|
ANDRA
VÄRLDSKRIGET
|
Kopiera texten om den bok du vill köpa och gå vidare till
Beställ
| Tillbaka till bokhyllan | Beställ |
| A-C | D-G | H-K | L-N | O-R | S-T | U-Ö |
A-C Aharoni, Zvi – Dietl, Wilhelm. Operation Eichmann. The inside story of history´s most notorious manhunt told by its chief investigator. John Wiley & Sons. 1997. Förlagsband. Skyddsomslag. 192 sid. Fotoillustrerad. Nyskick. 140:- (AK 50276 Allard, Sven. Stalin och Hitler. En studie i sovjetrysk utrikespolitik 1930-1941. Norstedts. 1970. Häftad. 290 sid. Namnstämpel. Bra skick50:- (AK 50117 Allen, Robert S. Lucky Forward. The History of Patton´s U. S. Third Army. The Vanguard Press. 1947. Förlagsband. Inget skyddsomslag. Fotoillustrerad. 424 sid. Bra skick. 150:- (AK 50320 Alman, Karl. Grossadmiral Karl Dönitz. Vom U-Bootskommandanten zum Staatsoberhaupt. Vowinckel 1983. Klotband. Skyddsomslag. 256 sid. Fotoillustrerad. Ett par understrykningar. (V15537). 150:- Ambrose, Stephen E. Pegasus Bridge. 6 June 1944 . Pocket Books. 1994. Limhäftad. Illustrerad. 198 sid. Bra skick. 80:- (AK 50006 Anders, Wladyslaw. An army in exile - the story of the second Polish corps. Macmillan & Co 1949. Klotband. 319 sid. Illustrerad. Något blekt rygg. Något nött. (V36136). 300:- Angelucci, Enzo – Matricardi, Paolo. Complete Book of World War II Combat Aircraft. Military Press. 1989. Klotband. 27 x 37 cm. Rikt illustrerad med färgritningar på alla flygplanstyper + foton. 416 sid. Främre ryggfalsen spräckt.250:- (AK 50125 Annan, Noel. Changing Enemies. The Defeat and Regeneration of Germany. W.W. Norton. 1996. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 266 sid. Nyskick. 180:- (AK 50328 Arnold, James R. Ardennes 1944. Hitler´s Last Gamble in the West. Campaign Series 5. Osprey. 1990. Limhäftad. Illustrerad med foton, färgteckningar och skisser. 99 sid. Nyskick. 110:- (AK 50227 Arnold-Forster, Mark. En värld i krig. 1939-1945. Forum. 1974. Klotband. Inget skyddsomslag. Rikt fotoillustrerad. 371 sid. Namnstämpel på försättsbladet. Bra skick. 50:- (AK 50085 Asenbach, W. v .Adolf Hitler. Sein Kampf gegen die Minusseele. Eine Politisch-philosophische Studie aus der Alltagsperspektive .Editorial Prometheus. Inget tryckår. (1946) Gulddekorerat klotband. 206 sid. Bra skick. .AK 37666 .250:- Atkin, Ronald. Dieppe 1942. The Jubilee Disaster.. Macmillan. 1980. Klotband. Inget skyddsomslag. Fotoillustrerad. 306 sid. En del understrykningar med blyerts. Bra skick. 110:- (AK 50241 Baigent, Michael – Leigh, Richard. Secret Germany. Stauffenberg and the Mystical Crusade against Hitler. Penguin. 1994. Pocket. Fotoillustrerad. 337 sid. Nyskick. 100:- (AK 50054 Baldwin, Hanson W. The Crucial Years. 1939-1941. The World at War. Weidenfeld and Nicolson. 1976. Klotband. Inget skyddsomslag. 499 sid. Fotoillustrerad. Kartor. Bra skick. 180:- (AK 50111 Ballard, Robert D & Archbold, Rick. Introduction by Ludovic Kennedy. The Discovery of the Bismarck. Madison Press Books. 1990. Gulddekorerat klotband. 22 x 28 cm. Inget skyddsomslag. Rikt illustrerad. Bra skick 150:- (AK 50104 Bailey, Ronald H. World War II. The Home Front: USA. Time-Life Books 1977. Fotoillustrerat pappband. 29 x 23 cm. 208 sid. Rikt fotoillustrerad. Namnstämpel. (V2154). 120:- Barker, A.J.. Dunkirk. The Great Escape. J.M. Dent & Sons. 1977. Klotband. Skyddsomslag. Rikligt fotoillustrerad. Kartor. 240 sid. Nyskick 180:- (AK 50152 Barker, Ralph. Blockadbrytarna. Rabén & Sjögren. 1976. Förlagsband. Inget skyddsomslag. Namnstämpel. 50:- (AK 50187) Beevor, Anthony. Berlin. Slutstriden 1945.. Historiska media. 2002. Förlagsband. Skyddsomslag. 543 sid. Illustrerad. Nyskick.. AK 37357. 80:- Beevor, Anthony. Berlin. The Downfall 1945. Viking. 2002. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 490 sid. Nyskick. 140:- (AK 50332 Beevor, Antony. Berlin - slutstriden 1945. Historiska media 2002 .Förlagsband. Skyddsomslag. 543 sid. Illustrerad. Namnetikett på försättsbladet. (V31885). 80:- Beevor, Antony. Stalingrad. Historiska media 2002. Förlagsband. 480 sid. Illustrerad. (Mi31491). 80:- Berggrav, Eivind. Klar kamp - Minnen och samtal från ockupationen. Diakonistyrelsens bokförlag 1945. Häftad. 315 sid. Namnteckning på smutstitelbladet. (V20826). 110:- Bernadotte, Folke. Slutet. Mina humanitära förhandlingar i Tyskland våren 1945 och deras politiska följder. Norstedts. 1945. Häftad. Fotoillustrerad. 163 sid. Bra skick 30:- (AK 50244 Bertelsen, Aage. Oktober 43 - "judarnas Dunkerque". Zindermans 1962. Häftad. 211 sid. Till största delen osprättad. (V22764). 100:- Bethell, Nicholas. The War Hitler Won. September 1939. Futura. 1976. Pocket. Illustrerad med kartor. Bra skick. 70:- (AK 50065 Bird Eugene K.. Fången i Spandau.. Norstedts. 1975. Förlagsband. Inget skyddsomslag. Fotoillustrerad. 222 sid. Bra skick. Namnstämpel på försättsbladet 50:- (AK 50055 Bishop, Patrick. Fighter Boys. Saving Britain 1940. HarperCollins. 2003. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 434 sid. Nyskick. 200:- (AK 50251 Björklund, Eric. Petsamotrafiken. Åkeriförlaget. 1981. Fotoillustrerat pappband. 28 x 22 cm. Rikt fotoillustrerad. 94 sid. Nyskick. 100:- (AK 50310 Björkman, Leif. Sverige inför Operation Barbarossa. Svensk neutralitetspolitik 1940-1941. Ingår i serien Sverige under andra världskriget. Allmänna Förlaget. 1971. Limhäftad. 520 sid. Understrykningar med blyerts. Omslaget lite nött. 40:- (AK 50211 Björnberg, Arne, red. Norge - broderland. Tolv uppsatser under redaktion av Arne Björnberg. Lindblads 1942. Ryggklotband. Bägge omslagen medbundna. 222 sid. Fotoillustrerad. Tillskrift på försättsbladet. (V10265). 100:- Bjørnsen, Bjørn. Det utrolige døgnet (Om det tyska anfallet mot Norge). Gyldendal. 1977. Förlagsband. Inget skyddsomslag. 304 sid. Norsk text. Bra skick. 50:- (AK 50033 Blake, George. Inget annat val. Spionen George Blakes självbiografi. Prisma. 1991. Förlagsband. Inget skyddsomslag. Fotoillustrerad. 336 sid. Bra skick 40:- (AK 50190 Boëthius, Maria-Pia. Heder och samvete. Sverige under andra världskriget. Norstedts 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 159 sid. (V9929). 100:- Boot, Chris. Great Photographers of World War II. Magna Books. 1993. Klotband. Skyddsomslag. 36 x 25 cm. Rikt illustrerad. Mycket bra skick 110:- (AK 50155 Booth, Meyrick. Hess. Prisoner of Peace. Britons Publishing. 1954. Klotband. Inget skyddsomslag. Fotoillustrerad.151 sid. Ryggen blekt. Ägarstämpel. 120:- (AK 50151 Borkin, Joseph. Hitler & IG Farben. En skildring av alliansen mellan den tyska krigsmakten och den multinationella kemijätten. Tiden. 1980. Förlagsband. Inget skyddsomslag. 302 sid. Bra skick 50:- (AK 50084 Bower, Tom. Nazi Gold. The Full Story of the Fifty-Year Swiss-Nazi Conspiracy to Steal Billions from Europe´s Jews and Holocaust Survivors. HarperCollins. 1997. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 381 sid. Nyskick. 180:- (AK 50161) Bradley, John. The Illustrated History of the Third Reich. Bison Books. 1982. Klotband. Inget skyddsomslag. 31x24 cm. Rikt illustrerad. 256 sid. Mycket bra skick. Namnstämpel och namnteckning på försättsbladet. 150:- (AK 50253 Brandt, Willy m fl. Norge ockuperat och fritt. KF 1943. Ryggklotband. 352 sid. Illustrerad. (V27567). 120:- Brandt, Willy. Quislingprocessen.
