|
LITTERATURHISTORIA,
|
Kopiera den texten om den bok du vill köpa och gå vidare
till Beställ
| Tillbaka till bokhyllan | Beställ |
| A | B | CD | E | F | G | H | IJ | K | L | M | N | O | PQ | R | S | TU | VW | XYZ | ÅÄÖ |
A Ackerman, John. Welsh Dylan - Dylan Thomas's life, writing and his Wales. Granada 1980. Häftad. 143 sid. Illustrerad. (L27519). 100:- Afzelius, Nils. Myt och bild - studier i Bellmans dikt. Prisma 1964. Häftad. 139 sid. (L26231). 60:- Ahlnander, Johan. Boktryckerikonstens uppkomst och fortgång uti Sverige. Allhem 1959. Häftad. 104 sid. (L1206). 100:- Ahlenius, Holger. Frankrikes litteratur under medeltiden. Forum 1957. Inbunden. 582 sid. Exlibris. (L1399). 90:- Ahlin, Gunnel. Lars Ahlin växer
upp. Bonniers 2001. Förlagsband. Nött skyddsomslag. 441 sid.
Fotoillustrerad. (L19264). 120:- Althin, Torsten, m fl. Mötet
med boken. Bokgåvan 1958.Sällskapet Bokvännerna. 1958.
Klotryggband. 87 sid. Bra skick. L 37176. 30:- Ahnlund, Knut. Octavio Paz. Hans liv och diktning. Brombergs 1990. Pappband. skyddsomslag. 143 sid. (L4131). 80:- H C Andersens Danmark - Hans Christian Andersen's Denmark. Eider, Preben (urval och bilder). Rhodos 1983. Inbunden. 206 sid. Illustrerad. text på danska och engelska. (L22728). 120:- Andersson, Lars. Platsens ande. En bok om Tage Aurell. Bonniers 1995. Klotband. 321 sid. (L1430). 100:- Arbetets ansikten - arbetardikt i Sverige under ett sekel. Furuland, Lars (red). En bok för alla 1998. Inbunden. 318 sid. Illustrerad. (L23976). 60:- Ardelius, Lars. Skjuta i höjden. Legenda 1988. Förlagsband. Skyddsomslag. 345 sid. Fotoillustrerad. (L34087). 70:- Aspenström,
Werner. Vissa sidor och ovissa - artiklar och essäer i
urval. Bonniers 1979. Häftad. 218 sid. Illustrerad. Delvis
osprättad. Läsveck i ryggen. Enstaka understrykningar med
blyerts. (L30075). 50:- Asquith, Cynthia. Gift med Tolstoj. Gothia 1961. Ryggklotband. Saknar skyddsomslag. 280 sid. Illustrerad. (L40073). 70:-
Balzac, Honoré de. Balzac om litteraturens teori och praktik. Urval av Jan Myrdal. Pan / Norstedts 1973. Limhäftad. 238 sid. (L31145). 60:- Bang, Kate. Vägen till Övralid. Bonniers 1945. Halvfranskt band. 262 sid. Centimeterlång sGpricka i övre delen av ryggen. (L3972). 80:- Bang, Kate. Övralid - drömmens verklighet. Bonniers 1946. Häftad. 166 sid. Illustrerad. Nött. (L22632). 50:- Barck, Jonas, red. Landsbibliotekets gamla samlingar. Om handskrifter och böcker ur Landsbibliotekets i Växjö gamla samlingar. Kronobergsboken 1994. Dekorerat pappband. 20 x 19 cm. 236 sid. Illustrerad. (L4344). 80:- Basbanes, Nicholas A. A Splendor of Letters - The Permanence of Books in an Impermanent World. Perennial 2004. Häftad. 442 sid. (L32777). 100:- Bellman, Carl Michael. Carl Michael Bellmans levernesbeskrivning. Bokvännerna 1978. Häftad. [13] sid. (L23951). 40:- Bellmansstudier 19. Bellmanssällskapet 1989. Inbunden. 160 sid. (L1425). 70:- Bellow, Saul. Nobel lecture - Stockholm, December 12, 1976. Klammerhäftad. 26 sid. Liten fläck på frampärmen. (L26026). 50:- Bellow, Saul. Nobel lecture - Stockholm, December 12, 1976. Klammerhäftad. 26 sid. Anteckning på försättsbladet. (L35080). 50:- Bengtsson, Bengt - Malmborg, Emil - Nerman,
Ture. Typografiska föreningen i Stockholm ett hundra
år. Minnesskrift 1846-1946. Stockholm 1946. Två volymer.
Ryggklotband. 25 x 19 cm. 470 + 471 sid. Illustrerade. Mycket bra
skick. (L9598). 250:- Bengtsson, Frans G. Fyra texter om liv och läsning. Frans G Bengtsson-sällskapet 1991. Häftad. 46 sid. Namnteckning på försättsbladet. Enstaka förstrykningar med blyerts. (L29559). 80:- Bengtsson, Frans G. Lyrik - dikter utgivna av Frans G Bengtsson-sällskapet och belysta av nio av dess medlemmar. Lennart Ploman (red). 1994. Inbunden. 100 sid. Illustrerad. Exlibris. Namnteckning på försättsbladet. Enstaka förstrykningar med blyerts. (L29561). 70:- Bengtsson, Frithiof, red. August Bondeson och hans värld. En antologi. Spektra 1975. Klotband. Skyddsomslag. 304 sid. Illustrerad med fotografier av Severin Nilson. (L14547). 100:- Bentley, Gerald Eades. Shakespeare & Jonson - their reputations in the seventeenth century compared. University of Chicago Press 1945. Inbunden. Skyddsomslag. 149 sid. Något nött skyddsomslag. (L24197). 110:- Benton, Josiah Henry. John Baskerville - Stilgjutare och boktyrckare 1706-1775. Gebers 1954. Grafiska institutets skriftserie nr 10. Klotband. Skyddsomslag. 100 sid. Illustrerad. (L20391). 70:- Berg, Ruben G:son. Före Vallfart och vandringsår - en bok om Verner von Heidenstams aldrig hittills publicerade ungdomsdiktning. Bonniers 1919. Halvklotband. 155 sid. Boken skrevs till Verner von Heidenstams 60-årsdag. Stämplar på titelblad och smutstitelblad. (L22210). 80:- Bergh, Magnus - Bjurman, Lars. Antologi - nio decennier med Ord & Bild. Ord & Bild 1984. Dekorerat förlagsband. 354 sid. Inledning av Eva Adolfsson. (L13313). 90:- Bergkvist, Sven O - Ransemar, Erik. Soten, diktarna och de vita slotten. Carlssons 1995. Förlagsband. 204 sid. Illustrerad. Dedikation från Sven O Bergkvist. (L32793). 110:- Bergom-Larsson, Maria. Människan i det vertikala samhället. Pan 1974. Pocket. 209 sid. Namnteckning på försättsbladet. (L20925). 70:- Bergsten, Staffan. En Stagneliusbibliografi - kritiskt sammanställd. Skrifter utgivna av Svenska litteratursällskapet, nr 35, 1965. Häftad. 69 sid. Osprättad. Något nötta kanter. (L30634). 50:- Bergsten, Staffan. Gustaf Fröding. Natur och Kultur 1999. Inbunden. 247 sid. Illustrerad. Frampärmens övre hörn lite skadat. (L30944). 90:- Bergsten, Staffan. Den trösterika gåtan - tio essäer om Tomas Tranströmers lyrik. Fib:s lyrikklubb 1989. Förlagsband. 171 sid. Skyddsomslaget ituskuret och inklistrat pä pärmarnas insidor. Namnteckning på försättsbladet. (L30369). 50:- Bergstrand, Arne. Karlfeldt i musiken. Verkförteckning och antologi. Karlfeldt-samfundet. Dalaförlaget 1986. Pappband. 28 x 19 cm. 168 sid. Text och noter till ett 30-tal visor. (L10421). 100:- Berman, Nils. Leva och läsa - I vimlet bland Thalias barn och diktens koryféer. Rabén & Sjögren 1970. Inbunden. Skyddsomslag. 143 sid. Illustrerad. Skyddsonslaget slitet. (L29409). 50:- Bernhard, Waldemar. En bok om Dan Andersson. Tiden 1973. Pocket. 252 sid. Namnteckning. (L3895). 40:- Berömda böcker - bokhistoriska uppsatser. Nyman, Thure (red). Bokvännerna 1956. Inbunden. 202 sid. Pärmens överkant något sliten. (L20341). 80:- Biblis 1958. Lindberg, Sten G (red). Föreningen för bokhantverk 1958. Häftad. 178 sid. Illustrerad. (L36143). 60:- Biblis 1959-60. Lindberg, Sten G (red). Föreningen för bokhantverk 1961. Häftad. 182 sid. Illustrerad. Anteckning på frampärmen. (L36148). 60:- Biblis 1961. Lindberg, Sten G (red). Föreningen för bokhantverk 1961. Häftad. 103 sid. Illustrerad. (L36144). 60:- Biblis 1961. Lindberg, Sten G (red). Föreningen för bokhantverk 1961. Häftad. 103 sid. Illustrerad. (L36145). 60:- Biblis 1963-64. Lindberg, Sten G (red). Föreningen för bokhantverk 1964. Häftad. 265 sid. Illustrerad. (L36150). 60:- Biblis 1972. Ryberg, Anders (red). Föreningen för bokhantverk 1973. Häftad. 124 sid. Illustrerad. (L36147). 60:- Biblis 1982. Åkerström, Sture. (red). Föreningen för bokhantverk 1984. Häftad. 123 sid. Illustrerad. (L36146). 60:- Biblis 1984. Jonsson, Gunilla (red). Föreningen för bokhantverk 1965. Häftad. 172 sid. Illustrerad. (L36149). 60:- Biblis 1986. Jonsson, Gunilla (red). Föreningen för bokhantverk 1987. Häftad. 173 sid. Illustrerad. (L36142). 60:- Biggs, John R. An Approach to Type. Blandford Press 1949. Gulddekorerat blekt klotband. 25 x 18 cm. 152 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (L16822). 300:- Bjerstrup, Gottfrid (red). Tio år bland gamla böcker. [1928]. 16 blad (32 sidor) hålls samman med snöre, förvaras i speciell kapsel. Hyllningsskrift till William Lengertz, handlar om Lengertz antikvariat 1918-28. Nummer 60 av 200. (L20457). 150:- Björck, Staffan. Dikter för dagen. Dagsversens historia. Alba 1978. Häftad. 256 sid. Illustrerad med teckningar. (L9728). 70:- Björck,
Staffan. Lyriska läsövningar - Trettio svenska
dikter begrundade av Staffan Björck. Gleerups 1961. 209 sid.
