skylt-liten.bmp (3560 bytes)

    RELIGION

Kopiera texten om den bok du vill köpa och gå vidare till Beställ
 

Tillbaka till bokhyllan Beställ
A B CD EF GH IJ KL MN OPQ RS TU VW X-Ö

A

Alexander, Pat, red. Min första bibel. Världens mest lästa bok återberättad för barn. Bilder på varje uppslag. EFS- förlaget. 1982. Kartonnageband. Illustrerad med teckningar. 256 sid. Namnteckning. Bra skick. J 38027. 40:-

Andersson, Axel - Andersson, Theodor. Svenska missionsförbundet - dess uppkomst och femtioåriga verksamhet - del 1: Inre missionen, del 2: yttre missionen. Två volymer. Svenska missionsförbundets förlag 1928. Halvskinnband. 405 + 519 sid. Illustrerade. Pärmarna något nötta och fläckiga. (J29398). 200:-

Arvastson, A - Andrén C G. Bibeln i blickpunkten - Svenska bibelsällskapets historia speglad i högtidstalen 1816-1965. Diakonistyrelsen 1967. Häftad. 274 sid. (J21216). 80:-

Arvon, Henri. Buddhismen. Alhambras pocket encyklopedi, nr 16. 1993. Häftad. 127 sid. (J40163). 30:-


B         pil.bmp (982 bytes)

Baigent, Michael. The Jesus papers - exposing the greatest cover-up in history. HarperSanFrancisco 2006. Häftad. 337 sid. Illustrerad. (J40018). 90:-

Bainton, Roland H. Here I stand. A Life of Martin Luther. Abingdon Press 1978. Pocket. 336 sid. (J6532). 50:-

Balslev, Lauritz N V. Kristlig vägledning. Ett förmaningens och tröstens ord till unga och gamla. Gleerups 1886. Gulddekorerat klotband. 220 sid. (J19429). 90:-

Bengel, D. Johan Albrecht. Johannis eller fastmer Jesu Christi Uppenbarelse. Förklarad det är: Efter den reviderade Grund-texten öfwersatt, genom de Prophetiska talen uplyst, och til tjenst för dem, som akta uppå Herrans werk, och åstunda at rätt skicka sig i den förestående tiden, frmlagdt af D. Johan Albrecht Bengel. Förswenskad af N. S.. Samuel Norberg. 1802. Skinnband. 876 sid + register. Skinnband. Fyra upphöjda bind. Skinnet på pärmarna nött. Namnteckningar på försättsbladet. Inlagan i bra skick. (J 38563) 200:-

Berglund, UllaBritt. Livstecken - kärlek, hälsa, glädje, tid. Sellin 1997. Förlagsband. Skyddsomslag. 175 sid. (J34835). 90:-

Beskow, Nils. Från tårarnas afton till fröjdernas morgon - Tio föredrag. Huldbergs 1903. Dekorerat klotband. 251 sid. (J10165). 80:-

Bibelns värld i bilder - den bibliska historien i tolv bildgallerier. Masom, Caroline - Alexander, Pat (red). Liber 1996. Förlagsband. Skyddsomslag. 191 sid. Rikt illustrerad. (J34016). 110:-

Björkquist, Manfred. Kristus och det radikala tvivlet. Diakonistyrelsens bokförlag 1961. Häftad. 51 sid. Ett par fläckar på frampärmen. (J35993). 50:-

Blachère, Régis. Koranen. Alhambras pocketencyklopedi 1994. Pocket. 125 sid. (J29400). 40:-

Bô Yin Râ. Boken om livet efter detta. Widings 1954. Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 111 sid. (J35733). 100:-

Bô Yin Râ. Johannes visdom. Widings stiftelse 1995. Häftad. 139 sid. Liten reva i framkanten. (J35734). 80:-

Bolander, Nils. Det femte räknesättet. SKDS 1949. Halvklotband. 262 sid. Något blekt rygg. Exlibris. Anteckning på försättsbladet. (J30664). 80:-

Bolander, Nils. Våga språnget. Lindblads 1943. Ryggklotband. 185 sid. Exlibris. Anteckning på försättsbladet. Liten fläck på frampärmen. (J30690). 80:-

