skylt-liten.bmp (3560 bytes)

    NAUTICA

Kopiera den texten om den bok du vill köpa och gå vidare till Beställ

Tillbaka till bokhyllan Beställ
A B CD EF GH IJ KL MN OPQ R S TU VW X-Ö
A

Aarre, Bent. Småbåtsboken. Den moderna handboken. Wahlström & Widstrand 1970. Limhäftad. 19 x 15 cm. 164 sid. Illustrerad med teckningar och fotografier. (N7937). 60:-

Aarre, Bent. Småbåtsboken. Den moderna handboken. Wahlström & Widstrand 1970. Limhäftad. 19 x 15 cm. 164 sid. Illustrerad med teckningar och fotografier. (N14396). 60:-

Ahlman, Axel. Sommarvatten och vinterhav. Blad ur min loggbok. Gleerups 1957. Klotrygg. 229 sid. Teckningar av Harald Moltke. (N1907). 120:-

Andström, Bobby. SverigeSegling! - Sailing i Sweden - Segeln in Schweden. Legenda 1989. Inbunden. Skyddsomslag. 92 sid. Rikt illustrerad. Stort format. Text på svenska, engelska och tyska. (N27322). 130:-




B         pil.bmp (982 bytes)

Baldwin, Hanson. Bragder till sjöss. Dåd och Bragd 6. Gebers 1939. Klotband. Omslagen medbundna. Marmorerat snitt. 202 sid. (N14681). 100:-

Berrill, N J. Resa i undrens värld. Tiden 1956. Dekorerat förlagsband. 286 sid. Illustrerad. (N19161). 90:-

Brohäll, Per. Min segelbåt. 2 uppl. Norstedt 1962. Förlagsband. 228 sid. Illustrationer av författaren. Fuktrand på de första sidorna. (N40216). 60:-

Bronow, Lars-Göran, red. Vi och vårt verk. Bilder från sjöfartsverket - då och nu. Sjöfartsverket 1990. Dekorerat förlagsband. 224 sid. Fotoillustrerad. (N14399). 90:-

Båtmodeller och museibåtar - Sjöhistorisk årsbok 1990-1991. Björklund, Anders (red). Förlagsband. 170 sid. Illustrerad. (N22643). 80:-

Bååw, Hjalmar - Krantz, Claes. Männen på bryggan - några anteckningar angående deras fackliga strävanden 1907-1957 inom Sveriges Fartygsbefälsförening och dessförinnan under två sekler inom lokala sammanslutningar, sällskap och gillen. Sveriges Fartygsbefälsförening 1957. Häftad. 187 sid. Illustrerad av Bertil Kumlien. (N1927). 90:-




CD         pil.bmp (982 bytes)

Carlstedt, Jan-Erik (red). Longitude - tidskrift från de sju haven, 18. Carlstedt 1982. Häftad. Dekorerat skjutfodral. 96 sid. Illustrerad. (N40108). 90:-

Carlstedt, Jan-Erik (red). Longitude - tidskrift från de sju haven, 19. Carlstedt 1983. Häftad. Dekorerat skjutfodral. 96 sid. Illustrerad. (N40109). 90:-

Carlstedt, Jan-Erik (red). Longitude - tidskrift från de sju haven, 20. Carlstedt 1984. Häftad. Dekorerat skjutfodral. 96 sid. Illustrerad. (N40110). 90:-

Carlstedt, Jan-Erik (red). Longitude - tidskrift från de sju haven, 24. Carlstedt 1988. Dekorerat förlagsband. 108 sid. Illustrerad. Exlibris på titelbladet. (N40111). 90:-

Carlstedt, Jan-Erik (red). Longitude - tidskrift från de sju haven, 25. Carlstedt 1989. Dekorerat förlagsband. 91 sid. Illustrerad. (N40112). 90:-

Carlstedt, Jan-Erik (red). Longitude - tidskrift från de sju haven, 26. Carlstedt 1990. Dekorerat förlagsband. 96 sid. Illustrerad. (N40113). 90:-

Clarke, Arthur C. Havet är vår framtid. Svensk läraretidning 1962. Ryggklotband. Skyddsomslag. 178 sid. Illustrerad. (N40268). 120:-

Clune, Frank - Stephensen, P R. Myteriet på briggen Cyprus. Parnass Förlag 1962. Häftad. 248 sid. Ouppskuren. (N14630). 80:-

