|
MUSIK |
Kopiera texten om den bok du vill köpa och gå vidare till
Beställ
| Tillbaka till bokhyllan | Beställ |
| A | B | CD | EF | GH | IJ | KL | MN | OPQ | R | S | TU | VW | X-Ö |
| A
Andersson, Benny. Chess - sångtexterna. Briggen teaterproduktion 2002. Häftad. [54] sid. (Mu28980). 60:- Andersson, Nils - Andersson, Olof. Svenska låtar. Västmanland. Gidlunds - Samfundet för visforskning - Svenskt visarkiv. På uppdrag av Folkmusikkommissionen. Mjuk pärm. 146 sid. Noter till 235 låtar. Några anteckningar med blyerts. (Mu13273). 150:- Andersson, Sten - Lorentzen, Bent. Musikens AHC. Sveriges Radio 1970. Inbunden. 164 sid. 2 bilagor. Anteckning på försättsbladet. (Mu22386). 90:- Arbman, Ernst - m fl. Wilhelm Petterson-Berger - festskrift den 27 februari 1937. Natur och kultur 1937. 302 sid. Helskinnband. Något blekt rygg. (Mu20236). 400:- Aulin, Arne. Musikpedagogisk handbok. Natur och Kultur 1965. Dekorerat förlagsband. 334 sid. Illustrerad. (Mu15091). 80:- Aulin, Arne - Connor, Herbert. Svensk musik. 2 vol. Del 1: Från vallåt till Arnljot. Del 2: Från Midsommarvaka till Aniara. Bonniers 1980. Inbundna. Skyddsomslag. 544 + 528 sid. Illustrerade. Något nötta skyddsomslag. (Mu21946). 230:-
Bach, Johann Sebastian - Peters, Knut - Åhlén, David. Körkoraler med svensk text för kyrkoårets samtliga sön- och helgdagar samt de kyrkliga handlingarna. Nordiska musikförlaget 1935. Häftad. 95 sid. Musiknoter. 2 cm lång reva i frampärmen. Anteckning på frampärmens insida och på titelbladet. (Mu26259). 250:- Bachner, Louis. Dynamisk sång. Bonniers 1949. Häftad. 157 sid. Namnteckning. (Mu15196). 70:- Bahro, Rudolf. Tidens stora fuga - exemplet Beethoven och sju dikter. Bokomotiv 1980. Häftad. 18 x 11 cm. (Mu31592). 60:- Bairstow, Edward C. Hur musik växer. Gebers 1949. Förlagsband. 158 sid. Namnteckning på titelbladet och frampärmens insida. Stämpel på försättsbladet. (Mu22492). 50:- Beethoven, Ludwig von. Ludwig von Beethoven - brev, ett urval. Bonniers 1952. Häftad. 278 sid. Illustrerad. Något nötta kanter. (Mu33745). 90:- Bellman, Carl Michael. Bellman - en antologi 1-2. Två volymer. Hassler, Göran (red). En bok för alla 1989, 1995. Dekorerade förlagsband. 287 + 429 sid. Illustrerade. (Mu35791). 160:- Bellman, Carl Michael. Fredmans Epistlar - Fredmans sånger. Två volymer. Niloe 1976-77. Faksimiltryck av 1790 resp 1791 års originalupplagor. Förlagsband. Skyddsomslag. 104 + 86 sid. Musiknoter. Namnteckning på försättsbladet i del 1. (Mu36141). 150:- Bellman, Carl Michael. Fredmans Epistlar Nr 30, 48, 49 och 78 samt fragment av nr 62 i skaldens egenhändiga utskrift. Bellmanssällskapet 1963. Inbunden. Nr 195 av 600 numrerade ex. 39 sidor. Illustrerad. (Mu1777). 110:- Bellman, Carl Michael. Samlade skrifter af Carl Michael
Bellman. Bonniers 1861. Fyra volymer. Halvfranskt. 446+362+512+528 sid.
Något nötta. (Mu1862). 600:- Bengtsson, Ingmar -
Hambræus, Bengt - Moberg, Carl-Allan. Porträtt av Bach.
