skylt-liten.bmp (3560 bytes)

    KONST

Kopiera texten om den bok du vill köpa och gå vidare till Beställ
 

Tillbaka till bokhyllan Beställ
A B CD EF G H IJ KL M NO PQ R S TU VW X-Ö

A  

Abel, Ulf - Cavalli-Björkman, Görel - Dahlbäck-Lutteman, Helena - Grate, Pontus - Gunnarsson, Torsten - Uggla, Marianne. Nationalmuseum Stockholm. Bra Böcker 1984. Klotband. Skyddsomslag. 29 x 23 cm. 231 sid. Rikt illustrerad. (K15378). 100:-

Alfons, Sven - Lindwall, Bo - Josephson, Ragnar. Svensk konstkrönika under 100 år. N&K 1944. Illustrerad. (K1083). 100:-

Alm, Göran - Broberg, Gunnar m fl. Frihetstidens konst. Signums svenska konsthistoria. Signum 1997. Klotband. Skyddsomslag. 480 sid. Rikt illustrerad. 30 x 23 cm. (K40147). 600:-

Alton, Peder. Konst som personligt tilltal - samlingen av svensk nutidskonst i Centralposthuset. Page One, Posten 1996. Dekorerat förlagsband. Skyddsomslag. 429 s. Illustrerad. 29 x 24 cm. (K34451). 800:-

Alver, Ivar B M. Kunstnerportretter - Karl Erik Harr med penn och palett. Stenersens Forlag 1981. Klotband. Skyddsomslag. 27 x 21 cm. 112 sid. Rikt illustrerad. (K10733). 100:-

Andersson, Stig - Mickelsson, Hilding - Hökby, Nils Göran. Per Nilsson-Öst, bildhuggaren. LT 1979. Dekorerat förlagsband. 25 x 18 cm. 144 sid. Rikt fotoillustrerad. (K15071). 100:-

Antoine Watteau och andra franska sjuttonhundratalsmästare i Nationalmuseum. Nordenfalk, Carl (red). Ehlins 1983. Ryggklotband. Skyddsomslag. 157 sid. Illustrerad. Nött skyddsomslag. (K27961). 70:-

Aragon, Louis - Cocteau, Jean. Conversations on the dresden gallery. Holmes & Meier 1982. Klotband. Skyddsomslag. 166 sid. Illustrerad. Stort format. (K25879). 300:-

1880-tal i nordiskt måleri. Grate, Pontus - Hökby, Nils-Göran (red). Nationalmuseum 1985. Nationalmuseums utställningskatalog nr 487. Inbunden. 351 sid. Illustrerad. (K27695). 70:-

 


B        pil.bmp (982 bytes)

Baconsky, A E. Botticelli. Abbey Library 1975. Inbunden. Skyddsomslag. 32 sid + 72 planscher. Illustrerad. Engelsk text. Något nött skyddsomslag. (K25591). 90:-

Barker, Nicholas - Brigstocke, Hugh - Clifford, Timothy. A poet in paradise - Lord Lindsay and Christian art. National gallery of Scotland 2000. Häftad. 151 sid. Rikt illustrerad. 30 x 24 cm. (K36044). 120:-

Barnes, Rachel. Konstnären med egna ord: Degas om Degas. Alfabeta 1991. 80 sid. Färgreproduktioner av ett antal av Degas verk. (K1039). 100:-

Bazin, Germain. Baroque and Rococo. Thames and Hudson 1964. Inbunden. Skyddsomslag. 288 sid. Illustrerad. Exlibris. (K26555). 90:-

Bell, Malcolm. Old pewter. BT Batsford, utan år. Första upplaga. Klotband. 185 sid. Illustrerad. Övre guldsnitt. Något slitna pärmar. Namnteckning och fläckar på försättsbladet. Fläck på nedre snittet. (K20345). 250:-

Berggren, Erik (text) - Erixson, Sven (teckningar). I havslandskapet. Bonniers 1968. Klotband. Skyddsomslag. 118 sid. Illustrerad. (K27732). 80:-

Bergh, Richard. Efterlämnade skrifter om konst och annat. Bonniers 1921. Dekorerat klotband. 192 sid. Illustrerad. (K11503). 200:-

Bernhard, Kerstin - Düben, Lotten von - Pirotte, Julia - Ralston, Birgitta - Shook, Melissa - Lie, Henny (foto). Se dig om i glädje - sex fotografer - sex temperament. Fotografiska museet 1981. Häftad. 79 sid. Rikt illustrerad. (K26732). 90:-

Bertil Lybeck - tecknaren, bokillustratören. Nyman, Thure (red). Bokvännerna 1966. Klotband. 86 sid. Illustrerad. (K28028). 80:-

Bilder-lexikon - literatur und kunst - ein bibliographisches und biographisches Nachschlagwerk, eine Kunst- und Literaturgeschichte für die Gebiete der erotischen Belletristik, der galanten, skandalösen und sotadischen literaturen, der facetien, folkloristischen und skatologischen Curiosa von der Antike bus zur Gegenwart - ein Sammelwerk der sexuell betonten Produktion aller Völker und Zeiten auf den Gebieten der bildenen Kunst. Institut für Sexualforschung in Wien (utg). Verlag für Kulturforschung 1929. 944 sid. Halvskinnband. Illustrerad. Bilaga 2 har lossnat. (K24035). 400:-

Bihalji-Merin, Oto - Nebosja-Bato, Tomas. World Encyclopedia of Naive Art. A Hundred Years of Naive Art. Frederick Muller 1984. Dekorerat klotband. Skyddsomslag. 29 x 22 cm. 735 sid. Rikt illustrerad. Perfekt skick. (K5102). 900:-

Bildgruppen Femman (utg). Ett bilddokument om Bankeryd 1976-1977. Eget förlag 1977. Inbunden. 108 sid. Rikt illustrerad. (To26733). 90:-

Bjurström, Per. Thought and Form. Studies in 18th Century Art. To Bengt Dahlbäck. Nationalmuseum 1980. Inbunden. 264 sid. Illustrerad. (K1162). 80:-

Björkholm, Håkan, inledning. Pablo Picasso. Målning och grafik. Stureförlaget 1974. Klotband. Skyddsomslag. 34 x 26 cm. Opaginerad. Illustrerad, delvis i färg, monterade planscher. 999 numrerade ex, varav detta är nr 4. Ett par små revor i skyddsomslaget. (K15214). 250:-

Blomberg, Erik. Ernst Josephsons konst. Historie-, porträtt och genremålaren. Norstedts 1956. Klotband. 28 x 20 cm. Främre omslaget medbundet. 223 sid. Illustrerad. (K12612). 150:-

Blossfeldt, Karl - Mattenklott, Gert. Urformen der Kunst. Wundergarten der Natur. Das Fotografische Werk in einem Band. Mit einem Text von Gert Mattenklott. Schirmer/Mosel. 1994. Inbunden. Skyddsomslag. 30 x 25 cm. Rikt illustrerad med Blossfeldts fotografier. 240 sid. Nyskick. (K 50527) 250:-

Boëthius, Gerda. Eva Bagges konst. Nordisk Rotogravyr 1944. Häftad. 26 x 21 cm. Illustrerad. (K6137). 100:-

Boëthius, Gerda. Zorn. Svensk och världsvandrare. Med 84 reproduktioner av tavlor, etsningar och teckningar. R&S 1959. Halvklot. 27 x 20 cm. 158 sid. (K18878). 150:-

Bohemer och akademister - skrift utgiven av Konstnärsklubben vid dess 75-årsjubileum 1931. Kumlien, Akke m fl (red). Norstedts 1931. Häftad i skjutfodral. 135 sid. Illustrerad. Osprättad. Anteckning på smutstitelbladet. Nött. (K28031). 110:-

Bohlin, Jonas. Liv - Stockholm-Paris 1994. Färgfabriken 1997. Dekorerat förlagsband. Skyddsomslag. 138 sid. Rikt illustrerad. 27 x 21 cm. "Boken är producerad i samband med utställningen LIV på Färgfabriken." (K35337). 200:-

Book, Max M - Ekman, Stina m fl - Gerber, Jan von (red). Det okända mästerverket!?. Östergötlands länsmuseum 1985. Klammerhäftad. opaginerad. Illustrerad. (K31063). 60:-

Borelius, Aron. Velazquez. Norstedts 1951. Häftad. 169 sid. Illustrerad. Fläckiga pärmar. (K17845). 60:-

Broby-Johansen, Rudolf. Människor i arbete. 100 arbetsbilder från forntid till nutid i urval och kommentar av R. Broby-Johansen. Tiden 1975. Dekorerat pappband. 30 x 21 cm. 80 sid. (K1006).120:-

Broby-Johansen, R. Ismerna. Modernismens konsthistoria i 175 bilder. Gidlunds 1977. Dekorerat förlagsband. 30 x 21 cm. 80 sid. Cm-lång spricka i ryggen. (K14495). 90:-

Brodin, A. The Paintings of Rembrandt. Phaidon 1936. Klotband. 650 illustrationer. (K1066). 150:-

Browning Parker, Alfred. You and Architecture. A practical guide to the best thing in building. Delacorte Press Book 1965. Klotband. Skyddsomslag. 27 x 18 cm. 278 sid. Rikt fotoillustrerad. (K14490). 200:-

Brummer, Hans Henrik. Ernst Josephson. Målare och diktare. Norstedts 2001. Klotband. 30 x 24 cm. 302 sid. Illustrerad. (K1010).  230:-

Brummer, Hans Henrik. Kleopatra blir Ariadne - identitet och förvandling. Carlssons 2003. Inbunden. Skyddsomslag. 237 sid. Illustrerad. Stämpel på försättsbladet. (K22473). 180:-

Brummer, H H, m fl. Tretton samtida. Waldemarsudde 26 december 1990-3 mars 1991. Waldemarsudde 1990. Häftad. 123 sid. Illustrerad. (K28933). 100:-

Brunila, Birger. Arkitekter och annat folk. Söderström (distr) 1966. Klotband. 179 sid. (K27069). 150:-

Brunius, Göran - Holmér, Folke - Sandström, Sven - Schantz, Philip von - Sellgrad, Rolf. Etsning. Fibs konstklubb 1969. Häftad. 79 sid. Illustrerad. (K27702). 50:-

Brunius, Göran - Holmér, Folke - Sandström, Sven - Schantz, Philip von - Sellgrad, Rolf - Syhoff, Beate - Hellman, Gunnar. Etsning - Liografi - Träsnitt.. Tre verk i en volym. Fibs konstklubb 1969, 1968. Halvklotband. 79 + 63 + 63 sid. Illustrerad. (K28043). 150:-