Världspolitikens dagsfrågor, 1945: 8. Utrikespolitiska
institutet 1945. Häftad. 32 sid. (V22994). 120:- Bratteli, Trygve. Fånge i natt och dimma. Tiden 1981. Förlagsband. Skyddsomslag. 172 sid. Fotoillustrerad. Norske statsministern skildrar sin år i tyska koncentrationsläger. (V11170). 100:- Breuer, William B.. Feuding Allies. The Private Wars of the High Command. John Wiley & Sons. 1995. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 341 sid. Mycket bra skick. 160:- (AK 50149 Brickhill, Paul. The Dam Busters. The Epic Story of RAF´s Most Famous Bomber Squadron. Pan Books 1978. Pocket. Fotoillustrerad. 268 sid. Bra skick. 60:- (AK 50002) Bruce, George. Second Front Now! Rhe Road to D-Day. Macdonald & Jane´s. 1979. Inbunden. Inget skyddsomslag. 193 sid. 100:- (AK 50025) Bunting, Madeleine. The Model Occupation. The Channel Island under German Rule 1940-1945. HarperCollins. 1996. Limhäftad. Fotoillustrerad. 360 sid. Bra skick. 100:- (AK 50066) Calvocoressi, Peter - Wint, Guy - Pritchard, John. Total war - the Causes and Courses of the Second World War. Viking 1989. Revised second edition. 1315 sid. Illustrerad. Reva i skyddsomslaget. (V32413). 200: Casey, William. The Secret War against Hitler. Regnery Gateway. 1988. Klotryggband. Inget skyddsomslag. Fotoillustrerad. 304 sid. Mycket bra skick. 160:- (AK 50215 Cashman, Dennis. America, Roosevelt, and World War II. New York University Press. 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 402 sid. Mycket bra skick. 180:- (AK 50302 Chamberlain, Neville. Samtal i Europa - Englands premiärminister redogör för sina ansträngningar att i fredligt samarbete med andra regeringar finna en lösning av de aktuella problemen i våra dagars Europa. Medéns 1939. Häftad. 304 sid. Osprättad. Namnetikett på smutstitelbladet. Nötta kanter. (V32282). 100:- Christensen, Chr. A. R.. Norge under okkupasjonen. Fabritius. 1975. Limhäftad. Fotoillustrerad, 135 sid. En del förstrykningar. Bra skick. 50:- (AK 50070 Churchill, Winston S. The Second World War. Volume I. The Gathering Storm. . Cassell. 1948. Svart klotband med gulddekorerad rygg. 640 sid. Inget skyddsomslag. Tillskrift på försättsladet. Bra skick.. Ak 50442. 100:- Churchill, Winston S. The Second World War. Volume II. Their Finest Hour. Cassell. 1949. Svart klotband med gulddekorerad rygg. Skyddsomslag. 684 sid. Inlagan i bra skick. Skyddsomslagets rygg lite blekt. AK 50449. 110:- Churchill, Winston S. The Second World War. Volume III. The Grand Alliance. Cassell. 1950. Svart klotband med gulddekorerad rygg. Skyddsomslag. 818 sid. Inlagan i bra skick. Skyddsomslagets ngt nött.. AK 50445. 110:- Churchill, Winston S. The Second World War. Volume IV. The Hinge of Fate. Cassell. 1951. Svart klotband med gulddekorerad rygg. Skyddsomslag. 917 sid. Inlagan i bra skick. Skyddsomslagets nött.. AK 50450. 110:- Churchill, Winston S. Step by step 1936-1939. Odhams 1949. Klotband. Skyddsomslag. 350 sid. Skyddsomslaget något nött. (V33511). 100:- Churchill, Winston. Min bundsförvant (boken är i själva verket inte alls skriven av Churchill, utan en tysk propagandaskrift som ville visa att han var en hängiven beundrare av Stalins Sovjet). Erasmusdruck Berlin. 1941. Häftad. 110 sid, Namnstämpel på försättsbladet. Mycket bra skick. :- (AK 50096 Clay, Lucius D. Europas ödestimma. Saxon & Lindström 1950. Klotrygg. 23 x 16 cm. 496 sid. Fotoillustrerad. (V2168). 120:- Cohen, Elie A. Människor i koncentrationsläger. Tiden. 1957. Klotband. Inget skyddsomslag. 277 sid. Bra skick. (AK 50458) 50:- Cohen, Stan. The Forgotten War. A Pictorial History of World War II in Alaska and Northwestern Canada. Pictorial Histories Publishing. 1985. Limhäftad. 28x21 cm. Rikt fotoillustrerad. 260 sid. Namnstämpel på försättsbladet. Mycket bra skick. 200:- (AK 50252 Collier, Richard. Duce - the rise and fall of Mussolini. Collins 1971. Förlagsband. Skyddsomslag. 447 sid. Illustrerad. Exlibris på försättsbladet och frampärmens insida. Några revor i skyddsomslaget. (V32256). 100:- Collier, Richard. Stränderna vid Dunkerque. Forum 1962. Ryggklotband. 326 sid. Slitet skyddsomslag. Något fläckig. Exlibris. (V32397). 60:- Collier, Richard. The Sands of Dunkirk. Fontana 1975. Pocket. Fotoillustrerad. 255 sid. Bra skick. 70:- (AK 50008 Collier, Richard. 1940. The World in Flames. Hamish Hamilton. 1979. Förlagsband. Inget skyddsomslag. Fotoillustrerad. 258 sid. Bra skick. 100:- (AK 50246 Collins Weitz, Margaret. Sisters in the Resistance. How Women Fought to Free France 1940-1945. John Wiley. 1995. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 350 sid. Nyskick. 130:- (AK 50185 Collins, Larry & Lapierre, Dominique. Is Paris Burning?. Pan. 1974. Pocket. Fotoillustrerad. 409 sid. Läsveck i ryggen 40:- (AK 50216 Cornwell, John. Hitler's pope - the secret history of Pius XII. Viking 1999. Förlagsband. Skyddsomslag. 429 sid. Illustrerad. (V32781). 200:- Cornwell, John. Hitler´s Pope – the secret history of Pius XII. Viking. 1999. Förlagsband. Skyddsomslag. 429 sid. Illustrerad. 200:- (AK 50158 Cowles, Virginia. Spökmajoren. Om den legendariske SAS-officeren David Sterling. Prisma. 1968. Pocket. 247 sid. Nyskick. 50:- (AK 50298
Davies, Norman. Slaget om Warszawa. Upproret 1944. Fahrenheit. 2004. Limhäftad. Illustrerad. 700 sid. Nyskick.. AK 50444. 120:- D´Este, Carlo. Fatal Decision. Anzio and The Battle for Rome. Fontana. 1992. Pocket. Illustrerad med fotografier och kartor. 566 sid. Bra skick. 100:- (AK 50075 D´Este, Carlo. A Genius for War. A Life of General George S. Patton. Harper Collins. 1995. Klotryggband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 977 sid. Mycket bra skick. Shakespeare and Company´s stämpel på försättsbladet. 200:- (AK 50195 Dahl, Hans Fredrik. Vidkun Quisling. En norsk tragedi. Norstedts. 1993. Förlagsband. Fotoillustrerad. 473 sid. Namnteckning på försättsbladet. Mycket bra skick. 80:- (AK 50086 Dahlberg, Hans. I Sverige under 2:a världskriget. Bonnier Fakta. 1986. Kartonnage. Fotoillustrerad. 331 sid. Mycket bra skick. 40:- (AK 50229 Dahlberg, Rasmus. Dødelige oppdrag - under andre verdenskrig. Damm 2007. Förlagsband. Skyddsomslag. 220 sid. Illustrerad. Norsk text. (V35784). 100:- De Beus, J.G.. Tomorrow at Dawn!. W.W. Norton & Company. 1980. Förlagsband. Inget skyddsomslag. 191 sid. Bra skick 130:- (AK 50137 de Ste, Philip (red). Airborne Operations. An Illustrated Enceyclopedia of the Great Battles of Airborne Forces. Salamander Books. 