|
SCIENCE FICTION OCH FANTASY |
Kopiera texten om den bok
du vill köpa och gå vidare till Beställ
| Tillbaka till bokhyllan | Beställ |
| AB | CD | EFG | HIJ | KL | M-Q | RS | TU | V-Ö |
AB Adams, Richard. Shardik. Inbunden. Skyddsomslag. 470 sid. (SF28736). 60:- Alfred Hitchcock berättar skräckrysare om brott. Wahlströms 1974. Dekorerat ryggklotband. 157 sid. (SF40038). 70:- Bear, Greg. Eon. Bra böcker 1990. Förlagsband. Skyddsomslag. 433 sid. Svensk text. (SF34708). 80:- Blatty, William Peter. Exorcisten. AWE/Gebers 1985. Inbunden. 335 sid. Något nött. (SF30119). 150:- Blish, James. Flykt mot framtiden - noveller. Delta 1975. Häftad. 255 sid. (SF24592). 90:- Bradbury, Ray. Invasion på Mars. Norstedts 1986. Pocket. 246 sid. Anteckning på förtitelblad. (SF29568). 50:- Bradbury, Ray. Invasion på Mars. Vår Bok 1961. Dekorerat förlagsband. Inget skyddsomslag. 247 sid. (SF14886). 60:- Bradbury, Ray. Invasion på Mars. Vår Bok 1961. Dekorerat förlagsband. Inget skyddsomslag. 247 sid. Anteckning på försättsbladet. (SF34106). 60:- Brendel, Katarina. Atomskymning. Fib 1953. Ryggklotband. 255 sid. Stämpel på försättsbladet. (SF24634). 40:- Briggs, Raymond. Tryggare kan ingen vara. Natur och Kultur 1982. Inbunden. [40] sid. Illustrerad. (SF21446). 80:- Brin, David. Vid stjärnhavets strand. Bra Spänning 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 486 sid. (SF24916). 70:-
Charnas, Suzy McKee. Gästspel av vampyr. Bra böcker 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 287 sid. Anteckning på försättsbladet. (SF33786). 70:- Clarke,
Arthur C - Lee, Gentry. Rama II. Bra spänning 1991.
Förlagsband. Skyddsomslag. 452 sid. Namnetikett på
försättsbladet. (SF40089). 120:- Clarke, Arthur C. 2001 A Space
Odyssey. Orbit. 1998. Pocket. 266 sid. Bra skick. SF 37856. Fantasy
& Science Fiction. 30:- Corelli, Marie. Två världar. Nordiska förlaget 1915. Dekorerat klotband. 317 sid. Anteckning på försättsbladet. Liten nötskada på ryggen. (SF35409). 80:- Doyle, Arthur Conan. En försvunnen värld. Bonniers 1962. Dekorerat förlagsband. 227 sid. Illustrerad. Något nött rygg. (SF34363). 70:- Duff, Douglas V. Rymdpiraterna. Berghs 1958. Ryggklotband. 183 sid. Illustrerad av Dobson Broadhead. (SF34918). 50:- Dunne, Jennifer. Raven´s heart. Speculation press 2000. Häftad. 222 sid. (SF25781). 60:- En dörr mot det okända - science fiction i urval. Norton, Andre - Donaldy, Ernestine (red). Rabén & Sjögren 1978. Häftad 159 sid. (SF26329). 60:-
Eddings, David. Sagan om Mallorea -
Murgoernas konung - andra boken. Wahlströms 1993. Inbunden.431
sid. Något gulnad. (SF20254). 70:- Eliott, E C. Kemlo från satellit K.
Wahlströms 1958. Ryggklotband. 182 sid. Gulnade sidor. (SF34913).
40:- Fitzschkloff, Ferdinand. Uppror. Science
fictionserien, nr 14. Lindfors 1974. Pocket. 138 sid. Något
gulnad. (SF25991). 40:- Gustafsson, Lars. Det sällsamma djuret
från norr och andra science fiction-berättelser. Bra
böcker 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. 193 sid. (SF40304).
50:-
Harrison, Harry.
Dödsplaneten. Askild & Kärnekull 1974. Häftad. 204
sid. Något nött. (SF13292). 80:- Harrison, Sue. Min
syster Månen. Forum. 1996. Kartonnageband. 385 sid. Bra skick..
SF 37570. 40:- Henner, Carl. Framtidsmaskinen. Lindqvists 1969. Pocket. 153 sid. (SF27097). 30:- Henner, Carl. Spökflyg över Venus. Lindqvists 1955. Ryggklotband. 156 sid. Något nötta hörn. Något lös i bindningen. Exlibris. Namnteckning på försättsbladet. (SF34899). 40:- Henner, Carl. Invasion från rymden. Lindqvists
1958. Ryggklotband. 158 sid. (SF34906). 50:- Herbert, Frank. God emperor of Dune. New English library 1982. Pocket. 454 sid. Namnteckning på frampärmens insida. (SF36212). 40:- Herbert, James. Kryptan. Bonniers 1988. Inbunden.