Cousteau, Jacques Yves. Det levande havet. Bonniers 1965. Inbunden. Skyddsomslag. 276 sid. Illustrerad. (N26703). 70:-

Cousteau, Jacques Yves. Det levande havet. Bonniers 1965. Inbunden. Skyddsomslag. 276 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Något nött skyddsomslag. (N33799). 70:- 

Dana Jr, R H. Two Years Before the Mast. The Harvard Classics, nr 23. Ed Charles W Eliot. P F Collier & Son 1909. Svart klotband. Gulddekorerad rygg. Övre guldsnitt. 424 sid. (N7023). 100:-

Dunn, Laurence. Boken om fartyg. Tre tryckare 1968. Förlagsband. 127 sid. Illustrerad. 13,5 x 14 cm. Anteckning på smutstitelbladet. (N31961). 80:-



EF         pil.bmp (982 bytes)

Efterdyning - berättelser från sjön. Lindell, Inger-Siw (red). En bok för alla 1997. Förlagsband. 276 sid. Illustrerad. (N32213). 80:- 

Ek, Elsa Christina. Ångbåts-Befälhavaren. Jemtbokens förlag 1983. Pappband. Skyddsomslag. 219 sid. Fotoillustrerad. (N3432). 90:-

Ellsén, Jarl. Hitta till sjöss. Rabén & Sjögren 1965. Förlagsband. 99 sid. Illustrerad. (N31959). 50:-

Forester, C S. The captain from Connecticut. The Continental book 1945. Zephyr books nr 74. Häftad. 344 sid. Skyddsomslaget trasigt. Namnteckning på förtitelbladet. (N30334). 50:-

Forester, Cecil Scott. Flying colours - Captain Horatio Hornblower 3. The Continental book 1946. Zephyr books 31. 284 sid. Häftad. Skyddsomslag. Namnstämpel på förtitelbladet. (N40187). 80:-

Forester, C S. Fregatten Delaware. Bfb 1949. Ryggklotband. 251 sid. Gulnad rygg. (N32214). 60:-

Forester, C S. Fregatten Delaware. Svalan/Bonnier 1946. Ryggklotband. 251 sid. Nötta kanter och hörn. Limrester på försättsbladet. (N32216). 60:-

Forester, C S. The happy return - (Captain Horatio Hornblower I). The Continental book 1945. Zephyr books nr 29. Häftad. 187 sid. Skyddsomslaget något nött. Namnstämpel på förtitelbladet. (N33756). 60:-

Forester, C S. Kaptenen på Atropos. Bonniers 1954. Häftad. 265 sid. Något nött. (N34538). 60:-

Forester, C S. Med flaggan i topp - en roman från napoleonstiden. Bonniers 1950. Ryggklotband. 550 sid. Namnteckning på frampärmens insida. (N29978). 80:-

Forester, C S. A ship of the line (Captain Horatio Hornblower II). Zephyr 1946. Häftad. Skyddsomslag. 304 sid. Namnstämpel på förtitelbladet. (N35794). 70:-

Forss, Elis. Kompassen runt. FiB 1963. Klotband. Inget skyddsomslag. 246 sid. Exlibris. Något gulnad. (N32220). 70:-

Fouillé, G. Ships. A Picture History in Colour. Paul Hamlyn 1960. Dekorerat klotryggband. 33 x 26 cm. Opaginerad. Rikt illustrerad med färgteckningar. (N15253). 100:-

Frängsmyr, Tore. Ostindiska kompaniet. Människorna, äventyret och den ekonomiska drömmen. Bra Böcker 1976. Konstskinnband. Skyddsomslag. 28x21 cm. 176 sid. Illustrerad. (N1952). 100:-




GH         pil.bmp (982 bytes)

Gadd, Arne. Båtar - en skissbok. Forum 1978. Förlagsband. Skyddsomslag. 140 sid. Illustrerad. Ett par fläckar på skyddsomslaget. (N31956). 90:-

Gadd, Arne. Kust i väster. Bonniers 1965. Linneband. 25 x 20 cm. 218 sid. Illustrerad av författaren. Namnteckning. (N2802). 200:-

Gantillion, Simon. Man och skepp. KF 1946. SKinnband. 171 sid. Illustrationer av Folke Karlsson. Något nötta hörn. Anteckning på försättsbladet. (N34004). 140:-