1978. Klotband. Inget skyddsomslag. 22 x 31 cm. Rikt illustrerad med ritningar, kartor och fotografier. 221 sid + index. Namnstämpel på försättsbladet. Bra skick 150:- (AK 50047 De Trez, Michel. At the Point of No Return. Pictorial History of the American Paratroopers in the Invasion of Normandy. D-Day Publishing. 1994. Kartonnageband. 32 x 24 cm. Rikt fotoillustrerad. 200 sid. Nyskick. 300:- (AK 50346 Deighton, Len. Blitzkrieg. From the Rise of Hitler to the Fall of Dunkirk. Castle Books. 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 295 sid. Mycket bra skick. 150:- (AK 50030 Deighton, Len. Fighter. The True Story of the Battle of Britain. With an introduction by A. J P. Taylor. Castle Books. 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 261 sid. Nyskick. 120:- (AK 50088 Deighton, Len. Blitzkrieg. From the Rise of Hitler to the Fall of Dunkirk. Jonathan Cape. 1979. Förlagsband. Inget skyddsomslag. Fotoillustrerad. 319 sid. Namnstämpel på försättsbladet. Bra skick. 110:- (AK 50238 Derogy, Jacques. Fallet Raoul Wallenberg. Berghs Förlag 1980. Pappband. Skyddsomslag. 272 sid. (V2674). 80:- Dollinger, Hans. The Decline and Fall of Nazi Germany and Imperial Japan. A Pictorial History of the Final Days of World War II. Bonanza Books. 1968. Ryggklotband. 18 x 25 cm. Rikt illustrerad. 432 sid. Bra skick. 160:- (AK 50120 Douglas-Hamilton, James. Uppdrag i det blå. Rudolf Hess och spelet bakom kulisserna i Hitler-Tyskland. Rabén & Sjögren. 1972. Häftad. Fotoillustrerad. 247 sid. Mycket bra skick. 80:- (AK 50147 Douglas-Hamilton, James. Uppdrag i det blå. Rudolf Hess och spelet bakom kulisserna i Hitlers Tyskland. Rabén & Sjögren 1972. Häftad. 246 sid. (V2746). 100:- Douglas-Hamilton, James. The Truth about Rudolf Hess. Mainstream Publishing. 1993. Klotband. Rikt fotoillustrerad. Inget skyddsomslag. Bra skick. 120:- (AK 50169 Douglas-Home, Charles. Fördord av Lord Chalfont. Rommel. Hemmets Journals Bokförlag. 1975. Förlagsband. Inget skyddsomslag. 18 x 25 cm. Fotoillustrerad. 228 sid. Nmanstämpel på försättsbladet. Bra skick 80:- (AK 50046 Drakenlordh, Rikard. Andra världskrigets aktörer. Historiska Media. 2002. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 190 sid. Nyskick. 50:- (AK 50099 Draper, Alfred. Operation Fish. The Race to Save Europe´s Wealth 1939-1945. Corgi. 1980. Pocket. Fotoillustrerad. 432 sid + Appendix och Index. Läsveck i ryggen. Bra skick. 90:- (AK 50067 Duus, Masayo Umezawa. Unlikely Liberators. The Men of the 100th and 442nd. Historien om ett förband med japansk-amerikanska soldater i US Army. University of Hawaii Press. 1987. Klotband. Inget skyddsomslag. Fotoillustrerad. 260 sid. Mycket bra skick. 200:- (AK 50243 Dwork, Debórah. Children With A Star. Jewish Youth in Nazi Europe. Yale Universuty Press 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 354 sid. Fotoillustrerad. (V19869). 150:- Edition des Archers. Signal. Selection tiree de l´edition speciale du ”Berliner Illustrierte Zeitung servant la propagande de guerre Allemande durant les armees 1940-1945 (Ett urval av sidor i faksimiltryck ur Wehrmachts tidskrift Signal).Edition des Archers. 1973. Häftad. 32 x 24 cm. 208 sid. Mycket rikt fotoillustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Bra skick..Andra världskriget.150.1.AK 37083 Ehrensvärd, C.A.. Vett och vilja. Studie över svenska försvarsprinciper. Hörsta förlag. 1957 Förlagsband. Inget skyddsomslag. 135 sid. Namnstämpel. 40:- (AK 50186 Einhorn, Lena. Handelsresande i liv. Om vilja och vankelmod i krigets skugga. Prisma. 1999. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 522 sid. Nyskick. 100:- (AK 50309 Eisenhower, Dwight D.. Korståg i Europa. Saxon & Lindströms. 1948. Halvfranskt band. Främre omslaget medbundet. 584 sid. Fotoillustrerad. Kartor. Bra skick. Namnetikett på försättbladet 90:- (AK 50288 Ellis, John. Cassino. The Hollow Victory. The Battle for Rome, January – June 1944. Sphere Books. 1985. Pocket. Illustrerad med fotografier och kartor. 587 sid. En del understrykningar med blyerts. Läsveck i ryggen. 80:- (AK 50072 Eriksson, Arvid. Spioner, sabotörer och panikmakare. Kooperativa förbundet 1940. Häftad. 39 sid. (V23012). 100:- Essame, H.. The Battle for Germany. Bonanza Books. 1969. Klotband. Inget skyddsomslag. Fotoillustrerad. 228 sid. Namnstämpel på försättsbladet. Bra skick. 130:- (AK 50255 ESWU. Förord av Ture Nerman. Folkens frihetskamp. Det nya världskriget. Artiklar av ESWU.Trots Allt! 1940. Häftad. 96 sid. Ouppskuren. Bra skick..Andra världskriget.90.1.VK 37019 Fairfax, Ernest. Calling All Arms. The story of how a loyal company of british men and women lived through six historic years. Hutchinson. Inget tryckår – cirka 1946. Klotband. 159 sid. Fotoillustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Mycket bra skick. 150:- (AK 50230 Farago, Ladislas. Das Spiel der Füchse. Deutsche Spionage in England und den USA 1918-1945. Ullstein 1972. Klotband. skyddsomslag. 406 sid. Nyskick. (V15536). 200:- Fest, Joachim. Undergången - Hitler och slutet på Tredje riket. Wahlström & Widstrand 2004. Förlagsband. Skyddsomslag. 187 sid. Fotoillustrerad. (V19630). 110:- Fest, Joachim. Plotting Hitlers´s Death, The German Resistance to Hitler 1944-1945. Weidenfeld & Nicolson. 1996. Klotband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 420 sid. Nyskick. 180:- (AK 5026? Finlands utrikesministerium. Finlands blå-vita bok. Internationell politik 11. Skrifter av Utrikespolitiska institutet. Kooperativa förbundet bokförlag 1940. Häftad. 121 sid. Två utvikbara kartor. (V18875). 60:- Finlands utrikesministerium. Finlands blå-vita bok. Internationell politik 11. Skrifter utgivna av Utrikespolitiska institutet. Kooperativa förbundets bokförlag 1940. Häftad. 121 sid. Två utvikbara kartor, den ena lagad med tejp. (V16909). 60:- Fleming, Thomas . The New Dealers´ War. F.D.R. and the War within World War II. Basic Books. 2001. Förlagsband. Skyddsomslag. 628 sid. Nyskick 150:- (AK 50116 Fontander, Björn. Carin Göring skriver hem. Carlssons. 1990. Förlagsband med fotoillustrerad pärm. Fotoillustrerad. 357 sid 110:- (AK 50097 Fontander, Björn. Görings Sverige. En hatkärlek. Carlssons 2001. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 472 sid. Nyskick. 140:- (AK 50263 Foot, M. R. D.. Resistance. An Analysis of European Resistance to Nazism 1940-1945. Eyre Methuen. 1976. Förlagsband. Inget skyddsomslag. 346 sid. Bra skick. 