|
LYRIK |
Kopiera texten om
den bok du vill köpa och gå vidare till Beställ
| Tillbaka till bokhyllan | Beställ |
| AB | CD | E | F | G | H | IJ | K | L | MN | OPQ | R | S | TU | VW | X-Ö |
AB Aggestam, Rolf. Foder. W & W 1992. Inbunden. Skyddsomslag. 103 sid. (Ly21047). 80:- Ahlmark, Per. Visum. Bonniers 1983. Inbunden. Skyddomslag. 66 sid. (Ly24662). 50:- Alisanka, Eugenijus. Gudaben. Ariel, skrifter nr 15 2002. Häftad. 45 sid. (Ly33076). 60:- All världens lyrik - Dikter från främmande språk i svensk tolkning. Österling, Anders (red). Bonniers 1944. Sjunde tusendet. Halvklotband. 545 sid. (Ly35374). 130:- Almquist, Carl Jonas Love. 12 songes. Till gitarr och piano av Lille Bror Söderlund. Inledning av Gunnar Ekelöf. Illustrationr av Bertil Bull Hedlund. Bonniers 1966. Klotband. Inget skyddsomslag. 24 x 18 cm. 59 sid. Exlibris. (Ly19292). 100:- Alvarez, Carlos. Ord som piskar. FiB 1964. Häftad. 98 sid. Till största delen osprättad. (Ly28146). 50:- Alver, Betti. Korallid emajões - luuletusi. Eesti Raamat 1986. Inbunden. Skyddsomslag. 92 sid. Illustrerad av Marje Üksine. (Ly27516). 500:- Andersson, Dan. Efterskörd. Samlade skrifter V. Tiden 1941. Halvskinnband. 236 sid. Något nött. (Ly28147). 60:- Andersson, Dan. Samlade dikter. W & W 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 251 sid. Reva i skyddsomslaget. (Ly23928). 70:- Asklund, Erik. Prosadikter. FiB 1958. Inbunden. Skyddsomslag. 77 sid. Illustrerad. (Ly26345). 50:- Asturias,
Miguel Angel. Vårlig klarvaka. FiBs
lyrikklubb 1967. Andra upplagan. Häftad. 100 sid. Tolkning av
Artur Lundkvist och Marina Torres. Något lös i ryggen.
(Ly31356). 50:- Axelsson, Sun, red.
Bevingade Lejon. 11 chilenska poeter i översättning. En
antologi sammanställd av Sun Axelsson. Bonniers. 1991. Inbunden.
Skyddsomslag. 215 sid. Bra skick. (Ly 38375) 50:- Bellman,
Carl Michael. Levernesbeskrivning - Fredmans
epistlar - Ur Fredmans sånger - Ur Bacchi tempel - Dramatiska
arbeten - Dikter till Gustav III och kungahuset - Dikter till enskilda
och annan tillfällighetslyrik - Musik. 1 vol. Svalans svenska
klassiker. Bonniers 1962. Inbunden. 366 sid. (Ly29625). 90:- Bellman, Carl Michael.
Les Epitres
de Fredman. Norstedts. 1953. Häftad med skyddsomslag.
26 x 17 cm. 151 sid. Illustrerad med monterade färgillustrationer
av Elias Martin. Nummer 440 av 500 numrerade exemplar. Kassett. Bra
skick. (Ly 38432) 200:- Belsevica, Vizma. Jordens
värme. Natur och Kultur. 2003. Inbunden. Skyddsomslag. 134 sid.
Nyskick. (Ly 38359) 40:- Bengtsson,
Frans G. Inför kvinnan
ställd - efterlämnade dikter i urval av Hjalmar Gullberg.
Teckningar av Eric Johannesson. Norstedts 1964. Inbunden. Skyddsomslag.
