skylt-liten.bmp (3560 bytes)

    DJUR OCH NATUR

Kopiera texten om den bok du vill köpa och gå vidare till Beställ

Tillbaka till bokhyllan Beställ
A B CD E F G H IJ KL M NO PQ R S TU VW X-Ö

A

Adamson, Joy. Den fläckiga sfinxen. Bonniers 1972. Klotband. Skyddsomslag. 254 sid. Illustrerad. Slitet skyddsomslag. (DN31897). 70:-

Adelholt, Ella, m fl. Fåglar som hobby. När?Var?Hur?Serien. Forum. 1976. Kartonnageband. Illustrerad med fotografier, teckningar och kartor. 324 sid. Bra skick. DN 38052. 40:-

Ahlgren, John. Fågelperspektiv - skisser från fågelmarker i Västergötland. Liber 1977. Inbunden. 116 sid. Rikt illustrerad. (DN27076). 70:-

Aho, Juhani. Fiskelycka. Sohlmans 1961. Inbunden. 246 sid. (DN25975). 90:-

Aho, Juhani. Småfisk och Storfisk. Förlags AB västra Sverige.1976. Inbunden. 183 sid. Illustrerad. (DN26219). 70:-

Albertsson, Johnny, red. Sportfiske 2006. Semic. 2005. Kartonnageband. Illustrerad. 94 sid. Nyskick. . DN 38038. 30:-

Albertsson, Johnny, red. Sportfiske 2004. Semic. 2003. Kartonnageband. Illustrerad. 94 sid. Nyskick. DN 38039. 30:-

Alm, Gustav. Fångstmän. Lindqvists 1960. Förlagsband. Skyddsomslag. 167 sid. (DN33304). 70:-

Alm, Lars. Rådjurets liv. Förlagsaktiebolaget Västra Sverige. 1981. Kartonnageband. 142 sid. Illustrerad. Några enstaka understrykn. DN 38053. 50:-

Almquist, Signe. Geologi. Lärobok i naturkunnighet. Andra delen. Läran om den oorganiska naturen. Norstedts 1910. Klotband. 68 sid + 2 utvikbara kartor. Illustrerad. (DN19883). 80:-

Alström, Ingemar. Hundens sjukdomar - en handbok för hundägare. Bonniers 1956. Inbunden. 118 sid. Illustrerad. (DN21594). 50:-

Anderson, Hans. Under Polstjärnan - korta prosastycken om människor och natur. Prisma 1983. Inbunden. Skyddsomslag. 107 sid. Illustrerad. (DN29779). 110:-

Andersson, Gunnar - Birger, Selim. Den norrländska florans geografiska fördelning och invandringshistoria med särskild hänsyn till dess sydskandinaviska arter. A&W 1912. Halvfranskt band. 26 x19 cm. 416 sid. 49 textfigurer samt 37 kartor. Namnteckning. (DN260). 200:-

Andersson, K A. Fiskar och fiske i Norden. 2 vol. Bd 1: Fiskar och fiske i havet. Bd 2: Fiskar och fiske i sjöar och floder. Natur & Kultur 1954. Halvskinnband. 1064 sid. Illustrerad. (DN23140). 500:-

Andersson, Stellan. Injagning av jakthundar. Settern 1983. Dekorerat förlagsband. 158 sid. Fotoillustrerad. (DN11511). 90:-

Andersson, Stellan - Söderbom, Lars. Jakthundarna i ord och bild - en presentation av och faktasamling kring jakthundarna i Sverige. Settern 1981. Inbunden. 152 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. (DN30830). 90:-

Andersson, Yngve - Malmberg, Torsten. Möte med växter. Läsebok med ögonvittnesskildringar från naturen. Gleerups 1966. Inbunden. 221 sid. Illustrerad med teckningar. Namnteckning. (DN35a). 30:-

Angel, Heather - Wolseley, Pat. Levande vatten. Norstedts 1983. Inbunden. Skyddsomslag. 190 sid. Rikt illustrerad. (DN22676). 60:-

Ankarcrona, Nils. Handbok i ridning. LT 1969. Förlagsband. 131 sid. Illustrerad. Namnteckning på frampärmens insida. Något nött. (DN33347). 70:-

Annixter, Paul. Vingar över vargaland. Bra Böcker 1972. Förlagsband. Skyddsomslag. 239 sid. (DN18986). 80:-

Anthon, Henning. Fåglar från fält, hed och fjäll. Forum 1976. Mjukpärm. 163 sid. Illustrerad. Gulnade pärmar. (DN30524). 70:-

Anthon, Henning. Fåglar från skog, snår och trädgård. Forum 1976. Mjukpärm. 200 sid. Illustrerad. Gulnade pärmar. (DN32635). 70:-

Arnold, Nicholas - Ovenden, Denys - Corbet, Gordon. Djur i miljö - däggdjur, groddjur, kräldjur. AWE/Gebers 1981. Häftad. 125 sid. Illustrerad. (DN29571). 60:-

Attenborough, David. The Living Planet. A Portrait of the Earth. Little, Brown and Company 1984. Inbunden. Skyddsomslag. 320 sid. Illustrerad. (DN29a). 80:-

Attenborough, David. Liv på jorden. Forum 1979. Förlagsband. Skyddsomslag. 311 sid. Illustrerad. Något nött skyddsomslag. (DN35233). 90:-

Augusta, Josef - Burian, Zdenek. Flygödlor och Urfåglar. Aren. 1961. Klotryggband. 27 x 24 cm. Illustrerad. 104 sid. Bra skick. (DN 38574) 100:- 

 


B        pil.bmp (982 bytes)

Backström, Bo Göran. Kronvilt i Kolmården. Banum 1989. Klotband. Skyddsomlag. 183 sid. Illustrerad. (DN20412). 150:-

Bagenal, T B. The Observer´s Book of Freshwater Fishes. Describing 50 species, with 32 colour plates. Frederick Warne & Co 1974. Klotband. Skyddsomslag. 14 x 9 cm. 140 sid. (DN14349). 70:--

Baker, Stephen - Gurney, Erik. Konsten att umgås med en neurotisk hund. Fabel 1981. Pocket. 126 sid. Rikt illustrerad. (DN21875). 30:-

Bakker, Robert T. Dinosauriernas gåta. Kätterska teorier om dinosauriernas utveckling och död. Bonniers 1988. Klotband. Skyddsomslag. 24 x 17 cm. 470 sid. Illustrerad med teckningar. (DN13807). 150:-

Banks, Edith. Djurens kamouflage. Fyrisbiblioteket 1980. Kartonnage-band. 28 x 21 cm. 93 sid. Rikt fotoillustrerad. (DN9747). 80:-

Banyard, P J. Natural wonders of the world. Guild publishing 1987. Inbunden. Skyddsomslag. 191 sid. Illustrerad. (DN30777). 110:-

Barnett, Lincoln - Dahlbeck, Nils. Livets mirakel. Med forskare i Darwins fotspår. Bra Böcker 1967. Linneband. Skyddsomslag. 29 x 21 cm. 216 sid. Rikt illustrerad. Svensk bearbetning av Nils Dahlbeck. (DN8462). 100:-

Barnett, Lincoln. Världen vi lever i. En bok om jordens och livets utveckling. Bra Böcker 1966. Klotband. Skyddsomslag. 29 x 20 cm. 219 sid. Rikt illustrerad. Ryggen blekt. (DN8473). 90:-

Beard, Henry - McKie, Roy. Fiske - lexikon för fullskändade metare, helgkastare och maskgrävare. Tiden 1987. Häftad. 91 sid. Illustrerad. (DN30828). 80:-

Beebe, William. Storstadens djurvärld. NoK 1955. Häftad. 134 sid. Illustrerad. Något nött. (DN30494). 80:-

Berg, Bengt. De sista örnarna. Norstedts. 1923. Klotryggband med marmorerade pärmar. Fotoillustrerad. 176 sid. Namnteckning på försättsbladet. Bra skick. (DN 38119) 50:-

Berg, Bengt. Abu Markúb, på jakt efter jordens märkligaste fågel - Med tranorna till Afrika. Två verk i en volym. Norstedts 1926, 1927. Andra resp tredje upplagan. Klotband. 224 + 214 sid. Fotoillustrerad. (DN19817). 100:-

Berg, Bengt. Abu Markúb - på jakt efter jordens märkligaste fågel. Norstedts 1924. Första upplagan. Halvlotband, bundet hos Ömansson, Uppsala. 258 sid. Illustrerad. Liten skada vid ryggens huvud. Något nötta kanter och hörn. Exlibris. För- och eftersättsblad lagade. (DN35279). 100:-

Berg, Bengt. Den flygande draken i Himalaya. Tiden. 1965. Klotband. Skyddsomslag. 223 sid. Illustrerad. Bra skick. (DN56A). 40:-

Berg, Bengt. Sällsynta fåglar, 1-2: Långnäbbor och dvärgmåsar, en bok om Ölands fågelmyrar - Vildgäss och skräntärnor, en bok från skären i Östersjön. Två verk i en volym. Norstedts 1925. Andra upplagan. Rött klotband. 23 x 15 cm. 164 + 186 sid. Fotoillustrerad. (DN14350). 100:-

Berg, Bengt. Med tranorna till Afrika. Norstedts. 1922. Första upplagan. Gulddekorerat klotband. 208 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Något missfärgade pärmar. (DN58A). 40:-

Berg, Bengt. Min vän fjällpiparen. Tiden 1962. Förlagsband. Skyddsomslag. 154 sid. Illustrerad. Något nött skyddsomslag. (DN35280). 70:-

Berg, Bengt. De moderlösa (Sjöfallsboken). Åhlén & Åkerlund 1919. Halvklotband. 254 sid. Gulnade sidor. Namnteckning på smutstitelbladet. (DN30493). 100:-

Berg, Bengt. På jakt efter enhörningen. Norstedts 1932. Rött klotband. 23 x 15 cm. 178 sid. Fotoillustrerad. (DN14351). 100:-

Berg, Bengt. Skånska fåglar. Tiden. 1968. Klotband. Skyddsomslag. 235 sid. Illustrerad. Bra skick. (DN57A). 40:-

Berg, Bengt. Stora Karlsö. En bok om havets fåglar. Norstedts 1918. Andra upplagan. Rött klotband. 23 x 15 cm. 190 sid. Fotoillustrerad. Mycket bra skick. (DN14352). 100:-

Berg, Bengt. Storkar och hägrar. En bok om skånska fåglar. Norstedts. 1925. Gulddekorerat halvklotband. 228 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Bra skick. (DN59A). 40:-

Berg, Bengt. Storkar och hägrar - De sista örnarna. Två böcker sammanbundna i ett klotband. Norstedts 1925-1927. Andra upplagan och tredje upplagan. 228 + 158 sid. (DN19818). 150:-

Berg, Bengt. Tåkern - En bok om fåglarnas sjö. Norstedts 1916. Ryggklotband. Andra förkortade upplagan. 139 sid. Illustrerad. Nött. Namnteckning på försättsbldaet. (DN21019). 50:-

Berg, Bengt. Ölandsmyren. Tiden 1964. Inbunden. Skyddsomslag. 144 sid. Anteckning på försättsbladet. (DN21292). 80:-

Berg, Bengt. Hägrar och storkar. En bok om skånska fåglar. Åhlén & Åkerlund. 1920. Originalupplagan. Halvfranskt band. Övre guldsnitt. 28 x 22 cm. Rikt fotoillustrerad. 268 sid. Bra skick. (DN 38510) 70:-

Berg, Erik. Björnland. FiB 1960. Häftad. 130 sid. Illustrerad. Något nötta kanter. (DN26135). 100:-

Berg, Erik. Björnland. FiB 1960. Dekorerat förlagsband. Saknar skyddsomslag. 130 sid. Illustrerad. (DN35288). 120:-

Berg, Erik. Hösten var min och hundarnas. NoK 1956. Andra upplagan. Häftad. 137 sid. (DN35510). 60:-

Berglund, Björn. Hallonmänniskan - om blommor och fåglar, om framtiden i ett skogsbryn. Forum 1975. Förlagsband. Skyddsomslag. 174 sid. Illustrerad. (DN35229). 80:-

Berglund, Björn. Noaks ark har strandat i gräset. Forum 1973. Förlagsband. Nött skyddsomslag. 208 sid. Illustrerad med fotografier av Ingemar Berling. (DN11446). 70:-

Bergman, Göran. Fåglarnas liv. Aldus 1962. Pocket. 175 sid. Illustrerad. Något gulnad. (DN27271). 60:-

Bergman, Göran. Varför gör hunden så? Aldus/Bonniers 1967. Pocket. 145 sid. Illustrerad med teckningar. (DN19904). 50:-

Bergman Sucksdorff, Astrid. Gläntan - en naturbok. Rabén & Sjögren 1984. Inbunden. Skyddsomslag. 140 sid. Illustrerad. (DN22387). 100:-

Bergman Sucksdorff, Astrid. Tranorna vid Hornborgasjön. Pamir produktion 1971. Häftad. [31] sid. Illustrerad. (DN27215). 80:-

Bergman Sucksdorff, Astrid. Träd & blommor. Rabén & Sjögren 1990. Dekorerat förlagsband. 24 x 17 cm. 77 sid. Rikt illustrerad med färgfotografier. Nyskick. (DN17216). 80:-

Bergman Sucksdorff, Astrid. Träd & blommor. Rabén & Sjögren 1990. Inbunden. 77 sid. Rikt illustrerad. (DN31295). 80:-

Bergkvist, Sven O - Olls, Bert. Guld eller gröna skogar - den tekniska revolutionen inom skogsbruket. Rabén & Sjögren 1972. Inbunden. Skyddsomslag. [76] sid. Illustrerad. (DN25695). 70:-

Berndtsson Engström, Karin - Engström, Lars. Kärleken till en hund. Alfabeta 1994. Dekorerat förlagsband. 22 x 19 cm. Opaginerad. Fotoillustrerad. (DN16945). 50:-

Birkesten, Olle - Lindhé, Curt - Gleerup, Gösta - Hällås, Einar. Handbok i haspelspinn. W&W 1958. Häftad. 195 sid. Illustrerad. Osprättad. (DN26984). 90:-

Birkesten, Olle. Kustspinn. W&W 1958. Häftad. 135 sid. Illustrerad. (DN33458). 60:-

Bismarck, Otto von. En naturälskare. Några utdrag ur Otto von Bismarcks brev. Med inledning av Margaret von Bismarck. Corona 1984. Dekorerat pappband. Skyddsomslag. 135 sid. Teckningar av Tjeerd Ackema. Liten skada på skyddsomslagets baksida. (DN5717). 80:-