150:- (AK 50130 Foot, M.R.D – Langley, J.M. MI 9. The British secret service that fostered escape and evasion 1939 -1945 and its American counterpart. The Bodley Head. 1979. Klotband. 365 sid. Bra skick.. AK 50443. 120:- Frank, Anne. Anne Franks dagbok. Hökerbergs. 1977. Inbunden. Skyddsomslag. Illustrerad. 263 sid. Skyddsomslaget lite nött. (AK 38419) 40:- Frank, Anne. Anne Franks dagbok. Hökerbergs 1977. Häftad. 263 sid. Läsveck i ryggen. (V31420). 40:- Fraser, David. Knight´s Cross. A Life of Field Marshal Erwin Rommel. HarperCollins. 1994. Pocket. Fotoillustrerad. 601 sid. Bra skick 100:- (AK 50040 Friberg, Lennart. Styre i kristid. Studier i krisförvaltningens organisation och struktur 1939-1945. Ingår i serien Sverige under andra världskriget. Allmänna Förlaget. 1973. Limhäftad. 444 sid. Nyskick 120:- (AK 50209 Frågor i samband med norska regeringens vistelse utanför Norge 1940-1943. (Handlingar rörande Sveriges politik under andra världskriget). Utrikesdepartementet 1948. Häftad. 160 sid. Exlibris. (V33033). 120:- Fältandaktsbok. Eidem, Erling (förord). SKDB 1941. Häftad. 96 sid. Litet format. (Mi29810). 40:- Galante, Pierre & Silianoff, Eugéne. Sista ögonvittnet i bunkern. Hitlers sekreterare berättar. Forum. 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 216 sid. Nyskick. 90:- (AK 50220 Gallagher, Thomas. Attack i Norge. Forum. 1976. Inbunden. Inget skyddsomslag. 236 sid. Några förstrykningar med blyerts 20:- (AK 50026 Garlinski, Jozef. Intercept. The Enigma War. J. M. Dent & Sons. 1979. Förlagsband. Fotoillustrerad. 219 sid. Inget skyddsomslag 160:- (AK 50092 de Gaulle, Charles. Befrielsen. Krigsminnen. Natur och Kultur 1960. Klotryggband. Inget skyddsomslag. 362 sid. Utvikbar karta. Exlibris. (V18592). 150:- Gelb, Norman. Ike & Monty. Generals at War. Constable. 1994. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 480 sid. Namnetikett på försättsbladet. Mycket bra skick. 180:- (AK 50164) Gerhardsen, Einar. Kamrater i krig och fred - minnen 1940-1945. Tiden 1971. Inbunden. 242 sid. Illustrerad. (V22281). 120:- Gilbert, Martin. The Day the War Ended. VE-Day 1945 In Europe and Around the World. HarperCollins. 1995. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 473 sid. Mycket bra skick. 140:- (AK 50301Giziowski, Richard. The Enigma of General Blaskowitz. Leo Cooper. 1997. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 532 sid. Nyskick. 200:- (AK 50321 Goebbels, Joseph. The Goebbels Diaries. The Last Days. Edited, introduced and annotated by Hugh Trevor-Roper. Secker & Warburg. 1978. Klotband. Fotoillustrerad. 368 sid. Mycket bra skick. 200:- (AK 50100 Goldhagen, Daniel Jonah. Hitler´s Willing Executioners. Ordinary Germans and the Holocaust. Little, Brown and Company. 1996. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 622 sid. Nyskick. 180:- (AK 50093 Golley, John. The Big Drop. The Guns of Merville, June 1944. Jane´s. 1982. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 174 sid. Nyskick. 160:- (AK 50296 Grand strategy, volume II : September 1939 - June 1941. Butler, J R M.Ingår i serien: History of the Second World War. Her Majesty's Stationery Office 1957. Klotband. Skyddsomslag. 635 sid. Utvikbara kartor. Exlibris på försättsbladet. Understrykningar med blyerts. (V35564). 150:- Grand strategy, volume III, part 1-2 : June 1941 - August
1942. Gwyer, J M A - Butler, J R M. Två volymer.
Ingår i serien: History of the Second World War. Her Majesty's
Stationery Office 1964. Klotband. Skyddsomslag. 783 sid. Utvikbara
kartor. Exlibris på förtitelbladen. (V35565). 200:- Grand strategy, volume V : August 1943 - September 1944. Ehrman, John. Ingår i serien: History of the Second World War. Her Majesty's Stationery Office 1956. Klotband. Skyddsomslag. 634 sid. Utvikbara kartor. Exlibris på förtitelbladet. (V35563). 200:- Grand strategy, volume VI : October 1944 - August 1945. Ehrman, John. Ingår i serien: History of the Second World War. Her Majesty's Stationery Office 1956. Klotband. Skyddsomslag. 422 sid. Utvikbara kartor. Exlibris på förtitelbladet. (V35561). 200:- Grant, Ian & Maddren, Nicholas. The City at War. The story of the men, women and children who pursued life in British Cities during the Second World War. Jupiter Books. 1975. Klotband. Inget skyddsomslag. Fotoillustrerad. 128 sid. Namnetikett på försättsbladet. Bra skick. 160:- (AK 50218Grieg, Nordahl m fl. Norsk krigslyrik.Gustaf Lindströms boktryckeri. 1941. Häftad. 47 sid. Bra skick..Andra världskriget.40.1.AK 37154 Guhnfeldt, Cato. Fornebu 9. april. Wings. 1990. Konstskinnband. Skyddsomslag. 30 x 22 cm. 368 sid. Rikt fotoillustrerad. Norsk text. Nyskick 450:- (AK 50290 Göndör, Ferenc. A-6171. Ett judiskt levnadsöde. Warne Förlag 1993. Dekorerat förlagsband. 191 sid. Fotoillustrerad. (V16891). 100:-
Hall, Tony. D-Day. Operation Overlord. From its planning to the Liberation of Paris. Salamander. 1993. Klotband. Inget skyddsomslag. 33 x 26 cm. Rikt illustrerad med foton, kartor och ritningar. 224 sid. Bra skick. 150:- (AK 50345 Hamilton,
Nigel. Monty. The making of a General 1887-1942. (Bernard Law
Montgomery). Coronet Books. 1984. Pocket. Fotoillustrerad. 828 sid.
Namnstämpel på försättsbladet. Läsveck i
ryggen. 70. 1 . AK 50013 Hammarsjö, Anders. Partisankriget.
Utrikespolitiska institutet 1944. Världspolitikens
dagsfrågor 1944:6. Häftad. 32 sid. (V27838). 50:-
Hansson, Per. Hver
tiende mann måtte dø. Fra konvoifarten under siste krig.
Gyldendal 1967. Ryggklotband. Inget skyddsomslag. 201 sid. Namnteckning
på försättsbladet. (V12961). 80:- Hesketh, Roger. Fortitude. The D-Day Deception Campaign. The Overlook Press. 2000. Klotryggband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. Kartor. 513 sid. Nyskick. 200:- (AK 50340 Hess, Ilse. England, Nürnberg, Spandau. Ein
Schicksal in Briefen. Druffel-Verlag 1952. Häftad. 175 sid.
(V15522). 200:- Hickamn,
Tom. Churchill´s Bodyguard. The Authorised Biography of
Walter H. Thompson. Based on his Complete Memoirs.Headline. 2005.
Limhäftad. Fotoillustrerad. 312 sid. Nyskick..VK 37067 .80:- Hinsley,
F. H. British Intelligence in the Second World War. Its
Influence on Strategy and Operations. Volume 1. Her Majesty´s
Stationary Office. 1979. Klotband. Inget Skyddsomslag. 601 sid. Bra
skick. 200:- (AK 5035) Höhne, Heinz .Hitlers SS och Gestapo. Del 1 och 2 i två volymer .Berghs. 1977. Pocket. 404 sid. Fotoillustrerad. Bra skick. .AK 37712 .40:- Höhne,
Heinz. Hitlers SS och Gestapo. Berghs. 1967. Inbunden.