Brunius, Teddy. Ragnar Johansson - konstnär i helfigur. Galleri Sjödell. Utan år (1979). Dekorerat klotband. Skyddsomslag. 27 x 24 cm. 111 sid. Rikt illustrerad. Dedikation från Ragnar. (K16985). 200:-

Burén, Jan af - Castenfors, Birgitta. Från svans till snabel - djur i konsten. Nationalmuseum 2003. Dekorerat förlagsband. 114 sid. Illustrerad. (K28633). 110:-

Bäckström, Claes. En förtjusande ung man. Självbiografi. Norstedts 2002. Förlagsband. Skyddsomslag. 339 sid. Illustrerad av författaren. Tillskrift på smutstitelbladet. (K16857). 100:-

 

 


CD        pil.bmp (982 bytes)

Capelán, Carlos. Skatteparadiset - Carlos Capelán, Kulturhuset Valfiskens galleri, Simrishamn, Sweden, 11/8-30/9 2001. Dekorerat förlagsband. 47 sid. Illustrerad. (K33750). 120:-

Carl Fredrik Hill. Sidén, Karin (red). Nationalmuseum 1999. Inbunden. 228 sid. Rikt illustrerad. Stort format. (K30889). 170:-

Carlisle, Anne. English drawings XIX century. William Heinemann Ltd, uå. Klotband. Skyddsomslag. 100 sid. Rikt illustrerad. Något nött skyddsomslag. (K20311). 80:-

Cavalli-Björkman, Görel. Carl Larsson - porträttmålaren. Författarförlaget 1987. Inbunden. Skyddsomslag. 158 sid. Rikt illustrerad. Nött skyddsomslag. (K24770). 150:-

Cavalli-Björkman, Görel - Nilsson, Bo. Stilleben. Nationalmuseum/Bra böcker 1995. Utställningskatalog, Nationalmuseum 16 februari - 1 maj 1995. 256 sid. Rikt illustrerad. (K35186). 150:-

Cederström, Gustaf. En gammal konstnärs minnen. Lindblads 1926. Halvklotband. 292 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Pärmarna något nötta. (K27730). 100:-

Cellini, Benvenuto. Benvenuto Cellinis liv. 2 vol. Bokfrämjandet 1969. Dekorerade förlagsband. 271 + 226 sid. Illustrerade. Namnteckning på förtitelbladet. (K40230). 150:-

Christenson, Göran - Österlind, Per - Liedholm, Percy. Retro - skånskt måleri under sextio år. Malmö konstmuseum, [1994]. Ryggklotband. 93 sid. Rikt illustrerad. (K31973). 110:-

Christian Krohg - Nasjonalgalleriet 2 mars - 24 mai 1987. Thue, Oscar - Wikborg, Ingeborg (red). Häftad. 281 sid. Rikt illustrerad. Norsk text. (K28038). 150:-

Christoforou, John. Christoforou - la nuit et le néant [à l'occasion de son exposition au Musée Galliéra à Paris au mois d'avril 1974]. Editions SMI 1974. Häftad. Saknar skyddsomslag. 47 blad. Rikt illustrerad. 31 x 26 cm. Fransk text. Vikmärken på frampärmen. (K35338). 250:-

Circene, Baiba. Grafika - estamps - print. Riga Liesma 1989. Inbunden. Skyddsomslag. 149 + 19 sid. Parallelltexter på lettiska, ryska och engelska. Rikt illustrerad. Stort format. (K26010). 150:-

Clason, Anders (text) - Karlsson, Ronny (foto) - Engelhardt, Lars (foto). Zoia - Moskva: 22 May-7 June. Moscow government m fl [1995?]. Häftad. 30 sid. Illustrerad. (K30559). 110:-

Cooper, Douglas. Henri de Toulouse-Lautrec. Bonniers 1991. Klotband. Skyddsomslag. 126 sid. Rikt illustrerad. Stort format. (K28225). 120:-

Cornell, Henrik. Carl Milles - hans liv och vänner. Rabén & Sjögren 1968. Klotband. Skyddsomslag. 340 sid. Fotoillustrerad. (K15070). 100:-

Cornell, Henrik. Italiensk senrenässans - måleri och skulptur. W & W 1927. Dekorerat pergamentband. 224 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. (K27704). 140:-

Cornell, Henrik - Sundahl, Sune. Millesgården och dess konstskatter. Bonniers 1960. Klotband. Skyddsomslag. 27 x 21 cm. Opaginerad. Rikt illustrerad. (K10620). 70:-

Cronqvist, Lena - Strindberg, August. Ett drömspel. Utställningskatalog, Prins Eugens Waldemarsudde 1989. Häftad. 93 sid. Illustrerad av Lena Cronqvist. Osprättad. (K31047). 180:-

Dahl, Peter. Peter Dahl - arbeten - works - 1985-1987. Raster 1988. Inbunden. Skyddsomslag. 53 sid. Rikt illustrerad. Stort format. De två medföljande originallitografierna saknas. Liten reva i skyddsomslaget. (K27986). 200:-

Dahl, Peter. Rätt och fel. Norstedts 1992. Inbunden. Skyddsomslag. 338 sid. Illustrerad. Liten rev i kyddsomslaget, f ö bra skick. (K16a) 50:-

Dahlbäck Lutteman, Helena, red. Aron Andersson Collection. European XVIIIth Century Porcelain. Bjurström, Per, red. Nationalmuseum 1984. Inbunden. 21 x 21 cm. 143 sid. Illustrerad. (K1a) 50:-

Dali - with an introduction by J G Ballard. Larkin, David (red). Pan books 1976. Häftad. Opaginerad. Rikt illustrerad. (K27982). 90:-

Danielsson, Bengt. Gauguins söderhavsår. Forum 1964. Klotband. 301 sid. (K1091). 100:-

Dardel, Fritz von. Minnen från senare år, 1888-1898. Norstedts 1931. Inbunden. 330 sid. Illustrerad. (K1081). 70:-

Dardel, Thora. En bok om Nils Dardel. Bonniers 1953. Halvklotband. 209 sid. Illustrerad. (K27733). 90:-

David, C L. C L Davids samling - dansk kunst og kunsthåndværk. Nordlundes bogtrykkeri 1972. Häftad. 80 sid + 49 plancher. Illustrerad. Namnetikett på försättsbladet. (K35974). 60:-

De Beruete y Moret, A - Mayer, Augusto L. Album de la Galería de pinturas del Museo del Prado, Madrid. Editorial Labor s a. Dekorerat skinnband. XII sid + 60 reproducciones en color. Stort format. (K27692). 300:-

Delbée, Anne. En kvinna. Forum 1988. Inbunden. 368 sid. Illustrerad. Gulnad. Märke efter prislapp på bakpärmen. Försättsbladet borta. (K20770). 90:-

Didoff, Lennart. Samtal uppåt väggarna - Ögonblick och livsprocesser i konsten. Tre Böcker 2002. Dekorerat förlagsband. 23 x 21 cm. 85 sid. Illustrerad. (K19262). 100:-

Diös, Anders. Om Zornmuseets tillkomst. Mora 1960. Halvklotband. Skyddsomslag. 71 sid. Illustrerad. Författarens namnteckning på försättsbladet. (K27960). 120:-

 

 


EF        pil.bmp (982 bytes)

Edwards, Folke. Göteborgs konstmuseum. Göteborg 1992. Illustrerat förlagsband. 27 x 22 cm. 152 sid. Rikt färgillustrerad. (K11005). 100:-

Edwards, Folke. Hake. En bok om skulptören Claes Hake. Kalejdoskop frlag 1987. Limhäftad. 30 x 21 cm. 68 sid. Rikt illustrerad med foton av Hakes verk. (K4163). 60:-

Ekbom, Torsten. Bildstorm. Bonniers 1995. FÖrlagsband. Skyddomslag. 410 sid. Illustrerad. (K31408). 100:-

Ekbom, Torsten. Curt Asker. Konst-Bibliofilen 1985. Häftad. Skyddsomslag. [46] sid. Illustrerad. (K35612). 80:-

Eklund, Hans. Josabeth Sjöberg - målarmamsellen från 1800-talets Stockholm. Atlantis/Stockholms stadsmuseum 1980. Inbunden. 139 sid. Rikt illustrerad. Stort format. (K28011). 200:-

Eliasson, Gunnar - Eliasson, Ulla. Företagandets konst - Om konstproduktionen i renässansens Florens. City university press 1997. Inbunden. Skyddsomslag. 112 sid. Illustrerad. (K20255). 150:-

Ellenius, Allan. Liljefors. Naturen som livsrum. Bonnier Alba. 1996. Grönt dekorerat klotband. Skyddsomslag. 29 x 23 cm. Rikt illustrerad med reproduktioner av Liljefors´verk. 239 sid. Nyskick. (K 50516) 100:-

Ellwood, G M. Möbel und Raumkunst in England von 1680-1800. Bauformen-Bibliothek. Zweiter Band. Herausgegeben von G M Ellwood. Dritte Auflage. Verlag von Julius Hoffmann Stuttgart 1913. Grönt gulddekorerat klotryggband. 30 x 24 cm. 201 sid. Rikt fotoillustrerad. Mycket bra skick. (K14555). 200:-

Empiren i Sverige - bildkonst, konsthantverk och inredningar 1800-1844. Dahlbäck Lutteman, Helena - Hökby, Nils-Göran (red). Nationalmuseum 1991. Inbunden. 151 sid. Rikt illustrerad. (K30890). 150:-

Enström, Alba S. Moments - works on paper. Kalmar konstmuseum/Edition Torben Grøndahl 2006. Dekorerat förlagsband. 86 sid. Huvudsakligen illustrerad. (K40078). 250:-

Eriksson, Liss. Liss Eriksson, bildhuggare - 30 sep-26 nov 2000. Waldemarsudde 2000. Häftad. 63 sid. Rikt illustrerad. 30 x 20 cm. (K40151). 100:-

Erixon, Ingeborg. Xet - de unga åren. Bonniers 1978. Klotband. 324 sid. Illustrerad. (K1115). 120:-

Ervin, Wilma. On the Edge. The East Village. Introductory by Andy Warhol. Times Books 1985. Häftad. 20 x 20 cm. Opaginerad. Fotoillustrerad. (K11855). 100:-

Escher, M. C. Grafik och teckningar. Benedikt Taschen 1990. Häftad. 30 x 23 cm. Rikt illustrerad. (K5304). 100:-

Fagerholm, Mattias. Köpmännens hus. Tago 1986. Häftad. 79 sid. Rikt illustrerad. (K22867). 90:-