Björk, Ingvar - Lofterud, Curt. Sommarens blommor. LT 1985. Inbunden. 62 sid. Rikt illustrerad. (DN22499). 60:-

Björk, Ingvar - Lofterud, Curt. Vårens blommor. Natur och Kultur 1991. Inbunden. 46 sid. Rikt illustrerad. (DN29592). 60:-

Blackmore, Howard L. The world's finest sporting guns. Regent Books 1983. Förlagsband. Skyddsomslag. 87 sid. Rikt illustrerad. 32 x 23 cm. (DN7076). 120:-

Blædel, Niels. Underliga djur. NoK 1955. Halvklotband. 85 sid. Illustrerad. Något nötta hörn och kanter. (DN28654). 60:-

Bolin, Pehr. Åkerogräsen och deras bekämpande. Med 62 planscher och 16 bilder i texten. Bonniers 1933. Klotryggband. 160 sid + planschavdelningen. Liten skada på ryggen. En remsa av försättsbladet bortskuren. (DN5790). 90:-

Bolund, Lennart. Hoten mot våra våtmarker. Rabén & Sjögren 1985. Inbunden. 155 sid. Illustrerad. (DN30597). 60:-

Bond, Simon. Hundliv - hundraen scener. Fabel 1990. Häftad. Opaginerad. Illustrerad. (DN31020). 60:-

Bonde-Praktikan. En liten bok som kallas Bonde-Praktika eller Wäderbok, innehållandes Några sköna Reglor, huruledes man skall känna och lära årsens lopp, alltid warandes, år från år. Klassikerförlaget 1994. Kartonnage-band. 160 sid. Texten följer 1875 års upplaga. Illustrationer ur gamla tyska kalendrar och Olaus Magnus´ Historia om de nordiska folken. (DN9314). 70:-

Boström, Göran. Skogsluft. I tjädermark och björnland.Naturia. 1996. Klotband. Skyddsomslag. 27 x 23 cm. Illustrerad av författaren. 79 sid. Nyskick. DN 37078. 100:-

Brandell, Georg. Kloka djur - och andra - blad ur djurpsykologien. Natur och Kultur 1943. Klotband. 243 sid. Illustrerad. (DN30491). 70:-

Broman, Arne. Sportfiskarens år. Litteraturfrämjandet 1989. Inbunden. 175 sid. Illustrerad. (DN363). 80:-

Broman, Arne (text) - Gidstam, Björn (bild). Bokklubben Svalans blomsterbok - våra vanligaste blommor, buskar och träd på äng, tomt och i täppa. Bonniers 1974. Inbunden. 192 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (DN28068). 70:-

Brorsson, Edvin. Den stora akvarieboken. Sundqvist & Emond 1942. Halvklotband med röd ryggtiteletikett i skinn. Marmorerade pärmar. 300 sid. Illustrerad. Bra skick. (DN23a). 100:-

Brunius, Göran. Svenska fjärilar i text och bild. Göran Brunius 1977. Klotband. Skyddsomslag. 67 sid. Rikt illustrerad. (DN26009). 150:-

Brusewitz, Gunnar. Fyra årstider. Blad ur naturens kalender. Wahlström & Widstrand 1970. Förlagsband. Skyddsomslag. 466 sid. Illustrerad av författaren. (DN12573). 110:-

Brusewitz, Gunnar. Fyra årstider. Blad ur naturens kalender. Wahlström & Widstrand 1970. Förlagsband. Skyddsomslag. 466 sid. Illustrerad av författaren. (DN17853). 110:-

Brusewitz, Gunnar. Harens vägar. Julhälsning från Borlänge bokhandel 1977. Häftad. Skyddsomslag. 50 sid. Illustrerad av författaren. (DN35607). 80:-

Brusewitz, Gunnar. Hemma vid Fågelsången. Norstedts 1961. Första upplagan. Häftad. Skyddsomslag. 216 sid. Illustrerad av författaren. Något nött skyddsomslag. (DN32562). 90:-

Brusewitz, Gunnar. Hemma vid Fågelsången. Norstedts 1973. Förlagsband. Skyddsomslag. 216 sid. Illustrerad av författaren. Stämplar på försättsbladet. Något nött skyddsomslag. (DN32564). 70:-

Brusewitz, Gunnar. Den otåliga pennan - bildligt talat. W&W 1996. Förlagsband. Skyddsomslag. 341 sid. Illustrerad. (DN32303). 150:-

Brusewitz, Gunnar. Silverlöjan och den fattiges tröst. Wahlström & Widstrand 1977. Klotband. Skyddsomslag. 177 sid. Illustrationer av författaren. (DN7661). 100:-

Brusewitz, Gunnar. Silverlöjan och den fattiges tröst. Wahlström & Widstrand 1977. Förlagsband. Skyddsomslag. 177 sid. Illustrationer av författaren. (DN32836). 100:-

Brusewitz, Gunnar. Sjö - anteckningar från en strand. Wahlström & Widstrand 1977. Förlagsband. Skyddsomslag. 24,5 x 26,5 cm. 96 sid. Illustrerad av författaren. (
DN
33325). 120:-

Brusewitz, Gunnar. Sjö - anteckningar från en strand. Wahlström & Widstrand 1972. Klotband. Skyddsomslag. 27,5 x 29,5 cm. 96 sid. Illustrerad av författaren. Reva i skyddsomslaget. (DN33317). 120:-

Brusewitz, Gunnar. Skissbok. Anteckningar från svensk natur. Wahlström & Widstrand 1973. Pappband. Skyddsomslag. 25 x 26 cm. Opaginerad. Illustrerad av författaren. Några små revor i skyddsomslaget. (DN213). 120:-

Brusewitz, Gunnar. Skissbok - anteckningar från svensk natur. Wahlström & Widstrand 1973. Klotband. Skyddsomslag. 24 x 26 cm. Opaginerad. Illustrerad av författaren. (
DN
8139). 120:-

Brusewitz, Gunnar. Skog - anteckningar från en glänta. Wahlström & Widstrand 1977. Förlagsband. Skyddsomslag. 24 x 27 cm. 106 sid. Illustrerad av författaren. (DN32626). 120:-

Brusewitz, Gunnar. Solvarvets tecken - månadsrapporter från naturen. W & W 1986. Förlagsband. Skyddsomslag. 322 sid. Illustrerad av författaren. (DN33322). 250:-

Brusewitz, Gunnar. Strandspegling - naturupplevelser i tid och rum. W & W 1979. Förlagsband. Skyddsomslag. 219 sid. Illustrerad av författaren. (DN33319). 150:-

Brusewitz, Gunnar. Strandspegling - naturupplevelser i tid och rum. En bok för alla 1993. Förlagsband. 219 sid. Illustrerad av författaren. Anteckning på försättsbladet. (DN33329). 70:-

Brusewitz, Gunnar. Våra landskapsdjur. Ica bokförlag 1988. Inbunden. Skyddsomslag. 122 sid. Illustrerad av författaren. (DN29697). 150:-

Brusewitz, Gunnar. Vårdagbok - Blad ur naturens kalender. W&W 1966. Inbunden. Skyddsomslag. 187 sid. Illustrerad. (DN2101). 150:-

Brusewitz, Gunnar. Vägval i minnesmark. Wahlström & Widstrand 1992. Förlagsband. Skyddsomslag. 233 sid. Illustrerad av författaren. (
DN
18547). 110:-

Brännström, Kjell - Geibrink, Hans - Geibrink, Owe - Grubbström, Egon - Skoog, Perarvid - Thelander, Bo. Skogsvilt Fjällvilt. Miljö skötsel och jakt. Svenska Jägareförbundet 1985. Häftad. 24 x 17 cm. 278 sid. Illustrerad med teckningar och fotografier. Namnetikett på insidan av främre pärmen. Enstaka understrykningar med blyerts. (DN11330). 90:-

Buddenbrock, Wolfgang von. Djurens kärleksliv. Forum 1955. Häftad. 192 sid. Illustrerad. Delvis osprättad. Något nött. (DN30304). 70:-

Bülow-Olsen, Anne - Larsen, Susanne. Växtsamhällen - 20 naturtyper från havsstrand till kalfjäll. W & W 1985. Inbunden. 127 sid. Rikt illustrerad. (DN30178). 70:-

Burton, Jane - Taylor, Kim. Naturen om natten. Djurliv från skymning till gryning. Norstedts 1984. Förlagsband. Skyddsomslag. 29 x 21 cm. 188 sid. Rikt fotoillustrerad i färg. (DN13420). 100:-


 


CD        pil.bmp (982 bytes)

Caras, Roger. Djurens privatliv. Bra Böcker 1978. Klotband. Skyddsomslag. 23 x 23 cm. 223 sid. Rikt illustrerad. (DN8475). 50:-

Carlsson, Gustaf-Birger. Drevet går. Smålänningens förlag 1982. Förlagsband. Skyddsomslag. 224 sid. (DN19003). 80:-

Carr, Norman. Elefantdalen - berättelser om djur och växtliv i Luangwa-reservatet i Afrika. Rabén & Sjögren 1981. Inbunden. Skyddsomslag. 121 sid. Illustrerad. (DN30515). 70:-

Carson, Rachel L. Under havsvinden. Tiden 1953. Klotryggband. Inget skyddsomslag. 178 sid. Namnteckning på försättsbladet. (DN14733). 60:-

Casta, Stefan. Vårälskling, Valeriana & Vägvårda. Vilda växter i människans närhet. Fotografier av Björn Svensson. Wahlström & Widstrand 1991. Dekorerat förlagsband. 24 x 17 cm. 185 sid. Rikt illustrerad med färgfotografier. (DN18902). 100:-

Cederström, Arvid. Levande marker. Settern 1984. Inbunden. 111 sid. (DN27749). 60:-

Cheatle, J R W. A guide to the British landscape. Collins 1976. Inbunden. Skyddsomslag. 350 sid. Illustrerad. (DN22748). 80:-

Chinery, Michael. Fåglar i skog och mark. IPC. 1979. Gulddekorerat konstskinnband. 34 x 25 cm. Färgplanscher av Maurice Pledger. 111 sid. Nr 454 av 999 numrerade ex. Nyskick. (DN 38508) 150:-

Christofferson, Victoria. Vänner. [Hundbok] Bokförlaget DN 1998. Inbunden. Ca 100 sid. Illustrerad. (DN20883). 50:-

Börjesson, Barbro – Wilsson, Erik. Hundskolans lydnadsbok. Hundskolan i Sollefteå. 1994. Laminatband. Illustrerad med teckningar och fotografier. 139 sid. Nyskick. DN 37746. 70:-

Cousteau, Jacques Yves. Det levande havet. Bonniers 1965. Inbunden. Skyddsomslag. 276 sid. Illustrerad. (DN30595). 70:- 

Curry-Lindahl, Kai. Djuren i färg - däggdjur, kräldjur, groddjur. Almqvist & Wiksell 1967. Femte upplagan. Dekorerat klotband. Saknar skyddsomslag. 199 sid. Illustrerad av Karl Aage Tinggaard. Namnteckning på försättsbladet. (DN35260). 70:-

Curry-Lindahl, Kai. Fiskarna i färg. Almqvist & Wiksell 1953. Klotband. Saknar skyddsomslag. 182 sid. Illustrerad. Något nött. (DN36120). 60:-

Curry-Lindahl, Kai. Flyttfåglarnas tropiska vinterhem - nordiskt fågelliv i Kongo. FiB 1961. Inbunden. Skyddsomslag. 137 sid. Illustrerad. Revor i skyddsomslaget. (DN30512). 50:-

Curry-Lindahl, Kai. Fåglar över land och hav. En global översikt över fåglarnas flyttning.Bonniers 1975. Dekorerat förlagsband. 27 x 24 cm. Skyddsomslag. Rikt illustrerad med kartor och färgbilder. 243 sid. Skyddsomslaget aningen nött i kanterna. Inlagan i mycket bra skick. DN 37140.1 20:-

Curry-Lindahl, Kai. Skogar och djur. Svenska turistföreningen 1961. Ryggklotband. 159 sid. Illustrerad. (DN30511). 70:-


Daf Burin, KG.
Svensk skog och skogsindustri. Svea förlaget 1953. Inbunden. 562 sid. Illustrerad. (DN332). 150:-

Dahl, Erik - Thelander, Bo. Högviltvård och högviltjakt. Jägareförbundet 1993. Häftad. 118 sid. Illustrerad. (DN21922). 60:-

Dahl, Georg. De snabba vingarna. Settern 1978. Inbunden. Skyddsomslag. 202 sid. (DN24281). 80:-

Dahlberg, Per Åke. Solspel. Settern 1981. Inbunden. 155 sid. Illustrerad. (DN29927). 70:-

Dalton, Stephen. Insekter i flykten. Forum 1978. Inbunden. Skyddsomslag. 155 sid. Illustrerad. Stort format. (DN26736). 120:-

Delort, Robert. Elefanterna - jordens pelare. En värld av vetande: naturvetenskap. Berghs 1992. Häftad. 160 sid. Rikt illustrerad. (DN24680). 50:-

Desmond, Adrian J. Dinosauriernas gåta. Prisma. 1978. Klotband. Skyddsomslag. Illustrerad. 232 sid. Exlibris. Bra skick. (DN 38555) 60:-

Det nappar - fiskarens handbok. Haglund, Bertil (red). Norstedts 1951. Klotband. Inget skyddsomslag. 255 sid. Illustrerad. Understrykningar med blyerts. (DN35495). 60:-

Disney, Walt. Djungel - baserad på Walt Disneys filmserie True life adventures. FiB 1965. Inbunden. 169 sid. Rikt illustrerad. (DN30773). 100:-

Djungelboken - världens regnskogar och dess invånare. Ayensu, Edward S (red). Norstedts 1981. Inbunden. Skyddsomslag. 200 sid. Rikt illustrerad. Stort format. (DN29698). 150:-

Djurhistorier. Boganis (Wilhelm Dinesen) - Rosen, Björn von - Barthel, Sven - Fries, Carl (red). W & W 1955. Halvklotband. 297 sid. Illustrerad. (DN30509). 90:-

Douglas-Hamilton, Iain & Oria. De vilda elefanterna. Bonniers 1975. Klotband. skyddsomslag. 24 x 17 cm. 260 sid. Fotoillustrerad. (DN8322). 100:-