SR 1968. Pocket. 83 sid. Ett par små fläckar på
bakpärmen. (Mu27347). 50:- Bengtsson, Ingmar. Från visa
till symfoni. W&W. 1964. Pocket. Illustrerad. 277 sid.
Namnteckning. Musik. Mu 37687. 30:- Bengtsson, Nils
Otto. Preben Nodermann - legend i Lund. Föreningen Gamla Lund
Årsskrift 70, 1988. Häftad. 151 sid. Illustrerad. (Mu26352).
70:- Berg, Wilhelm. Bidrag till musikens historia i Göteborg 1754-1892, 1-2 - på föranstaltande av Göteborgs orkesterförening. Två volymer. Elanders boktryckeri aktiebolag 1914. Häftade. 611 sid. Illustrerade. Något lösa och nötta ryggar. Nötta hörn och kanter. (Mu31700). 400:- Bing, Hans - Olls, Bert. Våra visdiktare. Bra Böcker 1983. Dekorerat förlagsband. 27 x 19 cm. 216 sid. Illustrerad av Bert Olls. Noter. (Mu14591). 80:- Bing, Hans - Olls,
Bert. Våra visdiktare - i egensinnigt urval. Bra
Böcker 1983. Dekorerat förlagsband. 27 x 19 cm. 216 sid.
Illustrerad av Bert Olls. Musiknoter. (Mu34057). 80:- Blad ur
Uppsalasångens historia. Kallstenius, Gottfrid (red). W
& W 1913. Klotband. 270 sid. Illustrerad. Exlibris. Något
nött rygg. (Mu33539). 100:- Bondevisor. LT 1943. Häftad. 86 sid. (Mu1833). 70:- Bonniers musiklexikon. Engström, Åke - Törnblom, Folke (huvudred). Bonniers 1975. Dekorerat klotband. 445 sid. Illustrerad. (Mu34063). 150:- Bonniers musiklexikon. Törnblom, Folke H (huvudred). Bonniers 1983. Andra reviderade upplagan. Förlagsband. Skyddsomslag. 528 sid. Illustrerad. 28 x 22 cm. (Mu15919). 120:- Brahms, Johannes. Symphonie IV. E moll - E minor - Mi mineur. Op 98. Partitur. Philharmonia Partituren. Inget tryckår. Häftad. 168 sid. (Mu15204). 90:- Broman, Natanael - m fl. Tonkonsten - internationellt musiklexikon. 2 vol. AB Nordiska Uppslagsböcker 1955-1957. 1176 spalter + 1416 spalter. Illustrerad. Dekorerade halvskinnband. Del 1 saknar skyddsomslag. (Mu20202). 300:- Butt, John. The Cambridge Companion
to Bach. Cambridge University Press. 1997. Dekorerat klotband. 326 sid.
Nyskick. (Mu 38262) 200:-
Carlberg, Bertil. Peterson-Berger.
Bonniers. 1950. Linneband. Främre omslaget medbundet. 247 sid.
Illustrerad med noter. Mycket bra skick. 37014. 50:- Carleberg, Gösta. Bach och
Händel. Svenska kyrkans diakonistyrelses förlag 1958. Mjuk
pärm. 67 sid. (Mu1854). 40:- Cash, Johnny.
Sanningen om mitt liv (Man in black). Harriers 1976. Inbunden. Inget
skyddsomslag. 238 sid. (Mu28932). 90:- Dahlberg, Dag och Urban.
