skylt-liten.bmp (3560 bytes)

    HÄLSA, MEDICIN, PERSONLIG UTVECKLING

Kopiera texten om den bok du vill köpa och gå vidare till Beställ
 

Tillbaka till bokhyllan Beställ
A B CD EF GH IJ KL MN OPQ R S TU VW X-Ö

A

Adler, Mortimer J. Paideia Problems and Possibilities. A Consideration of Questions Raised by The Paideia Proposal. Collier Books. 1983. Limhäftad. 113 sid. Bra skick. U 37638. 80:-:-

Adler, Mortimer J. T
he Paideia Proposal. An Educational Manifesto. Collier Books. 1982. Limhäftad. 84 sid. Bra skick. U 37639. 80:-:-

Adler-Karlsson, Gunnar.
Lärobok för 90-talet – Om vår överlevnads villkor. Prisma. 1992. Limhäftad. 372 sid. Bra skick. U 37648. 40:-:-

Agerberg, Miki. Ormen i paradiset - om den globala fetmaepidemin. Prisma 2007. Förlagsband. Skyddsomslag. 303 sid. (U34054). 120:-

Alcoholics Anonymous (utg). "Pass it on" - The story of Bill Wilson and how the A A message reached the world. Alcoholics Anonymous World Services 1984. Klotband. Skyddsomslag. 429 sid. Fotoillustrerad. Tillskrift. Skyddsomslaget nött i över- och underkanten. (U5974). 100:-

Allen, Roger E – Allen, Stephen D. Framgång enligt Puh. En bok om hur du, Puh och alla vännerna  lär er något om det allra viktigaste. W&W. 2001. Pocket. Illustrerad med teckningar av  Ernest H. Shephard. 203 sid. Nyskick. U 37979. 30:-

Allenbaugh, Eric. Wake up - boken som ger dig kraft att bryta gamla invanda mönster. ISL 1993. Inbunden. Skyddsomslag. 258 sid. Anteckning på försättsbladet. Något nött skyddsomslag. (U22638). 90:-

Altea, Rosemary. Kraften är din. Berättelse och övningar som inspirerar dig att släppa loss din inre kraft. Richters. 2003. Inbunden. Skyddsomslag. 312 sid. Nyskick. U 37755. 50:-

Andersson, Gunnar. Leva för jobbet och jobba för livet. Om chefsfamiljernas vardag och samlevnadsformer. Akademisk avhandling. Symposion 1993. Illustrerat klotband. 400 sid. (Ö10519). 100:-

Anér, Kerstin. Varför ska man rädda barn? Rädda barnen / Proprius 1984. Häftad. 273 sid. Illustrerad. (U28576). 50:-

Angelöw, Bosse. Meditera för ett bättre liv - en transcendental meditation. Natur och Kultur 2000. Pocket. 161 sid. (U21310). 30:-

Arman, Kjell. Äta och odla utan gifter. Reformförlaget. 1971. Klammerhäftad. 32 sid. Bra skick.. U 37386. . 20:-

Arnström, Thore. Axplock - trettio år i Blekinge 1963-93. Landstinget Blekinge 1993. Inbunden. Skyddsomslag. 184 sid. Illustrerad. (U30407). 90:-

Ashcroft-Nowicki, Dolores.
The Shining Paths. An Experimental Journey through the Tree of Life. A unique collection of magical pathworkings based on the thirty-two paths of the Qabalistic Tree of Life. Thoth publications 1997. limhäftad. 243 sid. (Ö5291). 100:-

Asklund, Lis - Wickbom, Torsten. Vägen till mognad - en bok om ungdom och samlevnad. Sveriges radio 1966. Inbunden. 116 sid. Illustrerad. (U27256). 50:-

Axelsson, Monika. Vårda sin hälsa. Förebyggande- akut- och hemsjukvård. LT 1976. Dekorerat pappband. 265 sid. Illustrerad med teckningar. (Ö5957). 80:-

 


B        pil.bmp (982 bytes)

Barnavård och barnsjukvård. Wallgren, Göran (red).  AWE/Gebers 1977. Inbunden. 470 sid. Illustrerad. Nött. (U21705). 90:-

Barnets utveckling. Ödman, Maj (red). 3 upplagan Liber 1965. Ryggklotband. 231 sid. Illustrerad. Nötta hörn och kanter. (U26576). 50:-

Bedrup, Bengt - Gullers KW. Hålligång. Bra böcker 1978. Inbunden.95 sid. Illustrerad. (U20708). 70:-

Bell, Chip R. Handbok i mentorskap - hur du hjälper en annan människa att lära och utvecklas. Richters 1997. Inbunden. 208 sid. (U23546). 90:-

Bender, Peter Urs. Tala presentera kommunicera. Richters 1999. Inbunden. 256 sid. (U22441). 100:-

Bendz, Gerhard. Latin för medicinare. Gleerups 1950. Klotband. 473 sid. Namnstämpel på frampärmens insida. (U20083). 300:-

Bergman, Thomas. Rola från Blåkulla. Cikada 1981. Dekorerat förlagsband. 27 x 22 cm. 40 sid. Rikt fotoillustrerad. Dedikation från författaren. (U12777). 60:-

Bergman, Thomas. Lämna oss inte ensamma! Gidlunds 1982. Dekorerat förlagsband. 27 x 22 cm. 40 sid. Rikt fotoillustrerad. Dedikation från författaren. (U12778). 60:-

Birke, Gunnar, red. Bonniers läkarbok. Bonnier Alba. 1999. Förlagsband. 365 sid. Illustrerad. Bra skick. U 37843. 50:-

Bloomfield, Harold - Vettese, Sirah. Lifemates. The love fitness program for a lasting relationship. New american Library 1989. Klotryggband. Skyddsomslag. 238 sid. (Ö5979). 80:-

Boëthius, Monica. Insläppt på försök - en bok om kvinnor och ledarskap. Rabén & Sjögren 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. 203 sid. (U17434). 80:-

Boëthius, Monica. Insläppt på försök. En bok om kvinnor och ledarskap. Rabén & Sjögren 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. 203 sid. Stämpel om på försättsbladet. (Ö9968). 80:-

Boman, Gunilla. Huskurer & helhetsterapi. ICA 1989. Inbunden. 320 sid. Illustrerad. (U21596). 120:-

Bonniers läkarbok. Birke, Gunnar (red). Bonnier Alba 1994. Förlagsband. 365 sid. Illustrerad. (U31993). 50:-

Boström, C G - Kugelberg, I. Tabulæ pseudo-isochromaticæ - tavlor för färgsinnesprövning. Kifa 1944. 20 tavlor + en bruksanvisning, 4 sid. (U22246). 200:-

Brattström, Merete. Ledskydd och rehabilitering vid inflammatorisk ledsjukdom. Studentlitteratur 1980. Tredje upplagan. Limhäftad. 225 sid. Illustrerad. (U18143). 70:-

Brohn, Penny. Vägar till återvunnen hälsa. Bristolprogrammet – alternativa behandlingsmetoder för cancersjuka. W&W. 1988. Kartonnageband. 230 sid. Nyskick. U 37627. 60:-

Bronsberg, Barbro - Vestlund, Nina. Bränn inte ut dig! Forum 1987. Häftad. 225 sid. (Ö11809). 80:-

Bronsberg, Barbro- Vestlund, Nina. Bränn inte ut dig! Forum 1992. Inbunden. 224 sid. (U20327). 110:-

Brücke, Ernst. Menniskokroppens skönhet och fel. Fahlcrantz 1891. Klotband, bundet hos Öhmanssons bokbinderi, Uppsala. 179 sid. Illustrerad. Exlibris. Något nött. (U26994). 130:-

