skylt-liten.bmp (3560 bytes)

    BARN OCH UNGDOM


Kopiera texten om den bok du vill köpa och gå vidare till Beställ
 

Tillbaka till bokhyllan Beställ
A B C D E F G H IJ K L M N O PQ R S TU VW XYZ ÅÄÖ

A

Aaraas, Olav - Svensson, AnnaKarin. Grannar vid gränsen - då Sverige och Norge hörde ihop. Bohusläns museum/Bohusläns hembygdsförbund 2005. Dekorerat förlagsband. 28 x 24 cm. 128 sid. Illustrerad av AnnaKarin Svensson. Bra skick. (E19495). 70:-

Adler, C S. Den där Whiskey! Pollux Hästbokklubb 2001. Dekorerat förlagsband. 154 sid. Nyskick. (E11835). 50:-

Ahlrud, Sivar. Tvillingdetektiverna: Grottmysteriet. Wahlströms ungdomsböcker 1970. Fjärde upplagan. 141 sid. (E33410). 30:-

Ahlrud, Sivar. Tvillingdetektiverna: Grottmysteriet. Wahlströms ungdomsböcker 1959. 139 sid. Nött överkant. (E40034). 30:-

Ahlrud, Sivar. Tvillingdetektiverna: Smugglar-mysteriet. 7 uppl. Wahlströms 1976. Klotryggband. 140 sid. (E40214). 40:-

Aldridge, James. Den sanna historien om Lilli Stubeck. Tiden 1994. Inbunden. 239 sid. (E24700). 50:-

Aldridge, James. Den sönderslitna sadeln. Berghs 1985. Inbunden. 124 sid. (E24688). 50:-

Alexander, Lloyd. Spåmännen. Sjöstrands 1992. Inbunden. Opaginerad. Illustrerad av Trina Schart Hyman. (E28232). 80:-

Alexander, Pat. Min egen Bibelbok. Mer än femtio bibelklassiker, utvalda och återberättade för barn. Libris. 1991. Kartonnageband. 30 x 21 cm. Illustrerad av Suzanna Rust och Evelyn Bartlett. 126 sid. Nyskick. E 37987. 80:-

Alfons, Harriet. Min nya skattkammare. Ordriket. Natur och Kultur. 1984. Kartonnageband. Illustrerad. 144 sid. Bra skick.  Barn & Ungdom. (E 38200) 60:-

Allen, Kay. Jenny till häst. Wahlströms Flickböcker 1958.  Illustrerat klotryggband. 134 sid. Namnteckning. Bra skick. (E17939). 40:-

Alm, Monika. Ponnytoppen 3. Rabén & Sjögren 1974. Dekorerat förlagsband. Opaginerad. Fotoillustrerad. Bra skick. (E17266). 50:-

Alm, Monika. Ponnytoppen 4. Rabén & Sjögren 1975. Dekorerat förlagsband. Opaginerad. Fotoillustrerad. Bra skick. (E17264). 50:-

Almqvist, Anna-Lisa. Friskt mod Katinka!. Rabén & Sjögren. 1948. Klotryggband med teckning på omslaget. 156 sid. Namnteckning. Barn-Ungdom. 40. E 37179

Ambjörnsson, Gunilla. Truls. Gebers 1967. Dekorerat förlagsband. 87 sid. Illustrerad. Något nötta kanter. (E35731). 70:-

Ancker, Bo. Det stora reportaget. Rabén & Sjögren 1947. Illustrerat ryggklotband. 188 sid. Omslagsillustration av Harald Hägg. Bra skick. (E9057). 60:-

Anderberg, Bengt. Niklas och figuren. Bonniers 1950. Ryggklotband. 150 sid. Namnteckning på försättsbladet. (E25521). 50:-

Anderfors, Iréne. Sagan om Kvackekvack. [Iréne Anderfors 1996]. Inbunden. [26] sid. (E22580). 40:-

Andersen, Hans Christian. Andersens sagor, med 82 färgbilder efter akvareller av Ruth Moser-Michaëls. Världens bästa sagor. Niloe 1963. Dekorerat förlagsband. 348 sid. Illustrerad. Gulnad rygg och pärmar. Namnteckning på försättsbladet. (E40235). 60:-

Andersen, Hans Christian. Sagor - översatta av Henrik Böök. Bonniers 1975. Förlagsband. 355 sid. (E40084). 60:-

Andersen, Hans Christian. Sagor och berättelser. Tiden 1952. Ryggklotband. 243 sid. Illustrerad. (E27342). 80:-

Anderson, Lena. Majas lilla gröna. Rabén & Sjögren 1987. Inbunden. Opaginerad. Ett par bläckstreck på försättsbladet. (E24011). 50:-

Andersson, Carl A. Hett spår! Bonniers 1968. Förlagsband. 131 sid. Anteckninh på frampärmens insida. (E33426). 40:-

Andersson, Birger (text) - Wenliden, Rune (bild). Yrsa - en brunbjörns liv. Settern 1992. Häftad. 33 sid. Illustrerad. (E28064). 50:-

Anrell, Lasse - Widlund, Filippa. Ovänner i samma lag. Bonnier Carlsen 2003. Dekorerat förlagsband. 62 sid. Illustrerad av Filippa Widlund. Recensions-stämpel. Bra skick. (E19845). 50:-

Arden, William. Alfred Hitchcock och Tre deckare löser Huvudlösa hästens gåta. Wahlström 1978. Klotryggband. 198 sid. (E40202). 40:-

Arthur, Alex. Snäckor och andra skal. Djur med skal i närbild - vilka de är, hur de lever och hur de utvecklas. Bonniers Juniorförlag 1991. 65 sid. 28 x 22 cm. Rikt färgfotoillustrerad. Ingår i serien Fakta i närbild. (E404). 100:-

Arthur-Nilsson, Kerstin. Hej! Det är jag som är Nusse. Wahlströms 1975. Inbunden. 159 sid. (E20597). 40:-

Arthur Wennerbom, Irene. Ordspråks-Sagor. CKM. 1998. Häftad. 186 sid. Bra skick. (E 38372) 60:-

Arvidsson, Elsa - Asklöf, Susanna. Bil, bil, bil. BonnierCarlsen 2004. Dekorerat förlagsband. Tvärformat. 19 x 26 cm. Opaginerad. Fotoillustrerad. Bra skick. (E19886). 50:-

Atterholm, Ia, red. Julsagor och annan läsning för stora och små. Richters 1996. Dekorerat förlagsband. 26 x 21 cm. 28 sid. Illustrerad. Bra skick. (E14703). 40:-

Attorps, Gösta. Dominokungen. Rabén & Sjögren 1955. Illustrerat pappband. 138 sid. Omslag och illustrationer av Åke Runnström. Bra skick. (E9740). 50:-

Aulin, Arne - Norrman, John - Wikström, Olga. Första sångboken. Lärobok i musik för de tre första skolåren. Carlssons 1966. Dekorerat förlagsband. 192 sid. Rikt illustrerad med teckningar. Noter. Bra skick. (E17438). 80:-

Aune, Hermann. Sven orädd - berättelse för ungdom. Lindqvists 1944. Ryggklotband. 156 sid. Något nötta kanter. Gulnade sidor. Liten anteckning på försättsbladet. (E36028). 40:-

Avadå band - Fröknarna Klack - Häjkån Bäjkon band - Låt&Leklaget. Barnens musiktåg. Musikförlaget Lutfisken 1998. Inbunden. 48 sid. Illustrerad. Musiknoter. Skada vid ryggens slut. (E28724). 60:-

 


B        pil.bmp (982 bytes)


Barlow, Steve - Skidmore, Steve.
Drömma går ju! Funtasie 2002. Förlagsband. 154 sid. (E36178). 50:-

Barndomslandet - tripp trapp trull. Zweigbergk, Eva von, m fl (red). BonniersJunior 1984. Ryggklotband. 205 sid. Illustrerad. Något nött. (E25511). 120:-

Barne, Kitty. Karen spelar. Rabén & Sjögren 1955. Ryggklotband. 181 sid. Något nötta kanter. (E36170). 50:-

Barnens bästa - 1, Rim och ramsor ; 2, Sång och saga ; 3, Folksagor och fabler ; 4, Djur och äventyr ; 5, Från skilda länder ; 6, Stora föredömen ; 7, Livet på jorden ; 8, Vetenskap och teknik ; 9, Skapande lekar ; 10, Om konst ; 11, Om musik ; 12, I familjen ; 13, Före skolan ; 14, I skolan ; 15, I vår tid / Register. 15 volymer. Olsson, Jan Olof - Hallqvist, Britt G, m fl (red). Rytterstad 1964. Dekorerade konstskinnband. Olika upplagor och tryckningar. ca 3700 sid. Illustrerade. Något gulnade ryggar. Några fläckar på ett par volymer. (E34587). 400:-

Barnes-Clapp, Estelle. Patsy. Rabén & Sjögren 1954. Halvklotband. 189 sid. Något sliten. (E20157). 40:-

Beach, Lynn. Phantom Valley - I mumiens gravkammare. Wahlströms Ungdomsböcker 1996. Dekorerat förlagsband. 159 sid. Namnteckning på försättsbladet. (E16600). 40:-

Beach, Lynn. Phantom Valley - Vildkattens vrål. Wahlströms Ungdomsböcker 1997. Dekorerat förlagsband. 155 sid. Namnteckning på försättsbladet. (E16610). 40:-

Beckman, Gunnel. Medan katten var borta. Bonniers 1960. Ryggklotband. 139 sid. (E35927). 50:-

Beckman, Gunnel. Unga fröken Tova. Bonniers 1951. Ryggklotband. 130 sid. (E36053). 50:-

Berg, Erik. Havet var mitt. Aladdinklubben/FiB 1958. Dekorerat förlagsband. 150 sid. Omslag och teckningar av Jurgen von Konow. Något nött. (E36066). 50:-

Bergström, Gunilla. Mias pappa flyttar. Rabén & Sjögren 1982. Inbunden. 44 sid. Illustrerad. Något nött. (E20910) 50:-

Bergå, Frank, red. Hej Ers Majestät. Barnens brev till Kungen. Askelin & Hägglund 1986. Dekorerat förlagsband. 24 x 17 cm. Opaginerad. Illustrerad. (D19150). 60:-

Bibel för barn - valda stycken ur den heliga skrift. Svenska bibelsällskapet/Svenska kyrkans diakonistyrelses bokförlag 1956. Inbunden. 553 sid. (E25634). 60:-

Birkeland, Thøger. Mord i hallonsaft. AWE/Gebers 1979. Förlagsband. 121 sid. Märken efter etiketter på pärmarna. Etikett på frampärmens insida. Ryggen blekt. (E33935). 40:-

Björk, Christina – Anderson, Lena. Mapias bok. Prisma. 1977. Kartonnageband. Illustrerad av Lena Anderson. Opaginerad. Namnstämpel på försättsbladet. Bra skick. E 37940. 40:-

Björk, Ingvar – Lofterud, Curt. Husdjurens ungar. Natur och Kultur. 1991. Kartonnageband. Rikt illustrerad med färgteckningar. 31 sid. Namnetikett. Bra skick. E 37875. 30:-

Björkum, Svante. Elin och Erik. Rabén & Sjögren 1998. Inbunden. 91 sid. Illustrerad. (E30384). 60:-

Björling, John E. Sagan om Guri Vallpiga. W & W 1926. 113 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Fläckiga pärmar. Nötta hörn occh kanter. (E25632). 100:-

Blake, Quentin. Den dansande grodan. Alfabeta 1984. Inbunden. Opaginerad. (E24015). 70:-

Bland tomtar och troll. Sjuttioandra årgången. Jonsson, Else (red). Semic 1979. Ryggklotband. 117 sid. Illustrerad av Einar Norelius. Anteckning på försättsbladet. Något nött. (E26768). 60:-

Bland tomtar och troll. Åttioförsta årgången. Jonsson, Else (red). Semic 1988. Ryggklotband. 111 sid. Illustrerad av Hans Arnold. Nötta hörn. (E26766). 60:-

Blount Christian, Mary. Nästan vuxen. Wahlströms 1989. Inbunden. 203 sid. (E20674). 50:-

Blyton, Enid. Fem följer ett spår. Rabén & Sjögren 1957. Klotryggband. 134 sid. Anteckning på försättsbladet. Något nötta hörn och kanter. (E40204). 40:-

Blyton, Enid. Fem följer ett spår.Rabén & Sjögren. 1973. Kartonnageband. 138 sid. Namnteckning på försättsbladet. E 37023  20:-

Blyton, Enid. Äventyrens dal. Citadell. 1999. Kartonnageband. 213 sid. Nyskick. E 38001. 30:-

Blyton, Enid. Fem och kidnapparna. Rabén & Sjögren 1966. Fjärde upplagan. Ryggklotband. 143 sid. (E20147). 50:-

Blyton, Enid. Fem befriar flygarna. Rabén & Sjögren 1979. Sjätte upplagan. Förlagsband. 137 sid. Namnteckning på försättsbladet. (E36209). 50:-

Blyton, Enid. De fyra klarar skivan. Parnass Förlag 1956. Dekorerat förlagsband. 176 sid. Liten namnetikett på försättsbladet. Bra skick. (E17680). 50:-

Blyton, Enid. Fyrklövern på spaning. Wahlströms 1959. Andra upplagan. 184 sid. Något nötta hörn och kanter. Anteckning på frampärmens insida. (E34218). 40:-

Blyton, Enid. De 6 och den osynliga gästen. Wahlströms 1962. Ryggklotband. 185 sid. Namnteckning på frampärmens insida. (E26717). 40:-

Blyton, Enid. Gyllene sagor. Lindqvists 1947. Illustrerat klotryggband. 128 sid. Illustrerad med teckningar. Namnteckning. Bra skick. (E18055). 50:-

Blyton, Enid. Hemliga sjuan får ett uppdrag. Wahlströms 1961. Klotryggband. 137 sid. Nötta hörn. Anteckning på försättsbladet. (E40213). 30:-

Blyton, Enid. Hemliga sjuan och hundtjuvarna. Wahlströms 1963. Ryggklotband. 141 sid. (E25639). 40:-

Blyton, Enid. Hemliga Sjuan och det tomma huset. Wahlströms ungdomsböcker 1960. Dekorerat ryggklotband. 137 sid. Något nötta hörn. (E35131). 40:-

Blyton, Enid. Hemliga Sjuan på spåret. Wahlströms ungdomsböcker 1965. Dekorerat ryggklotband. 117 sid. Illustrerad. Något nötta hörn. (E35130). 40:-

Blyton, Enid. Kusinerna. AWE/Gebers 1958. Klotryggband. 215 sid. Bra skick. (E19743). 50:-

Blyton, Enid. Kusinerna kommer igen. AWE/Gebers 1958. Klotryggband. 147 sid. Bra skick. (E19744). 50:-

Blyton, Enid. Kvartetten i hemliga dalen. Wahlströms 1969. Ryggklotband. 139 sid. (E21388). 20:-

Blyton, Enid. Kvartetten vid hemliga berget. Gebers 1957. Klotryggband. 161 sid. Liten namnetikett på försättsbladet. Bra skick. (E17681). 50:-

Blyton, Enid. Kvartetten vid hemliga grottan. Gebers 1956. Klotryggband. 185 sid. Liten namnetikett på försättsbladet. Bra skick. (E17682). 50:-

Blyton, Enid. Kvartetten i hemliga dalen.Gebers. 1957. Klotryggband. 168 sid..Barn-Ungdom. 20. E 37223

Blyton, Enid. Den lilla trollkatten. Lindqvists 1951. Ryggklotband. 128 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. (E25522). 60:-

Blyton, Enid. Mysteriet med tjuvgömman. De Fem Deckarnas och Spårhundens fjortonde äventyr. Lindfors 1957. Första upplagan. Dekorerat förlagsband. Mjuka pärmar. 176 sid. Illustrerad av Lilian Buchanan. Bra skick. (E19742). 50:-

Blyton, Enid. Skattsökarna. Lindblads 1958. Klotryggband. 158 sid. Bra skick. (E19741). 50:-

Blyton, Enid. Skattsökarna. Wahlströms 1964. Inbunden. 141 sid. Nött. (E21099). 40:-

Blyton, Enid. Smugglar-Ben. Eklund/Tiden 1958. Dekorerat förlagsband. 101 sid. Illustrerad av Björn lindroth. Bokmärke på försättsbladet. Bra skick. (E19753). 50:-

Blyton, Enid. Snappy, vallhunden. Guns barnböcker 1956. Ryggklotband. 174 sid. Illustrerad av G W Backhouse. (E35728). 60:-

Blyton, Enid. Ute på rackartyg. Lindblads 1957. Dekorerat förlagsband. Opaginerad. Illustrerad med fotografier av Paul Kaye. Liten namnetikett på försättsbladet. Bra skick. (E19747). 80:-

Blyton, Enid. Äventyrens berg. Rabén & Sjögren 1976. Förlagsband. 119 sid. (E40217). 40:-

Blyton, Enid. Äventyrens ö. Rabén & Sjögren 1974. Dekorerat förlagsband. 134 sid. (E40203). 40:-

Blyton, Enid. Äventyret i Rubadubs fiskeläge. Buns barnböcker 1955. Andra upplagan. Mjuka pärmar. 199 sid. Illustrerad. Något nött rygg. (E36151). 70:-

Bohman, Birgitta. Barn i främmande länder - Indianpojken Pivo och Farid från Tunisien. Tiden 1954. Inbunden. 89 sid. Illustrerad. Exlibris. (E25255). 50:-

Boie, Kirsten. Matilda tokig i hästar. Berghs 2000. Inbunden. 64 sid. Illustrerad. (E20795). 40:-

Bolinder, Gustaf. En man och hans mula. Lindqvists 1941. Ryggklotband. 157 sid. Recensions-stämpel på försättsbladet. Omslaget nött. (E11923). 40:-

Bolinder, Gustaf. En man och hans mula. Lindqvists 1949. Ryggklotband. 159 sid. Bra skick. (E14065). 50:-

Bolinder, Gustaf. Pirater i kölvattnet. Wahlströms ungdomsböcker 1946. Ryggklotband. 138 sid. Pärmarna nötta. (E11952). 40:-