Skillingtryck. Urval och musikalisk bearbetning av Dag och Urban
Dahlberg. Fabel. 1986. Kartonnageband. Noter och texter. 140 sid. Bra
skick (Mu 38242) 50:- Dahlström, Fabian. The Works of Jean Sibelius. Sibelius-Samfundet 1987. Limhäftad 184 sid. En katalog över Sibelius´ alla kompositioner. (Mu3673). 80:- Davidsson, Åke. Bibliografi över svensk musiklitteratur 1800-1945. Universitetsbiblioteket 1948. Privatinbunden. Klotrygg. 25 x 18 cm. 215 sid. Dedikation. (Mu3678.) 120:-
Ek, Sverker. Den svenska folkvisan. Natur och Kultur 1924. Klotband. Bägge omslagen medbundna. 17 x 11 cm. 223 sid. Illustrerad. (Mu15657). 90:- Ekelöf, Ejnar m fl. De ungas Hymnarium - en-, två- och trestämmiga hymner för kyrkligt bruk. Nordiska musikförlaget u å. 183 sid. Musiknoter. 27 x 20 cm. Fläckiga pärmar. Något nötta hörn. Etikett på frampärmen med "Sångbok" skrivet för hand. (Mu31613). 120:- Eldh, Gunilla – Wolf, Hans.
Klassiskt på skiva. Epokerna, tonsättarna, artisterna.
Alfabeta. 1991. Kartonnageband. 23 x 21 cm. Illustrerad. 218 sid. (Mu
38646) 90:- Fehrman, Carl. Vin och
flickor och Bellmans stråke. Bellmans och visans vägar.
Norstedts 1977. Pappband. Skyddsomslag. 208 sid. Tre cm lång reva
i skyddsomslaget. (Mu18254). 70:- Friedenthal,
Richard. Georg Friedrich Händel. Cete 1981. Inbunden. 197
sid. Illustrerad. (Mu28616). 70:-
Gedda, Nicolai -
Sellermark, Aino. Gåvan är inte gratis - Nicolai Gedda
berättar sitt liv. Bonniers 1980. Pappband. Skyddsomslag. 228 sid.
Fotoillustrerad. (Mu34067). 100:- Gal, Hans. Johannes Brahms. Hans
verk och personlighet. W&W. 1964. Pocket. 208 sid. Bra skick. Mu
37714. 30:- Geijer, Erik Gustaf
- Afzelius, Arvid August - Höijer, Johan Leonard - Bergström,
Richard. Svenska folkvisor, 1-3: 1, Text - 2, Anmärkningar -
3, Musik. Tre volymer. Haeggströms förlagsexpedition 1880.
Ny, betydligt tillökad upplaga. Dekorerade klotband med skinnrygg.
XXXII + 536 + XVI + 447 + XVI + 216 sid. Musiknoter i del 3. Samtliga
band har nötta ryggar och hörn. Del 1 och 2: namnteckning och
reva på försättsbladet. Del 3: utrivet första
försättsblad, andra försätts samt sid XVI sitter
löst, genomgående fläck från titelbladet ett par
sidor in i boken. (Mu35570). 650:- Geiringer, Karl. Johann Sebastian
Bach. Pan. 1969. Pocket. 339 sid. Bra skick. (Mu 38289) 70:- Graham, Shirley. Paul Robeson. En
biografi. Arbetarkulturs förlag 1950. Klotrygg. 272 sid.
Fotoillustrerad. Ryggen skör. (Mu3668). 70:- Grout, Donald Jay. A history of western music. Dent & sons 1977. Inbunden. Skyddsomslag. 818 sid. Illustrerad. (Mu21821). 150:- Guthrie, Woody. Hela
härligheten. Bound for Glory. Ordfront. 2002. Pocket.
Illustrerad med teckningar. 368 sid. Nyskick. Mu 37738. Musik. 20:- Hayden, Joseph. Symphony No 94 in G - "the Surprise". Penguin 1956. Häftad. 13 x 20 cm. 96 sid. Musiknoter. Namnstämpel och -etikett på försättsbladet. (Mu31597). 70:- Hedlund, Oscar.
Da CapO! Almqvist & Wiksell 1981. Förlagsband. Skyddsomslag.
286 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött. (Mu31599).
80:- Hoffman, E T A.