70 sid. (Ly20017). 80:- Berggren, Tobias. Threnos. Bonniers 1981. Häftad. 80 sid. Osprättad. (Ly25436). 50:- Bergman, Bo. Kedjan - dikter. Bonniers 1966. Häftad. 147 sid. Anteckningar på smutstitelbladet. (Ly28154). 60:- Bergman, Bo. Stunder. Bonniers 1952. Första upplagan. Häftad. 204 sid. (Ly31641). 70:- Bluefoot traveller - poetry by Westindians in Britain. Barry, James (red). Harrap 1981. Häftad. 64 sid. (Ly25962). 100:- Bolay, Karl H. Haiku-poesi. Zindermans 1965. Häftad. 47 sid. Illustrerad. Något nött. (Ly27352). 50:- Boye, Karin. Dikter. Bonniers 1947. Dekorerat klotband. 291 sid. Blekt rygg. Namnteckning på försättsbladet. (Ly34098). 120:- Brecht,
Bertolt. Dikter 1918-1956. Bonniers
1964. Häftad. 101 sid. (Ly20596). 80:- Burns, Robert. The works of Robert Burns - with selected notes of Allan Cunningham, a biographical and critical introduction, and a comparative etymological glossary to the poet by Dr Adolphus Wagner, complete in one volume. Leipsic 1835. Skinnband. 610 s. 2 titelblad. Frontespis (kopparstick) föreställande Burns. Kopparstick på första titelbladet: "The birth-place of Burns". Helt guldsnitt. Bokbindaretikett på frampärmens insida: C. Schünemann's Buchhandlung Bremen. Bleknad rygg. Något slitna pärmar. Namnteckning på andra försättsbladet. (Ly20277). 1500:-
Creutz, Gustaf Philip. Dikter. Sällskapet Bokvännerna 1950. Häftad. 117 sid. Ouppskuren. Namnteckning på försättsbladet. (Ly20388). 50:- Dahlén, Kerstin. Blå som människors längtan. En diktfantasi kring målarna i Skagen. Warne Förlag 1993. Klotband. Skyddsomslag. 24 x 19 cm. 87 sid. Illustrerad med Skagen-målarnas målningar. (Ly10903). 90:- Diktens Uppsala. Brunius, Teddy (red). Bonniers 1946. Halvklotband. 165 sid. Teckningar av Mark Sylwan. (Ly25183). 60:- Dikter om kärleken - en antologi från hela världen. Lagercrantz, Olof (red). Bonniers 1955. Inbunden. Skyddsomslag. 247 sid. Illustrerad av Adolf Hallman. Namnteckning på försättsbladet. (Ly30307). 50:- Diktonius, Elmer. Ringar i stubben - dikter och småprosa 1918-1953. Redigerad av Jörn Donner. Med teckningar av Tapio Tapiovaara. Fib:s lyrikklubb 1954. Förlagsband. Skyddomslag. 94 sid. (Ly22146). 50:- Donne, John. A selection of his poetry. Penguin u å. Häftad. 182 sid. (Ly32651). 100:- Drummond de Andrade, Carlos. Från oxens tid. Dikter i tolkning av Arne Lundgren. Bra Lyrik 1985. Kartonnage-band. 151 sid. (Ly10206). 50:-
Edfelt, Johannes. Broar -
lyriska tolkningar. Bonniers 1987. Häftad. 76 sid. Osprättad.
(Ly28167). 40:- Edfelt, Johannes. Etsningar och skuggspel. Bonniers/Svalan 1976. Inbunden. Skyddsomslag. 91 sid. (Ly24586). 50:- Edfelt, Johannes. I denna natt. Bonniers 1936. Häftad. 96 sid. Gulnad. (Ly28204). 70:- Edfeldt, Johannes. Järnålder. Bonniers 1937. Första upplagan. Häftad. 23 sid. Något nött. (Ly28102). 80:- Edfelt, Johannes. Synkrets - tolkningar. Bonniers 1974. Häftad. 79 sid. Namnteckning på smutstitelbladet. (Ly34157). 70:- Edfelt, Johannes. Under Saturnus - dikter. Bonniers 1956. Häftad. 68 sid. Nött. (Ly28166). 50:- Ekelund, Vilhelm. Båge och lyra 1932. Tryckeriaktiebolaget Demokraten 1932. Häftad. 189 sid. Något gulnad och nött. (Ly40027). 150:- Ekelöf, Gunnar. Diwan över fursten av Emgion. Albert Bonniers 1965. 1. uppl. Inbunden. Skyddsomslag. 106 sid. Exlibris. (Ly20059). 150:- Ekelöf, Gunnar. En natt
i Otocac. Bonniers 1961. Häftad. (Ly1486). 200:- Ekner, Reidar. Under
trädkronorna. Dikter. Norstedts 1987. Klotband. Skyddsomslag. 110
sid. (Ly7206). 70:-
Falkenland, Christine. Om honom - dikter. W&W 2004. Förlagsband. SKyddsomslag. 69 sid. Namnteckning på försättsbladet. (Ly33156). 70:- Ferlin, Nils. Dikter i folkupplaga. Bonniers Folkbibliotek 1954. Förlagsband. 113 sid. 18,5 x 11,5 cm. (Ly31612). 60:- Ferlin, Nils. En gammal cylinderhatt. Bonniers 1962. Häftad. 84 sid. Anteckning på försättsbladet. (Ly1490). 80:- Ferlin, Nils.
En gammal cylinderhatt. Bonniers 1962. Tjugonde-tjugoandra tusendet. 83
sid. (Ly31744). 120:- Ferlin, Nils. Med många
kulörta lyktor. Bonniers 1953. Fyrtioförsta tusendet.
