skylt-liten.bmp (3560 bytes)

    NATURVETENSKAP

Kopiera texten om den bok du vill köpa och gå vidare till Beställ
 

Tillbaka till bokhyllan Beställ
AB CD EF GH I-L MN OPQ RS TU V-Ö

AB

D'Abro, A. The evolution of scientific thought from Newton to Einstein. Dover publications 1950. 2d edition. Häftad. 481 sid. Illustrerad. (Nv26611). 80:-

Almquist, S - Rendahl, C. Astronomi - Lärobok i naturkunnighet. Andra delen. Läran om den oorganiska naturen. 5. Sjätte upplagan. Norstedts 1908. Klotband. 60 sid + 10 planscher. (Ö17611). 70:-

Andersen, A F - Bohr, Harald - Petersen, Richard. Lærebog i matematisk analyse, 1 - lineær algebra. Gjellerups 1960. 3 oplag. Klotband. 154 sid. Matematiska formler. Enstaka bläckunderstrykningar. Namnteckning på försättsbladet. Något böjda pärmar. (Nv29797). 150:-

Andrews, Michael. De små liven inpå livet - upptäcksresa på människans hud. Forum 1980. Inbunden. 217 sid. Illustrerad. (Nv26861). 80:-

Asimov, Isaac. X står för okänd. Legenda. 1986. Inbunden. Skyddsomslag. 227 sid. Nyskick. Nv 37868.  90:-

Beckman, Anna – Wetterblad, Torsten – Lindahl, Lars. Fysik för enhetsskolan. Optik.Svenska bokförlaget – Bonniers. 1955. Klammerhäftad. Illustrerad. 44 sid. Namnteckning. Sk 37149. 30:-

Berglund, Vilhelm. Praktisk aritmetik. NKI1962. Inbunden. 3 brev. Ca 80 sidor. (Nv29608). 40:-

Bergstrand, Östen. Astronomi. Bonniers 1925. Dekorerat klotband. 752 sid. Illustrerad. (Nv400014). 90:-

Blin-Stoyle, R J - Ter Haar, D - Mendelssohn, K - Temple, G - Waismann, F - Wilkinson, D H. Turning points in physics - a series of lectures given at Oxford university in trinity term 1958. Nort-Holland publishing 1960. Mjukpärm. 192 sid. Illustrerad. Något nötta pärmar. (Nv33818). 50:-

Block, David. Universums skapelse - från den närmaste planeten till den mest avlägsna galaxen, en pejling av universum och dess mening. Libris 1989. Konstläderband. Skyddsomslag. 159 sid. Rikt illustrerad. (Nv30310). 120:-

Bolin, Iwan - Cressy, Edward - Hartzell, Gösta - Törnstrand, Gunnar. Uppfinningar och upptäckter - teknikens framsteg under tjugonde århundradet. Natur och Kultur 1925. Klotband. 331 sid. Pärmar och rygg något nötta och blekta. Anteckning på försättsbladet. (Z33893). 100:-

Bresle, Åke. Näsa för lukter - handbok om lukter och luktsanering. Ingenjörsförlaget 1986. Häftad. 158 sid. Illustrerad. (Nv26848). 150:-

Burland, Cottie. Människor utan maskiner. Gebers 1966. Klotband. Inget skyddsomslag. 26 x 19 cm. 249 sid. Rikt illustrerad. (Ö6046). 80:-





CD        pil.bmp (982 bytes)

Calder, Nigel. Einsteins universum. Brombergs 1980. Förlagsband. Skyddsomslag. 242 sid. Fotoillustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (Ö9377). 120:-

Corn, Jerry. Atomen, byggsten i allt - atomerna, de minsta partiklarna och deras energi. FiB 1961. Förlagsband. 56 sid. Illustrerad. Diskreta fläckar på frampärmen. Något nötta hörn. (Nv31747). 60:-

Curie, Eve. Min mor - Marie Sklodowska Curie. Medéns 1938. Klotband. 423 sid. Illustrerad. Något löst försättsblad. (Nv21553). 90:-

Curie, Eve. Min mor - Marie Sklodowska Curie, 1-2. 2 vol. Forum 1957. Ryggklotband. Skyddsomslag. 218 + 219 sid. Illustrerad. Något nötta skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet i del 1. (Nv33839). 90:-