Bref till Henrik Reuterdahl. Aulén, Gustaf (red). Norstedts 1915. Dekorerat förlagsband. 185 sid. Exlibris. (J35976). 150:-

Briem, Efraim. Budda, Muhammed, Jesus. En bok om världsreligionernas tillblivelse. Gleerups 1938. Halvfranskt band. 282 sid. Stämplar på försättsbladet och titelsidan. Storviks Kommuns Bibliotek. (J10298). 80:-

Bråkenhielm, Carl Reinhold. Problems of religious experience. Acta Universitatis Upsaliensis, Studia Doctrinae Christianae Upsaliensia, nr 25. Almqvist & Wiksell 1985. Häftad. 158 sid. (J27444). 80:-

Bunyan, John. Kristens resa från denna världen till den tillkommande framställd under bilden av en dröm. Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1948. Tredje upplagan. Ryggklotband. Inget skyddsomslag. 263 sid. Ilustrerad med teckningar av Rune Lindström. Tillskrift på försättsbladet. (J10170). 40:-

Bunyan, John. Kristens resa. Forum. 1973. Inbunden. Skyddsomslag. 169 sid. Nyskick. (J 38318) 40:-

Bunyan, John. Det heliga kriget och Trösteord för syndare. Wilh Siléns bokförlag 1910. Rött gulddekorerat klotband. 29 x 23 cm. 462 sid. Illustrerad av Axel Bäckman. Bra skick. (J12835). 120:-

Bunyan, John - Walton, Izaak. The Pilgrim's Progress by John Bunyan ; The Lives of John Donne and George Herbert by Izaak Walton. With introduction and notes. The Harvard Classics, nr 15. Ed Charles W Eliot. P F Collier & Son 1909. Svart klotband. Gulddekorerad rygg. Övre guldsnitt. 424 sid. (J7007). 100:-

Det bästa ur bibeln. Olofsson, Rune Pär (urval). Bra böcker 1977. Häftad. 207 sid. Illustrerad. (J31624). 70:-



CD         pil.bmp (982 bytes)

Carlquist, Jan - Kristiansson, Leif. Fakta om religioner och livsfrågor. Skeab 1980. Inbunden. 247 sid. Rikt illustrerad. (J30660). 80.-

Carlquist, Jan. Glömda Testamentet. Skeab Förlag 1982. Förlagsband. Skyddsomslag. 262 sid. Illustrationer av Kari Aarnivaara. (J15881). 80:-

Chesterton, G.H. Thomas av Aquino. Norlin Förlag 1948. Klotband. 232 sid. Exlibris på frampärmens insida, omslagets framsida inklistrat på försättsbladet, tidningsartikel inklistrad på eftersättsbladet. (J24118). 50:--

Cornell, Henrik. De fyra evangelierna - med bilder av målningskonstens främste. Nordisk Rotogravyr 1931. Ryggklotband. 31 x 23 cm. 140 sid. (J10188). 120:-

Dahler, Etienne, red. Äventyr ur Bibeln. Skapelsen - Patriarkerna. Bokorama 1985. Kartonnage-band. 29 x 23 cm. Illustrerad med färgteckningar. 146 sid. (J10179). 80:-




EF         pil.bmp (982 bytes)

Eckerdal, Lars m fl. Vad står Svenska kyrkan för?. Verbum 1997. Häftad. 255 sid. Anteckning på smutstitelbladet. (J21217). 110:-

Ehnmark, Erland, red. Världens stora religioner. Hinduismen. Buddhismen. Kinas filosofi. Islam. Judendomen. Kristendomen. Förkortad och bearbetad upplaga. Bra Böcker 1966. Klotband. Skyddsomslag. 28 x 21 cm. 215 sid. Rikt illustrerad. Ryggen blekt. (J5455). 100:-

Eichholz, Georg. Bibelns länder i färg. IPC 1964. Klotband. Skyddsomslag. I kassett. 151 sid. Illustrerad. (J25970). 100:-

