fem bind. Övre guldsnitt. 29 x 23 cm. Namnteckning på försättsbladet: Wilh. Planting-Gyllenbåga. (H14712). 500:-

Flensburg, E G. Advokaten. Juridisk rådgifvare och formulärbok för hvar man. Utgifven av flere fackmän. Fröléen & Comp 1909. Elegant klotband. 1164 sid. Bra skick. (H15353). 120:-

Fletcher, Winston. Meetings, meetings - hur man hanterar möten och gör dem roligare. ISL 1984. Förlagsband. Skyddsomslag. 179 sid. Svensk text. Något nött skyddsomslag. (H33939). 90:-

Folket i Norden berättar. Axel-Nilsson, Christian m fl (red). Nordiska museet 1973. Häftad. 168 sid. Illustrerad. Texter på de nordiska språken. (H26951). 50:-

Forntid för framtid - festskrift till kung Gustaf Adolf den 11 november 1972 utgiven av Svenska arkeologiska samfundet och Sveriges Radio. Behr, Ulla - Swartling, Ingrid (red). Sveriges Radio 1972. Dekorerat förlagsband. 265 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (H34038). 80:-

Fornvännen. Meddelanden från K Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien. 1928. Häfte 2. 64 sid. Illustrerad. Ouppskuren. (H4465). 50:-

Fornvännen. Meddelanden från K Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien. 1928. Häfte 5. 64 sid. Illustrerad. Ouppskuren. (H4468). 50:-

Fornvännen. Meddelanden från K Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien. 1929. Häfte 3. 64 sid. Illustrerad. Ouppskuren. (H4472). 50:-

Fornvännen. Meddelanden från K Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien. 1929. Häfte 5. 64 sid. Illustrerad. Ouppskuren. (H4474). 50:-

Fornvännen. Meddelanden från K Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien. 1930. Häfte 1. 64 sid. Illustrerad. Ouppskuren. (H4476). 50:-

Fornvännen. Meddelanden från K Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien. 1930. Häfte 3. 64 sid. Illustrerad. (H4478). 50:-

Forsberg, Karin. Gusums bruk 1653-1953. Nordisk rotogravyr 1953. Klotryggband. 220 sid. Illustrerad. (H20528). 120:-

Forssell, Anders. Moderna tider i Sparbanken - om organisatorisk omvandling i ett institutionellt perspektiv. Nerenius & Santérus förlag 1992. Häftad. 216 sid. (H30382). 150:-

Freese, Jan. Den maktfullkomliga oförmågan. Wahlström & Widstrand 1987. Förlagsband. Skyddsomslag. 233 sid. (H12015). 70:-

"Frihetsvän". Kungamakt och folkmakt. Medföljer vårdkasen. Amqvist & Wiksell 1914. Häftad. 16 sid. (H35041). 50:-

Frilansens urkundssamling - Götrek, Per: Väktaren i Maria kyrktorn eller den fattiges liv, sann berättelse - Arbetareföreningens första allmänna möte den 12 maj 1850, fullständigt sådant det refererades i tidningen Reform för onsd den 15 maj 1850 - Ellmin, J: Om folkets bildning och Bildningscirkelns i Stockholm första år - Agardh, C A: Om de lägre folkklassernas upplysning : tal hållet vid allmänna sammankomsten med Föreningen till utspridandet av nyttig folkläsning i Karlstads stift, den 22 juli 1837 - Götrek, Per: Om proletariatet och dess befrielse genom den sanna kommunismen, jämte Bihang: Om kommunisternas beslutade stora emigration till Icarien. Frilansen 1942-1944. Häftade. I kassett. (H26080). 100:-

Från medeltid till nutid - svenska tidsdokument i historisk dräkt. Berg, Tor - Forssell, Nils - Holm, Carl (utg). Gothia 1948. Ryggklotband. Skyddsomslag. 143 sid. Illustrerad. (H23902). 100:-

Furtenbach, Börje. Släktforskning för alla. ICA 1976. Häftad. 146 sid. Illustrerad. (H22426). 80:-

Fäktning, på lek och allvar - Fäktning: en idrotts historia, Svenska fäktförbundet 100 år. [Utställning i Livrustkammaren 27 maj 2004-9 januari 2005]. Ernstell, Eva-Sofi - Österberg, Henning (red). Två verk i en volym. Tête-bêche-bok. Förlagsband. Skyddsomslag. 50 + 86 sid. Rikt illustrerad. 25 x 25 cm. (H3253). 350:-

Färm, Göran. Carlsson - En samtalbok med Ingvar Carlsson. Tiden 1991. Limhäftad. 242 sid. Fotoillustrerad. (H19145). 70:-

Färm, Göran - Lundgren, Stig - Bodin, Sven - Berglund, Leif. Idéernas vapensmedja. Bommersvik 50 år. Tiden 1987. Rött gulddekorerat klotband. Skyddsomslag. 30 x 21 cm. 232 sid. Fotoillustrerad. (H11533). 100:-

Förbundet Frihetsbröderna (utg). Minnesskrift vid förbundet Frihetsbrödernas 75-årsjubileum 1886 7/3 1961. Klotband. 98 sid. Illustrerad. (H29369). 130:-

 

 


G        pil.bmp (982 bytes)

Gannholm, Tore. Gutarnas historia från förhistorisk tid till den slutliga svenska annekteringen 1679. 1990. Inbunden. 224 sid. Illustrerad. (H680). 120:-

Gaslander, Petrus. Beskrifning, om Swenska Allmogens Sinnelag, Seder wid de årliga Högtider, Frierier, Bröllop, Barndop, Begrafningar, Widskeppelser, Lefnadssätt i Mat och Dryck, Klädedrägt, Sjukdomar och Läkemedel, Orternas Läge och beslaffenhet m.m..Rediviva. 1982. Dekorerat kartonnageband. 23 x 17 cm. 69 sid. Faksimilupplaga av original från 1774. Exlibris. Mycket bra skick. H 37043. 50:-

Gjöres, Axel. Stormår - en folkrörelse växer fram. Rabén & Sjögren 1963. Klotband. 399 sid. Illustrerad. (H23909). 60:-

Grimberg, Carl. Svenska folkets underbara öden. 9 volymer. Norstedts 1922-1924. Halvskinnband. Ett fåtal understrykningar och anteckningar. (H22478). 700:-

Grünewald, AnnBritt. Trots allt möjligt. Futurum 1997. Kartonnage-band. 149 sid. Namnstämpel på insidan av främre pärmen. (H9938). 70:-

Guinchard, J. Sveriges land och folk. Historisk-statistisk handbok. 1915. Två volymer. Klotband. 25 x 17 cm. 738 + 726 sidor. (H632). 300:-

Gullers, K W. Bildminnen - 50 år med kameran. Bonnierfakta 1984. Förlagsband. 144 sid. Rikt illustrerad. (H32739). 120:-

Gustafsson, Karl Erik m fl. Sverige (Expressen) - berättelsen om hur Expressen blev Sveriges rikstidning. Förlags AB Marieberg 1984. Inbunden. Skyddsomslag. 423 sid. Illustrerad. Nött skyddomslag. (H24181). 110:-

Göransson, Göte. Gustav Vasa och hans folk. Bra Böcker 1984. Skinnimitation. Skyddsomslag. 30 x 22 cm. 267 sid. Illustrerad. (H19312). 130:-

Göransson, Göte. Gustav Vasa och hans folk. Bra Böcker 1984. Inbunden. Skyddsomslag. Stort format. 267 sid. Illustrerad. Exlibris. (H30766). 120:-

Göransson, Göte. Svensk historia. Bokhuset 1984. Dekorerat förlagsband. 30 x 21 cm. 127 sid. Rikt illustrerad med Göte Göranssons teckningar. (H14288). 120:-




H        pil.bmp (982 bytes)

Hadenius, Stig. Svensk politik under 1900-talet. Tiden 1987. Andra upplagan. Förlagsband. 162 sid. Illustrerad. (H32917). 90:-

Hagberg, Knut. Svenska kungar. W&W 1953. Häftad. 207 sid. Illustrerad. Ryggen något lös. (H33176). 60:-

Haglund, Wilhelm. Vårt välstånd. Uppgång och nedgång. En industriman berättar. Natur och Kultur 1982. Förlagsband. Skyddsomslag. 188 sid. (H11153). 60:-

Hahr, August. Stockholms konungaborg i ord och bild. Saxon & Lindströms. 1930. Häftad. 29 x 23 cm. Fotoillustrerad. Opaginerad, 45 sid. Bra skick. (H 38404) 50:-

Hall, Ulf (intervjuer) - Olsson, Johan (foto). Ledstjärnor - 57 kvinnor om ledarskap. Natur och Kultur 2004. Dekorerat klotband. 181 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. (H35850). 100:-

Hallendorf, Carl. Från Karl XV:s dagar. Norstedts 1924. Inbunden. 288 sid. (H788). 80:-

Hamilton, Carl. Absolut - historien om flaskan. Norstedts 1995. Inbunden. 315 sid. (H23334). 90:-

Hammarlund, Sven. Befrielsekrig och reformation. Bilder ur Gustaf Vasas historia. Carlssons 1990. Pappband. 88 sid. Illustrerad med reproduktioner. (H1294). 80:-

Han, hon, den, det. Om genus och kön. Bengt Westerberg (red). Ekerlids Förlag 1998. Häftad. 307 sid. (KH9792). 70:-

Hansen, Svein Olav. Drømmen om Norden - den norske foreningen Norden og det nordiske samarbeidet 1919-1994. Gyldendal 1994. Inbunden. Skyddsomslag. 288 sid. Illustrerad. (H24717). 100:-

Hansson, Sigfrid. Den svenska fackföreningsrörelsen. Tiden 1934. Klotband. 388 sid. (H1984). 80:-

Hansson, Sigfrid. Den svenska fackföreningsrörelsen. Tiden 1934. Klotband. 388 sid. (H20619). 80:-

