|
HUMOR OCH SATIR |
Kopiera texten om den bok
du vill köpa och gå vidare till Beställ
| Tillbaka till bokhyllan | Beställ |
| A | B | CD | EF | GH | IJK | L | MN | OPQ | R | S | TU | VW | X-Ö |
A Alfredson, Hans. Ernst Semmelmans minnen. Bonniers 1962. Häftad. 79 sid. Fotoillustrerad. (G9661). 40:- Alfredson, Hans. Ernst Semmelmans
minnen.Bonniers. 1962. Häftad. 79 sid. Fotoillustrerad. G 37248.
40:- Alfredson, Hans. Lagens långa näsa - 21 kriminalberättelser. W & W 1983. Förlagsband. Skyddsomslag. 165 sid. Illustrerad av Björn Berg. (G33371). 60:- Andersson, Oskar. Tegninger. Rasmus
Naver 1946. Häftad. 96 sid. Ouppskuren. Dansk text. (G9664). 60:- Andersö, Anders.
Tecknar Anders bästa. Svenska Dagbladet 1988. Kartonnage-band. 30
x 21 cm. Opaginerad. (G9683). 50:-
Beard,
Henry N & Kenney, Douglas C. Härsken på ringen.
AlfabetaAnamma. 2003. Inbunden. Skyddsomslag. 240 sid. Bra skick. G
38063. 40:- Bentley, Nicolas. The Pick of Punch. An annual selection. Andre Deutsch 1958. Klotband. 28 x 21 cm. 160 sid. Illustrerad med teckningar. (G9649). 80:- Berg, Jonas. I skrattspegeln - sed & osed i 1890-talets skämtteckningar. SvD 1991. Förlagsband. 142 sid. Illustrerad. (G32444). 80:- Brush, Stephanie. Mannen - ägarens handbok. Viva 1988. Förlagsband. 185 sid. (G32134). 70:- Bång, Trygve. En onyttig bok - danska äventyr med en odygdig gosse. Frivolt 1995. Klotband. 176 sid. Illustrerad. Fläckar på framsnittet. Fläck på sid 76-77 och 87-88. (G33932). 50:-
Cuppy,
Will. The Decline and Fall of Practically Everybody. Dobson.
1952. Klotband. Illustrerad med teckningar. 230 sid. Några
ytterst småfläckar på pärmen, f ö bra skick.
(G 38322) 100:- Dahlgren, Gunilla. Lilla barnboken. Brombergs 1987. Inbunden. 128 sid. Illustrerad. (G23806). 50:- Dahlgren, Gunilla. Lilla fruntimmersboken. Brombergs 1984. Dekorerat förlagsband. 128 sid. Illustrerad. (G35541). 50:- Danielsson, Tage. Tage Danielssons
Bok. Wahlström & Widstrand 1965. Pocket. 120 sid. (G9678). 40:- Danielsson, Tage. Mytologi. Ny svensk gudalära. Wahlström & Widstrand 1978. Förlagsband. Skyddsomslag. 151 sid. Illustrerad av Per Åhlin. (G16437). 80:- Danielsson, Tage.
Mytologi - ny svensk gudalära. Wahlström & Widstrand
1978. Förlagsband. Skyddsomslag. 151 sid. Illustrerad av Per
Åhlin. Namnteckning på försättsbladet. (G34968).
80:- Danielsson, Tage. Sagor för
barn över 18 år. W&W. 1969. Pocket. 133 sid. Bra skick.
(G 38569) 30:- Danielsson, Tage. Sagor för barn över 18 år. W & W 1968. Pocket. 132 sid. Illustrerad av Per Åhlin. (G32194). 30:- Danielsson, Tage. Samlade dikter 1967-1967. W & W 1975. Pocket. 117 sid. Illustrerad av Per Åhlin. Anteckning på försättsbladet. Läsveck i ryggen. (G31951). 40:- Danielsson, Tage. Tankar från roten. W & W 1975. Pocket. 109 sid. Illustrerad av Per Åhlin. (G31676). 50:-
Effel, Jean. Adam och Eva i paradiset. Brombergs 1980. 191 sid. (G21427). 80:- Effel, Jean. Världens skapelse. Brombergs 1983. Klotband. 207 sid. Illustrerad. (G24956). 60:- Ehrenmark, Torsten.
Svensk utlänning - kåserier i urval av Poul Ströyer.
Legenda 1993. Inbunden. 167 sid. Illustrationer av Poul Ströyer.
(G29675). 40:- Emmons, Earl H, m fl.
Rowdy Rhymes. The Peter Pauper Press. Inget tryckår.