Grenholm, Åke, m fl. Transportförsäkring av varor. Stockholms Sjöförsäkrings Aktiebolag. 1957. Linneband. Gulddekorerad ryggtiteletikett. 25 x 19 cm. Illustrerad av Roland Svensson och Gordon Macfie. 245 sid. Bra skick. N 37690. 200:-

Halláng, Bror. Slupen Wasaorden - en historik i ord och bild. Liber 1985. Dekorerat förlagsband. 91 sid. Illustrerad. Anteckning och etikett på försättsbladet. (N40208). 60:-

Hamilton, Rolf. Dykarbok - ABC-bok för sportdykare. Gebers 1968. Tredje upplagan. Häftad. 86 sid. Illustrerad. Något nött rygg. (N27649). 80:-

Hansen, Thorkild. Kunglig sjökapten - Jens Munk, mannen som på Kristian IV:s order för snart 350 år sedan seglade i Hudson Bay på spaning efter Nordvästpassagen. Bra Böcker 1979. Förlagsband. Skyddsomslag. 330 sid. Illustrerad med 14 samtida träsnitt och kopparstick samt 1 karta. (N19349). 70:-

Harris, John. Havet skall inte få dem. Gebers 1954. Andra upplagan. Ryggklotband. 293 sid. (N32638). 70:-

Hartelius, Kaj. Kattegatt-Skagerack. Hamnar och leder på danska, norska och svenska kusten. Bonniers 1969. Dekorerat förlagsband. 347 sid. Illustrerad med kartor och fotografier. (N14670). 120:-

Hass, Hans. Havets värld. Generalstabens Litografiska Anstalt 1975. Klotband. Skyddsomslag. 24 x 17 cm. 376 sid. Fotoillustrerad. Recensions-stämpel på insidan av främre pärmen. (N14673). 150:-

Hedberg, John. Nära vattnet - långa seglingar i liten båt ; del 1: Ostkustresor - del 2: Båtkonstruktion, vatten, vindar. Rabén & Sjögren 1979. Förlagsband. Skyddsomslag. 207 sid. Illustrerad. (N32931). 120:-

Hemberg, Inga - Tham-Mattsson, Charlotte. Mat på sjön. Åhlén & Åkerlund. Inget tryckår. Dekorerat förlagsband. 19 x 16 cm. Illustrerad med teckningar. (N19215). 60:-

Heyerdahl, Thor. Expedition Kon-Tiki. Forum 1949. Klotband. Inget skyddsomslag. 206 sid. Fotoillustrerad. (N34884). 70:-

Heyerdahl, Thor. Expedition Kon-Tiki. Forum 1949. Klotband. Inget skyddsomslag. 206 sid. Fotoillustrerad. (N40053). 70:-

Heyerdahl, Thor. Expedition Ra. Forum 1970. Klotband. Skyddsomslag. 331 sid. Illustrerad. (N35739). 70:-

Härstedt, Kent. Det som inte kunde ske. Kent Härstedts bok om Estoniakatastrofen. Bonniers 1995. Klotband. Skyddsomslag. 211 sid. (N7952). 110:-




IJ         pil.bmp (982 bytes)

Indebetou, Govert Adolf. Resa till Levanten med ångkorvetten "Danzig" år 1853. Bonniers 1952. Illustrerat pappband. 17 x 13 cm. 211 sid. Illustrerad med teckningar. (N17841). 80:-

Innes, Hammond. Kampen om Mary Deare. Bonniers folkbibliotek 1959. Förlagsband. Skyddsomslag. 231 sid. Något nött skyddsomslag. (N32547). 50:-

James, Naomi. Överens med havet. Trevi 1981. Kartonnageband. Fotoillustrerad. 195 sid. Bra skick. N 37943.  40:-

Janhem, Åke. Fritidsbåten. Tiden 1961. Inbunden. 275 sid. Illustrerad. (N21599). 120:-

Janhem, Åke. Rätt och fel i sjölivet. En praktisk rådgivare för båtfolk. Bonniers 1964. Förlagsband. Skyddsomslag. 135 sid. Illustrerad med teckningar. (N11725). 80:-

Jenning, John. Fregatten från Salem. Ljus 1949. Ryggklotband. 490 sid. Fläck på bakpärmen. Anteckning på frampärmens insida. (N34049). 60:-

Jobé, Joseph, red. Segelfartygens storhetstid. Bernces 1975. Blått gulddekorerat konstskinnband. 28 x 24 cm. 252 sid + appendix. Illustrerad med fotografier och ritningar. Nr 103 av 499 numrerade ex. Mycket bra skick. (N15209). 350:-