Downer, John. Supersinnen - om djurs och växters dolda förmågor. Wiken 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. 160 sid. Illustrerad. Namnteckning på frampärmens insida. (DN33472). 90:-

Durrell, Gerald. The ark's anniversary. Collins 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 179 sid. Illustrerad. (DN30508). 100:-

 


E        pil.bmp (982 bytes)

Edberg, Rolf. Dalens ande. Norstedts 1976. Inbunden. Skyddsomslag. 229 sid. Namnteckning på försättsbladet. (DN30881). 70:-

Edberg, Rolf. Droppar av vatten droppar av år. Bra böcker 1984. Inbunden. Skyddsomslag. 189 sid. Illustrerad. (DN30019). 90:-

Edberg, Rolf. De glittrande vattnens land. Wiken 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 29 x 21 cm. 254 sid. Rikt illustrerad. (DN30780). 80:-

Edberg, Rolf. Människan och hennes värld. II. Brev till Columbus. Dalens ande. Norstedts. 1987. Limhäftad. 156 + 229 sid. Bra skick. DN 37999. 40:-

Edberg, Rolf. Strövtåg. NWT:s förlag 1977. Pappband. Skyddsomslag. 111 sid. Illustrerad med teckningar. (DN12132). 70:-

Edberg, Rolf. Strövtåg. NWT:s förlag 1977. Pappband. Skyddsomslag. 111 sid. Illustrerad med teckningar. (DN6110). 70:-

Edberg, Rolf. Årsbarn med Plejaderna. Bra Böcker 1987. Pappband. Skyddsomslag. 176 sid. Illustrationer av Gunnar Brusewitz. (DN6109). 40:-

Edberg, Rolf. Årsbarn med Plejaderna - funderingar i en glänta mellan skog och vatten. Bra Böcker 1987. Pappband. Skyddsomslag. 176 sid. Illustrationer av Gunnar Brusewitz. (DN35223). 40:-

Edlin, Herbert L - Nimmo, Maurice. The world of trees. The world of nature. Orbis 1974. Inbunden. Skyddsomslag. 128 sid. Rikt illustrerad. Stort format. Något nött skyddsomslag. (DN30791). 100:-

Edman, Stefan. Sverige är fantastiskt - men hur länge? Norstedts 1987. Inbunden. 288 sid. Illustrerad. (DN18238). 70:-

Edström, Einar. Hunden - vår arvedel. LT 1953. Ryggklotband. 256 sid. Illustrerad. Fläckar på pärmen. (DN21508). 60:-

Eidem, Paul Lorck. Fiskarens kokbok - ute och hemma. ABU u å. Ryggklotband. 101 sid. Illustrerad. (DN35705). 80:-

Elander, Magnus - Widstrand, Staffan. Safari till världens finaste viltområden. Streiffert, 1993. Inbunden, skyddsomslag. 144 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött. (DN24646). 70:-

Encyclopedia of fishing in the British Isles. Prichard, Michael (red). Collins 1976. Inbunden. Skyddsomslag. 256 sid. Rikt illustrerad. Stort format. Reva i skyddsomslaget. (DN25395). 150:-

Engström, Gert. Korsnäsgänget. Kristall-förlaget 1968. Förlagsband. Skyddsomslag saknas. 125 sid. Illustrerad. (DN36224). 50:-

Engström, Gert - Wiberg, Harald. Våra vilda djur. Svalan/Bonniers 1977. Inbunden. Skyddsomslag. 78 sid. Rikt illustrerad. Nött skyddsomslag. (DN29551). 90:-

Epton, Nina. Cat Manners & Mysteries. Michael Joseph 1973. Klotband. Skyddsomslag. 208 sid. Fotoillustrerad. By appealing to cat owners allt over the world Nina Epton has collected an impressive number of unusual stories of cats from the basket to the grave. (DN6758). 100:-

Ericson, Florence - Jovell, Gun - Rådström, Lennart. Kom ut - uteaktivitet året om. Liber 1980. Häftad. 139 sid. Illustrerad. Namnteckning på smutstitelbladet. (DN34167). 70:-

Eriksson, Ruhne. En fluga i kragen - fiskebok. Settern 1979. Inbunden. Skyddsomslag. 180 sid. Illustrerad. (DN27525). 120:-

Eriksson, Ruhne. På kornet. Settern 1978. Inbunden. Skyddsomslag. 174 sid. Illustrerad. Märke efter prislapp på skyddsomslagets. baksida. (DN30832). 60:-

Etthundra frågor om älgen - jägare och skogsfolk frågar, forskare svarar. Elmborg, Johan (red).  Skogsstyrelsen 1993. Förlagsband. 95 sid. Illustrerad. (DN35945). 70:-

Evans, Mark. Jag och mitt marsvin. Praktisk handbok om marsvinets skötsel. Rabén & Sjögren 1992. Dekorerat förlagsband. 24 x 19 cm. 45 sid. Rikt illustrerad med färgfotografier. (DN17069). 80:-

Everard, Barbara (paintings) - Morley, Brian D (text). Wild flowers of the world. Octopus books 1974. Inbunden. Skyddsomslag. 432 sid. Rikt illustrerad. Skyddsomslaget något nött. (DN25123). 180:-

 

 


F        pil.bmp (982 bytes)

Fabre, Jean Henri. Insekternas liv. Urval av Carl H Lindroth. NoK 1964. Inbunden. Skyddsomslag. 209 sid. Något nött skyddsomslag. (DN30507). 60:-

Falklind, Martin. Tundrans öring. Settern 1999. Inbunden. Skyddsomslag. 207 sid. Rikt illustrerad. Namnteckning på titelbladet. Cm-lång reva i skyddsomslaget. (DN26735). 140:-

Farre, Rowena. Sälmorgon. Rabén & Sjögren 1974. Pocket. 181 sid. (DN21033). 40:-

Felix, Jiri. A colour guide to familiar marshland and freshwater birds. Octopus 1978. Inbunden. 183 sid. Illustrerad. (DN30534). 60:-

Fichtelius, Karl-Erik - Sjölander, Sverre. Människan, kaskelotvalen och kunskapens träd. En jämförelse mellan storhjärnade djurs intelligens. W&W. 1971. Inbunden. Skyddsomslag. 151 sid. Illustrerad. (DN60A). 40:-

Fischer, James. Fåglar - en vägledning i fågelstudiets teknik. NoK 1955. Inbunden. Skyddsomslag. 222 sid. Illustrerad. Reva i skyddsomslaget. (DN30502). 50:-

Fischerström, Iwan W - Kriland Gösta. Skogsfågel. Present. 1966. Klotband. 62 sid. Illustrerad. (DN23919). 50:-

Fiske som hobby. Almgren, Bertil - Bielke, Johan (red). NärVarHur-serien. Bfb 1964. Andra upplagan. Dekorerat förlagsband. 247 sid. Illustrerad. (DN35254). 60:-

Fiske som hobby. Almgren, Bertil - Bielke, Johan (red). Forum 1964. När?Var?Hur? Andra upplagan. Förlagsband. 247 sid. Illustrerad. (DN36211). 60:-

Fleuron, Svend. De röda jägarna. Hökerbergs 1915. Första svenska upplagan. Häftad. 213 sid. Något nött rygg. (DN30504). 100:-

Fleuron, Svend. Vildmarksfångarna - från en zoologisk trädgård. Bonniers 1926. Halvklotband. 243 sid. Något nött. (DN27526). 80:-

Flyttning - en naturens strategi för överlevnad. Baker, Robin (red). Tiden 1983. Inbunden. Skyddsomslag. 254 sid. Illustrerad. Stämpel och anteckning på försättsbladet. (DN27368). 120:-

Fogle, Bruce. Hunden - skötsel och vård. Bonnier Alba 1999. Förlagsband. Skyddsomslag. 191 sid. Rikt illustrerad. (DN35942). 200:-

Fogle, Bruce. 101 frågor din katt skulle vilja ställa till sin veterinär - om den kunde tala. Richters 1994. Inbunden. 134 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. (DN30474). 80:-

Fogle, Bruce. I huvudet på en hund - hundens psykologi och beteende. Forum 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 271 sid. Illustrerad. Adressetikett på försättsbladet. (DN40044). 120:-

Fogle, Bruce. Vi och våra sällskapsdjur. Legenda 1988. Inbunden. 229 sid. Illustrerad. (DN12145). 80:-

Fogle, Bruce. Vi och våra sällskapsdjur. Legenda 1988. Förlagsband. Skyddsomslag. 229 sid. Illustrerad med teckningar. (DN19918). 80:-

Ford, E B. British butterflies. Penguin 1951. Inbunden. Skyddsomslag. 31 sid. Illustrerad. (DN26253). 80:-

Frank, S. Den stora fiskboken. FiB 1971. Klotband. Skyddsomslag. 559 sid. Illustrerad. Reva i skyddsomslaget. (DN35287). 110:-

Franke, F R. Du och bror med djuren - från min paradisö i Patagonien. KF 1958. Klotband. Skyddsomslag. 150 sid. Illustrerad. Något nött skyddsomslag. (DN30525). 80:-

Fredga, Sven - Bengtsson, Göran. Jakt och vilt i Norden. BonnierFakta 1981. Klotband. 27x24 cm. 255 sid. Illustrerad. (DN375). 200:-

Fribing, Berndt. Sveriges sydligste natur. Från Trelleborg till Söderslätt. Trelleborgs Biologiska Förening 1987. Kartonnageband. 255 sid. Illustrerad. Bra skick. (DN28a). 50:-

Fries, Carl - Linnman, Nils - Uggla, Bertil - Rinman, Ture m fl. Hälsa och friluftsliv. Svenska röda korset 1949. Andra omarbetade upplagan. Halvklotband. 1053 sid. Illustrerad. 27 x 18 cm. 74 bidrag av olika författare, om hälsa, friluftsliv, idrott. (DN33260). 200:-

Fries, Elias. Botaniska utflykter. NoK 1964. Inbunden. Skyddsomslag. 221 sid. Fläckigt skyddsomslag. (DN28642). 60:-

Fries, Elias. Kritisk ordbok öfver svenska växtnamnen. Svenska Akademien 1880. Häftad. 178 sid. Ouppskuren. Små fläckar på främre omslaget. Liten skada på rygghuvudet. (DN15242). 400:-

Fries, Th M. Växtriket - framställning av växternas lif och förnämsta former. Fahlcrantz 1884. Halvklotband. 320 sid. Något gulnade sidor. (DN22756). 100:-

Frislid, Ragnar. Natur mellan två hav - Skandinavien - stora kontrasternas halvö. Bra böcker 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 206 sid. Rikt illustrerad. Stort format. (DN26737). 120:-

Fritzsche, Helga. Katter hemma. Allt om anskaffning, vård, foder och sjukdomar. ICA bokförlag 1984. Häftad. 72 sid. Illustrerad. (DN15371). 70:-

Från jaktmarker och fiskevatten. Knöppel, Arvid, m fl. Från jaktmarker och fiskevatten. 1914. Tidskrift för jakt skytte och fiske. 1914. Grönt guddekorerat klotband. 396 sid. Exlibris. Bra skick. (DN 38444) 200:-

Från jaktmarker och fiskevatten. Knöppel, Arvid, m fl. Från jaktmarker och fiskevatten. 1918. Tidskrift för jakt skytte och fiske. 1918. Grönt guddekorerat klotband. 400 sid. Exlibris. Bra skick. (DN 38445) 200:-

Från jaktmarker och fiskevatten. Anderson, Dan, m fl. Från jaktmarker och fiskevatten. 1927. Tidskrift för jakt skytte och fiske. 1927. Grönt guddekorerat klotband. 400 sid. Exlibris. Bra skick. (DN 38446) 200:-

Från jaktmarker och fiskevatten. Friesendahl, E, m fl. Från jaktmarker och fiskevatten. 1928. Tidskrift för jakt skytte och fiske. 1928. Grönt guddekorerat klotband. 400 sid. Exlibris. Bra skick. (DN 38447) 200:-

Frödin, John. Skogar och myrar i norra Sverige - i deras funktioner som betesmark och slåtter. Aschehoug 1952. Häftad. 216 sid. Illustrerad. Ouppskuren. (DN27074). 130:-

Fågellokaler i Uppland och Stockholms län. Brehmer, Patrik m fl (red). Stockholms ornitologiska förening, Uppsalas ornitologiska förening/Almqvist & Wiksell 1999. Förlagsband. 416 sid. Illustrerad. (DN32552). 200:-

Färnström, Nils (red). Fiske, 1. Föreningen för främjandet av fritidsfiske (Fiskefrämjandet) 1951. Häftad. 219 sid. Illustrerad. (DN36214). 120:-

Färnström, Nils (red). Fiskeboken. Tiden 1962. Klotband. Skyddsomslag. 419 sid. Illustrerad. Något nött skyddsomslag. (DN26914). 120:-

Färnström, Nils. Sex kapitel om spinnfiske. W & W 1953. Häftad. 78 sid. Illustrerad. Delvis osprättad. (DN26136). 90:-

Färnström, Nils. Sex kapitel om spinnfiske. W&W 1937. Andra reviderade upplagan. Häftad. 77 sid. Illustrerad. Något nött. (DN33460). 90:-

Färnström, Nils. Spinnfiske. Lindqvists 1957. Häftad. 81 sid. Illustrerad. Små fläckar på framsnittet. Två klisterlappar på bakpärmen. (DN26221). 40:-



 

 

G        pil.bmp (982 bytes)

Galdikas, Biruté M. En glimt av paradiset - mina år med orangutangerna i Borneo. Richters 1996. Förlagsband. Skyddsomslag. 319 sid. Illustrerad. (DN32832). 120:-

George, John L - George, Jean. Mink på kornet - berättelse om en stråtrövare med charm. Natur och Kultur 1950. Inbunden. Inget skyddsomslag. 160 sid. Illustrerad av Jean George. Anteckning på försättsbladet. (DN30826). 60:-

Gernandt, Anders. Vi älskar hästar. Bonniers 1975. Häftad. 94 sid. Illustrerad. (DN40205). 70:-

Gilbert, John, red. Stora akvarieboken. En fullständig handledning för akvaristen. Bra Böcker 1976. Skinnimitation. Skyddsomslag. 28 x 22 cm. 250 sid. Rikt illustrerad. (DN7979). 150:-

Gillsäter, Sven. Mera vilt än tamt. Bra Böcker 1974. Klotband. Skyddsomslag. 28 x 21 cm. 192 sid. Rikt fotoillustrerad. (DN8465). 100:-

