AB
Alfredson, Hans. De döda kring Maria. W & W
2000. Dekorerat pappband. 251 sid. (DT35438). 60:-
Alfredson, Hans. En yxa i nacken. Gedins 1992. Inbunden.
Skyddsomslag. 248 sid. (DT28776). 70:-
Alfredson, Hans. Lagens långa näsa. 21
kriminalberättelser. Litteraturfrämjandet 1990. Dekorerat
pappband. 166 sid. Illustrerad av Björn Berg. (DT8036). 60:-
Ames,
Delano. Crime, Gentlemen, Please. Hodder and Stoughton 1954.
Klotband. Skyddsomslag. 189 sid. Liten reva i skyddsomslaget.
(DT36133). 500:-
Ames, Delano. Crime out of mind. Hodder & Stoughton
1956. Inbunden. Skyddsomslag. 190 sid. (DT29150). 500:-
Ames, Delano. She shall have murder. Hodder &
Stoughton 1950. Inbunden. Skyddsomslag. (DT29128). 100:-
Arvidsson, Tomas. Enkelstöten. Trevi 1991.
Dekorerat förlagsband. 285 sid. (DT17403). 50:-
Baldacci,
David. Flykten. Bra Böcker 2001. Inbunden. 377 sid.
(DT29968). 60:-
Baldacci,
David. Total kontroll. Bra böcker 1999. Inbunden. 493 sid.
(DT31301). 80:-
Baldacci, David. Vinnaren. Bonniers 1999.
Förlagsband. Skyddsomslag. 473 sid. (DT35446). 80:-
Balderson,
Bo. Statsrådet sitter kvar. Bonniers 1978. 1 upplagan.
Förlagsband. Skyddsomslag. 255 sid. Namnteckning på
försättsbladet. (DT40063). 70:-
Benchley, Peter. Djupet. Bonniers 1978. Inbunden.
Skyddsomslag. 241 sid. (DT30012). 70:-
Benchley, Peter. Fruktans ö. Bonniers 1980.
Förlagsband. Skyddsomslag. 268 sid. Reva i skyddsomslaget.
(DT35451). 60:-
Benchley, Peter. Hajen. Bonniers 1975. Inbunden.
Skyddsomslag. 269 sid. Skyddsomslaget något nött. (DT29605).
60:-
Benchley, Peter. Odjuret. Bra Spänning 1992.
Förlagsband. Skyddsomslag. 352 sid. (DT35819). 60:-
Billingham, Mark. Den brinnande
flickan. Minotaur. 2007. Kartonnageband. 365 sid. Nyskick. DT 37371.
40:-
Billingham, Mark. Sömntuta.
Minotaur. 2004. Pocket. 379 sid. Bra skick. DT 37781. 20:-
Blake,
Nicholas. A tangled web. Collins 1956. Förlagsband.
Skyddsomslag. 253 sid. Revor i skyddsomslaget. Namnstämpel
på försättsbladet. (DT21141). 250:-
Brand,
Max. The Jackson trail. Hodder and Stoughton
1934. Second edition. Dekorerat klotband. Saknar skyddsomslag. 319 sid.
(DT36073). 80:-
Breton, Auguste Le. The law of the streets. The crime
club 1957. Förlagsband. Skyddsomslag. 192 sid. (DT36069). 70:-
Brock, Alan. Inquiries by the
Yard.George G Harrap. 1950. Klotband. Skyddsomslag. Bra skick. DT
37253. 80:-
Brown, Dan. The Da Vinci code. Bantam 2003. Första
upplagan, andra tryckningen. Inbunden. Skyddsomslag. 454 sid. Engelsk
text. Prislapp. (DT30471). 100:-
Brown,
Dan. I cirkelns mitt. Bonniers 2006. Förlagsband.
Skyddsomslag. 514 sid. (DT40103). 60:-
Brown, Dan. Änglar och demoner. Bonniers 2006.
Förlagsband. Skyddsomslag. 557 sid. (DT35821). 80:-
Brown, Sandra. Utan alibi.
Richters. 2002. Kartonnageband. 350 sid. Nyskick. (DT 38097) 40:-
Buchan, Johan. De trettionio
stegen.Åhlén & Söner. 1936. Klotband.Marmorerat
övre snitt. Illustrerad med teckningar. 248 sid. Bra skick. DT
37255. 50:-
Bärnsten, Ann-Christine. Döden är en
schlager. Forum 2005. Förlagsband. Skyddsomslag. 395 sid.
Namnteckning på försättsbladet. (DT33155). 100:-
CD

Camilleri, Andrea. Smörgåstjuven. Fischer
2001. Inbunden. Skyddsomslag. 361 sid. (DT29885). 40:-
Campbell, Ramsey. Månhunger.
Bra spänning. 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 420 sid.
Mycket bra skick. D T 37220. 40:-
Canning, Victor. The man from the Turkish Slave. Hodder
& Stoughton 1954. Förlagsband. Skyddsomslag. 192 sid.
Något nött skyddsomslag. (DT36039). 70:-
Carr,
Glyn. Murder on the Matterhorn. Geoffrey Bles 1951. First
edition. Klotband. Skyddsomslag. 238 sid. Något nött
skyddsomslag. (DT26512). 500:-
Chandler,
Raymond. Farewell, my lovely. World publishing
1946. Inbunden. 203 sid. Gulnad. Något nött. (DT28448). 80:-
Chandler, Raymond. The high window. Zephyr books 1948.
Häftad. 192 sid. Något nött. (DT29329). 70:-
Chandler, Raymond. Långt farväl. Bfb 1959.
Inbunden. 380 sid. Namnstämpel på frampärmens insida.
(DT30071). 60:-
Chandler,
Raymond. Långt farväl. Bonniers 1982.
