|
STOCKHOLM |
Kopiera texten om den bok
du vill köpa och gå vidare till Beställ
| Tillbaka till bokhyllan | Beställ |
| AB | CDE | FG | HIJ | KL | MN | OPQ | RS | TU | VW | XYZ | ÅÄÖ |
AB Abel, Ulf - Cavalli-Björkman, Görel - Dahlbäck-Lutteman, Helena - Grate, Pontus - Gunnarsson, Torsten - Uggla, Marianne. Nationalmuseum Stockholm. Bra Böcker 1984. Klotband. Skyddsomslag. 29 x 23 cm. 231 sid. Rikt illustrerad. (S32466). 100:- Ahlberg, Gösta. Stockholms utveckling under de senaste hundra åren. Stockholms befolkningsutveckling efter 1850. Almqvist & Wiksell 1958. Häftad. 25 x 17 cm. 209 sid. Illustrerad med tabeller och diagram. Namnteckning. (S3794). 70:- Alm, Göran - Olander, Nils. Slottet som historisk scen. Wiken 1993. Dekorerat förlagsband. 160 sid. Illustrerad. (S40322). 150:- Alm, Henrik. Djurgårdsstaden - en trehundraårig idyll. Antiquarius 1964. Klotryggband. Inget skyddsomslag. Tvärformat. 17 x 22 cm. 145 sid + 5 planscher. (S15585). 70:- Alm, Henrik. Murgesällerna i Stockholm. Stockholms Murares sjukkassa vill med denna skrift hugfästa minnet av 75-årig verksamhet. Stockholm 1944. Häftad. 22 x 15 cm. 144 sid. Fotoillustrerad. (S3852). 80:- Althin, Torsten. Reymersholmsbolaget. 1955. Inbunden. 163 sid. (S2219). 100:- Ancker, Bo. Ett litet stycke Stockholm. En rapsodi kring Adolf Fredriks församling och den tvåhundra åren 1774-1974. EFS-Förlaget 1974. Pappband. Skyddsomslag. 24 x 19 cm. 112 sid. Fotoillustrerad. Två kartor. (S3842). 100:- Ancker, Bo. Mormors porter. Stockholmsminnen från 20-talet. Wahlström & Widstrand 1965. Dekorerat pappband. Skyddsomslag. 122 sid. Fotoillustrerad. (S3789). 70:- Anderson, K E Harald. Erinringar från Södra Latin 1916-1925. Stockholm 1955. Tryckt i 400 ex. Klammerhäftad. 21 x 14 cm. 40 sid. (S10784). 100:- Andrén, Erik, red. Trettiotalets Skansen. Utveckling och omdaning under decenniet 1929-1939. Thule 1939. Klotband. 313 sid. (S2206). 200:- Arendorff, Victor. Stureplan. Allmänna förlaget 1949. Häftad. 142 sid. (S31423). 120:- Arnstberg, Karl-Olov - Erdal, Björn, red. Därute i Tensta. Stockholmia förlag 1998. Dekorerat förlagsband. 24 x 19 cm. 184 sid. Illustrerad. (S15597). 110:- Asklund, Erik. Skeppsholmen. W & W 1950. Häftad. 111 sid. Illustrerad av Georg Lagerstedt. Osprättad. (S33113). 120:- Asklund, Erik - Erkner, Gunnar. Staden mellan broarna. Nordisk Rotogravyr 1965. Klotryggband. 19 x 18 cm. Inget skyddsomslag. 123 sid. Illustrerad av Gunnar Erkner. (S16212). 70:- Asklund, Erik, red. Stadens sånger - Stockholmsdikter från två sekler. Illustrationer: Sven Olov Ehrén. Fibs Lyrikklubb. Inbunden. (S2226). 100:- Bedoire, Fredric - Thullberg, Per. Stockholms universitet 1878-1978. Almqvist & Wiksell 1978. Klotband. Skyddsomslag. 236 sid. Illustrerad. (S28406). 120:- Bergrengren, Kurt. När skönheten kom till city. Aldus 1976. Inbunden. Skyddsomslag. 315 sid. Ill. Exlibris. (S20103). 60:- Bergman, Bengt. Stockholm genom tiderna. Kulturhistoriska detaljer av sevärdheter i Stockholm. Färder i Stockholmstrakten. Thule 1937. Klotrygg. 300 sid. Illustrerad. (S3804). 90:- Bergman, Bo. Stockholmsdikter. Illustrationer av Yngve
Berg. Bonniers 1947. Inbunden. 25x20 cm. 116 sid. (S2251). 100:- Bergqvist, L. P. m fl.
Reglemente för Garfvare-Gesällernes i Stockholm Hjelp- och
Begrafnings-Kassa. P. A Norstedt & Söner. Stockholm, 1852.