Fläckigt, något Nött skyddsomslag. Stämpel och
anteckning på frampärmens insida. (L21294). 50:- Björkbom, Carl. Gutenberg. Gebers 1951. Grafiska instituets skriftserie nr 7. Klotband. Skyddsomslag. 64 sid. Illustrerad. (L20390). 70:- Björkbom, Carl. Gutenberg. Gebers 1951. Grafiska Institutets skriftserie 7. Förlagsband. Skyddsomslag. 64 sid. Illustrerad. (L9775). 70:- Björklund, Bertil. Svenska Typografförbundet. Studier rörande Sveriges äldsta fackförbund. Tiden 1965. Klotband. Inget skyddsomslag. 446 sid. (L17602). 80:- Björkman, Olle, red. Karlfeldts groningsgrund. Till minnet av Erik Axel Karlfeldt 1864 - 1964. Folkärna Sockenbokskommitté 1964. Ryggklotband. Inget skyddsomslag. 157 sid. Fotoillustrerad. (L10373). 70:- Björkman-Goldschmidt, Elsa. Harriet Löwenhjelm. Norstedts 1947. Häftad. 368 sid. Illustrerad. Exlibris. (L3996). 70:- Björkman-Goldschmidt, Elsa. Vad sedan hände. Månadens bok/Norstedts 1969. Inbunden. Skyddsomslag. 226 sid. (L29239). 60:- Björkstén, Ingmar. Leopardväckning. Tio författare och den utsatta borgerligheten. Rabén & Sjögren 1979. Förlagsband. Skyddsomslag. 307 sid. (L12010). 60:- Bjørnvig, Thorkild. Pakten. Min vänskap med Karen Blixen. Forum 1986. Förlagsband. Skyddsomslag. 206 sid. (L10971). 70:- Boken i vårt hjärta - en skrift till Thure Nyman. Bokvännerna 1969. Ryggklotband. 206 sid. Illustrerad. (L33657). 110:- Bokens magi - berättelser om böcker. Tjechov, Anton - Zweig, Stefan - Petersen, Robert Storm - Fridegård, Jan - Bradbury, Ray m fl - La Cour, Tage (red). Bonniers 1960. Häftad. 171 sid. Ljus fläck på frampärmen. (L33691). 60:- Bolin, Greta - Zweigbergk, Eva von. Barn och böcker. KF:s bokförlag 1945. Häftad. 143 sid. Illustrationer av Birger Lundquist. Exlibris. (L4199). 80:- Bolin, Greta - Zweigbergk, Eva von - Ørvig, Mary. Barn och böcker - en orientering. Rabén & Sjögren 1974. Klotband. Skyddsomslag. 334 sid. Illustrerad. Något nött skyddsomslag. (L32936). 70:- Bonnier Jr, Albert. Personligt. Sett, hört och tänkt. Bonniers 1985. Pappband. Limhäftad. 309 sid. Fotoillustrerad. (L3916). 70:- Borum, Poul. Poetisk modernism - en kritisk introduktion. W&W 1968. Pocket. 275 sid. (L30033). 70:- Brandes, Georg. Ludvig Holberg - et festskrift. Gyldendalske 1884. Halvskinnband. 303 sid. Illustrerad. Något blekt rygg. Förstrykningar med blyerts. (L25169). 150:- Briggert, Magnus - Hedlund, Stig. Umgås med massmedia - goda råd från bägge sidor. SvD 1983. Förlagsband. 159 sid. (L27394). 100:- Bring, Samuel E. Boktryckerierna i Uppsala. Historik på uppdrag av Almqvist & Wiksells boktryckeri. Band I och II. Almqvist & Wiksell 1962-1964. Halvklotband. 25 x 18 cm. 297 + 223 sid. Illustrerade. Del I: Fram till oktober 1701. Del II: 1701-1810. (L15128). 600:- Bring, Samuel. Svenska Boktryckareföreningen 50 år. 1943. Klotryggsband. 399 sid. (L20425). 90:- Bring, Samuel E. Ur Boktryckeri- Societetens historia. Föredrag vid firandet av 200-årsminnet den 25 november 1952. Skolan för bokhantverk 1953. Häftad. 43 sid. Illustrerad. (L4318). 40:- Brink, André. Att trotsa tystnaden. Författare i förtryckets Sydafrika. Forum 1987. Pappband. Skyddsomslag. (L4548). 70:- Broberg, Jan. Mordisk familjebok. Zindermans 1972. Klotband. Inget skyddsomslag. 262 sid. Fotoillustrerad. Namnteckning. (L4941). 120:- Broberg, Jan. Mord i minne. 12 kapitel om deckare och deckarförfattare. Zindermans 1976. Klotband. Skyddsomslag. 152 sid. Fotoillustrerad. (L4958). 80:- Bromberg, Adam. Världens bästa citat om böcker. Brombergs 1991. Dekorerat pappband. 15 x 10 cm. 119 sid. (L7029). 40:- Brooks, Peter. Troubling confessions - speaking guilt in law and literature. University of Chicago Press 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. 207 sid. Namnteckning. Exlibris. (L40174). 120:- Brundin, Margareta - Norberg, Anders. Riksdagsbiblioteket 150 år. 1851-2001. Stockholm 2001. Dekorerat förlagsband. 25 x 22 cm. 285 sid. Illustrerad. Nyskick. (L11491). 120:- Brunius, Teddy. Kritikens pionjärer. Porträtt av fyra portalfigurer inom den moderna kritiken - Addison, Samuel Johnson, Diderot och Lessing. Prisma 1963. Pocket. 169 sid. (L4338). 40:- Brusewitz, Gunnar - Christofferson, Birger. G Brusewitz - antecknare. Bra böcker 1988. Förlagsband. Skyddsomslag. 255 sid. Rikt illustrerad av Brusewitz. 29,5 x 24 cm. Reva i skyddsomslaget. (L33320). 300:- Brøgger,
Suzanne. Ett fritt och muntert lik - anteckningar. Norstedts
1999. Förlagsband. Skyddsomslag. 89 sid. (L34125). 60:- Burgess, Anthony. Hemingway. Brombergs 1984. Rött klotband med gulddekor. Skyddsomslag. 24 x 18 cm. 128 sid. Rikt illustrerad. (L7142). 120:- Burman, Eva - Eriksson, Henry. I Dan Anderssons fotspår. Strövtåg i Grangärde finnmark. Bonniers 1979. Dekorerat pappband. 22 x 23 cm. 93 sid. Rikt fotoillustrerad. Namnteckning. (L3893). 80:- Bury, Richard de. Philobiblon. Bokvännerna 1967. Inbunden. 108 sid. Tryckt i 1 000 exemplar. (L20782). 120:- Bååth - Holmberg, Cecilia. Morfars bok. Minnen och bilder från tegnérska tiden. Skoglunds 1910. Halvfranskt. Två sammanbundna delar. 228 + 276 sidor. Illustrerad. (L169) 150:- Böök,
Fredrik: Victoria Benedictsson och Georg Brandes. Bonniers 1949.
Klotrygg. 310 sid. Illustrerad. (L198) 90:- Böök, Fredrik. Romanens
och prosaberättelsens historia i Sverige intill 1809. Bonniers.
1907 Privatband. Blekt och ngt nött ryggetikett. 488 sid +
register + tryckfelslista.. L 37342. 200:- The Cambridge Companion to Thomas Mann. Robertson, Ritchie (red). CUP 2002. Häftad. 257 sid. (L33513). 150:- Carlson, Harry G. Strindberg och myterna. Författarförlaget 1979. Inbunden, skyddsomslag. 286 sid. (L22513). 80:- Carlsson, Ingemar. Hovskalden Olof von Dalin i konflikt och knipa - en hovkansler, rikshistoriker, författare och poet i konflikt med politiker, präster, fornforskare och andra författare. Förlag Utsikten 2006. Förlagsband. 63 sid. Illustrerad. (L27504). 120:- Carpenter, Humphrey. J R R Tolkien - a biography. HarperCollins 1995. Häftad. 288 sid. Illustrerad. Läsveck i ryggen. (L25763). 100:- Cars,
Thorsten. Pressetiken i praktiken - en översikt av PO/Pon:s
praxis. Allmänna förlaget 1991. Häftad. 266 sid.
(L32436). 120:- Clemensson, Gustaf. Papperets historia intill 1880. Gebers 1953. Inbunden. 99 sid. Illustrerad. Grafiska Institutets skriftserie 8. (L1390). 90:- Crafoord, Clarence. Barndomens återkomst - en psykoanalytisk och litterär studie. Natur och Kultur 1994. Förlagsband. Skyddsomslag. 307 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. (L21561). 90:- Crane, David. The kindness of sisters - Anabella Milbanke and the destruction of the Byrons. Flamingo 2003. Häftad. 293 sid. Illustrerad. (L25770). 90:- Crews, Frederick C. The Pooh Perplex. A Student Casebook. Arthur Barker 1964. Klotband. Skyddsomslag. 150 sid. Illustrerad av E H Shepard. (L12338). 100:- Dahlström,
Gil. Bra Böcker under 2500 år. Bra Böcker 1990.
Klotband. Skyddsomslag. 26 x 21 cm. 349 sid. Rikt illustrerad. (L4233).
100:- Dahlström, Gil. Bra
Böcker under 2500 år..Bra Böcker. 1990. Klotband.
Skyddsomslag. 26 x 21 cm. 349 sid. Rikt illustreradL 37122. 50:- Delblanc, Sven. Livets ax - barndomsminnen. Bonniers 1992. Dekorerat förlagsband. 233 sid. Liten anteckning på frampärmens insida. (L35009). 60:-
Edwards, Anne. Sonja - en bok om Lev Tolstojs hustru. Legenda 1984. Förlagsband. Skyddsomslag. 439 sid. Illustrerad. (L40285). 80:- Ejve, Bror, red. Det var på Tiden - Till Tidens förlags 50-årsjubileum i oktober 1962. Tiden 1962. Inbunden. 210 sid. Illustrerad. (L1388). 90:- Ekelund, Erik. Jac Ahrenberg och östra Finland. En litteraturhistorisk studie med politisk bakgrund. Söderströms 1943. Häftad. 392 sid. Illustrerad. (L9751). 80:- Ekelund, Louise. Rabbe Enckell - gräshoppans och Orfeus diktare. Ordfront/Svenska humanistiska förbundet 1999. Inbunden. Skyddsomslag. 262 sid. Illustrerad. Exlibris. Namnteckning på försättsbladet. Enstaka understrykningar med blyerts. (L30081). 50:- Ekelund, Vilhelm. Brev 1917-1949. Vilhelm Ekelundsamfundet/Gleerups 1970. Klotband. Skyddsomslag. 273 sid. Fotoillustrerad. 3 cm lång reva i skyddsomslaget. (L15068). 80:- Ekerwald, Carl-Göran. Shakespeare - liv och tänkesätt. Norstedts 1998. Förlagsband. Skyddsomslag. 292 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött. (L32919). 120:- Elmquist CJ, m fl. Ny litteratur i Norden 1950-52. Föreningen Norden. KF:s bokförlag 1953. Limhäftad. 109 sid. (L4337). 40:- Enzensberger, Hans Magnus. Avantgardets dilemma. BLM 1964. Häftad. 98 sid. (L25748). 80:- Erfurth, Sonja. Harry Martinsons barndomsvärld. Bonniers 1980. Inbunden. 222 sid. (L1415). 90:- Erfurth,
Sonja. Harry Martinson och Moa - 1920-1931. Bonniers 1987.
Förlagsband. Skyddsomslag. 242 sid. Illustrerad. (L40042). 120:-
Fadiman, Anne. Exlibris - en vanlig läsares bekännelser. Bonniers 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. 165 sid. Illustrerad. (L40083). 80:- Falk, Valter. Den klassicistiska antikvan och dess föregångare. Särtryck ur Biblis 1969, sid 27-81. Dedikation från författaren. (L20837). 100:- Feaver, William. När vi var små - den illustrerade barnboken under 200 år. W & W 1977. Häftad. 96 sid. Rikt illustrerad. (L31513). 80:- Fehrman, Carl. Vin och flickor och Fredmans stråke. Bellman och visans vägar. Norstedts 1977. Pappband. Skyddsomslag. 208 sid. Liten fläck på skyddsomslaget. (L3905). 70:- Female/male - gender in children's literature - international symposium, May 8-10, 1998 in Visby. Pasternak, Lena (red) - Westin, Boel - Boëthius, Ulf - Stark, Ulf m fl. Baltic centre for writers and translators 1999. Häftad. 122 sid. (L28393). 80:- Finsterer-Stuber, Gerda. Marken und Signete - Marques et Monogrammes - Signs and Trade-marks. 471 Firmenzeichen und Schutzmarken, Namenzüge, Exlibris und Monogramme. Julius Hoffman Verlag 1957. Klotryggband. Skyddsomslag. 29 x 22 cm. Illustrerad. (L16825). 200:- Fitzgibbon, Constantine. The life of Dylan Thomas. Dent 1965. Inbunden. Skyddsomslag. 422 sid. Illustrerad. (L22293). 120:- Foner, Philip S. Jack London. Amerikansk rebell. En biografi. Arbetarkulturs förlag 1951. Klotrygg. 240 sid. Namnteckning. (L3995). 80:- Forsberg, Karl-Erik. Antiqua. Vandring bland bokstavsformer. Norstedts 1957. Häftad. 57 sid. Illustrerad. (L16836). 50:- Forssberger, Annalisa. Fyra aspekter på boken. Rabén & Sjögren 1959. Häftad. 68 sid. Ouppskuren. (L20392). 70:- Forsstrand, Carl. Hæggströmska boktryckeriet 1813-1858-1913 - En återblick med anledning af hel- och halfsekeljubileet. 51 sid. Frotesips föreställande Johannes Hæggström. Designad av Arthur Sjögren. (L20503). 200:- Fredriksson, Kjell, utg. I sällskap med Fröding. Gustaf Fröding-sällskapets skriftserie XXXV. 2003. Pappband. Inget skyddsomslag. 214 sid. (L4227). 50:- Fridegård, Jan. Det kortaste strået. Fib 1968. Klotband. 207 sid. (L30115). 60:- Friedlander, Kurt. Anton Tjechov. Pan/Norstedts, 1968. Pocket. 229 sid. (L24140). 50:- Fries, Ingegerd. Karlfeldt och
dalmålarna. Karlfeldtsamfundets skriftserie 28. 1996.