Ekberg, Nils - Sjöblom, Axel (red). Bibelbilder - 117 reproduktioner av tavlor hämtade ur den kristna konstens skattkamrar - Anslutande bibeltexten - Korta konsthistoriska kommentarer och analyser. Svenska journalen 1951. Inbunden. Skyddsomslag. 128 sid. Skyddsomslaget något nött. (J21094). 80:-

Ewald, Stefan, red. Religionslexikonet. Forum 1997. Andra tryckningen. Klotband. Skyddsomslag. 24 x 18 cm. 586 sid. Illustrerad. (J14971). 190:-

Fors, Hans. Josef från Arimatea. Söderström & Co 1982. Häftad. 182 sid. (J15765). 70:-

Freud, Jonathan. En judisk bosättare - essyer och tankefragment från Benjamins land. Hägglunds 1990. Inbunden. 163 sid. (J29338). 60:-

Fridén, George, red. Svensk söndagsskola genom 100 år. En krönika i ord och bild. Ernst Westerbergs Boktryckeri- och Förlags AB 1951. Gulddekorerat klotryggband. 29 x 22 cm. 448 sid. Illustrerad. (J17848). 150:-

Fridén, George, red. Svensk baptism genom 100 år. En krönika i ord och bild. Baptismissionens bokförlag 1948. Halvfranskt band. 31 x 21 cm. 466 sid. Illustrerad. (J17849). 170:-

Frostenson, Anders. Sjung barn - barnpsalmer. Svenska kyrkans diakonistyrelses bokförlag 1958. Häftad. 61 sid. Illustrerad. Musiknoter av Gunnar Thyrestam. Något nött. (J25086). 60:-




GH         pil.bmp (982 bytes)

Gallagher, Susan V - Lundin, Roger. Literature through the eyes of faith. HarperSanFransisco 1989. Häftad. 192 sid. (J34194). 90:-

Geels, Antoon. Judisk mystik - ur psykologisk synvinkel. Norma 1998. Förlagsband. Skyddsomslag. 174 sid. (J34199). 120:-

Geikie, Cunningham. Det heliga landet och bibeln. Torsten Hedlunds Förlag 1892. Rikt gulddekorerat halvfranskt band. 31 x 25 cm. 722 sid. illustrerad med teckningar av H A Harper. Pärmhörnen, ryggfot och rygghuvud nötta. (J15901). 190:-

Gifford, Douglas. Krigare gudar & andar. Central- och sydamerikanska indianernas mytologi. Askild & Kärnekull. 1983. Klotband. Skyddsomslag. 28 x 22 cm. Illustrationer av John Sibbick. 132 sid. Bra skick.  J 37967. 120:-

The glory of the old testament. Corcos, Georgette (red). Villiard 1984. Förlagsband. Skyddsomslag. 256 sid. Illustrerad. 28 x 22 cm. (J35787). 100:-

Griffiths, Michael (text) - Fankhauser, Fritz (foto). Asien i förvandling. EFS förlaget 1977. Förlagsband. Skyddsomslag. 118 sid. Illustrerad. (J31937). 70:-

Grollenberg, Luc H. Bildatlas till bibeln. SKDB 1961. Ryggklotband. 190 sid. Illustrerad. (J26657). 60:-

Gustavsson, Åke, illustrationer. The Song of Solomon. Simon and Schuster. 1971. Inbunden. Skyddsomslag. 125 sid. Illustrerad med färgteckningar. Skyddsomslaget lite nött i nederkanten. (J 38381) 70:-

Hagenbach, K. R. Den kristna kyrkans historia. Från äldsta tider till nittonde århundradet. Andra upplagan. M. Girons Förlag 1888. Sju volymer. Halvfranska band med gulddekoration och upphöjda bind. Pärmar och ryggar nötta. (J5759). 700:-

Harikesa Swami Visnupada. Det jämlika klassamhället. Bhaktivedanta book trust 1981. Häftad. 286 sid. (J35983). 60:-

Hedin, Christer. Islam enligt Koranen. Alhambras pocket encyklopedi 1996. Häftad. 127 sid. Stämplar på pärmarnas insidor och på titelbladet. (J26668). 40:-

