|
HUS OCH TRÄDGÅRD |
Kopiera texten om den bok du vill köpa och gå vidare till
Beställ
| Tillbaka till bokhyllan | Beställ |
| AB | CD | EFG | HIJ | KL | MN | OPQ | RS | T-W | X-Ö |
AB Ahlvin, Kerstin. Bli vän med dina krukväxter. Land 1991. Dekorerat förlagsband. 22 x 22 cm. 112 sid. Fotoillustrerad. (T19856). 80:- Allen, Gordon. The Cheap Cottage & Small House. A Manual of Economical Building. Sixth edition revised and enlarged. BT Batsford 1919. Illustrerat klotband. 144 sid. Illustrerad med ritningar, skisser och fotografier. (Ö5329). 130:- Alm, Gustaf - Eriksson, Göran - Ljunggren, Hans - Palmstierna, Inger - Tiberg, Nils. Kompostboken. LT 1992. Andra, utökade upplagan. Häftad. 112 sid. Illustrerad. (T31296). 150:- Andersen, Leif. Snickra till trädgården. ICA bokförlag 1982. Limhäftad. 20 x 14 cm. 77 sid. Illustrerad med teckningar. (T18268). 60:- Andersson, Gisela. Nya idéer för vackrare hem. Bo bra förlag 1984. Inbunden. 63 sid. Illustrerad. (T26004). 50:- Andersson, Gisela. Så bor man skönt med tyger och grönt. Bo bra förlag 1983. Inbunden. 63 sid. Illustrerad. (T31237). 50:- Arén, Birgitta - Enfors, Carin. Vår blombok. Om krukväxter och snittblommor. Rabén & Sjögren 1981. Dekorerat förlagsband. 24 x 17 cm. Fotoillustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (T14818). 70:- Arman, Kjell. Odla biodynamiskt. ICA bokförlag 1979. Inbunden. 152 sid. Illustrerad. (T29541). 100:- Atha, Antony m fl. Stora trädgårdsboken - boken som lätt och praktiskt visar hur du gör mesta möjliga av din trädgård. Parragon 2005. Dekorerat förlagsband. 1023 sid. Rikt illustrerad. 28 x 22 x 5 cm. (T40291). 150:- Beng, Tan Hock. Tropical Architecture and Interiors. Tradition-Based Design of Indonesia - Malaysia - Singapore - Thailand. Page One Publishing 1994. Klotband. Skyddsomslag. 26 x 26 cm. 220 sid. Rikt fotoillustrerad. (T17835). 150:- Berger, Margaretha. Blommande fönster. Åhlen & Åkerlund 1968. Inbunden. 61 sid. Illustrerad. (T26105). 40:- Bianchini, Francesco - Pantano, Azzurra Carrara. Prydnadsväxter för hem och trädgård. Norstedts 1977. Dekorerat förlagsband. Skyddsomslag. Opaginerad. Illustrerad med 522 färgfoton. Odlingsråd. (T31326). 80:- Björkman, Leif. Auktionsgods. Vad är det värt? Marieberg 1981. Häftad. 112 sid. Illustrerad. (T11405). 50:- Björnberg, Karl. Köpa, bygga, bo i villa - vad kostar det?. Rabén & Sjögren 1973. Pocket. 129 sid. Något nött. (T31235). 30:- Bloom, Alan. Trädgårdens fleråriga växter. LT 1975. Dekorerat förlagsband. 26 x 19 cm. 143 sid. Illustrerad med färgfotografier. (T26374). 100:- Bonniers stora bok om trädgård. Nyblom-Holmberg, Gunnel (red). Bonniers 1999. Andra reviderade upplagan. Förlagsband. 424 sid. Illustrerad. (T32977). 170:- Bonniers trädgårdsbok - steg för steg. Tiedemann, Anker (red). Bonniers Specialmagasiner 1998. Dekorerat förlagsband. 128 sid. Illustrerad. (T32258). 120:- Braun, Eva. Nytt hemma med färg, tyg & fantasi. Semic 1993. Inbunden. 48 sid. Illustrerad. (T26005). 50:- Bugge, Ingeborg Wærn - Nyrén, Nea. Heminredning och hemvård. Ehlins 1953. Skinnryggband. Nötta hörn och kanter. Några fläckar. 201 sid. (T28881). 100:- Bunyard, George. Apples and pears - with eight coloured plates. Present-day gardening. TC & EC Jack [1911]. Inbunden. Illustrerad. Första planschen sitter lite löst. (T31046). 750:-
Clemmensen, Tove. Danske møbler - stiludviklingen fra Renæssance til Klunketid. Thaning & Appels 1945. Ryggklotband. 95 sid. Illustrerad. Namnetikett på frampärmens insida. (T31064). 60:- Compton, Joan. Blommor i trädgården. Forum 1970. Pocket. 160 sid. Illustrerad med färgteckningar. (T8151). 40:- Conran, Terence. Kockens trädgård - köksträdgård på liten yta. Prisma 2000. Inbunden. Skyddsomslag. 144 sid. Rikt illustrerad. (T31234). 180:- Conran, Terence. The Soft Furnishings Book. Conran Octopus 1992. Limhäftad. 28 x 20 cm. 224 sid. Rikt illustrerad. (T9893). 110:- Cooper, Nicholas - Majerus, Marianne. English manor houses. Weidenfeld & Nicolson 1990. Häftad. 159 sid. Illustrerad. (T32107). 90:- De la Gardie, Christina: Fynd på auktion och i bodar. Å&Å 1969. Inbunden. 80 sid. Bra skick. (T3a) 30:- De la Gardie, Christina: Veckojournalens antikskola. Möbler - Glas - Silver - Keramik. Semic 1973. Inbunden. 61 sid. Illustrerad. Bra skick. (T2a) 40:- Durdik, Jan m fl. Den stora antikvitetsboken. Tiden 1979. Nionde upplagan. Klotband. Skyddsomslag. 495 sid. Rikt illustrerad. Slitet skyddsomslag. (T32331). 70:-