Ohäftad. 19 x 11 cm. 8 sid. Bra skick..H 37265. 300:- Bernhard, Waldemar. Stockholm - 50 träsnitt. Christofers bokförlag 1963. Bibliofilupplaga, tryckt i 777 ex, varav detta är nr 155. Signerad av konstnären. Helskinnband. Bunden av A K Aronzons bokbinderi, Stockholm. 30,5 X 23 cm. (S30658). 350:- Beskow, Natanael, m fl. Djursholms kapell femtio år. Norstedts 1948. Halvklotband. Omslagen medbundna. 247 sid. Nr 189/500. Tillskrift på försättsbladet. (S16121). 100:- Beyron, Ulla. Stockholm i gasljus. Norstedts 1962. Ryggklotband. Skyddomslag. 164 sid. Illustrationer av Kurt Jungstedt. Nött skyddsomslag. (S8294). 70:- Bjurström, Per. Nationalmuseum 1792-1992. Nationalmuseum/Wiken 1992. Dekorerat förlagsband. 416 sid. Rikt illustrerad. 28,5 x 21,5 cm. (S35000). 120:- Blanche, August. Bilder ur Stockholmslivet. Rabén & Sjögren 1961. Inbunden. Skyddsomslag. 270 sid. Slitet skyddsomslag. (S20106). 90:- Blanck, Tania, red. Karolinska sjukhuset. Bilder. Karolinska sjukhuset 1993. Illustrerat pappband. 29 x 23 cm. 112 sid. Rikt illustrerad med fotografier av Peter de Ru. (S5104). 100:- En bok om Sofia. På kyrkorådets uppdrag utgiven med anledning av Sofia kyrkas 50-årsjubileum. Stockholm 1955. Häftad. 26x19 cm. 154 sid. Illustrerad. (S2254). 100:- Bolin, Gunnar. Från gamla Brunkberget och De la Croix till Gillet - Gillets minnesskrift 1915-1945. Hotell- och restaurant AB 1945. Halvklotband. 126 sid. Illustrerad. (S35853). 250:- Borell, Th - Forssell, Gösta - Key, Einar. Karolinska sjukhuset - Redogörelse för första etappen av Karolinska institutets nybyggnader å Norrbacka vid Stockholm. Norstedts 1944. Inbunden. Linnerygg. 265 sid + en del med byggnadsritningar. Illustrerad. (S2243). 250:- Brusewitz, Gunnar - Ekman, Henrik. Ekoparken - Djurgården, Haga, Ulriksdal. W&W 1995. Förlagsband. Skyddsomslag. 193 sid. Illustrerad. (S35100). 120:- Brusewitz, Gunnar. Stockholm. Staden på landet. W&W 1969. Klotband. 25x19 cm. 208 sid. Illustrrad av författaren. Skyddsomslagt ngt trasigt. (S2273). 120:-
Carlsson, Beyron. Hela Stockholm. Bonniers 1912. Skinnrygg. Linnepärmar. 544 sid. Fotoillustrerad. Mycket bra skick. (S15563). 250:- Carlsson, Tore, text. Operan vid Stockholms ström. Informationsförlaget 1993. 28 x 21 cm. Dekorerat pappband. 64 sid. Rikt illustrerad med foton av Enar Merkel Rydberg. (S3847). 80:- Dagborn, Olof. Stadshypotek i Stor-Stockholm. En
historisk översikt. Utgiven av Stockholms läns
stadshypoteksförening 1984. Pappband. 25 x 17 cm. 291 sid.
Illustrerad. (S3784). 90:- Engman, James. James bok - om de första åren i Stockholmssystemet. Systembolaget 1991. Dekorerat förlagsband. 47 sid. Fotoillustrerad. Namnteckning på insidan av främre pärmen. (S15410). 50:- E:son Lindman, Åke. Stockholm Modern. En guide till stans design. Wahlström & Widstrand 1998. Limhäftad. 21 x 11 cm. 251 sid. Rikt illustrerad. (S3798). 80:-
Fogelström, Per Anders. En resa till Stockholm 1871. Svenska handelsbanken 1971. Inbunden. 75 sid. Illustrerad. (S26449). 100:- Fogelström, Per Anders. Kring Strömmen. Stockholmska bilder. Med teckningar av Stig Claesson. Bonniers 1962. Sjätte-åttonde tusendet. Dekorerat förlagsband. Inget skyddsomslag. 182 sid. (S15591). 80:- Fogelström, Per Anders - Mokvist, Åke. Stockholm. Svenska Bokhandlareföreningen 1983. Dekorerat förlagsband. 20 x 21 cm. 96 sid. Illustrerad med fotografier av Åke Mokvist. (S16814). 80:- Fogelström, Per Anders. Söder om tullen. Teckningar av Stig Claesson. Bonniers 1969. Dekorerat pappband. Skyddsomslag. 180 sid. (S5713). 50:- Fogelström, Per Anders.