Glyn, Richard. Rashundar från hela världen. NoK 1968. Klotband. Skyddsomslag. 247 sid. Illustrerad. Revor i skyddsomslaget. (DN30417). 150:-

Den goda jorden? - en idébok om jordens bruk. Tysk, Karl-Erik - Arvedson, Arved - Falk, Sven-Erik (red). Skara stift 1993. Inbunden. 79 sid. Illustrerad. (DN30591). 70:-

Gould, John. Fåglar av John Gould. Det bästa 1983. Inbunden. Skyddsomslag. 239 sid. Rikt illustrerad. Tre separata planscher. Stort format. (DN29761). 450:-

Gourio, Jean-Marie - Jeanroy, Blandine. Chiens de comptoir. Michel Lafon 1996. Dekorerat förlagsband. 27 x 27 cm. Opaginerad. Illustrerad av Blandine Jeanroy. (DN18403). 100:-

Graaf, Frank de. Sötvattnets värld. Tiden 1973. Förlagsband. Skyddsomslag. 28 x 21 cm. 177 sid. Rikt illustrerad. (DN18328). 80:-

Graham Jr, Frank. Efter tyst vår. Tiden 1971. Häftad. 282 sid. (DN30592). 80:-

Gréen, Sven. Landskapsblommor. LT 1976. Dekorerat förlagsband. 20 x 20 cm. 108 sid. Illustrerad med fotografier av Sven Olsson och teckningar av Lena Jurdahl-Norberg. (DN18293). 100:-

Gregoriusson, Gullan. Växter från havsstrand och strandäng. LT. 1979. Kartonnageband. Illustrerad. 128 sid. Bra skick. (DN 38403) 60:-

Gribbin, John. Växthuset jorden. Hur mycket tål Gaia? Ordfront 1993. Dekorerat förlagsband. 279 sid. (DN11151). 90:-

Griehl, Klaus (red). Levande vatten. IPC 1990. Konstskinnband. Illustrerad. Skyddsomslag. 30 x 24 cm. 286 sid. Exklusivupplaga med bandkomposition av Gunnar Brusewitz. Nr 205 av 1799 numrerade ex. Utgiven till förmån för WWF - Världsnaturfonden. Nyskick. (DN 38581) 100:-

Grip, Martin. Glada knallehistorier. W & W 1958. Häftad. 148 sid. Illustrerad av Gustav Strömberg. (DN22816). 90:-

Gullers, Peter - McNally, Tom. Vildmarksliv. Gullers pictorial 1981. Inbunden. 93 sid. Rikt illustrerad. Stort format. (DN30786). 130:-

Gärdenfors, Ulf. Hur rödlistas arter? - manual och riktlinjer. Artdatabanken 2000. Häftad. 83 sid. (DN27220). 100:-

Göransson, Görgen - Frylestam, Bo - Berg, Måns. Fältviltet. 1. Biologi och miljö - hot och skydd. Svenska Jägareförbundet 1983. Dekorerat förlagsband. 24 x 17 cm. 141 sid. Illustrerad med fotografier och teckningar. (DN11426). 100:-

 

 


H        pil.bmp (982 bytes)

Hagberg, Knut. Svenskt fågelliv. Bonniers 1942. Halvklotband. 250 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (DN24957). 90:-

Hagenbeck, Carl. Von Tieren und Menschen - Erlebnisse und Erfahrungen. Vita Deutsches Verlagshaus 1909. Neue wohlfeile Ausgabe. Dekorerat klotband i brunt, grönt och guld med djurbilder. 460 sid. Illustrerad. Spricka i falsen. Nött vid ryggens huvud och fot. (DN29804). 150:-

Hallbert, Britt-Marie - Holmberg, Pelle. Naturen året runt. En inspirationsbok. Rabén Prisma 1994. Klotband. Skyddsomslag. 23 x 19 cm. 156 sid. Illustrerad i färg. (DN14162). 90:-

Hallgard, Anna Kajsa. Solsänget. LT 1973. Inbunden. 70 sid. Illustrerad. (DN29475). 70:-

Hallgren, Anders. Problemhund och hundproblem. Ica bokförlag. 2000. Kartonnageband. Illustrerad. 190 sid. Nyskick. DN 37889. 50:-

Halstead, L. B. - Caselli, Giovanni. Dinosaurier. Bra Böcker 1979. Klotband. Skyddsomslag. 28 x 22 cm. 119 sid. Illustrerad med teckningar av Giovanni Caselli. (DN7980). 100:-

Hansen, Elvig. På strandängen. LT 1981. Inbunden. 64 sid. Rikt illustrerad. (DN30010). 70:-

Hansson, Anders Efr. Bland elefanter och bufflar. Gummessons 1950. Häftad. 139 sid. Namnteckning på smutstitelbladet. (DN34136). 50:-

Hansson, Gustav. Dagrar. Verbum 1997. Inbunden. 134 sid. Illustrerad. (DN21859). 100:-

Hartley Edwards, Elwyn. Bonniers stora hästlexikon. Bonniers 1999. Dekorerat förlagsband. 400 sid. Rikt illustrerad. 29 x 25 cm. (DN40315). 150:-

Hartman, C J. Handbok i Skandinaviens flora, innefattande Sveriges och Norriges vexter, till och med mossorna. Zacharias Hæggström, 1858. Sjunde upplagan. Halvfranskt band. Exlibris: Axel Liljedahl. Pärmarna ngt bågnade. 2 cm lång spricka i ryggen. (DN262). 300:-

Hartwig, G. Havet med dets dyre- og planteverden samt en Framstilling af de maerkligste Opdagelserejser fra Oldtiden til den nyere Tid. P.G. Philipsens Forlag, Kjøbenhavn. 1878. Halvfranskt band med fyra upphöjda bind och ryggtitel i guld. Marmorerade snitt. Illustrerad. Mycket bra skick.. DN 37379. 200:-

Hass, Hans. Bland hajar och bläckfiskar – illustrerad med unika undervattensfotografier. Lindqvists. 1951. Halvklotband. 186 sid. Illustrerad. DN 37280. 70:-

Haxthausen, Carl. På jakt. Minnen från ett jägarliv. Norstedts 1970. Dekorerat förlagsband. Skyddsomslag. 178 sid. Omslag och illustrationer av Harald Wiberg. (DN19011). 80:-

Heck, Heinz (inledning) - Lindgens, Arthur - Mohr, Erna - Tratz, E P - Simmerli, F N, m fl. Djurvärldens sista oaser - med viltvårdare och kamerajägare i nationalparker jorden runt. Tiden 1957. Dekorerat pappband. Skyddsomslag. 24 x 19 cm. 240 sid. Rikt fotoillustrerad. (DN5255). 80:-

Hedhammar, Åke m fl. Hundägaren - hundägandets alla sidor. Svenska kennelklubben 1988. Förlagsband. 189 sid. Rikt illustrerad. 24,5 x 21 cm. Namnteckning på frampärmens insida. Anteckning på försättsbladet. (DN33843). 100:-

Hedlund, Gunnar – Winblad von Walter, Ella – Nyblaeus S:r, Gustaf. Handbok för ryttare med grundläggande ridlära, hoppning och terrängridning i bild. Beckmans. 1971. Illustrerat förlagsband. Illustrerad. 183. Bra skick.. DN 37388. 70:-

Henning, Karl. Fiskarens uppslagsbok.Asplunds. 1969. Förlagsband. Inget skyddsomslag. 25 x 18 cm. Illustrerad. 600 sid. DN 37115. 100:-

Henning, Karl - Hermelin, Göran. Jakthunden. Injagning - Träning - Användning. LT 1981. Dekorerat pappband. 149 sid. Fotoillustrerad. Teckningar av Rolf Svensson. (DN4069). 100:-

Henning, Karl - Hermelin, Göran. Jakthunden - injagning, träning, användning. LT 1981. Dekorerat pappband. 149 sid. Fotoillustrerad. Teckningar av Rolf Svensson. (DN30831). 100:-

Henning, Karl - Knutson, Marjatta. Stora hundboken - lexikon från A till Ö och rasbeskrivningar. LT 1985. Inbunden. 378 sid. Illustrerad. Något nött. (DN21666). 200:-

Henning, Karl - Wiberg, Harald. Vilt och viltvård. LT 1975. Dekorerat förlagsband. 24 x 17 cm. 235 sid. Illustrerad med teckningar av Harald Wiberg. (DN11519). 120:-

Henryson, Bengt (text) - Dalhov, Göran (bild). Fågelliv. Rabén & Sjögren 1989. 147 sid. Illustrerad. (DN26529). 200:-

Hermansson, Nils - Essen, Lambart von - Boëthius, Jacob. Viltvård - Viltet, människan och miljön. En kursbok. Svenska Jägareförbundet 1975. Dekorerat förlagsband. 23 x 17 cm. 256 sid. Illustrerad med fotografier och teckningar. Namnetikett på insidan av främre pärmen. (DN11332). 90:-

Hermansson, Nils - Boëthius, Jacob. Älgen. Näring och miljö - jakt och vård. Svenska Jägareförbundet 1975. Dekorerat klotband. 23 x 17 cm. 219 sid. Illustrerad med fotografier och teckningar av Harald Wiberg. Namnetikett. En del understrykningar med blyerts. (DN11424). 100:-

Hjorth, Harriet - Beckman, Kaj. Blomstervandringar, första samlingen: vårens och försommarens örter. Rabén & Sjögren 1958. Dekorerat förlagsband. 222 sid. Illustrerad av Kaj Beckman. Något nött rygg. (DN35244). 60:-

Hjorth, Harriet - Beckman, Kaj. Blomstervandringar, tredje samlingen: eftersommarens örter. Rabén & Sjögren 1962. Dekorerat förlagsband. Skyddsomslag. 257 sid. Illustrerad av Kaj Beckman. Anteckning på försättsbladet. (DN35245). 70:-

Hocken, Sheila. Emma och jag. Norstedts 1978. Inbunden. Skyddsomslag. 156 sid. Illustrerad. Slitet skyddsomslag, lagat med tejp. Namnteckning på försättsbladet. (DN30003). 70:-

Holden, Edith. Naturdagbokens minneskalender. Trevi 1985. Inbunden. Opaginerad. Illustrerad. (DN30590). 40:-

Holm Joensen, Poul - Bering, Claus. Hösten. En årstidsbok. När Var Hur-serien. Forum 1969. Dekorerat förlagsband. 205 sid. Rikt illustrerad med färgteckningar. Tillskrift på försättsbladet. (DN12529). 70:-

Holmberg, Pelle - Marklund, Hans. Lilla svampboken. Prisma/STF 1999. Inbunden. 125 sid. Illustrerad. (DN29839). 50:-

Horn, Anna. Min bit på jorden. Trevi 1982. Inbunden. Skyddsomslag. 225 sid. Illustrerad. Slitet skyddsomslag. (DN30785). 90:-

Howard, Len. Birds as Individuals. Collins 1952. Klotband. Skyddsomslag. 219 sid. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget nött i överkanten. (DN5258). 70:-

Hultén, Eric. Atlas över växternas utbredning i Norden. Fanerogamer och ormbunksväter. Generalstabens litografiska Anstalt 1950. Klotband. 22 x 23 cm. Illustrerad med kartor. 512 sid. Namnteckning på förrsättsbladet. Bra skick. (DN40a). 90:-

Högberg, Jan. Tacka vet jag djur. Sörmlands grafiska 1975. Häftad. 95 sid. Illustrerad. (DN27905). 50:-


 


IJ        pil.bmp (982 bytes)

I naturen - handbok för vandringar och exkursioner. Elvers, Ivar (red). Gleerups 1950. Häftad. 265 sid. Illustrerad. (DN24845). 70:-

Isberg, Roger - Tordsson, Björn. Friluftsliv - ett studiematerial. KFUK-KFUMs scoutförbund 1981. Klammerhäftad. 64 sid. Illustrerad. Namnetikett på frampärmen. Namnteckning. (DN27475). 60:-

Jack, Anthony. Hur fåglarna flyger. Natur och Kultur 1954. Klotband. 179 sid. Illustrerad. (DN26591). 80:-

Jakt och fångst i Småland. Hovne, Fritz (red). Kronobergs läns hembygdsförbund i samarbete med Smålands museum 1982. Kronobergsboken, 1982. Dekorerat förlagsband. 157 sid. Illustrerad. (DN40272). 130:-

Johansson, Ivar. Nya mjölkningsmetoder. Lantbruksförbundets tidskriftsaktiebolag 1946. Häftad. 47 sid. Illustrerad. (DN22773). 40:-

Johansson, Olof. Sportfiske i havet. Rabén & Sjögren 1970. Förlagsband. 205 sid. Illustrerad. (DN35501). 70:-

Johansson-Backe, Karl Erik. Fiskarfeber - en sportfiskares minnen. Smålänningens förlag 1981. Förlagsband. Skyddsomslag. 205 sid. Illustrerad. (DN35491). 100:-

Johnsgard, Paul A. Ducks in the wild - conserving waterfowl and their habitats. Prentice Hall Genereal Reference 1992. Inbunden. Skyddsomslag. 160 sid. Illustrerad. Stort format. (DN27371). 150:-

Johnson, Elizabeth. All colour book of horses. Octopus books 1972. Inbunden. Skyddsomslag. 68 sid. Rikt illustrerad. (DN31313). 70:-

Johnson, Martin. Lejon - äventyr med djurens konung i Afrika. Schildts 1929. Andra upplagan. Halvskinnband. 200 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Något nött rygg. (DN30519). 100:-

Jonson, Björn. Djur - text och teckningar i färg. Litteraturfrämjandet/Rabén & Sjögren 1970. Klotband. Skyddsomslag. Opaginerad. Rikt illustrerad. Stort format. Skyddsomslagets rygg något gulnad. (DN30784). 90:-

Jonsson, Gunnar. Från skott till styckning - Om passning och tillvaratagande av vilt. Naturia Förlag 1986. Häftad. 29 x 21 cm. 84 sid. Illustrerad med fotografier och teckningar. Innehåller också ett häfte med studieplan. (DN11348). 70:-

Jonsson, Sune. Bilder från bondens år. LT 1967. Klotband. Skyddsomslag. 300 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött. (DN35096). 250:-

Jägarens uppslagsbok. Henning, Karl (red). Asplunds 1971. 3 upplagan. Inbunden. 632 sid. Genomgående fuktfläck ovantill. Ett par fläckar på frampärmen. Anteckning på frampärmens insida. (DN25245). 150:-