Bruhn, Jan G. Naturmedel - om effekter, risker, traditioner och bestämmelser. Konsumentverket 1979. Häftad. 54 sid. Illustrerd. (U22624). 40:-

Burkitt, Denis. Fibrer i kosten. Hur man äter rätt och undviker många av våra vanligaste sjukdomar. Askild & Kärnekull 1981. Häftad. 123 sid. Illustrerad. (Ö11806). 80:-

Buscaglia, Leo. Living, loving & learning. Ballantine 1983. Häftad. 264 sid. Blekt rygg. (U22649). 70:-

Böhm, Tomas. Ska du säga! Om gräl och försoning i parförhållanden. Natur och Kultur 1990. Dekorerat förlagsband. 154 sid. (U16766). 70:-


 


CD         pil.bmp (982 bytes)

Cannon, Geoffrey. Från rund till sund. Ät bättre, Må bättre, Håll dig smärt. Hammarström & Åberg 1988. Limhäftad. 168 sid. (Ö11713). 50:-

Carlborg, Christel. Glad & pigg. De bästa hälsoråden för kropp och själ. Semic 1994. Dekorerat förlagsband. 80 sid. Illustrerad med teckningar. Namnteckning på försättsbladet. (U15269). 50:-

Carlsson, Marie. Fettpaniken. Ordfront 2007. Förlagsband. Skyddsomslag. 199 sid. Recensionsstämpel på toppsnittet. (U35331). 100:-

Carlsson, Stefan - Fernvall, Eva - Jönsson, Bodil. Hjälper medicinen? Brombergs 2005. Inbunden. 139 sid. Illustrerad. (U20632). 100:-

Carnegie, Dale. Hur du blir en bra talare. Natur och Kultur 1985. Dekorerat förlagsband. 215 sid. (Ö12566). 80:-

Carnegie, Dale. Hur du blir en bra talare. Natur och Kultur 1993. Dekorerat förlagsband. 215 sid. (U19777). 80:-

Carper, Jean. Sluta åldras nu! Det enkla sättet att hålla sig ung och frisk, Mat, vitaminer, mineraler, örter. Forum. 1999. Kartonnageband. 287 sid. Nyskick. U 37992. 70:-

Chaline, Eric. Taiji och qigong för kropp och själ. Wahlströms 2000. 127 sid. Inbunden. Illusterad. Fläck på försättsladet och frampärmens insida. (U20707). 120:-

Charnetski, Carl J - Brennan, Francis X. Må bra - håll dig frisk. ICA 2003. Förlagsband. 207 sid. (U32145). 100:-

Chopra, Deepak. Ljusets herrar. Prisma 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. 264 sid. (U14047). 80:-

Christiansson, Gunnar. Förskoleålderns sjukdomar. Studentlitteratur 1975. Dekorerat pappband. 365 sid. Illustrerad med fotografier och teckningar. (U18809). 90:-

Collange, Christiane. Jag, din dotter - vad de grånande barnen inte vågar säga, vad deras gamla föräldrar inte låtsas höra. W & W 1991. Häftad. 175 sid. (U29267). 80:-

Collange, Christiane. Jag, din mor. W&W 1985. Häftad. 170 sid. (U34526). 90:-

Comfort, Alex. Goda år. En uppslagsbok om åldrandet. Forum 1980. Dekorerat pappband. 184 sid. (Ö5960). 80:-

Comfort, Alex. Kärlekens nöjen - en handbok i konsten att älska. Forum 1978. Inbunden. 252 sid. Illustrerad. Namnetikett på försättsbladet. (U23831). 110:-

Corneau, Guy. Absent fathers, lost sons - the search for masculine identity. Shambhala 1991. 186 sid. Häftad. (U15312). 110:-

Corneau, Guy. Kroppen och själen i balans - om sjukdom, lidande och läkning. NoK 2001. Inbunden. Skyddsomslag. 227 sid. (U30745). 120:-

Cox, Gill - Dainow, Sheila. Dina bästa sidor - hur du kan hitta det bästa hos dig själv och utveckla alla dina möjligheter. ICA 1989. Häftad. 180 sid. (U35747). 80:-

Dahlbom-Hall, Barbro. Lära män leda kvinnor - en idébok om hur man leder kvinnlig personal. Natur & Kultur 1993. Häftad. 139 sid. (U22849). 70:-

Hans Höghet Dalai Lama. Råd från hjärtat. Vägledning för den moderna människan. Bazar. 2005. Pocket. 208 sid. Nyskick. U 38056. 30:-

Danielsson, Tomas. Vad vore livet utan stress? - om nödvändig och onödig stress och dess konsekvenser. Prisma 2003. Dekorerat förlagsband. Skyddsomslag. 215 sid. (U17209). 100:-

Danielsson, Ulla. Allergi - vad är det? - praktiska råd för ett friskare liv. Carlssons 1991. Inbunden. 178 sid. Illustrerad. (U25273). 50:-

Darden, Ellington. Smalare höfter och slankare lår. Fin formen på bara 6 veckor. Wahlström & Widstrand 1992. Dekorerat förlagsband. 200 sid. Fotoillustrerad. (U16775). 70:-

Davies, Philippa. Bli oemotståndlig - sälj dig själv framgångsrikt. Richters 2003. Pocket. 287 sid. (U29834). 30:-

DeMatteo, Bob. Terminal Shock – The Health Hazards of Video Display Terminals. NC Press. 1986. Limhäftad. Illustrerad. 239 sid. Bra skick. U37620. 70:-

Doctare, Christina. Hjärnstress – kan det drabba mig? Runa 2000. Förlagsband. 141 sid. Dedikation på försättsbladet. (U34545). 70:-

Doctare, Christina. Hjärnstress. Kan det drabba mig?. Runa. 2000. Dekorerat förlagsband. 141 sid. Nyskick. U 38012. 70:-

Dopping, Annika - Dopping, Christel. Doppings styrkedroppar - hur du kan få livet att hänga ihop, 16 inspiratörer i möte med Annika Dopping och Christel Dopping. Ekerlids 2003. Häftad. 231 sid. Illustrerad. (U33360). 180:-

Dowling, Colette. Den perfekta kvinnan - om rädslan att inte räcka till och behovet av att vara bäst. Legenda 1991. Inbunden. 251 sid. Namnteckning på försättsbladet. (U25311). 80:-

Dyer, Wayne W. Sikta mot stjärnorna eller Konsten att bli en "gränslös" människa. Forum 1984. Inbunden. 480 sid. Gulnad. (U27659). 80:-





EF         pil.bmp (982 bytes)

Edling, Stig - Nestius, Hans (red). Vändpunkter - sex berättelser om att klara sig. Pockettidningen R, nr 6, årg 4, 1974. 112 sid. Illustrerad. (U22843). 40:-

Edvall, Lilian. Klimakterieboken - med bilder av Cecilia Torudd. EB 1991. Inbunden. 155 sid. Illustrerad. (U20313). 80:-

Ehdin, Susanna – Ehdin, Martin. HQ – den mänskliga helhetssynen. Forum 2002. Förlagsband. Skyddsomslag. 211 sid. (U30204). 140:-

Eile, Ingemar. Ergonomi - arbetet och arbetsmiljön. Hermods 1974. Förlagsband. 252 sid. Illustrerad. (U33493). 100:-

Eilenberger, Marianne. Singel i nöd och lust. W & W 1999. Pocket. 175 sid. (U29213). 50:-

Ek, Birgitta. Plötsligt så nära. Dagbok inför döden. Sammanställd av Ann-Mari Hoffsten. Prisma 1977. Förlagsband. Skyddsomslag. 152 sid. (U15816). 80:-