Hedberg, Håkan - Petersson, Christer. Det hemska 80-talet: Konsten att överleva. Affärsförlaget 1980. Dekorerat förlagsband. 223 sid. Illustrerad. (H11999). 70:-

Hedin, Marika. Ett liberalt dilemma - Ernst Beckman, Emilia Broomé, G. H. von Koch och den sociala frågan 1880-1930. Symposion, 2002. Inbunden. Skyddsomslag. 298 sid. Illustrerad. (H24151). 150:-

Helenius, Matti. Alkoholspörsmålet. En sociologisk-statistisk undersökning. Hälsovännens Förlag 1902. Klotband. 422 sid. (H10828). 150:-

Henrikson, Alf. Ekot av ett skott. Bra Böcker 1986. Klotband. Skyddsomslag. 273 sid. Illustrerad. (H10109). 50:-

Henrikson, Alf. Ekot av ett skott. Bra Böcker 1986. Klotband. Skyddsomslag. 273 sid. Namnteckning på försättsbladet. (H12944). 50:-

Henrikson, Alf. Ekot av ett skott.Bra böcker. 1986. Förlagsband. Skyddsomslag. Illustrerad. 273 sid. Nyskick. H 37147. 40:-

Henrikson, Alf. En skandinavisk historia - Norge & Sverige under 1 000 år. Atlantis 1992. Inbunden. Skyddsomslag. 186 sid. Illustrerad. (H23325). 100:-

Henrikson, Alf. Nordens historier i bilder och beläten. Gebers 1970. Klotband. Saknar skyddsomslag. 286 sid. Rikt illustrerad. Märke efter etikett på frampärmen. Försättsbladets nedre hörn bortskuret. Stämplar på försättsbladen, titelbladet och bakpärmens insida. (H35339). 80:-

Henrikson, Alf. Svensk historia. I-II. Två volymer. Bonniers 1982. Förlagsband. Skyddsomslag. 1061 sid. Illustrerad av Björn Berg. Exlibris. (H18593). 150:-

Henrikson, Alf. Svensk historia. 2 vol. Bonniers 1963. Halvskinnband. Skyddsomslag. 1 014 sid. Teckningar av Björn Berg samt fotoillustrationer. Exlibris. Något slitna skyddsomslag. (H20046). 200:-

Henrikson, Alf. Svensk historia.Bonniers. 1984. Förlagsband. Skyddsomslag, Två volymer. Illustrerad med teckningar av Björn Berg. 1061 sid. Mycket bra skick. H 37063.1 00:-

Henrikson, Alf. Ödets fingrar. En historisk tankelek. Atlantis 1994. 148 sid. Illustrerad. (H737). 50:-

Henriksen, Edvard. Scandinavia Past and Present. Del 1. Arnkrone 1958. Gulddekorerat konstskinnband. 27 x 21 cm. 601 sid. Fotoillustrerad. (H15217). 150:-

Henrohn, Marja. Steg för steg hur Skenrättegången i Palme-målet avslöjades samt Buggning och vapenhandel. Psykologkonsult 1990. Dekorerat förlagsband. 482 sid. Namnteckning på frampärmens insida. (H32809). 150:-

Herlitz, Nils. Svensk stadsförvaltning på 1830-talet. Norstedts 1924. Blått gulddekorerat klotband. 21 x 17 cm. 483 sid. (H16675). 180:-

Herrmanns, Ralph. Ett år i Jenny Nyströms Sverige. Lindfors 1983. Förlagsband. Skyddsomslag. 30 x 23 cm. 64 sid. En årsbok illustrerad med ett 100-tal Jenny Nyströmbilder. Namnteckning på försättsbladet. (H10655). 100:-

Hildebrand, Karl. Handbok i folkhushållningsfrågor. 2 vol. Norstedts 1918-1919. 192 + 282 sid. Blekta pärmar. (H21297). 200:-

Hillbom, Johan W, formg. Kungl Vitterhets Historie och Antikvitets Akademiens årsbok 1998. Klotband. Skyddsomslag. 223 sid. (H15409). 60:-

Himla många kungar - historier kring den svenska historien. Medelius, Hans (red). Fataburen 1993. Dekorerat förlagsband. 363 sid. Illustrerad. (H40145). 110:-

Holmqvist, Wilhelm. Gravfältet vid Barkarby. Kungl Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien. Antikvariskt arkiv 5. 1956. Häftad. 48 sid + 11 planschblad. (H14341). 60:-

Hultén, Lars J. Åtalet - redaktören som retade Ryssland. Norrtelje Tidning 1984. Inbunden. Skyddsomslag. 215 sid. (H11163). 100:-
 

 


IJ        pil.bmp (982 bytes)

Intressant att leva. Dagböcker 14 maj 1991. Bohman, Stefan - Nyberg, Ottonie, red. Nordiska museets förlag 1991. Pappband. 260 sid. Fotoillustrerad. (H3055). 60:-

Isacson, Maths - Magnusson, Lars. Vägen till fabrikerna. Industriell tradition & yrkeskunnande i Sverige under 1800-talet. Gidlunds-Verdandi 1983. Mjuk pärm. 196 sid. Illustrerad. (H932). 60:-

Isacson, Maths - Magnusson, Lars. Vägen till fabrikerna - industriell tradition och yrkeskunnande i Sverige under 1800-talet. Gidlund 1983. Häftad. 195 sid. Illustrerad. Exlibris. (H40231). 60:-

Isaksson, Olov. Bystämma och bystadga - organisationsformer i övre Norrlands kustbyar, om samspelet mellan lokal tradition och central påverkan. Akademisk avhandling. Almqvist & Wiksell 1967. Häftad. 418 sid. Dedikation från författaren till Mats Rehnberg. (H8735). 130:-

Isaksson, Olov - Cohat, Yves. Vikingatid. En värld av vetande: historia. Berghs 1992. Häftad. 184 sid. Rikt illustrerad. (H24682). 50:-

Israel, Joachim. Klappjakt på välfärden. Ordfront 1994. Pocket. 124 sid. (H21341). 50:-

Jalla - nu klär vi granen : möte med den muslimska kultursfären. Utrikesdepartementet (utg). 136 sid. Illustrerad. (H35620). 40:-

Jansson, Sven-Bertil. Erikskrönikan. Redigering, inledning och kommentar av Sven-Bertil Jansson. Tiden 1986. Pappband. 247 sid. Skyddsomslaget inlimmat på pärmens insidor. Namnteckning. Anteckningar på en sida. (H4385). 90:-

Jarrick, Arne. Mot det moderna förnuftet - Johan Hjerpe och andra småborgare i upplysningstidens Stockholm. Tiden 1992. Häftad. Skyddsomslag. (H23337). 100:-

Jensen, Ronnie, red. Fornminnesinventeringen - nuläge och kompletteringsbehov. En riksöversikt. Riksantikvarieämbetet 1997. Häftad. 153 sid. (H13279). 70:-

Johansson, Gustav. Käck rebell - politik, satir och respektlöst rimmeri - ett urval av Gustav Johanssons artiklar, kåserier, dikter och kupletter. Arbetarkultur 1945. Halvskinnband. 336 sid. Illustrerad. (H24600). 80:-

Jonsell, Bengt. Bergianska botanister - bergianska stiftelsen och dess professorer under första seklet. Atlantis 1991. Inbunden. Skyddsomslag. 141 sid. Illustrerad. (H30394). 90:-

Jonsson, Stig - Hagström, Annika. En bro över mörka vatten. Om människorna bakom rubrikerna. Cordia 1990. Klotband. Skyddsomslag. 290 sid. Namnteckning på försättsbladet. (H8224). 100:-

Julin, Gösta. Herr greve och talman. Livet i tvåkammarriksdagen. Norstedts 1991. Pappband. Skyddsomslag. 24 x 17 cm. 132 sid. Fotoillustrerad. (H11145). 100:-

Julin, Gösta. Herr greve och talman. Livet i tvåkammarriksdagen. Norstedts 1991. Pappband. Skyddsomslag. 24 x 17 cm. 132 sid. Fotoillustrerad. (H1316). 100:-

Jönsson, Lennart, red. Detta är också Sverige. 29 röster från välfärdens väntrum. Tiden/Folksam/Liv i Sverige 1990. Förlagsband. Skyddsomslag. 181 sid. Tillskrift på insidan av främre pärmen. (H11516). 60:-

 

 


K         pil.bmp (982 bytes)

Kafébönan och hennes systrar. Josefson, Ingela - Palm, Göran (red). Kvinnors arbetsliv, 2. PM Bäckström/Föreningen liv i Sverige 1996. Förlagsband. 233 sid. Recensionsstämpel på försättsbladet. (H32802). 80:-

Karl XV. Stockholm doit-il être fortifié? Par un ancien officier.Westrell, Stockholm, 1860. Häftad. Samtida omslag. 21,5 x 13,5 cm. 15 sid. Bra skick. Fransk översättning av ”Frågan om Stockholms försvar”.H 37263. 400:-

Karl XV. Stockholm doit-il être fortifié? Par un ancien officier.Westrell, Stockholm, 1860. Häftad. Samtida omslag. 21,5 x 13,5 cm. 15 sid. Bra skick. Fransk översättning av ”Frågan om Stockholms försvar”. H 37264. 400:-

Karlsson, Gunnel. Manssamhället till behag? Sveriges socialdemokratiska kvinnoförbund - Tiden 1990. Dekorerat klotband. 23 x 17 cm. 250 sid. Fotoillustrerad. (H11078). 90:-

Karlöf, Bengt. Affärslivets begrepp och modeller. SvD 1994. Inbunden. 326 sid. (H23550). 130:-

Kilbom, Karl. Vallonerna. Valloninvandringen, stormaktsväldet och den svenska järnhanteringen. Tiden. 1958. Klotband. Inget skyddsomslag. 501 sid. Illustrerad. Bra skick. (H 38457) 300:-

Kleen, Emil A G. Svenska kannstöperier. AB Nordiska Bokhandeln 1908. Klotband. 392 sid. Exlibris. (H14391). 100:-