Utsikt över stan. Stockholmska bilder. Bonniers 1974. Dekorerat
förlagsband. 159 sid. Illustrerad. Namnstämpel på
insidan av främre pärmen. (S13932). 80:- Forsberg, Arne. Från min port i Nicolai. Om människor i gamla stan. Proprius 1974. Häftad. 111 sid. Illustrerad av Ingela Bååth. Dedikation. (S15582). 70:- Forsberg, F. Kamrater vid Tekniska Högskolan årskursen 1874-1877. Victor Pettersons Bokindustriaktiebolag 1922. Halvfranskt band. 22 x 15 cm. 152 sid. Tryckt i 100 ex, varav detta är nr 86. Tekniska Högskolans stämpel på försättsbladet tillsammans med en handskriven notering om att boken gallrades ut den 3 februari 1961. Bilder och korta biografier över alla elever i årskursen. Handskrivet ark med uppgifter om en del av årskursens elever inlimmat på eftersättsbladet. Liten spricka i övre delen av ryggen. (S7637). 200:- Forsgren, Nils. Råcksta Gård. Från Lilliecrantz till Vattenfall. Vattenfall 1984. Förlagsband. Skyddsomslag. 21 x 18 cm. 143 sid. Illustrerad. (S14807). 90:- Det gamla museet och utställningarna. Abel, Ulf (red). Rabén & Sjögren 1973. Inbunden. Skyddsomslag. 123 sid. Illustrerad. (S27675). 60:- Gamla stans restauering - redogörelse, synpunkter och förslag från Expertutskottet för Gamla Stan. Expertutskottet för Gamla Stan 1973. Häftad. 199 sid. Illustrerad. Utvikbara planscher. Omtryckt innehållsförteckning ligger lös i boken. (S32981). 300:- Grandien, Bo. Stockholm i lågor. Bonniers 1968. Häftad. 121 sid. Illustrerad. Omslaget nött. (S12532). 70:- Gripsholm - ett slott och dess konstskatter - en konstbok från Nationalmuseum. Malmborg, Boo von (red). Ehlins 1956. Ryggklotband. 166 sid. Illustrerad. Exlibris. Anteckning på försättsbladet. (S25065). 60:- Gullers, K W. Stockholm. Gullers 1988. Illustrerat pappband. 30 x 22 cm. 144 sid. Rikt illustrerad. Tillskrift. (S5049). 100:- Günther, Alice - Sandberg Nordlund, Yvonne - Lundblad, Calldick (bild). Solnas bästa sidor. Solna kultur- och fritidsnämnd 2002. Inbunden. 79 sid. Illustrerad. (S30864). 110:-
Haglund, Stig - Arensberg, Rolf. Kyrkor kring Stockholm. Kulturkonst 1981. Häftad. 191 sid. Illustrerad. Något nött rygg. (S25025). 80:- Hahn, Ove. Gröna Lund 1883-1983. CEWE-Förlaget 1983. Förlagsband. Skyddsomslag. 21 x 21 cm. 108 sid. Fotoillustrerad. (S15574). 70:- Hallberg, Ruth. Gamla Konstfack - en liten rundvandring. Bibliofila verk [1959]. Klotband. Skyddsomslag. 201 sid. Illustrerad. (S28702). 170:- Hansson, Gustav. Natur i Täby. Liber 1986. Inbunden. 134 sid. Rikt illustrerad. (S27082). 120:- Hansson, Hans. Med tunnelbanan till medeltiden. Bonniers 1960. Inbunden. 228 sid, Illustrerad. (S2216). 100:- Hansson, Hans. Stockholms stadsmurar. Stockholms kommun 1976. Inbunden. Skyddsomslag. Illustrerad. 400 sid (S2237). 250:- Haste, Hans. Ett värn vi oss dana. Människor och händelser ur socialdemokratins historia i Stockholm. Stockholms Arbetarekommun i anledning av dess 85-åriga verksamhet. 1985. Illustrerat klotband. 24 x 22 cm. 179 sid. Fotoillustrerad. (S11048). 100:- Henrikson, Alf. Fram till Nybroplan - Om Kungliga Dramatiska Teatern. Teckningar: Hasse Erikson. Wiken 1988. Inbunden. Skyddsomslag. 96 sid. (S2231). 100:- Henrikson, Alf - Berg, Björn. Skansenresan. Trevi 1990. Inbunden. 56 sid. Illustrerad. (S29295). 80:- Henrikson, Alf. Storkyrkan - en svensk krönika. Bonniers 1979. Teckningar: Hasse Erikson. Inbunden. Skyddsomslag. 