skylt-liten.bmp (3560 bytes)

    SPRÅK OCH LEXIKON


Kopiera texten om den bok du vill köpa och gå vidare till Beställ

 

Tillbaka till bokhyllan Beställ
A-D EFG HIJ K-N OPQ RS T-W XYZ ÅÄÖ

A-D

Afrikanska ordspråk. Bohary, Polly (urval). 2001. Häftad. 112 sid. Anteckning på titelbladet. (Sp23340). 50:-

Ahlberg, Kerstin. Din upphovsrätt och andras - handbok för journalister. Tiden 1995. Häftad. 203 sid. Illustrerad. (Sp40167). 50:-

Ayto, John - Simpson, John. The Oxford Dictionary of Modern Slang. BCA 1992. Förlagsband. Skyddsomslag. 299 sid. (Ö18424). 100:-

Baugh, L Sue m fl. Handbook for Business Writing. Guild puublishing 1988. Förlagsband. 280 sid. (Sp32153). 100:-

Bergman, Gösta. Ord med historia. Prisma 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 667 sid. (Sp25711). 110:-

Bernande, Elisabeth. På swahili - ordlista, vardagsuttryck och turistinformation. Bonniers reseparlörer 1968. Pocket. 127 sid. Blekt rygg. (Sp31019). 90:-

Bowler, Peter. The Superior Person´s Book of Words. From Abecedarian to ZZxjoanw. An arsenal of verbal weapons to sharpen your wit. Dell 1990. Pocket. 178 sid. (Ö6569). 40:-

Brorström, Sverker. De engelska prepositionerna - en vägledning i ord och bild. Läromedelsförlagen Språkförlaget 1970. Förlagsband. 151 sid. Illustrerad. (Sp31994). 60:-

Burchfield, Robert - Weiner, E S C. The Oxford guide to the English language. BCA 1992. Förlagsband. Skyddsomslag. 577 sid. Namnteckning på frampärmens insida. (Sp32689). 100:-

Chomsky, Noam. Människan och språket. Pan 1969. Pocket. 135 sid. Anteckning på smutstitelbladet. (Sp26139). 60:-

Citat för alla tillfällen. Brombergs 1999. Inbunden. 304 sid. Enstaka anteckningar i blyerts. (Sp29899). 100:-

Cohen, JM - Cohen, M J. A dictionary of modern quotations. Book club associates 1975. Inbunden. Skyddsomslag. 365 sid. Anteckning på försättsbladet. Något gulnad. Något nött skyddsomslag. (Sp29523). 100:-

Crystal, David. The Cambridge Encyclopedia of Language. Guild Publishing 1988. Klotband. Skyddsomslag. 28 x 22 cm. 472 sid. Illustrerad med teckningar, kartor, tabeller och fotografier. (Ö12077). 150:-

Dagens Nyheters skrivregler. DN 1994. Tredje reviderade upplagan. Klammerhäftad. 33 sid. (Sp28205). 50:-

Dahlberg, Anita. Bonniers lilla uppslagsbok. Bonniers 1995. Förlagsband. Skyddsomslag. 479 sid. Illustrerad. Namnetikett på försättsbladet. (Sp32876). 80:-

Denny, Richard. Bli en bättre talare - metoderna som förbättrar din kommunikationsförmåga och presentationsteknik. Richters 1995. Förlagsband. 144 sid. (Sp36092). 70:-

Dictionary of quotations and proverbs - the Everyman edition. Browning, D C (red). Chancellor press, 1989. Inbunden. 745 sid. Fläck på bakpärmen. (Sp24654). 80:-

 


EFG        pil.bmp (982 bytes)

Grebe, Paul, red. Der Grosse Duden. Band 4. Grammatik der deutschen Gegenwartssprache. Bibliographisches Institut. 1966. Klotband. Skyddsomslag. 774 sid. Nyskick. Sp 37827. 80:-

Grebe, Paul, red. Der Grosse Duden. Band 2. Stilwörterbuch der deutschen Sprache. Bibliographisches Institut. 1963. Klotband. Skyddsomslag. 774 sid. Namnteckning. Bra skick. Sp 37828. 80:-

Green, Jonathan. Deras sista ord. Förlagshuset Swedala 1987. Kartonnage-band. 319 sid. Mer än 2000 sista ord från bl a Abraham Lincoln, Oscar Wilde, Bing Crosby, Julius Caesar, Henrik VIII, Noel Coward, Franklin Roosevelt, Billy the Kid, Vincent van Gogh och Adolf Hitler. (Sp10875). 110:-

 


HIJ        pil.bmp (982 bytes)

Hedengren, Uriel. Världens bästa citat om kvinnan. Brombergs 1993. Förlagsband. 120 sid. (Sp33845). 30:-