Kartonnage-band. 128 sid. Illustrerad. (L8637). 70:- Fröding, Gustaf. Svar med foto & diskretion. Gustaf Frödings brev till en ung dam. Info Books 1988. Dekorerat förlagsband. 95 sid. Recensions-stämpel på försättsbladet. (L12762). 60:- Fröding-Torgny, Siri. Min kusin Gustaf Fröding. Lindblads 1953. Klotrygg. Skyddsomslag. 168 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget nött och fläckat. (L3943). 70:- Füssel, Stephan. Gutenberg och hans verk. Nya Doxa 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. 24 x 16 cm. 144 sid. Illustrerad. (L19112). 130:- Färnström, Emil. Två drömmares vänskap - Fredrika Bremer och Henri Frédéric Amiel. N&K 1965. Häftad. Ouppsprättad. 134 sid. (L1407). 60:- Författarnas
litteraturhistoria, första boken. Ardelius,
Lars - Rydström, Gunnar (red). Författarförlaget 1977.
Förlagsband. Skyddsomslag. 415 sid. Illustrerad. Något
nött skyddsomslag. Lång anteckning på
försättsbladet. (L35423). 100:-
García Marquez, Gabriel. Latinamerikas ensamhet - Nobeltal 1982. Klammerhäftad. Opaginerad. (L31369). 80:- Geete, Anna Hamilton. I solnedgången - minnen och bilder från Erik Gustaf Geijers senaste lefnadsår samlade och meddelade af Anna Hamilton Geete. 4 volymer. Bonniers 1922, 1922, 1922, 1914. Olika upplagor. Halvskinnband. 407 + 401 + 434 + 186 sid. Illustrerade. Något nötta kanter och hörn. Något blekta ryggar. (L35079). 150:- Geijerstam, Carl-Erik af - Hörnström, Erik - Svanfeldt, Gunnar - Tideström, Gunnar. Lyrisk tidsspegel. Diktanalyser. Gleerups 1960. Femte upplagan. Klotrygg. 256 sid. Pärmarna nötta. (L4303). 50:- Gemer, Paul. Viktor Rydbergs ungdomsdiktning. Akademisk avhandling. Bonniers 1931. Privatbunden. Ryggklotband. 363 sid. Mycket bra skick. (L7665). 100:- Gissing, George. Ur Henry Ryecrofts privata papper. Bokgåvan 1963. Bokvännerna 1963. Pappband med klotrygg. 69 sid. Illustrerad med vinjetter av Nils Otterhäll. Inledning Klara Johanson. (L4286). 70:- Gissing, George. Ur Henry Ryecrofts
privata papper. Bokvännerna. Bokgåvan 1963. Pappband med
klotrygg. 69 sid. Illustrerad med vinjetter av Nils Otterhäll.
Inledning Klara Johanson. (L9231). 70:- Goring, Rosemary - Hans & Marianne
Levander. Vem är vem i världslitteraturen.
Författarlexikon från A till Ö. Rabén Prisma.
1998. Inbunden. Skyddsomslag. 25 x 20 cm. Illustrerad. 400 sid.
Nyskick. (L 50523) 100:- Grado, Antonio di - Ferlita, Salvatore - Tedesco, Natale. Sicilianarnas litterära hemvist - La dimora letteraria dei siciliani. Lombardi editori 2003. Häftad. 64 sid. Illustrerad. Parallelltext på svenska och italienska. (L30552). 70:- Granlid, Hans O. Martin Koch och arbetarskildringen. Tiden 1957. Häftad. 366 sid. (L22034). 80:- Greene, Graham. Självbiografiskt - En sorts liv - Flyktvägar. Norstedts 1991. Inbunden. Skyddsomslag. 474 sid. (L26319). 90:- Gress, Elsa. Fågelfri och främling - student- och ockupationsår 1938-1948. Trevi 1976. Inbunden. Skyddsomslag. 301 sid. (L27264). 70:- Grevenius, Herbert. Shaw - rebellen. Sveriges Radio 1959. Limhäftad. 324 sid. Fotoillustrerad. Handbok till Radioteaterns huvudserie 1959-1960. Skådespelerskan Ulla Sjöbloms namnteckning på försättsbladet. (L4171). 80:- Grezina,
Gretchen. Frances Hodgson Burnett - the unpredictable life of the
author of The secret garden. Chatto & Windus 2004. Inbunden.
Skyddsomslag. 359 sid. Illustrerad. (L25764). 150:- Grossman, Mahesh. Write a Book
Without lifting a Finger. How to Hire a Ghostwriter Even if
You´re on a Shoestring Budget. 10 Finger Press. 2004.
Häftad. 165 sid + appendix. Nyskick. Litteraturhistoria. (L 38592)
60:- Gullberg, Helge, utg. Verner von Heidenstam och Ellen Belfrage. Brev och dikter. Norstedts 1960. Pappband. Skyddsomslag. 136 sid. Fläck på skyddsomslagets baksida. (L3973). 50:- Gustaf-Janson, Gösta. Att vända åter - memoarer 1902-1921. Bonniers 1981. Inbunden. Skyddsomslag. 241 sid. (L22038). 80:- Gustafsson, Lars. Strandhugg i svensk poesi. FiB:s Lyrikklubbs årsbok 1977. Limhäftad. 116 sid. (L4311). 40:-
Haavardsholm, Espen. Mannen från Jante. Ett porträtt av Aksel Sandemose. Forum 1990. Förlagsband. Skyddsomslag. 292 sid. Fotoillustrerad. Nyskick. (L9479). 100:- Haettner Aurelius, Eva - Tunving, Lars Helge, red. Uppbrott och förnyelse - Birger Sjöberg-sällskapet 1992. Häftad. 195 sid. Illustrerad. (L4323). 70:- Haley, Allan. ABC´s of Type. A Guide to Comtemporary Typefaces. Lund Humphries 1990. Förlagsband. Skyddsomslag. 28 x 22 cm. 128 sid. Illustrerad. (L16827). 200:- Hallberg, Åke. Klart för tryck - tryckmetoder, reproduktion, manus, original, typografi, bildhantering. Spektra 1987. Inbunden. 261 sid. Illustrerad. (L25099). 70:- Hallberg, Åke. Typografi i fakta, form och färg. Spektra 1965. Klotband. Skyddsomslag. 182 sid. Illustrerad. Slitet skyddsomslag. (L22200). 110:- Hallgren, Bengt. Din galne, men redlige Tegnér. Trevi 1972. Häftad. Skyddsomslag. 168 sid. Anteckning på skyddsomslagets främre flik. (L32883). 50:- Hanotaux, Gabriel. Franska bibliofiler. Bokvännerna 1958. Häftad. 16 x 11 cm. (L34232). 50:- Hansson,
Gunnar. Litteraturen och mottagarna. Gleerups 1972. Häftad.
104 sid. (L25934). 50:- Harding, Gunnar, red. De 9.
Litterär kalender 2006. Norstedts. 2006. Inbunden. Skyddsomslag.
Illustrerad. 205 sid. Nyskick. (L 38395) 60:- Harrie, Ivar. Det antika dramat från Aiskhylos till Menandros - handbok till Radioteaterns huvudserie spelåret 1958/59. Sveriges Radio 1958. Häftad. 143 sid. Illustrerad. Exlibris. Anteckning på försättsbladet. Gulnad rygg och försättsblad. (L30960). 50:- Hegerfors, Sture. Svisch! Pow! Sock!
Seriernas fantastiska värld. Corona 1966. Häftad. 122 sid.
Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (L9727).
70:- Hellqvist, Per-Anders. August Strindberg. Citat valda och kommenterade av Per-Anders Hellqvist. En bok för alla 1994. Dekorerat förlagsband. 216 sid. Fotoillustrerad. Liten namnstämpel på försättsbladet. (L14103). 50:- Hemmungs Wirtén, Eva. Bokhandelns bok - om BMF och arbetet i bokhandeln under 100 år. Norstedts 1988. Inbunden. 152 sid. Illustrerad. (L1393). 80:- Henrikson,
Alf. Verskonstens ABC - en poetisk uppslagsbok. Bra böcker
1982. Dekorerat förlagsband. 182 sid. Illustrationer av Björn
Berg. (L35089). 70:- Heyman, Viveka. Den oärlige sanningssägaren och andra essayer. Carlssons 2000. Häftad. 292 sid. (L21753). 80:- Hildeman, Karl-Ivar. En löskekarl. En Karlfeldtsbok. Wahlström & Widstrand 1977. Pappband. Skyddsomslag. 205 sid. (L10364). 80:- Hildeman, Karl-Ivar. En löskekarl. En Karlfeldtsbok. Wahlström & Widstrand 1977. Pappband. Skyddsomslag. 205 sid. (L3978). 80:- Hildeman, Karl-Ivar. Medeltid på vers. Almqvist & Wiksell 1958. Häftad. Skyddsomslag. 258 sid. (L26337). 170:- Himmel, helvete och galenskap - elva författare läser Hjalmar Bergman. Clason, Anders (red). Lind & Co 2004. Förlagsband. Skyddsomslag. 180 sid. (L33722). 100:- Hingley,
Ronald. De ryska författarna och samhället - 1825-1904.
Aldus/Bonniers 1967. Häftad. 247 sid. Illustrerad. Namnteckning
på försättsbladet. (L33812). 40:- Hirn, Yrjö. Runeberg och hans värld. Skoglunds 1937. Klotband. 30 x 22 cm. 173 sid. Illustrerad. (L1377). 100:- Hitchman, Janet. Dorothy L Sayers. En biografi. Lindfors 1979. Pappband. Skyddsomslag. 216 sid. Märke efter prislapp på skyddsomslaget. Datum inskrivet på försättsbladet. (B4609). 100:- Hjorth, Daniel. Excelsior! Albert Bonniers förlag 150 år - En jubileumskavalkad i brev. Bonniers 1987. Inbunden. Illustrerad. 761 sid. (L13702). 150:- Hohendorf, Horst. Goethe - hans liv och miljö. Gestalter och öden ur världshistorien. Allhems 1966. Förlagsband. 75 sid. Rikt illustrerad. 29 x 22,5 cm. (L32846). 70:- Holden, Anthony. William Shakespeare - his life and work. Abacus 2000. Häftad. 367 sid. Illustrerad. (L32684). 90:- Holm, Ingvar. Harry Martinson - myter, målningar, motiv. Bonniers 1960. Klotband. Skyddsomslag. 359 sid. Rikt illustrerad. Skyddsomslaget slitet. (L25779). 100:- Holmberg,
Olle. Hjalmar Gullberg. En vänbok. Bonniers 1966. Klotband.
