|
FILOSOFI |
Kopiera texten om den bok du vill köpa och gå vidare till
Beställ
| Tillbaka till bokhyllan | Beställ |
| AB | CD | EF | GH | I-L | MN | O-R | S-U | V-Ö |
AB Ahlberg, Alf (red). Filosofiskt lexikon. NoK 1931. Inbunden. 199 sid. Understrykningar. (F30689). 60:- Ahlberg, Alf. Det ondas problem - en etisk-metafysisk
studie. NoK 1923. Häftad. 96 sid. Något nött.
Anteckning på försättsbladet. (F30670). 100:- Alberoni, Francesco. Jag
älskar dig. Korpen. 2000. Pocket. 281 sid. Nyskick.. F 37706. 40:- Aspelin, Gunnar. Filosofiens historia. Almqvist & Wiksell 1968. Inbunden. 135 sid. Stämpel och etikett på försättsbladet. (F23553). 50:- Beauvoir, Simone de. Det andra könet. AWE/Geberes 1986. Fjärde upplagan. Pocket. 469 sid. (F8756). 80:- Benn, A W. History of
Modern Philosophy. Thinker´s Library. Watts & Co 1935.
Klotband. 150 sid. Illustrerad. (F10463). 100:- Benn, Piers. Ethics.
University of Leeds Press. 1998. Häftad. 223 sid. Bra skick.
Ingår i serien Fundamentals of Philosophy. (F 38327) 150:- Bergius, N. Platons livssyn. Verdandis småskrifter 210. 1917. Häftad. 45 sid. (F13985). 50:- Berkeley, George. Valda skrifter. (Levande filosofisk
litteratur) N&K 1954. Häftad. 292 sid. Namnteckning. (F582).
60:- Bratt, Bengt - Ejvegård, Rolf. Rätten till ordet - om demokratins ursprung och etiska innehåll. Futurum 1995. Förlagsband. 256 sid. (F31739). 70:- Braw, Christian. I tiden - essayer och samtal. Norma 1995. Förlagsband. Skyddsomslag. 156 sid. (F25203). 90:- Bredal, Björn. Humanist till häst - en bok om Michel de Montaigne. Atlantis 1993. Förlagsband. Skyddsomslag. 181 sid. (F21694). 80:- Bredsdorff, Thomas - Larsen, Mihail - Thyssen, Ola. Till glädjen - en stridsskrift om humanismen och humaniora. Gidlunds 1981. Inbunden. 153 sid. Anteckning på titelsidan. (F24193). 80:- Bréton, André. Surrealismens manifest (1924) och Surrealismens andra manifest (1930). Partisanbiblioteket, 10. Coeckelberghs 1971. Häftad. 130 sid. Ljusa fläckar på frampärmen. (F32942). 150:- Browne, Thomas.
Religio Medici. Atlantis. 1995. Kartonnageband. 136 sid. Nyskick. (F
50481) 70:- Bruno, Giordano.
Askonsdagsmåltiden. Atlantis. 1994. Kartonnageband. 262 sid.
Nyskick. Innehåller den italienska originaltexten parallellt med
den svenska översättningen. (F 50492) 90:-
Carrel, Alexis. Man, the unknown. Hamish Hamilton 1935. Klotband. 346 sid. (F33800). 200:- Cavell, Stanley. Conditions handsome and unhandsome –
the constitution of Emersonian perfectionism. The Carus lectures 1988.
University of Chicago Press 1990. Häftad. 167 sid. (F26917). 120:- Comte-Sponville,
André. Liten avhandling om stora dygder. Norstedts.
1998. Inbunden. Skyddsomslag. 344 sid. Nyskick. (F 50465) 100:- Corlin, Axel. Revolt mot likheten - världsåskådning i historisk och modern fysikalisk belysning. NoK 1959. Häftad. 182 sid. Till största delen osprättad. Anteckning på förtitelbladet. Några fläckar på pärmarna. (F35592). 80:- Dahlbeck, Eva. På kärlekens villkor - en
vandring i laglöst land. Sellin 1996. Inbunden. Inget
skyddsomslag. 219 sid. (F30884). 40:- Dahlbeck, Eva.
På kärlekens villkor. En vandring i laglöst land.
Sellin. 1996. Inbunden. Skyddsomslag. 219 sid. Bra skick F 38019.
50:- Descartes, René. Valda skrifter. Levande
filosofisk litteratur. N&K 1953. Häftad. 272 sid.