Riddar Gluck. Bokvännerna 1967. Klotryggband. 50 sid. Illustrerad
av författaren. (Mu31593). 50:- Händel, G F. Judas Maccabäus - oratorium in 3 teilen. Klavierauszug von Julius Stern. Peters u å. Klotband. 163 sid. Musiknoter. (Mu26036). 100:-
Jalovec, Karel. Italienische Geigenbauer. Artia Prag 1957. Klotband. 30 x 23 cm. 447 sid + 32 planscher. Rikt illustrerad. Skyddsomslaget ituskuret och inlimmat på pärmarnas insidor. Ryggen och främre pärmen blekt. (Mu14307). 1000:- Jazzboken. Kull,
Percy - Resberg, Lars (red). Forum 1955. Inbunden. 287 sid.
Illustrerad. Lagad rygg. (Mu29321). 100:- Jokkmokks-Jokke.
Tjosan! - sagan om vildmarkspojken. Bonniers 1967. inbunden. 176 sid.
(Mu22763). 70:-
Karlfeldt, Erik Axel. Fridas visor - småstadsvisor om Frida och naturen, om döden och universum. Niloe 1983. Konstskinnband. 222 sid. Musiknoter. (Mu1527). 70:- Karlsson,
Henrik. O, ädle svensk! Biskop Thomas´ frihetssång
i musik och politik. Kungl Musikaliska akademiens skriftserie nr 59.
1988. Limhäftad. 23 x 17 cm. 331 sid. Illustrerad med noter.
(Mu3625). 120:- King, Jonny. Jazz - att lyssna och förstå. W&W 2000. Häftad. 191 sid. Illustrerad. (Mu32114). 130:- King, Robert. Henry Purcell. Thames and Hudson 1994. Förlagsband. Skyddsomslag. 256 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. Engelsk text. (Mu33721). 150:- Kofoed, Rud. Boken om ABBA. A&K 1977. Häftad. 142 sid. Illustrerad. (MU28876). 100:- Kornreich Davis, Marilyn. Illustrerat musiklexikon. Spektra 1967. Inbunden. Skyddsomslag. 26x18 cm. 93 sid. Illustrerad. (Mu1851). 70:- Lang,
Paul Henry. Music in western civilization. Norton, 1941.
Klotband. 1107 sid. Illustrerad. (Mu24152). 150:- Larsson, Bosse (red). Allsånger 2 - 50 sånger sammanställda av Bosse Larsson för tv-serien Allsång på Skansen. Sveriges radio 1980. Klammerhäftad. 72 sid. Något nött. (Mu30570). 50:- Larsson,
Bosse (red). Allsången 50 år - 30 sånger
sammanställda av Bosse Larsson för jubileumssommaren 1986
på Skansen. Sveriges radio 1986. Klammerhäftad. 47 sid.
Något nött. (Mu30571). 50:- Lindegren, Erik. Herr von Hancken. Operalibretto efter Hjalmar Bergmans roman. Bonniers 1965. Häftad. 93 sid. Illustrerad av Carl Fredrik Reuterswärd. (Mu15200). 80:- Lobe, J C. Musikens katekes. Beijers, 1901.
Inbunden. 141 s. Illustrerad. Stämpel på
försättsblad och på bakpärmens insida. Något
nött. (Mu22543). 90:-
Matteson, Leif. Barbro Margareta Svensson - Lill-Babs från tå till topp. LT 1988. Dekorerat pappband. 20 x 20 cm. 84 sid. Fotoillustrerad. (Mu34061). 50:- Matz, Edvard.
Carl Michael Bellman - nymfer och friskt kalas. Historiska media 2004.