Skyddsomslag. 215 sid. Fotoillustrerad. Tillskrift. (L3948). 80:- Holmberg, Olle. Thomas Mann och det
tredje riket. Bonniers. 1942. Häftad. 85 sid. Exlibris. Ryggen
nött. (L 38269) 30:- Holmgren-Strömbom, Greta. Ur den blåmålade kistan. Om August Bondeson. Bonniers 1913. Privatinbunden med klotrygg. 21 x 16 cm. 188 sid. Fotoillustrerad. Litet postmärke inlimmat på försättsbladet. (L3913). 90:- Holmqvist, Stig – Mathlein, Anders. Resans mål – svenska författare med aptit på världen. Carlssons 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. 244 sid. Illustrerad. Dedikation från författarna. (L27662). 90:- Håkansson, Peter - Larsson, Göran. Perspektiv: Ramsor, dikt och visdomsord. Skolförlaget Gävle 1985. Häftad. 48 sid. Illustrerad. (L23788). 50:- Hönn, Georg Paul. Georg Paul Hönns Kortfattade bedrägerilexikon - upptagande huru de flesta bedrägerier i alla stånd bliva upptäckta, jämte sådana goda motåtgärder som ofta leda till resultat. Greta & Adam Helms 1961. Faksimil av utdrag ur Kurtzeingerichtetes Betrugslexicon - Neue und verbesserte Edition, Leipzig 1743. Klammerhäftad. Skyddsomslag. 15 sid. (L28189). 70:-
I neonljusets skugga - den moderna kriminalhistorien. Eriksson, Bengt (red). Boströms 1999. Pocket. 208 sid. Något nött rygg. (L35789). 50:- Ingarden, Roman. Det litterära konstverket. Cavefors 1976. Häftad. 512 sid. Till största delen osprättad. Något nött rygg. (L26332). 120:- Ingemarsson, Roland, m fl, red. Med anledning av - Stockholms Typografiska Gille 50 år. Kungliga Bibliotekets utställningskatalog nr 109. 1989. Häftad. 21 x 20 cm. 106 sid. Illustrerad. Artiklar av Sten G Lindberg, Fredric Bagge, Nils Nordqvist, Stig J Hedén, Bo Berndal, Åke Jansson och Håkan Lindström. (L16829). 70:- Isaksson,
Ulla - Linder, Erik Hjalmar. Elin Wägner. 1922-1949. Dotter av
Moder Jord. Bonniers 1980. Pappband. Skyddsomslag. 333 sid.
Fotoillustrerad. (L4196). 100:- Jacobowsky, C Vilh. The Poets' Corner och Karin Boye - några minnen från 1920-talets Uppsala. Gebers 1956. Häftad. Illustrerad. (L24891). 50:- Jacobsson, Christer. Säg det med böcker - bevarat med fördolt i BMF:s arkiv. Gebers 1959. Häftad med marmorerat omslag. Delvis ouppskuren. (L20395). 70:- Jaensson, Knut. Sanning och särprägel - ett urval ur "Essayer" och "Varjehanda" med inledning av Gunnar Ekelöf. Aldus 1960. Pocket. 231 sid. (L26232). 50:- Janes,
Regina. Gabriel García Marquez - revolutions in
wonderland. University of Missouri press 1984. Häftad. 115 sid.
(L31363). 100:- Johansson, J Viktor. En gammal antikvariatkund ser tillbaka. Bokvännerna 1961. Förlagsband. 60 sid. Illustrerad. (L33656). 60:- Johnson, Gustaf. Frödings lyriska översättningar. Gustaf Fröding-sällskapet XIX. Norma 1987. Pappband. Skyddsomslag. 174 sid. (L3938). 70:- Jonsson, Inge. Humanistiskt credo. Norstedts 1988. Förlagsband. Skyddsomslag. 284 sid. (L14042). 60:- Jonsson, Inge. Vad händer med svenska språket? En debattbok sammanställd av Inge Jonsson och utgiven av Svenska akademien. Pan 1977. Pocket. 212 sid. (L12166). 40:- Jonsson, Inge - Jonsson, Ritva. Vad säger dikten?. Sveriges radio 1966. Häftad. 71 sid. Namnteckning på titelbladet. (L21357).60:- Jordan,
John O. The Cambridge companion to Charles Dickens. Edited by
John O Jordan. Cambridge university press, 2001. Häftad. 235 sid.
Illustrerad. (L22114). 150:- Julén, Björn, red.
Möten mellan människor i norsk 1900-talslitteratur. En
antologi. Sveriges Radios förlag 1980. Häftad.
Fotoillustrerad. 140 sid. Tillskrift. Bra skick. (L 38363) 50:- Järv, Harry. Humanismen som salt och styrka - bilder & betraktelser tillägnade Harry Järv. Atlantis 1987. Inbunden. Skyddsomslag. 587 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött. (L26572). 120:- Järv,
Harry. Die Kafka-Literatur. Eine Bibliographie von Harry
Järv. Cavefors 1961. Häftad. 380 sid. Ouppskuren. (L7302).
100:-
Kaplan, Fred. Dickens - a biography. Hodder & Stoughton. 1988. Inbunden. Skyddsomslag. 607 sid. Illustrerad. (L24223). 160:- Karlfeldt, Erik Axel. Henry Fielding. Ett författarporträtt. Norma 1985. Pappband. Skyddsomslag. 152 sid. Illustrerad. Inledning av Sven Stolpe. (L3928). 80:- Karlfeldt, Erik Axel. Henry Fielding. Ett författarporträtt. Norma 1985. Pappband. Skyddsomslag. 152 sid. Illustrerad. Inledning av Sven Stolpe. (L10361). 80:- Karlfeldt, Erik Axel. Skalden Lucidor. Minne af skalden Lars Johansson (Lucidor) författadt av E A Karlfeldt. Dalaförlaget/Karlfeldt-samfundet 1991. Karlfeldt-samfundets skriftserie 23. Förlagsband. Skyddsomslag. 138 sid. Faksimil efter 1912 års upplaga. (L10358). 70:- Karlzén, John. Modernister och omoderna. Essayer och causerier. LT 1952. Pappband. Skyddsomslag. 208 sid. (L4280). 40:- Kellgren, Johan Henric. Afhandling om näringstvånget i gemen, och skrån i synnerhet. NoK 1954. Häftad. 59 sid. 19 x 12 cm. (L32784). 50:- Kerr, Jessica. Shakespeare's flowers. Andra upplagan. Longman 1972. Klotband. Skyddsomslag. 85 sid. Illustrerad av Anne Ophelia Dowden. Blyertsanteckningar på eftersättsbladet. Skyddsomslaget något nött. Exlibris. (L11518). 100:- Key, Kerstin. Amatörbokbinderi. Wahlström & Widstrand 1948. Femte upplagan. Häftad. 102 sid. Illustrerad med teckningar. Delvis ouppskuren. Namnteckning på titelsidan. (L14765). 80:- Kilpi, Volter. Nio brev till en förståelsefull förläggare. Atlantis 1997. Häftad. 58 sid. (L34168). 60:- Kleberg, T. Boken och dess läsare i den klassiska forntiden. Föredrag vid Grafiska Institutets avslutning 24 maj 1946. Särtryck ur Grafiskt Forum Skolan för bokhantverk 1947. Klammerhäftad. Marmorerat omslag. 33 sid. (L4320). 40:- Klingberg, Göte. Barn- och ungdomslitteraturen. NoK 1970. Inbunden. 328 sid. Något fläckig. (L27616). 60:- Klingberg,
Göte. Besök i brittiska barnbokslandskap. Skrifter
utgivna av Svenska barnboksinstitutet Nr 22. Sjöstrands
1987. Dekorerat pappband. 188 sid. Illustrerad med teckningar. (L4355).
70:- Knight, Brenda. Kvinnor som
älskar böcker för mycket. Om bokmalar, blåstrumpor
och berätterskor. Conari Press. 2002. Häftad. Illustrerad.
335 sid. Nyskick. (L 38350) 100:- Koch, W - Larbaud, Valéry. Last eller dygd - två essayer. Bokvännerna 1956. Häftad. 76 sid. Exlibris. (L34225). 40:- Koskenniemi,
VA. Goethestudier och andra litteraturhistoriska essäer. Natur
och Kultur 1963. Häftad. 252 sid. (L3946). 50:- Krupat, Arnold. For Those Who Come
After. A Study of Native American Autobiography. University of
California Press. 1985. Förlagsband. Skyddsomslag. 167 sid.
Understrykn med blyerts. Bra skick.. L 37453. 100:- Kruuse, Jens. Litteraturens mästerverk. Liber 1957. Klotryggband. Skyddsomslag. 373 sid. Stämpel på försättsbladet. (L30032). 100:- Kulling, Jacob. Huvudgestalten i Selma Lagerlöfs författarskap. SKDB 1959. Häftad. 134 sid. Osprättad. Exlibris. Namnteckning på försättsbladet. (L30082). 70:- Kärnborg, Ulrika. Fredrika Bremer. Natur och Kultur 2001. Dekorerat förlagsband. 185 sid. Fotoillustrerad. (L13821). 90:-
Lagercrantz, Olof. Agnes von Krusenstjerna. Bonniers 1951. Klotryggband. Inget skyddsomslag. 337 sid. (B17599). 70:- Lagercrantz, Olof. Att finnas till - en studie i James Joyces roman Odysseus. W & W 1970. Inbunden. Skyddsomslag. 156 sid. Anteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något gulnat. (L25260). 150:- Lagercrantz, Olof. August Strindberg. Wahlström & Widstrand 1979. Pappband. Skyddsomslag. 467 sid. Fotoillustrerad. Liten reva med tejpmärke i skyddsomslaget. (L3428). 100:- Lagercrantz, Olof. Dikten om livet på andra sidan. En bok om Emanuel Swedenborg. Wahlström & Widstrand 1996. Pappband. Skyddsomslag. 205 sid. Mycket bra skick. (L6505). 100:- Lagercrantz, Olof. Från Aeneas till Ahlin. Kritik 1951-1975. W&W 1978. Inbunden. 311 sid. (L1434). 120:- Lagercrantz, Olof. Jag bor i en annan värld men du bor ju i samma - Gunnar Ekelöf. W & W 1994. Inbunden. Skyddsomslag. 223 sid. (L26445). 120:- Lagercrantz,
Olof. Stig Dagerman. Norstedts 1958. Pappband. Skyddsomslag. 251
sid. (L3922). 70:- Lagerkvist, Bengt. Vem spelar i natten - den unge Pär Lagerkvist. Atlantis 2001. Förlagsband. Skyddsomslag. 294 sid. Illustrerad. (L33616). 100:- Lagerkvist, Ulf. Den bortvändes ansikte. En minnesbok om Pär Lagerkvist. Bonniers 1991. Inbunden. 149 sid. Illustrerad. (L1413). 90:- Lagerlöf, Karl Erik. Kärlek - från bibeln till Beauvoir : essäer. Bonniers 2001. Pocket. 263 sid. (L32886). 40:- Lagerlöf, Selma. Zachris Topelius - utveckling och mognad. Bonniers 1920. Halvklotband. 362 sid. (L24029). 100:- Lagerström, Hugo. Svensk bokkonst - studier och anteckningar över särdragen i svensk bokstavsform och svenskt typtryck, med omkring 140 avbildningar av äldre och nyare djuptryck. Bröderna Lagerström 1920. Häftad. 177 sid. Illustrerad. 30 x 23 cm. Anteckning på försättsbladet. Nötta pärmar och rygg. (L32845). 100:- Lagerström, Sten. Bokens typografi. Försök till klarläggande anvisningar för bokens typografiska planering. Bröderna Lagerströms Förlag 1950. Klotryggband. Skyddsomslag. 147 sid. Illustrerad. (L16837). 100:- Laing, Allan M. In Praise of Bernard Shaw. An Anthology for Old and Young. Frederick Muller 1949. Dekorerat pappband. 62 sid. Illustrerad. Namnetikett. (L4319). 40:- Lamm, Martin. Strindberg och makterna. Svenska kyrkans diakonistyrelses bokförlag 1936. Häftad. 163 sid. Namnteckning på smutstitelbladet. (L25103). 60:- Landet och staden - dröm och verklighet i historien - i litteraturen. Dahlström, Britt (red). Arena 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. Några revor i skyddsomslaget. (L34203). 90:- Landin, Per. Münchhausens äventyrligheter och andra otidsenliga utflykter i det nyligen förflutna. Symposion 1994. Pappband. Skyddsomslaget inlimmat på insidan av pärmarna. Namnteckning. 169 sid. (L4359). 80:- Landquist, John, utg. Adolf Törneros brev. I. 1823-1826. Ny reviderad, utökad och illustrerad upplaga. Utgiven samt försedd med inledning och kommentar av John Landquist. Bonniers 1925. Privatinbunden. Pappband med linnerygg. 467 sid. (L4194). 80:- Landquist, John. Som jag minns dem. Bonniers 1949. Inbunden. 225 sid. (L1376). 80:- Lang, Maria. Vem är du? Norstedts 1985. Första upplagan. Förlagsband. Skyddomslag. 268 sid. (L36286). 300:- Lannestock, Gustaf. Vilhelm Moberg i
Amerika. Zindermans 1977. Klotband. 154 sid. Fotoillustrerad. (L10624).