Faith-Ell, Zacha och Siri. Färg och form. Ehlins 1955. Dekorerat klotryggband. 88 sid. Illustrerad. (K17719). 80:-

Fernlund, Siegrun. Götheborgs Stadz Konst- och Målare-Embete. Böcker om konst 3. Signum 1983. Klotband. 145 sid. Illustrerad. (K28595). 200:-

Fine, Ruth E. Gemini G E L - art and collaboration. Abbeville Press 1984. Inbunden. Skyddsomslag. 280 sid. Illustrerad. (K27682). 200:-

Finskt 1900 - Nationalmuseum Stockholm 23 september - 6 december 1971. Häftad. 120 sid. Illustrerad. Parallelltext på svenska och finska. (K23147). 150:-

Fischer, Ernst. Nutida skånskt måleri. Bonniers 1946. Linneband. 31 x 23 cm. 34 textsidor + 56 helsidesplanscher. Exlibris. (K17787). 120:-

Fourest, Henri-Pierre. Den europeiska keramiken. Wahlström & Widstrand 1983. Klotband med skinnrygg. Monterad främre pärmbild. 396 sid. Rikt illustrerad i färg. Boken i nyskick. Spricka i den klotklädda och skinnskodda kassetten. (K12605). 250:-

Fourest, Henri-Pierre. Den europeiska keramiken. Wahlström & Widstrand. 1983. Klotband med konstskinnrygg. Monterad främre pärmbild. 31 x 24 cm. 396 sid. Rikt illustrerad i färg. Konstskinnskodd kassett. Allt i nyskick. (K 50528) 300:-

Francis Picabia - portrait de l'auteur par lui-même - Galeries Nationales du Grand Palais 23 janvier - 29 mars 1976. Martin, Jean-Hubert - Seckel, Hélène (red). Centre national d'art et de culture 1976. Häftad. 202 sid. Rikt illustrerad. Stort format. Något nött. (K25982). 300:-

Fraser, Douglas. Primitiv konst. Bernces 1963. Inbunden. Skyddsomslag. 320 sid. Illustrerad. Slitet skyddsomslag. (K28543). 100:-

Fredrik Roos nordiska samling från Roseum. Rydén, Andreas m fl (katalogansvarig). Stockholms auktionsverk 27 september 2006. Inbunden. 245 sid. Rikt illustrerad. (K30560). 130:-

Från El Greco till Dali - dialog med spanskt måleri. Nationalmuseum 27 februari-18 maj 2003. Sidén, Karin (red).  Nationalmuseum [2003]. Inbunden. Skyddsomslag. 179 sid. Illustrerad. (K28704). 180:-

Främlingen - dröm eller hot. Nationalmuseum 13 september - 8 december 1996. Karlsson, Eva-Lena - Öjmyr, Hans (red). Inbunden. Skyddsomslag. 153 sid. Illustrerad. (K27691). 90:-

Fröberg, Patrik - Stensman, Mailis. Konsten i regeringskansliet. 1998. Statens konstråd p uppdrag av regeringskansliet. Klotband. Skyddsomslag. 22 x 21 cm. Rikt illustrerad med färgfoton på konstverken. (K4613). 110:-

 


G        pil.bmp (982 bytes)

Gauffin, Axel. Konstnären Prins Eugen. Norstedts 1915. Halvskinnband, bundet hos Fritzes. 112 sid. Illustrerad. Något nötta hörn. (K7463). 300:-

Gauguin, Paul. The intimate journals of Paul Gauguin. William Heinemann 1953. Inplastat klotband. 138 sid. Illustrerad. (K28037). 200:-

Gauguin, Paul. Noa Noa - resan till Tahiti. Bonniers 1943. Halvklotband. Skyddsomslag. 155 sid. Illustrerad. Något nött skyddsomslag. (K31472). 200:-

Gauguin, Pola. Edvard Munch. Bonniers 1947. Klotband. 287 sid. Illustrerad. (K1069). 150:-

Gauguin, Pola. My father Paul Gauguin. Cassell 1937. Klotband. 305 sid. Illustrerad. Blekta pärmar. Namnetikett på frampärmens insida. Namnteckning på försättsbladet. (K27724). 100:-

Gaunt, William. The Impressionists. Thames and hudson 1974. Gulddekorerat skinnband. Helt guldsnitt. 30 x 25 cm. 296 sid. Färgillustrerad. Numrerad upplaga i 50 ex varav detta är nr 19. Mycket bra skick. (K15216). 400:-

Geffroy, Gustave. Les Musées d´Europe: Madrid. Librairie Nilsson. Inget tryckår. Halvfranskt. 162 sid. Illustrerad. Något sliten. (K1084).100:-

Giersberg, Hans-Joachim, red. Friedrich II und die Kunst. Ausstellung zum 200 Todestag.. Staatliche Schlösser und Gärten Potsdam-Sanssouci. 1987. Klotband. Skyddsomslag. 29 x 21 cm. Illustrerad. 264 sid. Skyddsomslaget lite nött.. (K 38156) 90:-

Gilot, Françoise - Lake, Carlton. Leva med Picasso. Bonniers 1965. Klotband. Inget skyddsomslag. 275 sid. Illustrerad. (K18993). 60:-

Goldschmidt, Ernst. Jean-Baptiste-Siméon Chardin. Norstedts 1945. Inbunden. 127 sid. Illustrerad. (K1107). 90:-

Grafik, teknik, etik - Grafiska sällskapets grafiksymposium 1980. Grafiska sällskapets symposiegrupp (red). Häftad. 136 sid. Illustrerad. Något nött. Anteckning på titelbladet. (K28768). 100:-

Grate, Pontus, m fl. Toulouse-Lautrec och La Belle Époque. Dansmuseet/Raster förlag 1999. Limhäftad. 28 x 22 cm. 198 sid. Rikt illustrerad med Lautrecs bilder, och fotografier. (K18708). 110:-

Grate, Pontus - Hökby, Nils-Göran. 1880-tal i nordiskt måleri. Nationalmuseum. 1985. Nationalmuseums katalog nr 487. Inbunden. 351 sid. Illustrerad. Bra skick. (K 38578) 60:-

Grodperspektiv - barn fotograferar livet. Pysslingen förskolor (utg). Pysslingen/Belvert 1997-98. Förlagband. Opaginerad. Rikt illustrerad. 31 x 26 cm. (K40149). 150:-

Grönjord, Rune. Trädlandskap - inre och yttre bilder. Carlssons 1989. Inbunden. 77 sid. Rikt illustrerad. (K27338). 60:-

Gunnarsson, Torsten, red. Carl Larsson. Wiken 1992. Dekorerat förlagsband. 28 x 21 cm. 353 sid. 380 illustrationer. Utställningskatalog till Carl Larsson-utställningen på Nationalmuseum 1992. (K18957). 180:-


 


H        pil.bmp (982 bytes)

Haage, Sixten -Lundquist, Svenrobert. Grafik för publik - en handbok. Bonniers 1979. Förlagsband. 111 sid. Illustrerad. (K35090). 90:-

Haartman, Axel. Bilderna tala - mästare och deras verk i Åbo konstmuseums samlingar. Kustannusosakeyhtiö Aura 1945. Förlagsband. 236 sid. Illustrerad. 30 x 21 cm. Blekt rygg och kanter. (K6651). 150:-

Hahr, August. Arkitekturen genom tiderna. Natur och Kultur 1926-1928. Alla fem delarna sammanbundna i en volym. Klotrygg. 18 x 13 cm. 804 sid. Illustrerad med foton, skisser och ritningar. Understrykn och anteckn med blyerts. (K3463). 200:-

Hanson, Lawrence - Hanson, Elisabeth. Förgiftat paradis - en levnadsteckning över Paul Gauguin. Tiden 1955. Ryggklotband. 319 sid. (K23087). 70:-

Hanson, Lawrence - Hanson, Elisabeth. Porträtt av Vincent - en bok om Vincent van Gogh. Tiden 1956. Förlagsband. 310 sid. (K32469). 90:-

Harris, Nathaniel. The art of Toulouse-Lautrec. Optimum books 1987. Inbunden. 80 sid. Rikt illustrerad. (K28023). 120:-

Haskel, Karl, m fl. Mr. Simmons många ansikten. Om ett grafiskt blad av Axel Fridell. 2007. Klammerhäftad. Illustrerad. 32 sid. Nyskick. Konst. (K 38594) 30:-

Hartlaub, G F. Impressionisterna i Frankrike. Allhems 1958. Klotband. 104 sid. Illustrerad. (K25812). 80:-

Hedberg, Tor. Anders Zorn. Gebers 1910. Rött Sidenband. 62 sid. Något nött i kanterna. (K20616). 150:-

Hedqvist, Hedvig - Jacobson, Rikard - Gerber, Jan von. Modernt svenskt tenn. Atlantis 2004. Inbunden. Skyddsomslag. 149 sid. Illustrerad. (K31052). 170:-

Heimerson, Aino. EWK bildmakare. (Evert Karlsson). Aftonbladet 1984. Illustrerat pappband. 20 x 20 cm. Rikt illustrerad med EWK:s teckningar. 96 sid. (K5518). 100:-

Heller, Reinhold. Munch - the Scream. Art in context. Penguin Press 1973. Klotband. Skyddsomslag. 127 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött. Blyertsunderstrykningar. (K27968). 90:-

Hellman, Gunnar - Schantz, Philip von - Sellgrad, Rolf. Träsnitt. Tiden. 1969. Häftad. Skyddsomslag. 64 sid. Bra skick. (K 38665) 30:-

Helmolt, Christa von. Hans Thoma - Spiegelbilder. Klett-Cotta 1989. Klotband. Skyddsomslag. 220 sid. Rikt illustrerad. Stort format. Tysk text. Häfte medföljer: "Summary in English and French of 'Hans Thoma, Reflections'". (K28018). 200:-

Helmus, Liesbeth M. Törnrosmadonnan och andra mästerverk från Utrecht + Tillägg. 2 vol. Nationalmuseum 7 februari - 11 maj 1997. Inbunden + Häftad. 145 + 29 sid. Illustrerade. (K31043). 120:-

Hemma i konsten - Nationalmuseum 15/10 1987-6/1 1988. Hökby, Nils-Göran - Topelius, Ann-Sofi (red). Förlagsband. 208 sid. Illustrerad. (K35980). 70:-

Herrmanns, Ralph. 1900-talets måleri. Semic 1994. Dekorerat förlagsband. 26 x 19 cm. 96 sid. Rikt illustrerad. (K18899). 100:-