Johnson, John Edward - Rydholm, Yngve - Sifvert, Tom. Så seglar man. Forum 1977. Inbunden. 239 sid. Illustrerad. (N29340). 100:-

Johnsson, Lennart. Funny flags - ITF's campaign, past, present, future. Utbildningsförlaget Brevskolan 1996. Dekorerat förlagsband. 388 sid. Illustrerad. (N35343). 150:-

Jägerskiöld, Stig. Svensksund - Gustaf III:s krig och skärgårdsflottan 1788-1790. Atlantis 1990. Inbunden. 159 sid. Illustrerad. (N20607). 100:-




KL         pil.bmp (982 bytes)

Kjellgren, Josef. Guldkedjan. Folket i bild 1948. Ryggklotband. Skyddsomslag. 239 sid. Något nött skyddsomslag. (N21954). 50:-

Krantz, Claes. Det hände på havet. W&W 1958. Klotrygg. 191 sid. Teckningar av författaren. (N1971). 100:-

Krantz, Claes. Äventyrens öar. Natur och kultur 1947. Linneryggband. 266 sid. Illustrerad med teckningar. Ryggtiteletiketten nött. Namnteckning. (N14668). 70:-

Landström, Björn. Columbus - historien om Amiralen över Oceanen Don Cristóbal Colón och hans resor den västliga vägen till Indien efter samtida källor återberättad och illustrerad av Björn Landström. Forum 1966. Klotband. Nött skyddsomslag. 28 x 22 cm. 208 sid. (N35185). 50:-

Larsson, Mika - Swahn, Jan Henrik - Selim, Roland. Narrskeppet - Ombord på Konstantin Simonov. Bra Böcker 1992. Inbunden. Skyddsomslag. 165 sid. Illustrerad. (N1902). 100:-

Larsson, Sören - Saving, Jaak. Nordstjernan inifrån 1890-1990. Norstedts 1990. Förlagsband. 200 sid. Illustrerad. 28,5 x 23 cm. (N31999). 100:-

Lindén, Lars H - Holmstedt, Ulf H. Sommarhamnar från luften, 1 - från Luleå till Kalmar med Öland, Gotland och Mälaren. Akademilitterature 1980. Förlagsband. 146 sid. Rikt illustrerad. (N32736). 140:-

Loti, Pierre. Islandsfiskare. Niloe 1985. Förlagsband. Skyddsomslag. 224 sid. Illustrerad. (N31962). 90:-

Lundström, Harry. Från stormigt hav - minnen från segelsjöfartens tid. Rabén & Sjögren 1974. Förlagsband. 165 sid. Illustrerad. (N32771). 150:-




MN         pil.bmp (982 bytes)

Macfie, Gordon. Kär kurs. Bonniers 1964. Inbunden. Skyddsomslag. 196 sid. Illustrerad. Fläckigt skyddsomslag. Något nött. (N25176). 90:-Marryat, Frederick. Kaparkaptenen. Bonniers 1962. Inbunden. 294 sid. Illustrerad. (N30222). 60:-

Marryat, Captain (Frederick). Mr Midshipman Easy. Harrap 1931. Dekorerat ryggklotband. 812 sid. Något nötta hörn. Några fläckar på pärmarna. (N2567). 100:-

Marryat, Frederick. Sjörövaren. Niloe 1986. Inbunden. Skyddsomslag. 220 sid. Illustrationer av E J Sullivan. Skyddsomslaget något nött. (N30223). 70:-

Marsh, George. Kapare. Delta 1976. Inbunden. Skyddsomslag. 569 sid. Skyddsomslaget något nött. (N23927). 80:-

Maxwell, Gavin. Haj med harpun - Berättelsen om en man och hans sällsamma företag i Hebriderna. Forum 1953. Halvfranskt. 237 sid. Illustrerad. (N1931). 80:-

McKinlay, William Laird. Karluk - katastrofen i Norra ishavet 1914. Rabén & Sjögren 1979. Förlagsband. Skyddsomslag. 214 sid. Illustrerad. (N32770). 120:-

Millar, Georg. En vit båt från England. Forum 1953. Halvfranskt. 279 sid. Illustrerad. (N1937). 70:-