Skyddsomslag. 332 sid. Skyddsomslaget trasigt. Namnetikett på
försättsbladet. (SF26110). 60:- Hill, Douglas. Keill Randor och planeternas krig. Wahlströms 1988. Inbunden. 151 sid. Något gulnad. (SF20142). 40:- Hoffmann, E T A. Den gyllene krukan. Bra böcker 1981. Inbunden. 138 sid. (SF25610). 50:- Huxley, Aldous. Efter många somrar. Delta 1974.
Inbunden. Skyddsomslag. 307 sid. översättning av Frans G
Bengtsson. (SF31201). 100:-
Kaaberbøl, Lene. Stenfalken. W.i.t.c.h.: Kristallfåglarna del 1. Richters 2003. Inbunden. 109 sid. (SF20845). 50:- Karp, David. Mannen som tvivlade. Rabén & Sjögren 1967. Pocket. 238 sid. Läsveck i ryggen. Revskada på bakpärmen. (SF30817). 90:- Keeping,
Charles. Klassiska spökhistorier. Berghs 1988.
Häftad. 183 sid. (SF21539). 60:- King, Stephen - Straub, Peter. Black house. HarperCollins 2001. Inbunden. Skyddsomslag. 624 sid. (SF23708). 110:- King, Stephen. Christine. Två volymer. Svensk text. 679 sid. Inga skyddsomslag. (SF34227). 80:- King, Stephen. Drakens ögon. Bra böcker 1988. Inbunden. Skyddsomslag. 352 sid. Namnteckning på frampärmens insida. (SF34488). 40:- King, Stephen. Drömfångare. Bra böcker 2003. Förlagsband. Skyddsomslag. 618 sid. (SF36100). 80:- King, Stephen. Hjärtan i Atlantis. Bra böcker 2002. Inbunden. Skyddsomslag. 499 sid. (SF30813). 90:- King, Stephen. Knackarna. Bra böcker 1989. Inbunden. Skyddsomslag. 839 sid. (SF29368). 70:- King, Stephen. Knackarna. Bra böcker 1989. Inbunden. Skyddsomslag. 839 sid. (SF30855). 70:- King, Stephen. Lida. Legenda 1989. Dekorerat förlagsband. 352 sid. Genomgående fuktfläck i övre kanten. (SF40051). 60:- King, Stephen. Mardrömmar, första boken. Bra böcker 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 443 sid. Liten reva i skyddsomslaget. (SF32325). 70:- King, Stephen. Mardrömmar. Två volymer. Bra böcker 1991, 1992. Inbundna. Skyddsomslag. 836 sid. Liten reva i skyddsomslaget till del 2. (SF28662). 140:- King, Stephen. Stark. Bra böcker 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 460 sid. (SF29660). 80:- King, Stephen. Stark. Bra böcker 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 460 sid. (SF34489). 80:- King, Stephen - Straub, Peter. Talismanen. Bra böcker 1986. Förlagsband. Skyddsomslag. 798 sid. (SF32437). 80:- King, Stephen - Straub, Peter. Talismanen. Bra böcker 1986. Förlagsband. Skyddsomslag. 798 sid. (SF34130). 80:- Konwicki, Tadeusz. Vargmonstret. Bra böcker 1989. Inbunden. Skyddsomslag. 205 sid. (SF25946). 50:- Koontz, Dean. Falskt minne. Bra Böcker 2002. Förlagsband. Skyddsomslag. 655 sid. (SF16230). 80:- Koontz, Dean. Mörkret faller. Wiken 1993. Dekorerat förlagsband. 366 sid. (SF35353). 80:- Koontz, Dean. Viskningar. Bra spänning 1984. Förlagsband. Skyddsomslag. 496 sid. (SF34482). 70:- Koontz, Dean. Viskningar. Bra spänning 1982. Förlagsband. Skyddsomslag. 496 sid. Namnteckning på försättsbladet. (SF16251). 70:- Kotzwinkle,
William. E.T. The Extra-Terrestrial. Gästen från
rymden. Forum. 1983. Kartonnageband. 230 sid. Nyskick. (SF42A). 40:- Lawhead, Stephen R. Merlin. Book Two of the Pendragon Cycle.Avon Books. 1990. Pocket. 445 sid. Namnteckning. Bra skick.. SF 37181. 40:- Lessing, Doris. En överlevandes minnen. Trevi 1976. Häftad. 183 sid. (SF40176). 60:- Linde,
Gabriel. Den okända faran - en framtidssyn. Bonniers 1953.