Häftad. 109 sid. Ouppskuren. (Ly15206). 100:- Flensmarck, Kristofer. Den sista expeditionen. Natur & Kultur 2007. Häftad. [53] sid. (Ly11512). 60:- Flora poetica exotica. Hjorth, Harriet (urval). FiB 1967. FiB:s lyrikklubb nr 119. Inbunden. 90 sid. Illustrationer av Kaj Beckman. (Ly27595). 90:- Fornnordisk lyrik, del 2 - skaldediktning. Ohlmarks, Åke (urval). FiB 1960. Ryggklotband. 177 sid. Anteckning på frampärmens insida. (Ly35421). 70:- Fornsvensk lyrik. Ohlmarks, Åke (urval). FiB 1962. Ryggklotband. 201 sid. Anteckning på frampärmens insida. (Ly35420). 70:- Forssell, Lars. Borgaren och Marx. Bonniers 1970. Häftad. 112 sid. Osprättad. (Ly28169). 70:- Forssell, Lars. Jack Uppskäraren och andra visor tryckta i år. Bonniers 1966. Häftad. 68 sid. Delvis osprättad. (Ly28170). 40:- Forssell, Lars. Oktoberdikter. Bonniers 1971. Häftad. 120 sid. Något nött rygg. Något blekt. Anteckning på försättsbladet. (Ly31762). 50:- Forssell, Lars.
Ändå. Aldus / Bonniers 1970. Pocket. 91 sid. (Ly31794). 50:- Fröding,
Gustaf. Dikter och prosa i urval. Svalans svenska klassiker.
Bonniers 1962. Inbunden. 367 sid. (Ly29670). 100:- Fröding,
Gustaf. Skrifter - Brev. Bonniers 1935. Halvfranskt band.
Övre guldsnitt. 314 sid. (Ly17862). 70:- Fylkeson, Eric Pauli. Hinna
före kvällen. Ellerströms. 2003. Häftad. 79 sid.
Mycket bra skick. Ly 37018. 90:-
Geda, Sigitas. Fallande ängel i Palanga - valda dikter / Angelas krintantis Palangoj - rinktiniai eilerasciai. Ariel, skrifter nr 10 2001. Häftad. 149 sid. Parallelltext på svenska och litauiska. Liten stötskada på frampärmen som går igenom på de första bladen. (Ly33078). 130:- Glad vers. Florén, Uno (red). Bra böcker 1978. Häftad. 187 sid. Illustrationer av Gunnar Brusewitz. (Ly31271). 60:- Guillén, Nicolás. Den stora djurparken - dikter. FiBs lyrikklubb 1978. Klammerhäftad. 48 sid. (Ly31364). 50:- Gullberg, Hjalmar. Dödsmask och lustgård. Norstedts 1952. Häftad .94 sid. (Ly1509). 80.- Gullberg, Hjalmar.
Fem kornbröd och två fiskar. Norstedts 1943. Häftad.
130 sid. (Ly20802). 80:- Gustafsson, Lars. Ur bild i bild - samlade dikter 1950-1980. Norstedts 1988. Pocket. 372 sid. (Ly40172). 40:-
Hallqvist, Britt G. Vilt sjungande bland bergen. Dikter över alla gränser. Bra Lyrik 1985. Kartonnage-band. 129 sid. (Ly10276). 60:- Hallqvist, Britt G. Vilt sjungande bland bergen - dikter över alla gränser. Bra lyrik 1985. Dekorerat förlagsband. 129 sid. (Ly36223). 60:- Hallström, Sara. Rötter smälter. Norstedts 2007. Häftad. 56 sid. (Ly34053). 60:- Hedlund, Tom. Stormens
anatomi. Norstedts 1981. Häftad. 103 sid. (Ly24587). 40:- Hein, Piet. Digte fra alle årene. Borgen 1972. Häftad. Skyddsomslag. 157 sid. Illustrerad. Osprättad. (Ly29011). 110:- Hein, Piet. Husk at leve -
udvalgte digte og gruk. Borgens billigbøger 44, 1988. Pocket.
172 sid. Anteckning på frampärmen. (Ly29462). 40:- Heine, Heinrich. Lyrik och
prosa - i urval av Johannes Edfelt. Forum 1958. Ryggklotband. 217 sid.
Namnteckning på försättsbladet. (Ly33044). 70:- Heine, Heinrich.
Sångernas bok - ett urval i svensk omdiktning av Hjalmar
Procopé. Björck & Börjessons 1920. Halvskinnband.