Hellsing, Birgitta – Hellquist, Magdalena – Hallengren, Anders. Bevingat från Adam & Eva till Oväntat besök. Bevingade ord. Ord med historia. Bildliga uttryck. Ordspråk och talesätt. Bonniers. 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. 413 sid. Nyskick.. Sp 37398. 60:-

Henrikson, Alf. Alla årets dagar - en evighetskalender. AWE/Gebers 12978. Inbunden. Skyddsomslag. 445 sid. (Sp24337). 120:-

Henrikson, Alf. Verskonstens ABC. Bra böcker 1982. Inbunden. 182 sid. Illustrerad. Exlibris. (Sp24108). 40:-

Hjern, Kjell. Bra sagt genom tiderna. En antologi. Svalan 1964. Dekorerat pappband. 187 sid. Illustrerad med teckningar av Svenrobert Lundquist. Namnteckning på försättsbladet.  (Sp6551). 90:-

Hjern, Kjell (urval). Levnadsvisdom från alla tider. Forum 1964. Andra upplagan. Förlagsband. Skyddsomslag. 239 sid. Vinjetter av Acke Janson. Anteckning på försättsbladet. (Sp34970). 80:-

Holm, Pelle. Bevingade ord och andra talesätt. Fjortonde omarbetade upplagan. Bonniers 1976. Klotband. Lite nött skyddsomslag. 378 sid. Tillskrift på försättsbladet. (Ö16917). 50:-

Holm, Pelle. Bevingade ord. Bonniers. 1978.  Fjortonde omarbetade upplagan. Klotband. Inget skyddsomslag. 378 sid.. Sp 37394. 50:-

Holmgård, J B. All världens citat. Trevi 1997. Förlagsband. Skyddsomslag. 23 x 17 cm. 398 sid. (Ö14238). 110:-

Hägg, Göran. Praktisk retorik - med klassiska och moderna exempel. W & W 1998. Inbunden. Skyddsomslag. 253 sid. Nött skyddsomslag. (Sp24196). 90:-

Hökby, Bertil - Åberg Gösta. Visdomsord från hela världen. Prisma 1968. Förlagsband. Lite nött skyddsomslag. 240 sid. Illustrerad av Dan Jonsson. (Ö17711). 80:-

Janson, Tore. Latin - kulturen, historien, språket. W&W 2002. Förlagsband. Skyddsomslag. 263 sid. Något snedläst. (Sp32046). 120:-

Jean, Georges. Skriftens historia genom sex tusen år. Berghs 1993. Pocket. 144 sid. Illustrerad. (Sp24257). 60:-

 

 


K-N        pil.bmp (982 bytes)

Kenyon, John S - Knott, Thomas A. A Pronouncing Dictionary of American English. Merriam-Webster 1983. Klotband. 484 sid. (Ö2040). 80:-

Kinesiska ordspråk och visdomsord. Stolpe, Herman (urval). LT 1966. Inbunden. Skyddsomslag. 85 sid. Illustrerad. (Sp28481). 70:-

Kozicki, Stephen. Från nej till ja - kreativ förhandlingsteknik. Richters 1995. Dekorerat förlagsband. 204 sid. Illustrerad. (Sp35829). 80:-

Lewenhaupt, Caroline. Levnadsvishet. I urval och med förord av Hans Åkerhielm. W & W 1958. Andra upplagan. Klotband. Skyddsomslag. 273 sid. Förstrykningar med blyerts. Något nött skyddsomslag. (Sp29524). 90:-

Lindström, Fredrik. Jordens smartaste ord - språkliga gåtor och mänskligt tänk. Bonniers 2004. Pocket. 258 sid. (Sp29835). 40:-

Lundgren, Gustaf, red. Klokt och roligt. Natur och Kultur 1947. Klotband. Namnteckning på titselsidan. (Ö14533). 50:-

Lysande sagt - tvåtusen citat från Aisopos till Klas Östergren. Pallin, Lena (urval). Brombergs 2002. Förlagsband. Skyddsomslag. 310 sid. (Sp32128). 140:-

Malmberg, Bertil. Teckenlära - en introduktion till tecknens och symbolernas problematik. Aldus 1973. Pocket. 211 sid. Illustrerad. (Sp26142). 60:-

Manser, Martin H. A Dictionary of Everyday Idioms. BCA 1994. Förlagsband. Skyddsomslag. 219 sid. (Ö16932). 90:-

McCrum, Robert – Cran, William – MacNeil, Robert. The Story of English. (A history of the evolution of the English language). Penguin. 1987. Limhäftad. 24 x 19 cm. Rikt illustrerad. 384 sid. Bra skick. Sp 37887.  110:-

McLagan, Patricia - Krembs, Peter. Direkt kommunikation - hur du når fram med ditt budskap. Richters 1997. Dekorerat förlagsband. 201 sid. (Sp35828). 70:-