Förlagsband. Skyddsomslag. 324 sid. (DT40061). 60:-
Chandler, Raymond.
Långt farväl. Bonniers 2001. Förlagsband. Skyddsomslag.
377 sid. (DT23517). 90:-
Charnwood, Lord. Tracks in the snow. Ernest Benn 1927.
Klotband. Saknar skyddsomslag. 285 sid. (DT36011). 60:-
Chesterton, G K. Fader Browns hemlighet. Bra deckare
1980. Inbunden. 152 sid. Försättsbladet utskuret. (DT23980).
70:-
Christie, Agatha. ABC-morden. Bonniers 1982.
Förlagsband. Skyddsomslag. 223 sid. (DT16100). 60:-
Christie, Agatha. Cards on the table. The crime
club/Collins 1950. 4th impression. Klotband. 286 sid. Blekt rygg.
(DT35854). 120:-
Christie, Agatha. Ett mord annonseras. Bonniers 1991.
Inbunden. Skyddsomslag. 251 sid. (DT27765). 80:-
Christie, Agatha. Hercule Poirots jul. Bonniers. 1983.
Pocket. 202 sid. Bra skick. DT 37726. 20:-
Christie, Agatha. Fem små grisar. Bonniers. 1986. Pocket.
198 sid. Läsveck i ryggen. DT 37728. 20:-
Christie, Agatha.
Mord i Mesopotamien. Bonniers 1984.
Förlagsband. Skyddsomslag. 266 sid. (DT32316). 70:-
Christie, Agatha. Tretton vid
bordet. Bonniers. 2000. Kartonnageband. 292 sid. Bra skick. (DT 38552)
40:-
Clancy, Tom.
Hedersskuld. Bra böcker 1995.
Förlagsband. Skyddsomslag. 832 sid. Anteckning på
frampärmens insida. (DT35529). 90:-
Clancy, Tom - Greenberg, Martin. Maktspel. Politika. Bra
Böcker 1998. Pappband. Skyddsomslag. 263 sid. (DT4077). 60:-
Clancy, Tom. Kardinalen i Kreml. Wiken 1990.
Förlagsband. 474 sid. Några sidor buckliga. (DT33288). 60:-
Clancy, Tom. Patrioter. Wiken 1993. Förlagsband.
539 sid. (DT35683). 70:-
Clancy, Tom. Påtaglig fara.
Bra Böcker. 1994. Kartonnageband. 736 sid. Bra skick. (DT 38568)
40:-
Connely, Michael. Fällan.
Norstedts. 2007. Pocket. 384 sid. Nyskick.. DT 37365. 20:-
Connington, J J. The sweepstake murders. Hodder &
Stoughton 1934. Dekorerat klotband. Saknar skyddsomslag. 320 sid. Blekt
rygg. (DT36075). 80:-
Cussler, Clive. Chockvågor. Wahlströms 2002.
Dekorerat förlagsband. 455 sid. (DT35349). 70:-
Dahl, Arne. En
midsommarnattsdröm. Ordupplaget. 2004. Inbunden. Skyddsomslag. 447
sid. Nyskick. (DT 38141) 50:-
Deighton, Len. XPD. Hutchinson.
2007. Inbunden. Skyddsomslag. 397 sid. Engelsk text. Nyskick. DT 37766.
60:-
Dickson, Carter. She Died a Lady.
Zephyr Books. 1948. Häftad. 258 sid. Bra skick. (DT 38135) 50:-
Doyle, Conan. En studie i
rött.. Åhlén & Åkerlund. 1927. Rött
klotband. 221 sid. Bra skick. (DT 38551) 40:-
Doyle,
Arthur Conan. En studie i rött. Åhlén &
Åkerlund 1927. Rött klotband. 221 sid. (DT14073). 40:-
Doyle, Arthur Conan. En studie i rött och andra
berättelser. Bonniers 1962. Förlagsband. 198 sid.
Namnteckning på frampärmens insida. Något nötta
hörn, kanter och rygg. Liten fläck på frampärmen.
(DT31761). 40:-
Doyle, Arthur Conan. Sherlock Holmes äventyr.
Lindqvists förlag 1953. Ryggklotband. 190 sid. (DT23150). 70:-
Duse, Samuel August. Stilettkäppen.
Privatdetektiven Leo Carrings märkvärdiga upplevelser.
Åhlén & Åkerlund 1927. AFA:s Röda
Bibliotek. Rött klotband. 256 sid. (DT14071). 60:-
EF

Easton, John. Red sap. G P Putnam's sons 1930?.
Klotband. 317 sid. Något nött rygg. (DT36076). 100:-
Eberhart, Mignon G. R S V P murder. The crime club 1966.
Förlagsband. Skyddsomslag. 224 sid. Något nött
skyddsomslag. (DT36042). 70:-
Edwardson, Åke. Rop från
långt avstånd. Pan. 2001. Kartonnageband. 461 sid.
Namnteckning på försättsbladet. Bra skick. (DT 38223)
40:-
Edwardson,
Åke. Rum nummer 10 - kriminalroman. Norstedt 2005.
Förlagsband. Skyddsomslag. 443 sid. (DT40278). 50:-
Edwardson, Åke. Vänaste
land. Norstedts. 2006. Inbunden. Skyddsomslag. 352 sid. Nyskick. (DT
38102) 40:-
Ekman, Kerstin. Den brinnande ugnen. Bonniers 1965.
Inbunden. 228 sid. (DT2564). 40:-
Ekman, Kerstin. De tre små mästarna. Bonniers
1964. Inbunden. 209 sid. (DT24966). 30:-
Eriksson, Kjell. Nattskärran.