Booth, Teena. Upp i rök! Funtasie 2003. Förlagsband. 153 sid. (E36179). 50:-

Borg, Inga. När elefanterna dansar - djur på en savann i Afrika. AWE/Gebers 1983. Dekorerat förlagsband. 48 sid. Illustrerad av författaren. (E35580). 70:-

Bowen, Robert S. Spiken i botten. Wahlströms Ungdomsböcker 1972. Klotryggband. 160 sid. (E17620). 40:-

Boyd, Edward - Gardiner, Paul - Whittam, Geoffrey m fl. Collins Boys' annual. Collins s a. Ryggklotband. 128 sid. Illustrerad. (E28375). 100:-

Brask & Åberg. Mårten & Trine på bondgården. Richters 1997. Dekorerat förlagsband. [30] sid. Illustrerad. 26 x 21 cm. (E35730). 50:-

Brattström, Inger. Hittebarn i Bangalore. Saga 1970. Dekorerat förlagsband. 123 sid. Nötta hörn. Namnteckning på förtitelbladet. (E35763). 40:-

Brattström, Inger. Värdet. Ung nu. Rabén & Sjögren 1976. Häftad. 115 sid. (E36064). 50:-

Brattström, Inger. Önskehästen. Rabén & Sjögren 1995. Inbunden. 74 sid. Illustrerad. Märke efter prislapp på bakpärmen. (E30380). 50:-

Bray, Libba. Världens bästa party - Kari. Funtasie 2004. Förlagsband. 152 sid. (E33431). 50:-

Bright, Michael. Elefanten. Levande värld. Almqvist & Wiksell 1990. Inbunden. 31 sid. Illustrerad. (E30514). 50:-

Brink, Carol Ryrie. Barnen på Lillön. NoK 1956. Inbunden. 170 sid. (E29159). 70:-

Brink, Carol Ryrie. Caddie. NoK 1967. Inbunden. Skyddsomslag. 188 sid. Illustrerad. (E29872). 60:-

Broby-Johansen, Rudolf. Varför har vi kläder på oss? Gebers 1971. Illustrerat ryggklotband. opaginerad. Teckningar av Ebbe Sunesen. Namnteckning på titelsidan, Bra skick. (E9744). 80:-

Buffie, Margaret. Bortvänd ängel. Funtasie Club/Stabenfeldt 2001. Dekorerat förlagsband. 154 sid. Nyskick. (E11830). 50:-

Burton, Robert. Djurens ungar - det bästa som finns. Bonniers 1977. Förlagsband. Skyddsomslag. 31 x 24 cm. 96 sid. Rikt illustrerad. (E9888). 80:-

Bylock, Maj. Micke, Gustav och guldklimpen. Rabén & Sjögren 1990. Dekorerat förlagsband. 67 sid. Illustrerad av Irene Heine. Bra skick. (E17129). 50:-

Bögenæs, Evi. Greta i skolan. Tiden 1967. Dekorerat förlagsband. 59 sid. Illustrerad av Inge Falkentorp. Anteckning på frampärmens insida. (E36171). 40:-

 




C        pil.bmp (982 bytes)

Carey, Peter. Den stora slabangen. Sjöstrand 1997. 111 sid. (E24699). 50:-

Carlson, Greta. Kallanderhjälm och de andra. Skolornas Läroboksförlag 1923. Illustrerat klotryggband. 162 sid. Illustrerad av Erik O Strandman. Tillskrift på försättsbladet. Bra skick. (E17916). 80:-

Carlsson, Janne. Kamelklockorna. Rabén & Sjögren 1987. Dekorerat förlagsband. 153 sid. Recensions-stämpel på försättsbladet. Bra skick. (E17132). 50:-

Carwardine, Mark. Världens djur - Djuratlas. Svenska Böcker 1988. Dekorerat förlagsband. 28 x 22 cm. 64 sid. Illustrerad med teckningar. Bra skick. (E19717). 60:-

Casta, Stefan - Fagerberg, Maj. Humlans blomsterbok - barnens första flora. Alla barns bokklubb 1993. Inbunden. 45 sid. Illustrerad. (E24008). 60:-

Casserberg, Ture – Wikström, Ruth. Ordboken i bild. Gebers 1951. Ryggklotband med färgteckningar på omslaget. Illustrerad av Gun-Nyberg Karlsson. 239 sid. Namnteckning på försättsbladet. Bra skick. E 37937. 100:-

Casta, Stefan. Spelar död. Kims bok. Opal. 1999. Kartonnageband. 211 sid. Nyskick. E 37909. 50:-

Cavanna, Betty. Ett jobbigt sommarlov. Bonniers 1967. Dekorerat förlagsband. 154 sid. (E36030). 50:-

Cavanna, Betty. Mysteriet i den gamla gruvan. Albert Bonniers 1969. Inbunden. 146 sid. Namnteckning på försättsbladet. (E20163). 30:-

Cavanna, Betty. Flickan från Tokyo. Wahlströms. 1985. Klotryggband. Illustrerad pärm. 160 sid. Namnteckning. Pärmarna lite nötta i kanterna.. E 37527. 30:-

Cervantes Saavedra, Miguel de. Don Quixote - för ungdom bearbetade efter Florians franska upplaga. Bonniers 1922. Ryggklotband. 159 sid. Etikett på frampärmens insida. Något nött rygg. (E24817). 100:-

Chamberlain, George Agnew. Furra-hå! Furra-hej! Wahlströms Ungdomsböcker 1948. Ryggklotband. 218 sid. Bra skick. (E14203). 40:-

Chamberlain, George Agnew. Furra-hå! Furra-hej! Wahlströms ungdomsböcker 1948. Klotryggband. 218 sid. Bra skick. (E14068). 40:-

Chandler, Elizabeth. En doft av jasmin. Funtasie 2003. Förlagsband. 151 sid. (E36181). 50:-

Chandler, Elizabeth. Drömkillen. Funtasie club 2002. Förlagsband. 154 sid. (E35915). 50:-

Chandler, Elizabeth. Lögner och hemligheter. Funtasie 2003. Förlagsband. 152 sid. (E34262). 50:-

Chandler, Elizabeth. Silverhjärtat. Funtasie club 2002. Förlagsband. 154 sid. (E35910). 50:-

Chilton, Charles. Boken om Västern. Pelarböckerna/Svensk läraretidnings förlag 1961. Ryggklotband. 326 sid. Illustrerad. (E35857). 80:-

Chipperfield, Joseph E. Banner, den vita hingsten. Berghs 1977. Dekorerat förlagsband. 199 sid. Illustrerad av Robert Hales. (E36032). 50:-

Christiansen, Erik. Barnen vid den röda stenen. Opal 1987. Inbunden. 80 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. (E20998). 40:-

Clark, Stuart. Resan till stjärnorna. BonnierCarlsen 2000. Inbunden. 48 sid. Rikt illustrerad. (E21737). 100:-

Clarke, Julia. En lång höst. Wahlströms 2005. Förlagsband. 186 sid. (E36233). 50:-

Clarke, Julia. Mellan dig och mig. Wahlströms 2003. Förlagsband. 155 sid. (E36234). 50:-

Colman, Hila. Tory, fru Darlings dotter. Lindqvists 1964. Dekorerat förlagsband. 138 sid. (E36029). 50:-

Coolidge, Susan. Katy i hemmet. Lindblads 1968. Klotryggband. 154 sid. (E29119). 70:-

Coolidge, Susan. Katy i skolan. Lindblads 1969. Klotryggband. 157 sid. (E29120). 70:-

Coolies kokbok. Stehn, Malin (red). Funtasie club 2002. Förlagsband. 80 sid. Illustrerad. (E35909). 50:-

Cooney, Caroline B. Bevis: dagbok. Wahlströms 2005. Förlagsband. 185 sid. (E36182). 50:-

Cooper Bland, Jane. Barnens bästa. Band 10. Om konst.. Världsboken. 1964. Konstskinnband. 25 x 17 cm. Rikt illustrerad. 134 sid. Bra skick.. E 37559. 40:-

Cooper, J Fenimore. Prärien. Sagas berömda böcker 1980. Dekorerat förlagsband. 315 sid. Namnteckning på insidan av främre pärmen. Bra skick. (E11926). 40:-

Cooper, James Fenimore. Hjortdödaren. Bonniers 1952. Ryggklotband. 288 sid. Översatt av Alf Henrikson. Överstruken namnteckning på försättsbladet. (E12671). 40:-

Corn, Jerry. Atomen. Byggsten i allt. FiB 1961 - Kunskapens gyllene bibliotek. Illustrerat ryggklotband. 56 sid. Illustrerad av Norbert van Houten. Bra skick. (E9125). 70:-

Cras, Bengt-Åke. Alla för en. BK Pantern nr 2. Citadell 2002. Kartonnage-band. 160 sid. Bra skick. (E10379). 40:-

Cras, Bengt-Åke. Bankrånaren. Serien om Löken. Wahlströms Ungdomsböcker 1979. Klotrygg. Omslag av Torbjörn Mellberg. 160 sid. Bra skick. (E11758). 40:-

Crompton, Richmal. Bill den djärve. Wahlströms 1967. Ryggklotband. 138 sid. (E31666). 50:-

Crompton, Richmal. Bill den hejdlöse. Wahlströms ungdomsböcker 1969. Dekorerat ryggklotband. 138 sid. Illustrerad. Anteckning på frampärmens insida. (E35138). 40:-

Crompton, Richmal. Bill den fantastiske. Wahlströms Ungdomsböcker 1960. Nr 1028. Illustrerat ryggklotband. 134 sid. Bra skick. (E14200). 40:-

Crompton, Richmal. Bill den förträfflige. Wahlströms 1969. Ryggklotband. 139 sid. (E31665). 50:-

Crompton, Richmal. Bill i högform. Wahlströms ungdomsböcker 1967. Dekorerat ryggklotband. 137 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. (E35136). 40:-

Crompton, Richmal. Bill och rättvisan. Wahlströms ungdomsböcker 1971. Dekorerat ryggklotband. 159 sid. Illustrerad. Anteckning på frampärmens insida. (E35132). 40:-

Crompton, Richmal. Bill ordnar biffen. Wahlströms Ungdomsböcker 1955. Nr 750. Illustrerat ryggklotband. 134 sid. Namnteckning på försättsbladet. Bra skick. (E14199). 40:-

Crompton, Richmal. Bill slår rekord. Wahlströms ungdomsböcker 1970. Dekorerat ryggklotband. 157 sid. Illustrerad. Anteckning på frampärmens insida. (E35134). 40:-

Crompton, Richmal. Bill slår till. Wahlströms ungdomsböcker 1971. Dekorerat ryggklotband. 159 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet och frampärmens insida. (E35137). 40:-

Crompton, Richmal. Bill spelar tv-teater. Wahlströms Ungdomsböcker 1967. Ryggklotband. 143 sid. Namnteckning. (E26595). 40:-

Crompton, Richmal. Jimmy upptågsmakaren. Wahlströms Ungdomsböcker 1955. Nr 794. Illustrerat ryggklotband. 136 sid. Namnteckning på försättsbladet. Bra skick. (E14198). 40:-

Crompton, Richmal. Bill är värst. Wahlströms ungdomsböcker 1972. Dekorerat ryggklotband. 154 sid. Illustrerad. Anteckning på frampärmens insida. (E35133). 40:-

Crompton, Richmal. Jimmy. Wahlströms Ungdomsböcker 1955. Illustrerat ryggklotband. 133 sid. Namnteckning på försättsbladet. Bra skick. (E14194). 40:-

Crompton, Richmal. Jimmy upptågsmakaren. Wahlströms ungdomsböcker 1955. Dekorerat ryggklotband. 135 sid. Illustrerad. (E35135). 40:-

Cross, Gillian. Kartan över Ingenstans. Alfabeta 1990. Dekorerat förlagsband. 215 sid. Bra skick. (E18442). 40:-

Cumming, Robert. Titta noga. En konstbok för hela familjen. Rabén & Sjögren 1980. Pappband. Skyddsomslag. 24 x 23 cm. 61 sid. Rikt illustrerad. (E13354). 100:-

 




D        pil.bmp (982 bytes)

Dahlbäck, Helena. Fredda åtta år. Alfabeta 1999. Förlagsband. 141 sid. Anteckning på försättsbladet. (E33164). 50:-

Dale, Donald. Jojo på Borneo. Wahlströms Ungdomsböcker 1954. Nr 754. Illustrerat ryggklotband. 135 sid. Bra skick. (E14206). 40:-

Daniels, Lucy. Obs - Levande igelkottar! Citadell 1997. Inbunden. 123 sid. (E29922). 40:-

Daniels, Lucy. Rädda rävungen. Citadell 1998. Förlagsband. 127 sid. (E34257). 40:-

Danielsson, Bengt. Villervalle i Söderhavet. Saxon & Lindströms 1957. Dekorerat förlagsband. 239 sid. Illustrerad av Pierre Heyman. Namnteckning på förtitelbladet. (E35073). 60:-

De Musset, Paul - Nerman, Einar. Herr Vind och fru Regn - folksaga från Bretagne. Magnus Bergvalls förlag 1916. Ryggklotband. Genomskinligt skyddsomslag. 50 sid. Teckningar av Einar Nerman. Slitet skyddsomslag. (E35481). 100:-

Defoe, Daniel. Robinson Crusoe. Bra Klassiker 1983. Förlagsband. Skyddsomslag. 330 sid. Illustrerad. (Sk9070). 60:-

Dickens, Monica. Follyfoot. Rabén & Sjögren 1972. Häftad. 137 sid. Namnteckning på titelbladet. (E36027). 40:-

Dickinson, Peter. Emma Tuppers dagbok. Sjöstrands1986. Inbunden. 230 sid. Namnteckning på försättsbladet. (E20677). 50:-

Dickson Sheehy, Emma. Barnens bästa. Band 11. Om musik.. Världsboken. 1964. Konstskinnband. 25 x 17 cm. Rikt illustrerad. 216 sid. Bra skick.. E 37560. 40:-

Disney, Walt. Pocahontas. Richters. 1995. Kartonnageband. Rikt illustrerad med färgteckningar. Opaginerad. Namnetikett. Bra skick. E 37874. 30:-

Disney, Walt. Aladdin och den lilla vita kamelen. Richters. 1994. Kartonnageband. Opaginerad. Namnetikett. Bra skick. E 37876. 30:-

Disney, Walt. Aladdin. Richters. 1993. Kartonnageband. Opaginerad. Namnteckning. Bra skick. E 37877. 30:-

Dixon, F W. Det hemliga tecknet - Bröderna Hardy på nya äventyr. Wahlströms Ungdomsböcker 1980. Illustrerat klotryggband. 196 sid. Namnteckning. Bra skick. (E18371). 40:-

Dixon, F W. Mysteriet i jaktstugan - Bröderna Hardy på nya äventyr. Wahlströms Ungdomsböcker 1974. Ryggklotband. 189 sid. Namnetikett. Bra skick. (E26597). 40:-

Dorsey, Angela. Vem ska rädda Angel? Funtasie 2003. Förlagsband. 149 sid. (E36183). 50:-

Downie, James M. Warrigal - Vildhästen. Berättelse för ungdom. Wahlströms 1944. Klotryggband. 190 sid. Fotoillustrerad. Tillskrift på insidan av främre pärmen. Bra skick. (E14054). 40:-

Doyle, Arthur Conan. En försvunnen värld. BonniersJunior 1989. Inbunden.227 sid. Illustrerad. (E24696). 50:-

Doyle, Sir Arthur Conan. Vita kompaniet. Berättelse för pojkar. Wahlströms Ungdomsböcker nr 462-463, 1946. Illustrerat ryggklotband. 218 sid. Bra skick. (E10955). 50:-

Draanen, Wendelin von. Han sa, hon sa. Richters 2003. Förlagsband. 239 sid. (E35903). 50:-

Dumas, Alexander. Greven av Monte Cristo. De klassiska Ungdomsböckerna. Lindblads 1975. Klotryggband. 158 sid. Förkortad version. (E29095). 60:-

Dunlop, Eileen. Farliga minnen. Wahlströms 2002. Förlagsband. 139 sid. (E36184). 50:-

Dunlop, Eileen. Det svarta fönstret. Wahlströms 2005. Dekorerat förlagsband. 173 sid. (E36185). 50:-

Duvoisin, Roger, m fl. Barnens bästa. Band 6. Stora föredömen.. Världsboken. 1964. Konstskinnband. 25 x 17 cm. Illustrerad med teckningar. 256 sid. Bra skick.. E 37555. 40:-

 

 

 


E        pil.bmp (982 bytes)

Ed, Björn - Lönn, Magnus. Buller om huller - bråkstavsutställning för barn och alla andra. Länsmuseet i Göteborg/Riksutställningar 1994. Klammerhäftad. Opaginerad. Illustrerad. (E33436). 50:-

Edström, Mauritz. Vävaren som upptäckte Amerika - Kristofer Columbus liv och upptäckter. Harriers 1945. Ryggklotband. 159 sid. Blyertsanteckningar på frampärmens insida och försättsbladet. (E22582). 50:-

Ekström, Margareta. Sagor från Sjötullen. Askild & Kärnekull 1972. Förlagsband. Skyddsomslag. 94 sid. Illustrationer av Martin Lamm. Förlags-stämpel på titelsidan. Bra skick. (E9066). 50:-

Ellis, Edward S. Blockhuset vid Hocking River. Wahlströms Ungdomsböcker 1955. Nr 59. Illustrerat ryggklotband. 139 sid. Namnteckning på försättsbladet. Bra skick. (E14187). 50:-

Ellis, Edward S. Den försvunna floden. Wahlströms Ungdomsböcker 1956. Nr 436. Klotryggband. 138 sid. Namnteckning på frampärmens insida. (E29969). 50:-

Ellis, Edward S. Jetro Juggens. Wahlströms Ungdomsböcker 1951. Nr 13. Illustrerat ryggklotband. 138 sid. Namnteckning på försättsbladet. Bra skick. (E14189). 50:-

Ellis, Edward S. Med Hjortfot på äventyr. Wahlströms ungdomsböcker 1956. Ryggklotband. 141 sid. Något nötta hörn. Namnteckning på frampärmens insida. (E35068). 50:-