Ek, Birgitta. Plötsligt så nära - dagbok inför döden. Sammanställd av Ann-Mari Hoffsten. Prisma 1977. Förlagsband. Skyddsomslag. 152 sid. Gulnat skyddsomslag. (U34824). 80:-

En med byst - en antologi. Pub, Regina (red).  Företagens utbildningsbyrå/Edusweden, 2002. 116 sid. Illustrerad. (U22272). 50:-

En svensk. Om vattencurer i allmänhet, och om den nya Vattencur-methoden vid Gräfenberg isynnerhet; antecknadt på stället i Augusti och September 1838 af en Svensk. Götheborg, C Backmans & C M Ekbohrns Officin 1839. Samtida nött skinnryggband med blå blomdekorerade pärmar. Namnteckning på insidan av främre pärmen. En cm-stor fläck på insidan av främre och bakre pärmen. Inlagan i gott skick. (Ö9349). 400:-

Enbom, Ingalill, optimistkonsult. Våga leva tvärtom. MånPocket. 1993. 182 sid. Bra skick. (U 38622) 30:-

Engquist, Anders. Om konsten att samtala - en bok för människor i kontaktyrken. Rabén & Sjögren 1989. Förlagsband. 233 sid. (U31493). 140:-

Engquist, Anders. Om konsten att samtala - en bok för människor i kontaktyrken. Rabén & Sjögren 1984. Förlagsband. 233 sid. Anteckningar på försättsbladet. (U32279). 130:-

Ericson, Per. När en älskad dör. Allerbok 1986. Förlagsband. Skyddsomslag. 160 sid. Namnteckning på försättsbladet. (U17474). 70:-

Ernst, Sheila - Goodison, Lucy. Självhjälpsterapi - ett sätt att förändra oss själva och hjälpa andra. Forum 1982. Häftad. 441 sid. Namnetikett på titelbladet och eftersättsbadet. (U23828). 150:-

Erup, Birgit. Sex och singel. Om konsten att leva ensam som kvinna. Legenda 1991. Dekorerat förlagsband. 163 sid. (U16759). 70:-

Eysenck, H J. Är du intelligent? Åtta fullständiga intelligenstest med facit och resultattabell. MånPocket. 1981. Illustrerad. 173 sid. Bra skick. (U 38610) 30:-

Fant, Maj. De sista åren - en fortsättning på Att bli mamma till sin mamma. NoK 1991. Förlagsband. 224 sid. Dedikation från författaren. (U31838). 120:-

Fast, Julius. Kroppsspråket. Forum. 1984. Kartonnageband. Fotoillustrerad. 165 sid. Bra skick. (U 38571) 30:-

Fast, Julius. Kroppsspråket. Forum 1985. Dekorerat förlagsband. 165 sid. Fotoillustrerad. (U18315). 30:-

Fichtelius, Karl-Erik - Wikström, Bertil. Människoläkarboken. En praktisk bok om våra vanligaste sjukdomar och en utvecklingshistorisk bakgrund till vår livssituation. Wahlström & Widstrand 1977. Pappband. Skyddsomslag. 204 sid. (Ö5956). 80:-

Fichtelius, Karl-Erik - Wikström, Bertil. Människoläkarboken. Wahlström & Widstrand 1979. Pappband. Skyddsomslag. 247 sid. (Ö5972). 80:-

Fisher, Roger - Brown, Scott. Vägen till samarbete. Liber 1990. Förlagsband. 159 sid. (U31381). 120:-

Fortunato, John E. AIDS – The Spiritual Dilemma. Perennial Library. 1987. Limhäftad. 156 sid. Namnteckning. Några få understrykn med blyerts. Bra skick. U 37612. 100:-

Frankenhaeuser, Marianne. Kvinnligt, manligt, stressigt. Om stress i arbets- och vardagsliv. Bra Böcker. 1993. Inbunden. Skyddsomslag. Illustrerad. Bra skick. (U 38618) 50:-

Fredin, Ingrid. Poul Bjerres livssyn. Mänsklig helhet. Bernces 1976. Förlagsband. Lite nött skyddsomslag. Namnteckning för försättsbladet. 134 sid. (U12751). 80:-

Freudenberger, Herbert J. - North, Gail. Att inte räcka till. Utbrändhet - den nutida kvinnans dilemma. Bonniers 1986. Pappband. Skyddsomslag. 253 sid. (Ö6951). 70:-

Freudenberger, Herbert J - North, Gail. Att inte räcka till - utbrändhet, den nutida kvinnans dilemma. Bonniers 1986. Förlagsband. Skyddsomslag. 253 sid. (U31990). 70:-

Friedan, Betty. Andra stadiet. Norstedts. 1983. Häftad. 217 sid. Bra skick. (U 38304) 70:-

Fryland, Eilertz. Du själv. Bonniers 1960. Inbunden. 185 sid. Illustrerad. (U23687). 100:-

Föda eller förlösas. Dofa 1987. Inbunden. 135 sid. Anteckning på försättsbladet. (U24720). 60:-

 

 


GH        pil.bmp (982 bytes)


Gilbert, Michael A.
Handbok i argumentation. Så får du gehör för dina åsikter. Richters. 1996. Kartonnageband. 193 sid. Nyskick. (U 38323) 50:-

Giovagnoli, Melissa. Bygg nätverk för livet och skapa aktiva kontakter. Richters 1995. Dekorerat pappband. 230 sid. (Ö4035). 70:-

Goldstein, Joan – Soares, Manuela. Meditationshandboken. För alla som vill lära sig meditera på egen hand. Forum. 1995. Laminatband. 132 sid. Bra skick. U 37745. 50:-

Goleman, Daniel. Känslans intelligens. Om att utveckla vår emotionella kapacitet för ett tryggare och mänskligare samhälle. W&W. 1997. Inbunden. Skyddsomslag. 424 sid. Namnteckning på försättsbladet. Bra skick. U 38066. 50:-

Gordon, Barbara. Jag flydde min oro. Forum 1983. Dekorerat pappband. 303 sid. (U21866). 50:-

Gordon, Barbara. Jag flydde min oro. Forum 1983. Dekorerat pappband. 303 sid. Blekt rygg. Namnteckning på försättsbladet. (U34817). 50:-

Gottlieb, William, red. Doktorns bästa huskurer. Faktagranskad av TV-doktorn Anders Halvarsson. Över 1700 behandlingsråd. 500 läkares bästa tips. ICA bokförlag. 1995. Dekorerat pappband. 459 sid. (Ö8060). 90:-

Grandelius, Bengt. Att sätta gränser. Ett villkor för växande. Natur och Kultur. 1999. Kartonnageband. 316 sid. Nyskick. U 37922. 50:-

Gray, John. Mars och Venus på jobbet. Brombers 2002. Inbunden. 301 sid. (U22786). 70:-

Grove, Andrew S. Mellan fyra ögon - personliga svar på frågor om problem i arbetslivet. SvD 1988. Inbunden. Skyddsomslag. 255 sid. (U21822). 70:-

Grönlund, Erna. Barns känslor bearbetade i dans. Dansterapi för barn med tidiga störningar. Stockholms Universitet 1994. Limhäftad. 502 sid. (Ö5882). 100:-

Gut, Emmy. Den sunda depressionen. Möjligheter och svårigheter i dess förlopp. W&W. 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 317 sid. Bra skick. . U 37625. 100:-

Hagenmalm, MajLis. Zonterapi med 20 nya punkter. ICA 1994. Dekorerat förlagsband. 128 sid. Illustrerad. (U32252). 180:-

Haglund, Olle. Den tidsinställda bomben. Uppkomst och behandling av ischemisk hjärt/kärlsjukdom. Novartis Läkemedel 1997. Limhäftad. 154 sid. Illustrerad med tabeller och diagram. (Ö5872). 80:-