260 sid. Namnteckning på smutstitelbladet. Nötta kanter och
hörn. (Ly1805). 100:- Henrikson, Alf - Berg, Björn. Teckningar & vers. Bra Böcker 1976. Dekorerat förlagsband. 97 sid. Illustrerad av Björn Berg. (Ly19559). 80:- Henrikson, Alf - Berg, Björn. Tillrop - 111 sonetter. Bonniers 1994. Förlagsband. Skyddsomslag. Ca 120 sid. Illustrerad av Björn Berg. (Ly35027). 80:- Henrikson, Alf. Älvorna
dansar i Humlegården. Texter i urval av Thorleif Hellbom. Bra
böcker 1998. Inbunden. Skyddsomslag. 221 sid. Illustrationer av
Björn Berg och Hasse Erikson. (Ly27545). 100:- Hettinger,
Eugen, red. Tid för stillhet. Källor.
Fotoillustrerad. Kartonnageband. Ringrygg. 24 x 24 cm. 61 sid. Lyrik
ilustrerad med färgbilder. Ly 37060. 50:- Hjorth, Harriet, urval. Flora Poetica. FiB:s Lyrikklubb 1960. Förlagsband. Skyddsomslag. 22 x 12 cm. 80 sid. Illustrerad av Kaj Beckman. (Ly10597). 50:- Horatius. Några oden och en epod. Allhems 1956. 42 sid. Illustrerad. (Ly31045). 100:- Hunger - dikter för unga. Eggehorn, Ylva (urval). Brombergs 1999. Häftad. 98 sid. (Ly30047). 60:- Hwang Tsu-Yü - Henrikson, Alf (översättning). Kineser - kinesiska dikter. Bonniers 1952. Häftad. 96 sid. Vinjetter av Birger Lundquist. (Ly33930). 50:-
Idag! - sju unga röster från Kina. Malmqvist, Göran (tolkning). Bra lyrik 1986. Förlagsband. 244 sid. (Ly34175). 70:- Infante, Sergio. Sobre exilios - Om exilen. Embe boktryckeri [1979?]. Häftad. 101 sid. Illustrerad. Parallelltext på spanska och svenska. (Ly31355). 70:- Insulae - antologi, Skurups skrivarlinje 2007. Fredriksson, Carolina m fl (red). Skurups folkhögskola/Gondolin 2007. Häftad. 238 sid. (Ly26511). 50:- Isaksson, Folke. Dikter från ett årtionde. Bonniers 1962. Häftad. Osprättad. Något nött. (Ly28172). 50:- Johansson, Elsie. Potatisballader. LT 1981. Häftad. 95 sid. (Ly22362). 100:- Kapslar. Modernista 2007. Häftad. 82 sid. (Ly25999). 80:- Julén, Björn. Stam utan krona - en episk dikt. Bonniers 1976. Häftad. 70 sid. (Ly25944). 50:-
Karlfeldt, Erik Axel. Ungdomsdiktning - Vildmarks och kärleksvisor - Fridolins visor och andra dikter - Fridolins lustgård - Dalmålningar på rim - Flora och Bellona - Flora och Pomona - Hösthorn - Tankar och tal med ett lyriskt bokslut. Åtta verk i fyra vol. W & W, 1925, 1927, 1931, 1932, 1934. Olika upplagor. Bruna halvskinnband med guld- och blinddekor på ryggarna, bundna hos Gustaf Hedbergs hofbokbinderi. Övre guldsnitt. Omslagen medbundna. 204 + 128 + 140 + 120 + 174 + 124 + 142 + 228 sid. I Ungdomsdiktning ingår biografisk inledning av Sven Haglund och bibliografi av Nils Afzelius. (Ly40241). 1000:- Karlfeldt, Erik Axel. Dikter. I serien Den svenska lyriken. Wahlström & Widstrand 1963. Halvfranskt band. 434 sid. (Ly8328). 80:- Karlfeldt, Erik Axel. Flora och Pomona - Fridolins visor - Fridolins lustgård - Flora och Bellona - Vildmarks- och kärleksvisor - Hösthorn. 6 vol. Åhlén & söner 1932. Blå helskinnband med gulddekor och hela guldsnitt. Ryggarna något blekta. (Ly21604). 300:- Karlfeldt, Erik Axel. Fridolins visor och andra dikter. Niloe 1983. Konstskinnband. 120 sid. Faksimil av 1898 års upplaga. (Ly1526). 60:- Karlfeldt, Erik Axel. De 29 dikterna samt en visbok. Urval och inledning av Lars Forssell. W&W 1955. Inbunden. 143 sid. (Ly28178). 50:- Karlfeldt, Erik Axel. Vildmarks och kärleksvisor - Fridolins visor och andra dikter - Fridolins lustgård - Dalmålningar på rim - Flora och Pomona - Flora och Bellona - Hösthorn. 7 verk i en volym. Svalans svenska klassiker. Bonniers 1962. Inbunden. 371 sid. (Ly29622). 80:- Kellgren, Johan Henrik. Dikter
- Prosa - Brev. Aldus / Bonniers 1963. Pocket. 146 sid. (Ly28180). 40:- Kjersmeier, Carl.
