skylt-liten.bmp (3560 bytes)

    KULTURHISTORIA

Kopiera den texten om den bok du vill köpa och gå vidare till Beställ
 

Tillbaka till bokhyllan Beställ
A-D EF G-J KL MN O-R S TU V-Ö

A-D

ABCD-boken - belönad svensk reklam 1981. Ekstrand, Margaretha m fl (red). ABCD 1982. Förlagsband. Opaginerad. Rikt illustrerad. (KH32073). 100:-

Andersson, Mejt – Dahlström, Leif, red. En ny lärobok varje dag. Liber. 1989. Limhäftad. Illustrerad. 120 sid. Bra skick.. KH 37410. 40:-

Arrbäck, K G m fl. Hallå, det är Garpe.Vestmanlands Läns Tidning. 1977. Häftad. Opaginerad. Mycket bra skick. KH 37165. 40:-

Arvidsson, Alf, m fl, red. Människor & föremål. Etnologer om materiell kultur. Carlssons. 1990. Kartonnageband. Fotoillustrerad. 310 sid. Bra skick. (KH 38290) 80:-

Aspegren, Jesper m fl. Våra högtider - traditionerna, maten och festerna vi minns. Prisma 2001. Inbunden. Skyddsomslag. 150 sid. Illustrerad. (KH24437). 90:-

Barrett, David V. Grafologi. Tyd tecknen rätt. .Wahlströms. 1996. Dekorerat kartonnageband. 16 x 12 cm. Illustrerad. 60 sid. Nyskick. KH 37134.4 0:-

Barsali, Isa Belli. European enamels. Cassell 1988. Häftad. 157 sid. Illustrerad. (KH25319). 60:-

Bengtsson, Jesper. Mäktiga medier, mager demokrati. Bilda 2001. Häftad. 176 sid. (KH33622). 90:-

Blake, J. P. - Reviers-Hopkins, A. E. Old English Furniture for the Small Collector. Its Types, History and Surroundings from Mediaeval to Victorian times. Batsford. 1948. Illustrerad. 154 sid. Bra skick. (KH 38425) 100:-

Bonde, Knut. Sett och hört.Hökerbergs. 1950. Klotryggband. Bägge omslagen medbundna. Illustrerad. 296 sid. Namnteckning på försättsbladet. Bra skick. KH 37098. 80:-

Bringéus, Nils-Arvid - Medelius, Hans. När livet var som bäst. En bok till minnet av Gösta Berg. Nordiska museets förlag 1993. Pappband. 22 x 18 cm. 310 sid. Fotoillustrerad. (KH3034). 100:-

Broby-Johansen, R. Hår och hatt. Gebers 1972. Ryggklotband. 32 sid. Illustrerad. (KH28463). 80:-

Broby-Johansen, Rudolf. I för små skor. Teckningar av Ebbe Sunesen. Klotrygg. 22 x17 cm. 32 sid. Namnteckning. (KH3046). 70:-

Bruton, Eric. Clocks & Watches. Hamlyn 1968. Klotband. Skyddsomslag. 28 x 21 cm. 140 sid. Rikt illustrerad. Tre små revor i skyddsomslaget. (KH15080). 100:-

Burenhult, Göran. Speglingar av det förflutna. Bra Böcker 1986. Klotband. Skyddsomslag. 30 x 24 cm. 351 sid. Rikt fotoillustrerad. (KH3445). 120:-

Bäck, Karl-Gunnar. Om sanningen ska fram om Aftonbladet. Askild & Kärnekull. 1979. Limhäftad. 141 sid. Bra skick.. KH 37411. 30:-

 


EF        pil.bmp (982 bytes)

Edlund, Lars-Erik. Studier över nordsvenska ortsboöknamn.Skrifter utgivna av Dialekt-, ortsnamns- och folkminnesarkivet i Umeå. Serie B. Namn Nr 2. Umeå 1985. Limhäftad. 24 x 16 cm.313 sid. Mycket bra skick. KH 37285. 110:-

