skylt-liten.bmp (3560 bytes)

    HANDARBETE OCH HANTVERK

Kopiera texten om den bok du vill köpa och gå vidare till Beställ
 

Tillbaka till bokhyllan Beställ
A B CD EF GH IJ KL MN OPQ RS T-W X-Ö

A

Aartun, Birte. Gör jul i huset - trevliga idéer till julpynt. Bokklubben Skaparglädje 1999. Dekorerat förlagsband. 26 x 21 cm. 79 sid. Rikt illustrerad. Mönster. (Y16571). 80:-

Alessi, Alberto. The dream factory - Alessi since 1921. Alecta/Alessi 1998. Häftad. 128 sid. Illustrerad. (Y28965). 90:-

Alfsen, Gerd. Den bästa julboken. Bokklubben Skaparglädje 1999. Dekorerat förlagsband. 26 x 21 cm. 80 sid. Rikt illustrerad. Mönster. (Y16569). 90:-

Alfsen, Gerd. Stora hobbyboken. Naturmaterial - Gips - Pappersslöjd - Garn och broderier - Sömnad och applikationer - Läderarbeten - Lapptäcksteknik - Målning på korgar och trä - Cernit - Dockor - Påsk- och julpynt. Bokklubben Skaparglädje 1999. Dekorerat förlagsband. 26 x 21 cm. 164 sid. Illustrerad med fotografier och teckningar. Liten stötskada vid ryggens huvud. (Y16578). 90:-

Andréasson, Maja - Sköld, Elin - Muth-Nordin, Britta. Hälsingenäversöm. Brevskolan 1970. Femte upplagan. Limhäftad. 21 x 15 cm. 85 sid. Illustrerad, Namnteckning. Omslaget lite nött. (Ö7704). 60:-

Arlenborg, Ingrid - Feltzing, Ulla. Finnväv som den vävs i Bohuslän. LT 1973. Inbunden. 66 sid. Illustrerad. (Y23693). 100:-

Atlantis stora handbok i måleri teckning och grafik - tekniker och material. Reynolds, David, red. Atlantis 1980. Dekorerat förlagsband. 221 sid. Rikt illustrerad. Stort format. (Y27896). 200:-

Axzell, Margareta. Kläder - välja, vårda, laga, ändra. LT 1981. Häftad. 82 sid. Illustrerad. Något nött. (Y31481). 50:-

 


B        pil.bmp (982 bytes)

Batik att börja med. Brevskolan (utg). Brevskolan 1978. Spiralhäftad. 80 sid. Illustrerad. (Y31482). 150:-

Beckman, Ulf - Qvist, Leif. Måla möbler. Rabén & Sjögren 1979. Limhäftad. 18 x 15 cm. 63 sid. Illustrerad med teckningar. (Y18452). 40:-

Benckert, Margit - Lind, Estrid. Handarbetsboken. Åhlén & Åkerlund 1968. Dekorerat förlagsband. 19 x 17 cm. 64 sid. Fotoillustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (Y31536). 60:-

Bergendorff, Chris - Andersson, Lena (urval). Stickat med motiv. Allers bästa handarbeten. Illustris 1989. Häftad. 63 sid. Illustrerad. (Y22674). 60:-

Bergfeldt, Inga. Torka och pressa växter. ICA 1984. Inbunden. 191 sid. Illustrerard. (Y25826). 80:-

Bergman, Ingrid m fl. Hedvig Ulfsparre och Gästriklands textila slöjd. Nordiska museet 1984. Häftad. 91 sid. Illustrerad. (Y33106). 40:-

Billum, Kurt. Färg och fiber. Textil information 1954. Ryggklotband. Skyddsomslag. 110 sid. Illustrerad. Namnteckning på frampärmens insida. (Y20297). 110:-

Boalt, Eivor. Lapp vid lapp till täcken och annat. LT 1980. Inbunden. 70 sid. Illustrerad. (Y20296). 100:-