100:- Lawrence, D H. The Letters of D H Lawrence. Edited and with an Introduction by Aldous Huxley. Heinemann 1932. Gulddekorerat klotband. Inget skyddsomslag. 889 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (L18661). 100:- Leckius, Ingemar. Mot ett okänt ljus. Essäer och artiklar i urval 1956-1982. Atlantis 1983. Dekorerat pappband. 272 sid. (L4341). 60:- Lee, Laurie. Jag gick mig ut i världen en sommarmorgon. Cavefors 1974. Pocket. 263 sid. Nött rygg. (L31115). 40:- Leijonhufvud, Sigrid. Svenskt porträttgalleri XV. Författare. Hasse W Tullbergs förlag 1900. Grönt gulddekorerat klotband. 22 x 15 cm. 213 sid. Illustrerad med foto-porträtt. Mycket bra skick. (L7074). 150:- Lenngren, Carl. Kort berättelse om boktryckeriets begynnelse och fortgång uti Swerige 1740. Bokvännernas miniatyrserie 1952. Häftad. 15 x 10 cm. 61 sid. Namnteckning. (L4347). 40:- Levander, Hans. Thomas Mann och hans tid - liv och verk. Carlssons 1995. Dekorerat förlagsband. 368 sid. Illustrerad. (L33983). 80:- Lever, JW. The Elizabethan Love Sonnet. University Paperbacks 1966. Limhäftad. 282 sid. Omslagets baksida fläckat. (L4201). 50:- Levi, Peter. The life and times of Willam Shakespeare. Wings 1989. Ryggklotband. 392 sid. Illustrerad. (L24225). 110:- Lewan, Bengt. Främling i sin tid. Variationer på ett tema i romantisk litteratur. Norstedts 1980. Häftad. 162. (L10282). 60:- Lewis, John N C. A Handbook of Printing Types with Notes on the Style of Composition and Graphic Process Used by Cowells. W S Cowell Ltd, Faber and Faber 1947. Dekorerat förlagsband. 22 x 14 cm. 95 sid. Illustrerad. (L16826). 200:- The life and times of Goethe. Orlandi, Enzo (red). Paul Hamlyn 1967. Inbunden. Skyddsomslag. 75 sid. Rikt illustrerad. Stort format. (L25594). 100:- Lindberg, Sten G. Hubert Johansson - konstförvant och hovboktryckare, Tryckeri AB, Björkmans efterträdare, 1943-1983, en översikt. Biblis 1991. Häftad. 164 sid. Illustrerad. (L20836). 100:- Lindberger, Örjan. Norrbottningen som blev europé - Eyvind Johnsons liv och författarskap till och med Romanen om olof ; Människan i tiden - Eyvind Johnsons liv och författarskap 1938-1976. Två volymer. Bonniers 1986, 1990. Förlagsband. Skyddsomslag. 383 + 497 sid. Illustrerade. (L32751). 250:- Lindahl, Per-Erik. Att samla böcker - samlarteknik och några samlarområden. Bernces 1961. Privatinbundet halvklotband. 233 sid. Exlibris. (L25795). 150:- Linde, Gunnel. När jag var mamma. Bra Böcker 1993. Häftad. 211 sid. Fotoillustrerad. (L17629). 60:- Linde, Gunnel. När mamma var mamma. Bra böcker 1993. Häftad. 158 sid. Illustrerad. (L23816). 50:- Linde, Gunnel. När mormor var mamma. Bra böcker 1993. Häftad. 199 sid. Illustrerad. (L23815). 50:- Lindegren, Erik. An ABC book. Grafisk studio 1976. Inbunden. Skyddsomslag. 199 sid. Rikt illustrerad. Något nött skyddsomslag. (L21169). 140:- Linder, Erik Hjalmar. Bildning i tjugonde seklet. Natur och Kultur 1963. Häftad. 215 sid. (L22724). 60:- Linder, Erik Hjalmar. Guds pennfäktare och andra essayer. Natur & Kultur 1955. Ryggklotband. 194 sid. (L21112). 110:- Linder, Erik Hjalmar. Fem decennier med Hjalmar Bergman. Författarförlaget 1984. Dekorerat pappband. 188 sid. Fotoillustrerad. (L3908). 80:- Linder, Erik Hjalmar: Hjalmar Bergmans ungdom - liv och dikt till och med 1910. Bonniers 1942. Inbunden. 408 sid. (L1405). 90:- Linder, Erik Hjalmar: Mitt levande förflutna. N&K 1975. Inbunden. 308 sid. Illustrerad. (L149) 70:- Linder, Erik Hjalmar. På jakt efter verkligheten. Natur och Kultur 1986. Klotband. Skyddsomslag. 214 sid. (L15702). 100:- Linder,
Erik Hjalmar: Se fantasten. Hjalmar Bergmans liv och diktning
från Eros´ begravning till Clownen Jac. Bonniers 1983.
Inbunden. Skyddsomslag. 365 sid. Illustrerad. Bra skick. (L13a) 50:- Lindskog, Claes. Från Fritiof Nilsson Piratens värld. A & K 1972. Inbunden. Skyddsomslag. 166 sid. Anteckning på försättsbladet. (L25629). 90:- Lindskog, Claes. Grekiska kvinnogestalter. Gebers 1923. Klotband. 279 sid. 2 exlibris. Anteckning på titelsidan. Fläckar på pärmarna. (L20075). 110:- Lindström, Björn, red. Diktaren om sin dikt. Del 1. 15 svenska poeter skildrar sitt liv och sin diktning. FiB:s lyrikklubbs årsbok 1979. Häftad. 136 sid. Illustrerad. Texter av bl a Erik Beckman, Gunnar Harding, Åke Hodell, Folke Isaksson, Bengt Emil Johnson, Bo Setterlind, Karl Vennberg och Bruno K Öijer. (L4278). 40:- Litteraturens klassiker, 6 - Renässansens litteratur - prosa och epik. Breitholtz, Lennart (red). AWE/Gebers 1981. Inbunden. Skyddsomslag. 315 sid. (L23639). 80:- Litteratursociologi. Rosengren, Karl Erik - Thavenius, Jan (red). NoK 1970. Häftad. 249 sid. (L25938). 50:- Litterära smakdomare - ett urval inflyelserika tidningar och tidskrifter i Europa, USA och Sovjetunionen. Erlandsson, Åke (red). Symposion 1987. Inbunden. 278 sid. Illustrerad. (L25165). 80:- Ljungberg, Hans. Typografisk ordlista. Fackuttryck på svenska, tyska, engelska och franska. Tredje omarbetade och väsenligt utökade upplagan. Bröderna Lagerström 1948. Förlagsband. 134 sid. (L16833). 100:- Ljunggren, Gunnar - Oxelqvist, Rune. Diktens Norrköping. Natur och Kultur 1981. Dekorerat pappband. 23 x 17 cm. 211 sid. Teckningar av Harry Carlsson. (L7235). 80:- Ljunggren, Gustaf. Svenska Akademiens historia 1786-1886. Norstedts 1886. Två volymer. Privata ryggklotband med marmorerade pärmar. 398 + 518 sid. (L8023). 300:- Lukács, Georg. Solsjenitsyn. Rabén & Sjögren 1970. Pocket. 111 sid. (L29637). 50:- Lundahl, Carl, red. Pro novitate pars secunda. Festskrift utgifven av Svenska Bokhandelsmedhjälpare-föreningen till minne av dess 25-åriga tillvaro 1888-1913. Stockholm 1914. Grönt klotryggband. Marmorerade pärmar. Ryggtitel i guld. 27 x 20 cm. 310 sid. Illustrerad. Bra skick. (L14737). 200:- Lund, Inge, red. Brev från Martin Koch. Saxon & Lindström 1957. Häftad. Ouppskuren. 158 sid. (L3987). 50:- Luthander, Lennart. Strindberg i Danmark. Zindermans 1977. Inbunden. Skyddsomslag. 179 sid. Ryggen något blekt. (L31094). 90:- Lyttkens, Alice. Leva om sitt liv - minnen från sekelskiftet till 1930. Bonniers 1980. Inbunden. Skyddsomslag. 306 sid. Illustrerad. (L27363). 80:- Lång, Helmer (red). Dikter och pratbubblor - festskrift till Jörgen Nash på 60-årsdagen [16/3 1980]. Edition Bauhaus Situationiste 1980. Häftad. Skyddsomslag. 121 sid. Illustrerad. Jörgen Nashs namnteckning på titelbladets baksida. Märke efter prislapp på bakpärmen. (L22581). 300:- Lång,
Helmer. Kolingen och hans fäder - om internationell
vagabondkomik och Albert Engström. Gleerups 1966. Häftad. 399
sid. Illustrerad. Exlibris. Något nött. (L40142). 80:- Lång, Helmer, red. Piraten och
Lund. Piratensällskapet. 1994. Häftad. Illustrerad. 79 sid.
Nyskick. (L 38357) 40:- Löfström, Inge. En bok om Britt G. Verbum 1997. Häftad. 213 sid. (L30886). 80:- Lönborg, Sven. Viktor Rydbergs kärlekssaga. Gleerups 1950. Häftad. 217 sid. Illustrerad. (L4167). 70:-
MacCarthy, Fiona. Byron - life and legend. Faber and Faber 2003. Häftad. 674 sid. Illustrerad. Något nött. Läsveck i ryggen. (L27453). 80:- Macebuh, Stanley. James Baldwin. A critical study. Michael Joseph 1975. Pappband. Skyddsomslag. 194 sid. (L3901). 80:- Marcus, Carl David. Jakob Wassermann. Studentföreningen Verdandis småskrifter, nr 350. Bonniers 1931. Häftad. 64 sid. Namnteckning på frampärmens insida. (L32882). 50:- Mardersteig, Giovanni. Den märkliga historien om en inkunabels födelse. Gentile de Folignos Kommentar till Avicenna, tryckt av Petrus Maufer i Padua år 1477. Sällskapet Bokvännerna 1973. Upplaga 500 numrerade ex, varav detta är nr 45. Förlagsband. 25 x 16 cm. 35 sid. Illustrerad. (L17782). 100:- Matsson, Ragnar. Berättaren i Mangskog. Tage Aurells författarskap till genombrottet 1943. Svenska Bokförlaget 1970. Häftad. 340 sid. Liten stämpel: Recensionsexemplar. (L3900). 60:- Matsson, Ragnar. Berättaren i Mangskog. Tage Aurells författarskap till genombrottet 1943. Svenska Bokförlaget 1970. Häftad. 340 sid. Dedikation. Ouppskuren. (L9957). 80:- Maugham, W Somerset. Sammanfattning. Bonniers 1951. Ryggklotband. 233 sid. Redigerad av Anders Österling. Exlibris. Några fläckar på pärmarna. (L31216). 80:- Maurois, André. Byron. A&W 1930. Inbunden. 281 sid. Exlibris. (L1406). 70:- Maurois, André. De tre Dumas. Bonniers 1961. Inbunden. 443 sid. (L1392). 70:- Maurois, André. Olympio. Victor Hugos liv. Bonniers 1956. Häftad. 559 sid. Illustrerad. Namnteckning. (L13210). 70:- Mayneriis, Maynus de. Dyalogus creaturum moralizatus 1483 - Skapelsens sedelärande samtal 1483. Michaelisgillet/Bra böcker 1983. Inbunden. Skyddsomslag. 495 sid. Illustrerad. (L21381). 100:- Mayneriis, Maynus de. Dyalogus creaturarum moralizatus 1483 - Skapelsens sedelärande samtal 1483. Faksimilutgåva med anledning av svenskt boktrycks 500-årsjubileum. Michaelisgillet/Bra Böcker 1983. Dekorerat förlagsband. Inget skyddsomslag. 494 sid. Illustrerad. (L10798). 30:- McCormick, Donald (pseud för Deacon, Richard). 17F - The life of Ian Fleming. Peter Owen 1993. Förlagsband. Skyddsomslag. 232 sid. (L40188). 150:- McQuain, Jeffrey - Malless, Stanley. Coined by Shakespeare - words & meanings first penned by the bard. Merriam-Webster 1998. Förlagsband. Skyddsomslag. 273 sid. Illustrerad av R O Blechman. (L32683). 100:- Mendoza, Plinio A. Lukten av guayaba. Samtal med Gabriel Garcia Márquez. Wahlström & Widstrand 1983. Limhäftad. 118 sid. Fotoillustrerad. (L4577). 60:- Mengel, Willi. Druckschriften der Gegenwart. Otto Blersch Verlag. Inget tryckår. Klotband. 24 x 16 cm. 127 sid. Illustrerad med stilprover. (L16824). 100:- Meyer, Michael - Buckhorn, Göran R. Frans G Bengtsson i västerled. Frans G Bengtsson-studier 11. Frans G Bengtsson-sällskapet 1998. Klammerhäftad. 31 sid. Enstaka anteckningar och understrykningar med blyerts. (L32841). 30:- Meynell,
Francis. Engelskt boktryck. Gebers 1961. Grafiska institutets
skriftserie nr 6. Pappband. 64 sid. Illustrerad. (L20387). 80:- Meynell, Sir Francis. Engelskt
boktryck. .Gebers. 1951. Klotband. Skyddsomslag. Illustrerad. 61 sid.