Ejdestam, Julius. Från fikonlöv till jeans. Rabén & Sjögren 1977. Förlagsband. 182 sid. Illustrerad. Stämpel på försättsbladen. Första försättsbladets nedre hörn bortskuret. (KH33071). 60:-

Engblom, Lars-Åke. Arbetarpressen i Göteborg. En studie av arbetarpressens förutsättningar, arbetarrörelsens presspolitik och tidningskonkurrensen i Göteborg 1890-1965. Akademisk avhandling. Göteborg 1980. Häftad. 413 sid. (KH7603). 80:-

Ferguson, Charles W. Rotarys värld. Rotary 1976. Linneband. Transparent skyddsomslag. 31 x 23 cm. 144 sid. Fotoillustrerad. Tillskrift på försättsbladet. (KH16192). 100:-

Fischerström, Iwan W. Posten. Strövtåg i postväsendets och frimärkenas historia från antiken, medeltiden och våra dagar. Bok och Bild 1970. Klotband. skyddsomslag. 24 x 21 cm. 141 sid. Fotoillustrerad. (KH15307). 100:-

Fichtelius, Erik, m fl. Public service i praktiken. En antologi om radio och TV i allmänhetens tjänst. Sveriges Radios förlag 1997. Häftad. 199 sid. (KH11945). 70:-

Forssell, C. Ett år i Sverige. Taflor av svenska almogens klädedrägt, lefnadssätt och hemseder. Rediviva 1979. Faksimilupplaga av originalutgåvan 1827-35. Konstskinnband. 27 x 20 cm. 48 helsidesplanscher i färg. 137 sid text. Bibliofilupplaga: nr 24 av 100 exemplar. Nyskick. (KH1194). 250:-

Friman, Helena. Morfars hus - om att se det förflutna. Almqvist & Wiksell 1996. 132 sid. Illustrerad. (KH34547). 100:-

Frisch, Hartvig. Europas kulturhistoria, del 1-4 (komplett). Wahlström & Widstrand, 1979. Inbundna, skyddsomslag. Skyddsomslaget på del 4 trasigt. (KH21574). 150:-

Fürst, Artur - Moskowski, Alexander. De 1000 undrens bok. Förra delen. Bonniers 1929. Klotband. 300 sid. Fotoillustrerad. (KH3056). 90:-

 

 


G-J        pil.bmp (982 bytes)

Gabrielsson, Jan. Helgon och andra syndare. Förströelseläsning för frimärkssamlare. R&S 1978. Kartonnageband. 239 sid. Illustrerad. Bra skick. (KH4a) 40:-

Gaddén, Gunnar. Bokföring för detaljaffärer. Hermods 1934. Klotband. Nio brev med bilagor i en volym. (KH20663). 50:-

Grandien, Bo. Rönndruvans glöd. Nygöticistiskt i tanke, konst och miljö under 1800-talet. Nordiska Museet 1987. Dekorerat pappband. 22 x 19 cm. 394 sid. Illustrerad. (KH6794). 150:-

Grey, Margaret - Grey, Gerry. Teddybjörnar - den nya, utförliga handboken. Könemann 1998. Häftad. 80 sid. Illustrerad. (KH31506). 60:-

Gustafsson, Karl Erik – Weibull, Lennart. Mått på medier.Handelshögskolan vid Göteborgs universitet. 1990. Limhäftad. 95 sid. Mycket bra skick. KH 37252. 70:-

Hadenius, Stig. Vårt behov av press. Dagspressen. 1990. Klammerhäftad. 55 sid. Bra skick.. KH 37407. 30:-

Hagberg, Knut. Linneansk linje. Aldus/Bonniers 1963. Pocket. 153 sid. (KH26325). 50:-

Hagberg, Knut. Sedernas bok. Natur och Kultur 1945. Halvklotband. Skyddsomslag. 587 sid. Illustrerad. (KH21461). 210:-

Halldén, Ruth. Tankar om kultur. Prisma 1999. Inbunden. Skyddsomslag. 238 sid. Reva på frampärmens insida. (KH21122). 90:-