Hjort, Øystein. P G Thelander - Graphic Works, 1964-1975. Bo Alveryd 1975. Förlagsband. 41 sid + 65 planscher. Illustrerad. 22 x 31 cm. Exlibris. (K36048). 280:-

Hjorth, Bror - Grate, Eric - Blomberg, Stig - Öhrström, Edvin - Marklund, Bror - Jones, Arne - Møller-Nielsen, Egon - Pernevi, Palle - Holmgren, Martin - Martinson, Harry (dikter). Skulptur. Bok-Konsum [1928]. Dekorerat klotband. [28] sid + [27] planschblad. Rikt illustrerad. (K27624). 250:-

Hjorth, Margareta. Närbild av Bror. Bror Hjorth 1950-1968. Rabén & Sjögren 1978. Kartonnage-band. 232 sid. Fotoillustrerad. Namnteckning. (K9484). 90:-

Hoffman, Julius. Bauformen und dekorative Skulptur der Renaissance in Deutschland. Bauformen-Bibliothek. Erster Band. Herausgegeben von Julius Hoffmann. Mit einer Einleitung von Paul Klopfer. Verlag von Julius Hoffmann Stuttgart 1909. Brunt gulddekorerat klotband. 30 x 24 cm. 225 sid. Rikt fotoillustrerad. Mycket bra skick. (K14554). 400:-

Holten, Ragnar von. Konsten på Marabou - liten vägvisare. Marabou 1970. Häftad. 48 sid. Illustrerad. (K3683). 60:-

Holten, Ragnar von. Max Walter Svanberg - i världen och på Malmö konstmuseum. Gidlunds 1991. Klotband. Skyddsomslag. 117 sid. Rikt illustrerad. (K28020). 100:-

Hoppe, Ragnar. Johan Johansson. Svensk litteratur 1953. Andra omarbetade och utökade upplagan. Klotband. Skyddsomslag. 101 sid. Illustrerad. (K27991). 120:-

Humbla, Philibert. Kilian Zoll 1818-1860. Göteborg 1932. Häftad. 271 sid. Illustrerad. Dedikation från författaren på frampärmen. Något nött. (K25969). 150:-

 


IJ         pil.bmp (982 bytes)

I linje - svensk teckning under hundra år. Castenfors, Mårten - Nilsson, Bo (red). Liljevalchs konsthall 2004. Spiralrygg. Ca 100 blad. Illustrerad. Utställning på Liljevalchs konsthall 3 april - 16 maj 2004. (K31000). 150:-

The impressionists and their world. Taylor, Basil (förord). Phoenix house 1953. Klotband. 94 sid. Illustrerad i svart/vitt. Exlibris. (K25876). 80:-

Inbillning och dröm - fransk symbolism 1886-1908. Holten, Ragnar von (red). Nationalmuseum 1994. Inbunden. 161 sid. Rikt illustrerad. Stort format. (K30891). 130:-

Ion Alin Gheorghiu - pictor si sculptor/painter and sculptor. Vancea, Viola (red). Romanian Cultural Institute 2004. Dekorerat förlagsband. 189 sid. Rikt illustrerad. 31 x 25 cm. Parallelltexter på rumänska och engelska. (K40148). 300:-

Iran. Persiska miniatyrer - Kejserliga biblioteket. Unescos stora konstbibliotek. 1965. Inbunden. 49x34 cm. 29 sid + 34 stora färgplanscher. (K1144). 450:-

Iran. Persiska miniatyrer - Kejserliga biblioteket. Unescos stora konstbibliotek. 1965. Inbunden. 49x34 cm. 29 sid + 34 stora färgplanscher. (K1145). 450:-

Israel. Gamla mosaiker. Unescos stora konstbibliotek. 1967. Inbunden. 49x34 cm. 29 sid + 32 stora färgplanscher. (K1143). 450:-

Jacobsen, Robert. Järnskulpturer. Kalejdoskop förlag 1989. Dekorerat klotband. 20 x 17 cm. Opaginerad. Illustrerad. (K7241). 70:-

Jennings, Kate F. Grant Wood. Crescent Book 1994. Klotband. Skyddsomslag. 36 x 26 cm. 112 sid. Rikt illustrerad med färgreproduktioner av Woods målningar. (K14769). 200:-

Jevtusjenko, Jevgenij. Osynliga trådar. W & W 1982. Inbunden. Skyddsomslag. 157 sid. Rikt illustrerad. Stort format. Slitet skyddsomslag. (K27997). 110:-

Johansson, Ragnar. Teckningar. Almqvist & Wiksell 1969. Dekorerat klotband. 30 x 21 cm. Opaginerad. Löst blad med presentation av RJ. (K16956). 120:-

Johansson, Åke. Från de skeppsbrutnas kontinent - From a shipwrecked continent. Sandler Mergel 2002. Klotband. 109 sid. Illustrerad. (K30866). 90:-

Jong, David de. Målarnas furste - en roman om Rembrandt. Bonniers 1959. Klotband. 332 sid. (K27965). 70:-

Josephson, Ragnar. Barocken. Bonniers 1967. Inbunden. Skyddsomslag. 249 sid. Illustrerad. (K24952). 80:-

Jungmarker, Gunnar. Döderhultarn. Axel Petersson 1868-1925. Rabén & Sjögren 1943. Linneband. Bägge omslagen medbundna. 27 x 20 cm. 172 sid. Rikt fotoillustrerad. Enstaka blyertsförstrykningar. (K10869). 300:-

 


KL        pil.bmp (982 bytes)

Kempe, Roland (teckningar) - Huldt, Jan-Åke (red). Skandias fönster - [tillägnad Carl Appelgren]. Försäkrings AB Skandia, 1965. Häftad. Skyddsomslag. 66 sid. Illustrerad. (K33031). 600:-

Kindblom, Johan m fl. Bygga och bo - en resa genom 1900-talets svenska arkitektur. Svenska turistföreningen 2002. Häftad. 207 sid. Illustrerad. (K21581). 100:-

Kjellin, Helge. Ryska ikoner i svensk och norsk ägo. Svensk litteratur 1956. Klotband. 331 sid. Illustrerad. Diskret namnteckning på försättsbladet. Något nött. (K22737). 900:-

Kjellin, Helge. Uno Troili, 1-2: 1815-1875. 2 verk i en volym. Sveriges allmänna konstförening, publ 25-26, 1917. Ryggklotband. 276 + 274 sid. Illustrerad. (K28019). 200:-

Koch, Rudolf. Das Zeichenbuch - welches alle Arten von Zeichen enthält, wie sie gebraucht worden sind in den frühesten Zeiten, bei den Völkern des Altertums, im frühen Christentum und im Mittelalter - mit Hilfe von Freunden gesammelt, gezeichnet und erläutert von Rudolf Koch. Insel-Verlag 1936. Dekorerat klotband. 109 sid. Rikt illustrerad. Något böjda pärmar. (K29796). 200:-

Konstskatter från Wien - Art treasures from Vienna. Nationalmuseum 1948. Häftad. 145 planscher. Illustrerad. (K36261). 70:-

Kraitz, Ulla. Ulla & Gustaf Kraitz - Skulptur ur elden. [Kraitz 1993]. Klotband. Ca 140 sid. Illustrerad. (K28936). 150:-

Kriland, Gösta - Bellman, Carl Michael. Fredmans epistlar i urval. Originallitografier av Gösta Kriland. Bok och Bild 1966. Linneband. 34 x 25 sid. Tryckt i 300 ex, varav detta är nr 131. Innehåller sex lösa litografier, 32 x 23 cm, signerade Kriland 131/300. (K15243). 750:-

Kristeller, Paul Oskar. Konstarternas moderna system. En studie i estetikens historia. Skriftserien Kairos nummer 2. Kungl Konsthögskolan Raster Förlag 1996. Häftad. 107 sid. (K13973). 100:-

Kruse, John. Rembrandt - hans konst och lif. Norstedts 1907. Halvklotband. 151 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Nötta kanter. (K3234). 60:-

Kumlien, Akke. Akvarell, gouache, pastell och tempera. Teknisk handledning.Norstedts. 1948. Häftad. 200 sid + planscher, Bra skick. K 37100. 70:-

Lagercrantz, Lotta. Vaska - bilder, texter, lager på lager. Båthuset 2005. Häftad. 61 sid. Rit illustrerad. (K22450). 50:-

Lagerkvist, Bengt. Riddar Drömmare av sol och snö. En bok om Gösta Sandels. Atlantis 1999. Inbunden. 28 x 22 cm. 164 sid. Illustrerad. (K1008). 150:-

Lagerqvist, Lars O. Axel Wallenberg Medaljer. Sporrongs 1978. Inbunden. 92 sid. Illustrerad. (K1108). 80:-

La Mure, Pierre. Den okända Mona Lisa. Wahlström & Widstrand 1990. Förlagsband. Skyddsomslag. 362 sid. (K19117). 70:-

La Mure, Pierre. Målaren på Moulin Rouge, 1-2. 2 vol. Wahlström & Widstrand 1975. Inbundna. Skyddsomslag. 242 + 250 sid. Överstrukna namnteckningar. Skyddsomslagen något nötta. (K28987). 80:-

Larsson, Aina. Aina Larssons akvareller - mystik och teknik. Sober 1986. Inbunden. 79 sid. (K22271). 80:-

Larsson, Carl. Etsningar, bokillustrationer - Etchings, book illustrations - Radierungen, Buchillustrationen. Niloe 1976. Inbunden. Skyddsomslag. Opaginerad. Rikt illustrerad. Skyddsomslaget fläckigt. Exlibris. (K24309). 70:-

Larsson, Carl. Ett hem - 24 målningar. Bonniers 1971. Klotband. Saknar skyddsomslag. 15 sid + 24 planschblad. 25 x 33 cm. Illustrerad. (K33805). 100:-

Larsson, Carl. Ett hem åt solsidan. Bonniers 1975. Inbunden. 79 sid. Rikt illustrerad. (K22835). 80:-

Larsson, Lena. Varje människa är ett skåp. Bra Böcker 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 26 x 22 cm. 224 sid. Rikt illustrerad. (K15381). 120:-

Lelièvre, Pierre. L'architecture française. Presses Universitaires de France 1963. Inbunden. 186 sid. Illustrerad. Exlibris. (K27111). 120:-

Letheve, Jaques. Daily life of French Artists in the Nineteenth Century. Georg Allen 1968. Inbunden. 224 sid. Illustrerad. (K1075). 90:-

Levey, Michael. Den västerländska konstens historia. Bonniers 1970. Inbunden. Skyddsomslag. 360 sid. Rikt illustrerad. (K21132). 100:-