Dekorerat förlagsband. 150 sid. Märke efter exlibris.
(SF34904). 60:- Lundwall, Sam J. Mardrömmen. Lindqvists 1976. Inbunden. Skyddsomslag. 216 sid. (SF27596). 70:-
Mammut. Serietidningen Mammut, 1-6. Bokomotiv/Föreningen fria serier 1980-1983. Illustrerade. (SF21448). 100:- Meisterwerke der Fantasy-Kunst. Sackmann, Eckart (text). Taco 1986. Häftad. 94 sid. Rikt illustrerad. Stort format. (SF30462). 200:- Möller, Olof. Asteroid på drift. Regal 1979. Pocket. 157 sid. (SF26681). 50:- Möller, Olof. Kvinnoplaneten Q. Regal 1979. Pocket. 159 sid. (SF26671). 50:- Nicholls, Peter, red.
Fantasi och vetenskap i science fiction. Är det så vår
värld kommer att bli? Norstedts 1984. Klotband. Skyddsomslag. 29 x
21 cm. 207 sid. Rikt illustrerad med fotografier, teckningar och
diagram. (SF11848). 120:- Niven, Larry – Pournelle,
Jerry. Invasion. Bra spänning. 1989. Förlagsband.
Skyddsomslag. 670 sid. Bra skick.. SF 37421. 40:- Orwell, George. 1984 - Nitton åttiofyra. Bra böcker 1984. Förlagsband. Skyddsomslag. 282 sid. (SF40029). 50:-
Rowling, J K. Harry Potter och hemligheternas kammare. Tiden 1998. Dekorerat förlagsband. 427 sid. Namnteckning på försättsbladets baksida. (SF34639). 70:- Roycraft, Jaye. Rainscape. ImaJinn Books 2001. Häftad. 314 sid. Engelsk text. Dedikation från författaren. (SF35310). 60:- Rundberg, Arvid. Mr Bilks död. Tiden 1963. Häftad. 205 sid. Ouppsprättad. (SF25914). 80:- Rysare från när och fjärran. Edlund, Mårten (red). FiB 1961. Inbunden. 318 sid. (SF29333). 60:- Sagan, Carl. Kontakt. Legenda 1987. Inbunden. Skyddsomslag. 390 sid. (SF28820). 70:- Sagan, Carl. Kontakt. Legenda 1987. Förlagsband. Skyddsomslag. 390 sid. Något nött skyddsomslag. (SF34670). 60:- Saint, Harry F. Den osynlige mannen. W & W 1988. Inbunden. Skyddsomslag. 423 sid. (SF23403). 80:- Sandgren, Gustav. Johannes och huldran. Ur Skymningssagor, del 2. Adworld 1996. Inbunden. Skyddsomslag. 38 sid. Illustrationer av Ted Stanley. 30 x 21,5 cm. Något nött skyddsomslag. (SF33754). 100:- Saxon, Richard. Mot okända mål. Kosmos 1976. Pocket. 155 sid. Namnteckning på försättsbladet. Gulnad. (SF28096). 50:- Scheutz,
Torsten. Anfall från Titan. Rabén & Sjögren
1953. Ryggklotband. 138 sid. Märke efter exlibris. Gulnade sidor.
(SF34911). 50:- Semitjov, Eugen. Det kommer en dag….
Askild & Kärnekull. 1976. Limhäftad. 256 sid. Bra skick.
(SF 38222) 40:- Shinn, Sharon. Summers att Castle Auburn. Ace books 2001. Häftad. 355 sid. (SF25782). 80:- Sizemore, Susan. Gates of Hell. Speculation press 2000. Häftad. 258 sid. (SF25780). 60:- Skräckrysare om demoner. Wahlströms 1973. Dekorerat ryggklotband. 159 sid. (SF40037). 70:- Slaughter, Frank G. Rymdläkaren. Norstedts 1970. Inbunden. 326 sid. (SF525). 40:- Spöktimmen - berättelser och fakta. Werkmäster, Barbro (red). Bonniers 1971. Inbunden. Skyddsomslag. 208 sid. Illustrerad. Skyddsomlsaget slitet. (SF29820). 100:- Stevenson, Robert Louis. Dr Jekyll och mr Hyde och andra berättelser (Demonen i flaskan, Försynen och gitarren). Bokfrämjandet 1970. Dekorerat förlagsband. 220 sid. (SF36129). 70:- Strieber, Whitley. Hemligstämplat. Bra spänning 1992. Förlagsband. Skyddsomslag. 363 sid. (SF35813). 60:- Strieber, Whitley - Kunetka, James.
K-dagen. Bra Böcker 1986. Förlagsband. Skyddsomslag. 393 sid.