Namnteckning. (F587). 60:- Dunham, Barrows. Människans vanföreställningar. KF 1950. Ryggklotband. 285 sid. Inget skyddsomslag. (F28446). 80:-
Ekerwald, Carl-Göran. Nietzsche - liv och tänktesätt. Månpocket 1995. 295 sid. Illustrerad. (F28297). 50:- Etik, politik, revolution - en antologi. Vol 2. Pontara, Giuliano (urval). Bo Cavefors 1971. Pocket. 406 sid. (F26679). 70:- Evans, G R. Philosophy & theology in the Middle Ages. Routledge 1993. Häftad. 139 sid. (F21491). 150:- Fischer, Ernst. Marx in his own words. Penguin 1970. Pocket.187 sid. (F21367). 30:- Fredriksson,
Gunnar. Konservativa idéer - om pessimismens politiska
filosofi. Tiden 1986. Förlagsband. Skyddomslag. (F32059). 150:- Meynell, Hugo A. En fråga om
smak? Nya Doxa. 1997. Häftad. 222 sid. (F 38282) 70:-
Gaarder, Jostein. Sofies värld - roman om filosofins historia. Rabén & Sjögren 1996. 2 uppl. Häftad. 532 sid. (F32410). 60:- Gadamer, Hans-Georg. Den gåtfulla hälsan - essäer och föredrag. Dualis 2003. Förlagsband. Skyddsomslag. 221 sid. (F32732). 150:- Galilei, Galileo. Breven om solfläckarna. Atlantis 1991. Inbunden. 418 sid. (F592). 130:- Granlund, Sten. Den nya syntesen.
Litteraturförlaget 1958. Häftad. Skyddsomslag. 103 sid.
(F26630). 70:- Grimshaw, Jean. Feminist
Philosophers. Women´s Perspectives on Philosophical Traditions.
Wheatsheaf Books. 1992. Häftad. 280 sid. Bra skick. (F 38306) 90:- Gyllensten, Lars - Klein, Georg. Hack i häl
på Minerva - ett brevsamtal om vetenskap, dikt och moral.
Bonniers 1993. Förlagsband. Skyddomslag. 315 sid. (F19257). 60:- Hedberg, Björn. Kometer och kometskräck. Rubicon 1985. Häftad. 192 sid. Illustrerad. Namnetikett på frampärmens insida. (F24269). 70:- Hedenius, Ingemar. Om dödshjälp och andra essayer. Bonniers 1964. Häftad. 246 sid. Namnteckning. (F597). 110:- Hedenius, Ingemar. Den omoraliska anständigheten. Aldusserien 1969. Pocket. 244 sid. Något nött rygg. (F21669). 60:- Hedenius, Ingemar. Varför blev jag den jag är? Brombergs 1992. Förlagsband. Skyddsomslag. 155 sid. Illustrerad. (F35059). 80:- Hedenius, Ingemar. Livets
mening. Aldus/Bonniers. 1964. Pocket. 239 sid. Bra skick.. F 37713. 30:- Hedenius, Ingemar. Tröstens villkor. Bonniers
1959. Häftad. 191 sid. Fåtal förstrykningar med
blyerts. Något nött. (F32478). 50:- Helgesson, Stefan. Efter västerlandet - texter om kulturell förändring. Natur och Kultur 2004. Häftad. 244 sid. (F35318). 80:- Helldén, Arne. Diderot - en biografi. Atlantis 1994. Förlagsband. Skyddsomslag. 369 sid. (F16430). 100:- Henschen-Dahlquist, Ann-Marie. En Ingemar Hedenius bibliografi. Thales 1993. Häftad. 196 sid. (F600). 120:- Hill, Christopher. Uppochnervända
världen - radikala idéer under engelska revolutionen.
Ordfront 1990. Inbunden. 410 sid. (F23322). 100:- Hoff, Benjamin. Tao
enligt Puh. W&W. 1999. Förlagsband. Skyddsomslag. Illustrerad.
189 sid. Bra skick. (F 38672) 40:- Hoff, Benjamin. Tao enligt Puh. W&W 1993.
Förlagsband. Skyddsomslag. 189 sid. Illustrerad. (F32133). 40:- Huxley, Aldous. Proper studies. Chatto and Windus 1933. Klotband. 299 sid. Namnteckning på försättsbladet. (F33912). 100:- Häften för kritiska studier nr 1 1978:
Max Weber - en borgerlig Marx? Edholm, Erik af m fl (red). Lund 1978.