Molde, Bertil. Svenska i dag. Svar på språkfrågor. Prisma 1992. Dekorerat förlagsband. 239 sid. Liten namnstämpel på försättsbladet. (Sp14635). 50:-

Molde, Bertil. Svenska i dag. Svar på språkfrågor. Prisma 1992. Dekorerat pappband. 239 sid. (Sp4273). 50:-

Montgomery, Albert. 30,000 främmande ord och uttryck i svenska språket med förklaringar och uttalsbeteckning. Andra omarbetade upplagan utgiven av Emil Amelin. Björck & Börjesson 1920. Ryggklotband. 729 sid. (Ö14383). 80:-

Nilsson, Stig. Ordet som verktyg - om allmänspråk och fackspråk från praktisk synpunkt. Teknik & Data 1987. Häftad. 200 sid. Illustrerad. (Sp25948). 70:-

Norstedts ordboksredaktion. Tysk-svenska svensk-tyska ordboken med supplement. Norstedts. 1989. Kartonnageband. 393+351+41 sid. Pärmarna ngt nötta. Sp 37608. 40:-

Norrby, Ingvar. Vårda språket för hundra gubbar! Kemi & Data 1995. Inbunden. 240 sid. Illustrerad. (Sp23973). 80:-

Nyord i svenskan från 40-tal till 80-tal. Svenska språknämnden (utg). Esselte studium 1986. Dekorerat förlagsband. 306 sid. (Sp40162). 70:-
 


OPQ        pil.bmp (982 bytes)

Odhner, Einar. Svenskt rimlexikon. Forum 1952. Klotband. 280 sid. (Sp27438). 120:-

Odhner, Einar - Rolfner, Henry. Tidens korsordslexikon - ämnesdel & synonymdel. Tiden 1985. Dekorerat förlagsband. 675 sid. (Sp21560). 40:-

Ohlmarks, Åke. Korsordsnyckel - ämnesdel. Prisma 1984. Häftad. 249 sid. Något nött. (Sp34976). 70:-

Ohlmarks, Åke. Korsordbok. Nybloms 1985. Dekorerat förlagsband. 279 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Ö15280). 70:-

O´Neill, P.G -Yanada, S. An Introduction to Written Japanese. Charles E. Tuttle Company. 1983. Pocket. 243 sid. Bra skick. (Sp 38464) 60:-

Ord att minnas - dagar att fira. Wahlström & Widstrand 1984. Ca 125 sid. (Sp28981). 70:-

Ordspråk och andra väl valda ord. Falk, Eva (urval). Semic 2001. 112 sid. (Sp32183). 50:-

Peers, Edgar Allison. Cassell´s Spanish-English English-Spanish Dictionary. Cassell. 1976. Inbunden. Skyddsomslag. 1477 sid. Bra skick. Sp 38013. 100:-

Petti, Vincent - Petti, Kerstin. Norstedts lilla engelska ordbok - engelsk-svensk/svensk-engelsk. 1 vol. Norstedts 1994. Förlagsband. 747 sid. (Sp26652). 60:-

Prismas korsordslexikon. Prisma 1996. Inbunden. 742 sid. (Sp 27303). 50:-

Prismas Korsordslexikon. Prisma. 2000. Dekorerat kartonnageband. 752 sid. Nyskick. Sp 37298. 50:-

 


RS        pil.bmp (982 bytes)

Robins, Stephen. Latmaskens favoriter. Brain books 2002. Häftad. 254 sid. (Sp32117). 60:-

Roget, Peter Mark. Roget´s Thesaurus of Synonyms & Antonyms. Enlarged by John Lewis Roget. New edition and enlarged by Samuel Romilly Roget. Roydon Publishing 1986. Dekorerat förlagsband. Opaginerad. (Ö15240). 100:-

Salenius, A. G. G. Latinsk-svensk ordbok. PA Norstedt & Söner. 1923. Femte tryckningen verkställd å 1873 års stereotypplåtar. Halvfranskt band. 1100 sid. Pärmarna nötta. Namnteckning. (Sp 38438) 100:-

Salomon, Louis B. Semantik och sunt förnuft - om kommunikation mellan människor. W & W 1967. Pocket. 183 sid. (Sp24254). 50:-

Sandys, John Edwin. Latin epigraphy - an introduction to the study of Latin inscriptions. 2 upplagan. CUP 1927. Klotband. Namnteckning på försättsbladet. (Sp26336). 350:-

Schött, Kristina m fl. Svenska efter 18. Almqvist & Wiksell 1997. Häftad. 224 sid. (Sp28368). 90:-

Sigurd, Bengt. Språkstruktur - den moderna språkforskningens metoder och problemställningar. W & W 1970. Pocket. 160 sid. Illustrerad. Blekt rygg. (Sp26140). 50:-