Hakkala, Laura, red. Det är bäst att glömma hela kroppen. Om ätstörningar. Bonnier Carlsen 2002. Limhäftad. 432 sid. (Ö5959). 110:-

Hardiman, Michael. Ordinary Heroes. A Future for Men. Newleaf. 1974. Limhäftad. 238 sid. Namnteckning. Bra skick. U 37763. 60:-

Harris, John. Wonderwoman and Superman. The Ethics of Human Biotechnology. Oxford University Press. 1993. Limhäftad. 271 sid. Bra skick. U 37628. 80:-

Hart, Frank Dudley. Ledgångsreumatism. Hur man bemästrar stela och värkande leder. Askild & Kärnekull 1981. Limhäftad. 119 sid. Fotoillustrerad. (U18142). 70:-

Hede, Maria (m fl). Det svåra valet - en bok om abort. Bonniers 1995. Inbunden. 132 sid. (U28348). 110:-

Hegeler, Inge - Hegeler, Sten. Fråga Inge & Sten. Bonniers 1968. Inbunden. 222 sid. Illustrerad. Något nött. (U24475). 80:-

Hegeler, Inge - Hegeler, Sten. Omfamningslära - för erfarna, om hur man får det skönare tillsammans. Williams 1974. Häftad. 160 sid. Illustrerad. (U24479). 60:-

Heller, Robert. Den fulländade chefen. Timbro 1987. Inbunden. 253 sid. Anteckning på försättsbladet. (U22639). 80:-

Heller, Silke - Waldmann, Werner. Skönhet och hälsa - Handboken för kvinnor i alla åldrar. Dumont 2002. Inbunden. 233 sid. Illustrerad. (U20251). 200:-

Helling, Jonas. Att leva med smärta. Åtta personliga berättelser. Ekerlids 2004. Dekorerat pappband. 87 sid. Fotoillustrerad. Berättelser av bl a Marcus Birro, Alexandra Charles, Ann-Britt Ryd-Pettersson, Börje Salming och Arne Weise. (Ö6754). 90:-

Henning, Ann. Lösenord. W & W 2001. Förlagsband. Skyddsomslag. 149 sid. (U32544). 50:-

Hentzel, Roland (red). Att leva med sin sjukdom. Natur och kultur 1969. Inbunden. Skyddsomslag. 156 sid. Liten reva i skyddsomslaget. Försättsbladet borta. (U20695). 50:-

Hesslefors Persson, Kerstin. Brinna, bli bränd, glöda igen. Libris. 2001. Kartonnageband. 151 sid. Nyskick. (U 38442) 70:-

Hill, Anne. Alternativ läkekonst med helhetssyn på människan. Bonniers 1980. Klotband. Skyddsomslag. 240 sid. Rikt illustrerad med fotografier och teckningar. Tillskrift på försättsbladet. (Ö12623). 150:-

Hite, Shere - Colleran, Kate. En karl till varje pris? Om sexualitet och nya livsformer. Natur och Kultur 1991. Pocket. 217 sid. (U16794). 40:-

Hite, Shere – Colleran, Kate. En karl till varje pris? Om sexualitet och nya livsformer. Natur och Kultur. 1992. Kartonnageband. 217 sid. Nyskick. U 37983. 50:-

Hjertstrand, Marianne. Kvinnohälsa 40-70 år - ny medicinsk kunskap om hälsa, hormoner, vikt, motion, hjärta, cancerrisk, benskörhet, psyke och hud för kvinnor mitt i livet. Cordia 1998. Inbunden. 199 sid. Namnteckning på försättsbladet. (U29226). 60:-

Hogg, Tracy & Blau, Melinda. Secrets of the Baby Whisperer. How to connect and communicate with your baby. Vermilion. 2001. Limhäftad. 287 sid. Bra skick. U 38065. 60:-

Holfve, Lena. Utanför - en bok om frånskilda. Rabén & Sjögren 1989. Inbunden. 174 sid. (U29010). 100:-

Holm, Stefan L. Den onödigaste döden och konsten att älska. Verbum 2006. Dekorerat förlagsband. 115 sid. (U33797). 100:-

Holmberg, Paul. Gyllene halvmånen - narkotika till döds. Fischer 1992. Förlagsband. 202 sid. (U28947). 190:-

Holmsäter, Lena - Holmsäter, Johan. Lev med liv & lust. ICA 1996. Dekorerat förlagsband. 143 sid. Illustrerad. (U7158). 120:-

Hont, Gabor. Surfarn - en blodig historia med Fredrik Austin. Sellin 1995. Förlagsband. 249 sid. Illustrerad. (U33485). 100:-

Huskurer - lättfattliga anvisningar, gifna af läkare, huru man bör förfara vid lindrigare sjukdomsfall sami i svårare fall, till dess läkaren hinner anlända. Siléns praktiska bibliotek, 2. 1909. Klotband. 128 sid. Frampärmen något nött. (U28404). 90:-

Huskurer. Lättfattliga anvisningar, huru man bör förfara vid lindrigare sjukdomsfall, samt i svårare fall, tills dess läkaren hinner anlända. Rediviva 1980. Faksimilutgåva av 1909 års upplaga. Häftad. 128 sid. Namnteckning på titelsidan. (U15278). 50:-

Hvid, Tove. Att svälta för att leva - en bruksbok om anorexi för döttrar och mödrar. W & W 1986. Förlagsband. 158 sid. (U32731). 150:-

Hägg, Maud - Werkmäster, Barbro. Kvinnor och sex. Författarförlaget 1973. Pocket. 149 sid. Illustrerad. Enstaka blyertsanteckningar. (U25745). 50:-

Händerna på täcket. Ottar nr 1, 1987. Brune, Ylva m fl - Nestius, Hans (red). Häftad. 87 sid. Illustrerad. Något nött. (U35524). 50:-




IJ         pil.bmp (982 bytes)

Igelström, Emma - Olofsson, Carina. Simmar-Emma: Min kamp mot bulimin. Forum 2006. Förlagsband. Skyddsomslag. 156 sid. Illustrerad. Recensionsstämpel på toppsnittet. (U35330). 90:-

Inglis, Brian. Läkekonsten genom tiderna. Bonniers 1966. Dekorerat ryggklotband. Skyddsomslag. 197 sid. Illustrerad. Slitet skyddsomslag. (U33900). 110:-

Ingvar, David H – Sandberg, C G. Det medvetna företaget – om ledarskap och biologi. Timbro 1991. Andra upplagan. Dekorerat förlagsband. 160 sid. (U6894). 70:-

Israeloff, Roberta. Coming to Terms. For the first time a young mother shares all the complex and shifting emotions she experienced during the months of pregnancy and early motherhood. Alfred A. Knopf 1984. Pappband. Nött skyddsomslag. 172 sid. Namnetikett. (Ö5909). 70:-

Jaeggi, Eva. Jag säger god morgon till mig själv - singel, en modern livsstil. Rabén & Sjögren 1993. Inbunden. 223 sid. Försättsbladet utrivet. (U27397). 60:-

Jansdotter, Nina - Ljungberg, Fredrik. Säg nej & må bra - minska stressen i ditt liv. Pinestream publishing 2004. Häftad. 93 sid. (U30233). 100:-

Jarlöv, Thomas - Kjärsgård, Peter. Bli en vinnare. Bonnier Publications 2000. Pappband. 23 x 12 cm. Illustrerad med teckningar och tabeller. (Ö5924). 80:-

Jobson, Richard. Are Waerland och hans verk - och vad hände sedan? Hälsofrämjandet 1976. Häftad. 118 sid. Fotoillustrerad. (U12624). 80:-

Johanson, Kjell - Lööf-Johanson, Margaretha - Tibblin, Gösta - Östby, Nils.  Hälsa och livskvalitet. Larsson 1979. Limhäftad. 188 sid. (Ö11711). 60:-