Hellström, Hans, red. Stockholms katolska stift 50 år. Veritas. 2003. Klotryggband. 25 x 21 cm. Rikt fotoillustrerad. 143 sid. Nyskick. J 37840. 120:-

Henley, Karyn. De yngstas bibel - tidlösa berättelser. EFS 1991. Inbunden. 526 sid. (J21330). 100:-

Hägg, Göran. Påvarna. Två tusen år av makt och helighet. W&W. 2007. Pocket. 268 sid. Nyskick. (J 38299) 30:-




IJ         pil.bmp (982 bytes)

lluminierte Holzschnitte der Luther-Bibel von 1534. Kratzsch, Konrad (red). IUnion Verlag 1982. 2 Auflage. Klotband. Skyddsomslag. 112 sid. Illustrerad. Något nött skyddsomslag. (J28419). 150:-

Illustrerad Bibelhandbok. EPS förlaget, 1978. Inbunden. Skyddsomslag. 680 sid. Illustrerad. Anteckning på smutstitelbladet. (J24132). 170:-

Jensen, Hans Arne. Biblens planter. Rhodos 1974. Klotband. Skyddsomslag. 181 sid. Illustrerad. Stort format. Dansk text. Skyddsomslagets hörn och kanter nötta. (J30415). 300:-

Jesu Syrach book - bibelöversättningarna av år 1536, 3. Samlingar utgivna av Svenska fornskriftsällskapet 62:3, 227. Svenska fornskriftsällskapet (utg). Ryggklotband. 204 sid faksimil + 8 sid. (J40190). 90:-

Johannesson, Gösta. Kyrka mitt i byn - skånskt kyrkoliv under tre sekler. Norstedts 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. 282 sid. Illustrerad. (J20185). 140:-

Jonsson, Runer. Fyrtifyra arga munkar - humoresker och aforismer. LT 1955. Häftad. 145 sid. Anteckning på försättsbladet. (J20633). 50:-

 




KL         pil.bmp (982 bytes)

Keeley, Robin, red. Världsvid kristendom vid 1900-talets slut. Artiklar av 63 författare. Foton i fyrfärg. Kartor. Diagram. EFS-förlaget 1987. Klotband. Skyddsomslag. 384 sid. Illustrerad. (J14254). 120:-

Kempis, Thomas a. Om Kristi efterföljelse. Diakonistyrelsens bokförlag. 1950. 256 sid. Häftad. (J 38319) 40:-

Krook, Caroline. Gudstjänst & gudstro. Verbum 1987. Limhäftad. 219 sid. (J21092). 90:-

Kulturens gryning - Bonniers illustrerade kulturhistoria. Bonniers 1961. Halvskinnband. Skyddsomslag. 403 sid. Rikt illustrerad. Exlibris. Skyddsomslaget något nött. (KH21267). 250:-

Lepp, Ignace. Ateismens psykologi. SKDB 1962. Inbunden. Skyddsomslag. 223 sid. Skyddsomslaget nött. Namnteckning på försättsbladet. (J26481). 100:-

Lessing, Erich. Berättelsen om Noa. Skildrad i bild. Norstedts 1968. Klotband. Skyddsomslag. 26 x 23 cm. Rikt illustrerad. (J17726). 100:-

Lewis, C S. Det viktigaste - i urval av Walter Hopper. Libris/SESG-media 1997. Pocket. 189 sid. (J33476). 60:-

Lewis, C S. Mirakel - är det övernaturliga naturligt? Libris 1998. Förlagsband. 195 sid. (J33483). 110:-

Lindorm, Per-Erik. Vårt kristna arv. Från Ansgar till våra dagar. Svensk Bokfilm 1952. Linneband. 31 x 22 cm. 511 sid. Rikt illustrerad. (J15722). 120:-

Lindström, Rune, bearbetning. Höga visan. Illustrationer av Kay Christensen. Wahlström & Widstrand 1946. Dekorerat förlagsband. 29 x 21 cm. Pålimmad pärmetikett. 43 sid. Mycket bra skick. (J15117). 200:-

Long, Jason. Biblical nonsense - a review of the bible for doubting Christians. Iuniverse 2005. Häftad. 202 sid. (J40023). 90:-