Hammarberg, Thomas. Massmedia och vår bild av världen. Prisma 1981. Häftad. 268 sid. (KH33098). 90:-

Hastrup, Kirsten - Ovesen, Jan. Främmande kulturer. Den moderna etnografins grunder. Gidlunds 1982. Dekorerat pappband. 24 x 17 cm. 296 sid. Fotoillustrerad. (KH3461). 110:-

Heckscher, Eli F - Rasmusson, Nils Ludvig. Sveriges mynthistoria - vägledning vid studiet av Kungl Myntkabinettets svenska myntsal. Kungl Myntkabinettet 1982. Fjärde upplagan, omarbetad och reviderad av Lars O Lagerqvist och Ernst Nathorst-Böös. Häftad. 60 sid + 12 planscher. Illustrerad. (KH35632). 40:-

Hellner, Brynolf. Svenska möbler. Forum. 1948. Klotband. 14 x 10 cm. Inget skyddsomslag. 167 sid. Illustrerad. Bra skick. (KH 38458) 60:-

Henriksson, Alf. Hexikon - En sagolik uppslagsbok. Bra böcker 1981. Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 422 sid. Rikt illustrerad. (KH20531). 120:-

Hildebrand, Karl Sieverts Kabelverk – Minnesskrift över de 50 första åren.Hasse W Tullbergs Boktryckeri/Esselte 1938. Dekorerat linneband. 27 x 21 cm. 396 sid. Illustrerad. Mycket bra skick. KH 37058. 150:-

Hinn, Lars - Schmidt, Claes - Sihlberg, Henry. Företagens festhandbok - en väg till lönsamma och roliga evenemang. Liber 1990. Förlagsband. 190 sid. (KH31389). 80:-

Holmberg, Sören – Weibull, Lennart. Trendbrott?.Götebrogs universitet. SOM-undersökningen 1991. SOM-rapport 8. 1992. Limhäftad. 238 sid + bilagor. Mycket bra skick. KH 37168. 80:-

Holmberg, Teodor. Människor och kulturbilder från 1800-talet. Bonniers 1928. Privatinbunden. 407 sid. Fotoillustrerad. Namnteckning. (KH3366). 100:-

Hultén, Lars J. Orden och pengarna. Om kamp och kapitulation inom journalistiken. Natur och Kultur 1999. Dekorerat förlagsband. 460 sid. (KH18130). 100:-

Hultman, Harald. Pressens pionjärer. Tidningar i Norrtälje under hundra år. Norrtelje Tidning. 1967. Limhäftad. 78 sid. Illustrerad. Bra skick.. KH 37412. 30:-

Håwi, Torleif - Wrange, Ann-Marie. Svenska reklamaffischer - En bilderbok om den svenska reklamaffischens historia. AFF 1986. Inbunden. Skyddsomslag. 211 sid. Rikt illustrerad. (KH21201). 200:-

Jordahl, Anneli. Klass - är du fin nog?. Atlas. 2004. Pocket. Omslag med tygdekorationer. Illustrationer av Stina Wirsén.162 sid. Bra skick. (KH 38420) 40:-

Josephson, Ragnar. Bellman Kellgren Sergel. Natur och Kultur 1955. Häftad. 106 sid. Fotoillustrerad. (KH3474). 60:-

Jubileumskatalog 1899-1909 - 10 år, Åhlén & Holm Insjön - Priskurant å manufakturer, korta varor, kautschukstämplar och sigill m.m., m.m. från Åhlén & Holm, Insjön. Rediviva 1989. Faksimil av 1909 års utgåva. Häftad. 248 sid + blad A-P. Illustrerad. 28,5 x 21 cm. (KH35004). 150:-

 

 


KL        pil.bmp (982 bytes)

Karlgren, Anton Journalistik i Dagens Nyheter. Faksimil av Anton Karlgrens skrift år 1923 – utgiven vid DN:s 125-årsjubileum 1989.Dekorerat förlagsband. 52 sid. Namnteckning. Bra skick. Sk 37316.3 0:-