Johanson, Kjell E. Medveten livsstil. Larson 1978. Limhäftad. 181 sid. Illustrerad med teckningar. (Ö5911). 60:-

Johansson, Bengt W - Drejing, Thomas. Hur man njuter av livet på ett hjärtvänligt sätt. Carlssons 2003. Inbunden. Skyddsomslag. (U20402). 120:-

Johnson Gross, Kim - Stone, Jeff - Urquhart, Rachel. Woman´s Face. Make-up and Skin Care. Thames and Hudson 1997. Klotryggband. Skyddsomslag. 24 x 24 cm. 190 sid. Rikt illustrerad. (Ö5867). 100:-

Johnston, William. Silent Music. The Science of Meditation. Harper & Row 1974. Klotryggband. Skyddsomslag. 188 sid. (Ö12394). 100:-

Jonsson, Saga. Hygien i småskolan. Norstedts 1928. Häftad. 45 sid. Illustrerad. Diskret namnteckning på frampärmen. (U23141). 50:-

Jönsson, Bodil.
Tio tankar om tid. Brombergs 1999. Dekorerat förlagsband. 132 sid. Namnteckning på försättsbladet. (U16426). 60:-



KL        pil.bmp (982 bytes)

Kahn, Fritz. Sexuallivet - vägledning och rådgivare för envar. NoK 1954. Häftad. Skyddsomslag. 271 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött. (U30256). 120:-

Karlströmer, Ulf. Friskvård genom kost. AWE/Gebers 1982. Limhäftad. 148 sid. (Ö11714). 50:-

Karolinska mediko-kirurgiska institutets historia 1910-1960. 4 vol. Almqvist & Wiksell 1960. 1, Allmän översikt av institutets utveckling och verksamhet 1910-1960. 2, Porträtt och biografiska uppgifter. 3, Forskning och undervisning inom olika ämnen. Illustrerad. 702; 190; 1032 sid. Klotband. (U20201). 400:-

Kelley, Robert E. Guldhjärnorna - hur man sätter den nya arbetsstyrkans tankekraft i arbete. Timbro 1986. Inbunden. 258 sid. (U21820). 80:-

Kirsta, Alix. Foreword by Michael van Straten. The Book of Stress Survival. How to Relax and Live Positively. Guild Publishing. 1989. Klotband. Skyddsomslag. Illustrerad med fotografier och teckningar. 192 sid. Mycket bra skick. U 37617. 100:-

Kjöller, Hanne. Operation: nytt liv. Brombergs 2006. Inbunden. 166 sid. Illustrerad. (U28347). 120:-

Koestenbaum, Peter. Min syn på sex och kärlek. Svenska Dagbladet. 1983. Limhäftad. 255 sid. Nyskick. U 37632. 50:-

Kress, Georg. Människans könslif - populär framställning, i enlighet med den medicinska vetenskapens senaste rön. Lindqvists 1917. Dekorerat klotband. 607 sid. Illustrerad. Något nötta hörn. (U4697). 150:-

Køster, Anne - Garde, Karin. Övergång - inte undergång. Om kvinnans klimakterium - och mannens. Natur och Kultur 1994. Dekorerat pappband. 187 sid. (Ö5914). 80:-

Køster, Anne - Garde, Karin. Övergång - inte undergång. Om kvinnans klimakterium - och mannens. Natur och Kultur 1994. Dekorerat pappband. 187 sid. (Ö11715). 80:-

Lagesse, Jane - Rubinstein, Helge. Full fart efter 40. Trevi 1987. Inbunden. 124 sid. Illustrerad. Något nött. (U28986). 90:-

Lanson, Lucienne. Från kvinna till kvinna. En gynekolog svarar på frågor om dig och din kropp. Forum 1979. Dekorerat pappband. 356 sid. Namnetikett. (Ö5880). 70:-

Larsen, Steen. Barnen nya värld. Om barnens utsatthet i informationssamhället. Liber 1986. Limhäftad. 142 sid. (Ö5881). 50:-

Laurin, Ebba. Tillvarons puzzel - karriärmål och livsval. Svenska förlaget 2004. Förlagsband. Skyddsomslag. 187 sid. Illustrerad. (U20360). 120:-

Leach, Penelope. Barn upp till 18 år. Bonniers 1987. Förlagsband. Skyddsomslag. 448 sid. Illustrerad. (U18334). 120:-

Lee, Charles. Jorden och människan - människans kroppsliga konstruktion, själens egenskaper, djurens tankeförmåga, hälsan, sjukdomsorsaker samt läkemedel. Tionde upplagan. Eklunds 1970. Häftad. 113 sid. (U33487). 50:-

Lerner, Harriet G. Kvinnors sanningar och lögner. Forum 1993. Häftad. 267 sid. Namnetikett på försättsbladet. (U23817). 110:-

Lerner, Harriet G. Kvinnors sanningar och lögner. Forum 1993. Förlagsband. 267 sid. (U32132). 120:-

Levinson, Daniel J. Mannens åldrar. Liber 1979. Dekorerat förlagsband. 364 sid. Illustrerad. Något fläckiga pärmar. Något nött rygg. Exlibris. (U35527). 70:-

Lind, Per Ove. Bota dig själv. En handbok i egenvård. Norstedts 1984. Dekorerat förlagsband. 24 x 21 cm. 271 sid. Illustrerad med teckningar och fotografier. (U15373). 100:-

Lindahl, Maj-Britt. Ingen eller någon - övning i självkännedom. Liber 1986. Häftad. 123 sid. Illustrerad. (U26634). 60:-

Lindquist, Harry. Livet börjar idag. Harriers 1959. Andra upplagan. Inbunden. Skyddsomslag. 319 sid. Slitet skyddsomslag. (U26485). 60:-

Lindquist, Harry. Säg ja till framtiden - idéer som kan förändra världen. Harriers 1985. Inbunden. Skyddsomslag. 198 sid. Dedikation från författaren. Något gulnad. (U22184). 60:-

Lundberg, Knud. Ung sex. Rabén & Sjögren 1969. Pocket. 104 sid. (U24467). 80:-

Lycke, Erik – Norrby, Erling. Medicinsk virologi. Awe/Gebers. 1981. Kartonnageband. 424 sid. Illustrerad med fotografier och teckningar. Myckt bra skick. U 37610. 250:-

Läkarboken - modern uppslagsbok i hälso- och sjukvård. Strömbäck, per (huvudred). Femte upplagan. Forum 1984. Inbunden. 822 sid. Illustrerad. (U30381). 80:-

Längta barn - en antologi om barnlöshet. Thulin, Kristina - Östergren, Jenny (red). Bonniers 2004. Förlagsband. Skyddsomslag. 243 sid. (U35894). 120:-




MN         pil.bmp (982 bytes)

Maclaine, Shirley. Det hänger på spelet. AWE/Gebers 1988. Inbunden. Skyddsomslag. 373 sid. Lång reva i skyddsomslaget. (U29210). 100:-

Marcusson, Jan m fl. Demenssjukdomar. Almqvist & Wiksell Medicin 1995. Inbunden. 286 sid. Illustrerad. (U23168). 120:-

Marone, Nicky. Far och dotter - hur en pappa kan ge sin dotter styrka och sjävförtroende. Bonniers 1989. Inbunden. Skyddsomslag. 290 sid. (U27013). 110:-

Maslach, Christina. Utbränd - En bok om omsorgens pris för socialarbetare, sjukvårdsbiträden, sjuksköterskor, läkare, lärare, poliser, advokater, präster, kriminalvårdspersonal och alla andra medmänniskor. Natur och Kultur 1985. Dekorerat förlagsband. 211 sid. Namnteckning på försättsbladet. (U13011). 70:-