Klein, Ernst. Bilder ur Sveriges historia. Svensk kultur från urtid till nutid. 2 delar i 1 volym. Nordisk Rotogravyr 1931, 1932. Ryggklotband. 30 x 22 cm. 448 sid. Illustrerad med foton och reproduktioenr. Gåvoetikett på insidan av främre pärmen. (H16010). 80:-

Klein, Ernst. Bilder ur Sveriges historia - svensk kultur från urtid till nutid, 1-2. 2 delar i 1 vol. Svenska Journalen 1931, 1932. Halvklotband. 30 x 22 cm. 448 sid. Illustrerad med foton och reproduktioner. Pappersficka på frampärmens insida. (KH32453). 80:-

Klindt-Jensen, Ole. Vikingarnas värld. Forum1967. Inbunden. 235 sid. Illustrerad. Fläckar på frampärmen och ryggen. (H23429). 100:-

Knutson, Ulrika. Kvinnor på gränsen till genombrott. Grupporträtt av tidevarvets kvinnor. Bonniers. 2004. Pocket. Illustrerad. 287 sid. Nyskick. H 37753. 30:-

Kraft, Salomon - Seitz, Heribert - Lenk, Torsten. Historiska bilder. Studier kring vårt lands minnen i Livrustkammaren och andra samlingar. AB Bokverk 1948-1951. Tre volymer. Halvfanska band. 1: Från Gustav vasa till Lützen. 2: Från kristina till Fredrikshald. 3: Från frihetstiden till Gustav V. 461 + 539 + 524 sid. Illustrerade. (H683). 600:-

Kristensson, Kaj - Nyström, Hans - Nyström, Örjan. Från mörkret stiga vi mot ljuset. Arbetarrörelsens historia i Sverige. Proletärkultur 1980. Dekorerat pappband. 560 sid. Fotoillustrerad. Överstruken namnteckning på försättsbladet. (H5758). 100:-

Krook, Hans. Jacob Berzelius. Rabén & Sjögren 1979. Pappband. Skyddsomslag. 144 sid. Fotoillustrerad. (H1304). 80:-

Kullaplast AB 1965-1985 - Kullamannen. Skoglund, Rolf (utg). Kullaplast [1985]. Inbunden. 245 sid. Illustrerad. Stort format. (H23003). 100:-

Kulturen 2004 - Mellanöstern här. Wahlöö, Clas (red). Kulturen i Lund 2004. Inbunden. Skyddsomslag. 188 sid. Illustrerad. (H30466). 80:-

Kungl Generaltullstyrelsen. Svenska tullförfattningar. Jämte förklarande anmärkningar, hänvisningar och sakregister. Stockholm 1912. Klotband. 704 sid. (H11386). 90:-

Kungörelse - Hermansson, M. v (ordförande i kammarkollegiet). Kongl. Maj:ts och Rikets Kamar-Collegii Kungörelse, Angående Tiden inom hwilken restitution af erlagd Tull och Recognition för exporterade Swenska Jern-Manufactur-waror bör sökas. Gifwen Stockholm then 11 April 1786. Kongl. Tryckeriet. 1786.  23 x 18 cm. 4 sidor. Bra skick. (H 38468) 90:-

Kungörelse - Gustaf Adolph. Kongl. Maj:ts Nådiga Kungörelse, Angående Förhållandet med försälgningen af de i Kongl. General Discont- Contoiret, til säkerhet för Discont-lån, emottagne, men förfallne Hypothequer af Metaller, Actier och Papper. Gifwen Drottningsholms Slott den October 1799. Kongl. Tryckeriet. 1800. 23 x 18 cm. 4 sidor. Bra skick. (H 38469) 70:-

Kungörelse - Gustaf Adolph . Kongl. Maj:ts Nådiga Warning och Förbud Emot Gemenskap och handel med Utländske kapare, Gifwen Drottningholms Slott den 16 Julii 1799. Kongl. Tryckeriet. 1799. 23 x 18 cm. 4 sidor. Bra skick. (H 38470) 90:-

Kungörelse - Fredric Adolph. Konungens Försäkran, Samt Deras Kongl. Högheters, Hertigarnes af Södermanland och Östergöthland, Rikets Herrars, samt Rikets Ständers Eder, wid Kröningen den 3 April 1800, Och wid Hyllningen den 7 i samma månad. Kongl. Tryckeriet. 1800. 23 x 18 cm. 20 sidor. Bra skick. (H 38471) 100:-

Kungörelse - Friedrich. Kongl. Maj:ts Taxa, hwarefter wägare-penningarne för Tack- och Osmunds-Jern, tils widare, komma at upbäras i thenne Stadens Tack-Jerns-Wåg. Gifwen  Stockholm i Råd-Kammaren den 31. Januarii 1749. Kongl. Tryckeriet. 1749. 23 x 18 cm. 4 sidor. Bra skick. (H 38472) 100:-

Kungörelse - Friedrich. Kongl. Maj:ts Nådige Förordning, Angående Dubbla Nådår, och Nådårs-Predikanter. Gifwen Stockholm i Råd-Kammaren then 16. Februarii 1750. Kongl. Tryckeriet. 1750. 23 x 18 cm. 4 sidor. Bra skick. (H 38473) 70:-

Kungörelse - Gustaf. Kongl. Maj:ts Nådiga Kungörelse och Förklaring, Angående Dispositionen af öfwerskottet å the indelte eller eljest bortförlänte Penninge-Räntor. Gifwen Stockholms Slott then 5 Februarii 1778. Kongl. Tryckeriet. 1778. 23 x 18 cm. 4 sidor. Bra skick. (H 38474) 90:-

Kungörelse - Gustaf Celsing. Kongl. Maj:ts och Riksens Commerce-Collegii Kungörelse, Angående Frabriques-Idkares skyldighet, at hos Hall-Rätten inskrifwa sina Arbetare. Gifwen Stockholm then 9 Februarii 1786. Kongl. Tryckeriet. 1786. 23 x 18 cm. 4 sidor. Bra skick. (H 38475) 80:-

Kungörelse. Riksens Höglofl. Ständers Riksgäld-Contoirs Kungörelse, Om Låns emottagande uti Credit-Sedlar emot Fem och Sex procents Ränta. Kongl. Tryckeriet. 1807. 23 x 18 cm. 4 sidor. Bra skick. (H 38476) 90:-

Kungörelse - Carl. Kongl. Maj:ts Nådiga Kungörelse, Angående Räntans nedsättande på wisse Låne-Banco-Capitaler. Gifwen Stockholms Slott den 11 April 1792. Kongl. Tryckeriet. 1792. 23 x 18 cm. 4 sidor. Bra skick. (H 38477) 90:-

Kungörelse - Carl. Kongl. Maj:ts Nådiga Kungörelse, Angående Räntan för Lån i Banquen på Guld och Silfwer samt Exportable Effecter. Gifwen Stockholms Slott den 11 April 1792. Kongl. Tryckeriet. 1792. 23 x 18 cm. 4 sidor. Bra skick. (H 38478) 90:-

Kungörelse - Carl Sparre. Öfwer-Ståthållare-Embetets Kungörelse, Angående The här i Staden belägna Gators och Gränders uphuggande samt Isens bortförande. Kongl. Tryckeriet. 1777. 23 x 18 cm. 4 sidor. Bra skick. (H 38479) 90:-

Kungörelse - Carl Sparre. Öfwer-Ståthållare-Embetets Kungörelse, Angående Brand-Försäkrings-Brefwens förnyelse, och hwad mera the Husägare böra i akttaga, hwilkas Försäkringar å theras fasta Egendomar här i Staden med then 1 nästkommande April til ända löpa. Gifwen Stockholm then 7 Februarii 1786. Kongl. Tryckeriet. 1786. 23 x 18 cm. 4 sidor. Bra skick. (H 38480) 90:-

Kungörelse. Kongl. Maj:ts och Riksens Kammar-Collegii och Stats-Contoirs CIRKULAIR- BREF Til Herrar Landshöfdingarne Angående Landt-Ränterie-Quittencers och Depositions-Attesters annoterande uti Lands-Contoiren. Dat. Stockholm then 23 Maji 1749. Kongl. Tryckeriet. 23 x 18 cm. 4 sidor. Bra skick. (H 38482) 70:-

Kungörelse. Kongl. Maj:t. Sammandrag af Kongl. Maj:ts Nådiga Reglemente för Brand-Försäkrings-Contoiret i Stockholm. Gifvit d. 18 Martii, 1746. Tryckt hos J. C. Holmberg och L. W. 1781. Trådbunden. 12 x 6 cm. Pappomslag. 18 sid. Bra skick. (H 38483) 100:-

Kungörelse - Carl. Svea Rikes Stat för år 1812. Stockholms Slott den 24 Februarii 1813. Ingen tryckort. Ett ark: 43 x 26 cm. Vikt två gånger. Tryck på bägge sidorna. Bra skick. (H 38484) 150:-

Kuylenstierna, Oswald. Svensk rokoko - människor och dagligt liv. Bonniers 1923. Klotband. 343 sid. Illustrerad. Exlibris. (H25792). 160:-

Källström, Olle. Medeltidens ansikte. Nordisk Rotogravyr 1945. Häftad. 172 sid. Illustrerad. Två små revor i frampärmen. (H34042). 110:-

Kämpe, Alfred. Carl Hurtig och hickmaniterna. Oskar Eklunds 1930. Ryggskinnband med klotöverdragna pärmar. Främre omslaget medbundet. 462 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. Frampärmen blekt i övre kant. (H35803). 150:-

Kämpe, Alfred. Svenska allmogens frihetsstrider. LT 1974. Pocket. 282 sid. Namnteckning på försättsbladet. (H24725). 60:-

 


L        pil.bmp (982 bytes)

Lagercrantz, Bo - Rehnberg, Mats. Kungens glada dagar. Bilder från Carl XV:s tid. Wahlström & Widstrand 1987. Klotband. Skyddsomslag. 25 x 20 cm. 158 sid. Rikt illustrerad. (H12545). 100:-

