skylt-liten.bmp (3560 bytes)

    MILITARIA OCH SPIONERI

Kopiera texten om den bok du vill köpa och gå vidare till Beställ
 

Tillbaka till bokhyllan Beställ
AB CD EF GH IJ KL MN OPQ RS TU V-Ö

AB

Akavia, Mirjam. Skymningstid. Prisma 1981. Inbunden. Skyddsomslag. 142 sid. (V27814). 80:-

Almack, Edward. Regimental Badges Worn in the British Army One hundred Years ago. Blades, East & Blades 1900. Inbunden 92 sid. Illustrerad. (Mi1728). 100:-

Andrew, Christopher. Secret Service. The Making of the British Intelligence Community. Sceptre. 1992. Pocket. 859 sid. Bra skick.. Mi 50404. 80:-

Andrew, Christopher – Mitrokhin, Vasali. The Mitrokhin Archive. The KGB in Europe and the West. Allen Lane. The Penguin Press. 1999. Klotband. Skyddsomslag. Illustrerad. 996 sid. Nyskick.. Mi 50373. 250:-

Andrew, Christopher. For the President’s Eyes Only. Secret Intelligence and the American Presidency from Washington to Bush. HarperCollins. 1995. Klotband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 660 sid. Bra skick. (Mi 50548) 150:-

Arthur, Max. Symbol of Courage. A History of the Victoria Cross. Sidgwick & Jackson. 2004. Klotband. Skyddsomslag. Illustrerad. 686 sid. Nyskick. (Mi 50562) 180:-

Bacon, R H. The life of John Rushworth, Earl Jellicoe, GCB, OM, GCVO, LLD, DCL. Cassell 1936. Dekorerat klotband. Saknar skyddsomslag. 565 sid. Illustrerad. Utvikbara kartor. Bokmärke i form av gradskiva i papper (skadad). Något nött vid ryggens huvud och fot. Ett par av de utvikbara något nötta i kanterna. (V33380). 200:-

Baklanov, Grigorij. Evigt nitton år. W & W 1980. Inbunden. Skyddsomslag. 211 sid. (V24661). 80:-

Bazna, Elyesa - Nogly, Hans. Jag var Cicero. Saxon & Lindström 1962. Ryggklotband. 240 sid. Illustrerad. Stämpel på eftersättsbladet. (V22278). 150:-

Beamish, Tufton. Must Night Fall? World Affairs Book Club 1950. Klotband. Skyddsomslag. 292 sid. (V2184). 70:-

Beckwith, Charlie A - Knox, Donald. Delta Force. The U.S. Counter-Terrorist Unit and the Iranian Hostage Rescue Mission. . Guild Publishing. 1984. Klotband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. Bra skick. (Mi 50561) 150:-

Berg, P G, tryck. Anteckningar om Konungens Svea Lifgarde. Stockholm 1976. Faksimilupplaga av utgåvan från 1856. Klammerhäftad. 21 x 13 cm. 44 sid. (Mi17566). 50:-

Berglund, Erik. Den okände soldaten från Vimmebry fögderi - en arkiv och bygdebok. Eget förlag 1964. Klotband. 415 sid. Illustrerad. (Mi26843). 300:-

Bernadotte, Folke. I stället för vapen. Norstedts 1948. Halvklotband. 281 sid. Illustrerad. (V24109). 70:-

Berri, Claude. Den gamle och pojken. Bra böcker 1971. Inbunden. 240 sid. Illustrerad. något blekt i överkant. (V27817). 80:-

Bergsten, Magnus, red. Svenska krig och krigiska svenskar. Historisk antalogi. Historiska Media 2003. Dekorerat förlagsband. 143 sid. Illustrerad. Nyskick. (Mi12051). 80:-

Björck, Rolf, m fl, red. Kronobergs regemente under 1900-talet. Utgiven av Kronobergs regementes historiekommitté 1996. Klotryggband. Skyddsomslag. 24 x 21 cm. 360 sid. Illustrerad. (Mi16650). 200:-

Borovik, Genrikh. The Philby Files. The Secret Life of the Master Spy – KGB Archives Revealed. . Little, Brown and Company. 1994. Klotband. Skyddsomslag. Illustrerad. 382 sid. Nyskick.. Mi 50395. 250:-

Brown, Anthony Cave. Treason in the Blood. H. St. John Philby, Kim Philby, and the Spy Case of the Century. Robert Hale. 1995. Klotryggband. Skyddsomslag. Illustrerad. 667 sid. Nyskick.. Mi 50392. 250:-

Budiansky, Stephen. Battle of Wits. The Complete Story of Codebreaking in World War II. The Free Press. 2000. Klotryggband. Skyddsomslag. Illustrerad. 436 sid. Nyskick.. Mi 50400. 200:-


Bush, Vannevar. Moderna vapen och fria människor. En diskussion om vetenskapens betydelse för demokratins skydd. Bonniers 1951. Privat linneband med blått ryggtitelfält. Bägge omslagen medbundna. 243 sid. Exlibris. Namnteckning. (Mi19222). 100:-


CD        pil.bmp (982 bytes)

Callison, Brian. Judasskeppet. Roman. Forum 1979. Klotband. Skyddsomslag. 223 sid. (V6227). 60:-

Caputo, Philip. Ett rykte om krig. Rabén & Sjögren 1978. Inbunden. Skyddsomslag. 349 sid. Skyddsomslaget något nött. (Mi29415). 170:-

Carlander Axel. Försvaret över partierna - föredrag hållet vid Göteborgs Valförenings Försvaret Främst möte i Konserthuset den 25 mars 1914. Elanders 1914. Häftad. 16 sid. (Mi35048). 40:-

Cederlöf, Olle. Gustav II Adolfs död vid Lützen - Wahlbom och Leonardo-traditionen. Kungl. Armémuseum 1959. Häfte. 15 sid. Illustrerat. (Mi1752). 30:-

Cederlöf, Olle. Vapenhistorisk handbok. Historiens plogbillar. Rediviva 1975. Inbunden. 240 sid. Illustrerad. Facsimileutgåva av 1951 års upplaga. (Mi1717). 150:-

