|
PSYKOLOGI, PEDAGOGIK, PSYKIATRI |
Kopiera texten om den bok
du vill köpa och gå vidare till Beställ
| Tillbaka till bokhyllan | Beställ |
| AB | CD | EF | GH | IJ | KL | MN | OPQ | RS | TU | V-Ö |
AB
Alberoni, Francesco. Förälskelse och
kärlek. Korpen 1982. Häftad. 133 sid. Enstaka
understrykningar med bläck på de första sidorna.
(P34833). 40:- Bellander, Berit. Att få bli människa - hur mitt förskolebarn utvecklas. Verbum 1973. Häftad. 155 sid. Namnteckning på försättsbladet. (P27903). 50:- Benedetti, Gaetano. Den farliga kärleken - om psykoterapi vid psykoser. Dualis 1990. Häftad. 122 sid. Illustrerad. (P29032). 90:- Berggren, Erik. Med pojken året runt - om barn och natur. Bonniers 1961. Häftad. 164 sid. Illustrerad. Delvis osprättad. Något nött. (P27266). 70:- Bergling, Kurt. Moralutveckling. Bedömning av rätt och orätt från barndom till vuxen ålder. Publica 1982. Häftad. 92 sid. (P11453). 40:- Bergstedt, Bosse. Den livsupplysande texten - en läsning i N F S Grundtvigs pedagogiska skrifter. Carlssons 1998. Häftad. 368 sid. (P25202). 100:- Bååth, John A. Handbok för distansutbildare + exempelsamling. 2 vol. Brevskolan 1998. Häftade. 112 + 63 sid. Illustrerade. (P26462). 90:- Börjeson, Bengt. Samtal med K - en bok om identiteten. Almqvist & Wiksell 1974. Häftad. 156 sid. (P20354). 50:-
Caplan, Paula J. Myten om kvinnors masochism. W&W 1987. Inbunden. 269 sid. Hörn av försättsbladet bortskuren. Stämpel. (P30868). 70:- Carlgren,
Frans. Waldorfpedagogiken - en framtidsmodell? Larson 1978.
Häftad. 222 sid. Illustrerad. Namnteckning på
smutstitelbladet. (P27015). 80:- Carlsson, Bo-Göran. Psykologi. Esselte 1987. Häftad. 243 sid. Illustrerad. (P34241). 100:- Cederqvist Aagaard, Knud. Ljuset från Lykeion - om psykologins klassiker. Studentlitteratur, 2003. Häftad. 280 sid. (P20880). 150:- Christiansson,
Lennart m fl. Konsten att dressera människor -
mentalhälsa, arbete, ideologi. Prisma-debatt 1969. Pocket. 150
sid. (P22202). 70:- Cullberg, Johan. Dynamisk psykiatri
i teori och praktik. Natur och Kultur) 1992. Kartonnageband. 420 sid.
Nyskick. (P 38148) 100:- Dainow,
Sheila. Tonåring i huset - Handbok för desperata
föräldrar. Trevi 1993. Inbunden. 230 sid. (P20608). 80:-
Egidius,
Henry. Människans natur i biologiskt och socialt perspektiv.
Natur och Kultur 1981. Häftad. 158 sid. Illustrerad. (P26649). 30:- Egidius, Henry. Människans
natur i biologiskt och socialt perspektiv. Natur och Kultur. 1981.
Häftad. 158 sid. Illustrerad. (P 37646). 30:- English, O Spurgeon - Pearson, G H J. Vårt känsloliv och dess problem. NoK 1951. Klotband. 401 sid. (P30261). 150:- Eriksson, Margareta. Kvalitetstänkande skola - kunskaper, frågeställningar och metoder för kvalitetsarbete och kvalitetsredovisning. GME 1998. Häftad. 180 sid. (P21813). 60:- Evans, Richard I. Jung on elementary psychology - a discussion between C G Jung and Richard I Evans. Dutton & Co 1976. Pocket. 242 sid. (P23455). 70:- Eysenck,
Hans J. Kaka söker maka - vem gifter sig med vem och
varför. BonnierFakta 1983. Inbunden. 200 sid. (P23843). 80:- Freud, Sigmund. Råttmannen. Ett fall av tvångsneuros. Natur och Kultur 1992. Klotband. Inget skyddsomslag. 204 sid. (P10538). 80:- Furth, Hans G. Tänkande utan språk - dövhet och inlärning, ett psykosocialt perspektiv. W & W 1977. Pocket. 166 sid. (P23784). 60:-
Gardiner,
Muriel. Vargmannen - Freuds mest berömda fall.