Lhote, Henri. Klippmålningarna i Sahara. Upptäckten av en svunnen ökenkultur. Tiden 1959. Dekorerat pappband. 190 sid. Fotoillustrerad. (K7420). 80:-

Lidman, Hans. Lim-Johan - ett levnadsöde. Askild & Kärnekull 1971. Inbunden. Skyddsomslag. 148 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget nmågot nött. (K26095). 170:-

Lind, Jacob, red. Reternity. Torbjörn Lenskogs designsamling kommenterad av sju konstnärer: Steven Bachelder, Annika Eriksson, Olle Karlsson, Hadrian Pigott, Johan Rosenquist, Niko Röhlcke och Jane Simpson. En utställning producerad av Futurniture och Nationalmuseum. Nationalmuseum 1996. Dekorerat pappband. 29 x 22 cm. 76 sid. Rikt illustrerad. (K5513). 150:-

Lindblom, Andreas. Watteau. Norstedts 1948. Klotryggband. 25 x 18 cm. 124 sid. Illustrerad. (K19418). 100:-

Lindblom, Andreas. Watteau. Norstedts 1948. Häftad. Skyddsomslag. 122 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget skadat. (K9035). 60:-

Linder, Jan. Gudrun Åhlberg. Raster förlag 1993. Ryggklotband. Skyddsomslag. 25 x 17 cm. 117 sid. Rikt illustrerad med färgplanscher. Nyskick. (K12754). 150:-

Lindgren, Gustaf. Prins Eugens Waldemarsudde. Bonniers 1948. Halvskinnband. 137 sid. Illustrerad. Stort format. Något nött. Blekt rygg. (K27978). 100:-


Lindwall, Bo. Då och nu. Svenskt konstliv under 150 år. Sveriges Allmänna Konstförening 1982. Limhäftad. 21 x 21 cm. 144 sid. Illustrerad. (K7238). 80:-

Lindwall, Bo. Riksdagen och konsten - bilder. Riksdagen 1990. Inbunden. 95 sid. Illustrerad. (K21710). 120:-

Little, Bryan. English historic architecture. Batsford 1964. Inbunden. Skyddsomslag. 256 sid. Illustrerad. Exlibris. (K26551). 120:-

Livets legend - en bok om Olle Svanlund. red. av Helmer Lång. Litteraturtjänst/Lindfors, 1989. Inbunden med skyddsomslag. 98 sid. Illustrerad. Utgiven i en upplaga om 1 000 exemplar.(K20875). 150:-

Ljungberg, Sven. Riksbankstävlingen, 2 - banksalens utsmyckning. Henki Tisens förlag 1977. Häftad. [68] sid. Illustrerad av författaren. (K33858). 60:-

Lockwood, Frank. The Frank Lockwood Sketch Book. Being a Selection from the Pen and Ink Drawings of the late Sir Frank Lockwood, Q. C., M. P. Edward Arnold 1898. Gulddekorerat klotband. 24 x 32 cm. 80 sid. Tillskrift. Två sidor fläckade. (K7237). 100:-

Loos, Viggo. Carl Wahlbom. Allhems 1949. Klotband. Skyddsomslag. 188 sid. Rikt illustrerad. Skyddsomslaget något nött. (K28024). 130:-

Loos, Viggo. Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885. Sveriges allmänna konstförening, nr 54. Norstedts 1955. Halvskinnband. 359 sid. Illustrerad. 28 x 22 cm. Något nötta hörn. (K4513). 200:-

Looström, Ludvig. Den svenska konstakademien under första århundradet af hennes tillvaro 1735-1835 - ett bidrag till den svenska konstens historia. Looström & Komp 1887. Halvklotband. 538 sid. Blekt rygg. Några fläckar. (K28035). 500:-

Lucie-Smith, Edward. Konsten efter 1945. 228 bilder, 58 i färg. Bernces 1979. Häftad. 288 sid. Illustrerad. Något nött. (K17790). 80:-

Lundberg, Erik. Arkitekturens formspråk. Studier över arkitekturens konstnärliga värden i deras historiska utveckling. Den yngre antiken. 300 f.Kr-600. Nordisk Rotogravyr 1951. Linneband. 742 sid. 26 x 21 cm. Illustrerad. (K1052). 250:-

Lundgren, Tyra. Lera och eld - ett keramiskt vagabondage i Europa. Natur och Kultur 1946. Häftad. 153 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget nött. Anteckning på smutstitelbladet. (K24826). 100:-

Lundquist, Birger. Medelhavsresa - skissboksblad i svart och färg. Bonniers 1952. Inbunden. Opaginerad. (K1118). 100:-


 


M         pil.bmp (982 bytes)

Made in China. Louisiana Revy, 47 årgång, nr 2, februar 2007. Holm, Michael Juul - Kold, Anders (red). Häftad. 100 sid. Dansk text. Rikt illustrerad. (K36024). 80:-

Malmberg, Ernst. Larsson - Liljefors - Zorn - en återblick. Norstedts 1919. Halvklotband. 126 sid. [82] planschblad. Något nött. (K27996). 140:-

Malraux, André. Saturnus - ödet, konsten och Goya. Raster 1994. Ryggklotband. Skyddsomslag. 228 sid. Illustrerad. (K35978). 120:-

Marc Chagall - döda själar. Malmö konsthall 14 juni - 17 augusti 1986. Malmö konsthall 1986. Claeson, Ingvar - Sprindfeldt, Björn (red).  Inbunden. 87 sid. Illustrerad. (K28625). 100:-

Marcus, Aage. Den blå draken. Norstedts 1953. Inbunden. Skyddsomslag. 197 sid. Illustrerad. Något nött skyddsomslag. (K27676). 100:-

Margrethe II av Danmark. Dronning Margrete II - collagekunst på Th Kittelsen museet. Th Kittelsen museet på Koboltgruvene 2003. Inbunden. Opaginerad. Rikt illustrerad. (K26071). 60:-

Margrethe II. Drottning Margrethe II - skisser & arbeten. Millesgården 1989. Häftad. 47 sid. Rikt illustrerad. (K30862). 120:-

Marin, Ivan, red. Romanian Painting. Meridiane Publishing House Bucharest 1977. Linneband. Skyddsomslag. 32 x 24 cm. 454 sid. Rikt illustrerad i färg och svart-vitt. (K17621). 150:-

Melin, Emmy. Björn Jonson. Hökerbergs 1953. Ryggklotband. Nött skyddsomslag. 32 sid text + 72 bilder i offset. Datum inskrivet på försättsbladet. (K7422). 100:-

Michell, George - Lampert, Catherine. In the Image of Man. The Indian perception of the Universe through 2000 years of painting and sculpture. Catalogue published in association with the Arts Council of Great Briatin. Hayward Gallery, London 25 March - 13 June 1982. Weidenfeld and Nicolson 1982. Limhäftad. 27 x 21 cm. 232 sid. Illustrerad. (K9210). 90:-

Milles, Carl - Arvidsson, Karl Axel (red). Milles berättar. Rabén & Sjögren/Vi 1954. Ryggklotband. Skyddsomslag. 172 sid. Illustrerad av Georg Lagerstedt. Något nött skyddsomslag. (K28036). 60:-

Milles, Carl – Arvidsson, Karl, Axel red. Milles berättar. Millesgården. 1979. Häftad. Illustrerad. 173 sid. Bra skick. (K 38666) 30:-

Millhagen, Rebecka, red. Elva interiörer. Från renässans till modernism.  Byggförlaget/Konsthögskolans arkitekturskola 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. 24 x 30 cm. 105 sid. Illustrerad med fotografier, akvareller och ritningar. (K10899). 200:-

Millroth, Thomas - Sundgren, Nils Petter. Gustav Rudberg - teckningar och akvareller. Raster 1996. Förlagsband. Skyddsomslag. 108 sid. Rikt illustrerad. 26,5 x 23 cm. (K31907). 120:-

Milner, Marion. Om att inte kunna måla. Gedins 1989. Inbunden. Skyddsomslag. 236 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Något nött skyddsomslag. (K29200). 110:-

Montagu, Jennifer. Bronzes. Octopus books 1963. Dekorerat förlagsband. Skyddsomslag. 95 sid. 137 illustrationer. Märke efter etikett på skyddsomslagets framsida. Reva och stämplar på försättsbladet. Stämplar på titelbladet. Stämpel på sid 51. (K35847). 90:-

Montell, Gösta - Holmér, Folke. Sven Hedin som tecknare. Till hundraårsminnet av Sven Hedins födelse. Generalstabens Litografiska Anstalt - Sven Hedins stiftelse. 1964. Klotband. Inget skyddsomslag. 30 x 23 cm. 61 sid + 130 planschsidor med teckningar av Sven Hedin. Tillskrift på försättsbladet. (K15385). 150:-

Montgomery, Küllike - Weibull, Nina. Liv Derkert. Alfabeta 1994. Inbunden. 127 sid. Rikt illustrerad. (K28617). 200:-

Montogomery, Küllike. Torsten Billman. Bildförlaget Öppna ögon 1986. Häftad. 157 sid. Illustrerad. 27 x 22 cm. (K35986). 100:-

Monti, Franco. African masks. Paul Hamlyn 1966. Inbunden. Skyddsomslag. 158 sid. Illustrerad. Exlibris. Anteckning på försättsbladet. (K24099). 150:-

Moray, Charles Rufus. Mediaeval art. Norton 1942. Klotband. 412 sid. Illustrerad. (K27684). 200:-

Munch, Anna E - Nielsen, Teresa (red). Anna E Munch 1876-1960. Vejen kunstmuseum 6 sept - 9 nov 1997. Häftad. 96 sid. Illustrerad. (K34226). 70:-

Munkacsi, Martin. Nudes. Greenberg publisher 1951. Klotband. Saknar skyddsomslag. 74 sid. Rikt illustrerad. 31 x 23 cm. (K33350). 400:-

Myrdal, Jan. André Gill - konstnären som gav den politiska bilden ny form i skiftet mellan andra kejsardömet och tredje republiken i Frankrike. Nationalmuseum / Raster 1995. Häftad. Skyddsomslag. 199 sid. Illustrerad. (K28703). 130:-

Möller, Svenfredrik. Birger Lundquist - Grafikern - Bokkonstnären. Sällskapet Bokvännerna 1953. Inbunden. Opaginerad. Upplaga: 500 numrerade ex varav detta är nr 61. Förteckningar över Lundquists etsningar, torrnålsgravyrer, illustrerade böcker och bokomslag. 35 reproduktioenr av hans verk. (K1117). 200:-

 

 


NO         pil.bmp (982 bytes)