Naumann, Yngve - Haeger, Mats. Fylgia runt Sydamerika. Minnen och intryck från expeditionen 1922-1923. Med 55 illustrationer i texten efter fotografier och teckningar samt 16 planscher i koppargravyr. Åhlén & Åkerlund 1923. Halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Fyra upphöjda bind. Främre omslaget medbundet. Marmorerade snitt. 217 sid. Tillskrift på försättsbladet. (N16249). 300:-

Nordhoff, Charles - Hall, James Norman. Botany Bay. Svalan/Bonniers 1945. Ryggklotband. 389 sid. Svensk text. Namnteckning på frampärmens insida. (N31984). 60:-

Nordhoff, Charles - Hall, James Norman. Botany Bay. Bonniers 1964. Förlagsband. 335 sid. Saknar skyddsomslag. Namnteckning på frampärmens insida. (N34007). 50:-

Nordhoff, Charles - Hall, James Norman. Drömmarnas ö. Wahlströms 1954. Förlagsband. 255 sid. Saknar skyddsomslag. (N35540). 50:-

Nordhoff, Charles - Hall, James Norman. Myteri! Bfb 1948. Ryggklotband. 350 sid. Liten anteckning på frampärmens insida. (N33837). 60:-

Nordhoff, C - Hall, J N. Orkan över Söderhavet. Bonniers folkbibliotek 1950. Ryggklotband. 251 sid. Något snedläst. (N25139). 50:-

Nyström, Harry. Segel - ett urval seglingsbilder från in- och utländska vatten. Svensk litteratur 1935. Dekorerat linneband. [160] sid. Rikt illustrerad. Fläck efter tejpremsa på frampärmen. Anteckning på frampärmens insida. (N32628). 120:-

 




OPQ         pil.bmp (982 bytes)

Olls, Bert. Stockkanot och vätternskuta. Rabén & Sjögren 1967. Förlagsband. Inget skyddsomslag. [66] sid. Illustrerad av författaren. Dedikation från författaren. Namnetikett på försättsbladet. (N32068). 100:-

Ottar Skjeggestad. Båtförarboken. Om båten, utrustningen och framförandet. Rabén & Sjögren 1979. Illustrerat pappband. 155 sid. Illustrerad med teckningar. (N5227). 70:-

Parkinson, C Northcote. Kaparen. Forum 1978. Förlagsband. Skyddsomslag. 245 sid. (N31982). 80:-

Perrault, E G. Dödligt uppdrag - en berättelse om äventyr och spionage till sjöss. Forum 1973. 211 sid. Slitet skyddsomslag. Anteckning på försättsbladet. (N27143). 60:-

Pestel, Yves. Segling, grottor och vrak. En fransman strandar vid Örnsköldsvik. Rabén & Sjögren 1988. Klotband. Skyddsomslag. 191 sid. Fotoillustrerad. (N14750). 100:-

Pettersson, Hans. Med Albatross över havsdjupen. Bonniers 1950. Halvklot. 239 sid. Illustrerad. (N1970). 110:-

Pohjanpalo, Jorma. Människan och världshaven. Sjöfarten genom tiderna. Norstedts 1972. Inbunden. 288 sid. Illustrerad. (N1920). 100:-

Pripp, Fredrik - Janhem, Åke - Lorantz, Marisofi. Stora hamnboken. Båtnytt 1978. Dekorerat pappband. 23 x 15 cm. 258 sid. Illustrerad med fotografier och hamnkartor. Beskrivning av ett 130-tal hamnar. Namnteckning på försättsbladet. (N18584). 80:-

 




R         pil.bmp (982 bytes)

Rinman, Ture. Handelsflotta och sjöfart - Sverige på världshaven. Ahllhems 1956. Halvskinnband. 601 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (N30843). 400:-

Roberts, Kenneth. Nordvästpassagen. Två volymer. Bonniers 1941-1942. Klotryggband. 548 sid. Något nötta hörn och pärmar. (N30173). 100:-

Robertson, R B. Valen och hans överman. Tidens bokklubb 1957. Förlagsband. Skyddsomslag. 223 sid. Illustrerad. Slitet skyddsomslaget. (N31978). 60:-

Robinson, William Albert. Kurs på södra Oceanen. Bonniers 1959. Klotryggband. Inget skyddsomslag. 205 sid. Fotoillustrerad. (N14677). 80:-

Robinson, William Albert. Kurs på södra Oceanen. Bonniers 1959. Klotryggband. Inget skyddsomslag. 205 sid. Fotoillustrerad. (N14677). 80:-