144 sid. (S2230). 150:- Henschen, Helena M, red. Barn i stan från sekelskifte till sjuttiotal. Stockholms stadsmuseum - Tiden 1979. Inbunden. 296 sid. Illustrerad. (S2278). 80:- Hentzel, Roland - Sahlberg, Gardar - Selling, Gösta. Mälardrottningens underliga öden. Från Gustaf III till Gustaf V. N&K 1939. Halvskinnband. SKyddsomslag. 30x22 cm. 538 sid. Illustrerad. (S2271). 250:- Hilleström, Gustaf. Drottningholmsteatern förr och nu. The Drottningholm Theatre - Past and Present. Natur och Kultur 1956. Dekorerat pappband. 28 x 21 cm. Skyddsomslag. 66 sid. Rikt illustrerad med fotografier av Lennart af Petersens. Huvudtexten på svenska och engelska. bildtexter på svenska, engelska, franska och tyska. (S15592). 120:- Hjelmqvist, Ingvar - Kronström, Per-Olof - Rosén, Karl Erik. Det småländska Stockholm. Smålands Gille i Stockholm 1890-1990. Smålands Gille 1990. Häftad. 96 sid. Illustrerad. (S15598). 60:- Högberg, Staffan, m fl. Stockholm - en huvudstad i Europa. Gullers 1993. 34 x 24 cm. Rikt illustrerad. (S32371). 200:- Högman, Ingvar. Mälaren. W & W 1951. Häftad. 136 sid. Illustrationer av Tage Wasmouth. (S24848). 60:- Janson, E Alfred. Dalarö. Bonniers 1966. Klotband. Saknar skyddsomslag. Främre omslaget medbundet. 216 sid. Illustrerad. Ryggetiketten något nött. (S33712). 110:- Jansson, Alfred E. Nacka. Kring Nacka ström 1557-1887. Nacka kulturnämnd 1960. Linneband. 25x18 cm. 266 sid. Illustrerad. (S2245). 150:- Jarrick, Arne. Mot det moderna förnuftet - Johan Hjerpe och andra småborgare i Upplysningstidens Stockholm. Tiden 1992. Häftad. Skyddomslag. 238 sid. Illustrerad. (S35061). 100:- Jonson, Björn. Landet bortom flottbron. Stiftelsen Litteraturfrämjandet 1978. Inbunden. Skyddsomslag. Opaginerad. Illustrerad av författaren. Stort format. (S29395). 90:- Järfällaboken II. Två volymer. Gustafsson, Lars j:r m fl (red). Järfälla kommun 1986. Klotband. Skyddomslag. 1048 sid. Illustrerade. (S29347). 250:-
Kempe, Jan. Stockholms Grovarbetarefackförening 50 år. 1888-1938. Stockholm 1938. Häftad. 24 x 16 cm. 268 sid. Illustrerad. Övre delen av ryggen lagad. (S3769). 60:- Knape, Lake. Sollentuna socken blir stadsbygd - utvecklingshistorisk översikt 1945-1974. Sollentuna kommun 1989. Inbunden. 96 sid. Illusterad. (S25278). 100:- Kungsträdgården - en antologi. Wästberg, Per (red). Bonniers 1986. 209 sid. Illustrerad. (S32169). 110:- Kyrkorådet. Kort Berättelse om St Jacobi
Kyrkoschola ifrån dess första grundläggning intill den
I October 1817, då samma Schola öppnades i det dertill
inköpta hus vid Norra Smedjegatan Qvarteret Åskeslaget N.o
7. Tillika med Handlingar rörande inköpet af detta och
försäljningen af gamla Scholehuset.A. Gadelius. 1817.
Häftad. 18 x 11 cm. 23 sid. Främre omslaget nött och
loss. Anteckningar på bakre omslaget.S 37273. 150:- Lagerstedt, Sven. Drömmaren från
Norrlandsgatan. En studie i Henning Bergers liv och författarskap.
Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning. Stockholm
1963. Häftad. 25 x 17 cm. 317 sid. Fotoillustrerad. (S03774). 80:- Lamm, Martin. August
Blanche som Stockholmsskildrare.Norstedts. 1950. Förlagsband.
Skyddsomslag. 180 sid. Illustrerad. Bra skick. S 37279. 80:- Lamm, Martin. August Blanche som stockholmsskildrare. Norstedts 1950. Halvskinnband. 179 sid. Illustrerad. (S29348). 100:- Landell, Nils-Erik.