Sjödin, Erik O - Österling, Maj-Siri. Att skriva. Utbildningsradion/Brevskolan 1984. Häftad. 96 sid. Illustrerad. (Sp34971). 50:-

Sjödin, Erik O - Österling, Maj-Siri. Att tala. Brevskolan/Utbildningsradion 1984. Häftad. 95 sid. Illustrerad. (Sp28206). 50:-

Soden, Garrett. Konsten att övertyga - hur du lockar din publik att ta betet och sedan drar in fångsten. Richters 1997. Dekorerat förlagsband. 228 sid. (Sp35830). 80:-

Spankie, G M. English in use. Guild publishing 1987. Förlagsband. Skyddsomslag. 395 sid. Namnetikett på försättsbladet. (Sp34220). 110:-

Strid, Per-Åke. Det nya klassmärket - om modersmålets levnadsavgörande betydelse för oss människor. Elless 1997. Häftad. 88 sid. (Sp22185). 80:-

Ström, Fredrik. Svenska ordstäv. Rabén Prisma 1995. Inbunden. 339 sid. Illustrerad. Lång anteckning på försättsbladet. (Sp30841). 40:-

Ström, Fredrik. Svenska ordstäv. Prisma. 1971. Pocket. Illustrerad av Mark Sylwan. 361 sid. Nyskick. (Sp 38248) 30:-

Ström, Fredrik. Svenska ordstäv eller vad prästen sa om nattvardsgästerna, klockarn om orgelverket, torparn om hovmarskalken, gubben om döden och flickan om kärleken etc. Tiden 1931. Andra upplagan. Pergamentryggband. 273 sid. Teckningar av Ossian Elgström. Pärmarna lite nötta. (Sp5526). 40:-

Svartvik, Jan. Engelska - öspråk - världsspråk - trendspråk. Norstedts 1999. Dekorerat förlagsband. 406 sid. (Ö19432). 100:-

Svedbom, P. E. Läsebok för Sverges ungdom. Norstedts 1860. Fjerde upplagan. Halvfranskt band. 527 sid. Bandet nött. Namnteckning på försättsbladet. (Ö15897). 140:-

Swedenborg, Lillemor, red . Skolordlista. Svenska språknämnden – Svenska Akademien – Norstedts. 1992. Kartonnageband. 452 sid. Ägarstämpel. Bra skick.  Sp 37547. 40:-

Svenska Akademiens ordlista över svenska språket. Norstedts 1966. Nionde upplagan. Klotband. 607 sid. (Sp34984). 70:-

Särman, Sven Gunnar. Kan det säjas bättre. Bra böcker 1977. Häftad. 154 sid. Blekt. (Sp31270). 50:-

 


T-Y        pil.bmp (982 bytes)

Thavenius, Jan. Modersmål och fadersarv - svenskämnets traditioner i historien och nuet. Sumposion 1981. Inbunden. 282 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Sp25957). 120:-

TT-språket. Tidningarnas Telegrambyrå 1978. Klammerhäftad. 45 sid. (Sp32080). 30:-

Utkast till tal och predikningar wid särskildta tillfällen. Förra delen. Tryckt hos Carl Fr. Berling på desz förlag. Lund 1811. Hårt nött halvfranskt band. 18 x 11 cm. Namnteckning på försättsbladet. (Ö7592). 150:-

Watts, Niki. The Oxford Paperback Greek Dictionary. Oxford University Press. 1997.  Limhäftad. 470 sid. Bra skick. .Sp 37826.  60:-

Weiner, E. S. C. - Delahunty, Andrew. The Oxford Guide to English Usage. The essential guide to correct English. New Edition. BCA 2001. Klotband. Skyddsomslag. 306 sid. Mycket bra skick. (Ö6554).130:-

Yoshida, Yasuo, m fl. Japanese for Beginners. Gakken. 1982. Klotband. Skyddsomslag. 208 sid. Illustrerad. Bra skick. (Sp 38448) 100:-

 
 

ÅÄÖ

Åberg, Gösta. Handbok i svenska. Skriv och tala - Rätt och fel - Grammatik - Knepiga ord. Wahlström & Widstrand 2001. Förlagsband. Skyddsomslag. 334 sid. (Ö14175). 110:-

Åkermalm, Åke. Svensk tidningsspråk - texter med kommentarer. Gleerups 1972. Häftad. 151 sid. (Sp30438). 80:-

Örnberg, Sune - Bökstedts, Harry m fl. Vad varje svensk bör veta. Bonniers 1995. Förlagsband. Skyddsomslag. 504 sid. Illustrerad. (Sp32347). 110:-


A-D EFG HIJ K-N OPQ RS T-W XYZ ÅÄÖ
Till toppen av Språk och lexikon Beställ