Förlagsband. Skyddsomslag. 198 sid. Illustrerad. (Mu32824). 140:- Mehr, Stefan - Forsell, Jacob - Wahlquist, Jan (red). Evert Taube i Expressen. Expressen 1976. Förlagsband. Skyddsomslag. 21 x 22 cm. 132 sid. Rikt illustrerad. Liten skada på försättsbladet. (Mu34060). 70:- Moberg,
Carl-Allan. Bachs Passioner och Höga mässa - en
stilöversikt jämte ett bidrag till Bachrenässansens
historia i Sverige. Gebers 1949. Förlagsband. 264 sid. Anteckning
på försättsbladet. (Mu32754). 90:- Natur och Kulturs
Musikhandbok. Franzén, Bengt (förord). Natur och
Kultur 1962. Klotband. 542 sid. Illustrerad. (Mu1826). 200:- Nordisk vistradition - den episka visan. Häggman, Ann-Mari (red). Nordiska institutet för folkdiktning 1994. NIF rapporter, Nordic institute of folklore, 8 : Publikationer utgivna av Finlands svenska folkmusikinstitut, 14. Häftad. 90 sid. Illustrerad. (Mu40271). 100:- Norlind, Tobias. Handbok i svenska
musikens historia. Nordiska Musikförlaget 132. Häftad. 88
sid. (Mu1827). 70:- Norlind, Tobias. Allmänt
musiklexikon I och II. Wahlström & Widstrand. 1927-1928. Andra
omarbetade upplagan. Två volymer. Klotband. Illustrerade. 659 +
607 sid. Bra skick. . Mu 37400. 100:- Norlander, Emil. Tutti Frutti - tralleri och trolleri i 5 sensationer - nyårsrevy 1919. Uppförd på Södra teatern i Stockholm och av Lianderska sällskapet i landsorten. Texter. Wiberghska musikförlaget 1919. Häftad. 21 sid. (Mu28377). 50:- Norlind, Tobias. Dirigeringskonstens historia. Nordiska Musikförlaget
1944. Häftad. 79 sid. (Mu1829). 70:- Nummi, Seppo. Finland i dag - modern musik. Sveriges Finlandsföreningars Riksförbund / Fadderortsrörelsen 1967. Häftad. 118 sid. 18 x 12,5 cm. (Mu31600). 60:-
Ono, Yoko. John Lennon - Summer of 1980. Perigee Books 1983. Häftad. 20 x 25 cm. 111 sid. Rikt fotoillustrerad. (Mu 11857). 120:- orkester.nu - svenska orkestrar och deras verksamhet. Rapport, 2000: 3. Statens Kulturråd (utg). Häftad. 156 sid. Namnteckning på titelsidan. (Mu21751). 50:- Pablé, Elisabeth. Schubert. Generalstabens litografiska anstalt 1968. Klotband. 116 sid. Illustrerad. 18 x 13 cm. (Mu31394). 60:- Papa, Mario - Iantorno, Giuliano. Famous
British and American songs and their cultural background. Longman 1979.
Häftad. 73 sid. Illustrerad. Musiknoter. (Mu25997). 60:- de Pourtalés, Guy. Wagner. En konstnärs historia. Gebers 1933. Halvfranskt band. 25 x 17 cm. 382 sid. Illustrerad. (Mu3635). 200:- Presto, Nils - Finnhammar, Margareta. Sånglekar, enkla folkdanser och gammeldans - studiehandledning. LT 1978. Häftad. 64 sid. Illustrerad. (Mu28088). 70:- Prøysen, Alf. Så seile vi på Mjøsa og andre viser - noter med gitarrbesifring. Tiden Norsk Forlag 1969. Inbunden. 47 sid. (Mu20527). 50:-
Rabe, Julius. Radiotjänsts operabok - tolv operor beskrivna för radiolyssnarna. Radiotjänst 1940. Andra upplagan. Ryggklotband. Skyddsomslag. 278 sid. Illustrerad. Slitet skyddsomslag. (Mu31712). 60:- Rabe, Julius. Radiotjänsts operabok, 2 - tolv nya operor beskrivna för radiolyssnarna. Radiotjänst 1940. Ryggklotband. 277 sid. Illustrerad. (Mu31713). 60:- Rabe, Julius. Bach. Bonniers. 1947.