Den gröna staden. Alba 1979. Dekorerat förlagsband. 22 x 15
cm. 111 sid. Fotoillustrerad. (S13605). 60:- Landin, Sven. Stockholms byggnadsarbetare. 100 års facklig kamp och kampvilja. Svenska byggnadsarbetareförbundets avdelning 1. 1985. Två band. Klotband. Skyddsomslag. 301 + 467 sid. Illustrerade. (S14311). 200:- Landquist, Daniel, red. Neptuni-Orden 150 år. Utgiven 1961 enligt beslut av Ordens styrande kapitel. Dekorerat pappband. 24 x 17 cm. 215 sid. Illustrerad. Omslaget något solkigt. (S3781). 100:- Larsson, Artur. Vildmarken inpå knutarna. Bonniers 1952. Linneband. Inget skyddsomslag. 25 x 20 cm. 212 sid. Rikt illustrerad i svart/vitt. Ryggen blekt. (S8093). 90:- Leander, Sigfrid. Bildningsborgen i Klara. Stockholms Arbetareinstitut 1965-1970. 1970. Häftad. 100 sidor. (S2241). 50:- Lenneby, Johan. Sollentuna församling genom tiderna. En sockenkrönika. Sollentuna församling 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. 115 sid. Fotoillustrerad. (S15589). 90:- Ljus kraft värme - Energiförsörjning i Stockholm 1853-1992. Hallerdt, Björn (red). Stockholms stad 1993. Ingår i serien Stockholms tekniska historia. Inbunden. 203 sid. Illustrerad. (S20916). 120:- Lundberg, Gunnar W. Ulla Winblad - En tidsbild från det gamla glada Stockholm. Gebers 1924. Inbunden. 176 sid (S2211). 150:- Lundberg, Per - Edgren, Bengt - Yveborg, Sten, red. Stockholm-Saltsjön 1892-1992. KREAB 1992. Dekorerat förlagsband. 24 x 21 cm. 132 sid. Rikt illustrerad. Texter av Anne-Marie Lenander Fällström, Tom Hedlund, Edvin Lindström, Anders Perlinge, Uno Gustafson, Göran von Knorring. (S12281). 100:- Lundin, A H. Ett knippe minnen från Södra Latin. Nordisk Rotogravyr 1935. Tryckt i 100 ex varav detta är nr 61. Häftad. 18 x 12 cm. 32 sid. Illustrerad. (S10791). 150:- Lundin, Claes - Nilsson, Staffan. Huru man
bygger och bor i Stockholm - byggmästarnas Stockholm för 100
år sedan. Stockholm 1989. Inbunden. 77 sid. Illustrerad.
(S22002). 90:-
Mankell, J. Stockholm förr och nu. Naeslund & Brunius´ Förlag 1877. Brunt gulddekorerat klotband. Sex planscher i tontryck. 95 sid. (S7981). 400:- Millqvist, Victor, red. Minnesskrift vid Stockholms stadsfullmäktiges 50-årsjubileum den 20 april 1913. Norstedts 1913. Sammanbunden med De kommunala institutionernas utveckling av Henning Karlson. Halvfranskt band. 29 x 20 cm. 223 sid + bilagor + 139 sid. Illustrerad med porträtt. Karta i flik på insidan av bakre pärmen. Perfekt skick. (S12836). 400:- Millrath, Sigrid. Tror fröken att det klarnar? Sigrid Millraths minnen från Oscar II:s tid och Artur Hazelius Skansen. Nordiska Museets förlag 1993. Dekorerat förlagsband. 286 sid. Fotoillustrerad. (S15578). 150:- Moberg, Helge, red. Stockholms stadsfullmäktige 1938-1963. Biografiska data och portätt. Utgiven av Stockholms stadskanslis handboksavdelning 1967. Ryggklotband. 29 x 21 cm. 181 sid. Illustrerad med portätt. Perfekt skick. (S12834). 120:- Museistaden Stockholm - konst- och kulturhistoriska museer. Nordenfalk, Carl (red). Bonniers 1969. Klotband. Saknar skyddsomslag. 167 sid. Illustrerad. 34 x 25 cm. (S33753). 150:- Nauclér, Martin - Nordberg, Nils. Johanneshovsbron. Reportage om ett brobygge. Byggförlaget 1984. Klotband. Skyddsomslag. 30 x 24 cm. 106 sid. Rikt illustrerad med fotografier och ritningar. skyddsomslaget trasigt i underkanten. (S3799). 100:- Nerman, Birger. Det forntida Stockholm. Föreningen för svensk kulturhistoria, nr 3, 1922. Häftad. 51 sid. Illustrerad. Osprättad. (S33111). 90:- Nerman, Einar - Nerman, Birger. Djurgården - ett poesialbum. Saxon & Lindströms 1954. Klotryggband. Skyddsomslag. 79 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. (S28559). 70:- Nordström, Alf - Curman, Johan. En bok om Upplands Väsby. Upplands Väsby kulturnämnd 1973. Dekorerat klotband. Skyddsomslag. 22 x 19 cm. 257 sid. Illustrerad. (S14500). 100:- Nordström,
Alf. Vindragarna. Norstedts 1975. Häftad. 208 sid.