Blommande hjärtan - asiatiska och afrikanska kärleksdikter.
Bonniers 1923. Halvskinnband. 80 sidor. Privatbundet. Namnstämpel
på smutstitelbladet. Pärmarna har slagits sig något.
(Ly20462). 100:- Kraft, Åsa Maria. I ständig hög konversation med jungfrurs huvuden, det sker - dikter. Bonniers 2003. Förlagsband. Skyddsomslag. 100 sid. Recensionsstämpel på titelbladet. (Ly35642). 80:- Krynicki, Ryszard (dikter) - Helander, Joanna (foto). Planeten Fantasmagori. Café Existens 1994. Häftad. 117 sid. Illustrerad. (Ly32647). 100:- Kubas poeter drömmer inte mer. Söderberg, Lasse (urval, översättning). Fibs lyrikklubb 1969. Häftad. 160 sid. Två fläckar på bakpärmen. (Ly31180). 70:-
Lagercrantz, Olof. Linjer. Wahlström & Widstrand 1962. Andra upplagan. Klotryggband. Inget skyddsomslag. 63 sid. Teckningar av Martin Lamm. (Ly17357). 50:- Lenngren, Anna Maria. Satir
och idyll. Dikter i urval av Magnus von Platen. Prisma 1962. Pocket.
252 sid. Gulnad. (Ly23593). 50:- Lenngren, Anna Maria. Samlade skaldeförsök. Fabel, 1991. Pocket. 248 sid. Illustrerad av Carl Larsson. Förord av Agneta Pleijel. (Ly40246). 50:- Lidner, Bengt. Samlade
skrifter - med lefnadsbeskrifning öfver förf. af Fredr.
Sander. 8 upplagan. Bonniers 1878. Dekorerat förlagsband. 532 sid.
(Ly40295). 150:- Lo-Johansson, Ivar. Ur klyvnadens tid - dikter. FiBs lyrikklubb 1958. Häftad. 68 sid. (Ly30329). 50:- Lucidor. Bagge, Uld (red). En bok för alla 1993. Inbunden. 215 sid. (Ly23590). 80:- Lundkvist, Artur. Afolyrismer. Trevi 1987. Förlagsband. Skyddsomslag. Opaginerad. (Ly15505). 50:- Lundkvist, Artur. Agadir -
en dikt. Bonniers 1961. Häftad. 109 sid. (Ly40261). 60:- Lundström, Anders. Det blev teater i tisdags. Groveda 2006. Häftad. 83 sid. (Ly11513). 50:- Lysholm, Gustaf Adolf. Fänrik
Malmgrens minnen från fälttåget i Finland 1788-1790.
Bonniers 1964. Häftad. 129 sid. Något nött.
Namnteckning på frampärmens insida. (Ly28182). 60:- Långa vimplar, stinna segel
eller Svenska skalders ärekrans - dikter från Sveriges
stormaktstid. Huldén, Lars (urval). FiB 1992. Inbunden.
Skyddsomslag. 254 sid. (Ly28176). 80:- Löwenhjelm, Harriet. Dikter. Litteraturfrämjandet 1986. Inbunden. 142 sid. Illustrationer av författaren. (Ly23504). 80:-
Malibongwe - dikter mot apartheid av kvinnor inom ANC. Ekström, Margareta (red). Författarförlaget 1986. Häftad. 112 sid. Illustrerad. (Ly25432). 70:- Malmberg, Bertil. Dikter i urval. Bonniers 1939. Klotband. 213 sid. (Ly28273). 80:- Malmberg, Bertil. Illusionernas träd. Bonniers 1932. Häftad. 78 sid. Gulnad. (Ly28203). 60:- Malmsten, Bodil. Nåd och onåd - idioternas bok. Bonniers 1989. Häftad. (Ly25754). 50:- Martinson, Harry. Aniara.
Bonniers 1970. Tredje upplagan. Pocket. 170 sid. (Ly19764). 60:- Martinson, Harry. Cikada - dikter. bonniers 1953. 1 upplaga. Häftad. 152 sid. Exlibris. (Ly20105). 80:- Martinson, Harry. Dikter om
ljus och mörker. Bonniers 1971. 133 sid. Förlagsband.