PrismaMagnum 1987. Häftad. 328 sid. Illustrerad. Namnetikett
på försättsbladet. (P21673). 90:- Goldfarb, W - Mintz, I - Stroock, K W. Läkande
ögonblick - Terapi för psykotiska barn. Natur och Kultur
1975. Häftad. 164 sid. (P10497). 50:- Hadfield, J A. Psykologi och själslig hälsa. Ett bidrag till utvecklingspsykologin. Forum 1951. Ryggklotband. 464 sid. (P10458). 100:- Hallberg, Ingalill. Psykisk hälsa - psykisk omvårdnad. Esselte 1986. Häftad. 152 sid. Illustrerad. (P34234). 70:- Halldén, Gunilla. Barnet och boet - familjen, drömmar om det goda, det spännande och det farliga. Carlssons 2001. Häftad. 215 sid. Recensionsstämpel på bakpärmens insida. (P35275). 120:- Hannah, Barbara. C G Jung - liv och gärning. 1875-1961. Centrum för Jungiansk Psykologi 1991. Dekorerat förlagsband. 338 sid. Liten fläck på bakre omslaget. (P13239). 120:- Hansson,
Hasse - Nordström Gert Z - Stafseng, Ola. Children´s
Pictorial Language. Carlssons 1991. Dekorerat pappband. 23 x 21 cm. 218
sid. Illustrerad. Texter på svenska, norska, danska och engelska.
(P7635). Namnteckning. 100:- Hansson, Mats G. Integritet. I
spänningen mellan avskildhet och delaktighet. Carlssons. 2006.
Inbunden. Skyddsomslag. 303 sid. Bra skick. (P 38650) 90:- Harrison, Kathy. De bortglömda barnen. Forum 2004. Inbunden. Skyddsomslag. 241 sid. (P26062). 100:- Hauck, Paul. Varför är du
rädd? Forum 1975. Pocket. 130 sid. Namnteckning. (P16084). 50:- Hayden, Torey L. Burpojken. Legenda 1991. Inbunden. 322 sid. Teckning på försättsbladet. Blekt rygg. (P21260). 60:- Hayden,
Torey. Spökflickan. NoK 1993. Inbunden. Skyddsomslag. 328
sid. (P28497). 150:- Hyman, Ray. Den psykologiska forskningsprocessen. Undersökningsplanering och forskningsmetodiska problemställningar. Wahlström & Widstrand 1971. Pocket. 156 sid. (P10496). 50:- Ingvar,
David H. Tio hjärnor. Atlantis 2000. Inbunden. Skyddsomslag.
143 sid. Illustrerad. (P30729). 120:- Ingvar, David H – Sandberg, C G. Det
medvetna företaget – om ledarskap och biologi.Timbro. 1991. Andra
upplagan. Dekorerat förlagsband. 160 sid. Bra skick. P 37309. 70:- James, Jenny. Room to breathe - an ongoing life therapy. Coventure 1975. Inbunden. Skyddsomslag. 323 sid. (P24335). 110:- Johansson, Lage. Dagar av oro - brev och samtal om rädsla, ensamhet, nedstämdhet och vanmakt. A & K 1977. Häftad. 238 sid. Illustrerad. Namnteckning på smutstitelbladet. (P24352). 90:- Johansson,
Nils-Olov. Attityder till handikappade. PrismaDebatt 1972.
Pocket. 110 sid. (P23684). 50:- Jonsson, Gustav. Flickor på glid.
En studie i kvinnoförtryck. Tiden/Folksam 1977. Häftad. 229
sid. (P11994). 80:- Jonsson, Gustav - Kälvesten, Anna-Lisa. 222 Stockholmspojkar. En socialpsykiatrisk undersökning av pojkar i skolåldern. Almqvist & Wiksell 1969. Tredje upplagan. Förlagsband. Skyddsomslag. 684 sid. (P18819). 100:- Josefson,
Arnold. Suggestionens makt. Natur och Kultur 1942. Halvklotband.