Edland, H - Gréen, Sven. Rosor i färg. Almqvist & Wiksell 1964. Förlagsband.. Skyddsomslag. 170 sid. Rikt illustrerad. (T19091). 80:- Edland, H - Gréen, Sven. Rosor i färg. Almqvist & Wiksell 1965. Förlagsband. Skyddsomslag. 170 sid. Rikt illustrerad. (T13665). 80:- Edwards, Jane (text) - Wood, Andrew. Asiatisk livsstil - naturlig balans i österländskt boende. Sköna hem/Conran octopus 2000. Dekorerat förlagsband. 144 sid. Illustrerad. (T35088). 100:- Efraimsson, Ralf. Blommande fönster - 120 vackra krukväxter. Semic 1986. Häftad. 112 sid. Illustrerad. (T31284). 50:- Ejdestam, Julius. Så har vi bott - om bostad och bohag genom tiderna. Rabén & Sjögren 1979. Inbunden. 143 sid. Illustrerad. (T27025). 120:- Ekbrant, Linus. Våra vänner rumsväxterna - en handbok i skötseln av blomster- och bladväxter. Saxon & Lindströms 1962. Andra upplagan. Ryggklotband. 368 sid. Illustrerad. Nötta kanter. (T31285). 70:- Engelbrektson, Sören. Bland blommor och blad. Spektra 1977. Inbunden. Illustrerad. 148 sid. (T2988). 60:- Engelbrektson, Sören. Vi och vår trädgård. Åhlén & Åkerlund 1969. Inbunden. 136 sid. Illustrerad. Något nötta kanter. (T31294). 60:- Englund, Gunilla - Hallgren, Sören. Koloniträdgårdar. LT 1974. Häftad. 151 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. Ljusa fläckar på bakpärmen. (T31292). 80:- Engstedt, Gösta. Trivselträdgården.
LT 1978. Tredje upplagan. Förlagsband. 212 sid. Illustrerad.
(T31333). 60:- Ericson, Nina - Andersson, Maj-Britt. Husbibeln - möten med gårdar. Prisma 1998. Förlagsband. Skyddsomslag. 527 sid. Illustrerad. (T34204). 300:- Evans, Lizzie. Tusen tips för hem och hushåll. Forum 1991. Inbunden. 418 sid. Illustrerad. (T25827). 150:- Evelegh, Tessa - Patterson, Debbie. Vom Zauber des Lavendels. Für Gesundheit und Schönheit - In Garten und Küche - Als Duft und Dekoration. Kaleidoskop 2000. Dekorerat förlagsband. 23 x 25 cm. 128 sid. Rikt fotoillustrerad. (T17843). 80:- Fogelmarck, Stig (red). Antikvitetsboken. W&W 1947. Halvfranskt. 308 sid. Illustrerad. (T13). 90:- Fogelmarck, Stig. Rum i tiden - miljöer, människor och sköna ting. Bonniers 1990. Klotband. Nött skyddsomslag. 423 sid. Illustrerad. (T29745). 90:- Formenton, Fabio. Oriental Rugs and Carpets. Country Life Books 1984. 8th impression. Klotband. Skyddsomslag. 251 sid. Illustrerad. (T32376). 350:- Frendel, Yvonne - Hökby, Nils-Göran. 1700-tal - tanke och form i rokokon. Nationalmuseum [1979]. Inbunden. 238 sid. Illustrerad. Exlibris. (T29014). 100:- Fuchs, Henry. Rosor. LT 1977. Inbunden. 26x19 cm. 156 sid. Illustrerad. (T3009). 80:- Furusjö, Maja-Lisa, red. Stora boken om krukväxter. ICA-förlaget 1980. Kartonnage-band. 27 x 20 cm. 222 sid. Rikt illustrerad. Tillskrift på försättsbladet. (T9896). 70:- Gammalt och fint - möbler, porslin och gamla prylar. Schenk, Karin von - Wiking, Margaretha (red). Specialtidningsförlaget [1973]. Häftad. 72 sid. Illustrerad. (T22832). 50:- Gammalt och fint - möbler, porslin och gamla prylar. Schenk, Karin von - Wiking, Margaretha (red). Specialtidningsförlaget [1973]. Häftad. 72 sid. Illustrerad. (T31329). 50:- Gantzhorn, Volkmar. Oriental Carpets - their Iconology and Iconography from Earliest Times to the 18th Century. Taschen 1998. Förlagsband. Skyddsomslag. 532 sid. Illustrerad. 32 x 25 cm. (T32253). 550:- Geite, Birgitta - Bühler, Karl-Dietrich. Trädgård i kruka. Natur & Kultur 1996. Inbunden. 80 sid. Illustrerad. Anteckningar på försättbaldet och smutstitelbladet. (T21361). 50:- Gibson, Sylvia - Hönig, Madeleine, red. Trädgården som hobby. Forum 1970. NärVarHur-serien. Dekorerat pappband. Illustrerad med teckningar och foton. (T14534). 50:- Graining, Jane. Compact living - att bo på liten yta. Sören Fogtdal 2000. Inbunden. Skyddsomslag. 127 sid. Illustrerad. (T23705). 200:- Granberg, Ivar. Så beskär man träd och buskar. ICA förlaget 1980. Häftad. 63 sid. Illustrerad med teckningar och fotografier. (T31293). 80:- Green, Candida Lycett. The Perfect English Country House. Pavilion 1991. Häftad. 24 x 23 cm. 175 sid. Rikt illustrerad. (T16405). 100:- Green, David. The gardens and parks at Hampton Court and Bushy. Her Majesty's stationery office 1974. Klammerhäftad. 47 sid. Illustrerad. (T31062). 60:- Gréen, Sven. Höstblommande lök- och knölväxter. LT 1976. Inbunden. 138 sid. (T20538). 