Illustrerad. Exlibris. (S40141). 60:- Norma. När var hur i Stockholm?
1946. 12. Årgången. En vägvisare utgiven av Norma.
Altarskåpsvikt folder. 19 x13 cm. Bra skick. S 37259. 80:- Näsström, Gustaf. 400 år på Danviken. Gebers 151. Dekorerat förlagsband. 125 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (S33118). 120:-
Ohlsson, Martin A. Stormaktstidens privatpalats i Stockholm - med en utblick över följande sekler. Forum 1951. Ryggklotband. Skyddsomslag. 126 sid. Illustrerad. Slitet skyddsomslag. (S31526). 110:- Olsson, Jan Olof, red. Det glada Stockholm. Wahlström & Widstrand 1961. Klotband. Skyddsomslag. Främre omslaget medbundet. 179 sid. Teckningar av Stig Claesson. (S18235). 90:- Olsson De Groat, Angelin. Bilder ur Stockholms
industriella historia. SML 25 år. Stockholm Mark och
Lokaliseringbolag 1998. Häftad. 96 sid. Fotoillustrerad. (S11454).
50:- Palm, J. A, m fl. Prospectus
för actie-teckning till en hotel-byggnad vid
Brunkebergs-torg.Kongl- Ordens-Boktryckeriet. 1831. Häftad. 19 x
13 cm. 16 sid. Namnteckning på omslagets framsida. Ena
hörnet, 3 x 4 cm, av bakre omslaget bortklippt. S 37267. 120:- Palm, Sture - Gustafsson, Lars - Lundén, Thomas - Birgersson, Bengt Owe. Socialdemokratin i Stockholms län 1907-1982. Socialdemokratiska partidistriktet 1982. Inbunden. 320 sid. Illustrerad. (S2240). 100:- Partout. Stockholmsbilder af Partout. Med illustrationer av Hjalmar Eneroth. Stockholms-tryckeriet 1907. Häftad. 17 x 9 cm. 80 sid. (S10786). 100:- Platen, Magnus, von, red. Stockholm 1252 - 1952. Em minnesskrift. Anders Fricks Förlag 1951. Illustrerat ryggklotband. 28 x 20 cm. 271 sid. Illustrerad. (S10349). 250:- Porträttgalleri över hantverkare i Stockholm med omnejd, konst och hantverk. 1937. Halvfranskt. 426 sid (S2218). 120:- Quensel, Alice. Äldsta dotter. Minnen av Stockholm och ämbetsmannafamilj. W&W 1957. Skyddsomslag. 195 sid. Illustrerad. (S2275). 80:-
Reberg, Arne. Per Anders Fogelström. Stockholms förste älskare. Brevskolan 1997. Inbunden. 220 sid. (S2195). 90:- Reimers, Gerd. Diktens Stockholm. Staden som icke är. Legenda 1993. Pappband. Skyddsomslag. 315 sid. Illustrerad med foton och reproduktioner. (S3425). 120:- Reinius,
Gunnar. Stockholm då och nu. Bonniers 1965. Inbunden. 128
sid. Illustrerad. (S2223). 120:- Riddarholmskyrkan. Vägledning
vid besök i Riddarholmskyrkan.K B Boströms Tryckeri. 1911.
Klammerhäftad. 18 x 12 cm. 24 sid. Bra skick. S 37258. 00:- Roeck-Hansen, Donald - Källman, Göran - Holmberg, Pelle. Upptäck naturen i Stockholm tillsammans med barnen. Rabén & Sjögren 1987. Dekorerat pappband. 166 sid. Illustrerad med fotografier och teckningar. (S6293). 90:- Rudbeck, Thure Gustaf. Stockholm. Skildring af Hufvudstadens historia från äldsta till närvarande dagar. Rediviva 1975. Facsimileupplaga av 1855 års utgåva. Inbunden. 99 sid. Illustrerad. (S2270). 100:- Rydén, Runo. Mitt Stockholmsliv. Prisma 1982. Förlagsband. Skyddsomslag. 235 sid. Rest av prislapp på skyddsomslaget. (S20599). 70:- Rådström, Pär - Claesson, Stig. Det Klara som försvinner. Bok-Konsum 1955. Häftad. 74 sid. Illustrerad av Stig Claesson. (S33112). 300:- Röster i Stockholm. Born, Heidi von (urval). En bok för alla 1997. Inbunden. 253 sid. Illustrerad. (S22802). 50:- Sadolin, Ebbe. På vandring i Stockholm. Gebers 1954. Ryggklotband. 164 sid. Illustrerad. Skadade hörn på frampärmen. (S22229). 110:- Samuelsson, Eivor. Stockholms åkare genom tiderna. Stockholm 1953. På uppdrag av Ernst Nilson. Häftad. 210 sid. Illustrerad. (S15593). 120:- Sandahl-Jacobsson, Vera. Lidingö församling - eget pastorat 1907-1997. Lidingö församling 1997. Häftad. 24 x 20 cm. 82 sid. Illustrerad. (S15568). 70.- Sandberg,
Harry. En södergrabb berättar. Barndomsminnen och bilder
från 1880-talets Stockholm. Norstedts 1957. Häftad. 119 sid.