Lagercrantz, David. Ett svenskt geni - berättelsen om Håkan Lans och kriget han startade. DN 2002. Inbunden. Skyddsomslag. 283 sid. Illustrerad. (H33740). 110:-

Lagergren, Christer. Visst kan Sverige och svenskhet bli säljargument - om bara tvärvetenskap används i marknadsföringen - dessutom lite smulor om roligt vetande från tvärvetenskapens bord. LOMC 2001. Inbunden. Skyddsomslag. 254 sid. Illustrerad. (H22181). 100:-

Lagerqvist, Lars O. Sverige och dess regenter under 1000 år. Bonniers 1976. Inbunden. Inget skyddsomslag. 399 sid. Illustrerad. (H29549). 100:-

Lagerqvist, Lars - Odelberg, Maj. Kungen gräver. En bok om arkeologer och arkeologi. Askild & Kärnekull i samarbete med Statens historiska museum 1972. Klotband. Skyddsomslag. 160 sid. Illustrerad. (H8386). 40:-

Larsson, Lars-Ove. Vem är vem i svensk historia. Från forntid till år 1900. Rabén Prisma 1998. Dekorerat förlagsband. 25 x 19 cm. 203 sid. Illustrerad. (H13848). 100:-

Leijonhufvud, Sigrid. Lovisa Ulrika och Carl Gustaf Tessin. Dokument utgivna av Sigrid Leijonhufvud. Norstedts 1920. Privatinbundet Halvklotband. Exlibris. (H26694). 120:-

Lidholm, Erik. I kraft av en idé. 1901-1951. Järnvägsmännens Helnykterhetsförbund. En femtioårsberättelse. Svantessons Boktryckeri 1951. Häftad. 24 x 17 cm. 395 sid. Fotoillustrerad. Ouppskuren. Omslaget lite solkigt. (H14735). 120:-

Lifvendahl, Tove. Människor som gör - samtal med sociala entreprenörer. W&W 2005. Förlagsband. Skyddsomslag. 313 sid. (H33718). 110:-

Lindbom, Tage. Svenska Kommunalarbetareförbundet 1910-1935. Historik. Tiden 1935. Halvfranskt band. Övre guldsnitt. Marmorerade pärmar. Fem upphöjda bind. 26 x 19 cm. 252 sid. Illustrerad. Mycket bra skick. (H13620). 150:-

Lindberg, Erik. Låt spriten flöda - om tvåtredjedelssamhället och alkoholen. Sober 1997. Häftad. 157 sid. Stämpel på smutstitelbladet. (H21757). 50:-

Lindbom, Tage. Den socialdemokratiska ungdomsrörelsen i Sverige. En historik. Tiden 1945. Klotrygg. 368 sid. Fotoillustrerad. (H1306). 80:-

Lindholm, Per Vilh. Några ord om nödwändigheten af Stockholms befästande.Carl Deleen. 1834. Häftad. 20 x 13 cm. 10 sid. Bra skick. H 37271. 200:

Lindorm, Per-Erik. Kärleksöden i Norden under tusen år. En antologi. Sohlmans 1949. Halvlinneband. 447 sid. (H12822). 80:-

Lindqvist, Herman. Historien om Sverige - Från islossning till kungarike. Norstedt 1992. Förlagsband. Skyddsomslag. 406 sid. Illustrerad. (H40199). 50:-

Lindqvist, Herman. Historien om Sverige - Nyttan och nöjet. Norstedts 1997. Klotband. Skyddsomslag. 536 sid. Illustrerad. (H18287). 50:-

Lindqvist, Herman. En vandring genom den svenska historien. Wiken 1993. Dekorerat förlagsband. 88 sid. Fotoillustrerad. (H13830). 50:-

Lindqvist, Herman. En vandring genom den svenska historien. Wiken 1993. Dekorerat förlagsband. 88 sid. Fotoillustrerad. Namnstämpel på insidan av främre pärmen. (H13751). 50:-

Lindqvist, Herman. Historien om Sverige. Gustav Vasa och hans söner och döttrar. Norstedts. 1993. Inbunden. Skyddsomslag. Illustrerad. 502 sid. Nyskick. (H 50502) 50:-

Lindqvist, Herman. Historien om Sverige. När Sverige blev stormakt. Norstedts. 1994. Inbunden. Skyddsomslag. Illustrerad. 547 sid. Nyskick. (H 50505) 50:-

Lindqvist, Herman. Historien om Sverige. Gustavas dagar. Norstedts. 1997. Inbunden. Skyddsomslag. Illustrerad. 576 sid. Nyskick. (H 50506) 50:-

Lindqvist, Herman. Historien om Sverige. Nyttan och nöjet. Norstedts. 1998. Inbunden. Skyddsomslag. Illustrerad. 536 sid. Nyskick. (H 50507) 50:-

Lindqvist, Sune. Svenskarna i heden tid. Bonniers 1935. Dekorerat klotband. 264 sid. Illustrerad. (H15109). 90:-

Lindroth, Sten. Löjtnant Åhls äventyr - svenska studier och gestalter. W & W 1967. Häftad. 231 sid. (H20077). 70:-

Lindstedt, Gunnar. Drömjobb - om framtiden i Sverige. Askelin & Hägglund 1986. Inbunden. 136 sid. Rikt illustrerad. (H22139). 120:-

Lostbom, Joh.. Om Nödwändigheten af Säds Nogaste Ränsning, Och  bruk af  Tilförlåtelige Sädesrensnings Werktyg..Kongl. Patriotiska Sällskapet. Tryckt hos Johan Georg Lange. 1776. Ark. 34 x 21 cm. Vikt till 8 sidor som är 17 x 10,5 cm. Ouppskuren. Mycket bra skick. H 37262. 400:-

Lukas 1898-1973 - en bildsvit utgiven till Lukasdagen den 18 oktober 1973 på uppdrag av Lukasgillets styrelse. Löwegren, Yngve, m fl (red). Lukasgillet 1973. Klotband. 101 sid. Illustrerad. Exlibris. (H28627). 120:-

Lundebeck, Anders. Krönt och okrönt på Stockholms slott. Rabén & Sjögren 1955. Ryggklotband. Inget skyddsomslag. 375 sid. Illustrerad. (D8429). 80:-

Lundenmark, Tomas - Nilsson, Christer. Tänk själv - en bok om mångfald. Svenska EFS-rådet 2003. Häftad. 144 sid. Illustrerad. (H30189). 100:-

Lundgren, Rafael, red. Minnesskrift vid invigningen af nya posthuset i Stockholm den 27 oktober 1903. Ivar Haeggströms boktryckeri 1903. Tre delar i en volym. Halvfranskt band med marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. Fyra upphöjda bind. 33 x 26 cm. 306 sid. Tryckt tillskrift. Mycket bra skick. (Ö17878). 300:-

Lundquist, Birger. Livet i Sverige. Redigerad av Alf Henrikson. Bonniers 1953. Fjärde-sjätte tusendet. Dekorerat förlagsband. 207 sid. Illustrerad av Birger Lundquist. (H11653). 100:-

Lundqvist, Åsa. Familjen i den svenska modellen. Boréa 2007. Häftad. 295 sid. (H35332). 150:-

Lyttkens, Alice. Kvinnan finner en följeslagare (den svenska kvinnans historia från forntid till 1700-tal) - Kvinnan börjar vakna (den svenska kvinnans historia från 1700 till 1840-talet) - Kvinnan söker sin väg (den svenska kvinnans historia från liberalismen till vår tid). 3 vol. Bonniers, 1974-1976. Förlagsband. Skyddsomslag. 332 + 325 + 350 sid. Illustrerade. Något nötta skyddsomlag. (H32785). 90:-

Lyttkens, Alice. Kvinnan finner en följeslagare. Den svenska kvinnans historia från forntid till 1700-tal. Bonniers. 1976. Inbunden. Skyddsomslag. Illustrerad. 333 sid. Bra skick (H 38307) 30:-

Lyttkens, Alice. Kvinnan börjar vakna. Den svenska kvinnans historia från 1700 till 1840-talet. Bonniers. 1976. Inbunden. Skyddsomslag. Illustrerad. 325 sid. Bra skick. (H 38308) 30:-

Lyttkens, Alice. Kvinnan börjar vakna. Den svenska kvinnans historia från liberalismen till nutid. Bonniers. 1974. Inbunden. Skyddsomslag. Illustrerad. 351 sid. Bra skick. (H 38309) 30:-

Lyttkens, Alice. Svenska mödrar. Wahlström och Widstrand 1946. Halvskinnband. 25 x 18 cm. 388 sid. Illustrerad. (H40025). 100:-

Lyttkens, Yngve. Hammarbymordet. Bonniers 1952. Halvklotband. 178 sid. Exlibris. (H23677). 100:-

Lönnroth, Erik. Tidens flykt - stora historiska förändringar och människor som har levat i dem. Atlantis 1998. Förlagsband. Skyddsomslag. 345 sid. (H27311). 60:-

Lönnroth, Johan. Minervas uggla. Om ekonomerna som maktens predikanter. Arbetarkultur 1985. Häftad. 222 sid. (H13332). 70:-

 

 


MN         pil.bmp (982 bytes)

Mabon, Hunter. Organisationsläran - struktur & beteende. Psykologiförlaget 1992. Andra upplagan. Häftad. 246 sid. Illustrerad. (H34239). 100:-

Malmar, Lily, utg. Hembiträdeslagen. Lag den 30 juni 1944. bilagor: Stetens Arbetsmarknadskommissions anställningskontrakt, övertidsjournal och betygsformulär. Bonniers 1945. Häftad. 54 sid. (H5420). 50:-

Malmström, Åke. Tjugofem år med riksdagen. Tiden 1975. Inbunden. Skyddsomslag. 266 sid. (H30755). 70:-