Linneband. Främre omslaget medbundet. 168 sid. Illustrerad med
noter. Mycket bra skick. Mu 37016. 50:- Ramel, Povel. Min ordkynniga penna - Allsköns Alster från Nu och Fjärran. Norstedts 1987. Förlagsband. Skyddsomslag. 225 sid. Illustrerad av författaren. (Mu34070). 50:- Rauchhaupt, Ursula von. Symfoniernas värld. Polydor-IPC 1972. Konstskinnband. 31x31 cm. 324 sid. Illustrerad. (Mu1837). 400:- Reininghaus, Frieder. Schubert och värdshuset. Musik på Metternichs tid. Ordfront 1981. 244 sid. (Mu13331). 90:- Reininghaus,
Frieder. Schubert och värdshuset - musik på Metternichs
tid. Ordfront, 1981. Inbunden. 244 sid. Illustrerad. (Mu24651). 60:- Robbins Landon, H. C. Haydn.
Generalstabens Litografiska Anstalt. 1968. Klotband med pålimmad
bild på främre pärmen. Illustrerad. 133 sid.
Namnteckning på försättsbladet.. Mu 37459. 40:- Roiha, Eino, red.
Sibelius. Manuskript. Manuscripts. Käsikirjoituksia. Helsingfors
1945. Pappband med limmat skyddsomslag. 29 x 21 cm. 57 sid. Illustrerad
med ett urval av reproduktioner av Sibelius´ handkrivna
notmanuskript. Text på svenska, engelska och finska. (Mu3676).
100:- Rubinstein, Arthur.
Mina lyckliga år. Brombergs 1980. Förlagsband. Skyddsomslag.
543 sid. Fotoillustrerad. (Mu34055). 100:- Rundberg, Alfred. Svensk operakonst. Kultur och Form 1952. Klotband. 30 x 23 cm. 567 sid. Illustrerad. (Mu1769). 250:- Rundberg, Alfred. Svensk operakonst. Kultur och Form 1952. Dekorerat klotband. Saknar skyddsomslag. 30 x 23 cm. 567 sid. Illustrerad. (Mu34056). 250:-
Sahlgren, Jöran, utg – Geijer, Erik
Gustaf och Arvid August Afzelius, red. Svenska folkvisor.
Kungl. Gustav Adolfs Akademien. 1964. Särtryck ur det stora verket
svenska folkvisor. Klammerhäftad. 32 x 23 cm. 12 sid.
Innehåller text och noter till bl a Herr Magnus. Bra skick.. Mu
37332. 30:- Sandberg, Ingrid. Våra populäraste operor och operetter. Bokförlaget Hermes 1948. Dekorerat klotband. 26 x 21 cm. 525 sid. Fotoillustrerad. Tillskrift. (Mu5497). 200:- Sangbok for norsk
ungdom - musikkutgave, melodisamling, arrangert for piano, orgel
eller blandet kor. Nordisk musikforlag u å. Ryggklotband. 151
sid. Musiknoter. Namnteckning på försättsbladet.
(Mu26035). 100:- Schumann, Robert. Das
Paradies und die Peri - Dichtung aus Lalla Rookh von Th Moore für
Solostimmen, Chor und Orchester, Op 50. Klavierauszug neu revidiert von
Gustaf F Kogel. Peters u å. Klotband. 144 sid. Musiknoter.
(Mu26042). 100:- Seeger, Horst.
W A Mozart (1756-1791). Deutscher Verlag für Musik 1956. Klotband.
228 sid. Tysk text. (Mu33379). 60:- Shelton, Robert (text) - Goldblatt, Burt (foton). The country music story - a picture history of country and western music. Bobbs-Merrill Company 1966. Inbunden. 256 sid. Illustrerad. (Mu28864). 200:- Sibelius. Manuskript - Manuscripts - Käsikirjoituksia. Roiha, Eino, red. Helsingfors 1945. Pappband med limmat skyddsomslag. 29 x 21 cm. 57 sid. Illustrerad med ett urval av reproduktioner av Sibelius´ handkrivna notmanuskript. Text på svenska, engelska och finska. Försättsbladet saknas. (Mu31698). 70:- Sjungen nu alla -
sånger för blandad kör att sjungas vid samkväm och
sångfester. Sveriges kyrkosångsförbund (urval).
Nordiska musikförlaget 1954. Häftad. 59 sid. Musiknoter.