Churchill, Winston S. Marlborough och hans tid. Skoglunds 1934-1940. 4 vol. Liten stötskada i frampärmens nederkant av vol 1 och på frampärmen i vol 2. Ett par fläckar på bakpärmen på vol 2 och 3 och på ryggen på vol 4. Namnteckning på försättsbladen. (Mi31200). 600:-

Clausewitz, Carl von. Krig och krigföring. Ett urval redigerat, översatt och med inledning av Jarl Gallén. Fahlcrantz 1942. Privat linneband. Blå ryggtiteletikett. Omslagen medbundna. 217 sid. Exlibris. Namnteckning. (Mi19328). 150:-

Clemenceau, Georges. Segerns storhet och elände. Bonniers 1930. Häftad. Skyddsomslag. 290 sid. (V2190). 70:-

Connor, Ken. Elitstyrka SAS - från ökenkrigare till Ghost Force. Historiska Media 2001. Förlagsband. Skyddsomslag. 464 sid. Illustrerad. (Mi33601). 50:-

Connor, Ken. Elitstyrka SAS. Från ökenkrigare till Ghost Force. Historiska Media. 2004. Inbunden. Skyddsomslag. 464 sid. Illustrerad. Nyskick. (Mi 50512) 50:-

Conquest, Robert. The great terror - Stalin's purge of the thirties. MacMillan 1969. Klotband. Skyddsomslag. 633 sid. Illustrerad. Exlibris. Skyddsomslaget slitet. (V31934). 200:-

Crane, Stephen. The Red Badge of Courage. Everyman´s Library. 1987. Pocket. 120 sid. Bra skick. Mi 37696. 30:-  

Crawford, Steve. SAS. Historien om världens mest berömda elitförband. Historik - Taktik - Träning - Vapen - Aktioner. Forum. 1996. Inbunden. Skyddsomslag. 25 x 20 cm. Illustrerad. 288 sid. Nyskick. (Mi 50513) 120:-

Curie, Eve. Resa bland krigare. Medéns 1943. Häftad. 412 sid. Osprättad. (V20667). 80:-

David. Saul. Zulu - the heroism and tragedy of the Zulu war of 1879. Penguin 2005. Häftad. 467 sid. Illustrerad. (Mi40016). 100:-

David, Saul. Military Blunders. The how and why of military failure. Robinson. 1997. Limhäftad. 373 sid. Nyskick. (Mi 50564) 80:-

Deacon, Richard. With my Little Eye. Memoirs of a Spy-Hunter. Frederick Muller Limited. 1982. Klotband. Skyddsomslag. Illustrerad. 279 sid. Bra skick.. Mi 50371. 150:-

Dixon, Norman F. On the Psychology of Military Incompetence. Futura. 1988. Limhäftad. 448 sid. Ett veck på bakre pärmen. F ö bra skick,. Mi 37360. 90:-

Documents on German foreign policy 1918-1945 : Series D (1937-1945) - Vol 1, From Neurath to Ribbentrop (September 1937-September 1938). Sontag, Raymond James m fl (red). Department of State 1949. Klotband. 1220 sid. Exlibris på försättsbladet. Några fläckar på pärmarna. (V33767). 150:-

Documents on German foreign policy 1918-1945 : Series D (1937-1945) - Vol 2, Germany and Czechoslovakia (1937-1938). Sontag, Raymond James m fl (red). Department of State 1949. Klotband. 1070 sid. Exlibris på försättsbladet. Något lös i falsen. Några fläckar på pärmarna. (V33768). 150:-

Documents on German foreign policy 1918-1945 : Series D (1937-1945) - Vol 4, The aftermath of Munich (October 1938-March 1939). Schmitt, Bernadotte E m fl (red). Department of State 1951. Klotband. Exlibris på försättsbladet och frampärmens insida. 733 sid. (V33770). 150:-

Documents on German foreign policy 1918-1945 : Series D (1937-1945) - Vol 5, Poland ; The Balkans ; Latin America ; The smaller powers (June 1937-March 1939). Schmitt, Bernadotte E m fl (red). Department of State 1953. Klotband. 977 sid. Exlibris på försättsbladet. Fläckar på pärmarna. Något blekt rygg. Något lös i falsen. (V33771). 150:-

Documents on German foreign policy 1918-1945 : Series D (1937-1945) - Vol 6, The last months of peace (March-August 1939). Sweet, Paul R m fl (red). Her Majesty's Stationary Office 1956. Klotband. 1137 sid. Exlibris på försättsbladet och frampärmens insida. Några fläckar på pärmarna. Något blekt rygg. (V33772). 150:-

Documents on German foreign policy 1918-1945 : Series D (1937-1945) - Vol 8, The war years (September 4, 1939-March 18, 1940). Sweet, Paul R m fl (red). Department of State 1954. Klotband. 974 sid. Några fläckar på pärmarna. Exlibris på försättsbladet och frampärmens insida. Något blekt rygg. (V33773). 150:-

Documents on German foreign policy 1918-1945 : Series D (1937-1945) - Vol 10, The war years (June 23-August 31, 1940). Sweet, Paul R m fl (red). Department of State 1954. Klotband. 615 sid. Exlibris på försättsbladet och frampärmens insida. (V33774). 150:-

Duby, Georges. Söndagen vid Bouvines - den 27 juli 1214. Atlantis 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 249 sid. (Mi23327). 120:-

Duras, Marguerite. The War. A Memoir. Pantheon Books 1986. Klotrygg. 183 sid. (V2699). 80:-

Durschmied, Erik. Vädrets makt. Hur naturkrafterna har föändrat historiens lopp. Prisma. 2002. Inbunden. Skyddsomslag. 288 sid. Nyskick. (Mi 50559) 90:-

 


EF        pil.bmp (982 bytes)

Ehrensvärd, C A. Vett och vilja - Studie över svenska försvarsprinciper. Hörsta förlag 1957. Förlagsband. Inget skyddsomslag. 135 sid. Exlibris. (Mi18768). 100:-