Ellis, Mel. Jätteormens hämnd. Wahlströms ungdomsböcker 1973. Nr 1728-1729. Illustrerat ryggklotband. 199 sid. Omslag av Ola Ericson. Bra skick. (E9378). 50:-

Elmqvist, Annika - Rydberg, Pål. Farliga tankar. Om demokrati och människovärde. Ordfront 1985. Illustrerat förlagsband. 29 x 21 cm. 184 sid. Rikt illustrerad med teckningar - historia i serieform. Bra skick.  (E11093). 80:-

Engqvist, Hans Erik - Hellberg, Hans-Eric - Nilsson, Ulf - Nygren, Tord. Flickan som dog. Tiden 1986. Förlagsband. 105 sid. Illustrerad. (E36101). 100:-

Engström, T. A. Rymdkulan. Lindqvists 1959. Illustrerat ryggklotband. 159 sid. Omslagsillustration av Björn Karlström. Bra skick. (E9067). 50:-

Ericsson, John O. Robin Hood spänner bågen. Tiden 1964. Inbunden. (E20603). 40:-

Ericson, Stig. Diligensöverfallet. Röda ramen Bonniers 1970. Inbunden. 121 sid. Namnteckning på smutstitelbladet. (E29271). 40:-

Ericson, Stig. Indianupproret. Bonniers 1963. Dekorerat förlagsband. 120 sid. Omslag och illustrationer av Nils Stödberg. (E33335). 50:-

Ericson, Stig. Mål! - Tigrarna i cupen. Bonniers 1975. Häftad. 130 sid. Författarens dedikation. Läsveck i ryggen. (E36235). 50:-

Eriksdotter, Carina. Lilla må bra-boken. Wahlströms 2004. Dekorerat förlagsband. 95 sid. (E36186). 50:-

Eriksson, Göran. Filip, Buster och ett ruggigt skott. BonnierCarlsen 2004. Dekorerat förlagsband. 153 sid. (E36187). 50:-

Eriksson, Larserik. Klick! Olle fotograferar. Rabén & Sjögren. 1978. Inbunden. 15 x 12 cm. Illustrerarad med färgteckningar. 23 sid. Bra skick. E 37791. 20:-

Eriksson, Leif - Lind, Kristoffer. Barn skriver till tomten. Lind & Co 2003. Förlagsband. Skyddsomslag. 18 x 14 cm. Illustrerad. (E15135). 50:-

Ersson, Boris – Hedin, Birgitta. Vi är samer. Samebarn berättar. Sveriges Radios förlag. 1977. Kartonnageband. 30 x 20 cm. Opaginerad. Rikt illustrerad med färgbilder. Bra skick.  Barn & Ungdom. (E 38174) 50:-

Eurén-Berner, Lisa. En liten Sprakfåle till. Wahhlströms 1958. Sjätte upplagan. Ryggklotband. 140 sid. Anteckning på frampärmens insida. Gulnad. (E33411). 50:-

Eurén-Berner, Lisa. Erik har sista ordet - en Sprakfåle-bok. Wahlströms 1958. Fjärde upplagan. Ryggklotband. 121 sid. Anteckning på frampärmens insida och försättsbladet. (E33413). 50:-

Eurén-Berner, Lisa. Familjen Sprakfåles nya baby. Wahlströms 1963. Ryggklotband. 139 sid. Anteckning på frampärmens insida och försättsbladet. (E33412). 50:-

Eurén-Berner, Lisa. Fröken Sprakfåle på grönbete. Wahlströms 1959. Klotryggband. 142 sid. Anteckning på frampärmens insida. (E29153). 50:-

Eurén-Berner, Lisa. Heja, Peter! En Sprakfålebok. Wahlströms 1956. Fjärde upplagan. Ryggklotband. 123 sid. Anteckning på försättsbladet. (E34397). 50:-

Eurén-Berner, Lisa. Sprakfålen tar semester. Wahlströms 1956. Sjätte upplagan. Ryggklotband. 140 sid. Illustrerad. (E34395). 50:-

Eurén-Berner, Lisa. Susanne och en ann' - en Sprakfåle-bok. Wahlströms 1958. Sjätte upplagan. Ryggklotband. 138 sid. Liten reva i sista sidan. Anteckning på frampärmens insida och försättsbladet. (E33415). 50:-

Euren-Berner, Lisa. Susanne på egen hand - en Sprakfåle-bok. Wahlströms 1943. Sjunde upplagan. Ryggklotband. 138 sid. Anteckning på frampärmens insida och försättsbladet. (E33405). 50:-

Euren-Berner, Lisa. Susanne som barnsköterska - en Sprakfåle-bok. Wahlströms 1961. Sjätte upplagan. Ryggklotband. 139 sid. Anteckning på frampärmens insida och försättsbladet. (E33406). 50:-

Euren-Berner, Lisa. Susanne står brud - en Sprakfåle-bok. Wahlströms 1960. Sjätte upplagan. Ryggklotband. 139 sid. Namnteckning på frampärmens insida. (E35930). 50:-

Eurén-Berner, Lisa. Susanne i Vällingby. En sprakfålebok.Wahlströms. 1953. Klotryggband med teckning på omslaget. 128 sid. Namnteckning på försättsbladet. Bra skick, Barn-Ungdom. 40. E 37178

Eurén-Berner, Lisa. Unga fru Sprakfåle. Wahlströms 1964. Åttonde uplagan. Ryggklotband. 139 sid. Anteckning på frampärmens insida. (E33407). 50:-




F        pil.bmp (982 bytes)

Fagerberg, Maj (illustrationer). Alla barns sagor - sju utvalda sagor så som de berättades förr. Alla barns bokklubb 1988. Dekorerat förlagsband. [29] sid. Rikt illustrerad. 26,5 x 20 cm. (E35266). 40:-

Fairweather, Eileen. Franska förbindelser. BonniersJunior 1989. Inbunden. 158 sid (E25658). 50:-

Falconer, Bertil. Pizarros skugga. Rabén & Sjögren 1982. Dekorerat förlagsband. 171 sid. Bra skick. (E17136). 40:-

Falk, Ann Mari. Birgitta går i dansen. Rabén & Sjögren 1955. Förlagsband. 137 sid. Omslag och illustrationer av Ulla Sundin-Wickman. (E34251). 50:-

Falk, Ann Mari. Kusin Anne i skolan. Rabén & Sjögren 1964. Ryggklotband. 140 sid. (E35926). 50:-

Falk, Ann Mari. Kusin Anne i skolan. Rabén & Sjögren 1957. Ryggklotband. 142 sid. (E36153). 50:-

Falk, Ann Mari. Min kusin Anne. Rabén & Sjögren 1957. Ryggklotband. 135 sid. (E36154). 50:-

Falk, Ann Mari. Petra. Rabén & Sjögren 1964. Inbunden. 13 sid. (E29151). 60:-

Falk, Ann Mari. Resan tillbaka. Rabén & Sjögren 1984. Dekorerat förlagsband. 54 sid. Illustrerad av Tord Nygren. Bra skick. (E17133). 50:-

Falk, Ann Mari. Sparka inte katten. Rabén & Sjögren 1973. Förlagsband. Skyddsomslag. 103 sid. Något nött skyddsomslag. (E34260). 50:-

Falk, Ann Mari. Vem är Ulla? Rabén & Sjögren 1959. Ryggklotband. 134 sid. Omslag och illustrationer av Kerstin Thorvall-Falk. (E34261). 50:-

Falk, Bisse - Kallenberg, Lena - Rissler, Gerd. Barnens flora. När Sankte Per tappade nycklarna och 20 andra blomsterhistorier för barn. Ordfront 1983. Dekorerat förlagsband. 18 x 22 cm. 48 sid. Illustrerad av Gerd Rissler. Bra skick. (E17192). 60:-

Falk, Bisse - Kallenberg, Lena - Rissler, Gerd. Barnens flora. Flickan som Näcken tog. 21 nya blomsterhistorier för barn. Ordfront 1983. Dekorerat förlagsband. 18 x 22 cm. 48 sid. Illustrerad av Gerd Rissler. Bra skick. (E17193). 60:-

Farley, Walter. Svarta Hingsten-mysteriet. Bonniers 1969. Inbunden. 147 sid. Namnteckning på försättsbladet. (E26723). 50:-

Farley, Walter. Svarta hingsten triumferar. Bonniers 1965. 1 upplagan. 267 sid. Fläckar på ryggen. (E20167). 40:-

Farley, Walter. Stora Svarten. Berättelsen om vänskapen mellan en pojke och en häst. Lindqvists. 1953. Kartonnageband. 27 x 20 sid. Opaginerad. Illustrerad av James Schucker. (E 38527) 50:-

Faurby, Bent. Ficktjuven. Hegas 2004. Dekorerat förlagsband. 68 sid. Illustrerad av Marie Johansson. Bra skick. (E19846). 50:-

Fernez, André. Nick Jordan ser rött. Wahlströms ungdomsböcker 1966. Ryggklotband. 144 sid. Bra skick. (E11955). 50:-

Fernez, André. Nick Jordan ser rött. Wahlströms 1966. Ryggklotband. 143 sid. Anteckning på frampärmens insida och försättbladet. (E33418). 50:-

Fernez, André. Nick Jordan, kontraspion. Wahlströms ungdomsböcker 1965. Ryggklotband. 143 sid. Bra skick. (E11956). 50:-

Fernez, André. Nick Jordan ser rött. Wahlströms ungdomsböcker 1966. Ryggklotband. 144 sid. Bra skick. (E14207). 50:-

Fitinghoff, Laura. Barnen från Frostmofjället - en barnberättelse för små och stora. Norstedts 1929. 10 upplagan. Ryggklotband. 241 sid. Dedikation på försättsbladet. Nötta hörn. Sliten rygg. Fläckig. (E24697). 60:-

Forsslund, Karl-Erik. Jungfru-Jan. En sagbok. Wahlström & Widstrand 1897. Grönt klotband. Ryggtitel i guld. 216 sid. Namnteckning på försättsbladet. Bra skick. (E15624). 100:-

Frazee, Steve. High Chaparral - fångar hos apacherna. Röda Ramen. Bonniers 1971. Inbunden. 137 sid. (E21642). 50:-

Friesen, Gayle. Mirakelflickan. Funtasie 2004. Förlagsband. 153 sid. (E33398). 50:-

Frisk, Liselotte. Solsken. Bonniers 1976. Förlagsband. Skyddsomslag. 117 sid. Reva i skyddsomslaget. (E36205). 50:-

Furuland, Lars - Ørvig, Mary. Djurboken - en antologi för barn. En bok för alla 1982. Inbunden. 191 sid. Illustrerad. (E25270). 40:-

Fährmann, Willi. Tid att hata, dags att älska. Berghs 1988. Inbunden. 315 sid. (E20679). 60:-

 

 


G        pil.bmp (982 bytes)

Gahrton, Måns. Eva & Adam - att vara eller inte vara - ihop. BonnierCarlsen 2001. Inbunden. 121 sid. Illustrerad. (E30383). 60:-

Gahrton, Måns - Unenge, Johan. Ronny & Julia tror på tomten. BonnierCarlsen 2000. Dekorerat förlagsband. [32] sid. Rikt illustrerad. (E35471). 40:-

Garner, Alan. Jack och bönstängeln. Sjöstrands 1992. Inbunden. [32] sid. Illustrerad. (E25707). 60:-

Gaselle, Björg. Mette Marit filmar vidare. Sörlins 1957. Inbunden. 127 sid. (E29167). 50:-

Gaselle, Björg. Mette Marit går till filmen. Sörlins 1956. Inbunden. 116 sid. (E29168). 50:-

Gaselle, Björg. Mette Marit på minkfarmen. Sörlins 1957. Inbunden. 107 sid. (E29165). 50:-

Geijerstam, Brita af. Jag tycker och jag tänker. Bonniers 1970. Klotryggband. 44 sid. Illustrerad. (E25939). 100:-

Geijerstam, Brita af. Mia-Pia i 3:an. Bonniers/Önskeböckerna 1961. Klotryggband. 123 sid. Omslag och illustrationer av Ilon Wikland. Dedikation. Bra skick. (E17476). 80:-

Grieg Cederblad, Johanne. Per och Greta. Svensk läraretidnings förlag 1952. Inbunden. 168 sid. Illustrerad. Stämpel på pärmens insida. (E20615). 30:-

Griffiths, Helen. Min vän Pricken. Richters 1989. Inbunden. 146 sid. Anteckning på försättsbladet. Något nötta hörn och kanter. (E29158). 60:-

Griffiths, Helen. Vem tar hand om Pepita?. Wahlströms. 1987. Klotryggband. Illustrerad pärm. 156 sid. Namnteckning. Bra skick.. E 37542. 30:-

Griffiths, Helen. Siro den blå katten . Wahlströms. 1986. Klotryggband. Illustrerad pärm. 158 sid. Namnteckning. Bra skick.. E 37543. 30:-

Griffiths, Helen. Silver, min egen hund. Wahlströms. 1985. Klotrygg. Illustrerad pärm. 160 sid. Namnteckning. Bra skick.. E 37586. 30:-

Griffiths, Helen. Leon, den vilda hunden. Wahlströms. 1986. Klotrygg. Illustrerad pärm. 159 sid. Namnteckning. Lite nött.. E 37587. 20:-

Gripe, Camilla. Bortbytingarna. Bonniers 1979. Dekorerat förlagsband. 121 sid. Illustrerad av Måd Olsson. (E34950). 70:-

Gripe, Maria. Att vara Elvis. Bonniers 1977. Dekorerat förlagsband. 156 sid. Illustrerad av Harald Gripe. Anteckning på förtitelbladet. (E34951). 30:-

Gripe, Maria. I klockornas tid. Bonniers juniorförlag 1987. Inbunden. 235 sid. Illustrerad av Harald Gripe. (E20134). 50:-

Gripe, Maria. I klockornas tid. Bonniers 1965. Dekorerat förlagsband. 209 sid. Illustrationer av Harald Gripe. (E40184). 50:-

Gripe, Maria. Tre trappor upp med hiss. BonniersJunior 1992. Inbunden. 245 sid. (E27610). 80:-

Gripe, Maria. Ellen, dellen…. Bonniers. 1987. Kartonnageband. 170 sid. Namnteckning. Bra skick.. E 37545. 30:-

Grocott, Ann. Fly för livet, Micky. Wahlströms. 1987. Ryggklotband. Illustrerad pärm. 160 sid. Namnteckning. Bra skick.. E 37528. 30:-

Güettler, Kalle. Du är i mitt blod. Hegas 2006. Inbunden. 103 sid. Illustrerad. Anteckning på försättsbladet. (E28485). 60:-

Gummerus, Teddy. Archimedes på rymmen. Rabén & Sjögren 1979. Inbunden. 120 sid. (E20150). 40:-

 

 


H        pil.bmp (982 bytes)

Hadenius, Stig - Janrup, Birgit. Roligt om historia - Bronsåldern. Gebers 1969. Inbunden. 31 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (E20796). 60:-

Hadenius, Stig - Janrup, Birgit. Roligt om historia - Järnåldern. Gebers 1969. Inbunden. 32 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (E20797). 60:-

Hagen, Christine von. Pablo. Rabén & Sjögren 1950. Ryggklotband. 141 sid. Illustrerad. (E36052). 50:-

Hagman, Sven. Hyllan - barnmuseum, verkstad. Stockholms stadsmuseum 1992. Inbunden. 64 sid. Illustrerad. (E20912). 60:-

Hagmar, Pia. Tess - drömmen om en häst. BonnierCarlsen 2003. Inbunden. 170 sid. (E30585). 50:-

Hall, John. Varning för mambor. Radiodetektiverna. Rabén & Sjögren  1979. Dekorerat förlagsband. 137 sid. Namnteckning på insidan av främre pärmen.  Bra skick. (E11927). 40:-

Hallberg, Lin. Hunden med den blå tungan. Rabén & Sjögren 2005. Förlagsband. 173 sid. (E33163). 60:-

Hallå där - Köp blåbär! Klintberg, Bengt af (urval). Litteraturfrämjandet 1980. Andra upplagan. Inbunden. 226 sid. Illustrationer av Bengt Malmström. Blekt rygg. Inget skyddsomslag. (E23529). 70:-

Hamre, Leif. Blå-två-hoppa. Bonniers 1960. Önskeböckerna. Nr 229. Illustrerat ryggklotband. 118 sid. Omslagsillustration av Bo Wennerberg. (E15435). Bra skick. 50:-

Hansen, Vilhelm. Tomtarnas glada jul. Alla barns bokklubb/Carlsen 1981. Dekorerat förlagsband. 31 sid. Rikt illustrerad. 27 x 20 cm. (E35476). 50:-

Harte, Bret. The Queen of the Pirate Isle. Frederick Warne. 1955. Klotband med färgteckning på pärmen. 22 x 16 cm. Illustrerad av Kate Greenway. 64 sid. Bra skick. E 37938. 120:-

Haugen, Tormod. Skriket från djungeln. Awe/Gebers. 1990. Kartonnageband. 395 sid. Namnteckning. Bra skick.  Barn & Ungdom. (E 38198) 30:-

Havrevold, Finn. Viggo. Bonniers 1960. Bonniers Juniorböcker nr 230. Ryggklotband. 130 sid. Omslagsillustration av Harald Gripe. Bra skick. (E10744). 40:-

Hayes, Rosemary. Blodsband. Funtasie 2005. Dekorerat förlagsband. 152 sid. (E36188). 50:-

Haywood, Carolyn. Här kommer Betsy. Gula ramen. Bonniers 1968. Dekorerat förlagsband. 109 sid. Illustrerad. Namnetikett på frampärmens insida. (E36207). 40:-

Hedvall, Birgitta. Gogo och spökena. Bonniers 1967. Inbunden. 158 sid. (E30174). 60:-

Heinberg, Erna. Två vänner. Carlssons 1926. Ryggklotband. Anteckning på försättsbladet. Något nötta hörn. (E33421). 40:-

Hellberg, Hans-Eric. Upp genom luften - ett fall med Dunder & Brak. Rabén & Sjögren 1973. Förlagsband. 135 sid. (E36109). 60:-