Maslach, Christina. Utbränd - en bok om omsorgens pris. Natur och kultur 1997. Inbunden. 211 sid. (U20347). 70:-

Masreliez-Steen, Gunnila - Modig, Maria. Självkänsla - kvinnlig, manlig, mänsklig. Natur och Kultur 1990. Häftad. 122 sid. Illustrerad. (U34845). 80:-

Meryn, Siegfried - Metka, Markus - Kindel, Georg. Mannen i framtiden. Hormonrevolutionen och mannens klimakterium. Bonnier Carlsen 2000. Dekorerat pappband. 355 sid. (Ö5925). 110:-

Meryn, Siegfried - Metka, Markus - Kindel, Georg. Mannen i framtiden. Hormonrevolutionen och mannens klimakterium. Bonnier Carlsen 2000. Dekorerat pappband. 355 sid. (Ö5926). 110:-

Mollier, S. Plastische Anatomie - die konstruktive Form des menschlichen Körpers. J F Bergmann 1924. Dekorerat klotband. 296 sid. Rikt illustrerad av Hermann Sachs. 29 x 23 cm. Ljusa fläckar på försättsbladet och på pärmarna. (U32778). 500:-

Moore, Linda Perigo. Träna din intelligens - du är klyftigare än du tror. Forum 1987. Häftad. 272 sid. Illustrationer. Namnetikett på titelsidan. (U21257). 60:-

Morgenstern, Michael. Så vill kvinnan bli älskad. Forum 1989. Häftad. 174 sidor. (U23029). 80:-

Mormors husapotek - råd från förr, aktuella än idag. Falk, Eva (red). Semic 1995. Inbunden. 79 sid. Illustrerad. (U20935). 60:-

Motgifter. Werner, Birgitta - Hedgard, Ingar (förord). AB Kabi/Giftinformationscentralen/Militärapoteket 1973. Häftad. 56 sid. (U26919). 70:-

Muirhead-Gould, John, red. The Kama Sutra. Panther. 1976. Pocket. 200 sid. U 37635. 30:-

Myhrman, Gustaf. En läkare minns. NoK 1972. Inbunden. Skyddsomslag. 184 sid. Illustrerad. Skyddsomlsaget nött. (U29009). 70:-

Människan i Focus. Oldenburg, Lennart (red). Almqvist & Wiksell 1996. Andra, reviderade upplagan. Halvskinnband. 523 sid. Illustrerad. Något nötta kanter. (U25587). 100:-

Mølback, Flemming – Pelman, Werner. Kroppen talar. Trevi. 1984. Kartonnageband. 27 x 21 cm. 104 sid. Illustrerad med teckningar. Bra skick. U 37684. 70:-

Möller, Lotte. Självsvält - om anorexia nervosa och behovet att förneka kroppen. W & W 1983. Pocket. 105 sid. Namnetikett på smutstitelbladet. Märke efter etikett på bakpärmens insida. (U21726). 40:-

Naisbitt, John. Megatrender - tio nya inriktningar som omvandlar våra liv. SvD 1984. Inbunden. Skyddsomslag. 307 sid. (U21823). 80:-

Naisbitt, John. Megatrender - tio nya inriktningar som omvandlar våra liv i organisationer och företag. Timo 1983. Förlagsband. Skyddsomslag. 307 sid. Namnetikett på skyddsomslaget. (U34841). 80:-

Nasenius, Catharina. Getingboet – om ledarskap, team och personlig utveckling. Rabén Prisma 1998. Förlagsband. 229 sid. (U15325). 120:-

Nevander Friström, Lena. Chefen hos psykoterapeuten. Svenska förlaget 2005. Förlagsband. Skyddsomslag. 176 sid. (U35844). 120:-

Nevander Friström, Lena. Fångad av arbete. Om arbetsnarkomani och behovet av balans. Natur och Kultur. 2000. Kartonnageband. Illustrerad. 127 sid. Bra skick. (U 38671) 60:-

Nielsen, Harald. Läkeväxter förr och nu. Forum, 1991. Dekorerat förlagsband. 271 sid. Illustrerad. (U40232). 120:-

Nordström, Gunni – Schéele, Carl von. Fältslaget om de elöverkänsliga. Tiden. 1995. Kartonnageband. 333 sid. Några få understrykn. Bra skick. U 37619. 40:-

Norström, Gunni – Schéele, Carl von. Sjuk av bildskärm. Tiden. 1989. Kartonnageband. Fotoillustrerad. 195 sid. Bra skick. U 37616. 50:-

Nyholm Winqvist, Agneta. Feng shui för själen. Prisma. 2005. Inbunden. Skyddsomslag. 166 sid. Nyskick. (U 38315) 70:-



OPQ        pil.bmp (982 bytes)

O’Hanlon, Bill. Det kan bara bli bättre. Kreativa lösningar när du är på botten. Natur och Kultur. 2005. Inbunden. Skyddsomslag. 182 sid. Nyskick. (U 38605) 60:-

Olander, Gunilla. Aldrig ge upp! - boken om Maria. Hammarström & Åberg 1987. Inbunden. 108 sid. Illustrerad. Stämpel på bakpärmens insida. (U22825). 70:-

Om kreativitet och flow. Ödman, Maj (red). Brombergs 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 301 sid. Namnetikett på försättsbladet. (U23821). 130:-

O'Neill, Nena - O'Neill, George. Öppna ditt äktenskap - ett nytt sätt att leva för gifta par. AWE/Gebers 1977. Pocket. 259 sid. (U26680). 50:-

Ornstein, Robert - Sobel, David. Sunda synder. Njut av livet för hälsans skull. Natur och Kultur. 1990. Kartonnageband. 290 sid. Bra skick. (U 38623) 40:-

Parker, Derek - Parker, Julia. Lär känna dig själv! - en guide till din personlighet. Bernces 1981. Inbunden. Skyddsomslag. 191 sid. Illustrerad. (U21700). 120:-

Penney, Alexandra. Sex för erfarna. Forum 1989. Dekorerat förlagsband. 165 sid. (U35812). 80:-

Perkins-Reed, Marcia. Framgång genom förändring - lär dig leva med en rörlig och dynamisk livskarta. Richters 1997. Förlagsband. 296 sid. (U35713). 60:-

Perkins-Reed, Marcia. Framgång genom förändring – lär dig leva med en rörlig och dynamisk livskarta. Richters. 1997. Kartonnageband. 296 sid. Nyskick. U 37961. 60:-

Persson, Ewa - Örtenblad, Inger - Andréen, Catharina. Kvinnors vision och verklighet. Så skapar du din egen försörjning. Brombergs 1997. Dekorerat förlagsband. 160 sid. (U14411). 70:-

Petersson, Birgit. Förlåtelse. Varför är det så svårt att förlåta sig själv och andra?. Richters. 2001. Pocket. 216 sid. Bra skick. U 37693. 40:-

Platen, M. Den naturlige laegemetode. Bong & Co´s Forlag. Köpenhamn. Laerebog i levevis og sundhetspleje samt sygebehandling uden medikamenter. Tre volymer. Inget tryckår. Dekorerade ryggklotband. 942 + 1008 + 631 sid. Illustrerad med teckningar och utvikbara anatomiska planscher i färg. Ryggarna blekta. Namnteckning. (Ö7823). 300:-

Powell, Barbara. Leva ensam och må bra. ICA bokförlag 1989. Limhäftad. 194 sid. (U19782). 70:-

Prudden, Suzy. Meta Fitness - låt dina tankar ta form. Energica 1991. Häftad. Skyddsomslag. 265 sid. (U22273). 80:-