Ordfront. 2004. Kartonnageband. 360 sid. Nyskick. Deckare &
Thrillers. (DT 38170) 40:-
Farjeon, J Jefferson. The house opposite. The crime club
1935. Förlagsband. 250 sid. Ryggen blekt och nött. (DT36078).
100:-
Farjeon, J Jefferson. The person called "Z". W Collins
sons & co 1933. Förlagsband. 249 sid. Något nött.
(DT36077). 100:-
Follett, Ken. Lejonens dal.
Bonniers. 1987. Inbunden. Skyddsomslag. 347 sid. Bra skick. (DT 38577)
40:-
Forbes, Bryan. Spel bland skuggor.
Legenda. 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 387 sid. Skyddsomslaget lite
nött i kanterna. (DT 38112) 40:-
Forbes, Colin. Psykopaten. Bonniers.
2007. Inbunden. Skyddsomslag. 279 sid. Bra skick. DT 37861. 50:
Forsyth, Frederick. Djävulens alternativ. Bonniers
1980. Inbunden. Skyddsomslag. 354 sid. Skyddsomslaget något
nött. (DT29603). 60:-
Forsyth, Frederick. Det fjärde protokollet.
Bonniers 1984. Pappband. Nött skyddsomslag. 384 sid. Namnteckning
på försättsbladet. (DT13056). 60:-
Forsyth, Frederick. Det fjärde protokollet.
Bonniers 1987. Dekorerat förlagsband. 384 sid. Namnteckning
på försättsbladet. (DT15969). 60:-
Forsyth, Frederick. Förhandlaren. Bonniers 1990.
Inbunden. Skyddsomslag. 455 sid. (DT25450). 60:-
Forsyth, Frederick. Krigshundarna. Bonniers 1975.
Förlagsband. Skyddsomslag. 354 sid. (DT12107). 50:-
Forsyth, Frederick.
Täcknamn Odessa. Bonniers 1975. Förlagsband. Skyddsomslag.
311 sid. (DT20465). 100:-
GH

Gardner, Erle Stanley. The case of the sleepwalker's
niece. World publishing 1936. Klotband. 282 sid. Gulnad. (DT36079).
100:-
George, Elizabeth. Den verkliga
brottslingen. Prisma. 2000. Kartonnageband. 573 sid. Nyskick. DT 37725.
40:-
George, Elizabeth. Det innersta
rummet. Prisma. 2003. Förlagsband. Skyddsomslag. 599 sid.
Nyskick.. DT 37367. 50:-
George, Elizabeth. Det innersta
rummet. Prisma. 2003. Inbunden. Skyddsomslag. 600 sid. Namnteckning.
Bra skick. DT 37832. 40:-
Grafton, Sue. ”F” som i flykt. Bra
Böcker. 1995. Inbunden. Skyddsomslag. 239 sid. Nyskick. DT 37986.
40:-
Gregg,
Cecil Freeman. Night flight to Zurich - a tale of
Inspector Higgins. Methuen 1954. Förlagsband. Skyddsomslag. 216
sid. Slitet skyddsomslag. (DT36068). 100:-
Grisham, John. Brödraskapet. Bonniers 2000.
Förlagsband. Skyddsomslag. 382 sid. Anteckning på
försättsbladet. (DT35864). 70:-
Grisham, John. Domarens brev. Bonniers 2004. Inbunden.
Skyddsomslag. 334 sid. (DT29844). 60:-
Grisham, John. Dödscellen. Bra böcker 1995.
Inbunden. Skyddsomslag. 499 sid. (DT30018). 90:-
Grisham, John.
Firman. Wiken 1993. Dekorerat förlagsband. 438 sid. (DT35898).
70:-
Grisham, John. The Partner. Century 1997. Dekorerat
förlagsband. 366 sid. Namnteckning på
försättsbladet. (DT18581). 60:-
Grisham, John. Pelikanfallet. Bra
böcker. 1994. Kartonnageband. 382 sid. Bra skick.. DT 37607. 40:-
Grisham, John. The rainmaker. BCA 1995.
Förlagsband. Skyddsomslag. 434 sid. (DT33230). 90:-
Grisham, John. Regnmakaren. Bra böcker 1997.
Dekorerat förlagsband. 476 sid. (DT35448). 80:-
Grisham, John. The summons. BCA 2002. Inbunden.
Skyddsomslag. 341 sid. (DT22194). 80:-
Grisham, John. Testamentet. Bonniers 2000. Inbunden.
442 sid. (DT3542). 60:-
Grisham, John. Testamentet. Bonniers 2001.
Förlagsband. Skyddsomslag. 441 sid. (DT19355). 60:-
Grisham, John. De utvalda. Bonniers 1997. Dekorerat
förlagsband. 431 sid. (DT13436). 60:-
Grisham, John. De utvalda. Bonniers 1997. Pappband.
Skyddsomslag. 431 sid. (DT5549). 60:-
Grisham, John. De utvalda.Bonniers.
1997. Förlagsband. Skyddsomslag. 431 sid. Bra skick. DT 37317.40:-
Guillou, Jan. I nationens intresse.
Bra Böcker. 1988. Inbunden. Skyddsomslag. 435 sid. Bra skick. (DT
38632) 30:-
Guillou, Jan. Den demokratiske terroristen. Bra
spänning 1987. Inbunden. Skyddsomslag. 321 sid. (DT29851). 60:-
Guillou, Jan. En medborgare höjd över varje
misstanke. Norstedts 1995. Förlagsband. Skyddsomslag. 590 sid.
Reva i skyddsomslaget. (DT31860). 100:-
Guillou, Jan. Fiendens fiende. Bra böcker 1989.
Förlagsband. Skyddsomslag. 484 sid. (DT33726). 30:-
Guillou, Jan. I nationens intresse. Bonniers 1990.