(Mu26261). 50:- Sjöberg, Birger. Tio visor ur
Fridas böcker. Med gitarrackompanjemang av Roland Bengtsson.
Bonniers. 1961. Klotryggband. Främre omslaget medbundet.
Skyddsomslag.25 x 19 cm. 54 sid. Noter. Ägarsignatur på
försättsbladet. Bra skick. (Mu 38507) 60:- Skeaping, Mary - Ståhle, Anna Greta. Balett på Stockholmsoperan. Norstedts 1979. 159 sid. Illustrerad. (Mu32875). 70:- Skolradions
sånger. Skolradions programhäften, nr 71.
Skolöverstyrelsen och Radiotjänst 1943. Klammerhäftad.
56 sid. Musiknoter. (Mu30876). 50:- Stuart, Elsa Marianne. Johann Sebastian Bach. Wahlström & Widstrand 1922. Klotband. 176 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (Mu6530). 150:- Suomela, Aaro.
Kaustinen Folk Music Festival. Werner Söderström
Osakeyhtiön 1971. Inbunden. Skyddsomslag. 105 sid. Illustrerad.
Text på finska och engelska. (Mu29750). 150:- Svenska visförlaget (utg). Ci-ciu-ci - Nya visor nr 215. Svenska visförlaget 1955. Klammerhäftad. 32 sid. Något gulnad. (Mu29737). 30:- Svenska visförlaget (utg). Min gula ros i Texas - Populära visor nr 87. Svenska visförlaget 1955. Klammerhäftad. 48 sid. Något gulnad. (Mu29736). 30:- Svenska visförlaget (utg). När man är ung och kär - Populära visor nr 60. Svenska visförlaget 1950. Klammerhäftad. 48 sid. Något gulnad. (Mu29735). 30:- Svensson,
Barbro - Wahlgren, Anna. Lill-Babs: "Hon är jag" -
ögonblick av minnen. Bra böcker 1996. Inbunden. Skyddsomslag.
355 sid. Illustrerad. (Mu28865). 100:- Svensson, Georg. Evert Taube. Poet,
Musikant, Artist. Bonniers. 1976. Kartonnageband. 27 x 24 cm. Rikt
illustrerad. 92 sid. Bra skick. Musik. (Mu 38602) 40:- Svensson, Sven E - Noreen, Erik.
Bonniers illustrerade musiklexikon. Bonniers 1946. Klotband. 1379 sid.
Illustrerad. (Mu14569). 100:- Sällström,
Åke. Opera på Stockholmsoperan. Norstedts 1977.
Häftad. 194 sid. Illustrerad. Anteckning på frampärmens
insida. (Mu28961). 90:- Sørensen, Inger. Operalexikonet.
Forum. 1993. Klotband. Inget skyddsomslag. Illustrerad. 647 sid. Bra
skick. (Mu 38296) 120:-
Taube, Evert. Förlustelse och frid. Dikter och melodier. Bonniers 1957. Första upplagan. Ryggklotband. Nött skyddsomslag. 25 x 18 cm. 48 sid. Noter. Illustrerad av Stig Södersten. (Mu13441). 150:- Taube, Evert. Och skulle det så vara. Ballader och visor. Musik av Evert Taube och Gunnar Hahn. Teckningar av Ellinor Taube. Bonniers 1959. Klotryggband. 25 x 18 cm. 42 sid. Exlibris. (Mu18607). 100:- Taube, Evert. Och skulle det så vara. Ballader och visor. Musik av Evert Taube och Gunnar Hahn. Teckningar av Ellinor Taube. Häftad. 25 x 18 cm. 42 sid. (Mu13445). 100:- Taube, Evert, red. Svenska ballader & visor. Från medeltiden till våra dagar. För Visans vänner samlade av Evert Taube. Lindfors 1976. Klotband. Inget skyddsomslag. 29 x 22 cm. 390 sid. Noter. Illustrationer av Ann Margret Dahlquist-Ljungberg. (Mu19054). 250:- Taube, Evert (red). Svenska ballader och visor från medeltiden till våra dagar -f ör visans vänner samlade av Evert Taube. Lindfors 1973. Skinnband. I kasett. 391 sid. Illustrerad av Ann Margret Dahlquist-Ljungberg. Några fläckar på kassetten och bandet. (Mu29951). 400:- Templier, Pierre-Daniel. Erik Satie. The MIT Press. Inbunden.