Bringéus, Nils-Arvid. Sydsvenska bonadsmålningar. Signum 1982. Klotband. 280 sid. Illustrerad. (Y25882). 200:-

Brodén, Märta - Wiklund, Signild. Vävning. LT 1976. Elfte upplagan. Dekorerat förlagsband. 316 sid. Illustrerad. (Y31503). 80:-

 

 


CD        pil.bmp (982 bytes)

Carls, Bertil. Nya ting efter gamla modeller. ICA 1961. Ryggklotband. 97 sid. Illustrerad. (Y23796). 100:-

Carlsson, Stina - Eles, Karin - Melén, Lisa. Bildvävning. ICA-förlaget 1969. Dekorerat förlagsband. 22 x 18 cm. 48 sid. Rikt illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (Ö12771). 70:-

Dalblom, Gunnar - Tunander, Ingemar. Teckna och måla. Liber 1977. Tredje upplagan. Häftad. 144 sid. Illustrerad. Fläckar på frampärmen. (Y31508). 90:-

Davidson, Myra. Gardiner & kuddar. Rabén Prisma 1994. Inbunden. Skyddsomslag. 159 sid. Rikt illustrerad. Stort format. (Y31148). 250:-

Diurson, Vera - Wiklund, Signhild. Textil materiallära. Tredje upplagan. Lantbruksförbundets Tidskriftsaktiebolag 1944. Klotband. 210 sid. Fotoillustrerad. (Y31542). 90:-

 


EF        pil.bmp (982 bytes)

Edenholm, Gunnel - Åhlberg, Gudrun. Batik som hobby. Teknik, komposition, material, övningar. ICA förlaget 1973. Dekorerat pappband. 22 x 19 cm. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier. (Ö8002). 70:-

Falk, Bo. Börja snickra. Rabén & Sjögren 1980. Häftad. 56 sid. Illustrerad. (Y23780). 60:-

Fischer, Ernst - Ingers, Gertrud. Flamskvävnad - Flemish weaving. ICA-förlaget 1964. Ryggklotband. 68 sid. Illustrerad. Mönster i pärmficka. Namnteckning på frampärmens insida. (Y20298). 80:-

Fischer, Ernst - Ingers, Gertrud. Flamskvävnad - Flemish weaving. ICA-förlaget 1965. Ryggklotband. 68 sid. Illustrerad. Mönster i pärmficka. (Y31521). 80:-

Fredholm, Inger. Sticka till barnen. W&W 1985. 87 sid. Illustrerad. (Y27027). 90:-

 

 


GH        pil.bmp (982 bytes)

Galst, Annie. Klipp i tyg. Illustrationsförlaget 1971. Häftad. Opaginerad. Illustrerad. (Y21633). 50:-

Gegerfelt, Gunnar von. Keramik. Brevskolan 1972. Andra reviderade upplagan. Häftad. 142 sid. Illustrerad. (Y32070). 40:-

Gegerfelt, Gunnar von. Keramik. Brevskolan. 1976. Limhäftad. 30 x 21 cm. Illustrerad med fotografier och teckningar. 142 sid. Bra skick.Y 37825.40:-

Ginzburg, Maria. Måla i akvarell - akvarellteknik steg för steg, kompistion, perspektiv, färglära. Förlagsband. Semic 1996. 56 sid. Illustrerad. (Y34184). 90:-

Goaman, Muriel. Judy's and Andrew's puppet book. Faber and Faber 1952. Klotband. 46 sid. Illustrerad av Ismena Mermagen. Blekt rygg och övre delen av pärmarna. (Y24868). 100:-

Green, Caroline. Måla med schabloner. Teknik, idéer, mönster. Legenda 1991. Dekorerat förlagsband. 28 x 14 cm. 96 sid. Illustrerad med färgfotografier och mönster. (Y18451). 110:-

Grey, Margaret - Grey, Gerry. Teddybjörnar - den nya, utförliga handboken. Könemann 1998. Häftad. 80 sid. Illustrerad. (Y22856). 60:-