Jägarskolan - älgen. Esse, L von m fl (red). NoK 1968. Inbunden. Skyddsomslag. 209 sid. Illustrerad. Skyddsomslget något nött. (DN29948). 150:-

Jägerskiöld, L A - Lönnberg, Einar - Adlerz, Gottfrid. Sveriges djurvärld. Aftonbladet 1903. Grönt dekorerat klotband. 441 sid. Illustrerad. Något nött. (DN21413). 120:-

Järverud, Sven - Klinteberg-Järverud, Gunvor af. Din hund. Praktisk handbok. Studentlitteratur 1981. Häftad. 22 x 15 cm. 97 sid. Illustrerad med teckningar. (DN16944). 50:-

Järverud, Sven - Swedrup, Ivan, m fl. Hundägaren - hundägandets alla sidor. Svenska Kennelklubben 1994. Limhäftad. 24 x 21 cm. 192 sid. Illustrerad. (DN17826). 90:-

Järverud, Sven - Swedrup, Ivan, m fl. Hundägaren - hundägandets alla sidor. Svenska Kennelklubben 1994. Dekorerat förlagsband. 192 sid. Illustrerad. Nötta hörn. (DN35262). 90:-

 

 

 


KL        pil.bmp (982 bytes)

Karlsson, Lennart. Birds at Falsterbo. Skånes ornitologiska förening 1993. Kartonnageband. 155 sid. Illustrerad. Nyskick. (DN55A). 80:-

Kjellander, Eric, översättning och bearbetning. Forum. 1967. NärVarHur-serien. Kartonnageband. Illustrerad. 288 sid. Namnteckning. Bra skick. (DN36a) 40:-

Knöppel, Arvid. Mest om vildgäss. Norstedts 1971. Klotband. Skyddsomslag. 160 sid. Illustrerad. (DN26592). 70:-

Koller, Larry. Sportfiske och sportfiskar.Svensk litteratur. 1966. Skinnryggband. 29 x 21 cm. Inget skyddsomslag. Rikt illustrerad. 248 sid. Bra skick. DN 37142. 80:-

Kristiansson, Bo. I björnland. Forum 1978. Inbunden. Skyddsomslag. 108 sid. Rikt illustrerad. Anteckning på frampärmens insida. (DN30517). 100:-

Krok - Almquist. Svensk skolflora. Fanerogamer och ormbunksväxter. Svenska Bokförlaget/Bonniers 1957. Klotryggband. 184 sid + 96 färgplanscher. (DN14543). 80:-

Kumlien, Bertil - Staav, Roland. Djurens almanack - en kalender om de svenska djurens årsbeteenden. Carlssons 1991. Inbunden. 102 sid. Illustrerad. Författarens dedikation. Något fläckiga pärmar. (DN30518). 90:-

Kumlien, Bertil – Staav, Roland. Djurens almanack – en kalender om de svenska djurens årstidsbeteenden. Carlssons. 1991. Inbunden. 102 sid. Illustrerad. Bra skick. DN 37748. 90:-

Kållberg, Nils Gunnar. Fan tro´t, sa taxen. Jakthistorier. Settern 1981. Förlagsband. Skyddsomslag. 165 sid. Illustrerad av Rune Wenliden. (DN19009). 90:-

Lambert, David. Bonniers stora bok om dinosaurier. Bonnier Alba 1993. I samarbete med History museum i London. Klotband. Skyddsomslag. 29 x 23 cm. Rikt illustrerad med teckningar, fotografier och kartor. (DN13856). 150:-

Lambert, David. Förhistoriska växter och djur. Forum 1990. Inbunden. 257 sid. Illustrerad. (DN21230). 120:-

Lancaster Brown, Peter. Jorden - Fakta om vår planet. När?Var?Hur?Serien. Forum 1979. Dekorerat förlagsband. 279 sid. Illustrerad med fotografier och teckningar. (DN11861). 100:-

Landell, Nils-Erik. Hur går det med igelkotten? Bonniers 1971. Häftad. 16 x 12 cm. 112 sid. Illustrerad. Något nött. (DN16948). 50:-

Landin, Bo. Om träd kunde gråta. Prisma 1986. Inbunden. Skyddsomslag. 279 sid. Illustrerad. Något nött skyddsomslag. (DN30601). 80:-

Larsson, Erik, red. Naturskyddsföreningen – 90 år ung! Naturskyddsföreningen 1909-1999. Svenska Naturskyddsföreningens årsbok 1999. Inbunden. Illustrerad. 174 sid. Bra skick. DN 37778. 30:-

Larsson, Erik - Svensson, Lars - Söderberg, Margareta red. Guide till naturen. Hur du studerar blommor och djur och tyder naturens tecken. Bonniers 1985. Kartonnageband. 128 sid. Illustrerad. Bra skick (DN27a). 20:-

Laurent-Täckholm, Vivi – Stenlid, Saima. Hemmet blommar – en liten handbok i krukväxtodling. Åhlén & Åkerlunds förlag. 1944. Klotryggband. 189 sid. Illustrerad. Tillskrift.. DN 37408. 50:-

Lawick-Goodall, Jane van. I människans skugga. Bonniers 1972. Förlagsband. Skyddsomslag. 204 sid. Illustrerad av David Bygott. (DN35232). 90:-

Lawrence, R. D. Paddy. Berättelsen om en bäver. Rabén & Sjögren 1979. Klotband. Skyddsomslag. 233 sid. Illustrerad med teckningar. Stämpel “Arkivex” på försättsbladet. (DN5720). 70:-

Lemche, Henning. Från molekyl till människa. Gleerups 1949. Häftad. 176 sid. Illustrerad. (DN24862). 90:-

Leutemann, H. Djurriket. Illustrerad naturhistoria för ungdom. Med 263 färglagda afbildningar och lärorik text. Svensk bearbetning af Lilly och C R Sundström. Bonniers 1889. Klotryggband. 21 x 16 cm.  Ryggen blekt. Bruksspår på pärmarna. Namnteckning på insidan av främre pärmen. Fint ex. (E14165). 400:-

Levande vatten. IPC 1990. Konstskinnband. 30x23 cm. 286 sid.Illustrerad. Skyddsomslag. 30 x 24 cm. Exklusivupplaga med bandkomposition av Gunnar Brusewitz.Nr 1465 av 1799 numrerade ex. utgivet till förmån för WWF - Världsnaturfonden. (DN366). 100:-

Levi, Herbert W - Levi, Lorna R. Spiders and their kin. Golden Press 1987. Pocket. 160 sid. Illustrerad. (DN21629). 40:-

Lidman, Hans. Bortom stigarna - från fiskevatten och björnstigar. FiB 1956. Inbunden. 192 sid. Illustrerad. (DN26096). 80:-

Lidman, Hans. Fina fisken. Litteraturfrämjandet 1977. Dekorerat förlagsband. 168 sid. Illustrerad. (DN35249). 80:-

Lidman, Hans. Lax i Mörrum. FiB 1962. Inbunden. Skyddsomslag. 120 sid. Illustrerad. Nött skyddsomslag. (DN27520). 110:-

Lidman, Hans. Mina lyckliga år. FiB 1963. Dekorerat förlagsband. Skyddsomslag. 183 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött. (DN35250). 100:-

Lidman, Hans. Polarnatt. Askild & Kärnekull 1979. Inbunden. Skyddsomslag. 224 sid. Illustrerad. (DN26146). 90:-

Lidman, Hans. Solen och frosten. Hans Lidman 1965. Häftad. 166 sid. Rikt illustrerad. (DN26007). 60:-

Lidman, Hans. Sommar i torpet. LT 1956. Häftad. 113 sid. Illustrerad. Stämpel på försättsbladet. Något nötta kanter (DN35506). 130:-

Lidman, Hans. Tranropet. FiB 1960. Inbunden. Skyddsomslag. 201 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget nött och fastsatt med tejp på pärmarnas insidor. Anteckning på försättsbldaet. (DN27114). 50:-

Lidman, Hans. Tusen vingar. LT 1970. Inbunden. Skyddsomslag. 214 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget lagat på insidan. Liten reva i försättsbladet. (DN35251). 40:-

Lidman, Hans. Tusen vingar. LT 1970. Inbunden. Skyddsomslag. 214 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget lite nött i överkanten. (DN50A) 40:-

Lind, Bitte. Köpa valp - de första åren. Naturia 1993. Inbunden. 94 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (DN29194). 80:-

Lind, Ingemar. En naturfilmares dagbok. Semic 1999. Inbunden. 61 sid. Rikt illustrerad. Dedikation från författaren. (DN28090). 100:-

Lind, Ingemar. En naturfilmares dagbok. Semic 1999. Dekorerat förlagsband. 61 sid. Rikt illustrerad. (DN35285). 90:-

Lindblad, Jan. Djungelbokens värld. Bonniers 1980. Klotband. Skyddsomslag. 247 sid. Fotoillustrerad. (DN16413). 70:-

Lindblad, Jan. Guayana - ett tropiskt vildmarksrike. Svalan/Bonniers 1975. Inbunden. 80 sid. Rikt illustrerad. Något nött vid ryggens huvud och fot. Namnteckning på försättsbladet. (DN30598). 70:-

Lindblad, Jan. Människan. Du, jag och den ursprungliga. Bonniers 1987. Klotband. Nött skyddsomslag. 24 x 17 cm. 233 sid. Fotoillustrerad. Kort anteckning på titelblad. (DN4864). 90:-

Lindblad, Jan. Den vita tapiren och andra tama djur. Albert Bonniers 1972. Inbunden. Skyddsomslag. 219 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (DN27392). 60:-

Lindblad, M A. Dr M A Lindblads svampbok, bearbetad av Lars Romell - jämte anvisningar om svampars insamling, förvaring och anrättning af Herman Sandeberg. Idun 1901. Dekorerat klotband. 166 sid. De fyra färgtryckta planscherna saknas. Något nött vid ryggens huvud och fot. (DN30825). 80:-

Lindblom, Gerhard. Jakt- och fångstmetoder bland afrikanska folk. 2 verk i en volym. Etnografiska Riksmuseet 1925-26. Halvklotband. 138 + 156 sid. Illustrerad. (DN24308). 300:-

Lindhè, Curt. Abborren hugger. Folket i bild 1961. Häftad. 78 sid. Illustrerad. (DN35508). 70:-

Lindhé, Curt. Där fisken går. Norstedts 1984. Inbunden. 112 sid. Illustrerad. (DN26216). 100:-

Lindhé, Curt. Fiske till husbehov. Settern 1988. Inbunden. 103 sid. Illustrerad. (DN26991). 100:-

Lindhè, Curt. Fiskesafari i Nordatlanten. LT 1966. Häftad. 171 sid. Illustrerad. Något nött rygg. (DN35503). 80:-

Lindhè, Curt. Gädd- och abborrfiske. LT 1967. Förlagsband. 219 sid. Illustrerad. (DN35497). 90:-

Lindhè, Curt. Gäddan hugger. Folket i bild 1962. Häftad. 98 sid. Illustrerad. (DN35512). 70:-

Lindhé, Curt. I toltans dal - om fiske, natur och människor kring Ångermanälvens källflöden. LT 1968. Häftad. 120 sid. Illustrerad. (DN26229). 90:-

Lindhè, Curt. Med krok och kamera i Östafrika. Rabén & Sjögren 1976. Förlagsband. Skyddsomslag. 169 sid. Illustrerad. Understrykningar med blyerts. (DN33462). 60:-

Lindhé, Curt. Med spinnspö i charterbagaget. LT 1971. Inbunden. Skyddsomslag. 158 sid. Illustrerad. (DN26137). 70:-

Lindhè, Curt. Mina sjöar. LT 1962. Häftad. 140 sid. Illustrerad. Något nött rygg. (DN35509). 60:-

Lindhé, Curt. Mina tama insjöfiskar. LT 1970. Inbunden. Skyddsomslag. 156 sid. Illustrerad. (DN26138). 120:-

Lindhé, Curt. Semesterfiske. W & W 1955. Häftad. 175 sid. Illustrerad. Något nött. (DN26099). 100:-

Lindhé, Curt. Storgrundet. LT 1965. Inbunden. Skyddsomslag. 221 sid. Illustrerad. Etikett på försättsbladet. Skyddsomslaget lagat med tejp. (DN26011). 130:-

Lindhé, Curt. Äventyr med klassiken. W&W 1952. Häftad. Illustrerad. Något nött. (DN26992). 80:-


Lindroth, Carl H. Från insekternas värld. Christofers förlag 1962. Häftad. 172 sid. Illustrerad. Bra skick. (DN34a). 40:-

Line, Les - Reiger, George. Audubon´s Havens djur. Forsbergs 1987. Klotband. 31 x 24 cm. Kassett. 235 sid. Illustrerad. (DN351). 300:-

Linné, Carl von. Blomster-almanach. Fabel 1989. Förlagsband. 92 sid. Illustrerad av Kaj Beckman. Anteckning på frampärmens insida. (DN33244). 60:-

Linnman, Nils. Våra fågelvänner. NoK 1956. Inbunden. Skyddsomslag. 62 sid. Illustrerad. (DN26334). 60:-

Lundberg, Birger. Blomsterfång - porträttskisser av svenska växter. KF 1958. Häftad. 126 sid. Illustrerad. (DN28943). 70:-

Lundberg, Birger - Hansson, Gustav. Bortom skogarna. Folket i Bild 1957. Förlagsband. Skyddsomslag. 183 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget lagat med tejp. (DN33496). 60:-

Lundberg, Birger. Fiskar och fiskefärder. Folket i bild 1959. Förlagsband. Skyddsomslag. 117 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget lagat med tejp. (DN33495). 60:-

Lundberg, Birger. Kojan i skogen. Rabén & Sjögren u å. Inbunden. Skyddsomslag. 134 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött. (DN26106). 60:-

Lundberg, Rudolf. Fiske med metspö. Faksimil av 1889 års upplaga som ingick i "Illustreradt bibliotek för idrott". Rediviva 1979. Häftad. 114 sid. Illustrerad. (DN22696). 80:-

Lundgren, Svante. Hav och fjäll. Nordisk rotogravyr 1959. Häftad. 155 sid. Illustrerad. Etikett på bakpärmen. (DN35507). 50:-

Lundin, Allan - Delje, Gustaf. Fågelmarker. Natur och Kultur 1950. Dekorerat pappband. 174 sid. Fotoillustrationer av Gustaf Delje. (DN8135). 70:-

Lundkvist, Artur - Blomberg, Rolf. Träd. Bra böcker 1973. Klotband. 96 sid. Illustrerad. (DN27419). 80:-