80:- Gréen, Sven. Kryddor - Historia och folktro. Kryddgård, odling och användning. LT 1976. Kartonnage-band. 198 sid. Illustrerad av Lena Jurdahl-Norberg. Namnteckning på försättsbladet. (T9573). 100:- Gréen, Sven. Kryddor - Historia och folktro. Kryddgård, odling och användning. LT 1974. Kartonnage-band. 198 sid. Illustrerad av Lena Jurdahl-Norberg. (T16313). 100:- Gréen, Sven. Med Sven Gréen i trädgården - Sven Gréen svarar på 300 trädgårdsfrågor. AWE/Gebers 1978. Inbunden. 164 sid. Illustrerad. (T20913). 90:- Gréen, Sven. Med Sven Gréen i trädgården - Sven Gréen svarar på 300 trädgårdsfrågor. AWE/Gebers 1978. Inbunden. 164 sid. Illustrerad. 26 x 18 cm. (T31626). 90:- Gréen, Sven. Nya krukväxtboken. Sven Gréen presenterar 250 gamla och nya vänner. Semic 1982. Dekorerat pappband. 23 x 16 cm. 128 sid. Illustrerad med färgfotografier och teckningar. (T6831). 70:- Gréen, Sven, red. Nya trädgårdsboken. I-II. Det Bästa 1968. Första upplagan. Två volymer. Klotryggband. 26 x 18 cm. 796 sid. Illustrerad med teckningar. Exlibris. (T18582). 200:- Gréen, Sven. Vårblommande lök- och knölväxter. LT 1976. Förlagsband. 148 sid. Illustrerad. Smärre fläckar på pärmarna. (T31335). 70:- Gréen, Sven. Året om med trädgården. Gebers 1963. Inbunden. 113 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (T31298). 60:- Guild, Tricia. Design and detail - the practical guide to styling a house. Simon and Schuster 1988. Inbunden. Skyddsomslag. 159 sid. Rikt illustrerad. (T24971). 150:- Guild, Tricia. On color - decoration, furnishing, display. Rizzoli 1996. Häftad. 191 sid. Rikt illustrerad. (T21168). 120:- Guild, Tricia. Stadsliv. Bokförlaget Max Ström 1996. Förlagsband. Skyddsomslag. 30 x 23 cm. 208 sid. Rikt illustrerad med fotografier av Gilles de Chabaneix. (T19062). 150:- Gör det själv, 1-2. 2 volymer. Utgöres av tidskriften Gör det själv nr 1-12, 13-24. Engelbrektsson, Sören (red). Skandinavisk press 1976-77. Konstskinnband. Ca 400 + 390 sid. Illustrerad. Namnteckningar på pärmarnas insidor. (T26075). 150:-
Haage, Walther. Kaktusboken. Kakteer - Middagsblommor - Andra suckulenter. LT 1967. Illustrerad linneband. Skyddsomslag. 24 x 17 cm. 260 sid. Illustrerad med färgbilder och teckningar. Nött skyddsomslag. (T11510). 110:- Haager, J. Tidens stora bok om rumsväxter. Tiden 1983. Klotband. Skyddsomslag. 30 x 22 cm. 272 sid. Rikt illustrerad. (T13647). 120:- Hejndorf, Frank. Krukväxtboken. Forum 1984. Häftad. 242 sid. Illustrerad. Svaga läsveck i ryggen. (T31282). 50:- Hellénius-Cederholm, Mai-Lis. I väntan på tomten - Julens alla förberedelser. ICA bokförlag 2003. 27 x 23 cm. 108 sid. Fotoillustrerad. (T19861). 100:- Hem & livsstil - kalender. Förlaget Sören Fogtdal, 1998. Inbunden. [69] sid. Illustrerad. (T20891). 40:- Hernmarck, Carl. Svensk keramik i Nationalmusei samlingar. Nationalmusie småskrifter 10, 1951. Andra omarbetade upplagan. Häftad. 27 sid + 58 numrerade bilder. Illustrerad. (T36218). 90:- Herwig, Rob. 350 krukväxter - deras skötsel och krav på miljön samt råd om hur man arrangerar växter inomhus. ICA bokförlag 1980. Kartonnage-band. 24 x 20 sid. 192 sid. Rikt fotoillustrerad. (T10904). 80:- Hilkenbäumer, F. Beskära & ympa fruktträd och buskar. ICA bokförlag 1977. Häftad. 144 sid. Illustrerad med teckningar. (T17781). 80:- Hillier, Malcolm - Hilton, Colin. Evighetsblommor. Eterneller och andra torkade växter. Forum 1990. Inbunden. 28 x 22 cm. 191 sid. Illustrerad. (T13087). 120:- Hollowood, Bernard. Pottery & glass. The things we see, no 4. Penguin 1947. Häftad. 63 sid. Illustrerad. (T11505). 90:- Holm, Yngvar. Stora inredningsboken. Du kan göra det själv. Bokklubben Skaparglädje 1999. Kartonnage-band. 27 x 21 cm. 118 sid. Fotoillustrerad. Nyskick. (T16548). 100:- Holmquist, Kersti - Bonge, Inger. Silver från skånska slott och herresäten. Nordiska museet 1963. Häftad. 96 sid. Illustrerad. (T25813). 200:- Holzhausen, Axel. Trädgårdens ettåriga prydnadsväxter och deras användning. Holzhausens småböcker om trädgårdsodling, 7. Bonniers 1936. Dekorerat klotband. Skyddsomslag. 148 sid. Illustrerad. Exlibris. Nött och gulnat skyddsomslag. (T31055). 100:- Hommage á Jonas Bohlin - utställning och auktion på Stockholms auktionsverk. Rebessi, Malin - Granström, Maria (red). Stockholms auktionsverk 2003. Häftad. 103 sid. Rikt illustrerad. Stort format. (T30556). 