Elliot, Hampus. Kongl Krigsvetenskapsakademiens handlingar och Tidskrift 1900. Stockholm 1900. Halvfranskt band. 922 sid. Helsinge regementes stämpel på försättsbladet. (Mi16648). 150:-

Englund, Peter. Den oövervinnerlige - om den svenska stormaktstiden och en man i dess mitt. Atlantis 2000. Inbunden. Skyddsomslag. 797 sid. Illustrerad. (Mi27340). 100:-

Englund, Peter. Poltava. Berättelsen om en armés undergång. Atlantis 1989. Klotband. Nött skyddsomslag. 276 sid. (Mi11156). 80:-

Englund, Peter. Poltava - berättelsen om en armés undergång. Atlantis 1992. Inbunden. Skyddsomslag. 275 sid. (Mi30765). 100:-

Eton, Peter - Leasor, James. Den tysta sammansvärjningen. Tiden 1961. Inbunden. 253 sid. (V26426). 60:-

Florén, Anders - Dahlgren, Stellan - Lindegren, Jan. Kungar och krigare - tre essäer om Karl X Gustav, Karl XI och Karl XII. Atlantis 1997. Förlagsband. Skyddsomslag. 238 sid. (Mi35879). 90:-

Frick, Lennart W – Rosander, Lars. Det vakande ögat. Svensk underrättelsetjänst under 400 år. Historiska Media. 1998. Förlagsband. Skyddsomslag. Illustrerad. 317 sid. Nyskick. Mi 50414. 100:-

Frick, Lennart W & Rosander, Lars. Det vakande ögat. Svensk underrättelsetjänst under 400 år. Historiska Media. 1999. Pocket. Illustrerad. 317 sid. Nyskick. Mi 38051  40:-

Friedrichs, C A von, red. Samarbetet mellan Nordens reservofficerare. Historisk översikt 1934-1963. De nordiska reservofficersorganisationerna 1964. Dekorerat förlagsband. 137 sid. Fotoillustrerad. (Mi16653). 70:-

Första världskriget - åren 1914-1918. Orup, Lars (bearbetn). Bra böcker 1967. Inbunden. Skyddsomslag. 143 sid. Rikt illustrerad. Stort format. Namnteckning på frampärmens insida. Slitet skyddsomslag. (V29696). 120:-

Försvarsstabens underrättelseavdelning. Arméer, flottor och flyg. Uppgifter om utländska försvarsorganisationer. IV. Italien, Ungern, Rumänien, Jugoslavien, Bulgarien, Grekland, Turkiet, Iran, Irak, Nordamerikas förenta stater, Japan. Utarbetad inom Försvarsstabens underrättelseavdelning. Militärlitteraturföreningens förlag Nr 187. Limhäftad. 255 sid. Exlibris. Namnstämpel. (V19389). 150:-

 


GH        pil.bmp (982 bytes)

Gehlen, Renhard. The Gehlen Memoirs. The first full edition of the Memoirs of General Reinhard Gehlen 1942-1971. Collins. 1972. Klotband. Skyddsomslag. Illustrerad. 381 sid, Bra skick.. Mi 50381. 150:-

Gibbs, Philip. No price for freedom. The book club, u å. Klotband. 377 sid. Blekt rygg. Inlagan något gulnad. (V25006). 80:-

Goddard, Donald - Coleman, Lester K. Trail of the octopus - from Beirut to Lockerbie - inside the DIA. Bloomsbury 1993. Inbunden. Skyddsomslag. 326 sid. Illustrerad. (Mi22179). 150:-


Granevall, Nils. Landsförrädare. Dokumentariska avslöjanden om de svenska kommunisternas syften och verksamhet. Förlag: Mot kommunismen 1940. Häftad. 63 sid. (V13759). 80:-

Grose, Peter. Gentleman Spy. The Life of Allen Dulles. Andre Deutsch. 1995. Klotryggband. Skyddsomslag. Illustrerad. 641 sid. Nyskick.. Mi 50390. 250:-

Hahlweg, Werner. Gerilla – krig utan fronter. Prisma. 1970. Pocket. 261 sid. Bra skick. Mi 37978.  30:-

Hansson, H. I Amerika vid världskriget. Kulturbilder och reflexioner. Östersund 1930. Häftad. 136 sid. Ouppskuren. (V8490). 50:-

Hedin, Sven. Från fronten i väster - september-november 1914. Bonniers 1915. Klotband. 801 sid. Illustrerad. (V30714). 120:-

Hedin, Sven. Kriget mot Ryssland - minnen från fronten i öster mars-augusti 1915. Bonniers 1915. Första upplagan. Halvskinnband, bundet hos Nils Ericsons bokbinderi, Stockholm. 964 sid. Illustrerad. (V29554). 500:-

Hellström, Leif. J26 Mustang - ett jaktplan och en era i Sverige. Allt om hubby 1989. Inbunden. 256 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. (Mi27756). 200:-

Herlitz, Carl. Traditionsvården inom den österrikiska armén. Särtryck ur Meddelande XXX från Kungl Armémuseum. Stockholm 1969. Limhäftad. 46 sid. Illustrerad. Dedikation på omslaget. Exlibris. (Mi18651). 50:-

Hermelin, Joseph. Vaknen! Ett försvarspolitiskt föredrag hållet i Folkets Hus i Mjölby den 17 mars 1914. Östgöta Correspondenten 1914. Häftad. Något nötta kanter. 16 sid. Något nött. (Mi35047). 40:-

Heyman, Harald. Frankrike i krig. Med ett hundratal illustrationer. Gebers 1916. Halvfranskt band med gulddekorationer och upphöjda bind. 24 x 16 cm. (V3020). 120:-

Historia kring trettioåriga kriget. Rystad, Göran (red) - Arnoldsson, Sverker - Roberts, Michael - Franz, Günther - Dickmann, Fritz. W & W 1994. Dekorerat förlagsband. 161 sid. Illustrerad. (Mi35785). 80:-

Hjalmarsson, Per. Visbok för kronobergare och slikt folk. Föreningen Stämman 1992. Inbunden. 165 sid. Exlibris. (Mi20546). 120:-