Quinn, Peter J. The Molecular Biology of Cell Membranes. University Park Press. 1976. Limhäftad. Illustrerad. 229 sid. Bra skick. U 37643. 100:-



R        pil.bmp (982 bytes)

Ragnemark, Lennart - Westin, Dan. Svenska Tandläkare-Sällskapet 100 år. Dess tillkomst, utveckling och verksamhet. Stockholm 1960. Halvfranskt band. 25 x 15 cm. 329 sid. Illustrerad. Tryckt i 300 numrerade ex varav detta är nr 115. Namnetikett. (U3760). 200:-

Ragnemark, Lennart - Westin, Dan. Svenska Tandläkare-sällskapet 100 år. Dess tillkomst, utveckling och verksamhet. Stockholm 1960. Dekorerat klotband. 25 x 15 cm. 329 sid. Illustrerad. Ryggen blekt. (U5955). 130:-

Rechtschaffen, Stephan. Befria dig från tiden - skapa ditt eget livsrum. Forum 1997. Inbunden. Skyddsomslag. 288 sid. Något nött skyddsomlag. Namnteckning på försättsbladet. (U22267). 120:-

Ritter, Christhild. Vägen till kristallslottet - om döden, sorgen och ensamheten och vägen vidare. VidaVinge 2000. Inbunden. 128 sid. (U28496). 120:-

Rogers, Natalie H. Våga tala - Ett systematiskt träningsprogram. Natur och Kultur 1985. Limhäftad. 199 sid. (U19773). 70:-

Ronthy-Östberg, Marika - Rosendahl, Suzanne. Samtal som utvecklar - en handbok för chefer och medarbetare, om viljan att förstå och göra sig förstådd. Liber 1997. Dekorerat förlagsband. 148 sid. Illustrerad. Dedikation från Marika Ronthy-Östberg. (U35302). 200:-

Rose, Jeanne. Kitchen cosmetics - using herbs, fruits and eatables in natural cosmetics. Panjandrum/Aris Books 1978. Häftad. 128 sid. Illustrerad. (U33490). 100:-

Rosen, David H. Depression och skapande - hur själen kan läkas genom kreativitet. NoK 1999. Förlagsband. 355 sid. Illustrerad. (U32091). 110:-

Rudstedt, Staffan, red. Som i en annan värld. Bilder ur omsorgens historia i Stockholms läns landsting. 1995. Dekorerat förlagsband. 307 sid. (U19568). 90:-

Russel, Ken - Carter, Philip. Test your IQ - 400 new tests to boost your brainpower! Kogan page 2000. Häftad. 186 sid. (U25659). 50:-

Russel, Ken - Carter, Philip. The Times Book of IQ tests - book 1. Kogan page 2001. Häftad. 193 sid. (U25622). 50:-

Räddningen - en bok om första hjälpen. Svenska röda korset (utg). Bra böcker 1987. Inbunden. 203 sid. Illustrerad. (U22388). 130:-

Rönnbäck, Brit. Self-control of Study Habits. University of Stockholm 1989. Limhäftad. 230 sid. (Ö5874). 60:-

Rössner, Stephan. Konsten att må bra utan att anstränga sig. Brombergs 1993. Dekorerat pappband. 20 x 15 cm. 192 sid. Illustrerad av Lars Agélii. Namnteckning på försättsbladet. (Ö7730). 70:-




S         pil.bmp (982 bytes)

Sandberg, Terri-Lynne. Skifte av perspektiv. En bok om tungmetallförgiftning. Arbetarskyddsnämnden 1994. Dekorerat pappband. 144 sid. Fotoillustrerad. (Ö5963). 80:-

Santelmann, Kirsten. Kloka kärringråd för kropp och själ. Wahlströms 1993. Dekorerat förlagsband. 140 sid. Tillskrift på försättsbladet. (U13643). 60:-

Scott, Bill - Söderberg, Sven. Konsten att vara chef. Liber 1989. Häftad. 173 sid. (U34135). 50:-

Selander, Per. Barnläkarboken. Bernces. 1964. Skinnryggband. 28 x 20 cm. Illustrerad. 448 sid. Mycket bra skick .U 37146.  70:-

Sheehy, Gail. Den tysta övergången - om kvinnans klimakterium. Bonnier Alba 1993. Inbunden. Skyddsomslag. 207 sid. Anteckning på försättsbladet. Fläckar på skyddsomslaget. (U22634). 70:-

Simonsson, Bo G. - Skoogh, Bengt-Eric. Kronisk bronkit. Lund 1981. Dekorerat pappband. 166 sid. Namnteckning. (Ö7003). 70:-

Sjönell, Göran. Husläkarboken. Norstedts 1987. Dekorerat förlagsband. 131 sid. Illustrerad med teckningar. Namnteckning på försättsbladet. (U15254). 80:-

Sjöquist, Steve. Livsfrågor. Bilda 2000. Häftad. Skyddsomslag. 136 sid. (U35277). 90:-

Sjöstrand, Nils O. Ett sekel med läkaren i fokus - läkarförbundet 1903-2003. Sveriges läkarförbund 2003. Inbunden. 383 sid. Illustrerad. (U31704). 130:-

Smith, Tony, red. Ett friskare liv. Bonniers 1990. Dekorerat förlagsband. 28 x 22 cm. 144 sid. Illustrerad med fotografier och teckningar. (U16627). 80:-

Snowdon, Les - Humphreys, Maggie. Går ner i vikt - Finn formen på 30 dagar. Bonnier Alba 1993. Dekorerat förlagsband. 184 sid. Illustrerad med teckningar. Nyskick. (Ö11799). 70:-

Stein, Maxwell. Botemedel och läkedom från naturen - din guide till bättre hälsa. de Swartes 1998. Häftad. 176 sid. Illustrerad. (U33491). 60:-

Steinem, Gloria. Förändring inifrån. En bok om självkänsla. Natur och Kultur 1993. Förlagsband. Skyddsomslag. 423 sid. Enstaka överstrykningar med överstrykningspenna. (U18421). 90:-

Steinem, Gloria. Förändring inifrån. En bok om självkänsla. Natur och Kultur. 1993. Inbunden. Skyddsomslag. 423 sid. Bra skick. U 38016. 50:-

Stensland Junker, Karin. Samhällets samvetsbarn. Natur och Kultur 1964. Dekorerat pappband. 140 sid. Illustrerad. Dedikation. (Ö5975). 70:-

Stone, Janet - Bachner, Jane. Tala kvinna - alla kvinnors handbok i konsten att tala inför publik. Månpocket 1987. Pocket. 204 sid. Illustrerad. Något gulnad. (U25536). 30:-

Storr, Anthony. Den återfunna ensamheten. Legenda 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 240 sid. Liten reva i skyddsomslaget. (U22171). 120:-

Storr, Anthony. Den återfunna ensamheten. Legenda 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 240 sid. Namnetikett på försättsbladet och bakpärmens insida. (U23823). 120:-

Stress och sjukdom - fakta och vägledning om orsaker, konsekvenser och utvägar. Perski, Aleksander (red). 2001. Häftad. 77 sid. Illustrerad. (U32154). 50:-

Stuart, Richard B. Bli smal, förbli smal - nya sätt att gå ner i vikt och hålla vikten nere. Tiden 1979. Inbunden. 259 sid. (U28883). 70:-

Sunt liv - motionera, ät rätt, slappna av och må bättre. Polunin, Miriam (red). Bonnier Fakta 1982. Inbunden. 254 sid. Illustrerad. (U24178). 100:-

Svedberg, Bo. En bok om stress. Hur stress kan botas och förebyggas. Zindermans 1983. Dekorerat pappband. 77 sid. Namnstämpel. (Ö5675). 80:-





TU         pil.bmp (982 bytes)