Kempe, Anders – Baldhagen, Christer.
Fri radio i ett Sverige med fria medier. .Näringslivets Mediainstitut. 1991. Limhäftad. 199 sid. Bra skick. KH 37160. 50:-

Kernell, Yngve. All världens väg. LT 1977. Kulturhistoria i romanform. Dekorerat pappband. Skyddsomslag. 28 x 21 cm. 271 sid. Illustrerat av författaren. (KH3440). 100:-

Kjellin, Carl. Illustrerat varulexikon för handel och industri. Varuteknisk uppslagsbok över råvaror, deras förekomst, egenskaper, förfalskning och användning, samt därav framställda produkter, statistik o. s. v. Med 717 figurer och bilder. Åhlén & Åkerlund 1927. Skinnryggband med klotpärmar och gulddekoration. 24 x 18 cm. 1235 sid. Utmärkt skick. (KH5706). 600:-

Klädd & oklädd. Nationalmuseum 16 februari - 19 maj 1996. Topelius, Ann-Sofi - Gram, Magdalena (red). Nationalmuseum 1996. Häftad. 232 sid. Illustrerad. (KH28623). 150:-

Kybalova, L - Herbenova, O - Lamarova, M. Den stora modeboken. Folket i Bild 1976. Tredje upplagan. Dekorerat linneband. Nött skyddsomslag. 22 x 16 cm. 606 sid. Rikt fotoillustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (KH18189). 150:-

Lagerroth, Ulla-Britta. I musernas sällskap - konstarter och deras relationer, en vänbok till Ulla-Britta Lagerroth 19.10.1992. Wiken, 1992. Inbunden. 699 sid. Illustrerad. (KH24150). 150:-

Landström, Axel, red. Sveriges postverk. En bok om Kungl. Postverket genom medverkan av dess funktionärer. Bokförlaget Orbis 1956. Halvfranskt band. 27 x 20 cm. 551 sid. Fotoillustrerad. (KH15306). 200:-

Larkey, Jan. Klä dig smal. Forum 1993. Häftad. 119 sid. Illustrerad. (KH31667). 70:-

Larkin, David, red. The Christmas Celebration. A Graphic Celebration. Pan Books. 1975. Limhäftad. 29 x 22 cm. Opaginerad. Rikt illustrerad i färg. Bra skick. KH 37886. 70:-

Larsson, Sören. Klara röster 2. Expressens första tid. Sören Larsson samtalar med dem som var med. 1991. Limhäftad. 103 sid. Bra skick.. KH 37401. 30:-

Larsson, Sören. Klara röster 1. På PG Petersons tid. Sören Larsson samtalar med dem som var med. 1987. Limhäftad. 116 sid. Bra skick.. KH 37402. 30:-

Larson, Anita. Svensk dräkttradition. En bibliografi över svenska folkdräkter. LT 1982. Häftad. 53 sid. (KH8157). 100:-

Larson, Gunnel. Gamla ting berättar. LT 1977. 20 x 20 cm. Häftad. 120 sid. Illustrerad med fotografier och teckningar. (KH15680). 50:-

Lewenhaupt, Tony. Modets mening - samhället som modeskapare. Wiken 1992. Inbunden. Skyddsomslag. 163 sid. Illustrerad. Dedikation från författaren. Stort format. (KH25873). 280:-

Liljestrand, G, red. Karolinska mediko-kirurgiska institutets historia 1860-1960. Almqvist & Wiksell 1960. Fyra volymer. Inbunda. (KH1224). 600:-

Lindberg, Ernst-Folke. Utflykter i den svenska kulturhistorien. Till Hans Hansson. 1967. Klotrygg. 283 sid. Illustrerad. (KH3369). 70:-

Lindblad, Niklas. Nobelfesten. Foto: Pawel Flato. Prisma 2000. Inbunden. 142 sid. (KH1226). 100:-