Förlagsband. Skyddsomslag. 435 sid. Namnteckning på
försättsbladet. (DT33727). 30:-
Guillou, Jan. Tjuvarnas marknad. Pirat 2004. Inbunden.
Skyddsomslag. 388 sid. (DT29825). 100:-
Hailey, Arthur. Spanaren. Bonniers.
2000. Inbunden. Skyddsomslag. 527 sid. Nyskick. . Deckare &
Thrillers. (DT 38163) 40:-
Hammett, Dashiell. Glasnyckeln. Vingförlaget 1965.
Förlagsband. Skyddsomslag. 247 sid. Skyddsomslaget lite nött.
(DT9034). 50:-
Hammett, Dashiell.
Glasnyckeln. Norstedts 1997. Dekorerat förlagsband. 239 sid.
(DT40312). 50:-
Hammett, Dashiell.
Gäckande skuggan. Tiden 1954. Förlagsband. Saknar
skyddsomslag. 250 sid. Blekt rygg. (DT24068). 60:-
Hammett, Dashiell.
Riddarfalken från Malta. Norstedts 1996. Förlagsband. 253
sid. (DT40292). 60:-
Harris, Thomas. Hannibal. Forum.
1999. Inbunden. Skyddsomslag. 456 sid. Namnteckning. Bra skick. DT
37858. 40:-
Harris, Thomas. Röd drake.
Bonniers. 2003. Inbunden. Skyddsomslag. 314 sid. Bra skick. (DT 38147)
50:-
Harvey, John. Av kött och blod.
Minotaur. 2006. Kartonnageband. 384 sid. Nyskick.. DT 37364. 40:-
Hayter, Sparkle. Hårda bullar. Ordfront 1999.
Förlagsband. Skyddsomslag. 329 sid. (DT18542). 70:-
Hellberg, Björn. Paria - polisroman. Ordupplaget
2004. Inbunden. Skyddsomslag. 372 sid. (DT26878). 40:-
Hellberg, Björn. Club
Karaoke. Bonniers. 2005. Inbunden. Skyddsomslag. 329 sid. Bra skick. DT
37920. 40:-
Hellberg, Björn. Funny
Fanny. Bonniers. 2003. Inbunden. Skyddsomslag. 268 sid. Bra skick. DT
37936. 40:-
Hellberg, Björn. Dominans.
Ordupplaget. 2005. Inbunden. Skyddsomslag. 341 sid. Nyskick. . DT
38026. 50:-
Hettche, Thomas. Fallet Arbogast.
Bonniers. 2003. Inbunden. Skyddsomslag. 372 sid. Nyskick. (DT 38224)
40:-
Higgins Clark, Mary. Mördad av
misstag. Bra böcker. 1997. Inbunden. Skyddsomslag. 286 sid. Bra
skick. DT 37756. 30:-
Higgins Clark, Mary. Låtsas
att du inte ser henne. Bra Böcker. 2004. Inbunden. Skyddsomslag.
280 sid. Bra skick. (DT 38116) 50:-
Higgins, Jack. Stormens
öga. Bonniers. 1993. Inbunden. Skyddsomslag. 297 sid. Bra skick.
DT 37919. 40:-
Higgins, Jack. Dödligt
hot. Bonniers. 1995. Inbunden. Skyddsomslag. 331 sid. Bra skick. DT
37966. 40:-
Higgins, Jack. På
farlig mark. Bonniers. 1996. Inbunden. Skyddsomslag. 274 sid. Bra
skick. DT 38034. 40:-
Hill, Reginald.
Dalen som dränktes. Minotaur 2001.
Förlagsband. 416 sid. (DT35461). 70:-
Holt, Anne. Det som aldrig sker.
Piratförlaget. 2005. Inbunden. Skyddsomslag. 383 sid. Nyskick. .
DT 37783. 40:-
Holt, Lee. Pelham's adventure. Ward, Lock & co u
å. Klotband. 319 sid. Något nött rygg. (DT36080).
100:-
Hughes, Dorothy B.
Johnnie. World Publishing Company. Tower Books edition 1946. Klotband.
Skyddsomslag. 219 sid. Nött skyddsomslag. Namnstämpel
på försättsbladet. (DT20512). 80:-
I-L

James, P D. Böjelser och begär.
Wahlström & Widstrand 1990. Förlagsband. Skyddsomslag.
427 sid. Liten namnetikett på försättsbladet.
(DT15191). 60:-
James, P D. Ett opassande jobb för en kvinna.
W&W 1986. Inbunden. 224 sid. (DT30294). 90:-
Kellerman, Faye. Examensfesten.
Bonnier Alba. 1998. Inbunden. Skyddsomslag. 496 sid. Bra skick.. DT
37636. 40:-
King, Stephen. Jurtjyrkogården.
Bra Spänning. 1984. Inbunden. Skyddsomslag. 495 sid.
Skyddsomslaget lite nött. DT 37814. 30:-
King, Stephen.
Dödsbädden. Wahlströms. 1988. Kartonnageband. 410 sid.
Bra skick.. DT 37603. 40:-
King, Stephen. Stark. Bra
böcker. 1990. Förlagsband. Skyddsomslag. 460 sid. Sk 37132.
40:-
Koontz, Dean R.
Gömstället.Wiken. 1992. Kartonnageband. 426 sid. Mycket bra
skick.B 37074. 50:-
Lang, Maria. Staden
sover. Norstedts. 1970. Inbunden. Skyddsomslag. 239 sid. Namnteckning
på försättsbladet. Bra skick. (DT 38231) 40:-
Lang, Maria. Vem
väntar på värdshuset?. Norstedts. 1975. Inbunden.
Skyddsomslag 228 sid. Skyddsomslaget lite nött i överkanten.