Häftad. 80 sid. (F23885). 50:- Höffe, Otfried. De stora filosoferna. Del 1: Antiken och medeltiden. Del 2: Nya tiden från Bacon till Nietzsche. 2 vol. Forum 1995. Inbundna. Skyddsomslag. 312 + 498 sid. Liten fuktskada på första delens sista sidor. (F22334). 250:-
Icke-våld - från Tolstoj till Martin Luther King. Hufford, Larry (red). W & W 1971. Pocket. 259 sid. (F31012). 50:- Idéhistorisk läsebok. 2 vol. Gidlunds 1982. Inbundna. 313 + 371 sid. Illustrerade. Namnteckning på försättsbladen. (F20179). 250:- Jacobsson, Bengt. Livets längtan efter sig självt - den skapande människan. Forum 1999. Inbunden. Skyddsomslag. 314 sid. (F23664). 100:- Janik, Allan. Närvarons dimension - essäer om Wittgensten och språkets gränser. Carlssons 1995. Inbunden. 157 sid. (F24199). 90:- Joly, Maurice. Dialog i dödsriket mellan
Machiavelli och Montesquieu - eller Machiavellis politik på
1800-talet beskriven av en samtida. Carlsson 1994. Dekorerat
förlagsband. 201 sid. (F21405). 170:- Järv, Harry.
Enfald eller mångfald. Om tolerans och toleransgränser.
Atlantis. 1982. Kartonnageband. 285 sid. Nyskick. (F 38283) 70:- Kant, Immanuel. Religionen inom det blotta
förnuftets gränser. NoK 1927. Klotband. 170 sid. (F28567).
150:- Klein, Georg. Pietà. Bonniers 1989. Inbunden. Skyddsomslag. 296 sid. Namnetiketter på försätts- och eftersättsbladen. (F21677). 80:- Kübler-Ross, Elisabeth. Death - the final stage of growth. Touchstone 1986. Häftad. 181 sid. Något nött. (F23555). 90:- Kultur och barbari - essäer i konst och
samhällsvetenskap. Østerberg, Dag (red). Symposion
1991. Häftad. 221 sid. (F21784). 100:- Lamont, Corliss. The
Philosophy of Humanism. Continuum. 1990. Häftad. 326 sid.
Små fläckar på den bakre pärmen och några
sidor. (F 38266) 90:- Lange, Anders. Reflexioner kring rasism. "FEST"-serien nr 32. Ceifo 1992. Häftad. 199 sid. Några fläckar på pärmarna. (F6126). 200:- Larsson, Hans. Idéer och makter. Bonniers 1922. Häftad. 167 sid. Namnteckning på smutstitelbladet. Läsveck i ryggen. (F28520). 80:- Lévy, Bernhard-Henri. Ängel
och demon. Legenda Opus 1988. Limhäftad. 421 sid. (F8304). 50:- Lidandets mening. Kallenberg, Kjell (red). NoK 1992. Förlagsband. 218 sid. (F34181). 100:- Lin, Yutang. Konsten att njuta av livet.
Bonniers 1951. Klotband. 385 sid. Anteckning på
försättsbladet. Fläck på framsnittet. (F21412).
100:- Linné, Carl von.
Nemesis Divina. Utgiven och kommenterad av Knut Barr. W&W. 1923.
Inbunden. Privatband med marmorerade pärmar. 162 sid.. Bra skick.
(F 38279) 70:- Ljungdal, Arnold. Marxismens världsbild. Norstedts 1985. Pocket. 224 sid. (F21356). 60:- Lorenz, Konrad. Aggression - det så kallade onda. Pan/Norstedts 1969. Pocket. 243 sid. Något nött. (F21880). 80:- Lorenz, Konrad. Aggression - dess bakgrund och natur.
Norstedts 1967. Inbunden. 230 sid. Namnteckning på
försättsbladet. (F27413). 90:- Lübcke, Poul, red. Filosofilexikonet. Filosofer
och filosofiska begrepp från A till Ö. Forum 1994. Dekorerat
förlagsband. 23 x 16 cm. 606 sid. Illustrerad. Namnteckning
på smutstitelbladet. (F32823). 50:- Löjtnant Åhls äventyr - svenska studier och gestalter. W & W 1967. Klotband. Saknar skyddsomslag. 231 sid. Exlibris. (F33358). 80:-
Mao Tse-Tung. Om praktiken - Om motsättningarna. Inapress 1960. Häftad. 71 sid. Något nött. (F26667). 100:- Mao
Tse-tung. Politiska skrifter. I urval och med inledning av Bo
Gustafsson. Rabén & Sjögren 1967. Pocket. 290 sid.