Bra skick. L 37177.4 0:- Michanek, Germund. En morgondröm - studier kring Frödings ariska dikt. Bonnier, 1962. Häftad. 392 sid. Reva i bakpärmen. Gulnad. (L40239). 60:- Michanek, Germund, red. Käre Gustaf! Högädle Herr Fröding! 256 brev till Gustaf Fröding valda och presenterade av Germund Michanek. Bonniers 1988. Pappband. Skyddsomslag. 24 x 17 cm. 315 sid. Illustrerad med teckningar av bl a Albert Engström. (L3931). 110:- Miller, Arthur. Tidskurvor - ett liv. Norstedts 1988. Klotband. Skyddsomslag. 666 sid. Illustrerad. (20288). 70:- Miller, Arthur. Timebends - a life. Methuen London 1987. Förlagsband. Skyddsomslag. 614 sid. Illustrerad. Något gulnade sidor. (L40224). 70:- Miller, Henry. Kära, kära Brenda - Henry Millers kärleksbrev till Brenda Venus. Forum 1988. Förlagsband. Skyddsomslag. 218 sid. (L33470). 90:- Mjöberg, Jöran, red. Karlfeldt och 1900-talets klassiker. Elva uppsatser om tidiga 1900-talsdiktares relationer till Karlfeldt och hans diktning. Dalaförlaget/Karlfeldt-samfundet 1992. Karlfeldt-samfundets skriftserie 23. Förlagsband. Skyddsomslag. 183 sid. (L10363). 90:- Mjöberg, Jöran, red. Karlfeldt och modernisterna. Tio uppsatser redigerade av Jöran mjöberg. Dalaförlaget/Karlfeldt-samfundet 1993. Karlfeldt-samfundets skriftserie 25. Förlagsband. Skyddsomslag. 174 sid. (L10365). 80:- Mjöberg, Jöran. Många maskers man. Vad dikterna berättar om Karlfeldt. Wahlström & Widstrand 1997. Förlagsband. Skyddsomslag. 287 sid. (L10360). 100:- Mjöberg, Jöran. Livsproblemet hos Lagerkvist. Bonniers 1951. Häftad. 211 sid. Delvis osprättad. Namnteckning på smutstitelbladet. Något nött rygg. (L33606). 80:- Mjöberg, Jöran, red. Vägvisare för Karlfeldt. Nio uppsatser om bakgrunden till Karlfeldts diktning. Karlfeldt-samfundet/Dalaförlaget 1990. Karlfeldt-samfundets skriftserie 22. Förlagsband. Skyddsomslag. 168 sid. (L10372). 80:- Moberg, Eva. Kärlek och kön. En studie i Collettes diktning. Bonniers 1963. Häftad. 168 sid. Fotoillustrerad. (L3919). 70:- Moberg, Vilhelm. Berättelser ur min levnad. Bonniers 1968. Förlagsband. Skyddsomslag. 336 sid. Anteckning på försättsbladet. Något nött skyddsomslag. (L31737). 60:- Morrison, Toni. Mörkt spel - vithet och den litterära fantasin. Trevi 1993. Häftad. 105 sid. Anteckning på förtitelbladet. (L40129). 50:- Muchnic, Helen. Rysk litteratur före 1900. Aldus/Bonnier, 1968. Pocket. 240 sid. Anteckning på titelbladet. (L40233). 70:- Murray, Robert. Kronprinsens barnabok - Bilderna i det av Elias Martin illuminerade exemplaret jämte några notiser om bokens förhistoria och tillkomst. Häftad. 85 sid. Illustrerad. Anteckning för smutstitelbladet. (L20393). 70:- Mårbacka och Övralid. Minnen av Selma Lagerlöf och Verner von Heidenstam av 40 författare. Lindblads 1940. Halvfranskt. privatinbunden. 540 sid. Illustrerad. (L1442). 80:- Mårtensson, Sigvard. Eugene O'Neills dramatik - handbok till Radioteaterns huvudserie, spelåret 1957/58. Radiotjänst 1957. Häftad. 158 sid. Illustrerad. Anteckning på titelbladet. Exlibris. (L30983). 50:-
Natur och kultur. Ur ett bokförlags historia. NoK 1972. Klotband. Skyddsomslag. 135 sid. Illustrerad. (L20400). 50:- Nerman,
Ture. Troll i ord - inrim och uddrim i svensk vers. Tiden 1954.
Häftad. 223 sid. Anteckning på försättsbladet.
Något nötta pärmar. (L29898). 70:- Nilsson,
Jerker - Nylln, Ulf. Svenska folkets bästa böcker.
Diagonal Förlag 1997. Dekorerat pappband. 30 x 21 cm. 130 sid.
Fotoillustrerad. Resultatet av en omröstning som folkbiblioteken
och Sveriges Allmänna biblioteksförening ordnade 1997.
(L4200). 70:- Nilsson-Tannér, Per. I Pelle Molins spår. Saxon & Lindströms 1951. Inbunden. 223 sid. Illustrerad. (L1396). 100:- Nin, Anaïs. Dagbok 1931-1934. Trevi 1975. Pappband. Skyddsomslag. 320 sid. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget nött i kanterna. (L4002). 80:- Nin, Anaïs. Henry & June - ur Anaïs Nins ocensurerade dagbok. Trevi 1990. Förlagsband. Skyddsomslag. 234 sid. Namnetikett på frampärmens insida. (L40003). 70:- Nordqvist, Nils. Antikvan och vetenskaperna. Svensk typografi omkring åren 1703, 1743 och 1783. Bokvännernas bokgåva 1965. Pappband. 63 sid. Illustrerad. (L4322). 60:- Nordqvist, Nils. Antikvan och vetenskaperna - Svensk typografi 1703, 1743 och 1783. Sällskapet Bokvännerna 1965. Pappband. 61 sid. (L20380). 80:- Nordqvist, Nils. Rokokons Edman och empirens Deleen - Upsala Academies och Svenska Akademiens boktryckare. Biblioteksförlaget 1966. Häftad. 54 sid. Illustrerad. (L31750). 60:- Nordström, Ludvig. Ur Ludvig Nordströms dagböcker. "Individuella registret". Urval av Tor Bonnier. Bonniers 1955. Klotrygg. Skyddsomslag. 412 sid. (L1362). 90:- Norlind, Ernst. Borgebyminnen. Gleerups 1947. Klotrygg. 24 x 17 cm. 355 sid. Illustrerad. (L3041). 100:- Norman,
Nils. Den unge Strindberg och väckelserörelsen. Gleerups
1953. Häftad. 361 sid. (L1366). 100:- Nydahl, Thomas, red. Under den
synliga skriften. Nedslag i Lars Gustafssons författarskap.
Essäer. Natur och kultur. 1996. Häftad. 96 sid. Nyskick. (L
38280) 50:- Nyman,
Thure, red. Bokvännernas kalender. Sällskapet
Bokvännerna 1962. Pappband. 18 x 11 cm. 110 sid. (L4285). 50:-
Olsen,
Kåre - Nordenfalk, Carl. Gyllene böcker. Iluminerade
handskrifter i dansk och svensk ägo. Nationalmusei
utställningskatalog Nr 193. 1952. Limhäftad. 96 sid +24 sid
med illustrationer. (L4250). 40:- Olsson, Henry. Den unge Snoilsky. Gebers 1941. Privatinbunden. 323 sid. Fotoillustrerad. (L4176). 90:- Olsson, Henry. Vinlövsranka och hagtornskrans. En bok om Fröding. Norstedts 1970. Pappband. Skyddsomslag. 309 sid. Fotoillustrerad. Namnteckning. Märke efter borttagen namnetikett på pärmens insida. (L1881). 90:- O´Neill, Eugene. Eugene O´Neills
dramatik. Handbok till radioteaterns huvudserie spelåret 1957/58.
Radiotjänst 1957. Häftad. 159 sid. Redaktör Sigvard
Mårtensson. (L8543). 50:- Onions, C T. A Shakespeare glossary. Oxford University Press 1969. Inbunden. Skyddsomslag. 264 sid. (L21587). 100:- Originalutgåvor
- böcker och tryck från 1700-,
1800- och 1900-talet, 1663 uppslag till gåvor åt
kräsna boksamlare. Almqvist & Wiksell (utg). Almqvist &
Wiksell 1972. Häftad. 118 sid. (L35622). 50:-
Palmlund, Thord. Det första världskriget och Karlfeldts diktning. Karlfeldt-samfundet - Dalaförlaget 1980. Pappband. Skyddsomslag. 142 sid. (L10422). 60:- Palmlund, Thord. Det första världskriget och Karlfeldts diktning. Karlfeldt-Samfundet - Dalaförlaget 1980. Pappband. Skyddsomslag. 142 sid. Skyddsomslagets insida lagat med tejp. (L3984). 50:- Panin, Alice. F M Dostojewski als Darsteller von Menschenleiden. Ernst Guenther Verlag 1923. Förlagsband. 144 sid. Anteckning på frampärmens insida. Blekt rygg och pärmar. (L32838). 50:- Paul, Adolf. Min Strindbergsbok. Norstedts 1930. Inbunden. 199 sid. Illustrerad. (L1369). 90:- Pearson,
Hesketh. George Bernard Shaw. His Life & Personality. Atheneum
1963. Limhäftad. 481 sid. (L4174). 70:- Peck, John – Coyle, Martin. How to
study a Shakespeare Play. Macmillan. 1995. Second edition. Häftad.