Lundberg, Per-Olof. Människan i själavården. En teologisk analys av människosynen i själavårdslitteratur från 1945 till 1984. Akademisk avhandling. Acta Universitatis Upsaliensis 1992. Häftad. Skyddsomslag. 217 sid. Dedikation. (J10438). 100:-

Lövgren, Oscar. Oscar Ahnfelt - En herrens sångare. Svenska Missionsförbundets förlag 1932. Dekorerat klotband. 153 sid. Illustrerad. Tillskrift på försättsbladet. (J18244). 80:-




MN         pil.bmp (982 bytes)

Miles, Jack. Gud. En biografi. Rabén Prisma. 1997. Inbunden. Skyddsomslag. 454 sid. Nyskick. (J 50473) 100:-

Moreland, J.P. – Nielsen, Kai. Does God Exist? The Debate between Theists & Atheists. Prometheus Books. 1993. Häftad. 320 sid. Nyskick. (J 50478) 120:-

Nicklasson, Gösta. Sett och hört i Kongo. Svenska Missionsförbundets förlag 1952. Klotryggband. Nött skyddsomslag. 240 sid. Fotoillustrerad. (J18309). 70:-

Nigosian, Solomon. Islam - the way of submission. Crucible 1987. Häftad. 216 sid. Illustrerad. (J26659). 120:-

Nilsson, Sven. Det hotade och välsignade Israel. Shalom ministry 1994. Pocket. 134 sid. Kartor. (J25059). 50:-

Nisbeth, Åke. Bildernas predikan - medeltida kalkmålningar i Sverige. Gidlunds 1986. Förlagsband. 210 sid. Illustrerad. (J34185). 160:-

Nordberg, Michael. Profetens folk. Stat, samhälle och kultur i Islam under tusen år. Tiden. 1989. Inbunden. Skyddsomslag. 418 sid. Nyskick . (J 38264) 80:-

Nyström, Erik. Bibliotek för biblisk fornkunskap. Innehållande framställning af allt det som är vigtigast att känna till ett rätt förstånd af det gamla och nya testamentets heliga skrifter. P Palmquists Aktiebolag, Stockholm, 1874. Svart halvfranskt band med gulddekoration. 26 x 19 cm. 380 sid. Illustrerad. Pärmarna nötta i kanterna. Enstaka anteckningar med blyerts. (J10177). 100:-

Nørregaard, Jens. Augustinus väg till kristendomen. SKDB 1928. Häftad. 215 sid. Illustrerad. Sliten rygg. (J29324). 80:-




OPQ         pil.bmp (982 bytes)

Odenvik, Nathan. Carl Michael von Strokirch och Sveriges första friförsamling, grundad i Stockholm 1734. Filadelfia 1938. Halvklotband. 354 sid. Illustrerad. (J27931). 110:-

Ollén, J M. Svenska missionsbragder. Skildringar ur svenskt missionsliv i Afrika och Asien. Andra Delen. Indien och Sydafrika. Svenska Missionsförbundets förlag 1920. Dekorerat klotband. 580 sid. Fotoillustrerad. (J12872). 100:-

Ollén, N P. Paul Peter Waldenström. En levnadsteckning. Svenska Missionsförbundets förlag 1917. Andra upplagan. Klotband. 327 sid. Illustrerad. (J18246). 100:-

The Passion - fotografier från filmen The Passion of the Christ. Duncan, Ken (fotograf). Förord av Mel Gibson. Icon Distribution 2004. 143 sid. (J20980). 150:-

Pax, W E. I Jesu fotspår. Harriers. Inget tryckår. Klotband. Skyddsomslag. 27 x 21 cm. 223 sid. Illustrerad. (J2813). 100:-

Pearlman, Moshe. I profeternas fotspår. Harriers 1975. Klotband. Skyddsomslag. 27 x 21 cm. 223 sid. Illustrerad. (J2812). 100:-

Pierson, Arthur T. Georg Müller från Bristol. Lindblads 1900. Klotband. 354 sid. Något nött. (J21803). 70:-

Piltz, Anders. Spåren i djupet - om det gudomliga ordets makt. Artos 1997. Häftad. 144 sid. (J34180). 90:-