(F30707). 70:- Maritain, Jacques. Personligheten och det gemensamma bästa. NoK 1949. Häftad. 85 sid. (F25912). 100:- Mauriac, François. Pascal. I
urval och med inledning av François Mauriac. Bonniers 1947.
Serien De stora filosoferna. Halvklotband. Förgylld ryggtitel.
Färgat övre snitt. 179 sid. (Sk14956). 100:- McLuhan, Marshall. Media. Pocky 2001. Pocket. 416 sid. (F23581). 50:- Mill, John Stuart - Carlyle, Thomas. John Stuart Mill: Autobiography - Essay on Liberty ; Thomas Carlyle: Characteristics - Inaugural Address - Essay on Scott. With introduction and notes. The Harvard Classics, nr 25. Ed Charles W Eliot. P F Collier & Son 1909. Svart klotband. Gulddekorerad rygg. Övre guldsnitt. 468 sid. (F7013). 100:- Molander, Per. Shulamits väg - om makt och frihet i judiskt perspektiv. Atlantis 1998. Inbunden. Skyddsomslag. 351 sid. (F24266). 100:- More, Thomas. Utopia. Wordsworth 1997. Häftad. 134 sid. Engelsk text. (F33478). 70:- Muderspach, L. Hemmet - samhällets bästa värn. Skandinaviska förlagsexpeditionen 1949. Halvklotband. 216 sid. Illustrerad. (F26999). 90:- Nerman, Ture. En oscarians bekännelser. Bok och bild 19656. Häftad. 76 sid. (F27673). 60:- Norris, Christopher. Reclaiming truth - contribution to a critique of cultural relativism. Duke U P 1996. Häftad. 256 sid. (F24192). 150:- Nyman, Alf. Själsbegreppets förvandlingar - fyra allmänfattliga kapitel jämte ett tillägg om växtbesjälning. Gebers 1943. Häftad. 221 sid. Illustrerad. Etikett och namnteckning på förtitelbladet. (F34838). 50:- Nyman, Alf. Tankefel och tankefällor - kåserier i logik. Gleerups 1960. Häftad. 96 sid. Osprättad. (F27642). 80:- Nørretranders, Tor. Märk världen - en bok om vetenskap och intuition. Bonnier Alba 1994. Dekorerat förlagsband. 547 + 97 sid. Illustrerad. (F35782). 120:-
Odhner,
Gunnar. Den tredje möjligheten. Nimrod 1996.
Förlagsband. Skyddsomslag. 166 sid. Etikett på
skyddsomslagets rygg. (F32591). 120:- Oreglia, Giacomo. Campanella - liv, verk & samtid. Hjalmarson & Högberg 2003. Förlagsband. Skyddsomslag. 388 sid. Illustrerad. (F32144). 140:- Paine, Thomas. Människans rättigheter. Ordfront 1992. Förlagsband. Skyddsomslag. 355 sid. (F32721). 100:- Pirsig, Robert M. Lila - an inquiry into morals. Corgi 1992. Pocket. 475 sid. (F35826). 50:- Platon. Gästabudet och några andra dialoger. Bonniers 1914. Dekorerat klotband. 288 sid. Inledning och översättning av E Weer. Innehåller dialogerna Gästabudet, Faidros, Försvarstalet och Faidon. (F16289). 100:- Platon.
Tre dialoger. Bibliofila klubben 1951. Helskinnband. 159
sid. 450 numrerade exemplar, varav detta är nr 250. (F24246). 180:- Platon. Dialoger. Gorgias.