Lindblom, K G. Wire-drawing, especially in Africa. Statens etnografiska museum, Smärre meddelanden nr 15, 1939. Häftad. 38 sid. Illustrerad. Dedikation från författaren. (KH29802). 100:-

Ljungberg, Helge. Våra högtider. Hökerbergs 1958. Förlagsband. Skyddsomslag. 24 x 17 cm. 125 sid. Illustrerad med originallitografier av Björn Jonson. (KH14488). 70:-

Loewe, Walter. Petum Optimum. En bok om tobakens historia utgiven till Svenska Tobaks 75-årsjubileum 1990. Norma Bokförlag. Klotband. Skyddsomslag. 28 x 20 cm. 231 sid. Illustrerad. Nyskick. (KH15006). 120:-

Lyttkens, Alice. Kvinnan börjar vakna. Den svenska kvinnans historia från 1700 till 1840-talet.Bonniers. 1973. Förlagsband. Skyddsomslag. 326 sid. Bra skick. KH 37170 .30:-

Lyttkens, Alice. Kvinnan börjar vakna. Den svenska kvinnans historia från 1700 till 1840-talet. Bonniers. 1973. Förlagsband. Skyddsomslag.  326 sid. Bra skick. KH 37837.  30:-


 


MN        pil.bmp (982 bytes)

Minkevicius, Jonas, text. The Art of Lithuanian Churches. Vilnius 1993. Klotband. 33 x 25 cm. 306 sid. Rikt fotoillustrerad. Text på engelska och litauiska. Nyskick. (KH3444). 400:-

Muhrs brukskatekes - utgifven af Gust Lindberg. Bronells tryckeri AB 1967. Nionde upplagan. Häftad. 46 sid. (KH32278). 70:-

Museiboken - Sveriges länsmuseer / The regional museums of Sweden. Lindqvist, Gunnar - Thor, Lars - Carlsson, Trygve (red). Carlssons 1984. Förlagsband. 245 sid. Parallelltext på svenska och engelska. Illustrerad. (KH33025). 100:-

Neumüller, Anders. God Jul - svenska jultraditioner på helgkort från förr. Bonniers 1984. Limhäftad. 22 x 23 cm. 95 sid. Rikt illustrerad. (KH3447). 70:-

Neumüller, Anders. Gårdagens rariteter - dyrgripar från 25 samlarområden. Rabén & Sjögren 1981. Förlagsband. Skyddsomslag. 193 sid. Illustrerad. (KH35056). 100:-

Norlind, Tobias. Svenska allmogens lif i folksed, folktro och folkdiktning. Bohlin 1912. Klotband. 695 sid. Illustrerad. Centimeterlång revskada på frampärmen. Något nött vid ryggens huvud, fot och i hörnen. Skada i bakpärmens innerfals. (KH31522). 150:-

 


O-R        pil.bmp (982 bytes)

Ohlmarks, Åke. Sveogöternas rike. Det kulturhistoriska Sverige i bygd för bygd. Band 1. Sydsverige. Stiftelsen Svensk Kultur 1964. Röd skinnimitation. 30 x 22 cm. 600 sid. Illustrerad. Något nött. (KH17888). 100:-

Olsson, Helmer. Folkliv och folkdikt i Vätte härad under 1800-talet. Skrifter utgivna av Kungl. Gustav Adolfs Akademien. 1945. Häftad. 300 sid. Ouppskuren. Mycket bra skick.. KH 37471. 100:-

Olsson, Marianne. Möbleringsskicket i Ydre härad i Östergötland. Sätryck ur Meddelanden från Östergötlands och Linköpings stads museum 1962-1963. Klammerhäftad. Fotoillustrerad. 47 sid. Dedikation på omslaget. Bra skick.. KH 37468. 100:-

Olsson, Pär Axel. Ur renässansens liv. Framtiden. 1924. Privatbunden. Blått klotband med röd gulddekorerad ryggetikett. Främre omslaget medbundet. 127 sid. Perfekt skick.. KH 37483. 120:-