Marcusdotter, Eva. Upp och ned på partiet. Kolon information 1991. Inbunden. 135 sid. Illustrerad. (H28919). 80:-

Martinez, Ana. Inte långt från Rio de la Plata - integrationen som konst och plåga. Ekerlids 2003. 169 sid. (H23131). 80:-

Matz, Erling - Hammarskiöld, Hans. I lejonets tid. Skeppet Vasa & svenskt 1600-tal. Max Ström 1999. Inbunden. Skyddsomslag. 34 x 25 cm. Rikt illustrerad. 253 sid. Nyskick. (H38455) 170:-

Mayer, Auguste. Sverige år 1840. 52 litografier efter teckningar av Auguste Mayer m fl. Ur P Gaimard, Voyage en Scandinavie, Paris 1841. Utgivna av Erik Gamby. Bokgillet i Uppsala 1961. Pappband. skyddsomslag. 30 x 22 cm. Opaginerad, 52 sid. Upplaga 600 ex. Pärmarna lite skeva. (H14574). 200:-

Mehr, Hjalmar. Festskrift tillägnad Zeth Höglund - utgiven vid hans 60-årsdag 29 april 1944. Klotband. 214 sid. Illustrerad. (H23138). 80:-

Miegel, Fredrik - Johansson, Thomas. Mardrömmar & Önskedrömmar. Om ungdom och ungdomlighet i nittiotalets Sverige. Symposion 1994. Illustrerat klotband. 310 sid. (H10524). 80:-

Moberg, Vilhelm.
Otrons artiklar. Författarförlaget 1973. Häftad. 155 sid. Något snedläst. (H31734). 60:-

Mobeg, Vilhelm.
Min svenska historia berättad för folket. Från Oden till Engelbrekt – Från Engelbrekt till och med Dacke. Två volymer. Norstedts. 1970-1971. Inbundna. Skyddsomslag. 313 + 390 sid. Bra skick. H 37669. 40:-


Moberg, Vilhelm.
Min svenska historia berättad för folket 1-2: Från Oden till Engelbrekt, Från Engelbrekt till och med Dacke. 2 volymer. Norstedts 1971-1972. Inbundna. Skyddsomslag. 312 + 389 sid. (H24882). 110:-

Moberg, Vilhelm. Min svenska historia berättad för folket. Från Engelbrekt till och med Dacke.Norstedts. 1971. Förlagsband. Skyddsomslag. 389 sid. H 37254. 30:-

Mosey, Chris. Sverige och mordet på Olof Palme. Wahlströms 1989. Inbunden. Skyddsomslag. 248 sid. Sidorna något gulnade. (H25441). 90:-

Möller, Hans. Ordet är fritt" - Grafiska fackförbundet avdelning 69 100 år 1892-1992, från Västerås typografklubb till Grafiska fackförbundet avdelning 69. Grafiska fackförbundet avd. 69 1992. Klotband. Skyddsomslag. 155 sid. Illustrerad. (H40318). 100:-

Nerman, Birger. Svea rikes uppkomst. Skoglunds 1941. Häftad. 231 sid. Namnteckning i blyerts på försättsbladet. Omslaget solkigt. (H114595). 70:-

Nerman, Ture. Allt var rött. Minne och redovisning. Kooperativa Förbundets Bokförlag 1950. Pappband. Skyddsomslag. 365 sid. Fotoillustrerad. (H1983). 80:-

Nerman, Ture. Crusenstolpes kravaller. Saxon & Lindström 1938. Inbunden. 304 sid. Illustrerad. (H792). 120:-

Nestius, Hans. ”Och vi som ville så väl…” 19 röster om det mångkulturella Sverige. Carlssons. 1996. Häftad. 286 sid. Gallrad-stämpel på försättsbladet. (H 38393) 50:-

Nicklasson, Stina. Kvinnors väg till fullvärdigt medborgarskap - pionjärer för moderat politik. Carlssons 1997. Inbunden. 190 sid. Märke efter prislapp på bakpärmen. (H20962). 100:-

Nilsson, Sture. Rysskräcken i Sverige. Fördomar och verklighet. Samspråk 1990. Dekorerat pappband. 236 sid. Illustrerad. (H8081). 100:-

Nordberg, Michael. I kung Magnus tid - Norden under Magnus Eriksson, 1317-1374. Pan 1997. Pocket. 361 sid. Illustrerad. (H40166). 50:-

Nordensvan, Georg. Gripsholm och dess konstskatter. Med 171 bilder i färgtryck, radering, ljustryck och autotypi. Utgifvet av komiterade för Pressens lotteri 1902. Halvfranskt band. 37 x 29 cm. 181 sid. Skinnet lite nött i hörnen. (H6202). 400:-

Nordisk kulturidentitet i ett föränderligt Europa. Jönsson, Mats (förord). Föreningen Norden [1991]. Häftad. 126 sid. Stort format. (H27449). 120:-

Nordström, G Hilding. Sveriges socialdemokratiska arbetareparti under genombrottsåren 1889-1894 - bidrag till det svenska partiväsendets historia. KF 1938. Klotband. 934 sid. (H25435). 120:-

Norling, N S. Femtio års godtemplararbete i Sverige. En minnesskrift. Utgiven av Sveriges storloge av IOGT Oskar Eklunds Bokförlag 1929. Halvfranskt band. Övre guldsnitt. Gulddekorerad rygg. 25 x 18 cm. 400 sid. Illustrerad. Tillskrift på försättsbladet. (H12576). 150:-

Nothin, Torsten. Svenskar under ämbetsmän och fogdevälde. Wahlström & Widstrand 1956. Klotrygg. 169 sid. (H1319). 70:-

Nycop, Carl-Adam.  75 år Sverige. Bra Böcker 1976. Häftad. 30 x 21cm. 274 sid. Rikt fotoillustrerad. (H11617). 80:-

Nyström, Per. Stadsindustriens arbetare före 1800-talet. Den svenska arbetarklassens historia. Tiden 1955. Klotryggband. 471 sid. Några understrykningar med blyerts på de 60 första sidorna. (H16686). 100:-

Näsström, Gustaf. Forna dagars Sverige. [Vol. I:] Kulturhistorisk bilderbok om hedenhös och medeltid. Bonniers 1955. Fjärde upplagan. Halvklotband. 375 sid. Illustrerad. (H20842). 150:-

Näsström, Gustaf. Forna dagars Sverige. Vol. II: Kulturhistorisk bilderbok om vasatid och karolinsk tid. Bonniers 1948. Halvklotband. 358 sid. Illustrerad. (H20841). 150:-

 


O        pil.bmp (982 bytes)

Odén, K. G. Svenskt porträttgalleri XIV. Akademier samt vittra och lärda samfund Hasse W Tullbergs förlag 1904. Grönt gulddekorerat klotband. 22 x 15 cm. 338 sid. Illustrerad med foto-porträtt. Mycket bra skick. (H7075). 150:-

d'Ogier, Charles. Fransmannen Charles d'Ogiers dagbok öfver dess resa i sverige med Franska Ambassadören, Grefve d´Avaux år 1634 - ett bidrag till Fäderneslandets Sedehistoria för denna tid. Faksimilupplaga av 1828 års upplaga. Rediviva 1985. Inbunden. 56 sid. (H28083). 70:-

Ohlmarks, Åke. Svearna i saga och hävd. Rabén & Sjögren 1971. Förlagsband. Inget skyddsomslag. Främre omslaget medbundet. 175 sid. Illustrerad av Eric Palmquist. (H16142). 90:-

Ohlmarks, Åke. Svenska krönikan - vår kulturhistoria. NärVarHur-serien. Forum 1951. Klotband. Saknar skyddsomslag. 608 sid. Illustrerad. Något lös i bindningen. Gulnade sidor. Liten anteckning på frampärmens insida. (H35022). 50:-

Ohlén, Carl-Eric. Sverige under 1800-talet. Bra böcker 1972. Inbunden. 246 sid. Rikt illustrerad. Något nött. Fläckar på pärmen. (H27522). 90:-

Ohlsson, Rolf - Broomé, Per. Ålderschocken. SNS Förlag 1988. Dekorerat förlagsband. 94 sid. Namnteckning på omslaget. (H13020). 60:-

Olaus Magnus. Historia om de nordiska folken. I Urval av Knut Hagberg. Gebers 1963. Klotband. 201 sid. (H21807). 130:-

Olivecrona, Gustaf. Svenskarna och deras herrar. W & W 1974. Inbunden. Skyddsomslag. 191 sid. Slitet skyddsomslag. (H23016). 70:-

Oljelund, Ivan, red. Min mor. 45 svenska män och kvinnor om sina mödrar. Lindblads 1946. Tredje upplagan. Häftad. 268 sid. Fotoillustrerad. Tillskrift på smutstitelbladet. (H17358). 70:-

Olson, Rolf - Lindberg, Gunilla. Minns den 14 maj! Carlssons 1994. Pappband. 27 x 21 cm. 159 sid. Rikt fotoillustrerad. En dokumentation i vardagsbilder av den 14 maj 1993. (H3036). 100:-

Osterman, Stig. 100 år av samverkan - minnesbok om lantmännen - vår äldsta fria lantbrukskooperation. SLR 1980. Inbunden. 465 sid. (H23653). 120:-

Oxenstierna, Eric. Järnålder, guldålder. Med 108 planscher, därav 4 färgplanscher. Natur och Kultur 1957. Ryggklotband. Inget skyddsomslag. 27 x 20 cm. 243 sid. (H14485). 150:-

 

 


PQ        pil.bmp (982 bytes)

Pallavicino, Sforza. Drottning Kristinas väg till Rom. Italica 1966. Pappband. Skyddsomslag. 66 sid. (H1279). 60:-

Palm, Göran. Bokslut från LM. 2. Författarförlaget 1974. Limhäftad. 323 sid. (H19739). 50:-

Palm, Göran. En orättvis betraktelse. Norstedts 1966. Första upplagan. Häftad. 207 sid. Namnteckning på försättsbladet. (H12003). 70:-