Illustrerad. (S2256). 60:- Sandberg, Harry. En södergrabb
berättar. Barndomsminnen och bilder från 1880-talets
Stockholm.Norstedts. 1957. Förlagsband. Inget skyddsomslag.
Fotoillustrerad. 119 sid. S 37129. 40:- Schön, Ebbe, red. Örnen, bilan och stjärnorna. En bok om Vallentuna. Vallentuna kulturnämnd 1988. Klotband med illustration av Stig Claesson. 340 sid. Illustrerad. Kort anteckning på titelsidan. (S15584). 120:- Selander, Nils och Edward. Två gamla stockholmares anteckningar. Norstedts 1920 Klotband. 264 sid (S2215). 100:- Selling, Gösta - Johansson, Gotthard - Axel-Nilsson, Göran. Si Ulla dansar. En bilderbok om Bellmans Stockholm. W&W 1945. Inbunden. 27x21 cm. 206 sid. (S2269). 150:- Setterwall, Åke - Fogelmarck, Stig - Petersens, Lennart af. Stockholms slott och dess konstskatter. Halvklotband. Skyddsomslag. 199 sid. Ill. Exlibris. Något slitet skyddsomslag. (S20119). 140:- Skrifter utgivna av Samfundet Djursholms forntid och framtid. XXIV. Årgång 1994. Häftad. 255 sid. Fotoillustrerad. (S13892). 80:- Sköld, Peter. 75 år av kvalitet och omtanke - Danderyds sjukhus 1922-1997. Danderyds sjukhus 1997. Inbunden. 228 sid. Illustrerad. (S25462). 100:- Staav, Roland - Öhman, Peter. Stockholms skärgård - djur och natur. Forum 1978. Förlagsband. Skyddsomslag. 26 x 23 cm. 114 sid. Fotoillustrerad. (S33561). 70:- Staav, Roland - Öhman, Peter. Stockholms skärgård - djur och natur. Forum 1978. Klotband. Skyddsomslag. 26 x 23 cm. 114 sid. Fotoillustrerad. (S18275). 70:- Stiernstedt, W Gordon. Ett halvsekel. Anteckningar och personhistoriska minnesbilder omkring Stockholms handelkammare 1902-1952. Norstedts 1952. Häftad. 308 sid. Illustrerad. (S15575). 70:- Stockholms Enskilda Bank 1856-1956. Å&Å 1956. Klotband. 35x23 cm. Illustrerad. (S2193). 100:- Stockholms stad. Stockholm stads
Fattignämnds asyl för fattiga barnaföderskor och deras
späda barn. Af Fattigvårdsnämnden gilladt och
faststäldt den 18 januari 1886. A F Sandihns Boktryckeri 1906.
Häftad. 19 x 12 cm. 3 sid. (S10790). 50:- Svedberg, Berit, red. Blick.
Stockholm då och nu. Nr 1. Slussen – dåtid och framtid.
Björns trädgårds hemligheter. Vällingbys uppkomst
och förnyelse. Inga döda föremål.