Hellsing, Lennart - Ströyer, Poul. Boken om Kasper. En bok för alla 1981. Opaginerad. Illustrerad av Poul Ströyer. Fläck på frampärmen. (E34689). 60:-

Hellsing, Lennart - Simak, Frantisek. Kung Kul - engelska barnkammarrim. Rabén & Sjögren 1986. Inbunden. Opaginerad. (E25838). 80:-

Hellsing, Lennart. Regn är vått sa greve Tott. Rabén & Sjögren 1973. Inbunden. [32] sid. Dedikation från författaren (E21044). 350:-

Henrikson, Alf. Adalbert Anderssons anor - en historiebok för barn. Brombergs 1985. Dekorerat förlagsband. 173 sid. Illustrerad av Åke Eriksson. 26 x 23,5 cm. (E34691). 130:-

Henrikson, Margot. ABC på Moderna Museet. En fyndig och fantasieggande ABC-bok för barn. Klara, enkla bilder ur den moderna konsten. Berghs. 1989. Kartonnageband. 30 x 15 cm. Rikt illustrerad i färg. 40 sid. Nyskick. E 38083. 40:-

Hentzel, Roland - Brown, Lois Roy - Bergman, K Edvin - Reed, Cutcliff - Wiesler, Rolf - Wise, Michael - Heil, Nini. Flygnings romanserie: Sista striden - Flygdetektiven - Luftens Karl-Alfred - Atlantäventyret - Rymdraketen - Det kan ingen doktor hjälpa - Hjälten från Veerhagt - Måsvingarna. 8 verk i en volym. Bonniers 1937-1938. Privatinbundet halvskinnband. Omslagen är ej medbundna. Namnteckning på försättsbladet. (E24878). 200:-

Heuck, Sigrid. Jag är en cowboy och heter Jim. Prisma 1976. Inbunden. 124 sid. (E20710). 40:-

Hiatt Harlow, Joan (text) - Arnosky, Jim (bild). Elof och isbjörnsungen. Alla barns bokklubb/Carlsen 1982. Dekorerat förlagsband. 31 sid. Rikt illustrerad. 27 x 20 cm. (E35478). 50:-

Hicks, J L. Arktis i närbild. Rabén & Sjögren 1989. Inbunden. 29 sid. Rikt illustrerad. (E21205). 40:-

Hjorth Nielsen, Erik. Ett juläventyr. Opal 1987. Dekorerat förlagsband. [30] sid. Illustrerad. 23 x 26 cm. (E35719). 60:-

Hjortvid, Elisabeth. Tjavva. Opal 1988. Inbunden. 224 sid. Illustrerad. (E20680). 50:-

Hjärteboken - om att tycka om. Almblad, Jannica - Stehn, Malin (red). Funtasie 2004. Förlagsband. 80 sid. Illustrerad. (E36230). 50:-

Hocken, Sheila. Emma blir ledarhund. Wahlströms. 1985. Klotrygg. Illustrerad pärm. 158 sid. Namnteckning. Bra skick.. E 37593. 30:-

Hoeye, Michael. En mus för alla tider - ett Hermux Tantamoq-äventyr. Bra Böcker 2002. Inbunden, skyddsomslag. 279 sid. Illustrerad. (E22516). 60:-

Hoffmann, Franz. Lyckan står den djerfve bi - berättelse för ungdom. N H Thomsons förlag 1853. Halvskinnband. 141 sid. Illustrerad "Med fyra lithografier i Tontryck". Etikett på frampärmens insida. Rygg och hörn lätt nötta. Sidorna lätt fläckade. (E25001). 150:-

Holmberg, Lizzie. Petter och piraterna. Bonniers 1964. Förlagsband. 143 sid. (E36111). 60:-

Holmqvist, Göran. En Drottnings önskan. Förlags AB Gondolin 1998. Dekorerat förlagsband. Opaginerad. Illustrationer av Hans Arnold. (E33517). 80:-

Holmqvist, Ingvor - Holmqvist, Leif. Ett år med tomten. Alla barns bokklubb 1991. Dekorerat förlagsband. [29] sid. Illustrerad. 26 x 20 cm. Anteckning på frampärmens insida. (E35727). 50:-

Holubitsky, Katherine. Ensam på jorden. Funtasie Club/Stabenfeldt 2001. Dekorerat förlagsband. 154 sid. Nyskick. (E11829). 50:-

Hoppe, Marei. Mumpe reser till Spanien. Gebers 1958. Inbunden. 205 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (E30154). 60:-

Hughes, Monica. Vinterskuggans land. Bonniers Juniorförlag 1988. Dekorerat förlagsband. 148 sid. Bra skick. (E18440). 40:-

Hughes, Monica. Vinterskuggans land. BonniersJunior 1988. Förlagsband. 147 sid. Namnteckning på frampärmens insida. (E32672). 40:-

Hugo, Victor. Ringaren i Notre-Dame. Sagas berömda böcker 1984. Dekorerat förlagsband. 299 sid. Illustrerad av Stig Södersten. Bra skick. (E15958). 50:-

Hume, Ruth Fox. Florence Nightingale. Wahlströms 1966. Klotryggband. 125 sid. Illustrerad. (E28859). 70:-

Härd, Berit. Keli, min kompis. Rabén & Sjögren 1990. Dekorerat förlagsband. 54 sid. Illustrerad av Ola Nyberg. Bra skick. (E17126). 50:-

Härliga husdjur!. Stehn, Malin (red). Funtasie club 2003. Förlagsband. 79 sid. Illustrerad. (E35905). 50:-

Högelin, Gösta. Rolf får ett uppdrag. Wahlströms ungdomsböcker 1946. Ryggklotband. 139 sid. Pärmarna lite nötta och med ett par små fläckar. (E11953). 40:-

Högelin, Lisa. Flickorna på Rönnås. Lindblads 1951. Ryggklotband. 149 sid. Anteckning på försättsbladet. (E36172). 50:-

Högelin, Lisa. När den rätte kommer. En berättelse om och för unga flickor. Lindblads 1939. Klotryggband. 164 sid. Ett par fläckar på ett par sidor. (E19317). 60:-

 




IJ        pil.bmp (982 bytes)

Ibbotson, Eva. Hemligheten på perrong 13. Berghs. 1994. Kartonnageband. 184 sid. Nyskick. E 37829. 30:-

Ibbotson, Eva.
Ring, så spökar vi. Berghs. 1997. Kartonnageband. 172 sid. Bra skick. E 38075. 40:-

Idestam-Almquist, Guit.
Lyckliga Elisabet. Svensk Läraretidnings förlag 1959. Klotryggband. 103 sid. Illustrerad. Namnteckning på frampärmens insida. Namnteckning på titelbladet. (E29081). 50:-

Ireland, Kenneth. Spökhistorier och andra kusligheter. Richters 1993. Inbunden. 154 sid. Något nött. (E22721). 40:-

Isakson, Börje. Bränn häxan! - en berättelse om den stora häxjakten på Södermalm i Stockholm 1675-1676. Rabén & Sjögren 1998. Inbunden. 74 sid. Illustrerad av Tord Nygren. (E29289). 80:-

Isakson, Börje - Ahlbom, Jens. Kungagubben - en bok om Gustav Vasa. Rabén & Sjögren 1997. Inbunden. 61 sid. Rikt illustrerad. (E24769). 60:-

Isakson, Börje. Omöjligt uppdrag - Raoul Wallenbergs kamp i Budapest 1944-45. De historiska ungdomsböckerna/Lindblads 1975. Klotryggband. 128 sid. Fotoillustrerad. Bra skick. (E19527). 60:-

Isakson, Börje – Bard, Magnus. Vikingafärd. Rabén & Sjögren. 2000. Kartonnageband. 24 x 20 cm. Illustrerad med färgteckningar. 93 sid. Bra skick. E 37854. 50:-

Iseborg, Harry. Glad Jul med Bobo och Clarina. Rabén & Sjögren 1968. Ryggklotband. 58 sid. Illustrationer av Eva Zetterlund. Anteckning på försättsbladet. (E33392). 50:-

Iseborg, Harry. Jan och hans gata. Rabén & Sjögren 1959. Ryggklotband. 57 sid. Illustrerad av Evert Skymne. Anteckning på försättsbladet. (E33393). 40:-

Iseborg, Harry. Jan och hans gata. Rabén & Sjögren 1959. Ryggklotband. 57 sid. Illustrerad. (E25697). 50:-

Iseborg, Harry. Jan och den stora hunden. Rabén & Sjögren 1962. Ryggklotband. 63 sid. Omslag och illustrationer Stig Södersten. Bra Skick. (E11783). 40:-

Israelsson, Jan-E. Fem fall för Frippe Fransson. Åhlén & Åkerlund 1966. Klammerhäftad. 15 sid. Illustrerad. Medföljde Tomtepåsen 1966. (E24734). 30:-

Jacobson, Gun. Tjejer, Peter. Bonniers 1975. Häftad. 111 sid. (E34255). 50:-

Jacobsson, Ritta. Midnatt råder. Wahlströms 1997. Inbunden. 159 sid. (E30606). 40:-

James, Will. Vildhästen - en berättelse från prärien. Bonniers 1963. Dekorerat förlagsband. 191 sid. Illustrerad. Något nötta hörn och kanter. Något blekta pärmar. (E33136). 60:-

Jansson, Eric. Bosse klarar skivan. Westerbergs 1954. Illustrerat ryggklotband. 132 sid. Bra skick. (E9073). 50:-

Jansson, Eric. Varggropen på Långudden. Harriers 1958. Ryggklot. 155 sid. (E33416). 40:-

Jardin, Rosamond du. Nästan sjutton år. Flickornas julbok. Åhlén & Åkerlunds 1951. Ryggklotband. 100 sid. Illustrerad av Gunila Stierngranat. Anteckning på frampärmens insida. Något gulnade sidor. (E36054). 40:-

Jobs, Susanne. Heja! Siljdedalens Ridklubb. Fingraf 1999. Dekorerat förlagsband. 112 sid. Nyskick. (E19988). 60:-

Johansson i Backe, Kerstin. Där inga prästkragar växer. Tiden 1990. Inbunden. 160 sid. Namnetikett på försättsbladet. (E21872). 40:-

Johansson i Backe, Kerstin. Y73 Dronten. Bonniers 1969. Inbunden. 110 sid. (E25654). 50:-

Johns, W E. Biggles flyger österut. Bonniers 1946. Ryggklotband. 216 sid. Slitet, fläckigt exemplar. Anteckning på försättsbladet och på frampärmens insida. (E26700). 40:-

Johns, W E. Biggles gillrar en fälla. Wahlströms 1973. Ryggklotband. 188 sid. Namnteckning och klistermärke på frampärmens insida. (E25663). 40:-

Johns, W E. Biggles i oasen. Wahlströms 1974. Ryggklotband. 195 sid. Namnteckning på frampärmens insida. (E25668). 50:-

Johns, W E. Biggles i orienten. Wahlströms 1945. Tredje upplagan. Klotryggband. 223 sid. Namnteckning på försättsbladet. Pärmhörnen lite nötta. (E18872). 50:-

Johns, W E. Biggles i Paradisdalen. Wahlströms Ungdomsböcker 1967. Klotryggband. 189 sid. Namnteckning. Bra skick. (E18380). 50:-

Johns, W E. Biggles i paradisdalen. Wahlströms 1977. Ryggklotband. 188 sid. (E25670). 50:-

Johns, W E. Biggles i tropikerna. Wahlströms 1976. Ryggklotband. 190 sid. (E25667). 50:-

Johns, W E. Biggles möter leopardmännen. Wahlströms 1974. Ryggklotband. 186 sid. (E25665). 50:-

Johns, W E. Biggles och dollarkuppen. Wahlströms 1958. 2 upplagan. Ryggklotband. 135 sid. Pärmhörnen lite nötta. (E26024). 50:-

Johns W E. Biggles och luftpiraterna. Wahlströms 1969. Ryggklotband. 191 sid. Namnetikett på frampärmens insida. (E26577). 50:-

Johns, W E. Biggles och människosmugglarna. Wahlströms 1972. Ryggklotband. 196 sid. (E25666). 50:-

Johns W E. Biggles åter i elden. Wahlströms 1992. Inbunden. 155 sid. (E21650). 50:-

Johns, W E. Worrals flyger österut. Wahlströms 1946. Andra upplagan. Ryggklotband. 218 sid. Nötta

Jonsson, Runer. Jens och jag och unionen. Askild & Kärnekull 1982. Inbunden. Skyddsomslag. 114 sid. (20135). 50:-

Jäderin-Hagfors, Maja. Valpen Kurres äventyr. Wahlströms Barnböcker 1947. Illustrerat klotryggband. 111 sid. Illustrerad av fred Ockerse. Bra skick. (E18057). 40:-




K        pil.bmp (982 bytes)

Kaeser, H J. Vår hemlighetsfulla värld. Gleerups 1941. Klotryggband. 184 sid. Illustrerad. (E29160). 80:-

Kalashnikoff, Nicholas. Tojon en sibirisk hund. Bonniers. 1960. Kartonnageband. Illustrationer av Eric Palmquist. 156 sid. Namnteckning. Bra skick.  Barn & Ungdom. (E 38160) 30:-

Karlsson, Ylva. En liten bok om Malin. Alfabeta 2001. Dekorerat förlagsband. 173 sid. Illustrerad av Ann Forslind. Bra skick. (E19847). 60:-

Kavanagh, Pamela. Den gyllene stigbygeln. Pollux 2001. Dekorerat förlagsband. 154 sid. (E36065). 50:-

Kavanagh, Pamela. Den vita vargen. Pollux 2002. Inbunden. 151 sid. (E30623). 50:-

Kaye, Geraldine. Resan bort. Wahlströms. 1986. Klotryggband. Illustrerad pärm. 157 sid. Namnteckning. Pärmarna ngt nötta i kanterna.. E 37533. 30:-

Keene, Carolyn. Kitty och den gyllene skatten. Wahlströms flickböcker 1982. Klotryggband. 198 sid. Överstruken namnteckning. Bra skick. (E12703). 40:-

Keene, Carolyn. Kitty och den mystiska teaterbåten. Wahlströms flickböcker 1970. Klotryggband. 188 sid. (E21651). 50:-

Keene, Carolyn. Kitty och det flygande tefatet. Wahlströms flickböcker 1981. Klotryggband. 198 sid. Bra skick. (E12711). 40:-

Keene, Carolyn. Kitty och det gåtfulla ansiktet. Wahlströms flickböcker 1982. Klotryggband. 194 sid. Överstruken namnteckning. Bra skick. (E12704). 40:-

Keene, Carolyn. Kitty och skorstenens hemlighet. Wahlströms flickböcker 1980. Klotryggband. 192 sid. Överstruken namnteckning. Bra skick. (E12690). 40:-

Keene, Carolyn. Mary, Lou och den svarta blomman. Wahlströms 1978. Halvklotband. 200 sid. Namnteckning på frampärmens insida. (E20154). 50:-

Kendal, Penny. Kusligt lika. Funtasie club 2003. Förlagsband. 152 sid. (E35913). 50:-

Kendall, Sarita. Klock-revets hemlighet. Opal 1992. Inbunden. 128 sid. (E24569). 60:-

Kjellgren, Lennart. Gråstjärt far ut i vida världen och andra sagor. FiB:s sagoböcker 1956. Illustrerat pappband. 85 sid. Illustrerad av Britt-Mari Hallbert. Bra skick. (E9127). 60:-

Klara, färdiga, party! Almblad, Jannica (red). Funtasie 2004. Förlagsband. 80 sid. Illustrerad. (E36231). 50:-

Knight, Eric. Lassie på äventyr. Gebers 1960. Inbunden. 227 sid. Anteckning på främre pärmens insida och försättsbladet. Två små revor på frampärmen. (E20152). 30:-

Knutsson, Gösta. Känner du Pelle Svanslös - Pelle Svanslös på äventyr ; Pelle Svanslös på nya äventyr ; Pelle Svanslös i Amerika. Tre verk i en volym. BonniersJunior 1985. Dekorerat förlagsband. 214 sid. Illustrerad av Lucie Lundberg. (E40221). 80:-

Knutsson, Gösta. Trillingarna Svanslös. Bonniers barnbibliotek 1948. Dekorerat ryggklotband. 107 sid. Illustrerad. Lös i bindningen. Nötta kanter och hörn. Namnstämpel på frampärmens insida och på försättsbladet. Namnteckning på försättsbladet och på titelbladet. (E40192). 50:-

Kullman, Harry. Mannen från Montana. Rabén & Sjögren 1970. Inbunden. 119 sid. (E24599). 50:-

Kullman, Harry. Rymlingen. Rabén & Sjögren 1980. Dekorerat förlagsband. 122 sid. Illustrerad av Claes Bäckström. (E35148). 50:-

Kunnas, Unto. Bombkrevaden. Filadelfia 1962. Ryggklotband. 125 sid. (E23287). 40:-

Kästner, Erich. Emil och de tre tvillingarna. Bonniers 1964. Förlagsband. 151 sid. Anteckning och klisteretikett på frampärmens insida. (E36104). 80:-

 

 


L        pil.bmp (982 bytes)

Lagercrantz, Rose. Breven från Frida. Rabén & Sjögren 1990. Inbunden. 119 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (E25518). 50:-

Laird, Elizabeth. Paradise end. Wahlströms 2005. Förlagsband. 190 sid. (E36191). 50:-

Lamb, Kathryn. Ge dig, mamma! Funtasie 2005. Förlagsband. 148 sid. Illustrerad. (E33433). 50:-

Lang, Maria. Akta dej Katja.Wahlströms. 1979. Klotrygg. 197 sid. Namnteckning. Nycket bra skick. E 37024. 20:-

Lang, Maria. Akta dej Katja. Wahlströms. 1985. Klotrygg. Illustrerad pärm. 153 sid. Namnteckning. Bra skick. E 37584. 20:-

Lang, Maria. Hjälp mej Katja. Wahlströms. 1985. Klotrygg. Illustrerad pärm. 159 sid. Namnteckning. Bra skick.. E 37585. 20:-

Lang, Maria. Jan och Katja jagar en kista. Norstedts. 1977. Inbunden. Illustrerad pärm. 149 sid. Bra skick. E 37789. 30:-