Nationalmusei årsbok - sjunde årgången, 1925. Kumlien, Akke - Stavenow, Åke, red. Norstedts 1926. Pergamentrygg. Skyddsomslag. 28 x 19 cm. 183 sid. Illustrerad. Nr 255 av 450 numrerade ex. Trasigt skyddsomslag. Fläckig bokrygg. (K30945). 150:-

Naubert-Riser, Constance. Klee - The Masterworks. Introduction by Gualtieri Di San Lazzaro. Studio Editions 1990. Förlagsband. Skyddsomslag. 30 x 28 cm. 145 sid. Rikt illustrerad. (K18974). 250:-

Nerman, Einar. Gösta Berlings-bilder. Norstedts 1916. Klotband. 33x28 cm. 68 sid. 30 planscher med citat ur Gösta Berlings saga valda av Selma Lagerlöf. (K1020). 300:-

Nielsen, Palle. Grafikerna. Acta Grafica, 3. Grafikens hus 1998. Häftad. 62 bilder. (K35979). 120:-

Nilsson, Catharina. Vera Nilsson - blad ur skissböcker 1911-1979. Öppna Ögon 1983. Inbunden. 108 sid. Rikt illustrerad. Namnetikett på försättsbladet. (K21842). 130:-

Nittve, Lars (red). Pablo Picasso. Moderna Museet 15/10 1988-8/1 1989. Moderna museet 1988. Inbunden. Skyddsomslag. 247 sid. Illustrerad. Stort format. (K 38561) 70:-

Nordahl, Per. De sålde sina penslar. Om några svenska målare som emigrerade till USA. Svenska Målareförbundet/Tiden 1987. Inbunden. 134 sid. Illustrerad. (K1208). 100:-

Nordenfalk, Carl. Mest om konst - memoarer efter författarens efterlämnade manuskript, redigerade av Katarina Nordenfalk och Per Bjurström. Natur & Kultur 1996. Förlagsband. Skyddsomslag. 430 sid. Illustrerad. (K1086). 150:-

Nordenfalk, Carl. Van Gogh - en livsväg. Norstedts 1946. Halvklotband. Skyddsomslag. 181 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. Slitet skyddsomslag. (K20460). 100:-

Nordensvan, Georg. Allmän konsthistoria. I-II. Två volymer. Gebers 1911-1912. Gröna gulddekorerade klotband. Främre omslagen medbundna. 27 x 20 cm. 331 + 323 sid. Illustrerade. Namnteckning på försättsbladen. (K15391). 170:-

Nordensvan, Georg. De bildande konsternas historia under 19:e århundradet. Gebers 1900. Halvfranskt band med gulddekorationer. Klotpärmar. Övre guldsnitt. 28 x 20 cm. 456 sid. Illustrerad. Diskret fläck på ryggens nederkant. (K7093). 150:-

Nordensvan, Georg. Bildkonsten. Ljus 1903. Dekorerat klotband. 193 sid. Rikt illustrerad. Fuktfläck på frampärmen. (K27686). 50:-

Nordensvan, Georg. Svensk konst och svenska konstnärer i nittonde århundradet. Bonniers 1892. Ryggskinnband. 732 sid. Illustrerad. Exlibris. Nedre hörnet på försättsbladet bortskuret. Något nötta hörn. (K28991). 350:-

Nordiskt sekelskifte - The light of the north. Monrad, Kasper - Sidén, Karin (red). Nationalmuseum 20 oktober 1995 - 7 januari 1996. Nationalmuseum 1995. Inbunden. 296 sid. Illustrerad. (K28619). 170:-

Nordling, Jonas. Rum för skönhet - HSB och konsten. HSB [1998]. Häftad. 95 sid. Rikt illustrerad. 30 x 24 cm. (K40152). 100:-

Nyman, Thure. Gavarni - sedernas skildrare. W & W 1947. Halvklotband. Skyddsomslag. 189 sid. Illustrerad. Något nött skyddsomslag. (K27726). 90:-

Nyström, Bengt. Konsten till industrin. Signum 1982. Klotband. 117 sid. Illustrerad. (K25884). 200:-

Näsström, Gustaf. Carl Kylberg. Svensk litteratur 1937. Klotband. 96 sid. Illustrerad. (K27987). 130:-

Näsström, Gustaf. Mamsell Josabeth Sjöberg. Norstedts 1954. Klotrygg.  30 sid. Illustrerad med 12 akvareller i färg av Josabeth Sjöberg. 28x22 cm. (K1053). 100:-

O'Dwyer, John - Le Mage, Raymond. A glossary of art terms. Peter Nevill 1950. Klotband. 148 sid. Något nött. (K27700). 100:-

Ohlsson, Martin A. Konstnärsklubben hundra år. Norstedts 1956. Klotband. 94 sid + omfattande bilddel. Exlibris. (K1078). 120:-

Olausson, Magnus, red. Chambers & Adelcrantz. Nationalmuseum 1997. Utställningskatalag till Nationalmusei utställning om arkitekterna Sir William Chambers och Carl Fredrik Adelcrantz. Dekorerat pappband. 23 x 21 cm. 120 sid. Illustrerad. (K5510). 100:-

Ollner, Lisbeth. Manipulering av medvetandet - återverkan på den modernistiska konsten - en tvärvetenskaplig studie. Carlssons 1998. Inbunden. 133 sid. Illustrerad. (K29253). 90:-

Om litografi - en festskrift Julius Olséns litografiska anstalt 1918-1958. Jungmarker, Gunnar (red). Stockholm 1958. Klotryggband. 120 sid. Illustrerad. Tryckt i 1000 numrerade ex varav detta är nr 684. Exlibris. (K25829). 240:-

Opresco, Georges. La peinture roumaine de 1800 à nos jours. Egloff u å. Klotband. 54 sid + 96 planscher. Illustrerad. Något gulnad. (K20226). 150:-

Orfali, Ingrid. Pacifica. Pelta Press 1997. Inbunden. Skyddsomslag. 127 sid. Illustrerad. Dedikation från författaren. (K28012). 300:-

Oskuldens århundrade - den vita monokromens historia / Century of innocence - the history of the white monochrome. Nacking, Åsa - Nilsson, Bo (red). Rooseum/Liljevachs 2000-2001. Häftad. 197 sid. Illustrerad. (K36043). 70:-

 

 


PQ         pil.bmp (982 bytes)

Pablo Picasso. Moderna Museet 15/10 1988-8/1 1989. Nittve, Lars (red). Moderna museet 1988. Inbunden. Skyddsomslag. 247 sid. Illustrerad. Stort format. (K28635). 70:-

Palmgren, Nils. Leander Engström. Svensk litteratur 1939. Klotband. 127 sid. Illustrerad. Fläck på bakpärmen. (K27981). 100:-

Palmgren, Nils. Karin Persson. Svenska mästergrafiker II. Folket i Bilds konstklubb. 1954. Häftad. Illustrerad. 31 sid. Bra skick. (K 38667) 30:-

Paul Klee. Miller, Margaret (red). Museum of Modern art, New York 1946. Third edition. Klotband. Skyddsomslag. 64 sid. Illustrerad. Något nött skyddsomslag. (K35971). 100:-

Pauli, Georg. En målares resa. Bonniers 1922. Linneband. 244 sid. (K1045). 120:-

Paulsson, Gregor. Konstens världshistoria, 1-4. 4 vol. Natur och Kultur 1942-1952. Halvskinnband. 580 + 536 + 651 + 481 sid. Illustrerade. (K27538). 600:-

Pawek, Karl, red. Fotografisk världsutställning. 1965. Limhäftad. 28 x 21 cm. 555 fotografier av  264 fotografer. Namnetikett. Bra skick. K 37339. 50:-

Peasant paintings from Huhsien County. Compiled by the Fine Arts Collection Section of the Cultural Group Under the State Council of the People's Republic of China. People's Fine Arts Publishing House [1976]. 75 sid. Huvudsakligen illustrationer. 29,5 x 26 cm. (K33026). 130:-

Petersson, Axel (Döderhultarn). Träskulpturer - Wooden sculptures - Holzplastiken. Niloe 1978. Inbunden. Skyddsomslag. Opaginerad. Rikt illustrerad. Exlibris. (K24306). 80:-

Pevsner, Nikolaus. Den europeiska arkitekturen - en översikt. W & W 1978. Inbunden. Skyddsomslag. 499 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött. (K23792). 160:-

Pevsner, Nikolaus. An Outline of European Architecture. Pelican. 1970. Limhäftad. Illustrerad. 496 sid. En del anteckningar. Läsveck i ryggen. (K 38131) 50:-

Picasso och Medelhavets myter. Engblom, Sören - Helleberg, Margareta (red). Moderna muséets katalog 226. Moderna museet 1997. Inbunden. 143 sid. Illustrerad. (K28816). 150:-

Picon, Gaëtan - Orienti, Sandra. Tout l´oeuvre peint de Cézanne. Flammarion. Les Classiques de l´Art. 1975. Linneband. Skyddsomslag. 31 x 24 cm. 128 sid. Rikt illustrerad med färgreproduktioner. (K15884). 100:-

Pinkhassov, Gueorgui. Sightwalk. Phaidon 1998. Inbunden. [42] sid. Rikt illustrerad. Stort format. (K25980). 300:-

Pitkänen, Maritta, red. Akseli Gallen Kallela i Gösta Serlachius samling på Prins Eugens Waldemars udde. Waldemarsudde. 1987. Utställningskatalog. Blått gulddekorerat klotband. Skyddsomslag. 30 x 22 cm. Rikt illustrerad med reproduktioner av Gallen Kallelas verk. 101 sid. Bra skick. (K 38559) 100:-

Polasek, Jan. Toulouse-Lautrec. Teckningar. Stureförlaget 1974. Grönt gulddekorerat konstskinnband. 30 x 23 cm. Helt guldsnitt. 39 sid + 62 blad med teckningar. Bibliofilupplaga i 999 numrerade ex varav detta är nr 4. Inget skyddsomslag. (K15223). 300:-

Porzio, Domenico - Valsecchi, Marco. Picasso - Mannen och verket. Forum 1987. Dekorerat förlagsband. 29 x 24 cm. 267 sid. Rikt illustrerad. Förord av Renato Guttuso. (K19055). 150:-

Poulsen, Vagn - Nygård-Nilssen, Arne - Gauffin, Axel. Skulpturboken. Europeisk skulptur I-III. Tre delar i en volym. Nordisk Rotogravyr 1947. Rött halvfranskt band, förgylld ryggtitel, övre guldsnitt. 30 x 23 cm. 38 + 31 + 47 sid text. 480 helsidesplanscher. Del I: Forntidens skulptur. Del II: Medeltiden och den italienska renässansen. Del III: Från manierismen till våra dagar. Mycket bra skick. (K16355). 300:-