Skyddsomslag. Illustrerad. 404 sid. Skyddsomslaget lite nött,
inlagan i bra skick. (AK 50480) 140:- Irving, David. Hitlers sjukjournal.
Dr Theodor Morells hemliga dagboksanteckningar kring Führerns
behandling och hälsotillstånd. Liber. 1984. Kartonnageband.
211 sid. Bra skick. (AK 50495) 100:- Johansson,
Alf W. Per Albin och kriget. Samlingsregeringen och
utrikespolitiken under andra världskriget. Tiden. 1995.
Häftad. 480 sid. Nyskick. (AK 50488 80:- "Kanoner i stället för smör" (Hermann Göring) - ekonomi och social-politik under fem års Hitlervälde enligt officiellt statistiskt material. Joff-förlag 1938. Häftad. 63 sid. Något nötta hörn. Anteckning på försättsbladet. (V35040). 100:- Kantor,
Alfred. Alfred
Kantors bok. Wahlström & Widstrand 1972. Limhäftad. 24 x
18 cm. Opaginerad. Illustrerad med ett hundratal av författarens
teckningar som skildrar livet i koncentrationslägren. Läsveck
i ryggen. (V32475). 100:- Kellgren, Henry. Sex
krigsår i Skölds
skugga. Saxon & Lindströms 1951. Klotrygg. 207 sid. (Kellgren
var chef för Försvarets Kommandoexpedition) (V2777). 100:-
Keneally, Thomas. Schindler´s List. Norstedts
1994. Dekorerat pappband. 394 sid. (V5994). 80:- Kershaw,
Ian. Making Friends with Hitler. Lord Londonderry and
Britain´s Road to War. Allen Lane. 2004. Inbunden.
Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 488 sid. Nyskick (AK 50339) 200:- Kershaw,
Ian. Making Friends with Hitler. Lord Londonderry and
Britain´s Road to War. Allen Lane. 2004. Inbunden. Skyddsomslag.
Fotoillustrerad. 488 sid. Nyskick. (AK 50460) 200:- Kirst, Hans Helmut. Röd morgon. Wahlströms
1973. Förlagsband. Saknar skyddsomslag. 239 sid. (V34481). 60:- Kirst, Hans Helmut. 20 juli. Wahlströms 1978.
Inbunden. Skyddsomslag. 286 sid. Revor i skyddsomslaget. (V29684). 60:- Kirst, Hans Helmut. 20 juli. Wahlströms 1966.
Ryggklotband. Skyddsomslag. 382 sid. Stämpel på titelsidan.
Slitet skyddsomslag. (V31814). 60:- Kruuse,
Jens. Oradour.
Berättelsen om hur en fridfull fransk småstad
utplånades genom krigets vanvett. Bonniers. 1968. Häftad.
181 sid. Läsveck i ryggen. 60:- (AK
50062 Kure,
Børge. En ø i
krig. Bornholms besaettelsehistorie. Bornholmerens Førlag. 1986.
Klammerhäftad. Stort format: 28 cm x 39 cm. Rikt fotoillustrerad.
95 sid. Dansk text. Bra skick 100:- (AK 50123 Kurzman,
Dan. Blood and Water. Sabotaging Hitler´s Bomb. Henry
Holt. 1997. Klotryggband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 274 sid.
Nyskick. 180:- (AK 50342 Lacouture, Jean. de Gaulle. The Rebel. 1890-1944. Collins Harvill. 1990. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 615 sid. Nyskick. 150:- (AK 50183 Lang, Jochen von. Bormann. The Man Who Manipulated Hitler. Weidenfeld and Nicolson. 1979. Klotband. Inget skyddsomslag. Fotoillustrerad. 430 sid. Bra skick. 170:- (AK 50168) Landon, Christopher. En iskall i Alexandria. Bra böcker 1971. Inbunden. Skyddsomslag. 245 sid. Skyddomslaget något nött. (V30108). 80:- Lapierre, Dominique – Collins, Larry. Brinner Paris?. Tiden. 1966. Inbunden. Inget skyddsomslag. Illustrerad. 294 sid. Bra skick. (AK 50485) 50:- Larsson, Zenia. Skuggorna vid träbron. Bra bok 1985. Dekorerat förlagsband. 271 sid. (V34514). 70:- Larsson, Zenia. Stadens fyrkantiga hjärta. Rabén & Sjögren 1980. Inbunden. Skyddsomslag. 271 sid. (V27857). 80:- Leckie, Robert. Delivered from Evil. The Saga of World War II. The First Complete One-Volume History. Harper & Row. 1987. Klotband. Skyddsomslag. 998 sid. Bra skick 170:- (AK 50295 Leifland, Leif. Svartlistningen av Axel Wenner-Gren. En bok om ett justitiemord. Askelin & Hägglund. 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. 324 sid. Mycket bra skick. 40:- (AK 50202 Leifland, Leif. Svartlistningen av Axel Wenner-Gren - en bok om ett justitiemord. A&K 1989. Inbunden. Skyddomslag. 324 sid. (V27858). 40:- Lewis, Nigel. Channel Firing. The Tragedy of Exercise Tiger. The dramatic story of the D-day exercise that went horrifyingly wrong. Penguin. 1990. Limhäftad. Fotoillustrerad. 308 sid. Fotoillustrerad. Bra skick. 100:- (AK 50074 Liddell Hart, B. H.. History of the Second World War. Volume I-II.. Capricorn. 1972. Limhäftad. Kartor. 766. Namnstämpel. Bra skick. 180:- (AK 50196 Lindberg, Hans . Svensk flyktingpolitik under internationellt tryck 1936-1941. Ingår i serien Sverige under andra världskriget. Allmänna Förlaget. 1973. Limhäftad. 348 sid. Bra skick. 100:- (AK 50205 Linder, Erik Hj.. Sveriges neutralitetspolitik. Utrikespolitisk Institutet. 1943. Klammerhäftad. 63 sid. Bra skick. 40:- (AK 50258 Lucas, James. Storming Eagles. German Airborne Forces in World War Two. Guild Publishing. 1988. Förlagsband. Skyddsomslag. Rikt fotoillustrerad. 191 sid. Nyskick. 180:- (AK 50300 MacArthur, Douglas. Reminiscences. McGraw-Hill. 1964. Klotband. Nött skyddsomslag. Fotoillustrerad. 438 sid. Understrykningar med blyerts. Tillskrift på försättsbladet 60:- (AK 50050 Macksey, Kenneth. Military Errors of World War Two. Arms and Armour. 1987. Limhäftad. Illustrerad med fotografier och kartor. 252 sid. Namnetikett på försättsbladet. Bra skick 110:- (AK 50071 Macksey, Kenneth. Rommel: Battles and Campaigns. Arms and Armour Press. 1979. Förlagsband. Inget skyddsomslag. Fotoillustrerad. 224 sid. Bra skick. 120:- (AK 50194 Macksey, Kenneth. Technology in War. The Impact of Science on Weapon Development and Modern Battle . Guild Publishing. 1986. Förlagsband. Skyddsomslag. 224 sid. Rikt illustrerad med foton och skisser. Mycket bra skick. 140:- (AK 50294 Macksey, Kenneth. The Hitler Options. Alternate Decisions of World War II. Wrens Park. 1996. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 224 sid. Nyskick. 140:- (AK 50314 Man, John. The Penguin Atlas of D-day and the Normandy Campaign. Penguin. 1994. Limhäftad. 18 x 25 cm. 143 sid. Rikt illustrerad med kartor och fotografier. Mycket bra skick. 150:- (AK 50039 Manchester, William. American Caesar. Douglas MacArthur 1880-1964. Dell Publishing 1979. Pocket. Fotoillustrerad. 960 sid. Bra skick. 80:- (AK 50003 Marnham, Patrick. The Death of Jean Moulin. Biography of a Ghost. Pimlico. 2001. Limhäftad. Fotoillustrerad. 290 sid. Nyskick. 120:- (AK 50184 Masterman, J. C.. Det stora spelet. Hur engelsmännen tog hand om det tyska spionaget i England under andra världskriget. Berghs. 1974. Häftad. 226 sid. Bra skick. Förlagsstämpel på försättsbladet. 150:- (AK 50043 Matalon Lagnado, Lucette - Dekel, Sheila. Josef Mengele. Eldens barn. Sanningen om Josef Mengele och tvillingarna i Auschwitz. Richters 2003. Inbunden. 