Lang, Othmar Franz. Tystas du talar jag. AWE/Gebers 1986. Häftad. 178 sid. (E22853). 70:-

Langston, Laura. Den perfekta sommaren. Funtasie 2005. Dekorerat förlagsband. 154 sid. (E36192). 50:-

Lanham, Cheryl. En andra chans. Funtasie Club 2001. Dekorerat förlagsband. 154 sid. Bra skick. (E16613). 50:-

Lanham, Cheryl. Mardrömmen. Funtasie Club 2002. Inbunden. 154 sid. (E30611). 40:-

Larsen, Knud Erik. Asfaltblomman. Opal 1991. Inbunden. 161 sid. (E24575). 50:-

Larsson, Mats-Arne. Nella, Love och Pyton möter gravplundrarna. Opal 1992. Inbunden. 192 sid. Namnteckning på frampärmens insida. (E24564). 60:-

Larsson, Mats-Arne. Nella, Love och Pyton löser biskopsrummets hemlighet. Opal1993. Inbunden. 228 sid. (E24565). 60:-

Larsson, Mats-Arne. Nella, Love och Pyton löser Biskopsrummets hemlighet. Opal 1993. Förlagsband. 228 sid. (E35584). 50:-

Larsson, Monika. Sheriffen och Stora Faran. Eriksson & Lindgren 2001. Dekorerat förlagsband. 77 sid. Illustrerad av författaren. Bra skick. (E19887). 50:-

Leitch, Patricia. Linda räddar Kelly. Wahlströms. 1985. Klotryggband. Illustrerad pärm. 156 sid. Bra skick.. E 37568. 20:-

Lengstrand, Rolf - Rolén, Pierre L - Widding, Lars. Ali-Baba - hästen som fick en ny svans. Fritt efter Lars Widdings TV-saga. Wahlströms 1965. Ryggklotband. 47 sid. Illustrerad. Anteckning på frampärmens insida. (E35922). 50:-

Lengstrand, Rolf - Rolén, Pierre L. Ponnyklubben och postryttarens hemlighet. Wahlströms ponnyklubbs årsbok, nr 16, 1978. Inbunden. 80 sid. Illustrerad. (E26435). 50:-

Lian, Torun. Frida - med hjärtat i handen. Rabén & Sjögren 1994. Dekorerat förlagsband. 169 sid. (E35072). 60:-

Lidbeck, Petter. Den döda hunden. Tiden 2006. Förlagsband. 121 sid. (E33165). 60:-

Lindberg, Margareta. Det sjungande trädet. Sagan om Wira. Norstedts. 1994. Kartonnageband. Illustrerad. 187 sid. Nyskick. E 38048. 40:-

Lindblom, Yngve. Hittebarnens fader. Harriers 1944. Illustrerat klotryggband. 96 sid. Namnteckning på försättsbladet. Bra skick. (E18129). 50:-

Linde, Gunnel. Eva-sjam och Lua. Bonniers 1968. Inbunden. 138 sid. Illustrerad. (E29123). 60:-

Linde, Gunnel. Eva-sjam och Nalle. Bonniers 1968. Inbunden. 122 sid. Illustrerad. (E29121). 60:-

Linde, Gunnel. Eva-sjams land. Bonniers 1967. Inbunden. 140 sid. Illustrerad. (E29122). 60:-

Linde, Gunnel. Om livet är dig kärt. BonnierJunior. 1993. Inbunden. 159 sid. Nött. (E22827). 50:-

Linde, Gunnel. Skräcknatten i Fasebo. AWE/Gebers 1985. Inbunden. 42 sid. Illustrationer av Tord Nygren. (E25513). 60:-

Linder, Bengt. Kalas, sa Toppen till Knoppen. Wahlströms barnböcker 1975. Dekorerat ryggklotband. 95 sid. (E35123). 50:-

Linder, Bengt. Knas, sa Toppen till Knoppen. Wahlströms barnböcker 1971. Dekorerat ryggklotband. 92 sid. (E35122). 50:-

Linder, Bengt. Rena knickedickan, Bonnie. Wahlströms flickböcker 1975. Ryggklotband. 155 sid. Namnteckning på frampärmens insida. (E35628). 30:-

Linder, Bengt. Tjabo och agentligan.Wahlströms ungdomböcker. 1980. Klotryggband. Illustrerad pärm. 160 sid. Nyskick..Barn-Ungdom. E 37188   30:-

Linder, Bengt. Rena knickedickan, Bonnie.Wahlströms flickböcker. 1975. Klotryggband. Illustrerad pärm. 155 sid. Nyskick..Barn-Ungdom. 
E 37200  30:-

Linder, Bengt. Fnurp i kolan, Dante.Wahlströms ungdomböcker. 1978. Klotryggband. Illustrerad pärm. 158 sid. Namnteckning. Bra skick. Barn-Ungdom.
E 37204  20:-

Linder, Bengt. Vicket gnägg, Bonnie.Wahlströms flickböcker. 1981. Klotryggband. Illustrerad pärm. 159 sid. Namnteckning. Bra skick..Barn-Ungdom.
E 37205  20:-

Linder, Bengt. Vicken knäpp mumie, Bonnie.Wahlströms flickböcker. 1980. Klotryggband. Illustrerad pärm. 160 sid. Mycket bra skick..Barn-Ungdom.
E 37210  20:-

Linder, Bengt. Tjabo och semesterligan.Wahlströms ungdomböcker. 1978. Klotryggband. Illustrerad pärm. 158 sid. Namnteckning. Bra skick.Barn-Ungdom. 
E 37211 20:-

Lindgren, Astrid. All about the Bullerby children. Methuen & Co 1970. Förlagsband. Inget skyddsomslag. 223 sid. Illustrerad av Ilon Wikland. Översatt av Evelyn Ramsden. Innehåller berättelser från Alla vi barn i Bullerbyn, samt Bullerbyboken. Anteckning på smutstitelbladet. (E31339). 150:-

Lindgren, Astrid. Emil i Lönneberga. Rabén & Sjögren 1975. Ryggklotband. 123 sid. Illustrerad av Björn Berg. (E25382). 60:-

Lindgren, Astrid - Törnqvist, Marit. I Skymningslandet. Rabén & Sjögren 1994. Inbunden. 42 sid. Rit illustrerad. (E24013). 100:-

Lindgren, Astrid. Kajsa Kavat. Rabén & Sjögren 1980. Dekorerat förlagsband. 118 sid. Illustrerad av Ingrid Vang-Nyman. (E35139). 70:-

Lindgren, Astrid. Kajsa Kavat och andra barn. 11 uppl. Rabén & Sjögren 1967. Dekorerat klotryggband. 146 sid. Illustrationer och omslag av Ingrid Wang-Nyman. Något nött. (E40219). 60:-

Lindgren, Astrid. Kalle Blomkvist och Rasmus. Rabén & Sjögren 1989. Elfte upplagan. Dekorerat förlagsband. 154 sid. Illustrerad av Eric Palmquist. (E36112). 60:-

Lindgren, Astrid. Lillebror och Karlsson på taket. Rabén & Sjögren 1955. Ryggklotband. 159 sid. Illustrerad av Ilon Wikland. (E22821). 120:-

Lindgren, Astrid. Lillebror och Karlsson på taket. Rabén & Sjögren 1968. Femte upplagan. Ryggklotband. 159 sid. Illustrerad av Ilon Wikland. Nötta hörn. Gulnade sidor. (E35140). 50:-

Lindgren, Astrid - Nyman, Ingrid Vang. Pippi går till sjöss. Rabén & Sjögren 1971. Förlagsband. Opaginerad. Helt illustrerad. (E29045). 200:-

Lindgren, Astrid - Nyman, Ingrid Vang. Pippi vill inte bli stor. Rabén & Sjögren 1971. Förlagsband. Opaginerad. Helt illustrerad. (E29044). 200:-

Lindgren, Astrid. Rasmus, Pontus och Toker. Rabén & Sjögren 1957. Ryggklotband. 1 upplaga. 191 sid. Illustrerad. (E23028). 350:-

Lindgren, Astrid. Rasmus, Pontus och Toker. Rabén & Sjögren 1957. Ryggklotband. 1 upplaga. 191 sid. Illustrerad. Namnteckning på frampärmens insida. (E40252). 350:-

Lindgren, Astrid. Rasmus på luffen. Rabén & Sjögren 1982. Dekorerat förlagsband. 160 sid. Illustrerad av Eric Palmquist. (E35141). 70:-

Lindgren, Astrid. Ronja rövardotter. Rabén & Sjögren 1982. Inbunden. Skyddsomslag. 235 sid. Illustrerationer av Ilon Wikland. Skydsomslaget buckligt. (E26705). 90:-

Lindgren, Astrid. Ronja Rövardotter. Rabén & Sjögren 1981. Första upplagan. Förlagsband. Skyddsomslag. 235 sid. Illustrerad av Ilon Wikland. Något snedläst. (E33871). 200:-

Lindgren, Astrid - Otto, Svend. Spelar min lind sjunger min näktergal. Rabén & Sjögren 1984. Dekorerat förlagsband. [30] sid. Illustrerad. (E35723). 80:-

Lindgren, Astrid - Otto, Svend. Spelar min lind sjunger min näktergal. Rabén & Sjögren 1984. Inbunden. [30] sid. Illustrerad. (E35920). 80:-

Lindgren, Astrid (text) - Wikland, Ilon (teckningar). Titta, Madicken, det snöar! Rabén & Sjögren 1983. Inbunden. 30 sid. Stort format. (E26715). 60:-

Lindgren, Barbro - Pyk, Madeleine. Gomorron Gud - eller Så gick det till när Gud skapade himmel och jord: fritt efter bibeln. Eriksson & Lindgren 1994. Inbunden. [30] sid. Illustrerad. (E30397). 100:-

Lindgren, Barbro - Pyk, Madeleine. "Jam-jam" "ib-ib". Eriksson & Lindgren 1992. Inbunden. [28] sid. Illustrerad. (E30398). 100:-

Lindgren, Barbro. Mattias sommar. Rabén & Sjögren 1974. Inbunden. 124 sid. Illustrerad av författaren. Fläck och namnetikett på frampärmens insida. (E29794). 60:-

Lindgren, Barbro. OBS! Viktigt!. Eriksson & Lindgren. 1997. Kartonnageband. Illustrerad med teckningar av Cecila Torudd. Bra skick. E 37830. 40:-

Lindqvist, Birgitta – Tillberg, Louise. Emilia och kärleken. Norstedts. 1992. Kartonnageband. Illustrerad med teckningar av Louise Tillberg. 148 sid. Tillskrift på försättsbladet. Bra skick. E 37831. 30:-

Lindquist, Marita. Malena 11 år. Bonniers 1975. Häftad. 122 sid. Omslag och illustrationer av Kerstin Thorvall. Författarens dedikation. (E33779). 60:-

Lindquist, Marita. Toffe och Andrea. BonniersJunior 1979. Dekorerat förlagsband. 83 sid. Illustrerad av Tord Nygren. Något nött rygg. (E35589). 50:-

Lindquist, Marita. Malenas finaste sommar. Bonniers barnbibliotek 1967. Ryggklotband. 150 sid. Illustrerad. Nötta hörn. Namnteckning. (E36106). 60:-

Lindquist, Marita. Ulla-Marika. Sörlins 1959. Ryggklotband. 125 sid. Illustrerad av Åke Runnström. Namnteckning på frampärmens insida. (E34399). 50:-

Lindström, Erik R - Södergren, Karin. Titta ett gryt. Opal 1995. Inbunden. 28 sid. Illustrerad. (E24016). 50:-

Lingard, Joan. När kriget kom. Wahlströms 1991. Inbunden. 201 sid. (E20785). 50:-

Lingard, Joan. Den tolfte juli. Prisma 1977. Häftad. 110 sid. (E34250). 40:-

Lingard, Joan. Stellas nya familj. Wahlströms. 1985. Klotrygg. Illustrerad pärm. 159 sid. Bra skick.. E 37591. 20:-

Liston, Robert. Tio dollar för en nigger. Wahlströms 1973. Ryggklotband. 124 sid. Illustrerad. (E34252). 50:-

Lively, Penelope. Vålnaden. Rabén & Sjögren 1979. Dekorerat förlagsband. 140 sid. (E33763). 80:-

Lizzie McGuire - Vilken kille!. Jones, Jasmine (bearbetning). Richters 2004. Förlagsband. 130 sid. Illustrerad. (E35916). 50:-

Lomborg, Aage. Den tredje kungen. Eklunds 1950. Ryggklotband. 182 sid. Illustrerad av Uno Stallarholm. Etikett på frampärmens insida. Stämpel på försättsblaet. (E36173). 50:-

Long, Marie-Chantal. Tjaba Shejkis! Eriksson & Lindgren 2003. Dekorerat förlagsband. 128 sid. Bra skick. (E19849). 50:-

Love, Adelaide, m fl. Barnens bästa. Band 2. Sång och saga. . Världsboken. 1964. Konstskinnband. 25 x 17 cm. Illustrerad med färgteckningar. 200 sid. Bra skick.. E 37551. 40:-

Lund Eriksen, Endre. Varning för Pitbull-Terje. Tiden 2004. Dekorerat förlagsband. 218 sid. Bra skick. (E17122). 50:-

Lundberg, Helene S. Fixa ditt rum! Funtasie 2005. Förlagsband. 80 sid. Illustrerad. (E36241). 50:-

Lundberg, Helene S. Fixa själv. Funtasie 2002. Förlagsband. 80 sid. Illustrerad. (E35907). 50:

Lundström, Janne. Johan Vilde vaskar guld. Rabén & Sjögren 1977. Inbunden. 111 sid. Något gulnad. (E20146), 40:-



 


M        pil.bmp (982 bytes)

MacDonnell, Jack. Den gåtfulle skidlöparen. Wahlströms 1967. Inbunden. 140 sid. (E20593). 40:-

MacPhail, Catherine. Som min egen skugga. Wahlströms 2005. Dekorerat förlagsband. 159 sid. (E36242). 50:-

Mahy, Margaret. Blod och dunder-äventyret. Alfabeta 1991. Inbunden. 163 sid. Illustrerad. (E26598). 50:-

Malam, John. Barnens atlas över utrotningshotade djur. Kärnan 1992. Dekorerat förlagsband. 30 x 23 cm. 29 sid. Illustrerad med färgteckningar. Bra skick. (E15440). 50:-

Malmberg, Stig. Aktare för Knatten. Wahlströms 1969. Klotryggband. 138 sid. Namnteckning på frampärmens insida. (E29114). 50:-

Malmberg, Stig. Den osynlige motståndaren. Wahlströms 1963. Klotryggband. 140 sid. Namnteckning på frampärmens insida. (E29115). 50:-

Malmberg, Stig. Se upp för Knatten. Wahlströms ungdomsböcker 1967. Nr 1378. Illustrerat ryggklotband. 142 sid. Namnteckning. Bra skick. (E9126). 60:-

Malmquist, Eva. Barnens bästa. Band 14. Före skolan.. Världsboken. 1964. Konstskinnband. 25 x 17 cm. Rikt illustrerad. 285 sid. Bra skick.. E 37563. 40:-

Malmquist, Eva - Forsberg, Bertil. Vad var det jag läste? Del 2. Tredje upplagan. Gleerups 1963. Ryggklotband. 115 sid. Illustrationer av Sven Hemmel. Något nött. (E36105). 80:-

Malone, Patricia. Elena - krigarflickan. Wahlströms 2005. Dekorerat förlagsband. 191 sid. (E36243). 50:-

Manley, Deborah. Vet du hur om bibelns länder. EFS-förlaget 1981. Inbunden. 45 sid. Rikt illustrerad. Stort format. (E25239). 60:-

Marck, Mary. Kamrater emellan. Björck & Börjesson 1933. Ryggklotband. 171 sid. Anteckning på försättsbladet. Något nötta hörn. (E33422). 60:-

Marclau (illustratör). Nicke Pyssling och Kurre Blåkorre. Kärnan u å. Opaginerad. Något nött. (E21072). 40:-

Marryat, Frederick. Barnen i nya skogen. Lindblads 1962. Ryggklot. 185 sid. (E32993). 30:-

Marryat, F. Barnen i Nya skogen. Wahlströms. 1985. Klotryggband. Illustrerad pärm. 160 sid. Namnteckning. Bra skick.. E 37541. 30:-

Marryat, Frederick. Jakob Ärlig. Lindqvists 1971. Inbunden. 172 sid. Illustrerad. (E27163). 50:-

Martin, Ann M. Ett hörn av universum. Wahlströms 2005. Förlagsband. 174 sid. (E36244). 50:-

Martin, Ann M. Inte som i drömmen. Wahlströms 1999. Inbunden. 159 sid. (E30612). 40:-

Martin, Bengt. Ormsommar. Rabén & Sjögren 1990. Dekorerat förlagsband. 90 sid. Illustrerad av Åke Eriksson. Bra skick. (E17130). 50:-

Masefield, John. Hertigens kurir. Gleerups ungdomsböcker 1948. Klotryggband. 226 sid. Bra skick. (E14069). 40:-

Mayr-Pletschen, Heide (bild). Julberättelsen - fritt efter Lukasevangeliet. Petra 1984. Dekorerat förlagsband. [25] sid. Illustrerad. (E35470). 40:-

McCombie, Karen. Allys värld, 1 - Mitt förvirrade liv. Funtasie 2004. Förlagsband. 149 sid. (E33427). 50:-

McCombie, Karen. Ödets röst? Funtasie 2005. Förlagsband. 150 sid. (E33429). 50:-

McNicoll, Sylvia. Beautys återkomst. Funtasie 2005. Dekorerat förlagsband. 153 sid. (E36193). 50:-

Meres, Jonathan. Hallå, dagbok!. Funtasie club 2002. Förlagsband. 152 sid. (E35902). 50:-

Meres, Jonathan. Hallå, där ute! Funtasie 2002. Förlagsband. 130 sid. (E36194). 50:-

Meres, Jonathan. Hallå igen, dagbok!. Funtasie club 2002. Förlagsband. 133 sid. (E35912). 50:-

Meigs, Cornelia, m fl. Barnens bästa. Band 5. Från skilda länder.. Världsboken. 1964. Konstskinnband. 25 x 17 cm. Illustrerad med teckningar. 248 sid. Bra skick.. E 37554. 40:-