Primitiv konst - konst och konsthantverk hos primitiva folk. Linné, Sigvald - Montell, Gösta (red). Bokverk 1947. Halvskinnband. 467 sid. Rikt illustrerad. Stort format. Anteckning på försättsbladet. Blekt rygg. (K27707). 300:-

 


R        pil.bmp (982 bytes)

Rabén, Hans. Träskulptur och snickarkonst i Uppsverige under renässans och barock. Brödernas Lagerströms 1934. Häftad. Oppskuren 27 x 20 cm. 264 sid.  Illustrerad. (K1041). 300:-

Rapp, Bengt. Jonas Åkerström 1759-1795 - ett gustavianskt konstnärsöde. Atlantis 1998. Inbunden. Skyddsomslag. 296 sid. Illustrerad. Stort format. (K25878). 120:-

Rapp, Birgitta. Richard Bergh - konstnär och kulturpolitiker 1890-1915. Rabén & Sjögren 1978. Häftad. 202 sid. Illustrerad. (K25131). 60:-

Read, Herbert, red. Norstedts konstlexikon. Norstedts 1993. Dekorerat förlagsband. 24 x 17 cm. 363 sid. Illustrerad. (K18868). 100:-

Rebessi, Malin – Granström, Maria, red. Hommage á Jonas Bohlin – utställning och auktion på Stockholms auktionsverk. Stockholms auktionsverk. 2003. Limhäftad. 33 x 24 cm. Rikt illustrerad. 103 sid. . K 37352. 150:-

Rehnberg, Håkan (bild) - Frostensson, Katarina (text). Moira. Sandler-Margel u å. Häftad. 55 sid. (K30863). 120:-

Renqvist, Torsten. Flisor. Bonniers 1994. Inbunden. Skyddsomslag. 232 sid. (K26067). 150:-

Renässansteckningar från Florens ur Giorgio Vasaris samling. Nationalmuseum 23 mars - 10 juni 2001. 2001. Häftad. 124 sid. Rikt illustrerad. (K28618). 200:-

Reuterswärd, Carl Fredrik. Alias Charlie Lavendel. 1952-1961. Gedins 1996. Förlagsband. Skyddsomslag. 242 sid. (K13309). 80:-

Revue des arts décoratifs 1899. Champier, Victor (red).  410 sid. Hela årgången i en volym. Nött ryggfals. (K21077). 600:-

Rey, Robert. Manet. William Heinemann ltd u å. Klotband. 167 sid. Engelsk text. Illustrerad. 32 x 25 cm. Om Édouard Manet. (K3955). 120:-

Rohde, HP. Van Goghs värld. W&W 1990. Inbunden. 155 sid. Illustrerad. (K1163). 70:-

Roosval, Johnny. Målarinnan Greta Ruuth - minnesord. [Generalstabens litografiska anstalt] 1931. Häftad. 22 sid + 17 planschblad. Illustrerad. Något nött. (K28008). 80:-

Rosen, Christer von. Teckningar, grafik, akvareller. Henrik Mathiesen 1975. Häftad. [79] sid. Illustrerad. (K33860). 60:-

Rudström, Lennart. Carl Larsson - en målare och hans familj. BonniersJunior 1979. Ryggklotband. 32 sid. Illustrerad. (K27728). 100:-

Ruin, Hans. I konstens brännspegel - från impressionismens konst till diktaturernas. Gleerups 1949. Inbunden. Skyddsomslag. 333 sid. Illustrerad. Slitet skyddsomslag. (K20440). 70:-

Rumania. Painted churches of Moldavia. Unescos stora konstbibliotek. 1962. Inbunden. 49x34 cm. 22 sid + 32 stora färgplanscher. Häfte med svensk text medföljer. (K1146). 450:-

Rydin, Lena. Den lustfyllda vardagen. Hos Larssons i Sundborn. Bonniers 1999. Klotband. Skyddsomslag. 28 x 21 cm. 208 sid. Rikt illustrerad. (K18955). 150:-

Den ryska ikonen 1000 år. Abel, Ulf m fl (red). Nationalmuseum 1989. Förlagsband. 70 sid. Illustrerad. (K34200). 60:-

Råman. Carlén, Staffan (red). Millesgården 2003. Häftad. 83 sid. Illustrerad. Parallelltext på engelska och svenska. (K31066). 60:-

Rönnow, Sixten. Svensk teknik och industri i konsten. Maskinaktiebolaget Karlebo 1943. Halvfranskt band. Linnepärmar. 24 x 21 cm. 334 sid. Illustrerad. Liten spricka i ryggens nedre kant. (K7797). 150:-

 


S        pil.bmp (982 bytes)

Salgueiro, Celso (bilder) - Henmark, Kai (texter). Den brustna lansen - brevväxling i text och bild. [1990?] 18 blad i mapp. (K21571). 30:-

Sandblad, Nils Gösta. Modern svensk konst idag och igår - radions konstserie 1958-59. Sveriges radio 1958. Spiralhäftad. 15 sid + 16 planscher. Illustrerad. 29,5 x 21 cm. Något gulnad. (K4578). 80:-

Sandström, Sven. Ivar Arosenius - Hans konst och liv. Bonniers 1959. Klotband. Skyddsomslag. 279 sid. Illustrerad. Exlibris. Anteckningar på försättsbladen. Skyddsomslaget slitet. (K21460). 150:-

Sandström, Sven - Hemmel, Sven. Konsten i bild och text. Svenska bokförlaget 1963. Klotband. 376 sid. Illustrerad. (K1126). 90:-

Sandved, Kjell B. Konstlexikon. Kulturhistoriska förlagen 1982. Två volymer. Konstskinnband. 25 x 18 cm. 2170 sid. Rikt illustrerad. (K6924). 250:-

San Lazzaro, G di, red. Chagall Monumental Works. Ebeling Publishing 1973. Rött gulddekorerat klotband. Skyddsomslag. 32 x 25 cm. 136 sid. Rikt illustrerad. Utvikbara färgplanscher. Tillskrift på försättsbladet. (K16983). 200:-

San Lazzaro, G di, red. Homage to Joan Miró. Ebeling Publishing 1976. Rött gulddekorerat klotband. Skyddsomslag. 32 x 25 cm. 135 sid. Rikt illustrerad. Tillskrift på försättsbladet. (K16981). 200:-

Schantz, Philip von. 21 Watercolours. Saga 1983. Förlagsband. Skyddsomslag. 48 sid. 21 x 26 cm. Något nött skyddsomslag. (K21614). 70:-

Schildt, Göran. Skulptur i Finland. W & W 1969. Häftad. 64 sid. Illustrerad. (K36213). 70:-

Schiller, Harald. Olle Hjortzberg - en konstnärsbiografi. Allhems 1954. Halvskinnband. Skyddsomslag. 189 sid. Rikt illustrerad. Exlibris. Något gulnat skyddsomslag. (K20120). 130:-

Segerstråle, Lennart. Finlandiafreskernas år. Bilder av ett folk i kamp. Schildts 1945. 3:e upplagan. Halvklotband. 29 x 23 cm. 151 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. (K1164). 100:-

Seidel, M - Marijnissen, RH. Bruegel. IPC 1979. Konstskinnband. 30x26 cm. 350 sid. 224 avbildningar av Pieter Bruegel den äldres målningar. Nr 104 av 399 numrerade ex. (K1149). 350:-

Sérullaz, Maurice. The Concise Encyclopedia of Impressionism. Omega Books 1986. Klotband. Skyddsomslag. 23 x 17 cm. 285 sid. Rikt illustrerad. (K15944). 160:-

Shen Fu. Pilblad i strömmen - en kinesisk konstnärs självbiografi. Gebers 1961. Ryggklotband. Opaginerad. (K27736). 70:-

Sigrún Ólafsdóttir - force and tenderness. Uthemann, Ernest (ed). Kherer 2005. Dekorerat förlagsband. 92 sid. Rikt illustrerad. 29 x 24 cm. (K40153). 300:-

Silfverstolpe, Gunnar Mascoll. Prins Eugens konst. Nordisk rotogravyr 1935. Halvklotband. 140 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsblad och smutstitelblad. (K27979). 120:-

Silfverstolpe, Göran M. Konst på stan. Offentlig konst i Eskilstuna kommun. Kulturförvaltningen i Eskilstuna. 1978. Klammerhäftad. 63 sid. Illustrerad. Bra skick. (K 38668) 40:-

Sjödahl, Anna. Civilisationens pris - text och konstverk. Clayton Press 1995. Inbunden. 64 sid. Illustrerad. (K29869). 120:-

Sokolov, Paulina. Anna Sjödahl - Liljevalchs konsthall: 23 januari - 28 februari 1999. Häftad. 119 sid. Illustrerad. Verkförteckning medföljer. (K30558). 90:-

Staehelin, Walter A. Das Buch vom Porzellan - Herstellung, Transport und Handel von Exportporzellan in China während des 18 Jahrhunderts, erläutert anhand einer zeitgenössischen Folge chinesischer Aquarelle. Benteli Verlag 1966. Klotband. Skyddsomslag. 86 sid. Rikt illustrerad. Stort format. Exlibris. Nött skyddsomslag. (K25979). 200:-

Steenberg, Jan. Levende barok - romerske motiver på vandring. GAD 1971. Förlagsband. Skyddsomslag. 119 sid. Illustrerad. Exlibris. (K35984). 80:-

Stensman, Mailis. Ingemar Svensson. Edition Apel 1992. Inbunden. 95 sid. Illustrerad. (K28817). 70:-

Stensman, Mailis. Konst i industrimiljö. Edition Apel 1989. Klammerhäftad. 64 sid. Illustrerad. Dedikation från författaren. (K31061). 70:-

Stone, Irving. The agony and the ecstasy - the biographical novel of Michelangelo. Doubleday & co 1961. Klotband. Skyddsomslag. 664 sid. Slitet skyddsomslag. (K33754). 120:-

Den stora skalan. Gabrielsson, Catharina (red). Statens konstråd 2000. Häftad. 82 sid. Illustrerad. (K27696). 80:-

Storm, Ingvar. Harald Wiberg - Ett konstnärsliv i naturen. LT 1985. 104 sid. 30x24 cm. Illustrerad. (K1131). 100:-

Strannegård, Lars - Friberg, Maria. Already elsewhere - om lek, identitet och hastighet i affärslivet. Raster 2001. Inbunden. 106 sid. Illustrerad. (K21783). 100:-