127 sid. Illustrerad. Discografi. (Mu1784). 100:- Törnblom,
Folke. Att läsa partitur. Forum 1969. Inbunden. 159 sid.
Illustrerad. (Mu30247). 100:- Törnblom, Folke H. Grieg.
Bonniers. 1947. Linneband. Främre omslaget medbundet. 164 sid.
Illustrerad med noter. Mycket bra skick. Mu 37008. 50:- Uppling, Elsa. Ny samling sång-duetter med piano-ackompanjemang för Flickskolornas högre sångklasser.Abr. Lundquists Musikförlag. Ca 1900. Klammerhäftad. 28 x 19 cm. 40 sid. Noter och texter till 5 sånger. Namnteckning på omsla et..Mu 37086. 60:- Ur musikens värld - folkskolans läsebok. Aulin, Arne (red). Svenska bokförlaget/Norstedts 1955. Ryggklotband. 168 sid. Illustrerad. Musiknoter. En kant lätt stukad. (Mu25410). 60:-
Valentin, Karl. Musiken i forna dagar - Från Palestrina till Wagner - illustrerad musikhistoria. 2 verk i 1 volym. Ljus 1900-1901. Halvskinnband. 157 + 137 sid. Illustrerad. Namnteckning på titelbladet. Understrykningar med blyerts. (Mu40066). 90:- Vásárhelyi, Lilian Karina - Frankenstein, Michael m fl. Jazzdans. Brevskolan 1973. Häftad. 97 sid. Illustrerad. Stort format.(Mu22167). 100:- Wallner, Bo - Blomstedt, Herbert -
Lindberg, Folke. Lars-Erik Larsson och hans concertinor.
Radiotjänst 1957. 155 sid. Illustrerad med noter. Namnetikett
på insidan av främre pärmen. (Mu13580). 70:- Wenner, Jann.
Lennon remembers - The Rolling Stone Interviews. Talmy, Franklin Ltd
1972. Inbunden. Inget skyddsomslag. 188 sid. Illustrerad. (Mu21624).
100:- Wifstrand, Albert, m fl. Psalm och
sång. Studier tillägnade Emil Liedgren.Gleerups. 1959.
Häftad. 26 x 17 cm. 347 sid. Bra skick. Mu 37082. 50:- Wolff, Christoph. Bach. Essays on
His Life and Music. Harvard University Press. 1993. Häftad.
Illustrerad. 461 sid. Nyskick. (Mu 38259) 120:- Vreeswijk, Cornelis. Mera visor och
oförskämdheter. Multitone. 1964. Klammerhäftad.
Illustrerat omslag. 30 x 21 cm. 34 sid. Noter och texter till 14 visor.
(Mu 38528) 80:-
Zetterberg Törnbom, Gösta. Chopin.
Bonniers. 1949. Klotband. 167 sid. Illustrerad med noter. Bra skick.
(Mu 38492) 50:- Zetterberg
Törnbom,
Gösta. Chopin. Bonniers 1945. Klotband. 167 sid.
Illustrerad med noter. Tillskrift (Mu3659). 40:- Zetterberg
Törnbom, Gösta. Liszt. Bonniers. 1956. Linneband. 167
sid. Illustrerad med noter. Mycket bra skick. Mu 37202. 40:- Zobeley, Fritz. Ludwig van Beethoven. CETE 1980. Förlagsband. 213 sid. Illustrerad. (Mu20482). 60:- Öst,
Anna-Lisa. Med barnatro genom världen. Harriers 1958.
Häftad. 103 sid. Illustrerad. (Mu22885). 70:- |
| A | B | CD | EF | GH | IJ | KL | MN | OPQ | R | S | TU | VW | X-Ö |
| Till toppen av Musik | Beställ |