Palm, Göran. Vad kan man göra?. Pan/Norstedts 1969. Pocket. 147 sid. (H22206). 50:-

Palme, Olof m fl. Ökad jämlikhet - för ett rättvisare samhälle. Brevskolan 1969. Inbunden. 166 sid. Illustrerad. (H28918). 80:-

Palme, Sven Ulric. Vår tids hjältar. Lantbruksförbundets Tidskriftsaktiebolag 1953. Klotrygg. 275 sid. Fotoillustrerad. (H1327). 70:-

Palmér, Torsten. Valda ögonblick ur vårt fantastiska arkiv 1890-1931. Sveriges Radios förlag. 1981. Kartonnageband. 30 x 21 cm. Rikt illustrerad med fotograferad. 168 sid. Tillskrift. Bra skick. (H 38556) 70:-

Palmstierna, Hans. Besinning. Rabén & Sjögren 1972. Pocket. 178 sid. (H21218). 80:-

Pehrsson, Per. Till svenska utvandrare! - råd och anvisningar för utvandrare till Amerika. Allmänna svenska prästföreningen 1923. Tredje upplagan. Häftad. 22 sid. Något nött. (H24996). 100:-

Petri, Olaus. Skrifter i urval. Natur och Kultur. 1969. Inbunden. Skyddsomslag. 333 sid. (H 38320) 50:-

Petri, Olaus. Skrifter i urval. Natur och Kultur. 1968. Inbunden. Skyddsomslag. 335 sid. Bra skick. (H 38329) 50:-

Pettersson, Anders Gustaf. Tvänne släkter från Karlskoga bergslag. I-II. Del 1 Mån-släkten. Del 2 Kexsunds-släkten. En gammal bergsmanssläkt från Karlskoga bergslag. Genealogiska och biografiska anteckningar. Kristinehamn 1912-1913. Två volymer. Häftade. 152 + 194 sid + utvikbara släktträd. Illustrerade. Ouppskurna.  (H9249). 300:-

Pionjärer på prärien - de första svenska utvandrarna. Isaksson, Olov (red). En bok för alla 1996. Inbunden. 251 sid. Illustrerad. (H25937). 80:-

Planting, Birger. De jordrika stormännen. LT 1952. Häftad. 187 sid. Snedläst. (H22631). 70:-

Pubols, Daniel. Makt och moral. Kyrkan och arbetarrörelsen vid Fiskeby pappersbruk. Carlssons 2004. Häftad. 142 sid. Recensions-stämpel på övre snittet. (H11948). 80:-

 

 


R        pil.bmp (982 bytes)

Rogberg, Martin. Svenskar i Latinamerika. Pionjäröden och nutida insatser. Lindqvists 1954. Klotrygg. 25 x 19 cm. 135 sid. Fotoillustrerad. (H1301). 80:-

Rosén, Bo - Rosén, Elsbeth. Lort-Sverige - 50 år efter Lubbe Nordström. Svenska kommunförbundet. 1988. Förlagsband. 286 sid. Illustrerad. (H32483). 80:-

Runwall, Anders - Hagert, Bertil. Svenskarna från Ukraina. Ett reportage om svenskbyborna. Harriers 1981. Pappband. Skyddsomslag. 24 x 17 cm. 138 sid. Fotoillustrerad. Reva i skyddsomslaget. Namnteckning. (H1191).110:-

Rydelius, Ellen - Odhe, Anna. Kvinnokavalkad. En bilderbok om svenska kvinnors liv 1918-1944. Bonniers 1946. Linneband. 30 x 22 cm. 296 sid. Fotoillustrerad. (H17615). 130:-

Röster om IB. Gidlund 1974. Häftad. 111 sid. Namnteckning på titelsidan. Något nött. (H23406). 50:-

Rösträtten 80 år - forskarantologi. Jönsson, Christer (red). Justitiedepartementet 2001. Häftad. 269 sid. (H28359). 100:-

 

 


S         pil.bmp (982 bytes)

Sack, Gottfried, red. Gustaf Adolph och Ebba Brahe. Konung Gustaf Adolphs och Fröken Ebba Brahes märkvärdiga kärlekshandel. Bokvännerna. 1967. Pappband. 19 x 12 cm. 57 sid. (H1269). 50:-

Sahlberg, Gardar. Den aristokratiska ligan. Sammansvärjningen mot Gustaf III. Bonniers 1969. Klotband. 283 sid. Illustrerad. (H928). 70:-

Sahlberg, Gardar. Fersenska mordet - hur kunde det hända?. Bonniers 1974. Inbunden. 268 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. Mindre fläckar på titelbladets baksida och på motstående sida. (H24724). 60:-

Sahlberg, Gardar. Levande bilder från ett svunnet Sverige. 1897-1913. Bonniers 1966. Pappband. 25 x 26 cm. 120 sid. Rikt illustrerad med bilder ur Svensk Filmindustris journalfilmarkiv. Skyddsomslaget slitet. (H1292). 80:-

Sahlgren, Nils. Äldre svenska spannmålsmått - en metrologisk studie. Nordiska museets handlingar, 69. Häftad. 208 sid. Illustrerad. Osprättad. (H40146). 80:-

Sala allehanda 1879-1979 - 100-årskrönika om tidningar och händelser i vår bygd. Söderström, Charles (red).  Ågren & Holmberg 1979. Häftad. 260 sid. Illustrerad. Något nött. (H40222). 60:-

Salomonsson, Bengt, m fl. Nagelapan. Metallarbetare i Malmö under 100 år. Metall avd 4 – Malmö museum. 1984 Limhäftad. Illustrerad. 152 sid. Nyskick.. H 37472. 50:-

Samling af walda berättelser ur swenska historien - Engelbrecht - en kort berättelse om denne store mans lefnad... L J Hierta 1832. Häftad. 16 sid. Sliten. (H28193). 100:-

Samuelsson, Kurt. Från stormakt till välfärdsstat. Svensk samhällsutveckling under 300 år. Rabén & Sjögren 1968. Pappband. Skyddsomslag. 346 sid. Namnteckning. (H01897). 100:-

Samuelsson, Kurt. Det politiska året. Askild & Kärnekull 1980. Limhäftad. 146 sid. (H19146). 70:-

Samuelsson, Kurt. Postbanken - postsparbank och postgiro 1884-1925-1974. Dekorerat förlagsband. 194 sid. Illustrerad. (Ö19444). 80:-

Scharp, Dag W. Människan Rättvisan Friheten - en krönika om Folkpartiets historia. Folkpartiets ombudsmannaförenings Bokförlag 1956. Halvskinnband. Skyddsomslag. 514 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget fläckigt, nött. (H23905). 150:-

Scheffer, H. Johannes Rudbeckius. En kämpagestalt från Sveriges storhetstid. Norstedts1914. Häftad. 166 sid. Illustrerad. (H718). 70:-

Schiller, Harald. Hedersmän från fordom och nu. W&W 1934. Klotband. 285 sid. Dedikationf från författaren. (H811). 90:-

Schiller, Harald. Strövtåg i det förgångna. Allhems 1963. Klotband. Skyddsomslag. 25 x 18 cm. 222 sid. Illustrerad. (H30705). 100:-

Schück, Adolf, red. Befolkning under medeltiden. Nordisk kultur II. Bonniers 1938. Häftad. 26 x 17 cm. 180 sid. Kartor. (H14517). 100:-

Schück, Herman - Rystad, Göran - Metcalf, Michael F - Carlsson, Sten - Stjernquist, Nils. Riksdagen genom tiderna. Sveriges riksdag 1985. Förlagsband. Skyddsomslag. 347 sid. Illustrerad. 28,5 x 22 cm. (H32456). 140:-

Seitz, Heribert - Rosengren, Erik. Sveriges freder och fördrag 1524-1905. Kortfattad sammanställning. Rabén & Sjögren 1944. Häftad. 196 sid. (H12539). 70:-

Sellman, Julius. Konungen och hans rådsherrar. Andra upplagan. 1914. Häftad. 15 sid. (H35051). 40:-

Sellman, Julius. Kungamakt och folkmakt. Nya Wermlandstidningen N:o 114 B, 1906. Klammerhäftad. 48 sid. Något nött. (H27887). 50:-

Sjögren, Otto. Karl den tolfte och hans män. Lifsbilder från vår sjunkande storhetstid. Med talrika illustrationer. Fröléen & Comp 1899. Första upplagan. 23 x 16 cm. Rikt gulddekorerat blått klotband. 687 sid. Kartuppslag över stridsplatser och högkvarter. Namnteckning på försättsbladet. (H15660). 500:-

Sjögren, Otto. Karl Johan och skandinaviska halfön under unionens anknytningstid. Fröléen & Comp 1906. Rött, rikt dekorerat klotband med Karl Johans profil i relief. 573 sid. Illustrerad. Namnteckning på titelsidan. (H5308). 130:-

Sjöström, Christopher. Så tänkte arbetareklassens föregångsmän vid seklets början - artikelserie skriven och publicerad i facklig och politisk arbetarpress strax före storstrejken år 1909. Bonniers 1938. Häftad. 137 sid. Illustrerad. Exlibris. Läsveck i ryggen. (H40236). 80:-

Sjöström, Hans O. Klassens ljus. Eller hur man hamnar i arbetarregeringen. Norstedts 1987. Förlagsband. Skyddsomslag. 306 sid. Fotoillustrerad. (H16285). 80:-

Skarback, Sören. Läkarna i gamla Göteborg. Tre Böcker 1999. Klotband. Skyddsomslag. 25 x 17 cm. 264 sid. Illustrerad. (Ö10571). 130:-

Skotte, Knud. Vårt kungahus 1966. Termac 1966. Förlagsband. Inget skyddsomslag. 28 x 20 cm. Opaginerad. Rikt illustrerad. Tillskrift på försättsbladet. (D10568). 70:-