130 sid. Illustrerad. (P26477). 120:- Kaplan, Suzanne. Barn under Förintelsen - då och nu : affekter och minnesbilder efter extrem traumatisering. NoK 2003. Förlagsband. 408 sid. Recensionsstämpel på försättsbladet. (P35242). 150:- Kiley, Dan. Mammaupproret - när kvinnor slutar mamma sina män. Norstedts 1986. Inbunden. 293 sid,. (P22645). 100:- Kostenbaum, Peter. Bemästra din ångest. Svenska Dagbladet 1989. Limhäftad. 213 sid. (P19768). 90:- Det kvinnliga perspektivet - nya tankegångar om kvinnor och män inom psykologi och psykoterapi. Crafoord, Karin - Grebo, Ulla - Stövegård, Helena (red). Sfph's monografiserie nr 26, 1994. Häftad. 147 sid. (P29264). 90:- Landquist, John. Poul
Bjerre - Själsläkaren och konstnären. Natur och Kultur
1964. Häftad. 131 sid. Fotoillustrerad. (P18024). 80:- Lewis, John - Towers, Bernard. Naken apa?. Robert Larsson 1970. Häftad. 145 sid. Namnteckning på smutstitelbladet. (P21200). 100:- Linge, Karl. Hur den svenska folkskolan kom till.
Studentföreningen Verdandis småskrifter, nr 62. Bonniers
1911. 50 sid. Illustrerad. Något nött. (P28190). 60:- Lundgren, Gustaf. Handstil och karaktär - hur skriften förråder människan. Natur och Kultur 1951. Tredje och väsentligt förändrade och utökade upplagan av Handstilens psykologi. Klotband. Skyddsomslag. 232 sid. Illustrerad. Något nött skyddsomslag. (P26628). 80:-
Madsen, K B. Motivation. Drivkrafterna bakom våra handlingar. Wahlström & Widstrand 1974. Pocket. 96 sid. Namnteckning. (P18382). 40:- Marc-Wogau, Konrad. Freuds psykoanalys. Presentation och kritik. Orion/Bonniers 1967. Limhäftad. 151 sid. (P18019). 80:- Martin, Nancy - Williams, Paul - Wilding, Joan - Hemmings, Susan - Midway, Peter. Att förstå när barnen talar - exempel och analys. Rabén & Sjögren 1977. Pocket. 212 sid. (P27924). 60:- Medier och modernisering - en antologi om
utbildningsprogram och samhällsförändring. Sandin, Bengt
(red). Skrifter om utbildningsprogrammens historia utgivna av
Stiftelsen Etermedierna i Sverige, nr 1, 1999. Häftad. 464 sid.
Illustrerad. Något nötta kanter. (P35838). 90:- Modig, Cecilia m fl (red). Bortglömda barn. Pockettidningen R, nr 1, årg 10, 1980. 144 sid. Illustrerad. (P25741). 40:- Morris, Desmond. Det mänskliga menageriet.
Norstedts 1970. Förlagsband. Skyddsomslag. 219 sid. Namnteckning
på försättsbladet. Något nött skyddsomslag.
(P31492). 90:- Oordning/ordning - studier i kärlekens villkor. Korpen 1976. Häftad. 188 sid. Illustrerad. (P26650). 60:- Nilsson, Tage (red). När man blir äldre. En bok skriven av deltagare i TVs storforum om ålderdomen. Forum 1969. Förlagsband. Skyddsomslag. 146 sid. Namnteckning på försättsbladet. (P34846). 70:- Norén-Björn, Eva. Förskolepedagogik i praktiken. Vuxenstyrd, barnstyrd, mediastyrd eller... Liber 1980. Limhäftad. 416 sid. Illustrerad med fotografier och teckningar. Ägarstämpel på titelsidan. (P19020). 90:-
Odstedt, Anne-Marie. Lilla psykologin. Liber 1964. Inbunden. 176 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (P23717). 60:-
Postman, Neil - Weingartner, Charles. Lära för att överleva - angrepp på en förlegad undervisning - förslag till en revolution! Aldus/Bonniers 1977. Pocket. 231 sid. (P23883). 50:-
Radical social work. Bailey, Roy - Brake, Mike (red). Edward Arnold 1975. Förlagsband. Skyddsomslag. 170 sid. Namnteckning på smutstitelbladet. (P34155). 60:- Rosenthal, Norman E. Ljus mot själens mörker. Om årstidsbundna depressioner och hur de kan behandlas. Bonniers 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 284 sid. (P10485). 100:- Sandström, Carl Ivar. Psykologisk ordbok. Almqvist & Wiksell 1970. Dekorerat förlagsband. 156 sid. Namnteckning. (P18009). 70:- Saugstad,
Per. Psykologins historia - en introduktion till dagens
psykologi. Natur och kultur 2001. Förlagsband. Skyddsomslag. 525
sid. Illustrerad. (P23912). 140:- Seikkula,
Jaakko. Öppna samtal - från monolog till levande dialog
i sociala nätverk. Mareld 1996. Inbunden. 238 sid. Etikett
på försättsbladet. (P25411). 100:- Smedberg, Lisa. Ur barnavårdsundervisningens historia. LT 1983. Dekorerat förlagsband. 124 sid. Illustrerad. (P35641). 140:- Spock, Benjamin. Raising children in a difficult time - a philosophy of parental leadership and high ideals. W W Norton & Co 1974. Inbunden. Skyddsomslag. 268 sid. (P25024). 100:- Stensland Junker, Karin. De ensamma
- En bok om de svaga. Natur och Kultur 1961. Andra upplagan.