(DT38233) 40:-
Lang, Maria. Vår
sång blir stum. Norstedts. 1960. Klotband. Första upplaga.
223 sid. Tillskrift på försättsbladet. DT 37235. 80:-
Lang, Maria.
Att vara kvinna. Norstedts 1961. Första upplagan. Häftad. 206
sid. Läsveck i ryggen. Något snedläst. (DT36279). 80:-
Lang, Maria.
Det är ugglor i mossen. Norstedts 1974. Första upplagan.
Förlagsband. Skyddomslag. 268 sid. Anteckning på
försättsbladet. (L36288). 70:-
Lang, Maria. Dubbelsäng i Danmark - ei blot til
lyst. Norstedts 1975. Första upplagan. Häftad. 227 sid.
Läsveck i ryggen. Något snedläst. (DT36281). 70:-
Lang, Maria.
En främmande man. Norstedts 1962. Första upplagan.
Häftad. 205 sid. Läsveck i ryggen. Något snedläst.
(DT36274). 60:-
Lang, Maria.
Ingen returbiljett. Norstedts 1968. Första upplagan. Häftad.
249 sid. Läsveck i ryggen. Något snedläst. (DT36272).
60:-
Lang, Maria.
Kung Liljekonvalje av dungen. Norstedts 1957. Andra upplagan.
Häftad. 220 sid. Läsveck i ryggen. Något snedläst.
(DT36280). 70:-
Lang, Maria.
Körsbär i november. Norstedts 1976. Första upplagan.
Häftad. 223 sid. Läsveck i ryggen. Något snedläst.
(DT36277). 80:-
Lang, Maria. Mördarens bok. Norstedts 1963.
Första upplagan. Häftad. 233 sid. Läsveck i ryggen.
Något snedläst. (DT36276). 40:-
Lang, Maria.
Rosor, kyssar och döden. Vingförlaget 1955. Förlagsband.
Skyddsomslag. 211 sid. Anteckning på försättsbladet.
Något nött skyddsomslag. (DT33639). 70:-
Lang, Maria.
Ofärd i huset bor. Norstedts 1959. Första upplagan.
Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 235 sid. Namnteckning på
försättsbladet. (DT36294). 100:-
Lang, Maria. De röda kattorna. Norstedts 1965.
Första upplagan. Häftad. 223 sid. Läsveck i ryggen.
Något snedläst. (DT36282). 70:-
Lang, Maria. Se döden på dig väntar.
Vingförlaget 1961. Häftad. 224 sid. (DT14263). 50:-
Lang, Maria.
Siden sammet. Norstedts 1964. Första upplagan. Klotband. Saknar
skyddsomslag. 217 sid. (DT35566). 80:-
Lang, Maria.
Siden sammet. Norstedts 1964. Första upplagan. Häftad. 217
sid. Läsveck i ryggen. Något snedläst. (DT36275). 60:-
Lang, Maria. En
skugga blott. Norstedts 1952. Andra upplagan. Häftad. 239 sid.
Läsveck i ryggen. Något snedläst. (DT36278). 60:-
Lang, Maria. Staden sover. Norstedts 1970. Första
upplagan. Häftad. 238 sid. Läsveck i ryggen. Något
snedläst. (DT36273). 40:-
Lang, Maria.
Tre små gummor. Norstedts 1963. Första upplagan. Klotband.
Saknar skyddsomslag. 187 sid. Namnteckning på
försättsbladet. (DT35447). 90:-
Lang, Maria. Tre små gummor. Norstedts 1963.
Första upplagan. Häftad. 187 sid. Läsveck i ryggen.
Något snedläst. (DT36270). 60:-
Lang, Maria. Vem väntar på värdshuset?.
Norstedts 1972. Första upplagan. Häftad. 233 sid.
Läsveck i ryggen. Något snedläst. (DT36268). 40:-
Lang, Maria.
Vår sång blir stum. Norstedts 1963. Förlagsband.
Saknar skyddsomslag. 209 sid. (DT36292). 50:-
Lang, Maria.
Vår sång blir stum. Norstedts 1963. Förlagsband.
Saknar skyddsomslag. 209 sid. Anteckning på
försättsbladet. (DT36293). 50:-
Lang, Maria.
De röda kattorna. Norstedts 1970. Förlagsband. Skyddsomslag.
208 sid. (DT36289). 50:-
Larsson, Stieg. Flickan som lekte
med elden. MånPocket. 2007. Pocket. 632 sid. Nyskick. DT 38046.
30:-
Larsson, Åsa. Det blod som
spillts. Bonniers. 2004. Förlagsband. Skyddsomslag. Nyskick.. DT
37495. 40:-
Leblanc, Maurice.
Arsène Lupin - gentleman och inbrottstjuv. Lindqvist 1953.
Ryggklotband. 189 sid. (DT23156). 80:-
Lehane, Dennis.
Gone, baby, gone. Bonniers 2004. Förlagsband. Skyddsomslag. 571
sid. (DT36119). 70:-
Levin, Ira. Pojkarna från
Brasilien.W&W. 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. 260 sid. DT
37238. 40:-
Lindqvist, John Ajvide. Hanteringen
av odöda. Ordfront. 2008. Pocket. 333 sid. . DT 37799. 20:-
Lindqvist, John Ajvide. Hanteringen
av odöda. Ordfront. 2006. Kartonnageband. 334 sid. Nyskick. DT
38050. 50:-
Livesey, Margot. Brottslingar. En
bok för alla. 2002. Pocket. 302 sid. Bra skick. DT 37742. 20:-
Ludlum, Robert -
Shelby, Philip. Kassandrapakten.
Bonniers 2003. Förlagsband. Skyddsomslag. 319 sid. (DT17303). 70:-
Ludlum, Robert. Nyckelord Chasong. Wahlströms 1988.