150:- Hurtig, Eva - Paulsson, Jan - Schulz, Solveig. En vill bo där en e´känd - varsam ombyggnad efter gamla människors behov. Byggforskningsårdet [1981]. Häftad. 260 sid. Illustrerad. Ryggen något nött. (T28352). 80:- Husboken 1-3. 1: Byggnaden, 2: Bostaden, 3: Tomten. 3 vol. Sundbaum, Torvald (red). Vi bilägare 1979. Häftade. 160 + 16 + 160. Illustrerade. Namnteckning på smutstitelbladen. (T23162). 120:- Hyltén-Cavallius, Camilla. Antikviteter på auktion. Brevskolan 1997. Häftad. 24 x 21 cm. 60 sid. Illustrerad. (T8144). 50:- Håkanson, Åsa - Michelsson, Signe. Odla på litet land. Praktisk trädgård, 9. LT 1979. Häftad. 101 sid. Illustrerad. (T31320). 70:- Håkanson, Åsa - Michelsson, Signe. Odla på litet land och på balkonger. LT 1985. Inbunden. 160 sid. Illustrerad. (T31297). 80:- Händig hemma. Swartström Carin (red). ICA-förlaget 1983. Inbunden. 64 sid. Illustrerad. (T20919). 60:- Ivarsson, Harry. Gamla ting. Settern 1981. Inbunden. 51 sid. Illustrerad av Bengt W Johansson. (T25320). 60:- Izmidlian,
Georges. Äkta mattor från Orienten - en bok om mattor
från vår egen tid, att välja, äga och vårda
dem. ICA 1979. Förlagsband. 128 sid. Illustrerad. Liten skada i
ryggens nedre del. (T32377). 100:- Jackson, Albert - Day, David. Antikviteter.
Vårda och reparera. När? Var? Hur? Serien. Forum. 1985.
Kartonnageband. 247 sid. Rikt illustrerad med teckningar och
fotografier. Nyskick. (T 38454) 100:- Jansson, Lennart - Jansson, Helena - Löfving-Henriksson, Ann. Madame Lucks kryddgård - en beskrivning av kryddgården på Roslagsmuseets gård, Norrtälje. Roslagens fornminnes- och hembygdsförening 1982. Klammerhäftad. 16 sid. Illustrerad. (T33532). 40:- Johns, Leslie - Stevenson, Violet. IPC Blomsterbok. Om krukväxter och blomsterarrangemang. IPC. Konstskinnband. Skyddsomslag. Nr 299 av 560 numrerade ex. Illustrerad. 196 sid. (T2997). 150:- Jonson, Gingen. Inne - handbok för händigt folk + Handledning. 2 vol. KF 1966. Häftade. 120 sid + 26 planscher + 34 sid. Illustrerade. Små fläckar på frampärmen. (T29781). 100:- Jooden, Titia. Torka blommor i mikrovågsugn. Forum 1992. Inbunden. Illustrerad. 100 sid. (T2995). 60:- Joosten, Titia. Torka blommor i mikrovågsugn. Forum 1992. Dekorerat pappband. 100 sid. Illustrerad. (T4018). 90:- Jungstedt, Inga H - Andrén, Bengt. Entré till parker och trädgårdar. LT 1992. Förlagsband. 145 sid. Rikt illustrerad. (T35064). 120:-
Karlborg, Leif. Måla ute och inne. ICA-förlaget 1956. Häftad. 88 sid. Illustrerad. (T23932). 50:- Kiesling, Erika. Vår trädgård - uterummet med blommor, träd och buskar - vår, sommar, höst, vinter. Ica-förlaget 1972. Inbunden. 132 sid. Illustrerad. (T29699). 60:- Kåhrström, Olof. Regionala främjare av de areella näringarna under 200 år. Hushållningssällskapens historiker, periodiska skrifter och arkiv. Kungl Skogs- och lantbruksakademien. Skogs- och lantbrukshistoriska meddelanden nr 26. Supplement till Kungl Skogs- och Lantbruksakademiens Tidskrift. 2002. Dekorerat förlagsband. 320 sid. Illustrerad. (T13280). 150:- Langlet, Bertha. Klenoden. Gamla kära ting från mormors tid. ICA-förlaget 1968. Inbunden. 78 sid. Illustrerad. Bra skick. (T5a) 30:- Lanne, Lotta. Lottas nya kompostråd. Bra miljö 1995. Dekorerat förlagsband. 141 sid. Illustrerad. Blyertsunderstrykningar. (T40047). 80:- Lassen, Erik. Keramik - den europeiska keramiken från medeltiden till våra dagar. Natur och Kultur 1969. Klotband. Skyddsomslag. 239 sid. Illustrerad. (T31525). 200:- Laurent-Täckholm, Vivi - Stenlid, Saima. Hemmet blommar - en liten handbok i krukväxtodling. Åhlén & Åkerlund 1943. Klotryggband. 189 sid. Illustrerad. (T17222). 50:- Laurent-Täckholm, Vivi - Stenlid, Saima. Husmoderns blomsterlexikon - en uppslagsbok för hemmets och täppans prydnadsväxter, 1-2. 2 vol. Åhlén & Åkerlund 1946. Ryggklotband. 524 sid. Illustrerad. Något nötta kanter. Del 2 har blekt rygg och en liten anteckning på eftersättsbladet. (T33851). 100:- Lindholm, Lena och Folke. Blommor hemma. Forum 1955. Inbunden. Illustrerad. 246 sid. (T2989). 50:- Lindvall, Gunvor. Grönsaksboken. LT 1076. Inbunden. Illustrerad. 136 sid. (T3001). 40:- Linnell, Tore - Hylander, Nils. Nyttoväxter i färg. Almqvist & Wiksell 1955. Klotband. Skyddsomslag. 219 sid. Illustrerad av Edgar Hahnewald. (T26605). 80:- Londos, Eva. Trädgårdskonster - med utblick från höglandet. Carlssons 1998. Inbunden. 176 sid. Illustrerad. (T31050). 90:- Longman, David. Att lyckas med krukväxter. Illustrerad steg för steg. Askild & Kärnekull 1980. Förlagsband. Skyddsomslag. 