Skyddsomslag. (Ly23017). 60:- Martinson,
Harry. Gräsen i Thule. Bonniers. 1958. Klotryggband. 107
sid. Bra skick.. Ly 37392. 50:- Martinson, Harry. Gräsen i Thule. Bonniers 1958. Halvklotband. Skyddsomslag. 106 sid. Exlibris. Bläckanteckningar på försättsbladet. (Ly20107). 50:- Martinson, Harry. Ur de tusen dikternas bok. Urval, inledning och kommentarer av Stefan Sandelin. Bra lyrik 1986. Förlagsband. 123 sid. (Ly34154). 60:- Martinson, Harry. Utsikt från en grästuva. Bonniers 1963. Häftad. 117 sid. (Ly1540). 40:- Martinson, Harry. Vagnen.
Bonniers 1960. Häftad. 130 sid. (Ly1546). 100:- Michl, Josef B - Norman, Birger (tolkning). Tingens rätta namn - samtida tjeckoslovakisk poesi. Med inledande essayer av Zdenek Pesat och Karol Rosenbaum. Fibs lyrikklubb 1970. Häftad. 184 sid. Delvis osprättad. (Ly25723). 80:- Mistral, Gabriela. Dikter i tolkning av Hjalmar Gullberg. Norstedts 1946. Fjärde upplagan. Inbunden. Skyddsomslag. 89 sid. Något nött skyddsomslag. (Ly31168). 90:- Nicander, Karl August. Samlade dikter. 2 volymer. Bonniers 1877. 5 upplagan. Dekorerade förlagsband. 720 + 566 sid. (Ly40307). 100:- Den nyaste ordmusiken. Hassler, Göran (red). En bok för alla 1992. Inbunden. 210 sid. Illustrerad. (Ly25465). 50:- Nybom, Johan. Samlade dikter, 1-2. 2 vol. Skoglund 1880. Fjärde upplagan. Dekorerade klotband. 436 + 499 sid. Något nötta hörn och kanter. (Ly35761). 200:-
Odlander, Lennart. Mellan måne och pagod. Siesta 1957. Häftad. Opaginerad. Illustrerad. Något nött. (Ly28512). 70:- Olsson, Eva Kristina. Den hängde advokaten. Bonniers 2007. Dekorerat förlagsband. 59 sid. (Ly25994). 140:- Olsson, Jan. Europa-dikter. Bra Lyrik 1984. Kartonnage-band. 23 x 18 cm. 112 sid. Bilder av Dan Jonsson. (Ly10210). 40:- Onsell, Birgitta. Kvinnokast - strofer i jämställd tid. LT 1979. Häftad. 103 sid. Illustrerad. Något nött. (Ly27825). 70:- Ordens musik -
dikter med klang och rytm från Lasse Lucidor till Tage
Danielsson. Hassler, Göran (red). Inbunden. 201 sid.
(Ly22326). 30:- Orrje,
Olle. Avstamp i det blå. Dikter. Bonniers. 2008.
Inbunden. Skyddsomslag. 114 sid. Rec- och gallrad-stämpel. Fö
nyskick. Lyrik. (Ly 38586) 40:- Oterdahl, Jeanna.
Blåklint i rågen - samlade barnvisor. Lindblads 1947.
Ryggklotband. 164 sid. Färgplanscher och teckningar av Kerstin
Frykstrand. Något blekta pärmar. (Ly21139). 200:- The Oxford book of English verse 1250-1918. Quiller-Couch, sir Arthur (red). New ed. Oxford 1943. Klotband. 1171 sid. Något nött, några fläckar. Anteckning på försättsbladet. (Ly40010). 60:- Palm, Göran. Dikter på vers och prosa 1948-1976. Norstedts 1976. Inbunden. Skyddsomslag. 293 sid. (Ly28274). 80:- Palm, Göran. Fosterlandet i bitar. Bra lyrik 1988. Förlagsband. 140 sid. (Ly33079). 70:- Palm, Göran. Landskapens röster - en antologi. En bok för alla 1992. Förlagsband. 414 sid. Illustrerad. (Ly32726). 90:- Pantun - malajisk
folkpoesi. Backlund, Staffan (övers & förord).
Ellerströms 2000. Häftad. 42 sid. Parallelltext på
malajiska och svenska. Osprättad. Blekt rygg. (Ly32649). 70:- Parling,
Nils – Olls, Bert – Ols-David. Luffaren.Bernces. 1966. Klotband.
68 sid. Illustrerad av Bert Olls. Mycket bra skick. Boken trycktes i 1
000 ex och fanns inte i bokhandeln. Ly 37021. 90:- Parulskis, Sigitas. Mortui sepulti sint. Ariel, skrifter nr 13 2002. Häftad. 44 sid. Svensk text. (Ly33077). 60:- Pasternak, Boris. Dikter.