Kartonnage-band. Skyddsomslag. 61 sid. 19 x 11 cm. Illustrerad av John
N Barron. (G10118). 50:- Eriksson, Lars. Gode Gud, ge mig
tålamod – men gör det fort. En ståuppares tankar kring
stressens humor, hemligheter och skamligheter.Uppsala Publishing House.
2005. Limhäftad. Illustrerad av Carl-Johan de Geer. 198 sid.
G 37300. 50:- Eriksson, Lasse. Djur inom oss och utom oss. Uppsala publishing house 2004. Häftad. 109 sid. Illustrerad. (G32088). 60:- Eriksson, Lasse. Jag har kokat tvåhundratusen potatisar men kan inte erinra mig en enda av dessa. Uppsala Publishing House 2002. Häftad. 104 sid. Illustrerad. Namnteckning på smutstitelbladet. (G32061). 60:- Eriksson, Leif - Lind, Kristoffer. Världens dummaste citat. Lind & co 2004. Dekorerat förlagsband. 108 sid. (G40101). 50:- Eriksson, Åke. Jag vill bli kändis! Brombergs 1987. Inbunden. 128 sid. Illustrerad. (G23809). 50:- Falstaff Fakir. Huru jag blev fakir och andra berättelser. Illustrerad av Albert Engström och Arthur Sjögren. Bonniers 1965. Dekorerat förlagsband. 22 x 16 cm. 130 sid. Exlibris. (G18730). 100:- Feiffer, Jules. Pojke, flicka. Bonniers 1962. Häftad. [124] sid. Illustrerad. Namnteckning på titelsidan. (G23023). 90:- François, André. The half-naked knight. Andre Deutsch 1958. Inbunden. Skyddsomslag. 153 sid. Illustrerad. (G20495). 80:- Furuhagen, Hatte - Sjöblom, Carl-Uno. Läsebok för folkhemmet. Bonniers 1969. Kartonnage-band. 92 sid. Illustrerad. (G9658). 50:-
Gauguin, Pola m
fl (red). Världens karikatyrer från forntiden till
våra dagar 1-2. 2 vol. Natur och Kultur 1949. Halvskinnband. 455
+ 457 sid. Rikt illustrerade. Något nötta. Exlibris.
(G24036). 200:- Glad vers. Florén,
Uno (red). Bra böcker 1978. Häftad. 187 sid. Illustrationer
av Gunnar Brusewitz. (G27611). 60:- Hammar, Filip - Wikingsson, Fredrik. 100 höjdare - Sveriges roligaste ögonblick genom tiderna. Bonnier Fakta 2005. Pocket. 359 sid. Illustrerad. (G32193). 30:- Hammarström, Stina - Åberg, Gösta. Roligt sagt av kvinnor. En citatbok från Tiden. Tiden 1993. Dekorerat förlagsband. 125 sid. Illustrerad av Gunna Grähs. (G18260). 60:- Hein, Piet. Grooks. Hodder 1969. Pocket. 53 sid. Illustrerad av författaren. Läsveck i ryggen. Något nött. (G30908). 50:- Henrikson, Alf - Berg, Björn. Teckningar & vers. Bra Böcker 1976. Dekorerat förlagsband. 97 sid. Illustrerad av Björn Berg. Namnteckning på försättsbladet. (G32185). 80:- Henry, Charles - Balltorp, Åke - Caesar, Julia - Hagman, Emy. Julias och Emys roligaste sketcher och monologer. Birgins förlag 1945. Klammerhäftad. 17 x 12 cm. 80 sid. Namnteckning. (G12760). 50:- Henschen, Helga. Uppviglingar - bilder, pratbubblor och dikter. Prisma 1984. Dekorerat förlagsband. 64 sid. Illustrerad. av författaren. (G22061). 80:- Hernström,
Åke - Wallin, Gunnar. Kållevitsar - anekdoter och
ordlekar om Kal och Ada och deras bekanta. Skoglunds 1967. Häftad.
87 sid. Illustrerad. Reva i bakpärmen. Något nött.
(G30572). 40:- Holtermann, Martina Edoh. Den heliga
Barbara. Tago Förlag. 1995. Häftad. 24 x 19 cm. Opaginerad.