(SF11685). 60:- Sutton, Silvia B. Dagen då tv:n dog. Brombergs 1995. Inbunden. Skyddsomslag. 250 sid. (SF20637). 60:- Suzuki, Koji. RIng. Harpercollins 2005. Pocket. 392 sid. Engelsk text. (SF8675). 50:- Suzuki, Koji. Spiral. HarperCollins 2005. Pocket. 460 sid. Engelsk text. (SF32764). 50:-
Theroux, Paul. O-zonen. Bra
Böcker 1988. Förlagsband. Skyddsomslag. 512 sid. (SF14083).
60:- Tolkien, J R R. Ringens värld - en samlingsvolym omfattande: Tilläggen och dokumenten till Härskarringen, Tom Bombadills äventyr, Träd och blad, Beorhtnoths hemkomst. Norstedt, 1992. Dekorerat förlagsband. 309 sid. (SF40244). 80:- Tolkien, J R R. Sagor från Midgård. Norstedts 1992. Jubileumsupplaga. Dekorerat förlagsband. 594 sid. Illustrerad. (SF40264). 90:- Tolkien, J R R. Silmarillion. AWE/Gebers 1979. Inbunden. Skyddsomslag. 406 sid. Skyddsomslaget något nött. (SF24321). 110:- Tolkien, J R R. The Silmarillion. HarperCollins 1999. Häftad. 365 sid. Kartor. (SF32643). 100:- Tolkien,
J R R. The Hobbit - or there and back again. HarperCollins 1996.
Häftad. 271 sid. Illustrationer av författaren. (SF26178).
100:- Tolkien, J.R.R.. Sagan om ringen.
AWE/Gebers. 1984. Förlagsband. Skyddsomslag. 483 sid.
Skyddsomslaget ngt nött.. SF 37551. 30:- Tolkien, J.R.R. Sagan om ringen.
AWE/Gebers. 1984. Förlagsband. Skyddsomslag. 483 sid.
Skyddsomslaget ngt nött.. SF 37515. 30:- Treasury of science fiction. Conklin, Groff (red). Bonanza books 1980. Inbunden. Skyddsomslag. 517 sid. Namnteckning på försättsbladet. Något nött skyddsomslag. (SF23320). 150:- Tucker, Wilson, Den långa tystnaden. Alpha science fiction. Kindbergs 1979. Limhäftad. 162 sid. (SF7377). 70:-
Verne, Jules. Från jorden till månen. Niloe 1979. Inbunden. Skyddsomslag. 320 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött. (SF30245). 100:- Verne, Jules. Jorden runt på åttio dagar. Bonniers 1975. Inbunden. 221 sid. Illustrerad. (Sk21237). 60:- Verne, Jules. Jorden runt på åttio dagar. Bokorama 1987. Dekorerat förlagsband. 244 sid. (Sk34747). 70:- Verne, Jules. Kapten Hatteras resa till Nordpolen. Niloe 1983. Inbunden. Skyddsomslag. 320 sid. Illustrerad. (SF29747). 80:- Verne, Jules. Mathias Sandorf. Niloe 1980. Inbunden. Skyddsomslag. 320 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött. (SF30244). 100:- Verne, Jules. Till jordens medelpunkt. Bonniers 1960. Häftad. 210 sid. (Sk28967). 70:- Verne, Jules. Till jordens medelpunkt. Bonniers 1963. Inbunden. 210 sid. Något nötta hörn. (SF29856). 80:- Verne, Jules. Tsarens kurir. Lindqvists förlag 1953. Ryggklotband. 192 sid. (Sk23149). 70:- Verne,
Jules. Tsarens kurir. Niloe 1978. Förlagsband. Skyddsomslag.
320 sid. Reviderad översättning. Illustrerad av J
Férat. (Sk34746). 70:- Vidal, Gore. Messias. Alpha Science
Fiction/Kindbergs. 1979. Häftad. 213 sid. (SF 38627) 50:- Wells, H G. Den stulna bacillen och andra berättelser (The stolen bacillus and other stories). Nordiska förlaget 1911. Häftad. 159 sid. Nötta kanter och rygg. (SF35751). 70:- Wells, H G - Eliot, George. Doktor Moreaus ö - Silas Marner. Två verk i en volym. Modern världslitteratur - de levande mästerverken utvalda av Knut Hagberg och E N Tigerstedt. Natur och Kultur 1944. Halvklotband. 352 sid. (SF34362). 90:- Wells,
H G. William Clissolds värld. Två volymer. Bonniers
1927-1928. Häftade. 401 + 505 sid. Något nötta.
(SF30665). 120:- Wells, H G. Första männen
på månen. Wahlströms. 1952. Klotryggband. 256 sid. Bra
skick. SF 37675. 50:-
|
| AB | CD | EFG | HIJ | KL | M-Q | RS | TU | V-Ö |
| Till toppen av Sci-Fi/Fantasy | Beställ |