Stadsmuseiförvaltningen i Stockholm. 2004. Häftad. 27 x 23
cm. Rikt illustrerad. 96 sid. Nyskick. (S 38399) 100:- Svenska tändsticksaktiebolagets huvudkontor Stockholm. Rosenberg, C.G. (foto).Nordisk Rotogravyr 1931. Pergamentband. 31 x 23 cm. Gulddektor. Övre guldsnitt. Främre omslaget medbundet. 108 sidor + 7 sidor med planscher. (S29795). 600:- Swahn, Waldemar. En skvallerkrönika från 1790-talets Stockholm och andra glimtar ur brev och kulturhistorisk forskning. Åhlén & Åkerlund 1927. Häftad. 327 sid. Till största delen osprättad. Anteckning på smutstitelbladet. Nött rygg. (S30985). 100:- Söderberg, Bengt G. Norra Latin. Högre allmänna läroverket för gossar å Norrmalm 1900-1955. Del VIII ur samlingsverket Sveriges studenter. Sveriges Studenters Förlag 1959. Halvfranskt band. 29 x 22 cm. 709 sid. Illustrerad. Nötskador på pärmarna. (S14289). 200:- Söderberg, Elow. Stolta stad. Glimtar från Bellmans Stockholm idag. Wahlström & Widstrand 1988. Kartonnage-band. 22 x 20 cm. 77 sid. Rikt fotoillustrerad. (S9483). 100:-
Taxa för Hyr-Kuskarne Här i Staden, hwarefter the, Så länge thet för tiden warande höga pris på Häste-Fodret continuerar, sig skola rätta. Stockholm 1742. 20 x 16 cm. 4 sid. Tryckt uti Kongl. Antiq. Archiv. Boktryckeriet. (S7725). 200:- Tibell, Wilhelmina af. Beskrifning öfver Uttringe och Rönninge från 1480 till 1870. Rediviva 1987. Faksimil av 1875 års upplaga. Klotband. Inget skyddsomslag. 16 x 11 cm. 183 sid. (S11064). 80:- Timell, Staffan. Människan, staden och ljuset - En antologi i ord och bild. Stockholms Elverk. Inget tryckår. Förlagsband. 24 x 17 cm. Illustrerad med fotografier och teckningar. (S20838). 80:- Tjerneld, Staffan. Stockholmsliv - Hur vi bott, arbetat och roat oss under 100 år. 2 volymer. Norstedts 1949-1950. Första upplagan. Halvskinnband. 671 + 690 sid. Något nötta. Band 2 blekt rygg. Exlibris i båda. (S21457). 500:- Typografiska föreningen i Stockholm etthundra år. 1946. 2 volymer. Klotband. (S2207). 300:- Täby socken - bidrag till socknens historia, del 1. Ferenius, Hans Olof (red). Täby kommunalkontor 1945. Häftad. 232 sid. Illustrerad. (S29179). 100:- Upmark, Gustaf, red. Stockholmsbilder från fem sekel 1523-1923. AB Gunnar Tisells Tekniska Förlag 1923. Skinnband. 37 x 28 cm. 328 sid. Kassett. Perfekt skick. (S2191). 1400:-
Vingedal, S E. Strövtåg i norrort - 18 utfärdsmål till norrorts sevärdheter. Förlags AB 1973. Häftad. 96 sid. Illustrerad. (S29359). 90:- Wahlund, Sten, m fl. Stockholms stadsfullmäktige 1913-1938. Biografier och porträtt samlade av Stockholms stads statistiska kontor. Stockholm 1938. Halvfranskt band. 29 x 20 cm. 207 sid. Fotoillustrerad. Mycket bra skick. (S12833). 150:- Wetterling, A C. Teckningar af Stockholm och dess närmaste omgifningar åren 1825 och 1826 utförda af A. C. Wetterling. 1948. Klotband. 19 x 26 cm. 46 planscher. (S11127). 150:- Wästberg, Per. Humlegårdsmästaren. Ett skolkvarter på Östermalm. Bonniers 1971. Inbunden. 25 x 19 cm. 159 sid. Illustrerad. (S15577). 150:- Wästberg, Per. Sommaröarna - en bok om stockholmarnas skärgård. W&W 1971. Klotband. Skyddsomslag. 284 sid. Illustrerad. (S28508). 300:-
Åkerman, Anders. Stockholms skärgård från A till Ö. Natur och Kultur 1983. Dekorerat förlagsband. 21 x 15 cm. 277 sid. Illustrerad med teckningar. Namnteckning på smutstitelbladets baksida. (S33598). 250:- Åkermark, Bo E - Lindroth, Hasse. Bo vid Hötorget - med rotfrukter av Hasse Lindroth. Höjerings Stockholmianaserie, nr 38, 1998. Häftad. 98 sid. Illustrerad. Till största delen osprättad. Stämplar på förtitelbladet och på framsnittet. Titelbladet slarvigt sprättat med liten reva som följd. (S35639). 80:- Åkerström, Alrik - Malmberg, Östen, red. Boken om Stocksund. 1963. Inbunden. Skyddsomslag. 321 sid. Illustrerad. (S2204). 130:- Öppen
horisont - uppsatser till Sigtunastiftelsens 50årsjubileum. Lilliehöök,
Eric (red). Diakonistyrelsen 1967. Häftad. 247 + 20 sid. (S25995).
90:- |
| AB | CDE | FG | HIJ | KL | MN | OPQ | RS | TU | VW | XYZ | ÅÄÖ |
| Till toppen av Stockholm | Beställ |