250 sid. En del anteckningar med blyerts. Bra skick. (L 38281) 80:- Persson, Lars - Halldin, Lars. Bibliolyticon - eller till böckernas förstörande, en grundläggande filosofisk hatskrift i ord och bild. Akademilitteratur 1980. Bibliofilupplagan, nr 272 av 299 exemplar, Klotband. 50 sid. Illustrerad. (L23010). 100:- Peterson, August. Nils Hasselskog - Grönköpings Diktare och Tänkare. W&W 1948. Inbunden. 278 sid. Illustrerad. (L1409). 100:- Petersens, Hedvig af. Ett barns litterära memoarer. Bokvännerna 1960. Klotryggband. 93 sid. Illustrerad. Exlibris. (L9232). 30:- Petersens, Hedvig af. Ett barns litterära memoarer. Bokvännerna 1960. Klotryggband. 93 sid. Illustrerad. Exlibris. (L9233). 30:- Petrén, Sture. Birger Ekeberg - inträdestal i Svenska akademien. Norstedts 1969. Häftad. 36 sid. (L32839). 60:- Pinner, H L. Bokens värld under antiken. Bokvännerna 1950. Häftad. 85 sid. Illustrerad. Tryckt i 700 exemplar varav 300 numrerade för medlemmar i Sällskapet Bokvännerna. Detta är nr 216. (L32719). 100:- Platen, Magnus von. 1700-tal - Studier i svensk litteratur. Första samlingen. Natur och kultur 1963. Klotryggband. Lite nött skyddsomslag. 264 sid. (L17741). 70:- Ploman, Lennart. Frans G Bengtsson, poet och prosaist - två föredrag. Frans G Bengtsson-sällskapet 1998. Klammerhäftad. 15 sid. Namnteckning på titelbladet. (L32840). 40:- Priestley, J B. Literature & Western Man. Heinemann 1960. 512 sid. Klotband. Skyddsomslag. (L18658). 100:- Queen,
Ellery. In the queens' parlour and other leaves from the editor's
notebook. Victor Gollancz 1957. Förlagsband. Skyddsomslag. 195
sid. Nött skyddsomslag. (L33793). 130:- Quo vadis. De fyra nummer som utkom av tidskriften. 4 häftade volymer i kartong. Ahlberg, Alf (inledn). Bidrag av bl a Harry Martinson, Frans G Bengtsson, T S Eliot, Gunnar Aspelin. (L28935). 300:- Ranelid, Björn. Till alla människor på jorden och i himlen. Bonnier Alba 1997. Inbunden. Skyddsomslag. 381 sid. (L31804). 80:- Ratusjinskja, Irina. Grå är hoppets färg. Forum 1988. Inbunden. Skyddsomslag. 263 sid. Fotoillustrerad. Anteckning på försättsbladet. (L27251). 80:- Ratusjinskja, Irina. Grå är hoppets färg. Forum 1988. Förlagsband. Skyddsomslag. 263 sid. Fotoillustrerad. Anteckning på försättsbladet. (L35081). 80:- Reberg, Arne. Möten med Vilhelm Moberg. Brevskolan 1995. Kartonnage-band. 192 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (L9845). 80:- Reberg, Arne. Uppväxt med Astrid Lindgren. Brevskolan 1996. Dekorerat förlagsband. 201 sid. Fotoillustrerad. (L11579). 90:- Reberg, Arne. Uppväxt med Astrid Lindgren. Brevskolan 1996. Dekorerat förlagsband. 201 sid. (L20225). 90:- Rinman, Sven, red. Litteraturens världshistoria. Medeltiden. Norstedts 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 488 sid. Illustrerad. (L12284). 80:- Romano, Frank J. Automated Typesetting: The Basic Course. Graphic Arts Marketing Associates 1974. Häftad. 28 x 11 cm. 120 sid. Illustrerad. (L16821). 70:- Romersk litteratur - dikter och prosa. Karlsson, Gustav (red). Litteraturens klassiker. Norstedts 2002. Häftad. 387 sid. Läsveck i ryggen. (L30739). 50:- Rosdahl, Anna. Mina minnen av Birger Sjöberg. FiB:s Lyrikklubb 1956. Häftad. 156 sid. (L4175). 70:- Rosenblad, Ingvald - Szczepanski, Jan. Gustaf Frödings bibliografi. 2 volymer. Gustaf Fröding-sällskapet 1978-1984. Dekorerat förlagsband. (L28777). 160:- Rosenblad, Ingvald, red. Frödingsminnen. Gustaf Fröding-sällskapets skriftserie Vol XII 1980. Dekorerat pappband. 263 sid + efterskrift. Illustrerad. (L3933). 50:- Rosengren, Karl Erik. Victoria Benedictsson. Natur och Kultur 1965. Häftad. 86 sid. Märke efter prislapp på frampärmen. (L22059). 60:- Roth,
Philip. The facts - a novelist's autobiography. Cape 1989.
Förlagsband. Skyddsomslag. 195 sid. (L32750). 110:- Rowley, Jennifer E. Organizing
Knowledge. An Introduction to Information Retrieval. Gower. 1998.
Second Edition. Häftad. 510 sid. Nyskick. (L 38292) 100:- Ruin, Hans. Ett land stiger fram. W & W 1941. Häftad. 201 sid. Gulnad rygg. (L20439). 60:- Ruin, Hans. Det finns ett leende. W & W 1943. Häftad. 240 sid. Gulnad rygg. (L20445). 70:- Ruin, Hans. Poesiens mystik. Gleerups 1961. Ryggklotband. Skyddsomslag. 418 sid. Skyddsomslaget nött och fläckigt. (L25259). 110:- Runnquist, Nils. Nils Ferlin. En bildbiografi. Bonniers 1962. Klotband. Inget skyddsomslag. 112 sid. (L13919). 70:- Ruppel, Aloys. Grosse Drucker von Gutenberg bis Bodoni. Gutenberg-Gesellschaft 1953. Häftad. 28 x 20 cm. 50 sid. Illustrerad med 15 planscher med porträtt av boktryckare. Katalog till utställning på Gutenberg-museet. (L16828). 100:- Rønning,
Helge, red. Linjer i nordisk prosa 1965-1975. Norge. Cavefors 1977.
Limhäftad. 443 sid. (L4352). 40:-
Saint-Victor, Paul de. Menniskor och gudar - studier. Wallberg 1880. Halvskinnband. Bundet hos Rob. Sahlin, Sundsvall. 197 sid. Stämpel på försättsbladet och titelbladet. Nött rygg. (L40253). 300:- Samfundet de nio - litterär kalender 2005. Harding, Gunnar (red). Norstedts 2005. Inbunden. Skyddsomslag. 238 sid. (L28381). 100:- Sandemose, Aksel. Resan till Kjörkelvik - dichtung und wahrheit. Forum 1971. Inbunden. 207 sid. (L25896). 100:- Schiffrin, André. Förlag utan förläggare. Ordfront 2001. Förlagsband. Skyddsomslag. 176 sid. (L35299). 130:- Schück, Henrik - Warburg, Karl. Illustrerad svensk litteraturhistoria. I-VII. Tredje fullständigt omarbetade upplagan. Rabén & Sjögren 1926-1932. Halvfranska band. Ryggtitel i guld. Marmorerad pärm. 24 x 17 cm. Bra skick. (L5823). 600:- Schweitzer, Viktoria. Marina Tsvetajeva, kvinna-poet - ett ryskt livsöde. Bonniers 1996. Förlagsband. Skyddsomslag. 450 sid. Illustrerad. (L33125). 100:- Silfverstolpe, Gunnar Mascoll. Mina böcker och andra uppsatser. Bokvännernas julbok 1955. Häftad. Skyddsomslag. 108 sid. Illustrerad. Exlibris. (L9230). 50:- Silfverstolpe,
Gunnar Mascoll. Mina böcker och andra uppsatser.
Sällskapet Bokvännerna 1955. Häftad. 107 sid.
Försättsbladet något missfärgat. Ouppskuren.
(L20389). 50:- Sjöberg, Birger. Poesi och pengar - Sjöbergs blå brev. Birger Sjöberg-sällskapet årsbok 1987. Häftad. 265 sid. Illustrerad. Ouppsprättad. (L22406). 60:- Sjöberg,
Birger. Efterlämnat. Birger Sjöberg-sällskapet
årsbok 1989. Häftad. 205 sid. Illustrerad.
Ouppsprättad. (L22405). 60:- Sjögren, Gunnar. Shakespeare
dramatiker, människa och myt. W&W. 1967. Pocket. Illustrerad.
208 sid. Dedikation. Bra skick. L 37704. 40:- Smiley, Jane. Charles Dickens. Phoenix 2002. Häftad. 224 sid. Läsveck i ryggen. (L30861). 80:- Smirnoff,
Karin. Strindbergs första hustru. Forum 1977. Inbunden. 419
sid. (L31095). 100:- Sparre, Anna. Från andra stranden. Gebers 1971. Klotband. Skyddsomslag. 136 sid. Slitet skyddsomslag. (L30170). 200:- Spiekermann, Erik. Ursache & Wirkung: ein typgrafischer Roman. H Berthold AG, Berlin, 1986. 14-24 Tausend. Rött klotband. 19 x 12 cm. 127 sid. Illustrerad. Pappkassett. (L16831). 200:- Stegner, Wallace. Wolf willow - a history, a story and a memory of the Last Plains Frontier. Penguin 1990. Häftad. 306 sid. Karta. (L34164). 70:- Steinberg, S H. Boktryckarkonst och bokhistoria genom fem sekler. Spektra 1972. Klotband. Skyddsomslag. 349 sid. Illustrerad. (L14653). 120:- Stenvång, Eva. Latinamerikanska författare i svensk översättning. [Latinamerikakommittén] 1984. Tredje reviderade upplagan. Klammerhäftad. 44 sid. (L31366). 50:- Stenvång, Eva. Latinamerikansk och karibisk litteratur på svenska. Tranan 2003. Häftad. 276 sid. Illustrerad. (L2389). 100:- Stephens, Meic. Collins dictionary of literary quotations. HarperCollins 1990. Häftad. 193 sid. (L23617). 80:- Stil och idé - SLT under ett halvsekel. Nordenfalk, Johan (förord). AB Sveriges Litografiska Tryckerier 1963. Inbunden. 172 sid. Illustrerad. (L29420). 60:- Stockholms
Posten. Nr 57. Torsdagen den 10 mars 1825. Innehåller bl a en
uppsats om "Ynnest och rättvisa". (L1335). 150:- Stolpe, Sven. Dikt och
samhälle. Rydberg, Snoilsky, 80-talet. Sven Stolpe berättar
Svenska folkets litteraturhistoria. Legenda. 1988. Inbunden.
Skyddsomslag. 260 sid Bra skick. (L 38241) 50:- Stolpe, Sven. Dikt och samhälle - Rydberg, Snoilsky, 80-talet. Sven Stolpe berättar svenska folkets litteraturhistoria. Askild & Kärnekull 1978. Dekorerat förlagsband. Skyddsomslag. 259 sid. Illustrerad. Något nött skyddsomslag. (L34864). 50:- Stolpe, Sven, m fl. Diktarens mekanismer. Fem uppsatser om Fröding. Gustaf Fröding-sällskapet XXI. Norma 1989. Pappband. 166 sid. Texter av Sven Stolpe, Teddy Brunius, Erland Lindbäck och Gottfrid Kallstenius. (L3932). 70:- Stolpe, Sven. Från runsten till ballad. Sven Stolpe berättar svenska folkets litteraturhistoria. Askild & Kärnekull 1972. Dekorerat pappband. Skyddsomslag. 290 sid. Illustrerad. Liten skada på skyddsomslagets övre kant. (L4301). 80:- Stolpe, Sven. Från runsten till ballad. Svenska folkets litteraturhistoria. Askild & Kärnekull 1973. Pappband. Skyddsomslag. 291 sid. (L4365). 80:- Stolpe, Sven. 40 svenska
författare. Bra Böcker 1980. Förlagsband. Skyddsomslag.
26 x 20 cm. 256 sid. Illustrerad. (L13015). 80:- Stolpe, Sven. Olof Lagercrantz. A&K 1980 Förlagsband. Skyddsomslag. 121 sid. (L33910). 90:- Stolpe, Sven. Oxfordprofiler - ett reportage. Bonniers 1938. Häftad. 251 sid. Illustrerad. Läsveck i ryggen. (L33942). 90:- Stolpe, Sven. Stormens år.
Memoarer 2. Askild & Kärnekull 1975. Förlagsband.
Skyddsomslag. 276 sid. Fotoillustrerad. (L10051). 80:- Stolpe, Sven. Den svenska romantiken - från Atterbom till Runeberg. Sven Stolpe berättar svenska folkets litteraturhistoria. Askild & Kärnekull 1977. Dekorerat pappband. Skyddsomslag. 407 sid. Illustrerad. Något nött skyddsomslag. Liten anteckning på frampärmens insida. (L35025). 80:- Stolpe, Sven. Tål ni höra mer - minnen och anekdoter. Askild & Kärnekull 1974. Första upplagan. Ryggklotband. Skyddsomslag. 236 sid. Något nött skyddsomslag. (L35087). 60:- Stolpe, Sven. Vasatid och stormaktstid. Sven Stolpe berättar svenska folkets litteraturhistoria. Askild & Kärnekull 1973. Dekorerat pappband. Skyddsomslag. 309 sid. Illustrerad. Något nött skyddsomslag. Liten anteckning på frampärmens insida. (L35023). 80:- Stolpe, Sven. Verner von Heidenstam. Sven Stolpe berättar svenska folkets litteraturhistoria. Askild & Kärnekull 1980. Dekorerat pappband. Skyddsomslag. 242 sid. Illustrerad. Något nött skyddsomslag. Liten anteckning på frampärmens insida. (L35020). 80:- Strindberg, Axel. Arvet från Strinne. Ett familjeöde. Gidlunds 1989. Dekorerat pappband. 326 sid. Fotoillustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Enstaka understrykn med blyerts. (L1352). 110:- Ström, Eva. Edith Södergran. Natur och Kultur 1994. Inbunden. 217 sid. Illustrerad. (L26448). 120:- Strömbäck, Dag. Bilder och texter från sagatidens Island. Sveriges radio 1961. Häftad. 60 sid. Illustrerad. (L27127). 50:- Strömholm, Stig, m fl. De lärdas bibliotek. Trettio Uppsalaprofessorer om betydelsefulla böcker. Atlantis 1993. Pappband. Skyddsomslag. 352 sid. Nyskick. (L6815). 150:- Ståhle,
Carl Ivar. Vers och språk i Vasatidens och stormaktstidens
svenska diktning. Norstedts 1975. Förlagsband. Skyddsomslag. 470
sid. (L40323). 90:- Den
största lyckan - en vänbok till Vilhelm Ekelund. Ljung,
Per Erik - Nilsson, Helena (red). Ellerströms 1999. Häftad.