Davies, Paul. Den kosmiska planen. Pan 2001. Häftad. 273 sid. Något nött. (Nv32108). 50:-





EF        pil.bmp (982 bytes)

Ekman, Sven. Utvecklingsläran och den nyare forskningen. W & W 1929. Häftad. 176 sid. Delvis osprättad. Något nötta pärmar. (Nv29805). 80:-

Erdman, Axel. Lärobok i mineralogin. Lärobok i mineralogien. Stockholm, Zacharias Hæggström, 1860. Nött. Ryggen skadad i falsen. (Nv21041). 200:-

Eriksen, Thomas Hylland. Charles Darwin. Nya Doxa 1999. Förlagsband. Skyddsomslag. 175 sid. (Nv32428). 110:-

Fagerberg, Sven - Fagerberg, Penny. Resan till jorden. W & W 1972. Inbunden. Skyddsomslag. 156 sid. Illustrerad. Något nött skyddsomslag. (Nv22501). 100:-

Faraday, Michael - Helmholtz, Hermann von - Kelvin, Lord - Newcombe, Simon - Geike, Archibald. Scientific Papers: Physics - Chemistry - Astronomy - Geology. With introduction and notes. The Harvard Classics, nr 30. Ed Charles W Eliot. P F Collier & Son 1910. Svart klotband. Gulddekorerad rygg. Övre guldsnitt. 367 sid. Fläck på frampärmen. (Nv7012). 100:-

Friedman, Herbert. The amazing universe. National geographic society 1975. Klotband. Skyddsomslag. 199 sid. Rikt illustrerad. Något nött skyddsomslag. (Nv30312). 120:-

Friesen, Sten von. Om mått och män. Bra Böcker 1987. Pappband. Skyddsomslag. 216 sid. Illustrerad med skisser och foton. (Ö3420). 70:-

 





GH        pil.bmp (982 bytes)

Gamow, George. Universums skapelse. Bonniers 1953. Häftad. 116 sid. Illustrerad. (Nv22806). 70:-

Grimvall, Göran. Förklarade fenomen - fysik i natur och kultur. Ny teknik/Ingenjörsförlaget 1983. Häftad. 105 sid. Illustrerad. Skada längst ner på ryggen. (Nv26916). 80:-

Guillemin, A. Universet. (Universum) En populaer fremstilling af stjernelaeren. P.G. Philipsens forlag. 1875. Skinnryggband med vackert dekorerade pärmar. Fyra upphöjda bind. Ryggtitel i guld. Marmorerade snitt. Illustrerad. 576 sid. Dansk text. Mycket bra skick.. Nv 37427. 200:-

Haber, Heinz. Vår blå planet. Jordens utvecklingshistoria. Rabén & Sjögren 1971. Illustrerat klotband. 24 x 17 cm. 136 sid. Illustrerad. Nyskick. (Ö9363). 100:-

Hall, Tord. Gauss - matematikernas konung. Prisma 1965. Häftad. 163 sid. Illustrerad. (Nv11504). 80:-

Hamblyn, Richard. Molnens idéhistoria. Hur skyarna fick sina namn. Fahrenheit. 2004. Häftad. Illustrerad. 266 sid. Nyskick. (Nv 50521) 50:-

Hedström, Helmer. The seismic method for dam site and tunnel investigation. Tr hos Esselte 1948. Klammerhäftad. 15 sid. Illustrerad. (Nv30288). 50:-

Hellman, S. Kemistens uppslagsbok 1937. Förlag Svensk Storindustri 1938. Klotband. 29 x 23 cm. 120 sid. Illustrerad. Ca 50 av bokens sidor upptas av annonser för branschföretag. Ca 60 sidor innehåller artiklar, fabrikationsschemata, tabeller och lösningskurvor. (Ö6039). 70:-

Henning, Ernst. Botanik - Naturlära för lantmän III. Beijers 1913. Halvklotband. 256 sid. Illustrerad. Något nötta hörn och kanter. (Nv28659). 120:-