Göthlin, Solveig - Nilsdotter, Gunnel. Kransar & Girlanger. ICA bokförlag 1996. Dekorerat förlagsband. 27 x 20 cm. 48 sid. Fotoillustrerad. (Ö11340). 70:-

Harrison, Hazel. Pastellmåleri - handbok. Könemann 1996. Häftad. 176 sid. Rikt illustrerad. (Y21739). 90:-

Henschen, Ingegerd - Hörlén, Mattis - Lilliecrona, Gull. Den svenska hemslöjden. Handicraft i Sweden. Utgiven av Svenska Hemslöjdsföreningarnas Riksförbund. LT 1951. Häftad. 48 sid + ett 100-tal fotoplanscher. Text på svenska och engelska. Namnteckning. (Ö7366). 100:-

Holbak, Agnete - Nielsen, Helle. Måla och dekorera ramar. Richters 2001. Illustrerat pappband. 21 x 21 cm. 48 sid. Rikt illustrerad. (Y17055). 80:-

Holbak, Agnete - Nielsen, Helle. Måla och dekorera ramar. Richters 2001. Illustrerat pappband. 21 x 21 cm. 48 sid. Rikt illustrerad. (Y5007). 80:-

Holger, Lena. Hemslöjd angår alla - svenska hemslöjdsföreningarnas riksförbund 70 år. Utställningskatalog Liljevalchs 4 juni-5 september 1982. Häftad. 72 sid. Illustrerad. (Y22371). 50:-

Hornung, Helena. Tygdekorationer. ICA pysselböcker 1968. Klammerhäftad. 32 sid. Illustrerad. (Y33030). 50:-

Hålling, Inger - Herzog, Luzzi. Vävning - kunskap, fantasi. Brevskolan 1985. Inbunden. 213 sid. Illustrerad. (Y26362). 180:-

Hörlén, Mattis - Boëthius, Gerda - Collin, Karin - Lundberg, Anders - Zickerman, Lilli. Mönsterblad utgivna av Föreningen för Svenk Hemslöjd. Kartong 3. Möbeltyger - Överdragstyger - Gardiner - Sängöverkast. LT 1952. Tredje upplagan. 21:e-25:e tusendet. 20 textsidor + 16 planscher. Pappmapp. 22 x 28 cm. (Ö14656). 200:-

 

 


IJ        pil.bmp (982 bytes)

Ingers, Gertrud, m fl. Roliga handarbeten. Mönster med variationer i sömnad och vävnad. ICA bokförlag 1967. Dekorerat förlagsband. 109 sid. Illustrerad. (Y18836). 100:-

Ingers, G M, m fl. Ur skånska syskrin. ICA förlaget 1960. Ryggklotband. 21 x 15 cm. 88 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (Ö10632). 100:-

Inreda med textil. Borg, Gun (red). ICA-förlaget 1983. Inbunden. 64 sid. Illustrerad. (Y20917). 60:-

Isenius, Arne. Form och yta i slöjden. Svenska Bokförlaget 1967. Dekorerat förlagsband. 68 sid + bilddel. (Ö11506). 70:-

Johansen, Ann Christin. Så målar du vilda blommar. Berghs 1997. Dekorerat förlagsband. 26 x 21 cm. 71 sid. Rikt illustrerad. (Y18483). 90:-

Johansson, Majken. Märkbok. Esselte 1945. Klammerhäftad. 24 sid. Illustrerad. "Ritad och utgiven av E S & M J". (Y25569). 70:-

Johnsson, Lars. Träslöjd - Material, verktyg och teknik. ICA bokförlag1986. Dekorerat förlagsband. 20 x 15 cm. 96 sid. Illustrerad med fotografier och teckningar. (Y18273). 100:-

 

 


KL        pil.bmp (982 bytes)

Karlborg, Leif. Måla ute och inne. Målarfärger och fernissor. Brytning av färg. Penslar och verktyg. Möbelmålning. Avlutning av färg. ICA förlaget 1968. Dekorerat pappband. 106 sid. Illustrerad. (Ö8132). 70:-