Dekorerat förlagsband. 384 sid. Ryggen och övre delen av
bakpärmen blekta. (DT33235). 60:-
Ludlum, Robert. Operation Omega. Wahlströms 1978.
Inbunden. Skyddsomslag. 240 sid. Anteckning på
försättsbladet. Något nött skyddsomslag.
(DT25304). 60:-
Ludlum, Robert. Skorpionerna. Wahlströms 1994.
Förlagsband. 494 sid. Anteckning på
försättsbladet. (DT34303). 60:-
Ludlum, Robert. Uppdrag Ikaros. Wahlströms 1989.
Dekorerat förlagsband. 672 sid. Fläckar på
frampärmen. (DT33236). 70:-
MN

Mankell, Henning.
Brandvägg. Ordfront 1998.
Förlagsband. Skyddsomslag. 453 sid. (DT35430). 60:-
Mankell, Henning. Danslärarens återkomst.
Ordfront 2001. Dekorerat förlagsband. 456 sid. Tillskrift på
försättsbladet. (DT12128). 30:-
Mankell, Henning. Den femte kvinnan. Ordfront 1996.
Pappband. Skyddsomslag. 474 sid. Namnteckning på
försättsbladet. (DT7839). 50:-
Mankell, Henning. Innan frosten. Leopard 2004. Inbunden.
501 sid. (DT29848). 80:-
Mankell, Henning. Kennedys hjärna. Leopard 2006.
Inbunden. 386 sid. (DT29827). 90:-
Mankell, Henning. Mannen som log. Bonniers 1996.
Förlagsband. Skyddsomslag. 371 sid. Namnteckning på
försättsbladet. (DT35686). 60:-
Mankell, Henning. Mördare utan ansikte. Ordfront
1999. Inbunden. 307 sid. Namnteckning på
försättsbladet. (DT29847). 60:-
Mankell, Henning. Steget efter. Ordfront 1998.
Förlagsband. Skyddsomslag. 537 sid. (DT35294). 60:-
Mankell, Henning. Villospår. Ordfront 1995.
Inbunden. Skyddsomslag. 427 sid. (DT21083). 60:-
Marinina, Aleksandra
Borisovna. Den stulna drömmen - ett fall för Anastasia
Kamenskaja vid Moskvapolisen. WoW 2002. Förlagsband. Skyddsomslag.
411 sid. Namnteckning på försättsbladet. (DT40306). 80:-
Marinina, Alexandra. Mördare
mot sin vilja. Ett fall för Anastasia Kamenskaja vid
Mokvapolisen.Bilda. 1999. Förlagsband. Skyddsomslag. 255 sid. Bra
skick. DT 37228. 40:-
Marklund, Liza. Nobels testamente.
Piratförlaget. 2006. Inbunden. Skyddsomslag. 455 sid. Nyskick. (DT
38140) 50:-
Martin, Julia Wallis. Porträtt
i sten. Minotaur. 1999. Förlagsband. Skyddsomslag. 285 sid.
Nyskick.. DT 37458. 40:-
McGerr, Patricia. Is there a traitor in the house? The
crime club 1965. Förlagsband. Skyddsomslag. 189 sid. Något
nött skyddsomslag. (DT36067). 80:-
McNab, Andy. Fjärrkontroll.
MånPocket. 1999. Pocket. 402 sid. Bra skick. DT 38074. 30:-
Meynell, Laurence. Virgin luck. The crime club 1963.
Förlagsband. Skyddsomslag. 256 sid. Något nött
skyddsomslag. (DT36071). 100:-
Montalbán, Manuel Vázques. Mord i Madrid.
Ett fall för Carvalho. Forum. 1993. Inbunden. Skyddsomslag. 283
sid. Bra skick. DT 38073. 40:-
Morrell, David. Stenens brödraskap. Bra Spänning. 1987.
Inbunden. Skyddsomslag. 415 sid. Namnetikett på titelsidan. Bra
skick. DT 37812. 40:-
Mosley, Walter. Den röda döden.
Leandermalmsten 1996. Inbunden. Skyddsomslag. 320 sid. (DT24483). 90:-
Mårtenson, Jan. Dödligt svek. W&W 2003.
Första upplagan. Förlagsband. Skyddsomslag. 321 sid.
Namnteckning på försättsbladet. (DT34309). 100:-
Mårtenson, Jan. Häxan. W&W 1999.
Förlagsband. Skyddsomslag. 367 sid. (DT31878). 80:-
Mårtenson, Jan. Karons färja. W&W 2000.
Förlagsband. 358 sid. Namnteckning på
försättsbladet. (DT34313). 80:-
Mårtenson, Jan. Karons färja. W&W 1995.
Förlagsband. Skyddsomslag. 298 sid. Reva i skyddsomslaget.
(DT31877). 70:-
Mårtenson, Jan. Mord ombord. W & W 2003.
Inbunden. 351 sid. (DT27670). 90:-
Mårtenson, Jan. Mord på Mauritius. W&W
2000. Första upplagan. Förlagsband. Skyddsomslag. 331 sid.
Namnteckning på försättsbladet. (DT34311). 80:-
Mårtenson, Jan. Mord på Mauritius. W&W
2000. Förlagsband. Skyddsomslag. (DT35465). 90:-
Mårtenson, Jan. Ramses hämnd - en Homandeckare.
W & W 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 321 sid. Stämpel
på försättsbladet. (DT40076). 80:-
Nesser, Håkan. Kommissarien
och tystnaden. Bonniers. 1999. Inbunden. Skyddsomslag. 322 sid. Bra
skick. (DT 38674) 40:-
Nesser, Håkan. Carambole. Bonniers 2001.