Olsson, Sven-Olof. Husqvarna arbetare 1850-1900. Med jämförande studier av arbetare vid Carl Gustafs stads gevärsfaktori i Eskilstuna.Jönköpings läns museum. 1983. Dekorerat kartonnageband. 22 x 20 cm. Fotoillustrerad. 151 sid. Exlibris. Mycket bra skick. KH 37079  80:-

Oravsky, Vladimir Aurum. Kulturen bakom kulturen – ett hållbart alternativ till myter, lögner och förtal. H:ström. 2002. Häftad. 497 sid. Bra skick. (KH 38371) 100:-

Plimpton, George. Fireworks. A History and Celebration. Doubleday 1989. Mjuk pärm. 26x18 cm. 286 sid. Illustrerad. (KH4032). 100:-

Raudvere, Catharina. Föreställningar om maran i nordisk folktro. Almqvist & Wiksell 1993. Häftad. 326 sid. Illustrerad. Exlibris. (KH40173). 400:-

Rehnberg, Mats, red. Godtemplarminnen. Svenskt liv och arbete N:r 11. Nordiska museet 1979. Limhäftad. 180 sid. Fotoillustrerad. (KH5193). 60:-

Rehnberg, Mats. Helg och söcken - Bilder ur svenska folkets liv och arbete vid mitten av förra seklet. Bonniers 1973. Klotryggband. Tvärformat. 23 x 31 cm. 92 sid. Illustrerad. (KH19417). 100:-

Rehnberg, Mats. Stora krogboken - bilder ur restauranglivets kulturhistoria. Wahlström & Widstrand 1987. Förlagsband. Skyddsomslag. 214 sid. Illustrerad. (KH40196). 80:-

Rehnberg, Mats. Svensk jul. Gamla och nya bilder med korta kommentarer. Wahlström & Widstrand 1957. Pappband. 26 x 19 cm. 47 sid. (KH3030). 100:-

Rehnberg, Mats, red. Sverige i fest och glädje. W&W. Inget tryckår. 27 x 20 cm. Klotrygg. 254 sid. Illustrerad. (KH1265). 120:-

Rehnberg, Mats. Ljusen på gravarna och andra ljusseder. Nya traditioner under 1900-talet. Akademisk avhandling.Nordiska museet. 1965. Trådhäftad. 29 x 19 cm. Illustrerad. 343 sid. Bra skick. KH 37143. 120:-

Rehnberg, Mats. Byggnadsskicket. Byorganisationen. Åkerbruk och husdjur (Ur Lenhovda. En värendssocken berättar). Särtryck ur Lenhovda. En värendssocken berättar. 1948. Limhäftad. Fotoillustrerad. 147 sid. Dedikation på omslaget. Bra skick.. KH 37469. 100:-

Rehnberg, Mats. Kring vägarna (Ur Lenhovda. En värendssocken berättar). Särtryck ur Lenhovda. En värendssocken berättar. 1948. Klammerhäftad. Fotoillustrerad. 13 sid. Dedikation på omslaget. Bra skick.. KH 37470. 60:-

Reinius, Gunnar. Utflykt i bilder. Från sekelskiftets Sverige.LT. 1976.  Illustrerat förlagsband. 27 x 21 cm. Rikt illustrerad med fotografier. Opagnierad. Bra skick. KH 30291. 50:-

Resnick, Jane. Internationella cigarrguiden - konsten att välja och röka. Könemann 1998. Inbunden. Skyddsomslag. 171 sid. Illustrerad. (KH25306). 120:-



S        pil.bmp (982 bytes)

Schiller, Harald. Gode herrar och svenske män. W & W 1933. Halvklotband. 343 sid. (KH23952). 60:-

Sevedsdotter, Åsa. Alla julens lekar - seder, traditioner, rimlexikon och mycket annat. Info books 1990. Häftad. 64 sid. Illustrerad. (KH34159). 60:-