Bra skick. G 38256) 100:- Håkansson, Lars-Erik (LEHÅN). Folkhemskt. 2000. Spiralrygg. 110 sid. Huvudskligen illustrationer. (G30281). 120:-
Johnson, Lucy Black - Johnson Jr, Pyke, ed. Cartoon Treasury. A Collection of the World´s Funniest Cartoons. Collins 1956. Klotband. Inget skyddsomslag. 28 x 21 cm. 320 sid. (G16403). 100:- Karlbom, Torvald, red. Humor från arbetsplatser och föreningsliv. Litteraturfrämjandet 1970. Förlagsband. Skyddsomslag. 208 sid. Illustrerad av Eje Lönn. (G9722). 70:- Karlsson, Ewert - EWK. En samling EWK. LT 1962.
Illustrerat pappband. Opaginerad. Rikt illustrerad med EWK:s
teckningar. (G29724). 150:-
Lindahl, Sven. Vi två fantastiska män i vår flygande maskin. Kristall 1968. Inbunden. 153 sid. Illustrationer av EWK. (G21494.) 60:- Lindén, Staffan. Staffans stollar 1966 - en årskrönika i bild. Lindblads 1966. Häftad. 110 sid. Illustrerad av författaren. (G33804). 40:- Lindorm,
Per Erik. Svensk humor under 100 år - en kavalkad i ord och
bild. Hökerbergs 1951. Halvskinnband. 543 sid. (G20130). 120:- Lindorm, Per-Erik. Anglosaxisk
humor under 100 år i text och bild. Hökerbergs. 1952.
Linneband. Skyddsomslag. 527 sid. Rikt illustrerad. Skyddsomslaget lite
nött i kanterna, f ö bra skick. (G 38497) 80:- Lindström,
Fredrik - Pihl, Hasse. Vem är Björn och vem är
Benny - och andra intressanta mysterier. Bonniers 2004. Häftad.
203 sid. Illustrerad. (G32702). 90:- Ljusterdal, Gunnar. Goda grannar i
Jönköping. Grönköpings Veckoblads årsbok
1987. Legenda. 1987. Kartonnageband. Illustrerad. 128 sid. G 37997. 40:- Lundgren, Caj - Kajenn. Marginalvers. FiB:s Lyrikklubb 1965. Häftad. 105 sid. Teckningar av Fibben Hald. (G9726). 60:- Lundgren, Caj (Kajenn) - Hald, Fibben (teckningar). Marginalvers. FiB:s Lyrikklubb 1966. Häftad. 105 sid. Illustrerad. (G40055). 60:- Lång, Helmer - Andersson, OA. Fånerier OA Skämtbilder. Samlade och presenterade av Helmer Lång. Bernces 1968. Dekorerat förlagsband. 25 x 17 cm. 142 sid. Rikt illustrerad med OA:s teckningar. (G18727). 90:-
Mikes,
George. How to scrape skies - the United States explored,
rediscovered and explained. Wingate 1952. Förlagsband.
Skyddsomslag. 125 sid. Illustrerad av Nicolas Bentley. Namnstämpel
på försättsbladet. Något nött skyddsomslag.
(G40234). 60:- Molander, Mats Erik (Mem).
Skämt & allvar med mem. Ordalaget. 1996. Kartonnageband. 118
sid. Rikt illustrerad med mem:s teckningar. Bra skick. (G 38564) 60:- Molander, Mats Erik - Lindén, Staffan - Lars Erik Håkansson. Memar, stollar och lehåner. Röster i radio 1984. Inbunden. Opaginerad. Illustrerad. (G29546). 40:- Müller-Iserlohn, Max. Now tell it again! - a collection of humorous stories for students of English.Emil Rohmkopf, Leipzig, 1931. 2d edition. Klotband. 136 sid. (G25004). 50:- Mutter & Co - en femårsredovisning av höjdpunkterna av Mutter & Cos verksamhet i Dagens Industri 1976-1980. Isakson, Börje (red). Dagens Industri 1981. Pocket. 96 sid. Illustrerad. (G25212). 30:- Möllerström,
Sten. Sköna skämt av 170 cartoonister från
hela världen. Bra böcker 1985. Inbunden. 292 sid.
Illustrerad. (G20717). 110:- Nya grodblad - kriablomster samlade av Hermods. Ericsson, Arne (urval). 1971. Klammerhäftad. 63 sid. 12 x 9 cm. (G33846). 30:-
O´Månsson, Lasse. O´Städat. Återbruk och bokstavsskötsel 1. Askild & Kärnekull 1979. Limhäftad. 142 sid. (G19611). 50:- Ossiannilsson, Sölve. Träskogalopp.
Pekoral och parodier. Wahlström & Widstrand 1952. Häftad.
145 sid. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. (G12336). 70:- Post, Anders. Svenska folket
från A till Ö. Legus. 1994. Klammerhäftad. 26 x 21 cm.