Strong, Donald E. The Classical World - Landmarks of the World´s Art. Paul Hamlyn 1965. Inbunden. 166 sid. Illustrerad. (K1088). 100:-

Strömberg, Martin. Oskar Bergman. Bonniers. 1976. Kartonnageband. 27 x 24 cm. Illustrerad. 80 sid. Bra skick. Konst. (K 38604) 40:-

Strömbom, Sixten - Serner, Gertrud - Romdahl, Axel L, m fl. Berömda konstverk på Wienutställningen - radioföredrag 1948. Radiobiblioteket 14. Radiotjänst 1949. Andra upplagan. Häftad. 90 sid. Illustrerad. Smärre, bleka fläckar på frampärmen. (K36264). 60:-

Strömbom, Sixten. Hugo Birger - en levnadsteckning. W & W 1947. Häftad. 347 sid. Illustrerad. Osprättad. Läsveck i ryggen. (K28361). 150:-

Ståhl-Nyberg, Birgit. Rusningstid. Kulturhuset, Stockholm 1992. Häftad. 64 sid. Rikt illustrerad. Anteckning på bakpärmens insida. (K22578). 60:-

Sundblom, Hans. Bellingasamlingen. Bukowskis auktion nr G5. 1992. Inbunden. 260 sid. Illustrerad. (K36047). 200:-

Särnstedt, Bo. 40 år - Sven Ljungberg - årstider, hus, människor, arbete, protest. Konstakademien Stockholm 22/2-25/2 1974. Häftad. Opaginerad. Illustrerad. (K24386). 40:-

 

 


TU        pil.bmp (982 bytes)

Talbot Rice, Tamara. A concise history of Russian art. Thames and Hudson 1963. Inbunden. Skyddsomslag. 288 sid. Illustrerad. Exlibris. (K26548). 110:-

Tatafiore, Ernesto. La Macchina della rivoluzione - the revolutionary machine - la machine de la révolution - revolutionsmaskinen. Kalejdoskop 1989. Inbunden. Skyddsomslag. 126 sid. Rikt illustrerad. Stort format. (K25872). 300:-

Terje, Ola. Porträttfotografi. Signum 1981. Inbunden. 109 sid. Rikt illustrerad. Stort format. (K27080). 120:-

Thiis, Jens. Renoir - den franska kvinnans målare. Bonniers 1944. Klotband. 201 sid. Illustrerad. (K1063). 100:-

Tietze, Hans. Tintoretto. Paintings and Drawings. Phaidon 1948. Linneband. Inget skyddsomslag. 27 x 18 cm. 382 sid. 289 helsidesplanscher som omfattar Tintorettos samtliga verk. Några planscher i färg och några utvikbara. Bra skick. (K16356). 250:-

Tietze, Hans. Tizian - Leben und Werk. 2 vol. Im Phaidon-Verlag 1936. Klotband. 280 + 324 sid. Illustrerade. (K28021). 200:-

25 nutida svenska tecknare. Meyerson, Åke - Öhman, Ivar (red). FiB 1953. Klotryggband. Skyddsomslag. [125] sid. Illustrerad. (K28551). 80:-

Tunisien. Romerska mosaiker. Unescos stora konstbibliotek. 1965. Inbunden. 49x34 cm. 25 sid + 34 stora färgplanscher. (K1147). 450:-

Ett urval av grafiska verk från den tyska expressionismen 1905-1920 - E Heckel, E L Kirchner, K Schmidt-Rottluff, M Pechstein, O Mueller, Chr Rohlfs. Vogt, Paul (förord). Ur den grafiska samlingen i Museum Folkwang i Essen. Göteborgs konstmuseum, Malmö museum, Nationalmuseum [1978?]. Häftad. [78] sid. Illustrerad. (K26400). 80:-

Utopi & verklighet - svensk modernism 1900-1960. Moderna Museet 7 oktober 2000-14 januari 2001. Widenheim, Cecilia (red).  Moderna Museet 2000. Häftad. 319 sid. Illustrerad. Stort format. (K28680). 200:-

 


VW        pil.bmp (982 bytes)

Valand: Göteborg-Europa - Generation 47-55. Kulturhuset [28 april-4 september 1988]. Haglund, Elisabeth m fl (red). Häftad. 183 sid. Illustrerad. (K28549). 110:-

Valentiner, Wilhelm R. Frans Hals - des Meisters gemälde. Klassiker der Kunst in Gesamtsgaben, Bd 28. Deutsche Verlags-Anstalt 1923. Zweite, neu bearbeitete Auflage. Klotband. 339 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. (K27723). 200:-

Valéry, Paul. Degas - med en inledande essay av Teddy Brunius. Söderström 1946. Halvklotband. 186 sid. Illustrerad. Om Edgar Degas. (K20184). 250:-

Vermeersch, Valentin. The Flemish primitives. Bruges municipal museums u å. Inbunden. 47 sid. Illustrerad. (K30557). 50:-

Vessberg, Olof. Romersk porträttkonst. Norstedts. Svenska Humanistiska Förbundet. 1950. Häftad. Illustrerad. 104 sid. Bra skick.. K 37403. 30:-

Wallin, Sigurd. Byggnadsskick i herrgårdar, boställen och städer. Gångna dagars högreståndskultur. Skoglunds 1947. Klotband. Inget skyddsomslag. 236 sid. Illustrerad. (K31468). 200:-

Wallin, Sigurd. Kyrkoinredning för herremän. Gångna dagars högreståndskultur. Skoglunds 1948. Klotband. Skyddsomslag. 225 sid. Illustrerad. Slitet skyddsomslag. (K31469). 200:-

Wallis, Mieczyslaw. Canaletto - malarz warszawy. PIW 1955. Inbunden. Skyddsomslag. 30 sid + 117 planschblad. Illustrerad. Polsk text. Slitet skyddsomslag. Gula missfärgningar på pärmarnas insidor. (K27984). 110:-

Wangen, F L - Scheuer, O F. Das üppige Weib - Sexualleben und erotische Wirkung künstlerische und karikaturische Darstellung den dicken Frau vom Urbeginn bis Heute. Verlag für Kulturforschung1928. Dekorerat klotband. 223 sid. Rikt illustrerad. Exlibris. Hörnen och ryggen något nötta. (K33603). 200:-

Weiss, Gustav. Ullstein Gläserbuch - eine Kultur- und Technikgeschichte des Glases. Verlag Ullstein 1966. Klotband. Skyddsomslag. 335 sid. Illustrerad. Namnetikett på försättsbladet. (K31429). 200:-

Werner, Christina. Sven Lidberg. Majornas Förlag 1993. 191 sidor, Inbunden. 31x22 cm. Innehåller färgreproduktioner av ett 100-tal av SL:s verk. (K1050). 120:-

White, Christopher. Rembrandt. En bildbiografi. Natur & Kultur 1965. Klotband. Skyddsomslag. 23 x 18 cm. 142 sid. Rikt illustrerad i sv/v. (K16357). 90:-

Wiberg, Harald. Djur och landskap. Teckningar av Harald Wiberg. Asplunds Förlag 1969. Klotryggband. Tvärformat 21 x 27 cm. Opaginerad. (K14875). 100:-

Wiberg, Stellan. Jan C.A.W. Mulder. Eskilstuna museer, 2001. Inbunden. 91 sid. Illustrerad. (K21573). 100:-

Wier, Albert E. Thesaurus of the Arts - drama, music, radio, painting, screen, television, literature, sculpture, architecture, ballet. GP Putnam´s 1943. Inbunden. 690 sid. Remsa utskuren ur försättsbladet. (K1071). 100:-

Winters, Jonathan. Hang-Ups - Paintings by Jonathan Winters Random House 1988. Linneband. Skyddsomslag. Tvärformat. 24 x 29 cm. 117 sid. (K19426). 120:-

Wirgin, Jan. Från Kina till Europa - kinesiska konstföremål från de ostindiska kompaniernas tid. Östasiatiska museet 1998. Klotband. Skyddsomslag. 325 sid. Rikt illustrerad. (K35790). 300:-

Woldering, Irmgard. Egyptens konst. Allhem. 1965. Gulddekorerat klotband. 23 x 18 cm. Illustrerad med inlimmade färgbilder och teckningar. 260 sid. Inget skyddsomslag. Diskreta ljusa fläckar på främre pärmen. K 37768. 60:-

Wollin, Nils G. Konsthantverkarnas gille 1906-1931. Bröderna Lagerströms förlag 1931. Privat klotryggband. Främre omslaget medbundet. 25 x 18 cm. 118 sid. Illustrerad. (K19797). 150:-

Wrangel, Ewert. Konststilarna. Gleerups 1927. Ny omarbetad upplaga. Privat linneryggband med marmorerade pärmar och röd ryggetikett i skinn. 22 x 15 cm. 190 sid. Illustrerad. Perfekt skick. (K9208). 80:-

 


X-Ö  

Yrlid, Rolf. Tiden i Arles. Atlantis 2001. Förlagsband. Skyddsomslag. 157 sid. (K18861). 100:-

Zetterling, Leif. Stilanalys. Försök till analys av förhållandet mellan de olika tidsepokernas skrifter (typsnitt) och andra stiluttryck (arkitektur, måleri, skulptur, möbelkonst, nyttokonst, klädedräkter m m) från det antika Rom till nutiden. Spektra 1969. Förlagsband. Nött skyddsomslag. 165 sid. Rikt illustrerad. Namnteckning på smutstitelbladet. (K15882). 100:-

Zweigbergk, Eva von. Hemma hos Carl Larssons. Bonniers 1979. Inbunden. 183 sid. Illustrerad. (K1085). 70:-

Åberg, Anna-Stina. Sakralt silver. Södermanlands museum 1991. Häftad. [36] sid. Illustrerad. (K25072). 50:-

Åberg, Lasse. En bilderbok. Atlantis. 1982. Kartonnageband. 26 x 26 cm. Illustrerad av författaren. 63 sid. Bra skick. K 37968. 60:-

Öhman, Hjalmar. Michelangelo - hans liv, personlighet och verk. Natur och Kultur 1927. Häftad. 135 sid. Illustrerad. Delvis osprättad. Något nött. (K3684). 60:-

Öhquist, Johannes. Samtida konst i Finland - ett urval bilder med inledande text. John Kroon 1932. Andra upplagan. Inbunden. 192 sid. Illustrerad. Exlibris. Nött rygg. (K27693). 90:-

Östmar, Tommy. Teckningar. Henki Tisens förlag 1974. Häftad. Opaginerad. Består till största delen av illustrationer. (K33862). 90:-

A B CD EF G H IJ KL M NO PQ R S TU VW X-Ö
Till toppen av Konst Beställ