Lundqvist, Birger. Bäcka-Markus på smygjakt. Smålänningens förlag 1983. Förlagsband. Skyddsomslag. 293 sid. Omslag och vinjetter av Nils Stödberg. (DN18190). 80:-

Lundqvist, Birger. I Bäcka-Markus bygd. Smålänningens förlag 1999. Dekorerat förlagsband. 256 sid. Nyskick. (DN16137). 80:-

Lundqvist, Birger. I Bäcka-Markus bygd. Smålänningens förlag 1999. Dekorerat förlagsband. 256 sid. Nyskick. (DN11321). 80:-

Lynge, Finn. Kampen om de vilde dyr – en arktisk vinkel. Akademisk forlag. 1990. Häftad. Illustrerad. 147 sid. Gallrad-stämpel på försättsbladet, f ö bra skick. (DN 38360) 70:-

Löfgren, Lars-Erik. Oceanernas fåglar. W&W 1985. Inbunden. Skyddsomslag. 239 sid. Illustrerad. (DN27369). 180:-

 


M        pil.bmp (982 bytes)

Macdonald, J.D. Australian Birds. A popular guide to bird life. Reed. 1985. Kartonnageband. Illustrerad med fotografier och teckningar. 173 sid. Tillskrift på försättsbladet. Bra skick. DN 37998. 90:-

McBride, Chris. De vita lejonen i Timbavati. Bonniers. 1979. Förlagsband. Skyddsomslag. 25 x 18 cm. 221 sid. Fotoillustrerad. Bra skick. DN 37953. 40:-

McBride, Chris. De vita lejonen i Timbavati. Bonniers 1979. Förlagsband. Skyddsomslag. 25 x 18 cm. 221 sid. Fotoillustrerad. (DN9594). 40:-

MacGarvin, Malcolm. Greenpeace bok om Västerhavet - Nordsjön, Skagerack och Kattegatt. Streiffert [1990]. Klotband. Skyddsomslag. 143 sid. Rikt illustrerad. (DN30790). 120:-

Malm, Anders Erik. Skriverier i det gröna. ICA bokförlag 1982. Inbunden. 23x21 cm. 160 sid. Illustrerad av författaren. (DN373). 70:-

Malm, Anders Erik. Skriverier i det gröna. Malm producent 1985. Dekorerat förlagsband. 160 sid. Illustrerad av författaren. (DN35231). 70:-

Marsh, Janet. Dagbok från naturen. Forum 1980. Förlagsband. Skyddsomslag. 28 x 22 cm. 160 sid. Illustrerad med teckningar. (DN19200). 100:-

Mathiasson, Sven - Dalhov, Göran. Våra vilda djur. Prisma 1987. Förlagsband. 280 sid. Illustrerad. Litet märke efter prislapp på bakpärmen. Namnteckning på försättsbladet. (DN33473). 70:-

Mathiasson, Sven - Dalhov, Göran. Våra vilda djur. Prisma. 1987. Inbunden. Skyddsomslag. 28 x 27 cm. 280 sid. Illustrerad. (DN 38558) 70:-

Marcström, Vidar – Kenward, Robert – Karlbom, Mats. Duvhöken och dess plats i naturen.1990. Kartonnageband. 30 x 23 cm. Rikt illustrerad med färgbilder. 96 sid. Tillskrift på försättsbladet. Mycket bra skick. DN 37117. 120:-

Maxwell, Gavin. Mina uttrar. Norstedts 1962. Klotband. Skyddsomslag. 244 sid. Illustrerad. Bra skick. (DN39a). 40:-

Metcalf, Christine. Katter det bästa som finns. Bonniers. 1976. Inbunden. Skyddsomslag. 32 x 24 cm. 96 sid. Rikt illustrerad i färg. Bra skick. DN 38079. 50:-

Meulengracht-Madsen, Jens. Varför gör fiskarna så? En bok om akvariefiskarna beteende. ICA-förlaget 1974. Limhäftad. 106 sid. Illustrerad. Namnteckning. (DN19023). 70:-

Min bästa fiskefärd - kända sportfiskare berätta. Färnström, Nils (red). W&W 1951. Ryggklotband. Inget skyddsomslag. 211 sid. Illustrerad. Ryggen blekt. (DN35498). 90:-

Morgell, Bo. Lapphunden. 27 nummer av Tidskriften Lapphunden från 1984 till 1991. Svenska Lapphundklubben. De 27 numren slumpas bort för 100 kr. (DN 38226) 100:-

Molin, Harald. Jägare och lustigkurrar. Smålänningen 1958. Häftad. 301 sid. Omslag och vinjetter av T Lindmark. Anteckning på försättsbladet. Läsveck i ryggen. (DN33643). 70:-

Moorehead, Alan. No Room in the Ark. Hamish Hamilton 1959. Klotband. Skyddsomslag. 227 sid. Illustrerad med fotografier och teckningar. (DN5257). 90:-

 Svampar i naturen. Nya svampnamn - Aktuella uppgifter om svamparnas ätlighet. Wahlström & Widstrand 1993. Reviderad utgåva. Dekorerat förlagsband. 252 sid. Text Sven Nilsson/Olle Persson. Rikt illustrerad med färgteckningar. Namnteckning på försättsbladet. (DN12943). 90:-

Mowat, Farley. Kvinna i dimmornas land - boken om Dian Fosseys liv och död bland Afrikas bergsgorillor. Bra Böcker 1988. Inbunden. Skyddsomslag. 476 sid. (DN28754). 80:-

 

 


NO        pil.bmp (982 bytes)

Naturen - i själ och hjärta. Naturskyddsföreningens årsbok 2003, årgång 94. Inbunden. 158 sid. Illustrerad. (DN22251). 80:-

Naturen runt på 365 dagar. Eriksson, Mona m fl (översättning och bearbetning). Rabén & Sjögren 1995. Förlagsband. Skyddsomslag. 393 sid. Illustrerad. (DN32546). 100:-

Naturens liv i ord och bild - strövtåg och upptäckter inom Nordens växt- och djurvärld, Del 1-2, samt Del 1-2 Ny följd. Jägerskiöld, L A - Pehrson, Torsten (red). 4 vol. Natur och Kultur 1928, 1930-1931. Halvskinnband. 880 + 880 sid (löpande paginering i Del 1 och 2). Nötta hörn, ryggar och kanter. (DN27302). 280:-

Neergaard, Paul - Stage, Mads. Vår gröna jord. Kooperativa förbundet 1957. Inbunden. Skyddsomslag. 118 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget trasigt. (DN28369). 90:-

Newman, L Hugh. Insekterna och vår värld. Gebers 1967. Inbunden. Skyddsomslag. 248 sid. Illustrerad. (DN26101). 100:-

Nielsen, Marianne. Golden retriever. ICA bokförlag 1979. Dekorerat förlagsband. 144 sid. Fotoillustrerad. Namntecking på försättsbladet. (DN18862). 70:-

Nilsson, Lennart - Lindroth, Carl H. Myror. Forum 1962. Klotband. Opaginerad. Rikt illustrerad. Stort format. (DN26748). 100:-

Nilsson, Lennart. Nära naturen - en upptäcktsfärd i naturens mikrokosmos. Bonnier Fakta 1984. Förlagsband. Skyddsomslag. 27 x 24 cm. 77 sid. Rikt illustrerad. 5 cm lång reva i skyddsomslaget. (DN26747). 100:-

Nilsson, Nils-Magnus. Mälarmark. Nordisk rotogravyr 1942. Häftad. 204 sid. Illustrerad av Ture Wallner. (DN24865). 70:-

Nilsson, Olle W. Fritidsfiskarens år. Rabén & Sjögren 1978. Inbunden. 114 sid. Illustrerad. (DN30837). 60:-

Nilsson, Olle W. Året om på fiskevattnen. Gebers 1963. Dekorerat förlagsband. 223 sid. Fotoillustrerad. (DN11142). 60:-

Nilsson, Olle W. Året om på fiskevattnen. Gebers 1967. Andra upplagan. Dekorerat förlagsband. 223 sid. Fotoillustrerad. (DN35253). 60:-

Nilsson, Sven – Brusewitz, Gunnar, kommentarer och förord. Skandinavisk fauna af S. Nilsson. Foglarna. Första Bandet. Gidlunds. 1980. Dekorerat pappband. Faksimilutgåva av upplagan från 1858. 580 sid. Nyskick. DN 37722. 70:-

Nilsson, Sven – Brusewitz, Gunnar, kommentarer och förord. Skandinavisk fauna av S. Nilsson. Foglarna. Andra bandet. Gidlunds. 1980. Dekorerat pappband. Faksimilutgåva av upplagan från 1858. 580 sid. Nyskick. DN 37735. 70:-

Nordell, Sven. Särtryck till kursboken Jakten, jägaren och lagen. Rättsfall 1948-79, stadgar jvo, värderingsnormer mm. Svenska Jägareförbundet 1980. Häftad. 23 x 17 cm. 183 sid. Namnetikett. Anteckningar på insidan av pärmen. (DN11429). 60:-

Norling, Hans. Tiger, en sommarkatt - en faktabok om att skaffa och sköta katt samt 16 rasbeskrivningar. Settern 1992. Inbunden. 80 sid. Illustrerad. (DN29294). 60:-

North, Marianne. En viktoriansk konstnär i jordens lustgård. Trevi 1981. Klotband. Skyddsomslag. 25 x 20 cm. 240 sid. Rikt illustrerad med Marianne Norths bilder. (DN10732). 150:-

Novak, FA. Den stora blomboken. FiB. Inget tryckår. Klotband. 597 sid. Illustrerad. Bra skick. (DN38a). 30:-

Novotny, J - Najman, J. Hundboken. 126 svartvita och 118 färgfotografier av Z Humpal. Tiden 1978. Klotband. Nött skyddsomslag. 168 sid. (DN12159). 90:-

Nyström, Hans. Hornborgasjön - fågelsjö i förvandling. Liber 1986. Förlagsband. 156 sid. Illustrerad. (DN21515). 70:-

Oddie, Bill - Holden, Peter. Bird in the nest. Robson Books 1995. Klotband. Skyddsomslag. 146 sid. Rikt illustrerad. (DN21857). 120:-

Oljelund, Ivan. Utanför min gärdsgård. Tiden 1961. Inbunden. Skyddsomslag. 191 sid. Illustrerad av Eric Palmquist. Slitet skyddsomslag. (DN20414). 70:-

Olls, Bert - Öhman, Sten A. Vildmarksmeny. Bokförlaget Settern 2000. Dekorerat förlagsband. 24 x 17 cm. 128 sid. Text och teckningar av Bert Olls. Recept av Sten A Öhman. (DN16928). 120:-

Olson, Björn (text) - Sundén, Ulla (foto). Jag och min hund - vård, uppfostran, dressyr. Rabén Prisma 1995. Fölagsband. 126 sid. Illustrerad. 26 x 19,5 cm. (DN32162). 130:-

Olsson, Janne. Mitt fiskeår. Natur och Kultur 1995. Dekorerat förlagsband. 91 sid. Illustrerad. (DN36221). 60:-

Olsson, Roger. Amatörornitologi. Natur och Kultur 1978. Häftad. 128 sid. Illustrerad. Stämpel och namnteckning på smutstitelbladet. (DN26588). 60:-

Olsson, Sven. De vilda trädens blommor. LT 1979. Inbunden. 46 sid. Illustrerad. (DN21402). 40:-

Olsson, Viking. Fåglar i närbild. Folket i bild 1960. Inbunden. 181 sid. Rikt fotoillustrerad. (DN21340). 60:-

Olsson, Viking. Året om i fågelmarkerna. Gebers 1963. Andra upplagan. Inbunden. 199 sid. Illustrerad. (DN28412). 70:-

 Handledning i gödsling - med särskild hänsyn till användningen av de svenska kvävegödselmedlen. Nordisk rotogravyr 1947. Fjärde omarbetad upplagan. Häftad. 80 sid. Illustrerad. Något nött rygg. (DN31314). 70:-

Ottosson, Åsa och Mats. Långt borta eller nära – om vårt förhållande till naturen. Svenska Naturskyddsföreningens årsbok 2000. Inbunden. Illustrerad. 160 sid. Bra skick. DN 37777. 30:-

 

 


PQ        pil.bmp (982 bytes)

Palmer, Joan. Hundraser. Den nya utförliga handboken. Könemann. 1998. Limhäftad. Illustrerad med färgbilder. 80 sid. Nyskick. DN 38059. 40:-

Parling, Nils (text) - Åby, Lars (bild). Bäversommar. FiB 1961. Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 115 sid. Illustrerad. Etikett på frampärmens insida. (DN21518). 70:-

Parling, Nils. Från vildmark och vattudalar. Settern 1995. Inbunden. 158 sid. Illustrationer av Ingegerd Bergdahl-Parling. (DN30835). 70:-

Parling, Nils - Åby, Lars. Grizzlyland - i text och bild: en skildring från Alaska FiB 1962. Inbunden. Skyddsomslag. 154 sid. Illustrerad. (DN30672). 120:-

Parling, Nils - Tysk, Gösta. Storfågelslek. Tiden 1959. Inbunden. 111 sid. Rikt illustrerad. (DN30529). 90:-

Parling, Nils. Vit bland bergens skuggor - sentida naturskildring. Settern 1993. Inbunden. 185 sid. (DN30671). 110:-

Pettersson, Kjell-Erik. Pimpelfiske. Rabén & Sjögren 1976. Förlagsband. 114 sid. Illustrerad. (DN33469). 60:-

Pettersson, Gunnar. Europas rovfåglar. Bra Böcker 1984. Klotband. Skyddsomslag. 30 x 24 cm. 170 sid. Rikt illustrerad med Gunnar Petterssons målningar. (DN30395). 120:-

Pettersson, Rune. Här får du veta någonting om hundar. Bonniers Junior-böcker 1970. Dekorerat pappband. 22 x 17 cm. 32 sid. Illustrerad. (DN7978). 40:-

Pledger, Maurice, illustrationer. Fåglar i skog och mark. IPC 1979. Grönt dekorerat konstskinnband. 34 x 25 cm. Nr 454 av 799 numrerade och signerade ex.112 sid. Innehåller 24 helsidesplanscher i färg av Maurice Pledger. (DN276). 400:-

Polunin, Oleg - Wright, Robin S. Europas blommor. Berghs 1976. Dekorerat pappband. 22 x 15 cm. 298 sid. Fotoillustrerad. (DN5716). 100:-