Bonniers 1958. Häftad. 122 sid. Något blekt. (Ly24671). 50:- Paz, Octavio. Till klarhet. Fib:s lyrikklubb1982. Häftad. 44 sid. Osprättad. (Ly31185). 50:- Paz, Octavio. Vid världens strand. Bonniers 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 92 sid. (Ly31162). 70:- Persson, Ewa. Pastiller. Eget
förlag 1993. Dekorerat pappband. 64 sid. Illustrerad. (Ly24340).
50:- Persson,
Malte. Apolloprojektet. Dikter. Bonniers. 2004. Inbunden.
Skyddsomslag. Nyskick. (Ly 38384) 60:- Quasimodo,
Salvatore. Dikter. I svensk tolkning av Sture Axelson,
Göran O Eriksson och Östen Sjöstrand. Bonniers 1959.
Häftad. 61 sid. Tillskrift på försättsbladet.
(Ly10600). 70:-
Ransemar, Erik. Var dags vers. Rabén & Sjögren 1975. Inbunden. Skyddsomslag. 79 sid. Illustrationer av Sven Björnson. Anteckning på försättsbladet och titelsidan. (Ly28514). 60:- Rielo, Fernando. Urval
av dikter. Valda och tolkade av Justo Jorge Padron. Orbita
International 1982. Häftad. 95 sid. (Ly12402). 50:- Rosen, Björn von. Iakttagelser - dikter. Bonniers 1981. Häftad. 57 sid. Fläckig. (Ly27590). 50:- Runeberg, Johan Ludvig. Fänrik Ståls sägner. Niloe 1977. Förlagsband. Skyddsomslag. 221 sid. Illustrerad. (Ly32449). 80:- Runeberg, Johan Ludvig. Lyriska dikter och tolkningar - Episka dikter - Fänrik Ståls sägner - Uppsatser. Svalan 1957. Förlagsband. Nött skyddsomslag. 342 sid. (Ly10902). 60:- Runeberg, Johan Ludvig. Valda dikter. Lindqvists 1949. Klotband. 191 sid. (Ly28267). 50:- Rysk lyrik. Nilsson, Nils Åke (urval och övers). Serien Ryska klassiker. Tiden, 1950. Häftad. Skyddsomslag. 106 sid. Liten anteckning på frampärmens insida. (Ly40164). 30:- Rådström, Niklas. Skuggan. Wahlström & Widstrand 1982. Häftad. 134 sid. (Ly6816). 70:-
Sandburg, Carl. Himlavalv av morgondagar. FiB:s lyrikklubb 1958. Häftad. 79 sid. (Ly1559). 60:- Sehlstedt, Elias. Sånger och visor i urval. Bonniers 1927. Halvskinnband. 252 sid. (Ly26493). 90:- Setterlind, Bo. Det ringer på dörren - dikter. Bonniers 1976. Inbunden. Skyddsomslag. 101 sid. (Ly28599). 30:- Setterlind, Bo. Rapport från Madame Tussaud's vaxkabinett - och trettioåtta andra dikter. Bonniers 1967. Häftad. 76 sid. Något nött. (Ly27045). 50:- 17 polska poeter. Grönberg,
Irena (red). FiB:s lyrikklubb 2003. Förlagsband. Skyddsomslag. 262
sid. (Ly34156). 90:- Sjöberg, Birger. Fridas
tredje bok. Ett urval av Staffan Larsson. FiB:s lyrikklubb 1956.
Inbunden. 66 sid. (Ly1563). 50:- Sjöberg, Birger. Kriser
och kransar. Aldus/Bonnier 1966. Häftad. 117 sid. (Ly40274). 50:- Smith, Ann. Dikter 1963-2004. Rönnells antikvariat 2004. Pocket. 343 sid. (Ly29966). 40:- Snabbare än tanken rör sig bilden - modern mexikansk poesi. Zekeli, Pierre (tolkning). FiBs lyrikklubb 1979. Häftad. 125 sid. (Ly31354). 60:- Snoilsky, Carl. Dikter i urval. Utgivna av Henry Olsson. Den svenska lyriken. Bonniers 1945. Dekorerat klotband. Saknar skyddsomslag. Främre omslaget medbundet. 369 sid. Namnteckning på försättsbladet. Något nött vid ryggens fot. (Ly35383). 80:- Sommarpromenad - en antologi svensk poesi. Nilsson, Tage (red). Bra lyrik 1989. Förlagsband. 155 sid. Illustrerad av Anna Gunneström. (Ly34176). 70:- Stagnelius, Erik Johan. Dikter i urval av Gunnar Ekelöf. Prisma 1968. Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 133 sid. Liten anteckning på frampärmens insida. (Ly34797). 90:- Stagnelius, Erik Johan. Liljor i Saron. Sällskapet Bokvännerna 1952. Häftad. Skyddsomslag. 93 sid. Namnteckning på försättsbladet. Ouppskuren. (Ly20394). 60:- Stevenson, Robert Louis. A
child's garden of verses. Longmans, Green 1911. Dekorerat klotband. 154
sid. Stämpel på frampärmens insida. Något
nött rygg. Något lös i bindningen. (Ly26116). 100:-
Strömberg, Th. Baldersfesten. Tidsbild från 8:de årh. eft. Kr. F. Med musikbilagor af A M Myrberg och med originalillustrationer af Jenny Nyström. Beijers 1897. Rött gulddekorerat klotband. 24 x 17 cm. 164 sid + musikbilaga. (Ly17673). 120:- Södergran, Edith. Landet som icke är. Bakhåll 2003. Häftad. 62 sid. (Ly32230). 100:-
Taube, Evert. Dikter. Albert Bonniers 1955. Inbunden. Skyddsomslag. 198 sid. Ingår i serien Vår tids lyrik. Fläck på skyddsomslaget. Exlibris. Namnteckning på försättsbladet. (Ly20067). 110:- Taube, Evert.