Klokt köp och rätt vård av kläder och linne. Husqvarna symaskin 1942. Klammerhäftad. 15 sid. Illustrerad. Något nött. (Y28198). 50:-

Koustrup, Birthe. Porslinsmålning med indianska motiv. Stenströms 1992. Inbunden. 46 sid. Illustrerad. (Y20509). 60:-

Kraitz, Gustav. Stengods ur flammor - Keramik av Ulla och Gustav Kraitz i gammal kinesisk teknik / Ceramics in ancient Chinese techniques by Ulla and Gustav Kraitz / Keramik von Ulla und Gustav Kraitz in alter chinesischer Technik. Östasiatiska museets utställningskatalog nr 20, 1974. Häftad. 71 sid. Parallelltext på svenska, engelska och tyska. Illustrerad. (Y33114). 100:-

Kriland, Gösta. Om teckning. Perspektiv - komposition - föremål - landskap - stad - figur - dräkt - djur - fantasi - material och teknik. Bok och Bild 1978. Häftad. 69 sid. Illustrerad. (Y18473). 50:-

Kubiak-Winkelmann, Margret. Glasmålning. ICA pysselböcker 1968. Klammerhäftad. 30 sid. Illustrerad. (Y31483). 60:-

Källberg, Margareta. Konstsöm att börja med. LTK 1961. Inbunden. 95 sid. Illustrerad. 1 mönsterark i pärmficka. Namnteckning på frampärmens insida. (Y20281). 90:-

Larsson, Beda. Hemfärgning med växtämnen. Nordisk rotogravyr 1948. Häftad. 80 sid. Namnteckning på titelbladet. Fläckar på pärmen. (Y20267). 90:-

Lindström, Margareta. Klädsömnad. Rabén & Sjögren 1959. Yrkesserien. Halvklotband. 99 sid. Illustrerad. (Y20269). 80:-

Lindström, Margareta. Sy lätt efter mönster - kursbok. Brevskolan 1973. Häftad. 111 sid. Illustrerad. (Y22372). 60:-

Ljungqvist, Bertil. Lagga och svarva. ICA-förlaget 1985. Dekorerat förlagsband. 76 sid. Illustrerad. (Y40080). 70:-

Ljungkvist, Eva - Boëthius, Gerda - Collin, Karin - Lundberg-Hörlén, Emma - Lundbäck, Maja - Östberg, Olof. Mönsterblad utgivna av Föreningen för Svenk Hemslöjd. Kartong11. Mönster för yllevävnader. LT 1954. 32 textsidor + 8 planscher. Pappmapp. 22 x 28 cm. (Ö14657). 200:-

Ljungkvist, Eva - Boëthius, Gerda - Collin, Karin - Lundberg-Hörlén, Emma - Lundbäck, Maja - Östberg, Olof. Mönsterblad utgivna av Föreningen för Svenk Hemslöjd. Kartong11. Mönster för yllevävnader. LT 1954. 32 textsidor + 8 planscher. Pappmapp. 22 x 28 cm. Några små anteckningar på mappens baksida. (Ö14666). 180:-

Lundberg, Bertha. Vi lär oss sy. Tiden 1954. Inbunden. 85 sid. Illustrerad. Tejp på andra eftersättsbladet. Namnteckning på försättsbladet. (Y20286). 80:-

Lundbäck, Maja. Vi väver till hemmet. Möbeltyger - Gardiner - Sängtäcken - Draperier. ICA-Förlagets vävbibliotek Del II. 1954. Limhäftad. 120 sid. Illustrerad. (Y19042). 60:-

 Lera och eld - ett keramiskt vagabondage i Europa. Natur och Kultur. 1946. Häftad. 153 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget nött. Namnetikett på smutstitelbladet. (Y 38467) 100:-

Lundkvist-Husberg, Lis - Lundkvist, Hans. Keramik som hobby. ICA 1955. Häftad. 75 sid. Illustrerad. Något nött. Anteckning på försättsbladet. (Y36124). 60:-