32 sid. Bra skick. (G 38257) 50:-
Ramel, Povel. Min ordkynniga penna. Allsköns Alster från Nu och Fjärran. Norstedts 1987. Förlagsband. Skyddsomslag. 225 sid. Illustrerad av författaren. (G9671). 50:- Rasmusson, Ludvig. Det
bästa hos mannen och andra kåserier. Norstedts 2003.
Dekorerat förlagsband. 214 sid. Nyskick. (G17143). 70:- Rosenthal, Amy Krouse.
Mitt liv som vanlig. En uppslagsbok från A till Ö. Bra
Böcker. Violett velourband. 16 x 16 cm. Illustrerad. 303 sid.
Nyskick. Humor. (G 38167) 70:-
Sjödén, Stellan. Uno ocensurerad. Författarhuset 1998. Inbunden. Opaginerad. (G22048). 50:- Spade,
Mark. How to run a bassoon factory or Business explained &
Business for pleasure. Hamilton 1951. Inbunden. Skyddsomslag. 262 sid.
Något snedläst. Något nött. (G29144). 150:- Straaten, Peter van. Detta
litterära liv. Fabel 1991. Häftad. Opaginerad. Illustrerad
med Peter van Straatens teckningar. (G9652). 50:- Ströyer, Poul. Tre decennier.
Marieberg. 1980. Kartonnageband. 30 x 21 cm. Rikt illustrerad med
Ströyers teckningar. 168 sid. Bra skick. (G 38411) 40:- Ströyer, Poul. Årets Ströyer. DN 1992. Häftad. 95 sid. Rikt illustrerad med Ströyers teckningar. (G35809). 50:- Söderqvist, Åke - Åberg, Lasse. Upptaget! - ABC på pottkanten. Skoglunds 1971. Häftad. [168] sid. Rikt illustrerad. (G33345). 100:-
Ultvedt, P O. Lag & ordning. Teckningar 1972-86. Efterord av Jan Myrdal. Ordfront 1986. Klotband. Skyddsomslag. 24 x 21 cm. 111 sid. (G11086). 100:-
Vestlund, Alfred. Guldregn. Poesi av A:lfr-d V:stl-nd. Wahlström Widstrand 1935. Häftad. 96 sid. (G19977). 80:- Vestlund, Alfred. Guldregn. W & W 1965. Klotband. 115 sid. Illustrationer av Biger Lundqvist. (G21394). 80:- Viz, the porky chopper - a meaty selection of prime, beefy, lean comic cuts from Viz issues 48 to 52, with stuffing and sausages. Donald, Chris (red). Old rope books 1993. Förlagsband. 127 sid. Rikt illustrerad. 30 x 21,5 cm. (G31953). 50:- Wahlén, Ingvar. Starke Johan och andra roliga historier. Settern 1981. Inbunden. Skyddsomslag. 213 sid. (G23532). 60:- Wallengren, Axel - Küntzel, Hans.
Falstaff fakirs bästa. Utgivna av Hans Küntzel. Gebers 1940.
Linneband. Främre omslaget medbundet. 352 sid. Exlibris.
Namnteckning. (G19631). 60:-
Zetterström, Hasse. Hasse Z : Anna-Clara och hennes bröder - Stor Sand - Ulf - Berättelser, kåserier och humoresker. Svalan /Bonniers 1980. Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 395 sid. (G33208). 80:- Zetterström, Hasse. Hasse Z:s samlade. 3 och 4. Anna-Clara och hennes bröder – Dörrplåten. Bonniers. 1949. Skinnryggband. Övre guldsnitt. 174 + 170 sid. Perfekt skick. G 37661. 80:- Zetterström,
Hasse.
Hasse
Z:s samlade. 5 och 6. Sängknoppen – Svenska supens vänner.
Bonniers. 1949. Skinnryggband. Övre guldsnitt. 175 + 180 sid.
Perfekt skick. G 37662. 80:- Zetterström,
Hasse. Hasse Z:s samlade. 9 och
10. Porträtt – Ulf . Bonniers. 1949. Skinnryggband.
Övre guldsnitt. 189 + 133 sid. Perfekt skick. G 37659. 80:- Österberg, Axel - Kluck. Det var år 1945. Dagsverser i urval av Stig Carlson och Ulla Österberg. FiB:s Lyrikklubb 1970. Häftad. 118 sid. (G9720). 70:-
|
| A | B | CD | EF | GH | IJK | L | MN | OPQ | R | S | TU | VW | X-Ö |
| Till toppen av Humor och satir | Beställ |