27 x 21 cm. 195 sid. Illustrerad med teckningar och färgfotografier. Namnteckning och liten stämpel på försättsbladet. (T13669). 110:- Longman, David. Att lyckas med krukväxter. Illustrerad steg för steg. Askild & Kärnekull 1983. Dekorerat förlagsband. Dekorerat förlagsband. 27 x 21 cm. 195 sid. Illustrerad med teckningar och färgfotografier. (T19427). 110:- Love, Gilly. Inred med växter. Wahlströms 1998. Inbunden. 144 sid. Rikt illustrerad. (T22605). 120:- Läck, Lars-Erik. Trivsam trädgård. Rabén & Sjögren 1980. Inbunden. 215 sid. Illustrerad. (T24319). 70:- Löfström, Mikael. Måla om möbler - färger, redskap, förarbete, nya och gamla tekniker. W&W 1990. Inbunden. 115 sid. Illustrerad. (T30435). 100:- Löwemo, Runo. Inomhusväxter. Viking 1955. Klotband. Illustrerad 200 sid. (T3000). 80:- Löwenmo, Runo. Trädgårdens blommor. Viking 1956. Klotband. Skyddsomslag. 222 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Nött skyddsomslag. (T26613). 80:- Löwenmo, Runo. Krukväxter - skötsel, plantering & miljö. ICA bokförlag 1980. Förlagsband. 254 sid. Illustrerad. (T31332). 80:-
Margareta, kronprinsessa af
Sverige. Från blomstergården. Norstedts. 1917. Klotband. 28
x 22 cm. Illustrerad. 76 sid. Till skrift på
försättsbladet. Bra skick. (T 38645) 100:- Mattsson, Charlotte. Antikboken. Semic 1992. Förlagsband. 111 sid. Illustrerad. (T34033). 70:- Mattsson, Charlotte. Vackra rum - rokoko, gustavianskt, Karl Johan, Carl Larsson - miljöer som inspirerar. Semic 1993. Inbunden. 112 sid. Illustrerad. (T25315). 80:- Millar Gault, S - Synge, Patrick M - Nicolaisen, Åge. Forums stora rosbok. Forum 1977. Klotband. Inget skyddsomslag. 30 x 22 cm. 207 sid. Rikt illustrerad i färg. Pärmarna lite blekta. (T13303). 100:- Miller, Judith - Miller, Martin. Period design & furnishing - a sourcebook for home restoration and decoration. Crown publishers 1989. Inbunden. Skyddsomslag. 240 sid. Rikt illustrerad. (T24976). 250:- Mossman, Keith. Allemans bok om hemträdgården - en praktisk vägledning för den vetgirige. Allemans 1978. Häftad. 96 sid. Illustrerad. (T25390). 60:- Munthe, Gustaf. Gamla möbler. Natur och Kultur 1950. Halvskinnband. 262 sid. Illustrerad. 27 x 20 cm. (T31426). 300:- Målande fantasi - en idé- och inspirationsbok med massor av dekormålade möbler, dörrar och väggar. Nordsjö 1989. Inbunden. 79 sid. Rikt illustrerad. (T29591). 60:- Möller, Lotte. Trädgårdens natur. Bonniers 1993. Dekorerat förlagsband. 20 x 23 cm. 206 sid. Illustrerad med fotografier och teckningar. (T22324). 150:- Newdick, Jane. The magic of flowers - inspirational and creative ideas for using beautiful flowers. Salamander books 1989. Inbunden. Skyddsomslag. 159 sid. Rikt illustrerad. (T31290). 100:- Newdick, Jane. Blommor - alla sätt att använda och njuta av blommor i hemmet. Forum 1990. Dekorerat förlagsband. 159 sid. Rikt illustrerad. (T32248). 120:- Nicolaisen, Åge. Trädgården. Praktiska råd om plantering och skötsel av gräsmattor, blommor, köksväxter, träd och buskar. Bonniers 1968. Dekorerat förlagsband. 24 x 20 cm. 160 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (T13672). 70:- Niesewand, Nonie. Contemporary details - a visual sourcebook of architectural features, fittings and decorative finishes for 20th-century homes. Simon & Schuster 1992. Inbunden. Skyddsomslag. 190 sid. Rikt illustrerad. (T28632). 250:- Nilson, Siv och Key. Lättjans trädgård. Genvägar i lustgården. Prisma 2004. Dekorerat förlagsband. Skyddsomslag. 23 x 19 cm. 119 sid. Rikt illustrerad med färgfotografier. Nyskick. (T17233). 110:- Nilsson, Ernst. Trädgårdsutflykter bland böcker och växter. LT 1965. Ryggklotband. Skyddsomslag. 188 sid. Anteckning på försättsbladet. (T27618). 120:- Nyblom-Holmberg, Gunnel. Krukväxter som hobby. 1952. Klotband. Illustrerad. 120 sid. (T14802). 70:- Nyblom, Gunnel - Reimer, Charles. Trädgårdsamatörernas handbok - Frukt och grönsakers vinterförvaring. 2 verk i en volym. Nordisk rotogravyr, 1939, 1933. Klotband. 279 + 84 sid. Illustrerad. Enstaka blyertsanteckningar. (T24361). 100:- Nyreröd, Anna-Lisa. Lusthus - till bruks och till syns. Nordiska museet 1979. Inbunden. 154 sid. Illustrerad. Exlibris. Namnteckning på smutstitelbladet. (T29890). 150:-