Lärobok i porslinsmålning. AB Wilh Becker 1928. Häftad. 31 sid + 10 planscher. Illustrerad. (Y33109). 100:-

Löfström, Mikael K. Rama in bilder själv. Rabén & Sjögren 1984. Inbunden. 71 sid. Illustrerad. (Y23961). 60:-

 


MN        pil.bmp (982 bytes)

Matthews, John. Snickeri i bild. Rabén & Sjögren 1969. Inbunden. 144 sid. Illustrerad. (Y23385). 200:-

Meilach, Dona Z. Macramé - creative design in knotting. Crown publishers 1971. Klotband. Skyddsomslag. 212 sid. Illustrerad. (Y20287). 100:-

Märk modernt - den rikhaltigaste samlingen av omväxlande och moderna monogram inte bara för linneförrådet utan också för klänningar, jumprar, underkläder, barnkläder, väskor, glas, porslin m m. Husmodern/Åhlén & Åkerlund 1947. Ryggklotband. 48 sid. Illustrerad. (Y27473). 130:-

Nessle, Lena. Sticka med växtfärgat. AWE/Gebers 1984. Inbunden. 95 sid. Illustrerad. (Y27941). 110:-

Nilsson, Annalisa - Ekegren, Ingabritta. Fyrväpplingens stickbok. Ateljé Fyrväpplingen 1943. Illustrerat ryggklotband. 24 x 17 cm. 135 sid. Illustrerad. (Ö10634). 100:-

Nilsson, Karin. Mönster till pinnbandsspetsar. Heimbygdas förlag 1928. Häftad. 26 sid + 23 planschblad. Enstaka blyertsanteckningar. Nött rygg. (Y29323). 120:-

Nilsson, Åke R. Av trä. LT 1974. Inbunden. 87 sid. Illustrerad. (Y31016). 100:-

Norell, Olof - Åhlberg, Gudrun - Örtengren, Kerstin. Porslinsmålning. Brevskolan 1971. Fjärde upplagan. Inbunden. 154 sid. Illustrerad. (Y22055). 80:-

 


OPQ        pil.bmp (982 bytes)

Om konsthantverkare i 80-talet. Sethson, Olle (red). Carlssons 1989. Inbunden. 172 sid. Illustrerad. (Y28624). 110:-

Osvald-Jacobsson, Ingrid - Skeri-Mattsson, Anna. I vävstolen. Handbok i vävning. LT 1970. Nittonde upplagan. Dekorerat pappband. 240 sid. Illustrerad. (Ö7887). 100:-

 

 


RS        pil.bmp (982 bytes)

Richmond, L - Littlejohns, J. The technique of water-colour painting. Isaac Pitman & sons 1948. Dekorerat klotband. 143 sid. Illustrerad. Namnteckning på titelbladet. (Y27708). 110:-

Rosén, Bo & Elsbeth. Händernas verk - en bok om hantverkets villkor och framtid. Liber 1983. Dekorerat pappband. 24 x 21 cm. 176 sid. Illustrerad. Blekt rygg. (Y31479). 120:-

Runeborg, Celina. En handledning i porslinsmålning. Nordisk rotogravyr 1952. Häftad. 32 sid. Illustrerad. Något nött. (Y23793). 50:-

Sammentræksmønstre - mønstre og anvisninger til sammentræksbroderi. Clara Wæver u å. Häftad. Opaginerad. Illustrerad. 24 x 33 cm. Nött. Stämpel på bakpärmen. (Y31818). 80:-

Sandqvist, Gertrud. Den femte nordiska textiltriennalen 1989. Häftad. Opaginerad. Illustrerad. (Y29543). 100:-

Sigsgaard, Dorthe. Väv i form. ICA bokförlag 1985. Dekorerat förlagsband. 24 x 17 cm. 136 sid. Illustrerad. (Y18445). 90:-

Skeri-Mattsson, Ingrid - Osvald, Ingrid. I vävstolen. 2 vol. Lantbruksförbundets Tidskriftsaktiebolag 1947. 9 upplagan. Ryggklotband. 170 + 176 sid. (Y20270). 150:-