Släkt och hävd. Tidskrift utgiven av Genealogiska Föreningen. Riksförening för släktforskning. Nr 1. 1993. Häftad. Sid 253-317. Innehåll: Bodde J J Anckarströms änka i Björna, Ångermanland? av Torsten Burgman. Sekreteraren Jonas Lorin - hans släktförhållanden och arbete av Barbro Nordlöf. Borgmästaren Jacob Erlandsson Paulin i Kungsbacka och hans efterkommande av Sven Wallerstedt och Alan Dufberg. Nyskick. (H7267). 60:-

Släkt och hävd. Tidskrift utgiven av Genealogiska Föreningen. Riksförening för släktforskning. Nr 1. 1994. Häftad. Sid 1-64. Innehåll: Ätten Bohm kluven av Pontus Möller. Nelson - en östgötasläkt av Sten Möller. Officerare och högra stabsbetjänte vid Norra Skånska Kavalleriregementet åren 1658-1709 (forts från SoH 3-4/93) av Christopher von Warnstedt. Nyskick. (H7270). 60:-

Släkt och hävd. Tidskrift utgiven av Genealogiska Föreningen. Riksförening för släktforskning. Nr 3-4. 1995. Häftad. Sid 397-520. Innehåll: von Cräutlein - den svenska adliga ointroducerade ätten av Åke Backström. Åldringsmisshandel eller kamp om husbondeväldet - ett rättsfall från Malung i början av 1700-talet av Henrik Bramsjö. Släkten Die von Bratts van Suid-Afrika av Martin Bratt. Hornaeus - en prästsläkt med anknytning till Rogberga socken i Småland av Göran Sparrlöf. Befäl och stabspersonal vid Kungliga Skånska - från 1686 - Norra Skånska Kavalleriregementet åren 1658-1709 av Christopher von Warnstedt.  Nyskick. (H7274). 60:-

Släkt och hävd. Tidskrift utgiven av Genealogiska Föreningen. Riksförening för släktforskning. Nr 1. 1997. Häftad. Sid 183-258. Innehåll: “Skall jag gå på elden, så skall du gå med” av Niklas Hertzman. Möllerson & Co - besynnerliga fenomen i vår namnflora av Pontus Möller. Adam de Heymowski av Christopher von Warnstedt. Nyskick. (H7278). 60:-

Släkt och hävd. Tidskrift utgiven av Genealogiska Föreningen. Riksförening för släktforskning. Nr 2. 1997. Häftad. Sid 259-354. Innehåll: Om finländska inslag i Stockholms stads råd under medeltiden av Marko Lamberg. Österfärnebo- (Torsåkers-)grenen av ointroducerade ätten von Knorring av Pontus Möller. Svenska utvandrare i Brsilien - upplysningar ur brasilianska källor av Dag Retsö. Nyskick. (H7279). 60:-

Solen och nordstjärnan - Frankrike och Sverige på 1700-talet. Nationalmuseum 1 oktober 1993 - 9 januari 1994, Grand Palais i Paris, 15 mars - 13 juni 1994. Grate, Pontus (red). Bra böcker 1993. Inbunden. 480 sid. Rikt illustrerad. (H28681). 300:-

Stadsbor i gångna tider - släktforskaren och staden. Hjord, Bengt, red. Sveriges Släktforskarförbund 1989. Inbunden. 287 sid. Illustrerad. (KH1215). 100:-

Stahre, Sven-Arne. Arbetarrörelsen. En uppslagsbok. När?Var?Hur?Serien. Litteraturfrämjandet/Forum 1978. Dekorerat förlagsband. 22 x 14 cm. 375 sid. Illustrerad. (H14909). 80:-

Stapelberg, Göran. Så kan det gå när rättvisan håller på - en samling sanna historier om hur dråpliga saker händer inom rättvisans hägn. Liber 1982. Inbunden. 89 sid. Illustrerad. (h30282). 100:-

Starnberg, Märta. Hvad Anders lärde i Amerika - hans egen berättelse upptecknad af M. 2 upplagan. Norstedts 1908. Häftad. 44 sid. (H26079). 100:-

Steg för steg 1945-1973 - en krönika i text och bild om den svenska fackföreningsrörelsens utveckling under efterkrigstiden. Prisma / LO 1973. Häftad. 223 sid. Illustrerad. (H23906). 60:-

Stenmark, Agneta - Hirsch, Walter - Göransson, Ragnar. Majoriteten. Land 1988. Dekorerat förlagsband. 119 sid. Illustrerad. (H40156). 100:-

Stenberg, Leif - Svanström, Leif - Åhs, Stig. Uteliggarna i välfärdssamhället. Tiden/Folksam 1989. Dekorerat förlagsband. 186 sid. Fotoillustrerad. Dedikation. (H11467). 80:-

Stenström, Gabriel. Frikänd - fallet Joy Rahman. NoK 2004. Häftad. 223 sid. (H35335). 80:-

Stjernquist, Nils, red. Riksdagen inifrån. Tolv riksdagsledamöters hågkomster, erfarenheter och lärdomar. Gidlunds 1991. Dekorerat förlagsband. 291 sid. (H11459). 70:-

Stoltz, Elof. Jockom Beck och Andrarums alunverk medan Skåne var danskt. Norstedts 1979. Pappband. Skyddsomslag. 260 sid. Illustrerad med reproduktioner. (H1895). 90:-

Strindberg, Axel. Bondenöd och stormaktsdröm - studier över skedet 1630-1718. Bonniers 1937. Halvskinnband. Bunden hos Ivar Hanssons bokbinderi, Stockholm. 447 sid. Något nötta hörn. (H25579). 150:-

Ström, Pär. Övervakad - elektroniska fotspår och snokarsamhället. Liber 2003. Dekorerat förlagsband. 303 sid. Illustrerad. (H35345). 250:-

Strömberg, Kjell. Svenskarna i Frankrike. En historik. Lindqvists 1953. Klotrygg. 25 x 19 cm. 78 sid. Illustrerad med foton och reproduktioner. (H1300). 80:-

Sundvik, Ivar. 100 år för ordets frihet. Publicister i samhällsomdaningen 1874-1974. R&S 1974. Inbunden. Skyddsomslag. 236 sid. (H961). 80:-

Svalenius, Ivan. Gustav Vasa. W&W 1992. Dekorerat förlagsband. 271 sid. (H926). 90:-

Swahn, Jan-Öjvind. Svenska mord - märkliga mordfall ur den svenska kriminalhistorien. Ordalaget 2004. Pocket. 204 sid. Illustrerad. (C27196). 50:-

Swahn, Waldemar. Per Albin Hansson. Springpojken som blev statsminister. Fritzes 1942. Klotband. 24 x 17 cm. 286 sid. Fotoillustrerad. Bandet komponerat av Sigvard Bernadotte. (H1891). 120:-

Svensk arbetarrörelse under hundra år. Nerman, Ture (red).Tiden 1938. Halvskinnband. 516 sid. Rikt illustrerad. (H22988). 140:-

Svensk författningssamling. Handels- och sjöfartstraktat mellan Sverige och Tyska riket. SFS 1911, nr 75. Klotband. 165 sid. (H21910). 100:-

Svensk författningssamling. Kungl Maj:ts nådiga förordning med tulltaxa för inkommande varor; gifven Stockholms slott den 4 juli 1910. Norstedts 1910. Klotband. 186 sid. Namnteckning. Ägarstämpel. (H19433). 100:-

Den svenska Clio - historia i liv och läsning - en antologi. Björnsson, Anders (red). Clio 1994. Inbunden. Skyddsomslag. 169 sid. Exlibris. Namnteckning på försättsbladet. Enstaka anteckningar och understrykningar i blyerts. (H29882). 80:-

Svensson, Olle. Femton år med Tage Erlander. En skrift till 60-årsdagen 13 juni 1961. Tiden 1961. Pappband. 24 x 18 cm. 125 sid + bildbilaga. (H19154). 80:-

Sverige 1900-talet - nationalencyklopedin. Båge, Susan m fl (red). Bra böcker 2000. Inbunden. Skyddsomslag. 215 sid. Illustrerad. (H29780). 300:-

Sveriges firmor och män inom handel, industri och konst jemte en del finska firmor - handbok för kommersiella upplysningar, affärshistorier och biografiska skildringar. Ahnfelt, Arvid (red). Carl Sunessons förlag 1886. Ryggklotband. 312, IX sid. Illustrerad. Slitna kanter och hörn. Inlagan gulnad. Namnteckning på försätts- och titelblad. Några fläckar på pärmar och rygg. (H32152). 400:-

Swedish wartime cartoons - an exhibition sponsored by the American-Scandinavian foundation and the Sverige-Amerika stiftelsen 1946. Bergh, Sven-Erik (red).Ljus 1946. Klammerhäftad. 42 sid. Huvudsakligen illustrerad. (H40087). 200:-

Så minns jag 10-talet - några glimtar av livet i svenska byar och städer från tiden före och under första världskriget jämte några upplevelser ute i världen valda ur 1014 berättelser till en radiopristävling. Laval, Märta de (urval). 1970. Proprius 1971. Häftad. 190 sid. (H25364). 60:-

Sällskapet Barnavännerna 1870-1960. Wallberg, Sven (förord). Elfströms boktryckeri 1959. Klammerhäftad. 29 sid. Illustrerad. (H29372). 50:-

Söderblom, Anna Lisa. Grön ungdom under röda fanor. Tiden 1945. Häftad. 239 sid. Illustrerad. Nött. Namnteckning på smutstitelbladet. (H21134). 70:-

 

 

TU        pil.bmp (982 bytes)

Taikon, Katarina. Zigenare är vi. Tiden 1967. Inbunden. 93 sid. Illustrerad. (H22815). 90:-

Talmage, T. De Witt. Kvinnan. Hennes rättigheter och pligter såsom jungfru, maka och moder. Bohlin & Co Förlag 1897. Tredje upplagan. Rött gulddekorerat klotband. 19 x 12 cm. 199 sid. Pärmarna lite solkiga. (H5724). 150:-