Ohlsson-Leijon, Karin (text) - Reppen, Laila (illustrationer). Landskapshus - svensk byggtradition. Hus & Hem 2001. Förlagsband. 62 sid. Illustrerad. 17 x 17 cm. (T33120). 100:- Opstad, Jan-Lauritz. Nordenfjeldske kunstindustrimuseum - nåtidsavdelningen, utvalgte innkjøp 1946-1979. Nordenfjeldske kunstindustrimuseum 1980. Häftad. Opaginerad. Illustrerad (121 numrerade bilder). (T36216). 50:- Orrefors 100 år. Nationalmuseum 29 maj-11 oktober 1998. Hovstadius, Barbro (red). Häftad. 59 sid. Illustrerad. 28 x 22 cm. (T36045). 100:- Orrefors 100 år. Nationalmuseum 29 maj-11 oktober 1998. Hovstadius, Barbro (red). Häftad. Med skyddspapper. 59 sid. Illustrerad. 28 x 22 cm. (T36046). 110:- Ottosson, Åsa & Mats. Tips för det miljövänliga hemmet. Prisma 1993. Dekorerat förlagsband. 119 sid. (T16584). 70:- Park, Bertram. Rosornas bok. Förord och översättning av Sven Gréen. Natur och Kultur 1962. Klotband. 28 x 22 cm. 242 färgbilder + 26 sid sortbeskrivning. Inget skyddsomslag. Tillskrift på försättsbladet. (T10609). 100:- Paulsson, Thomas - Paulsson, Eva - Stehouwer, Jan. Konsten att bo. Rabén & Sjögren 1960. Häftad. 195 sid. Illustrerad. Osprättad. (T31519). 110:- Paulsson, Gregor -
Paulsson, Nils. Tingens bruk och prägel. Kooperativa
förbundets förlag 1957. Häftad. 125 sid. Märke
efter etikett på frampärmen. (T31520). 120:- Payne, Christopher, red.
Sotheby´s Concise Encyclopedia of Furniture. Conran Octopus.
1989. Klotband. Skyddsomslag. 28 x 24 cm. Rikt illustrerad med
färgbilder. 208 sid. 3 cm lång reva i skyddsomslaget, f
ö bra skick. (T 50511) 200:- Pizetti, Mariella. Rumsväxter. Norstedts 1979. Inbunden. Illustrerad. 288 sid. (T2993). 100:- Qvist, Leif. Handbok för trädgården. Mer än 50 praktiska och förskönande projekt. Prisma 1999. Dekorerat förlagsband. Skyddsomslag. 25 x 19 cm. 160 sid. Rikt illustrerad med färgfoton och teckningar. Nyskick. (T17172). 110:-
Ralf, Eva. Välkommen hem - en bok om inredning - studiebok. LT 1985. Inbunden. 140 sid. Illustrerad. (T22466). 70:- Rasch-Nägele, Lilo. Blumen - 107 vierfarbige und 82 einfarbige Zeichnungen. Praesentverlag Heinz Peter 1962. Inbunden. Opaginerad. Illustrerad. (T28748). 110:- Reuterswärd, Gösta. Vildflor och trädgårdsblommor. Nordisk rotogravyr 1953. Klotband. 230 sid. Illustrerad. (T27168). 130:- Rittershausen, Wilma och Brian. Orkidé - Drömmen om evig skönhet. Ursprung, Odling, Skötsel. Bonniers 2002. Förlagsband. Skyddsomslag. 30 x 23 cm. 224 sid. Rikt illustrerad med färgfotografier. (T18991). 200:- Rittershausen, Wilma - Rittershausen, Brian. Orkidé - drömmen om evig skönhet. Bonniers 2002. Förlagsband. Skyddsomslag. 224 sid. Illustrerad. 30 x 24 cm. (T32350). 200:- Rogan, Bjarne. Jeg fant, jeg fant - om samling av kunst, antikviteter og snurrepiperier. Aschehoug 1997. Förlagsband. Skyddsomslag. 229 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött. (T40321). 150:- Samuelsson, Lars-Eric - Schenkmanis, Ulf. Trädgårdspraktika. Litteraturfrämjandet 1991. Inbunden. 204 sid. (T20767). 90:- Seabrook, Peter. Odla grönsaker och kryddväxter. AWE/Gebers 1977. Inbunden. 128 sid. Rikt illustrerad. (T31315). 100:- Shewell-Cooper, W E. The ABC of Cacti and Succulents. The English Universities Press Ltd 1957. Klotband. Illustrerad. 200 sid. (T2982). 70:- Sirett, Dawn. Börja måla. BonnierCarlsen 1994. Dekorerat förlagsband. 33 x 26 cm. 48 sid. Rikt illustrerad med färgfotografier. (T16536). 60:- Sjöbeck, Einar. Hemmets krukväxter. ICA-förlaget 1966. Ryggklotband. 152 sid. Illustrerad. Något nötta hörn. (T23018). 50:- Skjöldebrand, Ingerlise. Torkade blommor. Frukter - Växter - Svampar - Fröhus - Kottar. Semic 1994. Kartonnage-band. 26 x 19 cm. 48 sid. Rikt illustrerad. (T9912). 60:- Slesin, Suzanne - Cliff, Stafford - Rozensztroch, Daniel. Spanish Style. Foreword by Paloma Picasso. Introduction by Manuel Canovas. With 720 illustrations, 675 in colour. Thames and Hudson 1991. Klotband. Skyddsomslag. 25 x 26 cm. 288 sid. Rikt illustrerad med färgbilder av Gilles de Chabaneix. (T16406). 250:- Smith, Ken L. Do-it-yourself Garden Construction Know-How. Ortho 1976. Häftad. 96 sid. Något nött. (T20419). 40:- Smått och gott om sängar och sömn. F Hoffman-La Roche & Co [1958]. Ryggklotband. [36] sid. Illustrerad. Tväroktav. (T24403). 50:- Spours, Judy. Prismas stora blombok för hemmet. Prisma 2001. Förlagsband. 320 sid. Rikt illustrerad. 29,5 x 22,5 cm. (T33251). 170:- Stavenow,
Elisabet. Siden, sammet, läder, lärft - klädsel
på gamla stolar. ICA 1961. Häftad. 116 sid. Illustrerad.