Pleijel, Hilding. Herrnhutismen i Sydsverige. Diakonistyrelsens förlag. 1925. Häftad. 302 sid. Ryggn guldnad.. J 37511. 40:-


P:son Wetter, Gillis. Hellenismen. En skildring av "hedendomen" i det romerska världskriket. Natur och kultur 1926. Klotband. Omslagen medbundna. 150 sid. Illustrerad. (J16076). 80:-

Purmonen, Veikko. Orthodoxy in Finland. Past and present. Orthodox Clergy Association 1984. Second revised and enlarged edition. Häftad. 110 sid. Fotoillustrerad. En del understrykningar på de 20 första sidorna. (J15732). 70:-

Pylkkänen, Riitta. Sancta Barbara - Pyhän Barbaran legenda - Den Heliga Barbaras legend - Legende der Heiligen Barbara - The legend of Saint Barbara. Finlands Nationalmuseum 1966. Häftad, concertinaformat. [34] sid. Illustrerad. Parallelltext på finska, svenska, tyska och engelska. (J27126). 100:-




RS         pil.bmp (982 bytes)

Reimers, Eva. Livet är givet. Verbum 1992. Häftad. 227 sid. Märke efter prislapp på bakpärmen. (J35994). 80:-

Reuterswärd, Patrik. Jesu liv i konsten. Nationalmuseum/Sveriges Radio. 1978. Illustrerat kartonnageband. 30 x 21 cm. Rikt illustrerad. 127 sid. Bra skick. J 37671. 50:-

Roelvink, Henrik. Kristusikonen från San Damiano - tio meditationer över San Damianokorset. Catholica 1997. Förlagsband. 95 sid. Illustrerad. (J35989). 80:-

Salminen, Ester. Den nye konungen och andra berättelser ur nya testamentet. Almqvist & Wiksell 1969. Inbunden. 125 sid. Illustrerad. Stämpel på frampärmens insida. (J23080). 60:-

Salomons ordspråk och Salomos wijsheet - bibelöversättningarna av år 1536, 2. Samlingar utgivna av Svenska fornskriftsällskapet 62:2, 221. Svenska fornskriftsällskapet (utg). Ryggklotband. 206 sid faksimil + 7 sid. (J40191). 90:-

Scheeres, Julia. Jesusland. Ordfront 2007. Förlagsband. Skyddsomslag. 326 sid. (J32769). 130:-

Schlink, M Basilea. Kärlek som bär. Marcus 1995. 192 sid. 14 x 10 cm. (J34851). 40:-

Schmemann, Alexander. Eukaristin -kärlekens sakrament. Artos 1997. Häftad. 271 sid. Något nött. (J35999). 130:-

Segerbank, Catharina. Näsdukar - för skratt och gråt i livets skiften. Argument 2005. Inbunden. 72 sid. Illustrerad. (J28344). 120:-

Skovgaard-Petersen, C. Källsprångens land. Reseskisser och pilgrimstankar från det Heliga landet. Lindblads 1924. Två volymer. Halvfranska band. 430 + 502 sid. Illustrerade med foton, teckningar och kartor. Ryggarna lite fläckade. Namnteckning på försättsbladet i del 1. (J10181). 150:-

Stendahl, Brita. Sabbatsår. Tio Guds bud i vår tid. Legenda. 1986. Inbunden. Skyddsomslag. 160 sid. Bra skick. J 37951. 40:-

Stolpe, Sven. Aktiv kristendom. Åhlén & Åkerlund 1940. Klotband. Inget skyddsomslag. 173 sid. Fotoillustrerad. (J10192). 70:-

Stolpe, Sven. Den kristna falangen. Franska essayer. Bonniers 1934. Klotband. 242 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Essayer om Ernest Psichari, Jacques Rivière, Jacques d´Arnoux, Henri Massis, Francois Mauriac, Charles du Bos. (J10164). 100:-

Ström, Ingmar. Kom och se. SKDB 1966. Häftad. 134 sid. Illustrerad. (J26889). 60:-