Symposion. Forum. 1955. Klotryggband. Skyddsomslag. 194 sid. (F 38638)
50:- Psykologi och marxism - en antologi. I serien Kontrakurs. Hydén, Lars-Christer (red). Pan/Norstedts 1979. Häftad. 253 sid. Namnteckning på förtitelbladet. (F36088). 70:- Robbins,
Lionel. Den klassiska liberalismens samhällssyn. Natur och
Kultur [1953]. Häftad. 234 sid. Namnteckning på
smutstitelbladet. Enstaka understrykningar med blyerts. Läsveck i
ryggen. Slitna kanter. (F30050). 60:- Russell, Bertrand. The autobiography of Bertrand Russel - volume 3, 1944-1967. George Allen and Unwin 1971. Häftad. 232 sid. Nött. Namnteckning och stämpel på försättsbladet. (F23548). 60:- Russell,
Bertrand. Nutidsmänniskan inför vetenskapen. Natur och
Kultur 1952. Andra upplagan. Häftad. 211 sid. (F6966). 90:-
Samuelsson, Kurt. Det fördömda
kapitalet - en kritik av den nymarxistiska mytologin. Bonniers 1970.
Häftad. 217 sid. Fåtal förstrykningar med blyerts.
(F21685). 50:- Schopenhauer, Arthur. Om viljan i naturen.
Berömda Filosofer XXXVIII. Björck & Börjesson 1938.
Häftad. 207 sid. Något nött. (F28571). 170:- Simonsson, Ingmar. Kierkegaard i vår tid.
Themis 2002. Häftad. 334 sid. Läsveck i ryggen. (F30737).
110:- Sjöstedt, C. E. Försokratiker.
Natur och Kultur. 1954. Häftad. 164 sid. (F 38326) 80:- Sjövall, Björn. Den kosmiska människan - Att leva kosmiskt med Emanuel Swedenborg. Zindermans 1985. Inbunden. 114 sid. (F21378). 90:- Sjövall, Björn. Spänningen som livsform. Logos 1980. Häftad. 63 sid. (F26584). 50:- Sløk, Johannes. Den religiösa instinkten. Rabén & Sjögren 1965. Pocket. 179 sid. Gulnad. (F27888). 50:- Somé, Sobonfu E. Intimitetens ande - traditionell västafrikansk visdom. Kentaur, 1998. Häftad. 151 sid. (F22546). 90:- Spinoza, Benedikt. Etik. Björck &
Börjesson 1938. Häftad. 264 sid. Något nött.
(F24271). 150:- Strathern, Paul. Hume på 90 minuter. Symposion 2004. Häftad. 77 sid. (F32116). 60:- Swedenborg, Emanuel. Drömboken -
journalanteckningar 1743-1744. W&W 1995. Pocket. 77 sid.
Något gulnad. (F28564). 50:- Toffler, Alvin. The
Third Wave. William Morrow and Company. 1980. Gulddekorerat linneband.
Skyddsomslag. 544 sid. Bra skick.. F 37614. 120:- Uddenberg, Nils. Prometheus och Dryaden. Människan - naturen - tekniken - etiken. Natur och Kultur 1990. Dekorerat förlagsband. 21 x 16 cm. 295 sid. (F11203). 100:-
Wallerius, Adolf. Platon mot Protagoras och sensualismen. Kritisk studie till den grekiska filosofins historia. Göteborgs högskolas årsskrift 1901. Häftad. 25 x 17 cm. 163 sid. Omslaget nött och solkigt, med ljusrand. Dedikation. (F8775). 100:- Wedberg,
Anders. Filosofins historia - nyare tiden till romantiken. Thales
2003. Andra omarbetade och utökade upplagan. 260 sid. Namnteckning
på förtitelbladet. (F35400). 100:- Wendel, Francois. Calvin. The Origins and Development of his Religious Thought. Collins 1963. Pocket. 383 sid. (F6523). 50:- Williams, John Tyerman. Puh och de gamla mysterierna. W & W 2000. Pocket. 250 sid. Illustrerad. (F24363). 30:- Wright, Georg Henrik von. Filosofi logik språk. Nya Doxa 1993. 233 sid. Anteckning på försättsbladet. Läsveck i ryggen. (F30740). 110:- Wright, Georg Henrik von. Mitt liv som jag minns det. Bonniers 2001. Inbunden. Skyddsomslag. 327 sid. Illustrerad. (F30738). 120:- Zukav, Gary. Själens boning.
Legenda. 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 212 sid. Bra skick. (F 38301)
90:- Östberg, Gustaf. Om tvekan inför kunskap. Carlssons 2002. Dekorerat förlagsband. 207 sid. Illustrerad. Recensionsstämpel på eftersättsbladet. (F35319). 100:-
|
| AB | CD | EF | GH | I-L | MN | O-R | S-U | V-Ö |
| Till toppen av Filosofi | Beställ |