Michaëlis, Karin. Bibi och Ole. Bonniers 1939. Klotryggband. 160 sid. Klisterlapp på frapärmens insida. (E28851). 60:-

Miles, Alfred H. 52 stories for girls. Hutchinson and Co 1889. Klotband. 450 sid. Nött. Rygg och hörn slitna. Lös i bindningen. (E25124). 50:-

Miles, Keith. Larmet går! Tiden 1998. Inbunden. 157 sid. (E29157). 50:-

Miles, Patricia. Det ena du vill. Sjöstrands 1984. Inbunden. 144 sid. (E25720). 50:-

Millved, Maria. Josefin och lilla Emma på semester. Wahlströms barnböcker 1981. Illustrerat förlagsband. 100 sid. Illustrerad av Mirjana Novak. Bra skick. (E18399). 40:-

Millved, Maria. Kom tillbaka, Bengt. Wahlströms. 1986. Klotryggband. Illustrerad pärm. 160 sid. Namnteckning. Bra skick.. E 37539. 30:-

Min Skattkammare, Del 4 - Världen är så stor. Löfstedt, Annie - Svinhufvud, Barbro - Hentzel, Roland, (red). Natur och Kultur 1965. Elfte upplagan. Halvklotband. 26 x 18 cm. 175 sid. Illustrerad av Kaj Beckman, Else M Brag, J L Brisley, H Castelli, Albert Edelfeldt. Mollie Faustman, Einar Forseth, H Forsslund. Kerstin Frykstrand, Marc Hentzel, Erik Lundegård, E H Shepard, L F Perkins. (E35484)˜ 100:-

Min Skattkammare Del 5. Noaks ark. Löfstedt, Annie - Svinhufvud, Barbro - Hentzel, Roland - Petré-Nyberg, Maja, red. Natur och Kultur 1964. Nionde upplagan. Klotryggband. Främre omslaget medbundet. 176 sid. Illustrerad av Signe Aspelin, Mary Baker, Donn P Crane, A T Elwes, Einar Forseth, Kerstin Frykstrand, Rudyard Kipling, Hendrik van Loon, A A Milne, Birgitta Nordenskjöld, Barbro Reyde, Janet Laura Scott, Keith Ward, Erik Werenskiöld, Mariel Wilhoite. Bra skick. (E12737). 100:-

Min Skattkammare, del 5: Noaks ark. Löfstedt, Annie - Svinhufvud, Barbro - Hentzel, Roland - Petré-Nyberg, Maja, red. Natur och Kultur 1964. Nionde upplagan. Ryggklotband. 176 sid. Illustrerad av Signe Aspelin, Mary Baker, Donn P Crane, A T Elwes, Einar Forseth, Kerstin Frykstrand, Rudyard Kipling, Hendrik van Loon, A A Milne, Birgitta Nordenskjöld, Barbro Reyde, Janet Laura Scott, Keith Ward, Erik Werenskiöld, Mariel Wilhoite. (E35480). 100:-

Min Skattkammare Del 6. Östan om sol - västan om måne. Löfstedt, Annie - Svinhufvud, Barbro - Hentzel, Roland - Petré-Nyberg, Maja, red.Natur och Kultur 1952. Tredje upplagan. Klotryggband. 176 sid. Illustrerad av J A G Acke, Ottilia Adelborg, Kaj Beckman, C E Brock, Gustave Doré, Albert Engström, Lorenz Frölich, K Kuznetsov, Åke Lewerth, Lasse Lindqvist, Andolie S Luck, Louis Moe, Jenny Nyström, Erna Owesen, Vilhelm Pedersen, Ragnhildur Olafsdottir, N N Skum, Ulla Sundin-Wickman, Bernhard Venables. (E35921). 100:-

Min Skattkammare Del 6. Östan om sol - västan om måne. Löfstedt, Annie - Svinhufvud, Barbro - Hentzel, Roland - Petré-Nyberg, Maja, red. Natur och Kultur 1964. Åttonde upplagan. Klotryggband. Främre omslaget medbundet. 176 sid. Illustrerad av J A G Acke, Ottilia Adelborg, Kaj Beckman, C E Brock, Gustave Doré, Albert Engström, Lorenz Frölich, K Kuznetsov, Åke Lewerth, Lasse Lindqvist, Andolie S Luck, Louis Moe, Jenny Nyström, Erna Owesen, Vilhelm Pedersen, Ragnhildur Olafsdottir, N N Skum, Ulla Sundin-Wickman, Bernhard Venables. Bra skick. (E12738). 100:-

Min Skattkammare Del 7. Skog, hav, himmel. Löfstedt, Annie - Svinhufvud, Barbro - Hentzel, Roland - Petré-Nyberg, Maja, (red). Natur och Kultur 1950. Andra upplagan. Ryggklotband. 175 sid. Illustrerad av Jan, Afzelius, Lisa Bauer, Kaj Beckman, Bengt Brattström, Lisbeth Brattström, Gunnar Brusewitz, Karel Capec, Kerstin Frykstrand, Walther Gube, Marc Hentzel, Gaylord Johnson, Birgitta Nordenskjöld, Erna Owesen, Holger Wiedersheim-Paul. (E26753). 100:-

Min Skattkammare Del 8. Uppfinningar och upptäcksfärder. Löfstedt, Annie - Svinhufvud, Barbro - Hentzel, Roland - Petré-Nyberg, Maja,red. Natur och Kultur 1965. Åttonde upplagan. Klotryggband. Främre omslaget medbundet. 176 sid. Illustrerad av Bengt Brattström, Yvon Denize, Halfdan Egedius, Walther Gube, Marc Hentzel, Lars Jorde, Bo Notini, Erna Owesen, Ulla Sundin-Wickamn, Erik Werenskiöld. Bra skick. (E12740). 100:-

Min Skattkammare Del 8. Uppfinningar och upptäcksfärder. Löfstedt, Annie - Svinhufvud, Barbro - Hentzel, Roland - Petré-Nyberg, Maja, red. Natur och Kultur 1970. Nionde upplagan. Klotryggband. 176 sid. Illustrerad av Bengt Brattström, Yvon Denize, Halfdan Egedius, Walther Gube, Marc Hentzel, Lars Jorde, Bo Notini, Erna Owesen, Ulla Sundin-Wickamn, Erik Werenskiöld. (E31758). 100:-

Mina favoritdjur - stora sagoboken. Kärnan 2000. Dekorerat förlagsband. 141 sid. Rikt illustrerad. 27 x 20 cm. (E35269). 70:-

Modig, Cecilia. Försvinnandet. Natur och Kultur 2001. Dekorerat förlagsband. 166 sid. Nyskick. (E19987). 60:-

Modin, Uno. Simo, delfinen. Wahlströms 1965. Ryggklotband. 156 sid. Något nötta hörn. Namnteckning på smutstitelbladet. (E34253). 50:-

Modin, Uno. Zorro. Berättelse för ungdom om en schäferhund. Wahlströms 1950. Illustrerat klotryggband. 22 x 16 cm. 171 sid. Illustrerad av Stellan Lüsch-Olsson. Namnteckning. Bra skick. (E18046). 50:-

Modin, Uno. Zorro som polishund. Berättelse för ungdom. Wahlströms 1953. Illustrerat klotryggband. 22 x 16 cm. 156 sid. Illustrerad av Stellan Lüsch-Olsson. Bra skick. (E18047). 50:-

Montgomery, L M. Vår vän Anne. Gleerups 1962. Gleerups ungdomsböcker nr 25. Ryggklotband. 279 sid. Något nötta hörn. (E28912). 60:-

Moore, Ishbel. Mamma till sin mamma. Funtasie 2002. Förlagsband. 154 sid. (E34263). 50:-

Muirden, James. Så funkar Universum. Carlsen if. 1990. Kartonnageband. 28 x 20 cm. Rikt illustrerad. 128 sid. Nyskick. (E 38406) 80:-

Mulford, Clarence Edward. Hopalong Cassidy. Hökerbergs 1953. Illustrerat ryggklotband. 176 sid. Omslagsillustration av Karin Feltzin. Bra skick. (E9109). 70:-

Mulford, Clarence Edward. Hopalong Cassidy på Tjugonde Bommen. Hökerbergs 1953. Klotryggband. 190 sid. Bra skick. (E19693). 80:-

Mulford, Clarence Edward. Hopalong Cassidy. Hökerbergs 1953. Klotryggband. 176 sid. Omslagsillustration av Karin Feltzin. Bra skick. (E19694). 70:-

Mundis, Hester. Hemligheten med Fredag. Wahlströms 2003. Förlagsband. 182 sid. (E36195). 50:-

Murray, Charles. Präriefågeln. Indianroman. Ugglan 1945. Ryggklotband. 152 sid. Pärmarna lite nötta. (E11954). 40:-

 



N        pil.bmp (982 bytes)

Namm, Diane. Säg inget! Funtasie Club 2002. Inbunden. 154 sid. (E30608). 40:-

Nesbit, E. Fågel Fenix och mattan. Bonniers 1931. Illustrerat klotryggband. 256 sid. Namnteckning. Bra skick. (E18056). 50:-

Netterström-Jonsson, Disa. Britt och sommaren. Bonniers 1943. Dekorerat ryggklotband. 152 sid. Fläck på bakpärmen. Anteckning på försättsbladet. (E36204). 60:-

Netterström-Jonsson, Disa. Teaterdrömmar. Önskeböckerna. Bonniers 1957. Nr 178. Illustrerat ryggklotband. 126 sid. Omslag av Elisabeth Kugelberg. Tillskrift på försättsbladet. Bra skick. (E10023). 40:-

Nilsson, Elin. Torparbarnen. Förlaget Filadelfia 1953. Illustrerat klotryggband. 141 sid. Bra skick. (E18188). 40:-

Nilsson, Per. Ja må han le- va? Rabén & Sjögren 1993. Dekorerat förlagsband. 187 sid. (E35070). 60:-

Nilsson, Ulf. Boeing 747. Lust att läsa. BonniersJunior 1986. Dekorerat förlagsband. 62 sid. Illustrerad av Pija Lindenbaum. (E35071). 40:-

Nilsson, Ulf. Jorden är rund. BonniersJunior 1990. Förlagsband. Skyddsomslag. 163 sid. (E34565). 60:-

Nilsson, Ulf. Om jag bara kunde flyga. BonniersJunior 1987. Inbunden. 139 sid. (E26431). 40:-

Nixon, Joan Lowery. Dröm eller verklighet. Funtasie 2005. Förlagsband. 151 sid. (E33245). 50:-

Nixon, Joan Lowery. Skrämmande upptäckt. Wahlströms 2004. Dekorerat förlagsband. 159 sid. (E36246). 50:-

Nixon, Joan Lowery. Skuggor i natten. Funtasie Club/Stabenfeldt 2000. Dekorerat förlagsband. 154 sid. Nyskick. (E11819). 50:-

Nixon, Joan Lowery. Spårhundarna. Funtasie Club 2001. Dekorerat förlagsband. 154 sid. Bra skick. (E16608). 50:-

Nordiska folksagor. Stybe, Vibeke (urval) - Olsen, Ib Spang (bild). Carlsen 1992. Inbunden. 140 sid. Illustrerad. (E28231). 100:-

Nordlander, Johan (text) - Nyström, Jenny (teckningar). Svenska barnboken, förra och senare samlingen. 2 vol. Barnens klassiker. Gidlunds 1979. Dekorerade förlagsband. 53 + 48 sid. Illustrerade. 27,5 x 20,5 cm. (E34793). 150:-

Nordlund, Sven E. Den gamla kastanjen. Filadelfia 1969. Inbunden. 114 sid. Anteckning på försättsbladet. (E28832). 60:-

Nordlund, Sven E. Den rätta hjärteglädjen. Filadelfia 1968. Ryggklotband. 110 sid. Anteckning på försättsbladet. (E28831). 60:-

Norlin, Arne - Burman, Jonas. Här kommer brandbilen. Rabén & Sjögren 2003. Inbunden. [32] sid. Illustrerad. (E26756). 40:-

Norlin, Arne - Grähs, Gunna. Mittinattenmysteriet. Alfabeta 1993. Inbunden. [30] sid. Illustrerad. (E27379). 50:-

North, Sterling. Jerry. Rabén & Sjögren 1951. Ryggklotband. 221 sid. Namnteckning på försättsbladet. Bra skick. (E14215). 50:-

 Pojken och lånarna. BonnierCarlsen 1997. Inbunden. 186 sid. Illustrerad. (E29861). 80:-

Novellpriset i litteratur, 1 - noveller skrivna av elever i årskurserna 5, 6 och 7. Stehn, Malin (red).  Funtasie club 2003. Förlagsband. 149 sid. (E35914). 50:-

Nya tjejboken - om tjejer, för tjejer, av tjejer. Stehn, Malin (red). Funtasie club 2003. Förlagsband. 79 sid. Illustrerad. (E35906). 50:-

Nyblom, Elsa. Förtrollad sommar. FiB:s ungdomsböcker 1953. Dekorerat förlagsband. 138 sid. Omslag och illustrationer av Ulla Sundin. Etikett på frampärmens insida. Något gulnade sidor. (E36174). 50:-

Nyström, Stina - Nyström, Brita - Nyström, Nils-Henrik. Till sagoland - sånger och sånglekar för barn. Gleerups 1943. 31 sid. Illustrerad. Musiknoter. Namnteckning på försättsbladet. Något nött. (E29322). 90:-

Nöstlinger, Christine - Janosch (bild). Ingen särskild. En bok för alla 1982. Inbunden. [32] sid. Stämpel på bakpärmens insida. (E26774). 50:-

Nöstlinger, Christine (text) - Janosch (bild). Ingen särskild. En bok för alla 1988. Dekorerat förlagsband. [32] sid. Illustrerad. 21 x 24 cm. (E35725). 50:-

Nöstlinger, Christine. Tänkaren griper in. Berghs 1992. Inbunden. 149 sid. (E24695). 50:-


 


O        pil.bmp (982 bytes)

Oldfield, Jenny. Half Moon Ranch - Rodeo-Rocky. Pollux Hästbokklubb 2002. Dekorerat förlagsband. 154 sid. Bra skick. (E16614). 50:-

Oldfield, Jenny. Half Moon Ranch - Sabotören. Pollux Hästbokklubb 2002. Dekorerat förlagsband. 149 sid. Bra skick. (E16619). 50:-

Olofsson, Runa. Jag heter Gojko. Rabén & Sjögren 1973. Dekorerat förlagsband. 104 sid. Namnteckning på försättsbladet. Bra skick. (E15224). 40:-

Olsson, Sören - Jacobsson, Anders. Berts första betraktelser. Rabén & Sjögren 1991. Inbunden. 235 sid. Illustrerad. Anteckning för försättsbladet. (E23896). 60:-

Olsson, Sören - Jacobsson, Anders. Trude. Rabén & Sjögren 1998. Inbunden. 59 sid. Illustrerad. (E20800). 50:-

Orre, Ingvar. Inbrott på vinden. Wahlströms 1960. Klotryggband. 137 sid. Något nötta hörn. Namnteckning på frampärmens insida. (E29949). 40:-

Ossiannilsson, K G. Hertig Hårdhänt. Lindblads 1962. Ryggklotband. 190 sid. (E35929). 50:-

Ossowski, Leonie. Stjärna utan himmel. AWE/Gebers 1982. Förlagsband. 208 sid. (E31152). 80:-

Osten, Suzanne. Papperspappan. Rabén & Sjögren 1994. Inbunden. 125 sid. (E26020). 100:-

Oswald, Debra. De utvalda. Funtasie Club/Stabenfeldt 2003. Inbunden. 154 sid. (E30389). 40:-

Oterdahl, Jeanna. Lövängen. Lindblads 1936. Andra upplagan. Häftad. 109 sid. Namnteckning på smutstitelbladet. Bra skick. (E15741). 60:-

Oterdahl, Jeanna. Den lilla drottningen. En historia i åtta små kapitel. Lindblads 1944. Femte upplagan. 29:e-31:a tusendet. Illustrerat ryggklotband. 62 sid. Illustrerad. Bra skick. (E9113). 60:-

Oterdahl, Jeanna. Världen växer för Helga Vilhelmina. Lindblads u å. Femte upplagan. Ryggklotband. 184 sid. Etikett på bakpärmen. (E33394). 60:-

 

 

 


PQ        pil.bmp (982 bytes)

Pahnke, Lisbeth. Sandra på Norrlövsta. Rabén & Sjögren 1983. Förlagsband. 118 sid. (E36156). 40:-

Park, Ruth. Vem är rädd för Beatie Bow. Sjöstrands 1986. Inbunden. 212 sid. (E30994). 60:-

Parker, Daniel. Världens bästa party - Tina. Funtasie 2005. Förlagsband. 150 sid. (E33432). 50:-

Pascal, Francine. Tvillingarna - hemligheten i källaren. Wahlströms 2004. Inbunden. 134 sid. (E29170). 50:-

Pascal, Francine. Små tvillingarna 1 - önskningen. Wahlströms 1998. Inbunden. 125 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (E29173). 40:-

Patchett, Mary Elwyn. Tanga, det tama lejonet. Wahlströms. 1987. Klotrygg. Illustrerad pärm. 158 sid. Namnteckning. Bra skick.. E 37589. 20:-

Pausewang, Gudrun. Molnet. Berghs 1990. Inbunden. 177 sid. (E20675). 50:-

Peterson, Hans - Wikland, Ilon. Aj, det gör ont!. Lexivision/Röda korset 1996. Inbunden. 63 sid. (E28228). 60:-

Peterson, Hans. Daniel ensam i Paris. Rabén & Sjögren 1986. Inbunden. 47 sid. Illustrerad. Namnteckning på frampärens insida. (E20735). 40:-

Peterson, Hans. Här kommer Petter. Rabén & Sjögren 1963. Ryggklotband. 179 sid. Illustrerad av Stig Södersten. (E36083). 50:-

Peterson, Hans. Magnus i hamn. Rabén & Sjögren 1959. Ryggklotband. 139 sid. Omslag och illustrationer av Ilon Wikland. Omslaget lite nött. (E11780). 60:-