Poole, Robert, red. Människan en fantastisk skapelse. National Geographic Society - Bra Böcker 1988. Silverfärgat dekorerat förlagsband. Skyddsomslag. 28 x 23 cm. 384 sid. Rikt illustrerad. (DN11088). 130:-

Portmann, Adolf. Kamouflage i djurvärlden. Aldus/Bonniers 1964. Pocket. 117 sid. Illustrerad. (DN14615). 40:-

Priednieks, J - Strazds, M - Strazds, A - Petrins, A. Latvijas ligzdojoso putnu atlants 1980-1984 - Latvian breeding bird atlas 1980-1984. Zinatne 1989. Klotband. 349 sid. Illustrerad. Parallelltext på lettiska, engelska och ryska. (DN27216). 200:-

Pullein-Thompson, Diana. Kära Valpen - Brev till en unghund. Viva 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. 128 sid. Illustrerad med teckningar av William Rushton. (DN11354). 70:-

Pöntinen, Benjam. Lakia - Partridge plain. Författaren 1991. Förlagsband. 88 sid. Rikt illustrerad. Parallelltext på finska och engelska. (DN35943). 150:-

 


R        pil.bmp (982 bytes)

Rasmusson, Eric. Kuckeliku - berättelser om en galning i dikt och verklighet. Bra Böcker 1990. Inbunden. 182 sid. Illustrerad. (DN23949). 80:-

Rasmussen, J W. Första akvarieboken. ICA-bokförlag 1976. Häftad. 110 sid. Illustrerad. (DN33363). 50:-

Reinikka, Pekka. Tretton månvarv - jakt och fiske. Settern 1986. Inbunden. 223 sid. (DN27551). 90:-

Rendahl, Hjalmar. Fågelboken. Sveriges fåglar i ord och bild. Tiden 1949. Linneband. 27 x 20 cm. 559 sid. Illustrerad. Namnteckning. Bra skick. (DN24a). 50:-

Rensenbrink, Han. Fågelvärlden. Tiden 1970. Förlagsband. Skyddsomslag. 28 x 21 cm. 175 sid. Rikt illustrerad. (DN18329). 80:-

Reuterswärd, Maud. Svenska landskapsblommor. Fabel 1985. 6:e omarbetade upplagan. Dekorerat pappband. 15 x 10 cm. 167 sid. Färgillustrationer av Göte Göransson. Namnteckning på försättsbladet. (DN14705). 70:-

Reuterswärd, Maud. Svenska landskapsblommor. Fabel 1985. 6:e omarbetade upplagan. Dekorerat pappband. 15 x 10 cm. 167 sid. Färgillustrationer av Göte Göransson. (DN7135). 80:-

Reuterswärd, Maud. Svenska landskapsblommor. 6 omarbetade upplagan. Fabel 1984. Dekorerat förlagsband. 167 sid. Illustrationer av Göte Göransson. (DN40262). 50:-

Rewentlow, Axel. Små och stora djur i Köpenhamns Zoo. Forum. 1956. Klotband. Skyddsomslag. 24 x 17 cm. 195 sid. Fotoillustrerad. Bra skick. (DN 38461) 80:-

Revkin, Andrew. Regnskogens död. Richters 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 288 sid. Illustrerad. Bra skick. (DN22a). 40:-

Richards, O W. De samhällsbyggande insekterna. W & W 1963. Häftad. 174 sid. Illustrerad. Inplastad. (DN26621). 50:-

Ripley, Sidney Dillon. Tropiska Asien - natur och djurliv. Bra böcker 1971. Klotband. Skyddsomslag. 199 sid. Rikt illustrerad. Stort format. Något nött skyddsomslag. (DN30792). 100:-

Roedelberger, Franz A - Groschoff, Vera I - m fl. Europas djurvärld - upplevd natur i 280 bilder. IPC 1969. Dekorerat klotband. Skyddsomslag. 232 sid. Rikt illustrerad. (DN30526). 150:-

Roedelberger, Franz A - Groschoff, Vera I, m fl. Förtrollande djurvärld - 300 foton av djurungar i hela världen. IPC 1969. Dekorerat klotband. Skyddsomslag. 259 sid. Rikt illustrerad. (DN35284). 150:-

Roedelberger, Franz A. Förtrollande natur - flora och fauna i 300 bilder. IPC 1969. Klotband. Skyddsomslag. 209 sid. Rikt illustrerad. (DN30679). 120:-

Roedelberger, Franz A - Groschoff, Vera I m fl. Förtrollande övärld - 250 bilder från Indiska oceanens och Stilla havets djurvärld. IPC 1966. Dekorerat klotband. Skyddsomslag. 216 sid. Rikt illustrerad. (DN30528). 150:-

Rosen, Björn von. Berget och solen. Bonniers 1949. Klotband. Skyddsomslag. 393 sid. Ill. av författaren. Kartor. Exlibris. Anteckningar på försättsbladet. Något slitet skyddsomslag. (DN20117). 200:-

Rosen, Björn von. Ekot av ett horn. Bonniers 1965. Klotband. Skyddsomslag. 24 x 17 cm. Illustrerad av författaren. Ett par små revor i skyddsomslaget. (DN9961). 100:-

Rosen, Björn von. Gröna kammarn. Cavefors 1975. Klotband. Skyddsomslag. 206 sid. Illustrerad av författaren. (DN30650). 100:-

Rosen, Björn von. Gröna kammarn - naturskildringar, pojkminnen, jakt- och djurhistorier. Gebers 1940. Andra upplagan. Halvklotband. 261 sid. Illustrerad av författaren. Exlibris. (DN35977). 120:-

Rosén, Bo - Frohm, Gösta - Grauers, Birgitta. Gröna friluftsboken. Friluftsfrämjandet/Rabén & Sjögren 1978. Kartonnage-band. 262 sid. Illustrerad med fotografier och teckningar. (DN10414). 90:-

Rosén, Bo. Naturvård. Kooperativa förbundet 1953. Häftad. 160 sid. illustrerad. (DN28641). 60:-

Rosén, Bo, red. Rabén & Sjöfren. 1960. Ryggklotband. Skyddsomslag. Rikt illustrerad. 212 sid. Skyddsomslaget lite naggat i kanterna. (DN31a) 40:-

Rosendahl, Sven. Av hav är du kommen. Bonniers 1962. Häftad. 300 sid. Till största delen osprättad. Illustrationer av Björn Gidstam. (DN33464). 60:-

Rosendahl, Sven. De stora vännerna - berättelser kring hästar. Bonniers 1973. Häftad. 220 sid. Läsveck i ryggen. (DN35941). 80:-

Rosendahl, Sven. Dianas bägare - en jaktbok. Bonniers 1965. Inbunden. Skyddsomslag. 252 sid. (DN28444). 100:-

Rosendahl, Sven. Fryksdalsresan. Bok och bild 1965. Häftad. 143 sid. Illustrrerad. Något nött rygg. (DN33506). 50:-

Rosendahl, Sven. Från himmelens fåglar - en antydan om fåglarna i människan och om fåglarnas skönhet. Bonniers 1968. Häftad. 206 sid. (DN26118). 80:-

Rosendahl, Sven. Galtakvädet - svinets memoarer. Bok och bild 1969. Häftad. 140 sid. (DN26235). 90:-

Rosendahl, Sven. Korpar. Gebers 1936. Häftad. 204 sid. Något nött. (DN28442). 70:-

Rosendahl, Sven. De stora vännerna - berättelser kring hästar. Bonniers 1973. Häftad. 220 sid. Ospräddad. (DN26237). 80:-

Rosendahl, Sven. Strövtåg. Tiden 1965. Förlagsband. Skyddsomslag. 194 sid. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. (DN18992). 80:-

Rosendahl, Sven. Ulvaskallen. Tiden u å. Förlagsband. Skyddsomslag. 241 sid. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. Namnteckning på försättsbladet. Nött skyddsomslag. (DN35938). 60:-

Rosendahl, Sven. Ulvaskallen. Tiden u å. Förlagsband. Inget skyddsomslag. 241 sid. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. (DN35939). 40:-

Rosendahl, Sven. Ödetorpet - en berättelse om viltet i markerna. Gebers 1933. Häftad. 212 sid. Läsveck i ryggen. (DN26119). 80:-

Rosvall, Staffan. Halsbandsflugsnappare och skärfläcka. Några gotländska fåglars historia. Hanseproduktion. 1982. Inbunden. 27 x 24 cm. Skyddsomslag. Illustrerad med teckningar och fotografier. 127 sid. Skyddsomslaget nött i kanterna. (DN 38118) 90:-

Rudström, Lennart - Hultgren, Henrik, foto. Sommarskogen. Bonniers 1961. Illustrerat pappband. 27 x 22 cm. 44 sid. Rikt illustrerad. (DN10734). 80:-

Rudström, Lennart (text) - Nilsson, Göran (bild). Storfiske - med fiskare och forskare i lofoten. Bonniers 1963. Häftad. 60 sid. Illustrerad. (DN33507). 60:-

Ryden, Hope. Näckrosdammen. Fyra år med en bäverfamilj. Legenda 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 255 sid. Illustrerad. Bra skick. (DN26a). 60:-

Rådström, Lennart. In i naturen - en bok om ekologi. LT 1977. Inbunden. 167 sid. Illustrerad. (DN30677). 70:-

Rönn, Gunnar. Markernas år. Harriers 1976. Inbunden. 95 sid. Illustrerad. (DN30676). 70:-




S        pil.bmp (982 bytes)

Sadél. Tom. Årets gnägg - Gamle Svarten och andra kusar. Wahlströms 1965. Inbunden. Opaginerad. Rikt illustrerad. Något fläckig. Något nött rygg. (DN30490). 50:-

Sandberg, Nisse. Mest om spinnfiske. ICA u å. Häftad. 127 sid. Illustrerad. Något nött rygg. (DN33607). 60:-

Sandstedt, Eric - Hellgran, Axel. Jag och min hund - vård, uppfostran, dressyr. Bonniers 1960. Ryggklotband. 213 sid. Illustrerad. (DN24073). 80:-

Schaller, Georg B. Gorilla. Ett år bland Kongos bergsgorillor. Afrikas stora bergsgorilla - människans närmaste anförvant bland djuren - i fascinerande närbild. Bonniers 1965. Klotband. Lite nött skyddsomslag. 237 sid. Fotoillustrerad. (DN16269). 110:-

Scharp, Dag W. Djuren och vi - djurskydd, viltvård, naturskydd. Pebe 1965. Konstskinnband. 499 sid. Rikt illustrerad. Stort format. Något lös i bindningen. (DN25280). 100:-

Scheel, Kresten. Jaktskytte med hagelbössa och studsare. Bonniers 1970. Dekorerat förlagsband. 156 sid. Illustrerad med fotografier och teckningar. (DN11319). 80:-

Schmitz, Arne. Kampen om utrymmet. Naturfotoserien, 8. Fyra förläggare 1979. Inbunden. 115 sid. Illustrerad. (DN30537). 60:-

Schneider-Leyer, Erich. Hundar från hela världen - härkomst, kännetecken, karaktär, användning. Bonniers 1963. Klotryggband. 315 sid. Illustrerad. Stämpel på eftersättsbladet. Etikett på bakpärmens insida. (DN29712). 100:-

Schnieper, Claudia - Meier, Max. Grodor. Berghs 1990. Inbunden. 40 sid. Illustrerad. (DN22627). 60:-

Schreiber, Rudolf, m fl. Skydda fåglarna. Streiffert. 1987. Kartonnageband. 384 sid. Illustrerad. Bra skick. (DN30a). 40:-

Schøyen, Carl. De tusen par vingar från Nordnorges fågelberg. Åhlén & söner 1933. Häftad. Skyddsomslag. 187 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Nött skyddsomslag. (DN27218). 90:-

Scott, Jonathan. Leoparderna. Wahlström & Widstrand 1988. Klotband. Skyddsomslag. 27 x 21 cm. 192 sid. Rikt fotoillustrerad. (DN16689). 90:-

Segerstedt Wiberg, Ingrid - Billman, Torsten. Våra hundliv - porträtt av det bästa hos människan. Carlssons 1988. Inbunden. 91 sid Illustrerad. (DN30484). 100:-

Server, Lee. Sharks. The World of Nature. Gallery Books 1990. Dekorerat förlagsband. Skyddsomslag. 28 x 22 cm. Opaginerad. Rikt fotoillustrerad. (DN13809). 90:-

Seymour-Ure, Kirsty. Dog Home. Ryland Peters & Small 2001. Förlagsband. Skyddsomslag. 14 x 14 cm. 62 sid. Rikt fotoillustrerad. (DN16521). 50:-

Sielmann, Heinz. Vildmarkens yngsta. Djurens ungar lär för livet. Esso 1972. Dekorerat förlagsband. 80 sid. Rikt illustrerad. (DN12568). 50:-

Simmons, Herman G. Våra vanligaste vilda växter och de växtsamhällen vari de ingå. 36 tavlor i färgtryck efter teckningar av A., S. och Th. Ekblom, J. E Lange och M. C. Skovgaard. Andra tillökade och genomsedda upplagan. Gleerupska universitets-bokhandeln 1920. Klotryggband. 25 x 17 cm. 55 sid + planschdelen. Liten fuktfläck på främre pärmen. Liten namnstämpel på insidan av främre pärmen. (DN13834). 150:-

Singer, Detlef. Trädgårdens vinterfåglar - bestämning och utfodring av fågelbordets gäster. Rabén & Sjögren 1989. Inbunden. 124 sid. Rikt illustrerad. (DN26531). 80:-

Singh, Adrian. Tigerland. Norstedts 1973. Inbunden. Skyddsomslag. 167 sid. Illustrerad. (DN28951). 100:-

Sjöström, Torsten. Hur man fiskar i Stockholmstrakten. Rabén & Sjögren 1975. Dekorerat förlagsband. 19 x 15 cm. 95 sid. Illustrerad med teckningar och kartor. (DN17197). 80:-

Spink, Kathryn. Valpar. Djuren i bild. AWE/Gebers 1981. Dekorerat förlagsband. 27 x 20 cm. Opaginerad. Rikt färgillustrerad. (DN12023). 80:-