Förlagsband. Skyddsomslag. 326 sid. (DT35697). 70:-
Nesser, Håkan. Eva Morenos fall. Bonniers 2003.
Förlagsband. Skyddsomslag. 344 sid. (DT25104). 70:-
Nesser, Håkan. Fallet G. Bonniers 2003.
Förlagsband. Skyddsomslag. 499 sid. Namnteckning på
försättsbladet. (DT16095). 40:-
Nesser, Håkan. Fallet G.
Bonniers. 2004. Kartonnageband. 499 sid. Ägaretikett på
försättsbladet,. DT 37390. 40:-
Nesser, Håkan. En helt annan historia -
kriminalroman. Bonniers 2007. Förlagsband. Skyddsomslag. 587 sid.
(DT36020). 120:-
Nesser, Håkan. Münsters fall. Bonniers 2001.
Förlagsband. Skyddsomslag. 322 sid. (DT35456). 70:-
Nesser, Håkan. Svalan, katten, rosen och
döden. Bonniers 2001. Förlagsband. Skyddsomslag. 528 sid.
(DT16771). 70:-
Nesser, Håkan. Svalan, katten, rosen och
döden. Bonniers 2001. Förlagsband. Skyddsomslag. 528 sid.
(DT35327). 70:-
O-S

Oppenheim, E Phillips. The Glenlitten murder. Hodder
& Stoughton u å. Klotband. 312 sid. Blekt och nött rygg.
Fläck på frampärmen. (DT36081). 100:-
Packard, Frank L.
Jimmie Dale and the blue envelope murder. Hodder & Stoughton 1930.
Klotband. 316 sid. Blekta pärmar och rygg. (DT36082). 60:-
Pape, Richard.
Arm me audacity. Allan Wingate 1955. Förlagsband. Skyddsomslag.
272 sid. Slitet skyddsomslag. Pärmarna har slagit sig något.
(DT36070). 60:-
Parrish, P.J. Det inre
mörkret. Richters. 2003. Inbunden. Skyddsomslag. 317 sid. Bra
skick. DT 37862. 40:-
Pirinçci,
Akif. Felidae - en roman om katter och ruskiga mord. Bra
böcker, 1993. Förlagsband. Skyddsomslag. 238 sid. Något
nött skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet.
(DT40031). 50:-
Puzo, Mario.Hasard.
Norstedts. 1983. Förlagsband. Skyddsomslag. 491 sid. Bra skick. DT
37230. 40:-
Queen, Ellery. Skomysteriet. Delta.
1975. Limhäftad. 256 sid. Namnteckning. Bra skick. DT 37944. 30:-
Queen, Ellery. Skomysteriet.
Delta. 1975. Limhäftad. 256 sid. Bra skick. DT 37945. 30:-
Queen, Ellery. Och
på åttonde dagen. Bonniers kriminalklassiker. 2001.
Inbunden. Skyddsomslag. 176 sid. Bra skick. DT 38062. 40:-
Queen, Ellery, redaktör.
Ellery Queen´s Wings of Mystery. Innehåller noveller av Rex
Stout, Ruth Rendell, Michael Gilbert, Joe Gores, Michael Innes, Edward
D Hoch, JJ Marric, Phyllis Bentley, Lawrence Treat, EX Ferrars, Lillian
de la Torre, Ellery Queen. The Dial press. 1979. Inbunden.
Skyddsomslag. 284 sid. Skyddsomslaget lite nött i kanterna.
Inlagan i bra skick. DT 37972. 90:-
Ramberg, Lennart. Kyoto och
fjärilarna. Kabusa. 2008. Pocket. 307 sid. Nyskick. (DT 38364) 40:-
Rodney, George B.
The creed of the range. George G Harrap & co 1934?. Dekorerat
klotband. 253 sid. Något nött. (DT19394). 80:-
Sayers, Dorothy L.
Hangman's holiday. Gollancz 1950. Seventeenth impression. Klotband. 140
sid. Namnteckning på försättsbladet. (DT33037). 80:-
Sayers, Dorothy L. Strong poison. Gollancz 1949.
Nineteenth impression. Klotband. 170 sid. Namnteckning på
försättsbladet. (DT33172). 90:-
Sayers, Dorothy L.
Strong Poison. Gollancz. 1939. Eleventh impression. Klotband. 288 sid.
Lite snedläst. (DT 38416) 100:-
Scott, Will. Disher-detective.
Cassell & co 1925?. Klotband. 303 sid. Något nött
rygg. Namnteckning på försättsbladet. (DT32047).
150:-
Simenon, Georges. Det blå rummet. Bonniers 1977.
Förlagsband. Skyddsomslag. 174 sid. (DT18585). 80:-
Simenon, Georges. La folle de Maigret. Presses de la
cité 1970. Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 250 sid.
Fransk text. (DT33791). 80:-
Simenon, Georges. Maigret och den dödsdömde.
Bonniers 1987. Förlagsband. Skyddsomslag. 179 sid. (DT17093). 40:-
Simenon, Georges. Mannen på
gatan och andra berättelser. Bra Deckare. 1984. Förlagsband.
Skyddsomslag. 228 sid. Bra skick.. DT 37462. 40:-
Simenon, Georges. Mannen som såg tågen
gå förbi. Bonniers 1983. Pappband. Skyddsomslag. 248 sid.
(DT9162). 50:-
Simmons, Dan. Nattens barn. Bra
Böcker. 1994. Inbunden. Skyddsomslag. 457 sid. Skyddsomslaget
nött. Namnteckning på insidan av pärmen. . DT 37948.
40:-
Sjöwall, Maj - Wahlöö, Per. Den
skrattande polisen. Norstedts 1994. Inbunden. 240 sid. (DT26510). 70:-
Sjöwall, Maj - Wahlöö, Per. Den
skrattande polisen. Norstedts/Vår Bok 1981. Förlagsband.