341 sid. Illustrerad. (V2740). 100:- Maury, Lucien. Den svenska nationalismen och kriget. Svenska andelsförlaget 1918. 3 upplagan. Halvskinnband. 440 sid. (V26692). 200:- May, Ernest R. Strange victory - Hitler's conquest of France. Hill and Wang 2001. Häftad. 598 sid. (V5334). 120:- McGuirk, Dal. Rommel´s Army in Africa. Guild Publishing. 1987. Förlagsband. Skyddsomslag. 26 x 20 cm. Rikt fotoillustrerad. 192 sid. Mycket bra skick. 160:- (AK 50305 McLaine, Ian. Ministry of Morale. Home Front Morale and the Ministry of Information inWorld War II. George Allen. 1979. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 325 sid. Nyskick. 180:- (AK 50316 Mentze, Ernst. 5 aar. Besaettelsen i billeder. Berlingske. 1945. Häftad. Stort format. 32 x 24 cm. Rikt fotoillustrerad. Opaginerad. Dansk text. Bra skick. 110:- (AK 50124 Metcalfe, Philip. 1933. Om Hitlers väg till makten. Gedins. 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 362 sid. Nyskick. 60:- (AK 50325 Michanek, Germund. Skaldernas konung. Oscar II litteraturen och litteratörerna. Norstedts. 1979. Inbunden. Skyddsomslag. Illustrerad. 435 sid. Bra skick. (L 38291) 60:- Middeldorf, Eike. Taktik på östfronten. Erfarenheter och slutsatser.. Hörsta förlag. 1958. Klotryggband. Främre omslaget medbundet. 246 sid. Mycket bra skick. 140:- (AK 50144 Middlebrook, Martin. The Peenemünde Raid 17/18 August 1943. Penguin. 1988. Limhäftad. Fotoillustrerad. 265 sid. Bra skick. 110:- (AK 50059 Middlebrook, Martin. The Schweinfurt-Regensburg Mission. American Raids on 17 August 1943. Penguin. 1983. Limhäftad. Fotoillustrerad. 363 sid. Mycket bra skick. 100:- (AK 50234 Middlebrook, Martin. The Nuremberg Raid. 30-31 March 1944. Fontana/Collins. 1973. Limhäftad. Fotoillustrerad. 369 sid. Namnstämpel på försättsbladet. Bra skick 100:- (AK 50236 Milligan, Spike. Adolf Hitler. My Part in His Downfall. Michael Joseph. 1971. Förlagsband. Inget skyddsomslag. Illustrerad. 146 sid. Ägarstämpel på försättsblad. Bra skick. 100:- (AK 50127 Minear, Richard H.. Dr. Seuss Goes to War. The World War II in the Cartoons of Theodor Seuss Geisel. Introduction by Art Spiegelman. The New Press. 2001. Limhäftad. 23 x 23 cm. Rikt illustrerad med Seuss-teckningar. 272 sid. Mycket bra skick. 110:- (AK 50240 Molin, Karl. Försvaret folkhemmet och demokratin. Socialdemokratisk riksdagspolitik 1939-1945. Ingår i serien Sverige under andra världskriget. Allmänna Förlaget. 1974. Limhäftad. 462 sid. Några understykningar med blyerts. Bra skick. 110:- (AK 50214) Molloy Mason, Herbert. To Kill Hitler. The Attempts on the Life of Adolf Hitler. Michael Joseph. 1979. Klotband. Inget skyddsomslag. Fotoillustrerad. 303 sid. Bra skick 140:- (AK 50166 Molloy Mason, Herbert. The Rise and Fall of the Luftwaffe. 1918-1940. Cassell. 1975. Förlagsband. Inget skyddsomslag. Fotoillustrerad. 402 sid. Pärmarna blekta. 120:- (AK 50192 Montgomery, B. Poems from the Desert. Verses by Members of the Eighth Army. With a Foreword by Field-Marshal Sir Bernard Montgomery. Geoge G. Harrarp & Co och AB Ljus Förlag. 1945. Klotband. 45 sid. Mycket bra skick. 70:- (AK 50235 Montgomery, Bernhard, förord. 8:de arméns ökensånger. Steinsviks Bokförlag 1945. Prydligt privat klotryggband. 77 sid. Exlibris. (V17604). 150:- Montgomery, Bernard Law. The Memoirs of Field-Marshal the Viscount Montgomery of Alamein, K.G.. Collins. 1958. Klotband. Skyddsomslag. Illustrerad med foton och kartor. 574 sid. Mycket bra skick 140:- (AK 50245 Mosley, Leonard. Backs to the Wall. Londen Under Fire 1940-1945. Weidenfeld & Nicolson. 1971. Klotband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 397 sid. Två små riss i skyddsomslaget. Exlibris. 150:- (AK 50107 Mountfield, David. The Partisans (Om motståndet mot tyskarna i Albanien, Tjeckoslovakien, Polen, Danmark, Norge, Holland, Belgien, Frankrike, Jugoslavien, Grekland och Ryssland). Hamlyn. 1979. Klotband. Inget skyddsomslag. Fotoillustrerad. 192 sid. Bra skick. 170:- (AK 50109 Munch-Petersen, Thomas. The Strategy of Phoney War. Britain, Sweden and the Iron Ore Question 1939-1940. Militärhistoriska förlaget. 1981. Limhäftad. 296 sid. Nyskick. 140:- (AK 50073 Mäkelä, Jukka L. 1944. Den 9 juni 1944 kl. 05.55. Eld upphör! 4.9. 1944 kl. 07.00. Schildts. 2000. Kartonnageband. Fotoillustrerad. 361 sid. Nyskick 100:- (AK 50343 Nerman, Ture. Svensk och människa.Trots Allt! 1940 Häftad. 112 sid. Liten skada på omslaget. .Andra världskriget.80.1.VK 37020 Nicholas, Lynn H. The Rape of Europa. The Fate of Europe´sTreasures in the Third Reich and the Second World War. Macmillan. 1994. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 498 sid. Nyskick 220:- (AK 50089 Niemöller, Martin. Brev från fångenskapen. Harriers 1976. Pappband. Skyddsomslag. 200 sid. (V2678). 90:- Norberg, Erik. Flyg i beredskap - det svenska flygvapnet i omvandling och uppbyggnad 1936-1942. Sverige under andra världskriget. Allmänna förlaget 1971. Häftad. 254 sid. Läsveck i ryggen. Exlibris. (V32391). 100:- O´Donnell, James P.. The Berlin Bunker. JM Dent. 1979. Förlagsband. Inget skyddsomslag. Fotoillustrerad. 317 sid. Ett försättsblad bortskuret 90:- (AK 50193 O´Neill, Richard. Suicide Squads. Axis and Allied Special Attack Weapons of World War II: their Development and Missions. Salamander Books. 1981. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. Kartor, ritningar, tabeller. 296 sid. Nyskick. 180:- (AK 50176 Olsson, Jan Olof (Jolo). Någonstans i Sverige. Bonniers 1975. Inbunden. Skyddsomslag. 255 sid. Illustrerad. Slitet skyddsomslag. (Mi30704). 50:- Olsson, Jan Olof (Jolo). Någonstans i Sverige. Bonniers 1982. Förlagsband. Skyddsomslag. 255 sid. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. (Mi40254). 50:- Owen, Frank. The Eddie Chapman Story. Allan Wingate. 1954. Klotband. Skyddsomslag. 259 sid. Bra skick, 160:- (AK 50141 Overy, Richard. The Battle of Britain. The Myth and the Reality. W. W. Norton & Company. 2001. Förlagsband. Skyddsomslag. 177 sid. Nyskick. 170:- (AK 50110 Padfield, Peter. Dönitz. The Last Führer . Panther 1985. Limhäftad. Fotoillustrerad. 574 sid. Bra skick. 80:- (AK 50009 Padfield, Peter. Hess. Flight for the Führer. Weidenfeld and Nicolson. 1991. Klotband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 370 sid. Mycket bra skick. 160:- (AK 50171 Pallud, Jean Paul. The Battle of the Bulge. Then and now . After the Battle. 1989. Konstskinnband. 30 x 21 cm. 544 sid. Nyskick. Ett enastående bildverk! 550:- (AK 50266 Pallud, Jean Paul. Blietzkrieg in the West. Then and now. After the Battle. 