Spinola, W Th Jos - Sjöstedt, G W - Bildt, Carl Os - Magne J H. Rådgifvare för landtmannen vid behandlingen af husdjurens sjukdomar efter Dr W Th Jos Spinola af G W Sjöstedt - Den engelska bokskapsskötseln efter de bästa engelska författare bearbetad och på Sverige tillämpad av Carl Os Bildt - Några ord om åkerbruket och boskapsskötseln till allmogen - Wal af mjölkkor eller beskrifning öfwer alla de kännetecken med hwilkas tillhjelp man kan bedöma och uppskatta kors mjölkafkastning, af J H Magne, med 7 planscher, bearbetad af C L Dannström. 4 verk i en volym. J Arrhenii förlag 1855, Hörbergska (tr) 1851, Leffler (tr) 1846, Bonniers 1850. Halvskinnband. 92 + 95 + 53 + 80 sid. Illustrationer i Bildt. Utvikbar tabell i "Några ord". 7 planschblad i Magne. Något nött. Sprickor i ryggens fals. Handskriven innehållsförteckning på försättsbladet. (DN24886). 300:-

Stanek, V J. I vår underbara värld. Bra böcker u å. Inbunden. Skyddsomslag. 205 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött. (DN28425). 110:-

Stattersfield, Alison - Capper, David R m fl (red). Threatened birds of the world. Lynx Edicions 2000. Inbunden. 852 sid. Illustrerad. (DN22630). 500:-

Mopsar och andra. Ishiyama 1984. Inbunden. [42] blad. Rikt illustrerad. Stort format. (DN27079). 130:-

Styczynski, Jan. Hunde vor dem Objektiv. Süd-West Verlag 1963. Klotband. Skyddsomslag. 169 bilder. Illustrerad. 25 x 24 cm. Nött skyddsomslag. (DN36050). 100:-

Ståhlberg, Ulla. Lilla ridboken. Serien Allt om hästar. LT/Ridfrämjandet 1993. Dekorerat förlagsband. 104 sid. Illustrerad med fotografier och teckningar. (DN12151). 80:-

Stålfelt, Finn - Englund, Jan - Gerell, Rune - Marcström, Vidar. Artiklar om viltforskning ur Svensk Jakt, Viltrevy och Leva med naturen. Utvalda av Svenska Jägareförbundet. 1974. Häftad. 88 sid. Namnetikett. (DN11428). 60:-

Suber, Nils. I svampskogen. Rabén & Sjögren 1950. Inbunden. Skyddsomslag. 207 sid. Illustrerad. Slitet skyddsomslag. (DN28694). 60:-

Sucksdorff, Arne - Bergman-Sucksdorff, Astrid. Mark och människor. Nordisk Rotogravyr 1960. Klotband. Skyddsomslag. 52 sid + illustrationer. Anteckning på försättsbladets baksida. Något nött skyddsomslag. (DN30536). 70:-

Sundh, Gunnar. Locka älg. Eget förlag 1993. Femte upplagan. Klammerhäftad. 89 sid. Illustrerad. (DN29955). 100:-

Sundstedt, Fredrik - Ericsson, Ture. Våra växter. Natur och Kultur 1936. Klotband. 352 sid. Illustrerad. (DN20471). 90:-

Sundström, Britt-Marie. Akvarieägarens ABC. ICA-förlaget 1981. Inbunden. 128 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. (DN27919). 80:-

Sutton, Ann och Myron. Hur flyttar djuren? Rabén & Sjögren 1970. Dekorerat pappband med klotrygg. 112 sid. Illustrerad med teckningar. (DN5719). 90:-

Svedberg, Ulf. Följ med ut! Rabén & Sjögren 1975. Utgiven i samarbete med Skid- och friluftsfrämjandet. Dekorerat förlagsband. 18 x 15 cm. 265 sid. Illustrerad med teckningar. (DN17637). 70:-

Svedberg, Ulf. En naturdagbok. Rabén & Sjögren 1979. Inbunden. Skyddsomslag. 167 sid. Illustrerad. Försättsbladet bortrivet. (DN22709). 100:-

Svensk jakt förr och nu. Ramsay, Anders (red). Bonniers 1960. Klotband. 405 sid. Illustrerad. Exlibris. (DN24310). 120:-

Svensk natur - en antologi. Hammarskjöld, Dag - Selander, Sten - Anrick, Carl-Julius (red). Svenska turistföreningen 1943. Inbunden. 365 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Något blekt rygg. (DN30308). 60:-

Svenska blomsterspråket eller Inhemska och odlade blommors och frukters betydelse enligt deras naturliga egenskaper, med 144 kolorerade blomster, jemte ett blomster-alfabet och ett blomster-ur samt en väderleks-visare af blommor. Nylander, L G (utg). Rediviva 1974. Faksimilutgåva 1849 års upplaga. Häftad. 54 sid. Illustrerad. Märke efter prislapp på bakpärmen. (DN35238). 60:-

Svärdson, Gunnar - Durango, Sigfrid (red) - Bengtsson, Frans G (förord). Svenska djur - fåglarna. Norstedts 1959. Andra, översedda upplagan. Halvskinnband. 655 sid. Illustrerad. Liten missfärgning på försättsbladet. (DN30793). 150:-

Swedrup, Ivan. Allt om hunden. ICA-förlaget 1984. Inbunden. 184 sid. (DN30479). 70:-

 


TU        pil.bmp (982 bytes)

Taylor, David. Du & din katt. Allerbok 1989. Inbunden. 288 sid. Illustrerad. (DN31272). 100:-

Taylor, David. Du & din hund. W&W. 1994. Illustrerat kartonnageband. Rikt illustrerad med teckningar och fotografier. 287 sid. Nyskick. DN 37762. 60:-

Taylor, Ron & Valerie. Hajens rike. Bra Böcker 1987. Förlagsband. Skyddsomslag. 30 x 23 cm. 272 sid. Riktillustrerad. (DN32783). 120:- 

Taylor, Ron - Taylor, Valerie. Hajens rike. Bra böcker 1987. Förlagsband. Skyddsomslag. 272 sid. Rikt tillustrerad. 30 x 23 cm. (DN36095). 120:-

Theilig, Harald. Vår kattunge - utveckling, skötsel, uppfostran. Forum 1994. Inbunden. 63 sid. Illustrerad. (DN29288). 80:-

Thomas, Keith. Människan och naturen. Ordfront 1988. Inbunden. Skyddsomslag. 433 sid. Illustrerad. (DN23323). 120:-

Thoor, Ing-Marie E-son. Labradoren. ICA 1978. Inbunden. 114 sid. Illustrerad. (DN29648). 60:-

Thulin, Jan - Höglund, Johan - Lindesjöö, Eric. Fisksjukdomar i kustvatten. Naturvårdsverket 1989. Inbunden. 126 sid. Illustrerad. (DN27213). 80:-

Thunholm, Sarah. Till häst - från dressyr till rodeo. Pollux hästbokklubb/Stabenfeldt 1998. Dekorerat förlagsband. 80 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. (DN40207). 70:-

Tscudi, Friedr. von. Dyrelivet i Alperne. Naturskildringer fra de schweiziske bjerge. P.G. Philipsens forlag. 1875. Andet oplag. Skinnryggband med vackert dekorerade pärmar. Fyra upphöjda bind. Ryggtitel i guld. Marmorerade snitt. Illustrerad. 696 sid. Dansk text. Mycket bra skick.. DN 37426. 200:-

Tufte, Thorbjörn. Där storfisken vakar. Bonniers 1969. Inbunden. Skyddsomslag. 189 sid. Illustrerad. (DN26147). 140:-

Tweedie, Michael. Insekter - en introduktion till insekternas biologi. Bonniers 1979. Inbunden. Skyddsomslag. 216 sid. Illustrerad. (DN23335). 90:-

Tägtström, B. Fiskevård och fiskodling i sötvatten. Gebers 1966. Förlagsband. Skyddsomslag. 150 sid. Illustrerad. Etikett på bakpärmen. (DN33457). 90:-

Törnblom, Olle. Att fiska - den moderna handboken i spinn- och flugfiske. Nordisk rotogravyr 1965. Förlagsband. 143 sid. Illustrerad. Reva på bakpärmen. (DN33463). 60:-

Töve, Jan. Speglingar. Borås Tidning. 1996. Förlagsband. 30 x 25 cm. Illustrerad med författarens egna färgbilder.118 sid. Bra skick. KH 37120. 100:-

Unefäldt, Gösta. Den röda flugan - fiskekåserier. Bonniers 1965. Ryggklotband. Skyddsomslag. 146 sid. Skyddsomslaget lagat med tejp. (DN35494). 80:-

Unefäldt, Gösta. Lax i Laxá - om sportfiske på Island. Bonniers 1967. Häftad. 195 sid. Illustrerad. (DN35496). 110:-

Ursing, Björn. Svenska växter i text och bild - fanerogamer. Nordisk rotogravyr 1944. Klotband. 398 sid. (DN25993). 70:-

Ursing, Björn. Svenska växter i text och bild - fanerogamer. Nordisk rotogravyr 1961. Halvskinnband. Saknar skyddsomslag. 391 sid. (DN34949). 120:-

Ursing, Björn. Svenska växter - kryptogamer. Nordisk rotogravyr 1962. Halvskinnband. Skyddsomslag. 529 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget fläckigt. (DN28719). 120:-

 

 


VW        pil.bmp (982 bytes)

Vase, Søren. Rävjägaren berättar. Settern 1986. Inbunden. 232 sid. Illustrationer av Leif Ragn Jensen. (DN27487). 150:-

Vaughan, Harold. The Australian fisherman. Lansdowne 1982. Inbunden. Skyddsomslag. 400 sid. Illustrerad. (DN24972). 250:-

Vogel, Peer Werner. Fyra hästar som jag lärt känna. Pollux hästbokklubb/Stabenfeldt 2001. Förlagsband. 80 sid. Illustrerad. (DN40195). 80:-

Wahlén, Ingvar. Enöra och de andra djuren på slätten. Smålänningen 1975. Inbunden. Skyddsomslag. 267 sid. Illustrerad av Ruhne Eriksson. Namnteckning på försättsbladet. Något nött skyddsomslag. (DN30834). 80:-

Wahlén, Ingvar. Vilda gäddor, tama abborrar - med kastspö vid svenska sjöar. Zindermans 1969. Förlagsband. Skyddsomslag. 124 sid. Illustrerad. Enstaka understrykningar med blyerts. Skyddsomslaget lagat med tejp. (DN35493). 70:-

Wahlén, Jan-Eric. Skälmar och filurer. Smålänningens Förlag 1971. Häftad. 245 sid. (DN7957). 70:-

Wahlin, Bertil - Hagstrand Velicu, Kerstin. Vilda blommor i vår närhet. Tiden 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 107 sid. Illustrationer av Kerstin Hagstrand-Velicu. Anteckning på försättsbladet. (DN22675). 80:-

Wahlstedt, Jens. I pandans tecken. Boken om Världsnaturfonden WWF. ICA 1996. Inbunden. Skyddsomslag. 155 sid. Illustrerad (DN21076). 70:-

Wahlstedt, Jens - Hedvall, Olle. Ladrikets fåglar - på strövtåg i Norrbottens kustland. Bonniers 1969. Inbunden. Skyddomslag. 165 sid. Illustrerad. Nött skyddsomslag. Anteckning på försättsbladet. (DN23706). 100:-

Wallerstedt, Malcolm. Taxar. ICA-förlaget 1969. Andra upplagan. Inbunden. 242 sid. Illustrerad. Något nött rygg. Något lös i bindningen. (DN30480). 70:-

Wallin, Per-Arne - Köhler, Bertil. Jakt och fiske i norr. Förlagsaktiebolaget Västra Sverige. 1977. Kartonnageband. 136 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Bra skick. (DN53A). 60:-

Walton, Izaak. The compleat angler. Hamlyn 1987. Inbunden. 322 sid. (DN26278). 80:-

Walton, Izaak. The compleat angler. Zephyr books 1945. Häftad. Skyddsomslag. 215 sid. Skyddsomslaget något nött. (DN26279). 70:-

Watkins, James A. Turf Irrigation Manual - The complete Guide to Irrigation Design. Telsco 1987. Inbunden. 363 sid. Illustrerad. 29x22 cm. (DN357). 150:-

Wesslén, Stig. Då rovdjuret vakar. Norstedts 1941. Helklotband. 179 sid. Illustrerad. (DN24964). 120:-

Westrin, Gunnar. Flugfiske på vindarnas boning - tankar vid ett vatten. Settern 2006. Dekorerat förlagsband. 191 sid. Illustrerad. 23 x 21 cm. (DN35846). 180:-

Wikholm, Claire - Persson, Lena. Med solkiga tassar. Bokförlaget DN 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. 181 sid. Fotoillustrerad. (DN16333). 100:-

Wikman, Maj-Britt. Sport och spel, spön och sprutor - en skrift om oarter inom hästsporten. Länstryckeriet 1967. Häftad. 86 sid. Illustrerad. Namnteckning på smutstitelbladet. Något nött. (DN32740). 110:-

Williams, J H. Bandoola. Bonniers 1956. Häftad. 219 sid. Illustrationer av Henry C Pitz. Ouppskuren. (DN11415). 70:-

Wilson, Ron. Vilda blommor. Fyris 1982. Inbunden. 93 sid. Illustrerad. (DN352). 50:-


Wirdheim, Anders - Carlén, Thomas. Fågelstråk - Hallands fågelliv i ord och bild. Spekta 1986. Inbunden. Skyddsomslag. 157 sid. Illustrerad. (DN26515). 90:-

Wirdheim, Anders  - Carlén, Thomas. Fågelstråk. Hallands fågelliv i ord och bild. Spektra. 1986. Inbunden. Skyddsomslag. 157 sid. Illustrerad. Bra skick. (DN 38117) 90:-

 



X-Ö

Zachrison, Sven. Jord-Djur-Natur. En jordnära uppslagsbok. LT. 1975. Kartonnageband. 24x17 cm. 311 sid. Illustrerad. Bra skick. (DN51A). 60:-

Zak, Monica - Arvidsson, Beppe (foto). Det gröna guldet - en bok om regnskogar, regnskogsräddare och regnskogarnas folk. Opal 1992. Inbunden. 101 sid. Illustrerad. (DN26429). 80:-

Öhrn, Bertil. Fåglarna och människan. Norstedts. 1965. Klotband. Skyddsomslag. 117 sid. Illustrerad. Bra skick. (DN49A). 40:-

Öste, Bengt. Visst nappar det! - TV:s fiskeexpert avslöjar sina bästa knep. SR:s förlag 1986. Inbunden. 96 sid. Illustrerad. Namnetikett på försättsbladet. (DN26100). 60:-


A B CD E F G H IJ KL M NO PQ R S TU VW X-Ö
Till toppen av Djur och natur Beställ