Skyddsomslag. 227 sid. (DT13287). 60:-
Sjöwall, Maj -
Wahlöö, Per. Polismördaren. Norstedts 1978.
Förlagsband. Saknar skyddomslag. 285 sid. (DT36113). 50:-
Skånska
gåsamord - Noveller och nyttigheter om mat och myt av
Skånska Deckarsällskapet och ledamöter av
Skåneländska Gastronomiska Akademien. Olaisen, Per (red).
Boströms 1996. Dekorerat förlagsband. 281 sid. (DT10323).
100:-
Smith, Wilbur. Erövrarna. Wahlströms 1998.
Dekorerat förlagsband. 553 sid. (DT17097). 60:-
Stig, Sture.
Sherlock Holmes andra sida. Celsius [1944]. Häftad. [35] sid.
(DT20405). 70:-
Strange, John Stephen. Night of reckoning. The crime
club 1959. Förlagsband. Skyddsomslag. 256 sid. (DT36041). 100:-
Svedelid, Olov.
Plundrarna. En Roland Hassel-thriller.Forum. 1992. Förlagsband.
Skyddsomslag. 383 sid. Nyskick. DT 37109. 50:-
Svedelid, Olov. De giriga. En Roland
Hassel-thriller. Forum. 1990. Kartonnageband. 332 sid. Bra skick.. DT
37362. 40:-
Svedelid, Olov. De
giriga. En Roland Hassel-thriller.Forum. 1990. Kartonnageband. 332 sid.
Bra skick. DT 37110. 40:-
Svedelid, Olov.
Piraterna. En Roland Hassel-thriller.Forum. 1996. Kartonnageband. 332
sid. Namnteckning. Bra skick. DT 37111. 40:-
Svedelid, Olov. Plundrarna. En
Roland Hassel-thriller. Forum. 1992. Förlagsband. Skyddsomslag.
383 sid. Ägarinitialer på försättsbladet. Mycket
bra skick.. DT 37366. 40:-
T-Ö

Taylor,
Andrew. De fyra yttersta tingen. Forum 2002. Förlagsband.
Skyddsomslag. 290 sid. (DT12257). 40:-
Taylor, Andrew. Den amerikanske pojken. Forum 2003.
Förlagsband. Skyddsomslag. 490 sid. Små fläckar
på framsnittet. (DT31819). 90:-
Taylor Rosenberg, Nancy. Hotad.
Forum. 1996. Inbunden. Skyddsomslag. 358 sid. Bra skick.. DT 37637. 50:-
Trenter, Stieg.
Farlig fåfänga. Bonniers
1987. Inbunden. Skyddsomslag. 293 sid. Något nött
skyddsomslag. (DT22964). 80:-
Trenter, Stieg. Farlig fåfänga. Bonniers
1989. Förlagsband. Skyddsomslag. 294 sid. (DT18773). 80:-
Trenter, Stieg. Sjöjungfrun. Bonniers 1969.
Inbunden. Skyddsomslag. 221 sid. Namnteckning på
försättsbladet. (DT21544). 50:-
Trenter, Stieg. Tolfte knappen. Bonniers 1965.
Häftad. 219 sid. Ryggen nött. (DT35716). 70:-
Trenter, Stieg. Tragiskt telegram. Bonniers 1985.
Förlagsband. Skyddsomslag. 256 sid. Trasigt skyddsomslag.
Namnteckning på försättsbladet. (DT35627). 40:-
Trenter, Stieg. Tragiskt telegram.
Bonniers. 1985. Förlagsband. Skyddsomslag. 257 sid. Bra skick.. DT
37465. 40:-
Trew, Anthony.
Two hours to darkness. Collins 1963. Förlagsband. Skyddsomslag.
320 sid. Slitet skyddsomslag. (DT36038). 80:-
Trosell, Aino.
Tvångströjan. Prisma. 2004. Inbunden. Skyddsomslag. 286 sid.
Nyskick. (Sk 38144) 50:-
Walters, Minette. Ett förvridet
sinne. Bonniers. 2005. Kartonnageband. 460 sid. Mycket bra skick.. DT
37368. 40:-
Walters, Minette. Iskällaren.
Bonniers. 1996. Förlagsband. Skyddsomslag. 309 sid. Bra skick.. DT
37369. 40:-
Walters, Minette.
Misstanken. Bonniers. 2003. Kartonnageband. 359 sid. Nyskick.. DT
37372. 40:-
Walters, Minette. Ormars
skepnad. Bonniers. 2001. Förlagsband. Skyddsomslag. 384 sid. Bra
skick.. DT 37373. 40:-
Westerlund, Staffan. Att bara
försvinna. Månadens Deckare. 189. Inbunden. Skyddsomslag.
227 sid. Bra skick. DT 37772. 30:-:-
Wheatley, Dennis.
Andra inseglet. Skoglunds 1951. Halvskinnband. 529 sid. (DT31603). 120:-
Wheatley, Dennis. Helvetets port. Vår
bok/Norstedts 1977. Förlagsband. Skyddsomslag. 271 sid. (DT33151).
60:-
Vickers, Roy. Eight Murders in the
Suburbs.Herbert Jenkins. 1954. Klotband. 188 sid. Skyddsomslaget lite
nött. Inlagan i mycket bra skick. DT 37150. 150:-
Vine, Barbara. Mörkerseende.
Månadens Deckare. 1989. Inbunden. Skyddsomslag. 342 sid. Bra
skick. DT 37771. 40:-
Yorke, Margaret. Nära
mord. Bra spänning. 1987. Inbunden. Skyddsomslag. 271 sid.
Nyskick. DT 37811. 30:-
|