Ryggklotband. Bägge omslagen medbundna. Skyddsomslag. 262 sid.
Namnteckning på försättsbladet. (P10498). 90:-
Tournier, Paul. Bort från ensamheten. En bok om den moderna människan och hennes sociala livsproblem. Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag 1944. Ryggklotband. 252 sid. Namnteckning på försättsbladet. (P10525). 70:- Turkle, Sherry. Ditt andra jag - Datorn och det mänskliga psyket. Prisma 1987. Förlagsband. Skyddsomslag. 378 sid. Skyddsomslaget nött. (P10471). 90:- Tähtelä, Olavi. Är mitt livskontrakt visdom eller dumhet?. Koillissanomat 1979. Häftad. 176 sid. Illustrerad. (P33840). 80:-
Waritsch, Franz Peter. Narren och läraren söker den primitiva pedagogiken. Ipitri 2000. Häftad. 243 sid. Illustrerad. (P40128). 130:- Weatherhead,
Leslie D. Psykologien och livet. Lindblads 1936. Ryggklotband.
299 sid. (P23998). 80:- Wennås, Olof. Striden om latinväldet - idéer och intressen i svensk skolpolitik under 1800-talet. Almqvist & Wiksell 1966. Häftad. 411 sid. (P40179). 120:- Whitehead, Tony. Torgskräck och andra fobier. Forum 1983. Pocket. 124 sid. Märke efter prislapp på bakpärmen. Namnetikett på smutstitelbladet och bakpärmens insida. (P21676). 30:- Wikare. Ulla m fl. Utvecklingen under barndomåren. Läromedelsförlagen 1972. Inbunden. 155 sid. Illustrerad. (P27899). 70:- Witkin, Herman A - Lewis, Helen B. Experiment med drömmar. Bonniers 1970. Pocket. 204 sid. Namnteckning på smutstitelbladet. Märke efter prislapp på bakpärmen. (P21697). 80:- Wolinsky, Stephen H. Kvantpsykologi - en handledning. Svenska förlaget 2002. Häftad. 208 sid. Bit av eftersättsbladet utskuret. (P40002). 100:- Wolinsky, Stephen H. Upptäck kvantpsykologin - en syntes av modern fysik, buddhistisk visdom och västerländsk psykologi. Svenska förlaget 1998. Häftad. 285 sid. Namnteckning på titelsidan. (P40001). 120:- Wood, David. Hur barn tänker och lär. Studentlitteratur 1992. Häftad. 272 sid. Något nött. (P23549). 70:- Ågerup, Karl. Barnens marknad - berättelser från den fria skolan. Ordfront 2006. 227 sid. Recensionsstämpel på toppsnittet. (P33729). 110:- Ödman,
Per-Johan. Konstrasternas spel 1 - en svensk mentalitets- och
pedagogikhistoria. Norstedts 1995. Förlagsband. Skyddsomslag. 298
sid. Illustrerad. (P35060). 100:- |
| AB | CD | EF | GH | IJ | KL | MN | OPQ | RS | TU | V-Ö |
| Till toppen av Psykologi - pedagogik - psykiatri | Beställ |