Silfverstolpe, Mascoll Gunnar. Helgsmål. Konst, Lyrik, Berättelser. Victor Pettersons Bokindustri 1924. Dekorerat halvpergamentband. 31 x 23 cm. 86 sid. Rikt illustrerad. Bidrag av Albert Engström, Karl Asplund, Sten Selander, Robert Louis Stevenson, Gunnar Mascoll Silfverstolpe, G K Chesterton, Hasse Z och John Galsworthy. Utgavs till Victor Petterson bokindustris 50-årsjubileum. Upplaga 2000 ex. Bra skick. (KH14603). 120:-

Sinfield, Alan. Literature and Culture in Postwar Britain. The Athlone Press. 1997. Limhäftad. 347 sid Nyskick.. KH 37474. 100:-

Sommaråkdon - Aktiebolaget Arvika vagnfabrik. Vagnhistoriska sällskapet 1989. Faksimil av 1920 års upplaga. Klammerhäftad. 62 s. Illustrerad. (KH40072). 100:-

Stigsdotter, Margareta, red. Seder & Bruk om våren. Liber 1984. Dekorerat förlagsband. 20 x 21 cm. 144 sid. Fotoillustrerad. Tillskrift på försättsbladet. (KH19730). 40:-

Stigsdotter, Margareta. Seder & Bruk om våren. Liber. 1977. Kartonnageband. 20 x 21 cm. 144 sid. Fotoillustrerad. (KH 38572) 40:-

Stigsdotter, Margareta, red. Seder & Bruk om hösten. Liber 1984. Dekorerat förlagsband. 20 x 21 cm. 144 sid. Fotoillustrerad. Tillskrift på försättsbladet. (KH19731). 80:-

Strandell, Nils. I filatelins värld. Wahlström & Widstrand 1948. Halvklotband. 23 x 16 cm. 290 sid. Illustrerad. (KH14600). 100:-

Strehlenert, Curt - Thoors, Sten. Innerstad. En granskning av aktuella problem vid innerstadens förnyelse. HSB:s Riksförbund 1960. Dekorerat klotband. 22 x 19 cm. 71 sid. Illustrerad. (KH15342). 90:-

Svenska folket sådant det ännu lefver vid elfvom på berg och i dalom. Wallander, Josef Wilhelm (taflor) - Onkel Adam (text).  Sinkonaförlaget 1983. Faksimilupplaga av 1864 års utgåva. Taflor af JW Wallander. Text af Onkel Adam. Konstskinnband. 39x48 cm. Opaginerad. 12 färgplanscher 22x32 cm. Text på svenska, engelska och tyska. Nr 517 av 999 numrerade ex. (KH1242). 400:-

Svenska frimärken berättar, Swedish stamps narrate, Schwedische Briefmarken erzählen - årsbok, year book, Jahrbuch 93/94. Sandberg, Thorsten (text). Posten Frimärken [1994]. Ryggklotband. 42 sid. Rikt illustrerad. Med komplett antal frimärken i fickor. (KH25300). 400:-

Svensson, Sigfrid. Bondens år - kalender, märkesdagar, hushållsregler, väderleksmärken. LT 1972. Pocket. 166 sid. Illustrerad. Nött. (KH27021). 50:-

Swahn, Jan-Öjvind. Snöbollar. Bonniers 1967. Klotband. Skyddsomslag. 22 x 16 cm. Illustrerad. (KH13599). 90:-

Swahn, Jan-Öjvind. Den svenska julboken. Wiken 1993. Förlagsband. 320 sid. Rikt illustrerad. 28,5 x 22 cm. (KH32101). 200:-

 


TU        pil.bmp (982 bytes)

Thulin, Jan – Ruin, Hans. Svärdfejare och själamord. En festskrift till Malmö nation.Allhems. 1962. Klotband. 27 x 19 cm. Skyddsomslag. 236 sid. Illustrerad. Bra skick. KH 37119. 70:-

Topelius, Christer.
Marknadsliv. Kommers och gyckel i alla landsändar. Klotband. Skyddsomslag. 24 x 17 cm. 237 sid. Illustrerad. (KH10615). 100:-