Sugana, Mandel Gabriele. Muhammed. Hans liv och verk. I serien Gestalter och öden ur världshistorien. Allhems Förlag 1969. Dekorerat pappband. 29 x 23 cm. 75 sid. Rikt fotoillustrerad. Tillskrift. (J3438). 100:-

Sundström, Erik. Fabian Månsson och frikyrkan. Missionsförbundets förlag 1949. Häftad. 152 sid. Exlibris. (J40259). 80:-

Svanberg, Jan. Medeltida kyrkoarkitektur i Norden. Rabén & Sjögren 1964. Häftad. 77 sid. Illustrerad. Inplastad. (J35602). 50:-

Svenska Bibel-Sällskapet. Biblia, det är All den Heliga skrift, Gamla och Nya Testamentet. På föranstaltande av Svenska Bibel-Sällskapet.Samuel Rumstedts tryckeri. Stockholm 1831. Skinnband. 21 x 14 cm. 1074 sid. Skinnet på pärmarna ngt nött. J 37212. 150:-

Svenskarnas religiösa bilder - om kristen huskonst. Lindqvist, Gunnar (förord). Jönköpings läns museum 1983. Inbunden. 132 sid. Illustrerad. Etiketter på pärmarnas insidor. (J26051). 80:-

Svenson, Sven. Det började i Tarsus. Harriers, 1967. Inbunden. Skyddsomslag. 310 sid. Illustrerad. Nött skyddsomslag. Anteckning på frampärmens insida. (J20808). 80:-

Söderblom, Nathan. Ett år - Ord för varje dag. Samlade ur Nathan Söderbloms skrifter av Anna Söderblom. Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1932. Klotband. 399 sid. Tillskrift på försättsbladet. (J10174). 90:-

Söderblom, Nathan. Kristi pinas historia. En passionsbok. Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1928. Klotband. Inget skyddsomslag. 470 sid. (J10169). 80:-

Söderblom, Nathan. Kristi pinas historia. En passionsbok. Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Förlag 1928. Klotband. Inget skyddsomslag. 470 sid. Tillskrift på försättsbladet. (J16160). 80:-

Sørensen, Villy. Jesus och Kristus. Atlantis. 1995. Inbunden. Skyddsomslag. 305 sid. Nyskick. (J 50551) 80:-

 




TU         pil.bmp (982 bytes)

Tandberg, Marianne - Unni Wenche. Då gråter änglarna - en berättelse ur verkligheten om ett liv med Jehovas vittnen. Richters 2003. Inbunden. 182 sid. (J26089). 100:-

Terrien, Samuel. Bibelns länder. Wilhelmssons 1961. Inbunden. 90 sid. Rikt illustrerad. Stort format. Namnteckning på försättsbladets baksida. (J29407). 90:-

Tersteegen, Gerhard. En själasörjares brev. Artos 1996. Häftad. 276 sid. Något nött. (J35991). 90:-

Thomas Aquinas. Selected writings. Penguin, 1998. Pocket. 841 sid. (J24144). 90:-

Thomas, David. Jesus i konsten. Harriers [1980]. Inbunden. Skyddsomslag. 157 sid. Rikt illustrerad. (J25964). 100:-

Thomas, Gordon - Morgan-Witts, Max. The Year of Armageddon. The Pope and the Bomb. Panther 1985. Pocket. 542 sid. (J16808). 50:-

Thunberg, Lars. Människan & kosmos - Maximos Bekännarens teologiska vision. Artos 1999. Häftad. 200 sid. (J22335). 150:-

Tomson, Ragnar. En hövding - Minnesteckning över P Waldenström till 100-årsdagen av hans födelse. Missionsförbundets förlag 1938. Häftad. 256 sid. Illustrerad. (J18240). 70:-

Tro utan stängsel. Wahlström, Elsa (red). Harrier 1963. Ryggklotband. 221 sid. Anteckning på försättsbladet. (J35988). 70:-

 




VW         pil.bmp (982 bytes)

Vajta, Vilmos. Vatikankonciliet - ett vågspel i kyrkans förnyelse. verbum 1967. Häftad. 82 sid. något nött. (J26470). 50:-

Waldenström, P. I ingen annan är frälsning. Jämte flera betraktelser. Missionsförbundets förlag 1938. Häftad. 350 sid. Ouppskuren. (J18241). 80:-