H. K. H. Prins Gustaf, red. Arkiv till upplysning om svenska krigens och krigsinrättningarnes historia. Tidskiftet 1630-1632. Första bandet. PA Norstedt & Söner. 1854. Pappband. 798 sid + rättelser och två utvikbara planscher. Marmorerade snitt. Stora svarta fläckar (bläck?) på främre pärmen. F ö bra skick. (Mi 38435) 120:-

Hogg, Ian V. Artillery 2000. Arms and Armour 1990. Förlagsband. Skyddsomslag. 158 sid. Illustrerad. (Mi35866). 70:-

Holm, Torsten. Kriget och den europeiska enheten. Lindblads 1942. Ryggklotband. 208 sid. (V27841). 90:-

Hornborg, Eirik. Kampen om Östersjön. Till slutet av segelfartygens tid. Bonniers 1945. Linneband. Marmorerade snitt. 24 x 16 cm. 444 sid. Illustrerad. Bra skick. (Mi14676). 200:-

Huchthausen, Peter - Kurdin, Igor - White, Alan. Fientligt hav. Bonniers 2000. Inbunden. Skyddsomslag. 294 sid. Illustrerad. (Mi24934). 120:-

Hägg, Erik. Örlogsliv. Minnen från ungdomsresor med svenska flottans segelfartyg och de första officersåren i Karlskrona 1885-1896. AB Svensk Litteratur 1943. Halvfranskt. 30 x 23 cm. 310 sid. Rikt illustrerad, även med planscher i färg. (Mi1671). 150:-

Hägglöf, Gunnar. Möte med Europa - Paris, London, Moskva, Genève, Berlin, 1926-1940. Norstedts 1971. Tredje upplagan. Förlagsband. Skyddsomslag. 230 sid. Något nött skyddsomslag. (V32476). 40:-

Högnäs, Tor. Korsfararna - en berättelse om fred och krig. Wiken 1984. Inbunden. Skyddsomslag. 189 sid. Stämpel på bakpärmens insida. Liten fläck på framsnittet. (Mi27246). 100:-

Höhne, Heinz. Codeword : direktor - the story of the Red Orchestra. Secker & Warburg 1971. Klotband. Skyddsomslag. 310 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget slitet. Exlibris. Etikett på försättsbladet. (V32265). 160:-

 


IJ        pil.bmp (982 bytes)

Jakobsson, Theodor. Artilleriets utveckling från mitten av 1800-talet till utbrottet av första världskriget år 1914. Föreningen Armémusei Vänner. Särtryck ur Meddelande XII 1951. Häftad. 77 sid. Illustrerad. (Mi5481). 100:-

Johansson, Björn Axel. Regalskeppet Kronan. Bra Böcker 1985. 269 sid. Illustrerad. (Mi6765). 50:-

Johansson, Björn Axel. Regalskeppet Kronan. Bra Böcker 1985. 269 sid. Illustrerad. Bra skick.. Mi 37338. 50:-

Junge, Traudl - Müller, Melissa. I Hitlers tjänst - Traudl Junge berättar om sitt liv. Historiska media 2003. Förlagsband. Skyddsomslag. 250 sid. Illustrerad. (V32122). 90:-

 


KL        pil.bmp (982 bytes)

Kaniuk, Yoram. Den siste juden - roman. Forum 1988. Pappband. Skyddsomslag. 433 sid. (V2673). 60:-

Karl XII som fältherre. Svensson, Alex (red). SMB 2001. Dekorerat förlagsband. 158 sid. Illustrerad. (Mi35786). 80:-

Keegan, John. Intelligence in War. Knowledge of the Enemy from Napoleon to Al-Qaeda. Hutchinson. 2003. Klotband. Skyddsomslag. Illustrerad. 443 sid. Nyskick.. Mi 50398. 200:-

Kindahl, Christer. Världens handeldvapen - pistoler & revolvrar. Bonniers 1993. Dekorerat förlagsband. Skyddsomslag. 145 sid. Rikt illustrerad. 29 x 22 cm. (Mi40105). 350:-

Kirk, Hans. Djävulens pengar. Ordfront 1978. Dekorerat förlagsband. 202 sid. (V17921). 60:-

Kjellander, Bo. Officerskursen 1948-1949. En Karlbergskurs i skuggan av 40-talets kalla krig. Probus 1990. Blått gulddekorerat klotband. 22 x 20 cm. 148 sid + annonser. Fotoillustrerad. (Mi19226). 150:-

Kjellander, Rune. Till fädernelandets försvar - Kungl Krigsvetenskapsakademien - Biografisk matrikel  med porträttgalleri 1796 - 1995. Kungl Krigsvetenskapsakademien 1996. Blått gulddekorerat klotband. Skyddsomslag. 26 x 19 cm. 227 sid. Korta biografier över alla Krigsvetenskapsakademiens ledamöter, totalt 1999 personer. Porträttbilder. Exlibris. (Mi18652). 300:-

Kleen, C W - K:son Björn, E H. Sveriges försvar. Historisk översikt av dess allmänna utveckling och de enskilda förbandens liv. I-III. Svenska Bokhandelscentralen 1927-28. Tre blå halvfranska band. 280 + 440 + 396 sid. Illustrerade. Ryggarna lite nötta. Cm-lång spricka i ryggen på del II. (Mi15018). 550:-

Knight, Ian. Isandlwana 1879 – the great Zulu victory. Osprey Publishing 2002. Häftad. 96 sid. Rikt illustrerad. (Mi24330). 110:-

Knightley, Philip. Philby. The Life and Views of the K.G.B. Masterspy. Andre Deutsch. 1988. Förlagsband. Skyddsomslag. Illustrerad. 291 sid. Nyskick.. Mi 50366. 160:

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1946. Norstedts 1946. 150:e årgången. Klotband. 783 sid. Illustrerad. Namnteckning. Exlibris. Ryggen blekt. (Mi19168). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1947. Norstedts 1947. 151:a årgången. Klotband. 638 sid. Illustrerad. Namnteckning. Exlibris. Ryggen blekt. (Mi19169). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1948. Norstedts 1948. 152:a årgången. Klotband. 603 sid. Illustrerad. Namnteckning. Exlibris. Ryggen blekt. (Mi19170). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1949. Norstedts 1949. Klotband. 874 sid. Illustrerad. Namnteckning. Exlibris. Ryggen blekt. (Mi19171). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1950. Norstedts 1950. Klotband. 816 sid. Illustrerad. Exlibris. Ryggen blekt. (Mi19172). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1951. Östgöta Correspondentens tryckeri 1951. Klotband. 991 sid. Illustrerad. Exlibris. Namnteckning. Ryggen blekt. (Mi19173). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1952. Östgöta Correspondentens tryckeri 1952. Klotband. 730 sid. Illustrerad. Exlibris. Namnteckning. Ryggen blekt. (Mi19174). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1953. Östgöta Correspondentens tryckeri 1953. Klotband. 779 sid. Illustrerad. Exlibris. Nyskick. (Mi19175). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1954. Östgöta Correspondentens tryckeri 1954. Klotband. 731 sid. Illustrerad. Exlibris. Nyskick. (Mi19176). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1967. Östgöta Correspondentens tryckeri 1967. Klotband. 884 sid. Illustrerad. Exlibris. Nyskick. (Mi19177). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1968. Östgöta Correspondentens tryckeri 1968. Klotband. 986 sid. Illustrerad. Exlibris. Nyskick. (Mi19178). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1969. Östgöta Correspondentens tryckeri 1969. Klotband. 904 sid. Illustrerad. Exlibris. Nyskick. (Mi19179). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1970. Östgöta Correspondentens tryckeri 1970. Klotband. 901 sid. Exlibris. Nyskick. (Mi19180). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1972. Östgöta Correspondentens tryckeri 1972. Klotband. 634 sid. Exlibris. Nyskick. (Mi19181). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1971. Östgöta Correspondentens tryckeri 1971. Klotband. 721 sid. Exlibris. Nyskick. (Mi19182). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1974. Östgöta Correspondentens tryckeri 1974. Klotband. 618 sid. Illustrerad. Exlibris. Nyskick. (Mi19183). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1973. Östgöta Correspondentens tryckeri 1973. Klotband. 590 sid. Illustrerad. Exlibris. Nyskick. (Mi19184). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1975. Östgöta Correspondentens tryckeri 1975. Klotband. 472 sid. Illustrerad. Exlibris. Nyskick. (Mi19185). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1976. Östgöta Correspondentens tryckeri 1976. Klotband. 322 sid. Illustrerad. Exlibris. Nyskick. (Mi19186). 100:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1977. Östgöta Correspondentens tryckeri 1977. Klotband. 403 sid. Illustrerad. Exlibris. Nyskick. (Mi19187). 100:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1978. Östgöta Correspondentens tryckeri 1978. Klotband. 757 sid. Illustrerad. Exlibris. Nyskick. (Mi19188). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1979. Östgöta Correspondentens tryckeri 1979. Klotband. 564 sid. Illustrerad. Exlibris. Nyskick. (Mi19189). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1980. Östgöta Correspondentens tryckeri 1980. Klotband. 630 sid. Illustrerad. Exlibris. Nyskick. (Mi19190). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1963. Östgöta Correspondentens tryckeri 1963. Klotband. 889 sid. Illustrerad. Exlibris. Nyskick. (Mi19202). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1955. Östgöta Correspondentens tryckeri 1955. Klotband. 674 sid. Illustrerad. Exlibris. Nyskick. (Mi19203). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1964. Östgöta Correspondentens tryckeri 1964. Klotband. 1045 sid. Illustrerad. Exlibris. Nyskick. (Mi19204). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1965. Östgöta Correspondentens tryckeri 1965. Klotband. 865 sid. Illustrerad. Exlibris. Nyskick. (Mi19205). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1959. Östgöta Correspondentens tryckeri 1959. Klotband. 747 sid. Illustrerad. Exlibris. Nyskick. (Mi19206). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1960. Östgöta Correspondentens tryckeri 1960. Klotband. 861 sid. Illustrerad. Exlibris. Nyskick. (Mi19207). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1956. Östgöta Correspondentens tryckeri 1956. Klotband. 750 sid. Illustrerad. Exlibris. Nyskick. (Mi19208). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1957. Östgöta Correspondentens tryckeri 1957. Klotband. 732 sid. Illustrerad. Exlibris. Nyskick. (Mi19209). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1961. Östgöta Correspondentens tryckeri 1961. Klotband. 831 sid. Illustrerad. Exlibris. Nyskick. (Mi19210). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1962. Östgöta Correspondentens tryckeri 1962. Klotband. 850 sid. Illustrerad. Exlibris. Nyskick. (Mi19211). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1958. Östgöta Correspondentens tryckeri 1958. Klotband. 722 sid. Illustrerad. Exlibris. Nyskick. (Mi19212). 150:-

Kungl Krigsvetenskapsakademien. Kungl Krigsvetenskapsakademiens handlingar år 1966. Östgöta Correspondentens tryckeri 1966. Klotband. 903 sid. Illustrerad. Exlibris. Nyskick. (Mi19213). 150:-

Lagerbielke, Joh. Signal- och evolutionsbok för Kongl. Maj:ts Förenade Rikens Skärgårds-fartyg. Norstedt & Söner 1841. Samtida linneband. 18 x 12 cm. 144 sid. Fläckar.  (Mi8586). 300:-

Latimer, Jon. Deception in War. The Art of Bluff, the Value of Deceit, and the Most Thrilling Episodes of Cunning in Military History, from the Trojan Horse to the Gulf War. The Overlook Press. 2001. Limhäftad. Illustrerad. 356 sid. Nyskick.. Mi 50417. 120:-

Liddell Hart, B H. Västerns försvar - Några gåtor rörande krig och fred. Militärlitteraturföreningen Nr 200. 1950. Privat linneband. Bägge omslagen medbundna. 365 sid. Exlibris. Namnteckning. (Mi19223). 200:-

Lillas, Bengt. En kämpe utan vapen. Harriers 1948. Ryggklotband. 160 sid. (V19305). 80:-