Peterson, Hans. Magnus och skeppshunden Jack. Rabén & Sjögren 1961. Ryggklotband. 156 sid. Omslag och illustrationer av Ilon Wikland. Bra skick. (E11779). 60:-

Peterson, Hans. När vi regnade inne. Rabén & Sjögren 1984. Inbunden. 63 sid. Illustrerad. Namnteckning på frampärmens insida. (E20799). 40:-

Peterson, Hans. Petter klarar allt. Rabén & Sjögren 1966. Ryggklotband. 159 sid. Illustrerad. (E31499). 40:-

Peterson, Hans. Stina och Lars i Afrika. Rabén & Sjögren 1955. Illustrerat pappband. 139 sid. Omslag och illustrationer av Kerstin Thorvall-Falk. Bra skick. (E9112). 50:-

Pine, Tillie S - Levine, Joseph. Ljuset omkring oss. Gleerups [1969]. Inplastat ryggklotband. 48 sid. Illustrerad av Bernice Meyers. (E33348). 40:-

Pittel, Jamie. Världens bästa party - Marisa. Funtasie 2005. Förlagsband. 151 sid. (E33430). 50:-

Posell, Elsa. Den svåra flykten. BonniersJunior 1989. Inbunden. 172 sid. Fläck på bakpärmen. (E27066). 50:-

Prøysen, Alf. Gumman som blev liten som en tesked. Rabén & Sjögren 1969. Ryggklotband. 137 sid. Illustrerad av Björn Berg. Nötta hörn. Namnteckning på försättsbladet. Nött i flasen. (E26740). 40:-

 

 


R        pil.bmp (982 bytes)

Rabe, Carina. Anna & Gameng. Pollux Hästbokklubb 1998. Dekorerat förlagsband. 152 sid. Nyskick. (E11834). 50:-

Ravnbøl, Ulrich - Lassen, Børge. Tanya. Illustrerationsförlaget 1968. Dekorerat förlagsband. [30] sid. Illustrerad. 30 x 21 cm. Något nött vid ryggens fot. (E35718). 80:-

Rawlings, Majorie Kinnan. Hjortkalven. Wahlströms. 1984. Klotryggband. Illustrerad pärm. 160 sid. Namnteckning. Bra skick.. E 37540. 30:-

Ray, Belinda. Den magiska enhörningen. Wahlströms 2006. Förlagsband. 139 sid. (E36249). 40:-

Reiss, Johanna. Det hemliga rummet. Wahlström 1984. Inbunden. 158 sid. (E20149). 40:-

Reiss, Johanna. Det hemliga rummet. Wahlströms 1976. Ryggklotband. 158 sid. (E35928). 50:-

Reuter, Bjarne. Månen över Bella Rio. Rabén & Sjögren 1990. Inbunden. Skyddsomslag. 189 sid. (E24698). 50:-

Reuterswärd, Maud. När man heter Noak. Bonniers 1976. Inbunden. 105 sid. Illustrerad. (E24525). 60:-

Reuterswärd, Maud. Flickan och dockskåpet. Bonniers. 1979. Inbunden. Skyddsomslag. 116 sid. Bra skick. E 37808. 60:-

Reynolds, Quentin. De erövrade luften - den fantastiska berättelsen om bröderna Wright, flygets pionjärer. Lindblads 1970. Ryggklotband. 159 sid. Illustrerad. (E23894). 50:-

Richardson, Henry Handel. Ungdomsår. Bonniers 1964. Förlagsband. 252 sid. Illustrerad av Stig Södersten. (E34248). 50:-

Richardson, Jean. Ett steg på väg. Wahlströms. 1986. Klotryggband. Illustrerad pärm. 159 sid. Namnteckning. . E 37532. 30:-

Robb, John. Fångar i öknen. Wahlströms 1960. Klotryggband. 135 sid. Namnteckning på frampärmens insida. Något nötta hörn. (E29970). 40:-

Roberts, Willo Davis. Huset på klippan. Funtasie 2005. Förlagsband. 154 sid. (E33434). 50:-

Rockwood, Roy. Bomba och djungelkriget. Wahlströms ungdomsböcker 1973. Ryggklotband. 156 sid. Bra skick. (E11950). 50:-

Roland, Sid. Lille Pip seglar ut. Wahlströms 1953. Klotryggband. 104 sid. Illustrerad. (E29108). 50:-

Roland, Sid. Mysteriet med silvertrumpeten. Vi 3 deckarna. Wahlströms 1959. Klotryggband. 141 sid. Namnteckning på försättsbladet. Pärmkanterna lite nötta. (E12765). 40:-

Rombach, Björn. Ut och cykla! - handbok för barn och vetgiriga vuxna. Alfabeta 1993. Inbunden. 61 sid. Illustrerad. (E22626). 50:-

Roos, Anna Maria. Hem och hembygd i Önnemo. Andra skolåret. Stockholm 1981. Faksimil av första upplagan 1912. Inbunden. Skyddsomslag. 306 sid. Illustrationer av Brita Ellström och Ingeborg Uddén. (E29507). 40:-

Roos, Anna Maria. Hem och hembygd i Önnemo. Andra skolåret. Stockholm 1993. Faksimil av första upplagan 1912. Förlagsband. Skyddsomslag. 306 sid. Illustrationer av Brita Ellström och Ingeborg Uddén. (E40269). 40:-

Roos, Anna Maria. Sörgården - första skolåret. Bonniers 1966. Faksimil av första upplagan. Förlagsband. Skyddsomslag. 195 sid. Illustrerad. Reva i skyddsomslaget. (E40032). 70:-

Roos, Anna Maria. Önnemofolk - berättelser och visor. Bonniers 1986. Faksimil av första upplagan 1917. Inbunden. Skyddsomslag. 229 sid. Illustrationer av Brita Ellström och Ingeborg Uddén. Märke efter prislapp på skyddsomslaget. (E29508). 80:-

Rosell-Nilsson, Marianne. Vilka bullar, farfar! Hegas 2003. Dekorerat förlagsband. 72 sid. Illustrerad av Nina Kollind. Bra skick. (E19888). 60:-

Rosencrantz Dahl, Birgit. Den frågvisa Fredrika - en bok om Fredrika Bremers barndom. Svensk läraretidnings förlag 1960. Ryggklotband. 126 sid. (E33423). 50:-

Rosenheim, Lucile G. Ballerina. Gebers 1959. Ryggklotband. Skyddsomslag. 172 sid. Överstruken namnteckning på försättsbladet. Inklistrad lapp på försättsbladets baksida. (E34258). 60:-

Ross, Tony. Jag vill bli stor. Berghs 1993. Inbunden. [25] sid. Illustrerad. (E24752). 50:-

Roy, Jacqueline. Soul daddy. Berghs 1993. Inbunden. 215 sid. Namnteckning på försättsbladet. (E24675). 60:-

Rudolfsson, Marie Louise. Daniel, lejonjägaren. Wahlströms 1976. Ryggklotband. 100 sid. (E34259). 40:-

Rudolfsson, Marie Louise. Vitnos och Vips. Wahlströms 2003. Inbunden. 95 sid. Illustrerad. (E23922). 50:-

Rudolfsson, Marie Louise. Maria och den lilla travaren. Wahlströms. 1976. Klotrygg. Illustrerad pärm. 158 sid. Bra skick.. E 37600. 20:-

Rudström, Lennart. Sörgårds-bilder – idyll och verklighet. Bonniers. 1978. Klotryggband. 24 x 27 cm. Illustrerad av Brita Ellström och Ingeborg Uddén. 40 sid. Dedikation av Lennart Rudström. Bra skick. E 37941. 50:-

Rushton, Rosie. Vad gör vi nu? Funtasie Club/Stabenfeldt 2001. Dekorerat förlagsband. 154 sid. Nyskick. (E11831). 50:-

Rydsjö, Lennart. Spion mot sin vilja. Rabén & Sjögren 1971. Inbunden. 130 sid. (E21391). 50:-

Rösiö, Folke. Fågelbok för barn. 15 fågelbeskrivningar med färgteckningar av W Tupy. J Hasselgren Förlagsbokhandel 1948. Klotryggband. 21 x 16 cm. Opaginerad. Illustrerad med färgteckningar. Bra skick. (E19640). 50:-

 

 


S        pil.bmp (982 bytes)

Sagnér, Alf, m fl . Barnens bästa. Band 7. Livet på jorden.. Världsboken. 1964. Konstskinnband. 25 x 17 cm. Fotoillustrerad. 205 sid. Ett par fläckar på pärmen. Reva och veck i försättsblad.. E 37556. 40:-

Sagnér, Alf, m fl.
Barnens bästa. Band 12. I familjen.. Världsboken. 1964. Konstskinnband. 25 x 17 cm. Rikt illustrerad. 304 sid. Bra skick.. E 37561. 40:-

Sagnér, Alf, m fl.
Barnens bästa. Band 13. Före skolan.. Världsboken. 1964. Konstskinnband. 25 x 17 cm. Rikt illustrerad. 316 sid. Bra skick.. E 37562. 40:-

Sagnér, Alf, m fl.
Barnens bästa. Band 15. I vår tid.. Världsboken. 1964. Konstskinnband. 25 x 17 cm. Rikt illustrerad. 376 sid. Bra skick.. E 37564. 40:-

Salway, Lance.
Objuden gäst. Wahlströms 1995. Inbunden. 141 sid. (E25472). 50:-

Sandberg, Inger - Sandberg, Lasse. Var är Labolinas Millimina? Rabén & Sjögren 1978. Dekorerat förlagsband. [32] sid. Illustrerad. 29 x 22 cm. (E35579). 80:-

Sandwall-Bergström, Martha. Kulla-Gullas myrtenkrona. Bonniers 1951. Mjuka pärmar. 172 sid. Anteckning på försättsbladet. (E40209). 20:

Saraby, Sophie. Solhästens hämnd. Pollux Hästbokklubb 2002. Dekorerat förlagsband. 149 sid. Bra skick. (E16620). 50:-

Scheutz, Torsten. Kalle Looping och slaghöken. Rabén & Sjögren 1953. Klotryggband. 143 sid. Något nött. Namnteckning på frampärmens insida. Nötta hörn. (E29082). 40:-

Scheutz, Torsten. Vi flyger med Kid. Rabén & Sjögren 1954. Ryggklotband. 176 sid. Omslag och illustrationer av Kerstin Thorvall-Falk. Något nötta hörn. Namnstämpel på försättsbladet. (E36176). 50:-

Scholes, Katherine. Den blå kameleonten. Alfabeta 1993. Dekorerat förlagsband. 245 sid. Nyskick. (E19990). 60:-

Schwartzkopf, Karl-Aage. Yngste karolinen. Bonniers 1968. Inbunden. 126 sid. (E28458). 50:-

Scott, Walter. Ivanhoe. Bearbetad av Karl Erik Johansson i Backe. Röda Ramen. Bonniers 1971. 142 sid. (E21644). 50:-

Seidler, Tor. Bruno Brunpäls och vesslorna i Västerskog. Bonnier Carlsen. 1995. Kartonnageband. Illustrerad av Fred Marcellino. 194 sid. Nyskick. (E 38449) 70:-

Sekrève, Marie-Louise - Sekrève, Mark. Har du någon ull?. Sjöstrands 2003. Inbunden. [32] sid. Illustrerad. (E24759). 50:-

Sellberg, Anna. Handbok för lata sommardagar - tips, pyssel, tester. Wahlströms 2005. Dekorerat förlagsband. 96 sid. (E36196). 50:-

Senate, Melissa. Mary-Kate & Ashley - Sweet 16. Wahlströms 2004. Dekorerat förlagsband. 132 sid. Illustrerad. (E36253). 50:-

Shapiro, Arnold - Andrus, Carroll (bild). The pop-up animal fair - a child's first counting book. Price/Stern/Sloan u å. Inbunden. Opaginerad. Illustrerad. Pop-upbok. (E29278). 90:-

Sheldon, Ann. Li och mysteriet i Hästskodalen. Wahlströms Flickböcker 1966. Illustrerat klotryggband. 188 sid. Namnteckning. Bra skick. (E17933). 50:-

Sheldon, Ann. Li och ranchens hemlighet. Wahlströms Flickböcker 1965. Illustrerat klotryggband. 190 sid. Namnteckning. Bra skick. (E17934). 50:-

Silliman, Leland. En våghals. Ungdomens bokklubb. Lindqvists 1950. Dekorerat ryggklotband. 186 sid. Anteckning på försättsbladet. (E36177). 50:-

Silver, Norman. Inga tigrar i Afrika. Valentin 1991. Dekorerat förlagsband. 143 sid. (E35152). 70:-

Sinclair, Stephanie. Håll mig hårt. Funtasie club 2003. Förlagsband. 152 sid. (E35911). 50:-

Smith, Vian. Seger. Wahlströms. 1985. Klotrygg. Illustrerad pärm. 159 sid. Namnteckning. Bra skick.. E 37592. 20:-

Southall, Ivan. Operation Svärd. Berghs 1987. Inbunden. 210 sid. (E22123). 50:-

Speed, Eric. Atlanta-loppet - Racing med Nick och Lonny. Wahlströms Ungdomsböcker 1977. Klotrygg. Omslag av Anders Ferm. 198 sid. Bra skick. (E11766). 40:-

Stalfelt, Pernilla. Kjærleikboka. Samlaget 2002. Inbunden. [27] sid. Illustrerad. Norsk text. (E27890). 40:-

Stark, Ulf. Guldhjärtat. En bok för alla 2001. Häftad. 87 sid. Illustrerad. Bra skick. (E16851). 30:-

Stark, Ulf. Sixten. BonnierCarlsen 2000. Häftad. 91 sid. Namnteckning på försättsbladet. (E33834). 40:-

Stark, Ulf - Höglund, Anna. Min syster är en ängel. Alfabeta 1996. Inbunden. [40] sid. (E26602). 50:-

Stark, Ulf. Min vän Percys magiska gymnastikskor. BonnierCarlsen 1995. Inbunden. 117 sid. Illustrerad. (E24523). 50:-

Steiner, Barbara. Mumien. Funtasie 2002. Förlagsband. 150 sid. (E36197). 50:-

Stenudd, Solveig. Anna-Pias klagobok. Eriksson & Lindgren 2002. Förlagsband. 110 sid. (E35900). 50:-

Sternig, Johan. Barnens bästa. Band 8. Vetenskap och teknik.. Världsboken. 1964. Konstskinnband. 25 x 17 cm. Rikt illustrerad. 288 sid. Bra skick. . E 37557. 40:-

Stevenson, Robert Louis. Den svarta pilen. En berättelse från rosornas krig. Bonniers 1965. Dekorerat förlagsband. 244 sid. Illustrationer av Uno Stallarholm. Omslaget lite nött. Fuktfläck på försättsbladet. (E11681). 50:-

Stevenson, Robert Louis. Kidnappad. Lindqvists 1965. Illustrerat ryggklotband. 212 sid. Bra skick. (E9115). 50:-

Stevenson, Robert Louis. Kidnappad. Lindqvists 1965. Illustrerat ryggklotband. 212 sid. Bra skick. (E9116). 50:-

Stevns, Gretha. Bravo Pernille. Sörlins 1951. Ryggklot. 122 sid. Nötta hörn. (E35917). 40:-

Stevns, Gretha. Pernille. Sörlins 1952. Ryggklot. 105 sid. Nötta hörn. (E35918). 40:-

Stevns, Gretha. Pernille i farten. Sörlins 1951. Ryggklotband. 107 sid. Nötta hörn. Några fläckar på frampärmens insida och försättsbladet. (E35935). 40:-

Stevns, Gretha. Pernille i Norge. Sörlins 1952. Ryggklotband. 114 sid. Något nött. (E36157). 50:-

Stevns, Gretha. Pernille och Marianne. Sörlins 1952. Ryggklotband. 112 sid. Något nött. (E36158). 50:-

Stevns, Gretha. Pernille och Strit. Sörlins 1952. Ryggklot. 111 sid. Nötta hörn. (E35919). 40:-

Stevns, Gretha. Pernille och Strit. Sörlins 1950. Ryggklotband. 154 sid. (E36159). 40:-

Stevns, Gretha. Susy och zigenarflickan. Rabén & Sjögren 1945. Ryggklotband. 103 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Nötta hörn. (E35932). 50:-

Stevns, Gretha. Susy och Solveig. Rabén & Sjögren 1950. Fjärde upplagan, 17:e tusendet. Ryggklotband. 109 sid. Gulnad. (E35933). 50:-

Stevns, Gretha. Susy & Co. Rabén & Sjögren 1950. Tredje upplagan, 14:e tusendet. Ryggklotband. 95 sid. Illustrerad. Gulnad. Nötta hörn. (E35934). 50:-

Stevns, Gretha. Susy på egna ben. Rabén & Sjögren 1949. Ryggklotband. 94 sid. Namnteckning på försättsbladet. Något nötta hörn. (E36161). 50:-

Stevns, Gretha. Susys stora dag. Rabén & Sjögren 1950. Tredje upplagan, 18:e tusendet. Ryggklotband. 119 sid. Illustrerad. Gulnad. (E35931). 50:-

Stewart, Sharon. Nätet. Funtasie 2002. Förlagsband. 153 sid. (E36198). 50:-

Stiessel, Lena. På skoj - våran klasstidning. Rabén & Sjögren 1985. Dekorerat förlagsband. 123 sid. Illustrerad med teckningar. Bra skick. (E17124). 50:-

Stiessel, Lena. Vilse med Trolle. Rabén & Sjögren 1986. Inbunden. 57 sid. Illustrerad. Namnteckning på frampärmens insida. (E20798). 40:-

Stiessel, Lena. Visste du det - en bok om den jord du bor på. Bonniers 1971. Dekorerat förlagsband. 109 sid. Illustrerad av Bo Andersson. Något nötta pärmar och rygg. (E35271). 70:-

Stranger, Joyce. Rusty, kronhjorten. Wahlströms. 1985. Klotrygg. Illustrerad pärm. 160 sid. Bra skick.. E 37590. 20:-

Stratfield, Noel. Cirkusen kommer. Barnboksförlaget 1984. Ryggklotband. 249 sid. (E25519). 50:-

Strauss, Linda Leopold. Sviken. Funtasie 2006. Dekorerat förlagsband. 153 sid. (E36199). 50:-