Hildebrand, Bengt. Kungl Svenska Vetenskapsakademien: - Förhistoria, grundläggning och första organisation - Noter, bilagor m m. 2 vol. Kungl Vetenskapsakademien 1939. Häftade. Del 2 med (slitet) genomskinligt omslag. 885 sid. Illustrerade. Dedikation från författaren. Delvis osprättade. Något nötta pärmar, framför allt del 1. Läsveck i ryggen på del 1. (Nv29803). 250:-

Hoyle, Fred. Astronomi. Vetenskapen om universums uppbyggnad, uppkomst och utveckling - en resa i tid och rum från vår egen planet till världsalltets gränser. Forum 1963. Klotband. Inget skyddsomslag. 27 x 21 cm. Illustrerad. (Ö6040). 120:-

 




I-L        pil.bmp (982 bytes)

Johansson, George - Strandberg, Hans. Bubbelminnet & naturens magiska cirkel. Berghs 1992. Inbunden. 184 sid. Illustrationer av Christina Alvner. (Nv26411). 100:-

Jorpes, Erik. Jöns Jacob Berzelius. Almqvist & Wiksell 1960. 110 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött. Stämpel på försättsbladet. (Nv12368). 50:-

Kemi, fysik, astronomi. Kunskap, vetenskap för alla. Gustaver, Bror - Lodén L O - Nilsson, Robert (red). Forum 1960. Klotband. 367 sid. Illustrerad. 27 x 20 cm. (Nv35987). 150:-

Klein, Herm. Jorden och dens naturforhold. En populaer fremstilling af den fysiske geografi. P.G. Philipsens Forlag, Kjøbenhavn. 1883. Halvfranskt band med fyra upphöjda bind och ryggtitel i guld. Marmorerade snitt. Illustrerad. 656 sid + kartor. Dansk text. Mycket bra skick.. Nv 37463. 200:-

Kopal, Zdenek. Månen. Wahlström & Widstrand 1963. Häftad. 146 sid. Fotoillustrerad. (Ö15673). 50:-

Krauss, Lawrence M. Rädd för fysik? - handbok för förbryllade. Rabén Prisma 1994. Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 221 sid. Illustrerad. (Nv12727). 80:-

La Cour, Poul - Appel, Jacob. Historisk fysik, 1-2. 2 vol. Det Nordiske forlag 1896-1897. Halvskinnband. 569 + 570 sid. Illustrerade. Ett lägg löst i band 2. Dansk text. (Nv40170). 1000:-

La Cour, Poul. Historisk matematik - et indledende kursus: 1,Tal - 2,Geometri - 3,Bogstavregning. Tre delar i en volym. Det nordiske forlag 1898-1899. Anden gennemsete udgave. Halvskinnband. 64 + 192 + 70 sid. Illustrerad. Blekt rygg. (Nv40223). 700:-

Landquist, John. Charles Darwin - liv och verk. Natur och Kultur 1959. Klotband. Skyddsomslag. 223 sid. Illustrerad. Slitet och fläckigt skyddsomslag. (Nv32545). 100:- 

Leakey, Richard. Hur människan blev till. NoK 1995. Förlagsband. Skyddsomslag. namnteckning på försättsbladet. (Nv32050). 120:-

Legrand, Jacques. Diamanter. Bra böcker. 1981. Svart konstskinnband. Skyddsomslaget. 30 x 26 cm. Rikt illustrerad. Skyddsomslaget nött. Nv 37251. 70:-

Lindén, Anna-Lisa. Allmänhetens miljöpåverkan - energi, mat, resor och socialt liv. Carlssons 2001. Häftad. 192 sid. Illustrerad. Recensionsstämpel på bakpärmens insida. (Nv35840). 150:-




MN        pil.bmp (982 bytes)

Mendelssohn, Kurt. Vägen mot den absoluta nollpunkten. Lågtemperaturfysikens betydelse. Aldusuniversitetet 1966. Limhäftad. 254 sid. Illustrerad. (Ö7388). 60:-

Müntzing, Arne. Varför är vi olika? - Kvinna och man, svart och vit, kropp och själ. NoK 1976. Häftad. 175 sid. Illustrerad. (Nv27457). 60:-

Müntzing, Arne. Ärftlighetsforskning - en översikt av metoder och huvudresultat. LT 1977. Inbunden. 534 sid. Illustrerad. Förstrykningar med blyerts. (Nv26846). 80:-