Tanner, Ogden. Human Behaviour - Stress. Time-Life Books. 1977. Illustrerat kartonnageband. 26 x 22 cm. Illustrerad. 176 sid. Ryggen blekt. Bra skick. U 37641. 70:-

Thunman, Maj - Edström, Ann-Marie. Barn med psykisk utvecklingsstörning. Socialstyrelsen 1988. Limhäftad. 109 sid. Illustrerad med teckningar. (Ö5879). 40:-

Tibbling, Lita. Sjukvård. Vår självgenererande sjukvård. Askelin & Hägglund. 1988. Limhäftad. 121 sid. Bra skick. U 37618. 40:-

Tikkanen, Märta. Sofias egen bok - med kommentar kring MBD av Katarina Michelsson. Söderström 1982. Inbunden. Skyddsomslag. 166 sid. (U27017). 80:-

Tikkanen, Märta. Sofias egen bok - med kommentar kring MBD av Katarina Michelsson. Söderström 1982. Inbunden. Skyddsomslag. 166 sid. Ryggen något blekt. (U27430). 70:-

Till alla pappor - 17 kända svenska män skriver om papparollen. Persson, Åke (red). Semic 1998. Inbunden. 156 sid. Illustrerad. (U21437). 60:-

Timsdotter, Eva. Tala inför andra. Prisma. 2000. Kartonnageband. 185 sid. Nyskick. U 37864. 60:-

Tomlinson, Jane & Mike. Målgång. Trebarnsmamman June Tomlinson är dödssjuk i cancer men vägrar att ge upp. Bra böcker. 2005. Inbunden. Skyddsomslag. Illustrerad. 471 sid. Nyskick. (U 38249) 70:-

Tudor-Sandahl, Patricia. Ordet är ditt. W & W 1998. Inbunden. Skyddsomslag. 238 sid. (U21831). 120:-

Tudor-Sandahl, Patricia. Tid att vara ensam. W & W 2002. Förlagsband. Skyddsomslag. 221 sid. (U32879). 100:-

Tudor-Sandahl, Patricia. Den tredje åldern. W&W 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. 177 sid. Namnteckning på försättsbladet. (U35112). 110:-

Tullberg, Maria. Hej, är det du som är chef? - en bok om arbetsledning. Almqvist & Wiksell 1990. Häftad. 101 sid. Illustrerad av Christina Alvner (U40220). 90:-

Uneståhl, Lars-Eric. Skratta dig friskare. Veje Förlag. 1999. Limhäftad. 162 sid. Nyskick. U 37679. 30:-



VW        pil.bmp (982 bytes)

Vanzant, Iyanla. Gårdagens smärta - frön till en lycklig framtid. Richters 2001. Inbunden. Skyddsomslag. 310 sid. (U29228). 90:-

Vaughan, Diane. Måste det ta slut? Vändpunkter i parförhållanden. Prisma 1988. Pappband. Skyddsomslag. 323 sid. (Ö5928). 80:-

Villoldo, Alberto. Schamansk healing. Indiansk läkedom för att hela dig själv och andra. Richters. 2002. Inbunden. Skyddsomslag. 233 sid. Nyskick. (U 38314) 90:-

Wahlgren, Anna. Dagbok - samlivsberättelser. Bonniers 1988. Förlagsband. Skyddsomslag. 197 sid. Illustrationer av Agneta Brunius. (U31391). 50:-

Wahlström, Pär. Din kärleksfulla själ. Andra upplagan. Stockholm 2003. Limhäftad. 204 sid. (Ö11710). 50:-

Wallnöfer, Heinrich - Rottaucher, Anna von. Läkekonst i Mittens rike. N o K 1960. Häftad. 153 sid. Illustrerad. Exlibris. (U24368). 90:-

Walsh, Kevin. Neuropsychology – A Clinical Approach. Churchill Livingstone. 1987. Limhäftad. Illustrerad med teckningar. 429 sid. Mycket bra skick. U 37623 . 150:-

Waterhouse, Debra. Lura dina fettceller - det nya rätta sättet för kvinnor att gå ner i vikt. Forum 1994. Häftad. 230 sid. Illustrerad. (U34814). 80:-

Waynberg, Jacques. Sant & osant om sex. Ica bokförlag 1992. Inbunden. 192 sid. (U26043). 80:-

Weiss, Elisabeth. Den kvävda känslan - om kvinnors vrede. Norstedt 1986. Dekorerat förlagsband. 174 sid. (U19287). 150:-

Wennberg, Bodil – Fristedt, Birgitta. Känslans makt – verktyg och vapen i chefens vardag. Rabén Prisma 1994. Förlagsband. Skyddsomslag. 156 sid. Något gulnad. (U34275). 80:-

Wicklund, Miriam. Kärringråd för bättre hälsa. Rabén Prisma 1998. Dekorerat förlagsband. 186 sid. (U40303). 70:-

Wieland-Burston, Joanne. Att möta kaos - när själen söker ordning. Berghs 1991. 192 sid. Illustrerad. Något nött. (U30741). 80:-

Wikholm, Rickard. Från jäkt och stress till lugn och styrka. Dramikförlaget 1978. Pocket. 95 sid. (U25920). 50:-

Wikholm, Rickard. Från jäkt och stress till lugn och styrka. Dramikförlaget 1978. Pocket. 95 sid. (U34821). 50:-

Wikström, Bertil. Välkommen till doktor Wikströms mottagning - en erfaren läkares minnen och en genomgång av våra vanligaste sjukdomar och deras orsaker. W & W 1997. Inbunden. Skyddsomslag. 289 sid. Namnetikett på försättsbladet. (U21104). 80:-

Wistrand, A Tim. Wistrands husläkare - handbok i husmedicinen, eller anvisning för igenkännandet och den enklaste behandlingen af inre och yttre sjukdomar jämte en kort helso- och medikamentslära, utgifven till tjänst för dem, som icke genast kunna anskaffa läkarehjälp, och i synnerhet för aflägset boende hushåll på landet. Huldbergs 1894. Nionde upplagan. Dekorerat klotband. 378 sid. Illustrerad. Blekt rygg. Något nött. Liten fläck på frampärmen. Inlagan gulnad. (U32555). 150:-

Wistrand, Birgitta. Otillåtet. Trevi 1987. Förlagsband. Skyddsomslag. 200 sid. Reva i skyddsomslaget. (U33619). 80:-

Wretman, Johan. Erövra ditt hjärta. Hälsaböcker 1992. Inbunden. 181 sid. (U21455). 100:-

Wretman, Johan. Uppvindar - vägar till hälsa och harmoni. Strömbergs 1998. Inbunden. 332 sid. (U27636). 130:-




X-Ö

Ylander, Christian - Löfstrand, Stig. Svensk läsebok i ledarskap. Natur och Kultur 1990. Dekorerat förlagsband. 239 sid. Illustrerad. (U18426). 90:-

Åberg, Anna-Stina. Samtal om livskvalitet. Trevi 1996. Inbunden. 141 sid. (U25063). 80:-

Åkerstedt, Torbjörn. Arbetstider, hälsa och säkerhet. Stressforskningsrapporter. Nr 270. Statens institut för psykosocial miljömedicin. 1996. Limhäftad. 128 sid. Bra skick. U 37649. 80:-

Österberg, Rolf. Vitsen med arbete - nya perspektiv på människor och företag. Prisma 1992. Häftad. 139 sid. (U34441). 60:-

Östholm, Ivan. Nya skapelser - Losec-entreprenörens recept. Fischer & Co 1996. Förlagsband. Skyddsomslag. 230 sid. (Ö19721). 90:-

A B CD EF GH IJ KL MN OPQ R S TU VW X-Ö
Till toppen av Hälsa, medicin, personlig utveckling Beställ