Ståhlberg, Ulla. Hästkalendern 1971. Åhlén & Åkerlund 1971. Dekorerat förlagsband. 80 sid. Illustrerad. Bra skick. (E17263). 60:-

Ståhlberg, Ulla. Frida klarar ryttarmärket. LT 1984. Dekorerat förlagsband. 24 x 17 cm. 46 sid. Fotoillustrerad. Bra skick. (E15821). 50:-

Sundvall, Viveca. Eddie och Johanna. Rabén & Sjögren 1994. Dekorerat förlagsband. 141 sid. Illustrerad av Eva Eriksson. Bra skick (E13243). 50:-

Sundh, Kerstin. Lita på pappa. AWE/Gebers 1984. Inbunden. 110 sid. Illustrerad av Eva Kraft. (E35078). 50:-

Sundvall, Viveca. En barkbåt till Eddie. Rabén & Sjögren 1994. Inbunden. 151 sid. Illustrationer av Eva Eriksson. (E30374). 60:-

Swedenmark, Eva. Jag vågar, vågar du? Alfabeta 2003. Dekorerat förlagsband. 58 sid. Illustrerad av Lisen Adbåge. Bra skick. (E19897). 60:-

Söderbäck, Marianne. Vargavinter. Rabén & Sjögren 1986. Dekorerat förlagsband. 20 x15 cm. 85 sid. Illustrerad av Tor Morisse. Bra skick. (E17115). 50:-

Söderhjelm, Kai. Mikko i kungens tjänst. En berättelse från det tjugofemåriga krigets tid, 1570-1595. Rabén & Sjögren 1959. Ryggklotband. 196 sid. Omslagsillustration av Eric Palmquist. Namnteckning på försättsbladet. Bra skick. (E14216). 60:-

Söderling-Brydolf, Christina. Nästan trillingar - berättelse för flickor. Wahlströms flickböcker 1948. Ryggklotband. 137 sid. Anteckning på frampärmens insida. (E36162). 40:-

Söderling-Brydolf, Christina. Snurren direkt. Wahlströms flickböcker 1953. Ryggklotband. 132 sid. Anteckning på frampärmens insida. (E36163). 40:-




TU        pil.bmp (982 bytes)

Taikon, Katarina. Niki. Gidlunds 1970. Inbunden. 70 sid. Illustrerad. (E23004). 100:-

Tashjian, Janet. Fyra alternativ. Funtasie Club 2003. Inbunden. 152 sid. (E30607). 40:-

Taylor, Theodore. Gisslan. Opal 1990. Inbunden. 150 sid. (E24692). 50:-

Tegnér, Alice – Beskow, Elsa. Mors lilla Olle och andra visor av A.T. (Alice Tegnér). W&W. 1990. Kartonnageband med färgillustration av Elsa Beskow på pärmen. Kartonnageband. 26 x 20 cm. Opaginerad. Text och noter till 11 barnvisor. Illustrationer av Elsa Beskow. Bra skick. E 37942. 100:-

Temple, H J. Peggy på egen hand. Wahlströms Flickböcker 1966.  Illustrerat klotryggband. 142 sid. Namnteckning. Bra skick. (E17936). 40:-

Tengbom, Ulf. Den stora tavelkuppen. Wahlströms Ungdomsböcker 1947. Ryggklotband. 136 sid. (E11932). 50:-

Tengbom, Ulf. Radarspionerna. Wahlströms Ungdomsböcker 1952. Nr 676. Illustrerat ryggklotband. 135 sid. Bra skick. (E14217). 50:-

Thackeray, William Makepeace. Rosen och ringen. Natur och Kultur 1960. Skattkammarbiblioteket. Illustrerat pappband. 174 sid. Illustrerad. Bra skick. (E9117). 50:-


Thatcher, Dora. Hektor på Tivoli. Wahlströms 1973. Illustrerat klotryggband. 64 sid. Illustrerad. Namnteckning. Bra skick. (E17941). 40:-

Thelin, Carla och Sven, utg. De värnlösa. En julbok för Sveriges barnavänner. Tredje årgången. 1906. Ryggklotband. 127 sid. Bra skick. (E17430). 40:-

Thomas, Elizabeth Marshall. Vägen till Betlehem - en julsaga. W&W 1997. Förlagsband. Skyddsomslag. 123 sid. Illustrerad. (E25952). 70:-


Thorvall, Kerstin.G odnattsagor om Anders, nästan 4.En Bok för Alla. 1974. Kartonnageband. 25 x 20 cm. Illustrerad av Ilon Wikland. 93 sid. Tillskrift på försättsbladet. Bra skick.. Barn. 40:- E37171

Thor, Annika. Sanning eller konsekvens. BonnierCarlsen 2000. Häftad. 147 sid. (E33835). 40:-

Tidholm, Thomas - Tidholm, Anna-Clara. Balladen om Marjan och Rolf. Alfabeta 1989. Inbunden. Opaginerad. (E25852). 60:-

Tidholm, Thomas - Tidholm, Anna-Clara. Förr i tiden i skogen. Alfabeta 1993. Inbunden. Opaginerad. Rikt illustrerad. (E24012). 60:-

Tillberg, Louise. Olas ABC-bok. En bok för alla 2001. Dekorerat förlagsband. [64] sid. Rikt illustrerad. 27 x 20 cm. (E35264). 50:-

Tjejboken - om tjejer, för tjejer, av tjejer. Stehn, Malin (red). Funtasie club 2001. Förlagsband. 80 sid. Illustrerad. (E35908). 50:-

Tolderlund-Hansen, Ingrid. Gökungen. Lindqvists 1953. Ryggklotband. 127 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (E34398). 50:-

Topelius, Zacharias. Prinsessan av Vasa. Lindblads 1965. Klotryggband. 191 sid. (E29871). 60:-

Toresen, Eli B. Ensam hemma. Funtasie 2005. Förlagsband. 79 sid. Illustrerad. (E36256). 50:-

Toresen, Eli B. Okänd fiende. Funtasie club 2002. Förlagsband. 78 sid. Illustrerad. (E35924). 50:-

Toresen, Eli B. Spår i snö. Funtasie 2004. Dekorerat förlagsband. 79 sid. Illustrerad. (E36200). 50:-

Torgersen, Trond-Viggo - Zahl-Olsen, Vivian. Så fungerar din kropp. Opal 1984. Förlagsband. Opaginerad. Rikt illustrerad. 34 x 23,5 cm. (E34692). 80:-

Townsend, Sue. Unge Adrians lidanden. Legenda 1986. Inbunden. 249 sid. (E25949). 60:-

Townson, Hazel. Det vrålande ansiktet. Berghs 1988. Inbunden. 88 sid. Illustrerad av Tony Ross. (E24676). 50:-

Tucker, Tom. Mark griper in. Skandinaviska bokförlaget 1967. Inbunden. 239 sid. Illustrerad. (E26635). 50:-

Tully, John. Krokodilen och spionjakten. Berghs 1981. Inbunden. 153 sid. Illustrerad. (E27747). 60:-

Twain, Mark. Huckleberry Finns äventyr. Svensk Läraretidnings Förlag - Sagas berömda böcker nr 166. 1964. Femte upplagan. 21-26 tusendet. Illustrerat ryggklotband. 201 sid. Omslag och illustrationer av Per Silfverhjelm. Bra skick. (E9119). 60:-

Twain, Mark. Huckleberry Finns äventyr. Förlagshuset Norden 1974. Gulddekorerad grön skinnimitation. 320 sid. Illustrerad av C Walter Hodges. (E18312). 70:-

Twain, Mark. Tom Sawyer på resa. Lindqvists 1971. Dekorerat förlagsband. 159 sid. Illustrerad med teckningar. (E14756). 40:-

Twain, Mark. Tom Sawyer på resa - berättad för svensk ungdom av Walter Nyquist. Lindqvist 1946. Dekorerat ryggklotband. 159 sid. Illustrerad. Gulnade sidor. (E40275). 40:-

Twain, Mark. Tom Sawyer som detektiv. Wahlströms 1961. Illustrerat klotryggband. 128 sid. Illustrerad med teckningar. Bra skick. (E9040). 60:-

Unkelbach, Kurt. En egen kattunge. Wahlströms. 1984. Klotrygg. Illustrerad pärm. 159 sid. Namnteckning. Bra skick.. E 37588. 30:-

Unnerstad, Edith. Englandsresan. Rabén & Sjögren 1990. Inbunden. 193 sid. Illustrationer av Ulla Sundin-Wickman. (E30372). 60:-

Unnerstad, Edith. Muck. Folket i bilds ungdomsböcker 1952. Inbunden. 141 sid. Illustrerad av Ulla Sundin. (E24083). 50:-

Unnerstad, Edith. Pip-Larssons lilla O. Rabén & Sjögren 1955. Klotryggband. 142 sid. Illustrerad. Nötta hörn och kanter. Nött. (E29018). 60:-

Unnerstad, Edith. Toppen och jag på torpet. Rabén & Sjögren 1962. Klotryggband. 177 sid. Illustrerad av Stig Södersten. Bra skick. (E15633). 50:-

 

 


VW        pil.bmp (982 bytes)

Verne, Jules. Tsarens kurir. Bonniers Junior 1981. Inbunden. 286 sid. (E20582). 50:-

Vik, Merri. Fyndigt, Lotta. Wahlströms flickböcker 1974. Ryggklotband. 158 sid. (E36164). 50:-

Vopat, F - Schönwälder, Max A - Kalina, Otto. Djurens ABC. Bokkonsum 1960. Illustrerat ryggklotband. 29 x 21 cm. Fotoillustrerad. Bra skick. (E10567). 90:-

Voronkova, L. Valja. Bonniers 1964. Inbunden. 126 sid. Några fläckar på pärmarna. (E29162). 100:-

Vries, Anne de. Barnens bibel. Verbum 1972. Inbunden. 254 sid. Illustrerad. Något nötta hörn. Översatt av Britt G Hallqvist. (E23261). 70:-

Wahlén, Ingvar. Kallarna klarar skivan - ett sommaräventyr på västkusten. Spektra 1971. Förlagsband. 139 sid. (E33290). 50:-

Wahlén, Ingvar. Tasse, jättevargen. Zindermans 1964. RYggklotband. 124 sid. Illustrerad av Lars Gillis. (E34246). 50:-

Wahlenberg, Anna. Diamantfågeln och andra sagor. Bonniers 1958. Ryggklotband. 160 sid. Illustrationer av Ulv Kylberg. Nötta hörn. (E25516). 50:-

Walhstedt, Viola. Kompanjoner. FiB 1952. Inbunden. 138 sid. Något gulnad. (E29156). 60:-

Wahlström, Sture. Äventyret på Högön. Wahlströms ungdomsböcker. 1949. Ryggklotband. 137 sid. Bra skick. (E14067). 40:-

Wehren, Kate. Sommar till häst. Lindqvists 1956. Klotryggband. 157 sid. Bra skick. (E15627). 50:-

Wells, Helen. Cherry Ames vid flyget. Bonniers 1957. Inbunden. 138 sid. Anteckning på försättsbladet. Nötta hörn. (E25640). 40:-

Wells, Helen. Vicky flyger farligt. Wahlströms Flickböcker 1965. Illustrerat klotryggband. 187 sid. Namnteckning. Bra skick. (E17930). 50:-

Wells, Helen. Vicky och lönndörrens gåta. Wahlströms Flickböcker 1966. Illustrerat klotryggband. 189 sid. Namnteckning. Bra skick. (E17931). 50:-

Wells, H G - Egner, Thorbjørn. Tommy och elefanten. Bonniers 1958. Inbunden. 59 sid. Illustrerad. Utsuddad barnteckning i blyers på eftersätsbladet. (E29002). 80:-

Werner, Jane - Walt Disney Studio. Prärien som försvinner - en sannsaga ur naturens egen verklighet. Walt Disney's naturfilmsbibliotek Åhlen & Åkerlund 1958. Inbunden. 122 sid. Illustrerad. Anteckning på smutstitelbladet. (E20461). 50:-

Wernström. Sven. Den underbara resan - en läsebok om Sverige, del 1. Gidlund, 1985. Dekorerat förlagsband. 356 sid. (E40028). 60:-

Wernström, Swen. Flygkamraterna gör en insats. Wahlströms Ungdomsböcker 1948. Ryggklotband. 137 sid. Pärmarna lite nötta. (E11931). 50:-

Wernström, Swen. Flygkamraterna och hoppikoptern. Wahlströms ungdomsböcker 1956. Ryggklotband. 131 sid. (E36168). 40:-

Wernström, Sven. Den försvunne flygaren. Wahlströms ungdomsböcker 1952. Nr 679. Illustrerat ryggklotband. 133 sid. Omslagsillustration av Björn Karlström. Namnteckning på titelsidan. (E9121). 60:-

Wernström, Swen. Njaga - strutsen. Djurböcker för ungdom 87. Wahlströms 1957. 157 sid. Illustrerad av Torsten Århem. Anteckning på försättsbladet. (E21565). 50:-

Wernström, Swen. Teaterflickan - berättelse för flickor. Wahlströms flickböcker 1952. Ryggklotband. 131 sid. Nötta hörn. Anteckning på frampärmens insida. (E36169). 40:-

Wersén, Gunnar. Truls Trulson och andra godnattsagor. Rabén & Sjögren. 1962. Klotryggband. Illustrerad av Rita Rapp-Lennmor. 55 sid. Namnstämpel. Bra skick.. E 37348. 80:-

West, Joyce. Vildmarksbarn. Wahlströms. 1987. Klotryggband. Illustrerad pärm. 154 sid. Namnteckning. Bra skick.. E 37546. 30:-

Widerberg, Siv. Varma tassar - vassa tänder - 49 mycket korta berättelser om djur och människor. Rabén & Sjögren 1985. Inbunden. 68 sid. Illustrerad av Tofte-Per Lamberg. (E29286). 60:-

Wiggin, Kate Douglas. Mera om Rebecka. Bonniers 1957. Klotryggband. 173 sid. Nötta hörn och kanter. (E29138). 50:-

Wilcox, Barbara. Syster Bunty får ett uppdrag. Wahlströms 1962. Ryggklotband. 143 sid. Namnteckning på frampärmens insida. (E21390). 40:-

Widerberg, Gertrud - Widerberg, Siv. Barnens versbok - en antologi. En bok för alla 1999. Förlagsband. 261 sid. Illustrerad. Anteckning på eftersättsbladet. (E35901). 40:-

Wildh, Gunborg. Dansa min docka. Femte boken om Karolin. Bonniers 1975. Förlagsband. 112 sid. (E40210). 30:-

Wildh, Gunborg. När var tar sin. Sjätte boken om Karolin. Bonniers 1976. Förlagsband. 128 sid. (E40211). 30:-

Wilensky, Amy S. Schack Matt! Funtasie 2003. Förlagsband. 154 sid. (E36201). 50:-

Wilton Katz, Welwyn. Det falska ansiktet. Rabén & Sjögren 1988. Inbunden. 184 sid. (E20685). 40:-

Winfrey, Elisabeth. Älskar, älskar inte. Funtasie club 2000. Inbunden. 153 sid. På titelsidan står felaktigt "Av Janet E Gill". (E21567). 50:-

Winqvist, Cajsa. Trälprinsessan. Wahlströms 2003. Förlagsband. 157 sid. (E36202). 50:-

Wirsén, Carl David af - Nyström, Jenny. I lifvets vår. Hugo Gebers 1888. Dekorerat klotband. 78 sid. Rikt illustrerad av Jenny Nyström. Namnteckning på försättsbladet. (E22197). 200:-

Wollheim, Donald A. Mike Mars flyger X-15. Wahlströms Ungdomsböcker 1194. 1964. Illustrerat ryggklotband. 141 sid. Omslag av Albert Orbaan. Bra skick. (E10739). 40:-

Wright, Betty Ren. Flickan i spegeln - en rysare. Wahlströms 1991. Inbunden. 160 sid. (E25467). 70:-

Wägner, Veronica. Carin & Friolina håller ihop. Citadell. 1998. Kartonnageband. 190 sid. Nyskick. (E38100) 40:-

Zachoder, Boris. Vargen som tyckte om att sjunga. Rabén & Sjögren 1977. Klammerhäftad. Opaginerad. Illustrerad av Viktor Tjizjikov. (E29298). 200:-

Zucker, Jonny. Livet på högsta volym. Wahlströms 2005. Dekorerat förlagsband. 172 sid. (E36203). 50:-

 


ÅÄÖ

Åberg, Lasse, red. Barnens brev till Tomten. Norstedts 1997. Dekorerat förlagsband. 144 sid. Rikt illustrerad med barnteckningar. (E12113). 50:-

Åkerblom, Gull. Inez långa väg till mormor. BonnierCarlsen 1999. Inbunden. 93 sid. Illustrerad av Erika Eklund. (E30588). 

Äventyr ur Bibeln: Skapelsen, Patriarkerna. Dahler, Etienne, red. Bokorama 1985. Kartonnage-band. 29 x 23 cm. Illustrerad med färgteckningar. 146 sid. (E10780). 80:-

Öberg, Helena. Min syster flygande Flavia. Eriksson & Lindgren. 2005. Kartonnageband. Illustrerad med teckningar. 74 sid. Nyskick. E 37960. 40:-

Öhman, Christer – Ahlbom, Jens – Nyberg, Anders. Barnens världshistoria. Del IV. Kungar & sjöfarare. Rabén och Sjögren. 1999. Kartonnageband. 26 x 20 cm. Illustrerad med färgteckningar. 61 sid.  Bra skick. E 37853. 50:-

Örnulf, Gunnar. Starke Jack. Äventyrsbok för pojkar. Ardor 1953. Femte upplagan. Illustrerat ryggklotband. 124 sid. Pärmarna lite skeva. (E10742). 50:-

Öst, Rika. Tigerhjärta och de andra. Berättelse för pojkar. Wahlströms Ungdomsböcker 1947. Ryggklotband. 138 sid. Namnstämplar på insidan av främre pärmen och försättsbladet. Bra skick. (E14061). 40:-


A B C D E F G H IJ K L M N O PQ R S TU VW XYZ ÅÄÖ
Till toppen av Barn och ungdom Beställ