1991. Konstskinnband. 30 x 21 cm. 640 sid. Nyskick. Ett enastående bildverk! 550:- (AK 50267 Patton, jr, George S. Mitt krig – minnen från andra världskriget. Replik. 2001. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 354 sid. Nyskick. 100:- (AK 50237 Paul, Doris A. The Navajo Code Talkers (Om Navajo-indianer som av amerikanska armén användes till att sända hemliga meddelanden på radio – eftersom de gjorde det på sitt eget språk var de obegripliga för fienden.). Dorrance Publishing. 1973. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 171 sid. Nyskick. 200:- (AK 50353 Paul, Wolfgang. Hermann Göring. Hitler Paladin or Puppet?. Arms and Armour. 1998. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 286 sid. Nyskick. 120:- (AK 50297 Peniakoff, Vladimir. Popski´s Private Army. Mayflower. 1975. Pocket. 559 sid. Liten skada om bakre omslaget. 50:- (AK 50083 Petrow, Richard. The Bitter Years. The Invasion and Occupation of Denmark and Norway April 1940 – May 1945. Hodder and Stoughton. 1975. Klotband. Inget skyddsomslag. Fotoillustrerad. 403 sid. Bra skick. 160:- (AK 50121 Pitt, Barrie – Pitt, Frances. The Chronological Atlas of World War II. MacMillan. 1998. Kartonnageband. Skyddsomslag. 36 x 27 cm. 179 sid. Mycket fina kartor! Nyskick. 350:- (AK 50344 Pocock, Tom. Alan Moorehead. Pimlico. 1991. Limhäftad. Fotoillustrerad. 311 sid. Nyskick 150:- (AK 50170 Ponting, Clive. 1940. Myth and Reality. The Truth About Britain´s ”Finest Hour”. Ivan R. Dee. 1991. Ryggklotband. Skyddsomslag. 263 sid. Mycket bra skick 160:- (AK 50172 Potter, John Deane. Gatloppet. De tyska slagskeppens utbrytning från Brest under andra världskriget. Rabén & Sjögren. 1970. Förlagsband. Inget skyddsomslag. Fotoillustrerad. 249 sid. Bra skick. Namnteckning på försättsbladet 90:- (AK 50063 Powell, Geoffrey. The Devil´s Birthday. The Bridges to Arnhem, 1944. Buchan & Enright. 1984. Förlagsband. Inget skyddsomslag. Fotoillustrerad. 276 sid. Ett par små diskreta ljusa fläckar på omslaget. 120:- (AK 50331 Powers, Thomas. Heisenberg´s War. The Secret History of the German Bomb. Alfred A. Knopf. 1993. Klotryggband. Inget skyddsomslag. Fotoillustrerad. 607 sid. Namnetikett på försättsbladet. Mycket bra skick. 150:- (AK 50307 Prange, Gordon W. At Dawn We Slept – The Untold Story of Pearl Harbor. Penguin. 1983. Limhäftad. Fotoillustrerad. 873 sid. Bra skick. 110:- (AK 50159 Pringle, Heather. Härskarplanen. Himmlers jakt på det ariska ursprunget. Historiska Media. 2007. Inbunden. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 479 sid. Nyskick. (AK 50457) 110:- Raff – Armstrong, Anthony. Goodbye, Nice Types. Methuen & Co. 1946. Illustrerat klotband. 71 sid. Rikt illustrerad med Raffs skämtteckningar med anknytnings till andra världskriget. Bra skick.. AK 37467. 150:- Ramsay, Winston. The Blitz then and now. Volume 2. After the Battle. 1988. Konstskinnband. 30 x 21 cm. 656 sid. Nyskick. Ett enastående bildverk! 550:- (AK50268 Ramsay, Winston. The Blitz then and now. Volume 1. After the Battle. 1987. Konstskinnband. 30 x 21 cm. 336 sid. Nyskick. Ett enastående bildverk! 550:- (AK 50269 Ramsay, Winston. The Battle of Britain then and now. Mk V. After the Battle. 1989. Konstskinnband. 30 x 21 cm. 816 sid. Nyskick. Ett enastående bildverk! 600:- (AK 50270 Rashke, Richard. Flykten från Sobibor. Bonniers 1991. Förlagsband. Skyddsomslag. 395 sid. Fotoillustrerad. (V10013). 80:- Rauschning, Hermann. Nihilismens revolution. Kuliss och verklighet i Tredje riket. Natur och Kultur. 1939. Klotband. Bägge omslagen medbundna. 376 sid. Mycket bra skick. 100:- (AK 50146 Rees, J. R, red. The Case of Rudolf Hess. A Problem in Diagnosis and Forensic Psychiatry. William Heinemann. 1947. Förlagsband. 224 sid. Lös i bindningen. Ägarstämpel. 130:- (AK 50114 Reid, Alan. A Concise Encyclopedia of the Second World War. Osprey. 1974. Klotband. Inget skyddsomslag. Fotoillustrerad. Kartor. 232 sid. Namnstämpel. Bra skick. 140:- (AK 50154 Renaud, Alexandre. Sainte-Mère-Église. First American Bridgehead in France. D-Day 6 June 1944. Alexandre Renaud war time mayor of Sainte-Mère-Église: Personal account. Julliard. 1986. Limhäftad. Fotoillustrerad. 141 sid. Nyskick. 200:- (AK 50219 Rentsch, Carl Friedrich. (red). Hitler in der Karikatur der Welt. Tat gegen Tinte. Ein Bildsammelwerk. Volksausgabe. Gustav Weise Verlag. 1938. Limhäftad. 18 x 25 cm. 154 sid. Rikt illustrerad med karikatyrteckningar. Omslaget Nött. Utgiven av nazi-regimen för att visa hur falsk den bild av Hitler som spreds utanför Tyskland var. 200:- (AK 50017 Reynolds, David. Rich Relations. The American Occupation of Britain, 1942-1945. Random House. 1995. Klotryggband. Skyddsomslag. 555 sid. Nyskick. 150:- (AK 50223 Rhodes, Richard. Det sista vapnet. Hur atombomben kom till. Hammarström & Åberg. 1990. Förlagsband. Inget skyddsomslag. Fotoillustrerad. 714 sid. Bra skick. 90:- (AK 50122 Rich, Norman. Hitlers War Aims - del 1 : Ideology, the Nazi State and the Course of Expansion - del 2 : The Establishment of the New Order. Två volymer. Andre Deutsch 1973-74. Klotband. Skyddsomslag. 352 + 548 sid. Illustrerade. Några revor i skyddsomslagen. (V32417). 400:- Rockberger, Nicolaus. Göteborgstrafiken. Svensk lejdtrafik under andra världskriget. Ingår i serien Sverige under andra världskriget. Allmänna Förlaget. 1973. Limhäftad. 332 sid. Understrykningar med blyerts. Bra skick. 120:- (AK 50203 Rose, Paul Lawrence. Heisenberg and the Nazi Atomic Bomb Project. A Study in German Culture. University of California Press. 1996. Limhäftad. 352 sid. Nyskick. 200:- (AK 50101 Rosenbaum, Eli M – Hoffer, William. Betrayal. The Untold Story of the Kurt Waldheim Investigation and Cover-up. St Martin´s Press. 1993. Förlagsband. Skyddsomslag. Fotoillustrerad. 538 sid. Nyskick. 160:- (AK 50278 Ruby, Marcel. F Section SOE. The Story of the Buckmaster Network. Grafton. 1990. Pocket. 302 sid. Mycket bra skick. 80:- (AK 50354 Rutherford, Ward. Hitler´s Propaganda Machine. Bison Books. 1985. Förlagsband. Inget skyddsomslag. 30 x 22 cm. Rikt fotoillustrerad. 192 sid. Bra skick 110:- (AK 50275 Ryan, Cornelius. Slutstriden - slaget om Berlin 16 april - 2 maj 1945. BFB 1968. Inbunden. 333 sid. Illustrerad. Anteckning på smutstitelbladet. (V28356). 100:- Ryan, Cornelius. A Bridge too far. Coronet Books. 1975. Pocket. Fotoillustrerad. 576 sid. Läsveck i ryggen 40:- (AK 50058 Salisbury, Harrison E.. De 900
dagarna. Leningrads belägring. Bonniers. 1997. Kartonnage.