Nathorst, A G. Sveriges geologi. Allmänfattligt framställd. Med en inledande historik om den geologiska forskningen i Sverige jemte en kort översigt af de geologiska systemen. Halvklot. 26 x 18 cm. 336 sid. Illustrerad. Namnteckning. (Nv2791). 250:-

Newcomb, Simon - Engelmann, Rudolf. Newcomb-Engelmanns Populäre Astronomie. Wilhelm Engelmann, 1921. 6 uppl. Halvklotband. 889 sid. Illustrerad. Tysk text. (Nv40158). 170:-

Noël, Émile. Matematikens gryning, från de gamla babylonierna och egyptierna till Oresme - samtal om den äldsta matematikens historia. Studentlitteratur 2001. Häftad. 280 sid. Illustrerad. (Nv40144). 130:-

Nordenmark, N V E. Stjärnorna. En populär framställning av världsrymdens under. Fröléen & Comp. 1928. Fjärde upplagan. Halvfranskt band. Marmorerade pärmar. 1040 sid. Illustrerad. (Nv 38533) 120:-

Nordenson, Nils G. Den morfologiska hematologiens grunddrag. Läromedelsförlagen 1972. Inbunden. 114 sid. Illustrerad. (Nv26859). 60:-

Nyberg, Alf. Himlasken och andra ljusfenomen. Ingenjörsförlaget 1985. Inbunden. 133 sid. Illustrerad. (Nv26840). 110:-





OPQ        pil.bmp (982 bytes)

Ord och uttryck. Korta uppsatser om ord, uttryck och aktuella frågor inom teknikens språkvård 1941-1956. Tekniska Nomenklaturcentralens Publikationer 1963. 15 häften sammanbundna i ett klotband. (Ö6832). 120:-

Petersson, Bo. Forskning och etiska koder.Nya Doxa. 1994. Limhäftad. 288 sid. Namnteckning. Bra skick. Nv 37297. 90:-

Plutonium - deadly gold of the Nuclear Age, by a special commission of International Physicians for the Prevention of Nuclear War and The Institute for Energy and Environmental Research. Hu, Howard - Makhijani, Arjun - Yih, Katherine (red).  International Physicians press 1995. Andra, rättade tryckningen. Häftad. 178 sid. Illustrerad. Stämpel på förtitelbladet, titelbladets baksida samt i marginalen på sid 139. Frampärmen något nött. (Nv35843). 150:-

Popp, Georg - Pleticha, Heinrich. Vi har levat fem sekunder. Strövtåg genom världsrymdens, jordens, människans och atomens fascinerande hemligheter. Gummessons 1961. Dekorerat klotband. Inget skyddsomslag. 509 sid. (Ö6042). 100:-

Preston, Fred - Vedin, Bengt-Arne - Pihl, Ove. Godmorgon framtid. Bra böcker 1984. Inbunden. 126 sid. Rikt illustrerad. Stort format. (Nv27320). 80:-





RS        pil.bmp (982 bytes)

En ren framtid - vårt ansvar för miljön. Hortlund, Birgit m fl (red).  Liber Hermods 1990. Inbunden. 206 sid. Illustrerad. (Nv21619). 70:-

En ren framtid - fakta om miljövård. Hortlund, Birgit m fl (red). Liber Hermods 1990. Inbunden. 336 sid. Illustrerad. (Nv21620). 70:-

Ronan, Colin A. Yttre rymden - kvasarer, svarta hål, big bang, steady state, liv på andra planeter, andra universum, en bok om kosmiska fenomen och teorier. Norstedts 1982. Inbunden. Skyddsomslag. 206 sid. Rikt illustrerad. (Nv21709). 100:-

Sandblad, Henrik. Nicolaus Copernicus. NoK 1962. Häftad. 86 sid. (Nv30656). 70:-

Schneer, Cecil J. Klarnande världsbild. De naturvetenskapliga ideernas historia. Rabén & Sjögren 1960. Dekorerat klotband. Skyddsomslag. 335 sid. Illustrerad. (Ö6024). 90:-

Schwartz, Joseph - McGuinness, Michael. Einstein för envar. Bakhåll 2000. Häftad. Illustrerad. (Nv36099). 100:-