(T40068). 70:- Stevens, David, Buchan Ursula. In
Association with The Royal Horticultural Society. The Garden Book.
Planning. Planting. Design. Conran Octopus. 1994. Klotband.
Skyddsomslag. 29 x 24 cm. Rikt illustrerad med färgbilder. 352
sid. Bra skick. (T 50510) 250:- Stora boken om heminredning. Ekström, Ingrid - Falkenborg, Marie Louise (red). ICA-förlaget 1979. Dekorerat förlagsband. 224 sid. Rikt illustrerad. 27 x 20 cm. (T35093). 130:- Stora hemboken - praktisk handbok för hem och familj 1-4. Fyra volymer. Del 1: Bostad och bohag, del 2: Husgeråd, hemvård, textil, del 3: Trädgård och hobby, del 4: Familjen och samhället. Berg, Ing-Marie m fl (red). Wezäta 1960. Ryggskinnband. 415 + 336 + 389 + 465 sid. Illustrerade. Ryggarna något nötta i ovankant. (T34000). 400:- Stora husboken. Karlén, Bertil - Swartström, Carin (red). Stora idéböckerna. ICA-förlaget 1981. Inbunden. 288 sid. Rikt illustrerad. (T26044). 100:- Stråge, Anna-Lisa. Boken om eterneller - allt om odling, skörd och arrangemang. Natur och Kultur 1970. Häftad. 113 sid. Illustrerad. Märke efter prislapp på bakpärmen. (T31289). 70:- Stråge, Anna-Lisa. Eterneller. Odla, torka och arrangera. LT 1980. Inbunden. 129 sid. Illustrerad. (T2985). 90:- Svenskt husmoderslexikon - uppslagsbok för hem och familj, band 1-4 ; Skapande hemmet ; Matlexikon. 6 vol. Schenström, Anna - Diurson, Vera - Söderblom-Berkling, Anna Lisa (red). Medéns 1956-1958. Band 1-4, 6 nionde omarbetade upplagan. Band 5: tionde fullständigt omarbetade och utvidgade upplagan. Halvskinnband, dekor av Henk Rispens. Band 1-5: 894 + 831 + 831 + 863 + 959 sid. Band 6: 1180 spalter. Illustrerade. 25,5 x 19 cm. Matlexikonets inlaga har helt släppt från ryggen. (T33008). 350:- Swartström, Carin, red. Stora boken om hobbyodling. Inbunden. 224 sid. Illustrerad. (T3010). 80:- Swartström,
Carin. Stora krukväxtboken. ICA 1997. Förlagsband. 185
sid. Illustrerad. 27 x 20 cm. (T32244). 100:- Syversen, Fred-Erik. Kakel och klinker - välja material - planering - gör det själv. Forum 2002. Förlagsband. 48 sid. Illustrerad. (T32355). 120:- Särnstedt, Bo. Kring gamla ting. Loka-bolagen 1969. Mjuk pärm. 141 sid. Illustrerad. Bra skick. (T6a) 40:- Söderberg, Erik - Ahlberg, Olof m fl. Trädgårdsblommor + Bilaga: Växtskyddsråd och odlingstabeller för trädgårdsväxter. 2 vol. Svensk litteratur 1946. Dekorerat ryggskinnband + dekorerat ryggklotband. 579 + 47 sid + tabeller. Illustrerade. Liten skada på frampärmen på del 1. Bilagans pärmar har slagit sig. (T30857). 350:-
Tarsky, Sue. Bildhandboken om odling i låda och kruka. ICA bokförlag 1980. Inbunden. 41 sid. Illustrerad. (T31291). 50:- Tergit, Gabrielle. I pionernas tid - kulturhistoria kring trädgårdens blommor. Rabén & Sjögren 1974. Inbunden. 223 sid. Illustrerad av Chie af Geijerstam. Smärre fläckar på pärmarna. (T31049). 140:- Thorstensen, Dag.
Mura och gjuta på enkelt sätt. Forum 2000. Förlagsband.
48 sid. Illustrerad. (T32351). 120:- Thunberg, Bo - Holm, Fredrik. Handla miljövänligt - vardagshandbok för en bättre miljö. Svenska naturskyddsföreningen 1988. Häftad. 128 sid. Illustrerad. (T28783). 40:- Tingdal, Britta. De bästa perennerna. LT 1984. Inbunden. 174 sid. Illustrerad. (T29593). 80:- Triska, Jan. Blommor för dig och mig. Plus 1969. Inbunden. 62 sid. Illustrerad av Jirina Kaplicka. (T31305). 60:- Tunander, Britt. Antikvitetslexikon. NoK 1979. Inbunden. 330 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. (T28964). 120:- Tunander, Britt och Ingemar. Gå i antikbod. ICA-Förlaget 1968. Häftad. 144 sid. Illustrerad. (T7a) 30:- Tunander, Britt - Tunander, Ingemar. Kakelugnar. ICA-förlaget 1973. Häftad. 94 sid. Illustrerad. (T31527). 120:- Tunander, Britt och Ingemar. Köpa möbler på auktion. Ica-förlaget 1963. Fjärde upplagan. Limhäftad. 115 sid. Illustrerad med fotografier och teckningar. (T18118). 50:- Tunblad, Bror.
Växtdoktorn ger besked - om trädgårdens
skadegörare och deras bekämpning. LT 1982. Häftad. 158
sid. Illustrerad. (T31331). 60:- Uddenberg, Agneta. Antikguiden.
Svenska Dagbladet. 1988. Kartonnageband. Illustrerad. 166 sid. Nyskick.