Lillas, Bengt. En kämpe utan vapen. Harriers 1957. Ryggklotband. 163 sid. (V14076). 80:-

Lindqvist, Gunnar - Widfeldt, Bo. Rikets flygplanköp - JAS 39 Gripen. Air Historic Research 2003. Förlagsband. Skyddsomslag. 191 sid. Illustrerad. 30 x 22 cm. (Mi32158). 150:-

Lundqvist, Walter, red. Försvarets högskolor 1818-1968. Militärhistoriska förlaget. Militärlitteraturföreningen Nr 248. 1968. Blått gulddekorerat klotband. 23 x 17 cm. 256 sid. Illustrerad. Exlibris. (Mi19347). 120:-

 

 


MN        pil.bmp (982 bytes)

Macdonald, Peter. Soldiers of fortune - the twentieth century mercenary. Admiral 1986. Förlagsband. Skyddsomslag. 30 x 23 cm. 191 sid. Illustrerad. (Mi35882). 150:-

Macintyre, Donald – Bathe, Basil W. Örlogsfartyg genom seklen. W&W. 1968. Klotband. Skyddsomslag. 25 x 27 cm. Rikt illustrerad. 273 sid. Skyddsomslaget nött i överkanten. (Mi 50483) 100:-

Mao Tse-Tung. Selected military writings. Foreign languages press 1968. Mjukpärm. 410 sid. (Mi25726). 100:-

Miller, Nathan. Spying for America. The Hidden History of U.S. Intelligence. Dell. 1990. Pocket. Illustrerad. 580 sid. Nyskick.. Mi 50405. 90:-

Modin, Yuri. My Five Cambridge Friends. Burgess, Maclean, Philby, Blunt, and Cairncross by their KGB Controller. Farrar Straus Giroux. 1994. Förlagsband. Skyddsomslag. Illustrerad. 282 sid. Nyskick.. Mi 50367. 160:-

Montgomery of Alamein. Krigskonstens historia. Corona 1970. Klotband. Inget skyddsomslag. 25 x 18 cm. 572 sid + index. Illustrerad. Exlibris. (Mi18689). 180:-

Murphy, David E - Kondrashev, Sergei A - Bailey, George. Battleground Berlin. CIA vs KGB in the Cold War. Yale University Press. 1997. Klotryggband. Skyddsomslag. Illustrerad. 530 sid. Nyskick.. Mi 50374. 300:-

Nelsson, Bertil. Duncker och Savolaxbrigaden - Finska kriget 1808-1809. Historiska media 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. 267 sid. Illustrerad. (Mi35865). 150:-

Newton, Verne W. The Butcher´s Embrace. The Philby Conspirators in Washington. Macdonald. 1991. Klotband. Skyddsomslag. Illustrerad. 448 sid. Nyskick.. Mi 50389. 140:-

Norberg, Erik, red. Fäderneslandets försvar. Kungl Krigsvetenskapsakademien 1796-1996. Atlantis 1996. Förlagsband. Skyddsomslag. 405 sid. Illustrerad. (Mi19345). 200:-

Nordenskjöld, E. Fänriksåren. Norstedts 1929. Halvfranskt band. Marmorerade pärmar och snitt. 257 sid. (Mi19164). 120:-

Nyström, Gustav. I bombplanens skugga - Upplevelser och minnen från kriget i Centralkina. Svenska Missionsförbundet 1939. Klotband. 186 sid. Illustrerad. Dedikation från författaren till kapten S. Ericsson, t/s Drottningholm. (Mi1741). 100:-

 


OPQ        pil.bmp (982 bytes)

O'Ballance, Edgar. Fälttåget i Sinai 1956. Hörsta förlag 1960. Häftad. 191 sid. Illustrerad. Delvis osprättad. (Mi25058). 80:-

Olsson, Jan Olof (Jolo). De tre från Haparanda - romantiserad skildring från det första världskriget. Bonniers 1976. Förlagsband. Skyddsomslag. 236 sid. (V34573). 60:-

Ottosson, Jan – Magnusson, Lars. Hemliga makter. Svensk militär underrättelsetjänst från unionskrisen till det kalla kriget. Tiden. 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. Illustrerad. 207 sid. Bra skick.. Mi 50386. 70:-

Pape, Richard. Sequel to boldness - the astonishing follow-on story to one of the greatest war books ever written. Odhams press 1959. Förlagsband. Skyddsomslag. 256 sid. Nött skyddsomslag. (V33794). 120:-

Parkinson, C Northcote. Britannia rules - the classic age of naval history 1793-1815. Alan Sutton 1987. Häftad. 199 sid. (Mi31053). 150:-

Penrose, Barrie – Freeman, Simon. Conspiracy of Silence. The Secret Life of Anthony Blunt. Grafton Books. 1986. Förlagsband. Inget skyddsomslag. Illustrerad. 588 sid. Bra skick.. Mi 50415. 150:-

Perry, Mark. Eclipse - the last days of the CIA. William Morrow and Company 1992. Ryggklotband. Skyddsomslag. 528 sid. Illustrerad. (Mi32100). 150:-

Peterson, Harold L. The Book of the Gun. Paul Hamlyn 1967. Klotband. Inget skyddsomslag. 29 x 21 cm. Rikt illustrerad. Exlibris. (Mi19237). 150:-

Petersson, G A. Försvaret främst! Föredrag af Presidenten G A Petersson i Stockholm den 14 mars 1914. Svanbäcks 1914. Häftad. 15 sid. (Mi35038). 40:-

Petersson, G A. Försvaret främst! Föredrag af Presidenten G A Petersson i Stockholm den 14 mars 1914. Svanbäcks 1914. Häftad. 15 sid. (Mi35046). 40:-

Philby, Rufina – Peake, Hayden – Lyubimov, Mikhail. The Private Life of Kim Philby. The Moscow Years. Fromm International. 2000. Klotryggband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 449 sid. Bra skick. Underrättelseverksamhet. Mi 50453. 200:-

Philpot, Oliver. Tredje mannens flykt. Hökerbergs 1951. Ryggklotband. 364 sid. Några fläckar i inlagan. Något nötta hörn och rygg. Anteckning på försättsbladet. (V35528). 100:-