Sherwood, Taylor F. Den underbara verkligheten. Bilder ur naturvetenskapernas historia.Gebers. 1957. Klotband. Skyddsomslag. Illustrerad av A. R. Thomson. 207 sid. Bra skick. Nv 37286. 80:-

Strömberg, Gustaf. Universums själ. NoK 1938. Klotband. 182 sid. Illustrerad. (Nv40305). 140:-

Sveriges och Norriges Calender för skott-året 1828. Utgifven efter Kongl. Maj:ts nådigste förordnande av dess Vetenskaps-Academie. Tryckt hos P.A. Norstedt & Söner. Pappband. 13 x 8 cm.  620 sid. (Ö2005). 200:-




TU        pil.bmp (982 bytes)

Taylor, Gordon Rattray. Domedagsboken - de tekniska framstegen, ett hot mot vår existens - kommer världen att vara beboelig om 30 år? - kan vi fortfarande hindra en världskatastrof?. Forum 1970. Inbunden. Skyddsomslag. 308 sid. Något nött skyddsomslag. (Nv30642). 60:-

Tekniken - Från hävstång till månlandning - teknikens historia - Den moderna tekniken A-Ö - Register och tabeller. Focus.  Almqvist & Wiksell 1964. Ryggskinnband. 699 sid. Illustrerad. (Nv21324). 200:-

Tham, Karl. Planimetri med öfningsexemel. Fritzes 1920. Häftad. 37 sid. Ett par fläckar. Namnteckning på titelbladet. (Nv28653). 60:-

Thiel, Rudolf. Och det vart ljus - hur astronomerna sökt lösa universums gåtor. Bonniers 1958. Häftad. 363 sid. Osprättad. Något nötta kanter. (Nv27414). 70:-

Thomson, J. Arthur. Dit vetenskapen hunnit. En populär framtällning av vetenskapens framsteg i våra dagar. Förra delen. Bonniers 1923. Halvfranskt band. 29 x 21 cm. 409 sid. Illustrerad. (Ö6037). 90:-

Thöne, Karl. Astronomi som hobby. Forum 1969. När?Var?Hur?Serien. Dekorerat förlagsband. 163 sid. Illustrerad med teckningar. (Ö14614). 100:-

Törnkvist, Sören. Fysik per vers - en trippel Newton och andra sånger. Nya Doxa 2002. Pocket. 207 sid. (Nv24579). 40:-





V-Ö        pil.bmp (982 bytes)

Valentin, Jack. En bok om strålning. Norstedts. 1987. Limhäftad. Illustrerad med teckningar av Cecilia Torudd. 143 sid. Bra skick. Naturvetenskap. Nv 37680. 50:-

Wallenquist, Åke. Astronomin i vår tid - några av den moderna astronomins mest aktuella problem. Prisma 1980. Inbunden. Skyddsomslag. 214 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget nött. Anteckning på försättsbladet. (Nv26839). 90:-

Wallenquist, Åke. Astronomiskt lexikon. Prisma 1973. Inbunden. 246 sid. Illustrerad. Reva i försättsbladet. (Nv21290). 100:-

Wallenquist, Åke. Introduktion till astronomin. Denna bok ger i populär form en kortfattad översikt över våra dagars astronomi, forskningsmetoder, aktuella problem och resultat. Natur och Kultur 1970. Tredje omarbetade upplagan. Dekorerat pappband. 237 sid. Illustrerad. (Ö6021). 80:-

Westfall, Richard. The life of Isaac Newton. CUP 1995. Hätad. 328 sid. (Nv17591). 100:-

White, Michael - Gribbin, John. Stephen Hawking. Vetenskapen - hans liv. Prisma 1992. Pappband. Skyddsomslaget inlimmat på pärmens insida. 276 sid. (Nv4216). 90:-

Zim, Herbert S - Baker, Robert H. Astronomi. Generalstabens Litografiska Anstalt. 1964. Dekorerat förlagsband. 160 sid. Rikt illustrerad. Exlibris. (Ö17605). 70:-

Ångström, Anders. Atmosfären. Sol och moln, åska och regn. Hökerbergs 1955. Ryggklotband. Omslagen medbundna. 269 sid. Illustrerad. (Ö6003). 120:-

AB CD EF GH I-L MN OPQ RS TU V-Ö
Till toppen av Naturvetenskap Beställ