Fotoillustrerad. Kartor. 382 sid. Nyskick. 80:- (AK 50179 Schramm,
Percy Ernst. Hitler - the man and the military leader. Allen Lane
1972. Förlagsband. Skyddsomslag. 214 sid. Exlibris. (V31933). 160:- Secher, Knud. Kampen utan vapen.Forum. 1944. Häftad. 74 sid. Bra skick. Handlar om vardagsliv i Danmark under den tyska ockupationen..Andra världskriget.70:- (AK37153) Sereny, Gitta. Vid avgrunden.
Ordfront. 1999. Pocket. 413 sid. Nyskick. (AK 38267) 30:- Shirer,
William L. Tredje rikets uppgång och fall - det nazistiska
Tysklands historia 1-4. Forum 1977. Förlagsband. 329 + 412 + 336 +
356 sid. Illustrerade. (V32913). 250:- Shirer, William L. The
Rise and Fall of the Third Reich. A History of Nazi Germany. Secker and
Warburg. 1962. Klotband. 1245 sid. Blekt. Några
förstrykningar med blyerts 90:- (AK50174) Silver, Eric. Hjältar i det tysta - en bok om medmänsklighet under Hitlertiden. Rabén & Sjögren 1993. Förlagsband. Skyddsomslag. 184 sid. (V35870). 90:- Sjöquist, Eric. Raoul Wallenberg. Den kristna bokringen 1985. Inbunden. Skyddsomslag. 216 sid. (V24282). 70:-Sjöquist, Eric. Affären
Raoul Wallenberg. Bonniers. 1974. Häftad. Fotoillustrerad. 211
sid. Bra skick. 50:- (AK50259) Sonnleithner, Franz von. Als Diplomat im Führerhauptquartier. Langen Müller 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. 318 sid. Understrykningar med färgpenna. (V15528). 100:- Speer,
Albert. Dagbok från Spandau. Bonniers 1976. Pappband.
Skyddsomslag. 383 sid. Illustrerad. Skyddsomslaget något
nött. (V33742). 130:- Stafford, David. Tio dagar till
Dagen D. Nedräkningen till Europas befrielse. Wahlström &
Widstrand. 2004. Förlagsband. Skyddsomslag. Illustrerad. 400 sid.
Bra skick.. AK 50446. 70:- Stare, Jacqueline. Femtio år efter Förintelsen. Judiska museet 1995. 142 sid. (V27831). 70:- Steiner,
Jean-Francois. Treblinka - revolt i ett utrotningsläger.
Bonniers 2002. Förlagsband. Skyddomslag. 388 sid. Exlibris.
(V33964). 60:- Steinhoff, Johannes. Kampen om
Messinasundet. En kommendörs dagbok. Berghs. 1973. Häftad.
223 sid. Slarvigt uppskuren. Omslaget nött. (AK 38426) 50:- Stevenson, William.
Intrepid´s Last Case. Sphere Books. 1984. Pocket. 351 sid. Mycket
bra skick. 70:-
(AK50286) Stjärnfeldt, Bertil.
Alarm i Atlantvallen. Svenskt Militärhistoriskt Bibliotek. 2004.
Förlagsband. Illustrerad med fotografier och kartor. 232 sid.
Mycket bra skick. 70:- (AK50031) Tamelander, Michael – Zetterling, Niklas.
Den nionde april. Nazitysklands invasion av Norge 1940. Historiska
Media. 2000. Förlagsband. Skyddsomslag. Kartor. 319 sid. Nyskick.
100:- (AK50333) Uhlin, Åke. Februarikrisen 1942. Svensk säkerhetspolitik och militär planering 1941-1942. Ingår i serien Sverige under andra världskriget. Allmänna Förlaget. 1972. Limhäftad. 265 sid. Bra skick. 90:- (AK50212) Urladdning: 1940 - blixkrigens år. Hugemark, Bo (red). SMB 2002. Inbunden. 392 sid. Illustrerad. Nött i nedre hörn och ryggens nederdel. (V28910). 130:- Urquhart, R. E. Arnhem. The man who led the Red Berets into action tells the story of Arnhem. Pan. 1977. Pocket. Fotoillustrerad. 221 sid. Omslaget lite nött. (AK 50459) 60:- Wahlbäck, Krister. Regeringen och kriget. Prisma. 1972. Förlagsband. Inget skyddsomslag. Fotoillustrerad. 191 sid. Anteckningar med blyerts. Namnstämpel på försättsbladet 20:- (AK50247) Wahlbäck, Krister. Regeringen och kriget - ur statsrådens dagböcker 1939-1941. Prisma 1972. Förlagsband. Skyddsomslag. 190 sid. Illustrerad. Exlibris. (V32267). 70:- Walleitner, Hugo. Zebra - en Tatsachenbericht aus dem Konzentrationslager Flossenburg. Bad Ischl u å. Ryggklotband. 191 sid. Teckningar av författaren. Nötta hörn, några fläckar. Sliten i falsen. (V26696). 400:- Warner, Philip. Alamein. William Kimber. 1979. Inbunden. Inget skyddsomslag. Fotoillustrerad. 239 sid. Bra skick. 100:- (AK50022) Watt, Donald Cameron. How War Came. The Immediate origins of the Second World War, 1938-1939. Mandarin. 1991. Pocket. Fotoillustrerad. 736 sid. Bra skick 100: (AK50153) Watt, Donald Cameron. How war came - the immediate origins of the Second World War 1938-1939. Heinemann 1989. Förlagsband. Skyddsomslag. 735 sid. Illustrerad. (V32403). 180:- Weintraub, Stanley. Long Day´s Journey into War. December 7, 1941. Truman Talley. 1991. Klotryggband. Inget skyddsomslag. Fotoillustrerad. 706 sid. Bra skick. 170:- (AK50167) Werth, Alexander. Russia at War 1941-1945. Barriee and Rockliff. 1964. Klotband, Inget skyddsomslag. Illustrerad med kartor. 1 100 sid. Bra skick. 180:- (AK50133) Wheeler-Bennett, John W. The treaty of Brest-Litovsk and Germany's eastern policy. New edition. Revised and enlarged. Clarendon press 1940. Häftad. 38 sid. Anteckning i kartorna på bakpärmens insida. (V35050). 100:- Williams, Eric. Trähästen. Lindqvists 1950. Privatinbunden. Grönt klotryggband med marmorerade pärmar. Svart ryggetikett med titeln i guld. 316 sid. Namnteckning. (V5122). 60:- Williams, Eric. The Tunnel. Collins 1951. Klotband. Skyddsomslag. 255 sid. (V2782). 90:- Wilmot, Chester. The Struggle for Europe. Collins. 1954. Klotband. Illustrerad med kartor. 766 sid. Bra skick. 80:- (AK50035) Winterbotham, F. W. The Nazi Connection. The personal story of a top-level British agent in pre-war Germany. Weidenfeld and Nicolson. 1978. Förlagsband i bra skick. Skyddsomslaget nött, lagat med tejp. 222 sid 100:- (AK50324) Vindkantring: 1942 - politisk kursändring. Hugemark, Bo (red). SMB 2002. Inbunden. 355 sid. Illustrerad. (V28908). 150:- Wright, Robert. Dowding amd the Battle of Britain. Macdonalds. 1969. Förlagsband. 284 sid. Bra skick. 150:- (AK50287) Zassenhaus, Hiltgunt. Walls - Resisting the Third Reich. One Woman´s Story. Beacon Press 1993. Häftad. 248 sid. (V17689). 100:- |
| A-C | D-G | H-K | L-N | O-R | S-T | U-Ö |
| Till toppen av andravarldskriget.html | Beställ |