Septentrion. Bonniers 1958. Häftad. 63 sid. (Ly20803). 90:- Thoursie, Ragnar. Kråkorna skrattar - sena dikter. Bonniers 1989. Klotband. Skyddsomslag. 71 sid. (Ly26293). 90:- Topelius, Zacharias. Skrifter:
Dramatiska dikter I-II. Två delar i en volym. Bonniers 1920.
Halvskinnband. 489 + 306 sid. Nötta hörn och kanter.
(Ly28287). 100:-
Villon, François. Det stora testamentet och andra ballader - i svensk tolkning av Axel Österberg, med inledande essay och kommentar av Per Meurling, teckningar av Bengt Blomgren. Boklotteriet 1958. Häftad. 153 sid. Illustrerad. (Ly40311). 80:- Wadman, Johan Anders. Johan Anders Wadmans samlade skrifter - med ordförklaringar och biografiska upplysningar m m, utgifna af Johan Gabriel Carlén. Ebeling & Co 1869. Halvskinnband. 40 + 567 sid. Sid 547-567 med musiknoter. Ljusa fläckar på sid 2 & 3. Nött rygg och kanter. Enstaka fläckar på toppsnittet. (Ly35776). 200:- Wahlund, Per Erik. Bambuflöjten. Dikter ur Körsbärsträdet samt nya japanska tolkningar. Wahlström & Widstrand 1956. Klotryggband. 123 sid. Illustrerad av Stig Södersten. (Ly6820). 140:- Wallin, Johan Olof. Samlade vitterhetsarbeten I-II. 2 volymer. Fritze's Kongl Hofbokhandel 1878. Klotband. 488 + 464 sid. Något nötta. (Ly28285). 180:- Warburton, Thomas, red. Visor och ballader ur Kanteletar. Översatta av Marita Lindquist, Ole Torvalds och Thomas Warburton. Schildts 1989. Klotband. Skyddsomslag. 178 sid. Ett par revor i skyddsomslaget. (Ly15892). 90:- Wen Yidiuo - Ai Qing. Dödvatten och gryning - två röster från Kina. Wiken 1983. Inbunden. Skyddsomslag. I kassett. 188 sid. Illustrerad. Kassetten något nött. Översatt av Göran Malmqvist. (Ly23514). 100:- Werup,
Jacques. Mellan rotfrukt och måne. Ett dikturval
1971-1982. Bra Lyrik 1983. Dekorerat pappband. 177 sid. Namnteckning
på titelsidan. (Ly7728). 50:-
Århundradets ordmusik - från Anders Österling till Lars Forssell. Hassler, Göran (red). En bok för alla 1991. Inbunden. 216 sid. Illustrerad. (Ly25464). 50:- Århundradets ordmusik -
från Anders Österling till Lars Forssell. Hassler,
Göran (red). Litteraturfrämjandet 1991. Dekorerat
förlagsband. 216 sid. Illustrerad. (Ly40255). 50:- Örtemark, Jonas. Miniatyrproduktioner - dikter. h:ström 2006. Häftad. Opaginerad. (Ly34076). 60:- Österling, Anders. Fränder och främlingar. Bonniers 1925. Häftad. 203 sid. Ouppskuren. (Ly17530). 60:- Österling, Anders. Modern italiensk lyrik i svensk tolkning. Italica 1964. Linneband. Skyddsomslag. 290 sid. Parallelltext på italienska och svenska. (Ly27051). 150:- Österling, Anders. Sånger
i krig. Bonniers 1917. Halvklotband. 111 sid. (Ly28291). 100:- |
| AB | CD | E | F | G | H | IJ | K | L | MN | OPQ | R | S | TU | VW | X-Ö |
| Till toppen av Lyrik | Beställ |