Taube, Gurli. Musik, dans, språk och andra akademiska färdigheter i Uppsala. Acta universitatis Upsaliensis, Skrifter rörande Uppsala universitet, C. Organisation och historia, nr 5 1963. Häftad. Skyddsomslag. 92 sid. Illustrerad. Delvis osprättad. (H25253). 80:-

Tessin, Carl Gustaf. Utkast af En Gammal Mans Dageliga Bref, under dess sjukdom, til En Späd Prints. Natur och Kultur 1964. Häftad. (H20670). 120:-

Thomée, Gustaf - Holmbergsson, Joh. Till Fädernelandets historia sextiosju portrait-teckningar av Holmbergsson utgifna med minnesverser af Gustaf Thomée. Stockholm 1859. Häftad. 32 sid. (H715). 200:-

Thordeman, Bengt - Bohrn, Erik. Fornvännen. Meddelanden från K Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien och Svenska Fornminnesföreningen. 1953. Årgång 48.  364 sid. Illustrerad. Omslaget blekt. (H4498). 100:-

Thorén, Birger. Studentexamen 100 år. Natur och Kultur 1963. Pappband. Inget skyddsomslag. 25 x 18 cm. 239 sid. Illustrerad med foton och dokument. (H3435). 100:-

Thorén, Birger. Studentexamen 100 år. Natur och Kultur 1963. Pappband. Skyddsomslag. 25 x 18 cm. 239 sid. Illustrerad med foton och dokument. (H15768). 110:-

Thulstrup, Åke. När demokratin bröt igenom. Konturerna av Sveriges historia 1905-1920 (Ingår i serien Orientering i aktuella ämnen). Bonniers. 1937. Illustrerad. 254 sid. Bra skick.. H 37475. 60:-

Thunander, Rudolf. Skytten och Draken - sjörövare på Östersjön, deras dåd och dom. Atlantis 1994. Förlagsband. Skyddsomslag. 148 sid. (H35884). 110:-

Tillhagen, Carl-Herman. Våra folkminnen. En "dagbok" över ett folks liv. Carlssons 1999. Dekorerat förlagsband. 160 sid. (H19500). 80:-

Tjerneld, Staffan. Det romantiska 20-talet. Norstedts 1963. Klotband. 28 x 21 cm. 159 sid. Rikt fotoillustrerad. (H3035). 100:-

Tjerneld, Staffan. Wallenbergs. Bonniers 1969. Klotband. Skyddsomslag. 222 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget nött. (H33988). 70:-

Ullenhag, Kersti. Industriell utveckling och demokratisering 1862-1921. Uppsala stads historia V. Almqvist & Wiksell 1984. Inbunden. Skyddsomslag. 299 sid. Illustrerad. (H23901). 130:-

Unger, Gunnar. Profiler - karakteristik och karikatyr. Natur och Kultur 1966. Pocket. 166 sid. Gulnad. (H26428). 50:-

 

 


VW        pil.bmp (982 bytes)

Vad hände med Sverige i Göteborg? Löfgren, Mikael - Vatankhah, Masoud (red). Ordfront 2002. 306 sid. (H35329). 110:-

Vennerström, Ivar. Svenska utopister: första delen. Den svenska socialismens historia, 1. Tiden 1913. Häftad. 181 sid. Nött rygg. Namnteckning på frampärmen. (H40237). 100:-

Villius, Hans, red. Ögonvittnen till Karl XII. Wahlström & Widstrand 1993. Dekorerat pappband. 188 sid. (H5625). 100:-

Vägar till ett effektivt miljöarbete. Edvardsson, Karin - Hansson, Sven Ove (red). Boréa 2006. Häftad. 193 sid. (H33097). 150:-

Wachtmeister, Ian. Elefanterna. Sellin 1990. Inbunden. 232 sid. Illustrerad. (H29832). 60:-

Wahlström, Bengt. En förändrad värld - en guide till det nya individsamhället. Liber ekonomi, 1996. Dekorerat förlagsband. 316 sid. (H40245). 70:-

Wahlström, Sten - Weibull, Jörgen. Historia på plats. Klotband. Skyddsomslag. 24 x 17 cm. 174 sid. Illustrerad. (H9928). 100:-

Webber, Ross A. Tid är pengar - nyckeln till framgångsrikt ledarskap. ISL 1982. Förlagsband. Skyddsomslag. 152 sid. (H33940). 90:-

Weibull, Curt. Drottning Christina och Sverige 1646-1651. En fransk diplomat berättar. Norstedts 1970. Klotband. Inget skyddsomslag. 153 sid. (H19116). 70:-

Weibull, Lauritz. Stockholms blodbad - och andra kritiska undersökningar. Natur & Kultur, 1965. Häftad. 267 sid. Något nött. (H22559). 70:-

Wersén, Gunnar - Kimbré, Bengt Åke. Svenskar - människor i Sverige ser på sig själv genom kameraögat/Swedes - People in Sweden look at themselves through the camera lens. Sveriges radio 1970. Förlagsband. Opaginerad. Parallelltext på svenska och engelska. Rikt illustrerad. Anteckning på försättsbladet. (H31746). 60:-

Westlund, Per-Olof. Gripsholm under Vasatiden. En byggnadshistorisk undersökning. Kungl Vitterhets historie och antikvitets akademiens handlingar. Sextiosjunde delen. Wahlström & Widstrand 1949. Häftad. Skyddomslag. 24 x 17 cm. 364 sid + 23 sidor med planscher. Illustrerad med foton, ritningar och reproduktioner. Skyddsomslaget slitet. Dedikation från författaren. (H1890). 120:-

Wickbom, Ulf. Blågula rosor. Nedslag i svensk samtidshistoria 1969-1989. LT 1989. Dekorerat förlagsband. 294 sid. (H11888). 90:-

Widding, Lars. På jakt efter Pistolekors tid - bilderna och dokumenten. Gebers 1972. Klotband. Skyddsomslag. 247 sid. Illustrerad. Vinjetter i förordet av Hasse Erikson och Gunnar Brusewitz. Något nött skyddsomslag. (H35398). 120:-

Widding, Lars - Gerne, Magnus - Andersson, Åke. Svenska äventyr - 800-1710. Semic 1996. Inbunden. 189 sid. Rikt illustrerad. Stort format. (H25593). 100:-

Wigforss, Ernst. Minnen 1-3. Tre volymer. Tiden 1950, 1951, 1954. Del 1: fjärde upplagan, del 2: första, del 3: andra upplagan. Klotband. 426 + 388 + 451 sid. Anteckning på försättsbladet i del 2, på frampärmens insida i del 1 och 3. Några fläckar på pärmarna. (H34245). 150:-

Wijk, Erik. Göteborgskravallerna - vittnesmål, dokument, kommentar. Manifest 2001. Häftad. 236 sid. (H33070). 80:-

Wijkman, Anders. Tsunamin, den onödiga tragedin - så orsakar människan de stora katastroferna. Ekerlids 2005. Häftad. 134 sid. Illustrerad. (H35839). 70:-

Wilke, Björn. Sätt fart på pengarna - så får du ditt kapital att växa. lilla e 1999. Inbunden. 205 sid. Namnteckning på försättsbladet. (H30555). 100:-

Wottle, Martin. Det lilla ägandet - korporativ formering och sociala relationer inom Stockholms minuthandel 1720-1810. Stads- och kommunhistoriska institutet, 2000. Häftad. 351 sid. (H40240). 100:-

Wrangel, FU. På forskningsfärd efter Bernadotteminnen. Bonniers 1917. Klotband. Illustrerad. 336 sid. (H787). 70:-

Wägnerud, Lena. Kvinnorepresentation - makt och möjligheter i Sveriges riksdag. Studentlitteratur, 2003. Häftad. 200 sid. Illustrerad. (H20862). 110:-

 

 


ÅÄÖ

Åberg, Alf, red. Karolinska dagböcker. Natur och kultur 1958. Förlagsband. Inget skyddsomslag. 158 sid. (H14729). 80:-

Åberg, Alf. Kungaslott och adelsborgar från vasatiden. Svalan. 1966. Inbunden. 166 sid. Illustrerad. (H954). 80:-

Åberg, Alf. När svenskarna upptäckte världen - från vikingar till gustavianer. NoK 1981. Inbunden. Skyddsomslag. 327 sid. Illustrerad. (H27592). 120:-

Åberg, Alf. Skånska slott och deras herrar. En krönika i ord och bild om gårdar och människoöden. Bonniers. 1960. Klotryggband. Illustrerade pärmar. 28 x 20 cm. Inget skyddsomslag. Illustrerad. 235 sid. Pärmarna aningen nötta i hörnen. (H 38459) 80:-

Åkerman, Nordal. Apparaten Sverige. Samtal med beslutsfattare i politik, ämbetsverk, företag. Wahlström & Widstrand 1969. Klotband. Skyddsomslaget nött i kanterna. 335 sid. Liten företagsstämpel på försättsbladet. (H7316). 70:-

Åsard, Erik. Det dunkelt tänkta - konspirationsteorier om morden på John F Kennedy och Olof Palme. Ordfront 2006. Förlagsband. Skyddsomslag. 290 sid. Recensionsstämpel på fotsnittet. (H32792). 150:-

Ödman, N P. Svenska minnen och bilder. Valda skrifter. Två band. Fahlcrantz & Co 1900. Gröna gulddekorerade klotband. 638 + 633 sid. Illustrerade. (H13706). 150:-

Österman, Torsten. Vitbok över riksdagsvalet 1994. En långtidsstudie av väljaropinioner. Tiden 1995. Dekorerat förlagsband. 30 x 21 cm. 134 sid + bilagor. (H11102). 90:-

Östgöta correspondenten 150 år - en minnesskrift 1838-1988. Östgöta correspondenten 1988. Häftad. 194 s. Illustrerad. (H40194). 120:-

A B C D E F G H IJ K L MN O PQ R S TU VW XYZ ÅÄÖ
Till toppen av Svensk historia  Beställ