Troels-Lund, Troels Frederik. Dagligt liv i Norden på 1500-talet - IX-X: Trolovning - Bröllopsförberedelser. Nionde och tionde boken i en volym. Bonniers 1936. Dekorerat linneband. Marmorerat snitt. Främre omslaget medbundet. 25 x 18 cm. 251 + 226 sid. Illustrerad. Ryggen blekt. (KH9214). 120:-

Troels-Lund, Troels Frederik. Dagligt liv i Norden på 1500-talet - XI-XII: Bröllop - Äktenskap och sedlighet. Elfte och tolfte boken i en volym. Bonniers 1939. Dekorerat linneband. Marmorerat snitt. 25 x 18 cm. 284 + 278 sid. Illustrerad. Ryggen blekt. (KH9215). 120:-

Tullberg, Sigurd. Frimärkskavalkad. Axplock ur frimärkssamlarnas värld 1900-1925. Eklund/Tiden 1960. Klotband. Inget skyddsomslag. 320 sid. Illustrerad. Namnteckning på titelsidan. (KH14593). 60:-

Tullberg, Sigurd. Nya vandringar bland frimärken. Smått och gott om frimärken från fem världsdelar, framplockat och avdammat. Eklund/Tiden 1959. Klotband. Skyddsomslagets framsida inlimmat på främre pärmens insida. 359 sid. Fotoillustrerad. Namnteckning på titelsidan. (KH14597). 60:-

Tunander, Britt & Ingmar. Viktoriana - engelsk antikrond i London och Sverige. ICA-förlaget 1969. Häftad. 140 sid. Illustrerad. (KH20309). 70:-

Uddenberg, Agneta. Rätt sätt – om etikett och umgängesskick till vardags och fest.W&W.1996. Illustrerat kartonnageband. 268 sid. KH 37245.4 0:-

Det underbara skåpet - några berättelser om museernas möjlighet att belysa vår tillvaro. Böttiger, John - Elmberg, John-Erik - Hubendick, Bengt - Johansson, Gotthard - Lagercrantz, Bo - Lindroth, Sten - Strandh, Sigvard - Tunander, Ola (red) - Wästberg. Per. Prisma 1967. Pocket. 138 sid. Illustrerad. (KH35372). 40:-

Urquhart, Blair. Skotska klanmönster. Den nya, utförliga handboken. Könemann 1999. Limhäftad. 80 sid. Fotoillustrerad. (KH18401). 60:-

 


V-Ö        pil.bmp (982 bytes)

Vahlberg, Anita, red. Stora julboken. Helgtraditioner - Mat och bak - Pyssel och pynt - Julklappar att göra själv - Lekar, knep och knåp - Tips och julstök. ICA bokförlag 1978. Kartonnage-band. 27 x 20 cm. 224 sid. Illustrerad. (KH8528). 80:-

Weibull, Lennart – Holmberg, Sören. Åsikter om massmedier och samhälle. SOM-undersökningen 1990. SOM-rapport 7.Göteborgs universitet. 1991. Limhäftad. 135 sid + bilagor. Bra skick..KH 37219.80:-

Vretblad, Johannes - Petersson, Erik - Janson, Harald. Den lilla röa. GT fyller sexti. HT Förlag 1962. Limhäftad. 24 x 16 cm. 189 sid. Illustrerad. (KH9951). 80:-

Waldén, Bertil. Forskningar och färder - konst- och kulturhistoriska uppsatser, resebrev. Saxon & Lindströms 1936. Halvskinnband. 400 sid. Illustrerad. Namnteckning på smutstitelbladet. Nötta kanter och hörn. (KH3235). 110:-

Östgaard, Einar. Nyhetsvärdering. Massmedia och nyhetsförmedling.W&W. 1969. Limhäftad. 112 sid. Mycket bra skick. KH 37161.3 0:-

 


A-D EF G-J KL MN O-R S TU V-Ö
Till toppen av Kulturhistoria Beställ