Skjöldebrand, Ingerlise. Torka blommor & måla korgar. Semic 1992. Dekorerat förlagsband. 26 x 20 cm. 48 sid. Illustrerad med fotografier och teckningar. (Y18898). 60:-

Skjöldebrand, Ingerlise. Torka blommor & måla korgar. Semic 1992. Dekorerat förlagsband. 48 sid. Illustrerad. 26 x 20 cm. (Y40301). 60:-

Snidare, Uuve. Västboken. Prisma 1983. Inbunden. 96 sid. Illustrerad. (Y22608). 80:-

Stora boken om handarbete. Falkenborg, Marie Louise (red). ICA-förlaget 1978. Kartonnage-band. 27 x 20 cm. 224 sid. Illustrerad. (Y31538). 60:-

Stora boken om handarbete. Falkenborg, Marie Louise (red). ICA-förlaget 1978. Kartonnage-band. 27 x 20 cm. 224 sid. Illustrerad. (Y31539). 60:-

Svennås, Elsie. Lek med lappar - Applikation, collage, lappteknik, klistra, sy på maskin, sy för hand. ICA förlaget 1972. Andra upplagan. Häftad. 96 sid. Ilustrerad med teckningar och fotografier. (Y17353). 60:-

Svenskt konsthantverk från sekelskifte till sextiotal. En konstbok från Nationalmuseum. Widman, Dag (red). Rabén & Sjögren 1967. Inbunden. Skyddsomslag. 157 sid. Illustrerad. Reva i skyddsonmslaget. Namnetikett på skyddsomslaget. Exlibris. (Y29013). 100:-

 

 

 


T-W        pil.bmp (982 bytes)

Vi syr, vi stickar, vi virkar. Aktiv hushållning, nr 2, 1948. Statens priskontrollnämnd. Tredje upplagan. Häftad. 127 sid. Illustrerad. Något nött. (Y33798). 70:-

Woelders, Ann. Applikation med broderi. Tyger, stygn och former. ICA bokförlag 1974. Dekorerat förlagsband. 24 x 17 cm. 95 sid. Illustrerad. Namnteckning. (Y19034). 70:-

Wollin, Nils G. Svenska textilier - Swedish Textiles - Schwedische Textilien - Textiles Suédois. Utställningsförlaget 1930. 24 x 17 cm. Privat klotryggband. 138 sid. Fotoillustrerad. Mycket bra skick. (Y19828). 200:-

 


X-Ö

Åhlberg, Gudrun. Måla porslin - instruktiv handledning med tekniska råd som lär Er att själv dekorera porslin och fajans, samt komponera för olika material och former. ICA-förlaget 1955. Häftad. 77 sid. Rikt illustrerad. (Y21632). 90:-

Åhlberg, G - Jarneryd, O. Tygtryck - linoleumtryck, filmtryck, silk-screen, serigrafi. ICA 1956. Häftad. 76 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. Något nött. (Y28589). 100:-

Åstrand, Hildegard. Virkade spetsar. ICA 1970. Häftad. 111 sid. Illustrerad. Något nött. (Y26246). 70:-

Örtengren, Kerstin. Porslinsmålning. W & W 1953. Inbunden. Skyddsomslag. 174 sid. Skyddsomslaget slitet. Anteckning på försättsbladet. Bilagd är Oscar Strauss' Forlagen für die Porzellan-Maalerei med schabloner för porslinsmålning. (Y20065). 100:-

Örtengren, Kerstin - Lundgren, Anna Greta. Vi dekorerar porslin - en bok som vill stimulera till porslinsmålning med mönster och dekorer efter egna idéer och uppslag. ICA-förlaget 1964. Förlagsband. 46 sid. Illustrerad. Något lös i bindningen. (Y31477). 50:- 

A B CD EF GH IJ KL MN OPQ RS T-W X-Ö
Till toppen av Handarbete och hantverk Beställ