Waldenström, P. Stycken av livets ord. Ett bibelord med utläggning för var dag i året. Svenska Missionsförbundet förlag 1930. Dekorerat klotband. 371 sid. (J18249). 70:-

Warneck, G. De protestantiska missionernas historia från reformationen till nuvarande tid. Ett bidrag till den nyare tidens kyrkohistoria. Andra svenska upplagan (efter originalets sjunde) jämte Sverige och hednamissionen under nittonde seklet af A Kolmodin. Med öfver 400 illustrationer. Evangeliska Fosterlands-stiftelsens Förlags-Expedition. 1903. Halvfranskt band. 630 sid. Namnteckning på försättsbladet. (J15701). 100:-

Wegener, Günther S. En bok erövrar världen - bibelns historia. Gebers 1960. Klotband. Inget skyddsomslag. 251 sid. Illustrerad. (J27951). 70:-

Weiland, J Sperna. Nya vägar inom teologin. Gummessons 1970. Pocket. 216 sid. (J10440). 50:-

Werner, Herman. Efter döden - bortom grafven. Sanningv
ittnet förlag 1896. Blått dekorerat klotband. 198 sid. Nötta hörn och kanter. (J28977). 120:-

White, E G. Kristi liknelser. Skandinaviska Förlags-expeditionen 1907. Skinnband, 436 sid. Namnstämpel på eftersättsbladet. Något nött. (J25630). 90:-

Wiesel, Elie. Porträtt och legender. Om chassidismen. Forum 1978. Klotband. Skyddsomslag. 305 sid. (J15714).
60:-

Wiesel, Elie. Porträtt och legender - om chassidismen. Forum 1978. Förlagsband. Skyddsomslag. 304 sid. (J34855). 60:-

Wislöff, H E. Aldrig ensam. EFS-förlaget 1964. Ryggklotband. 107 sid. Anteckning på försättsbladet. (J25028). 60:-

Witt Talmage de, T. Från krubban till tronen. En ny skildring av Jesu Kristi lif jämte en historia om Palestina och dess folk samt D:r Talmages berättelse om sin resa till, genom och från Kristi land. Försedd med 73 illustrationer. Bohlin & Co 1905. Dekorerat klotband. 23 x 16 cm. 478 sid. (H5791). 100:-

Wright, Julia M Nair. Secrets of the Convent and Confessional. An Exhibition of the Workings of Papacy upon Society and Republican Institutions. With an Introduction by Rev. Daniel March, D.D. National Publishing Company 1873. Gulddekorerat klotband. 20 x 14 cm. 622 sid. Illustrerad. Ett klassiskt angrepp på katolska kyrkan i romanform. Pärmarna lite nötta och med en mindre skada i ryggen. (J9038). 250:-




X-Ö

Youngberg, Norma. Medicinman finner sin väg - andedyrkare på Borneo upplever det stora undret. Skandinaviska bokförlaget 1960. Halvklotband. 191 sid. Illustrerad. (J22045). 70:-

Zettergren, Sten-Sture - Cohn, Walter - Håkansson, Per. Herren lever - Nya psalmer och sånger. Gummessons 1978. Klotband. Opaginerad. Texter och noter till ca 140 psalmer och sånger. (J10185). 100:-

Åkerberg, Hans. Sven Stolpe och Sigtunaupplevelsen - en psykologisk studie av ett livsavgörande utvecklingssteg. Legenda 1985. Inbunden. Skyddsomslag. 89 sid. Exlibris. Namnteckning på försättsbladet. Enstaka understrykningar med blyerts. Reva efter bortriven prislapp på omslagets baksida. (J20045). 50:-

Åkerhielm, Hans, red. Victorias bönbok. Norstedts 1979. Förlagsband. Skyddsomslag. 127 sid. (J19078). 60:-

Öhrneman, Josef. Perspektiv från Kongo. Gummessons 1968. Inbunden. Skyddsomslag. 243 sid. Illustrerad. (J26571). 120:-

 

A B CD EF GH IJ KL MN OPQ RS TU VW X-Ö
Till toppen av Religion Beställ