Robinson, William Albert. Kurs på södra Oceanen. Bonniers 1959. Klotryggband. Inget skyddsomslag. 205 sid. Fotoillustrerad. (N14677). 80:-

Ruin, Hans. Drömskepp i torrdocka. W&W 1963. Pocket. 118 sid. Något nött rygg. (N31977). 40:-

Rundberg, Arvid. Luna. Månadens bok/Norstedts 1969. Inbunden. Skyddsomslag. 273 sid. Något nött skyddsomslag. (N29220). 50:-

Rydholm, Yngve. Sjösportens ord - uppslagsbok för båtfolk. Bonniers 1967. Förlagsband. 167 sid. Illustrerad. Något nötta hörn. (N35798). 200:-




S         pil.bmp (982 bytes)

Schildt, Göran. I Odysseus kölvatten. Wahlström & Widstrand 1951. Andra upplagan. Ryggklotband. 276 sid. Illustrerad. Något nötta hörn. (N32297). 90:-

Schildt, Göran. I Odysseus kölvatten. Bonniers 1959. Dekorerat förlagsband. Saknar skyddsomslag. 283 sid. Illustrerad. (N40283). 50:-

Schumburg, A. Från hav och land. Hansa 1945. Häftad. 191 sid. Illustrerad. Några fläckar. (N31974). 130:-

Selander, Tom. Ombord på Galejan. Bonniers 1965. Förlagsband. Skyddsomslag. 157 sid. Illustrerad med fotografier och teckningar. (N14671). 80:-

Sohlmans sjölexikon. Måhlén, C E m fl (red). Sohlmans 1955. Dekorerat klotband. 1219 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (N30870). 600:-

Soop, Hans. Regalskeppet Wasa. Skulpturer.. Liber. 1978. Dekorerat förlagsband. Skyddsomslag. 28 x 24 cm. 152 sid. Illustrerad med fotografier och teckningar. Bra skick. N 37335. 80:-




TU         pil.bmp (982 bytes)

Traung, Olof. Navigationsskolornas historia. Sjöfartsmuseet i Göteborg 1941. Klotband. 493 sid. Illustrerad. (N1922). 250:-




VW         pil.bmp (982 bytes)

Vasamuseet - regalskeppet i sitt nya hus. Bra Böcker 1990. Inbunden. 24x24 cm. 136 sid. Illustrerad. (N1959). 100:-

Virgin, E. Ussamkura rundar Afrika. Bonniers 1936. Inbunden. 225 sid. (N1921). 60:-

Wallgren, Lars. Lille Orm. En färd i öppen jolle från Birka till Färöarna på vikingavis. Wahlström & Widstrand 1992. Pappband. Skyddsomslag. 196 sid. Illustrerad med fotografier, kartor och skisser. Dedikation. (N5186). 150:-

Wallgren, Lars. Lille Orm. En färd i öppen jolle från Birka till Färöarna på vikingavis. Wahlström & Widstrand 1992. Pappband. Skyddsomslag. 196 sid. Illsutrerad med fotografier, kartor och skisser. (N17791). 130:-

Webe, Gösta. Nautika. Sjöhistorisk årsbok, 1985-1986. Inbunden. 333 sid. Illustrerad. (N29394). 90:-

Weckström, Tor. Brusande eskapad. Lindqvists 1956. Halvfranskt. 191 sid. Illustrerad. (N1963). 40:-

Weckström, Tor. Brusande eskapad. Lindqvists. 1956. Halvfranskt band. Främre omslaget medbundet. 191 sid. Illustrerad. N 37668. 40:-

Westman, Lars. Vind för våg. Rabén & Sjögren 1984. Dekorerat förlagsband. 212 sid. Fotoillustrerad. (N14669). 80:-

Widding, Lars. Äventyret Vasa. AWE/Gebers 1961. Dekorerat förlagsband. 24 x 16 cm. 197 sid. Illustrerad med fotografier och teckningar. (N16704). 70:-




X-Ö

Åberg, Georg. Och havet fanns icke mer. Den Kristna Bokringen 1982. Förlagsband. Skyddsomslag. 237 sid. Namnteckning på insidan av främre pärmen. (N14410). 70:-

Öberg, Axel. Landsort - Öijan som ock kallas Landsort. Axplock 1987. Inbunden. 208 sid. Illustrerad. (N27606). 250:-

A B CD EF GH IJ KL MN OPQ R S TU VW X-Ö
Till toppen av Nautica Beställ