Pincher, Chapman. Their Trade is Treachery. The full, unexpurgated truth about the Russian penetration of the free world´s secret defences. Sidgwick & Jackson 1981. Klotband. Skyddsomslag. 240 sid. Illustrerad. (Mi1687). 110:-

Pincher, Chapman. Traitors - the labyrinth of treason. Sidgqick & jackson 1987. Förlagsband. Skyddsomslag. 346 sid. Illustrerad. (Mi31891). 200:-

Pincher, Chapman. Inside Story. A Documentary of the Pursuit of Power. Sigwick & Jackson. 1978. Klotband. Skyddsomslag. Illustrerad. 400 sid. Bra skick.. Mi 50379. 150:-

Pincher, Chapman. Traitors. The Labyrints of Treason. Sidgwick & Jackson. 1987. Förlagsband. Skyddsomslag. 346 sid. Illustrerad. Nyskick,. Mi 50396. 200:-

Pincher, Chapman. A Web of Deception. The Spycatcher Affair. Sidgwick & Jackson. 1987. Förlagsband. Skyddsomslag. Illustrerad. 211 sid. Exlibris. Bra skick.. Mi 50408. 150:-

Pincher, Chapman. Their Trade i Treachery – The full, unexpurgated truth about the Russian penetration of the free world´s secret defences. Sidgwick & Jackson. 1981. Klotband. Skyddsomslag. 240 sid. Illustrerad. . Mi 50409. 110:-

Pollock, John. Kitchener. Robinson 2002. Häftad. 598 sid. Illustrerad. (Mi31887). 90:-

Polonica. (Om Livrustkammarens polska samlingar) Livrustkammaren 1943. Inbunden. 64 sid. Illustrerad. (Mi1742). 90:-

 


RS        pil.bmp (982 bytes)

Regan, Geoffrey. Back Fire. The Tragic Story of Friendly Fire in Warfare from Ancient Times to the Gulf War. Robson. 1995. Klotband. Skyddsomslag.  253 sid. Nyskick. (Mi 50565) 120:-

Rehnberg, Mats. Vad skall vi göra med de blanka gevär. Femton kapitel ur soldaternas liv. Nordiska museet 1967. Klotryggband. 316 sid. Illustrerad. (Mi5196). 150:-

Roberts, Kenneth. March to Quebec. Journals of the members of Arnold´s expedition. Doubleday 1938. Klotband. Skyddsomslag. 648 sid. Karta.Chledowski, Kasimir. Skyddsomslaget nött. (Mi1182). 120:-

Roberts, Sam. The Brother. The Untold Story of Atomic Spy David Greenglass and How He Sent His Sister, Ethel Rosenberg, to the Electric Chair. Random, House. 2001. Klotryggband. Skyddsomslag. Illustrerad. 543 sid. Nyskick.. Mi 50372. 200:-

Ryan, Chris. Den ende som kom undan. Bonniers 1996. Förlagsband. Skyddsomslag. 259 sid. (Mi40077). 120:-

Rönblom, H.-K. . Wennerström Spionen. Bonniers. 1964. Häftad. 194 sid. Omslaget ngt nött.. Mi 50397. 40:-

Sanders, Thomas. Lekplatsen. Sanningen om en av kalla krigets mest välbevarade hemligheter. Bonniers 2004. Förlagsband. Skyddsomslaget lite nött. (Mi18575). 90:-

Sandin, Åke. Förbannad pacifist. Pax 1992. Häftad. 136 sid. Illustrerad. Dedikation från författaren. (Mi30655). 80:-

Seierstad, Åsne. Hundra och en dag - en reportageresa. Norstedts 2003. Inbunden. Skyddsomslag. 347 sid. Exlibris. (Mi24074). 80:-

Shaw, Irwin. De unga lejonen. Bonniers folkbibliotek 1959. Inbunden. 392 sid. Gulnad rygg. Anteckning på frampärmens insida. (V24553). 80:-

Sheppard, EW. Red Coat - An Anthology of the British Soldier During the Last Three Hundred Years. The Batchworth Press 1952. Inbunden. 245 sid. Illustrerad. (Mi1746). 90:-

Singh, Simon. Kodboken. Konsten att skapa sekretess – från det gamla Egypten till kvantkryptering. Norstedts. 1999. Förlagsband. Skyddsomslag. Illustrerad. 426 sid. Nyskick.. Mi 50411. 100:-

Skyttegravskommittén. Skyttegravskomplexet vid Rosendal å Kungl. Djurgården i Stockholm.Aftonbladets tryckeri. 1915. Klammerhäftad. 20 x 13 cm. 16 sid. Fotoillustrerad. Omslaget nött. Mi 37256. 100:-

Sontag, Sherry – Drew, Christopher. Blind Man´s Bluff. The Untold Story of American Submarine Espionage. Public Affairs. 1998. Klotryggband. Skyddsomslag. Illustrerad. 352 sid. Nyskick.. Mi 50391. 150:-

Storækre, Kari. Min historia. Viva 1985. Inbunden. Skyddsomslag. 120 sid. Illustrerad. (Mi22302). 80:-

Sträng, Gunnar. Vadstena Krigsmanshus. BM 1981. Förlagsband. 104 sid. Summary in English. (Mi34031). 100:-

Summers, Anthony. Official and Confidential. The Secret Life of J. Edgar Hoover. G.P. Putnam´s Sons. 1993. Klotryggband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. Bra skick. . Underrättelseverksamhet. Mi 50452. 250:-

Suttner, Bertha von. Ned med vapnen! Baltiska förlaget 1927. Halvskinnband. 381 sid. (Mi24584). 80:-

Svenska officersprofiler under 1900-talet. Artéus, Gunnar (red). Militärhögskolan & Axel Abrahamssons Förlag 1996. Inbunden. Skyddsomslag. 515 sid. Illustrerad. (Mi24182). 250:-