(T 38441) 70:- Valéry, Marie-Françoise (text) - Schaewen, Deidi von (bild). Gardens in France - Jardins De France En Fleurs - Gärten in Frankreich. Taschen 1997. Förlagsband. Skyddsomslag. 339 sid. Rikt illustrerad. 32 x 25 cm. Text på engelska, franska och tyska. (T32261). 350:- Villefrance, Alexandra -
de Lange, Margaret M. Inred med gammalt och
nytt. Richters 2001. Illustrerat förlagsband. 28 x 21 cm. 65 sid.
Rikt illustrerad. (Ö10996). 70:- Walfridson, Marguerite. Blommor hemma i kruka och i vas. Bonniers 1981. Inbunden. 144 sid. 24 x 22 cm. Illustrerad. (T3007). 80:- Walfridson, Marguerite. Farliga växter i natur och trädgård. Bonniers 1961. Häftad. 62 sid. Illustrerad. (T31324). 60:- Walfridson, Marguerite. Gröna rummet - att leva med krukväxter. AWE/Gebers 1981. Häftad. 80 sid. Illustrerad. Anteckning på titelbladet. (T31336). 30:- Walfridson, Marguerite. Kryddor och krydderier. AWE/Gebers 1977. Häftad. 142 sid. Illustrerad av författaren. (T15704). 60:- Walfridson, Marguerite. Trädgård i kruka. Semic 1999. Dekorerat förlagsband. 24 x 21 cm. 89 sid. Färgfotoillustrerad. (T31330). 80:- Wallin, Sigurd. Nordiska museets möbler från svenska herremanshem: D. 1, 1500- och 1600-talen: Vasatiden och den Karolinska tiden, renässans och barock - D. 2, 1700-talet: frihetstiden och Gustaf III:s tid: senbarock, rokoko och Gustaviansk stil - D. 3, 1800-talet: Gustav IV Adolfs - Karl XIV Johans tid: sengustaviansk och Karl-Johans-stil. 3 delar i en volym. Nordiska museet 1947, 1933, 1935. Skinnband, bundet hos Nordiska bokhandelns bokbinderi Stockholm. Del 1: xxxvii sid + 192 planschblad. Del 2: xliii sid + 224 planschblad. Del 3: lxxi sid + 188 planschblad. Illustrerad. Stort format. Något blekt rygg. (T30213). 1500:- Walter, Dawna - Chislett, Helen. Ordning hemma - en skön konst. Sköna hem /Conran octopus 1997. Häftad. 143 sid. Illustrerad. (T34735). 110:- Warrender, Carolyn - Strickland, Tessa. Sätt färg på ditt hem - hur du skapar en hemmiljö som bäst passar din smak och livsstil. W & W 1997. Förlagsband. 128 sid. Rikt illustrerad. 27 x 22 cm. (T33107). 100:- Warrender, Carolyn. Vackrare hemma. Handbok
i heminredning. Wahlström & Widstrand 2001. Dekorerat
förlagsband. 23 x 26 cm. 132 sid. Rikt färgfotoillustrerad.
(T13426). 100:- Wenström, Kerstin. Husmoderns hemkurer och goda råd. Handböcker för hemmet V. Wahlströms 1926. Halvfranskt band. 417 sid. (T3454). 110:- Wenström, Kerstin. Husmoderns hemkurer och goda råd. Handböcker för hemmet V. Klotband. 428 sid. Pärmen har ett fåtal fläckar. (T20567). 80:- Westin, Inga - Westin, Georg. Händig hemma - råd och anvisningar för småreparationer och renoveringar i hemmet. ICA-förlaget 1966. Förlagsband. 148 sid. Illustrerad. Exlibris. Något nötta kanter och rygg. (T31338). 50:- Wille-Porcelijn, Minny. Friska krukväxter - liten handbok i växtskydd för blomstervänner. LT 1980. Häftad. 79 sid. Illustrerad. (T31287). 40:- Wood, Sarah. The Readers´s Digest Garden Planning Kit. Turn the garden you have into the garden you want. Reader´s Digest 1996. Dekorerat förlagsband. 27 x 26 cm. 68 sid. Rikt illustrerad med färgfoton och teckningar. Nyskick. (T17223). 110:- World rugs & carpets - a comprehensive guide to the design, provenance and buying of carpets. Black, David (red). Country Life Books 1985. Klotband. Skyddsomslag. 255 sid. Rikt illustrerad. 30 x 23 cm. (T32375). 400:- Worsley, Kate. Inred personligt - skapa ett hem som uttrycker din personlighet. Conran 2001. Dekorerat förlagsband. 160 sid. Rikt illustrerad. 28 x 24 cm. (T40314). 100:-
Yuhashi, Shizuko - Keravuori, Marta. Blommor arrangerade på japanskt sätt. Natur och Kultur 1956. Häftad. 88 sid. Illustrerad. Något nött. (T31288). 60:- Ödmark, Lars. Grävt och ogrävt. Sundsvalls tidning 1996. Häftad. 93 sid. Illustrerad. (T21241). 50:- Örnberg, Anna & Maria. Inred med färg. Semic 1996. Dekorerat förlagsband. 26 x 20 cm. 48 sid. Rikt fotoillustrerad. (T18491). 70:- Örnberg, Anna. Trivsamt i trädgård'n - fixa - snickra - dekorera - måla. Semic 2001. Inbunden. 62 sid. Rikt illustrerad. (T20410). 80:- Östlund, Nils,
red. Våra trädgårdar. Handbok för villa-,
koloni- och lantmannaträdgårdar. GEIA-förlaget 1954.
Två volymer. Förlagsband. Illustrerade. 846 sid.
(T2998). 200:- |
| AB | CD | EFG | HIJ | KL | MN | OPQ | RS | T-W | X-Ö |
| Till toppen av Hus och trädgård | Beställ |