267 sid. (L28345). 90:- Sundin, Sven Z, red. Nykterhetsrörelsen i litteraturen. En antologi. Sober Förlags AB 1979. Klotband. 336 sid. Illustrerad med teckningar. (L4241). 60:- Svegford, Mats. Desinformation i små steg. Rapport nr 2 från Näringslivets Mediainstitut. 1991. Häftad. 78 sid. (L34896). 80:- Svensk bokkonst 2002 - tjugofem utvalda böcker. Svensson, Ingrid (red). Kungl. biblioteket 2003. Klotband. 118 sid. Illustrerad. 17 x 12,5 cm. (L32765). 90:- Svenska bokförläggareföreningens festskrift den 4 december 1893. Inbunden. 291 sid. Sliten. (L20382). 70:- Svensson, Conny. Tarzan i slukaråldern. Rabén Prisma 1997. Förlagsband. 223 sid. Illustrerad. (L33624). 130:- Svensson, Georg - Runnquist, Åke. En silverantologi. Ur Bonniers Litterära Magasin under 25 år. Bonniers 1956. Klotband. 498 sid. (L14585). 80:- Svensson, Georg - Ahlenius, Holger. Den svenska boken under 50 år. Svenska bokhandlareföreningen 1943. Häftad. 264 sid. Illustrerad. Dedikation på försättsbladet. (L20381). 70:- Svensson, Georg. Minnen och möten - ett liv i bokens tjänst. Bonniers 1987. Förlagsband. Skyddsomslag. 299 sid. Illustrerad. (L32932). 70:- Sveriges
litteratur, 1. Ståhle, Carl Ivar (red).
Medeltidens och reformationstidens litteratur. Carl Ivar
Ståhle och E N Tigerstedt (red). Svenska
bokförlaget/Bonniers 1968. Klotband. Skyddsomslag. 285 sid.
Namnteckning på frampärmens insida. (L32789). 100:- Sveriges litteratur, 8. Carl Ivar Ståhle och E N Tigerstedt (red). Carl Jonas Love Almqvist. Aspelin, Kurt (delred). Svenska bokförlaget/Bonniers 1965. Klotband. Skyddsomslag. 309 sid. Skyddsomslaget något nött. (L23633). 100:- Särman, Marianne, red. Mästarna. En presentation av författarna i Mästarbiblioteket. Bokorama 1983. Två volymer. Skinnimitation med gulddekor. Helt guldsnitt. 26 x 20 cm. 184 + 215 sid. Rikt illustrerade. (L4354). 140:- Söderblom, Staffan. Harry Martinson. Natur och Kultur 1995. Inbunden. 370 sid. Illustrerad. (L26447). 120:- Söderhjelm, Torsten. Gustave Flaubert. Helios förlag 1906. Häftad. 71 sid. Andra bandet i serien Konst och Kultur - Populära Uppsatser. Namnteckning. (L4249). 40:- Söderhjelm, Werner. Oscar Levertin. En minnesteckning. Bonniers 1914. Två volymer. Dekorerade pappband. 24 x 18 cm. 502 + 512 sid. Nötta. (L3990). 130:- Söderhjelm, Werner. Utklipp om böcker.
Tredje serien. Första delen. Bonniers 1920. Ryggklotband. 414 sid.
(L8513). 70:-
Taels, Joris. Sven Stolpe. En monografi. Norma 1984. Pappband. Skyddsomslag. 256 sid. Fotoillustrerad. (L7198). 90:- Evert
Taube-sällskapet. Årsskrift 1979. Så minns vi
Evert Taube. Häftad. 163 sid. Illustrerad. (L4289). 70:- Tegnér, Esaias. Brev, del 1-2. 2 vol. I urval utgivna med inledning och kommentar av Nils Palmborg. AWE Gebers, 1982. Inbundna. 356 + 263 sid. Del 1: 1793-1826. Del 2: 1827-1845. (L24125). 120:- Thurén, Torsten. Orientering
i källkritik – Är det verkligen sant?. Almqvist &
Wiksell. 1992. Kartonnageband. 188 sid. Bra skick. L 37655. 50:- Tideström,
Gunnar. Edith Södergran. Wahlström & Widstrand 1991.
Pappband. Skyddsomslag. 264 sid. Ett par revor i skyddsomslaget.
(L4190). 90:- Tikkanen, Märta, m
fl. Henrik.
Biografi över Henrik Tikkanen. Alba 1986. Förlagsband.
Skyddsomslag. 139 sid. (L19819). 90:- Tomson, Bengt. Gustaf Hellström och hans väg till snörmakare Lekholm får en idé. Rabén & Sjögren 1961. Häftad. 343 sid. (L7031). 90:- Topsøe-Jensen, H - Billeskov Jansen, F.J. - Bull, Francis - Dissing, Volmer - Jacobsen, Ole. H C Andersen. Studentersamfundet 1954. Häftad. Skyddsomslag. 84 sid. Namnteckning på smutstitelbladet. (L23721). 50:- Tufte,
Edward R. The visual display of quantitative information. Graphic
Press 1984. Klotband. Saknar skyddsomslag. 197 sid. Illustrerad.
Namnteckning på försättsbladet. (L40155). 300:-
Vendelfelt, Erik. Den unge Bengt Lidforss. En biografisk studie med särskild hänsyn till hans litterära utveckling. Gleerups 1962. Häftad. 303 sid. Fotoillustrerad. (L3993). 80:- Vennberg, Karl. På mitt samvete. Recensioner, essäer och tidskritik från fem decennier. Författarförlaget 1987. Pappband. Skyddsomslag. 495 sid. (L4238). 110:- Vennberg, Karl. På mitt samvete. Recensioner, essäer och tidskritik från fem decennier. Författarförlaget 1987. Pappband. Skyddsomslag. 495 sid. (L13373). 110:- Verner von Heidenstams landskap - dikt och bild. Bang, Kate (förord) - Fehrman, Carl (inledning). Allhems 1959. Halvklotband. Inget skyddsomslag. 30 + ca 110 sid. Rikt illustrerad. 27,5 x 20,5 cm. (L32569). 100:- Vogel, Viveka. Från Jackie Collins till Joseph Brodsky - 27 amerikanska författarprofiler. Tre Böcker 1990. Inbunden. 218 sid. Illustrerad. (L1394). 70:- Wallgren, Anita. Arne Holmbergs tryckta skrifter 1913-1964. Bibliografisk förteckning. A&W 1964. inbunden. 33 sid. (L1368). 70:- Walzel, O F. Tysk romantik. Vetenskap och bildning - Albert Bonniers handböcker i vår tids vetande, band XXI. Bonniers 1917. Häftad. 204 sid. Namnteckning på försättsbladet. Blekt rygg. Nötta kanter. (L31754). 70:- Warburg, Karl. Anna Maria Lenngren. Bonniers 1917. Halvfranskt. 320 sid. (L1414). 120:- Warburg, Karl. Anna Maria Lenngren. Bonniers 1917. Halvfranskt. Något lös i bindningen. Namnteckning. (L13723). 100:- Warburg, Karl. Carl Snoilsky. Hans lefnad och skaldskap. Gebers 1905. Gulddekorerat klotband. 480 sid. Illustrerad. (L17859). 100:- Wells, Sharon. Sloppy Joe's - the first fifty years. Key West Saloon 1983. Häftad. 56 sid. Illustrerad. (L23616). 200:- Wells, Stanley. Shakespeare - The Poet & His Plays. Methuen 1997. Häftad. 411 sid. (L13994). 110:- Wennerberg, Klas. Vårgiga och hösthorn. Förklaringar till Karlfeldts dikter. Karldeldt-Samfundet - Dalaförlaget 1977. Pappband. Skyddsomslag. 329 sid. (L3985). 80:- Werin, Algot. Tegnérdikter - analyserade av Algot Werin. CWK Gleerups 1955. Ryggklotband. 163 sid. Blyertsunderstrykningar. Namnteckning på försättsbladet. (L30550). 50:- Westerström, Jenny. Barfotapoeten Nils Ferlin. Bonniers 1990. Förlagsband. Skyddsomslag. 578 sid. (L19407). 150:- Westin, Boel, red. Böcker ska blänka som solar. En bok till Vivi Edström. Rabén & Sjögren 1988. Utgiven i samarbete med Svenska Barnboksinstitutet. Dekorerat pappband. 263 sid. Illustrerad. (L4274). 80:- Westin, Boel. Böcker ska blänka som solar. En bok till Vivi Edström. Rabén & Sjögren 1988. Dekorerat pappband. 263 sid. Illustrerad. (L4360). 80:- Westman Berg, Karin. Studier i C.J.L. Almqvists kvinnouppfattning. 448 sid. Häftad. Delvis osprättad. (L31097). 120:- Willers, Uno. En gustaviansk boksamlare - Knut K:son Posse på Svanå. Norstedts 1971. Häftad. 197 sid. Illustrerad. Fläckar på frampärmen. Dedikation från författaren. (L20385). 150:- Wirmark, Margareta. Narrens bjällror. Hjalmar Bergmans kammarspel. Carlssons 2002. Dekorerat förlagsband. 375 sid. Illustrerad. Recensions-stämpel på övre snittet. Nyskick. (L11941). 120:- Witt-Brattström, Ebba. Ediths jag - Edith Södergran och modernismens födelse. Norstedts 1997. Inbunden. Skyddsomslag. 348 sid. Illustrerad. (L25265). 80:- Witt-Brattström, Ebba. Ediths jag - Edith Södergran och modernismens födelse. Norstedts 1997. Förlagsband. Skyddsomslag. 348 sid. Illustrerad. (L35086). 80:- Wivallius, Lars. Självbiografi. Brev och prosastycken. Urval och kortfattad biografi av Erik Gamby. Bokgillet 1957. Andra upplagan. Häftad. 158 sid. Ouppskuren. (L4195). 70:- Wollheim, Donald A. Framtidens kartläggare - science fiction i dag. A & K 1972. Häftad. 184 sid. (L24641). 70:- Wright, Richard. Black Boy - en berättelse om barndom och ungdom. Bonniers 1957. Inbunden. Skyddsomslag. 256 sid. (L27556). 70:- Wåhlin, Kristian - Asplund Carlsson, Maj. Barnens tre bibliotek - läsning av fiktionsböcker i slukaråldern. Symposion 1994. Inbunden. 259 sid. Anteckning på försättsbladet. (L28351). 100:- Wästberg, Per. Kära Hjalle, Kära Bo: Bo Bergmans och Hjalmar Söderbergs brevväxling 1891-1941. Albert Bonniers, 1969. Inbunden, skyddsomslag. 306 sid. (L24127). 100:-
Yrlid, Rolf. Svensk diktarhem
från 1600-talet till våra dagar. Forum. 1965.
Kartonnageband. Fotoillustrerad. 208 sid. Namnteckning. Bra skick. (L
38584) 40:- Zachrisson, Bror. Grafiska
Institutet Tjugofem år. Publikation utgiven vid jubileet den 19
januari 1969. Gulddekorerat klotband. 24 x 15 cm. 73 sid. Illustrerad.
(L16834). 100:-
Åkerberg, Hans, red. Den levande Gustaf Fröding. Studier och porträtt. Gustaf Fröding-sällskapet XVIII. Norma 1986. Pappband. Skyddsomslag. 148 sid. Texter av Nathan Söderblom, Erik Axel Karlfeldt, Verner von Heidenstam, Helge Kjellin och Torsten Fogelqvist. (L3940). 70:- Åkesson, Åke. Hjärtat och facklan - Ragnar Jändels liv och diktning. LT 1978. Inbunden. 229 sid. Illustrerad. (L1412). 80:-
|
| A | B | CD | E | F | G | H | IJ | K | L | M | N | O | PQ | R | S | TU | VW | XYZ | ÅÄÖ |
| Till toppen av Litteraturhistoria | Beställ |