Svensson, Alv, utg. Götaträngaren. Organ för Kungl Göta Trängkårs kamratföreningar. Specialutgåva - Chefsporträtten - Cheferna - Konstnärerna. Oktober 1998. Klammerhäftad. 30 x 21 cm. 56 sid + bilaga. Illustrerad. (Mi15019). 80:-

Sveriges försvarsmöjligheter och försvarsvillkor. Fylgia 1911. Häftad. 23 sid. (Mi35042). 60:-


Söderberg, Verner, m fl. Pansarbåten Sverige. Minnesskrift öfver pansarbåtsinsamlingen 1912-1917. Nationalförlaget 1917. Häftad. 30 x 23 cm. 50 sid. Illustrerad. (Mi17613). 200:-
 


TU        pil.bmp (982 bytes)

Thomas, Gordon. Gideon´s Spies. The Secret History of the Mossad. Macmillan. 1999. Förlagsband. Skyddsomslag. 354 sid. Nyskick.. Mi 50368. 160:-

Thompson, Leroy. Elite Unit Insignia of the Vietnam War. Arms and Armour Press 1986. Inbunden. Skyddsomslag. 68 sid. Illustrerad. (Mi1735). 100:-

Thorburn, WA. French Army Regiments & Uniforms. From the Revolution to 1870. Arms and Armour Press 1979. Inbunden. Skyddsomslag 58 sid. Illustrerad. (Mi1755). 100:-

Tiselius, Elias. Hugo Raab - Banbrytaren för vår värnpliktsarmé. Militärlitteraturföreningen Nr 207. 1953. Häftad. 154 sid. Exlibris. (Mi18757). 70:-

Toffler, Alvin and Heidi. War and Anti War. Survival at the Dawn of the 21st Century. Littele, Brown and Company 1993. Inbunden. Skyddsomslag. 302 sid. (Mi1761). 100:-

Traung, Olof. Navigationsskolornas historia. Minnesskrift utgiven med anledning av de statliga skolornas 100-åriga tillvaro. Sjöfartsmuseets i Göteborg Förlag 1941. Linneband. 27 x 20 cm. 493 sid. Illustrerad. (Mi1683). 300:-

Trulock, Alice Rains. In the Hands of Providence. Joshua L. Chamberlain and the American Civil War. The University of North Carolina Press 1992. Klotband. Skyddsomslag. 569 sid. Illustrerad. (Mi6842). 150:-

Tyndale-Briscoe, Julian. Gunner Subaltern 1914-1918 - letters written by a young man to his father during the Great War. Leo Cooper 1971. Inbunden. 192 sid. (V2752). 100:-

Uris, Leon. Kanske aldrig mer. Forum 1980. Inbunden. 342 sid. Exlibris. (V24427). 60:-



V-Ö

Wahlöö, Claes - Larsson, Göran. Slaget vid Lund - ett mord och icke ett fältslag. Historiska media 1999. Häftad. 125 sid. Illustrerad. (Mi27771). 70:-

Waller, John H. The Unseen War in Europe. Espionage and Conspiracy in the Second World War. Random House. 1996. Förlagsband. Skyddsomslag. Illustrerad. 475 sid. Nyskick.. Mi 50413. 200:-

West, Nigel. MI 5. British Security Service Operations 1909-1945. Triad Grafton Books. 1988. Pocket. Illustrerad. 464 sid. Bra skick.. Mi 50376. 80:-

West, Nigel. MI 6. British Secret Intelligence Service Operations 1909-1945. Triad Grafton Books. 1988. Pocket. Illustrerad. 432 sid. Bra skick.. Mi 50377. 80:-

West, William J. Spymaster. The Betrayal of MI5. Berkley Books. 1992. Pocket. 306 sid. Nyskick.. Mi 50402. 80:-

Westwood, J N. The history of Middle East wars. Mallard press 1991. Inbunden. Skyddsomslag. 206 sid. Rikt illustrerad. Stort format. (Mi23013). 200:-

Whitehead, Don. The FBI Story. A Report to the People. Foreword by J. Edgar Hoover. Random House. 1956. Klotrygg. 368 sid. . Mi 50370. 100:-

Willoughby, Charles A. Sorge: Soviet Master Spy. William Kimber. 1952. Klotband. Inget skyddsomslag. Illustrerad. 256 sid. Ett par små diskreta fläckar på pärmen.. Mi 50375. 100:-

Williams, J H. Elefant-Bill. Tiden 1958. Inbunden. 204 sid. Anteckning på titelbladet. (V27878). 80:-

Wise, David. Spionen som kom undan. Om dubbelagenten Edward Lee Howard som hoppade av till KGB från CIA. Bonniers. 1988. Förlagsband. Skyddsomslag. Illustrerad. 276 sid. Skyddsomslaget nött i kanterna.. Mi 50407. 50:-

Wouk, Herman. Natalies flykt. Krig och hågkomst, del 1. W&W 1979. Inbunden. Skyddsomslag. 591 sid. (V29642). 70:-

Wrangel H. Betydelsen af en stark örlogsflotta och tryggade sjöfartsförbindelser. Andra upplagan. Föreningen Sveriges flottas småskrifter nr 1. 1912. Häftad. 28 sid. (Mi35045). 40:-

Wrixon, Fred B. Codes, Ciphers & Other Cryptic & Clandestine Communication. Making and Breaking Secret Messages from Hieroglyphs to the Internet (OBS: en kraftfull utvidgning och förbättring av upplagan från 1989). Könemann. 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. 21 x 23 cm. Illustrerad. 704 sid. Nyskick.. Mi 50388. 250:-

Åberg, Alf - Göransson, Göte. Karoliner. Bra böcker 1976. Inbunden. Skyddsomslag. 193 sid. Rikt illustrerad. (Mi30416). 50:-

Östergren, Stefan - Lindblad, Carl Wilhelm - Norberg, Erik. Arméförvaltningens historia. Försvarets Materielverk -Allmänna Förlaget 1987. Klotband. Skyddsomslag. 28 x 21 cm. 556 sid. Illustrerad. Tillskrift på försättsbladet. (Mi1686). 250:-

AB CD EF GH IJ KL MN OPQ RS TU V-Ö
Till toppen av Militaria Beställ